Porucha letadlové lodě HMS Queen Elizabeth zpozdila první domácí cvičení s F-35B Lightning II

Porucha letadlové lodě HMS Queen Elizabeth zpozdila první domácí cvičení s F-35B Lightning II
HMS Queen Elizabeth (2017) / US Navy (Zvětšit)

Britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth opustila námořní základnu v Portsmouthu o tři dny později, než bylo v plánu. Není to první problém, který Britové s lodí měli. Královské námořnictvo je však na potíže s novými loděmi zvyklé.

Britské válečné loďstvo jde s dobou a snaží se komunikovat s občany prostřednictvím sociálních sítí. V pondělí 20. ledna oznámilo na Twitteru, že letadlová loď HMS Queen Elizabeth opustí další den ráno své molo v Portsmouthu a vydá se na moře. Hlavní náplní plavby měly být první zkušební lety stíhaček F-35B Lightning II v britských vodách. 

Jenže po pouhých dvou hodinách námořnictvo vyplutí zrušilo. HMS Queen Elizabeth nakonec vyrazila na moře až v pátek 24. ledna. Námořnictvo příčinu zdržení nezveřejnilo. Místní deník The News ovšem zjistil od nejmenovaného zdroje z námořních kruhů, že zdržení způsobila mechanická závada na elektrickém generátoru.

„Pro královské námořnictvo je to velmi trapné. Zdá se, že válečné lodě z jednadvacátého století, jsou méně spolehlivé než ty z dvacátého,“ komentoval opožděné vyplutí viceadmirál ve výslužbě Bob Cooling. Cooling byl mezi lety 2004 a 2006 kapitánem letadlové lodi HMS Illustrious, v námořnictvu známější jako Lusty. „Smyslem letadlové lodě je, že má být připravená vyplout ve velmi krátké době,“ dodal.

The News ovšem citují i dalšího nejmenovaného bývalého námořního důstojníka, který nevidí stav lodě černě. „Je to úplně normální. Podle mých zkušeností, když přebíráte novou loď, chcete, aby se závady projevily hned. Kdybych byl na nové válečné lodi a nic se nepokazilo, měl bych velký strach.“


HMS Queen Elizabeth vyplouvá z Portsmouthu (24.1.2020)

Pozor, královna!

Leckdo ale může namítnout, že konec období, v němž se o HMS Queen Elizabeth dalo mluvit jako o nové lodi, už se blíží. Její kýl se poprvé dotkl vody v roce 2014. Ve službě je od roku 2017. Big Lizzie (Velká Lizzie), jak se v námořnictvu lodi přezdívá, měla už několik problémů. V roce 2017, těsně před zařazením lodě do aktivního stavu válečného námořnictva, vyšlo najevo, že do ní teče. Do trupu HMS Queen Elizabeth pronikalo šachtou jednoho z jejích dvou lodních šroubů dvě stě litrů vody za hodinu.

Námořnictvo o problému vědělo delší dobu. Snažilo se ho ale zatajit před oficiálním přebíracím ceremoniálem, jehož se účastnila královna Alžběta II. Přibližně o rok později se v jednom z hangárů sám od sebe spustil protipožární systém, který způsobil malou povodeň. Vloni v červnu zase kompletně selhal pohon lodě.

HMS Queen Elizabeth musela neplánovaně zakotvit naproti námořní akademii v Dartmouthu. Posádka problém vyřešila během čtyřiadvaceti hodin a loď se mohla vydat na cestu. Brzo ale přišla další potíž. Big Lizzie nabrala u jihoanglického pobřeží dvě stě tun vody. Několika námořníkům hrozilo utopení. Nakonec to dobře dopadlo.


HMS Queen Elizabeth s F-35B poprvé ve vodách Spojeného království (28.1.2020).

Potíže s Victory

Nikomu se nic nestalo. O vodu se postaraly pumpy. Big Lizzie se musela vrátit do Portsmouthu. Trup lodi byl v pořádku, což bylo hlavní. Nehodu způsobilo prasklé potrubí. Zatímco s trochou vody se při stavbě každé lodě počítá, poruchy pohonného systému jsou vážnější. 

Letadlové lodě třídy Queen Elizabeth mají takzvaný integrovaný elektrický pohon. Jejich šrouby roztáčí masivní elektromotory. Energii pro ně vyrábí dvojice 36MW plynových turbín a čtyři 10MW dieselové motory.

Je možné, že problém, kvůli kterému musela Big Lizzie odložit vyplutí letos v lednu, se podobal tomu z loňského léta. Potíže se proto mohou v budoucnu opakovat, což není dobrá zpráva. Královské námořnictvo však mělo s novými válečnými loděmi problémy většinu své existence. Ani stavba a zařazování do služby jeho nejstarší lodě, a zároveň nejdéle sloužícího válečného plavidla na světě, HMS Victory, nešly zcela hladce. 


HMS Victory jako muzeum (2013); větší foto / Mike Peel, CC-BY-SA-4.0.

Úzká vrata

Kýl 69 metrů dlouhé řadové lodě založili tesaři z Chathamské loděnice během evropské sedmileté války v roce 1759. Když dokončili její kostru, přerušili práci, aby mohla tři měsíce schnout, jak bylo tehdy zvykem. Válka se ale vyvíjela dobře. 

Vypadalo to, že nové válečné lodě nebudou potřeba. Kostra Victory proto vysychala místo tří měsíců tři roky. V roce 1763 se loďaři ke stavbě vrátili. O dva roky později trup dokončili a spustili na vodu. Jenže ouha! Ukázalo se, že loď je moc široká a neprojde dřevěnými vraty doku na hladinu řeky Medway, po níž měla plout k dalšímu dostrojování. Naštěstí se podařilo vrata přitesat a Victory jimi protáhnout.

