Navy SEAL: Tým, ne supermani

Foto: Členové jednotky Navy SEAL se naloďují na jadernou ponroku USS Hawaii (SSN 776); větší foto / Public Domain
Členové jednotky Navy SEAL se naloďují na jadernou ponorku USS Hawaii (SSN 776); větší foto / Public Domain 

Kolem speciální jednotky amerického námořnictva Navy SEAL koluje řada mýtů. Pro veřejnost jsou členové speciálních sil nadlidé, s velkou rychlostí, silou a přesností. Bývalý čtyřhvězdičkový generál Stanley McChrystal ve své knize Team of Teams podobné hollywoodské vidění speciálních jednotek uvádí na správnou míru.

Tým týmů

Autory knihy Team of Teams: New Rules of Engagement for a Complex World (česky Tým týmů: Nová pravidla ozbrojeného střetu v komplexním světě) je Stanley McChrystal a bývaly příslušník speciálních sil Navy SEAL Chris Fussel.

Stanley McChrystal od roku 2004 do roku 2010 vedl americké operace v Afghánistánu. McChrystal v knize popisuje svůj nástup do velení Společného velitelství speciálních operací JSOC (Joint Special Operations Command), které má na starosti likvidaci teroristických a povstaleckých buněk po celém světě.

Americké jednotky čelily v Iráku po invazi decentralizované povstalecké síti. Jednotlivé povstalecké skupiny se pohybovaly a jednaly velmi rychle, stejně rychle a nemilosrdně udeřily a pak se vmísily mezi civilní obyvatelstvo. Američané měli obrovskou výhodu v počtu, vybavení a výcviku – ale zdálo se, že konvenční způsoby válčení selhávají.

McChrystal proto vytvořil nový způsob řízení vojenských operací, který kombinuje „průhlednou" a intenzivní komunikaci mezi jednotlivými skupinami a decentralizované rozhodovací pravomoci. V takové síti jednotlivé skupiny mají vlastní široké rozhodovací pravomoci, avšak své požadavky, poznatky, informace a zkušeností bezprostředně sdílejí s jinými skupinami v sítí. Koncepce „tým týmů" je podle McChrystala uplatnitelná jak pro vojenské, tak i civilní prostředí.

Dokonalý příklad: Navy SEAL

Jednu z klíčových rolí sehrála v Afghánistánu a Iráku speciální jednotka amerického námořnictva Navy SEAL. Ve své knize se McChrystal zabývá podstatou úspěchu malých jednotek Navy SEAL, na kterém vysvětluje svůj koncept „tým týmů".

„Američané si užívají filmovou představu čety svalnatých Goliášů, kteří vynikají olympijskou rychlostí, sílou a přesností; skupiny, jejíž kolektivní úspěch je nevyhnutelným důsledkem individuálních silných stránek jejich členů a mistrovského plánováni vizionářského velitele," píše McChrystal s tím, že jde o špatný úhel pohledu.

Podle McChrystal síla Navy SEAL tkví především v jejich vyčerpávajícím tréninku, který v jednotlivých členech zakořeňuje intenzivního, nesobeckého týmového ducha. Takový trénink jim umožňuje během akce komunikovat „na hranici telepatie."

Ukázkovým příkladem je záchrana kapitána Richarda Phillipse od somálských pirátů v roce 2009. Na stejné motivy byl v roce 2013 natočen film Kapitán Phillips.

Během osvobozující akce tři odstřelovači Navy SEAL zlikvidovali na 70 metrů tři somálské piráty držící Phillipse v zajetí – v noci a na moři. Za pozornost nestojí technická náročnost výstřelu, ale fakt, že všichni tři odstřelovači Navy SEAL vystřelili současně, ve vhodný okamžik, takže žádný ze somálských pirátů se nemohl ukrýt.

„Taková jednota není nevyhnutelná, ani to není náhoda," píše McChrystal. „SEAL ji cvičí úmyslně a metodicky."

Další pohled na výcvik Navy SEAL.

Podobná jednota je základem šestiměsíčního výcviku speciálních jednotek SEAL BUD/S (Basic Underwater Demolition/SEAL training). Během tréninku adepti nezdokonalují jen svou fyzickou sílu, ale především schopnost jednat v týmu.

Každého kurzu se obvykle účastní 160 adeptů, z toho 90 % adeptů vypadne, většinou v prvních několika týdnech. Ale pouze 10 % adeptů vypadne z důvodu nedostatečné fyzické připravenosti. Zbytek jednoduše nemá potřebnou psychickou houževnatost a odhodlání k týmové práci. „Cílem je odstranit myšlenku na individuální výkon hned od prvního dne," říká Charles Ruiz, výcvikový instruktor BUD/S.

Hned na začátku jsou kandidáti rozděleni do pěti až osmi členných týmů, ve kterých spolupracují dalších šest měsíců. Adepti se při cvičení učí mimo jiné rozvíjet neverbální komunikaci.

Nikdo přitom nesmí nic dělat bez partnera, ani jít do jídely. Pokud je někdo nachytán bez člena svého týmu, za trest dostane „písečnou" - musí běžet do studené vody a pak se sám vyválet do písku na pláži.

