Izraelské letectvo provozuje dvě letky stealth letadel F-35I Adir

Izraelské letectvo provozuje dvě letky stealth letadel F-35I Adir
F35I Adir / IAF (Zvětšit)

Izraelské letectvo uvedlo do stavu bojové připravenosti druhou letku letadel F-35I Adir, což je izraelská verze F-35A Lightning II. Jde o 116. letku „Lions of the South“. První aktivní letkou je 140. „Golden Eagle Squadron“.

Izraelské letectvo již zavedlo do výzbroje 24 letounů F-35I a další tři převezme ještě letos. V poslední dodávce čtyř letounů z 8. srpna je také jeden celosvětově unikátní testovací model F-35. Tato verze poslouží k testování a vývoji izraelských modifikací F-35. Jde zejména o oblast avioniky, elektroniky, softwaru a zbraňových systémů. Nejčastěji se zmiňují unikátní izraelské prostředky elektronického boje. Testovací letoun bude působit na letecké základně Tel-Nof.

Všech 50 objednaných F-35I Izrael získá do konce roku 2024. Podle izraelských médií 50 letadel umožní postavit dvě plně vybavené letky, tedy 116. a 140 letku. Sídlem všech izraelských F-35 se stane letecká základna Nevatim. Základna leží zhruba 15 kilometrů od izraelského města Beeršeba v Negevské poušti.

Spekuluje se také o pořízení dalších 25 letadel F-35I a o ustavení třetí letky. Otázkou jsou ale pořizovací náklady. Dodejme, že v současné době F-35A i s motorem stojí 79,7 milionu dolarů a letová hodina stoji údajně až 44 000 dolarů. Do roku 2025 má ale klesnout na 25 000 dolarů.

Kromě F-35 Izrael uvažuje také o pořízení levnějších amerických víceúčelových bojových letounů F-15EX. Zatímco předností F-35 jsou bezkonkurenčně nejlepší sledovací, zpravodajské a průzkumné schopnosti, předností F-15EX je velká nosnost a dolet. F-15 přitom s přehledem zvládá většinu bojových misí izraelského letectva, jako jsou údery na pozice teroristů z Hamasu a Hizballáhu na jihu a severu Izraele. Z dlouhodobého hlediska Izrael hodlá provozovat ideálně 75 letounů F-35I a přibližně stejný počet nejnovějších verzí F-15.


Izraelský pilot F-35I; větší foto / Israel Air Force

První 140. letka získala letouny F-35I již v srpnu 2015 (výcvik probíhal ve Spojených státech) a první dvojice letounů přistála na izraelském území v prosinci 2016. O rok později se 140. letka stala bojeschopná a se svými letouny se již od roku 2018 několikrát (co je známo) zúčastnila bojových operací proti íránským cílům v Sýrii.

Právě časté bojové nasazení izraelských F-35I je obrovským přínosem pro celou komunitu F-35. V oblasti totiž izraelské F-35 čelí mimo jiné nejnovějším ruským systémem protivzdušné obrany (PVO) a také ruským letounům.

140. letka také se svými letouny intenzivně cvičí. Minulý týden nad jižním Izraelem proběhlo letecké cvičení Enduring Lightning II, ve kterém se utkali izraelští piloti s F-35I proti americkým pilotům na F-35A z 421. expediční letky (421st Expeditionary Fighter Squadron), která nyní působí na Středním východě. Šlo o druhé podobné izraelsko-americké letecké cvičení s F-35.


F-35I; větší foto / Israel Air Force

116. letka vznikla v roce 1956 a jejími prvními letouny se staly stíhačky P-51 Mustang. Letka se zúčastnila všech izraelských válek. Mezi roky 2003 a 2016, kdy byla deaktivována, piloti letky létali na letounech F-16. K obnovení letky došlo na začátku letošního roku.

„Na bedrech letectva leží každý den velká zodpovědnost. Od této chvíle se 116. letka vrací a stává se součástí naši strategické výzbroje, součástí naší kvalitativní výhody nad našimi nepřáteli,“ uvedl Amikam Norkin, šéf izraelského letectva při slavnostním aktivačním ceremoniálu na letecké základně Nevatim v poušti Negev. „Před vámi leží mnoho různých výzev. Teď jsme silnější.“

Než 116. letka dostala označení „combat-ready“, musela v minulých týdnech projít náročnými bojovými simulacemi. Jedna z nich trvala non-stop 72 hodin a letka se musela mimo jiné vypořádat se simulovaným raketovým útokem na základnu. Současně probíhal simulovaný útok na Izrael na všech frontách. 


F-35I; větší foto / Israel Air Force

„Museli jsme se vypořádat s raketovým útokem a byla testována naše schopnost se s touto situací správně vypořádat,“ uvedl jeden z technických důstojníků letky. „Když střely zasáhly letku, rozhořel se požár a byli zde zranění. [Inspektoři ] Zkoumali náš rozhodovací proces, řízení během boje a schopnost udržovat funkční kontinuitu. To je jen jeden příklad z mnoha.

F-35I je především „penetrační“ útočný letoun, určený k boji s moderní PVO a provádění leteckých úderů nehledě na kvalitu PVO nepřítele. Izrael proto hodlá F-35I nasadit především k možným leteckým úderům na íránská jaderná zařízení, pokud to bude nezbytné. Izraelský premiér Benjamin Netanyahu před rokem v této věci varoval Írán: „V poslední době Írán vyhrožuje Izraeli zničením. Nemělo by se zapomenout, že tato letadla [F-35] mohou dosáhnout jakéhokoliv místa na Středním východě, včetně Íránu a samozřejmě Sýrie.

Izraelské F-35I sice nad Írán samy o sobě nedoletí, ale Izrael na jejich podporu může nasadit devět moderních leteckých tankerů Boeing 767 MMTT (Multi-Mission Tanker Transport).

