Izrael úředně anektoval Západní břeh Jordánu

Izrael úředně anektoval Západní břeh Jordánu
Izraelští osadnicí, Negevská poušť (ilustrační foto) / depositphotos.com (Zvětšit)

Tichým úřednickým rozhodnutím přesunul Tel-Aviv „vládu“ nad sporným územím Západního břehu Jordánu od vojáků k izraelským civilistům. Tomuto kroku předcházel dlouhodobý přesun obyvatelstva a zakládání nelegálních osad. Vše v rozporu s mezinárodním právem. Okupační síla (v tomto případě izraelská) se považuje jen za dočasného správce území, který má co nejvíce usilovat o zachování stavu před obsazením.

Na Západním břehu Jordánu se děl přesný opak. Izrael od roku 1967 schválil vybudování více než 130 osad a pomohl postavit dalších 140 bez oficiálního dobrozdání. Výsledkem je 700 000 izraelských osadníků na sporném teritoriu, z toho asi 230 000 ve východním Jeruzalémě. Tito lidé mají plná občanská a politická práva a jsou bezproblémově napojeni na izraelskou infrastrukturu. Vedle nich ovšem žijí miliony Palestinců pod izraelskou vojenskou správou. Izraelský právník Michael Sfard tento systém ve svém článku pro americký časopis Foreign Policy přirovnává k jihoafrickému apartheidu.

Mezinárodní válečné právo i Mezinárodní trestní soud (International Criminal Court) považují přesun civilního obyvatelstva okupujícího státu na zabraném území za válečný zločin. Spolu se zákazem vynucených vnitrozemských přesunů a deportací do zahraničí slouží tato norma k zabránění změny složení místního osídlení. Izrael nicméně demografii Západního břehu Jordánu dlouhodobě vědomě mění. Podle Michaela Sfarda se nyní schyluje k eskalaci kvůli plánům na další rozšiřování osad.

Žádná izraelská vláda sporné území nikdy oficiálně neanektovala. Hlavní světové mocnosti dosud neoznačili jednání Izraele za porušení jednoho ze základních principů mezinárodního práva: zákazu jednostranné anexe území obsazeného silou. Rozdíl mezi slovy a činy Izraelců se začal objevovat v roce 2017, kdy představitelé tehdejší vlády Benjamina Netanjahu prvně diskutovali o plánech na obsazení teritoria. V prosinci téhož roku Netanjahuova vládnoucí strana Likud přijala rezoluci, v níž dala svým zákonodárcům pokyn usilovat o úplnou anexi Západního břehu Jordánu. Tehdy měla pouze deklaratorní status, jelikož její realizace byla kvůli mezinárodním námitkám neprůchodná.

Jak uvádí Foregin Policy, v době před izraelskými volbami v roce 2019 se Netanjahuova vláda na částečném záboru s tehdejším americkým prezidentem Donaldem Trumpem dohodla. Netanjahu prohlásil, že na tomto území bude prosazovat postupné zavádění izraelské svrchovanosti. Současná koaliční vláda, ve které Likud od loňska zasedá s extrémistickými osadnickými stranami, se hlásí k výlučnému právu židovského národa na celou „Zemi izraelskou“. Koaliční smlouva je konkrétnější a vyžaduje od premiéra formulaci a prosazování politiky, podle níž se na Judeji a Samaří (biblické názvy pro Západní břeh používané izraelskou pravicí) bude zavádět izraelský právní systém.

Koncem letošního února podepsal Becal'el Smotrič, izraelský ministr financí za krajně pravicovou stranu Tkuma, přelomovou dohodu s ministrem obrany Jo'av Galant z Likudu. Podle této úmluvy získá Smotrič, který působí i jako náměstek na ministerstvu obrany, na Západním břehu řadu úředních pravomocí na úkor vojenského velitele. Tento krok byl dohodnut v koaliční smlouvě mezi Likudem a Tkumou.

Smotrič se sice nedostal ke všem pravomocem, ale tato změna přesto dramaticky mění charakter okupačního režimu. Historicky poprvé se správa dostává do rukou civilisty. Izraelský ministr financí se podle Michaela Sfarda stává de facto nejvyšším představitelem okupovaného území. Podle dohody bude do jeho gesce spadat jmenování některých členů místní vlády a jejich právních poradců. Tento úřad má přitom na starosti administrativní záležitosti místních Izraelců a osad.

Nově bude Smotrič také na Západním břehu odpovědný za velkou část kolonizační politiky. Do této kompetence patří přidělování pozemků, plánování a výstavba mimo palestinská města a vesnice, vymáhání práva v oblasti nelegální výstavby ze strany Palestinců i Izraelců, infrastruktura, přidělování vody a mnoho dalších. Dohoda mu dále ukládá usilovat o rozšíření dvojího právního systému. Na izraelské osadníky se má v budoucnu vztahovat legislativa Knesetu, zatímco Palestinci budou nadále podléhat vojenskému právu. Ministr financí se netají ani konečným plánem anexe, které bude předcházet zrušení okupační správy a včlenění Západního břehu pod přímou kontrolu izraelských úřadů.

Izraelský deník Haaretz minulý měsíc k tomu informoval o Smotričovu úmyslu zvýšit počet izraelských osadníků na Západním břehu. Infrastrukturu v osadách (dopravu, vzdělávání a zaměstnanost) je podle něj nutné modernizovat a připravit pro dalších 500 000 osob. Tuto politiku považuje za klíčový úkol současné izraelské vlády. Její prosazení nemá brát ohled na právní status osad, jež mezinárodní společenství považuje za nelegální.

Kritickou reakci na nové Smotričovy pravomoce se izraelská vláda pokouší uklidnit jeho vykreslováním jako pracovníka podřízeného ministru obrany. Ten však bude mít právo veta pouze v krajních případech, třeba při plánování rozsáhlých demolic v palestinských oblastech.

Okupační mocnost, v případě Západního břehu Izrael, musí dle mezinárodního práva během dočasného záboru prosazovat zájmy obsazeného území. Přenesením správních pravomocí z armády na civilní správu se izraelská vláda od této normy oficiálně odklání. Izraelští státní úředníci jsou totiž povinni a vyškoleni prosazovat výhradně izraelské zájmy.

Mlčení západních států tváří v tvář tomuto vývoji představuje obzvláště nebezpečný projev výjimečnosti Izraele na mezinárodní scéně. Lhostejnost Spojených států a jejich spojenců vůči měnícímu se právnímu režimu na Západním břehu bude mít pro tamní Palestince vážné důsledky. Pasivita Západu však není chybou nýbrž rysem systému, který lze pozorovat od prvního dne izraelské okupace.

Americké ministerstvo zahraničí v reakci na izraelský vývoj potvrdilo své odhodlání prosazovat vedle samostatného Izraele vznik samostatné Palestiny. „Rozšiřování osad považujeme za překážku míru, která podkopává životaschopnost dvoustátního řešení. Nadále se stavíme proti jakýmkoli jednostranným krokům, které podněcují napětí a poškozují důvěru mezi stranami,“ uvedl Vedant Patel z tiskového oddělení amerického ministerstva zahraničí. „Izraelské partnery a partnery v Palestinské samosprávě upozorňujeme a budeme upozorňovat, že naším konečným cílem pro region je dvoustátní řešení.“

Michael Sfard varuje před izraelským precedentem, jenž podkopává jednotný západní přístup v boji proti ruské agresi na Ukrajině. Zákaz jednostranné anexe okupovaného území je klíčovou zásadou řádu založeného na pravidlech po druhé světové válce. Přehlížení izraelského postupu nejen snižuje důvěryhodnost Západu, ale také destabilizuje celý mezinárodní systém. Volná ruka pro Netanjahua dává dalším expanzivním vůdcům návod, jak bez následků zabrat cizí území.

Anexe nemusí nutně zahrnovat okázalost a ceremonie, jako když ruský prezident Vladimir Putin v roce 2014 veřejně vyhlásil připojení Krymského poloostrova k Rusku. Může k ní též dojít prostřednictvím řady úředních rozhodnutí. Absence slavnostního a formálního záboru ovšem pravděpodobně nevyvolává negativní mezinárodní reakci a sankce. Západ si s Netanjahuovou taktikou neví rady.

Předání správních pravomocí na Západním břehu Jordánu Becal'elu Smotričovi se de iure rovná anexi cizího území. O řadě důležitých otázek, jako je plánování výstavby a budování infrastruktury, budou namísto vojáků rozhodovat civilisté. Spornému území hrozí prohloubení segregace obyvatelstva na privilegované Izraelce a neplnoprávné Palestince. Smotrič navíc plánuje zvýšit počet izraelských osadníků o 500 000 osob, což znesnadňuje prosazení amerického plánu na dvoustátní řešení.

Zdroje: Foreign Policy, Haaretz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Řecko-izraelská vojenská spolupráce za 1,7 miliardy dolarů

Řecko a Izrael podepsali dohodu o vojenské spolupráci za 1,7 miliardy dolarů (36 miliard Kč; 1,38 ...

Izrael kupuje tankovací letouny KC-46A Pegasus a těžké vrtulníky CH-53K King Stallion

Izraelské letectvo (IAF) získá 12 těžkých vojenských transportních vrtulníků Sikorsky CH-53K King ...

PREMIUM Trojúhelník Izrael-Rusko-Ukrajina: Proč Kyjev nechrání Iron Dome?

Od prvních dnů ruské invaze na Ukrajinu se izraelská vláda snaží vyvažovat zájmy obou stran. ...