Podle McChrystala je výsledkem takového výcviku sbírka super týmů, nikoliv super vojáků. Úspěch je znásoben tím, že v jednotkách Navy SEAL není klasická hierarchie vedení a jednotky jsou při operacích vysoce samostatné. Příklad – jednotka Navy SEAL se sama rozhodne vstoupit do skladiště cílového domu, který však nebyl zanesen v plánech a jednotka skladiště dříve při plánování akce nestudovala.

Právě stejný duch budování týmu a stejný „nebyrokratický" přístup k řízení, jaký uplatňuje Navy SEAL, použil McChrystal ve velitelství JSOC (Joint Special Operations Command). Díky tomu se americké jednotky přizpůsobily a účinně bojovaly proti jednotlivým povstaleckým bojůvkám v Iráku a Afghánistánu.

„Jednotky SEAL nabízejí mimořádně dramatický příklad toho, jak může být vybudována přizpůsobivost díky důvěře a společnému smyslu pro účel, ale stejný fenomén pro zlepšení výkonu je uplatnitelný i v oblastech zcela mimo těžký výcvik BUD / S," píše McChrystal.

Zdroj: Business insider

Nahlásit chybu v článku


Související články

MC-130H podporuje výcvik 601. skss

Je středa 20. srpna 2014 a příslušníci 7. letky speciálních operací amerického letectva mě vítají u ...

V Afghánistánu eskaluje tajná válka speciálních jednotek

Oficiálně mise ISAF skončila v Afghánistánu na konci minulého roku. Bojová iniciativa spojenců však ...

Výběrové řízení: Útvar podpory speciálních operací

Armáda České republiky buduje prostřednictvím ředitelství speciálních sil ministerstva obrany novou ...

Francouzské speciální síly opět udeřily v Mali

Francouzská armáda se do bojů s islamisty v Mali zapojila po rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 2085 z ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • gogo
  07:49 09.08.2015

  Výborný článek, děkuji.
  Bylo by ale dobré opravit:
  - správná míra se nalévá, uvádí se na pravou míru
  - autory knihy jsou
  - Podle McChrystala
  - záchrana od somálských pirátů - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Výborný článek, děkuji.
  Bylo by ale dobré opravit:
  - správná míra se nalévá, uvádí se na pravou míru
  - autory knihy jsou
  - Podle McChrystala
  - záchrana od somálských pirátů - to snad ne? ;)
  - do jídelny
  - sám vyválet v písku
  - klasická hietarchie - použil bych zde spíše výrazy 'běžná' či 'standardní'. Slovo klasický znamená 'prvotřídní'.
  - nebyl zanesen v plánech, a...

  S pozdravem Honza
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  15:47 08.08.2015

  KOLT: příspěvek 6.8.2015 v 11.56, 13.14, 14.31 hod....
  Ani na youtube na dokument o NZSAS jste se nepodíval.
  Takže jednoznačně neumíte číst :-)))))

  KOLT: příspěvek 6.8.2015 v 11.56, 13.14, 14.31 hod....
  Ani na youtube na dokument o NZSAS jste se nepodíval.
  Takže jednoznačně neumíte číst :-)))))

 • KOLT
  14:55 08.08.2015

  belkin: V žádném vašem příspěvku nic takového není, pokud tedy nemyslíte odkaz na film ;-) Navíc, i kdyby bylo, nikterak by to nepopíralo to, co jsem napsal ohledně omezeného času ...
  Zobrazit celý příspěvek

  belkin: V žádném vašem příspěvku nic takového není, pokud tedy nemyslíte odkaz na film ;-) Navíc, i kdyby bylo, nikterak by to nepopíralo to, co jsem napsal ohledně omezeného času na výcvik, neb den má 24 hodin ve Fort Bragg, Herefordu i Prostějově, dokonce i na Novém Zélandu. A na to, že plácáte nesmysly o věcech, o kterých víte kulové, jsem si jaksi už zvykl... Takže to ukončíme, nebo to vážně nemá smysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  13:37 08.08.2015

  Doporučuji dokumentární seriál o výcviku NZSAS ten sice není o seals, ale dává
  zhruba představu o spec.jednotkách.
  (To samozřejmě neplatí pro KOLTA, ten přece čerpá z jiných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Doporučuji dokumentární seriál o výcviku NZSAS ten sice není o seals, ale dává
  zhruba představu o spec.jednotkách.
  (To samozřejmě neplatí pro KOLTA, ten přece čerpá z jiných odborných zdrojů a,, do problematiky vidí" :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  12:57 08.08.2015

  KOLT: pokud si nejste schopen přečíst ani předchozí příspěvky kde je postupně vše popsáno ( jaké týmy,jaké určení,atd..)Nebo nejste zřejmě schopen pochopit text, není možné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: pokud si nejste schopen přečíst ani předchozí příspěvky kde je postupně vše popsáno ( jaké týmy,jaké určení,atd..)Nebo nejste zřejmě schopen pochopit text, není možné diskutovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:29 08.08.2015

  belkin: Takže jako obvykle – směs dohadů, neznalost problematiky a nepochopení základních věcí. Mě už to ani nepřekvapuje...

  belkin: Takže jako obvykle – směs dohadů, neznalost problematiky a nepochopení základních věcí. Mě už to ani nepřekvapuje...

