Rusové nabízejí víceúčelové bojové letadlo Su-57E pro export

Rusové nabízejí víceúčelové bojové letadlo Su-57E pro export
Vizualizace Su-57 v barvách indického letectva / militarywatchmagazine.com (Zvětšit)

Podle magazínu IHS Janes společnost Rostec požádala ruskou vládu o vývozní povolení pro bojový letoun Su-57. Největší zájem o vývozní verzi označovanou jako Su-57E se čeká ze Středního východu a asijsko-pacifického regionu.

O projektu víceúčelového bojového letounu páté generace Su-57 jsme na stránkách Armádních novin psali již mnohokrát. Zopakujme si tedy jen to podstatné:

První let prototypu Su-57 se konal 29. ledna 2010 v Komsomolsku na Amuru. Ruské ministerstvo obrany zatím závazně objednalo dva sériové Su-57. První letouny dorazí k leteckým jednotkám do jižního vojenského okruhu v roce 2020.

Podle ruské tiskové agentury TASS smlouva na dodávku dalších 13 sériových Su-57 bude podepsána v roce 2020 s termínem dodání do roku 2025. Datum objednávky dalších letounů je nejistý, avšak podle ruského blogu BMPD, který patří moskevskému think-tanku CAST (Centre for Analysis of Strategies and Technologies), skutečná masová výroba Su-57 nezačne dříve než v roce 2026.

Ostatně současné Su-57 jsou vybaveny staršími motory AL-41F1 (Izdělije 117). Sériová výroba motorů nové generace Izdělije 30 začne až v roce 2023. Ruské letectvo tak jednoduše nemá důvod objednávat výrazně dražší Su-57, když podobné výkony (kromě stealth) nabízí Su-35 s podobnými  motory.

Letoun Su-57 se staršími motory Izdělije 117 však může být zajímavý pro zahraniční zákazníky. Viktor Kladov, ředitel pro mezinárodní spolupráci v holdingu Rostec uvedl, že ruská vláda získala již všechny potřebné dokumenty nutné k vydání vývozního povolení pro Su-57E. Ruský prezident Vladimir Putin má povolení schválit během několika týdnů.

Veřejnost Su-57E poprvé uvidí na Dubai Air Show v listopadu letošního roku. Právě ze Středního východu a asijsko-pacifického regionu se očekává největší zájem o Su-57E.


Su-57

„Věříme, že Střední východ je pro tento letoun atraktivním trhem,“ řekl Kladov na probíhající malajské vojenské výstavě LIMA 2019 (Langkawi International Maritime & Aerospace Exhibition). „Čína nedávno přijala dodávku 24 letounů Su-35 a v příštích dvou letech se [Čína] rozhodne buď pro další Su-35, pro výrobu Su-35 v Číně nebo pořízení stíhačky páté generace. To může být další příležitost pro Su-57E.“

Kladov se také dotkl amerického sankčního zákona CAATSA (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act), přijatého mimo jiné kvůli ruské anexi Krymu nebo údajného vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb. CAATSA definuje sankční kroky vůči třem americkým protivníkům: Íránu, Rusku a Severní Koreji. Současně umožňuje „trestat” společnosti nebo země, které s těmito zeměmi obchodují, zejména ve vojenské oblasti. Kladov si však myslí, že CAATSA potenciální zákazníky neodradí.

O exportním úspěchu Su-57E je přesvědčen také Denis Manturov, šéf Ministerstva průmyslu a obchodu Ruské federace. Podle Manturova má Su-57E šanci především v Indii.

„S ohledem na konkurenci, při nákupu podobných zbraní [Su-57E] se nebere v úvahu pouze cena nebo individuální vlastnosti každého konkrétního letadla. Přestože se jedná o velmi důležité parametry, i tak máme co nabídnout,“ odpověděl ministr na otázku, zda bude Su-57 schopen odolat konkurenci v podobě amerických stíhaček páté generace.

Exportní šance Su-57E nedávno podpořil také ruský prezident Vladimir Putin: „Jde o nejlepší letadlo současnosti, nejlepší letadlo na světě. Podle všech taktických a technických údajů, podle zbraní. Žádné jiné letadlo nelétá jako to naše.“

Zdroj: IHS Janes, Interfax

Nahlásit chybu v článku


Související články

Indická verze Su-57: Rusko a Indie se blíží dohodě

V dohledné době má dojít k podpisu finální dohody, podle které Indie nakoupí 108 rusko-indických ...

Ruský tisk: Stíhačka Su-57 je drahá a zbytečná hračka

Člen expertní rady Státní dumy pro letecký průmysl a vedoucí komise Státní dumy pro právní ...

Armija 2018: Dodávky ruských tanků Armata a stíhaček Su-57

Nedaleko Moskvy v těchto dnech probíhá tradiční mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2018. Na ...

Lobbování za stíhačku Su-57 v ruských médiích

Ruské ministerstvo obrany pořídí prozatím jen jednu letku nových ruských stíhaček páté generace ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Host
    10:18 01.04.2019

    Téma SU57 je na armadkach bezpochyby najdiskutovanejsie tema ;)

    Téma SU57 je na armadkach bezpochyby najdiskutovanejsie tema ;)

  • astor
    07:42 01.04.2019

    Celé to hanění ruské nebo americké techniky mi připomíná hádku malých kluků, co je lepší, jestli tátův Moskvič nebo strejdova Škodovka. Je nesporný technologický náskok Američanů, ...Zobrazit celý příspěvek

    Celé to hanění ruské nebo americké techniky mi připomíná hádku malých kluků, co je lepší, jestli tátův Moskvič nebo strejdova Škodovka. Je nesporný technologický náskok Američanů, který se Rusové snaží dohnat, ostatně jako vždy. Každá nová ruská válečná technika byla především odpovědí na nově zavedené západní zbraně a teď to není jinak. U zbraní je důležitý především odstrašující potenciál a to ruská technika splňuje dostatečně. Celý ten článek je o tom, že Rusové nabízejí Su-57 jako platformu pro různá letectva, kde vybavení stroje bude určovat konečný zákazník. Každý nepotřebuje předraženou, překombinovanou techniku, obecně platí, čím složitější zařízení, tím náchylnější k poruše. Cenově můžou být Rusové zajímaví a politika je dneska víceméně nezajímá, pokud zákazník není otevřený nepřítel. Jako perličku bych rád uvedl, že v létě 1989 jsem se v diskusi s jedním ruským důstojníkem technické služby dověděl, že Američani chtěli koupit MiGy 29 pro námořní pěchotu. Přišlo mi to jako blbost, ale tvrdil mi, že chtějí jen drak s motory, zbytek si dodělají sami. Ale prý neprodají... Hledal jsem od té doby kolikrát jakoukoliv zmínku o podobných jednáních, a nic. Nenarazili jste někde na podobnou zprávu? Ten den byl vůbec zajímavý, poprvé jsem nad Kubinkou viděl ve vzduchu poletovat dvě Su-27...Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
      09:15 01.04.2019

      Také jsem v té době zaslechl, ale nejsem schopen to nijak doložit. Mělo jít pokud vím jen o drak. Podrobnosti neznám,ale se změnou společenských poměrů v ČR se Američané dostali k ...Zobrazit celý příspěvek

      Také jsem v té době zaslechl, ale nejsem schopen to nijak doložit. Mělo jít pokud vím jen o drak. Podrobnosti neznám,ale se změnou společenských poměrů v ČR se Američané dostali k Mig-29 již bez problémů a také k nějaké dokumentaci. Možná to nějak souviselo s F22, která se v té době začínala zalétávat. Ale na letectví jsou zde určitě povolanější.
      S tou dětskou hádkou máte pravdu, probíhají zde vášnivé diskuse nad proklamacemi ruských politiků a novinářů, které jsou hlavně určené ruskému obyvatelstvu, k posilování pocitu,že ruské zbraně jsou nejsilnější na světě. V ruštině je slovo nejsilnější a nejlepší vnímáno stejně.Skrýt celý příspěvek

    • danny
      14:34 01.04.2019

      Astor: Vidíš. Takový sympatický příspěvek a oceňuji, že jsi se ovládl a nehodil do něj tvoje oblíbené provokativní šrapnely:-) Na obranu diskuse musím ocenit, že i přes určitou ...Zobrazit celý příspěvek

      Astor: Vidíš. Takový sympatický příspěvek a oceňuji, že jsi se ovládl a nehodil do něj tvoje oblíbené provokativní šrapnely:-)
      Na obranu diskuse musím ocenit, že i přes určitou vypjatost v tom fandění pro mě byla informačně velmi přínosná. Když si člověk odfiltruje politickou přeangažovanost, tak jsem dnes s velkým zájmem přečetl i Logika:-)Skrýt celý příspěvek

    • Econ
      22:52 01.04.2019

      Mig 29 byl ve své době špička co se týká manévrovatelnosti. Výborné letadlo. Akorát nemělo elektroniku. Proto, podobně jako SUčka, nemělo proti západním letounům šanci. Než by se ...Zobrazit celý příspěvek

      Mig 29 byl ve své době špička co se týká manévrovatelnosti. Výborné letadlo. Akorát nemělo elektroniku. Proto, podobně jako SUčka, nemělo proti západním letounům šanci. Než by se přiblížilo na dostřel (i na dohled), tak už by bylo sestřeleno. Ale pokud by došlo na souboj na krátkou vzdálenost kanóny, pak by měly ruské stroje výhodu.
      Nevím, jak je to dnes, ale zdá se mi, že je to stále stejné. Nebo se pletu?Skrýt celý příspěvek

      • Econ
        22:57 01.04.2019

        Ještě mě napadá, že Mig 29 bylo skvělé na papíře, ale co si vzpomínám, servisáci si stěžovali, že je to hrozně poruchový letadlo.

        Ještě mě napadá, že Mig 29 bylo skvělé na papíře, ale co si vzpomínám, servisáci si stěžovali, že je to hrozně poruchový letadlo.

      • logik
        23:22 01.04.2019

        Nevíme. F-22 i F-35 jsou na tom s manévrovatelností velmi dobře. Mig-29 měla tenkrát obrovskou výhodu v raketách odpalovaných přes rameno. Tedy nejen kanóny, i v souboji raketama ...Zobrazit celý příspěvek

        Nevíme. F-22 i F-35 jsou na tom s manévrovatelností velmi dobře.

        Mig-29 měla tenkrát obrovskou výhodu v raketách odpalovaných přes rameno. Tedy nejen kanóny, i v souboji raketama na blízkou vzdálenost byl smrtelným soupeřem. Žádnou takovou killer featuru teď ruská letadla nemají. Ale jinak máš pravdu, že aerodynamické schopnosti ruských letadel je pořád jejich nejsilnější stránka, to Rusové furt umí hodně dobře a i to při stavbě letadel preferují.

        " servisáci si stěžovali, že je to hrozně poruchový letadlo."
        To se asi - apsoň podle reakcí zahraničních majitelů Ruských letadel (Thajsko, Indie, tuším Malajsie, Alžír...) - až zas tak nezměnilo. Samozřejmě je trochu otázka, nakolik je to letadlem a nakolik uživatelem, ale někteří z nich provozují i západní letadla.Skrýt celý příspěvek

      • Slavoslav
        07:17 02.04.2019

        len ono mu je ta manevorvatelnost v dnesnej dobe na figu. Agilnejsi MiG 29 dostal v priamom strete s Su 27 na prdel

        len ono mu je ta manevorvatelnost v dnesnej dobe na figu. Agilnejsi MiG 29 dostal v priamom strete s Su 27 na prdel

  • cejkis
    22:47 31.03.2019

    Demagogickou snahu logika o vytvoření iluze neexistence požadavku na stroj pro vybojování vzdušné nadvlády berte s rezervou. Stačí si přečíst záměry hybridu F22/F35 nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Demagogickou snahu logika o vytvoření iluze neexistence požadavku na stroj pro vybojování vzdušné nadvlády berte s rezervou.

    Stačí si přečíst záměry hybridu F22/F35 nebo proklamovaný zájem v minulosti Japonska, Izraele na nákup F22. Západní společenství trpí chybějícím strojem této katergorie a nezbývá nic jiného než nakupovat F35. Ve většině zemí světa to není problém, jen v oblasti Jihočínského moře jsou při pohledu na vývoj čínských technologií trochu nervózní. A pokud Rusko získá peníze a protlačí export Su57 nebo dodá jen část technologií, které budou zajímavé pro Čínu, bude nervozita ještě vyšší.

    Současný stav považuji za podbízení se Indii.Skrýt celý příspěvek

    • logik
      22:59 31.03.2019

      "nebo proklamovaný zájem v minulosti Japonska, Izraele na nákup F22. " Ano - obě tyto země stojí o dvoumotoráka, protože využijí největší výhodu, kterou dnes dvoumotorák má - ...Zobrazit celý příspěvek

      "nebo proklamovaný zájem v minulosti Japonska, Izraele na nákup F22. "
      Ano - obě tyto země stojí o dvoumotoráka, protože využijí největší výhodu, kterou dnes dvoumotorák má - dlouhý dolet. Izrael to potřebuje proti Íránu, Japonsko proti Číně.
      To je totiž dnes reálná a největší výhoda dvoumotoráku a to je důvod, proč Rusko, mající velkou rozlohu, defakto rezignovalo na vývoj jednomotorových stíhačů.

      S vybojováním vzdušné nadvlády ale toto až tak nesouvisí, respektive je to - stejně jako maximální rychlost - jen jedna z málo podstatných vlastností.Skrýt celý příspěvek

      • cejkis
        23:25 31.03.2019

        Nepoučitelný.

        Vybojování vzdušné nadvlády není o ničem jiném než být všude včas. A proto větší dolet, větší rychlost, více zbraní je stěžejní.

        Nepoučitelný.

        Vybojování vzdušné nadvlády není o ničem jiném než být všude včas. A proto větší dolet, větší rychlost, více zbraní je stěžejní.

        • logik
          23:53 31.03.2019

          Pleteš si vybojování vzdušné nadvlády s interceptorem. Je to, jako bys tvrdil, že nejpodstatnější pro tank je rychlost. Jistě sou úkoly, kde je rychlost tanku důležitá, ale hlavní ...Zobrazit celý příspěvek

          Pleteš si vybojování vzdušné nadvlády s interceptorem.

          Je to, jako bys tvrdil, že nejpodstatnější pro tank je rychlost. Jistě sou úkoly, kde je rychlost tanku důležitá, ale hlavní schopností tanku je zabít a nebýt zabit. Pro air superiority stíhač to je úplně stejně. Až na to, že
          - "ochrana" letadla dnes není primárně ani pancíř, ani obratnost - obojí rakety hravě překonají. Hlavní ochranou letadla je nebýt zaměřen. Tedy nezjistitelnost (jak v radarovém, tak IR spektru) a schopnosti REB.
          - a stejně jako u výzbroje tanku jde především o to překonat ochranu cizího tanku, tedy pancíř, zde je klíčovou schopností soupeře najít a zaměřit.

          Být někde rychleji je hezké, ale pokud bojuji se soupeřovými letadly o to, kdo zůstane ve vzduchu, tak je jedno, že tam budu o pět minut později, když za těch pět minut půjdou protivníkova letadla k zemi.Skrýt celý příspěvek

      • cejkis
        23:31 31.03.2019

        Pokud protivník bude rovněž se stealth technologií přijde na řadu energetická manévrovatenost, kterou lze indikovat na poměru tahu ku tíze. Dvoumotorové stroje mají lepší poměr. ...Zobrazit celý příspěvek

        Pokud protivník bude rovněž se stealth technologií přijde na řadu energetická manévrovatenost, kterou lze indikovat na poměru tahu ku tíze. Dvoumotorové stroje mají lepší poměr. Konkrétně F22 má tento poměr při 50% paliva o 20% lepší než F35. A třeba možné zatížení na m2 je u F35 větší, ovšem se vzrůsatjícím zatížením F35 rapidně padá v poměru tahu ku tíze hluboko pod parametry F16. Zkrátka F35 je náhrada za F16 a více od toho nečekejte.

        A věřte, že žádná země nevyřadí F15 a F16 s tím, že nahradí vše stroji F35. Všichni hledají náhradu za F15 a v západním společenství nárada neexistuje. Proto modernizace, varianty silent eagle, koncept F35 technologií v draku F22.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          00:01 01.04.2019

          "Pokud protivník bude rovněž se stealth technologi" No až bude, tak se to bude řešit... Zatím takový protivník není a ani nevypadá, že by v dohledné době byl. " přijde na řadu ...Zobrazit celý příspěvek

          "Pokud protivník bude rovněž se stealth technologi"
          No až bude, tak se to bude řešit... Zatím takový protivník není a ani nevypadá, že by v dohledné době byl.

          " přijde na řadu energetická manévrovatenost, "
          1) I stealth protivníka dnešní radary detekují na řádově nízké desítky kilometrů. Tedy žádný dogfight
          2) Právě to, že jsou letadla stealth, znamená, že když jedno letadlo zmerčí druhé, tak už je jistě v no-escape zóně rakety. Takže Stealth technologie podstatně posiluje význam včasné detekce protivníka - když si dřív detekoval banditu na 200km, a věděl jsi, že stejně musíš čtyřikrát blíž, abys moh střílet, tak Ti to, že vidíš první, zas takovou výhodu nedalo. Jen možnost rozhodnout, jestli půjdeš do souboje.
          U stealth stroje obránce ani nebude vědět, kdo po něm střelil.

          "Všichni hledají náhradu za F15"
          Ne všichni. Ti, kdo potřebují dvoumotoráky. Tedy Ti, kdo mají potřebu zasahovat na velké vzdálenosti. Např. i tak velká armáda jako Německá má max EFT, což je defakto jednomotorák (dva motory, co vydaj za jeden...) a je spokojena - v Evropě dvoumotoráky zas tak velkej význam nemají.Skrýt celý příspěvek

          • Clanek
            14:07 01.04.2019

            Ach jaj, kolikrat uz si lidi predstavovali ze dogfightum odzvonilo aby je kazda dalsi valka znovu a znovu (byt v sestupne mire) presvedcila ze se pletou. Ze existuje neco jako kryt ...Zobrazit celý příspěvek

            Ach jaj, kolikrat uz si lidi predstavovali ze dogfightum odzvonilo aby je kazda dalsi valka znovu a znovu (byt v sestupne mire) presvedcila ze se pletou. Ze existuje neco jako kryt se terenem, ze existuji omezeni techniky na kazde strane (ktere se vzdy ta druha strana pokusi vyuzit), ze existuji skryta politicka omezeni (treba potreba vizualne identifikovat) a co cert nechtel, to zase zklouzne k tomu uz tolikrat pochovanemu dogfightu.

            Jednoduse tady ma cejkis pravdu. F-35 muze byt fantasticke ero, vseumel ktery se neztrati ani v AA souboji, ale coby jednomotorak zkratka trpi v nekterych oblastech vrozenymi kompromisy. Kompromisy, ktere poctivy dvoumotorak ala F-22 (nebo to cim by melo Su-57 byt) netrpi (a zase si za to rekne adekvatni cenu). Toho si jsou vedomi vsechny staty ktere maji moznost sedlal oba stroje (alespon v minule generaci), Singapur, Japonsky, Korea, Izrael... ani jeden z tech statu nechce stavit vsechno na F-35. Vedi, ze pokud by se treba cinanum behem 10-20 let povedlo postavit co do SW, senzoru a stealth vlastnosti obdobne ero, ale s dvoumotorovym hardwarem, budou mit problem, ktery by s F-22 nemeli. V tomhle bode (a jen v tomhle bode) s cejkisem zkratka souhlasim. I zapadni svet by nemel zanevrit na nextgen dvoumotorak. Pokud budou USA opet skoupe na vyvoz, tak holt si ho v uskupeni vice statu (nabizi se jich prehrsel) vyvinout svepomoci. Doufam ze uz se tak deje, indicie jsou.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            16:08 01.04.2019

            " uz tolikrat pochovanemu dogfightu." Zapomínáš na to, že dnešní letadla už umí odpalovat rakety "přes rameno". Tadle schopnost hodně změnila hřiště. "coby jednomotorak zkratka ...Zobrazit celý příspěvek

            " uz tolikrat pochovanemu dogfightu."
            Zapomínáš na to, že dnešní letadla už umí odpalovat rakety "přes rameno". Tadle schopnost hodně změnila hřiště.

            "coby jednomotorak zkratka trpi v nekterych oblastech vrozenymi kompromisy. "
            Ale to trpí i dvoumotorák. Dvoumotorák bude vždy větší, což znamená lepší detekovatelnost i vlastně horší manévrovatelnost (zatáčku udělá na větším poloměru - koukni se někdy, jak nesmyslně obratné jsou RC modely letadel), motory budou mít větší IR stopu...

            Takže je prostě třeba vždy posoudit, která limitace je pro danou roli jak velký problém. U dvoumotoráku pro air superiority jsou dneska podstatné především dvě výhody:
            a) možnost zástavby silnějšího radaru
            b) udělení větší energie raketě při odpalu
            Zatím ovšem a) nehraje takovou roli, protože ten rozdíl je menší, než to, o kolik zatím západní radary předčí to, co staví jinde, koneckonců i Su-57 má v nose méně modulů, než F-35: nejspíš budou mít problém s odpadním teplem a chlazením. Béčko pak zas nám řeší převaha v Stealth.

            Takže reálně teď žádné cizí dvoumotoráky neohrožují "dominanci".

            "behem 10-20 let povedlo postavit co do SW, senzoru a stealth vlastnosti obdobne ero, ale s dvoumotorovym hardwarem,"
            Fór je v tom, že drak letadla je dneska v podstatě to nejmenší. Vývin senzorů a avioniky a motorů dnes dělá podstatnou část ceny vývoje letadla. Takže je především třeba právě držet náskok v avionice a motorech, a to si držíme.
            Kvalitní drak se dá navrhnout poměrně rychle, když je dost peněz, což v případě zhoršující bezpečnostní situace bude.

            Musí se počítat s nějakou ekonomickou realitou. Dvoumotorák by nebyl ekonomicky utáhnutelný pro nemalou část zájemců o F-35. Současný vývoj F-35 a ještě dvoumotoráku by zas nebyl ekonomicky ufinancovatelný - už takhle měla F-35 problémy.

            Proto tvrdím, že nám teď dvoumotorák nechybí. Ne, že by nebyl o něco lepší. Byl. Ale dokud F-35 převyšuje protivníky tak jak převyšuje, tak je lepší věnovat peníze na další vývoj toho, co nám tu převahu zaručuje, tedy na další vývoj avioniky v F-35 s tím, že v případě potřeby se to překlopí do většího éra.

            A ne plejtvat peníze na vývoj dvoumotoráku, kterej teď nebude mít reálného soupeře, a tím mít menší zdroje na další vývin technologií, které nám zaručují reálnou převahu.

            PS: "Singapur, Japonsky, Korea, Izrael... ani jeden z tech statu nechce stavit vsechno na F-35. "
            Na to už jsem odpovídal, všechny tyto státy mají potřeby vést údery na velkou vzdálenost. Geografická situace v Evropě je jiná, pro nás dolet F-35 stačí více než dostatečně.Skrýt celý příspěvek

          • balm
            16:39 01.04.2019

            @logik 16:08 01.04.2019 Odvážné tvrzení, které se nezakládá na pravdě. Vývoj draku a potahu letounu se neustále komplikuje a prodražuje. Osobně si jako konstruktér specializující ...Zobrazit celý příspěvek

            @logik 16:08 01.04.2019

            Odvážné tvrzení, které se nezakládá na pravdě. Vývoj draku a potahu letounu se neustále komplikuje a prodražuje. Osobně si jako konstruktér specializující se na vztlakové mechanizace křídel myslím, že největší a nejtěžší výzva v celé historii letectví přichází právě s požadavky 6. generace. Ani přechod z plátěných potahů a dřevěných konstrukcí na celokovové, nebyla taková revoluce, jako právě 6. generace při požadavcích, které se na letoun kladou.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            17:46 01.04.2019

            balm: asi jsem se nepřesně vyjádřil.... anebo se pletu... :-) Když jsem to psal, tak jsem dokonce přemejšlel, jestli nemám oddělit "vývoj materiálů" a "drak" (protože o ...Zobrazit celý příspěvek

            balm: asi jsem se nepřesně vyjádřil.... anebo se pletu... :-)
            Když jsem to psal, tak jsem dokonce přemejšlel, jestli nemám oddělit "vývoj materiálů" a "drak" (protože o problematičnosti vývoje materiálů zas něco tuším) a pak jsem to zjednodušil, možná do nesmyslu.

            Vývojem draku jsem myslel tu část, že mám k dispozici již vyvinuté materiály (pro jednomotorák) a z nich chci postavit dvoumotorák. Ne to, že vyvíjím materiály, které splňují nároky na to, co chci dělat.

            Nebo se v tomto mýlím? Že kdybych potřeboval vyvinout nový drak pro dvoumotorvé éro, že nemohu jednoduše vzít materiály, které jsem vyvinul na jednomotoráka, a postavit z nich větší drak? Popř. pokud ano, jaký je hlavní důvod?Skrýt celý příspěvek

        • Shania
          19:27 01.04.2019

          F-35A T/W neklesne pod F-16blk50 pokud pocitas stejnou zatez. 50% paliva je 4200kg a nebo 1600kg... Lepší porovnaní T/W mezi F-35, F-16 a F-22 od 2t paliva/zbrani do 10t (což +/* ...Zobrazit celý příspěvek

          F-35A T/W neklesne pod F-16blk50 pokud pocitas stejnou zatez.
          50% paliva je 4200kg a nebo 1600kg...

