Generál Milley: V Afghánistánu jsme skoro ničeho nedosáhli

Generál Milley: V Afghánistánu jsme skoro ničeho nedosáhli
Generál Mark Milley / USMC (Zvětšit)

Šéf amerického sboru náčelníků štábů generál Mark Milley ve středu, během virtuální konference pořádanou think-tankem Brookings Institution, přiznal jen „špetku úspěchu“ v 20 let dlouhé vojenské misi v Afghánistánu. Komentář přichází v době očekávaného stažení amerických vojáků z Afghánistánu.

V současné době je v Afghánistánu 4500 a v Iráku 3000 amerických vojáků. V obou zemích počet vojáků k 15. lednu klesne na 2500 žen a mužů. Do května 2021, pokud se nezmění plány po nástupu nové americké administrativy, se počítá s úplným stažením amerických vojsk z Afghánistánu.

Ještě na jaře letošního roku (kdy došlo k rozhodnutí o stažení) bylo přitom v Afghánistánu rozmístěno 8000 amerických vojáků.

General Mark Milley úplné stažení podporuje, protože podle něj se situace dostala v zemi do patové situace. Podle něj americká armáda za 20 let bojů dosáhla minimum dlouhodobě udržitelných úspěchů. Tálibán sice nemůže porazit afghánské vládní síly (podporované Američany), ale zároveň se nepodařilo zcela „vymýtit“ Tálibán z Afghánistánu a srazit ho na kolena.

„Šli jsme do Afghánistánu s tím, abychom zajistili, že se z něj už nikdy nestane místo, odkud se budou plánovat a řídit teroristické útoky na Spojené státy. Myslím si, že po dvaceti letech urputných bojů jsme dosáhli jen špetky úspěchu,“ uvedl Milley. „Ocitli jsme se ve strategickém patu, kdy afghánská vláda nikdy nedokáže Tálibán vojensky porazit a kdy Tálibán nedokáže vojensky porazit námi podporovanou afghánskou vládu.“


Reportáž katarské televize Al-Džazíra o stahování Američanů z Afghánistánu (březen 2020)

Podle Milleye za posledních 20 let nedošlo k velkému teroristickému útoku na Spojené státy. „Z velké části, přinejmenším doposud, se nám dařilo zabránit tomu, aby se to už neopakovalo,“ dodal Milley.

Američané vstoupili do Afghánistánu v říjnu 2001 v reakci na teroristické útoky 11. záři v New Yorku. Od té doby padlo v Afghánistánu 2400 amerických vojáků a 21 000 utrpělo zranění. Celkové americké náklady na bojové operace a vojensko-politické stabilizování Afghánistánu dosáhly 1 bilion dolarů (21,7 bilionu Kč, 821 miliard euro).

Současně v bojích od roku 2001 padlo zhruba 65 000 členů afghánských bezpečnostních složek a zhruba stejný počet bojovníků Tálibánu. Současně o život přišlo zhruba 40 000 civilistů. Celkově od roku 1978, během několika civilních válek, bojů proti Sovětům a Američanům, podle různých odhadů zemřelo až dva miliony Afghánců.


Mírová jednání sice probíhají, ale před několika dny sebevražedný útočník zabil 31 afghánských vojáků. K útoku se nikdo nepřihlásil.

„S požehnáním prozřetelnosti v nadcházejícím roce ukončíme tuto generační válku a přivedeme naše muže a ženy domů. Budeme chránit naše děti před těžkým břemenem a obětmi věčné války. A budeme ctít oběti, které jsme přinesli ve prospěch míru a stability v Afghánistánu, Iráku a na celém světě, a oslavíme všechny, kteří nám pomohli zajistit svobodu nad útiskem,“ uvedl Milley.

V současné době probíhají mírová jednání mezi Tálibánem a afghánskou vládou v Kataru. Podle Milleye, jelikož nebylo možné dosáhnout vítězství, uzavření mírové smlouvy je nejpravděpodobnější řešení současné situace. Před několika dny ostatně mělo dojít k průlomu v jednáních mezi afghánskou vládou a Tálibánem.

Milley zároveň připustil, že nová americká administrativa může mít na stažení vojáků z Afghánistánu jiný názor. „Co bude následovat, to bude na nové administrativě. Uvidíme 20. ledna a později, “ řekl Milley. Pravděpodobný příští americký prezident Joe Biden souhlasí se stažením vojsk, ale hodlá ponechat v Iráku a Afghánistánu výcvikové a speciální síly.  


Afghánská armáda se připravuje na stažení Američanů

Stahování vojáků z Afghánistánu a Iráku zapadá do širší snahy Washingtonu koncentrovat své zdroje do velmocenské soutěže s Čínou a Ruskem. To mimo jiné i přináší změnu specializace speciálních sil. Místo lovení Tálibánců a členů Islámského státu v Afghánistánu a Iráku budou americké speciální síly znovu ve velké míře nacvičovat operace proti rovnocenným protivníkům.

Z důvodu koncentrace sil hodlá Washington také změnit celkovou strukturu a koncept nasazení svých ozbrojených sil v zahraničí. V Jižní Koreji, Japonsku nebo Německu, či Guamu, jsou na velkých základnách rozmístěni vojáci i s jejich rodinami. Podle Milleye ale mají Spojené státy v zahraničí zbytečně mnoho zranitelné vojenské i civilní infrastruktury.

Americké základny fungují jako pojistky pro země, které se obávají Ruska, Číny nebo Severní Koreje. Podle Milleye je ale pro americké zájmy mnohem výhodnější koncept rotačního nasazení (bez rodin vojáků). Klasické velké základny, kde žijí i rodiny vojáků, jsou jednoduše příliš zranitelné, například pomocí raketových úderů. Rotační nasazení umožní nasazovat velké bojové jednotky mnohem flexibilněji do různých částí světa (Milley zmiňuje Palau, Vietnam, Bangladéš, Papua Nová Guinea) bez nutnosti posílat do nebezpečí rodiny vojáků a investovat obrovské zdroje do zranitelné vojenské a civilní infrastruktury.

Zdroj: MarineTimesBusiness Insider

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vrcholí příprava 3.ÚU AČR EUTM Mali

V období od 13. do 24. ledna absolvovalo 3. úkolové uskupení AČR EUTM Mali náročný výcvik ve ...

Náhorní Karabach – zamrzlý konflikt ožívá

Náhorní Karabach je území rozkládající se vysoko v horách Malého Kavkazu. Přestože se jedná o oblast ...

Armáda ČR poprvé vede misi Evropské unie v Mali

Ve strategicky důležité sedmnáctimilionové republice Mali, kde působí rovněž česká vojenská mise, ...

Náhorní Karabach: Temná budoucnost Arménie

Ruští vojenští odborníci Ruslan Puchov, šéf moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • PavolR
    22:16 06.07.2021

    Štafetu po USA má ambíciu prebrať Turecko s podporov pakistanských a maďarských vojakov (áno, neklame vás zrak, hoci to ešte nie je oficiálne): ...Zobrazit celý příspěvek

    Štafetu po USA má ambíciu prebrať Turecko s podporov pakistanských a maďarských vojakov (áno, neklame vás zrak, hoci to ešte nie je oficiálne): https://www.portfolio.hu/globa... Skrýt celý příspěvek

  • Laci
    08:57 11.12.2020

    Aaaa, emerickej generál objevil Ameriku :D Třeba timhle stylem za 50 let i přiznaj, že možná prohrálí válku ve Vietnamu :D Né, vtípek.. Jen malý rejpnutí. Je to tak, ničeho, ...Zobrazit celý příspěvek

    Aaaa, emerickej generál objevil Ameriku :D Třeba timhle stylem za 50 let i přiznaj, že možná prohrálí válku ve Vietnamu :D
    Né, vtípek.. Jen malý rejpnutí.
    Je to tak, ničeho, kvůli čemu se v Afghánistánu vedla válka, se prakticky nedosáhlo. Ono se těžko hasí pořád, když sice máte deset hasičáků, ale jste nucen to hasit rozprašovačem na kytky.Skrýt celý příspěvek

    • schmidtmajer@seznam.cz
      12:01 17.11.2021

      Ve Vietnamu neprohrála US armáda ale Vietnamci svou svobodu a demokracii. Nemělo smysl aby Američané umírali za něco, za co nebyli Vietnamci ochotni bojovat a umírat!

      Ve Vietnamu neprohrála US armáda ale Vietnamci svou svobodu a demokracii. Nemělo smysl aby Američané umírali za něco, za co nebyli Vietnamci ochotni bojovat a umírat!

  • Lukash
    15:13 07.12.2020

    Ja myslim ze uspech tam bol. Rozbili tam Al Kaidu co bol hlavny ciel a zlikvidovali jej vodcov. To ze sa tam spojenci zamotali na tak dlho uz uspech nieje. Mali sa stiahnut a ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja myslim ze uspech tam bol. Rozbili tam Al Kaidu co bol hlavny ciel a zlikvidovali jej vodcov. To ze sa tam spojenci zamotali na tak dlho uz uspech nieje. Mali sa stiahnut a vracat sa tam (letecke udery a specialne jednotky) len na lokalne udery pri obnoveni a potvrdeni cinnosti nejakych buniek a treningovych taborov.Skrýt celý příspěvek

    • krllo
      18:01 07.12.2020

      Tam vždy vstali noví bojovníici.

      Tam vždy vstali noví bojovníici.

      • Lukash
        10:25 08.12.2020

        Ano ved prave preto by som tam nezostaval. Uplne ich vyhladit je nerealne, preto staci na nich neustale tlaci a narusat ich cinnost a logistiku cielenymi udermi. To vie narobit ...Zobrazit celý příspěvek

        Ano ved prave preto by som tam nezostaval. Uplne ich vyhladit je nerealne, preto staci na nich neustale tlaci a narusat ich cinnost a logistiku cielenymi udermi. To vie narobit dost skody a narusit moralku.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    14:56 07.12.2020

    Afghánistán je smutný příběh. Od začátku až po trpké nevítězství. Aby mělo smysl uvažovat o jakémkoli "co dál", je zajímavé podívat se na jeden z nejdůležitějších aspektů Afghánské ...Zobrazit celý příspěvek

    Afghánistán je smutný příběh. Od začátku až po trpké nevítězství. Aby mělo smysl uvažovat o jakémkoli "co dál", je zajímavé podívat se na jeden z nejdůležitějších aspektů Afghánské ekonomiky (30% HDP). A to je pěstování máku, výroba opia, morfinu a heroinu.

