Řecko zdarma získá 350 bojových vozidel pěchoty M2A2 Bradley

Řecko zdarma získá 350 bojových vozidel pěchoty M2A2 Bradley
M2 Bradley / US Army (Zvětšit)

Americká armáda zdarma poskytne řecké armádě 350 bojových vozidel pěchoty (BVP) M2A2 Bradley. Navíc podle dřívější dohody Athény zdarma obdrží 1200 obrněných transportérů M1117 Guardian s pohonem 4×4.

Řecká armáda je vzhledem k dlouhodobým územním a historickým sporům s Tureckem velmi silná. Hlavní údernou sílu řecké armády tvoří 170 moderních tanků Leopard 2A6 HEL a 183 starších tanků Leopard 2A4. V rezervě se navíc nalézá tisícovka tanků Leopard 1A5, M48A5 a M60A3.

V řecké armádě ale nenajdeme klasická pásová BVP s automatickým kanonem. K transportu a podpoře vojáků slouží především bezmála 2000 obrněných transportérů Leonidas II a M113A1/A2. Kromě toho další stovky pásovců rodiny M113 slouží jako samohybné minomety nebo nosiče protitankových řízených střel TOW.

Řecká armáda nyní výrazně posílí díky bezplatným dodávkám amerických obrněnců M1117 Guardian a M2A2 Bradley. Dodávka jasně ukazuje, že Washingtonu velmi záleží na udržení bojových schopností řecké armády.

O bezplatných dodávkách Guardianů z výzbroje americké armády se oficiálně mluví od začátku roku 2019. První série 800 obrněnců M1117 dorazí do Řecka již na podzim letošního roku. Dodávky M1117 proběhnou v rámci amerického programu EDA (Excess Defense Articles). EDA shromažďuje nepotřebné vojenské vybavení amerických ozbrojených sil a nabízí je spojencům bezplatně, nebo se slevou.

14 tun těžký obrněný transportér Guardian od společnosti Textron je přímým následníkem obrněnce Commando. Guardiany byly původně určeny pro vojenskou policii, ale americká armáda je v Iráku a Afghánistánu začala používat jako obrněná patrolovací vozidla místo zranitelných Humvee. Řekové mohou Guardiany využít k ochraně hranice.


M1117 Guardian; větší foto / US Army

Celkově Pentagon nakoupil 2058 M1117 Guardian a 844 M1200 Armored Knight, což byla speciální verze určená pro předsunuté letecké a dělostřelecké návodčí. Americká armáda M1200 nasadila zejména v Iráku.

Přebytečná technika se v rámci EDA většinou předává „tak, jak je“, což je i případ řeckých Guardianů a Bradleyů. Řecko zaplatí jen za zakonzervování vozidel (deaktivace zbraní a příprava na transport), přepravu ze Spojených států do Řecka, opravy či modernizace.

Doprava a začlenění M2A2 Bradley do řecké armády si vyžádá investici 500 000 dolarů za každé vozidlo. Část nákladů ale uhradí Spojené státy v rámci programu podpory evropských armád ERIP (European Recapitalization Incentive Program). V programu ERIP je pro Řecko připraveno 25 milionů dolarů.

Program ERIP využívá osm evropských zemí:

 • Albánie 30 milionů $ na nákup vrtulníků;
 • Bosna (BiH) 30,7 milionů $ na nákup vrtulníků;
 • Slovensko 50 milionů $ na nákup vrtulníků;
 • Chorvatsko 25 milionů $ na nákup BVP;
 • Řecko 25 milionů $ na nákup BVP;
 • Severní Makedonie 30 milionů $ na nákup BVP;
 • Bulharsko 56,2 milionů $ na nákup stíhaček;
 • Litva 30 milionů $ na nákup vrtulníků.

Řecko se stane teprve třetím zahraničním uživatelem přebytečných BVP Bradley americké armády. Nejdříve v roce 2017 Libanon zdarma získal 35 Bradleyů a v roce 2019 Chorvatsko zdarma 84 Bradleyů. Mimo to v letech 1991 až 1994 Saúdská Arábie nakoupila 400 nových BVP Bradley.


M2 Bradley v Bulharsku

Jednání o převozu použitých Bradleyů do Řecka probíhají již od roku 2011. Cílem je na jedné straně nahradit stávající obrněnce M113, na druhé straně plně využít možností tanků Leopard 2 HEL. Řecko tedy vytvoří kombinované jednotky M2A2 Bradley s tanky Leopard 2 HEL. Podobně jako v případě Guardianů dodávky Bradleyů do Řecka začnou letos na podzim.

Americká armáda teprve od minulého týdne používá nejnovější model M2A4 Bradley a odvozená průzkumná dělostřelecká vozidla M7A4. Zatímco M2A4 Bradley je klasické BVP, tedy bojuje společně se sesednuvší pěchotou, průzkumně-bojová M7A4 slouží k průzkumu a navádění dělostřelectva americké armády.

Pentagon prozatím vyčlenil peníze pro přestavbu 332 M2A3 Bradley a M7A3 na zmíněné „A4“ verze.

Bojová hmotnost BVP M2A4 Bradley je 36 tun. Díky výkonnějšímu motoru (500 kW) došlo jak ke zlepšení jízdních vlastností, tak k posílení palubního zdroje elektrické energie. To umožnilo použít nové senzory, komunikační systémy, zobrazovací moduly posádky nebo elektronické rušičky. Zároveň 138 Bradleyů získá izraelský systém aktivní ochrany Iron Fist.

BVP M2A4 Bradley a příchozí nejnovější model tanku M1A2C Abrams (M1A2 SEPv3) budou v tomto desetiletí tvořit hlavní údernou sílu americké armády.

Zdroje: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bradley NG: Modernizace bojových vozidel Bradley

BAE System na výstavě americké armády AUSA 2016 (Association of the United States Army 2016) ...

Modernizace bojových vozidel pěchoty M2 Bradley

Americká armáda (US Army) plánuje provést hloubkové vylepšení pásových bojových vozidel pěchoty ...

Bojové vozidlo Bradley s hydropneumatickým odpružením

Americká televizní stanice KYMA informovala o testech bojového vozidla pěchoty (BVP) M2 Bradley s ...

Řecko-turecký Top Gun: Řecké Mirage proti tureckým Viperům

Řecké letectvo zveřejnilo záznam z napjatého setkání svých stíhaček Mirage 2000 s tureckými letouny ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  07:33 27.10.2022

  Schvaľovanie nákupu Lynxov a modernizácie Leopardov sa pre niečo odložilo:
  https://europost.gr/episimi-ep...

  Schvaľovanie nákupu Lynxov a modernizácie Leopardov sa pre niečo odložilo:
  https://europost.gr/episimi-ep...

 • Standahammer
  18:42 01.06.2022

  NATO perfektně bojuje minulou válku. Ruská armáda se při slušné pomoci Ukrajině za chvíli sesype a ty zbraně, hned po ní Rusko samotné, které teď, když je totálně, pozdě, chtějí ...Zobrazit celý příspěvek

  NATO perfektně bojuje minulou válku. Ruská armáda se při slušné pomoci Ukrajině za chvíli sesype a ty zbraně, hned po ní Rusko samotné, které teď, když je totálně, pozdě, chtějí všichni velice nakupovat, vyvalené oči hrůzou z Rusa, nám už k ničemu nebudou. Teď už nemusíme mít žádnou super armádu, ale my ji přesně opačně chceme stavět. Tu jsme měli mít doteďka (obecně Evropa) a tohle tu nemuselo být, žádná krize, žádná drahota, žádná válka na Ukrajině.Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   19:09 01.06.2022

   Ještě ani neskončila válka, která "neměla být" a Vy už říkáte, že armádu nepotřebujeme, protože asi žádná další nebude, tak to je snad nový rekord, gratuluji.

