Evropský úspěch v Indii

Rafale
Foto: Jeden ze dvou finalistů - francouzská stíhačka Rafale / Kevin Scott

Největší obchod s vojenskými stíhačkami za poslední dvě desetiletí. Tímto tvrzením se honosí indický projekt středního víceúčelového bojového letadla (MMRCA) v ceně více než deset miliard dolarů (3x vojenský rozpočet AČR). Cílem projektu MMRCA je nákup 126 bojových stíhaček, které mají nahradit ztenčující se flotilu letitých strojů MiG-21. Co však může těšit srdce Evropana nejvíce je fakt, že do finále postupují hned dvě evropské stíhačky, a to francouzský Rafale a evropský Eurofighter.

Eurofighter a Rafale postoupili do užšího výběru po boji s americkými stroji F/A-18 E/F Super Hornet, F-16 Fighting Falcon „Block 70“, švédským JAS-39 Gripen a ruským MiG-29OVT.

Náhrada indických stíhaček MiG-21 za moderní stroje je více než aktuální. Statistiky mluví jasně. Od roku 1963 indické letectvo ztratilo v důsledku různých incidentů 340 strojů MiG-21, tj. skoro 50 % všech stíhaček tohoto typu zavedených do výzbroje indické armády.

Za poslední tři roky bylo v důsledku havárií zničeno neuvěřitelných 40 strojů. Následky jsou strašlivé. Zemřelo při nich 17 pilotů, 24 členů pozemního personálu a 5 civilistů. Poslední nehoda, naštěstí se šťastným koncem pro pilota, se stala 7. záři tohoto roku.

SU-30 MKI / Eurofigther Foto: Dočkáme se někdy toho, že indické SU-30MKI a Eurofightery budou bojovat bok po boku? / GmbH

Není divu, že Indové spěchají s vyřazením stíhaček MiG-21 a jejich nahrazením moderními stíhačkami. Zda nástupcem legendárních ruských strojů bude Rafale nebo Eurofighter se dozvíme již 4. listopadu.

V tento den se otevřou obálky výrobců obou stíhaček. Rozhodování bude pro Indy snadné. Dle jejich zákona o vojenských zakázkách vyhraje nabídka s nejnižší cenou, pokud bude samozřejmě respektovat všechny technické požadavky indické strany.

Indové si uvědomují strategickou velikost i důležitost zakázky a můžou si tak diktovat výhodné podmínky. Jednou z nich je i požadavek na transfer technologií. V praxi to bude vypadat tak, že prvních 18 strojů bude dodáno výrobcem a zbývajících 108 kusů se „vyrobí“ (lépe řečeno smontuje) v Indii.

Navíc některé zprávy mluví o tom, že indické letectvo pošilhává po větším počtu letounů stejné kategorie. Pokud jsou zprávy pravdivé, nakonec může v Indii létat až 190 strojů Rafael nebo Eurofighter. Vskutku skvělé zprávy pro evropské zbrojaře a evropskou ekonomiku.

Fotogalerie

Technická data kandidátů MMRCA

 

Zdroje: Defense Industry Daily

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: F-35B Lightning II přistává na letadlové lodi

Pár dní nazpátek se udál významný milník v programu nového lehkého stíhače F-35 Lightning II. Verze ...

VIDEO: F-22 opět v akci!

Před čtyřmi měsíci byla na dobu neurčitou uzemněna celá flotila stíhaček F-22A Raptor. Impulzem k ...

Vrtulová letadla se do důchodu nechystají

Ač se to možná nezdá, vrtulová bitevní letadla mají oproti proudovým strojům mnoho výhod, které ...

NATO nad Libyi - technická rekapitulace

Společně se závěrem (doufejme) libyjské občanské války je téměř u konce také vojenská intervence ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Načítám diskuzi...