Gurkhové jsou loajálními spojenci Jejího Veličenstva 

Gurkhové jsou loajálními spojenci Jejího Veličenstva 
Gurkhové / The Gurkha Brigade Association; Ministry of Defence UK (Zvětšit)

V obou světových válkách bojovali velmi odhodlaně na straně Velké Británie nepálští Gurkhové. Pomáhali potlačovat maoistické povstání v Malajsii a v uniformách Jejího Veličenstva královny Alžběty II. se komando 600 Gurkhů zúčastnilo v roce 1982 rovněž bojů proti Argentině, která nechala obsadit Falklandské ostrovy. Argentinská vojenská junta tehdy velmi podcenila odhodlání Velké Británie a tehdejší premiérky Margaret Thatcherové bránit územní celistvost země.

Později svou bojovou odhodlaností naháněli Gurkhové také hrůzu příslušníkům tzv. Islámského státu. V bojích iráckých vládních sil proti Islámskému státu v roce 2016 u města Fallúdža zneškodnil například sedmadvacetiletý Gurkha svým proslulým, téměř půlmetrovým zahnutým nožem khukrí tři džihádisty. Tomu nejbližšímu uřízl jedním švihem hlavu a dva další dlouhým nožem smrtelně zranil. Zbytek asi pěti islamistů, kteří se původně pokusili britského vojáka zajmout, se pak v šoku dalo kvapně na útěk. 

Do hornatého Nepálu přišli první Gurkhové původně ze severní Indie a založili ve střední části země město Gurkha, po němž jsou pomenovaní. V časopise Lidé a země z října 2012 cestovatelka Tereza Hrazdírová dále uvádí, že Gurkhové byli vždy národem statečných válečníků, proslavili se ale až v roce 1814 během války s Británii.

„Bojovali za své království tak oddaně, že Nepál nakonec uchránili od britské nadvlády a zachovali mu samostatnost. Angličané byli ohromeni jejich udatností a rychle se rozhodli udělat si z tak nebezpečného nepřítele raději spojence. Východoindická společnost nabídla Gurkhům možnost dobrovolně vstoupit do britské armády a nepálští vojáci tento návrh přijali. Od té chvíle se jejich sláva začala šířit světem,“ píše Hrazdírová. Dodává, že pro britskou královnu bojovali téměř ve všech významných válkách. Zabránili prvnímu vpádu muslimů na území Indie, bojovali v Afghánistánu, Turecku, Kosovu, Barmě, Súdánu, na Jávě i Srí Lance, v první i druhé světové válce a vysloužili si pověst nejobávanější armády na světě. Jejich sláva je začala doprovázet všude a mnoho nepřátel raději uteklo z boje, než aby se s nimi střetli. Stačilo vidět pár fotek Gurkhů ostřících své nože zvané khukrí, vyslechnout zvěsti o tom, že pojídají své nepřátele, a bitevní pole se vyprázdnila bez prolití jediné kapky krve.


Každý rok chce vstoupit do britské armády 10 000 mladých Nepálců

Kříž za chrabrost Gurkhovi, který odrazil útok 30 Tálibů

V roce 2011 udělila britská královna Alžběta II. druhé nejvyšší vyznamenání, kterým je Kříž za chrabrost, příslušníkovi armády, který v afghánské provincii Helmand odrazil útok tří desítek Tálibánců. Poté, co Gurkha, Dipprasad Pun, vystřílel veškerou munici, začal po útočnících z Tálibánu házet granáty a nakonce použil jako zbraň i trojnožku od kulometu. Seržant Pun pak v rozhovoru pro British Forces News prohlásil: „Myslel jsem, že mě určitě zabijou... „Říkal jsem si: před tím, než zabijou oni mě, musím zabít několik z nich.“ Zachránil tři další vojáky, jemu samotnému se nic nestalo. To, že přežil bez zranění, je neuvěřitelné, stojí v pochvalné zmínce k vyznamenání. Jednatřicetiletý Pun vstoupil do britské armády v roce 2000. Sloužil také v Bosně a v Kosovu. Rovněž předci Dipprasada Puna sloužili ve vojsku Spojeného království. Kříž za chrabrost získali i jeho otec a dědeček.

