Generál Mašín zůstane navždy mimořádnou legendou protinacistického odboje

Generál Mašín zůstane navždy mimořádnou legendou protinacistického odboje
Generálmajor Josef Vladimír Mašín / Foto: Paja1111, CC BY-SA 3.0, Wikimedia (Zvětšit)

Legenda protinacistického odboje podplukovník Josef Mašín byl v roce 2005 in memoriam povýšen do hodnosti generálmajora. Důstojník předmnichovské Československé armády a člen protinacistické odbojové organizace Tři králové pocházel z Lošan u Kolína. Od jeho zatčení gestapem uplynulo letos v květnu osmdesát roků. V letech 1907-1911 absolvoval české reálné gymnázium v Kutné Hoře. Později pak vystudoval Zemskou střední školu hospodářskou v Roudnici nad Labem. V období 1914 až 1915 navštěvoval rakousko-uherskou důstojnickou akademii, z níž byl pro neshody s nadřízenými propuštěn.

Odbojný duch mladého muže se rovněž projevil, když krátce po svém nasazení na ruskou frontu přeběhl k „nepříteli“, aby se počátkem ledna 1916 přihlásil do vznikajících Československých legií. Bojoval v bitvách u Zborova, u Bachmače a na Transsibiřské magistrále. Byl také několikrát raněn a několikrát obdržel vyznamenání. Po návratu do své vlasti demobilizoval, ale již počátkem února 1920 se stal štábním kapitánem pěchoty Československé armády. O dva roky později absolvoval granátnický kurs v Milovicích. V letech 1923 až 1927 sloužil u dělostřeleckého útvaru v Českých Budějovicích a poté působil v Jindřichově Hradci.

Nacistická okupace znamenala zlom

14. března 1939 byl Mašín suspendován a obžalován pro vzpouru, když se odmítl podrobit rozkazu neklást odpor okupantům. Po obsazení Československa nacistickým Německem se pokoušel o sabotáže, nejdříve samostatně, později v rámci odbojové organizace Obrana národa. Společně s podplukovníkem Josefem Balabánem a štábním kapitánem Václavem Morávkem vytvořil zpravodajskou skupinu Tři králové. Pomocí sítě spolupracovníků členové skupiny sbírali významné informace, které potom předávali vysílačkou naší exilové vládě do Londýna. Kromě toho ale shromažďovali rovněž zbraně pro nadcházející boj s okupanty.

Gestapu se podařilo Josefa Mašína zatknout v podvečer 13. května 1941. Zatčení ale předcházela divoká přestřelka v domě ve čtvrtém patře v Praze-Nuslích v ulici Pod Terebkou,. Josef Mašín, Václav Morávek a další člen odbojové organizace František Peltán v tu chvíli právě vysílali důležitou depeši pro exilovou vládu v Londýně. Krátce po zahájení vysílání se ozval zvonek. Za dveřmi stála početná přepadová skupina pražského Gestapa. Všichni tři začali urychleně ničit depeše i vysílačku. Přitom ještě stihli odvysílat do Londýna zprávu o své kritické situaci. Mašín se přitom rozhodl proti gestapákům bránit. Prudce rozrazil dveře na chodbu a vystřelil na prvního gestapáka, který byl nejblíže dveřím a zasáhl ho do břicha. Mezitím kryl Mašína střelbou ze dveří Morávek. Naneštěstí se mu ale vzpříčil náboj v hlavni a toho okamžiku využil další gestapák, který Mašína postřelil. Upadl na zem a během následné rvačky s gestapáky si zaklínil nohu v zábradlí a zlomil si ji. Pak se Josef Mašín ještě v poslední chvíli pokusil zastřelit, v tom mu ale členové gestapa zabránili. Museli Mašínovi prostřelit zápěstí, aby mu mohli odebrat zbraň, kterou stále pevně svíral. Pak byl sanitkou převezen do lazaretu SS v Podolí. Morávek ještě stihl přirazit dveře gestapákům před nosem a podařilo se mu i s Peltánem spustit po tenkém ocelovém laně, které jim sloužilo jako uzemnění pro vysílačku, ze čtvrtého patra dolů. Peltán si při doskoku vážně pohmoždil obě nohy a Morávek si o uzlík na lanu nařízl prst, který si později musel sám žiletkou uříznout.

