Navy SEAL: Tým, ne supermani

-
5. 8. 2015
-
45 komentářů
-
Jan Grohmann
Kolem speciální jednotky amerického námořnictva Navy SEAL koluje řada mýtů. Pro veřejnost jsou členové speciálních sil nadlidé, s velkou rychlostí, silou a přesností. Bývalý čtyřhvězdičkový generál Stanley McChrystal ve své knize Team of Teams podobné hollywoodské vidění speciálních jednotek uvádí na správnou míru.
Tým týmů
Autory knihy Team of Teams: New Rules of Engagement for a Complex World (česky Tým týmů: Nová pravidla ozbrojeného střetu v komplexním světě) je Stanley McChrystal a bývaly příslušník speciálních sil Navy SEAL Chris Fussel.
Stanley McChrystal od roku 2004 do roku 2010 vedl americké operace v Afghánistánu. McChrystal v knize popisuje svůj nástup do velení Společného velitelství speciálních operací JSOC (Joint Special Operations Command), které má na starosti likvidaci teroristických a povstaleckých buněk po celém světě.
Americké jednotky čelily v Iráku po invazi decentralizované povstalecké síti. Jednotlivé povstalecké skupiny se pohybovaly a jednaly velmi rychle, stejně rychle a nemilosrdně udeřily a pak se vmísily mezi civilní obyvatelstvo. Američané měli obrovskou výhodu v počtu, vybavení a výcviku – ale zdálo se, že konvenční způsoby válčení selhávají.
McChrystal proto vytvořil nový způsob řízení vojenských operací, který kombinuje „průhlednou" a intenzivní komunikaci mezi jednotlivými skupinami a decentralizované rozhodovací pravomoci. V takové síti jednotlivé skupiny mají vlastní široké rozhodovací pravomoci, avšak své požadavky, poznatky, informace a zkušeností bezprostředně sdílejí s jinými skupinami v sítí. Koncepce „tým týmů" je podle McChrystala uplatnitelná jak pro vojenské, tak i civilní prostředí.
Dokonalý příklad: Navy SEAL
Jednu z klíčových rolí sehrála v Afghánistánu a Iráku speciální jednotka amerického námořnictva Navy SEAL. Ve své knize se McChrystal zabývá podstatou úspěchu malých jednotek Navy SEAL, na kterém vysvětluje svůj koncept „tým týmů".
„Američané si užívají filmovou představu čety svalnatých Goliášů, kteří vynikají olympijskou rychlostí, sílou a přesností; skupiny, jejíž kolektivní úspěch je nevyhnutelným důsledkem individuálních silných stránek jejich členů a mistrovského plánováni vizionářského velitele," píše McChrystal s tím, že jde o špatný úhel pohledu.
Podle McChrystal síla Navy SEAL tkví především v jejich vyčerpávajícím tréninku, který v jednotlivých členech zakořeňuje intenzivního, nesobeckého týmového ducha. Takový trénink jim umožňuje během akce komunikovat „na hranici telepatie."
Ukázkovým příkladem je záchrana kapitána Richarda Phillipse od somálských pirátů v roce 2009. Na stejné motivy byl v roce 2013 natočen film Kapitán Phillips.
Během osvobozující akce tři odstřelovači Navy SEAL zlikvidovali na 70 metrů tři somálské piráty držící Phillipse v zajetí – v noci a na moři. Za pozornost nestojí technická náročnost výstřelu, ale fakt, že všichni tři odstřelovači Navy SEAL vystřelili současně, ve vhodný okamžik, takže žádný ze somálských pirátů se nemohl ukrýt.
„Taková jednota není nevyhnutelná, ani to není náhoda," píše McChrystal. „SEAL ji cvičí úmyslně a metodicky."
Další pohled na výcvik Navy SEAL.
Podobná jednota je základem šestiměsíčního výcviku speciálních jednotek SEAL BUD/S (Basic Underwater Demolition/SEAL training). Během tréninku adepti nezdokonalují jen svou fyzickou sílu, ale především schopnost jednat v týmu.