Ani pak ale nebylo vyhráno. Victory se silně nakláněla na pravobok, takže musela dostat dodatečnou dávku balastu. Nová loď měla kromě problému s náklonem také příliš velký ponor. V silném větru hrozilo, že spodní řadou střílen, v níž měla nejtěžší děla, nateče do lodě voda a potopí ji. S ponorem Victory se nedalo nic dělat.

Do plavebních instrukcí lodě proto přibyl odstavec, podle nějž musela mít ve větších vlnách spodní střílny zavřené. Victory se navzdory všem zmíněným potížím ve službě dařilo. Svou vlajku na ní vyvěsilo mnoho slavných admirálů, namátkou třeba Howe, Jervis, Hood, Saumarez, a samozřejmě Nelson. Tomu posloužila jako vlajková loď v bitvě u Trafalgaru. Lámat hůl nad Nad Queen Elizabeth je proto zatím předčasné.

Zdroje: PortSmouth, 2, 3, 4, PlymouthLive, The Guardian

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ochránci Londýna se představují: HMS Ocean

Zatímco v Londýně probíhaly Letní olympijské hry, bezpečnost zajišťovala kromě soukromé bezpečnostní ...

Britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth poprvé na moři

V úterý nová letadlová loď Královského námořnictva HMS Queen Elizabeth (R08) poprvé opustila skotské ...

Pýcha Royal Navy: Letadlová loď HMS Queen Elizabeth a F-35B

Královské námořnictvo (Royal Navy) v současné době u pobřeží Spojených států intenzivně testuje ...

Do britské letadlové lodě HMS Queen Elizabeth teče. Už zase

Britská letadlová loď nabrala 250 tun vody a musela se vrátit do přístavu. Některé úseky Queen ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • dexnom
  19:41 06.02.2020

  Bratia slováci..nemohli by jste se jít vykecávat někam jinam?

  Bratia slováci..nemohli by jste se jít vykecávat někam jinam?

 • Sorge-227
  18:36 05.02.2020

  Porovnavat Victory a lod 21 . storoia... to je na smiech. V dobe ked sa stavala Victory bola Britania na vrcholu. Do Victory netiekla voda a presla tazkou bitvou. Victory nemohla ...Zobrazit celý příspěvek

  Porovnavat Victory a lod 21 . storoia... to je na smiech. V dobe ked sa stavala Victory bola Britania na vrcholu. Do Victory netiekla voda a presla tazkou bitvou. Victory nemohla pouzivat spodne dela, ale to nemohla ziadna lod tej doby, ked bolo rozburene more. Dneska nevie Britania postavit kvalitne namorne vojenske lode. Kazdy stat vie aspon postavit lod do ktorej netecie...myslim, ze to je zaklad lode. Ze to bola pred 1. SV namorna velmoc je z toho riadna hanba. Ta lietadlovka vyzera hrozne z predu. Velka krabica.
  Mali by si objednat lietadlovku z USA, vyslo by ich to lacnejsieSkrýt celý příspěvek

  • Janko Paliga
   00:49 06.02.2020

   .... kopol si si, kopol? :-D Keď Rusko dokáže postaviť väčšie lode ako sú fregaty, Britom tiecť lode už nebudú... "Ta lietadlovka vyzera hrozne z predu. Velka krabica." Rovnako, ...Zobrazit celý příspěvek

   .... kopol si si, kopol? :-D

   Keď Rusko dokáže postaviť väčšie lode ako sú fregaty, Britom tiecť lode už nebudú...

   "Ta lietadlovka vyzera hrozne z predu. Velka krabica."

   Rovnako, ako Kuznecov.....Skrýt celý příspěvek

   • Sorge-227
    17:08 06.02.2020

    Britania vojensky upada. 2 SV len tak tak prezila, Britania nezvladla vyrobit ani utocnu pusku. "Keď Rusko dokáže postaviť väčšie lode ako sú fregaty, Britom tiecť lode už ...Zobrazit celý příspěvek

    Britania vojensky upada. 2 SV len tak tak prezila, Britania nezvladla vyrobit ani utocnu pusku.

    "Keď Rusko dokáže postaviť väčšie lode ako sú fregaty, Britom tiecť lode už nebudú..." ....Rusko dokaze postavit cokolvek, ked chce, ma peniaze, zdroje aj technologie.

    Stale porovnavate s Kuznecovom....:) ...Mate pravdu :DSkrýt celý příspěvek

    • skelet
     18:26 06.02.2020

     nevím co bereš za matroš, ale chci ho taky

     nevím co bereš za matroš, ale chci ho taky

     • Sorge-227
      20:02 06.02.2020

      ...fakta

      ...fakta

     • skelet
      21:52 06.02.2020

      Jj, mel by sis je nastudovat

      Jj, mel by sis je nastudovat

    • StandaBlabol
     20:11 06.02.2020

     "Rusko dokaze postavit cokolvek, ked chce, ma peniaze, zdroje aj technologie." Ty brepto. Jediné fregaty, co jsou schopní dokončit, jsou ty, pro které jim dodala motory Ukrajina. ...Zobrazit celý příspěvek

     "Rusko dokaze postavit cokolvek, ked chce, ma peniaze, zdroje aj technologie."

