Iron Dome: Raketový strážce Izraele funguje na 100 %

Iron Dome: Raketový strážce Izraele funguje na 100 %
Test modernizovaného systému PVO Iron Dome / YouTube (Zvětšit)

Již téměř deset let raketový systém protivzdušné obrany (PVO) Iron Dome (Železná kopule) chrání Izrael. Nyní Izrael vyvinul a otestoval mnohem účinnější vylepšenou verzi.

Iron Dome je zřejmě nejpokročilejší systém protiraketové PVO krátkého dosahu. Systém již téměř deset let chrání izraelská města zejména před raketovými, dělostřeleckými a minometnými útoky. Iron Dome je ale schopen ničit i další vzdušné cíle, jako jsou vrtulníky, letadla, drony nebo dokonce střely s plochou dráhou letu.

Za celou dobu aktivního nasazení (od roku 2011) Iron Dome proti hrozbám vypustil více než 2400 interceptorů Tamir. Ne vždy ale Iron Dome funguje správně. V březnu 2018 se stal incident, během kterého Iron Dome omylem odpálil 11 interceptorů Tamir proti neexistujícímu raketovému útoku.

Tento incident ale nezpůsobila lidská chyba ani nedokonalost systému, ba právě naopak, neuvěřitelná citlivost celého kompletu. Incident je zajímavý i pro našice, protože ukazuje schopnosti radiolokátoru ELM-2084. Tento radar slouží k vyhledávání a zaměřování cílů pro Iron Dome. Stejný radar si v počtu osmi kusů objednala Armáda ČR.

Podle všeho se zdá, že ELM-2084 zachytil hustou střelbu z těžkých kulometů. Kulometné střely se pohybovaly po vysoké trajektorii a systém řízení a velení palby situaci chybně vyhodnotil jako raketový útok. V důsledku toho bylo ve třech salvách odpáleno 11 střel Tamir, každá v hodnotě 50 000 dolarů.

Generál Zvika Haimovich k incidentu uvedl: „Systém identifikoval odpal směrem k Izraeli, ke komunitě Zikim, který se ve všech směrech podobal balistické raketě. Byla to vážná hrozba [...] Nebyla tam žádná lidská ani technická chyba [...] Došlo k nadměrné citlivosti systému. Měli jsme pět sekund, abychom se rozhodli. Ve chvíli, kdy něco odstartuje ze země směrem k izraelskému území, považujeme to za hrozbu [...] Pracujeme ve velmi složitém prostředí, ve kterém působí minomety, rakety, střely, kulomety a těžké kulomety, z nichž některé jsou standardní a některé z nich nejsou [...] Dnes existují rakety, které jsou vystřeleny jako dělostřelecké granáty a jsou minomety, které se chovají jako rakety. Naši nepřátelé se učí a vyvíjejí.“


ELM-2084 lze doplňkově vybavit elektro-optickou sledovací hlavicí na vysuvném stožáru, dalšími radiolokátory nebo prostředky elektronického průzkumu (SIGINT). Takto vylepšený ELM-2084 nese ozančení Multi-Sensor Multi-Mission Radar (MSMMR).

Každá baterie Iron Dome obsahuje zmíněný radiolokátor ELM-2084, místo velení a řízení palby a několik plošin s kontejnery pro 20 interceptorů Tamir. Střela Tamir váží 90 kg, má tříštivě-trhavou bojovou hlavici o hmotnosti 11 kg s laserovou přibližovací pojistku. Tamir se po startu a během střední fáze letu navádí k cíli pomocí údajů z ELM-2084.

Podle webu The Drive je dostřel střel Tamir silně závislý na letovém profilu cíle, ale údajně se pohybuje mezi třemi a 65 kilometry.

Iron Dome má údajně 90% účinnost. Je ale třeba poznamenat, jak je běžnou praxí u každé PVO, na cíl se vždy vypouští dvě střely a proti některým útokům, které míří mimo obydlené oblasti, Iron Dome nezasahuje. Podle nejnovější zprávy izraelského deníku Ynet je ale průměrná úspěšnost 85 % Iron Dome, přičemž k zásahům dochází nejčastěji v jižním Izraeli. V menší míře Iron Dome zasahuje proti raketám odpálených teroristickou organizací Hizballáh na severu země.


Vylepšený Iron Dome

Nyní však bude Iron Dome ještě účinnější. Izraelské ministerstvo obrany uvedlo, že 12. ledna 2020 došlo k sérií testů modernizované verze Iron Dome. Na testu se podílelo izraelské výzkumné ředitelství DDR&D (Directorate of Defense Research and Development), izraelská protiraketová agentura IMDO (Israel Missile Defense Organization) a výrobce Iron Dome, společnost Rafael.

O samotném testu není mnoho oficiálních informací. Izraelské ministerstvo obrany v tiskovém prohlášení pouze uvedlo:„Tato úspěšná série testů představuje důležitý milník v operačních obranných schopnostech státu Izrael proti stávajícím a budoucím hrozbám. Zkoušky testovaly nově vyvinuté kapacity systému v celé řadě scénářů simulujících budoucí hrozby, kterým bude systém čelit během konfrontace.“

Jakým hrozbám Izrael čelí a bude čelit? Nepřátele Izraele neustále hledají cesty, jak překonat izraelskou mnohovrstvou protiraketovou obranu (Iron Dome, David's Sling, Arrow 2/3). Teroristické organizace Hamás a Hizballáh vylepšují nejen své rakety, ale také bezpilotní letadla.

Hizballáh, jakožto teroristická odnož íránských Revoluční gard působící v Libanonu, přitom využívá vojenské, technické a lidské kapacity Íránu. Ostatně schopnosti nových íránských zbraní ukázal nedávný íránský útok (resp. útok Íránem řízených zahraničních milicí) na ropná zařízení v Saúdské Arábii.


Iron Dome v akci

Dlužno ale dodat, že po zabití Kásima Sulejmáního, velitele Jednotek Quds (jde o jednotky kombinující schopnosti tajné služby a speciálních jednotek), aktivita Íránem podporovaných zahraničních milicí jistě klesne. Bez charismatického velitele a osobního kontaktu prostě řízení těchto milicí na dálku nebude tak efektivní.

Zpět k Iron Dome. Pini Yungman, viceprezident společnosti Rafale, k testu uvedl: „Dokončili jsme řadu testů s úspěšností 100 procent. Systém zachytil všechny simulované hrozby v oblasti určené pro účely experimentu.“

Vylepšený Iron Dome brzy převezme izraelská armáda. Rozsah modernizace Iron Dome nebyl vysvětlen, ale nepochybně se týká zejména oblasti software a elektroniky. Možná ale došlo také k hardwarovému vylepšení ELM-2084, viz úvodní video našeho článku.

Zajímavou vlastností Iron Dome je jeho schopnost bojovat proti střelám s plochou dráhou letu, jako jsou například ruské střely rodiny Ch-55 nebo Kalibr. Právě díky této schopnosti americká armáda nakoupila dvě baterie Iron Dome.

Američané ale nákup Iron Dome berou jako dočasné řešení (další nákupy neplánují), protože Iron Dome je určen pro statickou obranu izraelských měst. Americká armáda ale potřebuje mobilní prostředek, který umí chránit manévrující americké pozemní jednotky před útokem střel s plochou dráhou letu.

Americká armáda navíc potřebuje systém začlenit přímo do svého revolučního systému velení protivzdušné a protiraketové obrany IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System). Americká armáda hodlá zavést nový mobilní raketový prostředek PVO do svých bojových brigád již v roce 2023.

Základem amerického řešení možná bude právě střela Tamir, kterou společně vyvíjel Rafael a americká společnost Raytheon.

Zdroj: Ynet, Breaking Defense, The Drive, 2

Nahlásit chybu v článku


Související články

RETIA a ELTA společně výrobí radar protivzdušné obrany

Dnes, v úterý 25. listopadu 2014, byla za přítomnosti předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky podepsána ...

NÁZOR: Izraelský radiolokátor ELM-2084 je pro Armádu ČR ideální volba

Postupem času se stále více ukazuje, že české ministerstvo obrany udělalo velmi dobré strategické ...

Izraelský protiraketový systém Iron Dome pro americkou armádu

Americká armáda (US Army) nakoupí dvě baterie izraelského protiraketového systému krátkého dosahu ...

Jak izraelský „hrobník“ radarů S-300/S-400 nadzvedl Rusko

„Incident“ se odehrál v rámci mezinárodní výstavy Aero India 2019 konané minulý týden ve městě ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Tesil
  19:46 20.01.2020

  Jenom k tomu bombastickému úvodu.
  Neexistuje systém,který vždy, za každých podmínek pracuje na 100%.

  Jenom k tomu bombastickému úvodu.
  Neexistuje systém,který vždy, za každých podmínek pracuje na 100%.

  • major
   14:06 24.01.2020

   Určite - tých 100 % im to zostrelilo v testoch, čo nič nedokazuje. Čo sa týka viacnásobných odpalov, tak v prípade úspešnosti zásahu 90% pri jednej rakete, sa pri odpale dvoch ...Zobrazit celý příspěvek

   Určite - tých 100 % im to zostrelilo v testoch, čo nič nedokazuje.

   Čo sa týka viacnásobných odpalov, tak v prípade úspešnosti zásahu 90% pri jednej rakete, sa pri odpale dvoch striel dostávame na 99% (1 - 0,1*0,1), v prípade troch na 99,9% atď. - nikdy to ale nebude 100 %.Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  12:50 20.01.2020

  "Solejmání organizoval útoky na Američany v Íráku. A měly ho na seznamu teroristů." ...to tvrdi USA, oni oznacuju kto je a kto nie je terorista. "Milášku, v Hong-kongu vypukli ...Zobrazit celý příspěvek

  "Solejmání organizoval útoky na Američany v Íráku. A měly ho na seznamu teroristů." ...to tvrdi USA, oni oznacuju kto je a kto nie je terorista.

  "Milášku, v Hong-kongu vypukli protesty kvôli zasahovaniu Číny do štatútu Hong-kongu. Čína súhlasila pri preberaní s 50-ročným nezasahovaním." ....Hong Kong je sucast Ciny. Mozu si tam robit co chcu na svojom uzemi. Zapad chce iba podkopavat suverenitu a podnecovat k nasiliu. Komu co Cina slubila?..Velkej britanii v 1997? Velka Britania musela odyst z Honk kongu, inak by Cina vtrhla vojensky. Velka Britania obsadila Honk kong pomocou sily, pod namierenimi delami, musel cisar podpisat podmienky Velkej Britanie a ziadna demokracia tam nebola. Co by take USA asi robilo, keby Cina zacala medialne podporovat cernochov, ze ich utlacaju...

  "Ukrajina - protesty vypukli proti janukovičovi, lebo nepodpísal na nátlak Kremľa obchodnú dohodu s EÚ. " ....Nooo, tak vsade aj na zapade sa musia robit statne prevraty, ked niaka skupina obyvatelstva nesuhlasi. Mohli pockat do volieb a zvolit prozapadneho politika. Hlavne ze predstavitelia USA, EU stale navstevovali majdan. Revoluciu zorganizovali agenti CIA..som o tom presvedceny. Rusko je regionalna velmoc. Krym bol vzdy rusky, odjakziva im patril. Je logicke ze si ho obsadili, je tam ruske obyvatelstvo. Ci je to spravne, jasne ze nie je. Rusko si robi okolo svojich hranic predmostie. Keby Rusko malo take zdroje ako USA, tak robi to iste co USA.

  Preco je podobna zahranicna politika USA a Rymskej rise?...vzdycky bola niaka velmoc, vzdycky presadzovala svoju moc vo svete. Maju peniaze, armadu, ludi. Vsetko si kupia, obsadia, poslu vrahov, zorganizuju prevraty, urobia chaos.

  "Piškote...." ...CIA je rozviedka, ktora ma bezpilotne prostriedky s raketama. Jedna je vojeska, druha civilna organizacia. Jeden moze zabijat, druhy nemozu zabijat, Kto je dobry a kto je zly? USA ma prsty vsade, ta ma tolko agentuuur...AJ Havla financovala CIA, ...to vy nechcete nic z toho pripustit, lebo mate svoj obmezdeny pohlad a nechavate sa krmit co vam daju..Blizsky vychod je poznamenan studenou vojnou, kolonialnou politikou, izraelskym angazma. Ale momentalne tomu nasadili korunu chalani z USA.

  "Aj československo po boľševickom puči bolo ožobráčené.... Vidno rozdiel, kde vládol boľševik, a kde jeho čižma nestúpila.... ešte aj také rakúsko, kde dlho boľševik neostal, je na tom lepšie ako Slovensko...." ...V rakusku bol bolsevik?...ale nehovor, musel som sa zasmiat ze Ceskoslovensko po bolsevickom puci bolo ozobracene. Ceskoslovensko bolo po 2 svetovej vojne rozbite, chybali ludia. Zoberme to takto: Komunisti boli u moci 42 rokov, po revolucii je 30 rokov, mozme porovnavat kto co stihol, komunisti mali naskok este 12 rokov, ale prebrali krajinu po 2 svetovej vojne. Co za tu dobu sa vybudovalo vsade: elektrarne, skoly, panelove domy, kulturne domy, socialne domy, skolky, mosty, cesty, zeleznice, priehrady, tovarne, ,.... a neskutocne silna armada, ktoru museli financovat a este financovali zadratovanu hranicu, to vsetko stalo tolko penez a zdrojov a teraz po 30 rokov sa co vybudovalo?..staci ked si kazdy kukne svoje mesto, dedinu kde zije, co vyudovali komunisti a co od revolucie. Keby neboli eurofondy, tak sa neopravuju ani skoly. A od komunistov prevzali stat nezadlzeny, v dobrej hospodarskej kondicii, ale vy mi to vsetko vyvratite...odbocil som od temy....Skrýt celý příspěvek

  • satai
   13:00 20.01.2020

   Neblábol. Nebo zkus alespoň blábolit v nějakém existujícím jazyce.

   Neblábol. Nebo zkus alespoň blábolit v nějakém existujícím jazyce.

   • PetrTechnik
    14:00 20.01.2020

    No faktem je,že kdyby komunisti nevybudovali Dukovany a nezačali stavět Temelín, tak dnes nejméně třetinu elektřiny dovážíme. I ta zlořečená D1 je lepší než stará státní silnice. ...Zobrazit celý příspěvek

    No faktem je,že kdyby komunisti nevybudovali Dukovany a nezačali stavět Temelín, tak dnes nejméně třetinu elektřiny dovážíme. I ta zlořečená D1 je lepší než stará státní silnice. Takže ono to zase takové blábolení není.Skrýt celý příspěvek

    • Janko Paliga
     14:13 20.01.2020

     "No faktem je,že kdyby komunisti nevybudovali Dukovany a nezačali stavět Temelín, tak dnes nejméně třetinu elektřiny dovážíme." Skutočne? Keď infrašruktúru budovala už 1. ČSR, ...Zobrazit celý příspěvek

     "No faktem je,že kdyby komunisti nevybudovali Dukovany a nezačali stavět Temelín, tak dnes nejméně třetinu elektřiny dovážíme."

     Skutočne? Keď infrašruktúru budovala už 1. ČSR, myslíš si, že bez boľševika by sa ďalej nebudovala? Ako to vravíte vy Česi - je to "blábol".... Aj v neboľševických krajinách sa budujú jadrové elektrárne, či iná infraštruktúra. Dokonca diaľnica sa začala stavať tiež za 1. ČSR, no za boľševika sa dlho nestavalo.... Ten deficit je dodnes citeľný....Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      17:14 20.01.2020

      Co je blábol? Já tady mluvím o tempu výstavby infrastruktury a energetiky v ČR, tak sem netahej jiné země. Koncepce energetické sítě se založila v 70tých letech,, postavili se ...Zobrazit celý příspěvek

      Co je blábol? Já tady mluvím o tempu výstavby infrastruktury a energetiky v ČR, tak sem netahej jiné země. Koncepce energetické sítě se založila v 70tých letech,, postavili se Dukovany a rozpracoval Temelín, oboje funguje dodnes, zrovna tak základ dálniční síť , jakou máme byla budována a koncipována v 70 a 80tých letech (D5,D1) , za posledních 30 let se stavělo výrazně pomaleji. Dnes jsou velké investice neskutečně dlouho povolované, předražené (dálnice) a provází je obrovská korupce. To je prostě fakt.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      18:22 20.01.2020

      No ještě, že nás ti komunisti zachránili... Bez nich by prostě žádná dálniční síť ani energetická koncepce nebyla... Ano, píšeš bláboly. Stačí se podívat co se vybudovalo za první ...Zobrazit celý příspěvek

      No ještě, že nás ti komunisti zachránili... Bez nich by prostě žádná dálniční síť ani energetická koncepce nebyla...
      Ano, píšeš bláboly. Stačí se podívat co se vybudovalo za první republiky a jak jsme na tom na konci třicátých let byli ve srovnání s jinými Evropskými zeměmi. Velmi jednoduše se dá předpokládat, že po válce by vývoj pokračoval a s Marshallovým plánem by jsme dnes byli někde na úrovni Beneluxu. Komunismus odrovnal drtivou většinu inteligentních lidí. Některé pozavíral, jiné přinutil k emigraci, další přinutil pracovat v dělnických profesích. Do vedoucích pozic pak dosazoval doslova lůzu. Proto dnes máme úřednickou a politickou kulturu jakou máme. Tohle se bude dávat dohromady ještě hodně dlouho.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      20:22 20.01.2020

      PeterTechnik. No faktem je, že tempo výstavby infrastruktury za bolševika bylo podstatně pomalejší, než v západních kapitalistických zemích, a to i v oblasti na východě protěžované ...Zobrazit celý příspěvek

      PeterTechnik. No faktem je, že tempo výstavby infrastruktury za bolševika bylo podstatně pomalejší, než v západních kapitalistických zemích, a to i v oblasti na východě protěžované jaderné energetiky. Například SRN začala JE stavět dřív a měla v JE výrazně větší podíl v energetickém mixu než komunistické Československo. Pokud by komouši dokázali SRN předehnat, dalo by se uznat, že na něčem mají zásluhu. Takto i protěžovaná jaderné energetika patřila v Československu stěží k šedému průměru.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      22:01 20.01.2020

      Tak jsem se a ty dálnice podíval a skutečnost je tato: 1948-1989 561km 14km/rok 1990-2019 708km 24,4km/rok Takže tolik k té rychlosti výstavby. No a korupce a předraženost? Když ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak jsem se a ty dálnice podíval a skutečnost je tato:
      1948-1989 561km 14km/rok
      1990-2019 708km 24,4km/rok
      Takže tolik k té rychlosti výstavby. No a korupce a předraženost? Když porovnáváte dnešní a tehdejší ceny bez přepočtu a korupci tím co se psalo v médiích tehdy a dnes, tak Vám to vychází. Jinak rozhodně ne.
      Ale tohle už je mimo. Nikdo netvrdil, že za komunistů nebyl rozvoj vůbec žádný,, ale, že tam kde komunismus nebyl, byl ten rozvoj daleko větší. A to je prostě fakt.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     17:40 20.01.2020