PREMIUM Americko-izraelské vojenské cvičení Juniper Oak a izraelské námluvy se Saúdskou Arábii

Lednové americko-izraelské vojenské cvičení Juniper Oak zahrnovalo historicky největší počet vojáků ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Englbert
  12:58 03.12.2023

  Nackove v Evrope prohrali druhou svetovou valku a prisli o dost uzemi, ktere jim pred tou valkou nalezelo. Zejmena vychodni Prusko a cast Slezka. Hranice plati dodnes a je tomu ...Zobrazit celý příspěvek

  Nackove v Evrope prohrali druhou svetovou valku a prisli o dost uzemi, ktere jim pred tou valkou nalezelo. Zejmena vychodni Prusko a cast Slezka. Hranice plati dodnes a je tomu tak spravne. Arabsti agresori, mimochodem podporovatele Hitlera za druhe svetove valky, prohrali sestidenni valku s Izraelem a prisli o uzemi, vcetne zapadniho brehu Jordanu. Nektera dobyta uzemi jim Izrael vratil, i kdyz nemusel, ale ZBJ si nechal. Za me spravne. Kdyz jsem agresor a prohraji valku, musim nest nasledky.Skrýt celý příspěvek

 • dusan1
  15:43 28.06.2023

  Izraelská vláda stráca kontrolu nad vlastnými radikálmi: ...Zobrazit celý příspěvek

  Izraelská vláda stráca kontrolu nad vlastnými radikálmi:

  https://ct24.ceskatelevize.cz/... Skrýt celý příspěvek

 • dusan1
  07:51 24.06.2023

  Izrael pritvrdzuje ...

  https://ct24.ceskatelevize.cz/...

  Izrael pritvrdzuje ...

  https://ct24.ceskatelevize.cz/...

 • Jan Grohmann
  20:01 20.06.2023

  Někdo dole napsal, že se snažím o objektivitu. Ne, to vůbec. Objektivita neexistuje. Já objektivní nejsem. Jen mě vadí to západní pokrytectví, které je tak snadno zneužitelné ...Zobrazit celý příspěvek

  Někdo dole napsal, že se snažím o objektivitu. Ne, to vůbec. Objektivita neexistuje. Já objektivní nejsem.
  Jen mě vadí to západní pokrytectví, které je tak snadno zneužitelné ruskou propagandou.
  Možná by pomohlo, kdyby jsme ze sebe nedělali poslední spravedlivé a svaté. Ale začali mluvit reálným jazykem. Nepůsobili by jsme tak falešně.
  Berte to jako výkop do diskuze...Skrýt celý příspěvek

  • Marlow
   10:03 21.06.2023

   Presne tak. Vystrizeneho Lavrova jak se mu v Indii smeji kdyz rekl ze Ukrajina napadla Rusko vsude omilaji porad dokola. Ale potlesk kdyz rekl ze zapad udelal to same a ted si ...Zobrazit celý příspěvek

   Presne tak. Vystrizeneho Lavrova jak se mu v Indii smeji kdyz rekl ze Ukrajina napadla Rusko vsude omilaji porad dokola. Ale potlesk kdyz rekl ze zapad udelal to same a ted si pokrytecky hraje na mravokarce jsem uz nikde nevidel... Eu a USA jsou na planete mala mensina a nase reci o obrane lidskych prav a spravedlnosti jsou ve svetle toho co delame minimalne po padu SSSR hodne trapne. Vlastne si i rikam do jake miry tohle pokrytectvi a postoj "prsten je muj" prispelo k militaruyaci a priprave na konfrontaci Ruska a Ciny? Co od zaoadu mohli cekat jineho nez vazalstvi a podrizene postaveni na voditku po invazich do Iraku, Afghanistanu... V muslimskem svete jsme my "ti spatni". A nejen tam. A bohuzel pravem. Evropa je velmi chudy a prelidneny region. Surovin moc neni, energie take ne, pokud by svet presel na ferova a rovna pravidla pro vsechny (treba BTC) pujde nase kupni sila a s ni obranyschopnost prudce dolu. Umim si predstavit ekonomickou migraci do Afriky....Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    15:12 21.06.2023

    Fakt jste ty stovky karikatur Izraelců v domácím "československém" tisku nikdy neviděl?? A to teda ať to budete omílat jak chcete mi pořád vychází že Izraelci byli neustále znovu a ...Zobrazit celý příspěvek

    Fakt jste ty stovky karikatur Izraelců v domácím "československém" tisku nikdy neviděl??
    A to teda ať to budete omílat jak chcete mi pořád vychází že Izraelci byli neustále znovu a znovu napadaní, sami zaútočili asi jednou (a to ještě stylem 500km vpřed - podrtit - 400km stáhnout) kdežto kdo kdy naposled napadl Rusko? Hitler, že? A oni? Tak počítejme, Pobaltí, Finsko, půlka Polska, Sachalin, Kurily, Afghán, Sýrie...
    Všechny tyto oblasti se Rusáci pokusili obsadit, naštěstí většinu z nich nerudrželi.
    Takže z této strany je jakákoliv kritika účelová, nijak jim nevadí obsazování území jenom jim vadí to že není jejich.Skrýt celý příspěvek

    • Marky
     22:00 23.06.2023

     Rusové taky zaútočili na Ukrajině jednou a od té doby jsou stále napadaní...pořád a pořád. Navíc teď už brání vlastní území. Jsem zděšena.

     Rusové taky zaútočili na Ukrajině jednou a od té doby jsou stále napadaní...pořád a pořád. Navíc teď už brání vlastní území. Jsem zděšena.

  • Marlow
   10:14 21.06.2023

   Zbytek sveta nema mnoho duvodu zapad milovat ale pokud je alternativou Cinske imperium tak je snad vsem jasne ze to by byla jednosmerka do sveta kde zajem Ciny je nadrazeny vsemu a ...Zobrazit celý příspěvek

   Zbytek sveta nema mnoho duvodu zapad milovat ale pokud je alternativou Cinske imperium tak je snad vsem jasne ze to by byla jednosmerka do sveta kde zajem Ciny je nadrazeny vsemu a vsem a nebudou vyjednavat. Ukazali to pred par lety uplne jasne. USA+EU jsou ted jedinou protivahou ktera naopak partnery a spojence nutne potrebuje a nemuze pouze narizovat z pozice sily.Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    13:33 21.06.2023

    Je tu aj Kanada, Austrália, Japonsko, Južná korea.
    Tých protiváh voči čínskemu impériu je viac.

    Je tu aj Kanada, Austrália, Japonsko, Južná korea.
    Tých protiváh voči čínskemu impériu je viac.

  • danny
   10:58 21.06.2023

   Zrovna včera jsem měl na toto téma diskusi s jedním známým, který se dobře orientuje, ale dění ve světě, problematiku mezinárodního práva atd... vnímá prizmatem západních hodnot, ...Zobrazit celý příspěvek

   Zrovna včera jsem měl na toto téma diskusi s jedním známým, který se dobře orientuje, ale dění ve světě, problematiku mezinárodního práva atd... vnímá prizmatem západních hodnot, morálky, pravdy a spravedlnosti. Proto je pro něj obtížné přijmout představu, že za vzletnými slovy většinou pevně sedí pragmatické důvody se ziskovou motivací.

   Osobně si myslím, že používání "reálného jazyka" může značně otupit šok, který se u části populace, která až naivně důvěřuje vzletným myšlenkám, projeví ve chvíli, kdy je realita donutí "prozřít" a zjistit, že vše fakt není tak strašně sluníčkové, jak se dosud vší silou snažili věřit. U nich pak často zaznamenávám radikální obrat k těm nejpitomnějším konspiračním teoriím a značně protisystémové naladění v důsledku ztráty důvěry.Skrýt celý příspěvek

   • Jan Grohmann
    13:02 21.06.2023

    To by vyžadovalo přiznat si pár nepříjemných věcí. Jako, že nejme tak dokonalí a dobří, jak si o sobě myslíme. A že Západ není také žádná mírumilovná láskyplná civilizace. Osobně ...Zobrazit celý příspěvek

    To by vyžadovalo přiznat si pár nepříjemných věcí. Jako, že nejme tak dokonalí a dobří, jak si o sobě myslíme. A že Západ není také žádná mírumilovná láskyplná civilizace.
    Osobně nechápu, proč si musíme pořád nalhávat, jak jsme skvělí, dobří, neomylní, že máme pořád pravdu, vše co děláme je spravedlivé a svaté. Máme strach, že když si to přiznáme, tak to okamžitě využijí protivníci? Já si myslím pravý opak, posílí nás to a udělá odolnějšími.
    Doufám, že teď "real politika" a nazývaní věcí pravými jmény budou nabírat na významu.

    Na druhou stranu, ideály, nějaké platonické vize, vzletné narativy jsou také potřeba. Bez toho to nejde. Teď jsem se o tom bavil s naší redaktorkou paní Kovaříkovou. Bez toho by jsme byli jen robotičtí vypočítavci, kteří by měnili strany podle aktuální situace.Skrýt celý příspěvek

    • pjaro77
     13:38 21.06.2023

     Lenže to môže vrátiť svet späť do 19teho storočia, keď si veľmoci šli po krku a parcelovali si územia, kde žili levy. Snáď to nedôjde tak ďaleko, vtedy nebola OSN, nebol OPEC, ...Zobrazit celý příspěvek

     Lenže to môže vrátiť svet späť do 19teho storočia, keď si veľmoci šli po krku a parcelovali si územia, kde žili levy.
     Snáď to nedôjde tak ďaleko, vtedy nebola OSN, nebol OPEC, NATO, AUKUS, WTO, svetová banka, atď.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     14:25 21.06.2023

     Me spise prijde, ze zijete ve sve socialni bubline kde si nalhavate "Osobně nechápu, proč si musíme pořád nalhávat, jak jsme skvělí, dobří, neomylní, že máme pořád pravdu, vše co ...Zobrazit celý příspěvek

     Me spise prijde, ze zijete ve sve socialni bubline kde si nalhavate "Osobně nechápu, proč si musíme pořád nalhávat, jak jsme skvělí, dobří, neomylní, že máme pořád pravdu, vše co děláme je spravedlivé a svaté."