Tel Aviv F-35I nasadí i v rámci protiletecké a protiraketové obrany Izraele. Radiolokátor AN/APG-81 letounu F-35I umí zachytit malé a velmi rychle letící objekty v nízké letové hladině, jako jsou střely s plochou dráhou letu. V případě potřeby může F-35I nasadit proti těmto hrozbám zbraně vzduch-vzduch, případně informace o cílech digitálně předat izraelským pozemním systémům PVO.

Letos Lockheed Martin dodá zákazníkům více než 600 letadel F-35. Samotné Ozbrojené síly Spojených států začátkem července zavedly do výzbroje již 300 letoun F-35.

Zdroj: Times of Israel, The Drive, The Aviationist

Nahlásit chybu v článku


Související články

První stíhačky F-35I “Adir” pro Izrael

V prosinci letošního roku získá izraelské letectvo první dvě stíhačky F-35I “Adir” (F-35I “Mocný”). ...

Proti Sýrii a Íránu: Izrael objednává další letadla F-35I “Adir”

Tel Aviv se s Washingtonem dohodl na prodeji dalších 17 stíhaček F-35A Lightning II pro izraelské ...

Bojová připravenost izraelských stíhaček F-35I Lightning II

Izraelské letectvo IAF (Israel Air Force) před týdnem oficiálně oznámilo dosažení počátečních ...

Bojový křest izraelských stíhaček F-35I „Adir“

Podle šéfa izraelského letectva Amikama Norkina izraelské stealth stíhačky páté generace F-35I ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Lightgray
    23:42 11.08.2020

    Počítá se s F-16 ? Článek zmiňuje F-15 a F-35.

    Počítá se s F-16 ? Článek zmiňuje F-15 a F-35.

    • CerVus
      11:31 13.08.2020

      Letos ruší jednu letku F-16, aby získali prostředky pro nové pokročilejší a výkonnější stroje.
      F-15 pro ně mají mnohem větší smysl.

      Letos ruší jednu letku F-16, aby získali prostředky pro nové pokročilejší a výkonnější stroje.
      F-15 pro ně mají mnohem větší smysl.

  • UnionPacific
    15:28 11.08.2020

    Gratulujem Izraelu. Teraz si Rusi dobre rozmyslia či majú útočiť na Izrael.

    Gratulujem Izraelu. Teraz si Rusi dobre rozmyslia či majú útočiť na Izrael.

    • Radim
      15:34 11.08.2020

      Zase otevřeně předvádíte tu vaší debilitu?

      Zase otevřeně předvádíte tu vaší debilitu?

    • markus223
      16:32 11.08.2020

      Proč by mělo Rusko útočit na Izrael??? :-D Vždyť mají velmi dobré vztahy.

      Proč by mělo Rusko útočit na Izrael??? :-D Vždyť mají velmi dobré vztahy.

      • Miroslav
        16:42 11.08.2020

        Matematika politických vied niektorých ľudí zrodených v jednoduchosti je nasledovná... Rusko kamaráti so Sýriou, Sýria nekamaráti s Izraelom = Rusko nekamaráti s ...Zobrazit celý příspěvek

        Matematika politických vied niektorých ľudí zrodených v jednoduchosti je nasledovná...

        Rusko kamaráti so Sýriou, Sýria nekamaráti s Izraelom = Rusko nekamaráti s Izraelom
        Bielorusko kamaráti s Ruskom, Rusko nekamaráti s USA = Lukašenko je v pohode
        Poľsko nekamaráti s Ruskom, Rusko nekamaráti s USA = Poľsko nie je v pohode

        atď atď atď...Skrýt celý příspěvek

      • UnionPacific
        17:18 11.08.2020

        Nie, nemajú dobré vztahy. To len Izrael vodí Rusko za nos a predáva mu 30 ročne technológie , napr. drony Helios alebo predný pancier Armaty, ktorý je k ničomu. Inak, rusi ...Zobrazit celý příspěvek

        Nie, nemajú dobré vztahy. To len Izrael vodí Rusko za nos a predáva mu 30 ročne technológie , napr. drony Helios alebo predný pancier Armaty, ktorý je k ničomu. Inak, rusi bojovali proti Izraelu inkognito ako operatori PVO v egyptskej armáde.Izrael nezabúda.Skrýt celý příspěvek

        • misanex
          19:42 11.08.2020

          Já vám nevím. Mám kamaráda Žida po otci, na dvojí pas. Do Ruska jezdí pracovně a vždycky na Židovkskýp pas, protože ten mají rusové prý mnohem radši než český. Podle něj mají Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

          Já vám nevím. Mám kamaráda Žida po otci, na dvojí pas. Do Ruska jezdí pracovně a vždycky na Židovkskýp pas, protože ten mají rusové prý mnohem radši než český. Podle něj mají Rusko a Izrael výborné vztahy, v Izraeli je velká komunita ruských Židů s vazbami na vlast...
          Jak nemám rád ruský element, tak tady my věřím.Skrýt celý příspěvek

          • UnionPacific
            19:46 11.08.2020

            Tak ja vám neviem tiež. Rusi majú radi židov a pritom je dokazané že Stalin pred smrťou planoval genocidu sovietských židov.nestihol to. To je v rozpore s tym čo tvrdíte.

            Tak ja vám neviem tiež. Rusi majú radi židov a pritom je dokazané že Stalin pred smrťou planoval genocidu sovietských židov.nestihol to. To je v rozpore s tym čo tvrdíte.

          • gangut
            20:14 11.08.2020

            A nebude to tym, že Stalin bol Gruzínec? :-DDD

            A nebude to tym, že Stalin bol Gruzínec? :-DDD

          • Torong
            20:45 11.08.2020

            Jóó to bude přesně ono Gagnute. Stalin byl Gruzínec a Hitler byl Rakušan...

            Jóó to bude přesně ono Gagnute. Stalin byl Gruzínec a Hitler byl Rakušan...

          • gangut
            21:54 11.08.2020

            Torong -rovnaký pacient ako Pacifik... :-DDD
            To bola reakcia na trvrdenie, že rusi nemajú radi židov, lebo vraj Koba Džugašvili planoval ich genocídu...

