Česká uniforma po 25 letech. Je čas na změnu?

Česká uniforma po 25 letech. Je čas na změnu?
Voják s uniformou vz. 95 na cvičení v Litvě / Latvijas armija (Zvětšit)

V poslední době se stále častěji mluví o tom, že si Armáda České republiky vyvíjí a testuje pro své vojáky novou uniformu. Je současná uniforma už opravdu zastaralá? Potřebují naši vojáci nové oblečení, když to staré stále dobře slouží? Nebo je už opravdu nejvyšší čas vyměnit téměř čtvrt století starý design a podívat se po novém řešení? Na to se pokusíme odpovědět v následujících řádcích.

České uniformy

Aktuálně mají čeští vojáci k dispozici dvě základní uniformy – vz. 95 a vz. 97. Oděv vz. 95 (říkejme mu maskáče) je podle aktuálního výstrojního řádu určen k: „Stejnokroj 95 se nosí jako základní stejnokroj při výkonu služby v kanceláři, při služebních pochůzkách v posádce, při nástupech útvaru, při výcviku v posádce, v dozorčí a strážní službě, při polním výcviku a pobytu ve vojenských výcvikových prostorech, při plnění úkolů vzahraničních misích a za nouzového stavu, stavu ohrožení státu nebo válečného stavu a na služební cestě.“

Z toho nám vyplývá skutečnost, že tento oděv by měl zastoupit jak funkci „bojovou“, tak i funkci „kancelářskou“. Jedná se tedy vlastně o univerzální vojenské oblečení. Ale jak známo, univerzální věci jsou tak trochu dobré všude, ale nikde nejsou perfektní. Zvláště u tak protichůdných činností, jako je bojová a kancelářská činnost, je použití univerzálního oblečení dost ošemetné.

Možná i proto má Armáda ČR k dispozici i oděv vz. 97 služební (existuje ještě variace „vycházková“ a „večerní“). Pojďme se podívat, co o tomto oděvu říká náš výstrojní předpis: „Služební stejnokroj 97 se nosí při výkonu služby zejména na Ministerstvu obrany, Univerzitě obrany, vojenské střední škole, při přeložení a při plnění úkolů, jejichž povaha vyžaduje použití společenského oděvu, při jednáních v Parlamentu České republiky, na ústředních orgánech státní správy, na orgánech územní samosprávy, na územních správních úřadech a na služební cestě.“

Jak vidno, s tímto oděvem se potkáte hlavně na hlavních velitelstvích, generálním štábu apod. Faktem je, že na drtivé většině bojových útvarů jej uvidíte velmi zřídka. Střih i barevné provedení oděvu vz. 97 se více blíží společenskému oděvu a je tak vhodnou náhradou „maskáčů“ u příležitostí, kdy chcete vypadat více reprezentativně.

Zjednodušeně by se tedy dalo říci, že vz. 95 jsou jakési vojenské montérky, zatímco vz. 97 je oděv do společnosti či vyšších kruhů. Armáda tedy myslí na různé možnosti služby (kasárenské, výcvikové, bojové, služební, společenské) a dává vojákům k dispozici dva základní oděvy. Na místě je dobré zmínit i fakt, že to samozřejmě není veškeré oblečení, které mají vojáci k dispozici. Máme tu ještě například pracovní oděv vz. 92, oděv do nepříznivého počasí ECWCS, či letní uniformu vz. 2005.

vz. 95

Vraťme se ale zpět především k oděvu vz. 95, který přeci jen nosí vojáci nejčastěji, a který je také nejčastěji vidět. Oděv vz. 95 má dvě základní varianty (tzv. celoroční a letní), jež se liší především v použitých materiálech (letní oděv 50 % polyester a 50 % bavlna v provedení ripstop vs. 51 % polyester a 49 % bavlna u celoročního oděvu). Střihově jsou si v současné době obě varianty již velmi podobné.

Z obou provedení je mnohem oblíbenější právě varianta letní, kterou na většině vojáků vidíte vlastně celoročně. Proč tomu tak je? Letní maskáče vznikly o něco později než původní oděv (i když je to tedy stále vz. 95, jedná se o novější oděvní součástku) a použité materiály jsou příjemnější na nošení. Celé oblečení je také výrazně lehčí, lépe schne, lépe dýchá, což znovu napomáhá k jeho oblibě.

A i když jsou si střihově obě varianty podobné, několik rozdílů tu přeci jen najdeme. Především u kalhot. Tam je u celoročního oděvu ne úplně pohodlná možnost zvýšeného pasu, dále jasně patrná přední stehenní kapsa a konečně několik dalších kapsiček, většinou už nejasného určení. Co se týká blůzy, tak tam jsou obě varianty více méně shodné.

Oděv vz. 95 se skládá především z kalhot a blůzy. Vcelku nedávno byla tato dvojka doplněna o tzv. UBACS, tedy triko pod balistickou vestu. Nalezneme tu ale mnoho dalších doplňků – nátělník, svetr, kabát. Ty ale nyní ponechme stranou a věnujme se základu. Proč ale vlastně vojáci požadují jeho změnu? Vždyť je tu už tolik let. A stále dobře slouží.

Střih uniformy

Nejvíce diskutovaným problémem je zastaralý střih. Ano, nosit se to stále dá. A na některé činnosti je to stále dobré oblečení. Ale vzpomeňte na článek z výstrojního předpisu. Tato uniforma by měla obstát jak v boji, tak i v kanceláři. A tady je ten zásadní problém. Zatímco zkušenosti z kanceláří jsou více méně na stejné úrovni, tak zkušenosti z bojových nasazení jsou diametrálně odlišné.

V bojovém prostředí prostě máte na oblečení jiné požadavky než na oblečení, které používáte za kancelářským stolem. Potřebujete střih, který je funkční, který se přizpůsobí veškerým vašim aktivitám. A to, přiznejme si to otevřeně, současná uniforma už plně nenabízí.

Pokud se tedy budeme bavit o „bojové uniformě“, co bychom po ní měli požadovat? Jaký je vlastně její účel? V prvé řadě by měla chránit tělo vojáka. A to jak proti mechanickým vlivům (trny, poletující kamínky atd.), tak i proti povětrnostním vlivům (déšť, sníh atd.).

K ochraně těla jistě patří i integrace různých chráničů, především pak kolen. Dále by měla být extrémně pohodlná. Vojáci potřebují mít volnost pohybu, nechtějí myslet na to, co je kde škrtí, kde jim co vyleze, když se předkloní. Nedílnou součástí každé uniformy jsou i kapsy. Jejich rozložení, tvar i velikost musí být maximálně uživatelsky přívětivé, tudíž dělané promyšleně.

V současnosti se už tedy nemůžeme bavit pouze o nějakém redesignu. Je opravdu potřeba kompletně změnit střih uniformy s ohledem na nejnovější poznatky odívání vojáků. Také by se měla určit priorita použití. A ta je dle mého názoru jasná. Musí se primárně jednat o bojový oděv. Samozřejmě se nevyhneme tomu, že bude používán i v kasárenském životě. To je nevyhnutelné. A je to naprosto v pořádku. Prvotně ale musí být tvořen pro určení v bojových podmínkách, ne naopak.

Určitě tady teď nechceme dávat návod na to, jak by měla nová uniforma vypadat. Inspirací je všude dost. Pojďme si ale vypíchnout alespoň klíčové aspekty, které nová uniforma Armády ČR by určitě měla mít:

 • Integrované chrániče kolen. Věc, která je u moderních bojových kalhot již nějakou dobu standardem. Každý, kdo je na kalhotách někdy měl, dá jistě zapravdu, že se ke klasickým chráničům již vracet nechce;
 • Zakončení nohavic. Nebudeme si nic nalhávat, současné provedení na gumičku je poplatné době svého vzniku. V současnosti je trend trochu jinde. Spodní část nohavic musí být volná tak, aby neomezovala v pohybu kalhot na těle a neustále se nevyhrnovala nad obuv. Zároveň však musí mít schopnost regulace obvodu dle potřeb uživatele. Technických řešení se nabízí hned několik, od pásku suchého zipu po stahování gumicukem s brzdičkou;
 • Provedení pasu kalhot. To je velmi důležité, protože to výrazně ovlivňuje uživatelskou pohodu. Systém musí být po nastavení stálý, přitom ale musí umožňovat rychlou a snadnou změnu obvodového nastavení. I tady se na trhu objevuje několik osvědčených řešení;
 • Provedení kapes. Zdánlivý detail, který ale mnohé ovlivňuje. Zvláště pak rozložení kapes a jejich provedení na bojové blůze. Zde je potřeba už opravdu přemýšlet, protože u špatně zvolené kapsy v kombinaci s balistickou ochranou, může dojít k výraznému zhoršení uživatelského komfortu.

Dalších detailů bychom určitě našli dost a budeme rádi, když nějaké připomínky k tomu, co a jak by mělo na nové bojové uniformě být, napíšete do diskuze pod článkem.

Co je ale ještě třeba ještě zmínit? Určitě materiál. Protože nový střih bez použití nových a moderních materiálů, je tak trochu poloviční řešení.

Možností je znovu více a bude záležet na spoustě aspektech, k jakému řešení bude ve finále vhodné se přiklonit. Je totiž třeba si uvědomit jednu věc. Ve volbě materiálu nové bojové uniformy bude hrát několik zásadních faktorů. Na jedné straně budou požadavky uživatelů, na straně druhé finanční možnosti armády. Faktem totiž je, že ty nejkvalitnější materiály bývají většinou také nejdražší.

Bude se tedy muset najít vhodný kompromis (zrovna v tomto případě bude opravdu těžké ho najít), který splní jak finanční možnosti armády, tak i požadavky koncových uživatelů. Ne, nebude to jednoduché.

