Kam směřují události v Sýrii?

Kurdské jednotky (SDF) podporované Američany při ofenzívě u ropných polích v Deir ez-Zoru; ilustrační foto / Public Domain

Svět současnosti funguje na principu „předcházení-předejití“, čili je snahou souběžně přijímat takové politické, ekonomické a vojenské kroky, jež umožní předejít případné „protihráče“. A protože lidová moudrost říká: „Peníze jsou až na prvním místě,“ otázka zní, o co a o kolik se v současnosti hraje v Sýrii.

Válka v Sýrii probíhá již sedm let. Ekonomické ztráty za tuto dobu jsou odhadovány na 226 miliard dolarů. Podle zprávy Světové banky zveřejněné v roce 2017 bylo ztraceno 530 000 pracovních míst a vlna uprchlíků překročila počet pět milionů lidí.

 

 

Ropný průmysl byl vždy základem ekonomik států na Středním východě. Důvod je jasný  region je bohatý na ropu a plyn. Sýrie není výjimkou, ačkoli to nebyl a není hlavní hráč na světových trzích s ropou a plynem.

 

V roce 2010 ropný průmysl Sýrie zajišťoval 25 % příjmů syrského státního rozpočtu. Ve stejném roce se produkce ropy v zemi odhadovala na 385 000 barelů denně. Odběr zemního plynu činil 5,3 miliardy metrů krychlových.
 

Více jak 50 % zásob ropy Sýrie se nachází na východ od řeky Eufrat. Největším nalezištěm je al-Omar, nacházející se v blízkosti města Deir ez-Zor. Po bojích s teroristy islámského státu (IS) se tato oblast dostala pod kontrolu Syrských demokratických sil „ (SDF) , podporovaných koaličními silami v čele se Spojenými státy.

 

Dalším velkým ložiskem je Suvajda, jež se nachází v severovýchodní části země, poblíž irácké hranice. Tato oblast je také pod jurisdikcí syrských Kurdů, ačkoli oficiálně Damašek hraje důležitou ekonomickou roli při rozvoji a údržbě ropných polí.

 

Kromě toho je Sýrie také bohatá na zásoby zemního plynu. Největší ložiska se nachází hlavně ve střední a východní části země. Jedno z nich je jižně od města Rakka a druhé u města Palmyra.
 

Plynovody jsou důležitým prvkem energetické infrastruktury Sýrie. „Arabská plynová magistrála“ byla postavena v roce 2003 a dodává plyn Egyptu, Jordánu a Libanonu. Délka magistrály je 1200 km a maximální kapacita je odhadována na 10,3 miliard metrů krychlových. Byla ale zasažena probíhající válkou, takže dnes funguje s omezenou kapacitou.
 

Ropovod Kirkuk-Baniyas je v současné době mimo provoz. Byl postaven v roce 1952 a dopravoval ropu z iráckého města Kirkuk do syrského přístavu Baniyas. Celková délka je 800 km a jeho kapacita je relativně malá a činí 300 000 barelů denně. Od roku 2003 je toto vedení vážně poškozeno a v současnosti nefunguje.
 

Hlavní ložiska plynu (červeně) a ropy (černě) v Sýrii. / Public Domain

 

Přestože režim Bašára Asada, spolu s ruským vojenským kontingentem, ovládá více jak polovinu původní Sýrie, jeho další snahou bude dokončit ovládnutí jižního prostoru v okolí města Daraa. Tímto krokem totiž může ekonomicky ovládnout ropný trh na východ od řeky Eufrat, a ve svém důsledku i politicky dosáhnout svých cílů. Rozhodující totiž je, kdo bude ovládat přístup ke Středozemnímu moři.

 

Počátkem února 2018 Sýrie a Rusko podepsali smlouvu o spolupráci v oblasti energetiky. Tato zahrnuje prohloubení spolupráce v řadě klíčových energetických projektů, jako je obnova poškozené plynové elektrárny v Aleppu a zvýšení kapacit jiných elektráren v celé zemi.

