Hrdina protikomunistického odboje Josef Mašín se dožívá v dobré kondici devadesáti let

Hrdina protikomunistického odboje Josef Mašín se dožívá v dobré kondici devadesáti let
Josef Mašín (2017) / Reprofoto You Tube, Show Jana Krause (Zvětšit)

V naší zemi je i na počátku druhého desetiletí 21. století poměrně dobře znám neuvěřitelný příběh rodiny generála československé armády a protinacistického odbojáře Josefa Mašína, jehož v roce 1942 po krutém mučení popravili nacisté. O čtrnáct let později jeho manželku Zdenu nechali komunisté s těžkým nádorovým onemocněním umírat na betonové podlaze v ruzyňské věznici. Josef Mašín mladší, který se dožívá v dobré kondici devadesáti let, oceňuje statečnost Ukrajinců v boji proti ruským agresorům.

Bratři Mašínové Ctirad a Josef po osvobození převzali od prezidenta republiky Edvarda Beneše medaili Za chrabrost. Osobní statečnost v době nacistické okupace projevili tím, že ukrývali v rodinném domě v Poděbradech uprchlého sovětského válečného zajatce Stěpana Sannikova. Záhy po komunistickém puči zvedli oba bratři hozenou rukavici nových vládců a chopili se zbraní, aby se neohroženě postavili rudému zlu. Pokud se dnes setkáváme s odpůrci, kritizujícími odbojovou činnost bratří Mašínů a dalších odvážných jedinců, jedná se o pohled, který zapomíná na to, jaká byla doba padesátých let, období, jež historikové nazývají zakladatelským obdobím komunismu. Postačí stručný výčet, charakterizující atmosféru strachu, vyplývající z násilné kolektivizace venkova, omezování náboženských a jiných svobod, věznění a psychické a fyzické týrání nepohodlných, střílení na hranicích, mučení a zabíjení, propouštění z práce. Jak je možno odpovědět účinně na násilí?

Někdy je jedinou možnou reakcí síla. Mašínové se v roce 1953 nakonec se svým druhem Milanem Paumerem při přechodu přes tehdejší NDR do svobodného světa dokázali doslova prostřílet do Západního Berlína. Na jejich pronásledování se podílely tisíce příslušníků východoněmecké Volkspolizei a také sovětské armády. Dva spolubojovníci z původně pětičlenné skupiny, Václav Švéda (34 let) a Zbyněk Janata (23 let), byli ale na území NDR zajati, předáni československým úřadům a po krutém mučení pak v Československu popraveni. Hrdelnímu trestu neunikl ani strýc bratrů Mašínů Ctibor Novák (52 let), který se za německé okupace aktivně účastnil protinacistického odboje. Sestra Zdena Mašínová, která je o necelé dva roky mladší než Josef, dodnes žije v Olomouci. Se svým starším bratrem je v neustálém telefonickém kontaktu. Také jí se komunistický režim pomstil, když musela po celou dobu totality vykonávat jen podřadná zaměstnání.

Mám tu čest s Josefem Mašínem, který dlouhodobě žije s rodinou v Kalifornii, být již delší dobu prostřednictvím internetu a telefonu v kontaktu. Tento hrdina protikomunistického odboje se v úterý 8. března dožívá 90 let. Na mou připomínku, že jeho mimořádně krásné jubileum připadá na někdejší komunistický svátek Mezinárodní den žen, se pobaveně zasmál. „Škoda, že jsem na tento svátek nebyl upozorněn již dříve! Bývalo by se nám všem slavilo zábavněji. Ta devadesátka je pouze číslo,“ konstatoval Josef Mašín mladší.

Je tomu tak. Devadesát let by mu nikdo nehádal. Přes svůj pokročilý věk slavný odbojář ještě nyní pracuje a v rámci svých aktivit neúnavně cestuje nejen do Evropy, ale i na Střední východ, do Afriky či Asie. Do důchodu šel Josef Mašín v roce 1978, ale z dlouhé chvíle se kromě létání helikoptérou začal také zabývat tehdy ještě novými elektronickými technologiemi.

Pochopitelně jsem se jubilanta zeptal na jeho názor na ruskou agresi proti Ukrajině. Konstatoval, že Ukrajinci jsou statečný národ, který si zaslouží světového uznání, protože statečně čelí mnohonásobné přesile. Mašín se netají tím, že je stoupencem prezidenta Trumpa a podporoval jej v posledních prezidentských volbách, proto mne nepřekvapil svým tvrzením, že Amerika jako poslední ochránce a reprezentant západních křesťanských a morálních hodnot zanikla 3. listopadu 2020 po zvolení prezidenta Bidena.