     Petr Technik Vám se zdá, že v zemích, kde nebyli komunisti, že tam lozí po stromech??? Co třeba Rakousko? Na něm je dost vidět, že to tu mohlo být lepší. (zapomněl jste na ...Zobrazit celý příspěvek

     Petr Technik
     Vám se zdá, že v zemích, kde nebyli komunisti, že tam lozí po stromech??? Co třeba Rakousko? Na něm je dost vidět, že to tu mohlo být lepší.
     (zapomněl jste na Jaslovské Bohunice a Mochovce)Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      18:17 20.01.2020

      Neumíte číst? Já tu neporovnávám země podle zřízení, ale porovnávám velké investice v České republice za socialismu a dnes. Podívejte jen na pitomý e-shop za 400mil, to je do nebe ...Zobrazit celý příspěvek

      Neumíte číst? Já tu neporovnávám země podle zřízení, ale porovnávám velké investice v České republice za socialismu a dnes. Podívejte jen na pitomý e-shop za 400mil, to je do nebe volající, IZIP za 2miliardy (zcela zrušeno). Nové dálnice jsou stavěné často nekvalitně (D35).
      Jaslovské Bohunice a Mochovce jsou na Slovensku.
      Co všechny by jen za část prošustrovaných peněz mohla mít AĆR za výzbroj. Chaos ,bezkoncepčnost a korupce. V tomto směru je to výrazně horší než v minulosti.Skrýt celý příspěvek

     • Cpt. Morgan
      21:45 20.01.2020

      Porovnavat zivotnu uroven a rozvinutost Rakuska a CS je uplne neadekvatne. Rakusko bolo stovky rokov lokalna vnutrozemska kolonialna mocnost, malo cele tie storocia osoh z pozicie ...Zobrazit celý příspěvek

      Porovnavat zivotnu uroven a rozvinutost Rakuska a CS je uplne neadekvatne. Rakusko bolo stovky rokov lokalna vnutrozemska kolonialna mocnost, malo cele tie storocia osoh z pozicie centra moci a prudilo k nemu bohatstvo a produkcny potencial z uzemi celej monarchie. Preto bolo Rakusko hospodarsky dlhe storocia na neporovnatelne vyssej hospodarskej urovni. Ak sa dlhodobo niekde kumuluje blahobyt (typicky v centrach moci ovladanych uzemi), ma to za nasledok zvysovanie zakladneho zivotneho standardu toho centra moci, rozvoj kultury, prava, ale hlavne zo vsetkeho najdolezitejsie institucii.
      Institucie vznikaju a rozvijaju sa v podmienkach rozvinutej spolocnosti a vytvaraju funkcne ramce tej spolocnosti, standardy, kumuluju skusenosti a schopnosti, ktore su kvalitativne a kvantitativne nedosiahnutelne pre krajinu, ktora institucie rozvinute nema. Rakuska monarchia si pocas historie prechadzala svojimi problemami a tie sa vzdy zaznamenali v zakonoch, predpisoch, funkcnych ramcoch z takej skusenosti odvodenych, boli zachovane a dalsie generacie uz budovali na pouceni z toho plynuceho a nemuseli sa odznova pustat cestou chyb a pokusov, alebo marne sa utapat v neriesenych problemoch. Institucie su zaklad akehokolvek rozvoja a institucie mozu propserovat iba tam, kde existuje dostatocny blahobyt. Ten takmer vzdy velmoci ziskavaju odoberanim uzitku z ovladanych kolonii/uzemi.

      Cesko je kvoli silnemu vplyvu Nemecka a RU monarchie nerealizovana monarchia, co sa tyka aj Polska, akurat vo vacsom meritku a este aj kvoli vplyvu silnejsieho Ruska. Nerealizovane monarchie boli v rozvoji ovela slabsie ako lokalne monarchicke mocnosti, ale stale strukturovanejsie a lepsie rozvinute spolocnosti s aspon nejakymi instituciami, nez uplne zaostale agrarne krajinky bez vplyvu , moci a plne chudoby. V krajinach ako Horne Uhorsko nikdy ziadne institucie neboli, preto sme dnes odsudeni topit sa v mociari korupcie, neschopnosti, zaostalosti a kulturnej ignorancie. Neexistovala tu ziadne samostatne entity, ktora by dohliadali a regulovali vyvoj spolocnosti, ktore by upravovali zakony a pravidla tak, aby najerozivnejsie javy boli potlacane, aby sa postupne zvysovala uroven fungovania spolocnosti cez skusenosti nadobudnute dlhodobym vyvojom. Boli sme nadennici na vlastnom uzemi bez akehokolvek vlastneho fungovania, cela spolocnost bola riadena potrebami monarchie a plnila funkcie z toho plynuce. Nad ramec toho nebolo potrebne ist a ani sa v nicom neslo. Komunisti prebrali zaostalu agrarnu krajinu, ktora nemala vybudovanu skoro ziadnu infrastrukturu, ale hlavne to bola krajina v ktorej museli vsetky institucie iba zacat vznikat.

      Ak by Slovensko nemuselo v ramci bipolarneho globalneho zapasu plnit dalsiu svoju kolonialnu rolu, mohlo sa zacat rozvijat ovela rychlejsie. Mohli sme namiesto politickeho zapasu venovat sa radsej rozvoju spolocnosti, statu a institucii, ale studena vojna nam nedala na vyber. Preto aj popri celkovo skokovom rozvoji v mnohych oblastiach oproti agrarnej minulosti, politicky sme zostali stale koloniou a rozvoj infrastruktury neriesil dalsi a najzasadnejsi problem - rozvoj institucii.

      Vela kvalitnych institucii vzniklo za bolsevika, ale chyba bola po prevrate znova sa vrhnut na politicky boj, tentoraz opacnym smerom. Namiesto politickeho boja sme potrebovali konecne poriadne rozvijat vlastne institucie. Tie sa ale rozvijaju iba v prostredi skutocnej politickej nezavislosti a tam dnes nie sme ani nahodou. Rovnako sme pod vplyvom mocnosti ako aj v minulosti, akurat ze tentokrat mocnosti s este ovela dlhsou a rozsiahlejsou kolonialnou minulostou ako tou za bolsevika.

      Preto sme zaostala spolocnost, lebo sme sa nikdy realne sami nerozvijali.

      Za to bolsevik moze iba mensou mierou. Ovela vacsou tlak monarchie obmedzovanie rozvoja statnosti a institucii. Skutocny samostatny rozvoj s vlastnou zodpovednostou a uvedomovanim. Nejake obcasne zasahy ako za Marie Terezie nic zasadne neriesili, to bolo akurat na potlacenie upadku najzaostalejsich uzemi, aby odtial jedneho dna na Vieden nenabehli ludozruti s faklami. Samostatne sa rozvijat sme mohli konecne zacat po konci bolsevika, ale namiesto toho sme sa nechali dotlacit oportunistami pod ine riadenie a znova len registrujeme, co nam terajsia mocnost nasepkava a podla toho snivame a koname. Samostatny vyvoj ale nemame. Vsetky think tanky, MVO by tu neboli a neudavali ton. Ked sa nabuduce znova zvolni vplyv moci aktualne uplatnovany, zase budeme vidiet, ze sme sa nikam neposunuli a zase budeme zacinat od nuly, pretoze pod vplyvom cudzej moci sa vlastna moc nad sebou rozvijat neda.

      Vlastne institucie si musime budovat sami, tie prebrate su len cudzie a nie su tu aby sme z nich mali osoh my, ale ten, kto ich zalozil.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:50 20.01.2020

      Cpt. Morgan
      přesto co píšete, bylo prvorepublikové Československo mnohem na lepší úrovni než Rakousko. Změny nastaly po roce 1948.

      Cpt. Morgan
      přesto co píšete, bylo prvorepublikové Československo mnohem na lepší úrovni než Rakousko. Změny nastaly po roce 1948.

     • Torong
      22:08 20.01.2020

      Petr Technik
      Jenže spor je právě o rozdílu mezi zeměmi, kde vládly komunistické vlády a těmi kde ne. A každý takový stát nakonec zkrachoval.

      Petr Technik
      Jenže spor je právě o rozdílu mezi zeměmi, kde vládly komunistické vlády a těmi kde ne. A každý takový stát nakonec zkrachoval.

     • Cpt. Morgan
      02:04 21.01.2020

      ano, ale to je kratkodoby prechodny jav a vykyv v prostredi 2 svetovych vojen a rakusko nemeckych suvislosti a okolnosti. Hlavne rozpad monarchie priniesol hlboky a jasny prepad ...Zobrazit celý příspěvek

      ano, ale to je kratkodoby prechodny jav a vykyv v prostredi 2 svetovych vojen a rakusko nemeckych suvislosti a okolnosti. Hlavne rozpad monarchie priniesol hlboky a jasny prepad rozvoja Rakuska. Nasledna neskorsia konsolidacia ale nebola vobec velky problem, pretoze Rakusko nezacinalo skoro od nuly ako my, ale nadviazalo znova na dlhodobo vysoku uroven svojich starocia budovanych institucii a statu. My sme nemali na co nadviazat, ani sme nemali moznost dalej zveladovat systemy rozvinute instituciami pocas dlhych obdobi ziskavania skusenosti. My sme nemali takmer nic a aj dnes mame len o trosku viac, lebo aj keby mame dnes infrastrukturu na urovni, bez rozvinutych systemov spravovania statu a spolocnosti to pojde dolu vodou a znova sa to tu cele rozkradne. Lenze rozvoj institucii potrebuje dve zakladne veci - blahobyt, lebo ked treba hlavne zapasit o hole zivobytie, institucie kazdy okasle - a este treba aj dlhy cas, lebo vytvarat kvalitne principy riadenia chce vela vela casu a vela pouceni na vlastnych chybach. My sa vsak na vlastnych chybach poucit nemozeme, lebo si sami nevladneme, ale sme ovladani, preto vlastne institucie mat takymto sposobom ani nikdy nebudeme. Blahobyt co najdlhsie, samostatne rozhodovanie a zodpovednost za svoj stat, uvedomenie, ze stat a spolocnost nie je iba sucet individui, ale vizie a prospech vyssi ako individualny, lebo individualisti nikdy napr. dialnicu nevybuduju (pregnantne viditelne v nasich krajinach), ale sa posnazia ju co najlepsie rozkradnut. V zdravej spolocnosti je individualny princip siroko pritomny, ale nie vsemocny, lebo spolahlivo zrusi akekolvek spolocenske principy a hodnoty, ktore su rozsahom vacsie ako ten jednotlivec. Stat je postaveny na principe zjednocovania, spolocneho dobra. Dnes je moderne to vydavat za socialisticky populizmus. Nasledkom toho bude, ze staty garantujuce spolocnosti ludi s autentickymi narokmi ich realizaciu budu rozrusovane a ako princip vymiznu. Zostane len vseobecna masa jednotlivcov s vseobecnymi potrebami, bez autentickych zaujmov a cielov a budu im vladnut najvacsie mocenske globalne celky, cize nadnarodne konglomeraty riadene zopar individuami s vlastnymi zaujmami. Potom uz nebude mozne stanovit si spolocensky zaujem a presadit ho, pretoze autenticke spolocnosti zaniknu a vseobecna masa individui potrebuje len osobne potreby, o ine vyssie principy sa nezaujima. Tak budu chovani ako kanariky v klietke, s jednotnym zivotom, jednotnymi hoidnotami, jednotnym zmyslanim, jednotnym spravanim, - obrovska masa k nicomu neodhodlanych, s nicim nestotoznenych apologetov, s ktorymi si najmocnejsi spravia ako sa im zachce. Vsetci budu rovnaki, na vsetkych bude fungovat jednotne riadenie.Skrýt celý příspěvek

     • Cpt. Morgan
      09:23 21.01.2020

      Flanker jirka, ohladom kratkeho naskoku CS oproti Rakusku - vid. moja reakcia z 02:04 21.01.2020

      Flanker jirka, ohladom kratkeho naskoku CS oproti Rakusku - vid. moja reakcia z 02:04 21.01.2020

     • Janko Paliga
      21:52 21.01.2020

      @ Cpt. Morgan "Porovnavat zivotnu uroven a rozvinutost Rakuska a CS je uplne neadekvatne." Ekonomický analytik vo svojom článku písal, že v roku 1948 bolo HDP na hlavu občana ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Cpt. Morgan

      "Porovnavat zivotnu uroven a rozvinutost Rakuska a CS je uplne neadekvatne."

      Ekonomický analytik vo svojom článku písal, že v roku 1948 bolo HDP na hlavu občana Československa na úrovni 121% oproti občanovi Rakúska. V roku 1989 to už ale bolo 58% pre občana ČSSR.

      "Vela kvalitnych institucii vzniklo za bolsevika, ale chyba bola po prevrate znova sa vrhnut na politicky boj, tentoraz opacnym smerom. "

      Veď od vzniku SR nám tu opäť vládli boľševici.... :-D

      "Vsetky think tanky, MVO by tu neboli a neudavali ton. " Máš pocit, že za vlády Zderu-Sociálnej demagógie tu udávajú tón nejaké MVO, "nedej Bože ŠOROŠ"...? :-DSkrýt celý příspěvek

   • Clavo
    14:58 20.01.2020

    Satai Koľko máš 15 - 20 alebo nebodaj 30 tak teda to si musíš pamätať

    Satai Koľko máš 15 - 20 alebo nebodaj 30 tak teda to si musíš pamätať

    • Torong
     17:08 20.01.2020

     Já myslím, že si to pamatuje stejně dobře jako já - Rozbitá centra měst, rozbité cesty, naprosto otřesné služby, na cokoliv pořadníky a fronty a lidi okrádající jeden ...Zobrazit celý příspěvek

     Já myslím, že si to pamatuje stejně dobře jako já - Rozbitá centra měst, rozbité cesty, naprosto otřesné služby, na cokoliv pořadníky a fronty a lidi okrádající jeden druhého...
     Někteří by opravdu potřebovali poslat zpátky, aby jim domovní důvěrnice, příslušníci PS-VB, předsedové pracovních kolektivů a podobní dobrodějové vysvětlili, co to znamená socialisticky žít...Skrýt celý příspěvek

     • Clavo
      08:47 21.01.2020

      A keď si taky kultový historik co z toho sa dnes nedeje keď si není za vodou ale iba chceš pracovať a živiť rodinu a nekradnut.

      A keď si taky kultový historik co z toho sa dnes nedeje keď si není za vodou ale iba chceš pracovať a živiť rodinu a nekradnut.

     • Torong
      09:43 21.01.2020

      Tak města už jsou opravená, cesty jsou v daleko lepším stavu. Nemusím čekat deset let, abych dostal telefon a být si můžu koupit nebo pronajmout že dne na den, aniž bych se musel ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak města už jsou opravená, cesty jsou v daleko lepším stavu. Nemusím čekat deset let, abych dostal telefon a být si můžu koupit nebo pronajmout že dne na den, aniž bych se musel někomu upsat na X let pracovního poměru. A spotřební zboží nebo slušnou zeleninu seženu i bez známosti a úplatků.
      No a moje děti si mohou vybrat školu podle zájmu a schopností a ne podle kádrového profilu svých rodičů. Takže tu nehutor somariny a radši si dej další repovicu.Skrýt celý příspěvek

  • Janko Paliga
   14:47 20.01.2020

   ""Solejmání organizoval útoky na Američany v Íráku. A měly ho na seznamu teroristů." ...to tvrdi USA, oni oznacuju kto je a kto nie je terorista. " Žiadne tvrdenie nie je treba, ...Zobrazit celý příspěvek

   ""Solejmání organizoval útoky na Američany v Íráku. A měly ho na seznamu teroristů." ...to tvrdi USA, oni oznacuju kto je a kto nie je terorista. "

   Žiadne tvrdenie nie je treba, stačí sa pozrieť na Sulejmániho skutky, tie najlepšie popisujú, čo to bol za človeka....

   "Hong Kong je sucast Ciny. Mozu si tam robit co chcu na svojom uzemi. Zapad chce iba podkopavat suverenitu a podnecovat k nasiliu."

   Milášku, to by Čína nemala mať podpísanú dohodu o 50 ročnom nezasahovaní do vývoja v Hongkongu. zaujímavé, že obyvateľ Hongkongu sa má lepšie ako obyvateľ zvyšku Číny... kdepak as´i udělali soudruzi chybu?

   "Nooo, tak vsade aj na zapade sa musia robit statne prevraty, ked niaka skupina obyvatelstva nesuhlasi. Mohli pockat do volieb a zvolit prozapadneho politika."

   Chceš tvrdiť, že občan nemôže protestovať proti svojmu okrádaniu a musí čakať na ďalšie voľby? Ty sa tiež necháš okradnúť a držíš jazyk za zubami??

   "Revoluciu zorganizovali agenti CIA..som o tom presvedceny." Viera ešte neznamená reálny dôkaz. Ty si myslíš, že občania Ukrajiny sú ovce .... Ovce, čo sa nechajú okradnúť.... Aj okupáciu Krymu zorganizovali agentí Síájéj? ("já jsem agent Síájéj, jsem nebezpečnej a zlej" .... - Pepa Nos... :-D) :-D

   "Preco je podobna zahranicna politika USA a Rymskej rise?...vzdycky bola niaka velmoc, vzdycky presadzovala svoju moc vo svete. Maju peniaze, armadu, ludi. Vsetko si kupia, obsadia, poslu vrahov, zorganizuju prevraty, urobia chaos. " A na Kremeľ si zabudol? :-D A mnoho ďalších .... :-D

   "Havla financovala CIA" Ale no.... :-D CIA nie. Ak ťa za boľševika odmietali zamestnať a navyše ťa za to, že nemáš pečiatku o zamestnaní v občianskom preukaze, zatvárali do väzenia, vysvetli, ako mohol niekto bez finančných prostriedkov prežiť? To že mu niekto zo zahraničia prispieval na živobytie, je hanba boľševika, nie Havla. Boľševik mu bránil zamestnať sa, nie Havel. Mal by si sa niečo doučiť o tom období. A nebol jediný, koho podporovali zo zahraničia, aby vôbec prežil.... neviem, či si už načisto cynický, alebo iba nedovzdelaný....

   "...to vy nechcete nic z toho pripustit, lebo mate svoj obmezdeny pohlad a nechavate sa krmit co vam daju.." Kŕmiť sa žiaľ nechávaš ty, aj so svojou vierou, atď....

   "...V rakusku bol bolsevik?...ale nehovor, musel som sa zasmiat ze Ceskoslovensko po bolsevickom puci bolo ozobracene. Ceskoslovensko bolo po 2 svetovej vojne rozbite, chybali ludia."

   A neboli tam boľševické vojská, ktoré odišli až vtedy, ak Rakúsko garantovalo svoju neutralitu....?
   A v Nemecku, ktoré bolo rozbité viac, nechýbali ľudia? Dokonca ešte omnoho viac, keďže otročili v ZSSR a vrátili sa až v 50-tych rokoch, aj to len v zlomkových počtoch... Nemecká infraštruktúra bola viac rozbitá ako v ČSR. V mnohých krajinách v Európe sa prídelový systém zrušil po vojne skôr ako v ČSR....