Nový střih ano. A co nový maskovací vzor?

Celou dobu se tu bavíme o nových maskáčích. A je tím myšlen střih bojové uniformy. Maskáče jsou ale od slova maskovat. A tak nám zcela logicky vyvstává otázka: Když už by se dělal nový střih, nemá smysl udělat i nový maskovací potisk? Odpověď je jednoduchá. Ano má.

Je to však natolik komplexní téma, že to vydá na samostatný článek. Takže o novém maskovacím potisku si na Armádních novinách budete moci přečíst někdy příště. Nicméně je asi jasné, že by bylo naprosto ideální, kdyby se finalizace bojové uniformy sešla v budoucnu s finalizací nového maskovacího potisku.

Armáda ví, co chce. O tom není pochyb. Je v ní spousta odborníků a také správní lidé na správných místech. Je to ale složitý organismus. A jakákoliv velká změna se dlouho plánuje. A ještě déle zavádí. Snad se celý složitý proces zavádění nové výstrojní součástky – bojové uniformy – povede, a uvidíme naše vojáky v adekvátním bojovém oblečení v těch správných maskovacích barvách. Nakročeno k tomu je jistě správným směrem.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Maskovací vzor 95 – část 1.

K uniformám a výstroji Armády ČR patří neoddělitelně již řadu let maskovací vzor 95. Má za sebou ...

Maskovací vzor 95 – vlastnosti - část 2.

V předcházejícím dílu jsme se zabývali historií maskovacího vzoru Armády ČR známého také jako ...

Jaký bude nový maskovací vzor pro Armádu ČR?

Přímým předchůdcem dnešního českého maskovacího vz. 95, se dá považovat experimentální vz. 85V ...

Nový český maskovací vzor MIMIK®

Současné maskovací vzory používá armáda České republiky s drobnými úpravami již od roku 1995. Řada ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Lenka
  13:43 09.04.2020

  Dobrý deň,
  rada by som sa opýtala, či sú niektoré súčasti uniforiem aj upravované na mieru?

  Dobrý deň,
  rada by som sa opýtala, či sú niektoré súčasti uniforiem aj upravované na mieru?

  • Scotty
   22:40 09.04.2020

   U běžných uniforem se jistě nic na míru neupravuje.

   U běžných uniforem se jistě nic na míru neupravuje.

 • tomas.kotnour
  02:14 30.12.2019

  Jedním z dodavatelů materiálu na uniformy pro OSSR, které byly objednány na začátku roku 2019, je i NANOMEMBRANE s. r. o. Tak snad nezklamou.

  Jedním z dodavatelů materiálu na uniformy pro OSSR, které byly objednány na začátku roku 2019, je i NANOMEMBRANE s. r. o. Tak snad nezklamou.

 • Tecka
  07:47 11.11.2019

  @Rase
  Dobra wiadomość: https://www.milmag.pl/news/vie...

  @Rase
  Dobra wiadomość: https://www.milmag.pl/news/vie...

  • Rase
   17:04 11.11.2019

   Děkuju za aktualitku :-)

   Děkuju za aktualitku :-)

 • juhelak
  11:21 04.11.2019

  AČR by hodně ušetřila, kdyby snížila počet ruzných výstrojních součástek, které často kvalitou pokulhávají ale cenou se řadí na špici..

  Stacilo by zadat nejaké mantinely ...
  Zobrazit celý příspěvek

  AČR by hodně ušetřila, kdyby snížila počet ruzných výstrojních součástek, které často kvalitou pokulhávají ale cenou se řadí na špici..

  Stacilo by zadat nejaké mantinely výstroje a proste každému vojákovi rovnou poslat finance na účet jako příspěvek na výstroj..treninkové věci, klidně i boty trika atd...
  Na skladu mít čistě jen uniformu.. vz 95 klidne ještě nějaký ten rok nechat ale přestat držet ty nekonečné smlouvy jednotlivých firem které nic nenutí k vylepseni..
  Uspořádat opravdu veřejnou soutěž na uniformu vz 95 bez nejakych vetsich omezení typu bezpečnostních prověrek a uspešnych státních zakázek..
  A pak vybrat čistě testováním..nejlepší střih, nejlepší volbu materiálu..
  Skrýt celý příspěvek

 • Hussar
  22:12 03.11.2019

  Na úvod musím uvést, že v současné době nejsem členem AČR a že budu psát především svůj subjektivní názor s pokusem o jakousi kolaboraci s objektivitou.
  To že jsem ''civil'' ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na úvod musím uvést, že v současné době nejsem členem AČR a že budu psát především svůj subjektivní názor s pokusem o jakousi kolaboraci s objektivitou.
  To že jsem ''civil'' neznamená, že bych neotestoval možnosti polní uniformy vz. 95, jelikož jsem milovníkem outdoorových aktivit. Pokusím se uvést nejen zápory, ale i klady vz. 95.
  Skrýt celý příspěvek

 • Martin N.
  21:17 03.11.2019

  Zdravím, a máme to tu zase...

  Zase pohled zhýčkaného civila, kterému by to mohlo být celé jedno, protože v takovém vybavení nemusím trávit každý den, a natož ještě v něm plnit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím, a máme to tu zase...

  Zase pohled zhýčkaného civila, kterému by to mohlo být celé jedno, protože v takovém vybavení nemusím trávit každý den, a natož ještě v něm plnit povinnosti.
  Snadno bych mohl říci. "Proč něco měnit, vždyť vz. 95 je povedený, jistě stále ještě funkční, a i pěkný?"
  Možná až moc pěkný, protože tím může klamat a odvádět od nutnosti se zase posunout dál. Nevím sice o jaké částky se jedná obléci vojsko a kolik lidí o tom musí rozhodnout, ale pokud je něco potřeba, tak tohle je jedna ze základních věcí, které je třeba vyřešit.

  Zcela logicky, každý člověk který má splněné základní potřeby a odbouráno maximální množství nepohodlí, může se více soustředit na plnění úkolů. Proto střih a materiál vysloveně hoří.
  Ale i změna vzoru je také důležitá.

  Jako civilovi se mi to povídá. Ve skříni odlehčené dobře střižené Pencott z přírodní tkaniny, která se při styku s vodou zatáhne a dokáže na určitou dobu být i vodotěsná. Navíc nemusím se bát jít ani k ohni. Nějaké ECWCS mě ani nezajímají. Kdo se chce potit v tom igelitu? I když je mám teda taky. Anatomické Multicam a MTP mám již spíše jako montérky, protože za mě zase tak dobře nemaskují. A již pokukuji po něčem jako je ABD Land Camo, jestli to náhodou zase nebude o trochu lepší. Ano mám v Kufru auta hozené vz. 95, kdybych náhodou byl někde a potřeboval se třeba na něco převléct, a ano je to možná celé přehnané a zní to i namyšleně. Nepotřebuji zbytečně vyhazovat za předražené digitální maskování, když nejsem voják a stejně třeba například ze 60% vz. 95 je stále ještě funkční z hlediska skrytí a rozbití siluety. A digitální maskování jsou sice třeba jen na 65%. Ale v případě nějakého ozbrojeného konfliktu u nás bez váhání oblékám to, co mám ve skříni a myslím, že nejsem jediný, kdo bude rád za dalších třeba jen 5% šance na lepší skrytí a tudíž vyšší šanci na přežití. Těch 5% může udělat to, že se třeba protivník netrefí. A dostanu možnost třeba jen utéct. Natož takový voják na misi, kde opravdu reálně riskuje a má šanci zvrátit situaci. Jako být v jeho kůži, a být to třeba i jen 1%, tak ho tam jako fakt chci mít.

  Proto říkám, že naši kluci a holky potřebují lepší věci.

  Smutné je, že já je nepotřebuji a mám je, a oni musí téměř každý den snášet zbytečně nepohodlí. Je to vůči nim nefér.

  A nejhorší na tom je to, že o tom pravděpodobně nakonec nerozhodnou ti, kteří to nejvíce potřebují...

  Ano jsem pro změnu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  17:50 03.11.2019

  Obávám se, že MO a AČR, vlastně i většina z nás zde, vidí v nové uniformě nějakou "vědu". Když se ale koukneme na armády kolem nás, tak se můžeme krásně inspirovat, co zde zavádějí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Obávám se, že MO a AČR, vlastně i většina z nás zde, vidí v nové uniformě nějakou "vědu". Když se ale koukneme na armády kolem nás, tak se můžeme krásně inspirovat, co zde zavádějí nebo mají v plánu.

  Rakousko:
  http://www.bundesheer.at/pool/...

  Polsko:
  https://www.monch.com/mpg/imag...

  Maďarsko:
  http://soldiersystems.net/blog...

  Německo:
  https://esut.de/wp-content/upl...