Vyjádřil dále přesvědčení, že Putinova invaze je důkazem toho, že Reaganova vítězná doktrína „mír skrze sílu“, již dále neplatí. NATO je pro Josefa Mašína v současné době „bezvýznamné“. Čtu jeho názor tak, že by si reakci Západu v čele s NATO na Putinovu agresi představoval daleko radikálněji, že mír je třeba vybojovat. Tuto myšlenku osobně respektuji, a Mašín není v tomto ohledu osamocený. Na druhé straně je třeba uznat, že bez pomoci evropského, ba světového vzedmutí podpory, solidarity a pomoci, a to i ze strany samotného NATO, by zřejmě Ukrajina sama silnějšímu agresorovi těžko vzdorovala. Již jen samotná existence NATO a přítomnost jeho vojenských jednotek v členských státech dokáže choutky útočníka účinně odradit.

Měli bychom vzít v úvahu, že celá rodina generála Mašína se, podobně jako Ukrajinci dnes, postavila ve své době totalitnímu zlu, které představovalo mnohonásobnou přesilu. Této statečnosti a skutečnému vlastenectví je třeba hodně nahlas vzdát hold. Josefe, je pro mne skutečně obrovskou ctí, že Ti mohu alespoň touto formou poděkovat a popřát vše nejlepší k Tvým devadesátinám. Doufám, že se v blízké době v Brně, které jsi kdysi dávno navštívil a máš zde i přátele, osobně setkáme a připijeme si. Hodně zdraví, štěstí a životního elánu!

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Josef Mašín: Trump byl mimo Reagana nejúspěšnějším prezidentem USA

Se jménem Josef Mašín jsem se poprvé seznámil již někdy v deseti letech. Otec mi tehdy vyprávěl ...

Josef Mašín: Největší hrozbou pro Ameriku je vnitřní rozklad

Syn hrdiny protinacistického odboje generála Josefa Mašína, který byl v roce 1942 popraven a syn ...

Josef Mašín má z vývoje v USA pod vedením Bidena značné obavy

S Josefem Mašínem, který oslaví v březnu příštího roku krásné kulaté devadesáté ...

Generál Mašín zůstane navždy mimořádnou legendou protinacistického odboje

Legenda protinacistického odboje podplukovník Josef Mašín byl v roce 2005 in memoriam povýšen ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Christian
  14:03 10.03.2022

  Dobrý den! Snažím se na přihlouplé anonymní výkřiky nereagovat, ale občas je asi potřeba výjimku udělat. Již před časem zn. larry zpochybňovala mou dlouholetou profesi žurnalisty a ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den! Snažím se na přihlouplé anonymní výkřiky nereagovat, ale občas je asi potřeba výjimku udělat. Již před časem zn. larry zpochybňovala mou dlouholetou profesi žurnalisty a také třeba reportážní cestu do válečné Jugoslávie v roce 1991. Motiv hloupostí vyprodukovaných značkou larry, která(ý) si o mně nezjistila ani základní data, mi dosud uniká. Nyní jsem zase nepochopil, z jakého důvodu "statečná" značka vaclavs napsala pod mým článkem k jubileu Josefa Mašína - Hanba vám, pane Chalupa. Nerozumím.
  Zdraví Kristián ChalupaSkrýt celý příspěvek

  • Taran
   19:19 12.03.2022

   Také obvykle nereaguji na lidi odtržené od reality ale když jste krom článku i komentoval i já učiním vyjímku. Myslím že je to velmi jasné. Zatímco prokurátorka Ludmila Brožová - ...Zobrazit celý příspěvek