   "Komunisti boli u moci 42 rokov, po revolucii je 30 rokov, mozme porovnavat kto co stihol, komunisti mali naskok este 12 rokov, ale prebrali krajinu po 2 svetovej vojne. " Tých 30 rokov po revolúcii tu väčšinou stále vládnu boľševici a ich pohrobkovia.... Tí rabovali už od Muftiho čias.... a slovenské ovečky to Muftimu žrali.....

   "Co za tu dobu sa vybudovalo vsade: elektrarne, skoly, panelove domy, kulturne domy, socialne domy, skolky, mosty, cesty, zeleznice, priehrady, tovarne, ,...."

   Aj za prvej ČSR sa budovala infraštruktúra, dokonca aj diaľnica sa začala stavať.... A za boľševika sa začala budovať veľmi neskoro.... Boľševik nemá patent na budovanie....

   ".staci ked si kazdy kukne svoje mesto, dedinu kde zije, co vyudovali komunisti a co od revolucie." Pozri si napríklad starostu Spišského Hrhova, ako z ničoho zveľadil svoju dedinu.... je to o ľuďoch, nie je to o boľševikoch. Za boľševika sme nemali v dedine ani vodovod, kanalizáciu, plyn....

   " Keby neboli eurofondy, tak sa neopravuju ani skoly. " Pozri sa na kasárne na Slovensku, do mnohých budov sa dlho neinvestovalo a ke´d sa investovalo, budovy dlho armáde neslúžili.... Nebude to ľuďmi, ktorí zle hospodária? Nie boľševikmi....Skrýt celý příspěvek

  • Janko Paliga
   14:55 20.01.2020

   "A od komunistov prevzali stat nezadlzeny, v dobrej hospodarskej kondicii, ale vy mi to vsetko vyvratite...odbocil som od temy...." V dobrej hospodárskej kondícii?? Preto sa umelo ...Zobrazit celý příspěvek

   "A od komunistov prevzali stat nezadlzeny, v dobrej hospodarskej kondicii, ale vy mi to vsetko vyvratite...odbocil som od temy...."

   V dobrej hospodárskej kondícii?? Preto sa umelo zo štátneho rozpočtu dotovala výroba tankov v Martine a predávali sa za bagateľ, len nech je aspoň nejaký maličký prílev dolárikov pre ČSSR.... A občan ČSSR umelo dotoval rozdiel predajnej a výrobnej ceny zo svojho.... To je dobré hospodárenie u teba?

   Umelá prezamestnanosť, ale reálne sa roky čakalo na byty, nedostatkový tovar..... Preto namiesto v práci robotníci vysedávali v krčmách počas pracovného času - https://www.youtube.com/watch?...

   či ako sa nakupovalo - https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   14:55 20.01.2020

   Kdo by to byl řekl, že CIA má drony, vážně to je mi, ale překvapení. Kde píšu něco o tom, že jedni mohou a druzí nemohou zabíjet. Nebo to, že někdo je "dobrý" a někdo "zlý". Jasně ...Zobrazit celý příspěvek

   Kdo by to byl řekl, že CIA má drony, vážně to je mi, ale překvapení. Kde píšu něco o tom, že jedni mohou a druzí nemohou zabíjet. Nebo to, že někdo je "dobrý" a někdo "zlý". Jasně CIA je úplně všude a mají prsty úplně ve všem. Vlastně kdyby si tam všichni dali na jeden den voraz tak se země přestane otáčet. Doporučuji abyste se dnes večer podíval jestli tam nemáte amerického špicla...
   Za to že u nás byla revoluce může CIA, za všechno může CIA. Kdykoliv se kdekoliv stane cokoliv co se nelíbí Rusku, Číně, Iránu nebo vlastně komukoliv tak za to může CIA. Moc se toho o nich neví, takže jsou ideální obětní beránek.
   Takže opět to, že za každým rohem nevidím Amerického operativce ze mě dělá člověka s omezeným pohledem i přes to, že už jsem napsal, že část viny za situaci na Blízkém východě mohou spojené státy. Tak to potom ano. Za to vy jste extrémně objektivní myslitel, který prokoukl všechny lži a dozvěděl se osvícenou pravdu na Sputniku, nebo kdekoliv jinde kde se mu zprávy líbily a hodily se do krámu...

   Všimněte si prosím, že s osobními útoky o zaslepenosti jste začal vy a z nějakého důvodu neodpovídáte přímo ve vláknech, ale vypisujete se zde.

   Obávám se tedy, že jsme se nepochopili od samého začátku. Mě je v tomto případě JEDNO jaké strany se aktu zúčastnily, to co jsem psal je, že chápu že USA takto zakročily i když to bylo na hraně a že kdyby podobnou věc v PODOBNÉ SITUACI udělali Rusové, Íránci nebo pro mě za mě třeba šmoulové, tak můj názor zůstane neměnný, protože hodnotím akt a ne to kdo ho na kom vykonal. Zatímco vy se na problém zřejmě díváte optikou zlý a ošklivý Američané, kteří nám tu zničili náš socialistický ráj zabili hodného neškodného Peršana na mezinárodní návštěvě. Vlastně mi připadá, že jste tou zemí za velkou louží docela posedlý...

   Když se pak podívám na tu poslední část docela to zapadá. Komunisté vzali to co ještě nestačili vzít nacisté a během 42 let stačili všechno nenávratně prošustrovat. Nacisté taky měli plány na budování svého protektorátu, ale zpátky bych je kvůli tomu nechtěl. Mimochodem ČSLA která měla být s předpokládanými ztrátami 95% obětována spolkla značnou část financí. Nevím jak u vás na Slovensku, ale u nás se staví a renovuje (samozřejmě je tu 1000 a jeden problém..). Mimochodem doporučuji zavítat do Berlína. Rozdíl mezi západem a východem je patrný do dnes...Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  16:54 19.01.2020

  Iron dome je system na odhananie much a Izrael by neuchranil pri koordinovam utoku okolitych Arabov, aky sa narysoval v roku 1967. Otazka je, či taky koordinovany utok vôbec hrozi. ...Zobrazit celý příspěvek

  Iron dome je system na odhananie much a Izrael by neuchranil pri koordinovam utoku okolitych Arabov, aky sa narysoval v roku 1967. Otazka je, či taky koordinovany utok vôbec hrozi. Podla mna nie, lebo svet nie je tak dramaticky rozdeleny aby sa v nom nedokazali učinne diplomaticky branit. USA su jasnym a pevnym spojencom a tak to aj zostane pokial nepodlahnu službe mamonu a nezačnu predavat špičkove zbrane Saudom. Napr. teraz sa vedie polemika či Saudom predat F-35.
  Izraelu sa vdaka citlivemu tancu v porcelane ruskych vojsk a zaujmov v Syrii podarilo urobit si aj z Rusov tichych spojencov aj ked pri tom Bibi minul vela leteckeho paliva na lety do Moskvy.
  Slniečkari z EU, ktorym sa nepači židovska politika su politicky a vojensky o ničom.
  Z dlhodobeho hladiska predstavuje jedine realne velke nebezpečenstvo Iran, ale podla mna aj Iran je viac otazkou vyvoja v samotnom Irane než vojny. Ajatolahovia čo zažili Chomejniho a hrdinovia vojny s Irakom už su šedivi (jeden dokonca nedavno zomrel) a tak biologicky musi dojst zmene generacii a mladi Iranci nakopu ajatolahov a gardu do zadku. A potom, tak ako mladi na celom svete aj Iranci sa vdaka bohatstvu z ropy uvedomelo prozapadne skorumpuju (zdemokratizuju) aby si mohli uživat dievčat, mercedesov a islamom zakazanych radovanok.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   11:33 20.01.2020

   Saúdi nemají s Izraelem aktuálně žádný problém. Mohammed bin Salman naopak podporuje provázání s izraelskou ekonomikou a snaží se, aby stejným směrem směřoval i Egypt. Mimo jiné ...Zobrazit celý příspěvek

   Saúdi nemají s Izraelem aktuálně žádný problém. Mohammed bin Salman naopak podporuje provázání s izraelskou ekonomikou a snaží se, aby stejným směrem směřoval i Egypt. Mimo jiné před rokem prohlásil "S Izraelem máme mnoho společných zájmů". Saúdům by válka/izolace/podpora nepřátel Izraele prakticky nepřinesla nic. Prachy jsou vždy přednější než Alláh a ručník na hlavě.

   Region se ve vztahu k Izralie rozdělil - sunnité a to především Saúdská Arábie, SAE vs Šíité - především Írán. Zcela nečekaně se k Izraeli pozitivně otočili Ibádíé = Omán, kdy Yousuf bin Alawi prohlásil, že "možná je načase, aby se s Izraelem zacházelo stejným způsobem (jako s ostatními státy) a aby také měl stejné povinnosti."
   Problémem pro Izrael do budoucna bude bohužel dost možná Turecko. Ostatně, to asi pro celé NATO. S Erdoganem v čele se s nimi nedá dál počítat jako s důvěryhodným partnerem.Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  10:57 19.01.2020

  Danik Hmm... ne neměl funkci CIA.. : ...Ale ano mal podobnu veducu funkciu v statnej organizacii ako sef CIA. Prosím o jakou přesně revoluci se jedná? Americkou válku za ...Zobrazit celý příspěvek

  Danik

  Hmm... ne neměl funkci CIA.. : ...Ale ano mal podobnu veducu funkciu v statnej organizacii ako sef CIA.

  Prosím o jakou přesně revoluci se jedná? Americkou válku za nezávislost? Ta už skončila. :

  Ked to nevidite, ste zaslepeny americkou propagandou, vsade mozne: Honkong, Severna Korea, Rusko, Ukrajina, Afganistan, Irak, Iran, .....staty juznej a strednej ameriky. USA si tvrdo haji demokraciu vo svojej krajine..sloboda slova a tak, ale za hranicami, hned jak ju prekrocite, tak usa organizuje tvrdu politiku v prospech americkej ekonomiky, tam uz nejde o ziadnu demokraciu. Vyhrozuju celej EU ze im daju cla na auta. Politika USA je podobna rymskej risi, Ked to nejde vojensky, tak to uplatia, rozhadaju mezi sebou, urobia chaos a tak to vyzera cely blizsky vycho, severna afrika, stredna a juzna amerika.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   12:40 19.01.2020

   USA jsou přesvědčeny, že Solejmání organizoval útoky na Američany v Íráku. A měly ho na seznamu teroristů. Každopádně to byl dobrý řezník. Live by the sword, die by the sword...

   USA jsou přesvědčeny, že Solejmání organizoval útoky na Američany v Íráku. A měly ho na seznamu teroristů. Každopádně to byl dobrý řezník. Live by the sword, die by the sword...

  • Janko Paliga
   14:15 19.01.2020

   Milášku, v Hong-kongu vypukli protesty kvôli zasahovaniu Číny do štatútu Hong-kongu. Čína súhlasila pri preberaní s 50-ročným nezasahovaním. Ukrajina - protesty vypukli proti ...Zobrazit celý příspěvek

   Milášku, v Hong-kongu vypukli protesty kvôli zasahovaniu Číny do štatútu Hong-kongu. Čína súhlasila pri preberaní s 50-ročným nezasahovaním.

   Ukrajina - protesty vypukli proti janukovičovi, lebo nepodpísal na nátlak Kremľa obchodnú dohodu s EÚ. Ukrajinci nie sú hlúpi, aby nevedeli, že ich týmto POŠKODIL. Ty by si sa nechal ošklbať bez protestu? Asi áno, veď máš rád pevnú ruku vládnuceho kremeľského oligarchu.... Ešte mu aj pozadie nastavíš...

   Venezuela - populistický boľševický babrák rozfláka ekonomiku a zvaľuje svoje babráctvo na iných .... Aj československo po boľševickom puči bolo ožobráčené.... Vidno rozdiel, kde vládol boľševik, a kde jeho čižma nestúpila.... ešte aj také rakúsko, kde dlho boľševik neostal, je na tom lepšie ako Slovensko....

   "Ked to nejde vojensky, tak to uplatia, rozhadaju mezi sebou, urobia chaos a tak to vyzera cely blizsky vycho, severna afrika, stredna a juzna amerika."

   V Sýrii najpr Asad poslal po katastrofálnom suchu v Sýrii na svojich občanov tanky, tí sa radikalizovali až po krvavých jatkách na Asadov príkaz. Žiadne Spokojné štáty do tých jatiek neťahaj.

   Zabudol si pripísať obete ruského imperializmu - ukrajinský Krym, Južné Osetsko, Abcházsko, Podnestersko..... To len aby si nekríval na jednu nohu... :-DSkrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   16:59 19.01.2020

   “Politika USA je podobna rymskej risi".
   A to je zase která, ta rymská říše? O té jsme se na ZŠ neučili...?

   “Politika USA je podobna rymskej risi".
   A to je zase která, ta rymská říše? O té jsme se na ZŠ neučili...?

  • Danik
   19:47 19.01.2020

   Piškote.... Měl vedoucí funkci státní organizace. Ovšem quds a CIA jsou trošku rozdílné organizace. Jedna je částí armády a druhá je rozvědka. I tak ve chvíli kdyby se sešel ...Zobrazit celý příspěvek

   Piškote....

   Měl vedoucí funkci státní organizace. Ovšem quds a CIA jsou trošku rozdílné organizace. Jedna je částí armády a druhá je rozvědka. I tak ve chvíli kdyby se sešel ředitel CIA třeba v Čečně s místními veliteli separatistů a od Rusů by chytil raketu, můj názor by zůstal neměnný.

   A co mám vidět? Směsici myšlenek, hodnot, příležitostí, konfliktů a zájmů ve které si každý jeden státní i nestátní aktér snaží udržet nebo zlepšit svoji pozici? Hongkong, Ukrajina, Rusko to jako vážně? Takže podle vás mají Spojené stát prsty ve všem? V Hongkongu jsou lidé vyděšení z absolutní nadvlády diktatury, bojí se únosů, předem rozhodnutých soudních procesů, za současnou situaci si Čína může sama. Na Ukrajině se v občanské válce střetávají lidé kteří chtějí na východ s lidmi kteří chtějí na západ. Máte důkazy o Americkém zapojení před začátkem krize? Do Afghánistánu se míchali snad všichni, zásah Američanů byl vynucen potřebou ochrany vlastního bezpečí a mimochodem jak přesně ekonomicky se USA vyplatila válka v Afghánistánu, Iráku, nebo korejská anabáze? Ano Amerika si hájí svoje zájmy, jsou velmoc, chybují. Vy však vidíte nějaké systematické dobývání světa? Pro nás s jenom částí informací a znalostí výsledků je velmi jednoduché soudit a dělat si závěry...

   Takže to, že si uvědomuji, že Blízký východ je ve stavu ve kterém je díky odkazu studené války (tedy jak Sovětů tak Američanů), náboženské nesnášenlivosti, koloniální minulosti, nové studené války mezi Íránem a Saudskou Arábií a také kvůli muslimům samotným. To, že za každým bukem nevidím amerického špiona a že nemám potřebu si nalhávat, že za všechny hoře světa může strýček Sam ze mě dělá zaslepence americkou propagandou?

   Jděte si lehnout...Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  22:05 18.01.2020

  Iron Dome funguje s relativně vysokou ucinosti jen proto ze zasahuje proti nepříteli s technikou a taktikou která má blíže k vanocni pyrotechnice než k sofistikovaným zbraňových ...Zobrazit celý příspěvek

  Iron Dome funguje s relativně vysokou ucinosti jen proto ze zasahuje proti nepříteli s technikou a taktikou která má blíže k vanocni pyrotechnice než k sofistikovaným zbraňových systémům.
  Příhoda s dávkou projektilu z těžkého kulometu jasné odhaluje jak snadno se dá systém osalit, jak zde již trefně někteří komentovali .....

  Překvapující je jak snadno se i lidé s vysokou technickou erudici nechají zmást marketingovým bláboly na úrovni čokolády MilkaSkrýt celý příspěvek

  • alexa123
   07:07 19.01.2020

   Urcite nebudes mat problem vymenovat sofistikovane zbrane s doletom 65km s ktorymi Iron Dome bude mat problem

   Urcite nebudes mat problem vymenovat sofistikovane zbrane s doletom 65km s ktorymi Iron Dome bude mat problem

   • flanker.jirka
    11:01 19.01.2020

    A je to skutečně 65 km? Tamir za 50 000 dolarů má hmotnost 90 kg. Mnohem dražší raketa Python 5 používaná v systému Spyder SR (verze bez boosteru) má 105 kg a dosah 15 km a raketa ...Zobrazit celý příspěvek

    A je to skutečně 65 km? Tamir za 50 000 dolarů má hmotnost 90 kg. Mnohem dražší raketa Python 5 používaná v systému Spyder SR (verze bez boosteru) má 105 kg a dosah 15 km a raketa Derby o hmotnosti 130 kg pak dosah pouze 20 km.
    Trochu nepoměr.Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     13:21 19.01.2020

     Spíš to bude chyba překladu. Jediné podobné číslo, které jsem našel bylo, že systém působí proti střelám s dosahem až 70 km. Na Wiki je uvedeno, že systém ochrání obydlenou ...Zobrazit celý příspěvek

     Spíš to bude chyba překladu. Jediné podobné číslo, které jsem našel bylo, že systém působí proti střelám s dosahem až 70 km.

     Na Wiki je uvedeno, že systém ochrání obydlenou oblast o velikosti 150 km2. To indikuje dosah spíše něco kolem 10 km. A to by i odpovídalo tomu Pythonu.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:28 19.01.2020

      10 km už je asi blíže pravdě. Uvádět schopnost bránit nějakou plochu vídím jako marketing, hází to pak větší čísla. Praxe bude asi odlišná, vyplatí se mít systém předsunutý blíže ...Zobrazit celý příspěvek

      10 km už je asi blíže pravdě. Uvádět schopnost bránit nějakou plochu vídím jako marketing, hází to pak větší čísla. Praxe bude asi odlišná, vyplatí se mít systém předsunutý blíže ve směru odkud střely přílétají, aby trosky po sestřelu nepadaly na to co se má bránit.Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      13:35 19.01.2020

      to flanker.jirka "Uvádět schopnost bránit nějakou plochu vídím jako marketing, hází to pak větší čísla" Přece jenom, je to stacionární systém. Tak bych se nedivil Izraeli, že jeho ...Zobrazit celý příspěvek

      to flanker.jirka
      "Uvádět schopnost bránit nějakou plochu vídím jako marketing, hází to pak větší čísla"
      Přece jenom, je to stacionární systém. Tak bych se nedivil Izraeli, že jeho přesný dosah tají:)Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:45 19.01.2020

      Na druhou stranu je tak intenzivně využíván, že se spoustu věcí určitě dalo vypozorovat. V posledních letech se snaží z gazy snaží odpalovat rakety ve větších salvách, aby systém ...Zobrazit celý příspěvek

      Na druhou stranu je tak intenzivně využíván, že se spoustu věcí určitě dalo vypozorovat. V posledních letech se snaží z gazy snaží odpalovat rakety ve větších salvách, aby systém zahltili.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   11:01 19.01.2020

   Palestinci vyrábajú svoje rakety v pivnici rodinného domu na SV18 (dokument na Prima Zoom) a majú teda veľmi pochybnú kvalitu, čo je však problém útočníka a nie obrancu. Tie rakety ...Zobrazit celý příspěvek

   Palestinci vyrábajú svoje rakety v pivnici rodinného domu na SV18 (dokument na Prima Zoom) a majú teda veľmi pochybnú kvalitu, čo je však problém útočníka a nie obrancu. Tie rakety lietajú Pánu Bohu do okien a 90% z nich netrafí ani mestskú aglomeráciu, nie to ešte obývanú budovu. Je to skôr symbolické gesto ako skutočná hrozba aj keď tu a tam sa im niečo trafiť podarí. V každom prípade Izrael tieto strely vcelku spoľahlivo likviduje a aj varovné sirény informujú obyvateľov o raketovom útoku s dostatočným predstihom. Otázna tak len ostáva citlivosť systému a teda jeho ekonomická efektivitaSkrýt celý příspěvek

   • StandaBlabol
    12:51 19.01.2020

    To, že raketa je nepřesná ale nijak neusnadňuje její sestřel. Nevím o tom, že by někdo používal složitě manévrující minometné granáty nebo "stealth" dělostřeleckou munici. Možná by ...Zobrazit celý příspěvek

    To, že raketa je nepřesná ale nijak neusnadňuje její sestřel. Nevím o tom, že by někdo používal složitě manévrující minometné granáty nebo "stealth" dělostřeleckou munici. Možná by Strikehawk mohl rozepsat, co těmi sofistikovanými systémy vlastně myslel...