     Zapad totiz neni dokonaly, stejne jako neni dokonala demokracie, nebo soudni moc.
     Rozdil je prave v tom, ze zapad si ty chyby priznava a snazi se je neopakovat.

     Tim, ze se zacneme chovat jako oni vlastne ztratite cely smysl. Pak uz to je jen jako prec 20.stol kdo vic urve.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     15:22 21.06.2023

     Já nevím, tím "my" myslíte koho jako přesně? Naší republiku, NATO, Vás, mně? Ono je to totiž trošku jinak u každého člověka, ale naprosto většinově (a to myslím i sebe) převládá ...Zobrazit celý příspěvek

     Já nevím, tím "my" myslíte koho jako přesně? Naší republiku, NATO, Vás, mně? Ono je to totiž trošku jinak u každého člověka, ale naprosto většinově (a to myslím i sebe) převládá "dojem" že moje vlastní názory jsou nejsprávnější, případně (pokud existuje nějaká sebekritika) aspoň jedny z nejlepších. Ale ono to zas až moc jinak být nemůže, FAKT by vám přišlo normální kdo by žil s názorem "já jsem špatný, na moje názory nehleďte, ani hlasovací právo mi raději nedávejte" to je přece zaděláno na deprasi a sebevraždu, ne??
     Jediné co se dá realisticky dosáhnout je vědomí že ostatní jsou "plusmínus" stejní jako já, a to ještě jen v průměru, pořád je to "statistická veličina" s nemalým rozptylem.

     Principiálně mi to připomíná ono staré dobré "demokracie je poměrně špatné uspořádání, ale nikdo zatím nevymyslel lepší" (teda vymyslel, takový komunismus byl teoreticky super, akorát měl chybičku - nefungovalo to!)Skrýt celý příspěvek

  • Pavel 1
   09:42 23.06.2023

   Záleží na tom, co tím "západním pokytectvím myslíte" . Pokud to, že západní představitelé zvírají oči před problematickými kroky Izraele na západním břehu a mediálně to neřeší, ...Zobrazit celý příspěvek

   Záleží na tom, co tím "západním pokytectvím myslíte" . Pokud to, že západní představitelé zvírají oči před problematickými kroky Izraele na západním břehu a mediálně to neřeší, tak si poněkud odporujete s vaší kritikou západu za jeho snahu dělat ze sebe "ty spravedlivé". Vždy´t právě za tím ignorováním lze jasně dešifrovat momentální západní postoj v této věci, který lze pojmenovat asi takto "chceme spolupráci Izraele kvůli Sýrii, Iránu, Rusku, desetileí jednání s araby ve věci palestiny nikdy nikam nevedla, tak a´t si Izraelci udělají pořádek po svém, nejsme tedy spravedliví a zajímá nás reál politika."Skrýt celý příspěvek

 • Zuzana 2 enjoyer
  19:11 19.06.2023

  https://zpravy.aktualne.cz/zah... Izraelský a palestínsky extrémisti nemajú záujem o ...Zobrazit celý příspěvek

  https://zpravy.aktualne.cz/zah...
  Izraelský a palestínsky extrémisti nemajú záujem o mierové ukončenie konfliktu.Skrýt celý příspěvek

  • dusan1
   19:30 19.06.2023

   To je tak vždy to nie je reálny problém.... vždy sú radikáli na oboch stranách čo sa nechcú dohodnúť ... Problém je, že tí židovskí sú vo vláde .... a ak i nie sú ... tak v ...Zobrazit celý příspěvek

   To je tak vždy to nie je reálny problém.... vždy sú radikáli na oboch stranách čo sa nechcú dohodnúť ...

   Problém je, že tí židovskí sú vo vláde .... a ak i nie sú ... tak v izraelskom volebnom systéme majú na vládu kľúčový vplyv.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    21:33 19.06.2023

    "Problém je, že tí židovskí sú vo vláde ...." Jako, ze vytlaceni Zidu do more co od zacatku prosazuji Palestinci je umirnena politika? Pritom nak stihly odmitnout nekolik nabiddek ...Zobrazit celý příspěvek

    "Problém je, že tí židovskí sú vo vláde ...."

    Jako, ze vytlaceni Zidu do more co od zacatku prosazuji Palestinci je umirnena politika?
    Pritom nak stihly odmitnout nekolik nabiddek na vlastni stat.Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     22:36 19.06.2023

     Jirosi Musíme vyhnat Araby a zaujmout jejich místo,pokud budeme muset použít sílu,je nám k dispozici. David Ben Gurion. Musí být jasné,že v této zemi není místo pro oba ...Zobrazit celý příspěvek

     Jirosi
     Musíme vyhnat Araby a zaujmout jejich místo,pokud budeme muset použít sílu,je nám k dispozici.
     David Ben Gurion.
     Musí být jasné,že v této zemi není místo pro oba národy.
     Joseph Weitz-úředník zodpovědný za kolonizaci Palestiny.
     Mohl bych pokračovat.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      05:31 20.06.2023

      Jako hezky a co to dokazuje? Pokud se mnou nesouhlasite, tak jsem musite poslat ty zastupy umirnench arabskych zastupcu pripravenych podepsat svuj "stat" v pripade dohody. Ja, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jako hezky a co to dokazuje?
      Pokud se mnou nesouhlasite, tak jsem musite poslat ty zastupy umirnench arabskych zastupcu pripravenych podepsat svuj "stat" v pripade dohody.

      Ja, neobhajuji tohle jednani Izraele. Ale tady opravdu neni chyba jen na jeho strane.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      13:40 21.06.2023

      Potom sa nedá nič robiť, bude nasledovať intifáda za intifádou. Palestínskych arabov nechcú ani v sýrii alebo iraku ?

      Potom sa nedá nič robiť, bude nasledovať intifáda za intifádou. Palestínskych arabov nechcú ani v sýrii alebo iraku ?

    • liberal shark
     05:42 20.06.2023

     Nemají Arabové svůj stát - Jordánsko?

     Nemají Arabové svůj stát - Jordánsko?

     • leir
      08:18 20.06.2023

      Ne. :-)
      To je jako tvrdit, že Slované mají svůj stát - Rusko.

      Ne. :-)
      To je jako tvrdit, že Slované mají svůj stát - Rusko.

     • torong1
      13:13 20.06.2023

      Mají. A Palestince hnali bičem po několika letech, kdy jediné co společné soužití přineslo byla kriminalita a terorismus.

      Mají. A Palestince hnali bičem po několika letech, kdy jediné co společné soužití přineslo byla kriminalita a terorismus.

     • Tesil
      15:01 20.06.2023

      Ano,Izrael to takto interpretuje.

      Ano,Izrael to takto interpretuje.

     • leir
      17:58 21.06.2023

      Ale Jordánsko to takto neinterpretuje. ;-)

      Ale Jordánsko to takto neinterpretuje. ;-)

     • Hawk
      20:05 21.06.2023

      Britský mandát byl rozdělen na židovskou část (Předjordánsko = Izrael) a arabskou část (Zajordánsko = Jordánsko). Pouze židovská část byla podruhé dělena na židovskou část a ...Zobrazit celý příspěvek

      Britský mandát byl rozdělen na židovskou část (Předjordánsko = Izrael) a arabskou část (Zajordánsko = Jordánsko). Pouze židovská část byla podruhé dělena na židovskou část a arabskou židovskou část za přispění dementů z OSN. To je prapůvod všech sporů. Tzv. Palestinci jsou Jordánci. Nazdar.Skrýt celý příspěvek

 • Oliver
  16:26 19.06.2023

  dělají to potichu a nikdo s tím nic nezmůže. Hamás může ještě nějaký čas otravovat s terorismem, ale jejich čas skončil. Ostatní arabské země vztah s Izraelem normalizují, takže ...Zobrazit celý příspěvek

  dělají to potichu a nikdo s tím nic nezmůže. Hamás může ještě nějaký čas otravovat s terorismem, ale jejich čas skončil. Ostatní arabské země vztah s Izraelem normalizují, takže palestinští Arabové místo vzdoru by se měli raději zkusit dohodnout včas než na ně nezbude vůbec nic. Arabští emírové si vybudovali moderní státy a přepych a rozhodně ho kvůli palestincům už neohrozí. Tehdy v 60-70 letech se jim snadno riskovalo když toho moc neměli, ale dnes je situace radikálně odlišná.
  Jenže toto může mít následky i jinde - když se Židům podařil zábor po skoro dvou tisíciletích tak proč by to nešlo třeba po pouhých pár stoletích.Skrýt celý příspěvek

  • dusan1
   16:47 19.06.2023

   No Arabi sa veľmi s kým nemajú baviť .. Rozširovanie nelegálnych osád (v reále vytláčanie Palestínčanov z Palestíny) je oficíálnou politikou Izraela. Vaša "rada" je taká na ...Zobrazit celý příspěvek

   No Arabi sa veľmi s kým nemajú baviť ..

   Rozširovanie nelegálnych osád (v reále vytláčanie Palestínčanov z Palestíny) je oficíálnou politikou Izraela.

   Vaša "rada" je taká na úrovni Putina ... resp. ešte horšia ... Putin chce "len" to čo jeho armáda Ukoristila ... Izrael chce celý západný breh .... všetko mimo Gazy.