Po zatčení byl Mašín při výsleších krutě mučen. Přesto byl podle dostupných informací jedním z mála zatčených, kdo se v Petschkově paláci s gestapáky porval. Během jednoho výslechu „složil“ k zemi gestapáka Paula Soppu, který byl vyhlášeným surovcem. Gestapáci pak chodili Josefa Mašína vyslýchat minimálně ve dvou a k výslechu byl přiváděn ve svěrací kazajce. V době Mašínova pobytu v lazaretu v Podolí se Václav Morávek, který se uchýlil do ilegality, několikrát pokusil o jeho vysvobození. Chtěl pro něj poslat sanitní vůz. Den předtím, než se záchranná akce měla odehrát, se ale Mašín pokusil skleněnou nádobou omráčit gestapáka, který hlídkoval u jeho nemocničního lůžka. Gestapákovi se podařilo útok odvrátit a československého vlastence zpacifikovat. Za tento pokus o vzpouru byl pak Josef Mašín přeložen na Pankrác, takže se jeho vysvobození nezdařilo.

Morávek učinil ještě několik neúspěšných pokusů Mašína zachránit. Nepomohla ani depeše do Londýna, aby se britská strana pokusila vyměnit dva zajaté německé důstojníky za Mašína a Balabána, který byl rovněž zatčen, mučen a vyslýchán. Londýnské ústředí se k této žádosti údajně nevyjádřilo. Mašín se v cele neúspěšně se pokusil o sebevraždu, kdy úmyslně narazil hlavou na topení. Hlavu si rozrazil, ale úraz nebyl smrtelný. Podruhé se pokusil si prokousnout tepnu. Ani to se mu nepodařilo. Během ročního pobytu na Pankráci a po mnoha krutých výsleších přišel o všechny vlasy a tělo mu pokrývaly hnisavé rány. Když byl 27. května 1942 v Praze proveden atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, požadovali po Mašínovi gestapáci, aby atentát odsoudil. Mašín vyslovil politování nad tím, že Heydricha nemohl zabít sám. Přes nelidské mučení Mašín své spolupracovníky nikdy neprozradil a poslední červnový den 1942 byl stanným soudem odsouzen k trestu smrti. Úhlavní nepřítel Třetí říše popraven na střelnici v Praze-Kobylisách.

Pro komunisty byli Josef Mašín a jeho spolubojovníci vzhledem k jejich orientaci na Londýn samozřejmě zcela nepřijatelní. Proto se o nich prakticky nemluvilo. Jako vyložené zjevení působila pak brožovaná kniha Tři kontra gestapo od publicistů Petra Kettnera a Ivana Milana Jedličky, která vyšla v roce 1967, v edici Magnet. V knize je s určitými nepřesnostmi popisován statečný boj československých důstojníků Václava Morávka, Josefa Balabána a Josefa Mašína proti okupantům.

Neohrožený odbojář je pro své děti velkým vzorem

Bratři Ctirad a Josef jednoznačně odmítli po listopadu 1989 žádat o navrácení československého, respektive českého občanství s poukazem na to, že jim ho po mimořádně dramatickém přechodu do Západního Berlína v roce 1953 vzali komunisté a že by jim občanství měl náš stát vrátit sám. S argumentem, že se Češi s komunisty dodnes nevypořádali, již pak nikdy hranici do naší země nepřekročili. Vleklého sporu o statek v Lošanech se prakticky neúčastnili. To, že se tento statek na Kolínsku podařilo získat zpět do rukou právoplatných majitelů, bylo především zásluhou vytrvalosti jejich sestry Zdeny. Až celých osmadvacet let po listopadu 1989, tedy v roce 2017, se v Lošanech konala u rodného domu generála Josefa Mašína a poprvé také u objektu, který je opět majetkem rodu Mašínů, pietní vzpomínka.

S paní Zdenou jsem již delší dobu v telefonickém kontaktu. Poprvé jsme se setkali v jejím olomouckém bytě osobně, později pak také na prezentaci knihy Markéty Chalupové Nebojovali švestkovými knedlíky (Computer Press, Brno 2011). Vím toho tedy o jejím pohnutém osudu dost. Svého otce logicky maximálně uznává a považuje ho za velkého hrdinu a vlastence. Ještě před zatčením v březnu roku 1941 se otec tajně dostal do domu, kde rodina bydlela. Vstoupil do ložnice, kde dcera spala. Začal ji hladit po vlasech. Tehdy sedmiletá Zdena se probudila a nadšeně řekla: „Tatíčku, ty jsi za mnou přišel.“ Hrdina protinacistického odboje ale rychle uskočil do tmy. Druhý den pak Zdeně mladší její matka a bratři rozmlouvali, že se jí to muselo jen zdát. V květnu po této příhodě byl otec během přestřelky zatčen a v červnu roku 1942 popraven. Na popraviště katovi pohůnci vlekli Mašína v poutech, protože měli i ze zraněného odbojáře do poslední chvíle strach. Před popravou pak těžce zmučený osmačtyřicetiletý důstojník československé armády Josef Mašín stačil ještě zvolat: „Ať žije svobodné Československo!“