   Ještě ani neskončila válka, která "neměla být" a Vy už říkáte, že armádu nepotřebujeme, protože asi žádná další nebude, tak to je snad nový rekord, gratuluji.

 • PavolR
  20:44 31.05.2022

  Do Grécka by mali ísť aj Mardery výmenou za BMP-1, poslané na Ukrajinu:
  https://twitter.com/AnAthenian...

  Do Grécka by mali ísť aj Mardery výmenou za BMP-1, poslané na Ukrajinu:
  https://twitter.com/AnAthenian...

  • Standahammer
   18:36 01.06.2022

   Jelikož jsem sloužil jako střelec operátor u BVP-1, nevidím to jako pomoc Ukrajině, ale jako trest.
   Ten křáp je úplně na ..... Zlaté staré Mardery nebo dokonce Bradley.

   Jelikož jsem sloužil jako střelec operátor u BVP-1, nevidím to jako pomoc Ukrajině, ale jako trest.
   Ten křáp je úplně na ..... Zlaté staré Mardery nebo dokonce Bradley.

  • BobDylan
   19:40 01.06.2022

   To akože aký majú BMP-1 pre UA význam. Šak tých musia mať zo ZSSR pomaly pre každého vojaka. Jedine žeby Nemci sa chceli tváriť ako pomáhajú a Grécko sa snažilo využiť súčasnú ...Zobrazit celý příspěvek

   To akože aký majú BMP-1 pre UA význam. Šak tých musia mať zo ZSSR pomaly pre každého vojaka. Jedine žeby Nemci sa chceli tváriť ako pomáhajú a Grécko sa snažilo využiť súčasnú situáciu.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:28 29.05.2022

  Vraj sa chystá modernizácia 183 Leopardov 2A4 na 2A7 HEL a nákup 205 LYNXov: https://twitter.com/D__Mitch/s...

  Vraj sa chystá modernizácia 183 Leopardov 2A4 na 2A7 HEL a nákup 205 LYNXov: https://twitter.com/D__Mitch/s...

  • BobDylan
   00:06 30.05.2022

   Vzhľadom na to, že dnes sultán oznámil ofenzívu do Sýrie, ktorou si predpokladám snaží zlepšiť popularitu v krajine, tak sú tieto nákupy plne na mieste. Radšej miliardy na obnovu ...Zobrazit celý příspěvek

   Vzhľadom na to, že dnes sultán oznámil ofenzívu do Sýrie, ktorou si predpokladám snaží zlepšiť popularitu v krajine, tak sú tieto nákupy plne na mieste. Radšej miliardy na obnovu armády ako desiatky miliárd na obnovu miest a krajiny po vojne.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:37 23.11.2021

  Už o pol roka neskôr si vyrátali, že ani za takýchto podmienok asi Bradley finančne neutiahnu a začali špekulovať, že si tie svoje Leonidasy radšej zmodernizujú: ...Zobrazit celý příspěvek

  Už o pol roka neskôr si vyrátali, že ani za takýchto podmienok asi Bradley finančne neutiahnu a začali špekulovať, že si tie svoje Leonidasy radšej zmodernizujú:
  https://www.armyrecognition.co... Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  12:09 14.06.2020

  No když už jsme u Bradleyho
  https://www.youtube.com/watch?...

  No když už jsme u Bradleyho
  https://www.youtube.com/watch?...

 • chalupab
  11:33 14.06.2020

  ??? NAŠÍ ARMÁDĚ BY NESTAČILY BVP M2A2 BRADLEY?! PROČ? Nikde jsem nezaznamenal sebemenší náznak snahy o odbornou diskusi, zda by nám - přesněji řečeno občanům ČR kterým armáda ...Zobrazit celý příspěvek

  ??? NAŠÍ ARMÁDĚ BY NESTAČILY BVP M2A2 BRADLEY?!
  PROČ?

  Nikde jsem nezaznamenal sebemenší náznak snahy o odbornou diskusi, zda by nám - přesněji řečeno občanům ČR kterým armáda od platu ministra a jeho baráku po poslední šroubek ve vojenském skladu patří - nestačila BVP, která vyhovují Řecké armádě čelící, na rozdíl od nás,1-milionové armádě Turecka.

  Dovoluji si upozornit, že je skutečně velký rozdíl mezi utracením našich 55 000 milionů Kč a jednotkami miliard za dodávku těchto BVP z USA.....
  Bylo by skvělé, kdyby nám pan ministr obrany a předseda vlády vysvětlil, proč se AČR nebude vybavovat těmito BVP (armáda disponující cca 6 000 bojovníky), proč předseda vlády a Vláda ČR neoptimalizuje investice do obrany = nešetří penězi daňových poplatníkůSkrýt celý příspěvek

  • Scotty
   11:55 14.06.2020

   Možná protop že armáda specifikovala své požadavky na budoucí BVP a Bradley je evidentně nesplňuje?

   Možná protop že armáda specifikovala své požadavky na budoucí BVP a Bradley je evidentně nesplňuje?

  • palo satko
   12:12 14.06.2020

   Tie pasaky su skor taky Danajsky dar. Vhodne na malo pohyblivu vojnu, "zakopane" niekde pri Soluni. V tomto priestore ale nič s nimi česka armada neurobi, ked sa bude musiet po ...Zobrazit celý příspěvek

   Tie pasaky su skor taky Danajsky dar. Vhodne na malo pohyblivu vojnu, "zakopane" niekde pri Soluni. V tomto priestore ale nič s nimi česka armada neurobi, ked sa bude musiet po vlastnej osi dostat na polsko-bieloruske hranice. Pošle ich 100 a dôjde 5? Pokial si dobre pamätam, tak omnoho mladšie americke transportery sa nepredviedli prave v oslnivom svetle, pri jazde cez Ťokův průsmyk. :)Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    12:45 14.06.2020

    To jsme se zase jednou zasmáli.

    To jsme se zase jednou zasmáli.

   • MeV6
    22:17 14.06.2020

    Promluvil expert.
    Pamatujete si blbě. "Ťokův průsmyk" nebyl ani tak problém spolehlivosti US obrněné techniky, jako spíš hustého provozu v zúženích a uzavírkách naší slavné D1.

    Promluvil expert.
    Pamatujete si blbě. "Ťokův průsmyk" nebyl ani tak problém spolehlivosti US obrněné techniky, jako spíš hustého provozu v zúženích a uzavírkách naší slavné D1.

    • palo satko
     10:25 15.06.2020

     Al pamätam si to dobre. pre poruchy tam Američania dorazili v čase velkej porevadzky. Takže ich nasledne zastavili a poslali ich cez "priesmyk" až večer a v noci. Ved sa aj ...Zobrazit celý příspěvek

     Al pamätam si to dobre. pre poruchy tam Američania dorazili v čase velkej porevadzky. Takže ich nasledne zastavili a poslali ich cez "priesmyk" až večer a v noci. Ved sa aj verejnosti naležite ospravedlinila AČR „Všem řidičům na dálnici D1 ve směru na Brno se omlouváme za komplikace způsobené jízdou konvoje,“ stojí v prohlášení Armády České republiky.
     Okrem toho nezvladnutie planovania presunu pri českych uzavierkach, ja skôr hanbou, než zdôvodnením.Skrýt celý příspěvek

     • MeV6
      11:10 15.06.2020

      A kolik těch poruch bylo? Jsem si vědom jednotek kusů, což je při tom množství techniky co přes ČR projiíždělo úplně zanedbatelné. Rozhodně to není důkaz nějaké nespolehlivosti, ...Zobrazit celý příspěvek

      A kolik těch poruch bylo? Jsem si vědom jednotek kusů, což je při tom množství techniky co přes ČR projiíždělo úplně zanedbatelné. Rozhodně to není důkaz nějaké nespolehlivosti, jak se nám tu snažíte namluvit. Ale to není žádoucí, že?Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      14:52 15.06.2020

      MeV6 prečitajte čo ste napisal pred tym a čo pišete teraz. Ved ste tvrdil, že pričinou boli česki vodiči, a teraz tu licitujete, kolko bolo pokazenych. tak kde "Promluvil expert. ...Zobrazit celý příspěvek

      MeV6 prečitajte čo ste napisal pred tym a čo pišete teraz. Ved ste tvrdil, že pričinou boli česki vodiči, a teraz tu licitujete, kolko bolo pokazenych. tak kde "Promluvil expert. Co si to pamatuje blbě?"Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:50 15.06.2020

      Pokud by skutečně jela armáda na východ bojovat tak ten pruh dálnice bude mít pro sebe. Protože kromě vás, a pár dalších, by všichni ostatní před ní cestovali v tom vedlejším na ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud by skutečně jela armáda na východ bojovat tak ten pruh dálnice bude mít pro sebe. Protože kromě vás, a pár dalších, by všichni ostatní před ní cestovali v tom vedlejším na západ.Skrýt celý příspěvek

  • petres
   12:34 14.06.2020

   Pane Chalupo, ty otazníky a vykřičníky si dávejte k situaci v Brně, ANO?