Každého kurzu se obvykle účastní 160 adeptů, z toho 90 % adeptů vypadne, většinou v prvních několika týdnech. Ale pouze 10 % adeptů vypadne z důvodu nedostatečné fyzické připravenosti. Zbytek jednoduše nemá potřebnou psychickou houževnatost a odhodlání k týmové práci. „Cílem je odstranit myšlenku na individuální výkon hned od prvního dne," říká Charles Ruiz, výcvikový instruktor BUD/S.
Hned na začátku jsou kandidáti rozděleni do pěti až osmi členných týmů, ve kterých spolupracují dalších šest měsíců. Adepti se při cvičení učí mimo jiné rozvíjet neverbální komunikaci.
Nikdo přitom nesmí nic dělat bez partnera, ani jít do jídely. Pokud je někdo nachytán bez člena svého týmu, za trest dostane „písečnou" - musí běžet do studené vody a pak se sám vyválet do písku na pláži.
Podle McChrystala je výsledkem takového výcviku sbírka super týmů, nikoliv super vojáků. Úspěch je znásoben tím, že v jednotkách Navy SEAL není klasická hierarchie vedení a jednotky jsou při operacích vysoce samostatné. Příklad – jednotka Navy SEAL se sama rozhodne vstoupit do skladiště cílového domu, který však nebyl zanesen v plánech a jednotka skladiště dříve při plánování akce nestudovala.
Právě stejný duch budování týmu a stejný „nebyrokratický" přístup k řízení, jaký uplatňuje Navy SEAL, použil McChrystal ve velitelství JSOC (Joint Special Operations Command). Díky tomu se americké jednotky přizpůsobily a účinně bojovaly proti jednotlivým povstaleckým bojůvkám v Iráku a Afghánistánu.
„Jednotky SEAL nabízejí mimořádně dramatický příklad toho, jak může být vybudována přizpůsobivost díky důvěře a společnému smyslu pro účel, ale stejný fenomén pro zlepšení výkonu je uplatnitelný i v oblastech zcela mimo těžký výcvik BUD / S," píše McChrystal.
Zdroj: Business insider
Související články
MC-130H podporuje výcvik 601. skss
Je středa 20. srpna 2014 a příslušníci 7. letky speciálních operací amerického letectva mě vítají u ...
-
24.08.2014
-
1 komentářů
-
kpt. Tomáš Maruščák, 21. zTL
V Afghánistánu eskaluje tajná válka speciálních jednotek
Oficiálně mise ISAF skončila v Afghánistánu na konci minulého roku. Bojová iniciativa spojenců však ...
-
16.02.2015
-
24 komentářů
-
Jan Grohmann
Výběrové řízení: Útvar podpory speciálních operací
Armáda České republiky buduje prostřednictvím ředitelství speciálních sil ministerstva obrany novou ...
-
28.04.2015
-
24 komentářů
-
601. skss
Francouzské speciální síly opět udeřily v Mali
Francouzská armáda se do bojů s islamisty v Mali zapojila po rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 2085 z ...
-
09.07.2015
-
63 komentářů
-
Mgr. Václav Kopecký
Zomrel zakladateľ amerických jednotiek SEAL 6 Richard Marcinko…..
https://www.teraz.sk/slovensko...Zomrel zakladateľ amerických jednotiek SEAL 6 Richard Marcinko…..
https://www.teraz.sk/slovensko...Výborný článek, děkuji. Bylo by ale dobré opravit: - správná míra se nalévá, uvádí se na pravou míru - autory knihy jsou - Podle McChrystala - záchrana od somálských pirátů - ...Zobrazit celý příspěvek
Výborný článek, děkuji.
Bylo by ale dobré opravit:
- správná míra se nalévá, uvádí se na pravou míru
- autory knihy jsou
- Podle McChrystala
- záchrana od somálských pirátů - to snad ne? ;)
- do jídelny
- sám vyválet v písku
- klasická hietarchie - použil bych zde spíše výrazy 'běžná' či 'standardní'. Slovo klasický znamená 'prvotřídní'.
- nebyl zanesen v plánech, a...
S pozdravem HonzaSkrýt celý příspěvekKOLT: příspěvek 6.8.2015 v 11.56, 13.14, 14.31 hod....
