Munice nad zlato: Američanům dojdou střely JASSM do osmi dnů

Munice nad zlato: Američanům dojdou střely JASSM do osmi dnů
Střely JASSM pod F-15E Strike Eagle / Foto: USAF (Zvětšit)

Podle penzionovaného plukovníka Marka Gunzingera, ředitele centra Future Concepts and Capability Assessment na Mitchellově institutu pro letecká studia, musí americké letectvo (USAF) zavést novou generaci přesné munice středního doletu. Cena bude klíčová, protože v případném střetu s Ruskem nebo Čínou musí USAF zasáhnout více než 100 000 cílů.

Gunzinger sloužil jako hlavní pilot a velitel bombardéru B-52 Stratofortress a má nalétáno více než 3000 hodin. Gunzinger v článku pro Air Force Magazine volá po vývoji nové generace přesně naváděné munice PGM (Precision-Guided Munitions). Důvod je prostý – Spojené státy nemají dostatečné zdroje (finanční, materiální, lidské) pro skutečně masovou výrobu současných typů letecké PGM. Resp. takové, která se uplatní v moderním boji proti vyspělému protivníkovi.

Například podzvuková střela JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range) má dolet přes 900 kilometrů, ale stojí 1,1 milionu dolarů. Nasadit tuto superdrahou střelu na každý ze 100 000 cílů je pochopitelně fyzikální a finanční nesmysl.

Pro porovnání – během operace Pouštní bouře v roce 1991 USAF zaútočilo na 40 000 iráckých cílů. Ale Irák nebyl rovnocenný soupeř a spojenci měli absolutní vzdušnou převahu – mohli nerušeně provádět zteče na pozemní cíle a masově použít laserem naváděné pumy rodiny Paveway.

USAF má dva hlavní bombardéry – stealth B-2 Spirit unese ve vnitřních zbraňových šachtách až 48 fiktivních PGM s doletem 280 kilometrů. Naopak B-52 na vnitřních a vnějších zbraňových závěsnících pojme až 20 střel JASSM / JASSM-ER.

Zatímco stealth B-2 a budoucí B-21 Raider se mohou přikrást přes protivzdušnou obranu (PVO) protivníka blíže k cílům, obří B-52 musí použít zbraně dlouhého dosahu. „Stealth“ tedy není jen obraná funkce bombardéru, ale nástroj, jak provádět letecké údery ve skutečně v masovém měřítku.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

JASSM-ER: Střely s doletem 900 km pro polské letectvo

Podle vojenského portálu Defence24 polské ministerstvo obrany podepíše do konce letošního roku s ...

Americké letectvo nasadí střely JASSM-XR s doletem 1900 km

V roce 2021 firma Lockheed Martin začne s počáteční výrobou nejnovějšího modelu střely AGM-158 JASSM ...

ARRW: Strategický bombardér B-52 testuje hypersonické střely

Spojené státy pokračují v testování nové generace hypersonických zbraní. V posledním testu americký ...

Strike Rodeo: Formace letounů F-15E nahradí strategický bombardér

Americké letectvo (USAF) zkušebně umístilo na závěsníky úderného letounu F-15E Strike Eagle pět ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.