   Pane Chalupo, ty otazníky a vykřičníky si dávejte k situaci v Brně, ANO?

  • Danik
   12:59 14.06.2020

   Možná proto, že tyto BVP jsou defacto zastaralé a americká armáda je chtěla nahradit už před více než 40 lety (tedy již v době zavedení). 14,5 mm laminátový pancíř na hliníkovém ...Zobrazit celý příspěvek

   Možná proto, že tyto BVP jsou defacto zastaralé a americká armáda je chtěla nahradit už před více než 40 lety (tedy již v době zavedení). 14,5 mm laminátový pancíř na hliníkovém základě je proti moderním zbraním nedostatečný a 25 mm kanon je podprůměr. Malá rychlost a síla pohonu vzhledem k hmotnosti (16,18 kW/t, i CV90 má 17,35 kW/t a na vozovce dosahuje o 14 km/h vyšší rychlost). Když k tomu připočítám výsadek 6 osob (7 v jedné verzi) bavíme se o tom, že to už rovnou můžeme s klidem zůstat u BVP 2, které mají silnější kanon, vyšší rychlost a pohyblivost, stejný výsadek (i když menší prostor), o 70 až 120 km větší dojezd a vyšší rychlost. Jediný důvod proč je US Army stále používá je, že náhrada by byla příliš nákladná (ale stejně je chce nahradit). Proto jim moc nevadí, že jich můžou 350 dát Řekům.Skrýt celý příspěvek

   • Starlight
    15:09 21.06.2020

    Bože, to jsou zase nesmysly! Pro jistotu – verze vozidel M2 Bradley (verze M3, M6, M7, AMPV a podvozky pro houfnice M109A7 a raketomety M270 MLRS pro jednoduchost vynechám) ...Zobrazit celý příspěvek

    Bože, to jsou zase nesmysly!

    Pro jistotu – verze vozidel M2 Bradley (verze M3, M6, M7, AMPV a podvozky pro houfnice M109A7 a raketomety M270 MLRS pro jednoduchost vynechám) vznikaly takto: M2A0, M2A1, M2A2, M2A-ODA, M2A2-ODS, M2A2 ODS-E, M2A2 ODS-SA, M2A3, M2A3 ECP1 a poslední model jehož výroba formou upgrade dnes běží je M2A4. US ARMY aktuálně používá M2A3, M2A3 ECP1, M2A4 (ty přestavuje v první řadě z M2A2 ODA, M2A ODA-SA).

    Verze M2A2 byla zavedena do výzbroje už v roce 1988 a v první Válce v zálivu to byla nejpočetnější verze Bradley na bojišti. Irácké BVP-1, BVP-2 a další OT (ale částečně i tanky) tam doslova převálcovala. FLIR měly tehdy dokonce lepší než tehdejší tanky M1A1 Abrams. Naše BVP-2 ho nemají doteď. To je zase takové šťouchnutí do uživatele chalupab, který jako voják z povolání ČSLA a člen KSČ sloužil u motostřelecké divize v době, kdy toto US ARMY zaváděla do výzbroje útvarů v Německu.

    1)
    Tak se nejdříve podíváme na pancéřování. Korba M2 Bradley je vyroben z pancéřové hliníkově slitiny o tloušťce přibližně 1 palce (25 mm) doplněné o vrstvy ocelového pancíře. První verze M2A0, která byla ve výzbroji od roku 1981, byla navržena tak, aby celokruhově ustála zásah nábojem 14,5 mm API ze sovětského OT typu BTR-60 a výbuch 155 mm dělostřeleckého granátu nad vozidlem. Dobře se řešení posiluje na bočním pancíři – korba zde byla chráněna navíc představným ocelovým pancířem v podobě dvou ocelových desek o tloušťce 6,4 mm, které byly od sebe vzdáleny 25 mm. Vnitřní deska pak byla vzdálená od hliníkové korby. Spodek korby v části ohrožené minami dostal spodní ocelový plát o tloušťce 9,5 mm. Bojová hmotnost M2A0 byla okolo 22,8 metrické tuny a motor měl 500 HP.

    Jako reakce na sovětské BMP-2 s kanónem ráže 30 mm se zavedla a vyráběla právě verze M2A2, které měla této sovětské zbrani odolat. Například na boky se vešlo nové ocelové pancéřování 1,25 palce (32 mm). Na toto pancéřování lze dále pověsit bloky dynamického pancéřování ERA proti kumulativním střelám o celkové hmotnost asi 2,7 tuny. Vnitřek korby byl v kritických místech doplněn o protistřepinovu výstelku. Bojová hmotnost M2A2 vzrostla na 29 tun+, a tak dostaly výkonnější motor o 600 HP.

    Pro srovnání - stávající produkční standard M2A4 uplatňují poznatky z bojů v tomto tisíciletí od Iráku po Afghánistán má bojovou hmotnost 36,2 tuny a motor o výkonu 675 HP. Od verze M2A3 má systém řízení palby stejné možnosti jako ten v tanku M1A2 SEP .

    2)
    Co se týče balistického výkonu 25 mm kanónu Bushmaster I, tak v Perském zálivu v roce 1991 se na sovětské OT a BMP-1/2 velmi osvědčily podkaliberní 25x137 mm průbojné náboje M791 typu APDS-T s wolframovými 132 gramovými projektily s úsťovou rychlostí 1345 m/s a maximální efektivní vzdáleností střelby 2 km.

    Navíc už v roce 1991 se dostaly do bojové akce i první dodávky ještě výkonnější průbojné munice M919 typu APDFST-T s penetrátory z ochuzeného uranu. Úsťová rychlost je dokonce 1385 m/s. Podkaliberní šípové střely o hmotnosti 96 gramů urazí svoji maximální efektivní vzdálenost 2,5 km za 2,1 sekundy. Na export se pak vyrábí verze s wolframovým penetrátorem.

    Protože nové sovětské BMP-3 s bojovou hmotností 19+ tun s hliníkovou korbou (na boku má tloušťku až 43 mm) a přídavným ocelovým pancířem na čele byly považovány za zničitelné již zavedenou výzbrojí (M919). Ostatně jejich lepší pancéřování bylo při vývoji testováno s použitím domácích kanónům ráže 23 mm se standardní průbojnou municí AP-T a poměrně malou úsťovou rychlostí, ale nikoliv proti rychlé moderní podkaliberní munici. US ARMY proto v první polovině 90. let zastavila akvizici nových kanónů vyšší ráže a odložila to na čas, až bude adekvátní potřeba. Nicméně vývoj kanonů se úplně nezastavil - výsledkem je například kanón Bushamaster II ráže 30 mm.