     Ty brepto. Jediné fregaty, co jsou schopní dokončit, jsou ty, pro které jim dodala motory Ukrajina. O těch ostatních je už pár let ticho po pěšině. A ještě pár let bude. Zvládnou tak akorát korvetu.Skrýt celý příspěvek

    • Janko Paliga
     23:12 06.02.2020

     ZSSR tiež len tak tak prežilo útok Nemecka vďaka dodávkam potravín či výzbroje od Spojencov .... ... ani ZSSR nedokázalo vyrobiť útočnú pušku .... kto to kedy videl, aby raj ...Zobrazit celý příspěvek

     ZSSR tiež len tak tak prežilo útok Nemecka vďaka dodávkam potravín či výzbroje od Spojencov ....

     ... ani ZSSR nedokázalo vyrobiť útočnú pušku .... kto to kedy videl, aby raj robotníkov a roľníkov útočil .... :-D. Oni vyrobili iba automat....

     "....Rusko dokaze postavit cokolvek, ked chce, ma peniaze, zdroje aj technologie. "

     Fakt je, že RF NEDOKÁŽE stavať jednotky väčšie ako fregata .... holý fakt. Ani lodenice na to nemajú.

     Predsa nebudem porovnávať britskú "krabicu" s podmorským člnom, ale jedine s ruskou "krabicou"....Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  07:59 05.02.2020

  Briti iste zvladnu utesnit všetky diery a tie strategicky zbytočne lode do času, než prepukne dalšia finančna kriza aj prevadzkovat. Môžeme sa akurat stavit, či ich odparkuju ako ...Zobrazit celý příspěvek

  Briti iste zvladnu utesnit všetky diery a tie strategicky zbytočne lode do času, než prepukne dalšia finančna kriza aj prevadzkovat. Môžeme sa akurat stavit, či ich odparkuju ako zbytočne skôr než na papieri "vyplava" opraveny Kuznecov.Skrýt celý příspěvek

  • Robo
   08:10 05.02.2020

   Ááá . Palko opět posnidal vtipné kaše . Že vás ty lživý výmysly pořád baví splacavat . Přestaňte závidět a smiřte se že to vaše zubožený Rusko se nic kloudného už nezmůže.

   Ááá . Palko opět posnidal vtipné kaše . Že vás ty lživý výmysly pořád baví splacavat . Přestaňte závidět a smiřte se že to vaše zubožený Rusko se nic kloudného už nezmůže.

   • palo satko
    09:10 05.02.2020

    Prečo si neprečite najskor članok autora plny Jobovych zvesti o lietadlovkach a hned začnete komentovat Rusko? Chapal by som kritiku v tom smere, že nemam pravdu, čo sa tyka učelu, ...Zobrazit celý příspěvek

    Prečo si neprečite najskor članok autora plny Jobovych zvesti o lietadlovkach a hned začnete komentovat Rusko? Chapal by som kritiku v tom smere, že nemam pravdu, čo sa tyka učelu, presnejšie podla mna bezučelu tych dvoch lodi. Že mi dokažete, že ich iste bude treba pri oslobodeni Hong Kongu spod činskej nadvlady, ale to nepišete. hned mi tu pripisujete rusku zavist a pritom su akurat teraz Rusko a Britania na tom rovnako - nemaju operačne použitelnu lietadlovu lod.Skrýt celý příspěvek

    • Robo
     15:34 05.02.2020

     Tvrdit že Rusko a Británie sou na tom stejně , je stejná lež jako tvrdit že Jonny kterej má v garáži dva nový luxusní Mercedesy , jenom maji píchlí kola , tak je na tom stejne ...Zobrazit celý příspěvek

     Tvrdit že Rusko a Británie sou na tom stejně , je stejná lež jako tvrdit že Jonny kterej má v garáži dva nový luxusní Mercedesy , jenom maji píchlí kola , tak je na tom stejne jako Ivan co má v garáži Trabanta před sešrotováním . Ano dneska oba sedí doma , ale od zejtřka si bude Jonny vozit zadek v luxusu , ale Ivan jako vždy bude napořád chodit pěšky .
     Ivan nebude mít na Jonnyho ani za 30 let . To není to samý .Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      09:05 06.02.2020

      Napisal som akurat teraz. Ale treba sa na to perspektivne. Podla mna by Kuznecovi svedčalo šrotovisko. A tie dve lietadlovky Britom v ničom nepomôžu. Čo s nimi? Budu branit ...Zobrazit celý příspěvek

      Napisal som akurat teraz. Ale treba sa na to perspektivne. Podla mna by Kuznecovi svedčalo šrotovisko. A tie dve lietadlovky Britom v ničom nepomôžu. Čo s nimi? Budu branit Gibraltar pred Španielmi? Jedine tak prištipkarit pri Američanoch v nejakom buducom velkom konflikte. Nič ine ma nenapada, len že ten konflikt vznikne, ak vôbec vznikne tak v Činskom mori a je dost pravdepodobne, že si obe pekne lahnu na dno teplych moriach ako kedysi Prince of Wales a Repulse.Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      10:56 06.02.2020

      to palo satko, VB má pořád 14 zámořských území, která musí být schopna bránit. A na kterých žijí statisíce lidí. Bez letadlovek by Britové neubránili Falklandy a určitě si to ...Zobrazit celý příspěvek

      to palo satko,

      VB má pořád 14 zámořských území, která musí být schopna bránit. A na kterých žijí statisíce lidí. Bez letadlovek by Britové neubránili Falklandy a určitě si to dobře pamatují. Spíš nechápu, že dopustili, aby nějakou dobu byli bez nich.

