Maďarsko převzalo první dva střední vrtulníky H225M Caracal

Maďarsko převzalo první dva střední vrtulníky H225M Caracal
Maďarský H225M Caracal / honvedelem.hu (Zvětšit)

Na maďarskou leteckou základnu Solnok dorazily z Francie první dva víceúčelové transportní vrtulníky H225M Caracal od firmy Airbus Helicopters. Letos maďarské letectvo převezme ještě dva Caracaly.

V roce 2018 Budapešť objednala 20 lehkých víceúčelových vrtulníků H145M a 16 středních víceúčelových vrtulníků H225M Caracal. Vrtulníky v maďarském letectvu nahradí sovětské / ruské Mi-8T, Mi-17 a částečně bojové Mi-24P/V.

Maďarské letectvo v roce 2021 převzalo všechny H145M. Před měsícem se ale jeden H145M zřítil v Chorvatsku. Při nehodě bohužel zahynula celá trojčlenná posádka. Oficiální vyšetřování ještě není u konce, ale zdá se, že maďarský vrtulník vletěl do 1,4 kilometru dlouhé lanové skluzavky „zipline“ (Šibenik Zipline), která se nachází nad kaňonem řeky Čikola. V kaňonu jsou také elektrická vedení.

Maďarské H145M byly dodány ve třech konfiguracích: Deset ve verzi pro všeobecné použití (doprava osob a materiálu), pět v pátrací a záchranné verzi (SAR) a pět bojových se systémem H-Force. Jde o bojový systém umožňující na vrtulník integrovat různorodou výzbroj, senzory a prostředky vlastní ochrany. Z hlediska hardwaru H-Force tvoří zejména víceúčelový letecký počítač Rockwell Collins Deutschland FMC-4212, zaměřovací systém Thales Scorpion na přilbě, kabeláž, ovládací panely v kokpitu a zbraňové závěsy. Součástí H-Force je také potřebné softwarové prostředí a nástroje řízení palby.

Maďaři si pro bojové H145M vybrali elektro-optickou senzorovou hlavici WESCAM MX-15D s laserovým značkovačem. V současnosti maďarské H145M nesou pouze kontejner pro 20mm automatický kanon NEXTER NC621. Střelecké zkoušky již probíhají. Do dveří H145M lze také umístit kulomety FN MAG58 ráže 7,62 mm, pokud nejsou namontovány kontejnery.

K dispozici jsou také raketnice Thales FZ231 pro 12 neřízených / řízených střel ráže 70 mm – první střely ale Maďaři převezmou až letos. V budoucnu je plánovaná integrace protitankové řízené střely (PTŘS) Spike. Jak jsme ale již dříve na našich stránkách popsali, integrace PTŘS na bojový vrtulník není snadná, levná a rychlá záležitost. A integrace nezaručuje funkčnost v boji. To je úplně jiný příběh.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Maďarsko kupuje víceúčelové vrtulníky Airbus H225M Caracal

V pátek 14. prosince se Maďarsko smluvně zavázalo nakoupit 16 víceúčelových vrtulníků Airbus H225M ...

Maďarsko získalo první dva víceúčelové vrtulníky H145M

Dne 18. listopadu první dva maďarské vrtulníky H145M odletěly z výrobního podniku firmy Airbus v ...

Kulomety, samohybná PVO, řízené střely a dopravní letadla pro maďarskou armádu

Podle portálu Portfolio Budapešť chystá několik velkých zbrojních projektů ‒ nákup pěchotních ...

Německo vyřadí bitevní vrtulníky Tiger a koupí ozbrojené H145M

Německo vyřadí z výzbroje všech 52 bojových vrtulníků Tiger. Místo toho nakoupí 82 lehkých vrtulníků ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.