    Mimochodem ruské ozbrojené síly dosud (2020) rezignovaly na nákup nové generace BVP a OT (Armata, Kurganěc, Bumerang) a stále si objednávají nová vozidla řady BMP-3 a BTR-80/90. Zpátky k našim BVP-2. BVP-2 s bojovou hmotností jen 14 tun je pověstné slabým ocelovým pancéřováním – spodní čelo korby má tloušťku 19 mm, bok korby 16-18 mm a dno korby jen 7 mm.

    Velkou slabinou našich BVP-2 s kanónem 2A42 ráže 30 mm je zastaralá průbojná munice ráže 30x165 mm podle sovětských vzorů. Československé, české a slovenské průbojné náboje typu JPSv (ekvivalent ruských BT jako je náboj 3UBR6), neboli v angličtině AP-T (či přesněji APBC-T), mají úsťovou rychlostí 970 m/s a plnorážovým projektilem o hmotnosti 400 gramů. Za 2,1 sekundy urazí vzdálenost 1650 metrů. Přesná srovnání jsou velmi obtížná, ale pro orientaci při sklonu terče 60° má prý starý M791 průbojnost 33 mm (1 km) a 28 mm (2 km) oproti 30 mm JPSV/BT s průbojností 20 mm (700 metrů) a 15 mm (1,5 km) proti cca stejnému terči.Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   13:50 14.06.2020

   Ještě dodám, že Řekům tato BVP vyhovují, protože jak je psáno v článku tento druh techniky neprovozují a jak se říká "darovanému koni na zuby nehleď. Řekové jsou spokojeni, že ...Zobrazit celý příspěvek

   Ještě dodám, že Řekům tato BVP vyhovují, protože jak je psáno v článku tento druh techniky neprovozují a jak se říká "darovanému koni na zuby nehleď. Řekové jsou spokojeni, že dostali 350 kusů pásových BVP, zatímco AČR tento druh techniky již provozuje a hledá adekvátní náhradu, která naše mechanizované jednotky posune dál. Řecko je v trochu jiné geopolitické a finanční situaci, takže si nemůže až tak moc vybírat. Řecko při velmi podobném počtu obyvatel má více než trojnásobný počet vojáků a k tomu má 9 měsíční VZS (poté jdou do záloh) a v rizikových oblastech (např. ostrovy blízko Turecka) jsou občané povinni sloužit na poloviční úvazek v národní gardě.

   AČR nemá počty, takže se musí soustředit primárně na kvalitu svého vybavení. Jak už psal někdo dole v komentářích o tomto "daru" se jednalo 9 let, což znamená, že naši bigoši by v ideálním případě přesedali na Bradley ke sklonku 2030. Hned za modernizací BVP-2 mi tohle upřímně připadá jako nejhorší řešení. Pokud chcete "šetřit" tak armádu zrušte třeba celou, protože tohle udržování ve stavu koma, které se někteří politici snaží vůči AČR dosáhnout je nakonec skutečným plýtváním, které se nám v případě krize vymstí. Pokud chceme akceschopnou armádu, tak se hold musíme smířit s tím, že to něco bude stát. Občané budou sice nad pivem v hospodě reptat a nebude z toho pro vás tolik politických bodů jako za sociální politiky, ale v případě krize zas ti samí lidé budou volat kde je ta armáda a potom se to obrátí i proti vám. Buď se budeme o naše ozbrojené síly pořádně starat a nebo to můžeme rovnou celé rozpustit, protože v první řadě to byla právě různá provizorní řešení, šetření, politikaření, škrty a podobné kompromisy, které dostaly naší armádu do dnešního stavu a nebýt běžných srdcařů (stejně jako u záchranářů, policie atd.), kteří provádí výkony s tím co mají a v zahraničí nás velmi dobře reprezentují a zároveň tu techniku kterou mají udržují v chodu, tak jsme skoro bez armády.

   Jsem plně pro to, aby jsme se snažili peníze v obranném rozpočtu co nejefektivněji využít, ale co je moc to je moc. Tady moc voličů pro váš populismus nezískáte. Spíš když chcete šetřit, tak bych se zaměřil na úřednický aparát, rozpočet MPSV (který bere skoro polovinu státního rozpočtu) a snažil se co nejvíce zefektivnit státní zprávu a financování projektů.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    17:16 14.06.2020

    Až na ten poslední odstavec.. V roce 2019 byl rozpočet CR 1551 mld. Kč. MPSV dostalo 602,1 mld. Kč, ale z toho 460 mld. jsou důchody ( ty peníze už si lidé zaplatily MPSV dělá jen ...Zobrazit celý příspěvek

    Až na ten poslední odstavec..
    V roce 2019 byl rozpočet CR 1551 mld. Kč. MPSV dostalo 602,1 mld. Kč, ale z toho 460 mld. jsou důchody ( ty peníze už si lidé zaplatily MPSV dělá jen transfer. To, že jejich hodnota k průměrné mzdě klesá je věc druhá), další 39 mld. máte na dávky v nemocenském pojištění (opět předplacená dávka). Takže žádná polovina, ale ani ne 1/10 rozpočtu (103 mld.).
    https://www.mpsv.cz/documents/... Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     18:13 14.06.2020

     Uznávám a díky za upozornění. Ono to MPSV je v mém příspěvku spíše z důvodu proporcionality, tedy že MO v perspektivě celého rozpočtu ČR nebere nějaké závratné částky jak se občas ...Zobrazit celý příspěvek

     Uznávám a díky za upozornění. Ono to MPSV je v mém příspěvku spíše z důvodu proporcionality, tedy že MO v perspektivě celého rozpočtu ČR nebere nějaké závratné částky jak se občas někteří snaží naznačit. Také máte pravdu, že zatímco důchodci Babišovi tleskají za navyšování důchodů tak ve skutečnosti jsou spíše obíráni. Problémem a zátěží bude pro náš rozpočet také stárnoucí populace. Ovšem i zde to škrtání v rámci MO nijak zvlášť nezachrání.Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   19:50 14.06.2020

   Vysvetlil? Dám Vám krásny príklad: Televize NOVA: Otázka na pána ministra Metnára. Ve mediich probehla správa, že by bojova vozidla stačilo pouze modernizovať? Co si o tom ...Zobrazit celý příspěvek

   Vysvetlil? Dám Vám krásny príklad:

   Televize NOVA: Otázka na pána ministra Metnára. Ve mediich probehla správa, že by bojova vozidla stačilo pouze modernizovať? Co si o tom myslíte?

   Odpoveď MINISTRA: "Tak tady bude jednoznačná odpoveď. Tady řekneme modernizaci se již v minulosti zabívala armáda a je na to spracovaná celá řada analýz a je to řekneme naprosto slepá cesta. Mohu Vám říct, že i zemně, ktoré sa o to pokusili n i k d y modernizované vozidlá, ktoré modernizovali n e z a v e d l i do armády co znám ty příklady z E u r o p y a modernizace v žádnem prípade nesplní požadované standardy NATO co by ty vozidla mali splňovať a jak by mali byť vyzbrojeny."

   zdroj (od 39:00 - 39:48): https://livestream.com/account...

   FAKTY o modernizáciách BVP (BPzV) v Európe:
   94 ks BMP-2MD vo Fínsku
   38 ks BWR-1D/S v Poľsku
   18 ks BPsVI na Slovensku
   17 ks BVP-M na Slovensku

   P.S. ale pokiaľ to občanom ČR a hlavne podnikateľom v ČR pri deficite štátneho rozpočtu nateraz cca 500 mld Kč nevadí tak je to OK.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    20:33 14.06.2020

    zajímavé, že tolik nebojuješ za modernizaci Dan, kde by to mělo větší smysl.

    zajímavé, že tolik nebojuješ za modernizaci Dan, kde by to mělo větší smysl.

   • Scotty
    20:41 14.06.2020

    Ano, z rekonstruovaných BVP by se v NATO dal složit jeden prapor. Počty rekonstruovaných kusů v jednotlivých zemích NATO by se dali označit jako prototypové série.