      Je hezké, jak všichni básní o tom, že se snadné potopit letadlovou loď. Ale od roku 1945 nikdo žádnou ani nezasáhl. Takže bych byl opatrný. Problém je ji vůbec lokalizovat a přiblížit se na dostřel. Pak překonat silnou PVO. Tvoje představa o tom, že je to snadný cil je dost legrační.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   13:05 05.02.2020

   To by mě zajímalo, jestli jsi zaměstnanec petrohradské trolí farmy, nebo ze sebe děláš vola zadarmo? Ne, vážně. Jako práci bych to ještě pochopil. Je to snažší než uvěřit tomu, že ...Zobrazit celý příspěvek

   To by mě zajímalo, jestli jsi zaměstnanec petrohradské trolí farmy, nebo ze sebe děláš vola zadarmo?

   Ne, vážně. Jako práci bych to ještě pochopil. Je to snažší než uvěřit tomu, že je někdo vážně takhle mimo...Skrýt celý příspěvek

   • Janko Paliga
    13:36 05.02.2020

    ... zadarmo, s nadšením ... :-D

    Vivat Slaviani .... :-D

    ... zadarmo, s nadšením ... :-D

    Vivat Slaviani .... :-D

   • Lukash
    15:48 05.02.2020

    Zial dobrovolnik, keby bol zamestnanec tak za take bludy co pise by skoncil v gulagu ako asi skoncil givicz. Ale ok aspon sa pobavime. To ze je to smutne mi ale dojde ked si ...Zobrazit celý příspěvek

    Zial dobrovolnik, keby bol zamestnanec tak za take bludy co pise by skoncil v gulagu ako asi skoncil givicz. Ale ok aspon sa pobavime. To ze je to smutne mi ale dojde ked si uvedomim ze aj taky clovek ma volebne pravo a moze svojim hlasom ovplyvnit aj moju buducnost...Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
     19:30 05.02.2020

     Lukaš, len zufalec sa spolieha na volby. Ozajstny chlap si poradi v každej situacii.

     Lukaš, len zufalec sa spolieha na volby. Ozajstny chlap si poradi v každej situacii.

     • Janko Paliga
      00:54 06.02.2020

      .... môžeš začať, poriadny chlap.... Prestaň sa vyvaľovať a začni už konečne čistiť ten Augiášov chliev.... Uvidíme, ako ti to pôjde..... My nechlapi pôjdeme voliť. A tí, čo ...Zobrazit celý příspěvek

      .... môžeš začať, poriadny chlap....

      Prestaň sa vyvaľovať a začni už konečne čistiť ten Augiášov chliev....

      Uvidíme, ako ti to pôjde..... My nechlapi pôjdeme voliť. A tí, čo volia iba šíriteľov prázdnych fráz, nech radšej zostanú doma. Stačilo už ožobračovania Slovenska aj ich rukami ....Skrýt celý příspěvek

     • Lukash
      10:10 06.02.2020

      Nepochybujem ze clovek ako ty volby neriesi pretoze je vzdy strceny v tom spravnom zadku nech je doba akakolvek na to ja zaludok ale nemam ;)

      Nepochybujem ze clovek ako ty volby neriesi pretoze je vzdy strceny v tom spravnom zadku nech je doba akakolvek na to ja zaludok ale nemam ;)

     • palo satko
      12:44 06.02.2020

      Chodil som volit, ale naposledy som Volil Radičovu a potom som sa za jej vykon hanbil. Je mi to treba. Nebol som a nemusim byt v žiadnom zadku. Ja patrim medzi tych, čo ked sa rano ...Zobrazit celý příspěvek

      Chodil som volit, ale naposledy som Volil Radičovu a potom som sa za jej vykon hanbil. Je mi to treba. Nebol som a nemusim byt v žiadnom zadku. Ja patrim medzi tych, čo ked sa rano zobudia a maju zarobene no a kedže som sa v podnikani od roku 1991 neflakal, tak aj celkom radostne.Skrýt celý příspěvek

     • Lukash
      13:51 06.02.2020

      Ale to mame vsetci zarobene.. o to viac ma serie kde koncia moje nemale dane a odvody a preto volit chodim ;)

      Ale to mame vsetci zarobene.. o to viac ma serie kde koncia moje nemale dane a odvody a preto volit chodim ;)

   • palo satko
    19:32 05.02.2020

    Problem asi nie je vo mne, ale v tom že ty sa bojiš mat nazor, ktory nie je aktualne dovoleny. Ja som vas ale zažil "soudruzi".

    Problem asi nie je vo mne, ale v tom že ty sa bojiš mat nazor, ktory nie je aktualne dovoleny. Ja som vas ale zažil "soudruzi".

    • StandaBlabol
     20:14 06.02.2020

     Asi jsi si toho ještě nevšiml, ale žádné "nedovolené" názory opravdu nejsou. I za ty bludy, co tu šíříš ti hrozí jediné - všeobecný posměch.

     Asi jsi si toho ještě nevšiml, ale žádné "nedovolené" názory opravdu nejsou. I za ty bludy, co tu šíříš ti hrozí jediné - všeobecný posměch.

 • palo satko
  18:19 04.02.2020

  Vôbec v akom postaveni voči nam je dnes po Brexite Britania? Je to plnohodnotny spojenec, polovičny spojenec, alebo lotor čo nam nechce davat prašule na stredoveke fasady, ...Zobrazit celý příspěvek

  Vôbec v akom postaveni voči nam je dnes po Brexite Britania? Je to plnohodnotny spojenec, polovičny spojenec, alebo lotor čo nam nechce davat prašule na stredoveke fasady, parkovacie miesta a detske škôlky? Pytam sa, lebo to je tu podstatne pri určeni velkosti zavady. :)Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   18:49 04.02.2020

   nevím jak se Slovenskem, ale ČR a Velká Británie jsou členy NATO, tedy jsou plnohodnotnými spojenci.

   nevím jak se Slovenskem, ale ČR a Velká Británie jsou členy NATO, tedy jsou plnohodnotnými spojenci.