    Mnohem snažší, než ten systém oklamat, asi bude zahltit jej. Pochybuji, že by si poradil s palbou celé baterie raketometů, třeba naše vz.70.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     13:17 19.01.2020

     Nemám čo dodať... Samozrejme, Izrael sa bráni proti tomu čo ho reálne ohrozuje. A to nie sú raketometné salvy ale ojedinelé útoky primitivnymi reaktívnymi strelami. A ide im to ...Zobrazit celý příspěvek

     Nemám čo dodať... Samozrejme, Izrael sa bráni proti tomu čo ho reálne ohrozuje. A to nie sú raketometné salvy ale ojedinelé útoky primitivnymi reaktívnymi strelami. A ide im to dobre. Nechápem, prečo by sme mali riešiť účinnosť systému v prípade ktorý sa ešte nestal. Mne to palestínske ostreľovanie Izraela príde ako keď kedysi Al-kajda ohlásila útok na budúci týždeň. Síce sa žiaden neudial ale opatrenia stáli kopu peňazí a ľudia sa báli. A turbanisti v jaskyni sa smiali ako s nami zase vypiekliSkrýt celý příspěvek

 • SofF
  17:17 18.01.2020

  určitě zajímavá věcička, ale tvrzení o dokonalosti... ČR by se ale určitě k těm radarům hodily i zbylé součásti abysme vůbec nějakou PVO měli. A tohle je velice dobře prověřený ...Zobrazit celý příspěvek

  určitě zajímavá věcička, ale tvrzení o dokonalosti...
  ČR by se ale určitě k těm radarům hodily i zbylé součásti abysme vůbec nějakou PVO měli. A tohle je velice dobře prověřený systém.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  11:30 18.01.2020

  U takové zbraně není výzvou jen technická stránka, ale i ekonomika provozu. 50.000 USD za Tamir při spotřebě 2.400 střel znamená, že už vystřílely 120 mil. USD. To je jedna a půl ...Zobrazit celý příspěvek

  U takové zbraně není výzvou jen technická stránka, ale i ekonomika provozu. 50.000 USD za Tamir při spotřebě 2.400 střel znamená, že už vystřílely 120 mil. USD. To je jedna a půl F-35. Ten systém se dá udržovat v provozu při rozumných nákladech jen díky tomu, že ignoruje všechno, co nesměruje do obydlených oblastí. A díky nízké ceně za jednu střelu. Pro porovnání - jeden AIM-9 Sidewinder stojí víc než desetinásobek.Skrýt celý příspěvek

  • technik
   17:38 18.01.2020

   No vzhledem k informacím které Izraelci postupne uvolňují mají revoluční řešení za použití laserové technologie. Tato technologie otevírá naprosto nove možnosti PVO od financí až ...Zobrazit celý příspěvek

   No vzhledem k informacím které Izraelci postupne uvolňují mají revoluční řešení za použití laserové technologie. Tato technologie otevírá naprosto nove možnosti PVO od financí až po účinnost jednotlivych kompletu.Skrýt celý příspěvek

 • balm
  19:30 17.01.2020

  Systémy Iron Dome budou potřeba, protože pro rok 2020 se opět zvyšuje finanční pomoc EU a UNRWA nezahálí (USA zrušila finanční pomoc). V Palestině mohou zvyšovat finanční příspěvky ...Zobrazit celý příspěvek

  Systémy Iron Dome budou potřeba, protože pro rok 2020 se opět zvyšuje finanční pomoc EU a UNRWA nezahálí (USA zrušila finanční pomoc). V Palestině mohou zvyšovat finanční příspěvky teroristů (MFFB uvádí 219 milionu Euro za rok 2017, 249 za rok 2018 a rok 2019 ještě není zpracovaný) - za uvěznění, zranění, nebo pomoci při útěku. Vězení za útok proti Izraeli se považuje za službu státu a za ně dostávají své odměny spojené s dalšími výhodami, jako bydlení a zaměstnání ve státní správě. V případě smrti se posílají peníze rodině.

  Ostré nasazení vylepšeného Iron Dome na sebe nenechá dlouho čekat. Mírumilovné chudinky už se připravují na příspěvky a nákupy. Díky jim získá ČR špičkové radary, protože udržují Izrael v čele špičkových technologií a inovací.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   21:55 17.01.2020

   ...amen..

   ...amen..

  • flanker.jirka
   21:56 17.01.2020

   Možná už bude v použitelném stavu i Iron beam.

   Možná už bude v použitelném stavu i Iron beam.

  • dusan
   08:23 18.01.2020

   Svet nie je černo-biely ... Ak Izrael odmieta čo i len ZASTAVIŤ rozširovanie svojich osád na palestínskom území (nik ani nechce aby sa zrušili), tak je jasné, že NECHCE mier ...Zobrazit celý příspěvek

   Svet nie je černo-biely ...

   Ak Izrael odmieta čo i len ZASTAVIŤ rozširovanie svojich osád na palestínskom území (nik ani nechce aby sa zrušili), tak je jasné, že NECHCE mier ...(dnešná stavba osád je oficiálna okupačná politika, nie nevyhnutnosť). Je charakteristické, že Izrael túto výstavbu masívne dotuje a vláda vie, že si tým buduje svoju voličskú základňu, lebo samozrejme osadníci žijúci na palestínskom území nemajú záujem o žiadne dohody s Palestínčanmi a volia "svojich" ktorí im garantujú, že to tak zostane. Pritom sa mnohí zapájajú do násilných akcií proti Palestínčanom.... ničenie palestínskej úrody a pravidelné napádanie Palestínčanov je menej zaujímavé ako to, že niektorí z nich sa z nožom v ruke vrhne na izraelského vojaka ....

   Je jasné, že sa časť pomoci pre Palestínu dostane k teroristom, ale netreba si robiť ilúzie, že na druhej strane nie sú radikáli ... a náboženskí blázni. Mnohí izraelskí náboženskí poloblázni odmietajú vznik židovského štátu, práva žien, službu v armáde a pod. Nakoniec jediného násilne zabitého premiéra Izraela má na konte židovský a nie palestínsky terorista.

   Isto má Izrael brániť sa terorizmu, ale problém je v tom, že ten palestnícky terorizmus programovo židovský štát nepriamo podporuje svojou okupačnou politikou, hlavne rozširovaním osád. Špirála násilia vyhovuje v konečnom dôsledku politickým špičkám na oboch stranách. Je až úsmevné, že obe politické reprezentácie majú problémy s veľkou korupciou a odvracanie pozornosti pri násilných zráškach obom v podstate vyhovuje.

   O príčinách a rozsahu násilia v Palestíne sa dá dlho diskutovať, ale faktom je to, že tam nie je čierno-biely pohľad správny ... lebo taký svet jednoducho nie je .... ale je zaujímavé, že je rozšírený hlavne u tohto mediálne dobre pokrytého konfliktu.Skrýt celý příspěvek

   • Stanislav
    11:12 18.01.2020

    Áno takto by to logicky mohlo byť, ale myslím si že nie je. Aj keby Izrael urobil všetky ústupky aké by mohol urobiť, myslíte si že fanatici s uterákmi na hlavách by konečne dali ...Zobrazit celý příspěvek

    Áno takto by to logicky mohlo byť, ale myslím si že nie je. Aj keby Izrael urobil všetky ústupky aké by mohol urobiť, myslíte si že fanatici s uterákmi na hlavách by konečne dali pokoj? Izrael chcú vymazať z mapy sveta a to je ich konečný program, preto si myslím, že je jedno či tam budú stavať alebo nie. To je len jedna z množstva výhovoriek. Rozumná alternatíva je v nedohľadne, dohoda s fanatikmi nie je možná.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     13:15 18.01.2020

     To máš pravdu - svět není černobílý. Prostě hajzlíci jsou na obou stranách. A bohužel to nejvíc odnášej chudý palestinci, který tam žijou v ghetech. Což na jednu stranu je ze ...Zobrazit celý příspěvek

     To máš pravdu - svět není černobílý. Prostě hajzlíci jsou na obou stranách. A bohužel to nejvíc odnášej chudý palestinci, který tam žijou v ghetech. Což na jednu stranu je ze strany izraele pochopitelný - těch teroristických útoků je tam prostě hafo, na druhou stranu životní podmínky Palestinců jsou takový, že se člověk pak nediví, že podporujou teroristy.

     A paradoxně izrael se s tím zas tak úplně nesnaží nic dělat, protože vládě se existence "nepřítele" hodí, protože se na tom dobře naháněj politický body.

     V podstatě je to tak, že obě vlády (palestinská i izraelská) to hrotěj, protože jim to přináší politický body - a důsledkem je vzrůst nacionalismu v Izraeli (což ještě není nic tak hroznýho) a terorismu v Palestině (což je průšvih).Skrýt celý příspěvek

    • dusan
     15:06 18.01.2020

     Fanatici určite nie .... väčšina ľudí učite áno .... Zastavenie výstavby, ktorú Izrael NEPOTREBUJE je primárnou podmienkou. Mimochodom v židovskom volebnom systéme sa dostávajú ...Zobrazit celý příspěvek

     Fanatici určite nie .... väčšina ľudí učite áno ....

     Zastavenie výstavby, ktorú Izrael NEPOTREBUJE je primárnou podmienkou.

     Mimochodom v židovskom volebnom systéme sa dostávajú do parlamentu i poloblázni, ktorí by inde robili "kariéru" maximálne v ústavoch pre duševne postihnutých (neexistuje minimálne % na vstup do parlamentu).

     Je ich síce málo, ale pre rozdrobenosť politickej scény často rozhoduj o smerovaní politiky ináč "rozumnejších" veľkých strán.Skrýt celý příspěvek

     • Stanislav
      16:02 18.01.2020

      Som o tom hlboko presvedčený, že zastavenie výstavby v ničom nezníži tlak hizbaláhu a ostatného palestínskeho hnutia na Izrael, dokonca sa môže vystupňovať, ak si vyložia ako ...Zobrazit celý příspěvek

      Som o tom hlboko presvedčený, že zastavenie výstavby v ničom nezníži tlak hizbaláhu a ostatného palestínskeho hnutia na Izrael, dokonca sa môže vystupňovať, ak si vyložia ako slabosť. Poloblázni bohužiaľ všade majú otvorený vstup do parlamentu. My na Slovensku o tom vieme svoje. U nás majú veľkú moc, dokonca jeden jeden z najväčších je predseda výboru NR SR pre európske záležitosti, overovateľ Zahraničného výboru NR SR, vedúci Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy . Ale nikde nemajú takú moc ako v Palestíne, alebo Iráne.Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      19:54 18.01.2020

      Stanislav Isto "profesionálni" teroristi, ktorým eskalácia vyhovuje ťažko zmenia názor a budú bojovať za mier : ) Ale o to vôbec nejde.... ide o ich podporu. Źiadne jemu podobné ...Zobrazit celý příspěvek

      Stanislav

      Isto "profesionálni" teroristi, ktorým eskalácia vyhovuje ťažko zmenia názor a budú bojovať za mier : )

      Ale o to vôbec nejde.... ide o ich podporu. Źiadne jemu podobné hnutie nemôže existovať bez masívnej podpory medzi ľuďmi a tú Hizbaláh dnes má a značnú časť z toho mu zabezpečuje "spolupráca" s Izraelom, kedy židovský štát napríklad zlikviduje obydlie rodiny za "trest" za niehoho čo spáchal teroristický čin. No a od Hizbaláhu má rodina nový dom .... na "neodpáľ sa" ... cynicky povedané.

      Hizbaláh je dosť veľká "firma", ktorá skutočne vie vyriešiť i bežné problémy ľudí a i preto má takú veľkú podporu. Nič nové, takto fungujú islamskí radikáli i napr. v Pakistane, kedy sú často najlepším "zamestnávateľom".

      Jednoduché ideálne riešene neexistuje, ale to zastavenie výstavby by mohlo byť prvým krokom. Bez toho tam nebude ani nemôže byť mier. Expanzia židovských osád jednoducho bude "tlačiť" Palestínčanov k radikálom. Ak sa Vám niekto nasťahuje do záhrady asi ťažko sa s ním budete baviť čo s tým, keď prichádzajú ďalší a ďalší ....Skrýt celý příspěvek

   • J.Vraja
    13:59 18.01.2020

    Pánové,jen mě fascinuje jedna věc.Izraelský stát se byl schopen po 2.světové válce postarat o všechny židy,kteří byli pronásledování.Proč tedy arabské státy počínaje Iránem místo ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové,jen mě fascinuje jedna věc.Izraelský stát se byl schopen po 2.světové válce postarat o všechny židy,kteří byli pronásledování.Proč tedy arabské státy počínaje Iránem místo toho aby podporovali teroristy,se se nepostarali o nebohé Palestince??Proč jim nenabídli se přestěhovat do Iránu??Nebo dalších arabských zemí??Skrýt celý příspěvek

    • dusan
     14:59 18.01.2020

     Irán nie je "arabská krajina" .... Môžem položiť protiotázkou. Prečo Európa "vyriešila" problém svojho "bratského" národa tým, že ho nasťahovala na svoje okupované územia v ...Zobrazit celý příspěvek

     Irán nie je "arabská krajina" ....

     Môžem položiť protiotázkou. Prečo Európa "vyriešila" problém svojho "bratského" národa tým, že ho nasťahovala na svoje okupované územia v rámci vtedajšej Palestíny ? Sionistické hnutie vzniklo až následne a podporovalo len už vznikajúci stav "presmerovania" Źidov do Palestíny na úkor Arabov.

     Treba si pozrieť históriu .... Židov NIK NECHCEL ... ani USA, ani Francúzko, ani Veľká Británia ... a to dokonca ani vtedy, ke´d ich už Hitler prenasledoval !!!

     Všetci tí "veľkí kresťania" hodili Židov cez palubu .... do Palestíny ... kde samozrejme vzniklo napätie a to až do takej miery, že sa Angláni s veľkou radosťou zbavili "svojej" Palestíny aby nemuseli riešiť problémy, ktoré sami pomáhali stvoriť ....

     Isto dá sa úspešne diskuovať o arabskej " solidarite" ... ale to už dávno nie je hlavný problém. Už Arafat opustil myšlienku návratu palestínskych utečencov, takže to už dávno nie je základný problém.

     Tým je neustále rozširovanie židovských osád na palestínskych územiach, ktoré nie je vôbec nevyhnuté. Je to však cielená politika radikálnych sionistov, kde najskôr kadejakí náboženskí blázni obsadzujú palestínsku pôdu, zakladajú nelegálne osady, následne ich "chráni" izraelská armáda a nakoniec sa z nich stavajú legálne osady a tým sa obmedzia Palestínčania nie len na mieste osád, ale v "mene bezpečnosti" i v širokom okolí. A osadníci sú štedro masívne podporovaní, zväčša sú to "zahraniční Židia" (často naozaj len takí "papieroví" - hlavne tí z Ruska) čo sú čerstvo prisťahovaní. A tí samozrejme vedia komu majú byť za svoje v podstate "zadarmo" ubytovanie vďační ....

     Aby sa nejaký mierový proces mohol začať, netreba riešiť bývalých utečencov po etnických čistkách z roku 1948, ale stačí "len" zastaviť výstavbu LEGÁLNYCH osád.

     Bez toho to nie je možné, čo každý vie ... najlepšie "jastrabi" v židovskej vláde.Skrýt celý příspěvek

   • Janko Paliga
    15:15 18.01.2020

    ... ale keď likvidoval také osady aby vyšiel v ústrety Plastelíncom, nenastala z ich strany žiadna zmena.... "Prašť ako uhoď".... Jedni aj druhí sa ekonomicky potrebujú, ale ke´ď ...Zobrazit celý příspěvek

    ... ale keď likvidoval také osady aby vyšiel v ústrety Plastelíncom, nenastala z ich strany žiadna zmena....

    "Prašť ako uhoď"....

    Jedni aj druhí sa ekonomicky potrebujú, ale ke´ď sú neustále huckaní Hizballáhom financovaným z Iránu a podobnými spolkami, ku pokoju je poriadne ďaleko....Skrýt celý příspěvek

    • dusan
     16:14 19.01.2020

     Izrael len s "veľkou slávou" likvidoval len nelegálne osady .... čo bolo v podstate len divadlo, reálne sa na budovaní "legálnych" (z hľadiska židovského štátu) nezmenilo absolútne ...Zobrazit celý příspěvek

     Izrael len s "veľkou slávou" likvidoval len nelegálne osady .... čo bolo v podstate len divadlo, reálne sa na budovaní "legálnych" (z hľadiska židovského štátu) nezmenilo absolútne nič ....Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  18:58 17.01.2020

  Představa, že mi několik kulometných dávek vybije interceptory a po té přiletí skutečná balistická střela, by mě moc klidným nenechala. Ale věřím, že to vychytají.

  Představa, že mi několik kulometných dávek vybije interceptory a po té přiletí skutečná balistická střela, by mě moc klidným nenechala. Ale věřím, že to vychytají.

  • technik
   20:04 17.01.2020

   Tak tohle hrozí u všech systémů PVO. Nemusí jít zrovna odetekci projektilu ale klamných cílů je dnes nespocet. Krátká reakční doba a neustále zkvalitnujici se drony dokáží zmást ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak tohle hrozí u všech systémů PVO. Nemusí jít zrovna odetekci projektilu ale klamných cílů je dnes nespocet. Krátká reakční doba a neustále zkvalitnujici se drony dokáží zmást jakoukoliv PVO.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   22:16 17.01.2020

   Na balistické střely bude čekat David Sling. Izrael má propracovanou C-RAM, PRO a PVO obranu. A prakticky všechny systémy vlastní produkce mohou být podporovány právě radary ELM ...Zobrazit celý příspěvek

   Na balistické střely bude čekat David Sling. Izrael má propracovanou C-RAM, PRO a PVO obranu. A prakticky všechny systémy vlastní produkce mohou být podporovány právě radary ELM 2084.Skrýt celý příspěvek

 • Qakin
  18:35 17.01.2020

  U Izraele mě fascinuje hlavně ten fofr. Žádný komise, poradní výbory, konzultanti, prostě banda profíků to vymyslí, zkonstruuje, a jde to k armádě. Žádný sr.ní. Alespoň takovej z ...Zobrazit celý příspěvek

  U Izraele mě fascinuje hlavně ten fofr. Žádný komise, poradní výbory, konzultanti, prostě banda profíků to vymyslí, zkonstruuje, a jde to k armádě. Žádný sr.ní. Alespoň takovej z toho mám pocit....Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:54 17.01.2020

   Šlo naléhavou potřebu mít čím eliminovat raketové útoky. Když politikům padaly rakety na budku, tak pletichy, pardon, regulérní výběrové řízení musely stranou.