    Proti r. 2001 došlo ke zvýšení všech sledovaných parametrů v průměru 5ti násobně. V současné době v tomto průmyslu pracuje na 600 tisíc lidí. Obdělávají cca 320 tis. hektarů (výměra kolísá dle počasí, ale trend je celou dobu rostoucí). Afghánský heroin uspokojuje potřebu 95% evropského trhu, 90% kanadského. Výjimkou jsou USA, kde většina zboží proudí z Mexika.
    Od roku 2001 bylo na boj proti opiu vydáno více než 9 miliard dolarů. V rámci operace Iron Tempest provedlo americké letectvo více než 200 úderů proti údajným laboratořím a infrastruktuře. K úderům byly požity i B-52 a F-22. Bohužel, po vyhodnocení mizerných dopadů byla operace po roce zastavena.

    Podle odhadů inkasuje ročně Talibán z tohoto businessu až 400 milionů USD ročně (cca 20% této částky se dostává k samotným zemědělcům a výrobcům). Takže jejich motivace je celkem jasná. Co už tak jasné není, tak kdo a v jakých poměrech profituje na koncové ceně, která se dle odhadů pohybuje až někde mezi 50 - 80 mld USD. Ať už je to kdokoli, nedovedu si představit, že by se nějaká struktura např. s 30% podílem z této částky (která překračuje obranné rozpočty mnoha států) nechal jen tak vyšoupnout a souhlasil s tím, že bude v Afghanistánu nastolen mír.Skrýt celý příspěvek

    • logik
      16:48 07.12.2020

      danny: Byl by důvod, aby Taliban nepěstoval Heroin, i kdyby tam USA nevlítli? Nebo měli by pro to pěstování bez invaze USA horší podmínky? Těžko, že.... Takže házet zrovna heroin ...Zobrazit celý příspěvek

      danny: Byl by důvod, aby Taliban nepěstoval Heroin, i kdyby tam USA nevlítli? Nebo měli by pro to pěstování bez invaze USA horší podmínky? Těžko, že.... Takže házet zrovna heroin na USA je klasické "kdo chce psa bít....".

      A pokud se ptáš, kdo profituje z peněz z heroinu, tak asi ten, kdo podporuje Talibán. A to už se nějakou dobu proslýchá, že to je Rusko. Viz např.
      https://www.idnes.cz/zpravy/za... Skrýt celý příspěvek

      • The88
        02:04 08.12.2020

        To o tom biti psa bych netvrdil - Taliban ve sve dobe pestovani opiovyho maku zakazal. Ze se mu to dnes, vzhledem ke zmenene situaci, hodi do kramu je zase druha vec.

        To o tom biti psa bych netvrdil - Taliban ve sve dobe pestovani opiovyho maku zakazal. Ze se mu to dnes, vzhledem ke zmenene situaci, hodi do kramu je zase druha vec.

        • Torong
          07:10 08.12.2020

          Jo. Všem kdo nepěstoval pro ně...

          Jo. Všem kdo nepěstoval pro ně...

      • danny
        10:44 08.12.2020

        logik: Nevím, kde jsi přišel na "bití psa a házení něčeho na USA". Ale zjevně invaze v Afghánistánu něco změnila, když od té doby prakticky lineárně roste osevní plocha, počet ...Zobrazit celý příspěvek

        logik: Nevím, kde jsi přišel na "bití psa a házení něčeho na USA". Ale zjevně invaze v Afghánistánu něco změnila, když od té doby prakticky lineárně roste osevní plocha, počet lidí v odvětví a objem produkce na současný 5ti násobek. Do invaze produkce s výkyvy stagnovala. Otázka "kdo za to může" mě nezajímá, jediné, co mě zajímá, tak zda se dá situace změnit a kdo má zájem na stávajícím stavu. A proto se zaměřuju na peníze.

        Pokud Taliban inkasuje 5-7% koncové tržní ceny, tak mě logicky zajímá, kdo má největší podíl na tom zbytku. Protože ta celková suma by stačila na obsazení třetí pozice na světě z pohledu výdajů na zbrojení, za USA a Čínou. A to je strašně moc peněz. A ohromná politická a ekonomická moc.
        A nezapomeň na jeden drobný detail. To není pár balíčků, co na Ruzyni vyčmuchá pes. To jsou desítky tun. Propracovaný logistický řetězec. Vezmi si, jak funguje transport z Kolumbie a Venezuely do Mexika. To mají pod palcem dva kartely. Používají letadla, rychlé čluny, ponorky. Jak se to svinstvo dostává do Evropy? Pozemní cestou? Přes x hranic, státy, kde jsou za drogy tresty smrti a desítky poslíčků?Skrýt celý příspěvek

    • krllo
      18:03 07.12.2020

      Největší dodavatel drog do USA je Kolumbie a USA proti ní nijak nezasahují...

      Největší dodavatel drog do USA je Kolumbie a USA proti ní nijak nezasahují...

    • Klimesov
      19:54 07.12.2020

      Problém ve vnímání Afghánského konfliktu je ten, že obrovské množství lidí si myslí, že USA nebo spíše, že samotná mezinárodní mise ISAF a navazující mise, mají za úkol vyřešit ...Zobrazit celý příspěvek

      Problém ve vnímání Afghánského konfliktu je ten, že obrovské množství lidí si myslí, že USA nebo spíše, že samotná mezinárodní mise ISAF a navazující mise, mají za úkol vyřešit Afghánské problémy za samotné Afghánce. Což ale není pravda. Koaliční vojska mají v Afghánistánu podpůrný charakter. Cílem mise ISAF byla ochrana vládních čtvrtí, strategických oblastí, výcvik, materiální podpora afghánských bezpečnostních složek atd. atd. A v tomhle žádná z armád co tam fungovala nezklamala.
      Ten hlavní pořádek si tam ale musí udělat Afghánci sami. Což se bohužel neděje. Prozatímní Afghánská vláda, která požádala o podporu OSN, není a moc lepší jak Tálibán, co si budeme nalhávat. Jednalo se o nekompetentní korupcí prožraný systém. Jednotlivé kmeny místo toho aby spolupracovali, tak raději upřednostňovali své osobní zájmy a tak by se dalo pokračovat.
      Prostě samotný Afghánský systém nebyl schopný se stabilizovat za těch cca 20 let.
      A v takovém prostředí pěstování opiátu a návykových látek jen bují. Je to totiž nejjednodušší cesta jak si vydělat.
      A kdo profituje na koncové ceně?
      No nejčastěji to bývá organizovaný zločin, mafie, bossové, různé gangy atd. atd. a pak ti, které mají tyto organizace na výplatní pásce.Skrýt celý příspěvek

      • danny
        11:02 08.12.2020

        Klimešov: to je trochu alibismus. "My jsme vám sem vlítli, trochu to rozbombardovali, rozvrátili vaše divné kmenové uspořádání, protože jsme si mysleli, že si to pak nějak dáte ...Zobrazit celý příspěvek

        Klimešov: to je trochu alibismus. "My jsme vám sem vlítli, trochu to rozbombardovali, rozvrátili vaše divné kmenové uspořádání, protože jsme si mysleli, že si to pak nějak dáte dohromady?" Prostě když někam podnikneš invazi, svrhneš vládu, převezmeš moc, tak prostě přebíráš odpovědnost za okupované území. A nemůžeš se divit, že tě někdo dává do souvislosti s tím, pokud je tam brajgl.

        Přesně, jak říkáš. na koncové ceně profituje organizovaný zločin, mafie, kartel. Ale jak plyne už ze samotných pojmů, které jsi použil, jedná se o organizovanou strukturu, která má vedení, hierarchii, teritorium a oblasti zájmů. Dále utržené prostředky obvykle pere investováním do legálních aktivit.
        Tomu organizovanému zločinu se (protože je organizovaný) obvykle velmi rychle podaří vyčistit trh od těch různých drobných gangů a vůbec amatérů a rozdělí si ho mezi max. dva, tři hráče. Viz. Kolumbie, Mexiko atd..., kde jsou tyto struktury docela dobře známé a popsané.
        V případě Afghánského heroinu mě zaráží, že všichni vědí, že na něm vydělává Talibán. Pak dlouho nic a najednou se objeví na ulici v Madridu, Berlíně, Paříži.
        U kokainu je dobře zmapované fungování neapolské Camorry, její vazby na Kolumbii a Turecko, následné reinvestice do zpracování odpadů, výroby módního zboží, nemovitostí, výroby a distribuce dopingových látek.
        Zde se jedná o podstatně větší business a tyhle vazby mi nějak chybí.Skrýt celý příspěvek

        • Klimesov
          13:09 08.12.2020

          danny: Ne to není alibizmus. To je prostě jen nepochopení situace v Afghánistánu. Ve zkratce: Afghánistán je reálně rozvrácená země už od dob Sovětské okupace, možná ještě dřív, ...Zobrazit celý příspěvek

          danny:
          Ne to není alibizmus. To je prostě jen nepochopení situace v Afghánistánu.
          Ve zkratce:
          Afghánistán je reálně rozvrácená země už od dob Sovětské okupace, možná ještě dřív, po této okupaci přišli 3 občanské války za sebou 1989 - 1992 ; 1992 - 1996 vzestup Tálibánu a jeho uchopení moci a převzetí kontroly nad velkou částí Afghánistánu ; 1996 - 2001 válka místních proti Tálibánu.
          Pak přišla invaze USA a jejich spojenců rok 2001, a pak nastoupila prozatímní vláda a na její žádost vznikla mise ISAF.
          Ta prozatímní vláda se začala formovat už během invaze USA a spojenců do Afghánistánu. To znamená ze strany USA a spojenců došlo v co nejkratší možné době k předání moci zpět Afgháncům.
          Ona totiž ta invaze do Afghánistánu neměla primárně za úkol převzít moc nad touto zemí. Dokonce neměla původně v plánu ani sesadit Tálibán. Tálibán měl možnost se invazi vyhnout, kdyby splnil podmínky, které mu USA předala.
          Primárním cílem samotné invaze totiž bylo porazit Al-Kajdu, zničit jejich výcviková střediska a eliminovat samotné vůdce, což se defakto povedlo.
          Po této invazi byla teda moc předána prozatímní vládě a zbytek pohádky známe.
          A právě mise ISAF měla napomoct k vyřešení téhle problematiky a napravení předchozích zásahů. Bohužel prozatímní vláda toho díky své zkorumpovanosti nebyla schopna využít.