   • palo satko
    21:13 04.02.2020

    No de jure je spojencom cez NATO aj Turecko, ale nikto ho tu nechvali. Takze tak to nefunguje.

    No de jure je spojencom cez NATO aj Turecko, ale nikto ho tu nechvali. Takze tak to nefunguje.

    • Lukash
     21:49 04.02.2020

     Preco by niekto chvalil turecko?

     Preco by niekto chvalil turecko?

    • skelet
     22:12 04.02.2020

     Slovenske realie zas tak moc dobre neznam. Takze mozna jste s Britanii ve valce. Co ja vim.

     Slovenske realie zas tak moc dobre neznam. Takze mozna jste s Britanii ve valce. Co ja vim.

     • Libertz
      17:46 05.02.2020

      to len mame bohuzial plno takychto ruskych trollkov z piatej kolony... obcas zabludia aj sem.

      to len mame bohuzial plno takychto ruskych trollkov z piatej kolony... obcas zabludia aj sem.

   • Danieeel
    00:11 05.02.2020

    Bavíme sa o Slovensku ako o "Slovenskom štáte", či o "Slovenskej republike"? Pretože v tom prvom prípade áno: s Veľkou Britániu "de iure" v neukončenom vojnovom konflikte stále ...Zobrazit celý příspěvek

    Bavíme sa o Slovensku ako o "Slovenskom štáte", či o "Slovenskej republike"? Pretože v tom prvom prípade áno: s Veľkou Britániu "de iure" v neukončenom vojnovom konflikte stále sme. A ešte myslím s nejakými 17 ďalšími štátmi... :)

    Pre Pala:
    V druhom prípade sme "vernými spojencami" všetkých členov Severoatlantickej aliancie. Brexit je odchod z politického projektu "Európskej únie". S NATO nemá Brexit nič spoločné.
    To sa len na Slovensku tieto pojmy spájajú, či zamieňajú pod váhou propagandy niektorých politických zoskupení.Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
     07:53 05.02.2020

     Bol som dospely a bez limitujucej duševnej diagnozy ked Slovensko "vstupovalo" do štruktur. Podla vyjadrenia byvalej česko-americkej ministerkine sme boli čiernou dierou Europy a ...Zobrazit celý příspěvek

     Bol som dospely a bez limitujucej duševnej diagnozy ked Slovensko "vstupovalo" do štruktur. Podla vyjadrenia byvalej česko-americkej ministerkine sme boli čiernou dierou Europy a schytavali sme demarše už aj od vratnikov v Brusely. Nakoniec sme spojenym usilim (zapad, think-tanky a napr. aj ja) vo volbach porazili Mečááára a ked Dzurinada a spol. dovolili bombardovat Srbsko a zučastnili sme sa zbytočnej agresie voči Iraku, sme pribrani do NATO, čo bolo podmienkou vstupu do EU. Proste po tychto zahanbujucich okolnostiach to zrazu išlo velmi rychlo. Vstup do NATO bol zakladnou a nevyhnutnou podmienkou vstupu do EU. Nikto z novych členov EU, okrem rozdelene Cypru nebol prijaty a pritom by nebol členom NATO. Nakoniec je dobre vidiet ako EU dnes masiruje Srbsko, za jeho rusko-pravoslavnu nostalgiu. Takže minimalne v pripade Slovenska je dokazatelne uzke prepojenie medzi NATO a EU.Skrýt celý příspěvek

     • Robo
      08:13 05.02.2020

      No hezký palko . A teď si to dejte znova a snažte se aby aspoň jedna věta byla pravdivá . Jinak zatím jenom samy ubohý konspirační proruský nesmysly .

      No hezký palko . A teď si to dejte znova a snažte se aby aspoň jedna věta byla pravdivá . Jinak zatím jenom samy ubohý konspirační proruský nesmysly .

     • palo satko
      09:21 05.02.2020

      Robo fakty: Exministerka USA kedysi o SR povedala, že je to čierna diera Európy https://www3.teraz.sk/magazin/... Datum ...Zobrazit celý příspěvek

      Robo fakty:
      Exministerka USA kedysi o SR povedala, že je to čierna diera Európy
      https://www3.teraz.sk/magazin/...
      Datum schvalenia preletov na bombardovanie juhoslavie: ciatat. ministra zahr. veci Kukana: „Chceli sme prispieť k zastaveniu násilných procesov v bývalej Juhoslávii a zároveň dokázať, že môžeme byť vnímaní ako budúci partner,"
      Čítajte viac: https://svet.sme.sk/c/4362443/...
      Schvalenie učasti v Iraku: https://www.etrend.sk/ekonomik...
      no potom nasledovalo, Datum vstupu do NATO: 29.3.2004 a datum vstupu do EU: 1.5.2004
      Očakavam že sa ospravedlniš.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:03 05.02.2020

      Srbové neunesli rozpad "jejich" Jugoslávie a byli hlavním spouštěčem nejkrvavějšího konfliktu v Evropě po druhé světové. Nechci se pouštět do polemiky o balkánských vendetách, ...Zobrazit celý příspěvek