 

Je logické, že ruská státní společnost Rosněft se bude rozhodující měrou podílet na obnově ropné a plynové infrastruktury Sýrie.

 

  Hlavní energetická centra a cesty v Sýrii. / Public Domian

 

Dále společnost Rosněft v únoru 2017 mimo jiné podepsala smlouvu s regionální vládou iráckého Kurdistánu o nákupu ropy v letech 2017 až 2019 na dodávky ropy do svých zahraničních rafinérií. Celková částka podepsaných smluv mezi Rosněftem a iráckým Kurdistánem přesáhla 3 miliardy dolarů.

 

Irácký Kurdistan také plánuje investovat 1 miliardu dolarů ze smluv s Rosněftem do výstavby plynovodu do tureckého Džejchanu, jak uvedl šéf výboru pro finance a ekonomické otázky parlamentu autonomie, v rozhovoru pro RIA Novosti, uvedeno dne 7. 11. 2017.

 

Území Sýrie má ekonomický a strategický význam i pro ostatní arabské státy Středního východu. Je to totiž klíč ke Středozemnímu moři po pevnině. Kdo kontroluje trasy, ekonomicky a politicky ovládá celý region.

 

 

Hlavní ropná a plynová těžební pole a hlavní ropovody/plynovody v Sýrii. / Public Domain

  

Pro dokreslení situace v Sýrii nelze opomenout zájmy Íránu. Řada firem je připravena zahájit opravy poškozené elektrické sítě, ropných rafinérií a telekomunikačních systémů. Přípravné práce v této oblasti byly provedeny začátkem roku, kdy íránská parlamentní delegace navštívila Damašek.

 

Dle serveru RIA Novosti ze dne 4. 4. 2018,  od roku 2018 Moskva plánuje získat ročně pět milionů tun íránské ropy (asi 100 tisíc barelů denně) prodejem do druhých zemí. Ruský obchodní zástupce v Íránu Andrej Lugansky uvedl, že Rusko by podle tohoto programu mohlo dodat v protihodnotě zboží ve výši 45 miliard dolarů. Jako možný způsob barterové platby se jeví dodávka ruských železničních vozů, nákladních automobilů a autobusů, letadel a zařízení pro přistávací plochy letišť, potrubí a stavební práce na území Íránu.

 

Řada ruských společností (Gazprom, Rosněfť, Gazprom Neft, Zarubežneft, Tatneft, Lukoil) v současnosti vedou jednání s Teheránem o zahájení těžby na třech ropných polích v Íránu.

 

Ropovody a plynovody do Evropy. / Public Domain

   

Je třeba zmínit i Čínu, která má také ambiciózní plány, jež se hlavně týkají vytvoření další obchodní cesty do Evropy a Středního východu, zvané „Nová hedvábná stezka“. Řada velkých investorů z Pekingu prohlásila, že je připravena investovat do poválečné Sýrie. Můžeme zmínit i probíhající jednání čínské skupiny CEFC o nákupu 14 % akcií společnosti Rosněft.

 

Závěrem. Rusko a Spojené státy nepůjdou v Sýrii do otevřeného vojenského střetu. Svým způsobem je již rozhodnuto. A to i s ohledem na poslední raketový útok na syrská chemická zařízení, která se však zcela vyhnula ruským pozicím.

 

Loňského roku v jednom z rozhovorů pro RIA Novosti pan Sečin (Rosněft) uvedl, že „jeho hlaví úlohou je dělat pouze byznys“. Úlohou Putina a jeho armády je pak v předstihu mu vytvářet prostor.


Zdroje: free-news.suRIA Novosti

  

Autor: Karel Cimala prošel studiem „raketová technika a pozemní příslušenství“ a pak studiem „logistiky“, dříve  „materiálně technickým zabezpečením vševojskové armády“. Z aktivní vojenské službu pan Cimala odešel v roce 1990 jako hlavní inženýr raketové brigády v Rokycanech.  