Britská armáda již 200 let provádí v Nepálu nábor Gurkhů. V současné době je pro mnohé nepálské rodiny přijetí jejich syna k britským vojenským jednotkám synonymem lepšího života. Podle dostupných informací jsou totiž rekruti ze svého žoldu schopni podporovat nejen svou rodinu, ale často i celou vesnici, ze které pocházejí. Navíc v Nepálu není dost pracovních příležitostí pro mladé.

Zájem o přijetí je mezi nepálskými mladíky obrovský, vstupní testy jsou ovšem mimořádně náročné a projdou jimi pouze ti nejlepší. Kromě extrémně náročných fyzických testů musí uchazeči prokázat dovednosti jazykové, matematické a technické. Ti z účastníků výběru, kteří nevyhoví těmto velmi tvrdým požadavkům, jsou pak bez pardonu vyřazeni. Odmítnutých zájemců jsou každý rok tisíce. Výběr nových rekrutů je rovněž dlouhý a náročný proces, který trvá zhruba tři měsíce. Zahajují jej členové odvodových komisí, Gurkhové-veteráni, kteří putují po nepálských vesničkách, kde vyhledávají vhodné uchazeče. Naděje všech vybraných chlapců se pak obracejí k hlavním centrům příjmu vojenských nováčků — městům Pókhaře a Dharanu, kde se v tvrdých podmínkách rozhodne o jejich dalším osudu. A všichni doufají, že budou mezi těmi úspěšnými.


Střelecký výcvik Gurkhů

Ayo Gurkhali, prezident Trump a diktátor Kim

Bojový pokřik „Gurkhové útočí - Ayo Gurkhali“, kterým vždy provází tito postavou poměrně malí, ale houževnatí bojovníci své útoky, nezazněl při setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským diktátorem v červnu 2018 v Singapuru, i když čistě teoreticky tato situace nastat mohla. Vedle tradičních bodygardů obou politiků byli totiž v rámci mimořádných bezpečnostních opatření k jejich ochraně nasazeni také Gurkhové, elitní vojáci se speciálním výcvikem.

V britských službách zahynulo kolem 45 000 Gurkhů. V současné době jich má britská armáda ve svých řadách kolem tři a půl tisíce. Působili zejména v Iráku a Afghánistánu. Určitě je proto velmi pozitivní, že se tito k britské koruně mimořádně loajální bojovníci v roce 2009 konečně dočkali toho, že si beze zbraní vybojovali právo na trvalý pobyt ve Velké Británii. Doposud se na ostrovech směli usídlit pouze ti Gurkhové, kteří odešli do výslužby před rokem 1997. To se však změnilo díky aktivistům, kteří se v čele s britskou herečkou indického původu Joannou Lumleyovou ve věci neúnavně angažovali. Až v roce 2007 dosáhli Gurkhové, kteří vstoupili do armády po roce 1997, na stejnou penzi a hlavně získali právo na trvalý pobyt. To se pak průlomovým rozhodnutím soudu v květnu roku 2009 rozšířilo i na další Gurkhy, kteří odsloužili v britské uniformě alespoň čtyři roky.

„Dlouhá léta usilovali o stejné podmínky, jaké mají zahraniční vojáci ve službách britské královny. Těm totiž už po čtyřech letech pobytu v zemi vzniká nárok na trvalý pobyt. Po tomto vstřícném gestu jsme dlouho toužili,“ řekla britské stanici BBC dojatě se slzami v očích herečka Joanna Lumleyová, jejíž zesnulý otec kdysi bojoval po boku udatných Gurkhů. Změna imigračních pravidel pro Gurkhy, jejichž heslo je po staletí stále stejné: „Raději zemřít, než žít jako zbabělec“, zahrnuje rovněž trvalý pobyt pro manželku a děti do osmnácti let.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Švýcarská garda ve Vatikánu je nejmenší armádou na světě

Letos v květnu, přesně 13. května 2020, uplynulo již dlouhých devětatřicet let od okamžiku, kdy byl ...