 • belkin
  10:55 08.08.2015

  PS: pokud jste viděli film Na život a na smrt, tak v závěru je memory sestřih padlých operátorů a u každého je znak jednotky. Pokud si dáte práci se zjišťování určení a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PS: pokud jste viděli film Na život a na smrt, tak v závěru je memory sestřih padlých operátorů a u každého je znak jednotky. Pokud si dáte práci se zjišťování určení a specializací mnohé to objasní.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  23:33 07.08.2015

  Je asi těžké vysvětit Bissonettovi připomínky ke 4 kompletním backům, které u seals neměl, ale co to vypovídá o struktuře výcviku? Jak je je cvičily, k
  jaký jim dali možnosti? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je asi těžké vysvětit Bissonettovi připomínky ke 4 kompletním backům, které u seals neměl, ale co to vypovídá o struktuře výcviku? Jak je je cvičily, k
  jaký jim dali možnosti? Vždyť sám Bisosonett popisuje kvalitu výcviku, jen upozorňuje na individuální možnosti devgru, nebo se pletu?
  I vy belitristi...
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  23:07 07.08.2015

  Kolt: na to nelze reagovat. Snad jen, jak už jsem uvedl, že tito lidi nejsou žádní mladíci. Průměrný věk je cca 40 let. Tito lidé vesměs končí kariéru spec.ops.a s mladejma řízkama ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: na to nelze reagovat. Snad jen, jak už jsem uvedl, že tito lidi nejsou žádní mladíci. Průměrný věk je cca 40 let. Tito lidé vesměs končí kariéru spec.ops.a s mladejma řízkama se po fyzické stránce nemůžou srovnat. Problematika spec.ops. překračuje rámec diskuze.(asi nemá cenu neustále opakovat starší př
  íspěvky)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:11 07.08.2015

  belkin: "...SEAL rozhodně neomezují bojový výcvik na úkor podmořských operací..."

  A jak to chcete udělat? Zásadním omezením pro SF zpravidla nejsou peníze, ale čas! Jeden člověk ...
  Zobrazit celý příspěvek

  belkin: "...SEAL rozhodně neomezují bojový výcvik na úkor podmořských operací..."

  A jak to chcete udělat? Zásadním omezením pro SF zpravidla nejsou peníze, ale čas! Jeden člověk prostě zvládne za den pouze určité množství činností. Operátoři SF jich sice zvládnou hodně, ale rozdvojit se ještě neumí ;-) Takže pokud trénujete činnost tak náročnou, jako jsou námořní výsadky, prostě nemáte tolik času na činnosti jiné, tedy je neumíte tak dobře, jak byste je uměl, pokud byste je trénoval více. Co je na tom tak složitého k nepochopení? Všimněte si, že i CRW v rámci SAS je poměrně specifická záležitost. Málokterá SF jednotka cvičí všechny své operátory v HR/CT. A i SAS to dělá tak, že se jednotlivé letky na pozici CRW střídají. Protože cvičit HR/CT na špičkové úrovni prostě vede k "degradaci" jiných schopností. 601. kupříkladu nemá (nebo minimálně donedávna neměla) specializovanou jednotku na HR. Od toho jsme měli SOG, než ho někdo zrušil :-/

  Správně píšete, že s ohledem na chybějící ambice ČR nelze porovnávat 601. s DEVGRU a podobnými jednotkami. Jejich výcvik v oblasti strategických operací je pochopitelně na výrazně vyšší úrovni než u většiny SF jednotek na světě, protože prostě většina států nemá takové globální ambice jako VB, USA či kupříkladu Francie. Nicméně si už nejsem zdaleka tak jistý vaším tvrzením ohledně peněz pro SEALs (tedy ne pro DEVGRU!). Ony ty zdroje až tak neomezené nejsou. Stačí si přečíst "Not an Easy Day"...

  Neb nejsem insider, nedokáži posoudit, do jaké míry jsou schopnosti operátorů 601. odlišné od operátorů SEALs. Vy máte znalosti či informace, které by toto umožňovaly? Sem s nimi :-) Ale prosím ne dojmy, skutečná "hard data". Tedy pokud těmi dojmy nebudou vlastní zkušenosti ze spolupráce s operátory obou jednotek, to pak jo, to beru ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  11:34 07.08.2015