          A co se týče těch drog. Tak Tálibán není jediným příjemcem financí z prodeje opiátů. Takže těch peněz co se v Afghánistánu za prodej drog točí je daleko více. Ten tálibán je jen špička ledovce. Své prsty v těch drogách má právě i samotná vláda, různé kmeny a mnoho mnoho dalších. Takže těch 400 miliónů dolaru ročně o kterých píšete je jen část obratu z prodeje drog.
          Tady jedno zajímavé čtení o drogové problematice v Afghánistánu.
          https://www.securityoutlines.c...

          Další peníze z prodeje drog se ztrácejí a vydělávají na nich okolní země. Pákistán a podobně. A z těchto zemí pak do zbytku světa.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            14:30 09.12.2020

            Klimesov: historii Afghánistánu znám velmi podrobně. Takže vím, že nezačíná ani v r. 2001, a dokonce ani sovětskou invazí. Ale nic z historie této složité země nemění nic na tom, ...Zobrazit celý příspěvek

            Klimesov: historii Afghánistánu znám velmi podrobně. Takže vím, že nezačíná ani v r. 2001, a dokonce ani sovětskou invazí. Ale nic z historie této složité země nemění nic na tom, že když někam vlítneš, sesadíš vládnoucí strukturu a tu nahradíš svou, jsi odpovědný za výsledky, které taková správa země předvádí. Zvláště, pokud ji udržuješ u moci finančně i silou a máš v dané zemi okupační jednotky.

            Za odkaz díky. Čerpal jsem převážně ze zdrojů, na které se odkazuje, tady je to pěkně shrnuto. Do prostředků získaných Talibanem jsou zahrnuty zdroje, které používá na uplácení policie a státních úředníků. I kdyby okolní země měli z businessu 2x tolik, co Taliban a i kdyby ostatní hráči v Afghánistánu měli dohromady stejný podíl, jako Taliban, tak se pořád vejdeš do 2 mld podílu na 60-80 mld z koncové ceny. Takže nepatrný zlomek. Zajímá mě, kam proudí ten. Protože takové peníze v dnešním světě globálního boje proti praní špinavých peněz neschováš.Skrýt celý příspěvek

          • krllo
            15:58 09.12.2020

            A proč tam před Sověty dvakrát válčili Britové.

            A proč tam před Sověty dvakrát válčili Britové.

  • Danik
    23:10 06.12.2020

    Popravdě v tomto jsem rozpolcen. Afghánistán totiž není jednotnou zemí a nedaleké historii ani nebyl. Před Sovětskou invazí například můžeme vidět v Kábulu poměrně spoře oděné ženy ...Zobrazit celý příspěvek

    Popravdě v tomto jsem rozpolcen. Afghánistán totiž není jednotnou zemí a nedaleké historii ani nebyl. Před Sovětskou invazí například můžeme vidět v Kábulu poměrně spoře oděné ženy a obraz jakéhosi liberálnějšího muslimského světa, problém je zde v tom, že tento "obraz" už nebyl realitou ve zbytku Afghánistánu. Afghánskému prezidentovi se přezdívalo "starosta Kábulu". Myslím, že to situaci vykresluje poměrně zřejmě. Taliban, Al-kájda, místní kmeny, dnes už i ISIS a do toho lidé, kteří by reálně rádi viděli jakousi westernizaci Afghánistánu. Je to názorově rozpolcené území, někdo bude výstavbu infrastruktury, ozbrojených sil a vládního zřízení podporovat, protože chce aby jeho země vypadala jinak (třeba, že jeho dcery budou moct chodit do školy, nebo, že mu nebudou násilně odebráni synové, aby šli bojovat za Talibán či jednoho z místních náčelníků a jeho klan). Různé skupiny různé zájmy.
    Al-kájda nemá ráda západní svět a chce na něj útočit. Talibán bude bojovat proti cizím silám v Afghánistánu (cvičen a vybavován CIA během invaze SSSR). Místní kmeny a jejich vůdci si budou chtít udržet moc a pěstovat si dál opium na polích (vesele vydělávat), teď do toho všeho ještě ISIS, vládní složky a politické (ne moc respektované zřízení v Kábulu a civilisté, z nichž část bude podporovat toho nebo onoho, kvůli moci, politice, geopolitice, nebo kulturním otázkám (více starý tradiční Afghánistán nebo jeho liberálnější verze).

    Teď co s tím. Možná bych i souhlasil s flanker.jirka a zvážil cestu leteckých úderů proti výcvikovým zařízením Al-kájdy, nájezdy speciálních sil, infiltrace, likvidace HVT, průzkum, sběr informací. Tedy zůstal u cesty, která byla zvolena v začátku americké odplaty. Mám na mysli využití místních sil proti Al-kájdě a Talibanu (v podobě severní aliance), implementace speciálních sil a letecké podpory (CAS, průzkum).Skrýt celý příspěvek

    • Danik
      23:24 06.12.2020

      Jen ještě připojím, že toto řešení by samozřejmě také neslo své nevýhody a vedlo by pravděpodobně k dalším neočekávaným negativním závěrům a situacím. Ideální řešení neexistují, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jen ještě připojím, že toto řešení by samozřejmě také neslo své nevýhody a vedlo by pravděpodobně k dalším neočekávaným negativním závěrům a situacím. Ideální řešení neexistují, ale je na čase si asi přiznat, že plán výstavby Afghánistánu měl své díry a výsledky jsou po tolika letech, ztracených životech, utracených finančních a materiálních prostředcích neuspokojivé. I když díky tomu byl rozvoj taktik protipovstaleckého boje, mnoho vojáků získalo bojové zkušenosti, došlo k posunu ve výbavě (ochrana jednotlivce), výzbroji a protiminové ochraně. Tato válka výrazně ovlivnila rozvoj západních armád, ovšem od roku 2014 začalo docházet k přesunu pozornosti na konvenční válčení proti vyrovnanému protivníkovi. Zajímavé bude nakolik budou těžce nabyté zkušenosti z Afu aplikovatelné na tuto změnu operačního prostředí.

      Jinak pro ty, které by zajímal vznik Al-Kájdy doporučuji knihu A. Šándora Planeta země-kruté místo k žití.Skrýt celý příspěvek

    • padre
      23:27 06.12.2020

      Už to tu jednou padlo,Tálibán vznikl až v roce 1994 ,takže nemohl být cvičení a vybavována CIA během sovětské invaze.Ta skončila 1988-89.

      Už to tu jednou padlo,Tálibán vznikl až v roce 1994 ,takže nemohl být cvičení a vybavována CIA během sovětské invaze.Ta skončila 1988-89.

      • Torong
        08:13 07.12.2020

        Nejednou. Tahle lež se opakuje prakticky v každé diskuzi o Afghanistánu.

        Nejednou. Tahle lež se opakuje prakticky v každé diskuzi o Afghanistánu.

        • krllo
          17:59 07.12.2020

          Lež ? Nepřesnost.

          Lež ? Nepřesnost.

          • logik
            19:57 07.12.2020

            Je to lež. Protože jejím smyslem je uvést v omyl: navodit dojem, že USA je nějak za vznik Talibánu zodpovědná.

            Je to lež. Protože jejím smyslem je uvést v omyl: navodit dojem, že USA je nějak za vznik Talibánu zodpovědná.

          • Torong
            07:11 08.12.2020

            Ne zásadní lež.

            Ne zásadní lež.

      • SYN_
        08:40 07.12.2020

        Ti lidé se ještě nejmenovali Tálibán, ale žili tam (většina z nich) už za Rusů, a je celkem pravděpodobné že byli spíš mezi těmi kteří proti němu bojovali...

        Ti lidé se ještě nejmenovali Tálibán, ale žili tam (většina z nich) už za Rusů, a je celkem pravděpodobné že byli spíš mezi těmi kteří proti němu bojovali...

        • Torong
          12:14 07.12.2020

          Rozlišuj mezi bojovníky Talibanu a vedením Talibanu. Vedení Talibanu byli cizinci. Ti přišli do Afghanistánu založit Islámský stát ať už se to místním líbilo nebo ne. Bojovníci ...Zobrazit celý příspěvek

          Rozlišuj mezi bojovníky Talibanu a vedením Talibanu. Vedení Talibanu byli cizinci. Ti přišli do Afghanistánu založit Islámský stát ať už se to místním líbilo nebo ne. Bojovníci Talibanu byli částečně také cizinci a částečně samozřejmě místní z řad mudžáhedínů, kteří bojovali proti Sovětské invazi. Deset let tevající Sovětská okupace zanechala Afghanistán v naprostém chaosu a spousta mužů prostě neumělo nic jiného než bojovat. A ti samozřejmě rychle uvítali další "práci".Skrýt celý příspěvek

      • krllo
        17:59 07.12.2020

        No byli to povstalci-mudžahedíni. které podporovaly Saudská Arábie, Pakistán, USA, V.B. a ČLR. Po stažení Sovětů byla asi 7 let občanská válka a až pak se ujal moci Talíbán. Ten ...Zobrazit celý příspěvek

        No byli to povstalci-mudžahedíni. které podporovaly Saudská Arábie, Pakistán, USA, V.B. a ČLR. Po stažení Sovětů byla asi 7 let občanská válka a až pak se ujal moci Talíbán. Ten se rekrutoval i z původních povstalců.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          20:00 07.12.2020

          Nacističtí vojáci se rektutovali z původní poprvoválečné německé armády. Znamená to jakkoli, že by byla Výmarská republika nějak morálně špatná? Takže Tvá argumentace je ...Zobrazit celý příspěvek

          Nacističtí vojáci se rektutovali z původní poprvoválečné německé armády. Znamená to jakkoli, že by byla Výmarská republika nějak morálně špatná?