    Ano, z rekonstruovaných BVP by se v NATO dal složit jeden prapor. Počty rekonstruovaných kusů v jednotlivých zemích NATO by se dali označit jako prototypové série.

   • Jirosi
    20:54 14.06.2020

    Finsko slouží jako doplněk k CV90, CV90 je i ve výběru v CR tendru. Polsko je modernizuje z důvodů opoždění výroby nových BVP. To je opět jako v CR. Jediný stát co se rozhodl pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Finsko slouží jako doplněk k CV90, CV90 je i ve výběru v CR tendru.
    Polsko je modernizuje z důvodů opoždění výroby nových BVP. To je opět jako v CR.
    Jediný stát co se rozhodl pro modernizaci BVP jako bojových prostředku je SR, ale to není zrovna příklad vhodný následovaní.Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
     13:16 15.06.2020

     A Rumunia? A Rosja? No i podobno Bułgaria myśli nad modernizacją (ukraińska wieża) No i Białoruś (która wdrożyła nowy wariant ATGM - Konkurs - który przebuja ok 750 mm RHA) Ale ...Zobrazit celý příspěvek

     A Rumunia?
     A Rosja?

     No i podobno Bułgaria myśli nad modernizacją (ukraińska wieża)
     No i Białoruś (która wdrożyła nowy wariant ATGM - Konkurs - który przebuja ok 750 mm RHA)

     Ale fakty to fakty.
     Jeżeli ACR nie zamierza magazynować BVP-2 (rezerwa) to żadna "modernizacja" sensu nie ma...
     Pytanie brzmi - czy 55 mld Koron wystarczy na realizacje wszystkich ambitnych założeń.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:47 15.06.2020

      Ani, to nejsou zrovna státy hodné následování :)
      Uvidíme, zatím jsou dané požadavky. Doufám, že to pak neskončí jen touhle částkou a bude se stou platformou pracovat i dále.

      Ani, to nejsou zrovna státy hodné následování :)
      Uvidíme, zatím jsou dané požadavky. Doufám, že to pak neskončí jen touhle částkou a bude se stou platformou pracovat i dále.

 • Rase
  20:50 13.06.2020

  Čím víc nad tímhle koumu, tím víc mi přijde že jsou Němci trubky. Přeci jen mohli obdobným způsobem někomu darovat Mardery, získat jak politické body, tak i partnera k další ...Zobrazit celý příspěvek

  Čím víc nad tímhle koumu, tím víc mi přijde že jsou Němci trubky. Přeci jen mohli obdobným způsobem někomu darovat Mardery, získat jak politické body, tak i partnera k další spolupráci (modernizace, provoz atd.). Přeci jen Marder už není žádný trhák byť má pořád co nabídnout. Tím nemyslím aby je darovali třeba nám, ale na takové Ukrajině by smysl ještě měly a hodně by jim pomohly.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   22:16 13.06.2020

   Rase - no ale to by naštvali rusov...a momentálne sú rusko nemecko jedna ruka...

   Rase - no ale to by naštvali rusov...a momentálne sú rusko nemecko jedna ruka...

   • Rase
    22:27 13.06.2020

    Máš pravdu, takhle jsem nad tím neuvažoval .)))

    Máš pravdu, takhle jsem nad tím neuvažoval .)))

 • Englbert
  16:25 12.06.2020

  Turecko se stava za erdogana nespolehlivym, proto amici vice na jiznim kridle NATO podporuji Recko. Ne ze by ho snad primo vyzbrojovali proti turkum, ale kdo vi co bude za deset ...Zobrazit celý příspěvek

  Turecko se stava za erdogana nespolehlivym, proto amici vice na jiznim kridle NATO podporuji Recko. Ne ze by ho snad primo vyzbrojovali proti turkum, ale kdo vi co bude za deset let. Pred deseti roky bylo turecko, take vicemene sporadanym clenem NATO, bez nejajych velkych vlastnich ambici. A nyni? Nemuzu si pomoc, ale dost za dnesni postoj turecka muzou hlavni clenove NATO, kteri zacali uprednostnovat Saudskou Arabii a jeji prachy na ukor jejiho rivala turka. Turek se citi odstrcen a proto, take preferuje vyvoj svych zbrani, nez tech zapadnich. Zapadni zbrane spuse miri do SA.Skrýt celý příspěvek

  • logik
   13:56 13.06.2020

   Za postoj Turecka můžou Turkové. Když si zvolí místní Erdogana, žádnej místní s tím nic neudělá. "Uplácení" Turecka by sice možná na nějakou dobu problém "vyřešilo", ale o to ...Zobrazit celý příspěvek

   Za postoj Turecka můžou Turkové. Když si zvolí místní Erdogana, žádnej místní s tím nic neudělá.

   "Uplácení" Turecka by sice možná na nějakou dobu problém "vyřešilo", ale o to horší by byla kocovina poté.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    15:08 13.06.2020

    Turecko už upláceno je a evidentně je jim to jedno :-) jen berou. Asi si uvědomují svou strategickou polohu a sílu, kterou aktuálně mají. Dobře se to ukazuje, že si troufnou na ...Zobrazit celý příspěvek

    Turecko už upláceno je a evidentně je jim to jedno :-) jen berou. Asi si uvědomují svou strategickou polohu a sílu, kterou aktuálně mají. Dobře se to ukazuje, že si troufnou na severu Sýrie a v Libyi i na rusa.
    Pokud dokáží na hraně snesitelnosti a užitečnosti pro ostatní velmoci dobře balancovat, tak z toho mohou těžit.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     23:38 13.06.2020

     Jo, jasně :-) změnit postoj Turecka by bylo pořádně drahý. O to víc ale vlastně platí to, co jsem napsal. Ono už vlastně teďka brečíme, že co si Turecko dovoluje.

     Jo, jasně :-) změnit postoj Turecka by bylo pořádně drahý. O to víc ale vlastně platí to, co jsem napsal. Ono už vlastně teďka brečíme, že co si Turecko dovoluje.

  • Danik
   12:04 14.06.2020

   To co teď napíšu, je z druhé ruky, takže poprosím to brát s jistým nadhledem. Mým blízkým přítelem je poloviční Řek (žijící v ČR) co je nyní na půl roku v Soluni. Řekové jsou ...Zobrazit celý příspěvek

   To co teď napíšu, je z druhé ruky, takže poprosím to brát s jistým nadhledem. Mým blízkým přítelem je poloviční Řek (žijící v ČR) co je nyní na půl roku v Soluni. Řekové jsou Tureckem nanejvýš znepokojeni a veřejným diskurzem se pohybují slova jako mobilizace. Obecně řecká populace je zklamaná, že zatímco ve světových médiích se nyní řeší USA a George Floyd, tak situace v regionu Evros či na řeckých ostrovech a jakási "militarizace uprchlictví" ze strany Ankary zůstává téměř nepovšimnuta. Také narůstají případy narušení vzdušného prostoru a to už i nad pevninským Řeckem.Skrýt celý příspěvek

 • Laci
  14:51 12.06.2020

  Když to nejde prodat, tak se to daruje? Má to logiku.. Na náhradních dílech trhnou víc než na neuskutečněnym prodeji nebo sešrotování + evropský zbrojovky ostrouhaj.. Chytrý..

  Když to nejde prodat, tak se to daruje? Má to logiku.. Na náhradních dílech trhnou víc než na neuskutečněnym prodeji nebo sešrotování + evropský zbrojovky ostrouhaj.. Chytrý..