   Šlo naléhavou potřebu mít čím eliminovat raketové útoky. Když politikům padaly rakety na budku, tak pletichy, pardon, regulérní výběrové řízení musely stranou.

  • balm
   19:36 17.01.2020

   Nemají na výběr, prostě musí. Každá prodleva znamená škody na životech a majetku. Žádný politik, nebo úředník si nedovolí protahovat, nebo popotahovat.

   Nemají na výběr, prostě musí. Každá prodleva znamená škody na životech a majetku. Žádný politik, nebo úředník si nedovolí protahovat, nebo popotahovat.

   • Qakin
    21:33 17.01.2020

    Jasně, tomu rozumím, navíc se musejí rvát o své místo na slunci od svého vzniku. Jen to srovnávám s naším politickým "vedenim", vlastně komplet evropou. A říkám si, co kdyby něco ...Zobrazit celý příspěvek

    Jasně, tomu rozumím, navíc se musejí rvát o své místo na slunci od svého vzniku. Jen to srovnávám s naším politickým "vedenim", vlastně komplet evropou. A říkám si, co kdyby něco podobného začlo hrozit nám. (Pokud už tu ta hrozba náhodou není). Co zdejší politici a úředníci? Taky by si nedovolili nic protahovat a popotahovat? Jsem na pochybách. Vlastně bohužel nejsem...:-(Skrýt celý příspěvek

    • balm
     03:06 18.01.2020

     Samozřejmě, stejně tak musí povinně na vojnu a jejich bojové nasazení na sebe nenechá dlouho čekat. Tam to prostě chápou naprosto všichni. To nevím, ale v případě Polska bych si ...Zobrazit celý příspěvek

     Samozřejmě, stejně tak musí povinně na vojnu a jejich bojové nasazení na sebe nenechá dlouho čekat. Tam to prostě chápou naprosto všichni.

     To nevím, ale v případě Polska bych si tipnul, že budou bojovat a nějaká byrokracie i politika půjde stranou. Ostatně i v SSSR dobře věděli, že v Polsku by se Maďarský, nebo Československý scénář nepodařil a Polsko by povstalo. V pokrokových zemích, kde socialistické liberální vymývání mozků jede na plné obrátky ... tam nás to trápit nemusí, protože ty se zmůžou tak na dohady, jestli je ve velení dostatek žen, transgendíků ... a hlavní výzbroj tvoří uvědomělé stádo magorů s vytetovaným písmenem z listin práv a svobod. Narážím na ty průvody sekmnutých magorů, kteří tetováním reagovali na splašené dodávky. Tak jako tak jsou ztraceni a budou nahrazeni. Chtěl bych věřit, že ČR na tom ještě není tak špatně.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:55 18.01.2020

      Polsko mělo na svém území celou dobu až do roku 1990 sovětská vojska, v roce 1981 jsme byli bratrsky připravení jít PLR na "pomoc" ale vyřešil to sám Jaruzelski. V případě ČSSR se ...Zobrazit celý příspěvek

      Polsko mělo na svém území celou dobu až do roku 1990 sovětská vojska, v roce 1981 jsme byli bratrsky připravení jít PLR na "pomoc" ale vyřešil to sám Jaruzelski. V případě ČSSR se hledal důvod je sem také dostat k západnímu německu, protože po válce se všechny sovětské jednotky stáhly.Skrýt celý příspěvek

 • Smirnov
  17:47 17.01.2020

  Samozřejmě to je obecně perfektní systém Ale neodpustím si poznámku, že falešná pozitivita a falešná negativita se hodnotí jako selhání. Takže o dokonalosti v absolutním významu ...Zobrazit celý příspěvek

  Samozřejmě to je obecně perfektní systém Ale neodpustím si poznámku, že falešná pozitivita a falešná negativita se hodnotí jako selhání. Takže o dokonalosti v absolutním významu toho slova nemůže být řeč.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:47 17.01.2020

  zachytit radarom gulometne projektily.... klobuk dole..

  zachytit radarom gulometne projektily.... klobuk dole..

  • flanker.jirka
   17:40 17.01.2020

   Jsme v 21. století, dnes můžete smeknout před systémy, které umí rozeznat kulomet od minometů ;-)

   Jsme v 21. století, dnes můžete smeknout před systémy, které umí rozeznat kulomet od minometů ;-)

 • RiMr71
  16:43 17.01.2020

  Skvělá zpráva. Jen si nejsem jistý, nakolik sejmutí toho nečekaného a náhlého hrdiny a mučedníka mnoha českých a EU občanů Sulejmáního (soudě dle mnoha komentářů i článků na webu) ...Zobrazit celý příspěvek

  Skvělá zpráva.
  Jen si nejsem jistý, nakolik sejmutí toho nečekaného a náhlého hrdiny a mučedníka mnoha českých a EU občanů Sulejmáního (soudě dle mnoha komentářů i článků na webu) reálně sníží odhodlání a akceschopnost Íránských proxy hadrářů?Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   16:53 17.01.2020

   Mam taky pocit ze teraz budu mat dost starosti doma s udrzanim prehniteho rezimu pri moci. Irak, syria a izrael pojdu bokom.

   Mam taky pocit ze teraz budu mat dost starosti doma s udrzanim prehniteho rezimu pri moci. Irak, syria a izrael pojdu bokom.

   • satai
    17:14 17.01.2020

    To je jedna, lepší, moˇznost. Zbývá ale ještě klasická snaha podpořit popularitu režimu krátkou vítěznou válkou. Ale na to asi, na rozdíl od vleklých konfliktů nízké intenzity přes ...Zobrazit celý příspěvek

    To je jedna, lepší, moˇznost. Zbývá ale ještě klasická snaha podpořit popularitu režimu krátkou vítěznou válkou. Ale na to asi, na rozdíl od vleklých konfliktů nízké intenzity přes proxy, nemají kapacitu.Skrýt celý příspěvek

    • Lukash
     17:39 17.01.2020

     To ano, len ako pises moznosti nepustia. Priamy utok na izrael je nezmysel a to si uvedomuju, a v zastupnych konfliktoch narazia na saudov a turkov a ich zaujmy a do toho sa im ...Zobrazit celý příspěvek

     To ano, len ako pises moznosti nepustia. Priamy utok na izrael je nezmysel a to si uvedomuju, a v zastupnych konfliktoch narazia na saudov a turkov a ich zaujmy a do toho sa im tiez nebude chciet tlacit.Skrýt celý příspěvek

     • Englbert
      17:56 17.01.2020

      Pro bezpecnost izraele je nejdulezitejsi, aby arabove zustali nejednotni a rozhadani. Valky jako ta v syrii ci jemenu je pro izrael to nejlepsi.

      Pro bezpecnost izraele je nejdulezitejsi, aby arabove zustali nejednotni a rozhadani. Valky jako ta v syrii ci jemenu je pro izrael to nejlepsi.

     • Torong
      18:25 17.01.2020

      Engelbert
      Nemyslím si. Izrael už několikrát přežil i Arabskou jednotnost...

      Engelbert
      Nemyslím si. Izrael už několikrát přežil i Arabskou jednotnost...

  • technik
   18:55 17.01.2020

   Nejde o to zda je hrdina či nikoliv. Jde o to že z mezinárodního práva byl spáchán zločin. Mezinárodní zločin v Salisbury byl všemi odsouzen a rusové si za to nesou následky. A ...Zobrazit celý příspěvek

   Nejde o to zda je hrdina či nikoliv. Jde o to že z mezinárodního práva byl spáchán zločin. Mezinárodní zločin v Salisbury byl všemi odsouzen a rusové si za to nesou následky. A USA? Může klidně dál vraždit oficiálně pozvané hosty na cizím území? Byly předloženy důkazy o tom že ten člověk může za smrt stovek Američanů? Nebyl že. Jestli to byl zmrd Američani mají dostatečně vycvičené jednotky které ho mohli zatknout a postavit před soud. Takže lidé neobhajuji jeho jako osobnost ale kritizují to jak to bylo provedeno.Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    20:20 17.01.2020

    Sulejmany nebol prijatý Irakom s poctami.. Tým pádom nebola na neho uplatňovaná diplomatická imunita.. Či mal pozvánku od miestneho Biľaka, je druhá vec, ale je to terorista na ...Zobrazit celý příspěvek

    Sulejmany nebol prijatý Irakom s poctami..
    Tým pádom nebola na neho uplatňovaná diplomatická imunita..

    Či mal pozvánku od miestneho Biľaka, je druhá vec, ale je to terorista na sankčnom zozname USA od 2011 a USA majú povolenie od Iraku zabíjať teroristov na území Iraku..

    Takže včul, američania to spravili dosť na hrane, ale pozvánku od premiéra alebo ministerstva zahraničia asi nemal, lebo nebolo oficiálne štátne privítanie..

    Takže sa tu môžme dohadovať do zajtra, ale v rámci možností to z Ameriky čisté bolo..Skrýt celý příspěvek

    • technik
     21:44 17.01.2020

     Vysvětli mi prosím jaké pravidla se vztahují na to že USA označí někoho jako teroristu. Kdo jim dal mandát k tomu a komu předkládají dukazy že dotyčný spáchal organizací ...Zobrazit celý příspěvek

     Vysvětli mi prosím jaké pravidla se vztahují na to že USA označí někoho jako teroristu. Kdo jim dal mandát k tomu a komu předkládají dukazy že dotyčný spáchal organizací teroristických útoku. Nebo je to jenom na základě tvrzení" naše zpravodajské služby". Chápeš tedy jak snadné je označit někoho jako teroristu a vypařit ho ze světa ? Zvláštní je že je na seznamu od roku 2011 a USA neměla příležitost ho sbalit? Jeho odstranění má spíš vliv na blížící se prezidentské volby USA než uklidnění situace v Iráku.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      19:38 18.01.2020

      Ale to mi nemusíme riešiť.. Ide len o fakty.. Irak pozval USA do svojej krajiny oficiálne.. A zmluva s USA je podpísaná tak, že tam je táto skulinka.. A Sulejmany nebol prijatý s ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale to mi nemusíme riešiť..

      Ide len o fakty.. Irak pozval USA do svojej krajiny oficiálne..
      A zmluva s USA je podpísaná tak, že tam je táto skulinka..

      A Sulejmany nebol prijatý s poctami ako oficiálna zahraničná návšteva..

      Tým pádom nemá diplomatickú imunitu..

      Všetko ostatné už nie je súčasť medzinárodného práva..
      To, že Irak podpísal nevýhodnú zmluvu, nie je chýba USA ani Iranu..Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:03 18.01.2020

      technik Podle toho co vyšlo na povrch likvidaci Sulejmanyho zvažovali už předešlí prezidenti USA. Nejedná se tedy o něco co spadlo z nebe. O tom že tento člověk organizoval ...Zobrazit celý příspěvek

      technik
      Podle toho co vyšlo na povrch likvidaci Sulejmanyho zvažovali už předešlí prezidenti USA. Nejedná se tedy o něco co spadlo z nebe. O tom že tento člověk organizoval sunnitské teroristické skupiny není žádní pochybnost.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:08 18.01.2020

      Pardon, šíitské teroristické skupiny.

      Pardon, šíitské teroristické skupiny.

     • technik
      08:52 19.01.2020

      to scotty Přesně chápu co máš na mysli ale co se tímto činem vyřeší? Odpověz mi popravdě, měla USA dostatečné kapacity vydat mezinárodní zatykač, zatknout ho a soudit? Pohyboval ...Zobrazit celý příspěvek

      to scotty
      Přesně chápu co máš na mysli ale co se tímto činem vyřeší? Odpověz mi popravdě, měla USA dostatečné kapacity vydat mezinárodní zatykač, zatknout ho a soudit? Pohyboval se ten člověk volně po Iráku? Navštěvoval svoje bojující jednotky v Iráku? Na vše je odpověď ANO ale i přesto zvolili tuto cestu.
      To je jako by se v 80 letech rozhodli rusové odstranit šéfa CIA protože podporoval teroristický taliban který zabíjel ruský vojáky. Ono dle mezinárodního práva je zločin i podpora mezinárodního terorismu v podobě dodávek zbraní a financování těchto skupin, zločin je také podněcování státních převratů a tak dále. Opravdu ISIL vzniklo jen tak ze vzduchu, bez přispění SA nebo USA? Kde brali tedy nejmodernější PTŘS? A tyto státy chtějí být mezinárodními soudci? Kolik civilních obětí stal USA omyl ohledně držení biologických zbraní v Iráku?
      Uvidíme do budoucna zda tento krok zamezí dalším obětím z usa, izraele.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:21 19.01.2020

      technik Dovedete si přestavit zatčení Sulejmanyho a jeho držení na území USA? Já tady ne, nepochybně by to vyvolalo daleko větší bouře než jeho odstranění. Státy by si měli své ...Zobrazit celý příspěvek

      technik
      Dovedete si přestavit zatčení Sulejmanyho a jeho držení na území USA? Já tady ne, nepochybně by to vyvolalo daleko větší bouře než jeho odstranění. Státy by si měli své vedoucí osobnosti ochránit. Zvlášť když dělají takovou práci jako tento generál. Nepochybuji o tom že pokud by měli některé organizace příležitost odstraní např. šéfa CIA okamžitě. Ovšem bezpečnostní složky USA jim k tomu nedají příležitost.
      To že Saudové podporují některé pro změnu sunnitské organizace také není pochyb. Ovšem nemám pocit že by zrovna ISIL disponoval zbraněmi které se nedají sehnat na černém trhu případně od irácké armády.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:21 19.01.2020

      Techniku, opět jako v každé diskuzi s tebou... Buď jsi byl naprosto neschopná guma, nebo cíleně lžeš. Rakety jako TOW se dají bez problémů sehnat a černém trhu. Nebo snad ISIL ...Zobrazit celý příspěvek

      Techniku, opět jako v každé diskuzi s tebou...
      Buď jsi byl naprosto neschopná guma, nebo cíleně lžeš. Rakety jako TOW se dají bez problémů sehnat a černém trhu. Nebo snad ISIL spolu s Američany založili Rusové, protože islámští radikálové měli i RPG 26 a jiné Ruské zbraně.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:23 19.01.2020

      Taliban v osmdesátých letech? To psali na Sputniku? Dneska se v těch lžích překonáváš.

      Taliban v osmdesátých letech? To psali na Sputniku? Dneska se v těch lžích překonáváš.

     • Janko Paliga
      14:02 19.01.2020

      @ Technik "To je jako by se v 80 letech rozhodli rusové odstranit šéfa CIA protože podporoval teroristický taliban který zabíjel ruský vojáky. " Sovieti masakrovali afgánskych ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Technik

      "To je jako by se v 80 letech rozhodli rusové odstranit šéfa CIA protože podporoval teroristický taliban který zabíjel ruský vojáky. "

      Sovieti masakrovali afgánskych civilistov a potom sa čudujú, že sa voči nim začala krajina brániť?
      "Po nástupu socialistického režimu začala vláda radikální reformy (zejména přerozdělení půdy a kolektivizaci) prosazovat násilím. Proti tomu se zvedla vlna lidového odporu, která se projevovala lokálními útoky na místní orgány státní správy a vzpourami vojenských posádek." - wikipedia

      O chemických zbraniach v Iraku - písal o tom v svojej knihe Vladimír Pitschmann. Ak si dobre pamätám - pred napadnutím stihol výrobné zariadenia presunúť do Sudánu či Sýrie, možno aj zásoby.... keďže som tú knihu čítal pred cca 15 rokmi, detaily si nepamätám. Ale kniha sa dá dohľadať. Dokonca sa tam spomínal aj dnes neslávne známa skupina látok Novičok.

      "Ono dle mezinárodního práva je zločin i podpora mezinárodního terorismu v podobě dodávek zbraní a financování těchto skupin, zločin je také podněcování státních převratů a tak dále." - Dobre vedieť, ak budeš kritizovať Ukrajinu že sa bráni a velebiť Kremeľ....Skrýt celý příspěvek

     • technik
      14:08 19.01.2020

      Spousta zdrojů uvádí že Taliban vznikal koncem 80 let a jeho kořeny prameni v ruskoafganske válce.
      Isil se dostával k ruským zbraním převážně z dobrých armádních skladu.

      Spousta zdrojů uvádí že Taliban vznikal koncem 80 let a jeho kořeny prameni v ruskoafganske válce.
      Isil se dostával k ruským zbraním převážně z dobrých armádních skladu.

     • technik
      14:34 19.01.2020

      Kritiky Ukrajiny se ode mě nedockas právo je jasne na jejich straně. A USA kolik civilnich obětí má na svědomí v Iráku, afganistanu?

      Kritiky Ukrajiny se ode mě nedockas právo je jasne na jejich straně. A USA kolik civilnich obětí má na svědomí v Iráku, afganistanu?

     • Torong
      17:00 19.01.2020

      "Spousta zdrojů uvádí že Taliban vznikal koncem 80 let a jeho kořeny prameni v ruskoafganske válce." Ne Techniku. Islámský radikalismus začal vznikat v polovině osmdesátých let. ...Zobrazit celý příspěvek

      "Spousta zdrojů uvádí že Taliban vznikal koncem 80 let a jeho kořeny prameni v ruskoafganske válce."