Ani na youtube na dokument o NZSAS jste se nepodíval.
Takže jednoznačně neumíte číst :-)))))KOLT: příspěvek 6.8.2015 v 11.56, 13.14, 14.31 hod....
Ani na youtube na dokument o NZSAS jste se nepodíval.
Takže jednoznačně neumíte číst :-)))))belkin: V žádném vašem příspěvku nic takového není, pokud tedy nemyslíte odkaz na film ;-) Navíc, i kdyby bylo, nikterak by to nepopíralo to, co jsem napsal ohledně omezeného času ...Zobrazit celý příspěvek
belkin: V žádném vašem příspěvku nic takového není, pokud tedy nemyslíte odkaz na film ;-) Navíc, i kdyby bylo, nikterak by to nepopíralo to, co jsem napsal ohledně omezeného času na výcvik, neb den má 24 hodin ve Fort Bragg, Herefordu i Prostějově, dokonce i na Novém Zélandu. A na to, že plácáte nesmysly o věcech, o kterých víte kulové, jsem si jaksi už zvykl... Takže to ukončíme, nebo to vážně nemá smysl.Skrýt celý příspěvek
Doporučuji dokumentární seriál o výcviku NZSAS ten sice není o seals, ale dává zhruba představu o spec.jednotkách. (To samozřejmě neplatí pro KOLTA, ten přece čerpá z jiných ...Zobrazit celý příspěvek
Doporučuji dokumentární seriál o výcviku NZSAS ten sice není o seals, ale dává
zhruba představu o spec.jednotkách.
(To samozřejmě neplatí pro KOLTA, ten přece čerpá z jiných odborných zdrojů a,, do problematiky vidí" :-)Skrýt celý příspěvekKOLT: pokud si nejste schopen přečíst ani předchozí příspěvky kde je postupně vše popsáno ( jaké týmy,jaké určení,atd..)Nebo nejste zřejmě schopen pochopit text, není možné ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: pokud si nejste schopen přečíst ani předchozí příspěvky kde je postupně vše popsáno ( jaké týmy,jaké určení,atd..)Nebo nejste zřejmě schopen pochopit text, není možné diskutovat.Skrýt celý příspěvek
PS: pokud jste viděli film Na život a na smrt, tak v závěru je memory sestřih padlých operátorů a u každého je znak jednotky. Pokud si dáte práci se zjišťování určení a ...Zobrazit celý příspěvek
PS: pokud jste viděli film Na život a na smrt, tak v závěru je memory sestřih padlých operátorů a u každého je znak jednotky. Pokud si dáte práci se zjišťování určení a specializací mnohé to objasní.Skrýt celý příspěvek
Je asi těžké vysvětit Bissonettovi připomínky ke 4 kompletním backům, které u seals neměl, ale co to vypovídá o struktuře výcviku? Jak je je cvičily, k jaký jim dali možnosti? ...Zobrazit celý příspěvek
Je asi těžké vysvětit Bissonettovi připomínky ke 4 kompletním backům, které u seals neměl, ale co to vypovídá o struktuře výcviku? Jak je je cvičily, k
jaký jim dali možnosti? Vždyť sám Bisosonett popisuje kvalitu výcviku, jen upozorňuje na individuální možnosti devgru, nebo se pletu?
I vy belitristi...Skrýt celý příspěvekKolt: na to nelze reagovat. Snad jen, jak už jsem uvedl, že tito lidi nejsou žádní mladíci. Průměrný věk je cca 40 let. Tito lidé vesměs končí kariéru spec.ops.a s mladejma řízkama ...Zobrazit celý příspěvek
Kolt: na to nelze reagovat. Snad jen, jak už jsem uvedl, že tito lidi nejsou žádní mladíci. Průměrný věk je cca 40 let. Tito lidé vesměs končí kariéru spec.ops.a s mladejma řízkama se po fyzické stránce nemůžou srovnat. Problematika spec.ops. překračuje rámec diskuze.(asi nemá cenu neustále opakovat starší př
íspěvky)Skrýt celý příspěvekbelkin: "...SEAL rozhodně neomezují bojový výcvik na úkor podmořských operací..." A jak to chcete udělat? Zásadním omezením pro SF zpravidla nejsou peníze, ale čas! Jeden člověk ...Zobrazit celý příspěvek
belkin: "...SEAL rozhodně neomezují bojový výcvik na úkor podmořských operací..."