  • Rase
   23:29 12.06.2020

   Mno z řeckého pohledu je cokoliv lepší jak M113 a podobné krámy. Ostatně i ty dosavadní mašiny nejsou zadarmo a provoz něco stojí. Případně s provozem budou ty stroje dost podobné. ...Zobrazit celý příspěvek

   Mno z řeckého pohledu je cokoliv lepší jak M113 a podobné krámy. Ostatně i ty dosavadní mašiny nejsou zadarmo a provoz něco stojí. Případně s provozem budou ty stroje dost podobné. Tedy sice krám, ale zadarmo bezva.Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  23:05 11.06.2020

  Prečo USA tak veľmi zaujíma bojaschopnost gréckej armády? Veď Turek si nič nedovolí kym sú spolu v NATO. No a následné sankcie by turkov položili a oni to vedia.

  Prečo USA tak veľmi zaujíma bojaschopnost gréckej armády? Veď Turek si nič nedovolí kym sú spolu v NATO. No a následné sankcie by turkov položili a oni to vedia.

  • technik
   06:49 12.06.2020

   USA nezajímá bojeschopnost řeků je jen zajímá kdo si ty pekáče vezme a kdo bude mávat dolarama.

   USA nezajímá bojeschopnost řeků je jen zajímá kdo si ty pekáče vezme a kdo bude mávat dolarama.

   • Riiiederner
    08:08 12.06.2020

    Proto jim je dávaj zadarmo...to z nich ty dolary budou dostávat dlouho. Na modernizaci bych to asi hned tak neviděl a servis a převoz (kterej částečně sami hradí) je asi fakt ...Zobrazit celý příspěvek

    Proto jim je dávaj zadarmo...to z nich ty dolary budou dostávat dlouho. Na modernizaci bych to asi hned tak neviděl a servis a převoz (kterej částečně sami hradí) je asi fakt nevyrthne.Skrýt celý příspěvek

    • technik
     12:40 12.06.2020

     Proto taky píšu vezme a ne koupi. Servis že je nevytrhne? Jistě máte přesnou představu kolik stojí provoz takových strojů že ? Nebo si myslíte že jednou ročně vymenite olej a ...Zobrazit celý příspěvek

     Proto taky píšu vezme a ne koupi. Servis že je nevytrhne? Jistě máte přesnou představu kolik stojí provoz takových strojů že ? Nebo si myslíte že jednou ročně vymenite olej a filtry a tím to hasne? V údržbě těchto strojů musíte mít sakra naducanou peněženku zejména u modernějších verzí takže opravdu částka na vámi zmíněný převoz plus roční spotřeba nafty je asi taková položka jako když si koupíte vonící stromeček do vašeho vozidla.Skrýt celý příspěvek

   • madrabbit
    11:27 12.06.2020

    Ono mlže být benefitem i to, že si někdo ty věci vezme i zdarma - odpadá ti starost o ně. USA je nahrazují a pro řeckou armádu to je vítaná posila. Takže i zadarmo může být ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono mlže být benefitem i to, že si někdo ty věci vezme i zdarma - odpadá ti starost o ně. USA je nahrazují a pro řeckou armádu to je vítaná posila. Takže i zadarmo může být výhodné.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     12:17 12.06.2020

     Říká se tomu win-win. To ale tihle lidi neznají. A pak přesně tohle použijí na vysvětlení, jací jsou ti Amíci odporní vydřiduši, že vydělají i na tom, když někomu dají něco ...Zobrazit celý příspěvek

     Říká se tomu win-win. To ale tihle lidi neznají. A pak přesně tohle použijí na vysvětlení, jací jsou ti Amíci odporní vydřiduši, že vydělají i na tom, když někomu dají něco zadarmo...Skrýt celý příspěvek

     • technik
      12:47 12.06.2020

      Nikde nepíšu o vydřiduších. Za mě to je stejný kauf jako když AČR mohla mít vozidla Maxx pro za jeden dolar. Jen tvrdím že jim je u zadku jakou schopnost bude mít Řecko, jde o ...Zobrazit celý příspěvek

      Nikde nepíšu o vydřiduších. Za mě to je stejný kauf jako když AČR mohla mít vozidla Maxx pro za jeden dolar. Jen tvrdím že jim je u zadku jakou schopnost bude mít Řecko, jde o business o podporu americkyho trhu a to se jim daří.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      13:10 12.06.2020

      Ona je zřejmě s ohledem na momentální ambice Turecka asi i zajímá. Turecko si hraje na velmoc a zkouší kam až může zajít.

      Ona je zřejmě s ohledem na momentální ambice Turecka asi i zajímá. Turecko si hraje na velmoc a zkouší kam až může zajít.

 • xstandis
  22:08 11.06.2020

  Je vidět, že Amíci umí vydělávat. Stejně by jim tyhle BVP-ecka hnily někde ve skladu na věky věků. Tak šup s nima za darmocha ke spojencům. Ti je budou muset znovu zrepasovat a ...Zobrazit celý příspěvek

  Je vidět, že Amíci umí vydělávat. Stejně by jim tyhle BVP-ecka hnily někde ve skladu na věky věků. Tak šup s nima za darmocha ke spojencům. Ti je budou muset znovu zrepasovat a udržovat několik desítek let - za účasti amerických firem a použití dílů made in USA.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   12:18 12.06.2020

   A Řekové na tom nevydělali?

   A Řekové na tom nevydělali?

 • Larry
  20:42 11.06.2020

  No tak tohle by bylo řešení v potřebných počtech pro AČR. Spolupráce s Izraelci by šla navázat velice dobře a modernizovat. Iron fist je zajímavý a stačilo by připomenout jim ...Zobrazit celý příspěvek

  No tak tohle by bylo řešení v potřebných počtech pro AČR.
  Spolupráce s Izraelci by šla navázat velice dobře a modernizovat.
  Iron fist je zajímavý a stačilo by připomenout jim radarový deal.
  Nebylo by to zadarmo, ale celkově výsledek by byl výrazným zlepšením současné bídy a řešením, které si může ČR dovolit.
  CSG a Excalibur, je tak možnost dostat "mimo hru" závislost resortu na jedné soukromé firmě je až nebezpečná.Skrýt celý příspěvek

  • apache
   20:49 11.06.2020

   Podle mě s ohledem na českou mentalitu, tedy veřejné mínění, by to bylo naprosto neprůchodné.

   Podle mě s ohledem na českou mentalitu, tedy veřejné mínění, by to bylo naprosto neprůchodné.

  • Rase
   20:59 11.06.2020

   AČR chce osádkovou věž a osm lidí výsadku, což Bradley nezvládá (3+7) a už tak je dost těsný. I modernizované by měly výrazně nižší životnost než nová vozidla. Kanón jen v ráži 25 ...Zobrazit celý příspěvek

   AČR chce osádkovou věž a osm lidí výsadku, což Bradley nezvládá (3+7) a už tak je dost těsný. I modernizované by měly výrazně nižší životnost než nová vozidla. Kanón jen v ráži 25 mm atd. Bradley je sice lepší než současné rozhrkané BVP-2, ale nové stroje mají zkrátka mnohem lepší potenciál. Nemluvě o tom, že se na výrobě má výrazně podílet i domácí průmysl, což je fajn. Při modernizaci Bradleyů by to byla práce akorát tak pro Excalibur army .))))Skrýt celý příspěvek

  • Mortles
   11:56 12.06.2020

   Nedávno jsem měl na FB diskusi pod článkem o nových houfnicích s člověkem z armádní komunity. Byl velmi skeptický k nákupu, ale ne kvůli tomu co se koupilo, ale že se vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

   Nedávno jsem měl na FB diskusi pod článkem o nových houfnicích s člověkem z armádní komunity. Byl velmi skeptický k nákupu, ale ne kvůli tomu co se koupilo, ale že se vůbec kupovalo. "Ani pan plukovník nám nebyl schopný říct, proti komu se má bojovat" argumentoval. A jakkoli s tím člověk může nesouhlasit, tenhle názor má hrozně moc lidí. Takže v momentální situaci bych o žádném "řešení v potřebných počtech" nemluvil.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    12:58 12.06.2020

    Tak ten člověk z armádní komunity byl zjevně idiot.