          Lepší porovnaní T/W mezi F-35, F-16 a F-22 od 2t paliva/zbrani do 10t (což +/* odpovida plne interní výzbroji F-35A a plne letove obalce)

          1,25 1,20 1,44
          1,17 1,10 1,37
          1,10 1,01 1,32
          1,04 0,94 1,26
          0,99 0,87 1,21
          0,94 0,82 1,17
          0,90 0,77 1,13
          0,86 0,72 1,09
          0,82 0,68 1,05

          ---
          Nahrada F-15 neni F-35, ale next gen stroj, který může mít prioritu uplně někde jinde.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            20:12 01.04.2019

            To srovnání ale není úplně férové: neměla by se počítat se stejným množstvím paliva, ale s takovým množstvím paliva, které umožní stejný dolet. Pokud vezmeme jako referenci F-35, ...Zobrazit celý příspěvek

            To srovnání ale není úplně férové: neměla by se počítat se stejným množstvím paliva, ale s takovým množstvím paliva, které umožní stejný dolet. Pokud vezmeme jako referenci F-35, tak F-16 dopadne o fous líp (ale furt asi F-35 nepřekoná) a F-22 se o něco více zhorší (ale furt bude mezi ní a F-35 díra).

            Ale to je jen poznámka k metodice, na tom, jak se ta letadla co se T/W k sobě mají to nic nezmění.Skrýt celý příspěvek

      • jj284b
        13:53 01.04.2019

        akurat ze F35 ma dlhsi dolet ako F22...

        akurat ze F35 ma dlhsi dolet ako F22...

        • logik
          16:14 01.04.2019

          Bez bagů. Dolet F-22 lze prodloužit bagama, pak má dolet větší než F-35.

          Bez bagů. Dolet F-22 lze prodloužit bagama, pak má dolet větší než F-35.

  • madrabbit
    21:27 31.03.2019

    Tak něco mimo obvyklé flame-war o ničem. Ty kamo jsou super, a ta pro Indii bomba - už se teším na plastikový model. Ne, že by F-22 nebo F-35 nevypadaly dobře, ale tohle je ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak něco mimo obvyklé flame-war o ničem.

    Ty kamo jsou super, a ta pro Indii bomba - už se teším na plastikový model. Ne, že by F-22 nebo F-35 nevypadaly dobře, ale tohle je bomba.

    A teď mne sežerte :-DSkrýt celý příspěvek

  • logik
    15:37 31.03.2019

    A ještě, jak givitz navrhuje srovnání dle ceny. To je vlastně dobré srovnání, možná nejlepší. Uvidíme, kolik se nakoupí Su-57 a za kolik. Pokud je to lepší letadlo, než F-35, ...Zobrazit celý příspěvek

    A ještě, jak givitz navrhuje srovnání dle ceny. To je vlastně dobré srovnání, možná nejlepší. Uvidíme, kolik se nakoupí Su-57 a za kolik.

    Pokud je to lepší letadlo, než F-35, mělo by se ho prodat více za stejnou cenu jako F-35, nebo stejně za cenu větší. Přeci tak výborné letadlo nebudou Rusové prodávat pod cenou....Skrýt celý příspěvek

    • givicz
      20:41 31.03.2019

      logik je očividné, že co se týče zbrojního obchodu tak se nenakupuje systémem cena/výkon ale podle geopolitických měřítek a také velmi často podle toho co Američané dovolí .. viz ...Zobrazit celý příspěvek

      logik je očividné, že co se týče zbrojního obchodu tak se nenakupuje systémem cena/výkon ale podle geopolitických měřítek a také velmi často podle toho co Američané dovolí .. viz zkušenosti z poslední doby kdy Američané chtějí uvalit sankce na země co si chtějí nakupit Ruskou armádní techniku...
      Nicméně i tak věřím, že su 57E bude exportně úspěšné letadlo...Skrýt celý příspěvek

      • logik
        22:02 31.03.2019

        "geopolitických měřítek a také velmi často podle toho co Američané dovolí ." Ale blbost. To můžeš tvrdit v Evropě, ale v Asii, Africe i jižní americe si každej dovoluje kupovat co ...Zobrazit celý příspěvek

        "geopolitických měřítek a také velmi často podle toho co Američané dovolí ."
        Ale blbost. To můžeš tvrdit v Evropě, ale v Asii, Africe i jižní americe si každej dovoluje kupovat co chce. I ty údajní velcí spojenci USA Saudové klidně kupujou ruské zbraně...

        Ale je hezký, jak se bráníš - je vidět, že ani sám nevěříš, že to "skvělý a tak levný letadlo" někdo koupí... :-)Skrýt celý příspěvek

        • givicz
          22:39 31.03.2019

          logik námatkou : USA uvalily sankce na čínskou armádní agenturu, nakupovala zbraně z Ruska Více na ...Zobrazit celý příspěvek

          logik námatkou :
          USA uvalily sankce na čínskou armádní agenturu, nakupovala zbraně z Ruska
          Více na https://www.e15.cz/zahranicni/... Skrýt celý příspěvek

          • logik
            23:01 31.03.2019

            A? Mění to něco na tom, že od Ruska kupuje zbraně kde kdo? Takže výmluva, že Su-57 nikdo moc kupovat nebude, je jen výmluva?

            A? Mění to něco na tom, že od Ruska kupuje zbraně kde kdo? Takže výmluva, že Su-57 nikdo moc kupovat nebude, je jen výmluva?

          • givicz
            23:17 31.03.2019

            logik jestli nevidíš, že USA se chovají v obchodu nefér je mi tě líto... různé sankce atp.... Turci by S400 mohli vyprávět

            logik jestli nevidíš, že USA se chovají v obchodu nefér je mi tě líto... různé sankce atp.... Turci by S400 mohli vyprávět

          • logik
            23:30 31.03.2019

            Ale já vím, že USA uvalili sankce (i vím narozdíl od Tebe proč). Mění to něco na tom, že Rusko je v současné době druhý největší exportér zbraní na světě, a že navíc Ruský export ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale já vím, že USA uvalili sankce (i vím narozdíl od Tebe proč). Mění to něco na tom, že Rusko je v současné době druhý největší exportér zbraní na světě, a že navíc Ruský export zbraní dokonce meziročně vyrostl - a že teda Tvoje tvrzení, že lidé nebudou Su-57 kupovat kvůli sankcím je evidentně výmluva (a navíc výmluva působící dosti ufňukaně :-)).

            Nebo dokážeš vysvětlit, jaktože se jiné Ruské zbraně kupují? Když podle Tebe USA dokážou znemožnit prodejt Su-57?Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
    14:48 31.03.2019

    Givicz: navrhuji udělat tabulku kde bude porovnání SU 57 / F35 1 - max rychlost 2 - obratnost 3 - schopnosti radaru (dosah, schopnost kolik je schopen sledovat cílů, max. kolik ...Zobrazit celý příspěvek

    Givicz: navrhuji udělat tabulku kde bude porovnání SU 57 / F35 1 - max rychlost 2 - obratnost 3 - schopnosti radaru (dosah, schopnost kolik je schopen sledovat cílů, max. kolik postřelovat ) 4 - max dolet 5 - max dostup 6 - stoupavost 7 - kolik max unese munice 8 - stealth 9 - cena potom se můžeme bavit kdo je lepší.... myslím, že SU 57 ve většině parametrů roznese F35 na kopytech...

    To jako vážně?
    To se zde najde takový člověk, který chce porovnávat nesrovnatelné?
    Člověk, který chce porovnávat DVOUMOTOROVÝ víceúčelový letoun, s JEDNOMOTOROVÝM víceúčelovým letounem?
    Co to má jako za smysl porovnávat už od samého konstrukčního základu odlišné letouny?
    Vždyť je to zhovadilost. Dvoumotorák by měl mít vždy o něco vyšší výkony. Je to dáno jeho konstrukcí oproti jednomotoráku.

    Su-57 není Ruská odpověď na F-35, ale na F-22.

    Až budou rusové disponovat jednomotorovým víceúčelovým strojem 5. generace, tak můžeme začít porovnávat.
    Do té doby je to už ze samotné podstaty nesmysl.Skrýt celý příspěvek

    • givicz
      20:38 31.03.2019

      Tak je zřejmé, že F22 se další vyrábět nebudou, kolegové z NATO je nedostanou takže je namístě to porovnávat s F35 a jsem rád, že se potvrzuje, že v drtivé většině parametrů je ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak je zřejmé, že F22 se další vyrábět nebudou, kolegové z NATO je nedostanou takže je namístě to porovnávat s F35 a jsem rád, že se potvrzuje, že v drtivé většině parametrů je lepší Su 57 jako F35 ... :)Skrýt celý příspěvek

      • Shania
        21:55 31.03.2019

        Ve vetsine tech tvých papirovych parametru ano (a vůbec nepochybuju, ze bude mit výkony na urovni F-22 s delším doletem a vetsi nosností internich zbrani), ale v tech na kterych ...Zobrazit celý příspěvek

        Ve vetsine tech tvých papirovych parametru ano (a vůbec nepochybuju, ze bude mit výkony na urovni F-22 s delším doletem a vetsi nosností internich zbrani), ale v tech na kterych doopravdy zalezi NE.

        Bojova hodnota Su-57 jako zbranoveho systemu (aspon v nejblizsi budoucnosti) proti F-35 je prakticky nulova a pro zákazniky obrovske riziko.*

        Muzem si o tom promluvit za 5let, ale jestli to půjde tak jak do ted, nikdo nebude mít operacni zkusenosti, co by stali za rec do 10let...

        A v okamziku, kdy bude smysluplne mnozstvi stroju vstupovat do sluzby, bude nastupovat taky cela rada novych konstrukci a F-35 bude v bloku 5-6 ...

        *a pokud ruské RAM pujde podobnou cestou jako to americke, zákaznici se můžou jen modlit, aby jim ho rusové vubec nedali...Skrýt celý příspěvek

        • marecino
          13:05 01.04.2019

          ako to myslis s tym RAM?

          ako to myslis s tym RAM?

          • balm
            16:51 01.04.2019

            Tak, že RAM materiály i nátěry jsou nejpřísněji střeženým tajemstvím a know-how, které si jednotlivé státy chrání a nedovolují export. Stroje určené pro export, včetně partnerských ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak, že RAM materiály i nátěry jsou nejpřísněji střeženým tajemstvím a know-how, které si jednotlivé státy chrání a nedovolují export. Stroje určené pro export, včetně partnerských zemí podílející se na vývoji a financování, se značně odlišují.

            Například Velká Británie nedostane stejný RAM nátěr (obsahuje přesně vrstvené a tvarované částice, elastické části pro přeměnu energie, feritová vlákna apod.), který používá USAF. Všude stejné, ať jde o letadla, rakety, nebo tanky. Snad si nemyslíte, že Austrálie nakoupila tanky Abrams se stejným pancéřováním (ochuzený uran)? Samozřejmě, že nenakoupila, protože ten se nesmí dostat ven a dostali "australskou verzi s titanem". Nejde o to, že by nechtěli a nezaplatili, prostě jde o přísně chráněné technologie a produkty, které se nesmí dostat za hranice.

            Že si Rusko pomohlo při vývoji STEALTH je známá věc, přece jen o fragmenty sestřelené F-117 (sestřelen 27. března 1999). Některé trosky jsou v umístěné v muzeu, další nakoupilo Rusko a Čína. Velký zájem projevili i USA a další země o modifikace provedené na komplexu Něva-M, které provedl plukovník Zoltán Dani.Skrýt celý příspěvek

          • RiMr71
            17:52 01.04.2019

            "Například Velká Británie nedostane stejný RAM nátěr (obsahuje přesně vrstvené a tvarované částice, elastické části pro přeměnu energie, feritová vlákna apod.), který používá ...Zobrazit celý příspěvek

            "Například Velká Británie nedostane stejný RAM nátěr (obsahuje přesně vrstvené a tvarované částice, elastické části pro přeměnu energie, feritová vlákna apod.), který používá USAF."

            Je to podložené nějakými fakty?Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            18:30 01.04.2019

            Mýslim tim nakladnou udržbu. balm: nějaký zdroj k RAM, posledně jsi se odpovědi vyhnul? Mimochodem Dani neprovedl žádné modifikace na ...Zobrazit celý příspěvek

            Mýslim tim nakladnou udržbu.

            balm: nějaký zdroj k RAM, posledně jsi se odpovědi vyhnul?

            Mimochodem Dani neprovedl žádné modifikace na radaru.
            https://www.reddit.com/r/Credi... Skrýt celý příspěvek

          • marecino
            23:00 01.04.2019

            Aj tu je pekný článok o tom ako ho srby zostrelili
            https://www.leteckymagazin.sk/...

            Aj tu je pekný článok o tom ako ho srby zostrelili
            https://www.leteckymagazin.sk/...

  • damik
    14:33 31.03.2019

    Givicz: navrhuji udělat tabulku kde bude porovnání SU 57 / F35 1 - max rychlost 2 - obratnost 3 - schopnosti radaru (dosah, schopnost kolik je schopen sledovat cílů, max. kolik ...Zobrazit celý příspěvek

    Givicz: navrhuji udělat tabulku kde bude porovnání SU 57 / F35 1 - max rychlost 2 - obratnost 3 - schopnosti radaru (dosah, schopnost kolik je schopen sledovat cílů, max. kolik postřelovat ) 4 - max dolet 5 - max dostup 6 - stoupavost 7 - kolik max unese munice 8 - stealth 9 - cena potom se můžeme bavit kdo je lepší.... myslím, že SU 57 ve většině parametrů roznese F35 na kopytech...


    A co treba pocet sestrelu na cviceni oproti jinemu NATO letadle, Ruskym ekvivalentum a nejmodernejsim NATO SAMs; casto v nepratelske presile:

    F22 = 1:100
    F35 = 1:20

    Za tech 100 nebo 20 si dosad libovolne Ruske letadlo.

    Protoze v dnesni dobe je to jen o tom kolik nejmodernejsich a nejrychlejsich sensoru, radaru a algoritmu dostanes do vzduchu, do raket, jak si to vsechno zesitujes dohromady a kdo koho uvidi prvni. Az teda ty nejake SU57 budou v budoucnosti nasazene tak se rozsviti na radarech jako vanocni stromky. Stejne jako vsechny NATO 4.+ genererace letadel na Red Flag cviceni.Skrýt celý příspěvek

    • givicz
      15:24 31.03.2019

      nevím jak to v NATO testují ... ale SU 57 umí spolupracovat s dalšími SU 57 ve skupině s radarem na S400/S500 má umět spolupracovat S-70 Ochotnik-B ...

      nevím jak to v NATO testují ... ale SU 57 umí spolupracovat s dalšími SU 57 ve skupině s radarem na S400/S500 má umět spolupracovat S-70 Ochotnik-B ...

      • logik
        15:44 31.03.2019

        A to nás má jako přizdít? Vždyť to je schopnost, kterou má každé 4. gen éro - v tom se Su-57 od 4. gen letadel neliší. Jestli jsi nepochopil, tak damik tvrdí, že se Su-57 neliší ...Zobrazit celý příspěvek

        A to nás má jako přizdít? Vždyť to je schopnost, kterou má každé 4. gen éro - v tom se Su-57 od 4. gen letadel neliší.

        Jestli jsi nepochopil, tak damik tvrdí, že se Su-57 neliší od 4. gen letadel i v tom, že prostě bude na radaru vidět, protože jeho redukce RCS je pouze omezená. Takže pro ledala, která mají RCS redukovaná ze všech směrů, to bude furt stejná jednohubka, jako ta 4. gen letadla z těch red flagů.

        Znovu: úspěšný stíhač není nejlepší dogfighter, ale ten, kdo se dogfightu umí nejlépe vyhnout. Při kvalitě dnešních raket je dogfight smrtelný pro libovolně obratné letadlo.Skrýt celý příspěvek

        • damik
          16:25 31.03.2019

          K cemu dogfight v dnesni dobe, kdy se vsechny rakety strileji bud z BVR nebo 360 stupnu ... spis vidim budoucnost v sensorovych a radarovych dronech ve predu; drony jako nosice ...Zobrazit celý příspěvek

          K cemu dogfight v dnesni dobe, kdy se vsechny rakety strileji bud z BVR nebo 360 stupnu ...

          spis vidim budoucnost v sensorovych a radarovych dronech ve predu; drony jako nosice raket uprosted; a velitele a AWACSy pekne v vzaduSkrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            18:46 31.03.2019

            již nyní může dojít k situaci, že proti sobě budou působit strany se stealth letadly a pak to bude vypadat jak, když radarový obraz nemají použitelný? ... reálný dosah radarů bude ...Zobrazit celý příspěvek

            již nyní může dojít k situaci, že proti sobě budou působit strany se stealth letadly a pak to bude vypadat jak, když radarový obraz nemají použitelný? ... reálný dosah radarů bude nižší než dosah pasivních infraervených senzorůSkrýt celý příspěvek

          • logik
            19:44 31.03.2019

            "již nyní může dojít k situaci, že proti sobě budou působit strany se stealth letadly a pak to bude vypadat jak, když radarový obraz nemají použitelný?" Stealth neznamená ...Zobrazit celý příspěvek

            "již nyní může dojít k situaci, že proti sobě budou působit strany se stealth letadly a pak to bude vypadat jak, když radarový obraz nemají použitelný?"
            Stealth neznamená neviditelný. F-35 by se měli vidět na řádově malé desítky km. Tedy žádný dogfight, jen prostě dosah - ať už radarů, nebo senzorů - bude podstatně menší, než dostřel raket. A kdo dřív druhého uvidí, ten druhého sejme - rakety jsou dnes podstatně spolehlivější než dříve.

            ".. reálný dosah radarů bude nižší než dosah pasivních infraervených senzorů"
            Např. v mracích je Ti IRST víš na co...Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            17:17 01.04.2019

            @logik Ano, řádově desítky km. V těchto oblastech bude IRST možná reagovat dříve, stačí se podívat na výbavu F35. Samozřejmě, že oblačnost představuje problém, ale kolik toho ...Zobrazit celý příspěvek

            @logik
            Ano, řádově desítky km. V těchto oblastech bude IRST možná reagovat dříve, stačí se podívat na výbavu F35. Samozřejmě, že oblačnost představuje problém, ale kolik toho poletí přímo v mraku? Už za války se to eliminovalo tak, že pod nimi a nad nimi se hlídkovalo oddělené, ale to mi tu nejspíše napíšete, že IRST třetí meteor. Asi by to bylo na delší diskusi, protože RCS současných PLŘS je tak velká, že může dojít k jejímu sestřelení střelou použitou jako antiraketa. Těch pár desítek km také může znamenat mnohem méně času na vše a přejde se do vizuálního kontaktu.
            Střely jsou spolehlivé, ale nikdo nevíme co jak zareaguje na REB.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            20:32 01.04.2019

            "Ano, řádově desítky km. V těchto oblastech bude IRST možná reagovat dříve, " To je možné, reálně je to tak na hraně (dosah IRST v celokruhové detekci 100km+ je mýtus). Vzhledem k ...Zobrazit celý příspěvek

            "Ano, řádově desítky km. V těchto oblastech bude IRST možná reagovat dříve, "
            To je možné, reálně je to tak na hraně (dosah IRST v celokruhové detekci 100km+ je mýtus). Vzhledem k tomu, že to je zatím hypotetická situace a nevíme, co se bude jak zlepšovat, tak asi nemá smysl nad tím bádat. Proti současným protivníkům ale furt IMHO vítězí radar.

            Ale především dosah radaru i proti VLO - ať už IRST bude fungovat lépe nebo ne -
            znamená, že furt nepůjde o dogfight, tedy o kontaktní boj, kde záleží na obratnosti letadel. Pořád to bude znamenat, že kdo má lepší senzory, tak střílí.

            "Už za války se to eliminovalo tak, že pod nimi a nad nimi ..."
            Zapomínáš, že pořád máš radar, i když. Takže ten, kdo bude mít lepší radar, tak cíleně poletí v mraku a střílí první.

            " že může dojít k jejímu sestřelení střelou použitou jako antiraketa."
            No, o tom jsem moc neslyšel, že by to teď šlo, ale je dosti možné, že půjde vývoj tímto směrem. Pak by to určitě znamenalo preferenci nosnosti nad obratností.

            " Těch pár desítek km také může znamenat mnohem méně času na vše a přejde se do vizuálního kontaktu."
            Když vím, že na tuto vzdálenost mě soupeř nevidí a já jeho ano, tak přece nejsem blbej, a nepoletím blíž. Obzvlášť, když vidím, že soupeř zvládl se "nějak" zbavit mejch raket, tak nepůjdu do riskantního střetu.

            Už nejsme ve druhé světové, kde byly letadla a částečně i piloti spotřebáky. Teď jsou letadla i piloti "cennosti" a riskovat je je blbina. Vystřelím, změním pozici, aby mne ten druhej určitě nenašel, počkám, jak to dopadlo a případně udělám další útok ze zálohy. Ne, že se budu své výhody zbavovat tím, že se k druhému přiblížím na "jeho dohled a dostřel".Skrýt celý příspěvek

      • damik
        16:10 31.03.2019

        Givicz - nevím jak to v NATO testují ... ale SU 57 umí spolupracovat s dalšími SU 57 ve skupině s radarem na S400/S500 má umět spolupracovat S-70 Ochotnik-B ... no to umi F15/F16 ...Zobrazit celý příspěvek

        Givicz - nevím jak to v NATO testují ... ale SU 57 umí spolupracovat s dalšími SU 57 ve skupině s radarem na S400/S500 má umět spolupracovat S-70 Ochotnik-B ...

        no to umi F15/F16 s NATO SAMs taky minimalne stejne; pravdepodobne asi i lepe. Ale stejne je F35/F22 strili z oblohy jako hrusky ... a v 99% pripadu piloti tech F15/F16 vubec nevedeli kdo a odkud je vlastne sejmul ...Skrýt celý příspěvek

  • achi67
    12:57 31.03.2019

    "Ruské ministerstvo obrany zatím závazně objednalo dva sériové Su-57. První letouny dorazí k leteckým jednotkám do jižního vojenského okruhu v roce 2020... " Jako všechny dva ...Zobrazit celý příspěvek

    "Ruské ministerstvo obrany zatím závazně objednalo dva sériové Su-57. První letouny dorazí k leteckým jednotkám do jižního vojenského okruhu v roce 2020... " Jako všechny dva objednané kusy?Skrýt celý příspěvek

  • damik
    00:58 31.03.2019

    Nejlepsi vojenska letadla na svete se rozdeluji do 3 kategorii: F22 - normalni - odbornici si jsou jisti o kvalite letadla uz pri navrhu (kill ratio 1:100) F35 - revolucni - ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejlepsi vojenska letadla na svete se rozdeluji do 3 kategorii:
    F22 - normalni - odbornici si jsou jisti o kvalite letadla uz pri navrhu (kill ratio 1:100)
    F35 - revolucni - odbornici zjisti kvalitu letadla az pri testech (e.g. Red flag 1:20 kill ratio)
    SU57/ Startrek Enterprise / Borg cube- daleka budoucnost - Raptorsky je tak skvele a nadcasove letadlo ze odbornici si uvedomi az v daleke budoucnosti, jak skvele super letadlo to vlastne bylo.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      08:26 31.03.2019

      :-D

      :-D

  • koteky
    23:04 30.03.2019

    Paradoxná vizualizácia: SU57 a raketa AIM120.

    Paradoxná vizualizácia: SU57 a raketa AIM120.

    • PavolR
      10:03 31.03.2019

      To je nepriateľská raketa, ktorá ho nevie nájsť. :-D

      To je nepriateľská raketa, ktorá ho nevie nájsť. :-D

  • cejkis
    20:54 30.03.2019

    Když někdo napíše, že západní společenství nemá produkci stroje 5.generace pro vybojování vzdušné nadvlády, tak je zde ušlapán NATOfily všemi možnými argumenty. Užívejte zdejší ...Zobrazit celý příspěvek

    Když někdo napíše, že západní společenství nemá produkci stroje 5.generace pro vybojování vzdušné nadvlády, tak je zde ušlapán NATOfily všemi možnými argumenty. Užívejte zdejší demagogii.Skrýt celý příspěvek

    • logik
      21:08 30.03.2019

      1) Co je to 5. generace? Co musí stroj splňovat, aby byl v páté generaci? A kdo jiný má takový stroj? 2) Co je to stroj "pro vybojování vzdušné nadvlády"? Co musí umět navíc ...Zobrazit celý příspěvek

      1) Co je to 5. generace? Co musí stroj splňovat, aby byl v páté generaci? A kdo jiný má takový stroj?