   Také obvykle nereaguji na lidi odtržené od reality ale když jste krom článku i komentoval i já učiním vyjímku. Myslím že je to velmi jasné. Zatímco prokurátorka Ludmila Brožová - Polednová měla na smrti Horákové podíl roven nule (protože když ne ona tak někdo jiný) , zkrátka zločin doby kdy Horáková zemřela protože tak bylo rozhodnuto. Tak váš kamarád jednal zcela o svojí vůli. Obyčejného policistu, hasiče či pokladníka by nikdo jiný nenapadal a nezabíjel. Pokud stále nechápete co tím já či někdo jiný chceme říct je to prosté. Netřeba glorifikovat obyčejného vraha. Chápu že je pro vás vzhledem k roku narození, kdy srpen 68 vás zastihl na úsvitu dospělého života a nepochybně vás formoval, téma antikomunistického odboje velmi osobní. To však není omluva. Nejsem zastánce umlčování jiných názorů, ale opravdu nechápu proč je zde na jinak seriozním a objektivním místě dáván prostor vám a vašemu kamarádovi.
   S pozdravem Ondřej NovákSkrýt celý příspěvek

   • Jura99
    13:22 13.03.2022

    jste uplne mimo. Polednova byla pesak, hasic, pokladnik, policajt nebo i popravci ceta v Lidicich byli pesaci. A tito pesaci tvorili system, bez nich by Hitler zebral ve Vidni a ...Zobrazit celý příspěvek

    jste uplne mimo. Polednova byla pesak, hasic, pokladnik, policajt nebo i popravci ceta v Lidicich byli pesaci. A tito pesaci tvorili system, bez nich by Hitler zebral ve Vidni a Stalin prepadaval banky na Kavkaze. Pesak sice neni cil boje, ale je zcela legitimni obeti, kdyz stojj v ceste.Skrýt celý příspěvek

    • Taran
     14:20 13.03.2022

     Tak v tom případě děláš pěšáka i z lékaře, učitele nebo nedej bože hajzlbáby a tudíž legitimní cíle. No a svými názory jste taky něčí pěšák a naporosto legitimní cíl pro každého ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak v tom případě děláš pěšáka i z lékaře, učitele nebo nedej bože hajzlbáby a tudíž legitimní cíle. No a svými názory jste taky něčí pěšák a naporosto legitimní cíl pro každého slušného člověka.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:19 13.03.2022

      mam rad svobodu, demokracii, pravdu a spravedlnost. Na te strane jsem pesakem a pokud jsem cil, tak jedine te protistrany s opacnymi postoji, ktera se snazi zasvinit nasi zemi.

      mam rad svobodu, demokracii, pravdu a spravedlnost. Na te strane jsem pesakem a pokud jsem cil, tak jedine te protistrany s opacnymi postoji, ktera se snazi zasvinit nasi zemi.

     • Grugh
      20:16 15.03.2022

      @Jura99 Máš rád svobodu, demokracii, pravdu a spravedlnost? A přitom vše z toho svými příspěvky hanobíš. Popíráš Všeobecnou deklaraci lidských svobod i Úmluvu o ochraně lidských ...Zobrazit celý příspěvek

      @Jura99
      Máš rád svobodu, demokracii, pravdu a spravedlnost?
      A přitom vše z toho svými příspěvky hanobíš.
      Popíráš Všeobecnou deklaraci lidských svobod i Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod.
      Právo na život, svobodu nebo osobní bezpečnost je v těchto dokumentech jasně stanovena. Nejde to zjednodušit na systém, kdy tyto dokumenty pozbývají platnost na člověka, který se ti znelíbí. Třeba protože je policista, pokladník nebo hasič. Dokonce i váleční zajatci mají svá práva.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:11 16.03.2022

      bolsevik nema zadna prava, se s tim smiř :-).

      bolsevik nema zadna prava, se s tim smiř :-).

   • J.Kolousek@post.cz
    20:02 16.03.2022

    Pán Taran,alias O.Novák,je též odtržen od reality. Co Vám říká jméno :Max Rostock (Rostockovi, jenž byl ve své době šéfem kladenské tajné služby nacistické strany, připadla v ...Zobrazit celý příspěvek