  Oproti tomu u nás se nedokázalo (oficiálně) prezentovat ani nějaký nový prototyp, případně cokoliv lepšího, než současný stav, kdy průměrné montérky dělníka v civilním sektoru jsou funkčnější a kvalitnější, než co nosí naši vojáci. V roce 2013 MO zavedlo pouze upravený vzor 95 s barvami upravenými dle normy ČOS. Rovněž na novém polním stejnokroji se pracuje nemálo let, jen je otázkou jakým tempem a co bude výstupem. Osobně si myslím, že světový vývoj běží mnohem rychleji, než se "odborníkům" na MO daří něco smysluplného vyvodit, nedej bože i zavést alespoň k vojskovým testům.
  Skrýt celý příspěvek

  • Migi
   20:12 03.11.2019
   Oblíbený příspěvek

   Asi došlo trošku k nepochopení celého procesu :)
   Armáda už má prototypy nové uniformy. Tu uniformu nevymýšleli "odborníci z MO", ale koncivý uživatelé napříč armádou. Že ji armáda ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Asi došlo trošku k nepochopení celého procesu :)
   Armáda už má prototypy nové uniformy. Tu uniformu nevymýšleli "odborníci z MO", ale koncivý uživatelé napříč armádou. Že ji armáda nechce ukázat, dokud to nebude zavedené a nebude na to armáda vlastnit průmyslový vzor (nebo jak se to jmenuje) je vcelku jasné, protože žijeme v čr, kde by si první firma dle obrázku na stránkách okamžitě nechala tenhle vzor zaregistrovat a pak by vedla s AČR soudní spory (ostatně viz poslední kauza vlčí máky).
   Samotné uniformy nepujdou do vojskových zkoušek, respektive ne střih a materiálové složení uniforem, protože ty budou armády a budou součástí zadávačky pro výrobce... Nevím moc jestli se v takových případech pak dělají vojskovky, ale pokud ano, tak pouze ve formě jestli výrobek splňuje zadání, tzn. jestli to výrobce ušil tak, jak měl....
   Skrýt celý příspěvek

   • Yetti
    10:27 04.11.2019

    Ony žádné vojskové zkoušky neslouží k zjištění jestli je něco dobré, nebo špatné. Všechny VS slouží pouze ke zjištění jestli výrobek odpovídá zadávací dokumentaci. A dělají se ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ony žádné vojskové zkoušky neslouží k zjištění jestli je něco dobré, nebo špatné. Všechny VS slouží pouze ke zjištění jestli výrobek odpovídá zadávací dokumentaci. A dělají se bohužel až po podepsání smlouvy. To je taky velká bolest armádních nákupů..
    Skrýt celý příspěvek

    • Migi
     18:26 04.11.2019

     Tak jasně, ale většinou výrobce dodává nějaké vlastní řešení v rámci zadání. Tady bude řešení už dopředu stanovené....

     Tak jasně, ale většinou výrobce dodává nějaké vlastní řešení v rámci zadání. Tady bude řešení už dopředu stanovené....

  • flanker.jirka
   20:12 03.11.2019

   v maďarsku jdou do digitálních ksichtů místo vzorů maskování?

   v maďarsku jdou do digitálních ksichtů místo vzorů maskování?

  • mart
   20:41 03.11.2019
   Oblíbený příspěvek

   Je to přesně jak píše Migi. Není problém v inspiraci. Té je všude opravdu hodně. Jde o to, aby to splnilo spoustu požadavků a zákonů... Ten systém je opravdu složitý a je těžké se ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Je to přesně jak píše Migi. Není problém v inspiraci. Té je všude opravdu hodně. Jde o to, aby to splnilo spoustu požadavků a zákonů... Ten systém je opravdu složitý a je těžké se v něm orientovat. Každý kdo u toho byl nebo k tomu čuchl, ví o čem mluví.

   Jinak ten prototyp už opravdu existuje. Myslím, že mohu říci, že jsem jeden z mála, kteří ho měli na sobě... Jsem přesvědčen, že je to přesně to, po čem naši vojáci volají. Ne, není to nic převratného. Ale je to funkční. A o to jde... Snad se to povede. Držte nám palce...
   Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    20:51 03.11.2019

    mart:
    v tom případě nezbývá než držet palce - děkuji za informaci. Moc mě netěší že nejde o "nic převratného", ale snad půjde o něco lepšího, než (zase) jen nahrazení barevného ...
    Zobrazit celý příspěvek

    mart:
    v tom případě nezbývá než držet palce - děkuji za informaci. Moc mě netěší že nejde o "nic převratného", ale snad půjde o něco lepšího, než (zase) jen nahrazení barevného odstínu. Osobně nemám důvěru ve schopnosti MO cokoliv pořídit (a pravidelně nás o tom přesvědčují), tak snad práce "specialistů" a nepřijde vniveč. Novou uniformu to už ale fakt chce.
    Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
   07:52 04.11.2019

   Polsko?

   https://www.milmag.pl/files/ne...
   ..narazie zostanie to co jest obecnie ..MAPA zdechł.

   Polsko?

   https://www.milmag.pl/files/ne...
   ..narazie zostanie to co jest obecnie ..MAPA zdechł.

 • Migi
  18:14 02.11.2019

  Ono se ale musí vymýšlet vymyšlené. Armáda, vcelku oprávněně, chce aby byla majitelem střihu a maskovacího potisku uniformy (tak jak je to teď s uniformami vz. 95). Má to nějaké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono se ale musí vymýšlet vymyšlené. Armáda, vcelku oprávněně, chce aby byla majitelem střihu a maskovacího potisku uniformy (tak jak je to teď s uniformami vz. 95). Má to nějaké legální, ale hlavně poměrně logické důvodu.
  Co se týká střihu uniforem, tak na tom dělalo/dělá spousta koncových uživatelů a je to už v podstatě hotovo.
  Se vzorem je to obtížnější. Zadaní je jeden univerzální vzor do všech prostředí. S tím se teda úplně neztotožňuji, ale beru to už jako fakt. Proběhlo nějaké to kolo vývoje, což se ne úplně podařilo z různých důvodů, nicméně teď je poměrně velký tlak na to to dotáhnout do konce (osobní výstroj vojáka je deklarována jako jedna z hlavních priorit současného NGŠ). Počítám že jak se dotáhne vzor, tak se rozjede výběrové řízení na výrobu samotných maskáčů.
  Jen tak naokraj - nedá se to spláchnou tím "nakupte Multicam a bude", protože i kdyby armáda chtěla nakoupit licenci od někoho jiného, tak zrovna licence od Crye je tak mastná, že i US army nechtěla ty prostředky vynaložit a radši si pro vševojskové určení udělala vlastní MC-like vzor, aby nemusela platit peníze za licenci.
  Čeho se trochu bojím, je samotné zavádění, tzn. kolečko výběrové řízení na výrobce, přejímání, naskladnění, distribuce atd. Aby se nezjistilo, že je to vlastně poměrně drahé a tak se to dodá jenom některým jednotkám, jenom v omezených počtech atd...
  BTW v rámci vývoje nové uniformy bylo diskutován celý nový systém oblékání (prostě vše spodního prádla, přes boty, maskáče až po různé doplňky do zvláštních klimatických prostředí), protože ten současný je poplatný době (90. léta). Ale tam se bojím že schvalování a zavádění bude ještě na trochu delší lokte....
  Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   17:42 03.11.2019

   nic nebrání MO, aby zadalo VTÚ k vypracování návrh co nejuniverzálnějšího maskovacího vzoru pro naše potřeby. Klidně i s doporučením, aby se upravil nějaký konkrétní vzor co ...
   Zobrazit celý příspěvek

   nic nebrání MO, aby zadalo VTÚ k vypracování návrh co nejuniverzálnějšího maskovacího vzoru pro naše potřeby. Klidně i s doporučením, aby se upravil nějaký konkrétní vzor co nabízejí komerční společnosti. On to nemusí být jen Multicam, stačí se kouknout, co má v plánu zavést rakouský Bundesheer...:

   http://www.palba.cz/album/albu...
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    20:09 03.11.2019

    VTÚ raději nesvěřovat nic, je tam akorát spousta nepovedených "vývojových pracovníků" to už více odkoukáte z internetových diskusí po světě plných příspěvků s videi a fotografiemi ...
    Zobrazit celý příspěvek

    VTÚ raději nesvěřovat nic, je tam akorát spousta nepovedených "vývojových pracovníků" to už více odkoukáte z internetových diskusí po světě plných příspěvků s videi a fotografiemi skutečných bojovníků v akcích
    Skrýt celý příspěvek

   • Migi
    20:13 03.11.2019

    "Nic nebrání MO, aby zadalo VTÚ k vypracování návrh co nejuniverzálnějšího maskovacího vzoru pro naše potřeby." Přesně k tomu došlo a výsledek byl, no jak to říct, sporný.... ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Nic nebrání MO, aby zadalo VTÚ k vypracování návrh co nejuniverzálnějšího maskovacího vzoru pro naše potřeby." Přesně k tomu došlo a výsledek byl, no jak to říct, sporný.... Důvody k tomu bych tu moc nerozmazával i když mám určitý typ :)
    Skrýt celý příspěvek

  • Starlight
   18:30 03.11.2019

   Ano, skutečně se musí promyšleně.

   1)

   Jenže to právě zatím u vojenských uniforem není vidět. 90. léta a časy zaváděné vz.95 jsou pryč z hlediska českého průmyslu. V současnosti ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ano, skutečně se musí promyšleně.

   1)

   Jenže to právě zatím u vojenských uniforem není vidět. 90. léta a časy zaváděné vz.95 jsou pryč z hlediska českého průmyslu. V současnosti není v ČR oděvní firma, která by dokázala splnit zakázku na přestrojení AČR. Z jednoduchého důvodu, který začíná už ve školství. V ČR je kvalifikovaná šička nedostatkové zboží. Starší generace odchází a v podstatě nezájem o tento obor (podpořený úpadkem oděvního průmyslu v ČR jako celku) v rámci učňovského školství znamenal konec všech nebo téměř všech těchto školních oborů. U boru krejší je to trochu lepší, ale to jsou tak maximálně uniformy na zakázku.

   Současná skutečnost v ČR je taková, že dodavatel uniforem nakoupí (respektive nechá udělat látku se vzorem AČR v cizině) a látku v nějaké levné cizině a pak nechá ušít v ještě levnější cizině.

   2)
   Trochu to připomíná příběh s balistickými přilbami do AČR. Český dodavatel kupuje jen přilby v levné cizině a tady se účastní soutěží.