            Torong -rovnaký pacient ako Pacifik... :-DDD
            To bola reakcia na trvrdenie, že rusi nemajú radi židov, lebo vraj Koba Džugašvili planoval ich genocídu...

          • GlobeElement
            08:24 12.08.2020

            Vztahy Ruska a Izraele jsou taková sínusovka. Rusko chce mít v oblasti vliv a když to nejde u Izraele, jde na to přes arabské země a tak často podporovalo vysloveně protiizraelské ...Zobrazit celý příspěvek

            Vztahy Ruska a Izraele jsou taková sínusovka. Rusko chce mít v oblasti vliv a když to nejde u Izraele, jde na to přes arabské země a tak často podporovalo vysloveně protiizraelské aktivity. Nejen, že vyzbrojuje nepřátele Izraele, ale ruští vojáci proti Izraeli bojovali v řadách egyptské armády a to jako piloti stíhaček a operátoři PVO. Během suezské války SSSR dokonce připravoval invazi do Izraele.

            Věřím, že ruští Židé mají Izrael rádi, ruští zbohatlíci létají k moři do Egypta i do Eilatu a nejspíš ani nevědí, v jaké zemi vlastně jsou. Ale zde je řeč o politice a ta na nějaké osobní sympatie nehraje.

            V Sýrii Izrael a Rusko nepřáteli nejsou. Izrael nikdy neusiloval o svržení Asada a tak mu ruská snaha udržet jej u moci nevadí. Naopak Rusko chce mít v Sýrii vlastní vliv a aktivity Iránu mu nejdou pod vousy, takže Rusku zase nevadí izraelské zásahy pro iránským milicím.

            Izraeli určitě vadí, že Rusko Asadovi, který je oficiálně stále nepřítelem, dodává moderní PVO a Rusku zase vadí, když Izrael tuto PVO z času na čas ničí a tím zpochybňuje účinnost ruských zbraní (a nejvíc šílelo, když syrská PVO sestřelila během izraelského náletu ruské letadlo), ale to nejsou akce primárně zaměřené proti Rusku či Izraeli. I když ukazují, že Rusko a Izrael nejsou kamarádi, jen spolu obchodují a nejsou vysloveně nepřátelé.

            Izraelské F 35 jsou spíše starostí pro Turecko. To bylo z programu vyřazeno, vůči Izraeli se v posledních letech staví nepřátelsky a dodávky F35 do Izraele z pohledu Turecka posilují potenciálního nepřítele.Skrýt celý příspěvek

          • otecko
            08:29 12.08.2020

            UnionPacific- Po rozpadu SSSR kdy byla v Rusku bída jak za druhé světové nabídl Izrael ruským Židům pas+přestěhování do Izraele, cca klem milionu ruských Židů toho využilo a ...Zobrazit celý příspěvek

            UnionPacific- Po rozpadu SSSR kdy byla v Rusku bída jak za druhé světové nabídl Izrael ruským Židům pas+přestěhování do Izraele, cca klem milionu ruských Židů toho využilo a vesměs se všichni etablovali v Izraeli. Nevrátil se snad nikdo. Izrael a Rusko nestojí proti sobě, spíše se hecují- viz Syrie.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            10:48 12.08.2020

            Globeelement: Přesně!

            Globeelement: Přesně!

        • Radim
          20:24 11.08.2020

          Proboha, nechte už těch debilit! Vy jste zaspal několik desetiletí a mozkově zamrznul v časech studené války. Rozebírat dnešní vztahy Izrael - Rusko a plácnout do toho Stalina? ...Zobrazit celý příspěvek

          Proboha, nechte už těch debilit! Vy jste zaspal několik desetiletí a mozkově zamrznul v časech studené války. Rozebírat dnešní vztahy Izrael - Rusko a plácnout do toho Stalina? Gratuluji, vyhrál jste klíčenku.
          Už od doby mandátu Ariela Sharona, se začaly vztahy Rusko-Izrael prudce oteplovat. I takový Netanyahu, se stal ruským švábem a s úsměvem si zajel na vojenskou přehlídku v Moskvě. Snažně vás prosím, než něco napíšete, snažte se použít mozek!Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            20:50 11.08.2020

            Osobně si nemyslím, že by šlo o nějaké prudké oteplování vztahů. To bylo vidět i v Sýrii, kde si Izrael dělal co se mu zlíbilo a Rusové drželi hubu. Maximálně "ostře protestovali". ...Zobrazit celý příspěvek

            Osobně si nemyslím, že by šlo o nějaké prudké oteplování vztahů. To bylo vidět i v Sýrii, kde si Izrael dělal co se mu zlíbilo a Rusové drželi hubu. Maximálně "ostře protestovali". Izrael Rusku prodal nějaké nepodstatné technologie a to je tak vše. Akorát rusofilové z toho mají orgasmus.Skrýt celý příspěvek

          • gangut
            22:03 11.08.2020

            Mozek? Kde nic není ani smrt nebere... Torongu a rusi tam nerobia, čo sa im zlíbilo? Rusi si v Sýrii idú svoje a robia,čo potrebujú. A majú výsledky. Oni sú fakticky víťazmi vojny. ...Zobrazit celý příspěvek

            Mozek? Kde nic není ani smrt nebere...
            Torongu a rusi tam nerobia, čo sa im zlíbilo? Rusi si v Sýrii idú svoje a robia,čo potrebujú. A majú výsledky. Oni sú fakticky víťazmi vojny. Izraelci svojou politikou v Sýrii dosiahli len to, že majú iráncov na hraniciach. Ja viem, že je strašne sexy, keď izraelská stíhačka odpáli raketu odniekiaľ z Libanonu a zbúra nejaký sýrsky barák, ale v skutočnosti izrael sýrskou kampaňou len stratil.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      22:29 11.08.2020