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jaké jsou zájmy mocností v syrské válce?

Jen pár dní po tom, co Donald Trump avizoval stažení amerických vojsk ze Sýrie, přichází zcela ...

Na pomoc Asadovi spěchají ruské tanky a ruští žoldnéři

V neděli byl na ruském serveru „Nězavisimaja gazeta“ publikován článek jejího pozorovatele Vladimíra ...

KOMENTÁŘ: Americký raketový útok na Sýrii mířil proti Íránu?

Slova Donalda Trumpa o vojenské odvetě za údajný chemický útok vládních sil vůči povstalcům a ...

POLEMIKA: Souboj Ruska a Západu o Libanon na pozadí Sýrie

Nerealizovaná ruská vojenská smlouva s Libanonem je jedním z mála obchodně-vlivových projektů ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Marthy
  21:42 24.04.2018

  Je možné že Rusko dodá Sýrii systémy S-300,nějaké použité z výzbroje Ruska.S obsluhou budou za začátku Syřanům specialisté z Ruska.Pokud to tak opravdu bude tak to vypadá že se ...Zobrazit celý příspěvek

  Je možné že Rusko dodá Sýrii systémy S-300,nějaké použité z výzbroje Ruska.S obsluhou budou za začátku Syřanům specialisté z Ruska.Pokud to tak opravdu bude tak to vypadá že se tento systém dočká prvního ostrého nasazení-jsem velice zvědavý jak se osvědčí.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:08 22.04.2018

  Len som tak zbežne preletel správy: - ten izraelský raketový útok na letisko bol nakoniec údajne vyhodnotený ako kyberútok na radary sýrskej PVO. - medzitým však Izraelci útočili ...Zobrazit celý příspěvek

  Len som tak zbežne preletel správy:
  - ten izraelský raketový útok na letisko bol nakoniec údajne vyhodnotený ako kyberútok na radary sýrskej PVO.
  - medzitým však Izraelci útočili aj naostro, cielene "proti živej sile", v dôsledku čoho zomreli dvaja iránski dôstojníci.
  - v očakávaní iránskej odvety boli ozbrojené sily Izraela uvedené do pohotovosti a povolali naspäť aj lietadlá, čo sa mali zúčastni na Red Flag na Aljaške.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:44 22.04.2018

  Tak určitě, kdo není s nimi, tak je pod formálním drobnohledem. Sleduje se zejména noblesnost, důstojnost, *ost, *ost a ještě *ost. Bych se vsadil, že to Fridrichová sama nadrženě ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak určitě, kdo není s nimi, tak je pod formálním drobnohledem. Sleduje se zejména noblesnost, důstojnost, *ost, *ost a ještě *ost. Bych se vsadil, že to Fridrichová sama nadrženě rozeslala svým globálním kamarádům z IVLP, kteří sedí po redakcích celého světa a vytvořila tak obrovsky spontánní akci. Oni totiž v Americe všichni strašně pozorně sledují 168 hodin a její bohorovné nakrucování....Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:18 22.04.2018

  Ano, nechávají. On také byl kritizovaný především postup...

  Ano, nechávají. On také byl kritizovaný především postup...

 • Luky
  11:14 22.04.2018

  Přeci nechceš aby judista pil z náprstku.... ...myslím, že to s tím pérem nebylo tak horký jako co se z toho vyrobilo....ono je totiž dost běžné, že si protokolární pera strany ...Zobrazit celý příspěvek

  Přeci nechceš aby judista pil z náprstku....