      Ne Techniku. Islámský radikalismus začal vznikat v polovině osmdesátých let. Ne Taliban, který je navíc v Afghanistánu cizí. Ten vznikl až na konci devadesátých let. Jako obvykle mícháš jabka s hruškama a vyjdou ti pomeranče, které potřebuješ...
      "Isil se dostával k ruským zbraním převážně z dobrých armádních skladu."
      Prozraď mi techniku, kde se v dosahu ISIL vyskytovaly sklady s RPG 26, kterou oficiálně Rusové do této oblasti nikdy nevyvezli? Irácké armádní sklady s oficiálně dovezenými americkými zbraněmi samozřejmě taktně vynecháš, že?Skrýt celý příspěvek

     • technik
      17:14 19.01.2020

      Islámský radikalismus se začal vyvíjet v utečeneckych táborech na pákistánské straně kde obyvatele afganistanu takto reagovali na zlocinecke skutky páchány sovětskou armádou taktéž ...Zobrazit celý příspěvek

      Islámský radikalismus se začal vyvíjet v utečeneckych táborech na pákistánské straně kde obyvatele afganistanu takto reagovali na zlocinecke skutky páchány sovětskou armádou taktéž afgansti bojovníci mudžahedíni byly stavebním kamenem Talibanu.
      No a kolik těch rpg26 zničilo tanků a kolik ptrs tow? Vše se dá koupit na černém trhu ale rozhodně ne stovky až tisíce raket za miliony dolarů, dle různých zdrojů se cena jedny raket tow pohybuje za cca 10 tisíc dolarů na černým trhu tak 15 tisíc. Mysli si co chceš ale jsou jasné důkazy o finacni podpoře SA včetně dodávek zbraní.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      18:20 19.01.2020

      "Islámský radikalismus se začal vyvíjet v utečeneckych táborech na pákistánské straně kde obyvatele afganistanu takto reagovali na zlocinecke skutky páchány sovětskou armádou ...Zobrazit celý příspěvek

      "Islámský radikalismus se začal vyvíjet v utečeneckych táborech na pákistánské straně kde obyvatele afganistanu takto reagovali na zlocinecke skutky páchány sovětskou armádou taktéž afgansti bojovníci mudžahedíni byly stavebním kamenem Talibanu."
      tím by se zhruba dalo souhlasit. Teď mi vysvětli, jak tedy USA zavinilo vznik Talibanu a jak ho podle tebe podporovalo.
      "No a kolik těch rpg26 zničilo tanků a kolik ptrs tow? Vše se dá koupit na černém trhu ale rozhodně ne stovky až tisíce raket za miliony dolarů, dle různých zdrojů se cena jedny raket tow pohybuje za cca 10 tisíc dolarů na černým trhu tak 15 tisíc. Mysli si co chceš ale jsou jasné důkazy o finacni podpoře SA včetně dodávek zbraní."
      No tak schválně? kolik? ISIL hodně raket TOW získal z Iráckých armádních skladů. To byl jeden zdroj a další byl černý trh. A čím platili? Třeba penězi z ropy, kterou warlordi vesele prodávali třeba Turkům a nebo i Assadovi.
      Mohl by jsi mi ty "jasné důkazy" ukázat?Skrýt celý příspěvek

     • technik
      22:10 19.01.2020

      to že ukořistili ptřs ze skladů je jasné, že kupovali zbraně na černém trhu je jasné, já mluvím ale o jasné podpoře, jako ...Zobrazit celý příspěvek

      to že ukořistili ptřs ze skladů je jasné, že kupovali zbraně na černém trhu je jasné, já mluvím ale o jasné podpoře, jako například
      https://www.newsweek.com/europ...
      o prodeji 500 ks TOW USA do SA a z SA do FSA je článků dost, stačí jen hledat, jak přeprodávala FSA zbraně ISIL je také dost zdrojů, taktéž zbraně Kataru prodané 1st coastal division.
      Co spojuje USA s SA?
      https://www.armadninoviny.cz/a...
      miliardové zakázky, je to jejich best partner.
      Celkově popsat tamní situaci nelze v jednom příspěvku, každopádně wahabismus, sunnité, Isis obrovská podpora SA, podpora USA finanční cca 130 milionu USD pro FSA, špinavé hry CIA na všechny strany, Sulejmani který drtil se šiitskými jednotkami podporované sunitské jednotky, je toho hodně, třeba jak AN NUSRA byla propojena s FSA, kolik tisíc příslušníků FSA zběhlo k ISIS.
      Ještě co se týká raket, například Syrie, některé zdroje uvádí cca 800 ks zničených tanků, to je cirka 1400 střel, opravdu si myslíš že to koupili na černým trhu, nebo že všechno měli z iráckých skladů? Pokud tomu věříš ok, já mám jinou teorii.Skrýt celý příspěvek

    • fido
     22:16 17.01.2020

     Tak, už to zaklínání se slovem terorismus/terorista jasně odkrývá totální argumentační prázdnotu, této vraždy na politickou objednávku...

     Tak, už to zaklínání se slovem terorismus/terorista jasně odkrývá totální argumentační prázdnotu, této vraždy na politickou objednávku...

     • Pavel1
      23:08 17.01.2020

      Aha, takže podle tebe jsou podržtašky iránu z hizballáhu jen taková partička co hraje po večerech domino, únosy a přepadení tankerů se nekonaly a saudy nikdo neostřeloval, to jim ...Zobrazit celý příspěvek

      Aha, takže podle tebe jsou podržtašky iránu z hizballáhu jen taková partička co hraje po večerech domino, únosy a přepadení tankerů se nekonaly a saudy nikdo neostřeloval, to jim tam jen chytly rachejtle na oslavu rammadánu. Realita je taková, že Irán vede válku a musí počítat s tím, že když se někdo nasere a rozhodne se na revanš dát Iránu přes držku, že budou umírat iránští vojáci. Sulejmáni byl iránský voják, který se stal legitimním cílem jen a pouzce díky aktivitám Iránu.Skrýt celý příspěvek

     • fido
      00:40 18.01.2020

      Pavel1... neměl kraviny a nepřipisuj mně svoje bludy a fabulace.. zabití důstojníka a představitele jiného státu na území souseda během návštěvy je zločinem, a je úplně jedno ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavel1... neměl kraviny a nepřipisuj mně svoje bludy a fabulace.. zabití důstojníka a představitele jiného státu na území souseda během návštěvy je zločinem, a je úplně jedno jestli to byla návštěva a přijetí s chlebem a solí, nebo ne... V podporování terorismu a páchání válečných zločinů má Írán za us ještě dlouho co dohánět... akorát byl dán precedens a budoucí obhajoba pro likvidaci nepohodlných osob na politickou objednávku.. to je celéSkrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      10:52 18.01.2020

      Takovou míru sebekritiky, bych od tebe nečekal. Nerozumíš snad psanému textu, mám ti to znova zopakovat? Irán vede válku, platí si a vyzbrojuje húsijské jednotky, které zcela ...Zobrazit celý příspěvek

      Takovou míru sebekritiky, bych od tebe nečekal. Nerozumíš snad psanému textu, mám ti to znova zopakovat? Irán vede válku, platí si a vyzbrojuje húsijské jednotky, které zcela rozvrátili Jemen, bombarduje ropná zařízení jiných zemí na území těch zemí, unáší a ohrožuje tankery nebo ropné plošiny v mezinárodních vodách. Jestli tohle nejsou válečné akty, tak pak už nic. Hysterickým blábolením o nějakém "dohánění", které ostatně nejsi schopen ani nijak konkretizovat, na tom nic nezměníš. Jen tím poukazuješ na vlastní dvojí metr. Nemluvě o těch nesmyslech s "precedentem", pomletá kravino. S podobnými "precedenty" se dávno roztrhl pytel, ovšem nikoli ze strany USA.Skrýt celý příspěvek

     • Janko Paliga
      15:05 18.01.2020

      "Tak, už to zaklínání se slovem terorismus/terorista jasně odkrývá totální argumentační prázdnotu, této vraždy na politickou objednávku..." ... nie je to tak dávno.... "Gruzínec ...Zobrazit celý příspěvek

      "Tak, už to zaklínání se slovem terorismus/terorista jasně odkrývá totální argumentační prázdnotu, této vraždy na politickou objednávku..."

      ... nie je to tak dávno....
      "Gruzínec zavraždený v auguste v Berlíne bol "banditom" podieľajúcim sa na teroristických útokoch proti civilistom.

      Ruský prezident Vladimir Putin to povedal v noci na utorok v Paríži, kde sa predtým zišiel s lídrami Ukrajiny, Francúzska a Nemecka na summite tzv. normandskej štvorky, informovala tlačová agentúra DPA.

      Gruzínsky občan Tornike K., zastrelený v parku v berlínskej štvrti Tiergarten, sa podľa Putina v minulosti podieľal na teroristickom útoku na moskovské metro a zavinil smrť desiatok ľudí." - https://hnonline.sk/svet/20558... Skrýt celý příspěvek

    • fido
     22:20 17.01.2020

     .. tím vaším "Bilakem" daleko víc zavání to "povoleni od Iraku zabíjať teroristov".. nemyslíš?

     .. tím vaším "Bilakem" daleko víc zavání to "povoleni od Iraku zabíjať teroristov".. nemyslíš?

    • flanker.jirka
     00:11 18.01.2020

     darkstyle Sulejmani jel v koloně v doprovodu příslušníků iráckých ozbrojených složek, které mu poskytovaly ochranu, patrně protože tam byl na návštěvě. Byl to více voják než ...Zobrazit celý příspěvek

     darkstyle
     Sulejmani jel v koloně v doprovodu příslušníků iráckých ozbrojených složek, které mu poskytovaly ochranu, patrně protože tam byl na návštěvě. Byl to více voják než politik, tak na co nějaké opičky jako při návštěvě politiků?
     Když už tento zločin za zločin označil i Karel Schwarzenberg, jedna z největších kapacit na mezinárodní vztahy u nás, kterou rozhodně nemůžete nazvat antiamerikanistou, tak to zločin byl.
     O žádném činu na hraně nemůže být řeč. Když zmiňuje že Bilaka, tak tomu co způsobil se u nás říká okupace ze strany SSSR. A za této okupace nám tu rusové do chodu republiky nezasahovali.
     Všem tam jde pouze o ropu, už od doby co chtěl Mossadek lepší podmínky pro těžbu vlastní ropy, dlouhodobě se demokratickému západu vrací to, že přehlížel chování vlastních firem v koloniích a banánových republikách všude po světě, takovým způsobem, jaký by jim ve vlastní zemi neprošel.Skrýt celý příspěvek

     • Janko Paliga
      15:02 18.01.2020

      Roman Joch na vyjadrenie Karla Schwarzenberga: "Při vší úctě ke Karlu Schwarzenbergovi, hluboce se mýlí a tento jeho názor je zcestný. Revoluční gardy Íránu jsou na seznamu ...Zobrazit celý příspěvek

      Roman Joch na vyjadrenie Karla Schwarzenberga:
      "Při vší úctě ke Karlu Schwarzenbergovi, hluboce se mýlí a tento jeho názor je zcestný. Revoluční gardy Íránu jsou na seznamu teroristických organizací, generál Soleimání byl tudíž velitelem teroristické organizace, byť součástí režimu jednoho státu (záměrně říkám nikoli země, nýbrž jen jejího současného režimu). Tento islamistický režim, jenž v roce 1979 založil v Íránu ajatolláh Chomejní, od té doby vede vůči Západu (Amerika = Velký Satan, Izrael = Malý Satan) nevyhlášenou válku. Tuto válku v posledních letech generál Soleimání zintenzivnil. Podle mírných odhadů je odpovědný za smrt přes 600 amerických vojáků, podle některých to může být až přes tisíc. Jinými slovy, v zabíjení amerických vojáků v Iráku byl velice úspěšný. Pak před Vánocemi připravil útok na ambasádu v Iráku, při kterém byl zabit jeden americký civilista, přičemž celou dobu irácká vláda jeho počínání tolerovala.

      Generál Soleimání tudíž vedl efektivní, leč nevyhlášenou válku proti USA a tudíž z hlediska válečného práva, jak je poprvé v 17. století formuloval Hugo Grotius a jak je uznáváno dodnes, byl jako voják, důstojník a ozbrojenec legitimním cílem útoku.

      První omyl Karla Schwarzenberga: válka nezačíná formálním vyhlášením, válka začíná, když někdo, byť nevyhlášeně, začne cíleně zabíjet vaše občany, vojáky a civilisty. Japonci napadli Pearl Harbor 7. prosince 1941 bez formálního vyhlášení války; až následně americký Kongres formálně vyhlásil válku Japonsku. Ale válka nezačala rozhodnutím Kongresu, nýbrž japonským útokem.

      Druhý omyl Karla Schwarzenberga: protože válka Íránu proti USA konkrétně a Západu obecně probíhá, byť bez formálního vyhlášení, zabití generála Soleimáního nebylo bezprávím, ale v souladu s válečným právem legitimním zabitím nebezpečného nepřítele.

      Třetí omyl Karla Schwarzenberga: a už vůbec se nejednalo o teroristický čin. Terorismus je definován jako (1) použití smrtícího násilí (2) proti civilistům (3) za účelem dosažení politických cílů. Soleimání nebyl civilista, nýbrž voják, dokonce generál; obdobně jako admirál Jamamoto, organizátor útoku na Pearl Harbor, kterého Američané v roce 1943 taky cíleně zabili.

      Čtvrtý omyl Karla Schwarzenberga: domnívá se, že válka začíná jen formálním vyhlášením (jak jsme si ukázali výše, není to pravda) a tudíž zabít generála Soleimáního by bylo legitimní jen po americkém vyhlášení války Íránu. To by pak poskytovalo dvě možnosti: (a) buď válku nevyhlásit a nechat Soleimáního řádit dál. Anebo (b) formálně válku vyhlásit a podniknout masivní útok na Írán typu, jaké jsme viděli za Druhé světové války. To by si Karel Schwarzenberg přál, aby jeho formalismu bylo učiněno zadost? Není lepší, prozíravější a morálnější raději zabít fanatického islamistického generála, než vyhlásit válku celé zemi a zabít v ní spoustu lidí, včetně nevinných civilistů? Samozřejmě Karel Schwarzenberg by si vybral možnost (a), nechat Soleimáního řádit dál." - http://www.obcinst.cz/kauza-so... Skrýt celý příspěvek

     • technik
      17:32 18.01.2020

      Roman joch je politicky zkrachovalec bývalý přisluhovač Nečase a tento člověk chce někoho kritizovat? Citace: Podle politoložky Vladimíry Dvořákové Joch „v podstatě odmítá i ...Zobrazit celý příspěvek

      Roman joch je politicky zkrachovalec bývalý přisluhovač Nečase a tento člověk chce někoho kritizovat?
      Citace:
      Podle politoložky Vladimíry Dvořákové Joch „v podstatě odmítá i většinový diskurs o lidských právech, a lze očekávat, že se jej bude pokoušet marginalizovat“. Součástí myšlenkové výbavy Romana Jocha je podle ní i radikální antikomunismus, jenž vyrůstá z extrémního konzervativního myšlení a fundamentalistického katolicismu. Ultrakonzervativní diskurs, který Joch reprezentuje, se podle Dvořákové pohybuje na pomezí xenofobie, rasismu a homofobie a v Česku je marginální.[13] Jiří Pehe uvedl, že Joch pojímá lidská práva především z perspektivy lidské svobody a „neuznává kolektivní a sociální lidská práva“. Podle něj bylo možno jen těžko očekávat, že by si k sobě konzervativní premiér pozval liberála, či dokonce socialistu.[13]

      Joch byl též terčem kritiky ze strany odpůrců vojenské intervence NATO vůči Jugoslávii[14][15] a americké intervenční zahraniční politiky obecně. Byl také kritizován pro své výroky vyjadřující nekompromisní nárok na absolutní pravdu pro katolickou církev: „Celá Pravda nesmíchaná s omyly je jen v Církvi katolické. Proto to nejlepší, co člověk může udělat, je stát se katolíkem.“[16]Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:48 18.01.2020

      Janko Paliga I Roman Joch má nárok na svůj názor. Zkuste si najít datum, kdy byly íráské milice přidány na seznam ter. organizací. USA je tam přidali až na nátlak Izraele. Omylem ...Zobrazit celý příspěvek

      Janko Paliga
      I Roman Joch má nárok na svůj názor.
      Zkuste si najít datum, kdy byly íráské milice přidány na seznam ter. organizací. USA je tam přidali až na nátlak Izraele.
      Omylem pana Jocha je v tom, že nepostřehl, že války nejsou pouze o zabíjení, vedou se informační, obchodní války, vydírání, praktik je spousta.
      Jak chcete omluvit to, že při tom "legalním zabití" podle pana Jocha, přišli o život i iráčtí občané a írácký politik a voják?Skrýt celý příspěvek

     • technik
      18:15 18.01.2020

      To Janko paliva
      Můžete prosím citovat nějaké zdroje které důvěryhodne popisují takto velké ztráty způsobené íránskými gardami?

      To Janko paliva
      Můžete prosím citovat nějaké zdroje které důvěryhodne popisují takto velké ztráty způsobené íránskými gardami?

     • darkstyle
      20:21 18.01.2020

      Karol Swarnzerberg bol 2x po 2 roky min zahraničia.. To je pramálo označiť, ho za odborníka na medzinárodné právo.. On je skôr ľudskom právny aktivista - odborník.. čo má málo ...Zobrazit celý příspěvek

      Karol Swarnzerberg bol 2x po 2 roky min zahraničia..
      To je pramálo označiť, ho za odborníka na medzinárodné právo..

      On je skôr ľudskom právny aktivista - odborník.. čo má málo spoločné s medzinárodným právom.. že by bol vysokým komisárom OSN, na riadiacej funkcii v MMF, OECD, alebo ministrom zahraničia v štáte kt. to právo spoluvytvára? Nie nebol..
      Už náš lajčák je 10x väčší expert na medzinárodné právo ako siebenschlafer Swarnzerberg..
      Aj v tom Helsinskom výbore?
      Koľko z jednaní prespal?

      Ešte ti odpoviem aj nižšie..
      To, že prišiel privítať nejaký člen pmu či ako sa presne volajú tie šíitske milície je síce pekné, ale privítať ho môžu oficiálne len minister zahraničia, premiér alebo prezident/kráľ, ak to ústava danej krajiny inak nekáže..

      Nikto z nich tam nebol..

      Ešte imunitu môžeš získať ak si vyšší pracovník alebo jeho rodina na ambasáde..

      Takže nemusí sa ti to páčiť, ale z hľadiska medzinárodného práva to bolo na hrane na strane USA..Skrýt celý příspěvek

     • Janko Paliga
      23:03 18.01.2020

      "Jak chcete omluvit to, že při tom "legalním zabití" podle pana Jocha, přišli o život i iráčtí občané a írácký politik a voják?" Nikoho neospravedlňujem. Iba poukazujem na fakt, ...Zobrazit celý příspěvek

      "Jak chcete omluvit to, že při tom "legalním zabití" podle pana Jocha, přišli o život i iráčtí občané a írácký politik a voják?"

      Nikoho neospravedlňujem. Iba poukazujem na fakt, že proiránski teroristi v Iraku (možno s toleranciou, možno s vedomím) útočia na irackých civilistov, či základne Spokojných štátov. Preto nie je čudné, že sa napadnutý štát bráni. Irak má zabezpečiť nenapadanie, alebo už mal dávno požiadať Spokojné štáty o odchod. To posledné - HLAVNE.

      @ technik
      "Joch byl též terčem kritiky ze strany odpůrců vojenské intervence NATO vůči Jugoslávii" A nebola Juhoslovanská vláda vyzývaná aj OSN, aby prestala so zabíjaním? Jednu vojnu už medzinárodné spoločenstvo v Juhoslávii ignorovalo, niet sa potom čo čudovať, že NATO zasiahlo. Ani Rusko nekrotilo svojho spojenca.... Miloš Zeman schválil prelety lietadiel NATO.

      "Můžete prosím citovat nějaké zdroje které důvěryhodne popisují takto velké ztráty způsobené íránskými gardami?"
      V Sýrii sa IRG "vyřádily" poriadne. A v Iraku majú tiež dosť obetí na svedomí. Ve´ď kto organizuje útoky na vojenské základne a umierajú pri tom aj civilisti? IRG sú taktiež finančným a materiálnym sponzorom Hizballáhu, hlavne jeho teroristickej zložky.