      Ale houbelec, vztahy mezi Ruskem a Izraelem jsou dobré. Kreml pravidelně peskuje Írán ať si na Izrael moc nevyskakuje. Izrael se snaží vyhnout konfrontaci s ruskými jednotkami a ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale houbelec, vztahy mezi Ruskem a Izraelem jsou dobré. Kreml pravidelně peskuje Írán ať si na Izrael moc nevyskakuje. Izrael se snaží vyhnout konfrontaci s ruskými jednotkami a zbraněmi v Sýrii. Sem tam se to nepovede, ale jinak tahle strategie plus minus funguje. Navíc V Moskvě vědí, že arabové války s Izraelem prohrávají a navíc stimulují aktivitu USA v oblasti. Ivan si dává pořádného majzla, aby nebyl přímo spojován s některým státem.
      Mimochodem Ejlat je plný Rusů, protože je to pro ně oblíbená lokalita a jsou mezi Izraelci vítáni.Skrýt celý příspěvek

    • Larry
      08:10 12.08.2020

      Trochu se vám to plete, asi jako redaktorům na TV "lejna" Rusové na Izrael nikdy neútočili a útočit nebudou. už jenom proto že tam jsou oblasti kde je skutečně silná rusky ...Zobrazit celý příspěvek

      Trochu se vám to plete, asi jako redaktorům na TV "lejna"
      Rusové na Izrael nikdy neútočili a útočit nebudou. už jenom proto že tam jsou oblasti kde je skutečně silná rusky hovořící židovská komunita.
      Zřejmě jste myslel Irán, případně Turecko.Skrýt celý příspěvek

      • TF_HU
        07:23 13.08.2020

        Zajímavé...na Ukrajině též žila ruská menšina :-) Když to vezmeme čistě technicky, tak rusové byli v konfliktu s Izraelem během války, kdy podporovali Egypt.

        Zajímavé...na Ukrajině též žila ruská menšina :-) Když to vezmeme čistě technicky, tak rusové byli v konfliktu s Izraelem během války, kdy podporovali Egypt.

  • darkstyle
    14:47 11.08.2020

    Nechápem prečo redakcia má cenu letovej hodiny 44 000 dolárov. Je tam odkaz na článok z AN z januára tohto roku, kde sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechápem prečo redakcia má cenu letovej hodiny 44 000 dolárov.

    Je tam odkaz na článok z AN z januára tohto roku, kde sa spomína:
    https://www.armadninoviny.cz/r...

    "Podle oficiální tiskové zprávy se údajně také podařilo snížit provozní náklady. Lockheed vysloveně neuvádí cenu za letovou hodinu (ta se nyní údajně pohybuje kolem 44 000 dolarů)"
    Údajne podľa čoho?


    Ja dám z októbra 2019 relevantnejšie dáta:
    Nech už si každý pozrie skutočnú cenu letovej hodiny F-35:
    https://comptroller.defense.go...

    Cca 16 000-18000 dolárov za letovú hodinu pri takzvaných skutočne vynaložených nákladov. Toto je cena letovej hodiny bez ceny práce pilota a technikov a ľudí ktoré lietadlám prinášaju upgrade..
    Je to nižšie ako pri F-15, porovnateľné s F-16 už dnes..
    Odhad celkových nákladov je cca 35 000.. oproti 26 voči F-16.. a tá každým rokom rastie..

    Lockheed Martin nemôže udávať cenu letovej hodiny, keď ako vidno každá zložka US Army ju má inú, každá z nich v čase má iný počet inak vybavených lietadiel a to isté sa deje aj vo svete..
    Prakticky vytúžený svätý grál za celý rok sa každým mesiacom mení o celé tisícky hore nadol..Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
      10:18 12.08.2020

      Astronomická cena za letovou hodinu F-35 zahrnující i výplaty uklízeček v hangárech je taková zdejší "ANlegend", stejně jako třeba moc těžké Merkavy likvidující na rozdíl od ...Zobrazit celý příspěvek

      Astronomická cena za letovou hodinu F-35 zahrnující i výplaty uklízeček v hangárech je taková zdejší "ANlegend", stejně jako třeba moc těžké Merkavy likvidující na rozdíl od Leopardů české mosty... :)Skrýt celý příspěvek

      • darkstyle
        13:35 12.08.2020

        Cena 44 000 je cca 17 000 + XYZ (áno cena práce personálu je bežne v USA rovnaká ako cena "materiálu" + cena práce za upgrade na flotile. Takže 17+17+10 a takto sa dostaneš cca k ...Zobrazit celý příspěvek

        Cena 44 000 je cca 17 000 + XYZ (áno cena práce personálu je bežne v USA rovnaká ako cena "materiálu" + cena práce za upgrade na flotile.

        Takže 17+17+10 a takto sa dostaneš cca k cene 44 000..
        Samotný "provoz" stojí cca 35 000..
        10 000 stojí na 1 letovú hodinu cca upgrade z block 2 na block 3 + prechod celej flotily na block 4..

        Btw: Nechcem robit samostatný príspevok:

        GAO z mája 2020 nám ukazuje veľmi peknú vec na strane 13 (8. v samotnom dokumente)
        https://www.gao.gov/assets/710...

        Odhady z roku 2012 o cene sa prakticky minimálne odkláňajú od reality
        2,1 mld drahší vývoj, 0,4 mld drahšie vojenské objekty a vynaloženie o 16,2 mld na kúpu lietadiel je fakt dosť dobré - cca 18,7 mld pri 414,4 mld
        To je 4,5% predraženie je fakt super správa pre projekt.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    14:26 11.08.2020

    Někdo těžce nese, že američani cpou (jejich) peníze do Izraele. Já zas těžce nesu, že neomarxistická EU cpe (naše) peníze Palestincům i na renty pro rodiny statečných vrahů co ...Zobrazit celý příspěvek

    Někdo těžce nese, že američani cpou (jejich) peníze do Izraele.