   Zatímco případ vševojsková přilba, kterou vysoutěžila firma STV Group je dobře znám, tak už méně se ví, že více vykrojenou přilbu známou pod obchodním názvem „AirFrame Helmet (AFH)“ pro výsadkáře a speciální jednotky sice vysoutěžila pro MO ČR alianční agentura NSPA, ale u ní soutěž vyhrála jiná česká firma Pramacom-HT, dlouhodobě spolupracující s cílovými útvary AČR. Ta celou dobu stále za specifikací vydanou AČR. Tato česká firma pochopitelně nic nevyrábí, ale sami ji koupila u amerického výrobce - firmy Crye Precision: https://www.cryeprecision.com/...

   Bohužel se úplně vytrácí klíčové know-how o balistické odolnosti. Jako výstrahu posílám odkaz na tyto články:
   a) Nejdříve si přečtete, kam dospěla v poznání US ARMY: https://www.armadninoviny.cz/i...
   b) a pak, jaká diskuse a kdo vede diskusi v ČR: http://www.ozbrojeneslozky.cz/...

   Samozřejmě tendr, který „vyhrála“ na přilby STV Group aniž by byla schopna dodat produkt splňující zadání je naprostá tragédie. Jen se ukazuje, že akviziční procesy MO ČR zcela selhávají a regulérně ohrožují bojeschopnost AČR.

   Ale AČR má také máslo na hlavě. Specifikace AČR vznikají jako výsledek kompromisů v rámci kolektivního rozhodování v rámci schvalovacího procesu, kde jen málo nebo nikdo skutečně rozumí všem technickým aspektům složitých technických produktů. Příkladem budiž balistická odolnost materiálů, kde v AČR není žádná instituce, která by tomu rozuměla.

   3)

   Pokud se tedy nezačnou výrobky, jako jsou uniformy, přilby atd. skutečně vyvíjet a vyrábět v ČR tak je hraní si na unikátní výrobky, kde MO/AČR vlastní autorská práva, jak na tom trvá brněnské Středisko vývoje, výzkumu a zkušebnictví výstrojní služby a PHM, které v AČR tvoří technické podmínky na výstroj, jen mrháním peněz za vymýšleného už jedou vymyšleného.

   Jestliže 4 skandinávské armády (dvě nejsou ani členem NATO) mohou mít stejný výstrojní systém a maskovací vzor, proč nemůže ČR zvažovat použití vyvinutých výstrojních systému Německa a Rakouska. Proč ne americký výstrojní systém US ARMY například přes FMS (ano bude změna asi každých 10 let), když už dnes naše speciální jednotky nebo třeba palubní střelci (poté co co české řešení speciálně vyvinuté a pořízené standardními procedurami MO/AČR se ukázalo jako nefunkční) regulérně používají jejich vybavení včetně maskovacího vzoru.

   Řeči o tom, jak ČR přijdeme o práci, daně a know-how opravdu neberu.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    20:10 03.11.2019

    jak přesné a výstižné

    jak přesné a výstižné

   • Migi
    20:39 03.11.2019

    Já ale vůbec nepsal o tom že uniforma musí být vyrobena v čr. Já psal, že armáda chce aby jak maskovací vzor, tak střih uniforem byl národní a tudíž vlastněný státem. Kdo to bude ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Já ale vůbec nepsal o tom že uniforma musí být vyrobena v čr. Já psal, že armáda chce aby jak maskovací vzor, tak střih uniforem byl národní a tudíž vlastněný státem. Kdo to bude vyrábět je už jedno, pokud to zvládne vyrobit v odpovídající kvalitě. Co vím, tak většina států NTO mají národní maskovací vzor pro vševojskovou armádu (a zajímalo by mě, které jsou ty 4 severské státy se stejným maskovací, vzorem). Ano SF a některé další výběrové jednotky používají MC, ale se nedá brát jako národní maskovací vzor a používají ho hlavně z důvodů fungovaní s jinými státy a "splynutí s davem".
    Výstroj a helmy je pak úplně jiná písnička...
    Dokážu si představit že by jsme převzali výstrojní systém jiného státu, respektive teda spíš od nějaké zavedené firmy. Ale tady zase narážíme na na české legislativní prostředí a možnosti pořizování které MO, potažmo AČR má.
    Pokud vím, přilby u nás v republice nikdo nevyrábí (včetně skořepin), takže moc nechápu ten povzdech nad vytrácení se "know-how". To samé moc nechápu tu argumentaci články o přilbách. Americká armáda si pro vševoskové zavedení stanovila dnes poměrně průměrné parametry (alespoň co se týká zavedených přileb) a prostě asi chce kvalitativní skok od MICHala za nějakou rozumnou cenu. Článek o AFH už jsem vůbec nepochopil, přijde mi to jako stesk nad tím, že si chrudimáci vybrali (a opravdu si je vybrali přímo oni) zrovna přilby od Crye...
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     22:29 03.11.2019

     To jsou dost alarmující informace, stát, který chce u každé zakázky na složité technologie průmyslovou spolupráci a nemá ani na to, aby vyrobil přilby vesty nebo uniformy pro ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To jsou dost alarmující informace, stát, který chce u každé zakázky na složité technologie průmyslovou spolupráci a nemá ani na to, aby vyrobil přilby vesty nebo uniformy pro vlastní vojáky. ... pevně doufám, že se to zlepší, nebo že to tak není. Mluví se tu například i o potravinové soběstačnosti, tak snad se kapitalistům nepodařilo ještě vše poslat do Asie.
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:46 04.11.2019

      To že se drtivá většina textilního průmyslu přesunula do Asie je realita tak posledních dobře dvaceti let. Nechápu ten údiv.
      Balistické přilby se u nás nikdy nevyráběly a zjevně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To že se drtivá většina textilního průmyslu přesunula do Asie je realita tak posledních dobře dvaceti let. Nechápu ten údiv.
      Balistické přilby se u nás nikdy nevyráběly a zjevně žádná naše firma s tím nechce začít. Chcete jim to snad socialisticky nařídit?
      Skrýt celý příspěvek

   • Takeda
    14:46 04.11.2019

    Jen bych Vás opravil u bodu jedna. Problém není ve školství (jo, sem učitel :-D, tedy respektive je, ale asi jiný než myslíte), problém je v tom, že ti lidé prostě vůbec nejsou, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jen bych Vás opravil u bodu jedna. Problém není ve školství (jo, sem učitel :-D, tedy respektive je, ale asi jiný než myslíte), problém je v tom, že ti lidé prostě vůbec nejsou, nenarodili se. Takže není dost nikoho, včetně šiček a vojáků.
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     18:56 04.11.2019

     lidí je dost, jen jsou v ekonomice zapojeni jinde, třeba leští auta na lince automobilky pro otrokáře ze zahraničí, vyplňují nesmyslné papíry pro EU, nebo se jim jen nechce makat.

     lidí je dost, jen jsou v ekonomice zapojeni jinde, třeba leští auta na lince automobilky pro otrokáře ze zahraničí, vyplňují nesmyslné papíry pro EU, nebo se jim jen nechce makat.

     • Scotty
      19:38 04.11.2019

      Zajímavé že ti otrokáři za zahraničí platí v automobilovém průmyslu většinou velice slušné mzdy. Což se o mnoha českých firmách rozhodně říct nedá.

      Zajímavé že ti otrokáři za zahraničí platí v automobilovém průmyslu většinou velice slušné mzdy. Což se o mnoha českých firmách rozhodně říct nedá.

    • satai
     22:23 04.11.2019

     Ono jenom není dost lidí za ty peníze...

     Ono jenom není dost lidí za ty peníze...

     • Takeda
      12:17 05.11.2019

      Ale kdeže, vždyť máme maximální zaměstnanost. Je víc míst než uchazečů. Kdo pracovat může, pracuje. I kdyby jste platil šičce 50000 Kč tak je neseženete dost kvalitních protože ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ale kdeže, vždyť máme maximální zaměstnanost. Je víc míst než uchazečů. Kdo pracovat může, pracuje. I kdyby jste platil šičce 50000 Kč tak je neseženete dost kvalitních protože nejsou.
      Skrýt celý příspěvek

 • Kikirík
  13:33 02.11.2019

  Nové uniformy, respektíve nový maskovací vzor je viac menej aj tak zbytočný. Ak by tak, tak za to stojí najviac tá zmena spomínaného strihu maskáčov.
  Čo sa týka maskovacieho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nové uniformy, respektíve nový maskovací vzor je viac menej aj tak zbytočný. Ak by tak, tak za to stojí najviac tá zmena spomínaného strihu maskáčov.
  Čo sa týka maskovacieho vzoru, tak je to zbytočné ak ten starý funguje dobre. Koniec koncov je lepšie mať viac vzorov, pre každé prostredie jeden, ako jeden univerzálny ako napr dajme tomu multicam. Všade není ideálny.
  Ale aj tak. Venovať zvlášť extra veľkú pozornost maskovaciemu vzoru je zbytočné. Aj keď maskáče, teda samotný vzor vedia dobre pomôcť aj v samotnom maskovaní, ale bez dobrého výcviku to ničomu nepomôže. Ak sa vojak nevie dobre maskovať pomocou prírodnej vegetácie a inými spôsobmi, tak ani maskovanie ako mal emzák predátor mu moc nepomôže.
  Ale dobre vyriešený strih, pohodlný je už iná liga.
  Vrátim sa ešte k tomu maskovaciemu vzoru, tak napr známa IDF tiež používa iba jeden vzor a nepotrebuje riešiť x vzorov pre armádu. A IDF nie sú žiadny amatéri.
  Skrýt celý příspěvek

  • mart
   13:58 02.11.2019

   Dovolím si nesouhlasit se zbytečností maskovacího vzoru. Je potřeba se zamyslet nad tím, kde se naši vojáci reálně pohybují. A v rámci toho bojiště pro ně mít správný potisk... ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Dovolím si nesouhlasit se zbytečností maskovacího vzoru. Je potřeba se zamyslet nad tím, kde se naši vojáci reálně pohybují. A v rámci toho bojiště pro ně mít správný potisk... Jenže, kdo někdy v reálném nasazení byl, tak moc dobře ví, že v rámci jednoho bojiště plynule přecházíte mezi různým prostředím. Z horské polopouště plynule přecházíte do zelené oblasti kolem řek... A teď co s tím. Vcelku logicky se převléci z béžového do zeleného nemůžete... Takže pak na řadu přichází univerzální barevný potisk... Ano, nikde není dokonalý. Ale všude je dost dobrý...