      To kým Joch je, ma nezaujíma. Podstatné je to, že ak niekto hucká, môže sa mu stať, že to schytá od protivníka. To sa aj stalo. Kto seje vietor, žne búrku.... Nič viac, a nič menej som na mysli k Sulejmánimu nemal.

      Členka KSČ, ktorá chcela reformovať KSČ zvnútra, je proti katolíkom predpojatá.... Ako celá KSČ. Veď prečo by potom od boľševického puču zabíjali kňazov a rehoľníkov, alebo ich zatvárali na otrocké práce do jáchymovských baní....

      "Součástí myšlenkové výbavy Romana Jocha je podle ní i radikální antikomunismus, jenž vyrůstá z extrémního konzervativního myšlení a fundamentalistického katolicismu. Ultrakonzervativní diskurs, který Joch reprezentuje, se podle Dvořákové pohybuje na pomezí xenofobie, rasismu a homofobie a v Česku je marginální."

      Fundamentalistický katolicizmus.... čo je to podľa tej boľševičky za blábol? Od doby boľševika tu máme "klérofašizmus", lenže v skutočnosti to malo od kresťanstva ďaleko, vtedajšieho pápeža Tiso nerešpektoval a na základe jedného kňaza - prezidenta je nezmyslom nazývať niečo klérofašizmom. Najmä keď sama HSĽS sa vyhlasovala za národnosocialistickú stranu....

      Čo je to "extrémní konzervativní myšlení"?

      "diskurs, který Joch reprezentuje, se podle Dvořákové pohybuje na pomezí xenofobie, rasismu a homofobie a v Česku je marginální.""

      Xenofóbiu v ČR vyvoláva niekto úplne iný ako Joch, ak o sebe Joch tvrdí, že je kresťanom, potom aj obvinenie z rasizmu je nezmysel, pretože to nie je kresťanské učenie. A homofóbia - tak sú nazývaní všetci, ktorí nesúhlasia s násilným presadzovaním myšlienok militantných homosexuálov a ich podporovateľov - cieľom je totiž psychicky ich umlčať, či zastrašiť, aby nebránili názorom agresívnej menšiny... Ak niekto (Joch) uznáva morálku podľa Biblie - tam je homosexualita popisovaná ako ohavnosť, čo sa čudujú, že nesúhlasí s nimi. Iný názor ale ešte z neho nerobí "...fóba"....Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     00:19 18.01.2020

     darkstyle tady si přečtěte kdo vítal ...Zobrazit celý příspěvek

     darkstyle
     tady si přečtěte kdo vítal Sulejmaniho
     https://www.novinky.cz/zahrani...
     https://en.m.wikipedia.org/wik... Skrýt celý příspěvek

    • Sorge-227
     11:01 18.01.2020

     Iranci by mali zavrazdit sefa CIA. Vrazda a likvidacia cloveka na veducej pozicii v statnej organizacii nema ziadny strategicky, vojensky, bezpecnostny ani iny vyznam. Niekto iny ...Zobrazit celý příspěvek

     Iranci by mali zavrazdit sefa CIA. Vrazda a likvidacia cloveka na veducej pozicii v statnej organizacii nema ziadny strategicky, vojensky, bezpecnostny ani iny vyznam. Niekto iny nastupi na jeho miesto a pokracuje v politike statu. Likvidacia predstavitelov statov, nikdy nic nezmenila. Atentat na Heyndricha je podobny priklad. Iba umieraju civilisti. Tak ako bolo zostrelene lietadlo v Irane. Za to nesie polovicnu zodpovednost USA. Sa nedivim ze Iran a Severna Korea chcu mat jaderne zbrane. Vo svete nemaju ziadne bezpecnostne zaruky. Kedykolvek, cokolvek si USA vymyslia, spravia. Politika USA je rozbit, znicit, rozhadat regiony vsade na svete, aby nic nefungovalo. Zvysila sa ceny ropy, to vyhovuje USA, Iranu, Rusku,.. Ale kto vie ake hry hraju..Skrýt celý příspěvek

     • Janko Paliga
      14:56 18.01.2020

      "Tak ako bolo zostrelene lietadlo v Irane. Za to nesie polovicnu zodpovednost USA." Ak si posádka Toru nevedela identifikovať údaje z odpovedačov, je to chyba Spokojných štátov? ...Zobrazit celý příspěvek

      "Tak ako bolo zostrelene lietadlo v Irane. Za to nesie polovicnu zodpovednost USA." Ak si posádka Toru nevedela identifikovať údaje z odpovedačov, je to chyba Spokojných štátov? Chybu spravili počas vojny tankerov, ale nie teraz....

      "Atentat na Heyndricha je podobny priklad. Iba umieraju civilisti." Civilisti zomierajú aj po útokoch Iránskymi gardami sponzorovaných teroristov....

      "Sa nedivim ze Iran a Severna Korea chcu mat jaderne zbrane." zaujímavé, že ak ich nemali, nikto na nich neútočil.... A keď ich KĽDR mala, iba nimi vydierala svet, aby jej posielal potraviny. Lenže tá pomoc skončila v nepravých rukách - u boľševikov a armády .... Keď ich bude mať Irán, čo bude nasledovať? Žeby ním dávno vykrikovanie zabitie "malého satana"? Irán sa ku nim dostane, bude ich chcieť aj SA a Turecko.... Čo nastane potom, keď tie štáty už dnes súperia o moc v regióne?

      "Vo svete nemaju ziadne bezpecnostne zaruky. Kedykolvek, cokolvek si USA vymyslia, spravia." Ukrajina mala záruky od svojho najbližšieho "brata"..... Výsledok? Vyše 10 000 obetí ruskej agresie, zničené životné prostredie, chudoba.... KĽDR má za chrbtom Rusko a Čínu, Irán si ako ruský spolupracovník dokáže záruky od Ruska získať.... tak?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:51 18.01.2020

      Janko Paliga Při zmínce o sestřelu civilního letadla, bude velmi zajímavé jak ti íránští vojáci, kteří o tom rozhodli, dopadnou. Když USA sestřelilo íránský Airbus, tak za to ...Zobrazit celý příspěvek

      Janko Paliga
      Při zmínce o sestřelu civilního letadla, bude velmi zajímavé jak ti íránští vojáci, kteří o tom rozhodli, dopadnou.
      Když USA sestřelilo íránský Airbus, tak za to dostali námořníci doma vyznamenání.
      https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:03 18.01.2020

      flanker.jirka: V té wiki se píše, že loď byla napadena a na základě toho se vydal potlačit hrozbu. Kapitán pak na základě jemu dostupných informací odsouhlasil odpal na blížící se ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka: V té wiki se píše, že loď byla napadena a na základě toho se vydal potlačit hrozbu. Kapitán pak na základě jemu dostupných informací odsouhlasil odpal na blížící se letoun.
      Kdo střílet nebo ohrožoval tu protileteckou baterii, nebo pod jakým tlakem, a nedostatkem informací byl její personál?
      1988 vs 2019..Skrýt celý příspěvek

     • Janko Paliga
      22:17 18.01.2020

      @ Flanker Jirka "Když USA sestřelilo íránský Airbus, tak za to dostali námořníci doma vyznamenání." Ale oni ho dostali za bojové nasadenie, nie za zostrel... "Operace Earnest ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Flanker Jirka

      "Když USA sestřelilo íránský Airbus, tak za to dostali námořníci doma vyznamenání." Ale oni ho dostali za bojové nasadenie, nie za zostrel...

      "Operace Earnest Will byla americká vojenská operace probíhající v oblasti Perského zálivu od července 1987 do září 1989, tedy v době Íránsko-irácké války. Americké námořnictvo v ní chránilo ropné tankery plující z Kuvajtu skrze Hormuzský průliv do Indického oceánu. Jednalo se o největší konvojovou operaci od konce druhé světové války. " - https://cs.wikipedia.org/wiki/...

      "Captain Rogers was awarded the Legion of Merit decoration "for exceptionally meritorious conduct in the performance of outstanding service as commanding officer ... from April 1987 to May 1989." "Skrýt celý příspěvek

   • RiMr71
    21:52 17.01.2020

    ...mám neodbytný pocit, že kdyby ho naprosto stejným způsobem sejmul Ivan, tak Ty a Tobě podobní budete zlití tři dny a jásat, že je tu konečně někdo kdo nekouká po třískách když ...Zobrazit celý příspěvek

    ...mám neodbytný pocit, že kdyby ho naprosto stejným způsobem sejmul Ivan, tak Ty a Tobě podobní budete zlití tři dny a jásat, že je tu konečně někdo kdo nekouká po třískách když se kácí les, kdo za to umí vzít, kdo není připodělaný jako změkčilý západ a nad chirurgickou přesností takového řešení...
    ...vlastně jsem o tom přesvědčen...Skrýt celý příspěvek

    • Janko Paliga
     22:50 17.01.2020

     ... spomínaš si na starého Skripaľa.... ako mu chudákovi starému putinofili nakladali.... O mnohých ďalších obetiach nevravím....

     ... spomínaš si na starého Skripaľa.... ako mu chudákovi starému putinofili nakladali.... O mnohých ďalších obetiach nevravím....

    • Danik
     23:54 17.01.2020

     Celá situace by se dala popsat asi tak jako kdyby na Krym byl teď pár Ukrajinci pozván Nějaký velitel ODA zelených baretů (US Army SF) s tím, že by tam asi nejel za památkami a ...Zobrazit celý příspěvek

     Celá situace by se dala popsat asi tak jako kdyby na Krym byl teď pár Ukrajinci pozván Nějaký velitel ODA zelených baretů (US Army SF) s tím, že by tam asi nejel za památkami a Rusové by ho pochopitelně poslali ke všem čertům. Ruku na srdce nebylo by se čemu divit. Qassim totiž nebyl žádný děda mráz a velel jednotkám jejichž účel je vyvážet íránskou revoluci po Blízkém východě, tedy v praxi řečeno, když Írán nemá někoho rád a chce na jeho území dělat bordel, vyšle tam tyhle hochy.Skrýt celý příspěvek

     • fido
      01:32 18.01.2020

      Tak oni podobni obrázci nejenom z us docela aktivně jezdili přikládat pod kotel v počátcích té tzv. Revoluce v kyjevě , která plynule přešla v puč, etnické čistky a následně v ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak oni podobni obrázci nejenom z us docela aktivně jezdili přikládat pod kotel v počátcích té tzv. Revoluce v kyjevě , která plynule přešla v puč, etnické čistky a následně v regulérní občanskou válku...včetně toho vašeho krymu.. sice tam možná nejezdil přímo velitel zelených baretu, ale to srovnání docela sedí, že? ;))Skrýt celý příspěvek

     • Sorge-227
      13:08 18.01.2020

      Iransky general mal funkciu ako sef CIA. CIA riaditel veli jednotkam, ktore vyvazaju svoju revoluciu do celeho sveta. Logicky by ho mali nechat zavrazdit nepriatelske staty.

      Iransky general mal funkciu ako sef CIA. CIA riaditel veli jednotkam, ktore vyvazaju svoju revoluciu do celeho sveta. Logicky by ho mali nechat zavrazdit nepriatelske staty.

     • Janko Paliga
      14:45 18.01.2020

      @ Fido "Revoluce v kyjevě , která plynule přešla v puč, etnické čistky a následně v regulérní občanskou válku.." Pán asi zabudol, proti čomu bol Euromajdan.... Márne sa snažíš ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Fido

      "Revoluce v kyjevě , která plynule přešla v puč, etnické čistky a následně v regulérní občanskou válku.."

      Pán asi zabudol, proti čomu bol Euromajdan.... Márne sa snažíš tam montovať Spokojné štáty, protesty boli proti nepodpísaniu obchodných zmlúv s EÚ Janukovičom, na ktorého tlačil Kremeľ.... A protesty Kremeľ využil na to, aby okupoval zelenými mužíkmi Krym, čím porušil niekoľko ukrajinsko-ruských zmlúv....

      Prakticky Kremeľ ukázal, ako to skutočne myslel so svojím dlho omieľaným tvrdením o bratstve Ukrajincov a Rusov.... Podobne dopadnú tvrdenia o slovanskej vzájomnosti pod dohľadom ruského "dubiska"....Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      20:10 18.01.2020

      Už jsem vám to napsal níže... Ukrajinci i jiné národnosti mají třeba také vlastní hlavu a názory víme? Na Krymu moc občanské války nebylo, když byl vojensky obsazen cizí státní ...Zobrazit celý příspěvek

      Už jsem vám to napsal níže... Ukrajinci i jiné národnosti mají třeba také vlastní hlavu a názory víme? Na Krymu moc občanské války nebylo, když byl vojensky obsazen cizí státní mocí. O nějakém sedícím přesném srovnání nevím. Oni byly nasazeny Zelené barety během války v Čečně? Opět jablka a hrušky. Takže ne nesedí :-)Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      20:13 18.01.2020

      Sorge 277
      Hmm... ne neměl funkci CIA.. Prosím o jakou přesně revoluci se jedná? Americkou válku za nezávislost? Ta už skončila.

      Sorge 277
      Hmm... ne neměl funkci CIA.. Prosím o jakou přesně revoluci se jedná? Americkou válku za nezávislost? Ta už skončila.

     • Torong
      11:35 19.01.2020

      Fido, zcela jistě pro tebe nebude problém dokázat přítomnost Amerických SF nebo kontraktorů na Ukrajině...

      Fido, zcela jistě pro tebe nebude problém dokázat přítomnost Amerických SF nebo kontraktorů na Ukrajině...

    • technik
     07:49 18.01.2020

     To rimr Omlouvám se za urážku ale vy jste chováním opravdu primitiv. Jinak na rozdíl od vás alkohol nekonzumuji a pro mě na rozdíl od vás je vražda jako vražda a je mi jedno která ...Zobrazit celý příspěvek

     To rimr
     Omlouvám se za urážku ale vy jste chováním opravdu primitiv. Jinak na rozdíl od vás alkohol nekonzumuji a pro mě na rozdíl od vás je vražda jako vražda a je mi jedno která strana ji spáchá.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     10:58 18.01.2020

     RimRr71
     :-D už jsem se lekl, že tu diskusi někdo nestočí na hypotetický scénář "kdyby Rusko", zde to nazývate Ivanem :-D

     RimRr71
     :-D už jsem se lekl, že tu diskusi někdo nestočí na hypotetický scénář "kdyby Rusko", zde to nazývate Ivanem :-D

    • Sorge-227
     12:55 18.01.2020

     Praveze keby to spravil Ivan, tak cely zapadny svet tvrdo reaguje a zavazda sankcie proti Rusku.

     Praveze keby to spravil Ivan, tak cely zapadny svet tvrdo reaguje a zavazda sankcie proti Rusku.

     • darkstyle
      20:37 18.01.2020

      A čo bráni Rusku zaviesť sankcie voči USA?
      Nič..

      A čo bráni Rusku zaviesť sankcie voči USA?
      Nič..

     • Janko Paliga
      13:46 19.01.2020

      Sankcie sú zavedené.... pre vládnucich oligarchov, ktorí si pošpinili ruky okupáciou Ukrajiny...

      Sankcie sú zavedené.... pre vládnucich oligarchov, ktorí si pošpinili ruky okupáciou Ukrajiny...

   • Pavel1
    23:11 17.01.2020

    Jinými slovy, odsuzuješ i izraelskou likvidaci teroristů, kteří stáli za naplánováním útoku na olympiádě v Mnichově.

    Jinými slovy, odsuzuješ i izraelskou likvidaci teroristů, kteří stáli za naplánováním útoku na olympiádě v Mnichově.

    • fido
     23:51 17.01.2020

     Takovéto přirovnání je solidní lapsus..

     Takovéto přirovnání je solidní lapsus..

     • Pavel1
      10:28 18.01.2020

      Copak, fakta ti nejdou pod čumák.

      Copak, fakta ti nejdou pod čumák.

   • PetrTechnik
    23:19 17.01.2020

    Já jsem celkem v pravidelném kontaktu s příbuznými v Izraeli a podle nich panují nad odstraněním Kásima Sulejmaniho , poněkud rozpaky. Na jednu stranu to byl nepřítel Izraele, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Já jsem celkem v pravidelném kontaktu s příbuznými v Izraeli a podle nich panují nad odstraněním Kásima Sulejmaniho , poněkud rozpaky. Na jednu stranu to byl nepřítel Izraele, ale na druhé straně byl pro izraelské tajné služby předvídatelný. Vždy je lepší mít proti sobě státem organizovanou strukturu, než neidentifikovatelné skupiny. USA tím asi dost nabouraly, to co Aman a Mosad desetiletí budovaly.
    I přes mlhu západní mediální masáže, je zabití oficiálního představitele státu , státem jiným, bez vyhlášení války, jen dalším precedensem. Pokud se cítíte dost silní můžete zabít kohokoliv , kdo vám komplikuje život. Je to precedens pro Rusko, Čínu, Japonsko, prostě nakolik si kdo troufne. Mezinárodní právo dostalo nafrak.Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
     23:36 17.01.2020

     Těžko to může být precedens, zvlášť pro Rusko.

     Těžko to může být precedens, zvlášť pro Rusko.