    Já zas těžce nesu, že neomarxistická EU cpe (naše) peníze Palestincům i na renty pro rodiny statečných vrahů co dokáží v zájmu víry za volání AlahuAkbar umlátit kladivem malé dítě v postýlce.Skrýt celý příspěvek

  • Michaall
    14:12 11.08.2020

    V roce 2016 dokonce podepsali 10letou smlouvu pomoci Izraeli na 38Miliard dolarů(což je 3,8miliard ročně), to už je slušná částka.

    V roce 2016 dokonce podepsali 10letou smlouvu pomoci Izraeli na 38Miliard dolarů(což je 3,8miliard ročně), to už je slušná částka.

    • Miroslav
      14:27 11.08.2020

      A v roku 2007 na 30 miliárd. Každých zhruba 10 rokov USA vyčlenia miliardy pre Izrael na nákup techniky.

      A v roku 2007 na 30 miliárd. Každých zhruba 10 rokov USA vyčlenia miliardy pre Izrael na nákup techniky.

  • Miroslav
    11:43 11.08.2020

    150 najmodernejších stíhačiek pre vzdušnú nadvládu, pozemné útoky aj prieskum. Prvotriední piloti, prvotriedné informačné kanály a to všetko platené USA. Na druhú stranu im nie je ...Zobrazit celý příspěvek

    150 najmodernejších stíhačiek pre vzdušnú nadvládu, pozemné útoky aj prieskum. Prvotriední piloti, prvotriedné informačné kanály a to všetko platené USA. Na druhú stranu im nie je čo závidieť. Štát z každej strany obklopený potenciálnym nepriateľom a priamo doma banda fanatikov schopná a pripravená odpáliť sa kedykoľvek a kdekoľvek.

    O Izraeli si môžete myslieť čokoľvek ale za svoje svoju húževnatosť si zaslúžia obdiv. Ktorýkoľvek iný národ by už bol morálne aj ekonomicky na kolenáchSkrýt celý příspěvek

    • Lukash
      12:09 11.08.2020

      Naprosty suhlas. Len mimochodom 6 Day War pre mna navzdy zostane vrcholom vojenskej dokonalosti pokial ide o koordinaciu, nacasovanie a vyuzitie schopnosti ;)

      Naprosty suhlas. Len mimochodom 6 Day War pre mna navzdy zostane vrcholom vojenskej dokonalosti pokial ide o koordinaciu, nacasovanie a vyuzitie schopnosti ;)

    • PetrTechnik
      12:46 11.08.2020

      Tak nevěřím, že vše platí USA v plné výši. Rozhodně to ,ale bude značné procento z reálné ceny. Zrovna tak Němci poskytují slevu do výše ceny materiálu. Kdyby AČR mohla nakupovat ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak nevěřím, že vše platí USA v plné výši. Rozhodně to ,ale bude značné procento z reálné ceny. Zrovna tak Němci poskytují slevu do výše ceny materiálu.
      Kdyby AČR mohla nakupovat za tytéž ceny , tak vypadá její technika jinak. Zatím to vypadá spíše , že Pompeo dnes Babišovi naznačí , kdo a proč by měl postavit další blok Dukovan a za kolik peněz.Skrýt celý příspěvek

      • CerVus
        13:11 11.08.2020

        A že je třeba nahradit Gripeny F-16tkama. Možná i k PVO poskytne neocenitelné "rady".

        A že je třeba nahradit Gripeny F-16tkama. Možná i k PVO poskytne neocenitelné "rady".

        • Scotty
          13:33 11.08.2020

          Oni mají Američani nějaký systém který by moli nabídnout? Vždyť sami kupují od Izraelců.

          Oni mají Američani nějaký systém který by moli nabídnout? Vždyť sami kupují od Izraelců.

          • CerVus
            13:47 11.08.2020

            Námi nakupovaný EL/M-2084 by měl být podle výrobce kompatibilní i s Patriotem.

            Námi nakupovaný EL/M-2084 by měl být podle výrobce kompatibilní i s Patriotem.

          • Poly
            14:45 11.08.2020

            CerVus Tak Patriot nám ale snad nabízet nebudou. Hledáme SHORA/MSAM. A i kdyby, nakonec nekoupíme nic. Prachy se nasypaly důchodců, takže o nějaké modernizaci PVO si můžeme nechat ...Zobrazit celý příspěvek

            CerVus
            Tak Patriot nám ale snad nabízet nebudou. Hledáme SHORA/MSAM. A i kdyby, nakonec nekoupíme nic. Prachy se nasypaly důchodců, takže o nějaké modernizaci PVO si můžeme nechat leda zdát.Skrýt celý příspěvek

          • satai
            14:53 11.08.2020

            Tak i u NASAMS si US firmy prijdou na svoje, protoze AMRAAM a AIM.

            Tak i u NASAMS si US firmy prijdou na svoje, protoze AMRAAM a AIM.

          • Scotty
            15:33 11.08.2020

            CerVus
            To že koupíme Pariot je zhruba stejně pravděpodobné jako že vyhraju Sportku aniž bych si koupil tiket.

            CerVus
            To že koupíme Pariot je zhruba stejně pravděpodobné jako že vyhraju Sportku aniž bych si koupil tiket.

          • Scotty
            15:37 11.08.2020

            Poly
            O pořízení SHORAD by se mělo rozhodnout do několika týdnů.

            Poly
            O pořízení SHORAD by se mělo rozhodnout do několika týdnů.

          • satai
            15:57 11.08.2020

            Tak snad konecne. Jaky je horizont pro IFV?

            Tak snad konecne. Jaky je horizont pro IFV?

          • Scotty
            17:16 11.08.2020

            satai
            Údajně konec roku až začátek příštího.
            Viz. rozhovor s náměstkem pro vyzbrojování v posledním A-reporu.
            http://www.mocr.army.cz/script...

            satai
            Údajně konec roku až začátek příštího.
            Viz. rozhovor s náměstkem pro vyzbrojování v posledním A-reporu.
            http://www.mocr.army.cz/script...