  ...myslím, že to s tím pérem nebylo tak horký jako co se z toho vyrobilo....ono je totiž dost běžné, že si protokolární pera strany ponechají, vlastně bych řekl, že se s tím počítá...když z toho absolventka IVLP Fridrichová udělala velkou taškařici, rádi to všude přebrali...on samozřejmě věděl, že je na kamerách (ale xichtí se srandovně jako vždy)Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  18:25 19.04.2018

  tak mě teď na cigaretě napadlo, možná to nebyl zkrat....možná to udělal jako cílené gesto a projevily se v něm roky drillu v armádě a tajných službách...... že západu nevěří už ani ...Zobrazit celý příspěvek

  tak mě teď na cigaretě napadlo, možná to nebyl zkrat....možná to udělal jako cílené gesto a projevily se v něm roky drillu v armádě a tajných službách...... že západu nevěří už ani nabídnuté občerstveníSkrýt celý příspěvek

 • raziel87
  18:13 19.04.2018

  video se týká nynější situace v Sýrii (krátký výstřižek z rozhovoru mezi Vladimírem Putinem a Megyn Kelly) nemohu zaručit autenticitu překladu u Putina, rusky neumím. Kelly je ...Zobrazit celý příspěvek

  video se týká nynější situace v Sýrii (krátký výstřižek z rozhovoru mezi Vladimírem Putinem a Megyn Kelly) nemohu zaručit autenticitu překladu u Putina, rusky neumím.
  Kelly je přeložená vcelku slušně, navíc mluví velmi srozumitelně, tak ty titulky nejsou zas tak nutné.

  Nechci spoilovat, má to jen 4 minuty, tak vydržte až do konce. To jsou ty momentální zkraty :-D......jako Václav Klaus s ukradenym perem. Mimochodem, líbí se mi řeč těla a argumenty Megyn Kelly ;)

  https://navratdoreality.cz/put... Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:48 19.04.2018

  semtam, diskusi asi bude lepší vést pod jiným článkem (ostatně jsme oba dali (téměř) identické přispěvky pod oba dva...).

  semtam, diskusi asi bude lepší vést pod jiným článkem (ostatně jsme oba dali (téměř) identické přispěvky pod oba dva...).

 • semtam
  09:56 19.04.2018

  KOLT A z druhé strany, důkazy o zasažených místech neodpovídají tomu co říká oficiální americká zpráva. Viz. třeba na údajný sklad chemických zbraní u Homsu. Schválně si zkus ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  A z druhé strany, důkazy o zasažených místech neodpovídají tomu co říká oficiální americká zpráva. Viz. třeba na údajný sklad chemických zbraní u Homsu. Schválně si zkus najít.

  Nesmíš hltat vše co napíšou české noviny, často jsou v nich informace značně upravené. OPCW není v Dumě? Vážně? A co na to OPCW

  https://www.opcw.org/news/arti... Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:32 19.04.2018

  Omlouvám se za prznění češtiny :-(

  Omlouvám se za prznění češtiny :-(

 • KOLT
  09:30 19.04.2018

  Několik dní po útoku a po dobytí Dúmy (ať už se to píše jakkoliv) – Sýrie stále nedodala důkazy sestřelení 70+ střel, natož pak útoky na vojenské cíle. OPCW stále není v Dúmě, ...Zobrazit celý příspěvek

  Několik dní po útoku a po dobytí Dúmy (ať už se to píše jakkoliv) – Sýrie stále nedodala důkazy sestřelení 70+ střel, natož pak útoky na vojenské cíle. OPCW stále není v Dúmě, ačkoliv se Sýrie a Rusko dušovali, že je tam pustí hned, jak to bude možné. Zato Rusové už určitě ví, že to zorganizovaly britské tajné služby. Ale nejdůležitější je, jestli jeden výzkumák zasahlo či nezasahlo 76 střel a co řekl Mattis v Kongresu a jak to myslel...
  Sýrie kráčí stále tam, kam před útokem (chemickým i raketovým). Mohlo být hůř.