          Takže Tvá argumentace je demagogická.Skrýt celý příspěvek

          • krllo
            22:03 07.12.2020

            Jasně Taliban založil Zeman a Babiš. :-)) Ale odkud Taliban čerpal bojovníky ? Psal jsem "i" , brebto.

            Jasně Taliban založil Zeman a Babiš. :-)) Ale odkud Taliban čerpal bojovníky ? Psal jsem "i" , brebto.

          • Torong
            07:15 08.12.2020

            Ale no tak Krllo... Vzdej to. Ani ty to nemůžeš popírat. USA za vznik Talibanu zodpovědné nejsou. Talban by vznikl i bez podpory Mudžahedínů Američany. Zato bez vměšování se Ruska ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale no tak Krllo... Vzdej to. Ani ty to nemůžeš popírat. USA za vznik Talibanu zodpovědné nejsou. Talban by vznikl i bez podpory Mudžahedínů Američany. Zato bez vměšování se Ruska do Afghanistánu by vzniknout nemohl.Skrýt celý příspěvek

  • krllo
    19:11 05.12.2020

    Jaký smysl má útočit na Afghánistán, když ten nám nic zlého nedělá. Ať si žijí podle svého.
    Za 11. zářím stála jednoznačně Saúdská Arábie.

    Jaký smysl má útočit na Afghánistán, když ten nám nic zlého nedělá. Ať si žijí podle svého.
    Za 11. zářím stála jednoznačně Saúdská Arábie.

    • flanker.jirka
      20:37 05.12.2020

      Stačí si přečíst vyjádření všech politiků a jejich pomocného personálu za posledních 20 let. :-)

      Stačí si přečíst vyjádření všech politiků a jejich pomocného personálu za posledních 20 let. :-)

    • Miroslav
      11:44 06.12.2020

      Ty si ten typ človeka čo denne počuje ako sused mláti manželku a nič s tým neurobí lebo je to ,,ich vec" a ty predsa nie si práskač. A keď ju jedného dňa zabije tak budeš prvý čo ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty si ten typ človeka čo denne počuje ako sused mláti manželku a nič s tým neurobí lebo je to ,,ich vec" a ty predsa nie si práskač. A keď ju jedného dňa zabije tak budeš prvý čo bude na kameru do hlavných správ hovoriť aký si šokovaný z toho čo sa stalo a ešte obviníš úrady, že to dovoliliSkrýt celý příspěvek

      • The88
        13:09 06.12.2020

        Teda Miroslave, to je ale straw man... Fuj. Tak jako afghanci by zrejme povazovali za zavrzenihodne, ze u nas lide popijeji alkohol (dokonce na ulicich), provozuji mimomanzelsky ...Zobrazit celý příspěvek

        Teda Miroslave, to je ale straw man... Fuj.

        Tak jako afghanci by zrejme povazovali za zavrzenihodne, ze u nas lide popijeji alkohol (dokonce na ulicich), provozuji mimomanzelsky sex (dokonce i kluci s klukama), fetujou a vyznavaj bludy, nebo hur, jsou to bezverci. Taky by se meli, kluci fousati, chytit za nos a trochu nas pokropit olovem. Tak jako to ve jmenu nasich hodnot delame my jim. Nebo z druhy strany uz to neplati? Kdyz omylem vybombardujem nemocnici, tak holt smula, jsme se sekli. Sorry jako. Kdyz nam pak podriznou jednoho nevinyho ucitele, nechapeme, jak je to mozny, proc nas nemaj radi, kdyz jsme tak fajn?
        (Jasne, muzes namitnout, ze spojuju dve ruzny veci - muslimy v Evrope a ve svych zemich. Ale oni z tech svych zemi, ktery jim nasilne modernizujeme, odchazej prave do ty Evropy - jsou to spojeny nadoby.)Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        15:07 06.12.2020

        Problém je v tom, že od začátku "boje proti terorismu" se i v USA vedl spor o to jakým způsobem zasáhnout. A za pravdu je zpětně nutné dát těm, kteří byli pouze pro přesně vedené ...Zobrazit celý příspěvek

        Problém je v tom, že od začátku "boje proti terorismu" se i v USA vedl spor o to jakým způsobem zasáhnout. A za pravdu je zpětně nutné dát těm, kteří byli pouze pro přesně vedené zásahy na výcvikové základny a proti členům Al kaidy a ne okupaci celého státu. Byly to útoky pomocí ŘSPDL a letadly již v roce 1998, v reakci na útoky na US velvyslanectví v Africe.Skrýt celý příspěvek

      • krllo
        21:34 06.12.2020

        Přečti si ještě jednou pomalu můj příspěvek, třebas tě napadne jiné přirovnání.

        Přečti si ještě jednou pomalu můj příspěvek, třebas tě napadne jiné přirovnání.

        • Miroslav
          07:58 07.12.2020

          Nenapadne... Je tam ,,nestarajme sa, nič nám nerobia, nech si žijú ako chcú"

          Nenapadne... Je tam ,,nestarajme sa, nič nám nerobia, nech si žijú ako chcú"

          • krllo
            18:07 07.12.2020

            Kdo to píše ? Ty si vystačíš sám, vymyslíš si příspěvek a pak s ním diskutuješ :-)))

            Kdo to píše ? Ty si vystačíš sám, vymyslíš si příspěvek a pak s ním diskutuješ :-)))

          • Miroslav
            07:47 08.12.2020

            Citujem ťa: "Jaký smysl má útočit na Afghánistán, když ten nám nic zlého nedělá. Ať si žijí podle svého"

            Citujem ťa: "Jaký smysl má útočit na Afghánistán, když ten nám nic zlého nedělá. Ať si žijí podle svého"

    • GlobeElement
      07:21 07.12.2020

      Problém je v tom, že nám něco zlého dělá. Respektive piskytl zázemí tomu, kdo na nás zaútočil.

      Problém je v tom, že nám něco zlého dělá. Respektive piskytl zázemí tomu, kdo na nás zaútočil.

      • krllo
        18:10 07.12.2020

        Na nás někdo útočí z Afghanistánu ? Jak a kde ?

        Na nás někdo útočí z Afghanistánu ? Jak a kde ?

        • Torong
          07:16 08.12.2020

          Výcvikové tábory Al kajdy Krllo. Ne každý má selektivní paměť jako ty...

          Výcvikové tábory Al kajdy Krllo. Ne každý má selektivní paměť jako ty...

          • krllo
            16:04 09.12.2020

            Ty jsou kde ?

            Ty jsou kde ?

      • krllo
        16:03 09.12.2020

        A většina útočníků 11. září byli Saudští Arabové a Bin Ladin byl Saud.

        A většina útočníků 11. září byli Saudští Arabové a Bin Ladin byl Saud.

    • Torong
      08:14 07.12.2020

      Protože se miký Krllo neútočilo na Afghanistán, ale na Taliban...

      Protože se miký Krllo neútočilo na Afghanistán, ale na Taliban...

      • krllo
        18:09 07.12.2020

        Milý Torongu jenže ten Taliban ovládal většinu území Afghanistánu, kromě Kábulu.

        Milý Torongu jenže ten Taliban ovládal většinu území Afghanistánu, kromě Kábulu.

        • Torong
          07:17 08.12.2020

          A co to má co dělat s tím co jsem psal?

          A co to má co dělat s tím co jsem psal?

  • cejkis
    23:32 04.12.2020

    Taliban je defakto forma politicke strany. Co je cilem mise? Pobit milion Afghancu ?

    Taliban je defakto forma politicke strany. Co je cilem mise? Pobit milion Afghancu ?

    • padre
      10:08 05.12.2020

      Až do ruské invaze v roce 1979 byl Afghánistán vcelku normální stabilní zemí .V roce 1969 se přes Afghánistán jely dvě etapy soutěžního maratonu Londýn -Sydney s přestávkou v ...Zobrazit celý příspěvek

      Až do ruské invaze v roce 1979 byl Afghánistán vcelku normální stabilní zemí .V roce 1969 se přes Afghánistán jely dvě etapy soutěžního maratonu Londýn -Sydney s přestávkou v Kábulu.Jediným omezením byl požadavek ,aby Chajberskym průsmykem mezi Afghánistánem a Pákistánem posádky projížděly ve dne protože v noci se tam občas vyskytovali lupiči.Jedinou posádkou z osmdesáti ,která se s místními bandity potkala byla australská ženská posádka se svým BMC 1800 , a ta v průsmyku píchla kolo.Synové afghánských hor ozbrojeni puškami,revolvery a dykami se ovšem ukázali jako gentlemani a kolo jim pomohli vyměnit a ještě prý jim na rozloučenou zamavali.V roce 1929 projížděla se svym sportovním vozem Bugatti přes Afghánistán(včetně Chajberského průsmyku) i pani Eliška Junkova a také nebyl žádný problém.Skrýt celý příspěvek

      • The88
        13:52 05.12.2020

        To trochu michate ruzny aspekty, jako kriminalitu a pohostinnost, se stabilitou a "normalnosti" statu. Afganistán naposled tak nejak fungoval za krale.

        To trochu michate ruzny aspekty, jako kriminalitu a pohostinnost, se stabilitou a "normalnosti" statu. Afganistán naposled tak nejak fungoval za krale.