   Podľa vašej "dobrej rady" by sa mali Palestínčania rovno vysťahovať a "nezavadzať" ....Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:34 19.06.2023

    Tedy to co jejich armáda ukořistila. Jen kamení a písek vrátili Egyptu. Co má zdroj vody a nějakou cenu to nevrátí.

    Tedy to co jejich armáda ukořistila. Jen kamení a písek vrátili Egyptu. Co má zdroj vody a nějakou cenu to nevrátí.

   • Oliver
    20:54 19.06.2023

    já nic neradím, to je pouhé konstatování reality. Zazobaní emírové co si zvykli na luxus už jen tak nebudou riskovat že o vše přijdou a budou se muset vrátit k velbloudům. ...Zobrazit celý příspěvek

    já nic neradím, to je pouhé konstatování reality. Zazobaní emírové co si zvykli na luxus už jen tak nebudou riskovat že o vše přijdou a budou se muset vrátit k velbloudům. Palestinci budou muset spolknout hrdost a zkusit se nějak dohodnout, čím víc to budou odkládat o to víc přijdou. Jednoduché počty. Je to jako v jiném konfliktu, jenže palestinští arabové už se fakticky nemají o koho opřít kdo by je v boji zásoboval. Jediný kandidát Írán to má dost z ruky a ani Asad nebude chtít aby na dobu neurčitou vedly přes SAR zásobovací trasy které budou Izraelci pravidelně bombardovat. Zatím je kvůli pomoci v občanské válce musí tolerovat, ale žádný vděk není neomezený.Skrýt celý příspěvek

   • torong1
    13:15 20.06.2023

    Ale to je problém Palestinců. Měli možnost mít svůj stát. Odmítli, vsadili na zničení Izraele? Jejich problém. Kdo chce vše, nemá nic...

    Ale to je problém Palestinců. Měli možnost mít svůj stát. Odmítli, vsadili na zničení Izraele? Jejich problém. Kdo chce vše, nemá nic...

  • Jirosi
   21:39 19.06.2023

   "Dělají to potichu a nikdo s tím nic nezmůže." Ono by stacilo omezit jim US financi pomoc, pokdu by se pristoupilo k sankcim jako u RF, tak by to tezko mohli ignorovat. Tady to ...Zobrazit celý příspěvek

   "Dělají to potichu a nikdo s tím nic nezmůže."

   Ono by stacilo omezit jim US financi pomoc, pokdu by se pristoupilo k sankcim jako u RF, tak by to tezko mohli ignorovat.

   Tady to je pouze otazka vule.Skrýt celý příspěvek

 • dapperdanman
  16:09 19.06.2023

  Mohu mít dotaz na pana Grohmanna? Proč se zde na AN najde místo pro hluboce neinformovaný, vysoce manipulativní, v podstatě extremistický text, zatímco se právě nyní odvíjí ...Zobrazit celý příspěvek

  Mohu mít dotaz na pana Grohmanna? Proč se zde na AN najde místo pro hluboce neinformovaný, vysoce manipulativní, v podstatě extremistický text, zatímco se právě nyní odvíjí nejfantastičtější příběh lidských dějin s ohromným, nedozírným přesahem doslova do každého oboru lidského konání, ale nejvíce právě do toho bezpečnostního a vojenského, a není o něm ani zmínka?

  Pro pana Buchara.

  Mohl byste mi odpovědět na jednoduchou otázku? Když je podle Vás anexe území podle mezinárodního práva nepřijatelná, proč anexi mezinárodní právo kodifikuje, proč ji vůbec zná? Je to tak bezbřeze hloupé tvrzení, jako byste napsal, že ač občanský zákoník dopodrobna upravuje podmínky, za kterých lze sjednat smlouvu o výpůjčce, půjčka jako taková je nelegální.

  Je to smutné, smutné, smutné čtení, které si nikterak nezadá s tou nejpokleslejší, nejhrubší ruskou propagandou, které jsme nyní tak intenzivně vystaveni. Peskov by to nenapsal lépe.Skrýt celý příspěvek

  • dusan1
   16:36 19.06.2023

   Skôr sa mi zdá, že na kvalitný text reaguje extrémista, pre ktorého je "všetko jasné".

   Skôr sa mi zdá, že na kvalitný text reaguje extrémista, pre ktorého je "všetko jasné".

   • torong1
    13:16 20.06.2023

    Ale o no to jasné je...

    Ale o no to jasné je...

  • AR10
   18:38 19.06.2023

   Mohli by ste mi prosím objasniť, z akého zdroja čerpáte tvrdenie, že medzinárodné právo kodifikuje pojem anexie? Minimálne od roku 1945 je tu Charta OSN, ktorá zakazuje použitie ...Zobrazit celý příspěvek

   Mohli by ste mi prosím objasniť, z akého zdroja čerpáte tvrdenie, že medzinárodné právo kodifikuje pojem anexie? Minimálne od roku 1945 je tu Charta OSN, ktorá zakazuje použitie sily, alebo hrozbu silou v medzinárodných vzťahoch. A ja si fakt neviem predstaviť, ako je možné niečo anektovať bez použitia sily.

   Ale samozrejme sa môžem mýliť, takže aby ste bol tak láskavý naozaj by som poprosil ten zdroj pretože by ma to ako právnika zaujímalo.Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    21:29 19.06.2023

    Mezinárodní právo je obsaženo v rezoluci RB OSN č.242,nepřipouští územní zisky prostřednictvím války. Za legitimní je anexe považována v případě, že je výsledkem předcházejícího ...Zobrazit celý příspěvek

    Mezinárodní právo je obsaženo v rezoluci RB OSN č.242,nepřipouští územní zisky prostřednictvím války.

    Za legitimní je anexe považována v případě, že je výsledkem předcházejícího referenda a je v souladu s právním řádem původního státu.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
     08:15 20.06.2023

     Což je "ukázkový příklad" Západního břehu Jordánu. Když tam Izrael přesunul vlastní obyvatelstvo, tak výsledek budoucího referenda je zřejmý, že? Máme tady nepříjemný morální ...Zobrazit celý příspěvek

     Což je "ukázkový příklad" Západního břehu Jordánu. Když tam Izrael přesunul vlastní obyvatelstvo, tak výsledek budoucího referenda je zřejmý, že?

     Máme tady nepříjemný morální problém. Rusko považujeme kvůli anexi Krymu za čisté zlo, u Izraele to přehlížíme a relativizujeme. Říká se tomu pokrytectví.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:18 20.06.2023

      Opravdu by nemohla UA okupovat cast RF jako ochranu pred dalsim utokem?
      Je to az tak hypoteticky scenar?

      Opravdu by nemohla UA okupovat cast RF jako ochranu pred dalsim utokem?
      Je to az tak hypoteticky scenar?

     • MariusPitomius
      10:26 20.06.2023

      Pane Grohmann, to je váš úhel pohledu, snažící se o objektivní pohled na věc. A přitom je sám velmi pokrytecký. V případě státu Izrael jasně vidíme na či straně je Bůh. A když je ...Zobrazit celý příspěvek

      Pane Grohmann, to je váš úhel pohledu, snažící se o objektivní pohled na věc. A přitom je sám velmi pokrytecký. V případě státu Izrael jasně vidíme na či straně je Bůh.
      A když je Bůh s námi kdo je s nimi?
      Tady vidíme uradek boží v praxi a není na nás tento stav hodnotit.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      13:24 20.06.2023

      Jan Grohmann No je to tak.Izrael porušuje mezinárodní právo,jak se v úvodu píše. Jedná se o haagské a ženevské konvence: Zákaz transferu civilního obyvatelstva z teritoria ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan Grohmann
      No je to tak.Izrael porušuje mezinárodní právo,jak se v úvodu píše.
      Jedná se o haagské a ženevské konvence:
      Zákaz transferu civilního obyvatelstva z teritoria okupujícího státu na území okupované.
      Zákaz trvalých změn na okupovaném území,které nejsou ve prospěch místního obyvatelstva.
      Pak je pochopitelně výsledek případného referenda jasný a vše je tedy OK.
      Nebo ne?Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      15:19 20.06.2023

      Marius....
      Stát Izrael je vybudován na sekulárních základech.

      Marius....
      Stát Izrael je vybudován na sekulárních základech.

     • dusan1
      16:28 20.06.2023

      Irak 2023 .... je tiež pekný príklad .... Bush jednoznačne klamal, ignoroval vlastné tajné služby a zahájil vojnu, ktorá nepriniesla nič veľmi pozitívneho. Dnes "logicky" ...Zobrazit celý příspěvek

      Irak 2023 .... je tiež pekný príklad ....

      Bush jednoznačne klamal, ignoroval vlastné tajné služby a zahájil vojnu, ktorá nepriniesla nič veľmi pozitívneho.

      Dnes "logicky" proruskí priaznivci argumentujú .... "Rusi klamú ? .. na no a čo ... veď robil to i Bush" ...