      2) Co je to stroj "pro vybojování vzdušné nadvlády"? Co musí umět navíc oproti např. stíhacímu bombardéru, nebo v čem ho musí znatelně převyšovat?Skrýt celý příspěvek

      • givicz
        21:41 30.03.2019

        logik (Co je to stroj "pro vybojování vzdušné nadvlády"? ) já ti to polopaticky vysvětlím ... to je takový stroj co sice neumí od všechno něco ale v tom co má dělat je nejlepší ...Zobrazit celý příspěvek

        logik (Co je to stroj "pro vybojování vzdušné nadvlády"? ) já ti to polopaticky vysvětlím ... to je takový stroj co sice neumí od všechno něco ale v tom co má dělat je nejlepší tzn. je úzce specializovaný k ničení letadel protivníka a v tomto speciálním určení univerzální letadla dalece převyšuje... F35 je taková kachna co letí pomalu a ještě má na pikaču manévrovanost... :)Skrýt celý příspěvek

        • harambe
          22:05 30.03.2019

          Teraz neviem či si zaslepený demagógiou/propagandou, alebo ťa tie nezmysli baví trepať, lebo povedať že F-35 má "na pikaču" manévrovatelnosť a pritom si ani nikdy nevidel jednú ...Zobrazit celý příspěvek

          Teraz neviem či si zaslepený demagógiou/propagandou, alebo ťa tie nezmysli baví trepať, lebo povedať že F-35 má "na pikaču" manévrovatelnosť a pritom si ani nikdy nevidel jednú F-35 na airshow...

          https://www.youtube.com/watch?... ---> 3:55

          https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

          • lemkin
            08:48 31.03.2019

            No právě na tom videu lze vidět, jak málo obratný ten stroj je. V zatáčkách propadá, nemění směr, jen se točí v kruzích a obraty..........., jak říkám stíhací bombardér nic víc.

            No právě na tom videu lze vidět, jak málo obratný ten stroj je. V zatáčkách propadá, nemění směr, jen se točí v kruzích a obraty..........., jak říkám stíhací bombardér nic víc.

          • janusinko
            11:33 31.03.2019

            lemkin: Ty vtipálek jeden, takto zrána ma hneď pobaviť :-) Zaujímalo by ma, či to čo píšeš, aj myslíš fakticky vážne alebo sa len snažíš za akúkoľvek cenu zhadzovať všetko, čo nie ...Zobrazit celý příspěvek

            lemkin:
            Ty vtipálek jeden, takto zrána ma hneď pobaviť :-)
            Zaujímalo by ma, či to čo píšeš, aj myslíš fakticky vážne alebo sa len snažíš za akúkoľvek cenu zhadzovať všetko, čo nie je vyrobené v CCCP. Apropó, na airshow RIAT v UK toho práve Su-27 veľa nepredviedla.Skrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            11:45 31.03.2019

            Ten prepad a strata vsetkej rychlosti a hlboko nienergeticky vycerpany stav manevri po 3:55 ukazuje, ako sa lietadlo s malymi kridlami moze pokusit o obrat za cenu padu do stavu na ...Zobrazit celý příspěvek

            Ten prepad a strata vsetkej rychlosti a hlboko nienergeticky vycerpany stav manevri po 3:55 ukazuje, ako sa lietadlo s malymi kridlami moze pokusit o obrat za cenu padu do stavu na hranici stall a kedze nema thrust vectoring, post stall manevre su pre neho na balnsovanie na hranici havarie. F-35 tam pada cez kridla ako kamen. Ked raz nemas plochu kridel, nemas masu vzduchu pod kridlami, ten vzduch co tam je vytvori pretlak a cez okraje dochadza k pressure bleed, - skratene prepad cez kridla. Podobnou chorobou ale este horsie trpel aj Starfighter - lietadlo s najhorsimi stratami pilotov v modernej historii.

            Takze nazov video s nazvom WOW! je naozaj wow, lebo ten pilot isiel do takej pre neho rizikovej situacie - to je naozaj odvaha. Stacilo aby hociktore cislo, senzor, dodali v kritickom momente zle data a stroj v tak nizkom stave kinetickej energie by to uz nemal sancu ustat - nasledoval by stall a pad s jedinou sancou stastnej katapultaze.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            14:04 31.03.2019

            Morgan - jasně, letadlo zcela s vyčerpanými energetickými rezervami je schopno přejít do kolmého vertikálního letu..... Stejnětak je nesmysl Tvé tvrzení o malém křídle F-35. F-16 ...Zobrazit celý příspěvek

            Morgan - jasně, letadlo zcela s vyčerpanými energetickými rezervami je schopno přejít do kolmého vertikálního letu.....

            Stejnětak je nesmysl Tvé tvrzení o malém křídle F-35. F-16 má udávanou velikost křídla 300 stop^2, F-35 460^2. Přitom prázdná váha F16 a F35 má poměr 2:3. Tedy wing loading PŘI STEJNÉM NÁKLADU je mírně na straně F-35.
            A k tomu má F-35 oproti F-16 podstatně větší oblast trupu, což znamená (viz první odstavec) další zásobárnu vztlaku. A to ještě vztlak od trupu se počítá podstatně složitěji (křídlo je jednodušší), což znamená, že modernější designy navrhované pomocí pokročilé CFD z trupu vytřískají podstatně více, než starší designy, kde takové výpočetní možnosti nebyly.Skrýt celý příspěvek

          • Vojna a mír
            17:11 31.03.2019

            Při manévru v čase 3:55 je jasně vidět obrovská ztráta energie a nastává stav popisovaný správně Cpt. Morganem. Bylo to na hranici pádu. Dále je jasně vidět protipohyb výškovek v ...Zobrazit celý příspěvek

            Při manévru v čase 3:55 je jasně vidět obrovská ztráta energie a nastává stav popisovaný správně Cpt. Morganem. Bylo to na hranici pádu. Dále je jasně vidět protipohyb výškovek v 3:57, který zmírnil brutální "smyk". Pokud by k němu nedošlo a dále k okamžitému vyrovnání a nepomohla brutální síla motoru, byl konec. Ta ztráta energie a následně vztlaku byla obrovská. Podle mě, to ví a při velkém přetažení reaguje automatika (viz onen protipohyb výškovek). Pokud né a byla to komplet práce pilota,klobouk dolů, to bylo na hraně. Tento manévr pokud by ho měl řešit vždy jen pilot, by byl pak vždy o hubu a v této výšce i blízko katastrofě. 3D vektoring trysky motoru by tomuto letadlu dal letovou obálku z říše snů.Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            18:27 31.03.2019

            3:55 je jen ukazka ITR + vykon motoru. -- Cpt. Morgan: žádné riziko pro pilota tam není, protože pilot "nemůže" ztratit kontrolu nad strojem, i při pedal turn v post stall režimu ...Zobrazit celý příspěvek

            3:55 je jen ukazka ITR + vykon motoru.

            --
            Cpt. Morgan: žádné riziko pro pilota tam není, protože pilot "nemůže" ztratit kontrolu nad strojem, i při pedal turn v post stall režimu je stroj je neustále plně pod kontrolou, ale má v tom režimu schopnost natočit nos kam potřebuje.

            --
            Včera bzlo první demo F-35A
            https://youtu.be/PVIqdUrRnFQ... Skrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            18:30 31.03.2019

            a preco by nemohlo prejst do vertikalneho letu, ked na airshow lieta nalahko a pomer tah hmotnost mamierne cez 1? Ak chce stihac vyuzivat tvar trupu ako vztlakove teleso, hrubka ...Zobrazit celý příspěvek

            a preco by nemohlo prejst do vertikalneho letu, ked na airshow lieta nalahko a pomer tah hmotnost mamierne cez 1?

            Ak chce stihac vyuzivat tvar trupu ako vztlakove teleso, hrubka medzi hornou a spodnou castou musi byt co najmensia. Cim bachratejsie lietadlo, o to menej vztlaku dokaze vytvarat. Vyjde ti to aj ak si predstavis v prude vzduchu s vysokym uhlom nabehu stroj, co ma tenky plochy profil a stroj co ma polgulovity tvar spodnej casti trupu. Polgula bude rozrazat tlakovy vzduch na strany, tlak bude unikat na vsetky strany. Ploche teleso bude stlacat vzduch a viest tlak az po okraje. Po povrchu vypukleho telesa sa vzduch smyka od najvyssieho bodu do nizsich, kde sa jeho tlak vplyvom ustupujuceho tvaru znizuje a rozprestiera. Plocha placka bude pod sebou vzduch drzat v rovnakom tlaku az kym sa vzduch nedostane na jej okraje. Na to netreba az taku velku predstavivost...Skrýt celý příspěvek

          • logik
            20:18 31.03.2019

            "preco by nemohlo prejst do vertikalneho letu, ked na airshow lieta nalahko a pomer tah hmotnost mamierne cez 1?" Teď jsem se na to video kouknul ještě jednou a máš pravdu, že je ...Zobrazit celý příspěvek

            "preco by nemohlo prejst do vertikalneho letu, ked na airshow lieta nalahko a pomer tah hmotnost mamierne cez 1?"
            Teď jsem se na to video kouknul ještě jednou a máš pravdu, že je tam v jednu chvíli bez energie, ne ovšem v okamžiku kdy přechází do vertikály, ale v době, kdy dělá otočku. To ale není nedostatek letadla, ale naopak záměr, ukázat, že jde použít veškerou energii letadla na "otočení se do protisměru" a následně z toho letadlo vytáhnout.
            Je to v podstatě přesně to, co tak chválíte na Su-57: když se použije 3D vektoring, tak se dělá přesně to samé: mění se okamžitá energie letadla za otočení nosu někam jinam - a po těch nejvíc "cool" manévrech v podstatě stojíš. Takže Pokud tento manévr kritizuješ, pak nechápu, proč chválíš 3D vektoring.

            "Ak chce stihac vyuzivat tvar trupu ako vztlakove teleso, hrubka medzi hornou a spodnou castou musi byt co najmensia. Cim bachratejsie lietadlo, o to menej vztlaku dokaze ....."
            A to tvrdíš na základě čeho? bachraté těleso má větší odpor, ale vzhledem k tomu, že čím bachratější těleso, tím větší může mít rozdíl dráhy mezi spodním a horním prouděním, tak naopak může generovat vztlaku více. Už u 4. gen jsou některé konstrukce, kde trup dělá v některých letových režimech skoro polovinu vztlaku.

            "polokula....Na to netreba az taku velku predstavivost..."
            Jenže ty máš vedle té "polokoule" křídla, které ovlivňují možnost vzduchu utíkat od trupu, máš tam různé vortexy atd. atd... Prostě se smiř s tím, že na aerodynamiku je jednoduchá představivost prostě málo.Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            20:44 31.03.2019

            Cpt. Morgan: na odhadovani vlastnosti stoju podle oka se radsi vykasli:) tohle delali ruzni experti poslednich 20let a jak ty jejich odhady dopadli?

            Cpt. Morgan: na odhadovani vlastnosti stoju podle oka se radsi vykasli:) tohle delali ruzni experti poslednich 20let a jak ty jejich odhady dopadli?

          • Cpt. Morgan
            11:05 01.04.2019

            ach ty odhad okom, ... vztlakovy tunel je standardny aerodynamicky prvok zavedeny desiatky rokov, jeho podiel na zvyseni vztlaku je 20-30% , podla rezimu letu a uhlu nabehu. No a ...Zobrazit celý příspěvek

            ach ty odhad okom, ...
            vztlakovy tunel je standardny aerodynamicky prvok zavedeny desiatky rokov, jeho podiel na zvyseni vztlaku je 20-30% , podla rezimu letu a uhlu nabehu.
            No a to ze bachrate a aerodynamicky hrbolate tvary nie su ideal je jasne nielen zo zakladnyhc aerodynamickych principov a cistoty tvarov, ale aj z teorie o vztlakovom telese trupu. Pokusil som sa vam to vysvetlit zjednodusene na zakladnych tvaroch telies, aby ste si uvedomili, ze napriklad zaobleny spodok trupu nema schopnost tlak udrziavat, ale ho prave rozprestiera na vsetky strany, pricom na svojom oblom povrchu vytvara ustupujucim profilom pokles tlaku. Aj kridlo funguje tak, ze na zaoblenom - v zadnej casti ustupujucom hornom profile vytvara znizeny tlak, cim vytvara zrychlene prudenie vzduchu nad kridlom a oproti tomu vyssi tlak pod kridlom. Zaobleny profil vytvora pri pohybe vzduchu znizeny tlak, preto ak ma F-35 bachrate brucho, tlak sa tam znizuje. Menej tlaku pod strojom je presny opak vztlakoveho kanala ako plocheho brucha s bocnicami, kde vzduch postupuje od nosa az po chvost, bez moznosti pretiect na boky a stratit tlak, priocm dalsi naberany vzduch spredu ho zenie jedinym moznym sposobom pod celou dlzkou stroja az dozadu. ziadny pressure bleed ako pri F-22, alebo ako este horsie u F-35.
            Tu to cele (vztlakovy tunel aj tvary vztlakoveho trupu) popisuje nejaky amicky letecky inzinier:
            https://www.quora.com/Does-the... Skrýt celý příspěvek

          • logik
            12:12 01.04.2019

            "vztlakovy tunel je standardny aerodynamicky prvok zavedeny desiatky rokov, jeho podiel na zvyseni vztlaku je 20-30% , podla rezimu letu a uhlu nabehu." Auu.... Ty seš fakt ...Zobrazit celý příspěvek

            "vztlakovy tunel je standardny aerodynamicky prvok zavedeny desiatky rokov, jeho podiel na zvyseni vztlaku je 20-30% , podla rezimu letu a uhlu nabehu."
            Auu.... Ty seš fakt nepoučitelnej. Odborníci počítají aerodynamiku letadel na superpočítačích - a ty víš, že stačí přidat vztlakový tunel a máš o třetinu více vztlaku než když ho tam nemáš....

            Budeš se divit, ale oni tady všichni vědí (no, možná až na tapetáře ze Sputniku tam jsou takto odborné věci málo kdy :-)), jak funguje na Ruských letadlech vztlakový tunel. Jenže jaksi tady všichni narozdíl od Tebe vědětí, že je to jedna z X možných konstrukcí, jak zařídit vztlak, a ne jediná, jak tvrdíš.

            Každá byť jen laicky vzělaná opice v aerodynamice kupodivu ví, že dobře udělaný vztlakový tunel => vztlak. Ty jsi z toho ovšem udělal implikaci není tunel => není vztlak, a to je ta blbina. Protože:

            - je prostě jednak logickej nesmysl (z A ´´=> B neplyne not A => not B ani náhodou),

            - to prostě není pravda ani náhodou, jak ví každej, kdo se jen trochu zajímá o aerodynamické konstrukce stíhačů. Např. proto, že taková F-16 žádnej tunel nemá, a přesto její trup dělá dle měření cca 45% vztlaku. Překvápko? Nebo podle Tebe F-16 porušuje fyzikální zákony?

            - jednak je to naprosto klasická propaganda, kdy vezmu původně pravdivé tvrzení (tunel mezi motory přispívá k vztlaku) a překroutím ho tak, abych mohl shodit toho, koho chci.

            A pokud nevěříš, že tělo F-35 dělá podstatnou část vztlaku, tak Ti dám námět na zamyšlení. F35 je jistě nestabilní design, tedy CG musí být někde mezi působištěm vztlaku křídla (to bejvá cca v 1/3 šířky křídla) a trupu a působištěm vztlaku ocasu. Jak by to bylo možný, kdyby byla majorita vztlaku od křídla - to jako má F35 olověnej ocas, nebo je celej předek F-35 postavenej z balzy?

            F-35 má křídlo posazené ještě více dozadu, než F-16. Tedy je skoro jisté, že předek jejího trupu dělá ještě větší vztlak, než u F-16.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          22:12 30.03.2019

          "a a v tomto speciálním určení univerzální letadla dalece převyšuje... " Kupodivu nejsem blbej - a tak se ptám, co je pro vybojování vzdušné nadvlády "F35 je taková kachna co ...Zobrazit celý příspěvek

          "a a v tomto speciálním určení univerzální letadla dalece převyšuje... "
          Kupodivu nejsem blbej - a tak se ptám, co je pro vybojování vzdušné nadvlády

          "F35 je taková kachna co letí pomalu"
          Takže F-15 není stroj na vybojování vzdušné nadvlády? Protože ten bez AB "není chopnej existovat supersonicky", zatímco F-35 je. V reálném boji se tedy F-35 může pohybovat stejně rychle nebo i rychleji než F-15: ta v reálném scénáři ověšená bagy a raketama nedá svoji maximálku ani náhodou, a se svojí akcelerací bude muset daleko více šetřit, aby ji nedošlo palivo.
          Takže F-15 není stroj na vybojování vzdušné nadvlády, když v tom, v čem exceluje, je vlastně horší, než F-35?

          "a ještě má na pikaču manévrovanost... :)"
          A to dokážeš čím? Že piloti, co s ní letěli, tvrdí, že je manévrovatelnější, než F-16, etalon dogfighterů? Nebo objektivníma číslama, např. tím, že je schopna dosahovat vyššího AoA, než F-16? Nebo čím?
          V tomto si prostě vymýšlíš.

          A který stroj, pominu-li F-22, je vlastně stroj na vybudování vzdušné nadvlády? F-15, F-16 ne, viz předchozí odstavce. Su-57? To je také letou nemálo zaměřen na AtG. Oproti F-35 zaostává ve výkonu radaru a podstatně zaostává ve stealth. Tedy ve vlastnostech pro BVR souboj klíčových - těžko vybojovávat vzdušnou převahu v situaci, kdy já protivníka nevidím, ale on mne jo.
          Takže - který stroj je dnes stroj na vybudování vzdušné nadvlády? A pokud takový neexistuje, tak kde je vlastně problém? Že má NATO "jen" 200 strojů, které nikdo jiný nemá vůbec?Skrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            12:07 31.03.2019

            F-35 nema schopnost supercruise, skus najst odborny zdroj, ktory to tvrdi. AoA dokazes spravit velky na hociktorom lietadle, ale ked raz mas malu plochu kridel, tak ten stroj sa ...Zobrazit celý příspěvek

            F-35 nema schopnost supercruise, skus najst odborny zdroj, ktory to tvrdi.



            AoA dokazes spravit velky na hociktorom lietadle, ale ked raz mas malu plochu kridel, tak ten stroj sa ti pri tom velkom AoA bude nadalej prepadat cez kridla a pokracovat v smere letu rovno, cim budu kridla posobit ako velke aerodynamicke brzdy a vysledkom bude totalna strata energie a rychlosti a situacia na hrane padu bez moznosti uskutocnovat post stall manevre. To presne aj vsetky videa s F-35 dokumentuju.
            Mimochodom, to co sa prezentuje u F-35 ako velky Angle of Attack je v skutocnosti Angle of Incidence a to je z hladiska schopnosti stroja nieco uplne ine. AoI je v skratke schopnost riadeneho klesania/padu s velkym uhlom nabehu.

            Ak chces pouzivat velky AoA, musis mat stroj, ktory ma co najlepsiu schopnost udrzat si rychlost pri co najlepsom udrzani si energie pocas toho manevru - cize stroj s co najvacsou plochou kridel, ktore netrpia pressure bleed, pripadne s takymi aerodynamickymi prvkami na udrzanie co najvyssieho tlaku pod strojom ako pressure tunnel medzi motormi. Ten pri vysokych obratoch drzi tlakovy vzduch uzamknuty medzi bocnicami, ktore tvoria motorove gondoly. Takto vzniknuty kanal vysokeho tlaku nema ako prepadat cez strany a drzi sa pod tvztlakovym telesom stroja a vytvara o to vyssi vztlak pocas celeho pohybu pod dlhym trupom. spodok F-35 nic take nema a navyse vyzera ako keby ho dorabali na viac krat - tie vselikake hrce a aerodynamicky neidealne vypukliny nemaju schopnost vytvarat vztlak, siroky obly spodok centroplanu ma za nasledok este horsie pretekanie tlaku na strany mimo vektoru pohybu stroja a poza kridla. To neznamena, ze F-35 nedokaze urobyt ostry manever. Ked ho ale urobi, strati vsetku rychlost a energiu a musi to vykompenzovat spalenim paliva na tah. Z toho vyplyvaju uz dalej zname konsekvencie...Skrýt celý příspěvek

          • logik
            13:17 31.03.2019

            "F-35 nema schopnost supercruise, skus najst odborny zdroj, ktory to tvrdi." Ale to já netvrdím. Tvrdím, že je schopná bez AB fungovat v supersonickém režimu. Není to "pravý" ...Zobrazit celý příspěvek

            "F-35 nema schopnost supercruise, skus najst odborny zdroj, ktory to tvrdi."
            Ale to já netvrdím. Tvrdím, že je schopná bez AB fungovat v supersonickém režimu. Není to "pravý" supercruise, protože bude pomalu ztrácet energii, ale ta ztráta bude podstatně menší, než u F-15 - a pro udržení (průměrné) rychlosti stačí jen občas zapnout reheat. F-35 tak dokáže letět supersonicky furt s přijatelnou spotřebou. Většina 4. gen letadel naopak nemůže v supersonickém režimu být dlouho, protože jim dojde palivo.

            "AoA dokazes spravit velky na hociktorom lietadle..."
            Blbost. Na většině letadel odtrhneš proudnice, ztratíš vztlak a deš dolu. To je primární problém, ne ztráta energie.

            "AoI je v skratke schopnost riadeneho klesania/padu s velkym uhlom nabehu. "
            Ach jo. Prosím, nepiš o věcech, o kterých evidentně nic nevíš. Angle of incidence je úhel, v jakém jsou postavená křídla vůči draku - a s manévrovacími schopnostmi letadla to souvisí jen "přes dva rohy".
            Kdyby sis přečetl aspoň wiki,
            https://en.wikipedia.org/wiki/...
            a poučil se alespoň v základech sám, než budeš poučovat druhé.
            Viz např.
            https://www.f35.com/in-depth/d...
            Celej Tvůj odstavec o AoA je nesmysl.

            "tie vselikake hrce a aerodynamicky neidealne vypukliny nemaju schopnost vytvarat vztlak"
            Stejně jako je jeden velkej nesmysl celej Tvůj poslední odstavec. Aerodynamika fakt není věc, která by šla určovat "od pohledu". A to ani subsonická aerodynamika, natož supersonická. Takovéto "odborné experítzy" člověka, co se jen trochu orientuje, max rozesmějí...
            Pokud nevěříš, tak se koukni, jak se diametrálně změnili tvary letadel od té doby, co do návrhů letadel podstatněji mluví CFD. Najednou fungují tvrary, které dříve "od pohledu" žádného konstruktéra nenapadly...Skrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            23:50 31.03.2019

            F-35 dokaze letiet supersonicky furt s obcasnym AB - no to je mozne, ale toto je potom skor transsonicka rychlost, ktora sa pohybuje len malo nad rychlostou zvuku a po vypnuti ...Zobrazit celý příspěvek

            F-35 dokaze letiet supersonicky furt s obcasnym AB - no to je mozne, ale toto je potom skor transsonicka rychlost, ktora sa pohybuje len malo nad rychlostou zvuku a po vypnuti kratko udrzi nadzvukovu rychlost. Zakratko vsak strati energiu a spadne pod rychlost zvuku. Aby sa to nestalo, musi zase zapnut AB a dostat sa kusok nad nadzvuk, a tak dokola. Takyto sposob mierne nadzvukoveho letu dokaze udrzovat rovnako aj ta F-15, nic jej v tom nebrani pouzivat rovnaky postup. Specificky aerodynamicky odpor ma urcite F-15 mensi ako F-35, co je dane tym, ze je stavana na vysoke nadzvukove rychlosti a tam nie su vysoke odpory velmi sexi. Preto F-15 bude stracat rychlost dokonca pomalsie ako F-35 a AB bude pouzivat este menej ako F-35 na udrzanie cca transsonickych rychlosti.