A jak to chcete udělat? Zásadním omezením pro SF zpravidla nejsou peníze, ale čas! Jeden člověk prostě zvládne za den pouze určité množství činností. Operátoři SF jich sice zvládnou hodně, ale rozdvojit se ještě neumí ;-) Takže pokud trénujete činnost tak náročnou, jako jsou námořní výsadky, prostě nemáte tolik času na činnosti jiné, tedy je neumíte tak dobře, jak byste je uměl, pokud byste je trénoval více. Co je na tom tak složitého k nepochopení? Všimněte si, že i CRW v rámci SAS je poměrně specifická záležitost. Málokterá SF jednotka cvičí všechny své operátory v HR/CT. A i SAS to dělá tak, že se jednotlivé letky na pozici CRW střídají. Protože cvičit HR/CT na špičkové úrovni prostě vede k "degradaci" jiných schopností. 601. kupříkladu nemá (nebo minimálně donedávna neměla) specializovanou jednotku na HR. Od toho jsme měli SOG, než ho někdo zrušil :-/
Správně píšete, že s ohledem na chybějící ambice ČR nelze porovnávat 601. s DEVGRU a podobnými jednotkami. Jejich výcvik v oblasti strategických operací je pochopitelně na výrazně vyšší úrovni než u většiny SF jednotek na světě, protože prostě většina států nemá takové globální ambice jako VB, USA či kupříkladu Francie. Nicméně si už nejsem zdaleka tak jistý vaším tvrzením ohledně peněz pro SEALs (tedy ne pro DEVGRU!). Ony ty zdroje až tak neomezené nejsou. Stačí si přečíst "Not an Easy Day"...
Neb nejsem insider, nedokáži posoudit, do jaké míry jsou schopnosti operátorů 601. odlišné od operátorů SEALs. Vy máte znalosti či informace, které by toto umožňovaly? Sem s nimi :-) Ale prosím ne dojmy, skutečná "hard data". Tedy pokud těmi dojmy nebudou vlastní zkušenosti ze spolupráce s operátory obou jednotek, to pak jo, to beru ;-)Skrýt celý příspěvekNikdo přece netvrdí že má v AČR vzniknou námořní specialní jednotka. SAS je také školena v námořních a podvodních operací, srovnání s SBS je složitější. SAS jsou sakra drazí ...Zobrazit celý příspěvek
Nikdo přece netvrdí že má v AČR vzniknou námořní specialní jednotka.
SAS je také školena v námořních a podvodních operací, srovnání s SBS je složitější. SAS jsou sakra drazí vojáci srovnatelní s deltou, vyšší level než 601.
SEAL rozhodně neomezují bojový výcvik na úkor podmořských operací.
Podmořský výsadek je nezbytná součást taktiky infiltrace na pobřeží , stejně jako HALO a HAHO.
Poslání seals-(Devgru), Delta, protiteror.letky SAS je trochu jiný a vymiká se vojenskému pojetí spec.ops. výcvik ve sledování,špionáži atd....
Přesné informace se prostě nikdy nedovíme.
601 skss. je samozřejmě dobře motivovaná a vycvičená jednotka, ale množstvím výcviku,bojové praxe, peněz které mají k dispozici a vzhled k tomu že AČR na rozdíl od USA a VB nemá strategické vojenské ambice nelze prostě srovnávat. ( Jen počet zveřejněných akcí SAS,Seals a delty za posledních 20 let)Skrýt celý příspěvekK té terminologii – on je v tom docela borčus. US Army původně označovala SF právě a jenom Zelené barety (pravým jménem "United States Army Special Forces"). Dnes je tendence ...Zobrazit celý příspěvek
K té terminologii – on je v tom docela borčus. US Army původně označovala SF právě a jenom Zelené barety (pravým jménem "United States Army Special Forces"). Dnes je tendence označovat jako SF jednotky typu SAS, Delta, DEVGRU, GROM, 601. skss ap. – tedy jednotky, jejichž určením jsou pouze speciální operace.