      Je mi záhadou prečo toho klamára Busha tak v USA velebia ... z diskreditoval západ na celé roky ...Skrýt celý příspěvek

    • AR10
     09:46 20.06.2023

     Tak už ideme do definícií pojmov ale budiž lebo je to dôležité. Je možné zmeniť suverenitu na určitom území dohodou štátov a to odstúpením územia, alebo jeho predajom. O tom nie je ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak už ideme do definícií pojmov ale budiž lebo je to dôležité. Je možné zmeniť suverenitu na určitom území dohodou štátov a to odstúpením územia, alebo jeho predajom. O tom nie je spor, ale to ja pod pojmom anexia nemyslím. Ja mám skôr na mysli situáciu (a tá nastala na Západnom brehu Jordánu), že tu je moja armáda, a preto si toto teritórium beriem. A to určite v súlade s medzinárodným právom nie je.Skrýt celý příspěvek

    • MariusPitomius
     11:42 21.06.2023

     Tesil, já vím že stát Izrael je vybudován na sekulárních základech. Nicméně to nevylučuje vůli Boží. Pokud se Izrael rozšiřuje na úkor Filištínskych je to naprosto v pořádku. Tak ...Zobrazit celý příspěvek

     Tesil, já vím že stát Izrael je vybudován na sekulárních základech.
     Nicméně to nevylučuje vůli Boží.
     Pokud se Izrael rozšiřuje na úkor Filištínskych je to naprosto v pořádku.
     Tak to má být, tak je to správně a mezinárodní právo by to mělo reflektovatSkrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      13:46 21.06.2023

      Si psychicky v poriadku či si sem prebublal z 10teho storočia ?

      Si psychicky v poriadku či si sem prebublal z 10teho storočia ?

     • Tesil
      14:18 21.06.2023

      Ani ultraortodoxní židé neuznávají izraelskou státnost.
      Protože za vznikem Izraele stojí sekulární sionisté.

      Ani ultraortodoxní židé neuznávají izraelskou státnost.
      Protože za vznikem Izraele stojí sekulární sionisté.

     • Castanheiro
      21:33 03.07.2023

      Filištínští (Pelištejci) o kterých mluvíte nejsou ti, o kterých mluví biblické texty. Ti mluví o filištínech z doby bronzové tedy 12000 let před kristem, jejich civilizace trvala ...Zobrazit celý příspěvek

      Filištínští (Pelištejci) o kterých mluvíte nejsou ti, o kterých mluví biblické texty. Ti mluví o filištínech z doby bronzové tedy 12000 let před kristem, jejich civilizace trvala cca 600 let. To jediné, co po nich zbylo je geografický název Palestiny. Starozákonní texty hovoří o nich, nikoliv o civilizacích, které přišly po nich, natožpak o lidech, kteří se počali usazovat v Palestině od počátku načeho letopočtu prakticky po vyhnání Židů Římany. Ospravedlnovat tím boj Izraele proti dnešním Palestincům je prostě směšné. Je to jako byste nás Čechy spojoval jakkoliv s kmeny bójů či bohémů, kteří dali název teritoriu, který jsme přišli obývat až po nich, tedy Bohemia. Je to geografický název probůh. Dnešní Palestinci se nazývají Palestinci proto, že obývají toto území, které se tak historicky jmenuje. ale něco vtipného vám řeknu. Izraelci patří mezi nejatestičtější národy světa, jen 30 procent z nich je věřících. Prestoze vetšina z nich v Boha nevěří, věří tomu, že Bůj jim dal tuto zemi... No, lidé mohou věřit, čemukoliv, ale ne za cenu toho, že ve jménu víry v praxi realizují fašismus, tedy extrémistický nacionalismus, zkráceně nacismus, v případě židů zvaný sionismus.Skrýt celý příspěvek

   • dapperdanman
    10:44 20.06.2023

    Já Vám odpovím otázkou: může, či nemůže si můj pes vzít hypotéku?

    Uvidíme, jestli jste právník, nebo bystrý, nebo bystrý právník, či nic z toho.

    Já Vám odpovím otázkou: může, či nemůže si můj pes vzít hypotéku?

    Uvidíme, jestli jste právník, nebo bystrý, nebo bystrý právník, či nic z toho.

    • dapperdanman
     10:49 20.06.2023

     Pardon, patří @AR10 o patro výš.

     Pardon, patří @AR10 o patro výš.

    • AR10
     13:39 20.06.2023

     OK čiže ja Vám položím jednoduchú otázku v ktorej medzinárodnej zmluve alebo inom zdroji medzinárodného práva je "kodifikovaná anexia", či ako ste to pôvodne napísal a Vy sa ma ako ...Zobrazit celý příspěvek

     OK čiže ja Vám položím jednoduchú otázku v ktorej medzinárodnej zmluve alebo inom zdroji medzinárodného práva je "kodifikovaná anexia", či ako ste to pôvodne napísal a Vy sa ma ako odpoveď na moju otázku opýtate či si Váš pes môže vziať hypotéku. No vidno, že právnická fakulta je skutočne len detskou prípravkou na kariéru rabína...Skrýt celý příspěvek

  • Márten
   12:03 20.06.2023

   Mezinárodní právo nejspíše kodifikuje pojem anexe, tak jako trestní právo kodifikuje pojem vražda. Rozhodně to není argument pro schvalování anexe.

   Mezinárodní právo nejspíše kodifikuje pojem anexe, tak jako trestní právo kodifikuje pojem vražda. Rozhodně to není argument pro schvalování anexe.

  • Castanheiro
   21:03 03.07.2023

   anexe je definována v mezinárodním právu veřejném proto, aby se přesně vědělo, co se tím myslí a mohly v tomto smyslu být rozvinuty další právní texty a celá související ...Zobrazit celý příspěvek

   anexe je definována v mezinárodním právu veřejném proto, aby se přesně vědělo, co se tím myslí a mohly v tomto smyslu být rozvinuty další právní texty a celá související legislativa. anexe je definována tedy ze stejného důvodu, jako je definována okupace, válka, agresor, válečné zločiny, apod. nebo, jako je definován jakýkoliv jiný trestný čin třeba v trestním zákoníku. prostě definice je nástroj právní vědy. abyste mohl něco popsat, musíte to definovat. Když je něco definováno, tak to v žádném případě neznamená, že je to schvalováno nebo neschvalováno. to určují až další právní formulace.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  15:07 19.06.2023

  Těžko soudit. Vrácení Golanských výšin Sýrii a Západního břehu Jordánsku asi nepřichází v úvahu, protože by pak území Izraele bylo vojensky nehájitelné a ekonomicky nefunkční. Spíš ...Zobrazit celý příspěvek

  Těžko soudit. Vrácení Golanských výšin Sýrii a Západního břehu Jordánsku asi nepřichází v úvahu, protože by pak území Izraele bylo vojensky nehájitelné a ekonomicky nefunkční. Spíš je zajímavé, co se stane s tamními Araby? Dostanou Izraelské občanství? Budou pokračovat v teroristických útocích?Skrýt celý příspěvek

  • dusan1
   15:55 19.06.2023

   Občianstvo nedostanú ... lebo to by sa dostali do pozície väčšinu .. A v teroristických útokoch budú pokračovať ... lebo sú do toho tlačení izraelskou okupáciou a represiou. ...Zobrazit celý příspěvek

   Občianstvo nedostanú ... lebo to by sa dostali do pozície väčšinu ..

   A v teroristických útokoch budú pokračovať ... lebo sú do toho tlačení izraelskou okupáciou a represiou.

   Izrael totiž neneecháva status quo, ale stále rozširuje výstavbu ...

   To je trošku analógia Ukrajin ... chcieť "mier" bez vrátenia území je pre Ukrajinu neprijateľné. Chcieť "pokoj" od Palestínčanov ak ich Izrael stále viac okráda ... je nereálne ...

   A to nik nechce od Izraela aby vrátil okupované územia ... "len" aby ich nerozširoval .... ale to Izrael odmieta .. čím si vyberá vojnu s Palestínčanmi.

   Izrael je demokracia pre ˇŹIdov, v značnej časti pre izraelských Arabov ... ale Palestínčania na okupvaných územiach sú v podstate bez práv ... síce sú na tom určite lepšie ako v mnohých ostatných arabských krajinách ... ale na "západné" pomery to je skrátka neprijateľné.

   Riešenie je určite zložité .. ale bez zastavenia rozširovani nelegálnych osád (tých medzinárodne) je mier bez šance ...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:35 19.06.2023

   Jde o vodu, bezpečnost se dá řešit rozšířením pásma hlídaného OSN.

   Jde o vodu, bezpečnost se dá řešit rozšířením pásma hlídaného OSN.

   • Pirat49
    23:58 19.06.2023

    Nejde o vodu. Nejaky cas som v Izraeli zil. Tie osady ktore stavaju alebo vyzenu z nich arabov a nastahuju svojich su velmy casto len kamen a piesok. Nasledne vysoke betonove ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejde o vodu. Nejaky cas som v Izraeli zil. Tie osady ktore stavaju alebo vyzenu z nich arabov a nastahuju svojich su velmy casto len kamen a piesok. Nasledne vysoke betonove ploty, ktore bezutesnost miesta este nasobia. Voda sa tam musi dovazat v cisternach. Nikdy som nepochopil preco sa tam niekto dobrovlne stahuje.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     05:45 20.06.2023

     V Izraeli je vážná bytová krize. Pořád tam utíkají Židé z celého světa. Naposled z Ruska nebo Francie.

     V Izraeli je vážná bytová krize. Pořád tam utíkají Židé z celého světa. Naposled z Ruska nebo Francie.

    • Tesil
     18:30 20.06.2023

     flanker měl asi na mysli Galilejské jezero s ohledem na okupaci Golan.

     flanker měl asi na mysli Galilejské jezero s ohledem na okupaci Golan.

 • dusan1
  14:08 19.06.2023

  Problém nie je ani to či bude či nebude do budúcnosti štát Palestína .. ale to, že Izrael nemá záujem o budúce "nejaké" riešenie a silou si presadzuje rozširovanie nelegálneho ...Zobrazit celý příspěvek

  Problém nie je ani to či bude či nebude do budúcnosti štát Palestína .. ale to, že Izrael nemá záujem o budúce "nejaké" riešenie a silou si presadzuje rozširovanie nelegálneho osídlenia.