   Ještě k těm izraelcům... Mrkněte se někdy na fotky, v jakém prostředí se tamní vojáci pohybují... Pak pochopíte, proč mají to co mají...
   Skrýt celý příspěvek

 • Laci
  13:27 02.11.2019

  Maskovací vzor 95 kreje sice výborně v lese, ale všude jinde je to slabota. Spíš mě trápí střih kalhot, nejvíc kapsy. Blůzu neřešim, na kasínu to je fuk a venku se stejně tahá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maskovací vzor 95 kreje sice výborně v lese, ale všude jinde je to slabota. Spíš mě trápí střih kalhot, nejvíc kapsy. Blůzu neřešim, na kasínu to je fuk a venku se stejně tahá hlavně UBACS a na něm neni co řešit.
  Ale jak už řikám dlouho.. Vyvinou si svůj vlastní univerzálnější maskovací vzor (hybrid vz. 95 a MultiCamu) a pouštní variantu nejlíp pořídit se spojencema. Stejně nikdy nikde nebudeme sami.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  13:10 02.11.2019

  Nechci spouštět flame, ale hodně mě pobavilo: "Armáda ví, co chce. O tom není pochyb. Je v ní spousta odborníků a také správní lidé na správných místech. Je to ale složitý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechci spouštět flame, ale hodně mě pobavilo: "Armáda ví, co chce. O tom není pochyb. Je v ní spousta odborníků a také správní lidé na správných místech. Je to ale složitý organismus. A jakákoliv velká změna se dlouho plánuje. A ještě déle zavádí. "

  To, v jakém je armáda stavu, je práce i těch odborníků na správných místech... Navíc armáda už není 200 tis. těleso, ale je výrazně menší (25 tis. prof. vojáků). Změny jsou možné, ale musí se chtít a musí jít někdo s kůží na trh, ale to se nenosí. Lepší je vše vysedět.
  Skrýt celý příspěvek

  • Laci
   13:28 02.11.2019

   Kdybyste věděl, jak to v armádě chodí, tak byste to takhle jednoduše neviděl. Prostě doba je pro armádu taková, že omezení značně převyšujou možnosti.

   Kdybyste věděl, jak to v armádě chodí, tak byste to takhle jednoduše neviděl. Prostě doba je pro armádu taková, že omezení značně převyšujou možnosti.

  • Yetti
   09:31 03.11.2019

   Naprostý souhlas. Na vysokých postech jsou obvykle "odborníci", kteří po vystudování logistiky na UNOBu šli rovnou vymýšlet co voják v poli potřebuje aniž by kdy byli týden v zimně ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Naprostý souhlas. Na vysokých postech jsou obvykle "odborníci", kteří po vystudování logistiky na UNOBu šli rovnou vymýšlet co voják v poli potřebuje aniž by kdy byli týden v zimně v lese. A pak je tam pár lidí, kteří si v lese něco prožili, dostali se do této pozice skoro náhodou a ti musí svádět nerovný boj s těmi "odborníky".
   Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  12:42 02.11.2019

  Bylo by zajímavé napsat sem co kdo preferuje za druh nebo typ uniforem, co se komu osvědčilo a k jakému účelu to používá. Já už pár let používám do lesa, na střelnici a další ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bylo by zajímavé napsat sem co kdo preferuje za druh nebo typ uniforem, co se komu osvědčilo a k jakému účelu to používá. Já už pár let používám do lesa, na střelnici a další podobné aktivity Britské uniformy (maskáče) které nosí na vojenských školách. Vyhovuje mě střih a velikosti které mě sednou jako kdyby byly na míru i použitý materiál. Já samozřejmě nemusím řešit parametry pro bojové nasazení ale jistě by bylo zajímavé vědět co kdo a proč používá.
  PS: jedna zajímavost které nerozumím, každý kus uniformy (té britské) co jsem koupil, měl v kapse jednu malou minci (10 penny) netušíte někdo co to znamená?
  Skrýt celý příspěvek

  • Marťan
   13:12 02.11.2019

   Asi bakšiš pro převozníka Charóna.

   Asi bakšiš pro převozníka Charóna.

  • Laci
   13:29 02.11.2019

   Netušim, ale řekl bych že na nouzovej telefonát.

   Netušim, ale řekl bych že na nouzovej telefonát.

   • fotr
    14:07 02.11.2019

    to: Marťan ano, to by bylo příznačné

    to: Laci to má logiku, mě tohle nenapadlo, zajímavé je že to nikdo z tolika kusů nevyndal

    to: Marťan ano, to by bylo příznačné

    to: Laci to má logiku, mě tohle nenapadlo, zajímavé je že to nikdo z tolika kusů nevyndal

  • Tesil
   18:46 02.11.2019

   Já pro své aktivity používám německý flecktarn,který v podstatě vychází z druhoválečného vzoru erbsentarnmuster.K dispozici je velký výběr velikostí. Navíc se mi líbí.
   Už jsem ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Já pro své aktivity používám německý flecktarn,který v podstatě vychází z druhoválečného vzoru erbsentarnmuster.K dispozici je velký výběr velikostí. Navíc se mi líbí.
   Už jsem kdysi zmínil,že jiné nároky na uniformu má ženista,výsadkář nebo tankista.Nejen co se týká maskování,střihu,ale i materiálu.Takže nějaký univerzální oblek nemůže všem vyhovovat.To je ovšem otázka peněz.
   Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:18 01.11.2019

  Když si to shrnete, tak nejlepší a nejoblíbenější výstrojní součástky se do AČR dostaly vždy jinou cestou než jakýmkoliv původním návrhem. Ať jde o kopii ubacsu, nebo velmi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když si to shrnete, tak nejlepší a nejoblíbenější výstrojní součástky se do AČR dostaly vždy jinou cestou než jakýmkoliv původním návrhem. Ať jde o kopii ubacsu, nebo velmi oblíbené zimní bundy, která původně měla být k leteckým monterkam ale slouží jako bunda k uniformě vz. 97. Většinou šlo o nápady z letectva nebo to co kde vojáci okoukali v misích od ostatních armád a speciálních jednotek.

  Vz 97 je ubohost z minulého století, materiál o ničem, střih to je záležitost návrháře armádiho, měli by za trest nosit sám.
  Vz 95 potřebuje změnu střihu a materialy, možná stretchove prvky. Debatu o maskovacím vzorů nevím zda řešit, existují armády, které mají jednobarevné uniformy a fungují s tím.
  Vz 92 montérky, nebo pracovní oděv, zase případ diletantství, kdo kdy viděl montérky bez pořádných kapes, ty se prostě nepovedly.
  Letectvo si pro pozemní personál prosadilo vlastní montérky s potiskem vz 95, maji super střih, doplněno i o kapsy a součástí je pořádná a pohodlná bunda.

  Jiný příklad z praxe, podívejte se co používají tankisté v Německu a Polsku a co používají u nás.
  Skrýt celý příspěvek

  • mart
   09:34 02.11.2019

   Více méně souhlas. Až tedy na debatu o maskovacím vzoru. To tedy asi není předmětem tohoto článku, nicméně si myslím, že to je na pořadu dne. A jednobarevný design. Jo, je to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Více méně souhlas. Až tedy na debatu o maskovacím vzoru. To tedy asi není předmětem tohoto článku, nicméně si myslím, že to je na pořadu dne. A jednobarevný design. Jo, je to možnost. Ale jestli dobrá a správná...? To fakt nevím... Spíš si ale myslím, že ne...
   Skrýt celý příspěvek

   • Yetti
    09:25 03.11.2019

    Podle mě je to stejné jako u střihu. Proč nemít pro kancelářskou práci a pohyb po kasárnách jednobarevný stejnokroj se střihem ve kterém se dobře sedí a do lesa ideálně dvě až tři ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Podle mě je to stejné jako u střihu. Proč nemít pro kancelářskou práci a pohyb po kasárnách jednobarevný stejnokroj se střihem ve kterém se dobře sedí a do lesa ideálně dvě až tři varianty bojového střihu s maskovacím vzorem. (Ty dvě až tři varianty jsou asi utopie, budeme rádi za jednu.. )
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     12:29 03.11.2019

     Pokud to půjde cestou mít vz 97 nebo nejlépe něco lepšího čím to bude nahrazeno a maskáče na výcvik a boj, tak OK.
     U střihu bych spíš zastával mít jeden střih pro maskáče do boje, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pokud to půjde cestou mít vz 97 nebo nejlépe něco lepšího čím to bude nahrazeno a maskáče na výcvik a boj, tak OK.
     U střihu bych spíš zastával mít jeden střih pro maskáče do boje, protože návyky na střih při pohybu, umístnění věcí v kapsách, jejich zapínání, rozepínání se liší podle střihu, ne podle barvy.
     Rozhodně by se mělo více hledět na střih, než maskovací vzor, o kolik budou nové maskovací vzory účinnější než to co máme dnes, bude tam hodně znatelný rozdíl? A dokážeme tyto maskovací vzory rychle přenést i na zbytek výstroje, jako jsou vesty, sumky, batohy, a další věci, které voják bude potřebovat?
     ... současnou vybavenost a stav výstroje asi nemá smysl komentovat, nákupy MO prostě neumí a nebo nechce umět
     Skrýt celý příspěvek