          • flanker.jirka
            20:22 11.08.2020

            Scotty
            "O pořízení SHORAD by se mělo rozhodnout do několika týdnů."

            ... a bude z toho radost nebou pouze znouzectnost?

            Scotty
            "O pořízení SHORAD by se mělo rozhodnout do několika týdnů."

            ... a bude z toho radost nebou pouze znouzectnost?

          • Torong
            20:52 11.08.2020

            Flanker: Záleží... Já bych to viděl, že pro vojáky radost, pro Semtama a asi i pro tebe z nouze ctnost...

            Flanker: Záleží... Já bych to viděl, že pro vojáky radost, pro Semtama a asi i pro tebe z nouze ctnost...

          • Scotty
            20:57 11.08.2020

            Pokud bereme že hlavní kandidáti jsou Spyder a NASAMS, tak špatná volba není ani jeden. Každý systém má něco. Pokud si ale člověk přečte rozhovor na který se odkazuji, tak je tam ...Zobrazit celý příspěvek

            Pokud bereme že hlavní kandidáti jsou Spyder a NASAMS, tak špatná volba není ani jeden. Každý systém má něco.
            Pokud si ale člověk přečte rozhovor na který se odkazuji, tak je tam řekl bych důležitá indicie. Má to být obchod vláda-vláda. Umožňuje Norsko takový způsob prodeje zbraní?Skrýt celý příspěvek

          • Larry
            08:21 12.08.2020

            EL/M-2084 je příliš dobrý na neamerickou firmu. Že se jim to nebude líbit je také pravda. A Dukovany?? proč si myslíte, že US vláda oddlužila za peníze daňových poplatníků fi. ...Zobrazit celý příspěvek

            EL/M-2084 je příliš dobrý na neamerickou firmu. Že se jim to nebude líbit je také pravda. A Dukovany?? proč si myslíte, že US vláda oddlužila za peníze daňových poplatníků fi. Westinghouse?? Protože jednou z podmínek tendru byla bezdlužnost firmy, nehrozící insolvenční řízení . A Westinghouse to měl opravdu nahnutý, nesplňoval podmínku tendru.Skrýt celý příspěvek

          • Larry
            08:25 12.08.2020

            To Poly : Ti důchodci si na to na rozdíl od vás vydělali a rozhodně neproseděli čas u diskuzí AN. Kdyby dělali jako vy a další o kterých vím, tak dnes ještě lezeme po stromech. Vy ...Zobrazit celý příspěvek

            To Poly :
            Ti důchodci si na to na rozdíl od vás vydělali a rozhodně neproseděli čas u diskuzí AN. Kdyby dělali jako vy a další o kterých vím, tak dnes ještě lezeme po stromech. Vy jste stejný, jako ti co nadávají na OSVČ a podnikatele. Ta svoboda rozhodování, že tady budu 40minut cosi psát, je vykoupená mým odchodem z podniku večer. Vám padne v 15:00, vypnete soustruh a jste happy.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            09:20 12.08.2020

            Larry kde jste vzal to že si současní důchodci na svůj důchod vydělali? Takhle náš důchodový systém nefunguje.

            Larry kde jste vzal to že si současní důchodci na svůj důchod vydělali? Takhle náš důchodový systém nefunguje.

          • Dolphinek
            14:41 12.08.2020

            To Larry: "US vláda oddlužila za peníze daňových poplatníků fi. Westinghouse" Tento nesmysl jste vyčetl kde? Ve WEC byla provedena restrukturalizace, společnost byla odkoupena od ...Zobrazit celý příspěvek

            To Larry:
            "US vláda oddlužila za peníze daňových poplatníků fi. Westinghouse"

            Tento nesmysl jste vyčetl kde? Ve WEC byla provedena restrukturalizace, společnost byla odkoupena od Toshiba společností Brookfield a následně zrušena ochrana před věřiteli. Žádné státní oddlužení se opravdu nekonalo.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            17:42 12.08.2020

            Torong
            zdali to z mého úhlu pohledu budu považovat za radost rozhodne o tom co se pořídí a kolik se toho pořídí.

            ...příměry si nechte někde na schůzi traktoristů, chudák Semtam

            Torong
            zdali to z mého úhlu pohledu budu považovat za radost rozhodne o tom co se pořídí a kolik se toho pořídí.

            ...příměry si nechte někde na schůzi traktoristů, chudák Semtam

          • flanker.jirka
            17:55 12.08.2020

            Scotty "spyder a NASAMS" ...není Spyder jako Spyder a není NASAMS jako NASAMS. Obojí se dá pořídit v takových konfiguracích, že by se za to dalo i nadávat posmívat a také se dají ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty
            "spyder a NASAMS" ...není Spyder jako Spyder a není NASAMS jako NASAMS. Obojí se dá pořídit v takových konfiguracích, že by se za to dalo i nadávat posmívat a také se dají pořídit v konfiguraci s přízviskem "Super"
            https://www.rafael.co.il/wp-co...
            Hodně bude záležet co k tomu pořídí za průzkumné čidla a podporu C2, snad to nikdo nebude chtít provozovat přes takové "krabice" jako je RACCOS.
            ...například při nákupu Spyderu uvažovat o verzi LR. Velkou výhodou RAFAELu může být to, že vyrábí i Iron dome. Pokud to bude lidem pálit, tak se dá pořídit C2 ve verzi připravené i na odpalovací zásobníky střel Iron dome. V případě potřeby, někde v misích, by tak mohla AČR lehce pořídit odpalováky Iron dome a měla by hned i C-RAM. To u NASAMS moc nehrozí.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            19:31 12.08.2020

            S největší pravděpodobností se bude pořizovat Spyder MR. Jediný rozdlíl u LR je přidaný booster k raketě, ne?
            To že bude požadavek na integraci do RACCOSu bych bral jako jistotu.

            S největší pravděpodobností se bude pořizovat Spyder MR. Jediný rozdlíl u LR je přidaný booster k raketě, ne?
            To že bude požadavek na integraci do RACCOSu bych bral jako jistotu.