            Celkovo vsak nema plizenie tesne nad hranicou zvuku ovela vacsi vyznam, lebo ci letis 1250km/h, alebo 1300 km/h neurobi velky rozdiel vo vykone stroja a efektivite bojoveho planu, pretoze skutocne supercruise stroje dosahuju bez AB trvale rychlosti M1.6-8 (F-22, Su-57), pripadne M2.3 (MiG-31). To je skutocny vyznamny zisk v rychlosti, ale ci preleti za 10 minut letu F-35 200 km bez AB, alebo 210 km s obcasnym AB je zajedno. POdstatny rozdiel vsak je, ze ak ma nepriatel detekciu v IR spektre, akekolvek kratkodobe zapnutie AB je stealth killer.Skrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            00:04 01.04.2019

            co sa tyka toho AoI - takyto komentar mal k tomu videu s F-35 nejaky amik, ktory tvrdil, ze toto nie je v podstate schopnost vysokeho AoA, ale defacto AoI, ktory je sice definovany ...Zobrazit celý příspěvek

            co sa tyka toho AoI - takyto komentar mal k tomu videu s F-35 nejaky amik, ktory tvrdil, ze toto nie je v podstate schopnost vysokeho AoA, ale defacto AoI, ktory je sice definovany ako uhol medzi rovinou kridla a rovinou pohybu lietadla dany konstrukcne, ale podla neho prave trvaly a nemenny uhol nabehu F-35 zostupujuceho prudko dole je tiez skor takyto AoI, lebo taky naklon by pri vodorovnom lete F-35 nedovolil udrzat prudnice pri kridle. Samotny fakt, ze F-35 pri tom videu prudko klesa s vysokym nabehom jasne ukazuje, ze vztlak je nizsi ako je potrebny na trvale udrzanie stroja na oblohe - lebo takymto sposob sa na oblohe dosiahne, iba pokial prudkym klesanim nedosiahne zem. Podla toho amika AoA je uhol naklonu, ktory stroj dokaze dosiahnut pri vodorovnom lete a nie pri riadenom zostupe/pade. Pri nizkom lete pocas CAS misie by taky uhol dosiahnut nemohol, lebo by musel pri nom prudko klesat ako na tom znamom videu a to klesanie by znamenalo, ze z vysky niekolko sto metrov by by ryl zem uz o niekolko desiatok sekund. Preto AoA je schopnost vyjadrena maximalnym uhlom nabehu, pri ktorom stroj dokaze udrzat vodorovny let.Skrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            00:10 01.04.2019

            tu je to zname video s AoI, resp "AoA" podla F-35 fanklubu. Na 0:22 vidiet aky velky uhol zvieraju plyny z trysky voci horizontu zeme - je to pad pod uhlom cca -35° a skeptici ...Zobrazit celý příspěvek

            tu je to zname video s AoI, resp "AoA" podla F-35 fanklubu. Na 0:22 vidiet aky velky uhol zvieraju plyny z trysky voci horizontu zeme - je to pad pod uhlom cca -35° a skeptici hovoria, ze na vodorovny udrzatelny let treba aspon 0°, inak vraj let velmi rychlo konci :-)
            https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            00:17 01.04.2019

            tu simozes precitat komentar od nejakeho americkeho leteckeho inziniera, ktory popisuje vztlakovy tunel u Suchojov a ako prispieva k celkovemu vztlaku - ze vytvara dodatocnych ...Zobrazit celý příspěvek

            tu simozes precitat komentar od nejakeho americkeho leteckeho inziniera, ktory popisuje vztlakovy tunel u Suchojov a ako prispieva k celkovemu vztlaku - ze vytvara dodatocnych 20-30% vztlaku podla rezimu letu a aj to ako musi byt tvarovany centroplan lietadla aby z neho bol vztlakovy trup - musi mat co najnizsiu hrubku a ploche dno. Vyplyva z toho aj, ze ak bude naopak bachraty a obly (co objektivne F-35 je), bude trpiet pressure bleed a vztlak generovat nebude mat ako.
            https://www.quora.com/Does-the... Skrýt celý příspěvek

          • logik
            12:56 01.04.2019

            "F-35 dokaze letiet supersonicky furt s obcasnym AB - no to je mozne, ale toto je potom skor transsonicka rychlost, ktora sa pohybuje len malo nad rychlostou zvuk" Neznáš základy ...Zobrazit celý příspěvek

            "F-35 dokaze letiet supersonicky furt s obcasnym AB - no to je mozne, ale toto je potom skor transsonicka rychlost, ktora sa pohybuje len malo nad rychlostou zvuk"
            Neznáš základy supersonické aerodynamiky. Součinitel doporu od překonání zvuykové bariéry poměrně strmě roste, takže pokud to F-35 zvládne v transsonické rychlosti, zvládne to i ve vyšší. Je takto schopna udržovat cca M1.4.
            To, cos napsal je klasické "přání otcem myšlenky", kdy o věci nic nevíš, ale určitě to je tak, že mám pravdu. :-). V realitě je pohyb v transsonické oblasti blbina, protože tam jsou největší odpory. Smysl se má pohybovat buďto pod hranicí rychlosti zvuku (i lokální), nebo naopak nějakej a ne úplně malej kus za hranicí rychlosti zvuku, kde už není odpor tak velkej.

            " Takyto sposob mierne nadzvukoveho letu dokaze udrzovat rovnako aj ta F-15, nic jej v tom nebrani pouzivat rovnaky postup. ... Specificky aerodynamicky odpor ma urcite F-15 mensi ako... "
            Právě, že to je mýlka. F-15 je ještě stalbilní design. Tedy její ocas vytváří "vztlak" směrem dolů. O to větší vztlak musí dělat jeho křídlo - tedy má zbytečné odpory navíc. Navíc ještě má zbraně v podvěsu, které způsobují další odpor. Navíc v její době nebyla k dispozici tak dobrá CFD - těch třicet let co jsou od sebe se na kvalitě návrhu jasně projevuje (např. lepší využití trupu pro vztlak a tedy menší parazitní odpor). F-35 je daleko aerodynamicky čistší.
            Vysoká maximálka F-15 je daná jednak tím, že nemá teplotní omezení draku, a jednak její přemotorovaností. Energii v supersonickém režimu však ztrácí rychleji, než F-35.

            "pripadne M2.3 (MiG-31). "
            To je blbost. Mig-31 nemá supercruise. U něj se udává cruise rychlost s použitím afterburnerů.

            " takyto komentar mal k tomu videu s F-35 nejaky amik"
            Jo, to tak odpovídá, že své aerodynamické znalosti bereš z komentářů pod youtube....

            " na vodorovny udrzatelny let treba aspon 0°, inak vraj let velmi rychlo konci :-)"
            Au. Právě. Právě když letadlo zůstává ovladatelné i vlastně v pádu, o to více bude ovladatelné, kdyby "šlápl na plyn" a tím získal vztlak. Tvoje tvrzení je podobnej nesmysl, jako kdybys tvrdil, že na kánoi je do jezu potřeba najet co nejpomalejc.
            Tady máš video s velkým AoA, v horizontálním letu (cca od 2:20)
            https://www.youtube.com/watch?...

            "tu simozes precitat komentár..."
            Už jsem reagoval jinde. Seš mimo, kupodivu to, jak vztlakový tunel funguje vím, akorát Tvoje implikace, nemá vztlakový tunel, nemá vztlak, je prostě naprostej nesmysl.Skrýt celý příspěvek

        • Shania
          22:48 30.03.2019

          Ale no tak, na co je pak specializovana Su-57? Jako nosic krizujicich strel? Škatulkování tě dneska moc dalko nedostane:) F-35 je mimochodem specializovaný stroj na vybojovaní ...Zobrazit celý příspěvek

          Ale no tak, na co je pak specializovana Su-57? Jako nosic krizujicich strel?

          Škatulkování tě dneska moc dalko nedostane:)

          F-35 je mimochodem specializovaný stroj na vybojovaní (naproste) převahy v hned nekolika domenach. Nakonec neni vubec dulezite jake vykony ma urcita platforma, ale jak to funguje v ramci celeho systemu...Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            23:03 30.03.2019

            SU 57 je tak specializovaná, že o tom ještě sami rusové neví :-) Teď trochu vážněji, o převaze letadel využívajících Stealth se toho už dozvídáme hodně, ale jak hypoteticky bude ...Zobrazit celý příspěvek

            SU 57 je tak specializovaná, že o tom ještě sami rusové neví :-)
            Teď trochu vážněji, o převaze letadel využívajících Stealth se toho už dozvídáme hodně, ale jak hypoteticky bude vypadat případný střet například dvojice F 35 nebo F 35 vs F 22, asi si můžeme škrtnout AIM 120 a cokoliv jiného ARH, SARH, pak se dostaneme na výhodu IR čidel F 35 a ve výsledku možná skončíme u dogfightu.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            11:42 31.03.2019

            IRST se poněkud přeceňuje (např. jeho max range není vzdálenost, na kterou je IRST schopno cíl vyhledat, ale vzdálenost, na kterou je schopno známý cíl sledovat). Nicméně pokud by ...Zobrazit celý příspěvek

            IRST se poněkud přeceňuje (např. jeho max range není vzdálenost, na kterou je IRST schopno cíl vyhledat, ale vzdálenost, na kterou je schopno známý cíl sledovat). Nicméně pokud by došlo na IRST, tak F-35 versus Su-57 má podstatnou výhodu, protože Su-57 má nekryté trysky.

            Co se týče F-22 tak ta má plné IRST dostat v rámci midlife update v roce 24.
            Co přesně umí její AAR-56 se mi dohledat nepodařilo, nevíte někdo. Určitě umí pomocí IR trackovat rakety, takže by měl bejt schopnej i stíhače (bez záruky), určitě neumí přenášet vizuální obraz pilotovi jako "plnotučné" IRST.Skrýt celý příspěvek

          • givicz
            13:38 31.03.2019

            navrhuji udělat tabulku kde bude porovnání SU 57 / F35 1 - max rychlost 2 - obratnost 3 - schopnosti radaru (dosah, schopnost kolik je schopen sledovat cílů, max. kolik ...Zobrazit celý příspěvek

            navrhuji udělat tabulku kde bude porovnání SU 57 / F35

            1 - max rychlost
            2 - obratnost
            3 - schopnosti radaru (dosah, schopnost kolik je schopen sledovat cílů, max. kolik postřelovat )
            4 - max dolet
            5 - max dostup
            6 - stoupavost
            7 - kolik max unese munice
            8 - stealth
            9 - cena

            potom se můžeme bavit kdo je lepší.... myslím, že SU 57 ve většině parametrů roznese F35 na kopytech...Skrýt celý příspěvek

          • logik
            14:35 31.03.2019

            givicz: A odkdy např. dostup letadla (v době, kdy k němu doletí raketa) ovlivňuje bojovou efektivitu? A jak chceš vyhodnocovat "obratnost", když to je komplex vlastností, kdy ...Zobrazit celý příspěvek

            givicz: A odkdy např. dostup letadla (v době, kdy k němu doletí raketa) ovlivňuje bojovou efektivitu? A jak chceš vyhodnocovat "obratnost", když to je komplex vlastností, kdy letová obálka závisí na rychlosti letadla a každý bude jiné schopnosti v jiném letovém režimu - a naprosto nemáme ani náhodou dostatek dat, abychom mohli vyhodnotit jaké jsou vlastně vlastnosti těchto letadel.
            Stejnětak je nesmysl porovnávat cenu, když nevíme, kolik bude stát údržba jednotlivých strojů. Předvedl jsi snahu o klasické papírové porovnávání bez znalosti souvislostí.


            Pokud ale z toho cos napsal vytáhnu věci, které má smysl a je možné porovnávat pro air superiority, tak:

            Pro Su-57 hraje
            - Dolet
            - Výkon motorů (a z nich plynoucí supercruise, která výhodou je a dostup, který moc významu nemá).

            Pro F-35 mluví
            - Radar (1)
            - Množství interní munice pro AA (2)
            - RCS a IR detekovatelnost
            - REB (3)

            1) Radar F-35 má více modulů než hlavní radar Sučka, navíc USA je v designu AESA radarů dále, takže je racionální předpokládat lepší výkon jednoho modulu. (parametry jako počet sledovaných cílů jsou v podstatě irelevantní, jsou dostatečné na obou stranách).
            2) Zatímco Su-57 je limitovaná pro 4 midrange rakety interně, F-35 užý brzo zvládne 6.
            3) F-35 má nižší RCS, tedy na zarušení cizího radaru ji stačí menší výkon, navíc má silnější radar a navíc mají USA podstatně delší dobu k dispozici AESA radary, takže na jejich straně je i více zkušeností.

            Ale opakuju - todle je papírové porovnání. Daleko lepší je nadhodit scénáře: letadla letí proti sobě, jedno se k druhému blíží z boku, jedno letí za ocasem druhého.

            A v moderním AtA souboji nevyhraje ten, kdo je rychlejší či obratnější, ale ten, kdo druhého dřív zjistí a dřív střílí... Obratnost na vyhnutí raketám se hodí jako "poslední záchrana" - ale stavět na tom moderního stíhače je blbina. I v 2. světové platilo pravidlo - nepřežije ten, kdo umí dogfight, ale ten, kdo se mu umí vyhout.Skrýt celý příspěvek

          • givicz
            14:55 31.03.2019

            ok začnem u radaru u SU 57 uvádějí dosah 400 km, 16 současně postřelovaných a 60 sledovaných vzdušných cílů .... potom volně přejdem k Užitečné zátěži 7 500 kg přes dolet 5500 km ...Zobrazit celý příspěvek

            ok začnem u radaru u SU 57 uvádějí dosah 400 km, 16 současně postřelovaných a 60 sledovaných vzdušných cílů .... potom volně přejdem k Užitečné zátěži 7 500 kg přes dolet 5500 km nakonec si vezmem max rychlost o obratnost díky 3D tryskám..Skrýt celý příspěvek

          • logik
            15:33 31.03.2019

            "ok začnem u radaru u SU 57 uvádějí dosah 400 km" Ovšem Rusové uvádějí dosah radaru proti bombardérům a také je otázka, s jakou pravdědpodobností detekce. U F-22 se při použití ...Zobrazit celý příspěvek

            "ok začnem u radaru u SU 57 uvádějí dosah 400 km"
            Ovšem Rusové uvádějí dosah radaru proti bombardérům a také je otázka, s jakou pravdědpodobností detekce. U F-22 se při použití stejné metodiky udává dosah radaru 490km+. F-35 má sice o něco méně modulů, ale o dost novější radar....
            Nebo ty si fakt myslíš, že cca 1500 modulový ruský radar - kdy jde o první generaci ruských AESA fighter radarů, je schopen překonat 1700 modulový radar z cca třetí generace západních AESA radarů?

            > Užitečné zátěži 7 500 kg
            Nic neříkající číslo, obzvlášť ne pro air superiority roli. Jak říkám: papírové demagogické porovnávání. Nebo se bavíme, který ze strojů je lepší bombardér?

            > přes dolet 5500 km
            S bagama. To je klasické demagogické porovnávání. Po F-35 nikdo nechce střežit rozsáhlé sibiřské pustiny, takže nedostala bagy, které podstatně kriplí stíhací schopnosti.
            Ano, Su-57 je v tomto ohledu víceúčelovější, to z něj ale ani náhodou nedělá lepšího stíhače, naopak to mluví o tom, že při vývoji Su-57 bylo zohledněno více kompromisů, než při vývoji F-35.

            > obratnost díky 3D tryskám..
            3D trysky dělají obratnost pouze ve specifických režimech. Tu technologii měli k dispozici USA při vývoji F-22. To, že ji nepoužili a preferovali lepší stealth vlastnosti ukazuje, že to za to nestojí.
            Děláš klasickou "demagogické porovnání", kdy z mnoha proměnných ovlivňujících manívrovatelnost vytáhneš tu jednu, v které je jeden ze strojů lepší, a tvrdíš, že na základě toho je ten stroj lepší.
            Úplně stejně bys moh tvrdit, že nenaložená B-1 je obratnější stíhač než F-16, protože má menší wing-loading....Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            18:56 31.03.2019

            @logik Ať se přeceňuje nebo ne, problém zůstává, dvě stealth letadla proti sobě, reálný dosah AESA antén proti sobě sotva pár desítek kilometrů, IR stopa může být dost výrazná ...Zobrazit celý příspěvek

            @logik
            Ať se přeceňuje nebo ne, problém zůstává, dvě stealth letadla proti sobě, reálný dosah AESA antén proti sobě sotva pár desítek kilometrů, IR stopa může být dost výrazná (nejmenší v této kategorii ji má F 117). AAR 56 má sloužit primárně jako MAWS, ale určitě bude snaha takové čidla využít podobně jako na F 35 ke komplexnímu obrazu okolí, ... pokud bych něco měl chtít, tak určitě minimálně té samé kvalitě.Skrýt celý příspěvek

          • balm
            19:09 31.03.2019

            @givicz 14:55 31.03.2019 Uvádějí sice teoretický dosah "až 400km" se schopností zachytit cíl velikosti létající vorvaně s efektivním odrazovou plochou 10m² a vyšší ... což není ...Zobrazit celý příspěvek

            @givicz 14:55 31.03.2019

            Uvádějí sice teoretický dosah "až 400km" se schopností zachytit cíl velikosti létající vorvaně s efektivním odrazovou plochou 10m² a vyšší ... což není případ např.: F-22 (uvádí se ±0.0014 - 0.002m²). Starší verze radaru APG-77 zachytil a sestřelil manévrující cíl s efektivní odrazovou plochou 0.1m² na vzdálenost 87km. Ono to není vždy jen o modulech, ale o celkovém zpracování a třídění dat z radarů a senzorů.

            Pokud hledáš létající vorvaně, tak stačit bude (zachycení a střelba jsou odlišné termíny). Nakonec z těch 400km uděláš se štěstím 20 - 35km a budeš za to rád. Mezitím už budou na cestě AIM-120D, nebo Meteor.

            Zcela zbytečné a nesmyslné tabulkové srovnání zaujme intelektuálně nezatížené, protože každému kdo se alespoň orientuje v problematice, musí připadat více než směšné.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            19:45 31.03.2019

            @logik děkuji za odkaz na quoru, ale hned v úvodu mají sami dost pochybnou kalkulaci, ohledně dosahů, hodnocení na dosah podle typu nějakého stroje, na odkaze píšou o Migu 29 je ...Zobrazit celý příspěvek

            @logik
            děkuji za odkaz na quoru, ale hned v úvodu mají sami dost pochybnou kalkulaci, ohledně dosahů, hodnocení na dosah podle typu nějakého stroje, na odkaze píšou o Migu 29 je možná zavádějící, nemám to rád, raději bych viděl někde konkrétní hodnotu RCS, někdo se podívá na letadlo a řekne 3 metry, jiný 5 metrů.
            Už starý systém RLPK 27 měl detekční schopnosti na 3 metry do 100 km, s možností zaměření a uzamknutí na 65 km. A to se bavíme o starém pulzně dopplerovském radaru z 80. let, ne o tom co má BARS, tehdy šlo o pulzní radar bez komprese impulzu, s horším anténním ziskem, o kvalitním rozdílu signálového zpracování a přijímaču se asi taky nemá cenu bavit, to jsou rozdíly třídy. Pro srovnání, v případě dosahu 3 metrů na 100 km u RLPK 27 je pak na 120 možné teoreticky detekovat 5 metrů (obdobné informace vyklopili lidi z UA) https://en.wikipedia.org/wiki/...
            to je minimální nárůst při pohledu na to jaké technické možnosti měli při stavbě a vývoji radaru BARS. Zrovna v dosahu BARSU bych se spíše přikláněl k informacim na APA, slušné výsledky předvedli s tímto radarem Indové proti EFT v Británii, pokud by to mělo parametry podle quory, tak by si prakticky nemohli ani škrtnout. Se zbytkem co tam uvádí na quora se dá souhlasit.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            22:01 31.03.2019

            flanker: O tom první můžeme diskutovat, ale výrobce mluví dosti ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker:
            O tom první můžeme diskutovat, ale výrobce mluví dosti jasně:
            https://web.archive.org/web/20...
            Samozřejmě je možné, že výrobce udává nepravdivé informace, ale za to těžko pak vinit někoho, kdo je od výrobce přebírá.

            Ale co ostatní výtky? Např.
            Too, že má radar F-22 1500 modulů? Kravina.
            Že F-35 nemá Barracudu? Kravina.
            To, že F-35 je stealth pouze zepředu? Jasně vyvráceno Red Flagama.

            To jsou všechno tvrzení, které APA "s vážnou tváří" tvrdilo. A nejsou to jediné lži, které šířili...Skrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            01:36 01.04.2019

            Ako mozes napisat, ze F-35 je na tom lepsie s AA raketami, ked dokaze niest 2 AA kratkeho dosahu a Su-57 moze v centralnych sachtach niest 2x3 AA dlheho/stredneho dpsahu + sachtach ...Zobrazit celý příspěvek

            Ako mozes napisat, ze F-35 je na tom lepsie s AA raketami, ked dokaze niest 2 AA kratkeho dosahu a Su-57 moze v centralnych sachtach niest 2x3 AA dlheho/stredneho dpsahu + sachtach pri kridlach 2x1 AA kratkeho dosahu? Nechapem...

            Radar: An/APG81 ma 1676 T/R modulov. N036 v Su-57 obsahuje 1552 T/R modulov. Rozdiel je cca 8%. POkial ide o vykon, zavisi od materialov, pouziteho technickeho riesenia, chladenia, elektronickeho zapojenia a sposobu vyuzivania, spracovania signalu, miery vyuzitia v data fusion a spoluprace s ostanymi radarmi a senzormi Su-57. Nic z toho nevieme. Dalej je to zbytocne rozvadzat, preto ak neskor vo svojich prispevkoch pises, ze F-35 ma lepsi radar, ide len o tvoju nepodlozenu vieru, ktory s snazis prezentovat ako fakt.

            Ze americania robia svoju kolku generaciu AESA je ich relativna uroven. Rusi nie su povinni zacinat s technologiou, ktoru americania vyvijali pred 30 rokmi ako gen 1, ale asi sa budu snazit vyuzit rovno uroven poznatkov a skusenosti zo sucasnosti a nie prechadzat retro vyvojovu eskapadu 30 rokov cez minulost. Ci v ramci gentlemanskeho zapolenia sa to ocakava?

            Mimochodom, RCS serioveho Su-57 nikto nepozna, videli sme zopar fotiek vyvojovych prototypov, ktore mozu mat so seriovym strojom spolocne tolko a YF-22 s F-22. Si si prilis isty svojimi dogmami.

            Zrovna v IR oblasti u F-35 znizene cyzarovanie ocakavat velmi nemozno. Na nadzvuk potrebuje zapinat reheat, namiesto plochych rozdelenych trysiek ma jednu velku kruhovu. Dva motory s vykonom po 100kN v reheat budu tvorit dva mensie, kratsie kuzely horuceho vzduchu, skor sa pomiesaju s okolnym vzduchom a skor ochladia, preto budu menej ziarit. Ak by si tie dva kuzely este chcel vylepsit, urobis to ako na F-117 - plocha tryska kde sa tenke pruhy horuceho vzduchu s tenkou medznou vrstvou lahko premiesaju s okolitym chladnym vzduchom hned po vystupe. F-35 ma jednu veku kruhovu trysku s reheat vykonom 200 kN, preto kuzel horuceho vzduchu ma velky priemer a relativne malu povrchovuy plochu cez ktoru sa moze miesat s okolitym chladnym vzduchom. Preto jeden horuci kuzel drzi vysoke teploty ovela dalej od motora ako pri dvojmotoraku s dvomi slabsimi motormi, lebo vnutorne horuce plyny velkeho kuzela nemaju kontakt s chladnym vzduchom okrajovej vrstvy. Nieco sa da vyriesit vysokym obtokovym pomerom, kde chladny vzduch sa miesa ako percento vystupnych plynov, ale pri reheat sa toto velmi uplatnit neda, lebo tam sa cely vystupny prud pouziva na dalsom spalovani a tvori suvisly zdroj tepla. F-135-100 ale nie je stroj s vysokym obtokovym pomerom, skor sa pohybuje medzi tymi s nizsim (netreba si mylit s verziou F-135-600, ktora ma lift fan zapocitany do celkoveho tahu, ale tento nijako neprispieva k vykonom pocas vodorovneho letu, iba pri vise). Preto F-35 bude tvorit vynimocne jasny zdroj IR na oblohe a o nejakej redukcii nemoze byt ani reci. Je otazne, ci ma vyriesene prenikanie IR ziarenia od spalocej komory dopredu cez kompresor a do predneho aspektu, lebo ak to yvriesene nema, bude ziarit v IR aj dopredu a pre QWIP t bude stacit bohate, ak mu staci gradient medzi nabeznou hranou a plochou trupu.

            REB nevies ake ma realne vykony u F-35 a u Su-57, preto tvrdit, ze jeden ma jasnu vyhodu je samohypnoza. MInimalne v EW a REB oblastiach priznavaju rusom vyhodu za poslednudekadu aj samotni americania, tak neviem, co by malo svedcit, ze F-35 ma vyhodu..

            Ako sa chces vyhnut dogfightu pri CAS misiach, kde F-35 bude nizko nad zemou v zakryte hor a udoli a na boj bude zostavat priestor rozsahu niekolko malo kilometrov ramcovany rozmermi kotlin a horskych chrbtov. V takom malom priestore ak sa chces vyhnut priamemu boju tak to znamena, ze ziadnu CAS misiu, ani interdiction misiu vykonavat nebudes moct. A pritom to su primarne ulohy F-35: blizka podpora boja, prielom na bojisku. To sa nebude dat robit zo zatisia s AWACSom, tam bude treba ist k bubakovi naozaj blizko, aby sme toho na koho strielame aj doslova videli. Lenze potom aj on bude vidiet nas... Ale priblizenie k oblasti misie bude moct byt v tichom rezime, lenze ak sa priblizenie k misii zmeni na boj, misia je v kybli. Preto je F-35 stealth, aby sa mu podarilo aspon dostat pokial mozno nerusene k miestu "vykladky" . Co sa s nim ale stane v horucom kotli ohraniceneho WVR prostredia, v malych vyskach, s nepriatelskou vrstvenou PVO a supermanevrovatelnymi stihacmi je uz iny pribeh. Primarny ucel utajenej vykladky sa do istej miery moze podarit, ale asi bude cena taka, ze F-35 z oblohy dole...Skrýt celý příspěvek

          • balm
            10:32 01.04.2019

            @Cpt. Morgan 01:36 01.04.2019 O špičkových výkonech, odolnosti, hrubém zacházení, aerodynamickém řešení snad nikdo nepochybuje, protože v těchto oblastech jsou Ruská (Sovětská) ...Zobrazit celý příspěvek

            @Cpt. Morgan 01:36 01.04.2019

            O špičkových výkonech, odolnosti, hrubém zacházení, aerodynamickém řešení snad nikdo nepochybuje, protože v těchto oblastech jsou Ruská (Sovětská) letadla absolutní špičkou.