        • padre
          15:45 05.12.2020

          Musím s vámi souhlasit, krále Šáha ,autoritu respektovanou všemi kmenovými skupinami svrhl Daúd Chán v roce 1973,vyhlásil republiku,odvrátil se od politiky rovnováhy se všemi ...Zobrazit celý příspěvek

          Musím s vámi souhlasit, krále Šáha ,autoritu respektovanou všemi kmenovými skupinami svrhl Daúd Chán v roce 1973,vyhlásil republiku,odvrátil se od politiky rovnováhy se všemi mocnostmi na Moskvu a od té doby to v Afghánistánu šlo zugrunt.Skrýt celý příspěvek

      • krllo
        19:13 05.12.2020

        Předtím byla anglická invaze...Britové zahájili řetěz porážek interventů...

        Předtím byla anglická invaze...Britové zahájili řetěz porážek interventů...

        • padre
          19:59 05.12.2020

          Ty tzv Anglo -afghánské války byly celkem tři a v nich se nejednalo ani tak o problém afghánský ,ale spíše Anglo-ruský.Angličanům šlo především o zabezpečení hranic Indie před ...Zobrazit celý příspěvek

          Ty tzv Anglo -afghánské války byly celkem tři a v nich se nejednalo ani tak o problém afghánský ,ale spíše Anglo-ruský.Angličanům šlo především o zabezpečení hranic Indie před pronikajícím Ruskem v dané oblasti.A tak platili všem kmenovým společenstvím ,aby byli na jejich straně.Přímou příčinou všech těchto konfliktů pak bylo ,že Angličanům došly peníze a přestali platit výpalné jednotlivým kmenům.Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            21:56 05.12.2020

            V případě sovětské intervence mimo jiné hrála roli obava z americké přítomnosti po událostech v Íránu a zároveň snaha zabránit pronikání islamistů do SSSR. Spojené státy ...Zobrazit celý příspěvek

            V případě sovětské intervence mimo jiné hrála roli obava z americké přítomnosti po událostech v Íránu a zároveň snaha zabránit pronikání islamistů do SSSR.
            Spojené státy vyhodnotily chybně tuto akci jako snahu o ovládnutí oblasti Perského zálivu.Skrýt celý příspěvek

          • krllo
            22:32 05.12.2020

            Během první anglo-afghánské války roku 1842 byla při ústupu z Afghánistánu zničena téměř celá britská invazní armáda.Na konci 19. století se Afghánistán stal „nárazníkovým státem“ ...Zobrazit celý příspěvek

            Během první anglo-afghánské války roku 1842 byla při ústupu z Afghánistánu zničena téměř celá britská invazní armáda.Na konci 19. století se Afghánistán stal „nárazníkovým státem“ v rámci rusko-britské Velké hry. V té době afghánský vládce Abdurrahmán Chán dobyl Núristán, jehož obyvatelé byli nuceni přijmout islám a také území šíitských Hazárů. Během třetí anglo-afghánské války v roce 1919 uhájil Afghánistán svou nezávislost a získal mezinárodní uznání. V roce 1923 bylo zrušeno otroctví.Skrýt celý příspěvek

          • padre
            00:44 06.12.2020

            V prvni anglo-afghánské válce se v podstatě nejednalo přímo o armádu Velké Británie ,ale o anglické smluvní oddíly britské Východoindické společnosti(která zastupovala zájmy Velké ...Zobrazit celý příspěvek

            V prvni anglo-afghánské válce se v podstatě nejednalo přímo o armádu Velké Británie ,ale o anglické smluvní oddíly britské Východoindické společnosti(která zastupovala zájmy Velké Británie) ,jednotky Sikhů a další indické jednotky.Tento 20 tisícový kontingent byl v podstatě jen trestnou výpravou,na opravdovou intervenci byl příliš slabý. Britové v těchto jednotkách zaujímali jen důstojnické a štábní pozice a dále pak pozice specialistů ,zbytek byli Indové.Druhou anglo-afghanskou válku Britové,tedy zase spíše britské koloniální oddíly vyhráli.Skrýt celý příspěvek

  • venator
    20:56 04.12.2020

    Američani sklízí co zaseli, jistě teď podporují afgánskou armádu i policii ale už se nikdo nezmíní o tom že ještě za ruské intervence Amerika hojně vyzbrojovala právě Talibán

    Američani sklízí co zaseli, jistě teď podporují afgánskou armádu i policii ale už se nikdo nezmíní o tom že ještě za ruské intervence Amerika hojně vyzbrojovala právě Talibán

    • dusan
      07:05 05.12.2020

      Za "ruskej intervencie" Taliban ešte neexistoval : )

      Za "ruskej intervencie" Taliban ešte neexistoval : )

  • analytic
    19:12 04.12.2020

    Tálibán nepředstavuje bezpečnostní hrozbu pro Západ. Nemá exteritoriální ambice. Hrozba byla Al Kaida. Tu se podařilo v AFG eliminovat. Důležité je, aby vedení země dokázalo ...Zobrazit celý příspěvek

    Tálibán nepředstavuje bezpečnostní hrozbu pro Západ. Nemá exteritoriální ambice. Hrozba byla Al Kaida. Tu se podařilo v AFG eliminovat.

    Důležité je, aby vedení země dokázalo zabránit vzniku Seve Harbour pro podobné “globální” teroristy. Bez Talibánu to nepůjde a on sám to taky nedokáže.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas123
    18:35 04.12.2020

    Zaujímavé je podľa mňa aj to že Afganistan je aj po 20 rokoch intervencie stále najväčším producentom ópia a od invázie sa produkcia niekoľkonásobne zvýšila, čiže obchod s drogami ...Zobrazit celý příspěvek

    Zaujímavé je podľa mňa aj to že Afganistan je aj po 20 rokoch intervencie stále najväčším producentom ópia a od invázie sa produkcia niekoľkonásobne zvýšila, čiže obchod s drogami stále beží takže podľa mňa vôbec nie je dôležité len vojenské víťazstvo ale aj to že nedokázali zmeniť spôsob života afgancov pre ktorých je pestovanie maku veľkým zdrojom obživy.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      22:16 04.12.2020

      Tak že přeci se něco povedlo, svět bude díky opiu a konopí šťastnější. A to Tálibán z náboženských důvodů pár let před napadením Afghánistánu zakázal pěstování máku a trávy. ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak že přeci se něco povedlo, svět bude díky opiu a konopí šťastnější. A to Tálibán z náboženských důvodů pár let před napadením Afghánistánu zakázal pěstování máku a trávy. Pěstovat se začalo znovu až když potřebovali peníze na zbraně proti USA a ostatním.Skrýt celý příspěvek

    • Sidon
      23:21 04.12.2020

      Slovo velkym bych nahradil slovem jedinym. Co chcete v tech chudych horach delat? Nicim legalnim nemuzou konkurovat, bezpecnostni situace zrovna nepreje zahranicnim investicim a ...Zobrazit celý příspěvek

      Slovo velkym bych nahradil slovem jedinym. Co chcete v tech chudych horach delat? Nicim legalnim nemuzou konkurovat, bezpecnostni situace zrovna nepreje zahranicnim investicim a tvorbe pracovnich mist, o moznostech migrovat za hranice nemluve. Tezko rici, co bych delal, kdybych se narodil v horach Afghanistanu.Skrýt celý příspěvek

      • Lukas123
        02:10 05.12.2020

        To máte samozrejme pravdu, ja som skôr narážal na to, že keď už tam 20 rokov operujú USA a spojenci a dali do toho 1 bilion usd, mohli sa seriózne zaoberať aj ...Zobrazit celý příspěvek

        To máte samozrejme pravdu, ja som skôr narážal na to, že keď už tam 20 rokov operujú USA a spojenci a dali do toho 1 bilion usd, mohli sa seriózne zaoberať aj hospodárstvom/poľnohospodárstvom krajiny. Niekde som čítal že často dali ľuďom čo pestovali mak peniaze aby pestovali niečo iné len oni to investovali len do rozšírenia svojho obchodu. Čiže systémovo to bolo zle nastavené a mohlo sa v tejto oblasti spraviť viac kvalitnej práce. Samozrejme netvrdím že vy to bolo lacné alebo úspešné.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          11:20 05.12.2020

          Platit někomu za to, že to nebude pěstovat je korupce. (což je nyní vlastně standard na celém vyspělém západě, EU, USA, Kanada dotují zemědělství) Musí jim ukázat, že když jim na ...Zobrazit celý příspěvek

          Platit někomu za to, že to nebude pěstovat je korupce. (což je nyní vlastně standard na celém vyspělém západě, EU, USA, Kanada dotují zemědělství)
          Musí jim ukázat, že když jim na jaře vzejde mák nebo konopí tak jim to zničí a pokud tam osejí cokoliv jiného, tak to bude OK.Skrýt celý příspěvek

          • Mortles
            06:17 06.12.2020

            Jenomže to má ten problém, že jakéhokoli vládního úředníka, či vojáka, který tohle udělá do večera někdo střelí - skupiny jako Taliban žijí z podpory místních lidí a když vesničtí ...Zobrazit celý příspěvek

            Jenomže to má ten problém, že jakéhokoli vládního úředníka, či vojáka, který tohle udělá do večera někdo střelí - skupiny jako Taliban žijí z podpory místních lidí a když vesničtí Paštúni mají pocit, že na jejich ekonomické zájmy nikdo nebere ohledy a že Taliban jim to zařídí, tak samozřejmě budou podporovat Taliban a budou bojovat proti vládním silám. Prostě vámi popisovaná politika by stála vládní síly ohromné množství lidí a postavila by proti nim ještě více venkovskou populaci - což je právě to, co skupiny jako Taliban, FARC nebo Světlá stezka vždycky využívaly, to že dovedly chránit zájmy lidí lépe než dysfunkční vládní síly. Ostatně to byl také důvod, proč Viet Cong měl velkou podporu - choval se k civilistům lépe než Jihovietnamské síly.