  Izrael už dávno "nebojuje o prežitie" ... už je dávno akceptovaný hráč i medzi arabským svetom.

  Ak by niekto mal riešiť problémy Palestínčanov, tak to má byť vyspelý západný svet. Ak dovolí Izraelu okupáciu - tak to bude logický precedens pre Ukrajinu.

  To práve západ (hlavne Francúzko a Veľká Británia) vytvorili svojou politikou "výbušnú zmes" v Palestíne, kedy sa zbavovali nechcených Židov na "mandátne územie Palestína" (krajší názov pre nesvojprávnu kolóniu) a domácich sa nik nepýtal.

  Logicky z toho vznikol konflikt, ktorý musel vzniknúť a čo západ svojím antisemitizmom vytvoril, tak by mal vyriešiť tak aby sa práv domohli i Palestínčania, lebo Izrael sa ich už vie domôcť i sám.

  PS Izrael už "testuje" možnosť anexie i Golanských výšin ....Skrýt celý příspěvek

  • Pavel 1
   15:55 19.06.2023

   O tom, kdo "nemá zájem" tento problém řešit jsme viděli při pokusu Ehuda Baraka uzavřít s plastelínci dohodu. Vlastní Stát mohli mít za těch minulých 70 a více let minimálně 2x. ...Zobrazit celý příspěvek

   O tom, kdo "nemá zájem" tento problém řešit jsme viděli při pokusu Ehuda Baraka uzavřít s plastelínci dohodu. Vlastní Stát mohli mít za těch minulých 70 a více let minimálně 2x. Jakým způsobem západ tento konflikt vyvolal? Snad ne tím, že nestřílel židy na hranicích, kteří se chtěli na mandátní území přistěhovat? Za současný stav jsou zodpovědné okolní arabské země, které vehementně bránily vytvoření palestinského státu, protože si celé to území chtěli rozdělit a sami palestinci, protože místo budování státu si raději navzájem podřezávají krky a páchají teroristické útoky.Skrýt celý příspěvek

   • dusan1
    16:33 19.06.2023

    Trochu by ste si mali prejsť históriou Blízkeho východu. Veľká Británia podporovala ˇŹIdov v Palestíne .... čo by nebol problém, keby to nebolo na úkor Arabov. VB nasľubovala ...Zobrazit celý příspěvek

    Trochu by ste si mali prejsť históriou Blízkeho východu.

    Veľká Británia podporovala ˇŹIdov v Palestíne .... čo by nebol problém, keby to nebolo na úkor Arabov. VB nasľubovala Arabom ich arabský štát na úkor Osamnskej ríše ... a zároveň sľúbil Židom ich vlastný štát ... čiže sľúbili všetkým všetko a bolo jasné, že to všetko nemôžu splniť a ani nesplnili.

    Sýria, Irak, Libanon? Jordánsko - to všetko sú umelé štáty ktoré vznikli dohodami veľmocí a nerešpektovali domáce pomery. Vznikli z mandátnych území, ktoré však boli len kolónie, kde Arabi museli tankovať ako im v Paríži a v Londýne pískli ... ak nie ... zasiahla brutálne frncúzka či anglická armáda.

    A poznámka o "strieľaní Židov" je dosť úsmevná. Však do Palestíny "odsunuli" Židov preto, že ich nechceli doma ..... na čo sa dnes už zabúda.

    Samozrejme, že i to bola zložitá politika, lebo Židia museli stále bojovať o kvóty, ale vo všeobecnosti ich VB podporovala na úkor Arabov.

    Toto muselo vyvolať a i vyvolalo konflikty už dávno pred 2..SV a konflikt pokračoval i po odchode VB z Pelestíny a vzniku Izraela.Skrýt celý příspěvek

    • Pavel 1
     19:32 19.06.2023

     Ano, to bys měl. Jak UK "podporovala" židy v Palestině? Zřejmě tím, že jim například bránila se vylodit. A jak konkrétně na úkor arabů? A arabové snad neměli vlastní stát? Zkus si ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano, to bys měl.
     Jak UK "podporovala" židy v Palestině? Zřejmě tím, že jim například bránila se vylodit. A jak konkrétně na úkor arabů? A arabové snad neměli vlastní stát? Zkus si zjistit něco o tom, kdy vznikla Saudská Arábie. Pro info vznikla s britskou podporou. Dost úsměvné jsou tvoje bláboly o "brutálních zásazích" a "odsunutí židů". Hádej odkud byli židé "odsouvání". Nikoli ze západu ale z východního bloku (po té co stalinovi nevyšel jeho kalkul s Izraelem) a ... pozor překvapení ... z okolních muslimských zemí po té co vznikl Izrael. Od Maroka až po Irán žily statisícové židovské populace. V 50. a 60. letech se začali rapidně zmenšovat. Odsun po arabsku. Majetek zůstal samozřejmě na místě. Fotřík asad si na židy dokonce najal bývalého nácka a válečného zločince. Vyvolávat konflikty (rozuměj navzájem si podřezávat krky) zvládali arabová už za osmanů dáno před 1.sv. Židé byli jen další záminka.
     To co je rozhodující je fakt, že palestinský stát mohl vzniknout dávno a hned několikrát. Nevznikl jen a pouze arabskou zásluhou.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      21:46 19.06.2023

      První vlna přistěhovalců se datuje lety 1882-1903 to by asi Stalin nezvládl. V letech 1948-1951 zase jak východoevropští Židé,tak ti z BV a severní Afriky.Tím reagovali na vznik ...Zobrazit celý příspěvek

      První vlna přistěhovalců se datuje lety 1882-1903 to by asi Stalin nezvládl.
      V letech 1948-1951 zase jak východoevropští Židé,tak ti z BV a severní Afriky.Tím reagovali na vznik státu Izrael.Ne proto,že by je někdo vyháněl.
      Antisemitismus panoval především v Evropě.Skrýt celý příspěvek

     • dusan1
      22:00 19.06.2023

      No to poznáš históriu len z rýchlika ... Bez podpory VB by žiadny Izrael nikdy nevznikol - v roku 1917 to deklarovala Balfourova ...Zobrazit celý příspěvek

      No to poznáš históriu len z rýchlika ...

      Bez podpory VB by žiadny Izrael nikdy nevznikol - v roku 1917 to deklarovala Balfourova deklarácia:
      https://sk.wikipedia.org/wiki/...
      A čo sa týka tvojho "objavu", že SA vznikla z britskou podporou. VŠETKY arabské štáty vznikli na Blízkom východe vznikli ako dohoda veľmocí (hlavne VB a Francúzka) a nie "s podporou" ....v rámci Parížskej konferencie. A nie len že vznikli, ale boli nimi samozrejme i kontrolované.
      ˇAno na východe Źidov nechceli a často ich pogromy vyháňali ... ale nechceli ich ani na západe. Preto sa Angličanom hodilo sionistické hnutie aby odsunuli "nežiadúcich" Židov do Palestíny. Ale problém boli tie kvóty, kde Angličania boli pod tlakom Arabov. A o tom bolo to "bránenie vylodenia" .....

      A čo sa týka vývoja po roku 1948, tak tam to bol arabskí nacionalizmus, ale i veľká podpora samotného Izraela, ktorí podporovali prisťahovalectvo .... akurát toto už nemá s palestínskou otázkou priamo nič spoločné.

      A už sa ukľudni pri Araboch .... a nešír tu primitívne pudy ... ak niekto vraždil ˇŹIdov v histórii tak to neboli Arabi, ale boli sme to boli my .... kresťania .... špeciálne tí na východe ..

      Židov na smer neposielali za 2.SV len Nemci, ale i Slováci, Poliaci, Ukrajinci, Franci atď. ....

      Ak si si nevšimol, tak neriešim "palestínsky štát" ... čo je podľa mňa utópa, ale aspoň trochu normálne súžitie Źidov a Palestínčanov.

      ŽIdovský štát má všetky páky na to aby svoje vzťahy znormalizoval... dokonca by na to pristúpila i značná časť Židov, ale to je pre radikálnych sionistov neprijateľné, lebo to by museli zastaviť postupujúce rozširovanie nelegálneho osídlenia ... a to je pre nich neprijateľné.

      Izrael ako moderný štát nepotrebuje osídlovať svojich obyvyteľov na okupovaných územiach ... ale chce ...lebo to je jeho oficiálna politka.