  K tomu podle OPCW i Švýcarů Lavrov lhal stran BZ ve vzorcích ze Salisbury, za podivných okolností zemřel v Rusku novinář píšící o Vagnerovcích v Sýrii a korupci na vysokých místech (on mu teda ty články už skoro nikdo nechtěl vydávat – asi mají šéfredaktoři a vydavatelé doma také balkon...). O tom, že se rozjel další skandál s dopingem ruských biatlonistů, už ani nemá skoro cenu psát, protože skoro neuplyne měsíc, kdy nějaký další nevyleze na povrch... Ale jsou to západní mainstreamová média, která jsou tou nejprolhanější žumpou na světě. Tak určitě :-/Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  14:31 18.04.2018

  Vždyť píšu, jak u Jana Masaryka, toho taky omrzel po návštěvě Ruska život, proto seskočil z římsy tak, že by mu to Valenta záviděl...

  Nebojte, je mi jasné, jak to myslíte ;-)

  Vždyť píšu, jak u Jana Masaryka, toho taky omrzel po návštěvě Ruska život, proto seskočil z římsy tak, že by mu to Valenta záviděl...

  Nebojte, je mi jasné, jak to myslíte ;-)

 • StandaBlabol
  22:10 17.04.2018

  KOLTe, s tím novinářem nemáš pravdu. To byla sebevražda. Pokoušel se psát o skutečných ztrátách v Sýrii a o korupci ve vysoké politice. V Rusku. Očividně jej omrzel vlastní ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLTe,

  s tím novinářem nemáš pravdu. To byla sebevražda. Pokoušel se psát o skutečných ztrátách v Sýrii a o korupci ve vysoké politice. V Rusku. Očividně jej omrzel vlastní život...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:51 17.04.2018

  jarpe, to jsou kecy, že jeden nevěří vlastním očím... Rusy nikdo nechce zplynovat, to je jen jejich dojem, že je všichni chtějí okupovat, vraždit a že jim svět hrozně křivdí a ...Zobrazit celý příspěvek

  jarpe, to jsou kecy, že jeden nevěří vlastním očím... Rusy nikdo nechce zplynovat, to je jen jejich dojem, že je všichni chtějí okupovat, vraždit a že jim svět hrozně křivdí a odpírá jejich přirozené právo na vůdcovství. Prdlajs, většině světa by klidně mohli být ukradení. Což je právě to, co je štve...

  A srovnávat Židy, kteří byli bohatí, vzdělaní a neagresivní, s Rusy, kteří jsou spíše chudí, vzdělaností kulhají i za Evropou, natož Židy a agresivita jim fakt není cizí... no, Židi by tomu asi řekli chucpe.

  Fakt mě fascinuje, jak tolik lidí slintá nad Ruskem. Fakt bych vám tam přál žít a srovnat si to s tou hroznou EU (na kterou jsem tedy osobně nakrknutý dost). Korupce kvete, že se o tom ani Kalouskovi nezdá, ročně je zavražděno kolem 8 novinářů (zrovinka teď další, stylem "Jan Masaryk"), doping organizovaný přímo státem, životní úroveň zásadně závislá na cenách nerostných surovin (a stále klesá, jak by řekla Trillian), státní propaganda na úrovni, že ČT je oproti tomu naprosto dokonale nestranné médium. Zato rozvodovost, sebevraždy, potraty, HIV pozitivita, drogy a jiné civilizační vymoženosti vysoko nad průměrem toho ošklivého Západu, jen ta střední doba dožití je pod ním.... Jo, fakt super místo k životu.

  Chápu, když někdo vytýká Západu jeho chyby. Ale nechápu, jak může někdo z toho Západu obdivně vzhlížet k Rusku.


  A tímto se omlouvám, že jsem se nechal strhnout k diskusi na toto téma. Klidně ať to pan Grohmann smázne.Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  21:20 17.04.2018

  RiMr71: Rusové jsou v současnosti něco jako židi před druhou světovou. Je vůči nim uměle vyvolávána nenávist. Je dobré vidět, že se těchto novodobých židů někdo zastane, když druzí ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: Rusové jsou v současnosti něco jako židi před druhou světovou. Je vůči nim uměle vyvolávána nenávist. Je dobré vidět, že se těchto novodobých židů někdo zastane, když druzí by je nejrději zplynovali.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 5