          • flanker.jirka
            23:52 12.08.2020

            Scotty Když se podíváte na tuto fotografii, tak už u verze MR jsou vystavené rakety se startovacím stupněm. https://cz.pinterest.com/pin/6... (úplně vpravo je i ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty
            Když se podíváte na tuto fotografii, tak už u verze MR jsou vystavené rakety se startovacím stupněm. https://cz.pinterest.com/pin/6...
            (úplně vpravo je i střela Stunner z David Sling)
            Možná budou mít jak MR, tak LR verze tento startovací stupeň, ale budou se lišit buď jejich parametry nebo půjde o novější verzi střel s uvnitře delším motorem.
            Zajímavé by bylo také znát za jakých podmínek mají maximální dosah, protože propagují možnost mít odpalovací vozidlo se střelami až 20 kilometrů od středu (asi od C2 a radaru) což je pouze teoretická možnost, otázkou jak to bude v praxi.
            I na tomto odkaze, který jsem tu už jednou dával, mají v popisku fotografie s vylétající oranžovou střelou popisek MR a je vidět, že střela má tento startovací stupeň.
            Dobře popsané je to i v tomto článku s Asie http://maxdefense.blogspot.com...
            Je tam vidět i rozdíl v počtu raket na odpalovacím vozidle, u SR 4 u MR 8 střel. Ke konci se vyjadřují i k IrisT SLM, který tam hodnotili jako nejblíže podobný svými parametry, ale dražší.
            Integrovat takový systém do RACCOSu, tak v tom případě doufám, že z RACCOSu po integraci zůstane pouze "bedna" a možná elektrocentrála. Ten systém byl zastaralý v době vzniku.Skrýt celý příspěvek

        • Wanislav
          14:18 11.08.2020

          Třeba nám nabídnou F-15X. Já vím, hloupost, ale...... Je to letadlo schopné spolupracovat s F-35. Tím pádem, schopné plné spolupráce s větší částí Evropy.

          Třeba nám nabídnou F-15X. Já vím, hloupost, ale...... Je to letadlo schopné spolupracovat s F-35. Tím pádem, schopné plné spolupráce s větší částí Evropy.

      • Jirosi
        13:23 11.08.2020

        "Tak nevěřím, že vše platí USA v plné výši."

        Není to jedno? Dostanou balík peněz za který nakoupí výzbroj, stejně jí potřebují více než na kolik mají dotaci.

        "Tak nevěřím, že vše platí USA v plné výši."

        Není to jedno? Dostanou balík peněz za který nakoupí výzbroj, stejně jí potřebují více než na kolik mají dotaci.

      • Miroslav
        13:33 11.08.2020

        Netrúfam si povedať koľko aké percento obranného rozpočtu je financované z USA ale predstavu sú urobiť môžeš. USA kongres vyčlenili pre Izrael budget 30 miliárd dolárov na nákup ...Zobrazit celý příspěvek

        Netrúfam si povedať koľko aké percento obranného rozpočtu je financované z USA ale predstavu sú urobiť môžeš.

        USA kongres vyčlenili pre Izrael budget 30 miliárd dolárov na nákup techniky ktorú čerpajú 10 rokov. Teda 3 miliardy ročne. To už sú slušné peniaze, ak máš len na techniku každý rok 3 miliardy voľných peňazí.Skrýt celý příspěvek

      • RiMr71
        14:29 11.08.2020

        "Pompeo dnes Babišovi naznačí , kdo a proč by měl postavit další blok Dukovan a za kolik peněz" ...je to o volbě... stokrát raději Pompeo jak úkoluje Babiše, než Ivan úkolující tu ...Zobrazit celý příspěvek

        "Pompeo dnes Babišovi naznačí , kdo a proč by měl postavit další blok Dukovan a za kolik peněz"

        ...je to o volbě... stokrát raději Pompeo jak úkoluje Babiše, než Ivan úkolující tu sebranku na Hradě...

        ...a ne. Není to jedno a to samé.Skrýt celý příspěvek

    • dusan
      14:29 11.08.2020

      No tak treba trochu "brzdiť" ... Samozrejme, že Izrael má naozaj málo vídanú históriu, ale ani tá nie je bez "poškvrny" ..... v roku 1973 to bola spočiatku kolosálna blamáž i keď ...Zobrazit celý příspěvek

      No tak treba trochu "brzdiť" ...

      Samozrejme, že Izrael má naozaj málo vídanú históriu, ale ani tá nie je bez "poškvrny" ..... v roku 1973 to bola spočiatku kolosálna blamáž i keď to nakoniec Izrael "uhral" ...

      A "priamo doma" Izrael nemá až taký veľký problém s bezpečnosťou .... problém sú hlavne okupované územia ...

      Židia sú špecifický národ formovaný netoleranciou a brutálnym prenasledovaním ... ale historicky hlavne od kresťanov na území Európy ....

      PS Paradoxne protižidovské pogromy zabránili asimilovaniu väčšiny Židov a prinútili ich hľadať svoj štát na mape sveta ....Skrýt celý příspěvek

      • lorgarius
        15:25 11.08.2020

        no jo utek z Egypta ci babylonske a perzske zajatie, Epiphanesova snaha helenizaciu a potlacenie vsetkeho zidovskeho, ci rimske rozdrvenie zidov ich neformovalo asi neformovalo. ...Zobrazit celý příspěvek

        no jo utek z Egypta ci babylonske a perzske zajatie, Epiphanesova snaha helenizaciu a potlacenie vsetkeho zidovskeho, ci rimske rozdrvenie zidov ich neformovalo asi neformovalo. o protizidovskych pogromoch v moslimskom svete /aj tom stredovekom/ sa toho tiez da najst dost vela.

        a co sa tyka toho asimilovania, tomu sa branili samostatny zidia ako vyvoleny narod vytvarajuci komunity/geta a sobasmi medzi svojimi. niekde som cital ze prazsky rabin Low, ktory podla legendy vytvoril Golema prisne vystupoval proti pitiu vina /lebo podgurazeny zidia sa vraj pustali do avantur s ostatnym obyvatelstvom/ a zmiesanym manzelstvam, pretoze to povazoval za nebezpecne riedenie vzacnej krvi......Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          15:55 11.08.2020

          Keď sme už zabrdli do histórie... Dnes sú židia v nemilosti hlavne z dôvodu, že ovládajú bankový sektor. No treba si povedať aj to, že to paradoxne spôsobili práve takí, ktorí na ...Zobrazit celý příspěvek

          Keď sme už zabrdli do histórie...