      A pokým sa to neskončí ... tak mier nebude ....ani nemôže byť.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel 1
      22:10 19.06.2023

      Skus si zopakovat čtení, tesile. Pak zjistíš, že o "první vlně přistěhovalců" se výše nikdo nezmiňuje. Za to se tam píše o tom, kdo koho vyháněl. A ano, je to pro tebe asi ...Zobrazit celý příspěvek

      Skus si zopakovat čtení, tesile. Pak zjistíš, že o "první vlně přistěhovalců" se výše nikdo nezmiňuje. Za to se tam píše o tom, kdo koho vyháněl. A ano, je to pro tebe asi překvapení, ale komouši v čele se stalinem byli stejně jako jejich levicoví soudruzi náckové kovaní antisemiti, kteří židy vyháněli. Mimochodem tvrzení, že arabové nebo muslimové obecně židy nevyháněli jak před vznikem státu Izrael tak hlavně po jeho vzniku je a že antisemitismu "panoval především v Evropě" ukázkou totálního ignoranství.
      Viz https://www.newarab.com/news/n... Skrýt celý příspěvek

     • Pavel 1
      22:46 19.06.2023

      Vídím, že jsi milovník jízdy vlakem dušane. A z toho důvodu ti zcela uniká fakt, o kterém tady neustále točím, a to že vznikl Izreale není příčinou konfliktů, je tedy irelevantní ...Zobrazit celý příspěvek

      Vídím, že jsi milovník jízdy vlakem dušane. A z toho důvodu ti zcela uniká fakt, o kterém tady neustále točím, a to že vznikl Izreale není příčinou konfliktů, je tedy irelevantní kdo ho podpořil (mimo jiné sssr a čsr). Příčinou konfliktů jak jsem se ti opakovaně pokoušel (a zřejmě marně) vysvětlit je arabská respektive muslimská nesnášenlivost, neschopnost vybudovat samostatně vlastní stát a z toho plynoucí neschopnost mírového soužití se sousedy, což dokazuje dlouhá řada válek v regionu jaksi bez účasti Izraele. Že by ti mírumilovní muslimové měli to podřezávání krků sousedů v krvi.
      Ano, další tvůj rychlíkový zážitek. Arabské kmeny na arabském polostrově získaly samostatnost na osmanské říši už v roce 1902 jen a pouze díky podpoře z UK. Následně vzniká Saudská arábie. Ostatně všechny arabské kmeny se od osmanů osvobodily jen s podporu západu. Bez toho by doteď louskaly datle v jednom stanu s velbloudem místo toho aby ovládali světový trh s ropou. V té by se minulých 50 let (bez západu) koupal tak maximálně turecký sultán.
      "Na primitivní pudy" odborník ovšem nebudeš. https://en.wikipedia.org/wiki/...
      Na ty jsou odborníci muslimové.
      Kdyby ses namáhal doplnit si vzdělání, tak židovský stát "ty páky" použil na příklad za Ehuda Baraka. A jak to dopadlo? Dokážeš na to odpovědět? NEdokážeš.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      23:07 19.06.2023

      Co dodat,opět jsi nezklamal.

      Co dodat,opět jsi nezklamal.

     • dusan1
      23:10 19.06.2023

      Pavel 1 "Příčinou konfliktů jak jsem se ti opakovaně pokoušel (a zřejmě marně) vysvětlit je arabská respektive muslimská nesnášenlivost, neschopnost vybudovat samostatně vlastní ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavel 1

      "Příčinou konfliktů jak jsem se ti opakovaně pokoušel (a zřejmě marně) vysvětlit je arabská respektive muslimská nesnášenlivost, neschopnost vybudovat samostatně vlastní stát a z toho plynoucí neschopnost mírového soužití se sousedy, což dokazuje dlouhá řada válek v regionu jaksi bez účasti Izraele. Že by ti mírumilovní muslimové měli to podřezávání krků sousedů v krvi."

      Ja tvoje komplexy a primitívnu nenávisť riešiť nemienim, to by mal skôr p.Grohman ... len vecne dodám, že práve delenie arabského sveta kresťanským svetom v rámci Parížskej konferencie je príčinou väčšiny konfliktov v tomto regióne, lebo nerešpektovalo žiadne etnické, kultúrne, náboženské (nie sú to len muslimovia) hranice.

      Ale pre "expertov" šíriacich rasovú a náboženskú nenávisť to sú "detaily" ... a tým diskusiu končím.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      23:30 19.06.2023

      Pavel1 Tak jen krátce.Sionismus byl reakcí na evropský antisemitismus z druhé poloviny 19.století a pozdější doby. Německo, Francie-Dreyfusova aféra,Rusko. Židé žijící v ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavel1
      Tak jen krátce.Sionismus byl reakcí na evropský antisemitismus z druhé poloviny 19.století a pozdější doby.
      Německo, Francie-Dreyfusova aféra,Rusko.
      Židé žijící v arabsko-muslimských komunitách nebyli zdaleka těmto vlivům vystavěni.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel 1
      07:45 20.06.2023

      Fakta tě nikdy nezklamou tesile. Tvoje snaha odcházet od tématu, kterým je součsná arabská neschopnost soužití se sousedy, ovšem ano.

      Fakta tě nikdy nezklamou tesile. Tvoje snaha odcházet od tématu, kterým je součsná arabská neschopnost soužití se sousedy, ovšem ano.

     • Pavel 1
      08:40 20.06.2023

      Ano, primitivní nenávist a komplexy vůči židům ti jsou vlastní dušane. Fakta nikoliv. Co zabránilo muslimům v oblasti si území přerozdělit mírovou cestou, když jim současný stav ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, primitivní nenávist a komplexy vůči židům ti jsou vlastní dušane. Fakta nikoliv. Co zabránilo muslimům v oblasti si území přerozdělit mírovou cestou, když jim současný stav nevyhovuje. Že by skutečnost že bez Evropy by se do sebe pustili hlava nehlava a celé území by zabral ten, kdo zůstane poslední stát. Každopádně vidím, že nabídku Ehuda Baraka na vlastní stát, kterou palestinci zahodili ani arabské pogromy na židy ses neodvážil komentovat.Skrýt celý příspěvek

     • torong1
      13:24 20.06.2023

      "Ja tvoje komplexy a primitívnu nenávisť riešiť nemienim" Jediný, kdo zde projevuje primitivní nenávist a komplexy a k tomu neznalost a lži jsi ty. Pavel 1 to popisuje zcela ...Zobrazit celý příspěvek

      "Ja tvoje komplexy a primitívnu nenávisť riešiť nemienim"
      Jediný, kdo zde projevuje primitivní nenávist a komplexy a k tomu neznalost a lži jsi ty. Pavel 1 to popisuje zcela správně.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      13:39 20.06.2023

      Fakta jsou zcela jasná.Myšlenka sionismu vznikla ne náhodou v Evropě na základě antisemitismu a s ním spojenými pogromy.Ty se celá staletí táhly dějinami a všemi evropskými ...Zobrazit celý příspěvek

      Fakta jsou zcela jasná.Myšlenka sionismu vznikla ne náhodou v Evropě na základě antisemitismu a s ním spojenými pogromy.Ty se celá staletí táhly dějinami a všemi evropskými státy.Možná i ty jsi slyšel pojem holocaust.
      Tak daleko Arabové nezašli.
      Arabský nacionalismus byl pouze reakcí na sionismus dovezený z Evropy.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel 1
      18:08 20.06.2023

      Je jen smůla, že se Dreyfus odstěhoval na Ďábelské ostrovy a nikoli do palestiny. :-) Takže ty tvoje vývody jaksi nesedí. Jinak samozřejmě máš pravdu. Rusácké pogromy na židy vedly ...Zobrazit celý příspěvek

      Je jen smůla, že se Dreyfus odstěhoval na Ďábelské ostrovy a nikoli do palestiny. :-) Takže ty tvoje vývody jaksi nesedí. Jinak samozřejmě máš pravdu. Rusácké pogromy na židy vedly vystěhovalectví do svaté země. Jenže co to má společného se západními mocnostmi, které podle jakýchsi tvých a dušanových fantasmagorií mají být zodpovědné za součaný konflikt. Realitou prostě je, že židy nikdo programově do palestiny nestěhoval, západní státy se programově nerozhodly je vyhnat, bylo to suverénní rozhodnutí každého jednotlivce a NIC víc. Za židovské vystěhovalectví do Palestiny nese vinu v Evropě pouze nacistické německo a stalinistický východní blok, kdy se z pronásledování židů stala oficiální politika. A můžeme spekulovat o tom, nakolik pogromy na židy byly oficiální politikou ruských carů.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      18:47 20.06.2023

      Je to sice marný,ale mně to prostě nedá. Jenom opakuji přistěhovalectví započalo koncem 19.stol.S tím nemá Josef ani Áda nic společného. Dreyfus byl deportován,čili se tam rozhodně ...Zobrazit celý příspěvek

      Je to sice marný,ale mně to prostě nedá.
      Jenom opakuji přistěhovalectví započalo koncem 19.stol.S tím nemá Josef ani Áda nic společného.
      Dreyfus byl deportován,čili se tam rozhodně neodstěhoval.
      Ano ve východní Evropě probíhaly pogromy,třeba na Ukrajině nebo v Polsku.
      Atd,atd.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel 1
      13:50 21.06.2023

      Ano, je to s tebou marný tesile. Celou dobu se ti tady MARNĚ snažím vysvětlit, že řeč není o tom kdy začala imigrace ale o tom, západní mocnosti nenesou zodpovědnost za rozhodnutí ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, je to s tebou marný tesile. Celou dobu se ti tady MARNĚ snažím vysvětlit, že řeč není o tom kdy začala imigrace ale o tom, západní mocnosti nenesou zodpovědnost za rozhodnutí jednotlivých židů odstěhovat se na NIKOLI arabské území ale na území osmanské říše a následně na území britského mandátu. Je zajímavé že zmiňuješ polsko ale rusácko jehož součástí tehdy bylo už ne . Takže dovol otázku, odkdy je rusácko ZÁPADNÍ velmoc? A neboj, humor už na tebe používat nebudu.Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     14:25 21.06.2023

     Potom se nabízí logická otázka.Proč sionismus vznikl právě v Evropě a proč si Židé vybrali jako svoji vlast území obývané a obklopené Arabi. Ve hře bylo několik možných destinací ...Zobrazit celý příspěvek

     Potom se nabízí logická otázka.Proč sionismus vznikl právě v Evropě a proč si Židé vybrali jako svoji vlast území obývané a obklopené Arabi.
     Ve hře bylo několik možných destinací bez Arabů.
     Jsou to tedy otázky dvě.Skrýt celý příspěvek

   • leir
    08:26 20.06.2023

    Jj, ani Češi neměli “vůli se dohodnout” s Němci a Ukrajinci s Rusy, že. Uvědomte si, že Arabové na daném území žijí déle než Slovani v ČR. Arabové prostě se prostě budou cizí ...Zobrazit celý příspěvek

    Jj, ani Češi neměli “vůli se dohodnout” s Němci a Ukrajinci s Rusy, že.