Když jsem v těchto dnech se Zdenou Mašínovou telefonicky hovořil, řekla mi, že i po dlouhých letech si přesně vybavuje své kratičké noční setkání, jako by ho zažila včera. Ještě nyní vzpomíná s pohnutím v hlase na toto poslední setkání s milovaným a obdivovaným otcem, který zůstal velkým vzorem pro všechny své tři děti.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ctirad a Josef Mašínovi odešli, aby dále bojovali za svobodu

Odpůrci bratří Mašínů často zdůrazňují z jejich aktivit zejména použití zbraní proti ozbrojeným ...

Josef Mašín: Trump byl mimo Reagana nejúspěšnějším prezidentem USA

Se jménem Josef Mašín jsem se poprvé seznámil již někdy v deseti letech. Otec mi tehdy vyprávěl ...

Josef Mašín: Největší hrozbou pro Ameriku je vnitřní rozklad

Syn hrdiny protinacistického odboje generála Josefa Mašína, který byl v roce 1942 popraven a syn ...

Josef Mašín má z vývoje v USA pod vedením Bidena značné obavy

S Josefem Mašínem, který oslaví v březnu příštího roku krásné kulaté devadesáté ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • RiMr71
  12:59 08.12.2021

  Čest těmto frajerům a HANBA náckům i bolševikům, ty dnešní vyskytující se v pár exemplářích i zde na fóru samozřejmě nevyjímaje. Mašín by koukal, jak je ČR součástí v podstatě IV. ...Zobrazit celý příspěvek

  Čest těmto frajerům a HANBA náckům i bolševikům, ty dnešní vyskytující se v pár exemplářích i zde na fóru samozřejmě nevyjímaje.
  Mašín by koukal, jak je ČR součástí v podstatě IV. Říše vedenou Německem, ruku v ruce s ožraly od Uralu...Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:29 08.12.2021

  Tři králové by si kromě metálů a úcty mezi zainteresovanou částí populace zasloužili i trochu popularizace. Jejich příběh hollywoodského formátu si přímo říká o velkorozpočtové ...Zobrazit celý příspěvek

  Tři králové by si kromě metálů a úcty mezi zainteresovanou částí populace zasloužili i trochu popularizace. Jejich příběh hollywoodského formátu si přímo říká o velkorozpočtové zpracování. Máme v historii málo příběhů, které mají úplně všechno. Drama, hodnoty, hrdinství, lovestory, a akce na každém kroku... Proč by se širší vrstvy populace a hlavně mládeže nemohly identifikovat se vzory, které za to fakt stojí?Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   14:19 08.12.2021

   Stálo by to za dvoudílnou sérii, druhý díl jako poválečné, neméně dramatické události. O tom, jak bolševici navázali tam, kde nacisté skončili, jak mnozí odbojáři z okolí Třech ...Zobrazit celý příspěvek

   Stálo by to za dvoudílnou sérii, druhý díl jako poválečné, neméně dramatické události. O tom, jak bolševici navázali tam, kde nacisté skončili, jak mnozí odbojáři z okolí Třech králů se opět ocitli za katrem a někteří rovnou na šibenici (Ctibor Novák). A také by tam mohla být pravdivá fabulace o tom, jak postřelený gestapák plk. Mašínem a také požárník postřelený Mašínem ml. stojí v jedné frontě na výplatu invalidního důchodu, protože oba přeci jen plnili svou povinnost státního zaměstnance, při které byli postřeleni nějakými teroristy. On nakonec i gestapák Oskar Fleischer si užíval v Německu svého důchodu zaslouženě, protože přeci plnil jen svou služební povinnost státního zaměstnance, když honil Tři krále. Chraň bůh, aby jej, nevinného, někdo ve službě podříznul nebo mu vystřelil oko.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    15:40 09.12.2021

    Juro, nevím. To by ze svižného akčního dramatu byl najednou takový ulepený F.L. Věk. Těch sladkobolných filmů o padesátkách a útrapách za komančů už vzniklo dost, myslím, že by to ...Zobrazit celý příspěvek