     • PetrTechnik
      13:44 18.01.2020

      Zejména pro Rusko a Čínu. Obecně doporučuji nevěřit tomu, že co USA konajíí, tak konají vždy dobře. To není o nějakém amerikanofilství nebo rusofilství , já myslím, že naprostá ...Zobrazit celý příspěvek

      Zejména pro Rusko a Čínu. Obecně doporučuji nevěřit tomu, že co USA konajíí, tak konají vždy dobře. To není o nějakém amerikanofilství nebo rusofilství , já myslím, že naprostá většina těch co sem chodí jsou chytří a rozumní lidé a dokáží zvažovat fakta.
      Ještě jednu věc bych rád zmínil, ten kdo na tomto incidentu nejvíce vydělá , bude Čína, protože se obchodní Íránu a Číny jen zintenzivní. Moc bych se nedivil, kdyby jim Čína nepomohla k JZ, protože její vlastnictví , je již jediná bezpečnostní záruka pro ˇIrán. A svět bude zase víc nebezpečnější.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      19:22 18.01.2020

      Blábol. O nějaké americké "konání" vůbec nejde. Jde o to, že pro rusko může být likvidace iránského teroristy Sulejmáního stěží precedentem, když dávno vesele vraždí lidi na území ...Zobrazit celý příspěvek

      Blábol. O nějaké americké "konání" vůbec nejde. Jde o to, že pro rusko může být likvidace iránského teroristy Sulejmáního stěží precedentem, když dávno vesele vraždí lidi na území jiných zemí.Skrýt celý příspěvek

    • Janko Paliga
     14:38 18.01.2020

     "Pokud se cítíte dost silní můžete zabít kohokoliv , kdo vám komplikuje život. Je to precedens pro Rusko, Čínu, Japonsko, prostě nakolik si kdo troufne. " kauzy Litvinenko, ...Zobrazit celý příspěvek

     "Pokud se cítíte dost silní můžete zabít kohokoliv , kdo vám komplikuje život. Je to precedens pro Rusko, Čínu, Japonsko, prostě nakolik si kdo troufne. "

     kauzy Litvinenko, Skripaľ.... neboli skôr?Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      18:45 18.01.2020

      Litviněnko a Skripal byli agenti kteří přešli na druhou stranu. Zrada se u těchto lidí trestala vždy a všude. Navíc Skripal má i kriminální pozadí. Likdvidace oficiálního ...Zobrazit celý příspěvek

      Litviněnko a Skripal byli agenti kteří přešli na druhou stranu. Zrada se u těchto lidí trestala vždy a všude. Navíc Skripal má i kriminální pozadí. Likdvidace oficiálního představitele státu , je prostě zásadní porušení mezinárodního práva. Srovnatelné by to bylo, pokud by byl Sulejmání Američan, který zradil svoji vlast.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      19:44 18.01.2020

      Jinými slovy podle tebe se "přechod k nepříteli trestá všude" a je to v pořádku, kdežto likvidace nebezpečného velitele jednotek, které rozesraly podstatnou část blízkého východu v ...Zobrazit celý příspěvek

      Jinými slovy podle tebe se "přechod k nepříteli trestá všude" a je to v pořádku, kdežto likvidace nebezpečného velitele jednotek, které rozesraly podstatnou část blízkého východu v pořádku není. Tomu se říká dvojí metr jak Brno. To za prvé. Za druhé, sulejmání nebyl žádný oficiální představitel, nebyl velvyslanec, nebyl diplomat, ani neměl politickou funkci. Sulejmání byl voják státu, který vedl válku. Díky tomu, a vlastním činům, se stal legitimním cílem. Za třetí, Skripal si svoje dvojí agentství odseděl a do UK byl vyměněn. Takoví lidé se opravdu ale opravdu "všude (znovu) netrestají", tedy rozhodně ne v normálních demokratických zemích. Litviněnko nebyl žádný agent, Litviněnko byl kriminalista, který v rámci FSB měl za úkol boj s organizovaným zločinem. FSB opustil a chtěl v Rusku vypovídat o nelegální činnosti FSB. K tomu v rusku nedostal příležitost, utekl do UK, kde hodlal vydat knihu "FSB vyhazuje rusko do povětří." Tedy k žádnému potrestání zrádného agenta nedošlo místo se konala vražda nepohodlného svědka.Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      20:54 18.01.2020

      Takže podle Vás by likvidace Nicolase Sarkozyho byla také v pořádku, protože měl významný podíl na rozpadu Libye (měl obavu z prozrazení financování jeho kampaně)? A likvidace ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže podle Vás by likvidace Nicolase Sarkozyho byla také v pořádku, protože měl významný podíl na rozpadu Libye (měl obavu z prozrazení financování jeho kampaně)?
      A likvidace leckterých představitelů USA za to , že měli velký podíl na rozhrabání Syrie, předchozí mnohaletou podporu mudžahedínů?
      To už není dvojí metr, to je metr a žádný metr.Skrýt celý příspěvek

     • Janko Paliga
      21:45 18.01.2020

      @PetrTechnik "Litviněnko a Skripal byli agenti kteří přešli na druhou stranu." "V roce 2010 se usadil ve Spojeném království díky tehdy uskutečněné výměně agentů mezi Ruskem a ...Zobrazit celý příspěvek

      @PetrTechnik
      "Litviněnko a Skripal byli agenti kteří přešli na druhou stranu."

      "V roce 2010 se usadil ve Spojeném království díky tehdy uskutečněné výměně agentů mezi Ruskem a Velkou Británií. " - Keď si vymenili agentov, mali mu dať pokoj.... Ešte mu v duchu "najlepších tradícií" KGB vyvraždili rodinu ...

      Ku Sulejmánímu - ak niekto organizuje útoky sa spolupráce (či mlčania, tolerovania irackej vlády) - nie je to vojnový čin voči napadnutej krajine? Lebo o toto sa jednalo.

      Takže, ak Litvinenko zverejnil, že výbuchy boli zinscenované FSB, čo dokonca je pravda, všímaví milicionári v Rostove na Done chytili podozrivých, z ktorých sa vykľuli agenti FSB, a tí tvrdili, že inštalovali bomby za účelom "cvičenia", tak je zradca? Že sa mu nepáčilo, čo sa chystá na jeho spoluobčanov.... to je zrada???Skrýt celý příspěvek

     • Janko Paliga
      21:53 18.01.2020

      @ PetrTechnik "Takže podle Vás by likvidace Nicolase Sarkozyho byla také v pořádku, protože měl významný podíl na rozpadu Libye (měl obavu z prozrazení financování jeho ...Zobrazit celý příspěvek

      @ PetrTechnik

      "Takže podle Vás by likvidace Nicolase Sarkozyho byla také v pořádku, protože měl významný podíl na rozpadu Libye (měl obavu z prozrazení financování jeho kampaně)?"
      "Občanská válka v Libyi začala demonstracemi a protesty v návaznosti na protesty v jiných arabských zemích. Libyjci protestovali od 13. ledna 2011 hlavně proti vůdci Muammaru Kaddáfímu. Režim reagoval střílením do demonstrantů a nasazením armády včetně letadel[2] k potlačení protestů. Počty mrtvých se různí, samotná Libye 23. února přiznávala 300, Itálie odhadovala až tisíc.[3] Demonstrovalo se především v největších městech (Tripolis, Benghází, Al Bayda), ale i jinde. Demonstrující podpalovali policejní stanice, dostaly se jim do rukou i vojenské zbraně a situace dospěla až k otevřenému povstání. Na stranu odpůrců režimu se postupně přidaly i části pravidelných ozbrojených sil. Režim pak postupně přišel o celý východ Libye, libyjsko-egyptskou hranici začali hlídat vzbouřenci. " - https://cs.wikipedia.org/wiki/...

      Nejako tam nevidím Sarkozyho....

      "A likvidace leckterých představitelů USA za to , že měli velký podíl na rozhrabání Syrie, předchozí mnohaletou podporu mudžahedínů?"

      "Sucha, vyčerpání zásob spodní vody a velký nárůst obyvatel přispěly ke zhoršení situace a vzniku nepokojů v Sýrii. Na počátku protestů přislíbil Asad některé reformy, ovšem neuskutečnil je. Jediným, avšak dosti významným ústupkem bylo zrušení výjimečného stavu, který v zemi platil od nástupu levicové strany Baas v roce 1963 a odvolán byl al-Asadem 19. dubna 2011. Přesto však vládní armádní a policejní jednotky proti demonstrantům tvrdě zasahovaly. Během pěti měsíců (od března do začátku srpna 2011) mělo podle nepotvrzených odhadů britské televizní stanice BBC při demonstracích zahynout více než 1600 lidí. Rada bezpečnosti OSN vydala 4. srpna 2011 prohlášení, které odsuzovalo útoky syrské vlády na civilisty a také porušování lidských práv a vyzývalo k zastavení násilí ze strany vlády, ale také ke zdrženlivosti a zdržení se odvetných akcí opozicí, především při útocích na státní instituce. Toto prohlášení však nemělo takovou váhu, jakou by měla její rezoluce, na které se ale Rada bezpečnosti nedokázala shodnout.
      Syrská občanská válka je trvající vnitřní ozbrojený konflikt v Sýrii. Konflikt začal 15. března 2011 demonstracemi[9] v rámci tzv. arabského jara, které se syrská armáda snažila potlačit,[10][11][12] a rozvinul se do povstání části obyvatelstva. Později eskaloval do občanské války, jejímž výsledkem je faktické roztříštění země na velký počet oblastí, ve kterých mnoho navzájem nesourodých frakcí bojuje za rozličné cíle ve velmi nepřehledném konfliktu.

      Nejvýznamnější stranou konfliktu je vláda prezidenta Bašára al-Asada, která se snaží potlačit povstání a udržet si nebo znovu získat kontrolu nad pokud možno velkou částí země." - https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      22:54 18.01.2020

      Tak dobovou propagandu si pamatuji docela dobře, celkem to tapetujete přesně. Já mám s odstupem doby jiný názor. Tak jako bylo nemyslitelné kritizovat před 5 lety USA za jejich ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak dobovou propagandu si pamatuji docela dobře, celkem to tapetujete přesně. Já mám s odstupem doby jiný názor. Tak jako bylo nemyslitelné kritizovat před 5 lety USA za jejich činy v Afghanistánu a Iráku, dnes i USA připouští "jisté" chyby. Časem se projeví odstranění Sulejmáního, já si myslím, že negativně ve smyslu mezinárodního práva. Spadli jsme zase o stupeň níž nebo spíše hned o několik.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      10:39 19.01.2020

      PetrTechnik … Co má ten tvůj blábol o Libyi společného s faktem, že pokud se někdo vraždou na území jiného státu dopustil nějakého precedentu, tak to bylo leda rusko? Pro info, ...Zobrazit celý příspěvek

      PetrTechnik … Co má ten tvůj blábol o Libyi společného s faktem, že pokud se někdo vraždou na území jiného státu dopustil nějakého precedentu, tak to bylo leda rusko?
      Pro info, jestli někdo zavinil rozpad Libye, tak to nebyl Sarkozy ani Obama, byl to jen a pouze psychopat kaddáfí. Evidentně vůbec netušíš (nebo to předstíráš), že za 40 let kaddáfího hraní si na vojáčky (a rozesrání řady afrických zemí), 40 let hrabání pod sebe a 40 let centrálního plánování byla tato potenciálně extrémně bohatá země v totálním ekonomickém úpadku a politickém rozkladu. Obří inflace, Libye nebylo schopna splácet své desetiletí staré závazky (včetně dluhu vůči bývalému Československu), nezaměstnanost, nedostatek základního zboží, lidi neměli doslova co žrát. To byla libyjská realita léta před rokem 2011. Proto vyšli do ulic a proto v Libyi skoro rok zuřila občanská válka (a uprchlického tábory v Itálii se vesele plnily) než se vůbec západ rozhoupal k nějaké intervece. Je zcela evidentní, že bez zásahu západu, by situace v Libyi vypadala ještě mnohem mnohem hůř … například jako v Sýrii, kde na rozdíl od rusácka a masového vraha asad nikdo jiný nezasahoval.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:32 19.01.2020

      Tak on Petr Technik věří Sputnikovské "realitě" o bohatých prostých Libyjcích, zdravotnictví zdarma a socialistickém ráji, který v Libyi za vlády moudrého Kaddáfího byl. V takové ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak on Petr Technik věří Sputnikovské "realitě" o bohatých prostých Libyjcích, zdravotnictví zdarma a socialistickém ráji, který v Libyi za vlády moudrého Kaddáfího byl. V takové zemi mohly přece protestovat jen podvratné živly...Skrýt celý příspěvek

     • Janko Paliga
      13:45 19.01.2020

      @ Petr technik "Časem se projeví odstranění Sulejmáního, já si myslím, že negativně ve smyslu mezinárodního práva. Spadli jsme zase o stupeň níž nebo spíše hned o ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Petr technik

      "Časem se projeví odstranění Sulejmáního, já si myslím, že negativně ve smyslu mezinárodního práva. Spadli jsme zase o stupeň níž nebo spíše hned o několik."

      Organizátor útokov na americké základne, pri ktorých zomreli aj mnohí irackí obyvatelia, príde o život rukou ním napadnutého... Nútil niekto Sulejmániho na území Iraku organizovať útoky voči tretej krajine? (nečudoval by som sa, ak by tam bola podpora, alebo aspoň tiché tolerovanie irackej vlády). Jeho smrť je iba dôsledok jeho činov. Ak by sedel doma a klaňal sa pred ajatoláhmi, urobil by najlepšie ....

      To "medzinárodné právo" už je potrhané dosť a nestalo sa to po smrti teroristu Sulejmániho, aj takí Ukrajinci by o tom "roztrhanom medzinárodnom práve" vedeli dlho rozprávať.Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      14:02 19.01.2020

      Torong: S tím Sputnikem se pletete, navíc jde o primitivní podpásový argument.

      Nebudeme se tu přesvědčovat, já si počkám on čas ukáže a nebude to dlouho trvat.

      Torong: S tím Sputnikem se pletete, navíc jde o primitivní podpásový argument.

      Nebudeme se tu přesvědčovat, já si počkám on čas ukáže a nebude to dlouho trvat.

     • Torong
      17:04 19.01.2020

      Co čas ukáže? Oficiální informace jsou podle tebe propaganda, tak ty oficiální informace zkus nějakými argumenty vyvrátit.

      Co čas ukáže? Oficiální informace jsou podle tebe propaganda, tak ty oficiální informace zkus nějakými argumenty vyvrátit.

     • Janko Paliga
      22:40 19.01.2020

      @ PetrTechnik "Nebudeme se tu přesvědčovat, já si počkám on čas ukáže a nebude to dlouho trvat.".... A čo sa zmení na tom, že Asad poslal na svojich občanov, hlavne väčšinových ...Zobrazit celý příspěvek

      @ PetrTechnik

      "Nebudeme se tu přesvědčovat, já si počkám on čas ukáže a nebude to dlouho trvat.".... A čo sa zmení na tom, že Asad poslal na svojich občanov, hlavne väčšinových sunitov, tanky? A čo sa zmení na tom, že mnohí vojaci Sýrskej armády namiesto zaíjania vlastných spoluobčanov radšej dezertovali aj so zbraňami zo Sýrskej armády?Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    00:01 18.01.2020

    Nejsem si jistý, že šlo o mezinárodní návštěvu ve chvíli kdy se setkal s veliteli šítských milicí. Už jsem to psal níže. Qassim Solejmani byl velitelem jednotek jejichž účel je ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejsem si jistý, že šlo o mezinárodní návštěvu ve chvíli kdy se setkal s veliteli šítských milicí. Už jsem to psal níže. Qassim Solejmani byl velitelem jednotek jejichž účel je napadat cizí země zevnitř, podporovat podobně smýšlející bojůvky na cizím území a reálně vyvážet íranskou revoluci po Blízkém východě. Tihle chlapci jsou v Palestině, Jemenu, Sýrii, Iráku a snaží se zlepšit geopolitickou situaci pro Írán tedy odstranit vliv Saudské Arábie, Sunnitů a západu z regionu. Qassim tam nebyl za památkami, ale pracovně a vzhledem k popisu jeho práce se není čemu divit, že chytil raketu z dronu. Kdo hraje hloupé hry vyhrává hloupé cenySkrýt celý příspěvek

    • fido
     01:11 18.01.2020

     ...donald trump/ bil clinton/ b obama..se po priletu setkal s veliteli okupačních jednotek a se zastupci kolaborujicich skupin.. byl velitelem vojsk na cizím území kam reálně ...Zobrazit celý příspěvek

     ...donald trump/ bil clinton/ b obama..se po priletu setkal s veliteli okupačních jednotek a se zastupci kolaborujicich skupin.. byl velitelem vojsk na cizím území kam reálně vyvážejí americký vliv, často vydávaný za boj za demokracii mj. po blízkém východě .. často podporovali teroristické organizace jako byla např. Fsa, IS, nebo dříve Učk v boji proti vládě zemí, které se odmítaly podřídit americkým zájmům v oblasti... tito chlapci jsou v Palestině, Jemenu, Sýrii, Iráku a snaží se zlepšit geopolitickou situaci pro usa a saudskou arábii, tedy odstranit vliv íránu sýrie, ruska, atd... donald/bil tam nebyl za památkami, naopak otevřeně vyhrožuje jejich ničením v případě potřeby... ...Šlo by pokračovat... trvám na tom, že pripadna likvidace dotyčného, navíc provedena podobným zpusobem během návštěvy okupované země by byla z pohledu práva jednoznačným zločinem... vznikl nebezpečný precedensSkrýt celý příspěvek

     • Danik
      19:48 18.01.2020

      Až takhle hluboko musíme klesnout... nebyl proboha živého zabit Chomejní ani žádný jiný politický představitel tak proč sem pletete prezidenty? Solejmaní neměl žádnou výzvědnou ...Zobrazit celý příspěvek

      Až takhle hluboko musíme klesnout... nebyl proboha živého zabit Chomejní ani žádný jiný politický představitel tak proč sem pletete prezidenty? Solejmaní neměl žádnou výzvědnou službu, dával dohromady skupiny ozbrojenců po celém Blízkém východě aby páchali terorismus od kterého se Írán mohl kdykoliv distancovat. Opakuji opět, to co se stalo bylo na hraně a určitě to nezklidní už takhle složitou situaci v regionu, ale není to nepochopitelné a pokud by Spojené státy (Izrael, ČR, Šmoulové, kdokoliv) měly takovýto druh jednotek jejichž velitel by se scházel na území jiného státu s vůdci místních bojůvek a dostal raketou po hlavě můj názor na věc by zůstal stejný. Vaše posedlost Amíky mi však dodává pocit, že nejde ani tak o akt jako o to kdo ten akt vykonal co vám pije krev.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      20:02 18.01.2020

      Ješte se pozeptám na podporu IS ze strany USA a jací, že to chlapci jsou v Palestině, Jemenu nebo Sýrii. Váš pohled, mi přijde něco ve stylu: Spojené státy mohou za všechno zlo ...Zobrazit celý příspěvek

      Ješte se pozeptám na podporu IS ze strany USA a jací, že to chlapci jsou v Palestině, Jemenu nebo Sýrii. Váš pohled, mi přijde něco ve stylu: Spojené státy mohou za všechno zlo světa. Nemají snad Muslimové, Židé či Ukrajinci také vlastní hlavu? Íránci se Saudy se nenávidí už několik dekád, byli to Muslimové z Palestiny a Arabský svět kdo radikálně odmítl jakékoliv návrhy o vzniku Izraele a to i ve chvílích kdy se Židé byli ochotni spokojit i s několika kusy pouště. Jak to bylo dál asi víme. Někteří Iráčané kteří jsou nespokojeni s vývojem událostí po Sadámově pádu a jsou Šíté nyní truchlí a proklínají Ameriku. Jiní, kteří nenávidí Írán, Sadáma a jsou rádi za jeho svržení (plus jsou třeba sunnité) nyní oslavují. I v našich končinách najdete lidi, kteří by nejradši zůstali se Sovětským svazem nebo Ruskem na věčné časy. Rozdílné pohledy na věc a přesvědčení o výhodách toho či onoho jsou v každém státě. Tohle je faktor, kterého se pak snaží více či méně úspěšně využívat cizí státní moci. Mícháte jablka a hrušky. Zabití Trumpa je naprosto disproporciální od zabití Solejmáního.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      20:03 18.01.2020

      Zajímavostí pro Vás možná bude, že Solejmaní měl v rámci Íránu dost podobnou funkci jako Usáma Bin Ládin v rámci Saudské Arábie (než se utrhl ze řetězu).

      Zajímavostí pro Vás možná bude, že Solejmaní měl v rámci Íránu dost podobnou funkci jako Usáma Bin Ládin v rámci Saudské Arábie (než se utrhl ze řetězu).

     • darkstyle
      20:42 18.01.2020

      Trvať môžeš na čom chceš, ale americký prezidenti sú vždy v týchto krajinách privítaní s oficiálnymi poctami a sú extrémne chránení ak sa nachádzajú v horúcich zónach. Veď keď bol ...Zobrazit celý příspěvek

      Trvať môžeš na čom chceš, ale americký prezidenti sú vždy v týchto krajinách privítaní s oficiálnymi poctami a sú extrémne chránení ak sa nachádzajú v horúcich zónach.

      Veď keď bol Sulejmany taký geroj, čo tam nepoletovali nad ním iránske f-14?..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...