  Nikdo přece netvrdí že má v AČR vzniknou námořní specialní jednotka.
  SAS je také školena v námořních a podvodních operací, srovnání s SBS je složitější. SAS jsou sakra drazí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nikdo přece netvrdí že má v AČR vzniknou námořní specialní jednotka.
  SAS je také školena v námořních a podvodních operací, srovnání s SBS je složitější. SAS jsou sakra drazí vojáci srovnatelní s deltou, vyšší level než 601.
  SEAL rozhodně neomezují bojový výcvik na úkor podmořských operací.
  Podmořský výsadek je nezbytná součást taktiky infiltrace na pobřeží , stejně jako HALO a HAHO.
  Poslání seals-(Devgru), Delta, protiteror.letky SAS je trochu jiný a vymiká se vojenskému pojetí spec.ops. výcvik ve sledování,špionáži atd....
  Přesné informace se prostě nikdy nedovíme.
  601 skss. je samozřejmě dobře motivovaná a vycvičená jednotka, ale množstvím výcviku,bojové praxe, peněz které mají k dispozici a vzhled k tomu že AČR na rozdíl od USA a VB nemá strategické vojenské ambice nelze prostě srovnávat. ( Jen počet zveřejněných akcí SAS,Seals a delty za posledních 20 let)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:14 07.08.2015

  K té terminologii – on je v tom docela borčus. US Army původně označovala SF právě a jenom Zelené barety (pravým jménem "United States Army Special Forces"). Dnes je tendence ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K té terminologii – on je v tom docela borčus. US Army původně označovala SF právě a jenom Zelené barety (pravým jménem "United States Army Special Forces"). Dnes je tendence označovat jako SF jednotky typu SAS, Delta, DEVGRU, GROM, 601. skss ap. – tedy jednotky, jejichž určením jsou pouze speciální operace.

  Jako jednotky SOF pak Rangers, Commandos ap. (u nás k tomu měly nejblíž 43. a 102. pr., ale čert ví, jak to bude, když se teď zřizuje UPSO), tedy jednotky, jejichž primárním určením jsou speciální úkoly v konvenční válce, které jsou však díky své kvalitě nasazovány na podporu jednotek SF a v nejnutnějším případě se mohou v omezené míře na speciálních operacích přímo podílet. Operace Gothic Serpent je typickým příkladem spolupráce SF a SOF jednotek v tomto pojetí.

  Pak se do toho ještě pletou jednotky SOC, tedy "special operations capable", což by měly být kupř. naši vrtulníkáři (resp. jejich část) s modernizovanými Mil-171, kteří budou provádět jak běžné tak speciální operace.

  Každopádně ale NATO nikde nemá jasně specifikováno názvosloví v tomto "oboru", takže je v tom dost bordel. Mně by třeba přišlo logičtější přesně opačné používání termínů SF a SOF :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  11:09 07.08.2015

  Marcinko sloužil v 60 letech ve vietnamu u seals,
  V 80 letech zakládal team 6, vzhledem k podstatnému navýšení rozpočtu této jednotky a následném auditu byl podezřelý ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcinko sloužil v 60 letech ve vietnamu u seals,
  V 80 letech zakládal team 6, vzhledem k podstatnému navýšení rozpočtu této jednotky a následném auditu byl podezřelý ze zpronevěry. Jelikož operace seals jsou tajné, jeho údajné úspěchy či akce, jím popisované nelze ověřit. Dle mínění jedněch je marcinko ,,pohádkář".
  (Já Vás nepřesvědčuji, názor si každý udělá sám, ale nejde vycházet z jedné publikace a poúze ze zdroje wiki)
  Část akcí seals za posledních 15 let je publikována a itenzita je pravděpodobně
  podstatně větší než tomu bylo za marcinkovi služby (po vietnamu).Historie,vznik a politická podpora spec.ops.je popsaná a jasný důraz na tyto jednotky je všeobecný a všechny státy tyto jednotky zdokonalují a posilují.

  Ovšem podle Marcinka a karlosze je tomu u seals naopak a výcvik a schopnosti se zhoršují.
  (protože karlosz zná ,,prostějováky"a četl marcinka.)
  Jak milé:-)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:05 07.08.2015

  Asi je fakt horko. Proč bychom potřebovali jednotku jako Navy SEALs, jejímž hlavním určením jsou námořní operace? Samozřejmě umí i vše ostatní, ale prostě pokud máte mezi věcmi, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Asi je fakt horko. Proč bychom potřebovali jednotku jako Navy SEALs, jejímž hlavním určením jsou námořní operace? Samozřejmě umí i vše ostatní, ale prostě pokud máte mezi věcmi, které cvičíte, tak časově náročnou a specifickou věc, jako je vyloďování z ponorek atp., nutně musíte omezit jiné činnosti. Koneckonců proto vznikl DEVGRU, protože protiteroristická jednotka má jiné priority výcviku než SF jednotka určená k podpoře námořnictva. Pochopitelné je, že díky dlohodobému angažmá v Iráku a Astánu došlo k posunu v prioritách výcviku i u SEALs. Ale k tomu mmj. došlo i u našich tankánů ;-) Prostě výcvik se upravuje podle aktuálních potřeb, ale jádro zůstává. Proto také existuje SBS a SAS – jedna jednotka prostě těžko bude zvládat vše na nejvyšší úrovni. Navíc pro SBS je jednodušší koordinovat svoji činnost s Námořnictvem, protože pod něj spadají, to samé platí pro SEALs. Proto také dle mého názoru bylo dobře, že existoval SOG a 601. skss – první byla principielně protiteroristická, s velkým vlivem policejního charakteru práce, druhá klasická vojenská SF.