      Srbové neunesli rozpad "jejich" Jugoslávie a byli hlavním spouštěčem nejkrvavějšího konfliktu v Evropě po druhé světové. Nechci se pouštět do polemiky o balkánských vendetách, které následovaly, jisté je ovšem to, že válku spustili Srbové pod hlavičkou federace. Bombardování Srbska letouny NATO mělo pouze jedinou vadu, přišlo o pár let pozdě. Je mi nesmírně líto civilních obětí bombardování, ale válku na Balkáně to jako mávnutím proutku zastavilo a další životy ušetřilo. Srbové měli jednoznačně a už na začátku použít ono české "ať si jsou" a rozpustit federaci. Nakonec ji stejně nezachránili, akorát si zničili humánní pověst na několik desetiletí a ekonomicky se zařadili na dno.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      10:35 05.02.2020

      Jura v situacii, ak by na Slovensku žila velka česka enklava na určitom uzemi a týchto už staročia tu žijucich Cechov by sme zbavili občianskych prav a zamestnania, asi by ste ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura v situacii, ak by na Slovensku žila velka česka enklava na určitom uzemi a týchto už staročia tu žijucich Cechov by sme zbavili občianskych prav a zamestnania, asi by ste nemavli rukou. Niekto tomu vravi snaha o Velke srbsko a niekto to chape ako ochranu Srbov, ktori sa odrazu ocitli v nepriatelskom prostredi. Niekedy staci malo a maš "Krym". https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • Janko Paliga
      13:40 05.02.2020

      "ked Dzurinada a spol. dovolili bombardovat Srbsko" ... ono dovolili prelet lietadiel, nie bombardovanie .... Žiadne bombardovanie nastať nemuselo, záležalo to jedine na ...Zobrazit celý příspěvek

      "ked Dzurinada a spol. dovolili bombardovat Srbsko"

      ... ono dovolili prelet lietadiel, nie bombardovanie .... Žiadne bombardovanie nastať nemuselo, záležalo to jedine na Miloševičovi. Vyzývaný k tomu bol...

      Podmienka členstva v NATO, aby krajina mohla byť v EU je TVOJ VÝMYSEL....Skrýt celý příspěvek

     • Danieeel
      20:08 05.02.2020

      Uplne suhlasim s ostatnymi diskutujúcimi. Pre mna je az neuveritelne, co ta desinformacna kampan dokaze narobit s postojom cloveka, i vzhladom na to, ze tieto udalosti sam zazil. ...Zobrazit celý příspěvek

      Uplne suhlasim s ostatnymi diskutujúcimi.
      Pre mna je az neuveritelne, co ta desinformacna kampan dokaze narobit s postojom cloveka, i vzhladom na to, ze tieto udalosti sam zazil. A ako sam pise, tak bez nejakej "dusejvnej limitacie". Ta selekcia vlastnej pamati je naozaj uzasna.

      Za mna nepochopitelne, najma vzhladom na to "ubohe pravoslavne Srbsko". (Jednak ako federativny stat, ale i vzhldom na Srbov ako narodnostne mensiny v ostatnych statoch byvalej federácie.) Srbsko, ktore "uplne nechtiac a nevinne" viedlo desatrocie vojny - myslim, ze s uplne vsetkymi statmi, s ktorymi bolo desatrocia vo federacii. Podla mna dostalo Srbsko "po prstoch" tiez uz pomerne neskoro. Dalo sa predist mnohym hrozam tychto vojen.

      Mas fakt pocit, ze to slaboduche ohananie sa "pravoslavim", ma nejaky realny vplyv na to, co sa tam za to desatrocie vojen narobilo? Ci na ten zasah NATO? Srbi vyznavaju nejaku zasadne "pravoslavnejsiu vieru" ako napríklad takí Ukrajinci? A ci aj "pravoslavni" na slovensku su tiez moc utlacovani zo strany "neveriacich latiníkov"?Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    10:41 05.02.2020

    Jeho spíše zajímalo jestli se nezměnil její vztah k Rusku.

    Jeho spíše zajímalo jestli se nezměnil její vztah k Rusku.

  • Lukash
   21:48 04.02.2020

   Co za hlupu otazku? Ake vojenske povinnosti nam dava clenstvo v EU voci oststnym clenom? Ziadne. Britania je clen NATO, takze je k nam v takom vztahu ako USA a Kanada napriklad.

   Co za hlupu otazku? Ake vojenske povinnosti nam dava clenstvo v EU voci oststnym clenom? Ziadne. Britania je clen NATO, takze je k nam v takom vztahu ako USA a Kanada napriklad.

  • Poly
   21:51 04.02.2020

   Brexit tak nějak nesouvisí s NATO.

   Brexit tak nějak nesouvisí s NATO.

 • STOMIA
  18:16 04.02.2020

  Apache neviem kde si zobral vôbec tu drzosť privlasniť si nick národa ktorý Tí čo ich obdivuješ zničili. Ak máš nejaké argumenty na to čo som napísal nech sa páči... Inak drž hubu ...Zobrazit celý příspěvek

  Apache neviem kde si zobral vôbec tu drzosť privlasniť si nick národa ktorý Tí čo ich obdivuješ zničili. Ak máš nejaké argumenty na to čo som napísal nech sa páči... Inak drž hubu a krok....Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   18:50 04.02.2020

   klasické sluníčko.. arogantní a agresivní až na půdu. Ne nadarmo největší jatka v dějinách byly díky pacifistům.

   klasické sluníčko.. arogantní a agresivní až na půdu. Ne nadarmo největší jatka v dějinách byly díky pacifistům.