     • Yetti
      10:20 04.11.2019

      Za více střihy si stojím. Každý druh vojska vykonává specifickou činnost. Sám využívám ubacs, guerrilu a někdy i "klasickou" upravenou blůzu. Podle úkolů, který plním. Speciální ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Za více střihy si stojím. Každý druh vojska vykonává specifickou činnost. Sám využívám ubacs, guerrilu a někdy i "klasickou" upravenou blůzu. Podle úkolů, který plním. Speciální síly, průzkum, výsadkáři, mechnu, pěchota, každý potřebuje trochu něco jiného. A i když vím, že se to u nás nepodaří, tak ideál by byl mít víc střihů, pro každého podle potřeby.
      Skrýt celý příspěvek

  • tomas.kotnour
   12:02 02.11.2019

   Tak zrovna v diskuzi na fb k pořízení nových bvp padl dotaz na novu uniformu pro obsluhu a jestli si to dobře pamatuji, tak zrovna pplk. Zelinka odpověděl, že byla zavedena někdy v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak zrovna v diskuzi na fb k pořízení nových bvp padl dotaz na novu uniformu pro obsluhu a jestli si to dobře pamatuji, tak zrovna pplk. Zelinka odpověděl, že byla zavedena někdy v roce 2010, jenom se nekoupila...
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    12:32 03.11.2019

    alespoň vyšší odolnost proti plamenům? Tankáni v Leopardech mají de facto letecké nomexové kombinezy.

    alespoň vyšší odolnost proti plamenům? Tankáni v Leopardech mají de facto letecké nomexové kombinezy.

   • Scotty
    13:14 03.11.2019

    Předpokládám že tu oficiálně-neoficiální tankistickou kombinézu mají vojáci na těle ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Předpokládám že tu oficiálně-neoficiální tankistickou kombinézu mají vojáci na těle fotkách.
    https://www.facebook.com/Armad...
    Skrýt celý příspěvek

   • Starlight
    20:28 03.11.2019

    1)

    Plamenům odolná výstroj pro osádky obrněných vozidle je na Západě standardem dlouhá desetiletí. U US ARMY už od 70. let. A poslední dobou odolnost proti plamenům proniká i do ...
    Zobrazit celý příspěvek

    1)

    Plamenům odolná výstroj pro osádky obrněných vozidle je na Západě standardem dlouhá desetiletí. U US ARMY už od 70. let. A poslední dobou odolnost proti plamenům proniká i do specifikací na uniformy pro pěchotní síly obecně, což bylo dáno reakcí na IED, které v kombinaci se palivem zasaženého vozidla, působily příšerná popálení.

    2)

    Pozor! Není to jenom plamení odolná „kombinéza“, ale musí takto být celý výstrojní systém. Stejně jako ho mají piloti vojenských letadel. Je to poměrně složitá problematika, zahrnující i další vrstvy (kukly a přilby, spodní prádlo, rukavice, boty..) ale v podstatě platí, že pod nehořlavou kombinézu se nesmíte vzít nic, co se tví jako jsou některé syntetické matriály, nebo lehce tavitelné kovy. To se může roztavit a připéct ke kůži. Probléme je i opaření vlastním potem, takže se řeší spodní prádlo moderní konstrukce, které odvádí pot od pokožky. To je velká slabina 100% bavlněného prádla, pokud je pod nehořlavou uniformou. Jinak běžné prádlo z bavlny krásně hoří: https://www.youtube.com/watch?...

    Tyto vybavení ale má nectnost, že jev tom horko. Proto se řeší chladící vesty (pokud není výkonná klimatizace) a a je tam spousta dalších zvláštností.

    3)

    Technicky je samozřejmě možné používat pilotní kombinézy letectva. Jen u nás nemají maskovací potisk (což je zase další trend na západě u vojskového letectva). Ostatně jednodílné kombinézy byl dlouhá desetiletí standardem jak u posádek obrněných vozidel, tak i vrtulníků. Chrání záda v oblasti kotrče i ve skrčené poloze a při pohybu, což by standardní dvoudílná uniforma nezajistila. Díky pokroku v plameni odolném spodním prádle, ale US ARMY ale v posledních pár letech přešla jak u pilotů vrtulníků (opravdu pouze vrtulníků), tak i osádek obrněných vozidle k dvoudílné uniformě.

    Poslední generace plameni odolné uniformy pro „tankisty“ se jmenuje Enhanced Combat Vehicle Crew (ECVC) a vypadá takto: http://serketusa.com/fr-enhanc...

    Pro piloty vrtulníků je označená jako Advanced Air-Crew Ensemble (AACE) vypadá takto: http://serketusa.com/uniform-a...

    Cílem sjednocení vizuální podoby těchto speciálních uniforem je pochopitelně tyto drahé osádky „schovat“ vizuálně v davu obyčejných vojáků.

    4)

    Opět další bod, kde MO a AČR měla 30 let na to, aby srovnala krok s NATO. Což se očividně nestalo. Převzetím existujícího výstrojního systému jiné armády se dají snadno ušetřit jak peníze, tak čas, který zabral vývoj vlastních řešení.
    Skrýt celý příspěvek

  • Laci
   13:31 02.11.2019

   Tos mi vzal z huby..
   Z těch pracáků by se oběsil i ruskej vězeň, kterýmu zbývá tejden do svobody..

   Tos mi vzal z huby..
   Z těch pracáků by se oběsil i ruskej vězeň, kterýmu zbývá tejden do svobody..

 • JP--
  22:45 01.11.2019

  Proboha hlavně nic nezkoumat a vymýšlet koupit Nordic Combat Uniform system a je vymalováno.

  Proboha hlavně nic nezkoumat a vymýšlet koupit Nordic Combat Uniform system a je vymalováno.

  • otecko
   23:19 01.11.2019

   ..a hlavně to pak nekoupit ani od Blažka ani od Koutného!!! Ale jen od toho, kdo v tom dělá!!!

   ..a hlavně to pak nekoupit ani od Blažka ani od Koutného!!! Ale jen od toho, kdo v tom dělá!!!

  • mart
   09:38 02.11.2019

   Hmm, a jak to bude řešeno smluvně? Jak se to bude platit? Vzhledem k aktuálním zákonům...?
   A ještě něco – Jak víme, že zrovna tento systém je ten nejlepší, který chceme...? Ono je ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Hmm, a jak to bude řešeno smluvně? Jak se to bude platit? Vzhledem k aktuálním zákonům...?
   A ještě něco – Jak víme, že zrovna tento systém je ten nejlepší, který chceme...? Ono je potřeba se na to totiž dívat trochu s nadhledem a z více stran... ;-)
   Skrýt celý příspěvek

   • JP--
    21:52 02.11.2019

    Vzhledem k tomu, že prošli výběrem 3 armád tak bych se toho nebál a soutěžit se to taky nemusí stačí se připojit k objednávce. Licence hlavně na doplňky a stroje by se asi řešit ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Vzhledem k tomu, že prošli výběrem 3 armád tak bych se toho nebál a soutěžit se to taky nemusí stačí se připojit k objednávce. Licence hlavně na doplňky a stroje by se asi řešit musela smlouvou, ale byla by to vláda vláda takže taky bez problémů.
    Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  20:57 01.11.2019

  Myslím že žádná ideální univerzální uniforma neexistovala, neexistuje a existovat nebude. Každý druh vojska má svoje specifika a potřeby. Tím samozřejmě neříkám že by se současné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím že žádná ideální univerzální uniforma neexistovala, neexistuje a existovat nebude. Každý druh vojska má svoje specifika a potřeby. Tím samozřejmě neříkám že by se současné uniformy neměli zlepšovat, do vývoje a úprav by měli ale být více zapojeni koneční uživatelé. Obávám se ale že při dnešní ,,akviziční,, impotenci se nějaké zásadní změny hned tak nestanou. To jak se ,,nakupují,, stále dokola třeba vesty, helmy a pod. to jen dokazuje.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   21:33 01.11.2019

   Tak zrovna nákup vest se povedl, alespoň tedy smlouva byla uzavřena a vesty dodány. Jak to bude s helmami dál se uvidí, ale vypadá to že zakázku nakonec dostane stejná firma jako ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak zrovna nákup vest se povedl, alespoň tedy smlouva byla uzavřena a vesty dodány. Jak to bude s helmami dál se uvidí, ale vypadá to že zakázku nakonec dostane stejná firma jako dodala ony vesty.
   Skrýt celý příspěvek

   • fotr
    21:46 01.11.2019

    Ano ale jak dlouho to trvalo a co kolem toho bylo za humbuk.
    Podle mě má pravdu CerVus, neustále vymýšlíme vymyšlené a ignorujeme zaběhlá a fungující řešení. Ono se na tom ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ano ale jak dlouho to trvalo a co kolem toho bylo za humbuk.
    Podle mě má pravdu CerVus, neustále vymýšlíme vymyšlené a ignorujeme zaběhlá a fungující řešení. Ono se na tom ,,chaosu,, přiživuje hodně různých parazitů, to bude hlavní důvod toho proč nic nejde rychle a jednoduše.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:22 01.11.2019