  Srovnávat 601. se Zelenými barety také není zrovna vhodné, protože ti mají primárně jiné určení – nekonvenční válka na území protivníka, čili výcvik a podpora partizánských jednotek atp. Samozřejmě k tomu patří i všechnymožné taktiky a techniky, jaké používají všechny SF jednotky. A stejně jako u SEALs i u nich vlivem "války proti terorismu" došlo k posunu v prioritách.

  Nejsem insider, ale co jsem tak pochopil, 601. má principielně asi nejblíž SAS, čili klasickému modelu vojenských SF.
  Skrýt celý příspěvek

 • karloscz
  10:40 07.08.2015

  Ale no tak, 1980-83 nejsou šedesátá léta. Ale je horko a já se předtím taky uťal v čísle... vlastní jednotky kde jsem sloužil:-DDD (tak asi nemám co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale no tak, 1980-83 nejsou šedesátá léta. Ale je horko a já se předtím taky uťal v čísle... vlastní jednotky kde jsem sloužil:-DDD (tak asi nemám co kafrat)
  https://sk.wikipedia.org/wiki/...
  Právě Devgru je jeho dílo a co si o jeho vývoji myslí sám tvůrce si přečtěte. Hlavně kam dle jeho názoru degradovaly ostatní týmy. Každopádně je vidět, že PR (stará dobrá propaganda) funguje skvěle nejen rusákům.
  No nechť, uzavřemež to kolegové, jak říká klasik, nepřesvědčili jste mě, a ani já vás nepřesvědčím:-D
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  22:42 06.08.2015

  Chlapi fakt nema cenu porovnavat 601. sk alebo este nedaj Boze 102.ppr. s Navi Seals. Karloscz, vies nikto nepochybuje o tom, ze ceski speciali su tvrdi chlapi, ale SEALS je proste ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chlapi fakt nema cenu porovnavat 601. sk alebo este nedaj Boze 102.ppr. s Navi Seals. Karloscz, vies nikto nepochybuje o tom, ze ceski speciali su tvrdi chlapi, ale SEALS je proste o stupienok vyssie. Ostava nam len verit, ze raz napadne aj nasich hradnych panov vytvorit podobnu jednotku aj v nasich krajinach.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  20:45 06.08.2015

  Marcinek vytvářel jednotku počátkem 60 let! Znalosti a možnosti dnešních seal se dnes neodvíjejí od copatého důchodce Marcinka, je třeba zjistit víc.Vaš ,, jiné světlo" opravdového ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcinek vytvářel jednotku počátkem 60 let! Znalosti a možnosti dnešních seal se dnes neodvíjejí od copatého důchodce Marcinka, je třeba zjistit víc.Vaš ,, jiné světlo" opravdového člověka dobráka zabijáka je trochu mimo. To že nechápete dnešní materiální svět, to neovlivním ( ale spec.ops. není Olda Šetrný)
  Skrýt celý příspěvek

 • karloscz
  17:25 06.08.2015

  doporučuju toho Marcinka. Právě ty "požadavky na výběrové řízení, délka speciálního výcviku,přístup ke specializaci je diametrálně odlišný ( hlavně v individuálním přístupu k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  doporučuju toho Marcinka. Právě ty "požadavky na výběrové řízení, délka speciálního výcviku,přístup ke specializaci je diametrálně odlišný ( hlavně v individuálním přístupu k technologiím, téměř neomezené možnosti ve výběru techniky atd" pak člověk uvidí v úplně jiném světle.
  ale ok, neshodnem se.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  16:25 06.08.2015

  Ono jenom požadavky na výběrové řízení, délka speciálního výcviku,přístup ke specializaci je diametrálně odlišný ( hlavně v individuálním přístupu k technologiím,
  téměř neomezené ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono jenom požadavky na výběrové řízení, délka speciálního výcviku,přístup ke specializaci je diametrálně odlišný ( hlavně v individuálním přístupu k technologiím,
  téměř neomezené možnosti ve výběru techniky atd...)
  To jestli jsou chlapy,,kvalitní" je sice důležité ale výcvik to nenahradí.
  Nechápu proč by měli být seals blbci? Možná někdo ale to je v každém kolektivu.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  16:18 06.08.2015

  Len tak na margo. V case najväcsieho nasadenia v Afganistane sa dostal SEAL Team 6 (DEVGRU) pod palbu kritiky, ze sa jedna o surovu jednotku, kedze vykazoval v priemere 15-25 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Len tak na margo. V case najväcsieho nasadenia v Afganistane sa dostal SEAL Team 6 (DEVGRU) pod palbu kritiky, ze sa jedna o surovu jednotku, kedze vykazoval v priemere 15-25 mrtvych Talibancov za noc. To sa z nasadenim 601.sk., alebo 5.psu v Afganistane neda porovnavat. Aj ked boli nase jednotky na svoje moznosti tiez velmi aktivne.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  16:12 06.08.2015

  karloscz: přece nemůžete porovnávat kapacity a možnosti US ozbrojených sil a AČR.
  Přece nelze srovnat nesrovnatelné. Sealsové,bareti,recon,rangers lítají pernamentně po světě a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  karloscz: přece nemůžete porovnávat kapacity a možnosti US ozbrojených sil a AČR.
  Přece nelze srovnat nesrovnatelné. Sealsové,bareti,recon,rangers lítají pernamentně po světě a válčí. (Spolupráce a suprvisor SOGu byly svého času zelený barety)
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  16:00 06.08.2015