            Otázka spíše zní, budou v USA do Vašeho scénáře chtít vyslat pilotovaný letoun, nebo přijdou se odůvodní výdaje posledních 20 - 30 let vývoje bezpilotních a robotických prostředků, pro čištění průchodů a likvidace silně bráněných cílů? V takovém scénáři neriskujete životy cenných pilotů a nákladných letounů. Ke splnění mise stačí F-35 v úloze informačního a řídící jednotky, která diriguje celý orchestr rojů dronů a bezpilotních "wingmanů". Pro přímou a blízkou leteckou podporu se navíc hodí jiné typy letadel (s ohledem na Vámi popisovaný scénář), kterých mají v USA stále dost a nové, levnější stále vyvíjí. Celkem splňují CAS/DAS operace v souladu s taktikou OODA. Jen si vzpomeňte na Irák (Desert Shield a Desert Storm), jak se mnohem obratnější Mig-29 pouštěl do útočných/přímé podpory a schytal to od hlídkujících F-15C Eagle ještě dříve, než stačil ukázat své přednosti (obratnost, stoupavost, ... měl všechny parametry pro dogfight, jenže informační převaha a taktika OODA vyhrála. Ano, lze argumentovat jednoznačnou převahou, ale už se zapomíná, že Irák měl jedno z nejsilnějších letectev a moderní PVO schopnou koordinovat své útoky. Dopadlo to tak, že STEALTH letouny vyřadili informační uzle a velitelství, speciální jednotky přestříhávali dráty, ... a celý systém se zhroutil.

            Otázkou je, která cesta je lepší. Představa, že se tam proletí roje levných dronů, střely MALD, bezpilotní wingmani, ... není pro obránce příliš povzbudivá.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            14:44 01.04.2019

            "ked dokaze niest 2 AA kratkeho dosahu" Cože? Co to zas tvrdíš za nesmysl. F-35 umí teď 4x midrange. Zanedlouho (tuším i dříve, než bude Su-57e v produkci) bude umět 6x midrange. ...Zobrazit celý příspěvek

            "ked dokaze niest 2 AA kratkeho dosahu"
            Cože? Co to zas tvrdíš za nesmysl. F-35 umí teď 4x midrange. Zanedlouho (tuším i dříve, než bude Su-57e v produkci) bude umět 6x midrange. Su-57 umí pouze 4xmidrange (+ nějaké shortrange, viz např. toto schéma:
            https://i.prcdn.co/img?regionK...
            https://i.prcdn.co/img?regionK...
            ) Pro air superiority roli je přitom podstatné právě počet nesených midrange raket.

            "POkial ide o vykon, zavisi od materialov, pouziteho technickeho riesenia, chladenia, elektronickeho zapojenia a sposobu vyuzivania, spracovania signalu, miery vyuzitia v data fusion a spoluprace s ostanymi radarmi a senzormi Su-57.... Nic z toho nevíme"
            Ale víme, že u Rusů je to první AESA radar ve stíhači, zatímco na západě to je už asi třetí generace, a víme, že Rusové jsou poměrně dosti pozadu v polovodičových procesech, které jsou nutné pro výrobu vysokovýkonných zesilovačů.
            Tedy nejde o víru, ale o hypotézu podloženou faktama. Např. maximální výkon Ruských polovodičů je známá věc a prostě nedosahuje výkonů západních konstrukcí.

            "Rusi nie su povinni zacinat s technologiou, ktoru americania vyvijali pred 30 rokmi "
            To je přání otcem myšlenky, nebo neznalost? V podstatě v každém odvětví průmyslu jsou to nejcennější zkušenosti, nasbírané předchozím vývojem. Představa, že někdo luskne prsty a bez jakýchkoli výrobních či provozních zkušeností dostihne světovou špičku v takto komplexním oboru, jako je radarová technika, je poněkud úsměvná.

            "Mimochodom, RCS serioveho Su-57 nikto nepozna, videli sme zopar fotiek vyvojovych prototypov, ktore mozu mat so seriovym strojom spolocne tolko a YF-22 s F-22"
            Další kravina. YF-22 byl technologický demonstrátor, nikoli vývojový prototyp. Mícháš hrušky s jabkama.
            A jestli si myslíš, že poté, co se na Su-57 udělalo tolik zkoušek, tak že nějak radikálně změní drak, tak seš fakt totálně mimo a evidentně netušíš, jak to v letectví chodí.

            " Dva motory s vykonom po 100kN v reheat "
            Ale on jaksi Suchoj nemá motory s výkonem 100kN v reheat, víme? Su-57 je podstatně těžší letadlo. Tedy pro stejné letové výkony prostě musí Su-57 pálit podstatně více a tedy produkovat větší teplo. Máš pravdu, že trysky F-22 mají lepší schopnost krýt IR spektrum, ale tady poměřujeme trysky Su-57 a F-35. A Suchoj má ty trysky daleko více vystrčené ven než F-35, tedy budou vidět z většího úhlu. Koukni se na půdorys letadla.

            "REB nevies ake ma realne vykony u F-35 a u Su-57, preto tvrdit, ze jeden ma jasnu vyhodu je samohypnoza"
            Opět jednak výkon radaru, jednak stealth, které znamená potřebu menšího výkonu na REB, jednak prostě dlouholetá zkušenost s použitím AESA radarů pro letecký REB.
            Ono je to přesně naopak než tvrdíš - to není tak, že já něco tvrdím bez důkazu. To, že USA respektive jeho letouny mají vyspělý REB je dokázáno mnohokrát: např. na red flazích.
            Ty bez jakéhokoli důkazu tvrdíš, že Rusko, ač je v tomto oboru v podstatě nováčkem (AESA radar jim v podsatě v produkci nelítá), umí stejně dobrou avioniku. Na základě čeho? Máš jediný argument, který by prokazoval kvalitu ruského AtA REB? Nemáš....


            "MInimalne v EW a REB oblastiach priznavaju rusom vyhodu za poslednudekadu"
            To se mýlíš, zanedbání USA v oblasti REB se týkalo pozemních vojsk (rušení dělostřelectkých radarů atd...), nikolik v letectví, tam je USA se svýma growlerama apod. na špici celou dobu. Naopak ruské letecké technologie REB jsou nezřídka terčem kritiky (viz např. Indie).

            "Ako sa chces vyhnut dogfightu pri CAS "
            Dokolečka jak u blbejch. Bavíme se o kvalitách F-35 a Su-57 jako stíhacího bombardéru? Ne. Tak co sem pleteš CAS mise?
            Vždyť to, jak na takové misi furt trváš jen ukazuje, že se bojíš bavit o air superiority misích, protože víš, že tam by byla výhoda F-35 nezpochybnitelná. Dřív vidí a dřív střílí.

            Zbytek k CAS Ti dobře napsal Balm....Skrýt celý příspěvek

  • SofF
    18:29 30.03.2019

    Momentálně asi nejlákavější výkonný stroj na trhu, kalí to jen otazníky kolem sériové výroby, ale pokud se najde dostatek kupců tak rozjet linku nebude problém. Na trhu nemá ...Zobrazit celý příspěvek

    Momentálně asi nejlákavější výkonný stroj na trhu, kalí to jen otazníky kolem sériové výroby, ale pokud se najde dostatek kupců tak rozjet linku nebude problém. Na trhu nemá rovného soupeře, technologicky je nejblíž F-35 ale to je jiná třída - univerzál který se snaží skloubit několik věcí a ani jednu neumí opravdu pořádně. F-22 se už nevyrábí a nebyl uvolněn na export ani v očesanější verzi. Problém univerzálních platforem a to všeobecně je že jsou patřičně dražší a komplikovanější, tudíž se nasazení musí opravdu důkladně rozmýšlet. Pak je tu poslední verze F-15 ale to je soupeř jen pro SU-35S. Jediné co RF schází je jednomotorák jako je F-16V či Gripen.
    Ad propírané motory, ona i poslední vylepšená verze těch starších je hodně dobrá - a nikdo z velmocí neuvolňuje pro export svůj nejnovější pohon který se sotva dostává z laboratoře.Skrýt celý příspěvek

  • Sandai
    15:27 30.03.2019

    Momentálně nemají šanci něco prodat. Každý kdo bude o tomto letounu uvažovat si počká na nové motory, bez nich to nemá cenu. To už raději starší a osvědčené verze.

    Momentálně nemají šanci něco prodat. Každý kdo bude o tomto letounu uvažovat si počká na nové motory, bez nich to nemá cenu. To už raději starší a osvědčené verze.

    • givicz
      16:18 30.03.2019

      Když tak mě opravte maximální rychlost...
      F16 - 1,6 M
      F35 - 1,61 M
      F22 - 2,3 M
      SU 57 - 2,45 M

      Když tak mě opravte maximální rychlost...
      F16 - 1,6 M
      F35 - 1,61 M
      F22 - 2,3 M
      SU 57 - 2,45 M

      • janusinko
        17:20 30.03.2019

        Čo príspevok, to perla, opäť si zjavne nepochopil podstatu :D Výkonnejší ešte neznamená rýchlejší/lepší, viď PC vs. Mac. Výkonnejší PC je v praxi pri práci a aplikáciách pomalší ...Zobrazit celý příspěvek

        Čo príspevok, to perla, opäť si zjavne nepochopil podstatu :D
        Výkonnejší ešte neznamená rýchlejší/lepší, viď PC vs. Mac. Výkonnejší PC je v praxi pri práci a aplikáciách pomalší ako „slabší” Mac, tomu sa hovorí efektivita, nie je vždy všetko o hrubom výkone a údajoch, ktorý tak radi propagujú ruské a im blízke zdroje. Na margo motorov Su-57E, ich nedostatkom je nemožnosť dosahovať nadzvukové rýchlosti bez prídavného spaľovania, čo so sebou prináša negatíva v podobe väčšej spotreby paliva ako aj väčšej tepelnej stopy. Mimochodom F-22A má výkonnejšie motory (156kN s prídavným spaľovaním oproti 150kN v Su-35S/57E) ale v konečnom dôsledku nemá takú max. rýchlosť ako Su-57E, lenže tu je to dané stealth tvarom stíhačky ako aj obdĺžnikovým prierezom trysiek, ktorý nie je až tak efektívny ako kruhový, priorita bola jasne daná - neviditeľnosť, ktorej sa muselo podriadiť všetko, aj na úkor výkonov a ovládateľnosti.Skrýt celý příspěvek

        • givicz
          17:33 30.03.2019

          Janusinko a proto vyvíjejí Izdělije 30, který umožní letět bez přídavného spalování nadzvukovou rychlostí v testovacím režimu již SU 57 s ním létá.... jak jsem již psal a naznačují ...Zobrazit celý příspěvek

          Janusinko a proto vyvíjejí Izdělije 30, který umožní letět bez přídavného spalování nadzvukovou rychlostí v testovacím režimu již SU 57 s ním létá.... jak jsem již psal a naznačují jiní AL-41F1 (Izdělije 117) bude pro exportní verzi SU 57E absolutní overkill...

          jinak pro zajímavost dnes je velký den pro Il-112 ve Voroněži dnes poprvé letěl tento lehký vojenský transportní letoun.... :)
          https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            18:03 30.03.2019

            S něčím, co má 15 let zpoždění a dokonce bylo částečně nahrazeno jiným letounem, bych se moc nechválil...

            S něčím, co má 15 let zpoždění a dokonce bylo částečně nahrazeno jiným letounem, bych se moc nechválil...

          • givicz
            18:30 30.03.2019

            Poly já myslím, že zase budou plakat Ukrajinci .. Rusové v roce 2011 se rozhodli, že pořídí Ukrajinské An 140T projekt byl přerušen .... obnoven byl okolo roku 2014... každopádně ...Zobrazit celý příspěvek

            Poly já myslím, že zase budou plakat Ukrajinci .. Rusové v roce 2011 se rozhodli, že pořídí Ukrajinské An 140T projekt byl přerušen .... obnoven byl okolo roku 2014... každopádně IL 112V byl měl být ze 100% z ruských součástek... již teď chtějí nakoupit Ruské společnosti a vláda cca 200 ks tohoto letadla...Skrýt celý příspěvek

          • SofF
            18:47 30.03.2019

            Poly: jo jenže to dodělali, ty potíže byly ohromné, celý výrobní řetězec v čudu a k tomu ještě politická krize. My jsme přišli pouze o Slovensko kde nic moc důležitého pro naše ...Zobrazit celý příspěvek

            Poly: jo jenže to dodělali, ty potíže byly ohromné, celý výrobní řetězec v čudu a k tomu ještě politická krize. My jsme přišli pouze o Slovensko kde nic moc důležitého pro naše hospodářství nebylo a i tak to nebyla v 90tých žádná hitparáda. Dá se to připodobnit jen k tomu jako kdyby se ze dne na den Škodovy závody ocitly v jiném státě. A tam nešlo jen o podniky co se ocitly v Ukr, ale i ve střední Asii - tohle dát nějak do pořádku musel být titánský úkol.Skrýt celý příspěvek

      • logik
        18:26 30.03.2019

        Klasické nesmyslné "papírové porovnávání". Zaprve, maximálka F-22 není co vím oficiálně potvrzená, M2,2-2,3 je jen odhad. A zadruhé a především, maximálka zpravidla nesouvisí s ...Zobrazit celý příspěvek

        Klasické nesmyslné "papírové porovnávání". Zaprve, maximálka F-22 není co vím oficiálně potvrzená, M2,2-2,3 je jen odhad. A zadruhé a především, maximálka zpravidla nesouvisí s výkonem motorů, ale s maximální teplotní zatížitelností draku. U F-22 je konkrétně limit daný RAM nátěrem (a je otázka, jestli pořád platí, protože zrovna nátěry se zlepšují....).

        Jestli jde z něčeho odhadovat "rychlostní" výkony letounu (tedy výkon motorů a supersonickou aerodynamiku), tak z parametru supercruise. Ta se udává u Su-57 na M1.6, zatímco u F-22 na M1.83.Skrýt celý příspěvek

  • lemkin
    12:48 30.03.2019

    Která jiná země nabízí na světovém trhu takto výkonný letoun?

    Hmm, žádná. Čili nebál bych se o to, že by se zákazník nenašel.

    Která jiná země nabízí na světovém trhu takto výkonný letoun?

    Hmm, žádná. Čili nebál bych se o to, že by se zákazník nenašel.

    • Poly
      18:11 30.03.2019

      No, dost možná nenašel. Kdo by to měl být? Určitě bude dražší než Su-35 a bohatých ruských kámošů, kteří mají dostatečně početné letectvo až tak moc není. Co víc, někteří z nich si ...Zobrazit celý příspěvek

      No, dost možná nenašel. Kdo by to měl být? Určitě bude dražší než Su-35 a bohatých ruských kámošů, kteří mají dostatečně početné letectvo až tak moc není. Co víc, někteří z nich si už objednali právě to Su-35.Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
      15:58 01.04.2019

      Blbne ti klávesnice, tu otázku ti to nedopsalo, evidentně chtěls napsat: "Která jiná země nabízí na světovém trhu takto výkonný letoun zemím které finančně nebo politicky ...Zobrazit celý příspěvek

      Blbne ti klávesnice, tu otázku ti to nedopsalo, evidentně chtěls napsat:
      "Která jiná země nabízí na světovém trhu takto výkonný letoun zemím které finančně nebo politicky nedosáhnou na mnohem pokročilejší F-35?"Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    11:58 30.03.2019

    takto by mělo vypadat radarové vybavení SU 57...
    http://su57.mariwoj.pl/small/s...
    https://vpk.name/file/img/breo...

    takto by mělo vypadat radarové vybavení SU 57...
    http://su57.mariwoj.pl/small/s...
    https://vpk.name/file/img/breo...

  • dusan
    07:50 30.03.2019

    Nik pri zmysloch si nebude chcieť kúpiť novú nevyskúšanú stíhačku, ktorú nemá vo výzbroji ani vlastné letectvo .... Ak by sa už niekto chcel obrátiť na Rusov, tak si kúpi ...Zobrazit celý příspěvek

    Nik pri zmysloch si nebude chcieť kúpiť novú nevyskúšanú stíhačku, ktorú nemá vo výzbroji ani vlastné letectvo ....

    Ak by sa už niekto chcel obrátiť na Rusov, tak si kúpi "bezrizikové" stroje ako Su-30 či Su-35.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      09:15 30.03.2019

      A pak si bude trhat vlasy kvuli nahradnim dílům a mizerné technické podpoře ;-(.

      A pak si bude trhat vlasy kvuli nahradnim dílům a mizerné technické podpoře ;-(.

      • astor
        11:14 30.03.2019

        To doopravdy? Pokud máte na mysli mizerné zásobování ND v případě našich ruských vrtulníků, rád bych připomenul, že se náš stát připojil k americkým sankcím proti Rusku. Prošlé ND ...Zobrazit celý příspěvek

        To doopravdy? Pokud máte na mysli mizerné zásobování ND v případě našich ruských vrtulníků, rád bych připomenul, že se náš stát připojil k americkým sankcím proti Rusku. Prošlé ND z ukropského Konotopu očividně nestačí jak množstvím, tak kvalitou požadavkům náročné služby na expedičních výbojích NATO, nemluvě o tom, že dodávky náhradních dílů ještě neznamenají jejich kvalitní implementaci, pokud výrobce nepřevezme dozor nad kvalitou oprav. Takhle třeba Polákům padají jejich MiGy, nepříliš kvalitně a necertifikovaně opečovávané pokoutně sehnanými ND po všech kůlnách banderovské Ukrajiny. Dodávka ND je tak otázkou vzájemných smluv a respektu, nepamatuji před r.89 zásadní problémy s údržbou a ND, stejně tak jako známý uživatel ruské techniky Indie. Ti sice občas brblají, ale stejně pak obvykle vyplyne problém jako bytostně indický, vyplývající z tamní mentality a zaběhlých zvyklostí. V případě Su57 je samozřejmě důležité zavést typ do služby ruského letectva, na druhé straně však to může být vhodná platforma pro individuální požadavky potencionálních zákazníků, je to na Rusech, jaké informace jim sdělí a jaké podmínky nabidnou. Nabídka je tak zajímavá proty státy, které ruskou techniku dlouhodobě užívací a mají vybudované struktury a mechanismy pro jejích údržbu a uvažují kontinuálně v perspektivě víc jak rok dopředu.Skrýt celý příspěvek

        • alexa123
          11:28 30.03.2019

          No neviem, neviem. Keď to preženiem, na mizernú technickú a servisnú podporu Rusov si v podstate sťažuje každý, kto má ich zbrane. A nemá to nič spoločné s Trumpovými sankciami.

          No neviem, neviem. Keď to preženiem, na mizernú technickú a servisnú podporu Rusov si v podstate sťažuje každý, kto má ich zbrane. A nemá to nič spoločné s Trumpovými sankciami.

          • astor
            13:10 30.03.2019

            Kteří další, prosím? Rozvojové země, které se tradičně spoléhaly na štědré dotace v rámci dodávek zbrojní techniky? Slováci, kteří nevědí, co chtějí a tak mají své MiGy v zoufalém ...Zobrazit celý příspěvek

            Kteří další, prosím? Rozvojové země, které se tradičně spoléhaly na štědré dotace v rámci dodávek zbrojní techniky? Slováci, kteří nevědí, co chtějí a tak mají své MiGy v zoufalém stavu? Maďaři, kteří odmítli ruskou spolupráci na údržbě a koupili si radši Gripeny? Rumuni, tradičně velikáští, kteří si radši místo MiGů koupili stejně staré F16...? A nebo Srbsko, to si taky stěžuje na servis? Je to jen politika, jinak je to otázka byznysu. Třeba teď jsem četl, že většina venezuelských F-16 je uzemněna pro nedostatek ND, vyplývá z toho automaticky, že jsou Američani špatní dodavatelé ND a příslušných služeb? Co když jednou na Slovensku vyhraje Kotleba a Američan začne dělat problémy? Pak na tom Slovensko bude stejně jako dneska s MiGy.Skrýt celý příspěvek

          • Gibon
            21:41 30.03.2019

            Stazovala sa ako India, tak aj Malajzia. Alzirsko dokonca vratilo Migy pre nespokojnost s lietadlom ako takym. Aj ked potom vzali suchoje. Na kvalitu spoluprace s Rsk Mig sa ...Zobrazit celý příspěvek

            Stazovala sa ako India, tak aj Malajzia.
            Alzirsko dokonca vratilo Migy pre nespokojnost s lietadlom ako takym. Aj ked potom vzali suchoje.
            Na kvalitu spoluprace s Rsk Mig sa stazuju po celom svete.Skrýt celý příspěvek

          • astor
            08:43 31.03.2019

            To Gibon O Indii jsem psal,na Wiki Královské letectvo Malajsie jsou uvedeny MiG - 29 ve službě, žádná zmínka o jakýchkoliv problémech, takže asi drby zveličené novináři, Alžírsko ...Zobrazit celý příspěvek

            To Gibon
            O Indii jsem psal,na Wiki Královské letectvo Malajsie jsou uvedeny MiG - 29 ve službě, žádná zmínka o jakýchkoliv problémech, takže asi drby zveličené novináři, Alžírsko vrací ruské MiGy údajně pro špatnou kvalitu výroby a servisu(tyto stroje jsou následovně zařazeny do služeb ruského letectva, kde slouží bez problémů), ale místo Rafalů či F-16 si radši následně koupí špatně ND zásobované a nekvalitním ruským servisem opatřené Su... Zajímavé.Skrýt celý příspěvek

        • dusan
          13:09 30.03.2019

          Ukrajinci servisujú veľa sovietskej techniky .... a stále, keby to tak "nefungovalo" asi by tam nik svoje stroje neposielal ...

          Ukrajinci servisujú veľa sovietskej techniky .... a stále, keby to tak "nefungovalo" asi by tam nik svoje stroje neposielal ...

          • givicz
            13:26 30.03.2019

            dusan takto přesně vznikla afera v Ukroboronprom ... pašování ruských náhradních dílů pro Ukrajinskou armádu a jejich nákupu za předraženou cenu.... Tymošenková podala ústavní ...Zobrazit celý příspěvek

            dusan takto přesně vznikla afera v Ukroboronprom ... pašování ruských náhradních dílů pro Ukrajinskou armádu a jejich nákupu za předraženou cenu....
            Tymošenková podala ústavní žalobu na Porošenka pro velezradu
            https://www.novinky.cz/zahrani...

            "Cena vojenského materiálu dováženého z Ruska byla podle expremiérky až čtyřnásobně vyšší než jeho skutečná hodnota. Tymošenková se odvolávala na informace ukrajinských investigativních novinářů, které se v kyjevských médiích objevily v pondělí. Účastníci spiknutí, údajně Porošenkovi přátelé, si prý přišli na stamiliony hřiven"Skrýt celý příspěvek

          • dusan
            16:05 30.03.2019

            givicz To je možné, ale to zahraničných zákazníkov asi nezaujíma. Ich zaujíma či sú spokojní oni. Pokiaľ viem tak mimo starých chorvátskych MiG-ov 21 nemajú Ukrajinci väčšie ...Zobrazit celý příspěvek

            givicz

            To je možné, ale to zahraničných zákazníkov asi nezaujíma. Ich zaujíma či sú spokojní oni. Pokiaľ viem tak mimo starých chorvátskych MiG-ov 21 nemajú Ukrajinci väčšie problémy s repasmi leteckej techniky a tej robia celkom dosť.Skrýt celý příspěvek

          • astor
            08:58 31.03.2019

            Dušan Dejte prosím na tapetu seznam vojenské a letecké techniky a státy, které mají tu odvahu tam tu techniku poslat. A nebo alespoň odkaz. Budu vám velmi vděčen. Kromě servisu ...Zobrazit celý příspěvek

            Dušan
            Dejte prosím na tapetu seznam vojenské a letecké techniky a státy, které mají tu odvahu tam tu techniku poslat. A nebo alespoň odkaz. Budu vám velmi vděčen. Kromě servisu postupně vyřazovaných letadel AN a výše zmíněné problematické modernizace chorvatských 21tek (pominu PR "modernizaci" ukropských 29tek, ) o žádných dalších nevím. Jo ještě problematická spolupráce při opravách Milů, kde si ukrajinský dodavatel nedělá hlavu s kvalitou a resursy dodávaných ND. Ale to jsem už psal výše.Skrýt celý příspěvek

    • givicz
      12:28 30.03.2019

      ta nová stíhačka již byla testována v reálném bojovém nasazení v Sýrii a dva sériové SU 57 dorazí do Ruské armády do roku 2020 ( píše se to v článku)

      ta nová stíhačka již byla testována v reálném bojovém nasazení v Sýrii a dva sériové SU 57 dorazí do Ruské armády do roku 2020 ( píše se to v článku)

      • alexa123
        13:07 30.03.2019

        OK. A realne kolko Suciek tam bolo a kolko hodin tam nalietali? Jedno Sucko ktore nalietalo 10 hodin alebo vsetkych 10 vyrobenych Suciek, ktore nalietali 100 hodin? Vedel by si ...Zobrazit celý příspěvek

        OK. A realne kolko Suciek tam bolo a kolko hodin tam nalietali? Jedno Sucko ktore nalietalo 10 hodin alebo vsetkych 10 vyrobenych Suciek, ktore nalietali 100 hodin? Vedel by si upresnit tieto cisla ale aj uviest hodnoverne cisla a hlavne hodnoverne zdroje?Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
    21:06 29.03.2019

    S tím tvrzením ,že Su57 mabízí až na stealth to co Su35 bych trochu brzdil. Minimálně struktura radiolokátorů ... Pásma X a L zároveň Su35 nevede ne ? Podle mě dost vychytaná věc ...Zobrazit celý příspěvek

    S tím tvrzením ,že Su57 mabízí až na stealth to co Su35 bych trochu brzdil. Minimálně struktura radiolokátorů ... Pásma X a L zároveň Su35 nevede ne ? Podle mě dost vychytaná věc . Mimo jiné https://www.armyweb.cz/clanek/... Skrýt celý příspěvek

    • logik
      21:20 29.03.2019

      Dost vychytaná věc? Ty víš, jaké to má schopnosti? Co se o tom zatím ví - L band radary pravděpodobně slouží pouze jako IFF či možná k REB proti pozemním radarům, mají tak malé ...Zobrazit celý příspěvek

      Dost vychytaná věc? Ty víš, jaké to má schopnosti? Co se o tom zatím ví
      - L band radary pravděpodobně slouží pouze jako IFF či možná k REB proti pozemním radarům, mají tak malé antény, že na rozumnou detekci čehokoli nemohou stačit.
      - X band radary mají podle zdrojů cca 2200 modulů. Ovšem vzhledem k tomu, že Rusko je podle všeho pozadu ve vývoji GaAs radarů (v podstatě to je první generace) a Ruská avionika obecně nijak chválená není (viz např. Čínské hodnocení Su-35), tak se nedá čekat, že by tento radar výkonem nějak převyšoval západní radary, které už pomalu přecházejí na GaN moduly.