    Tak ten člověk z armádní komunity byl zjevně idiot.

    • Mortles
     13:15 12.06.2020

     Já jsem s ním taky nesouhlasil a myslel si svoje, ale ten názor mu nevezme nikdo, vždyť jsem se dvě hodiny mu to snažil vyvrátit. Prostě v současné ekonomicko-politické situaci se ...Zobrazit celý příspěvek

     Já jsem s ním taky nesouhlasil a myslel si svoje, ale ten názor mu nevezme nikdo, vždyť jsem se dvě hodiny mu to snažil vyvrátit. Prostě v současné ekonomicko-politické situaci se nákupy obrněné techniky budou blbě prodávat lidem jako moudré rozhodnutí. I kdybychom my měli tisíckrát pravdu. Došlo to už i armádě, proto ty jejich PR věci na FB třeba, kde to lidem vysvětlujou.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:41 12.06.2020

      Pokud je ten pán opravdu voják a nechápe nutnost modernizace dělostřelectva je veškerá diskuze s ním zbytečná.

      Pokud je ten pán opravdu voják a nechápe nutnost modernizace dělostřelectva je veškerá diskuze s ním zbytečná.

     • Rase
      23:25 12.06.2020

      Scotty:
      to jsou přesně ti lidi z nichž budou generálové a velcí šéfové. Nejsme rasisti a idiotismus není překážkou ke kariéře.

      Scotty:
      to jsou přesně ti lidi z nichž budou generálové a velcí šéfové. Nejsme rasisti a idiotismus není překážkou ke kariéře.

     • Mortles
      00:27 13.06.2020

      Ad Scotty: hlavně že neustále poukazoval na to, že jako člověk, který nemá s armádou osobní zkušenost (a jen se zajímá o geopolitiku) to nemůžu pochopit. Myslím, že z něj mluvilo ...Zobrazit celý příspěvek

      Ad Scotty: hlavně že neustále poukazoval na to, že jako člověk, který nemá s armádou osobní zkušenost (a jen se zajímá o geopolitiku) to nemůžu pochopit. Myslím, že z něj mluvilo hlavně vyhoření z vojenské kariéry a celková nespokojenost s z jeho pohledu nekompetentním velením. Neustále opakoval že nová děla nepotřebujeme, že potřebujeme nové vojáky atd. Já to použil jenom proto, že je opravdu problém přesvědčit lidi o tom, že je vůbec nějaká investice do obrany nutná případně efektivní a tohle byl ukázkový příklad a kdybychom udělali průzkum veřejného mínění tak myslím zjistíme, že smysl naší armády nechápe velká část populace.Skrýt celý příspěvek

     • beepee
      12:30 13.06.2020

      Ono si stačí občas přečíst diskuzi pod článkem o AČR na Novinkách. Názory typu "Žoldáci ve službách imperialistických USSA" a "Zelený mozky si kupují zbytečné hračky" nebo "Vždyť ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono si stačí občas přečíst diskuzi pod článkem o AČR na Novinkách. Názory typu "Žoldáci ve službách imperialistických USSA" a "Zelený mozky si kupují zbytečné hračky" nebo "Vždyť se ta děla nedají využít při povodních, radši ty peníze dejte do..." se to tam jen hemží. Vždycky si pak říkám, jak velká část populace asi má takové názory. Chci věřit tomu, že jen malá...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:02 13.06.2020

      Mortles Pokud jako voják chtěl pitvat proti komu se kupují houfnice, tak se o geopolitiku zajímá spíš on. Tady nejspíš o tu východní geopolitiku a upřímně to zní jako rozhovor s ...Zobrazit celý příspěvek

      Mortles
      Pokud jako voják chtěl pitvat proti komu se kupují houfnice, tak se o geopolitiku zajímá spíš on. Tady nejspíš o tu východní geopolitiku a upřímně to zní jako rozhovor s voličem SPD. Jak říkám s takovým případem je diskuze zbytečná.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     15:12 13.06.2020

     Scotty
     Přesně, jak píše RaSe, ten má našlápnuto, přesně taková individua hledají politici, aby přes ně mohli armádu ovládat.

     Scotty
     Přesně, jak píše RaSe, ten má našlápnuto, přesně taková individua hledají politici, aby přes ně mohli armádu ovládat.

     • Scotty
      21:20 13.06.2020

      Poslední dobou se jim to ovšem moc nedaří.

      Poslední dobou se jim to ovšem moc nedaří.

    • SYN_
     03:06 14.06.2020

     Ale na druhé straně, hlavně když bude trénovat a připravovat se, pokud se žádný nepřítel nevynoří tak tím líp ne?

     Ale na druhé straně, hlavně když bude trénovat a připravovat se, pokud se žádný nepřítel nevynoří tak tím líp ne?

     • Jirosi
      12:51 14.06.2020

      To určitě, jenže lidé rádi zapomínají :(

      To určitě, jenže lidé rádi zapomínají :(

   • flanker.jirka
    15:11 13.06.2020

    Mortles "Ani pan plukovník nám nebyl schopný říct, proti komu se má bojovat" argumentoval. A jakkoli s tím člověk může nesouhlasit, tenhle názor má hrozně moc lidí. Takže v ...Zobrazit celý příspěvek

    Mortles
    "Ani pan plukovník nám nebyl schopný říct, proti komu se má bojovat" argumentoval. A jakkoli s tím člověk může nesouhlasit, tenhle názor má hrozně moc lidí. Takže v momentální situaci bych o žádném "řešení v potřebných počtech" nemluvil."
    ...asi budou muset gumám zavést povinné politické školení, jako kdysi :-DSkrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:23 13.06.2020

     Pokud tu otázku vybalil přesně tak jak je psáno, tak se nedivým že byl pan plukovník poněkud zaskočen.

     Pokud tu otázku vybalil přesně tak jak je psáno, tak se nedivým že byl pan plukovník poněkud zaskočen.

  • flanker.jirka
   15:15 13.06.2020

   Larry "Iron fist je zajímavý a stačilo by připomenout jim radarový deal. " ... aby byl ten "deal" win-win, tak by museli k radarům ten systém Iron fist dát zadarmo, místo ...Zobrazit celý příspěvek

   Larry
   "Iron fist je zajímavý a stačilo by připomenout jim radarový deal. "
   ... aby byl ten "deal" win-win, tak by museli k radarům ten systém Iron fist dát zadarmo, místo propagačních materiálůSkrýt celý příspěvek

 • ArcheologJD
  19:56 11.06.2020

  No jak je vidět tak z "obstarožních" a "zastaralých" Bradley se stáva doce šlágr a budou vesele sloužit dalších 30-50 let.

  No jak je vidět tak z "obstarožních" a "zastaralých" Bradley se stáva doce šlágr a budou vesele sloužit dalších 30-50 let.