Jako jednotky SOF pak Rangers, Commandos ap. (u nás k tomu měly nejblíž 43. a 102. pr., ale čert ví, jak to bude, když se teď zřizuje UPSO), tedy jednotky, jejichž primárním určením jsou speciální úkoly v konvenční válce, které jsou však díky své kvalitě nasazovány na podporu jednotek SF a v nejnutnějším případě se mohou v omezené míře na speciálních operacích přímo podílet. Operace Gothic Serpent je typickým příkladem spolupráce SF a SOF jednotek v tomto pojetí.
Pak se do toho ještě pletou jednotky SOC, tedy "special operations capable", což by měly být kupř. naši vrtulníkáři (resp. jejich část) s modernizovanými Mil-171, kteří budou provádět jak běžné tak speciální operace.
Každopádně ale NATO nikde nemá jasně specifikováno názvosloví v tomto "oboru", takže je v tom dost bordel. Mně by třeba přišlo logičtější přesně opačné používání termínů SF a SOF :-)Skrýt celý příspěvekMarcinko sloužil v 60 letech ve vietnamu u seals, V 80 letech zakládal team 6, vzhledem k podstatnému navýšení rozpočtu této jednotky a následném auditu byl podezřelý ze ...Zobrazit celý příspěvek
Marcinko sloužil v 60 letech ve vietnamu u seals,
V 80 letech zakládal team 6, vzhledem k podstatnému navýšení rozpočtu této jednotky a následném auditu byl podezřelý ze zpronevěry. Jelikož operace seals jsou tajné, jeho údajné úspěchy či akce, jím popisované nelze ověřit. Dle mínění jedněch je marcinko ,,pohádkář".
(Já Vás nepřesvědčuji, názor si každý udělá sám, ale nejde vycházet z jedné publikace a poúze ze zdroje wiki)
Část akcí seals za posledních 15 let je publikována a itenzita je pravděpodobně
podstatně větší než tomu bylo za marcinkovi služby (po vietnamu).Historie,vznik a politická podpora spec.ops.je popsaná a jasný důraz na tyto jednotky je všeobecný a všechny státy tyto jednotky zdokonalují a posilují.
Ovšem podle Marcinka a karlosze je tomu u seals naopak a výcvik a schopnosti se zhoršují.
(protože karlosz zná ,,prostějováky"a četl marcinka.)
Jak milé:-)Skrýt celý příspěvekAsi je fakt horko. Proč bychom potřebovali jednotku jako Navy SEALs, jejímž hlavním určením jsou námořní operace? Samozřejmě umí i vše ostatní, ale prostě pokud máte mezi věcmi, ...Zobrazit celý příspěvek
Asi je fakt horko. Proč bychom potřebovali jednotku jako Navy SEALs, jejímž hlavním určením jsou námořní operace? Samozřejmě umí i vše ostatní, ale prostě pokud máte mezi věcmi, které cvičíte, tak časově náročnou a specifickou věc, jako je vyloďování z ponorek atp., nutně musíte omezit jiné činnosti. Koneckonců proto vznikl DEVGRU, protože protiteroristická jednotka má jiné priority výcviku než SF jednotka určená k podpoře námořnictva. Pochopitelné je, že díky dlohodobému angažmá v Iráku a Astánu došlo k posunu v prioritách výcviku i u SEALs. Ale k tomu mmj. došlo i u našich tankánů ;-) Prostě výcvik se upravuje podle aktuálních potřeb, ale jádro zůstává. Proto také existuje SBS a SAS – jedna jednotka prostě těžko bude zvládat vše na nejvyšší úrovni. Navíc pro SBS je jednodušší koordinovat svoji činnost s Námořnictvem, protože pod něj spadají, to samé platí pro SEALs. Proto také dle mého názoru bylo dobře, že existoval SOG a 601. skss – první byla principielně protiteroristická, s velkým vlivem policejního charakteru práce, druhá klasická vojenská SF.