      Takže to vypadá cool, ale v tomto směru bude Su-35 západ spíše dohánět. Největší přednosti bude mít ten stroj v oblasti motorů (jestli se je podaří dokončit) a manévrovatelnosti, ne v avionice.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        22:18 29.03.2019

        Když dokáže toto s podstatně menší anténou v L-band detekci dělostřelecké munice na 12 km, tak i sfazovane prvky L-band v naběžné hraně na tom zase zle nemusí být. ...Zobrazit celý příspěvek

        Když dokáže toto s podstatně menší anténou v L-band detekci dělostřelecké munice na 12 km, tak i sfazovane prvky L-band v naběžné hraně na tom zase zle nemusí být.
        https://www.srcinc.com/what-we...
        ...funkci IFF také vyloučit nelze, psalo se v tomto směru i o podobných věcech u EFT.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          23:01 29.03.2019

          Podstatně menší anténou? Cože? Tady máš fotku toho L-Band radaru ze Sučka: http://fullafterburner.weebly.... Chceš říct, že tam napočítáš ...Zobrazit celý příspěvek

          Podstatně menší anténou? Cože?
          Tady máš fotku toho L-Band radaru ze Sučka:
          http://fullafterburner.weebly....

          Chceš říct, že tam napočítáš aspoň řádově desítky AESA modulů? Ten Tebou linkovaný radar jich má více než 100 na anténě cca metr na metr...Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            11:03 30.03.2019

            Počítate špatně, každý vertikální slot AN TPQ 49 má jeden vysílací modul, ve vertikále je pak vše řešeno fázovým posuvem. To je nějakých 26 modulů, ale pro vysílání do daného ...Zobrazit celý příspěvek

            Počítate špatně, každý vertikální slot AN TPQ 49 má jeden vysílací modul, ve vertikále je pak vše řešeno fázovým posuvem. To je nějakých 26 modulů, ale pro vysílání do daného směru nedokážete použít více než jen počet cca v +- 60° nebo 45°sektoru, podle toho jak to navrhnou. Zjednodušeně, prvky, které jsou v opačné hemisféře nepoužitejete na cíl z opačného směru. Tak že využíváte 8-10 modulů. Pro anétnu s šířkou 1,24 metrů jste v L-band cca na šířce anténní charakteristiky někde na 15°.
            Oproti tomu má SU 35 v každé polovině křídla 24 zářičů dohromady 48, (kolik Tx Rx modulů se asi nedozvíme) a šířka antény je cca 2,2 metry na každé straně. Z toho uděláte ve fázi leší směrovost v horizontální rovině, ve vertikálu to nepůjde, jde pouze o 2D, ale v azimutu máte najednou do stejného směru využitelné všechny prvky v šířce přes 4,5 metru. Tak že výkonová hustota do anténní charakteristiky může být stejná né-li lepší, když si započítáme to, že AN TPQ 49 má omezení v tom, že byla stavěna pro malý zdroj elektrické energie, (cca 3 kW 240V/50Hz) aby se dala používat i v poli.
            https://www.srcinc.com/what-we...
            http://www.ausairpower.net/APA... Skrýt celý příspěvek

          • logik
            19:42 30.03.2019

            "Počítate špatně, každý vertikální slot AN TPQ 49 má jeden vysílací modul. ... To je nějakých 26 modulů" Vzhledem k tomu, že v originální dokumentaci je, že má více než sto modulů, ...Zobrazit celý příspěvek

            "Počítate špatně, každý vertikální slot AN TPQ 49 má jeden vysílací modul. ... To je nějakých 26 modulů"
            Vzhledem k tomu, že v originální dokumentaci je, že má více než sto modulů, tak se evidentně mýlíš. Jeden vertikální segment má evidentně daleko více prvků, než si myslíš.

            " pro vysílání do daného směru nedokážete použít více než jen počet cca v +- 60° nebo 45°sektoru"
            Čím více omezíš sektor, v kterém vyzařují jednotlivé zářiče, tím bude jejich výkon koncentrovanější. Nicméně FOV planárního radaru a tedy směrovost jednotlivých prvků antény bývá 120°, není důvod, proč by tomu tady mělo být jinak.

            "Oproti tomu má SU 35 v každé polovině křídla 24 zářičů"
            Co jsem se zatím všude dočetl, tak 12, 24 mají obě křídla dohromady. Odkud bereš těch 24?

            "dohromady 48, "
            Ovšem zářiče, které jsou od sebe ve větší vzdálenosti nefungují jako jedno pole. Směrovost takového radaru nebude lepší, než směrovost jednoho každého - a zvíšení zisku také nebude lineární.
            Navíc umístění v křídle znamená, že jestli bude jejich FOV vůbec překryté, tak jen minimálně (mají odklon skoro 90°), takže sčítat počty modulů z křídel bude pravděpodobně nesmysl vůbec.

            Z pole dvanácti modulů pak získáš maximální směrovost cca 10° (N/2 v radiánech). To je prostě málo. Něco jde asi vytřískat dalšíma technikama, ale fyziku úplně neokecáš.

            " ve vertikálu to nepůjde, jde pouze o 2D "
            Což ale je podstatně větší problém, než se domníváš. Protože ten radar bude ve vertikále nesměrový (tedy, nějakou směrovost jde asi udělat vyzařovací charakteristikou modulů), což znamená, že bude přijímat podstatně více odrazů od země, než směrový radar, s kterým ho srovnáváš. Tedy by musel fungovat v LDSD režimu s doplerovskou filtrací ground clutterů, což dále podstatně snižuje detekční vzdálenost.
            Anebo bys ho musel udělat ve vertikální rovině hodně směrový, což má jednak další problémy s použitelností (musel bys mířit nosem letadla na cíl), jednak tu bude obrovský problém se sideloby...

            I na Ausiapower.net, která tradičně hodně přestřeluje výkony ruských letadel (byli to lobisté, snažící se odradit Austrálii od nákupů F-35, že jsou málo výkonné) odhadli výkon teoretický výkon radaru na detekční vzdálenosti na řádově větší desítky kilometrů. Vzhledem k tomu, že tam ovšem nebrali v úvahu poměrně velký počet problémů, reálný výkon takového radaru by byl ještě znatelně menší.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            22:36 30.03.2019

            Máte nějaký odkaz na dokumentaci, co jsem našel na netu, tak se psalo 24 zářičích v jednom slotu antény a to tak, že 24 přijímačů Rx modulů a 1 Tx modul na vysílání, Rx zpracování ...Zobrazit celý příspěvek

            Máte nějaký odkaz na dokumentaci, co jsem našel na netu, tak se psalo 24 zářičích v jednom slotu antény a to tak, že 24 přijímačů Rx modulů a 1 Tx modul na vysílání, Rx zpracování pak bylo popsané jako monopulzní pro získání nějaké přesnosti úhlových souřadnicích.

            "Čím více omezíš sektor, v kterém vyzařují jednotlivé zářiče, tím bude jejich výkon koncentrovanější." K tomuto snad jen to, že ten "koncentrovanější výkon" tedy větší výkonovou hustotu dosáhnete buď nárůstem výkonu a nebo i tím, že uděláte směrovější anténu, říká se tomu zisk antény
            http://www.radartutorial.eu/06...
            prakticky to znamená aperturu antény do které započítáte více prvků, v případě kruhového rozmístnění prvků jde o to, že pokud použijí fázové posouvače s možnosti posuvů o +- 60°(což dohromady dá vašich 120 v celku) tak zapojíte i více odkloněné sloty, pokud použijete posouvače pouzo s možností posuvu 45° tak jich zapojíte méně, ochudíte se o fyzický i elektrický rozměr antény v uvažované rovině. Pro zjednodušení problému s parametrem šířky svazku antény ve fázovaných řadách se dá použít jednoduchý vzorec 65*vlnová délka/fyzický rozměr antény ( v případě AN TPQ 49 jde pak o šířku svazku cca 14°) http://www.radartutorial.eu/06...

            Vážně si myslíte, že Carlo Kopp kope za ruské technologie? Pokud by to psal jako někde na fórech plných nadšenců, tak bych se tomu nedivil, ale v tomto případě jde i o jeho kredit. Samozřejmě, vzhledem k tomu, že nevíme jaké zdroje informací mají, se můžeme pohybovat v dost nejasné rovině, problém spíše bude v tom jako si oni přeberou deklarované parametry rusů. Pro ně je to i otázka toho, že s danými technologiemi může disponovat Čína, což je pro ně hodně zajímavé.
            http://www.ausairpower.net/edi...

            K řešení na SU 35 jsem našel fotku z výrobního závodu na nějakém fóru, kde uvádí, že má jít o systém IFF, z fotky je zřejmé, že v levé náběžné hraně mají 24 anténních prvků. http://www.matrixgames.com/for...
            Pokud jde o 2D řešení, tak samozřejmě je nevýhodné, ale s potlačením odrazů od Země se musí potýkat prakticky každý radar, jak píšete, děje se tak dopplerovským zpracováním, ale to dnes nepřináší zase tak velké ztráty jako v minulosti, i tam se vývoj pohnul, zapomeňte na to, že by AN TPQ 49 nepoužíval dopplerovskou filtraci, ale pouze amplitudové zpracování, nedokázal by tak plnit svou funkci na výpočet trajektorie a tím místa odpalu a dopadu dělostřelecké munice. Se sidelobe se musí potýkat všechny antény, čím menší zisk (obrazeně čím menší fyzické rozměry v dané rovině) tím větší hodnoty sidelobes. což bude možná větší problém pro radar, který má v blízké zóně antény pár metrů nad zemí bude mnoho překážek větších než vlnová délka radaru (cca 25 cm pro L band) ESA antény totiž jako ESA fungují v počítaném svazku až od určité vzdálenosti od antény (jde o mnoho násobků vlnové délky s připočtením toho kolik prvků v dané rovině tvoří anténu).Skrýt celý příspěvek

          • logik
            11:04 31.03.2019

            "24 přijímačů Rx modulů a 1 Tx modul na vysílání" ??? Jestli tvrdíš todle, tak pak to fakt nemá šanci fungovat jako aesa radar. Jak chceš s jedním modulem na vysílání fázovat? To ...Zobrazit celý příspěvek

            "24 přijímačů Rx modulů a 1 Tx modul na vysílání"
            ??? Jestli tvrdíš todle, tak pak to fakt nemá šanci fungovat jako aesa radar. Jak chceš s jedním modulem na vysílání fázovat? To by musel bejt všesměrovej vysílač - a teď si zkus spočíst, jakej poměr je prostorového úhlu FOV radaru a beamwidth radaru. Tolikrát bude mít ten radar menší výkon, než běžnej radar, kde aktivní prvky fungujou jako přijímač i vysílač.

            "Carlo Kopp kop..."
            Ausiapower.net má credit, jakej má. To, že jejich analýzy jsou hodně ohnuté je známé již dlouho, tady máš rozbor některých desinformací co APA šíří
            https://www.quora.com/profile/...
            Za koho přesně kope se s jistotou říci nedá, do hlavy mu nevidím, ale informace z APA je třeba brát hodně s rezervou.

            "ale s potlačením odrazů od Země se musí potýkat prakticky každý radar,"
            Také každý radar má v LDSD módu podstatně horší výkony.

            "...nepoužíval dopplerovskou filtraci..."
            Ale samozřejmě, že dopplerovskou analýzu signálu používá každej radar. To ale nemění nic na tom, že v LDSD módu je potřeba patřičně silnější signál, aby z toho něco rozumnýho vylezlo.

            "e zřejmé, že v levé náběžné hraně mají 24 anténních prvků. "
            Radar v Su-57 je jiný, než co linkuješ, viz např.
            http://fullafterburner.weebly....

            "...se sidelobe se musí potýkat všechny antény..."
            To sice ano, ale velikost sidelobe je přímo závislá na počtu modulů v daném směru. Takže Tvoje replika je podobná, jako kdybys říkal, že není takovej problém postavit bungalov v nivě u Lužnice, že přeci problém, aby nenatekla voda do baráku, musíš u baráku stejně vyřešit.
            U takovédleho radaru by byl problém se sideloby násobně větší než u normálního radaru a tedy by výkon podstatně klesal.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            19:12 31.03.2019

            @logik i pouze s jedním Tx prvkem lze fázovat, stačí mít v cestě fázový posouvač, používá se to hybridních antén nebo v PESA technologii. Ale trochu jsem pátral po internetu, ...Zobrazit celý příspěvek

            @logik
            i pouze s jedním Tx prvkem lze fázovat, stačí mít v cestě fázový posouvač, používá se to hybridních antén nebo v PESA technologii. Ale trochu jsem pátral po internetu, oproti starším verzím jednoúčelových protidělostřeleckých radarů aN TPQ 48 a 49) má AESA 50 vyšší sloty a opravdu již 24 kusů několika wattových Tx prvků, podle porovnání s typy 48 a 49 je pak v TTD vidět nárůst parametrů v dosazích na děl. munici.

            "ale s potlačením odrazů od Země se musí potýkat prakticky každý radar,"
            Také každý radar má v LDSD módu podstatně horší výkony.
            Re: samozřejmě, že je tam až o 15% horší poměr oproti režimu bez pozadí Země, ale pokud se podíváte na dosahy, prostor působnosti a výšku antény pozemních radarů na zemi, tak u AN TPQ 49 nebo AESA 50 je v celém dosahu potřeba počítat s clutterem Země.


            "e zřejmé, že v levé náběžné hraně mají 24 anténních prvků. "
            Radar v Su-57 je jiný, než co linkuješ, viz např.
            Re: celou dobu jsem tu jako příklad uváděl parametry pro L-band anténu SU 35, nikoliv pro SU 57 o které nic nevím

            "...se sidelobe se musí potýkat všechny antény..."
            To sice ano, ale velikost sidelobe je přímo závislá na počtu modulů v daném směru. Takže Tvoje replika je podobná, jako kdybys říkal, že není takovej problém postavit bungalov v nivě u Lužnice, že přeci problém, aby nenatekla voda do baráku, musíš u baráku stejně vyřešit.
            U takovédleho radaru by byl problém se sideloby násobně větší než u normálního radaru a tedy by výkon podstatně klesal.
            Re: nejde pouze o absolutní počet prvků antény, ale také o jejich vzdálenost a hodnotu elektronického vychýlení svazku, pokud budete mít anténu s fyzickým rozměrem jeden metr, tak pořád budou horší poměry oproti anténě s rozměrem dva metry při podobné hustotě prvků.
            K tomu do jaké míry ovlivní činnost radaru hodnota sidelobe je pak velký rozdíl mezitím, pokud to bude na letadle v několikakilometrové výšce, kde od sidelobes budou slabší odrazy než když budete mít anténu na Zemi a bezprostředně v celém okolí radiového horizontu budete mít odrazy od clutteru.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            20:54 31.03.2019

            "pouze s jedním Tx prvkem lze fázovat, stačí mít v cestě fázový posouvač," Ale to pak už nemáš AESA radar. A navíc i v PESA radaru máš nutně více Tx prvků, jen jsou pasivní a ...Zobrazit celý příspěvek

            "pouze s jedním Tx prvkem lze fázovat, stačí mít v cestě fázový posouvač,"
            Ale to pak už nemáš AESA radar. A navíc i v PESA radaru máš nutně více Tx prvků, jen jsou pasivní a nemají svůj zdroj signálu.

            "ak u AN TPQ 49 nebo AESA 50 je v celém dosahu potřeba počítat s clutterem Země."
            Jenže je to jen clutter jen od sidelobů, což je obrovskej rozdíl oproti tomu, když vysíláš a přijímáš nesměrově a dostáváš přímej odraz.

            "pro SU 57 o které nic nevím"
            Aha. Já se bavil o Su-57. Nu evidentně, když Su-57 má polovinu elementů co měl Su-35, tak evidentně rezignovali na to, aby ten radar byl dobrý ve směrovosti (respektive spíše o směrovost nikdy nešlo, jen u Su-35 bylo třeba dohnat výkon více prvky - koneckonců na tom obrázku jsou k sobě příliš blízko na to, aby dělali efektivní fázování). Tedy evidentně neslouží jako radar, ale jako EW a IFF, kde směrovost nepotřebuješ.

            ", tak pořád budou horší poměry oproti anténě s rozměrem dva metry při podobné hustotě prvků. "
            No protože anténa s dvěma metrama při stejné hustotě prvků bude mít kupodivu těch prvků dvakrát tolik.
            Ono hlavně ta hustota prvků je především daná vlnovou délkou. Protože maximální vzdálenost prvků je limitována tuším polovinou vlnové délky, a když ty prvky k sobě nacpeš zbytečně blízko, tak zas to bude klást větší na detekci fázi na výstupu (a tedy více šumu). Takže vlastně svým způsobem máš pravdu, že jde o velikost antény - ale až implikovaně: jde o počet prvků, které musí mít mezi sebou patřičné rozestupy, což Ti definuje velikost antény.
            Pokud anténu zvětšíš vzlhedem k ideální velikosti, nic nezískáš (začne Ti čím dál tím víc utíkat energie do sidelobů), pokud zmenšíš, tak si snížíš odstup signálu od šumu.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      22:07 29.03.2019

      Pokud bude mít exportní verze celou soustavu 4 antén AESA radarů, tak to bude asi jediná výhoda oproti ostatním stíhačům, poskytne to kompletní informací v okolí s možností navést ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud bude mít exportní verze celou soustavu 4 antén AESA radarů, tak to bude asi jediná výhoda oproti ostatním stíhačům, poskytne to kompletní informací v okolí s možností navést do všech směrů jak ARH nebo SARH střely.Skrýt celý příspěvek

      • logik
        23:26 29.03.2019

        Co vím, tak ze záďové antény se ustoupilo i u domácí verze. Boční antény mohou být výhodou v dogfightu 1:1. U běžného nasazení v komplexnějším zasíťovaném bojišti s přebahou BVR ...Zobrazit celý příspěvek

        Co vím, tak ze záďové antény se ustoupilo i u domácí verze.
        Boční antény mohou být výhodou v dogfightu 1:1. U běžného nasazení v komplexnějším zasíťovaném bojišti s přebahou BVR soubojů bude mít převahu jeden silnější radar, co mají západní letadla, boční pohled zajistí jiné letadlo.

        Celkově se mi zdá, že je Su-57 stavěna daleko více na dogfight, než západní letadla, která více spoléhají na součinnost více letadel, ze stealth plynoucí iniciativy a údery z dálky. Na čí straně je pravda se doufám nikdy nedovíme, ale přecijenom už i v druhé světové měla většina stíhacích es taktiku hit and run, takže bych řekl, že při správné taktice opravdu bude dogfight spíše výjimkou než pravidlem.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          11:35 30.03.2019

          Pokud se budeme bavit o komplexním nasazení letectva, tak se dostaneme jinam, i bez zadní antény jsou schopni s třemi anténami udělat prostor krytí až 300° ...už od dob Zaslonu na ...Zobrazit celý příspěvek

          Pokud se budeme bavit o komplexním nasazení letectva, tak se dostaneme jinam, i bez zadní antény jsou schopni s třemi anténami udělat prostor krytí až 300° ...už od dob Zaslonu na Migu 31 fázují do boků do 65° včetně možnosti navést v takovém sektoru i R 33, tak že si poradili i s potížemi deflexe a šírším paprsku při takovýchto úhlech. Odstranění zadní antény bude asi ekonomikou, nemají ani na odladění seriových motorů. Technologie těchto antén bude nejspíše spojena jako jeden signálový procesor radaru s třemi anténami.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            19:49 30.03.2019

            " spojena jako jeden signálový procesor radaru s třemi anténami." Moderní AESA radary rozhodně nemají jeden signálový procesor na celou anténu. Používají digitální beamforming, kde ...Zobrazit celý příspěvek

            " spojena jako jeden signálový procesor radaru s třemi anténami."
            Moderní AESA radary rozhodně nemají jeden signálový procesor na celou anténu. Používají digitální beamforming, kde je zpracováván signál každého modulu (či max malé skupiny) zvlášť.

            Zadalší, takové společné zpracování dejmetomu již zdigitalizovaného signálu ani nedává smysl - antény jsou příliš vzdálené na to, aby je šlo považovat za "fázové pole".

            Jednotlivé radary samozřejmě budou sdílet hardware, ale pravděpdoobně až na daleko vyšší vrstvě,

            ", i bez zadní antény jsou schopni s třemi anténami udělat prostor krytí až 300°"
            Vzhledem k tomu, že proti F-22 měli problém i hlavní radary F-15 i na velmi blízké vzdálenosti, tak je v podstatě nemožné, aby menší side-looking radary s ani ne 400 moduly byly užitečné na sledování VLO protivníků.
            Ty jsou pravděpodobně určené především pro AtG mode a pro REB a další vedlejší činnosti (čímž mohou ulehčit hlavnímu radaru).Skrýt celý příspěvek

    • balm
      10:27 30.03.2019

      Zbožné přání, při úrovni a schopnostech Ruské elektroniky. S myšlenkou vybavit Eurofighter Typhoon standardně systémem Pirate s pokrytím 360° (Leonardo - BAE) se přišlo už hodně ...Zobrazit celý příspěvek

      Zbožné přání, při úrovni a schopnostech Ruské elektroniky.

      S myšlenkou vybavit Eurofighter Typhoon standardně systémem Pirate s pokrytím 360° (Leonardo - BAE) se přišlo už hodně dávno (zazděno euroskopčáky), společně s rozšířením fůze dat a senzorů letounů, které se integrovali přímo do přileb (BAE). Systém Pirate není jen o IRST, ale o celém souboru senzorů, zpracování dat, rušení, ... tedy jde o komplexní systém. Jinými slovy, jde o výrazně pokročilejší systém SPECTRA s 360° pokrytím v celém spektru. Dalšími kroky bylo instalování nových anténních soustav (AESA 400 - 600 - 800 T/R modulů do křídel), přepracovat napájení a snížení hmotnosti za pomocí nově vyvíjených kompozitních materiálů. někdy bylo třeba letoun odlehčit, protože výkonná elektronika vyžaduje výkonné napájení - tedy i vylepšené motory, nové svazky rozvodů, senzorů ...

      Proč? Prostě proto, že by se nenašel zákazník, který by byl schopen takový standard v sériovém letounu zaplatit a všechno "hi-tech" vybavení si vybíralo krutou daň i ke skutečnosti, že elektronika nebyla na takové úrovni, aby šla vyrobit. Rusko je 25 let za západem, takže o schopnostech jejich anténních soustav (hmotnost, výkon, napájení, výpočetní výkon, zpracování ...) si nedělám velké iluze.





      Navíc ta myšlenka není převratná a podobně se uvažovalo při vývoji modernizací Eurofighter Typhoon. Nejen PIRATE 360, ale také soustavy antén o 600 - 800 T/R modulech (@5kW) a dalších skopičinách. Začalo se s motory, přepracováním napájení, redukce hmotnosti s použitím vrstvených kompozitních materiálů ... a přišlo se na to, že to nikdo jen tak nezaplatí. S ohledem na úroveň elektroniky budou Ruské anténní soustavy těžší a méně schopnější, než západní varianty.Skrýt celý příspěvek

      • balm
        10:28 30.03.2019

        Jdu praštit s telefon, poslední souvětí vzniklo nedopatřením - ignorujte.