 • Rase
  16:43 11.06.2020

  Řecká armáda má v plánu rovněž modernizaci vozidel Leonidas (což je licenčně vyráběný Steyr 4K 7FA G 127). Návrh vypadá velmi dobře a hlavně využívá výzbroj z vyřazené techniky, ...Zobrazit celý příspěvek

  Řecká armáda má v plánu rovněž modernizaci vozidel Leonidas (což je licenčně vyráběný Steyr 4K 7FA G 127). Návrh vypadá velmi dobře a hlavně využívá výzbroj z vyřazené techniky, což je hodně chytré. Má jít o kanóny Mauser Mk 30F ráže 30 mm původně pořízené pro protiletadlový systém Artemis 30 vyrobený společností EVO a aktuálně vyřazený ze služby. Přesto řecká armáda pořád vlastní 120 kusů a množství náhradních dílů i hlavní, což by výrazně snížilo modernizační náklady. Pořizovací náklady na obdobný kanón by nyní činily více než 350 tisíc euro. Alternativou je možnost osadit kanón Mk 20 ráže 20 mm nebo kanón 2A14 ráže 23 mm z vozidel RH-202, což je ZU-23-2 ruské výroby a provozovaný řeckou armádou.

  https://www.armyrecognition.co... Skrýt celý příspěvek

 • Cami
  16:42 11.06.2020

  AČR nic nedostane, vláda zlobí. MF se bláhově domnívá, že 5% digitální daní něco vydělá. Za vodou nám to hezky spočítají a čeští exportéři, kteří roky makali na prosazení své ...Zobrazit celý příspěvek

  AČR nic nedostane, vláda zlobí. MF se bláhově domnívá, že 5% digitální daní něco vydělá. Za vodou nám to hezky spočítají a čeští exportéři, kteří roky makali na prosazení své značky a svých produktů na US trhu, ti holt utřou. Český export spadne ještě hlouběji do řiti. Místo systémové podpory exportu a ekonomiky (kterou by kdosi musel umět sestavit) je přece snazší zavádět a zvedat daně, které export a ekonomiku zadusí. Potlesk pro MF.Skrýt celý příspěvek

  • Mortles
   11:59 12.06.2020

   Hele, když to lidi v holdingovém plátku MF Dnes budou opěvovat jako "ochranu suverenity" nebo něco takového, tak lid zatleská a preference porostou a není právě to cílem politika?

   Hele, když to lidi v holdingovém plátku MF Dnes budou opěvovat jako "ochranu suverenity" nebo něco takového, tak lid zatleská a preference porostou a není právě to cílem politika?

 • Flader
  16:29 11.06.2020

  Mne sa ten prístup Chorvátska a Grécka celkom pozdáva. V relatívne krátkom čase a za pomerne nízke náklady výrazne navyšujú silu.

  Mne sa ten prístup Chorvátska a Grécka celkom pozdáva. V relatívne krátkom čase a za pomerne nízke náklady výrazne navyšujú silu.

  • Karlos73
   18:15 11.06.2020

   Flader, súhlasím. Tento spôsob lacného obstarania si relatívne moderných prebytkov alebo repasov mi je sympatický. Vedel by som si zachovalé M2A4 Bradley predtaviť v OSSR ...Zobrazit celý příspěvek

   Flader, súhlasím. Tento spôsob lacného obstarania si relatívne moderných prebytkov alebo repasov mi je sympatický. Vedel by som si zachovalé M2A4 Bradley predtaviť v OSSR (120~200ks), stroj je ideálny aj ako platforma pre delostrelectvo-mínomet, SHORAD , ...Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   22:21 11.06.2020

   "Jednání o převozu použitých Bradleyů do Řecka probíhají již od roku 2011."

   Je rok 2020, to je 9.let jednání!

   "Jednání o převozu použitých Bradleyů do Řecka probíhají již od roku 2011."

   Je rok 2020, to je 9.let jednání!

 • moryk
  15:52 11.06.2020

  A nemely by tam na sklade i nejaky Bradley pro nas? :-D

  A nemely by tam na sklade i nejaky Bradley pro nas? :-D

  • Torong
   16:31 11.06.2020

   Tak to by tu některým už asi praskla žilka... A nevím jestli je to typ úplně vhodný pro nás.

   Tak to by tu některým už asi praskla žilka... A nevím jestli je to typ úplně vhodný pro nás.

  • MeV6
   16:34 11.06.2020

   Nic proti Bradleyum, ale víc by se nám asi hodily ty Guardiany 4x4.

   Nic proti Bradleyum, ale víc by se nám asi hodily ty Guardiany 4x4.

   • Rase
    16:47 11.06.2020

    Jop, ty Guardiany se mi taky hodně líbí.

    Jop, ty Guardiany se mi taky hodně líbí.

    • Sabuk
     20:44 11.06.2020

     Moc pěkný stroj. Rozumné rozměry a ta věž s 2 kulomety a granatometem :-)

     Moc pěkný stroj. Rozumné rozměry a ta věž s 2 kulomety a granatometem :-)

     • Rase
      20:54 11.06.2020

      Očividně zvládá i věž Cockerill s kanónem ráže 90 mm, což je docela úlet:
      https://i.pinimg.com/originals...

      Očividně zvládá i věž Cockerill s kanónem ráže 90 mm, což je docela úlet:
      https://i.pinimg.com/originals...

     • Sabuk
      11:26 12.06.2020

      Na youtube je video jak střílí s odměrem 90° a ani to s nim moc nehazí. Pěkný ale praktické využití nic moc

      Na youtube je video jak střílí s odměrem 90° a ani to s nim moc nehazí. Pěkný ale praktické využití nic moc

    • Danieeel
     00:59 12.06.2020

     Mne ten Guardian na prvy pohlad pripomina nasu "novu zuzanu". Minimalne je podobne skaredy. Ale ako starsie vozitko 4x4 zvlada dost.

     Mne ten Guardian na prvy pohlad pripomina nasu "novu zuzanu". Minimalne je podobne skaredy. Ale ako starsie vozitko 4x4 zvlada dost.

  • Scotty
   16:54 11.06.2020

   Pro AČR nejsou Bradley zrovna moc vhodné. Zejména kvůli potřebě výměny nebo zásadní přestavby věže pro použití 30 mm kanónu.

   Pro AČR nejsou Bradley zrovna moc vhodné. Zejména kvůli potřebě výměny nebo zásadní přestavby věže pro použití 30 mm kanónu.

   • skelet
    17:57 11.06.2020

    ale určitě lepší jak modernizovat BVP-1/2

    ale určitě lepší jak modernizovat BVP-1/2

    • satai
     19:11 11.06.2020

     Cokoli lepšího než modernizovat bvp.

     Cokoli lepšího než modernizovat bvp.

     • Scotty
      19:36 11.06.2020

      Tak nějak, ale obávám se že u modernizace Bradleyho také nebude poměr cena-výkon nějak zázračný. Samozřejmě armády kterým nevadí 25 mm kanón a střely TOW to budou vidět jinak.

      Tak nějak, ale obávám se že u modernizace Bradleyho také nebude poměr cena-výkon nějak zázračný. Samozřejmě armády kterým nevadí 25 mm kanón a střely TOW to budou vidět jinak.

     • satai
      20:19 11.06.2020

      ...a 3 + 6

      ...a 3 + 6

     • skelet
      22:13 11.06.2020

      No u Bradley ti dost odpadá starost o odolnost. Takže se můžeš soustředit na jiné věci. U BVP-1/2 musíš překopat vše.

      No u Bradley ti dost odpadá starost o odolnost. Takže se můžeš soustředit na jiné věci. U BVP-1/2 musíš překopat vše.

     • Torong
      12:24 12.06.2020

      "Cokoli lepšího než modernizovat bvp"
      Počkej až si to přečte technik... Ten už ti vysvětlí, že bvp 2 je nejvíc nejlepší bvp na světě...

      "Cokoli lepšího než modernizovat bvp"
      Počkej až si to přečte technik... Ten už ti vysvětlí, že bvp 2 je nejvíc nejlepší bvp na světě...

  • moryk
   17:04 11.06.2020

   Je mne jasny, ze by z ty M2A2 zbyla jen ocel + motor a vse ostatni by se muselo vymenit/upgradovat...

   Je mne jasny, ze by z ty M2A2 zbyla jen ocel + motor a vse ostatni by se muselo vymenit/upgradovat...

  • Klimesov
   17:36 11.06.2020

   Jako posun by to byl, ale přece jen jsou to už fousaté stroje, takže by se muselo provést to co popisujete dole. A to už by líp vyšly komplet nové stroje :D

   Jako posun by to byl, ale přece jen jsou to už fousaté stroje, takže by se muselo provést to co popisujete dole. A to už by líp vyšly komplet nové stroje :D

Načítám diskuzi...