     Jenže co je v případě vest nebo přileb zaběhlé a fungující řešení? Na příkladě přileb se spíš ukazuje že soutěžit armádní výbavu jen na základě ceny je naprosto zcestné. Bohužel ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jenže co je v případě vest nebo přileb zaběhlé a fungující řešení? Na příkladě přileb se spíš ukazuje že soutěžit armádní výbavu jen na základě ceny je naprosto zcestné. Bohužel tak jak je napsán současný zákon o VŘ tak to takovým řešením přímo nahrává.
     Na příkladu pořízení dalších pušek BREN2 a pistolí P-10C se zase ukazuje jak snadno je napadnutelné přímé zadání konkretnímu dodavateli. Zkrátka současné zákony jsou napsány, alespoň pro armádní potřeby zcela špatně. Nemusí za tím být korupce nebo nějaký špatný úmysl. Jen je zkrátka současná administrativa svázaná tolika zákony a protikorupčními opatřeními že je ve výsledku zcela neakceschopná.
     Skrýt celý příspěvek

     • fotr
      23:00 01.11.2019

      Ano, souhlasím, zákony nejsou nastaveny dobře a nejnižší cena jako hlavní a rozhodující parametr je cesta do pekla. Nejen v armádě.
      Co je zaběhlé a fungující řešení? Pravda, tady ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano, souhlasím, zákony nejsou nastaveny dobře a nejnižší cena jako hlavní a rozhodující parametr je cesta do pekla. Nejen v armádě.
      Co je zaběhlé a fungující řešení? Pravda, tady jsem se vyjádřil špatně, měl jsem asi raději napsat vyzkoušené/prověřené.
      Skrýt celý příspěvek

     • tomas.kotnour
      23:40 01.11.2019

      Ale ten zákon je mnohem pružnější. Je možné nastavit kvalifikační kritéria, nabízí se spousta postupů pro vyloučení účastníka zadávacího řízení, dokonce se může určit i fixní cena ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ale ten zákon je mnohem pružnější. Je možné nastavit kvalifikační kritéria, nabízí se spousta postupů pro vyloučení účastníka zadávacího řízení, dokonce se může určit i fixní cena zakázky a porovnávat pouze podle kvalitativních kritérií.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      07:48 02.11.2019

      tomas.kotnour
      To sice ano ale ve většině případů je soutěž na cenu je pro zadavatele nejbezpečnější volba. Například nemůže být poté obviněn z účelové manipulace podmínek ve ...
      Zobrazit celý příspěvek

      tomas.kotnour
      To sice ano ale ve většině případů je soutěž na cenu je pro zadavatele nejbezpečnější volba. Například nemůže být poté obviněn z účelové manipulace podmínek ve prospěch konkrétního dodavatele.
      Skrýt celý příspěvek

     • tomas.kotnour
      11:57 02.11.2019

      Tak jasně že si soutěží na cenu zadavatel ulehčuje práci, ale bylo by tak problémové dát do podmínek výběrového řízení nutnost předložení atestu z certifikované laboratoře na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak jasně že si soutěží na cenu zadavatel ulehčuje práci, ale bylo by tak problémové dát do podmínek výběrového řízení nutnost předložení atestu z certifikované laboratoře na požadovanou balistickou odolnost?
      Skrýt celý příspěvek

   • psovod
    09:59 02.11.2019

    nákup vest se povedl? jenom že původně se podepsala úplně jiná smlouna na jiné vesty výrazně lepší-sám mám jak origo tbv ze které vyšla i tu od zbrojovky co se měla dodat,to co se ...
    Zobrazit celý příspěvek

    nákup vest se povedl? jenom že původně se podepsala úplně jiná smlouna na jiné vesty výrazně lepší-sám mám jak origo tbv ze které vyšla i tu od zbrojovky co se měla dodat,to co se nakonec koupilo není žádný zázrak,ale aspon něco
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     10:38 02.11.2019

     Podle toho co se tenkrát psalo tak CZUB nedodrželo podmínky na kontrolu použitého materiálu které požadovalo MO. Vzhledem k síle lobby kterou má CZUB na ministerstvu musel být ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Podle toho co se tenkrát psalo tak CZUB nedodrželo podmínky na kontrolu použitého materiálu které požadovalo MO. Vzhledem k síle lobby kterou má CZUB na ministerstvu musel být výrobní proces opravdu hodně podivný.
     Skrýt celý příspěvek

  • mart
   09:39 02.11.2019

   Souhlas. Taky se obávám, že to bude hodně těžké. Ale to přeci neznamená, že by se to nemělo udělat...

   Souhlas. Taky se obávám, že to bude hodně těžké. Ale to přeci neznamená, že by se to nemělo udělat...

 • CerVus
  19:23 01.11.2019

  Proč vymýšlet kolo, když už je vymyšlené a bojově ověřené armádou, která bojuje posledních 15 let v kuse a na rozdíl od té naší nasluchá co si o zavedené výstroji myslí její ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proč vymýšlet kolo, když už je vymyšlené a bojově ověřené armádou, která bojuje posledních 15 let v kuse a na rozdíl od té naší nasluchá co si o zavedené výstroji myslí její uživatelé. A vzor? Zase není co řešit - převzít je i se vzorem - multicam. Odpadne i nutnost vymýšlet ty směšné pouštní uniformy. A nejlepší na tom je, že by ty uniformy byly nejspíše i levnější.
  Skrýt celý příspěvek

  • tomas.kotnour
   20:48 01.11.2019

   Protože nabízené kolo je otesané z kamene oproti tomu, co vymýšlí náš textilní průmysl.

   Protože nabízené kolo je otesané z kamene oproti tomu, co vymýšlí náš textilní průmysl.

   • CerVus
    22:28 01.11.2019

    Jako ta směšná látka co mění barvu podle teploty? Vždyť to je v reálu nepoužitelné.

    Jako ta směšná látka co mění barvu podle teploty? Vždyť to je v reálu nepoužitelné.

    • tomas.kotnour
     22:53 01.11.2019

     Ne, jenom taková směšnost jako je nanotkanina. Tedy textilie utkaná z nití, resp nanonití, které jsou tvořeny různými kompozitními polymerními nanovlákny.

     Ne, jenom taková směšnost jako je nanotkanina. Tedy textilie utkaná z nití, resp nanonití, které jsou tvořeny různými kompozitními polymerními nanovlákny.

     • CerVus
      07:43 02.11.2019

      Přišli s tím ve 2013 a přesto to nikdo nepoužívá. Jako papírově to je pěkné a na ECWCS by to předčilo tý naše tzv nové goratexy, ale z pozice toho, kdo by to nosil mě zajímá spíš ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Přišli s tím ve 2013 a přesto to nikdo nepoužívá. Jako papírově to je pěkné a na ECWCS by to předčilo tý naše tzv nové goratexy, ale z pozice toho, kdo by to nosil mě zajímá spíš to, co je AČR schopna reálně koupit. Takže to musí fungovat, nemůže to stát moc a někdo ten produkt musí nabízet. A produktem beru celou uniformu ne jen látku.
      Skrýt celý příspěvek

     • tomas.kotnour
      11:52 02.11.2019

      Před 6 roky byla prezentována tzv. nanomembrána, tedy vrstva netkané textilie z nanovláken mezi svrchní látkou a podšívkou. Něco takového si můžete koupit jako bundu/kalhoty nebo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Před 6 roky byla prezentována tzv. nanomembrána, tedy vrstva netkané textilie z nanovláken mezi svrchní látkou a podšívkou. Něco takového si můžete koupit jako bundu/kalhoty nebo ložní povlečení. Dalším krokem bylo zušlechtění samotných nití, ze kterých je látka následně utkána. Takže oblečení potřebuje už jenom jednu vrstvu. Technologie už je zvládnutá, ale s cenou jsme někde jinde. Pak se laboratorně udělala nanonit z několika nanovláken a v současnosti už je zvládnuta výroba několika metrů především pro použití v lékařství. A zatím nejbližším svatým grálem je průmyslová výroba nanonití a výroba tkacího stroje, který dokáže z nanonití udělat tkanou nanotextilii. Zde už se pohybujeme i oproti pouhému zušlechtění nití v jiných cenových řádech za metr nitě. Nabízí se tedy otázka, jestli by v něčem takto drahém měli vojáci běhat po kasárnách a jestli by to nechtělo nějakou kompletní revizi vystrojování.
      Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      14:32 02.11.2019

      No a jsme u toho. Je to drahé na výrobu, takže to nemá šanci v AČR uspět.
      Současné uniformy se šíjí z nekvalitního materiálu, střih je 100 let za opicemi a přesto tabulková cena je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No a jsme u toho. Je to drahé na výrobu, takže to nemá šanci v AČR uspět.
      Současné uniformy se šíjí z nekvalitního materiálu, střih je 100 let za opicemi a přesto tabulková cena je v řádech tisíců. Nové goratexy jsou stále generace 2 a za ty roky se vůbec nikam neposunuly. Pořád zaostávají za tím, co měli západní armády před lety.
      Jako já bych rád uvítal uniformu šitou tady, ale zatím to vždy dopadlo tak, že jsme dostali předražený podřadný šunt, který byl buď nepovedenou kopií nebo někdo se naprosto zoufale snažil modernizovat uniformu stávající aniž by ho zajímalo jak funkční ta úprava je.
      A proto je ideální volba současná americká ACU uniforma. I ten jejich vzor je natolik podobný vzoru 95 a univerzální, že se hodí pro AČR. Navíc díky objemu výroby pro USA se sou schopni dostat na ceny o kterých se naší armádě může jen zdát, kdy i přeprodej od překupníka je výhodnější než uniforma od Blažka.
      Skrýt celý příspěvek

     • tomas.kotnour
      17:29 02.11.2019

      Tady hodně závisí i na tom, co od toho oděvu požadujeme. Klasická nonomembrána má aktuálně propustnost vodní páry cca 130 000 g/m2/24, poslední Gore-Tex má kolik? 40 000?. K tomu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tady hodně závisí i na tom, co od toho oděvu požadujeme. Klasická nonomembrána má aktuálně propustnost vodní páry cca 130 000 g/m2/24, poslední Gore-Tex má kolik? 40 000?. K tomu hydrofobní/olejofobní úpravu povrchu a to by se nechalo použít na běžné nošení a to jsme jenom o nějakou tisícovku dražší, než klasický Gore-Tex. (Tady je problém určit konečnou cenu, protože každý výrobce oděvů je má jinak propracované a tedy i náročné na výrobu).