Vraždící mašinérii Rudých Khmerů zastavili Vietnamci

V těchto dnech si mnozí obyvatelé kambodžské metropole Phnompenh připomínají výročí konce hrůzovlády ...

Bělehrad za hukotu bombardérů a dnes

Masivním bombardováním vojenských cílů v Jugoslávii 24. března 1999, kdy kolem 20 hodiny ...

PREMIUM Litva je nejen spolehlivý spojenec, ale i tradiční přítel naší země

S Litvou, která je řádným členským státem Evropské unie a NATO, pojí Českou republiku tradičně velmi ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Christian
    13:32 13.03.2021

    Dobrý den, přesně to značka achi67 vystihla. Není to všechno jen o penězích. Při své první návštěvě Izraele jsem měl náhodně možnost hovořit s bývalým příslušníkem tamních ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrý den, přesně to značka achi67 vystihla. Není to všechno jen o penězích. Při své první návštěvě Izraele jsem měl náhodně možnost hovořit s bývalým příslušníkem tamních speciálních jednotek, který pocházel z Československa. Nebyl sice moc sdílný, ale něco málo mi o své účasti ve dvou válkách přece jen řekl. Zdůraznil přitom, že pro něj a také pro jeho kolegy ze speciálního komanda bylo velkou ctí být v jeho řadách. Peníze byly podle jeho slov až na dalším místě.
    Kristián ChalupaSkrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      15:35 13.03.2021

      Prestíž, rovnako ako peniaze poskytujú pocit sebauspokojenia. Každý človek (až na malé výnimky) hľadá formu akou by sa uplatnil a zvýšil svoj sociálny status. Výstupom zo ...Zobrazit celý příspěvek

      Prestíž, rovnako ako peniaze poskytujú pocit sebauspokojenia. Každý človek (až na malé výnimky) hľadá formu akou by sa uplatnil a zvýšil svoj sociálny status. Výstupom zo sociálneho statusu je potom nejaký benefit (sláva, prestíž, peniaze, sociálny status, majetky...)

      Nerobia to len pre srandu. Robia to z nejakého zištného dôvodu. A je úplne jedno akú formu má ten ziskSkrýt celý příspěvek

      • padre
        19:37 13.03.2021

        Všechno není o penězích,ani o nějakých vyznamenaních,ale spousta chlapů bojuje ze sportu,prostě je to baví.A jsou to nejlepší vojáci,bojují bez větších emocí.V tomto směru je ...Zobrazit celý příspěvek

        Všechno není o penězích,ani o nějakých vyznamenaních,ale spousta chlapů bojuje ze sportu,prostě je to baví.A jsou to nejlepší vojáci,bojují bez větších emocí.V tomto směru je známo ze ve francouzské Cizinecké legií valčilo za 1 i 2 světové války dost Švýcarů,kteří si zkrátka tu velkou rvačku nechtěli nechat ujít....Skrýt celý příspěvek

  • achi67
    14:18 11.03.2021

    Je zajímavé, kolik stoupenců dialektického materialismu považuje peníze za jedinou motivaci. To pak se nelze divit, že ten třídní boj dopadl jak dopadl... Gurkhové v British Army ...Zobrazit celý příspěvek

    Je zajímavé, kolik stoupenců dialektického materialismu považuje peníze za jedinou motivaci. To pak se nelze divit, že ten třídní boj dopadl jak dopadl...
    Gurkhové v British Army je pojem stejný jako SEAL, Rangers a prostě se tam jen dostat je něco, co zvýší osobní prestiž, to není o penězích. Je to především vnitřní ambice dosáhnout nějakého ideálu, něco dokázat. Bojová morálka se koupit nedá, to ukazuje celá lidská historie...Skrýt celý příspěvek

    • JerzyŔ
      16:39 11.03.2021

      achi67, máš mezi nimi dobré důvěryhodné, kamarády, kteří ti upřímně řekli, jaký byl důvod jejich vstupu do britské armády? nebo dokážeš číst myšlenky? jako nechci rozporovat Tvoje ...Zobrazit celý příspěvek

      achi67, máš mezi nimi dobré důvěryhodné, kamarády, kteří ti upřímně řekli, jaký byl důvod jejich vstupu do britské armády? nebo dokážeš číst myšlenky? jako nechci rozporovat Tvoje tvrzení, ale já tedy nevidím z toho videjka, ani z jiných dokumentů, co jsem o gurkhských vojácích viděl a četl, co se těm mladíčkům v hlavách odehrává.