Srovnávat 601. se Zelenými barety také není zrovna vhodné, protože ti mají primárně jiné určení – nekonvenční válka na území protivníka, čili výcvik a podpora partizánských jednotek atp. Samozřejmě k tomu patří i všechnymožné taktiky a techniky, jaké používají všechny SF jednotky. A stejně jako u SEALs i u nich vlivem "války proti terorismu" došlo k posunu v prioritách.
Nejsem insider, ale co jsem tak pochopil, 601. má principielně asi nejblíž SAS, čili klasickému modelu vojenských SF.Skrýt celý příspěvekAle no tak, 1980-83 nejsou šedesátá léta. Ale je horko a já se předtím taky uťal v čísle... vlastní jednotky kde jsem sloužil:-DDD (tak asi nemám co ...Zobrazit celý příspěvek
Ale no tak, 1980-83 nejsou šedesátá léta. Ale je horko a já se předtím taky uťal v čísle... vlastní jednotky kde jsem sloužil:-DDD (tak asi nemám co kafrat)
https://sk.wikipedia.org/wiki/...
Právě Devgru je jeho dílo a co si o jeho vývoji myslí sám tvůrce si přečtěte. Hlavně kam dle jeho názoru degradovaly ostatní týmy. Každopádně je vidět, že PR (stará dobrá propaganda) funguje skvěle nejen rusákům.
No nechť, uzavřemež to kolegové, jak říká klasik, nepřesvědčili jste mě, a ani já vás nepřesvědčím:-DSkrýt celý příspěvekChlapi fakt nema cenu porovnavat 601. sk alebo este nedaj Boze 102.ppr. s Navi Seals. Karloscz, vies nikto nepochybuje o tom, ze ceski speciali su tvrdi chlapi, ale SEALS je proste ...Zobrazit celý příspěvek
Chlapi fakt nema cenu porovnavat 601. sk alebo este nedaj Boze 102.ppr. s Navi Seals. Karloscz, vies nikto nepochybuje o tom, ze ceski speciali su tvrdi chlapi, ale SEALS je proste o stupienok vyssie. Ostava nam len verit, ze raz napadne aj nasich hradnych panov vytvorit podobnu jednotku aj v nasich krajinach.Skrýt celý příspěvek
Marcinek vytvářel jednotku počátkem 60 let! Znalosti a možnosti dnešních seal se dnes neodvíjejí od copatého důchodce Marcinka, je třeba zjistit víc.Vaš ,, jiné světlo" opravdového ...Zobrazit celý příspěvek
Marcinek vytvářel jednotku počátkem 60 let! Znalosti a možnosti dnešních seal se dnes neodvíjejí od copatého důchodce Marcinka, je třeba zjistit víc.Vaš ,, jiné světlo" opravdového člověka dobráka zabijáka je trochu mimo. To že nechápete dnešní materiální svět, to neovlivním ( ale spec.ops. není Olda Šetrný)Skrýt celý příspěvek
doporučuju toho Marcinka. Právě ty "požadavky na výběrové řízení, délka speciálního výcviku,přístup ke specializaci je diametrálně odlišný ( hlavně v individuálním přístupu k ...Zobrazit celý příspěvek
doporučuju toho Marcinka. Právě ty "požadavky na výběrové řízení, délka speciálního výcviku,přístup ke specializaci je diametrálně odlišný ( hlavně v individuálním přístupu k technologiím, téměř neomezené možnosti ve výběru techniky atd" pak člověk uvidí v úplně jiném světle.
ale ok, neshodnem se.Skrýt celý příspěvekOno jenom požadavky na výběrové řízení, délka speciálního výcviku,přístup ke specializaci je diametrálně odlišný ( hlavně v individuálním přístupu k technologiím, téměř neomezené ...Zobrazit celý příspěvek
Ono jenom požadavky na výběrové řízení, délka speciálního výcviku,přístup ke specializaci je diametrálně odlišný ( hlavně v individuálním přístupu k technologiím,
téměř neomezené možnosti ve výběru techniky atd...)
To jestli jsou chlapy,,kvalitní" je sice důležité ale výcvik to nenahradí.
Nechápu proč by měli být seals blbci? Možná někdo ale to je v každém kolektivu.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...