            Jinak vím, že opium jako problém vnímají i ti lidi co to pěstují - v místních komunitách roste počet narkomanů a tak, ale pak řeknou, "ale peníze na ruku mi nikdo za obilí nedá", což je klasický problém cash crop - cílem rozvoje zemědělství není pěstovat pro vlastní spotřebu, ale pěstovat to, za co dostanu peníze na ruku, což ovšem vyžaduje stabilní distribuční řetězce.

            Prostě tahle problematika se nedá lehce vyřešit násilím, musí se tam soustředit na věci jako je ekonomika a instituce a pokud lidi nebudou vidět důvod, proč podporovat Taliban, nebudou ho podporovat. A tak tady musí nastoupit hlavně ekonomové, experti na místní podmínky, agronomii a podobně, nejlépe z řad samotných Afghánců, protože ti snad ví, jak to u nich přesně vypadá. Střílením lidí a vypalováním polí se všechno vyřešit nedá (nemluvě o tom, že ti vojáci se vždycky dají uplatit).Skrýt celý příspěvek

      • simpanz
        19:19 05.12.2020

        Ty hory jsou zásobou 60 mil tun mědi, 1,5 mil tun lanthanoidů, 2.25 mld tun železa,+ hliník,zinek,rtuť,zlato,stříbro, uhlovodíky. Uz tam tezej cinani i indové. Oba to maj za rohem, ...Zobrazit celý příspěvek

        Ty hory jsou zásobou 60 mil tun mědi, 1,5 mil tun lanthanoidů, 2.25 mld tun železa,+ hliník,zinek,rtuť,zlato,stříbro, uhlovodíky. Uz tam tezej cinani i indové. Oba to maj za rohem, oba sou hladový. Někdo na tom každopádně vydělá.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          20:45 05.12.2020

          "demokraticky" podíl z profitu těžby toho všeho odvedený do správných bankovních domů :-)

          "demokraticky" podíl z profitu těžby toho všeho odvedený do správných bankovních domů :-)

        • SYN_
          21:01 08.12.2020

          Tak třeba tou těžbou i poničí maková pole... jednou vyjímečně by to bylo k něčemu dobré :)

          Tak třeba tou těžbou i poničí maková pole... jednou vyjímečně by to bylo k něčemu dobré :)

  • Sidon
    17:58 04.12.2020

    Nevim, ale ja povazuji absenci vetsiho teroristickeho utoku na americke cile za poslednich 20 let (a neslo jen o 9/11, to bylo jen vyvrcholeni) za velky uspech. Regionalni ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevim, ale ja povazuji absenci vetsiho teroristickeho utoku na americke cile za poslednich 20 let (a neslo jen o 9/11, to bylo jen vyvrcholeni) za velky uspech. Regionalni teroristicke skupiny byly v defenzive a nemely kapacitu na nejake vetsi akce. Dulezite je, abychom v tom Afghance nenechali, dal jejich armadu a policejni slozky intenzivne podporovali, prestoze to bude stat dost penez. Alternativni reseni by v dlouhodobem vysledku bylo ale jeste drazsi.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      18:31 04.12.2020

      Ja si myslím, že američania vyzbrojili afganskú aj irackú armádu veľmi slušne. O výzbroji to asi nebude, že často nezvládajú ani udržať vlastné postavenie, nie to ešte niečo dobyť. ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja si myslím, že američania vyzbrojili afganskú aj irackú armádu veľmi slušne. O výzbroji to asi nebude, že často nezvládajú ani udržať vlastné postavenie, nie to ešte niečo dobyť. Skôr to bude o morálkeSkrýt celý příspěvek

      • HEKTOR
        19:39 04.12.2020

        Miroslav - američania vystrojili a vyzbrojili afgánske sf a commandos jednotky veľmi slušne...výzbroj a výstroj je praktický na úrovni us army...práve afgánske sf a commandos ...Zobrazit celý příspěvek

        Miroslav - američania vystrojili a vyzbrojili afgánske sf a commandos jednotky veľmi slušne...výzbroj a výstroj je praktický na úrovni us army...práve afgánske sf a commandos ťahajú cca 90% bojových operácií a sú vcelku úspešné...strata pozícií je pripisovaná ANA,ktorá ma problém s vycvičenosťou a vystrojenosťou...
        slušne je vyzbrojené aj letectvo,kde je skôr problém s pilotmi...mašiny sú,ale nemá kto lietať...
        OT,MRAPy a "osobáky" tiež nie sú problém...tanky a bvp asi nemá význam riešiť...Skrýt celý příspěvek

    • Mortles
      06:25 06.12.2020

      Jak se píše výše, je to tak, o výzbroj nejde, jde o instituce. Armáda může mít výzbroj jakou chce, když nefunguje třeba soudnictví, úřady, školství tak se ta země prostě neposune, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jak se píše výše, je to tak, o výzbroj nejde, jde o instituce. Armáda může mít výzbroj jakou chce, když nefunguje třeba soudnictví, úřady, školství tak se ta země prostě neposune, nemluvě o rozšířené korupci a tak, viz slavný článek (týkající se spíše Iráku v momentu prvnotní prohry proti ISIS, ale asi se dá aplikovat i v Afghánistánu) "Norvell B. De Atkine: Why Arabs Lose wars", který vysvětluje, proč Arabové nikdy neporazili Izrael, i když měli často lepší a početnější výstroj - Izrael byl schopný vytvořit instituce, které odměňovaly spolupráci, zatímco arabové měli instituce, které spolupráci a plnění úkolů trestaly. Myslím si, že velmi podobné problémy budou i tady.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    17:49 04.12.2020

    Pan generál je zbytečně skromný.Na bonnské konferenci se účastníci např.shodli na tom,že je nutné věnovat se i genderové problematice. To muselo v Afgáncích zanechat zajisté silný ...Zobrazit celý příspěvek

    Pan generál je zbytečně skromný.Na bonnské konferenci se účastníci např.shodli na tom,že je nutné věnovat se i genderové problematice.
    To muselo v Afgáncích zanechat zajisté silný dojem.
    Po odchodu Američanů pravděpodobně paštunský jih ovládne Pákistán a Indie,Čína a možná Rusko budou usilovat o vliv na etnicky smíšeném severu.Skrýt celý příspěvek

    • Sidon
      18:01 04.12.2020

      Takze je spatny, aby v Afghanistanu mohly do skoly chodit i zensky bez strachu, ze je tam nekdo postrili? Nebo aby mohly chodit do prace a volne nakladat se svymi prostredky a ...Zobrazit celý příspěvek

      Takze je spatny, aby v Afghanistanu mohly do skoly chodit i zensky bez strachu, ze je tam nekdo postrili? Nebo aby mohly chodit do prace a volne nakladat se svymi prostredky a majetkem? Protoze tohle je genderova problematika v Afghanistanu.Skrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        18:34 04.12.2020

        Ako povedal Borat: ,,u nás v Kazachstánu je ilegální pro víc než pět žen být spolu na jednou s výjimkou bordelu a hrobu, zde v USA ženy scházejí spolu a říkají feministky" Nám ...Zobrazit celý příspěvek

        Ako povedal Borat: ,,u nás v Kazachstánu je ilegální pro víc než pět žen být spolu na jednou s výjimkou bordelu a hrobu, zde v USA ženy scházejí spolu a říkají feministky"

        Nám taký výrok príde vtipný, no vo väčšine ázijských krajín realita všedného dňaSkrýt celý příspěvek

        • Sidon
          21:12 04.12.2020

          "vo väčšine ázijských krajín realita všedného dňa"

          To je tvuj dojem, nebo mas pro to nejaka data?

          "vo väčšine ázijských krajín realita všedného dňa"

          To je tvuj dojem, nebo mas pro to nejaka data?

          • Miroslav
            15:15 05.12.2020

            Právo voliť, právo na vzdelanie, právo šoférovať, právo vybrať si manžela... Pre nás bežné veci, v mnohých častiach Ázie to rozhodne nie je samozrejmosťou. V Afganistane rozhodne ...Zobrazit celý příspěvek

            Právo voliť, právo na vzdelanie, právo šoférovať, právo vybrať si manžela... Pre nás bežné veci, v mnohých častiach Ázie to rozhodne nie je samozrejmosťou. V Afganistane rozhodne nie, aj keď sa veľa zlepšiloSkrýt celý příspěvek

          • Sidon
            16:31 05.12.2020

            Miroslave, porad cekam na nejaky zdroj informace, ze ve vetsine asijskych zemi jsou zeny v tak extreme nerovnopravnem postaveni. At to nevypada, ze zdrojem tvych sociologickych dat ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslave, porad cekam na nejaky zdroj informace, ze ve vetsine asijskych zemi jsou zeny v tak extreme nerovnopravnem postaveni. At to nevypada, ze zdrojem tvych sociologickych dat je Borat, to by vrhalo spatne svetlo na cokoliv, co tu postnes. Prakticky v kazde zemi je co zlepsovat, to i u nas, ale je pokrytectvi prohlasovat ty nejhrubejsi nerovnopravnost za "mistni zvyk". Jsme jedno lidstvo, jedna planeta a rozvinuty svet musi citit jistou zodpovednost za ten mene rozvinuty. Protoze kdyz nekde na opacnem konci planety budou ve velkem vypostet treba tezke kovy, po case to pristane v morskych rybach na taliri i nam. A s temi lidskyi pravy je to podobne. Jen to nebudou ryby, ale uprchlici a nestabilita.Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            19:59 05.12.2020

            Žebříček WEF uvádí, že na vedoucích pozicích pracuje pouze 1,5% japonských žen a jsou tak v postavení na trhu práce až na 101. místě za Ázerbájdžánem! V ostatních ásijských zemích ...Zobrazit celý příspěvek

            Žebříček WEF uvádí, že na vedoucích pozicích pracuje pouze 1,5% japonských žen a jsou tak v postavení na trhu práce až na 101. místě za Ázerbájdžánem!
            V ostatních ásijských zemích to bude asi podobné či spíše ještě horší.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            08:08 07.12.2020

            Afganistan: V Afganistane žije až 87 % žien, ktoré nevedia čítať ani písať. Dievčatá sú nútené, aby sa vydávali už od veku 15 rokov. Existujú desiatky tisíc prípadov zneužívania ...Zobrazit celý příspěvek

            Afganistan: V Afganistane žije až 87 % žien, ktoré nevedia čítať ani písať. Dievčatá sú nútené, aby sa vydávali už od veku 15 rokov. Existujú desiatky tisíc prípadov zneužívania žien, ktoré nikoho nezaujímajú. V krajine je tiež veľká úmrtnosť pri pôrode, až 400 žien na 100-tisíc rodičiek.