  No v praxi to znamena, ze 102. prieskumny prapor nie je cviceny ako jednotka na specialne operacie. Je to prieskumna jednotka a jednotka humind. Vo vojenskej terminologii je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No v praxi to znamena, ze 102. prieskumny prapor nie je cviceny ako jednotka na specialne operacie. Je to prieskumna jednotka a jednotka humind. Vo vojenskej terminologii je to Special Forces, nie Special Operation Forces. Cize iny druh nasadenia a iny druh vycvyku. Slovensky ekvivalent by bol asi hadam prapor ISTAR v Presove. So SEAL ju teda nemozes porovnavat. Tym ale samozrejme nespochybnujem jej kvalitu.
  Inak len tak na margo, nie velmi rozumiem tomu, preco sa pod Special Operation Forces zaradzuju aj jednotky EOD.
  Skrýt celý příspěvek

 • karloscz
  15:48 06.08.2015

  ad: "Ten ale nie je ani jednotkou pre specialne operacie. Takze porovnavat ho so SEAL sa absolutne neda"
  Od stolu asi ne, ale v praxi to vidím jinak.
  Tyhle dvě jednotky jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad: "Ten ale nie je ani jednotkou pre specialne operacie. Takze porovnavat ho so SEAL sa absolutne neda"
  Od stolu asi ne, ale v praxi to vidím jinak.
  Tyhle dvě jednotky jsou lidskými zdroji a kvalitou výcviku to nejlepší, co v ČR je. S nima ještě SOG, který pan Barták zrušil. Pak propastně dlouho nic a následuje 43. ze 4. brn. Po trojnásobném nic další nic, hodně dlouho nic a zbytek AČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:41 06.08.2015

  Karloscz to s tou vymenou ludi je cista spekulacia. Proste SEAL s kvalitnejsim vycvykom bude stale v priemere lepsie vycvyceny ako priemerny prislusnik 601. sk. Samozrejme vynimky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Karloscz to s tou vymenou ludi je cista spekulacia. Proste SEAL s kvalitnejsim vycvykom bude stale v priemere lepsie vycvyceny ako priemerny prislusnik 601. sk. Samozrejme vynimky su vsade.
  aka konkretna jednotka (nazov) je 102. ? Na nete som nasiel v Prostejove jedine 102. prieskumny prapor. Ten ale nie je ani jednotkou pre specialne operacie. Takze porovnavat ho so SEAL sa absolutne neda.
  Skrýt celý příspěvek

 • karloscz
  15:33 06.08.2015

  102, sry je moc horko. stejná základna jako 601, tedy Prostějov. Taky absolvují v podstatě permanentně výcvik, a to bez finančně náročné techniky, a jsou - minimálně 601. - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  102, sry je moc horko. stejná základna jako 601, tedy Prostějov. Taky absolvují v podstatě permanentně výcvik, a to bez finančně náročné techniky, a jsou - minimálně 601. - nasazovaní. Z toho mi vyplývá, že to, co vyplývá tobě, mi nevyplývá:-D
  Pod kvalitou lidí si představ seala, kterého vyměníš za někoho z 601. Zatímco ten seal v 601. bude v těžkém problému, chlap ze 601 bude po docvičení v rozdílech výcviku v pohodě.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:19 06.08.2015

  Karloscz neviem co si predstavujes pod pojmom kvalita ludi. Uz len skrze toho, ze SEALs absolvuju v podstate permanentne vycvyky, ktore su financne narocne s technikou, ktoru si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Karloscz neviem co si predstavujes pod pojmom kvalita ludi. Uz len skrze toho, ze SEALs absolvuju v podstate permanentne vycvyky, ktore su financne narocne s technikou, ktoru si nase staty nemozu dovolit a su nasadzovane do ostrych bojovych operacii mi vyplyva, ze nemozu mat nase staty lepsie pripravenych operatorov ako SEALs.
  Inak ktoru jednotku myslis tym 112. ?
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:08 06.08.2015

  Belkin zle si ma pochopil. Urcite nejdem porovnavat 5.psu alebo 601. sk so SEAL. To by Bola blbost. Seal je niekde uplne inde ako nase jednotky. Je to jednotka, ktora dlhodobo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Belkin zle si ma pochopil. Urcite nejdem porovnavat 5.psu alebo 601. sk so SEAL. To by Bola blbost. Seal je niekde uplne inde ako nase jednotky. Je to jednotka, ktora dlhodobo patri do svetovej spicky. Nasi su radi, ked sa dotiahnu horko tazko udrzia si uroven aby zvladali krok. Len som tym chcel povedat, ze niektore vycvykove metody a organizacne struktury, ktore su aj u SEAL su podobne a dostatocne zauzivane aj u inych jednotiek pre specialne pouzitie.
  Skrýt celý příspěvek