    Juro, nevím. To by ze svižného akčního dramatu byl najednou takový ulepený F.L. Věk. Těch sladkobolných filmů o padesátkách a útrapách za komančů už vzniklo dost, myslím, že by to tomu spíš ubralo na síle. Je to jiný příběh, jiný žánr. Navíc poválečné události jsou celkem slušně známé i mladší generaci, probírá se to ve školách, a téma je trošku postižené inflací, díky různé kvalitě interpretací.
    O Třech králích ví nepoměrně méně lidí, a to i z těch, co se orientují v problematice Mašínů. A i ti co o nich vědí, většinou neznají detaily jejich naprosto spektakulární akce popsané výše. Představ si pojetí filmu něco jako Bournův mýtus a děcka by věděly o historii víc, než z x hodin dějepisu. To nesmí být rozvláčný, mravoučný epos, to musí mít říz.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     08:47 10.12.2021

     tak ty poválečné osudy nejsou F.L. Věk ani nic na způsob "Báječná léta pod psa". Je tam drama na každém rohu, je tam absolvovaný kriminál Ctiradem M. na uranu v Jáchymově a v ...Zobrazit celý příspěvek

     tak ty poválečné osudy nejsou F.L. Věk ani nic na způsob "Báječná léta pod psa". Je tam drama na každém rohu, je tam absolvovaný kriminál Ctiradem M. na uranu v Jáchymově a v pozadí neustále hrozící šibenice, je tam i popravená M. Horáková, přítelkyně a spoluvězenkyně Zdeny Mašínové z doby nacismu. Mnozí odpůrci jejich aktivity si neuvědomují, že třeba ten požárník, kdyby Ctirada chytil, tak to skončí šibenicí pro Ctirada. Bolševik se s nikým nemazlil a také později rozdal tři šibenice lidem, kteří nikomu neublížili a dalším mnohaleté tresty jen za to, že byli někoho příbuzní. Bolševik zkrátka navázal na nacistické metody a díky každému, kdo se jim postavil na odpor.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      13:06 10.12.2021

      Z hlediska historické posloupnosti to bylo obráceně - nacisté navázali na metody bolševické.

      Z hlediska historické posloupnosti to bylo obráceně - nacisté navázali na metody bolševické.

 • Kamil
  08:37 08.12.2021

  V souvislosti s hrdinstvím a vlastenectvím rodiny generála Josefa Mašina je třeba připomenout, že slušnost a odvahu projevil v roce 2008 i tehdejší premiér Mirek Topolánek, když ...Zobrazit celý příspěvek

  V souvislosti s hrdinstvím a vlastenectvím rodiny generála Josefa Mašina je třeba připomenout, že slušnost a odvahu projevil v roce 2008 i tehdejší premiér Mirek Topolánek, když udělil bratrům Ctiradovi a Josefovi premiérskou medaili. Byl tak prvním českým politikem, který se rozhodl Ctirada, Josefa a rovněž jejich dalšího spolubojovníka Milana Paumera vyznamenat.Skrýt celý příspěvek

  • OndraV.
   11:16 08.12.2021

   Jenže to ocenil zrovna tu “špatnou” generaci Mašínů…

   Nevím co je na tom jedinečného zabit par nevinných lidi a ještě pohranicnika…

   Jenže to ocenil zrovna tu “špatnou” generaci Mašínů…

   Nevím co je na tom jedinečného zabit par nevinných lidi a ještě pohranicnika…

   • Jura99
    14:24 08.12.2021

    kterého pohraničníka zabili ? Nebudu vás trápit, žádného. Akorát pak v Německu vyvázli z beznadějné situace, kdy je zatklo komando Volkspolizei, a přestože jeho členové dost ...Zobrazit celý příspěvek

    kterého pohraničníka zabili ? Nebudu vás trápit, žádného. Akorát pak v Německu vyvázli z beznadějné situace, kdy je zatklo komando Volkspolizei, a přestože jeho členové dost pravděpodobně mohli mít ještě frontové zkušenosti, nechalo se od zaskočených uprchlíků zčásti postřílet a oblafnout.Skrýt celý příspěvek

    • padre
     20:21 08.12.2021

     Přestřelka na železniční stanici v Ucro ,to byl od kluků Mašínových majsterštyk.Kvůli tam zraněným a postřileným bývalým gestapákům brečet nebudu.

     Přestřelka na železniční stanici v Ucro ,to byl od kluků Mašínových majsterštyk.Kvůli tam zraněným a postřileným bývalým gestapákům brečet nebudu.