            India: Znásilnenia, uzatváranie detských sobášov a obchodovanie s ľuďmi. To sú bežné problémy, ktorým musia čeliť ženy v Indii. Podľa výskumov za posledných 30 rokov v Indii otehotnelo až 50 miliónov žien po znásilnení.

            Pakistan: Medzi bežné nebezpečenstvá pre pakistanskú ženu patria útoky kyselinou, nútené detské sobáše, domáce násilie, a tiež aj smrť ukameňovaním, napríklad v prípade nevery. A za neveru sa považuje aj ak je žena znásilnená. Bežné sú tu tiež vraždy zo cti, alebo keď žena neprinesie do novej rodiny dostatočne veľké veno.

            Saudská Arábia: 24. mája získalo vodičský preukaz prvých 10 žien v Saudskej Arábii. Hoci u nás je takéto niečo úplnou samozrejmosťou, v moslimských krajinách ženy musia stále tvrdo bojovať za svoje práva. Vodičák je iba ihla v kope sena diskriminačných zákonov, ktorým musia mnohé moslimky čeliť. Čo všetko majú ešte aj v roku 2018 zakázané? Vydávať sa/rozvádzať podľa slobodnej vôle, vlastniť pas, podnikať, nechať sa operovať bez súhlasu muža, jesť sama v reštaurácii, deti po rozvode pripadajú mužovi rovnako ako aj celý majetok, nemôžu vlastniť účet v banke...Skrýt celý příspěvek

        • Mortles
          06:33 06.12.2020

          Pane Miroslave, uvědomujete si, že Borat je fikce parodující pohled, že USA je kulturně nadřazená zbytku světa? V konzervativní muslimské společnosti spíše dochází k tomu, že ženy ...Zobrazit celý příspěvek

          Pane Miroslave, uvědomujete si, že Borat je fikce parodující pohled, že USA je kulturně nadřazená zbytku světa? V konzervativní muslimské společnosti spíše dochází k tomu, že ženy naopak setkávají hlavně s jinými ženami, máte takový ten "ženský svět" a jejich manželé se zase setkávají hlavně s jinými muži a mají svůj "mužský svět". Samozřejmě, v takové společnosti mají muži nad ženami moc v podobě násilí, ale váš pohled je myslím dost zjednodušující.

          Sám opravdu rozumím genderové problematice jenom v Japonsku, ale to asi není ten typ "Asijských zemí" o které mluvíte. A nevím, jestli se tady chceme pouštět nějak hlouběji do gender studies.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            08:12 07.12.2020

            Hneď nad týmto príspevkom je iný príspevok kde sú príklady zo 4 Ázijských krajín. Samozrejme, tým to rozhodne nekončí

            Hneď nad týmto príspevkom je iný príspevok kde sú príklady zo 4 Ázijských krajín. Samozrejme, tým to rozhodne nekončí

      • Tesil
        18:46 04.12.2020

        Problém vězí v tom,že ty chceš aby v Afganistánu s jeho tradicemi fungovalo něco, co ani v Evropě neplatí na 100%. Podle AI jak místní úřady tak mezinárodní společenství na tyto ...Zobrazit celý příspěvek

        Problém vězí v tom,že ty chceš aby v Afganistánu s jeho tradicemi fungovalo něco, co ani v Evropě neplatí na 100%.
        Podle AI jak místní úřady tak mezinárodní společenství na tyto aktivity více méně rezignovali.Prostě nemůžeme věčně někomu nutit naše standardy.Skrýt celý příspěvek

        • Sidon
          21:25 04.12.2020

          Ne kazda tradice je hodna zachovani. Treba tam, kde ziju, byla pro mnohe dlouho tradice oblikat se do prosteradel a spicatych cepic s dirkama na oci a hlasat nadrazenost bile rasy. ...Zobrazit celý příspěvek

          Ne kazda tradice je hodna zachovani. Treba tam, kde ziju, byla pro mnohe dlouho tradice oblikat se do prosteradel a spicatych cepic s dirkama na oci a hlasat nadrazenost bile rasy. Doufam, ze se shodneme, ze adoptovani standardu, ktery podobne jednani poklada za spolecenky nezadouci, bylo prospesne.
          Rezignace na lidska prava jinde zvysuje pravdepodobnost, ze je jednou ztratime i my u nas doma.Skrýt celý příspěvek

          • The88
            13:46 05.12.2020

            A pak prisla vojenska intervence z Konga a dala vsechno dokupy, nebo tak nejaknto bylo, ze jo? Je to jejich zeme a my jim donjejich zpusobu zivota nemame co mluvit. Tak jako ...Zobrazit celý příspěvek

            A pak prisla vojenska intervence z Konga a dala vsechno dokupy, nebo tak nejaknto bylo, ze jo?

            Je to jejich zeme a my jim donjejich zpusobu zivota nemame co mluvit. Tak jako muslimsti pristehovalci nam nemaji co zakazovat vanocni tradice v Evrope.Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            14:12 05.12.2020

            Kefalín, a čo to znamená "vánoční tradice v Evropě"?

            Kefalín, a čo to znamená "vánoční tradice v Evropě"?

          • The88
            12:56 06.12.2020

            Ján Paliga: Totez, co u vas v zapadni Asii. Nejsme zas tak odlisni :)

            Ján Paliga: Totez, co u vas v zapadni Asii. Nejsme zas tak odlisni :)

          • Ján Paliga
            21:50 06.12.2020

            The88

            Došli argumenty, začínaš osočovať, čo?

            Nebude tvoj kryptonym správne vo verzii TheHH? U nás totiž podobné číselká na šekoch vypisuje náš národný socialista Magián....

            The88

            Došli argumenty, začínaš osočovať, čo?

            Nebude tvoj kryptonym správne vo verzii TheHH? U nás totiž podobné číselká na šekoch vypisuje náš národný socialista Magián....

          • The88
            11:00 07.12.2020

            To vite Janko, na blbou otazku...

            To vite Janko, na blbou otazku...

          • Ján Paliga
            21:54 07.12.2020

            To The88: No každý si predstavuje vianočné tradície po svojom.... čo je na tom "blbá otázka"? Skôr blbá odpoveď, ak nevieš odpovedať na položenú otázku..... Nejaké tvrdenie tu ...Zobrazit celý příspěvek

            To The88:

            No každý si predstavuje vianočné tradície po svojom.... čo je na tom "blbá otázka"? Skôr blbá odpoveď, ak nevieš odpovedať na položenú otázku.....

            Nejaké tvrdenie tu napísať a nevedieť ho zdôvodniť..... je to potom len také "mlátenie prázdnej slamy", nič iné....Skrýt celý příspěvek

          • The88
            01:57 08.12.2020

            "... každý si predstavuje vianočné tradície po svojom.... čo je na tom "blbá otázka"? / Nejaké tvrdenie tu napísať a nevedieť ho zdôvodniť. ..." Spis nemam chut se zapletat do ...Zobrazit celý příspěvek

            "... každý si predstavuje vianočné tradície po svojom.... čo je na tom "blbá otázka"? / Nejaké tvrdenie tu napísať a nevedieť ho zdôvodniť. ..."

            Spis nemam chut se zapletat do diskuze o uplne nepodstatne casti toho prispevku. Vubec nejde o to, ktere tradice a jestli jsou takove ci onake, abych to nejak zduvodnoval (???). Jde o to respektovat domaci kulturu - jak v Afghanistanu, tak v Evrope. Tak proste, mili Watsone.

            Mimochodem, co by jako melo znamenat "TheHH"?Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
    16:41 04.12.2020

    asi prvý us generál,od ktorého počujem takéto vyhlásenie - a musím subjektívne povedať,že pravdivé... ale zase netreba sa tváriť,že tam išlo o nejaké víťazstvo...americká ...Zobrazit celý příspěvek

    asi prvý us generál,od ktorého počujem takéto vyhlásenie - a musím subjektívne povedať,že pravdivé...
    ale zase netreba sa tváriť,že tam išlo o nejaké víťazstvo...americká ekonomika funguje na utrácaní financií a napr. v afgánistane sa utráca naozaj že dosť...takže aspoň táto úloha bola splnená...
    smutné ale je-minimálne pre afgáncov,že briti,sovieti a teraz američania,vychovali z afgáncov len mŕtve duše závislé a čakajúce len na to,čo zase dostánu a samozrejme zadarmo...horšie ale je,že už si ani nič nevážia,veď aj načo,dostanú predsa zase a veľa...
    osobne už len čakám,že po odchode američanov tam príde ešte priniesť demokraciu čína...je to posledná mocnosť ktorá tem ešte nebola a má to hneď vedľa...Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
      14:13 05.12.2020

      ... Čina si vybuduje infraštruktúru, podplatí vodcov, skúpi zdroje a dopadne to ako v Afrike....

      ... Čina si vybuduje infraštruktúru, podplatí vodcov, skúpi zdroje a dopadne to ako v Afrike....

  • krllo
    16:35 04.12.2020

    Kdo u cizích zemí nečeho dosáhl v Afghanistánu ? Nikdo.

    Kdo u cizích zemí nečeho dosáhl v Afghanistánu ? Nikdo.

  • dusan
    15:40 04.12.2020

    Tú misiu som videl "bledo" od začiatku ... Skrátka sa musíme zmieriť, že nie všetci túžia po našom štýle života a už určite nie násilím. Verím tomu, že snaha sveta ...Zobrazit celý příspěvek

    Tú misiu som videl "bledo" od začiatku ...