    Pán Taran,alias O.Novák,je též odtržen od reality. Co Vám říká jméno :Max Rostock (Rostockovi, jenž byl ve své době šéfem kladenské tajné služby nacistické strany, připadla v operaci jedna z důležitých rolí. Spoludohlížel na zatýkání a popravy lidických mužů), byl v roce 1951 v Praze odsouzen k trestu smrti, trest mu však byl změněn na doživotí, v roce 1958 se stal spolupracovníkem StB, byl propuštěn a v roce 1960 vyslán jako špion do Západního Německa, kde v roce 1986 zemřel.
    Další člověk:Werner Tutter byl pražský Němec, fanatický nacista, ale současně velmi vzdělaný člověk, který uměl řadu jazyků. Během války operoval na území Sovětského svazu a později Slovenska. Má podíl na desítkách vražd bezbranných civilistů. Jeho jméno je spojeno s Ploštinou, ale podílel se i na dalších masakrech i na potlačení Slovanského národního povstání.Werner Tutter odchází už v roce 1952 do západního Německa, ale to už je agentem komunistického Československa. A stane se velmi úspěšným agentem, protože bude pracovat jako zaměstnanec pro německý Bundeswehr. Československé orgány jeho podíl na válečných zločinech zatajily. Dokonce odmítly západoněmecké justici vydat podklady pro vyšetřování válečných zločinů. Pravdu se zřejmě nesměl dozvědět ani spisovatel Mňačko, při psaní knihy !Smrt se volá Engelchen"
    Panen Taran já se Vás ptám o čí vůli jednali oba SSmani a proč je kryla KSČ.Pak se nedivím jak jednali bratři Mašínové-když jejich otce popravili SSmani,které kryli komunmisti.Kolik čechů měli na svědomí komunisty propuštění SSmani. a kolik Mašínovci-kteří měli jediné přání odejít na západ.Proč je komunisti nepustili??????
    S úctou
    J.Koloušek roč.1950Skrýt celý příspěvek

   • Antonín Malý
    23:03 16.03.2022

    Ve chvíli kdy začneme zpochybňovat osobní odpovědnost lidí a začneme se schovávat za systém kteří tito lidé ze zištných důvodů drželi v chodu, jsme na cestě zpět k roku ...Zobrazit celý příspěvek

    Ve chvíli kdy začneme zpochybňovat osobní odpovědnost lidí a začneme se schovávat za systém kteří tito lidé ze zištných důvodů drželi v chodu, jsme na cestě zpět k roku 1950.

    Brožová - Polednová je jméno osoby, která vědomě jménem tehdejší justice spáchala vraždu. Jednala zcela o svojí vůli a svou roli sehrála na 110 %. Kuře nebo slepice? Stalinismus nebo tato vraždící slepice?

    Odbojová činnost s sebou nese obrovské osobní riziko, stejně jako riziko pro všechny, kteří se připletou do cesty. Obyčejný policista na počátku padesátých let byl představitel silových složek státu, státu který křivě obviňuje a vraždí své občany. Bavíme se o paranoidním státu, který preventivně likviduje domnělé odpůrce a svěří zbraň jen těm, kterým plně důvěřuje. K zabití ozbrojeného pokladníka došlo při potyčce, při které byl J. Rošický usmrcen vlastní zbraní.

    Oběti v řadách civilistů oprávněně vyvolávají kontroverze. Proč ale mít rozdílný metr na činnost druhého a třetího odboje? Považujete gen. Mašína také za obyčejného vraha, když i při jím organizovaných akcích zahynuli řadoví lidé?Skrýt celý příspěvek

 • LAMP
  05:51 10.03.2022

  Hrdina? To snad ne... 7. září 1953 zapálili Ctirad Mašín a Václav Švéda v okolí Pivína několik stohů slámy, což zdůvodnili tím, že chtějí oslabit násilnou kolektivizaci. Při ...Zobrazit celý příspěvek

  Hrdina? To snad ne...

  7. září 1953 zapálili Ctirad Mašín a Václav Švéda v okolí Pivína několik stohů slámy, což zdůvodnili tím, že chtějí oslabit násilnou kolektivizaci. Při potyčce s místními dobrovolnými hasiči postřelil Mašín Jána Leciána a způsobil mu závažné poranění hrudníku a pravého oka.[6][17]

  Jsou to doslova psychopati.Skrýt celý příspěvek

 • Kamil
  09:33 09.03.2022

  Hanba dnešním Putinovským agresorům. Věčná sláva ukrajinským hrdinům a všem bojovníkům za svobodu, včetně členů rodiny generála Josefa Mašína !

  Hanba dnešním Putinovským agresorům. Věčná sláva ukrajinským hrdinům a všem bojovníkům za svobodu, včetně členů rodiny generála Josefa Mašína !

 • vaclavs
  08:41 09.03.2022

  https://www.theguardian.com/us...

  Hanba Vám, pane Chalupa.

  https://www.theguardian.com/us...

  Hanba Vám, pane Chalupa.