 • karloscz
  15:03 06.08.2015

  Nesrovnávám materiální zabezpečení, nebo fakt, že čr nemá moře. To je snad jasné každému - i když co to níže čtu, tak asi ne úplně každému. Jde mi o individuální schopnosti, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesrovnávám materiální zabezpečení, nebo fakt, že čr nemá moře. To je snad jasné každému - i když co to níže čtu, tak asi ne úplně každému. Jde mi o individuální schopnosti, nasazení, týmovou spolupráci, efektivitu člověk/výkon a jednotka/výkon. Nechci říct, že současní seals jsou namistrovaní blbci co žijí z minulosti výkonů pořádných chlapů, to tvrdí Marcinko. Chci říct, že z pohledu do jisté míry insidera se 601. a 112. za posledních deset patnáct let tak zvedly, že v tom, co jsem psal, tedy v kvalitě lidí, jsou lepší.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  14:59 06.08.2015

  niko: nikdo nezpochybňuje kvalitu 5 PSU.
  Jde jen o to, že prostě SEAL má takové finanční, výcvikové a technické prostředky,
  které prostě jiné státy,možná snad s vyjímkou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko: nikdo nezpochybňuje kvalitu 5 PSU.
  Jde jen o to, že prostě SEAL má takové finanční, výcvikové a technické prostředky,
  které prostě jiné státy,možná snad s vyjímkou VB,Francie a izralele,nemají.
  Spektrum a možnosti výcviku jsou nepředstavitelné a neporovnatelné.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  14:46 06.08.2015

  Tak ale to nie je pre jednotky pre specialne operacie az take neobvykle. Aj 5. PSU ma 4 oddiel, ktory je vycvykovy a z ktoreho sa doplnaju dalsie 3. Taktiez tie kurzy. V dnesnej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak ale to nie je pre jednotky pre specialne operacie az take neobvykle. Aj 5. PSU ma 4 oddiel, ktory je vycvykovy a z ktoreho sa doplnaju dalsie 3. Taktiez tie kurzy. V dnesnej dobe si asi vsetci speciali zvysuju odbornost. U SEAL je ale dolezitejsia uroven vycvyku, kde sa na peniaze nepozera, no a samozrejme perfektne vybavenie.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  14:31 06.08.2015

  Plnohodnotným členem seals se stávají po cca 2 letech (základní kurz trvá 6 měsíců)
  Takže každý seals má několik kurzů: para,medic,pyro,sniper,SDV, atd.....
  Tyto a podobné kurzy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Plnohodnotným členem seals se stávají po cca 2 letech (základní kurz trvá 6 měsíců)
  Takže každý seals má několik kurzů: para,medic,pyro,sniper,SDV, atd.....
  Tyto a podobné kurzy probíhají v periodách pernamentně! po celou dobu služby seala.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:43 06.08.2015

  Belkin. Zopakoval si to, co som napisal ja. :) Takze s tebou plne suhlasim. :)

  Belkin. Zopakoval si to, co som napisal ja. :) Takze s tebou plne suhlasim. :)

 • belkin
  13:18 06.08.2015

  Ten, kdo prošel buds ještě není seal.

  Ten, kdo prošel buds ještě není seal.

 • belkin
  13:14 06.08.2015

  Ne tak jednoznačně, všichni seals mají kvalifikaci bojového potapěče,nic jiného
  us navy nemá.Všichni seals jsou schopni vylodění z potopené ponorky, po základním výcviku absolvují ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ne tak jednoznačně, všichni seals mají kvalifikaci bojového potapěče,nic jiného
  us navy nemá.Všichni seals jsou schopni vylodění z potopené ponorky, po základním výcviku absolvují další spec.kurzy ( podobně jako sas aj.) Jeden z kurzů je SDV ovládání podmořských plavidel, tj. řidiči. Jednotlivé tými mají určení podle místa nasazení.Takže všichni seals jsou kvalifikovaní potapěči bojovníci, to je dělá poměrně unikátnímy.Všichni seal jsou špičkový bojovníci bez ohledu na specializaci ( ta je druhořadá).To že jsou poslední dobu nasazováni trochu jinak je dáno poptávkou na spec.jednotky a usa jich tolik nemá. Výcvik je enormě drahý. Devgru je výběr ze seals. Stejně jako protiter.jednotka a SAS a delta z baretů a rangers.Protoze nase jednotky neprochází specializovaným pot.výcvikem, je lepší je srovnávat s armádními jednotkami.
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.benus
  12:41 06.08.2015

  to uz musi byt ozaj teplo ked ludia porovnavaju 5. psu alebo 601. sk s DEVGRU...

  to uz musi byt ozaj teplo ked ludia porovnavaju 5. psu alebo 601. sk s DEVGRU...