      P.S. peníze za jedinou - nebo třeba ne přímo jedinou, ale na pomyslném žebříčku na nejvyšších příčkách vyčnívající - motivaci považují stejnou měrou jak stoupenci dialektického materialismu, tak odpůrci, tak lidé, kteří nemají v tomto ohledu jasno nebo se problematikou dialektického materialismu vůbec nezamýšlejí.Skrýt celý příspěvek

  • Trener
    12:37 11.03.2021

    Svým způsobem je to smutný z ekonomických důvodů nasazovat život za někoho jiného a ne třeba za svou vlast. Vidím v poslední době analogii u ženských na internetu. Ta která má ...Zobrazit celý příspěvek

    Svým způsobem je to smutný z ekonomických důvodů nasazovat život za někoho jiného a ne třeba za svou vlast. Vidím v poslední době analogii u ženských na internetu. Ta která má pěkný tělo lépe si při/vydělává ukazováním se v plavkách a ve spodním prádle na internetu, ty zoufalejší třeba musí šlapat.Skrýt celý příspěvek

  • PetrTechnik
    09:00 11.03.2021

    Asi před 2.lety byl na ČT2 film Ghurcích. Důvod jejich loajalitě vúči GB má původ v 19.stoleti. Ghurkové se často stávali sluhy anglických důstojníků. Název sluha je zde třeba ...Zobrazit celý příspěvek

    Asi před 2.lety byl na ČT2 film Ghurcích. Důvod jejich loajalitě vúči GB má původ v 19.stoleti. Ghurkové se často stávali sluhy anglických důstojníků. Název sluha je zde třeba vnímat něco jako pobočník a ochránce svého velitele. Ti si jich velmi cenili pro jejich věrnost a odvahu, velmi často to byla jakási přátelství na celý život.
    Dnes pro ně znamená služba v britské armádě obrovskou prestiž , zejména v Nepálu a jak zde bylo již zmíněno i materiální zabezpečení pro ně a celou rodinu, po zbytek života. I po ukončení služby v britské armádě pobírají výslužné ve stejné výši jako Britové.
    Přesto jejích motivace spočívá v jejich hrdosti na svoji příslušnost , odvahu a úctu jakou mají.Skrýt celý příspěvek

  • Kamil
    18:32 10.03.2021

    Poměrně zajímavý text. Někdy v budoucnosti bych uvítal také více informací o tom, proč se nepálští Gurkhové, rozhodli s takovým fanatismem nasazovat své životy právě za Velkou ...Zobrazit celý příspěvek

    Poměrně zajímavý text. Někdy v budoucnosti bych uvítal také více informací o tom, proč se nepálští Gurkhové, rozhodli s takovým fanatismem nasazovat své životy právě za Velkou Británii. Ani z dřívějších informací, které mám o těchto bojovnících k dispozici, jsem se to zatím nedozvěděl.Skrýt celý příspěvek

    • Trener
      20:19 10.03.2021

      Já jsem si zase říkal, že je to pro Británii výhodné verbovat bojovníky mimo její domovinu. Kvůli ekonom. podmínkám v Nepálu má jistý příjem rekrutů a jejich případné ztráty ...Zobrazit celý příspěvek

      Já jsem si zase říkal, že je to pro Británii výhodné verbovat bojovníky mimo její domovinu. Kvůli ekonom. podmínkám v Nepálu má jistý příjem rekrutů a jejich případné ztráty Britskou společnost tak nebolí. Přitom jsem si vzpomněl, že ruská armáda využívá sirotky, tak je tak pak též nemusí tolik bolet případné ztráty.Skrýt celý příspěvek