          Dnes sú židia v nemilosti hlavne z dôvodu, že ovládajú bankový sektor. No treba si povedať aj to, že to paradoxne spôsobili práve takí, ktorí na to dnes najviac nadávajú. Židia totiž nesmeli vlastniť pôdu, tak sa vrhli na podnikanie a vlastnili krčmy či obchody ktoré im pomohli zbohatnúť. Keď prišli morové epidémie, boli označovaní za pôvodcov lebo židia sa nákaze do veľkej miery vyhli. Hlavne z dôvodu, že nemohli navštevovať verejné kúpele. A to ich opäť len zcelilo.Skrýt celý příspěvek

          • lorgarius
            07:33 12.08.2020

            do urcitej miery je to tak - opatrenia proti vlastneniu pody, zidov donutilo hladat iny zdroj obzivy a vselijake teorie o zidovskej svetovlade sa opieraju o mena ako Rothschild - ...Zobrazit celý příspěvek

            do urcitej miery je to tak - opatrenia proti vlastneniu pody, zidov donutilo hladat iny zdroj obzivy a vselijake teorie o zidovskej svetovlade sa opieraju o mena ako Rothschild - ten pan co mal financovat Napoleona a zaroven aj protistranu, ci Fuger- znama rodina aj v nasom priestore, kedze si zabezpecili kontrolu nad predajom Uhorskej medi sobasom s Turzovcami. na strane druhej ide len o to povestne 1%. zvysok sa zaoberal drobnym obchodom/remeslom.
            Ak niekedy budes v izraeli zajdi do niektoreho z rodinnych obchodikov a sleduj ich predajnu techniku asi geneticky naucenu - je to lepsie ako 10 "komunikacnych skoleni" u nas.Skrýt celý příspěvek

        • dusan
          20:41 11.08.2020

          Samozrejme v histórii by sme toho našli veľa, ale obdobiu 2.SV sa určite nevyrovná nič ... A čo sa týka asimilovania. Isto by židovstvo prežilo ..... v podobe izolovaných komunít ...Zobrazit celý příspěvek

          Samozrejme v histórii by sme toho našli veľa, ale obdobiu 2.SV sa určite nevyrovná nič ...

          A čo sa týka asimilovania. Isto by židovstvo prežilo ..... v podobe izolovaných komunít rozsiatych po svete.... lebo naozaj ortodoxní Židia sa bránili vzťahom mimo svojej komunity, ale faktom je, že malé komunity sú bez "novej krvi" odsúdené na degeneráciu .... fyzickú, to nie je politika či nábožentstvo, to je genetika. Izolované komunity , ako napr. Eskimáci neponúkali svoje manželky pre blaho hosťa ... ale pre blaho svojho národa ...

          A Židia sa za príhodných podmienok často asimilovali. ˇNapr. nacisti v Nemecku prenasledovali i ˇ"Židov" ktorí sa nimi vôbec necítili ....Skrýt celý příspěvek

          • lorgarius
            07:19 12.08.2020

            porovnavat zidov s eskimakmi nemozno, lebo zidovske komunity neboli izolovane malicke rodinne klany niekde v tajge ale existovali cule styky s inymi aj velmi vzdialenymi zidovskymi ...Zobrazit celý příspěvek

            porovnavat zidov s eskimakmi nemozno, lebo zidovske komunity neboli izolovane malicke rodinne klany niekde v tajge ale existovali cule styky s inymi aj velmi vzdialenymi zidovskymi komunitami. v pripade majetnejsich ci socialne vyznamnejsich rodin nebol problem doviest partnerov pre potomkov z druhej strany europy. eskimaci sice ponukali zenu hostovi do postele ale nie na osviezenie genofondu. islo len o pridavne vykurovanie pre premrznuteho putnika - no a nejak sa z toho stalo klise, najme po vypuknuti zlatej horucky na alijaske, ked si zlatokopovia prilis s pravidlami "slusnosti" hôlavu nelamali.

            co sa tyka nacistov, ty prisli so skumanim rodokmenov a meranim nosov, takze bolo jedno ci sa niekto citil ako zid. proste mal smolu aj ten co sa citil ako nemec ale mal nespravny rodokmen ci telesne znaky. aj ked je zvlastne ze taky Adolf ci Heinrich celny predstavitelia nacizmu boli fyzicky na hony vzdialeny tabulkovemu "germanskemu idealu".Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          08:36 12.08.2020

          To možná platí o ortodoxních Židech ve středověku, ale ne o většinové židovské populaci. Židé se vesele mísili, když to neměli okolím zakázané a najít v pozdějších dobách někoho, ...Zobrazit celý příspěvek

          To možná platí o ortodoxních Židech ve středověku, ale ne o většinové židovské populaci. Židé se vesele mísili, když to neměli okolím zakázané a najít v pozdějších dobách někoho, kdo se hlásil k židovskému původu a neměl v rodině lidi jiných národů bylo prakticky nemožné. Proto také nacisté hledali a označovali za Židy lidi, kteří měli jednu židovskou babičku a zbytek rodiny byl jiné národnosti.
          Už tak 200 let je židovství pojmem kulturním a ne etnickým. Židé, stěhující se do Izrale z Ruska jsou modroocí blondýni, z Etiopie jsou to kudrnatí černoši a z Číny přijíždějí s šikmýma očima. A spousta jich ani není nábožensky založena.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...