      Pak zde máme tkaninu tvořenou z nití pokrytými nanovlákny, v takovém případě už se bavíme o látce schopné vzdorovat chemických a biologickým zbraním. Ovšem s tím přichází i problém s barevnou úpravou látky a tím pádem i koncepcí výstrojních součástí. Ale tohle už je věc, která by se měla dostat k libereckým chemikům a zbytek dát pod zámek s klíčem pod sklem s nápisem rozbít pouze v případě války.

      Ale tady jste nakousl poměrně zajímavý problém, na jednu stranu se tady brečí, že ČR je montovna, že tady děláme na Němce atd. A na druhou stranu jsme si zaplatili vývoj nového materiálu, proti kterému je Gore-Tex jak igelit, vyrábí ho česká firma a místo toho, abychom ho nakoupili a kudy chodili, tudy se jím chlubili, tak si raději nakoupíme to, co mají všichni ostatní. To mi trochu připomíná L-39NG. Stát jeho vývoj zadotoval stovkami milionů, ale koupit 4 kusy pro výcvik, které jsou beztak potřeba a jednou se budou muset koupit, je strašný problém. Takže tady sedíme a čekáme, kdo ze zahraničí si ho koupí jako první.

      jenom ještě poznámka. Svitap měl předloni udělat pár ukázkových kusů oděvů s nanomembránou a docela mě překvapilo, že se nedostal některý z nich i do nedaleké Chrudimi. Nebo se přece jenom dostal a mart pouze odeslal zpětnou vazbu?
      Skrýt celý příspěvek

     • mart
      20:50 03.11.2019

      tomas.kotnour:
      Hmm, zajímavé. U nás tedy nic na test z nanomembrány nebylo (nebo o tom nevím) a ani jsem neslyšel, že by někde něco takového bylo... Jestli to neskončilo jen někde ...
      Zobrazit celý příspěvek

      tomas.kotnour:
      Hmm, zajímavé. U nás tedy nic na test z nanomembrány nebylo (nebo o tom nevím) a ani jsem neslyšel, že by někde něco takového bylo... Jestli to neskončilo jen někde na výzkumáku...
      Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    13:21 03.11.2019

    Ona nanomembrána je tak geniální, že z ní prakticky nikdo nešije. Pouze Prabos nějaké vycházkové civilní boty a ještě jsem zaznamenal nějakou "garážovou" firmu, která šije anoraky. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ona nanomembrána je tak geniální, že z ní prakticky nikdo nešije. Pouze Prabos nějaké vycházkové civilní boty a ještě jsem zaznamenal nějakou "garážovou" firmu, která šije anoraky. Kdyby ta nanomembrána byl takový zázrak jak tvrdíte, jistě by se toho chytli výrobci jako např. Šumperský Tilak, který je špičkou v outdoorovém oblečení a má i vojenskou řadu. Buď má tedy výrobce nanomembrány naprosto neschopný marketing, nebo to není zas taková bomba. Osobně to vidím jako nedotaženou technologii a opravdu nevidím důvod, aby se opakovala situace jako s Breny, kdy armáda má tisíce Brenů 1, kterých se profíci chtějí za každou cenu zbavit a záložky je zase za žádnou cenu nechtějí dostat místo Sa 58...
    Skrýt celý příspěvek

    • tomas.kotnour
     19:11 03.11.2019

     Tak zrovna Tilak před 3 roky udělal několik kusů oblečení s nanomembránou včetně bundy Raptor MiG ve vz. 95. Pak tu jsou uniformy od Nanotexu, dokonce už 6 let, také má být ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak zrovna Tilak před 3 roky udělal několik kusů oblečení s nanomembránou včetně bundy Raptor MiG ve vz. 95. Pak tu jsou uniformy od Nanotexu, dokonce už 6 let, také má být několik uniforem i od Svitapu. Direct Alpine používá nanoimpregnaci Hydrophobic Extreme, kterou také udělali v Liberci, a i konfekční Apline Pro chce šít z tchajwanské nanomembrány, kterou berou lidi z Liberce jako dotahující technologii. Co je zajímavé, tak i Slováci by měli mít pár uniforem s nanomembránou, ale také ticho po pěšině. To je všechny ztopil náš výzkumák?
     Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      19:52 03.11.2019

      Tilak Raptor mig je z goretexu. Na stránkách Tilaku není o nanomembráně ani slovo. Zkusil jsem hledat nanotex a našlo mi to firmu někde z Kalifornie... Od Svitapu MÁ BÝT... ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tilak Raptor mig je z goretexu. Na stránkách Tilaku není o nanomembráně ani slovo. Zkusil jsem hledat nanotex a našlo mi to firmu někde z Kalifornie... Od Svitapu MÁ BÝT... Slováci BY MĚLI mít... Všechno neurčité, nejasné. Z naděje a slibů se maskáče šít nedají. O vojenské oblečení do špatného počasí se dlouhodobě zajímám - jezdím na vícedenní treky po našich kopcích a nejvíce času mám právě od podzimu do jara a nerad v lese svítím jak vánoční stromeček - a o nanomembráně se zatím nikdo vážně nebaví. Jen jako o zajímavosti, která možná někdy bude. Ani na IWA to nikdo neprezentuje. Takže evidentně je tady něco špatně.
      Skrýt celý příspěvek

     • mart
      20:53 03.11.2019

      To je tedy trochu divné... Že by měl Tilak Raptora MiG ve vz. 95? Nedávno jsme do SOLDATO teamu domlouvali test právě Raptora a o nanomembráně nepadlo ani slovo. Natož o vz. 95. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To je tedy trochu divné... Že by měl Tilak Raptora MiG ve vz. 95? Nedávno jsme do SOLDATO teamu domlouvali test právě Raptora a o nanomembráně nepadlo ani slovo. Natož o vz. 95. Dali nám "jen obyč" Raptora v zelené... Tím tedy nechci říct že to neexistuje... Jen tomu nevěřím...
      Skrýt celý příspěvek

     • tomas.kotnour
      21:03 03.11.2019

      Tilak je udělal jenom pro testování na objednávku od ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tilak je udělal jenom pro testování na objednávku od Svitapu,
      https://cs-cz.facebook.com/Til...
      Nanotex je Nanotex Group, výrobce materiálu.
      Nanoprotex, který bundu s nanomembránou prezentoval jako první,
      http://www.palba.cz/album/albu...
      se teď prezentuje jako http://www.nanopith.eu... a i na AN byl tady o NANOPROTEXu článek https://www.armadninoviny.cz/c...

      Technologie výroby těchto textilii je všude stejná, konkrétně výroba lůžkovin v nanoSPACE běží, výroba filtračních materiálu v Nanovii taky. O to je informační ticho o aplikaci nanomembrány zajímavější.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      21:31 03.11.2019

      Jenže to ticho je už trochu dlouhé. Sám jste psal, že uniformy od Nanotexu jsou už šest let. Roky plynou a NIC. Všechno vždy skončí u prototypu.

      Jenže to ticho je už trochu dlouhé. Sám jste psal, že uniformy od Nanotexu jsou už šest let. Roky plynou a NIC. Všechno vždy skončí u prototypu.

  • mart
   10:03 02.11.2019

   Hmm, možná se to může zdát jako dobré řešení... Převzít jak střih, tak i vzor od té armády... Ale zas tak snadné to není...

   Prvně, oni i ti amíci toho mají trochu více. V ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Hmm, možná se to může zdát jako dobré řešení... Převzít jak střih, tak i vzor od té armády... Ale zas tak snadné to není...

   Prvně, oni i ti amíci toho mají trochu více. V podstatě každá složka (army, marines, navy...) jde svoji cestou... Take která je ta správná? A kdo to rozhodne?

   Za druhé, i amíci přešli od origo multicamu ke svému řešení (což je poměrně známá věc). A že by nám ho jen tak nabídli...? To opravdu pochybuji... A ani si nemyslím, že by to bylo správné...

   Takže ono sice výkřiky tohoto typu jsou oblíbené a zdají se být správné, ale problematika je to trochu složitější... Ale tím nechci říci, že to není možnost. Určitě ano, ale to musí rozhodnout někdo jiný někde jinde...

   Jinak mě zaujala ta zmínka o tom, že naše armáda nenaslouchá, co si o zavedené výstroji myslí její uživatelé... Opravdu si myslíte, že to tak je? Jsem přesvědčen, že tomu tak není. Armáda (ať už tím teď myslíme kohokoli nahoře...) koncovým uživatelům naslouchá. A radí se s nimi o tom, jak by ta výstroj měla vypadat... Je to i logické, vždyť jsou to její uživatelé... To, že se to často nepovede, nebo to trvá dlouho, je pak věc jiná... Armáda ví co chce a dává si požadavky. Nakupuje někdo jiný...
   Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:16 01.11.2019

  Budem hádať - článok zadal 4M SYSTEMS s.r.o. a pokračovanie bude o jej maskovacom vzore? :-)

  Budem hádať - článok zadal 4M SYSTEMS s.r.o. a pokračovanie bude o jej maskovacom vzore? :-)

  • Jan Grohmann
   18:49 01.11.2019

   Ne

   Ne