    • Márten
      21:31 10.03.2021

      Myslím, že odpověď je v článku. Služba pro královnu jim zajistí život o kterém si v Nepálu můžou tak akorát nechat zdát. Gurkhové slouží i v Indické armádě, ale priorita pro ně je ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslím, že odpověď je v článku. Služba pro královnu jim zajistí život o kterém si v Nepálu můžou tak akorát nechat zdát. Gurkhové slouží i v Indické armádě, ale priorita pro ně je dostat se do té Britské.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      21:52 10.03.2021

      Dôvody sú v podstate 2: 1/ Ekonomické (netreba ďalej rozpisovať čo znamená mať v chodobnom Nepále britský plat) 2/ Politické dôvody - Nepál je bývalou britskou kolóniou s ...Zobrazit celý příspěvek

      Dôvody sú v podstate 2:

      1/ Ekonomické (netreba ďalej rozpisovať čo znamená mať v chodobnom Nepále britský plat)

      2/ Politické dôvody - Nepál je bývalou britskou kolóniou s určitými historickými väzbami. Hlavne je však Nepál uprostred Číny a Indie. Mať na svojej strane Britániu je istou formou záruky nezávislosti aj pre tak bezvýznamný štát akým je NepálSkrýt celý příspěvek

      • alexa123
        13:04 11.03.2021

        2/ Politické dôvody - Nepál je bývalou britskou kolóniou s určitými historickými väzbami. Hlavne je však Nepál uprostred Číny a Indie. Mať na svojej strane Britániu je istou formou ...Zobrazit celý příspěvek

        2/ Politické dôvody - Nepál je bývalou britskou kolóniou s určitými historickými väzbami. Hlavne je však Nepál uprostred Číny a Indie. Mať na svojej strane Britániu je istou formou záruky nezávislosti aj pre tak bezvýznamný štát akým je Nepál
        Skrýt celý příspěvek

        To myslíš vážne? Ak by sa Čína alebo India rozhodli, že anektujú Nepál podobne ako Rusi Krym, tak Británia okrem "ostrých bla-bla-bla protestov" v OSN neurobí absolútne nič - pretože na to jednoducho nemá vojenské a ekonomické kapacity. Zárukou nezávislosti Nepálu je vzájomné nepriateľstvo Číny a Indie, ale určite nie Británia. Ani jeden štát (Čína a India) nedovolí tomu druhému, aby anektoval Nepál. Na nejakú "dnes už smiešnu" Britániu vzdialenú XL tisíc kilometrov radšej zabudni - táto dnes rieši či si vôbec ponechá alebo neponechá tanky takže zabudni na to, či sa bude angažovať v anexii Nepálu.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          13:46 11.03.2021

          V prvom rade zabúdaš, že India je tiež členom britskej koruny a s Nepálom majú dlhodobo nadštandardný vzťah. Teda India rozhodne Nepál anektovať nebude a ani Čína by do toho nešla ...Zobrazit celý příspěvek

          V prvom rade zabúdaš, že India je tiež členom britskej koruny a s Nepálom majú dlhodobo nadštandardný vzťah. Teda India rozhodne Nepál anektovať nebude a ani Čína by do toho nešla lebo fakticky by to bolo brané ako útok na Indiu. Iste, veľa sa môže zmeniť v čase vypätom, ale teraz je to pre Nepál záruka. Tá história je dosť komplikovaná ale na ten základný prehľad postačí aj Wiki

          https://cs.wikipedia.org/wiki/...
          https://cs.wikipedia.org/wiki/...
          https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

          • alexa123
            12:11 12.03.2021

            Asi som sa zle vyjadril ale je to moja chyba. Takže OK, India zrejme Nepál neanektuje. Ale ak by ho anektovala Čína, tak kedysi "Veľká Británia" ale dnes už iba "Malá Británia" v ...Zobrazit celý příspěvek