  • Jura99
   19:52 04.02.2020

   tipuju, ze to jmeno si nejprve privlastnil bitevni vrtulnik a teprve jeho nazev je nickem :)

   tipuju, ze to jmeno si nejprve privlastnil bitevni vrtulnik a teprve jeho nazev je nickem :)

  • apache
   09:28 05.02.2020

   Naštěstí nežijeme ve vašem milovaném Rusku, kde je připomenutí historického faktu, že SSSR vstoupil do Druhé světové války jako agresor na straně Německa, trestným činem. Tudíž, ač ...Zobrazit celý příspěvek

   Naštěstí nežijeme ve vašem milovaném Rusku, kde je připomenutí historického faktu, že SSSR vstoupil do Druhé světové války jako agresor na straně Německa, trestným činem. Tudíž, ač Vás to velmi štve, nemusím držet hubu ani krok. Naopak, mohu se vyjadřovat. A budu se vyjadřovat. Budu lidem jako Vy a všem dalším kteří neustále básní a glorifikují zvrácený sovětský/ruský režim připomínat, jaká je pravda. A Vy s tím kromě ubohých výštěků nic nenaděláte.

   Jo a nevím, kde berete tu drzost mi tykat. Husy jsme spolu nepásli, ani jsme spolu nevraždili Poláky v Katyňském lese tak jako Sověti. A abych Vám udělal alespoň trochu radost - ani jsme spolu neničili Indiány jako Američané. Takže stále je na místě vykání. Samozřejmě to není nikterak vynutitelné, takže ve výsledku o tom co a jak napíšete rozhodujete Vy sám, ale děláte tím jen sám sobě vizitku.Skrýt celý příspěvek

  • History
   09:35 05.02.2020

   Není zrovna elegantní se s Vašim nickem ohánět po ostatních. Jestli se nepletu, tak je to latinsky “vyvedení mimo tělo” nějakého dutého orgánu... nabízí se určité verze.

   Není zrovna elegantní se s Vašim nickem ohánět po ostatních. Jestli se nepletu, tak je to latinsky “vyvedení mimo tělo” nějakého dutého orgánu... nabízí se určité verze.

 • STOMIA
  16:07 04.02.2020

  Tak aby som to dokončil. Vôbec nechápem ako sa niekto môže doslova tešiť na vojnu čo je vidieť väčšiny diskutujúcich. Nechápem ako nejaký p.Grohmann s jeho vzdelaním vôbec vedie ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak aby som to dokončil. Vôbec nechápem ako sa niekto môže doslova tešiť na vojnu čo je vidieť väčšiny diskutujúcich. Nechápem ako nejaký p.Grohmann s jeho vzdelaním vôbec vedie tento web. Ešte viac nechápem ako zástupca národa ktorý prežil holocaust môže tak brojiť proti Rusku , ktoré aj za záchranu jeho národa a celého ľudstva obetovalo nemerateľné obete. Nuž ja to mám asi za Pár ale Vy mladí čo tu píšete sa aspoň zamyslite ak si prečítate tieto moje riadky...Skrýt celý příspěvek

  • apache
   17:15 04.02.2020

   Nejpozoruhodnější je fakt, že ta ruská mise na záchranu veškerého člověčenstva začala až operací Barbarossa. Jo a k tomu jak se tu podle Vás všichni těší na válku s Ruskem - já ...Zobrazit celý příspěvek

   Nejpozoruhodnější je fakt, že ta ruská mise na záchranu veškerého člověčenstva začala až operací Barbarossa.

   Jo a k tomu jak se tu podle Vás všichni těší na válku s Ruskem - já neznám nikoho, kdo by básnil třeba o Abramsech na Rudém náměstí, zato z tábora českých "přátel ruska" nejednou zazněla touha po Armatě na Václaváku.Skrýt celý příspěvek

  • Roland
   17:30 04.02.2020

   podle mě se nenajde jetel, který by zpochybňoval oběti a úspěchy rudé armády za WWII. To že většině na druhou stranu vadí to, co teď rusko vydává za prohlášení Tě ale snad ...Zobrazit celý příspěvek

   podle mě se nenajde jetel, který by zpochybňoval oběti a úspěchy rudé armády za WWII. To že většině na druhou stranu vadí to, co teď rusko vydává za prohlášení Tě ale snad překvapovat nemůže...Skrýt celý příspěvek

  • Nikdo
   17:34 04.02.2020

   Nechápem ako nejaký p.Grohmann s jeho vzdelaním vôbec vedie tento web.


   Ten důvod je právní systém , jako jeden z příznaků svobody v pojetí demokratického zřízení.

   Nechápem ako nejaký p.Grohmann s jeho vzdelaním vôbec vedie tento web.


   Ten důvod je právní systém , jako jeden z příznaků svobody v pojetí demokratického zřízení.

   • STOMIA
    18:42 04.02.2020

    Alebo je to zaplatený agent USA a VB rovnako ako aj Ty...Ak máš nejaký argument čo neodporuje logike tak poďme diskutovať. A tie múdrosti o demokracii prenechaj nikomu...

    Alebo je to zaplatený agent USA a VB rovnako ako aj Ty...Ak máš nejaký argument čo neodporuje logike tak poďme diskutovať. A tie múdrosti o demokracii prenechaj nikomu...

    • Funin
     18:50 04.02.2020

     I kdyby byl zaplacaný agent kohokoliv, tak si prostě může v našem systému vést web. Agenti Ruska toho také využívají.

     I kdyby byl zaplacaný agent kohokoliv, tak si prostě může v našem systému vést web. Agenti Ruska toho také využívají.

    • milan00
     19:05 04.02.2020

     Ceskoslovensko nebolo pocas 2. svetovej oslobodene.
     Iba sa v nom vymenili okupacne armady.