    • OndraV.
     07:47 09.12.2021

     Pardon, mate pravdu, pohranicnik to nebyl - špatný pojem! Ale vám přijde v pořádku popravit několik lidi? Či je chladnokrevně zavraždit jen pro svou ideologii a potřebu uteci přes ...Zobrazit celý příspěvek

     Pardon, mate pravdu, pohranicnik to nebyl - špatný pojem!
     Ale vám přijde v pořádku popravit několik lidi? Či je chladnokrevně zavraždit jen pro svou ideologii a potřebu uteci přes hranice? K čemu k tomu potřebovali zbraně? A zabíjet chladnokrevně svázané lidi kteří jim nic neudělali? Podriznout jej nožem? A první kdyz neumrel po úderech železnou tyči tak jak proste zastřelit? Proč je jen nepřepadli, nesvazali, neverbální zbraně?
     Zadní hrdinové to nejsou, vrazi a teroristi to jsou!
     Ano režim popravoval lidi a mnohdy i bezdůvodně či zpravidla, ale to je přeci neospravedlnuje ze při útěku zabijí několik lidi, kteří jim nic neudělali!!!
     A vy jim za toto ještě pejte chválu a dávejte metaly!
     Proč neutekli přes Šumavu jak mnozí? Proč neodesli přes Viden? Proč za každou cenu se chtěli “prostřílet”?

     Určitě je to v pořádku a určitě jim za to dáme metál

     Takže treba dnes jen proto, ze nesouhlasíte s Babišem, či s propustenim Kajinka, nebo s politikou tak je v pořádku jít, přepadnout služebnu celní správy, pcr (cokoliv), popravit tam chlapa, vzít zbraně …Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:08 09.12.2021

      Svoboda není ideologie, ale lidské právo. Pokud by dnešní režim posílal lidi na popraviště nebo do lágru za smyšlené činy, pokud by stát ukradl lidem majetky, pokud by opuštění ...Zobrazit celý příspěvek

      Svoboda není ideologie, ale lidské právo.
      Pokud by dnešní režim posílal lidi na popraviště nebo do lágru za smyšlené činy, pokud by stát ukradl lidem majetky, pokud by opuštění republiky bylo s rizikem zastřelení nebo šlápnutí na minu, tak by si takový režim určitě zasloužil třeba i ozbrojený odpor a bohužel by se mohlo stát, že by k újmě přišel i někdo, kdo s režimem spolupracuje.Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      02:16 10.12.2021

      Tady máš tu svojí bezpečnou Šumavu soudruhu https://mapa.zelezna-opona.cz/...

      https://www.ustrcr.cz/uvod/dok...

      Tady máš tu svojí bezpečnou Šumavu soudruhu https://mapa.zelezna-opona.cz/...

      https://www.ustrcr.cz/uvod/dok...

     • liberal shark
      13:08 10.12.2021

      Když už jsme u těch pojmů, doporučuji si nejprve ujasnit jemné významové rozdíly mezi pojmy popravit, zavraždit a zabít.

      Když už jsme u těch pojmů, doporučuji si nejprve ujasnit jemné významové rozdíly mezi pojmy popravit, zavraždit a zabít.

    • krllo
     19:19 11.12.2021

     Ne pohraničníka. Podřezali omámeného příslušníka SNB a zastřelili pokladníka z továrny. Jo a hrdinně podpálili stoh slámy.

     Ne pohraničníka. Podřezali omámeného příslušníka SNB a zastřelili pokladníka z továrny. Jo a hrdinně podpálili stoh slámy.

  • krllo
   19:16 11.12.2021

   Jo absolvent komunistického vojenského gymnázia. Nebyl jeho fotr předsedou ZO KSČ ve Zbrojovce ? Děd zakládající člen KSČ ?

   Jo absolvent komunistického vojenského gymnázia. Nebyl jeho fotr předsedou ZO KSČ ve Zbrojovce ? Děd zakládající člen KSČ ?

 • HonzaK
  18:15 07.12.2021

  Čest a sláva.
  Smrt nacismu a komunismu.

  Čest a sláva.
  Smrt nacismu a komunismu.

  • krllo
   19:21 11.12.2021

   Ona si tě EK najde :-D:-D

   Ona si tě EK najde :-D:-D

 • Takeda
  11:17 07.12.2021

  Hezky napsáno.

  Hezky napsáno.

 • Jura99
  10:37 07.12.2021

  Excelentni clanek, o tzv. Trech kralich jsem precetl vsechno, vc. zminene "Tri kontra gestapo" a v tomto clanku je v danem formatu napsano vse dulezite. Samozrejme Moravek a ...Zobrazit celý příspěvek

  Excelentni clanek, o tzv. Trech kralich jsem precetl vsechno, vc. zminene "Tri kontra gestapo" a v tomto clanku je v danem formatu napsano vse dulezite. Samozrejme Moravek a bezmala zapomenuty Peltan, klobouk dolu co zvladali. (oba pozdeji zahynuli v prestrelce s gestapem)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...