 • Josse
  21:57 08.03.2022

  To už je po 4? Proč je tady furt někdo tlačí?

  To už je po 4? Proč je tady furt někdo tlačí?

 • Jura99
  19:34 08.03.2022

  Jsme nyni v situaci, kdy totalita s umele nasazenou a lzivou lidumilnou tvari vrazdi lidi a krade sousedum uzemi. Proti takove totalite a jejim sluhum bratri Masinove bojovali, ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsme nyni v situaci, kdy totalita s umele nasazenou a lzivou lidumilnou tvari vrazdi lidi a krade sousedum uzemi. Proti takove totalite a jejim sluhum bratri Masinove bojovali, otazka spravnosti jejich cinu je tedy jasna. Vse nej k narozeninam !Skrýt celý příspěvek

  • Grugh
   21:11 08.03.2022

   Podřezávání svázaných vězňů, vraždy civilistů, kteří s komunisty neměli nic společného a utrácení peněz získaných z těchto loupežných vražd za motorky, gauč nebo stavební úpravy ...Zobrazit celý příspěvek

   Podřezávání svázaných vězňů, vraždy civilistů, kteří s komunisty neměli nic společného a utrácení peněz získaných z těchto loupežných vražd za motorky, gauč nebo stavební úpravy vlastního příbytku, není podle mě hrdinství ale banditismus.
   Dokonce i podle mezinárodního práva nerespektovali Ženevské úmluvy a páchali válečné zločiny.Skrýt celý příspěvek

   • fotr
    21:43 08.03.2022

    Mám na to úplně stejný názor a za hrdiny je skutečně nepovažuji. Chovali se jako obyčejní bandité.

    Mám na to úplně stejný názor a za hrdiny je skutečně nepovažuji. Chovali se jako obyčejní bandité.

   • Jura99
    07:43 09.03.2022

    Pohybovali se po NEPŘÁTELSKÉM území, nenechte se zmást tím, že tím zfanatizovaným národem, jako jsou dnes např. Rusové, byli tenkrát Čechoslováci, tedy "naši". Pochopitelně čest ...Zobrazit celý příspěvek

    Pohybovali se po NEPŘÁTELSKÉM území, nenechte se zmást tím, že tím zfanatizovaným národem, jako jsou dnes např. Rusové, byli tenkrát Čechoslováci, tedy "naši". Pochopitelně čest mnohým výjimkám.
    Jejich protivníci se jim různými způsoby postavili do cesty a hájili totalitní část světa, je celkem lhostejné, jestli to byl hasič nebo esenbák. Kdyby bratři zvedli ruce a řešili věc "po dobrém", skončili by na šibenici, jako později jejich kamarádi, kteří nikomu nezkřivili vlas. Toto už bylo rozebíráno stokrát a nevidím smysl přesvědčovat zabedněné mužiky. Co mi ovšem dělá velkou radost, že konečně snad po 100letech celá ta odporná východní svoloč, proti které bratři bojovali, padne díky Ukrajincům hubou do bahna a skončí v propadlišti dějin jako nacisté.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     19:15 09.03.2022

     Jura99 - neboli ste v minulom živote náhodou politruk.???
     farebnosť prejavu na to máte.... :)

     Jura99 - neboli ste v minulom živote náhodou politruk.???
     farebnosť prejavu na to máte.... :)

    • Grugh
     19:59 15.03.2022

     Jejich "protivníci" (oběti) si jim postavili do cesty tím, že měli něco, co chtěli oni. Buď zbraně nebo peníze. Svým jednáním jednoznačně porušovali Třetí a Čtvrtou Ženevskou ...Zobrazit celý příspěvek

     Jejich "protivníci" (oběti) si jim postavili do cesty tím, že měli něco, co chtěli oni. Buď zbraně nebo peníze.
     Svým jednáním jednoznačně porušovali Třetí a Čtvrtou Ženevskou úmluvu a jejich činy byly jasnými válečnými zločiny.
     Z pohledu mezinárodního práva to nebyli kombatanti, ale teroristi:
     https://cs.wikipedia.org/wiki/...

     A co se týká nesmyslu s šibenicí "po dobrém":
     Po zatčení v roce 1951 za prokázanou spolupráci s agentem cizí mocnosti a pokus o ilegální překročení hranic nebyli popraveni, jen odsouzeni (Josef a jejich strýc pouze podmínečně). Šibenice jim hrozila, až když začali zabíjet.