        Jdu praštit s telefon, poslední souvětí vzniklo nedopatřením - ignorujte.

      • flanker.jirka
        11:42 30.03.2019

        Schopnosti a úroveň jsou nepochybně někde jinde, ale u jednoúčelových apliklací na tom zase tak špatně nejsou, jen to mnohy připomíná rozměrově a účinností parní stroj. V počítání ...Zobrazit celý příspěvek

        Schopnosti a úroveň jsou nepochybně někde jinde, ale u jednoúčelových apliklací na tom zase tak špatně nejsou, jen to mnohy připomíná rozměrově a účinností parní stroj. V počítání a konstrukci ESA antén jsou na tom dobře, chybí peníze pro realizaci na lepších součástkách. Materiálově se musí smířit s tím na jakou technologii nyní mají, u nových AESA antén prezentují už slušnou hustotu T/R modulů, tj. museli se dostat na nějakou úroveň miniaturizace (možná najali japonského mistra Hugo Ješitu). Výkon z toho stejný nedostanou, díky horší ´činnosti starší polovodičové technologii. Ale to je u nich pořád budoucnost, aktuálně mají ve výzbroj PESA anétny na letadlech řadu SU 27 a výše a Migu 31.
        ... :-) asi vám do souvětí zasáhla automatická oprava chyb firmou Huawei :-)Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    20:36 29.03.2019

    Tyhle články jsou jak házení perel sviním. Vždy se sejdou známí zastánci východu a západu a všemožnými i nemožnými argumenty se snaží svět přesvědčit o své pravdě. Jak u ...Zobrazit celý příspěvek

    Tyhle články jsou jak házení perel sviním. Vždy se sejdou známí zastánci východu a západu a všemožnými i nemožnými argumenty se snaží svět přesvědčit o své pravdě.

    Jak u blbečků na dvorečku. Smutné je, že lidé co by dokázali napsat něco věcného či by dokázali věcně diskutovat jsou utlučeni těmito individui.Skrýt celý příspěvek

    • cejkis
      00:22 30.03.2019

      Výborně. Každý s jiným názorem je blbeček a individuum. Zní to jako pražská kavárna :-))

      Výborně. Každý s jiným názorem je blbeček a individuum. Zní to jako pražská kavárna :-))

      • semtam
        01:43 30.03.2019

        Co to meleš???

        Co to meleš???

  • cejkis
    19:42 29.03.2019

    Kam se ubírá letecká převaha západních zemí. Myslím, že není náhodný stav, kdy nejlepší dopravní letoun současnosti C-17 GlobeMaster III pro taktickou přepravu se již nevyrábí. ...Zobrazit celý příspěvek

    Kam se ubírá letecká převaha západních zemí.
    Myslím, že není náhodný stav, kdy nejlepší dopravní letoun současnosti C-17 GlobeMaster III pro taktickou přepravu se již nevyrábí. Současně nejlepší letoun pro vybojování vzdušné nadvlády F/A-22 Raptor se rovněž již nevyrábí. Celé západní společenství vsadilo dle tlaku Američanů na jednomotorový univerzání stroj F-35 Lightning II. Tento stroj je ovšem stíhacím bombardérem, nikoliv strojem pro vybojování vzdušné nadvlády. Američané nechtěli udělit vývozní licence pro F22 a výrobce linku uzavřel. Západní společenství tápe jak dál. Francie a Německo hodlá vyvíjet svůj stroj, stejně jako Británie se Švédy. Japonsko se vydalo stejnou cestou.
    Čína od prostého kopírování technologií v letectví dosáhla téměř své letecké nezávislosti a mílovými kroky dotahuje technologickou převahu. Rusové zatížení mezidnárodním tlakem nepovolili a leteckou techniku vyvíjejí stále na vysoké úrovni byť si zavádění početných stavů do výzbroje nemohou dovolit. Čekal jsem na tento okamžik, kdy buď Rusko nebo Čína oznámí uvolnění exportu poslední generace. Su57 sice nevykazuje ideální stealth detaily. Ovšem dnešní pohled na F22 již má také svá omezení. Stejné, jako když kupujete auto. Poslední ročník obsahuje nejlepší prvky. A tak mnohokrát diskutovaný stealth oddělovač mezní vrstvy v F22 je staré koncepce. V F35 je již novým přístupem. A který stroj pro vybojování vzdušené převahy má nejnovější řešení tohoto prvku ? Čínský J-20 a J-35. Stejně tak integrace zaměřovacího podvěsu do trupu F35 nenajdete ve starém F22. Zkrátka F22 zastaral a náhrada není. Geopoliticky není ze strany západu čím odpovědět, co nabídnout spojencům. Hrát s Putinem šachy je o nervy. Každý krok má význam a má souvislosti.Skrýt celý příspěvek

    • logik
      20:07 29.03.2019

      "Tento stroj je ovšem stíhacím bombardérem, nikoliv strojem pro vybojování vzdušné nadvlády. " A v čem konkrétně se F-35 nedostává ve stíhacích schopnostech? Názvem? "Su57 sice ...Zobrazit celý příspěvek

      "Tento stroj je ovšem stíhacím bombardérem, nikoliv strojem pro vybojování vzdušné nadvlády. "
      A v čem konkrétně se F-35 nedostává ve stíhacích schopnostech? Názvem?

      "Su57 sice nevykazuje ideální stealth detaily. Ovšem dnešní pohled na F22 již má také svá omezení"
      Cože? Ty srovnáváš nedostatky F-22 se Su-57 ve Stealth? To je jako když ježibaba tvrdí, že je jedno, že není úplně nejhezčí, vždyť ta miss world má mateřské znaménko. :-)

      Celý Tvůj post nedává smysl. Na jednu stranu tvrdíš, že F-22 zastarává. A to tvrdíš o letadle, které v hodně ohledech převyšuje Su-57, a v žádné, přinejmenším co se týká stíhacích schopností, nijak výrazně nezaostává. A k tomu dodáváš, že ale je západ v p.... protože vsadil na F-35, která, jak sám přiznáváš, dokonce v některých ohledech předčí i tu podle Tebe zastaralou F-22, která je furt lepší než to nejlepší, co má kdokoli jiný....Skrýt celý příspěvek

      • Cpt. Morgan
        23:45 29.03.2019

        F-22 nema 3D vectoring, nema take manevrove schopnosti ako SU-57, nema radary X-band celokruhove pokrytie, nema specializovane L-band radary na IFF a EW ucely , nema IRST, nema ...Zobrazit celý příspěvek

        F-22 nema 3D vectoring, nema take manevrove schopnosti ako SU-57, nema radary X-band celokruhove pokrytie, nema specializovane L-band radary na IFF a EW ucely , nema IRST, nema laserove DIRCM rusicky proti IR strelam, okrem AA rakiet moze niest iba 2 JDAM, resp. 8 SDB, co je velmi obmedzena vyzbroj a ni na tu nema specializovany protizemny zameriavaci modul, nemoze navadzat rakety mimo vyzarovaci kuzel predneho radaru (nedokaze beaming taktiku boja), ani im posielat datalink midcourse updaty, co vyrazne obmedzuje vykony AA striel, resp. vystavuje F-22 nutnosti blizit sa pocas palby k nepriatelovi a tym zvysovaniu RCS a aj rastucemu riziku WVR boja, ktorej sa F-22 chce pri strete s SU-57 vyhnut za kazdu cenu...Je toho dost, co F-22 oproti Su-57 chyba.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          02:43 30.03.2019

          " nema take manevrove schopnosti ako SU-57" 3d vektoring nemá, ale odkud bereš, že má horší manévrovatelnost? 3D vektoring není zas tak široce použitelný - manévrování púomocí ...Zobrazit celý příspěvek

          " nema take manevrove schopnosti ako SU-57"
          3d vektoring nemá, ale odkud bereš, že má horší manévrovatelnost? 3D vektoring není zas tak široce použitelný - manévrování púomocí vektoringu vede ke ztrátě energie: jedné raketě se vyhneš a od druhé to koupíš - a je efektivní spíše v nízkýcyh rychlostech. Má některé módy použití, ale to, že ho letadlo má, z něj nedělá manévrovatelnější letadlo ani náhodou. O tom, kdo má lepší schopnosti, můžem leda hádat, protože ani o jednom se toho příliš neví.

          "nema radary X-band celokruhove pokrytie"
          To ovšem nemá ani Su-57. To je přesně jedna z těch wunderwaffe, kterou si vysnili a pak zjistili, že je ekonomicky neúnosná.

          "nema specializovane L-band radary na IFF a EW ucely"
          Další z papírových výhod. IFF lze realizaovat snadno jinak a ve vzdušném boji potřebuješ rušit především X-band. Představa, že tím malým radarem efektivně zarušíš používané L-band radary - tedy velké radary jako awacs nebo přehledové pozemní, no, je přinejmenším dosti odvážná....

          "ze navadzat rakety.... ani im posielat datalink midcourse updaty,"
          ???? To tě fakt nenapadne, že když střílím na velkou vzdálenost, tak prostě i když zdrhám, tak mě nic nebrání se ve správnou otočit a poslat update? Obzlášť, když při nepřímé střelbě po balistice, kde je třeba ten update, tak pokud o mne nepřítel ví, tak stejně nemám moc šanci ho zasáhnout?

          "vystavuje F-22 nutnosti blizit sa pocas palby k nepriatelovi"
          ?????
          Především, F-22 uvidí Su-57 dřív, než Su-57 jeho. Takže se ničemu nevystavuju, prostě se držím v té vzdálenosti, kde já ho vidím a on mě ne, a střílím. A klidně navádím rakety.
          Fakt nevidím, co mě nutí jít do WVR - vymýšlíš pohádky.

          ".....niest iba 2 JDAM, resp. 8 SDB, co je...."
          Jojo, klasika. U F35 je hroznej problém, že má AtG schopnosti a dělá to z ní podřadnýho stíhače. U Su-57 je to přednost. Klasická objektivita.

          V čem máš pravdu je to, že F-22 nemá IRST a DIRCM a 3D vektoring. První dvě z těchto technologií by šli poměrně snadno zabudovat a nezabudovali se, o třetí se uvažovalo a preferovala se lepší všesměrová stealth: něco za něco. Nicméně víceméně všechno toto jsou právě schopnosti na blízký WVR boj. Tedy na boj, do kterého by se F-22 správně neměla dostat.

          Zkus si přečíst, od čeho debata začala - že západ prý nemá air-superiority stíhače. To byl vždy stíhač určený na BVR (rozdíl F15-F16). A tam prostě F-22 oproti Su-57 má všechny podstatné výhody: silnější radar, takže dříve Tě uvidí, menší RCS, takže bude později viděna - (interně) více raket, takže zastaví více letadel, a větší maximálku, takže
          dá svým raketám více energie.

          Že je Su-57 asi lepší stíhací bombardér - i když v tom ho vlastně dosti deklasuje RCS ze zadní polosféry, takže bude mít problém penetrovat PVO - a že má některé výhody ve VWR, o tom se nikdo nepře. To ale není to, o čem byla debata.Skrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            23:22 30.03.2019

            3D vektoring znamena, ze lietadlo dokaze namierit nos lietadla s hlavnymi senzormi do ktorehokolvek smeru mimo osi smeru letu, co mu umozni pouzit hlavne senzory na zameranie ...Zobrazit celý příspěvek

            3D vektoring znamena, ze lietadlo dokaze namierit nos lietadla s hlavnymi senzormi do ktorehokolvek smeru mimo osi smeru letu, co mu umozni pouzit hlavne senzory na zameranie protivnika v ktoromkolvek momente a odpalit tym smerom strelu. Ak napr. pri nizkom lete udolim potrebuje prenasledovat protivnika v zakryte horskeho reliefu a udoli, moze odpalit strelu vdaka okamzitej moznosti nasmerova stroj na lubovolny smer, bez nutnosti udrziavat ho nasmerovane v osi letu kvoli udrzaniu rychlosti a vztlaku. Ak zamieris prvy, odpalis prvy, dost mozno aj znicis prvy. Lietadla musia lietat aj misie s nizkym profilom, napriklad Izrael v Golanskych vysinach lieta pomedzi udolia, aby sa vyhol detekcii do poslednej chvile. To iste bola vojna v juhoslavii, alebo aj hocikde inde - ak tam hory su, tak sa aj vyuzivaju na ziskanie vyhody. V takej situacii nedochadza v pripade konkretnych stretov k posobeniu vo velkych vyskach a velkych rychlostiach, lebo nepriatelska PVO by ta videla zdaleka a mohla by ta zasiahnut AA strelami stredneho a dalekeho dosahu ovela rychlejsimi a nebezpecnejsimi ako nepriatelsky stihac, lebo nemusia dbat na rizika pre pilota a aj su ovela lacnejsie ako stihace. Preto bude boj v zakryte pohori a udoli stale aktualny a tam bude dochadzat k WVR bojom. To iste v pripade obrany lietadiel blizkej podpory bojiska, ktore by sa stali obetami nepriatelskych stihacov. PReto kazda strana nasadi stihacov a bude dochadzat k stretom na WVR vzdialenosti a v malych vyskach.
            Mat v takej situacii 3D vectoring je velka vyhoda, lebo nasmerujes senzory a zbrane kam chces a nie iba v smere okamziteho letu. 2D vectoring sa da pouzit iba na utiahnutie obratu pri pokuse vymanevrovat AA strely dalekeho dosahu s nizkou zostatkovou energiou. Samozrejme je nieco uplne ine lietat v no fly zone v Iraku s uplnou vzdusnou nadvladou - tam sa da lietat vysoko a utocit z velkych vzdialenosti. Takych bojisk ale bude skor zriedka, lebo eskalacia sa ocakava na bojiskach azie a mozno Europy, kde je hornaty relief. Aj terajsia hornata Venezuela ak by bola dejiskom stretu vzdusnych sil podobne silnych protivnikov, bude dost problem bojovat na velke vzdialenosti v pohodli stealth profilov. 3D vectoring by tam mohol znamenat vyznamnu vyhodu v lokalizovanych dogfightoch.

            Su 57 ma radar aj vzadu, ukazuju to tak dostupne schemy avioniky, aj fotografie radiotransparentneho radomu na zihadle s radiacnymi vystraznymi znackami.
            Ty sice tvrdis, ze sa ti zda, ze zadny AESA bol zruseny, ale odborny zdroj na to nemas ziadny... Takze celokruhovy prehlad AESA x-band v realnom case je u Su 57 realita, bez ohladu na dojmy a famy.

            L band sa da pouzivat na rotacnu interferometricku aperturu s obrovskym priemero, hoci nizkou rychlostou skenovania. Jej vyznam by mohol byt v tom, ze raz za nejaky cas dokaze s obrovskou virtualnou antenou AESA s priemerom cca 8 metrov by dokazala zistit, ze sa v danom smere nachadzaju VLO objekty. Interferometria tak funguje, je ale otazne, ci to tak je naozaj vyuzite. To tvdrit nebudem, ale schopnost tam je a kedze ako sam hovoris, IFF sa da lahko zabezpecit inak, nie je dovod pre to zabudovavat novy rozsiahly a drahy system.

            Otacat sa kvoli midcourse updatom svojich striel znamena, ze ak ta prenasleduje nepriatelska strela, budes velmi lahky ciel. Ak vystrelis svoju strelu stredneho, alebo kratkeho dosahu, tato leti len niekolko desiatok sekund a kazdy obrat F-22 trva v realnej situacii 20 a viac sekund. Dalekodosahove strely s M5 letia tiez nie ovela dlhsie a okno na otocenie, ziskanie prehladu a odoslanie updatov je velmi tesne. Dalekodosahova strela letiaca do 2 km/s dosiahne svoj bod max. dosahu za cca 60 sekund, pricom jeden obrat F-22 trva 20 a viac sekund a ak je este po nom aj vypalena strela nepriatela, cele je to tak natesno, ze to ziadna pouzitelna taktika byt nemoze.

            Naopak, beaming taktika Su 57 pomocou bocnych a zadneho AESA radarov je maximalne flexibilna a efektivna priamo aj bez obratov na hranici timewarp trikov.

            F-22 mozno uvidi, mozno neuvidi Su 57 skor, lebo ten ma zase QWIP IRST, ktore dokaze zaznamenavat aj rozdiely iba zopar malo stupnov teploty na vzdialenost aj vyse 100 km (v nizkej vrstve atmosfery nie, ale v hladinach 12000+ uplne bez tazkosti). Realne predne RCS Su 57 nikto nepozna, ale zjavne je upravene na redukciu RCS a preto ho raptor nemusi tiez velmi dobre vidiet z dialky a bude sa musiet priblizit viac, cize sa bude dostavat do dosahu IRST, mozno L-band.

            F-22 urcite nema viac miest pre rakety v trupe ako SU 57. F 22 moze niest max. 6+2 AA rakety, alebo len 2 domby 450 kg. Su 57 moze interne niest 10 striel a naklad bomb do 4800 kg, co je viac ako 5 nasobok oproti F-22.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            11:28 31.03.2019

            " v zakryte horskeho reliefu a udoli, .... ietadla musia lietat aj misie s nizkym profilom, napriklad Izrael v Golanskych vysinach lieta pomedzi udolia, aby sa vyhol detekcii do ...Zobrazit celý příspěvek

            " v zakryte horskeho reliefu a udoli, .... ietadla musia lietat aj misie s nizkym profilom, napriklad Izrael v Golanskych vysinach lieta pomedzi udolia, aby sa vyhol detekcii do poslednej chvile. "
            Právě jsi perfektně popsal scénář, kde se projeví přednosti Su-57.... jako stíhacího bombardéru. Celou dobu tady tvrdíš, jak F-35 není dost dobrá, protože je stíhací bombardér, a pak tady argumentuješ misí jak vystřiženou pro stíhací bombardér....

            Navíc nesmyslně, protože
            "a zbrane kam chces a nie iba v smere okamziteho letu. "
            A jak víš, kam je vlastně chceš zamířit, když tím směrem předtím "nevidíš"? Pokud je protivník do té doby v zákrytu, tak o něm nevíš a nemáš důvod se otáčet. A pokud v zákrytu není, už dávno sestřelil on Tebe...

            "Su 57 ma radar aj vzadu, ukazuju to tak dostupne schemy avioniky, aj fotografie radiotransparentneho radomu na zihadle s radiacnymi vystraznymi znackami."
            Ano, Su-57 má v ocase zařízení pro REB. Ale nikoli radar. Už proto, že tam je na radar (smysluplné síly) prostě málo místa.

            "Ty sice tvrdis, ze sa ti zda, ze zadny AESA bol zruseny, ale odborny zdroj na to nemas "
            Víš, neexistence špagetového monstra se nedokazuje. Pokud tvrdíš, že tam je, ukaž nějaký zdroj, který dokládá jeho existenci. Fotku radaru, jeho specifikaci, cokoli. O ostatních radarech se ví už i přesný počet modulů. Co se ví o tom bájném zadním radaru? Nic. To se i o tom špagetovém monstru ví více.

            "F-22 mozno uvidi, mozno neuvidi Su 57 skor, lebo ten ma zase QWIP IRST, ktore dokaze...."
            IRST mají i jiné stroje. Kupodivu, zatím není z žádného red flagu, nebo třeba ze Sýrie, jakákoli indicie, že by zvrátilo výhodu stealth strojů. Vzhledem k tomu, že Rusové jak v optických prvcích tak v CCD prvcích zaostávají za světovou špičkou, není důvod se domnívat, že by IRST u Su-57 nějak převyšovalo schopnosti jiných IRST systémů.
            Ono těch 100km+ je totiž ideální vzdálenost - perfektní atmosférické podmínky, nekrytý motory otočený "vejfukem" k pozorovateli, navíc pokud víš, kde cíl je.
            .... V reálných podmínkách proti stroji s redukovanou IR signaturou, který musíš navíc vyhledat, bude dosah podstatně menší. To je přesně další z těch "wunderwaffe" - kdy se dělá ze zbrojních systémů gamechanger tím, že se nadhodnotí jeho výkony.

            Navíc, IRST Ti nedá informaci o vzdálenosti, takže nejde použít jako informaci pro odpal rakety.Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            11:38 31.03.2019

            Cpt. morgan Uz shania to pisal, nemozes porovnavat jedno lietadlo s druhym.. Lebo f-22 nikdy nepojde do akcie sama, ale minimalne s f-35.. F-35 ma dolet dostacujuci sprevadzat ...Zobrazit celý příspěvek

            Cpt. morgan

            Uz shania to pisal, nemozes porovnavat jedno lietadlo s druhym..

            Lebo f-22 nikdy nepojde do akcie sama, ale minimalne s f-35..
            F-35 ma dolet dostacujuci sprevadzat f-22.. a ona vie poslat data do vystreleneho amraamu za f-22..

            Zabudas, ze obe lietadla maju stealth aj v l-bande.. 22 zamerne a 35 nahodou..

            To ze dokaze mozno su-57 zaznamenat vo velkych vyskach rozdielne teploty na 100km+ je sice pekne, ale f-35 dokaze rozoznat na 160km+ su..
            A aj v tak velkych vyskach nie je konstatna teplota..
            A irst ma do f-22 prist co nevidiet, ako aj do f-15..
            Za cez 10 mld to ma stat..
            Kam ho posunu americania, ked to ma prist do 3-4 rokov..

            Sam vies, ze 57 ma stealth len zpredu.. aka je sanca, ze tie lietadla budu letiet v rovnakej nadmorskej vyske a nie zospodu alebo zvrchu voci sebe? Jedna ku kolkym milionom?

            Poviem ti ako bude vyzerat boj so su-57 dokym ich zaradia aspon v pocte jedna bojova letka do vyzbroje..

            Na 150 km vzdialenost bude f-35 kruzit od pvo, dopredu posle q-16 alebo ineho wingmana.. pvo nepriatela po nom vystreli.. a f-35 alebo wingman naopak zase po pvo.. radar f-35 bude rusit wingmana tak, aby zmizol zo streleckeho radaru..
            A niekde za nim za f-35 budu kruzit f-22 so f-15 pripravene, ak by su-35 alebo su-57 chcelo zasiahnut do boja..

            Aj keby to bolo s-500, to ma na presne taku vzdialenost vediet zamerat f-35, lenze f-35 uz bude mat novy pocitac a vylepseni radar od dnesnej verzie..
            Jedine co zostrelia bude wingmann, ktory moze stat rovnako ako strela do s-500/s-400 alebo aj menej..Skrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            19:00 31.03.2019

            Keby si nekecal s tou absenciou radaru na zadu Su 57... V zihadle sa nachadza sustava Himalayas , ktorej sucastou je AESA radar. Himalayas nema ziadny iny vlastny vyzarovac. Je ...Zobrazit celý příspěvek

            Keby si nekecal s tou absenciou radaru na zadu Su 57... V zihadle sa nachadza sustava Himalayas , ktorej sucastou je AESA radar. Himalayas nema ziadny iny vlastny vyzarovac. Je skryta v zihadle, na konci ktoreho je apertura AESA radaru. Bez radaru ziadny Himalayas nemoze fungovat. L402 Himalayas pouziva radary N036 Byelka. N036 vyzera takto:
            https://en.wikipedia.org/wiki/...
            Cisto nahodou ma radom zihadla presne taky isty tvar, ze?
            http://fullafterburner.weebly....
            Tu mas celu avionicku zostavu Su-57:
            https://2.bp.blogspot.com/-AIO... Skrýt celý příspěvek

          • logik
            21:14 31.03.2019

            Blbě sis to z angličtiny přeložil. Píše se tam, že L402 používá Byelku a navíc vlastní radar. Tedy evidentně v ocase je právě něco jiného, než N-036B. Vzhledem k tomu, že se ...Zobrazit celý příspěvek

            Blbě sis to z angličtiny přeložil. Píše se tam, že L402 používá Byelku a navíc vlastní radar. Tedy evidentně v ocase je právě něco jiného, než N-036B.

            Vzhledem k tomu, že se Rusové nikde nechlubí jeho parametry (přitom parametry předního radaru zveřejnili), tak to pravděpodobně nebude ani AESA radar, ale PESA radar (mluví se o maticích). Jinak by už běhal po internetu "součet všech modulů a jak to převyšuje F-22".
            V každém případě půjde o radar podstatně slabší, než jsou ty tři v předu - jinak by se o něm extra mluvilo - a už použití toho N-036B k detekci je poněkud diskutabilní.