 • niko
  12:37 06.08.2015

  No nie tak celkom. Seal, co uz vyplyva z nazvu su pouzitelni vo vzduchu, na zemi a vo vode. Cize nejde len o cisto bojovych potapacov. Skor jednotku do kazdeho prostredia. Pokial ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No nie tak celkom. Seal, co uz vyplyva z nazvu su pouzitelni vo vzduchu, na zemi a vo vode. Cize nejde len o cisto bojovych potapacov. Skor jednotku do kazdeho prostredia. Pokial viem (pisal o tom tusim Chris Kyle) boli ludia, co presli vycvykom BUDS a nepokracovali v dalsom vycvyku SEAL, ale ostali len s touto specializaciou. Cize cistokrvni bojovi potapaci.
  601. sk a 5.psu ale aj polski Komandosi kedze su velmi uzko ovplyvneni americkou 10. SFG, logicky su si velmi podobni.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  11:56 06.08.2015

  No, ale seals jsou bojoví potapěči. US NAVY jinou podvodní jednotku nemá.
  Seals mají k dispozici spec.techniku,miniponorky,podmořské skůtry atd..
  Seals týmů je několik a mají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, ale seals jsou bojoví potapěči. US NAVY jinou podvodní jednotku nemá.
  Seals mají k dispozici spec.techniku,miniponorky,podmořské skůtry atd..
  Seals týmů je několik a mají teritoriální,podmořské a protiteroristické (Devgru)
  specializace.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  11:50 06.08.2015

  No však jo, protože je to speciální složka námořnictva, je kladen důraz na námořní operace.Tyto podmínky a možnosti výcviku si může dovolit málokdo.
  Naše jednotky jsou cca ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No však jo, protože je to speciální složka námořnictva, je kladen důraz na námořní operace.Tyto podmínky a možnosti výcviku si může dovolit málokdo.
  Naše jednotky jsou cca srovnatelné se zelenými barety. ( ne, co do poslání, ale schopností).
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  11:38 06.08.2015

  No vycvyk DUD/S, teda bojovych potapacov musi absolvovat kazdy SEAL, rovnako ako vysadkovy atd atd. Skutocni bojovi potapaci zu ale urcite nie su. Faktom ale je, ze SEAL vznikli z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No vycvyk DUD/S, teda bojovych potapacov musi absolvovat kazdy SEAL, rovnako ako vysadkovy atd atd. Skutocni bojovi potapaci zu ale urcite nie su. Faktom ale je, ze SEAL vznikli z bojovych potapacov. Dneska je to iba cast ich vycvyku. Ale zato povinna pre kazdeho. Ako pre 601. sk a 5. psu vysadkovy, kde skacu vsetci bez pardonu.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  11:34 06.08.2015

  Seals jsou především bojoví potapěči, tam se výcvik,technické možnosti dají těžko z jinou jednotkou srovnat.
  Team six a delta jsou už v podstatě starší chlápci a jejich operace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Seals jsou především bojoví potapěči, tam se výcvik,technické možnosti dají těžko z jinou jednotkou srovnat.
  Team six a delta jsou už v podstatě starší chlápci a jejich operace jdou spíše mimo rámec ozbrojených sil ( utajené, politicky citlivé operace).
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  09:04 06.08.2015

  Prorovnavat 112. prp ACR s Navy Seals je blud.

  601. skupina, alebo hoci aj nas 5. psu a aj Navy Seals su jednotky pre specialne operacie kategorie tier 2. Teda maju rovnaky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prorovnavat 112. prp ACR s Navy Seals je blud.

  601. skupina, alebo hoci aj nas 5. psu a aj Navy Seals su jednotky pre specialne operacie kategorie tier 2. Teda maju rovnaky ucel a z mojho pohladu priblizne rovnaku bojovu hodnotu. Navy Seals su ale samozrejme pocetnejsie, lepsie vybavene, lepsie vyzbrojene a maju viac bojovych skusenosti.
  Netreba ale zabudat na jednotku Navy Seals Team 6, resp. po novom DEVGRU, ktora Spada spolu s Deltou (1. SFOD) do kategorie Tier 1 a ma za sebou tie najtahsie operacie.
  Treba vsak povedat, ze v poslednych rokoch sa kvalita jednotiek pre specialne operacie Ceska, Slovenska a Polska vyrazne zvysila a dosiahla porovnatelnu uroven s vyspelymi armadami. U Poliakov casto aj vyssiu.
  Skrýt celý příspěvek

 • karloscz
  23:05 05.08.2015

  NEvíte někdo jak moc je pravdy kolem Dicka Marcinka? Protože i kdyby jen třetina, tak je současný seal mnoho povyku pro nic a proti naší 601. nebo klidně i 112. jsou to béčka tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  NEvíte někdo jak moc je pravdy kolem Dicka Marcinka? Protože i kdyby jen třetina, tak je současný seal mnoho povyku pro nic a proti naší 601. nebo klidně i 112. jsou to béčka tak na úrovni Chrudimi. Ne svou vinou, ale právě vinou byrokracie.
  Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  19:28 05.08.2015

  RiMr71: Má. Na podobné překlepy nemá cenu upozorňovat, jsou téměř v každém článku.

  RiMr71: Má. Na podobné překlepy nemá cenu upozorňovat, jsou téměř v každém článku.

 • RiMr71
  16:50 05.08.2015

  "Team od Teams"

  ...nemá to být "Team of Teams"?

  "Team od Teams"

  ...nemá to být "Team of Teams"?