     Mimochodem ty se právě dopouštíš trestného činu Schvalování trestného činu (§235 - 40/2009 Sb.)Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:15 16.03.2022

      grugu: ty bolsevicky negramote, popraveni tvymi soukmenovci byli Zbynek Janata, Vaclav Sveda, Ctibor Novak. Nikdo z nich nezabil ani policajta ani pokladnika, ani nezranil hasice.

      grugu: ty bolsevicky negramote, popraveni tvymi soukmenovci byli Zbynek Janata, Vaclav Sveda, Ctibor Novak. Nikdo z nich nezabil ani policajta ani pokladnika, ani nezranil hasice.

     • Grugh
      19:26 16.03.2022

      @Jura99 Já tu neobhajuji politické procesy komunistů. Já tu obviňuji zákeřné bandity a vrahy z nichž část byla popravena komunisty, ať už spravedlivě nebo ne. Všichni zmiňovaní ...Zobrazit celý příspěvek

      @Jura99
      Já tu neobhajuji politické procesy komunistů.
      Já tu obviňuji zákeřné bandity a vrahy z nichž část byla popravena komunisty, ať už spravedlivě nebo ne.
      Všichni zmiňovaní měli podíl na akcích skupiny. Popraveni byli po (možná i trochu nespravedlivém) soudu, a rozhodně měli prokázaný podíl na válečných zločinech, terorismu i spolupráci s nepřátelskou velmocí.
      Ale policista, hasič nebo pokladník nevinní byli a žádného, ani nespravedlivého, procesu se nedočkali.

      I bolševici nebo třeba odsunovaní Němci mají svá práva.
      Ale ne v očích lidských zrůd typu bratří Mašínů (nebo "demokratů" - jako jsi ty).
      Mimochodem svou poznámkou o bolševicích bez práv vlastně naplňuješ skutkovou podstatu §356 odstavec (3) písmeno a) zákona 40/2009 Sb.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      20:31 16.03.2022

      grugu: davej si bacha na krivy obvineni, prestavas me bavit !

      grugu: davej si bacha na krivy obvineni, prestavas me bavit !

    • Pinelík
     23:51 24.03.2022

     Svoloč jsi ty, nemáš právo nazývat Čechoslováky slovem "naši".

     Svoloč jsi ty, nemáš právo nazývat Čechoslováky slovem "naši".

   • padre
    15:44 09.03.2022

    Komunisté vyhlásili v roce 1948 třídní boj a válku těm Čechům kteří jim nebudou poklonkovat.Tak tu válku měli.!! Škoda ze těch Mašínů nebylo 10 tisíc…. Ty kecy o utrácení peněz ...Zobrazit celý příspěvek

    Komunisté vyhlásili v roce 1948 třídní boj a válku těm Čechům kteří jim nebudou poklonkovat.Tak tu válku měli.!! Škoda ze těch Mašínů nebylo 10 tisíc…. Ty kecy o utrácení peněz získaných z loupeží jsou obyčejné pokrytectví.Skrýt celý příspěvek

    • Pinelík
     22:35 21.03.2022

     Pokrytec jsi leda ty. Byli to obyčejní teroristi. Komu tady u nás pomohli? Nikomu, pomohli jen sobě, že se prostříleli na západ. Na nás tady se na všechny vykašlali. Kdyby ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokrytec jsi leda ty. Byli to obyčejní teroristi. Komu tady u nás pomohli? Nikomu, pomohli jen sobě, že se prostříleli na západ. Na nás tady se na všechny vykašlali. Kdyby zlikvidovali Gottwalda, tak budiž, ale to byli jen takové jejich báchorky. Josef Mašín navíc lhal, že jedna z jeho obětí pan Josef Rošický byl komunista a milicionář, což je sprostá lež: https://www.tyden.cz/rubriky/d... Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      09:19 22.03.2022

      Nezabúdaj, že okolo toho prípadu boľševik za tie roky navymyslal množstvo dezinformacii. Podobné, ako to dnes robí Vodca Severnej Ázie. Netreba zabúdať, že KGB bola a je majsterkou ...Zobrazit celý příspěvek

      Nezabúdaj, že okolo toho prípadu boľševik za tie roky navymyslal množstvo dezinformacii. Podobné, ako to dnes robí Vodca Severnej Ázie. Netreba zabúdať, že KGB bola a je majsterkou dezinformacii.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...