            Asi som sa zle vyjadril ale je to moja chyba. Takže OK, India zrejme Nepál neanektuje. Ale ak by ho anektovala Čína, tak kedysi "Veľká Británia" ale dnes už iba "Malá Británia" v prípade anexie Nepálu Čínou maximálne urobí v OSN slovné "bu, bu, bu" voči Číne a tým to skončí ale nepošle tam ani jedného vojaka, ktorý by Nepál pred Čínou bránil. Pretože dnešná Veľká ale skôr Malá Británia na to jednoducho nemá (vojensky ani ekonomicky).Skrýt celý příspěvek

          • Trener
            00:14 14.03.2021

            To alexa123: Nikdo by nešel proti Číně kvůli tomuhle státečku, kde krom hor nic není. Když se pustím do Sci-fi: Teoreticky by měla Británie na Čínu, má asi totiž stejný počet A - ...Zobrazit celý příspěvek

            To alexa123: Nikdo by nešel proti Číně kvůli tomuhle státečku, kde krom hor nic není. Když se pustím do Sci-fi: Teoreticky by měla Británie na Čínu, má asi totiž stejný počet A - hlavic, navíc určitě na efektivnějších nosičích na ponorkách, takže v případě nějakého dobrého nečekaného útoku na celou čínskou infrastrukturu, města, základny... Ale říkám sci-fi. Já jsem jen sebral hozenou rukavici.Skrýt celý příspěvek

    • Double
      01:51 11.03.2021

      $$

      $$

    • Packal
      11:01 11.03.2021

      Podle jednoho ze starších dokumentů na youtube, byli Britové po bitvě v rámci oné Nepálsko - Britské války natolik šokováni odvahou a urputností Gurkhů, že tamnímu králi nabídli ...Zobrazit celý příspěvek

      Podle jednoho ze starších dokumentů na youtube, byli Britové po bitvě v rámci oné Nepálsko - Britské války natolik šokováni odvahou a urputností Gurkhů, že tamnímu králi nabídli smlouvu, na základě které budou Gurkhové sloužit v Britské armádě, pobírat žold atd. Král byl natolik pragmatický, že se smlouvou souhlasil. Původně byli velícími důstojníky pouze Britové, ale to se ve 20. století změnilo. Jedním z důvodů, proč jsou tak úspěšní je fyzická konstrukce - údajně mají v důsledku života ve vysokohorském prostředí větší objem plic (pokud jsem to pochopil správně). Jsou i přirozeně inteligentní ("žijí ve vesnicích se středověkými podmínkami, avšak po krátkém zaučení zvládnou moderní armádní komunikační vybavení..."). Nemají špatné návyky - "nikdy neviděli filmy s Rambem, proto když jim vysvětlujeme, jak mají střílet, dělají přesně, co se jim řekne...". Motivace je neskutečná, pokud jsem čísla nezmotal, neskutečný je poměr přijetí - hlásí se jich 10.000, berou snad jen 100...
      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

    • padre
      12:11 11.03.2021

      Velitelstvi gurkhskych jednotek Velké Británie sídlilo v Hong Kongu a proto před rokem 1997 nedostávali vysloužilci britské občanství a trvalý pobyt ve Velké Británii.Od předání ...Zobrazit celý příspěvek

      Velitelstvi gurkhskych jednotek Velké Británie sídlilo v Hong Kongu a proto před rokem 1997 nedostávali vysloužilci britské občanství a trvalý pobyt ve Velké Británii.Od předání Hong Kongu Číně sídlí jejich kádr na Britských ostrovech a po odsloužení závazku mají nárok na občanství a trvaly pobyt ve Velké Británii i jejich manželky a děti.Skrýt celý příspěvek

    • J.Kolousek@post.cz
      16:54 14.03.2021

      Mě by zase zjímalo s jakým fanatisměm za 2.světové války stály a bojovaly jednotky NKVD s vojáky prvního sledu aby skvěle bojovali za soudruha Stalina.Jak vidno Gurky takto ...Zobrazit celý příspěvek

      Mě by zase zjímalo s jakým fanatisměm za 2.světové války stály a bojovaly jednotky NKVD s vojáky prvního sledu aby skvěle bojovali za soudruha Stalina.Jak vidno Gurky takto nemusel nikdo nikdy střežit?????Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...