    Skrátka sa musíme zmieriť, že nie všetci túžia po našom štýle života a už určite nie násilím.

    Verím tomu, že snaha sveta "povzniesť" Afganistan bola a je úprimná. Ale asi najväčší problém je, že nepoznáme tunajší svet a snažíme sa preniesť svoj svet do sveta iných ľudí.

    Afganistan je obrovská krajina .... a nie len to. Mnohé oblasti sú geograficky tak nedostupné, že si to ani nevieme predstaviť. Vysoké nadmorské výšky na mnohých častiach obmedzujú pohyb len pomocou zvierat či maximálne terénnych aút .... i vrtuľníky majú problém. Vzhľadom na vysoké nadmorské výšky musia letieť pod vrcholkami hôr - čo v praxi znamená, že tam kde je hocijaká ozbrojená opozície .... tak len v noci ... a i to s menším nákladom...

    Tam nikoho nezaujíma kto vládne v Kábule ... a ani to často nevedia. Domáci majú svoj svet, kde sa snažia prežiť a darím sa im to ..... ak nechcú nás ... tak nevidím dôvod sa tam trepať ...

    V mestách je to iný svet, tam zas vládne korupcia a spojenci naivne platia domácim štedrú pomoc (často vedomé úplatky) a veria, že tým niečo dosiahnu ....

    Je evidentné, že uplácaním sa to nepodarí .... maximálne sa získa čas pre tú ktorú jednotku čo krajinu v nejakej oblasti a v TV sa potom politici chvália, že je tam "mier a prosperita" .... prestane sa platiť a všetko "staré" je späť ...Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    15:19 04.12.2020

    Z vojenského hľadiska dosiahli Američania drvivé víťazstvá v Iraku, rovnako tak aj Afganistane. - Logisticky to zvládli, prišli a rozložili nádobíčko - Boj zvládli a zakrátko ...Zobrazit celý příspěvek

    Z vojenského hľadiska dosiahli Američania drvivé víťazstvá v Iraku, rovnako tak aj Afganistane.

    - Logisticky to zvládli, prišli a rozložili nádobíčko
    - Boj zvládli a zakrátko obsadili hlavné mesto aj celú krajinu
    - Politicky to zvládli, zvrhli vládu a dosadili si svoju vlastnú - lojálnu
    - Vodcov nepriateľov pochytali a potrestali....

    A napriek tomu tieto vojny USA nevyhrali, aspoň nie úplne. Nezvládli poslednú a zásadnú vec. Nezískali si jednoznačnú podporu a dôveru obyvateľstva. Tak ako napríklad v Nemecku alebo Južnej KóreiSkrýt celý příspěvek

    • dusan
      15:43 04.12.2020

      Vojna je politika inými prostriedkami a nie sú dôležité bitky, ale politický cieľ .... a ten Amíci nedosiahli - bez ohľadu na svoje vojenské úspechy. Vietnam ukážkovo ukázal, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Vojna je politika inými prostriedkami a nie sú dôležité bitky, ale politický cieľ .... a ten Amíci nedosiahli - bez ohľadu na svoje vojenské úspechy.

      Vietnam ukážkovo ukázal, že výsledky bitiek sú pre výsledky vojny nepodstatné ...

      Vietnamci všetky veľké bitky v priamej konfrontácii s Amíkmi prehrali .... vojnu vyhrali ...Skrýt celý příspěvek

      • achi67
        16:18 04.12.2020

        To je diskutabilní, co znamená politické vítězství. Rozhodně je Afgánistán lepší místo pro život než byl před příchodem západní koalice. Už jen to, že v současnosti chodí do školy ...Zobrazit celý příspěvek

        To je diskutabilní, co znamená politické vítězství. Rozhodně je Afgánistán lepší místo pro život než byl před příchodem západní koalice. Už jen to, že v současnosti chodí do školy 80 % dětí, předtím to bylo stěží 20 %. Postavily se silnice, školy, nemocnice, studny, zavlažovací systémy. Tálibán přišel o bezpečnou zónu. Samozřejmě, do civilizace západního typu to má daleko, pokud je to vůbec možné, ale to je opravdu dlouhodobá cesta. Stačí se podívat jak to trvá východní Evropě...
        A na druhou stranu - stačí se podívat, jak se proměnilo armádní vybavení a výzbroj v porovnání před a po Afganistánu. To by se tady ještě nosily plechové blembáky, kanady a jehličí...Skrýt celý příspěvek

        • dusan
          07:12 05.12.2020

          Ktorý Afganistan ? To všetko bude mať význam ak ten pokrok ostane i keď sa západ stiahne. Ak niekto pumpuje miliardy, tak je logické, že sa tu musí prejaviť, napriek masívnej ...Zobrazit celý příspěvek

          Ktorý Afganistan ?

          To všetko bude mať význam ak ten pokrok ostane i keď sa západ stiahne. Ak niekto pumpuje miliardy, tak je logické, že sa tu musí prejaviť, napriek masívnej korupcii a neefektívnosti. Otázka je či je tento pokrok trvalý, alebo sa udrží len pokým tam budú neustále prúdiť miliardy ....to nevieme, to len uvidíme ...

          A samozrejme vidiek v horách sa nezmenil vôbec .... tam si žijú svoj život a čo viem tak to tam Amíci už vzdali a nechali ho na "samovývoj" .... tak ako to bolo pred nimi, Agnlánmi či Rusmi ....Skrýt celý příspěvek

    • krllo
      16:36 04.12.2020

      Vojensky v Afghanistánu ? Afghanistán je o trochu větší než Kábul.

      Vojensky v Afghanistánu ? Afghanistán je o trochu větší než Kábul.

      • Miroslav
        17:00 04.12.2020

        Prosím, rozmeň na drobné tvoju myšlienku. Nie je jasné čo ti víri v hlave

        Prosím, rozmeň na drobné tvoju myšlienku. Nie je jasné čo ti víri v hlave

  • Avtomat
    15:18 04.12.2020

    Ak USA nevyhovuje súčasná patová situácia, som zvedavý ako im bude vyhovovať situácia keď Taliban nebude rešpektovať dohody s afganskou vládou. A k rotačným nasadeniam: Neviem ako ...Zobrazit celý příspěvek

    Ak USA nevyhovuje súčasná patová situácia, som zvedavý ako im bude vyhovovať situácia keď Taliban nebude rešpektovať dohody s afganskou vládou.
    A k rotačným nasadeniam: Neviem ako takéto nasadenia budú znášať vojaci vzhľadom na ich rodinný život a mentálne zdravie.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
    14:31 04.12.2020

    Pan generál uvažuje jako klasický západní voják. Cílem války je porazit nepřítele, přijmout jeho kapitulaci, uzavřít mírovou smlouvu a je po válce. Jenomže Afghánistán není ...Zobrazit celý příspěvek

    Pan generál uvažuje jako klasický západní voják. Cílem války je porazit nepřítele, přijmout jeho kapitulaci, uzavřít mírovou smlouvu a je po válce.

    Jenomže Afghánistán není západní svět. Cílem války pro Afghánce není vyhrát, ale uškodit nepříteli, přežít a pokračovat v nekonečných půtkách navždy.

    Tohle spousta lidí na západě nechápe - zaručit, aby se Afghánistán nestal sídlem teroristů nelze vítězstvím v krátké rozhodující válce, ale neustálým nekonečným potíráním neustále se rodících nepřátelských skupinek.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    14:21 04.12.2020

    Jediný fungující způsob jak pacifikovat dnešní Afghánistán objevil Alexandr Veliký a po něm Mongolové. Spočívá v úplném vyhlazení obyvatelstva.

    Jediný fungující způsob jak pacifikovat dnešní Afghánistán objevil Alexandr Veliký a po něm Mongolové. Spočívá v úplném vyhlazení obyvatelstva.

    • Miroslav
      15:21 04.12.2020

      Len dnes je problém zlikvidovať 35 miliónov ľudí bez toho, aby sa to rozkecalo

      Len dnes je problém zlikvidovať 35 miliónov ľudí bez toho, aby sa to rozkecalo

    • The88
      16:03 04.12.2020

      To jsem nejak nezaznamenal, ze by Alexandr nekde vyhlazoval obyvatelstvo. Mongolove spis mistne, treba vzpurne mesto.

      To jsem nejak nezaznamenal, ze by Alexandr nekde vyhlazoval obyvatelstvo. Mongolove spis mistne, treba vzpurne mesto.

    • krllo
      16:39 04.12.2020

      A po vyhlazení se znovu objevili Afghánci, není to zázrak ?

      A po vyhlazení se znovu objevili Afghánci, není to zázrak ?

      • Miroslav
        18:39 04.12.2020

        Ak bude treba, som pripravený opäť zaľudniť planétu. Nechcem sa chvastať ale som vysokoplodný jedinec. Vždy keď som to dal na hulváta sa mi podarilo splodiť dieťa

        Ak bude treba, som pripravený opäť zaľudniť planétu. Nechcem sa chvastať ale som vysokoplodný jedinec. Vždy keď som to dal na hulváta sa mi podarilo splodiť dieťa

        • Ján Paliga
          14:20 05.12.2020

          ... na Miroslavovu 11-ku? ;-)

          ... na Miroslavovu 11-ku? ;-)

          • Miroslav
            15:17 05.12.2020

            Podľa mňa ani Boris Kollár nemá 100% úspešnosť ako ja

            Podľa mňa ani Boris Kollár nemá 100% úspešnosť ako ja

          • Ján Paliga
            21:05 05.12.2020

            ... Navrhol by som Ťa za nového predsedu parlamentu.... Aspoň by bolo vo vedení o jedného plagiátora menej .... :-D

            ... Navrhol by som Ťa za nového predsedu parlamentu.... Aspoň by bolo vo vedení o jedného plagiátora menej .... :-D

Načítám diskuzi...