     Ceskoslovensko nebolo pocas 2. svetovej oslobodene.
     Iba sa v nom vymenili okupacne armady.

     • Lukash
      21:57 04.02.2020

      Pankovi ktory je vytunovany rokmi zivota v komunizme, iste hlboko v stranickych strukturach, milujucemu zssr koremu by obetoval aj blizneho, to nevysvetlis. Zapad je zlo a chce ...Zobrazit celý příspěvek

      Pankovi ktory je vytunovany rokmi zivota v komunizme, iste hlboko v stranickych strukturach, milujucemu zssr koremu by obetoval aj blizneho, to nevysvetlis. Zapad je zlo a chce obsadit rusko pre jeho nesmierne nerastne bohatstvo a technologie :)Skrýt celý příspěvek

    • Lukash
     22:00 04.02.2020

     Stomia jedine argumenty bez logiky tu davas Ty. Povedz mi jeden jediny logicky argument preco by niektora krajina napadala Rusko? Rusko je vsetkym na smiech. A pokial sa nebude ...Zobrazit celý příspěvek

     Stomia jedine argumenty bez logiky tu davas Ty. Povedz mi jeden jediny logicky argument preco by niektora krajina napadala Rusko? Rusko je vsetkym na smiech. A pokial sa nebude srat do svojich susedov tak vsetci budu kaslan na nich. A tie nerasty si budu dalej lacno nakupovat.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   22:02 04.02.2020

   Kde se přesně někdo těší na válku? PS: nauč se historii. Stalin si rozdělil Evropu s Hitlerem. Zaútočil na Polsko a podle toho jak vraždil VLASTNÍ lidi v gulazích po miliónech ...Zobrazit celý příspěvek

   Kde se přesně někdo těší na válku?
   PS: nauč se historii. Stalin si rozdělil Evropu s Hitlerem. Zaútočil na Polsko a podle toho jak vraždil VLASTNÍ lidi v gulazích po miliónech dost pochybuju, že by měl problém s neposlušnými poraženými. A likvidoval celé národy stejně jak Hitler. Na Ukrajině nechal systémově pojít hlady 7 000 000 Ukrajinců. A Maďaři by mohli povídat - několik stovek tisíc lidí odtáhl do gulagů a většinu z nich už nikdy nikdo neviděl. "Osvobodil" nás jen proto, že si rozdělili Německo s USA a šel za válečnou kořistí. Nějaké ČSR mu bylo u pr dele.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    10:57 05.02.2020

    I z CSR byli odsunuti lidé, stroje, zdroje během/po osvobození. Útokem na Polsko sice válka začala, ale krom toho SSSR zaútočil ještě na Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Rumunsko, ...Zobrazit celý příspěvek

    I z CSR byli odsunuti lidé, stroje, zdroje během/po osvobození.
    Útokem na Polsko sice válka začala, ale krom toho SSSR zaútočil ještě na Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Rumunsko, Finsko.
    Co se celkem záhadně na východě do WW2 nepočítá...Skrýt celý příspěvek

    • Lukash
     11:31 05.02.2020

     To bolo urcite v ramci ochrany mensin v danych krajinach, aby ich nasledme mohli supnut do gulagov :)

     To bolo urcite v ramci ochrany mensin v danych krajinach, aby ich nasledme mohli supnut do gulagov :)

    • Poly
     12:50 05.02.2020

     Tak píše, ale u nás se o tom nepíše a ani neučí. Podobně jako se pořádně neučí o tom, co se dělo za totáče. Ostatně jak by mohlo, když mě v devadesátkách na základce učil kovaný ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak píše, ale u nás se o tom nepíše a ani neučí. Podobně jako se pořádně neučí o tom, co se dělo za totáče. Ostatně jak by mohlo, když mě v devadesátkách na základce učil kovaný komouš a udavač, kterému změna režimu jen prospěla...

     Jak jinak, další z mnoha nových fake profilů, nyní "STOMIA" odpověď nemá. Stejně jako tomu bylo u jiných. Prostě zatrolit a šmitec.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:07 04.02.2020

  Jedna věc se jim musí nechat, že opravy tedy umí.

  Jedna věc se jim musí nechat, že opravy tedy umí.

 • liberal shark
  12:39 04.02.2020

  Tak HMS Victory je podle vás dlouhá 260 metrů - jako dnešní letadlová loď ? To po ní asi Lord Nelson jezdil na elektrické koloběžce :-)).

  Tak HMS Victory je podle vás dlouhá 260 metrů - jako dnešní letadlová loď ? To po ní asi Lord Nelson jezdil na elektrické koloběžce :-)).

 • hvizdy
  12:37 04.02.2020

  Kýl 260 metrů dlouhé řadové lodě založili tesaři z Chathamské loděnice během evropské sedmileté války v roce 1759.

  Ale no tak, Victory predsa nemoze mat 260 m na dĺžku. :)

  Kýl 260 metrů dlouhé řadové lodě založili tesaři z Chathamské loděnice během evropské sedmileté války v roce 1759.

  Ale no tak, Victory predsa nemoze mat 260 m na dĺžku. :)

  • liberal shark
   12:41 04.02.2020

   Podle Wiki má trup největší délku 69,3 m :-).

   Podle Wiki má trup největší délku 69,3 m :-).

 • Miroslav
  11:53 04.02.2020

  Čo by za také problémy dala taká ruská námorná superveľmoc, že?

  Čo by za také problémy dala taká ruská námorná superveľmoc, že?

Načítám diskuzi...