    Uvědomte si, že Arabové na daném území žijí déle než Slovani v ČR.

    Arabové prostě se prostě budou cizí moci vzpěčovat, protože je historická zkušenost ničemu jinému nedovedla. Ale to vy prostě nedovedete pochopit a místo toho sebevědomě rozdáváte knížecí rady.Skrýt celý příspěvek

    • Pavel 1
     12:13 20.06.2023

     Nabízeli rakouští němci čechům vznik vlastního nezávisvého státu jako izrael palestinským arabům? Nenabízeli. Ergo tvoje přirovnání kulhá na obě nohy, leire.

     Nabízeli rakouští němci čechům vznik vlastního nezávisvého státu jako izrael palestinským arabům? Nenabízeli. Ergo tvoje přirovnání kulhá na obě nohy, leire.

     • leir
      18:07 21.06.2023

      Ano, nabízeli, veleslavný Pavle 1, co má jediný nejpevnejší a nejsprávnější názor ze všech na Armádních novinách, akorát obvykle zcela úplně mimo žitou realitu. Říkalo se tomu ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, nabízeli, veleslavný Pavle 1, co má jediný nejpevnejší a nejsprávnější názor ze všech na Armádních novinách, akorát obvykle zcela úplně mimo žitou realitu.

      Říkalo se tomu Sudetenland a čeští Němci o něj násilím bojovali. Jak za císaře Karla, tak později.

      Že neznáte dějiny vlastní země je ostudné.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel 1
      08:48 23.06.2023

      Takovou míru sebekritiy bych od tebe vlastní historie a češtiny neznalý leire nečekal. Takže znova a pro lopaty. Otázka, zda NABÍZELI němci čechům vlastní stát, opravdu ale opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

      Takovou míru sebekritiy bych od tebe vlastní historie a češtiny neznalý leire nečekal. Takže znova a pro lopaty. Otázka, zda NABÍZELI němci čechům vlastní stát, opravdu ale opravdu není otázkou, zda němci po češích stát POŽADOVALI. Respektive tušíš vůbec jaký je význam slov nabízet a požadovat?,Skrýt celý příspěvek

    • torong1
     14:05 20.06.2023

     A Židé na tom území žijí déle než ti Arabové. Ale to už nedodáte, protože to se vám do narativu nehodí, že? Kompromis byl vytvořit 2 státy. Arabský a Židovský. Židé přijali, ...Zobrazit celý příspěvek

     A Židé na tom území žijí déle než ti Arabové. Ale to už nedodáte, protože to se vám do narativu nehodí, že? Kompromis byl vytvořit 2 státy. Arabský a Židovský. Židé přijali, Arabové odmítli a rozpoutali válku za zničení Izraele. Tím veškeré nároky ztratili.Skrýt celý příspěvek

     • leir
      18:09 21.06.2023

      Ne pane, Židé byli z Palestiny vystěhováni už Římany. To území bylo až na pár míst skoro tisíc let zcela bez židovské populace.

      Ne pane, Židé byli z Palestiny vystěhováni už Římany. To území bylo až na pár míst skoro tisíc let zcela bez židovské populace.

     • Pavel 1
      09:16 23.06.2023

      Což je samozřejmě blábol i světové historie neznalý leire. Zdaleka ne všichni židé odešli do diaspory. Holt se musíš smířit s tím, že židé na tomto území žijí kontinuálně podstatně ...Zobrazit celý příspěvek

      Což je samozřejmě blábol i světové historie neznalý leire. Zdaleka ne všichni židé odešli do diaspory. Holt se musíš smířit s tím, že židé na tomto území žijí kontinuálně podstatně déle než arabové.Skrýt celý příspěvek

    • pjaro77
     14:09 21.06.2023

     V tej dobe končiacej rímskej ríše v levante a smerom na východ a juh do púšte žil guláš semitských národov - arabi , sýrania, asýrania, egypťania, aramejci... K tomu nesemitskí ...Zobrazit celý příspěvek

     V tej dobe končiacej rímskej ríše v levante a smerom na východ a juh do púšte žil guláš semitských národov - arabi , sýrania, asýrania, egypťania, aramejci... K tomu nesemitskí rimania, gréci, arméni, nejakí féničania atď.
     Židia boli vyhnaní na všetky strany z izraelu aj júdei ale ich zbytky tam žili.Skrýt celý příspěvek

     • leir
      18:11 21.06.2023

      Ano, ale NIKDY nebyli jediným etnikem v oblasti. A drtivou většinu času rozhodně neměli většinu nebo nebyli nepočetnějším etnikem.

      Ano, ale NIKDY nebyli jediným etnikem v oblasti. A drtivou většinu času rozhodně neměli většinu nebo nebyli nepočetnějším etnikem.

   • AR10
    10:04 20.06.2023

    Na ilustráciu toho, čo sa Dušan snaží povedať, je potrebné posúdiť aj primárne zdroje. V roku 1919 počas Konferencie vo Versailles urobil americký prezident Wilson (na zdesenie ...Zobrazit celý příspěvek

    Na ilustráciu toho, čo sa Dušan snaží povedať, je potrebné posúdiť aj primárne zdroje.

    V roku 1919 počas Konferencie vo Versailles urobil americký prezident Wilson (na zdesenie Angličanov a Francúzov) veľmi netypický ťah. Poslal na Blízky východ diplomatickú misiu, ktorá mala zistiť čo si reálne myslia miestny ľudia o tom, ako by mali byť usporiadané lokálne vzťahy. Táto misia dostala názov King-Crane Commission, alebo tiež 1919 Inter-Allied Commission on Mandates in Turkey.

    Výsledky si môžete pozrieť tu:
    https://history.state.gov/hist...

    V roku 1919 v Palestíne 85,2% proti tomu čo report označuje ako sionistický program. Inak ako konfliktom to skončiť nemohlo.Skrýt celý příspěvek

    • Pavel 1
     17:49 20.06.2023

     Zkus si přečíst celou diskuzi. Pro zjednodušení, to o čem dušan tvrdí, že je vinou západu, a ty to označuješ jako „sionistický program“, byla prostě a jednoduše snaha židů dostat ...Zobrazit celý příspěvek

     Zkus si přečíst celou diskuzi. Pro zjednodušení, to o čem dušan tvrdí, že je vinou západu, a ty to označuješ jako „sionistický program“, byla prostě a jednoduše snaha židů dostat se do zaslíbené země, které západní mocnosti zabránit nemohly. Pokud by tak chtěly učinit, tak jedině tak, že by přicházející židy na hranicích mandátního území stříleli. Pokud tě napadá jiná možnost tak sem s ní? Bylo by něco takového možné. Samozřejmě nikoliv. Kde je tedy ta takzvaná vina západních zemí? Leda v pošahaných hlavách levičáků a arabů, kteří si nehodlají připustit, že sobě a svým a příbuzným z palestiny šanci na palestinský stát zahodili. Jestli pro tuto diskuzi nutné "posoudit primární zdroje" tak leda rezoluci OSN o rozdělní Palestiny a to co následovalo po tom, tedy vyhlášení státu Izrael a útok arabů na něj, aniž by se o nějakou státnost pokusili. Jinými slovy, svou příležitost využili arabové si hráli na vojáčky ve snaze zahnat židy do moře, což jim nevyšlo. Pak lze posuzovat iniciativa Ehuda Baraka, který palestinským arabům nabídl vlastní stát na zlatém podnosu. Co se stalo ze strany arabů - zase hraní na vojáčky.Skrýt celý příspěvek

  • torong1
   13:20 20.06.2023

   Nelži tady. Palestinci svůj stát odmítli a přidali se na stranu států. které chtěly Izrael zničit. Tím je řečeno vše.

   Nelži tady. Palestinci svůj stát odmítli a přidali se na stranu států. které chtěly Izrael zničit. Tím je řečeno vše.

   • SYN_
    05:16 21.06.2023

    Vše třeba ne ale rozhodně to byl výkop hodně špatným směrem tehdy. "Židy byl tento plán přijat, Araby však byl odmítnut." To je takové těžké, nikdy už nezjistíme jak by se stát ...Zobrazit celý příspěvek

    Vše třeba ne ale rozhodně to byl výkop hodně špatným směrem tehdy.
    "Židy byl tento plán přijat, Araby však byl odmítnut."
    To je takové těžké, nikdy už nezjistíme jak by se stát Izrael zachoval kdyby rozdělení britského mandátního území dodržely obě strany, ale to už dnes nezjistme. Každopádně pokud jedna strana uspořádání odmítne, padesát let se ozbrojeným způsobem snaží situaci změnit, a po půlce století proher se rozhodne vrátit "do výchozí pozice" tak to je tedy chucpe...
    Že by se nikdy (obzvláště po válce) neměnily mezinárodní hranice? To by dneska pořád bylo okolo Gdaňsku Prusko, Rusko by nemělo Královec (tam taky nedošlo k "osídlování/vysídlování"? jakápak byla v roce 1945 rusky mluvící populace Kaliningradu, pět procent??) a Podkarpatí by patřilo k Československu...
    To že by se nikdy nic nemohlo změnit (řekněme Otomanská říše ještě před 100 lety??) je logicky nesmysl, ale zase rezignovat na to že je dovoleno všechno co si silnější prosadí je taky špatně. Holt musíme hledat nějakou nerovnou cestičku někde "mezi"...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...