            Nic z toho, co jsi zatím sem nedal tedy nepotvrzuje to, že jde opravdu o radar v pravém smyslu - tedy zařízení určené k detekci. Naopak to jen byť nepřímo potvrzuje mé tvrzení, že jde čistě o EW device.Skrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            10:44 01.04.2019

            blbo si si to prelozil ty, L402 pouziva Bjelka radar a sustavu roznych vyzarovacich a prijimacich prvkov rozostavenych po celom potahu Su-57 ako "smart skin" schema pokrytia ...Zobrazit celý příspěvek

            blbo si si to prelozil ty, L402 pouziva Bjelka radar a sustavu roznych vyzarovacich a prijimacich prvkov rozostavenych po celom potahu Su-57 ako "smart skin"

            schema pokrytia smerov radarmi a ich frekvencnymi pasmami:
            http://fullafterburner.weebly....

            pozri si to cele tu, je tam toho vela:
            http://fullafterburner.weebly....

            okrem toho, Su-57 dostane uz vyvinuty fotonicky radar, vzorce a vypocty k nemu su tu:
            https://defence.pk/pdf/threads... Skrýt celý příspěvek

        • Cpt. Morgan
          19:32 31.03.2019

          o lietani v horach som pisal preto, lebo je to situacia, kde dojde k boju na kratku vzdialenost. Ak si myslis, ze WVR vzdy skonci tak, ze prvy kto zbada nepriatela vzdy zostreli ...Zobrazit celý příspěvek

          o lietani v horach som pisal preto, lebo je to situacia, kde dojde k boju na kratku vzdialenost. Ak si myslis, ze WVR vzdy skonci tak, ze prvy kto zbada nepriatela vzdy zostreli toho druheho, ok, ale ten prvy moze byt aj F-35 aj Su-57, lebo to bude zavisiet od toho, kto sa bude zavisiet od toho kto sa bude nachadzat v akej pozicii a kto na koho narazi skor spoza zakrytu terenu. V pripade vystrelu na WVR je tu isty kill chain, a su prostriedky na jeho rozrusenie - CM, EW, supermanevrovatelnost, .. Tiez ide o to kolko AA striel si mozes dovolit niest a tam je Su-57 ovela dalej ako F-35. Takze prvym vystrelom to vobec koncit nemusi. Po nom treba vystrelit znova, ale kedze dogfight sa kona na velmi tesnom priestore, treba intenzivne manevrovat. F-35 nedokaze v takej situacii natocit v hociktorom momente nos kam chce, ale bude vzdy iba v smere letu. To znamena, ze bude musiet dokoncit cely obrat v rade 20+ sekund, aby sa dostala do dalsej sance na zameranie a odpal. Su-57 ma zamerane stale, lebo ma radarmi pokryte vsetky smery a dokaze sa vdaka post stall supermanevrovatelnosti obratit kam potrebuje bez ohladu na smer letu , cize moze zameriavat a strielat celu zasobu svojich AA rakiet vo velmi kratkom case a nemusi zakazdym dokoncit obrat ako F-35, najst protivnika, zamerat a vystrelit. Ak sa budu pouzivat F-35 tak ako maju - teda pri blizkej podpore bojiska, budu musiet lietat presne taketo misie nizko, vyuzivat zakryt terenu a budu sa dostavat do prekvapivych dogfight subojov, pretoze protivnik vysle do oblasti sovje Su 57 ktore pojdu F-35 lovit v snahe vyuzit na to svoje vyhody. Tam nebude vyhoda vopred ziskanej detekcie protivnika, lebo bude tiez skryty za nerovnostami terenu. Bude to situacie okamziteho objavenia sa navzajom a snaha zostrelit jeden druheho. Kto bude mat lepsie schopnosti manevrovat, zameriavat a palit pravdepodobne vyhra.

          Co sa tyka IRST, tam ide o to aku technologiu vyuziva, doterajsie IRST dokazali iba velmi obmedzene detekovat male rozdiely teplot na velke vzdialenosti. Quantum Well Image Processing je ale uplne ina liga a ecxceluje prave v detekcii a digitalnom spracovani v realnom case aj najmensich rozdielov teplot s velmi vysokou citlivostou na velmi velke vzdialenosti. Na detekciu na desiatky kilometrov staci uplne rozdiel kontrast teploty nosa/nabeznych hran a ostatneho tela lietadla. Irst nema zmysel pouzivat v malych vyskach, lebo tam ho velmi degraduje atmosfera. Ale vo vyskach 15+ km dokaze detekovat na 150-200 kilometrov, na 20km mas detekcne schopnosti defacto neobmedzene vzdialenostou. Tam je totiz atmosfera taka riedka, ze v porovnani s vyskami do 5 km je to cca 1%. Tomu zodpoveda aj narast schopnosti IRST s vyskou. QWIP IRST dokaze vo velkych vyskach zistit akykolvek letiaci a zahrievajuci sa objekt na stovky kilometrov. Ak uz raz vie, ze tam objekt je, moze pouzit zaostrenie radarom na zameranie, lebo sensor a data fusion to pohodlne riesi ako svoju zakladnu funkciu..Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            21:21 31.03.2019

            Cpt. Morgan Super poslu su-57 bojovat proti f-35.. A ono bude mat svoju supermanernovatelnost.. a fakt vymanervuje tu f-35.. A zrazu na sucko poleti raketa a v tom si pilot ...Zobrazit celý příspěvek

            Cpt. Morgan

            Super poslu su-57 bojovat proti f-35..

            A ono bude mat svoju supermanernovatelnost.. a fakt vymanervuje tu f-35..
            A zrazu na sucko poleti raketa a v tom si pilot spomenie.. ved nam na kurze hovorili, ze f-35 ma system DAS..
            A ihned na to bude mrtvy..

            Dnes DAS dokaze zamerat len na cca 20km, na tie hory viac ako postacujuce.. ovela skor ako sa zavedie prva letka suciek sa chysta jeho upgrade na 50+- km..
            A ten je uz dnes 360 stupnovy..

            Najprv bolo irst pri su-57 100 km, teraz je 100-200 km.. tak ako to je vlastne?
            F-35 vidi dnes na tu do 200km vzdialenost, to je tych 160+..
            A zajtra to bude kolko, dokym pride su-57???Skrýt celý příspěvek

          • logik
            21:23 31.03.2019

            "o lietani v horach som pisal preto, lebo je to situacia, kde dojde k boju na kratku vzdialenost. " Ale kdy se lítá v horách? Když penetruješ cizí obranu. Tedy děláš misi stíhacího ...Zobrazit celý příspěvek

            "o lietani v horach som pisal preto, lebo je to situacia, kde dojde k boju na kratku vzdialenost. "
            Ale kdy se lítá v horách? Když penetruješ cizí obranu. Tedy děláš misi stíhacího bombardéru. Když vybojováváš vzdušnou převahu, letíš nahoře a "čistíš".

            "Ak sa budu pouzivat F-35 tak ako maju "
            Takže už jsi ustoupil od kritiky, že F-35 je především stíhací bombardér??? Vždyť teď vlastně tvrdíš, že je lepší

            "To znamena, ze bude musiet dokoncit cely obrat v rade 20+ sekund,"
            Před chvílí sem někdo zrovna dal video, jak se F-35 obrátila v podstatě za jednu sekundu do protisměru. Takže opět tvrdíš nesmysl. Holt ona jde supermanévrovatelnost dosáhnout více prostředky, ne jen 3D vektoringem. Prostě jen papouškuješ Ruskou propagandu, jak jejich letadlo umí vše, a ostatní nic. Realita je

            "Tiez ide o to kolko AA striel si mozes dovolit niest a tam je Su-57 ovela dalej ako F-35"
            Další nepravdivá informace. F-35 bude brzo chopna nést interně 6 midrange AA střely. Su-57 umí a bude umět jen čtyři.

            " Su-57 ma zamerane stale, lebo ma radarmi pokryte vsetky smery "
            Pohádky. Viz debata jinde, zadní radar Su-57 neslouží k detekci, ale pouze k EW.
            (Navíc na blízko má F-35 všesměrové IRST).

            "Ale vo vyskach 15+ km dokaze detekovat na 150-200 kilometrov"
            Pohádky ovčí babičky. Už jsem to vyvracel.

            Přesně tady předvádíš, co je to ta wunderwaffe, o které jsme se bavili jinde. Nesmyslné přeháněné schopností ruských zbraní.Skrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            03:48 01.04.2019

            ...tak Su 57 moze iba 4 strely AA, ale v hlavnych sachtach ma 2x3 rovnocenne zavesy na AA dalekeho / stredneho dosahu + po bokoch kridel ma 2male sachty na AA kratkeho dosahu, teda ...Zobrazit celý příspěvek

            ...tak Su 57 moze iba 4 strely AA, ale v hlavnych sachtach ma 2x3 rovnocenne zavesy na AA dalekeho / stredneho dosahu + po bokoch kridel ma 2male sachty na AA kratkeho dosahu, teda to je aspon 8 kuskov, ak pocitam spravne, ci nie?

            F-35 dokaze niest 4 AA

            Pohadky nepohadky, ale fakt,ze so stupajucou vyskou prudko klesa hustota atmosfery uz nie je pohadka, a s nou nepriamoumerne anrasta schopnost detekcie IR zdrojov. Preto dosah IRST v 10 km vyske bude cca 10 x horsi ako v 20 km, lebo hustota je 5 x nizsia v 20 km a pocet turbulencii, prachovych castic, prakticky uplne bez vodnych pa, lokalnych teplotnych rozdielov je minimalne, teplota atmosfery je hlboko pod nulou, teda poskytuje vyborne kontrastne pozadie bez sumu. Vykon IRST je vo velkych vyskach uplne inde nez v strednych a o malych sa nema zmysel ani bavit. Teda detekcia IRST sa podla vysky moze menit v obrovskom rozsahu od nepouzitelnej, cez nespolahlivu a informativnu az po extremne daleku a s kvalitou presneho zamerania. Je to o vyske. Akekolvek konkretne cislo ohladom detekcnej vzdialenosti bez hodnoty vysky nepovie nic. OLS 35 na Su 35 ma detekciu z prednej polosfery v 10 km vyske vyse 50 km (zadnej okolo 100 km) a to nebol ziadny QWIP, ale stara klasika... V 20 km ta vzdialenost musela narast ovela viac, lebo hustota atmosfery klesne oproti 10 km 5 nasobne, castice ziadne, teplota hlboky mraz, cistota absolutna.
            Preto zmysel IRST na Su-57 je pouzivat ho vo velkych vyskach na detekciu Stealth strojov na velmi velke vzdialenosti. V malych bude jeho vyuzitie len velmi obmedzene. Takto degradovane v malych vyskach je aj vyuzitie toho opticky velmi vykonneho hlavneho QWIP IRST, preto DAS ako sustava malych jednoduchych IR kamier bude a podla doterajsich vysledkov aj je uplne tristna ako senzor na zameriavanie a spolahlivost detekcie bude zjavne mizerna, ak vobec nejaka. Ale mozno tam tiez napchali QWIP chipy s obrovskymi sosovkami a ja o tom neviem. Poviete mi ked tak vy fanusikovia...
            Pohadky tu skor davate vy s DAS kamerkami s najjednoduchsou IR tehnologiou aka existuje a rozlisenim ludsky zrak/2. Z takeho niecoho robit wunderwaffe je smiesne.

            Pokial viem, vsade sa udava, ze u F-35 sa nepocita s vybojovavanim vzdusnej prevahy, lebo na to nie je urceny a navrhnuty, ale CAS a Interdict. Preto asi nebude lietat daleko a vysoko, ale skor nizko a blizko. Alebo sa CAS po novom uz robi z 200 km vzdialenosti? To by sa piloti A-10 velmi divili, ze co sa od pilota CAS dnes ocakava - okrem posobenia na stovky km aj vzdusne boje...Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            11:11 01.04.2019

            Cpt. Morgan Ten DAS je reakcia na tvoj boj v horach, kde bude boj na blizko povrchu, kde ako si sam pisal bude su-57 poslane proti cas misiam robenymi f-35.. Opisoval si, ako sa ...Zobrazit celý příspěvek

            Cpt. Morgan

            Ten DAS je reakcia na tvoj boj v horach, kde bude boj na blizko povrchu, kde ako si sam pisal bude su-57 poslane proti cas misiam robenymi f-35..
            Opisoval si, ako sa bude su-57 skryvat za terenom a ja som ti odpovedal tym das.. tak tam ten das pomoze proti tvojmu wunderwaffe v su-57..
            Je to uz odskusane na radu cviceni ako funkcny system, dokonca su aj videjka na nete, ako pomocou neho zamerali stroj..

            A vo velkych vyskach ako sam pises, zase pomoze radar..
            Vedel si o tom, ze radary f-35 sa daju zosietovat a navysovat tak svoje vykony..
            Nechce sa mi hladat linky, ale zatial to funguje tak, ze max 3 f-35 zosietujes a oni ti zvysia dosah o desiatky %, vola sa to cca interferencia - napriklad vdaka pospajanim teleskopom sme vedeli pozriet si prvy krat atmosferu exoplanety, aj ked kazdy zvlast ju takmer nevidel..

            Ale odbocujem..
            Dokym bude su-57 nasadene, ma sa dat spojit 5x f-35.. ratam, ze dosiahnu minimalne zdvojnasobenie radaru..
            To sme pri dnesnych hodnotach na 320km+..
            To je s tymi 5x rovna sa 2x vykon je moj odhad, nie ze najdes na nete iny udaj a budes sa tym vystatovat..

            Proste tych vychytaviek f-35 ma strasne vela, cim viac pises, tym viac ti davam dalsiu a dalsiu..
            Preco ma F-35 bezprecedentne reb (odpovedam na ovela vyssie polozenu tebou otazku)? Lebo dokazala uplne "zatienit" radar f-22..
            Preco sa tym nepochvalia rusi, ze radar su-57 uplne zarusil radar su-35? Taktiez radar f-35 dokazal skryt f-16 pred radarmi 4 gen stihaciek, to sa stalo na poslednom red flagu..
            Ratam, ze buduci rok sa pokusia skryt f-16 pred f-22 radarom..Skrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            13:37 01.04.2019

            Ok, ak by sa aj podarilo za idealneho stavu zamerat Su-57 cez DAS, co dalej? Odpalis tam kratku AA s IR navedenim - Suchoj ma DIRCM, ktore ti tu strelu oslepi. Pouzijes navadzanu ...Zobrazit celý příspěvek

            Ok, ak by sa aj podarilo za idealneho stavu zamerat Su-57 cez DAS, co dalej? Odpalis tam kratku AA s IR navedenim - Suchoj ma DIRCM, ktore ti tu strelu oslepi.
            Pouzijes navadzanu strelu, potrebujes ju navadzat cez datalink, ktory ma suchoj schopnost rusit automaticky cez EW Himalayas. Ak by sa ti aj podarilo nejako s raketou dostat pri neho, moze spravit ostry manever, alebo aj viac manevrov, ktore ta strela pri M5 a vyslednom pretazeni 100G nema ako utiahnut, teda potrebujes palit vela AA striel a potrebujes pocetnu prevahu F-35. To je nakoniec aj poziadavka pri tom skladani radaroveho luca - ak ma dosjt k vitazstvu, vzdy sa akosi pocita s potrebou mat nasobnu prevahu.
            Inak, suchoj podla teba nemoze pouzit rovnaku taktiku spajania vykonu redaru, lebo ved datalinkami v realnom case a zdielanym data fusion su vybavene rovnako ako zapadne stroje. To sa tyka vsetkych novsich systemov - Su-34, Su-35, MiG-35, Kamov, Mil, S300/350/400/500, Buk,... - alebo je to od boha vyhradene len pre potechu zapadnej techniky?

            Mimochodom - tu atmosferu exoplanety sme urcite vidiet nemohli, ale mohli sme ziskat emisne a absorpcne ciary svetla materskej hviezdy pri prechode vrstvou atmosfery exoplanety. Z toho sme ziskali obraz o jej zlozeni. Na to ti staci zopar zableskov s rozmerom svetelneho bodu. Rozlisenie potrebne na akekolvek detaily expolanety je prilis aj na Marvelovky.Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            18:54 01.04.2019

            Cpt. Morgan Super, ze si uznal, ze ti f-35 zamera su-57.. a to bez problemov.. A f-35 ma lepsie reb, lebo dokaze zarusit radar F-22.. Iny aesa radar.. F-35 sa planuju tisice ...Zobrazit celý příspěvek

            Cpt. Morgan

            Super, ze si uznal, ze ti f-35 zamera su-57.. a to bez problemov..

            A f-35 ma lepsie reb, lebo dokaze zarusit radar F-22..
            Iny aesa radar..


            F-35 sa planuju tisice a cca 1000 ich bude lieatat dokym vzlietne prva letka su-57 zaradena do vyzbroje..
            Preto pocetna prevaha bude vzdy, bol by si blazon ak ju mas, aby si ju nevyuzil..
            F-35 lietaju ako policajti.. vzdy minimalne 2.. a rusko ide zaradit celkovo az 2 ks tohto lietadla

            Datalink nie je to iste ako zvysovanie dosahu 2 vedla seba lietajucich strojov o 20%..
            Taktiez data fusion nema nic spolocne z tymto systemom.. ano k zdielaniu dat dochadza, ale je tam riadna nadstavba.. ked tuto vec ohladlsili na f-35, uz sa to nedalo dohnat pri su..

            Ake budu schopnosti striel okolo roku 2026 sa nechajme prekvapit..
            Fakty nepustia, f-35 vie cez svoj reb zarusit radary f-16, f-18,f-15,f-22.. a niektore starsie su a mig co maju nakupene..
            To je odskusane na cviceniach podobnych bojovym podmienkam.

            Historicky vdaka growleru ma amerika naskok pri reb nad rusko mv letectve.. to, ze su-35 a su-57 maju mat automaticke systemy je.pekne, ale oba nie su vyskusane v realnych bojovych podmienkach.. ten zo su-35 bol vyvijany 30 rokov..
            Ked ho len zacali vyvijat, tak growler uz lietal.

            A co ak dostanes blizko raketu a to reb f-35 bude fakt take dobre a zarusi raketu tak, ze ju neuvidis na svojom radare?
            Rozmyslal si aj o tejto variante?Skrýt celý příspěvek

      • cejkis
        00:26 30.03.2019

        Až vezmete v potaz rozdíl ve výkonech mezi F16 a F15 a jejich použití v minulých konfliktech, dospějete k závěru, že v západním společenství chybí odpovídající náhrada. F35 a co ? ...Zobrazit celý příspěvek

        Až vezmete v potaz rozdíl ve výkonech mezi F16 a F15 a jejich použití v minulých konfliktech, dospějete k závěru, že v západním společenství chybí odpovídající náhrada. F35 a co ?

        F16 také bojovaly ve vzdušných soubojích. Ovšem primární roli pro vzdušnou převahu vždy zajišťovaly F15C výkonnostně úplně jinde.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          03:20 30.03.2019

          " F15C výkonnostně úplně jinde." Právě že ne až zas tak jinde. Rozdíl mezi F15 a F16 je ten, že F15 je oproti F16 méně agilní stíhač, ale se silnějším motorem, radarem a nosností ...Zobrazit celý příspěvek

          " F15C výkonnostně úplně jinde."
          Právě že ne až zas tak jinde. Rozdíl mezi F15 a F16 je ten, že F15 je oproti F16 méně agilní stíhač, ale se silnějším motorem, radarem a nosností střel. Tedy stíhač především určený pro BVR.
          F16 oproti tomu byla původně udělána jako dogfight fighter a následně předělána na všeuměla pro AtG (koneckonců F15 v pozdějších verzích následně také). V blízkém dogfigtu by stejně zkušený pilot v F16 měl proti F15 navrch. (Jestli by to ovšem dnes mělo smysl, protože by se sestřelili navzájem).

          Takže ano, F35 v boji na extrémní vzdálenosti schází rychlost, výdrž a nosnost F-22.
          Jenže zrovna toto je role, ve které F-22 není zatím poražena nikým, i Su-57 ji kouká na záda: v počtu nesených raket, v rychlosti supercruise, v síle radaru. A další, za těma pár existujícíma Su-57 - Su-35, EFT, Rafalle, to jsou pak jsou soupeři pro F-15, ne pro F-22. Tak trochu nevím, co a proti komu je třeba nahrazovat.

          V ostatních scénářích už F-22 nebude vždy oproti Su-57 jednoznačně lepší letadlo - ale nějak nemohu přijít na scénář, kde by Su-57 vedlo. Např. F-22 je na tom asi nejhůře oproti konkurentům jako stíhací bombardér. Dobře, i když ho v tomto Su-57 předčí (ale to RCS, zezadu si na něm smslsnou), tak to je zrovna scénář, kde to oběma s přehledem natře F-35, protože ta v tomto scénáři spojuje vyspělou moderní AtG avioniku, perfektní radar a schopnost proniknout PVO.

          Jediný scénář, co mne napadá, kde by možná opravdu zaostávala obě tato letadla, je možná dogfight, jenže s DAS F-35 vlastně není třeba bejt superobratnej. Střílet jde i dozadu.
          A dobrej pilot není ten, kdo vyhrává dogfighty. Dobrej pilot je ten, kterej se jim umí vyhnout. A v tom vyhnout se dogfightu, tedy nebýt viděn a vidět, v tom F-35 Su-57 deklasuje (RCS, radar), a za F-22 přinejmenším moc nezaostává.Skrýt celý příspěvek

          • cejkis
            08:57 30.03.2019

            Pořád jste nepochopil myšlenku. Mne šlo o fakt, že si spojenci nemohou koupit stroj F22 ani dopravní letoun s nosností a doletem jako C17. Zatímco Rusko nabízí, co může a v případě ...Zobrazit celý příspěvek

            Pořád jste nepochopil myšlenku. Mne šlo o fakt, že si spojenci nemohou koupit stroj F22 ani dopravní letoun s nosností a doletem jako C17. Zatímco Rusko nabízí, co může a v případě Číny je to otázka času.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            20:14 30.03.2019

            ", že si spojenci nemohou koupit stroj F22 " Ten si nekoupí nikdo. Holt se nevyrábí, protože v podstatě neměl konkurenci a tak USA jeho výrobu ukončili. A proti nejlepšímu ...Zobrazit celý příspěvek

            ", že si spojenci nemohou koupit stroj F22 "
            Ten si nekoupí nikdo. Holt se nevyrábí, protože v podstatě neměl konkurenci a tak USA jeho výrobu ukončili.

            A proti nejlepšímu "nepřátelskému letadlu" - su-57 - F-35 naprosto stačí, protože právě v tom, v čem F-22 excelovala, tedy boj na velkou vzdálenost, F-35 v nemálo ohledech Su-57 převyšuje: má vyšší dosah radaru a je hůře zjistitelná. To IMHO více než vyváží vyšší dosahované rychlosti Sučka - obzvlᡚť, když je v pár exemplářích.
            Až bude reálné, že bude nějaký stát vybavený alespoň větším počtem letadel alespoň podobně schopných, jako Su-57, pak je možno naříkat, že nám něco USA neprodá. Takhle je to prostě mimo - USA teď aktuálně nic neprodává, protože ani ono samo nemá nějak extra velkou potřebu takový stroj vyvíjet.

            "ani dopravní letoun s nosností a doletem jako C17."
            ??? Cože? To nevíš, že zrovna Globemastera si koupili evropské státy na sharing?
            Jinak Airbus má svojí 400M a kdyby byla nějaká poptávka po větším letadle, tak by klidně vyrobil větší (a rád - protože 380 toho zatím moc nevydělala). Jen prostě poptávka není.

            "Zatímco Rusko nabízí, co může"
            Také nenabízí co může. Nabízí exportní, osekané verze.Skrýt celý příspěvek

          • Clanek
            08:57 31.03.2019

            F-16 vzniknul jen coby levnejsi doplnek k F-15, ktera je krom nakladu ve vsem lepsim strojem. Pri ukolech pro vybojovani vzdusne nadvlady bych v 8 z 10 pripadu vsadil svuj petnik ...Zobrazit celý příspěvek

            F-16 vzniknul jen coby levnejsi doplnek k F-15, ktera je krom nakladu ve vsem lepsim strojem. Pri ukolech pro vybojovani vzdusne nadvlady bych v 8 z 10 pripadu vsadil svuj petnik na F-15 (porovnavejme stejne stari jako F-16) prave proto jak je F-15 proti F-16 premotorovana mrcha, ktera si spi udrzi (driv znovu nabere) energii a to vse pri vice nesene vyzbroje. Zapomenme na cviceni kdy se najednou potkaj 2 hole F-15 a F-16 s poslednima dvema sidewinderama, kde F-16 treba muze mit stesti... v realnem boji by F-16 byla hned z kraje donucena k defensive poctem nesene munice F-15 a ze ztrat energie pri vyhybani se vsemu co by na ni BVR F-15 poslala by se uz nejspis nevzpamatovala.
            Ale proc teoretizovat, mrkneme na Izrael. V permanentnim konfliktu, sedla oba typy a kdyz si leti nekam zastrilet (nebo zabombardovat) tak F-16 delaji kryti prave F-15. F-16 je veleschopne letadlo (a osobne nepochybuju ze F-35 pujde v jeho slepejich), ale nad temahle mrstnyma a obratnyma jednomotorakama je proste jeste jeden stupinek ktery si ne nahodou kazdy kdo na to ma udrzuje a dal rozviji. Nam "chudym pribuznym" nezustane nez se snazit vytezit maximum z toho na co mame, ale nema smysl proto jakykoliv stroj glorifikovat.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            21:34 31.03.2019

            "v realnem boji by F-16 byla hned z kraje donucena k defensive poctem nesene munice F-15 a ze ztrat " F-16 nosí 6 AMRAAMů, F-15 8. To zas takovej rozdíl není. V reálném boji by ...Zobrazit celý příspěvek

            "v realnem boji by F-16 byla hned z kraje donucena k defensive poctem nesene munice F-15 a ze ztrat "
            F-16 nosí 6 AMRAAMů, F-15 8. To zas takovej rozdíl není. V reálném boji by pravděpodobně ten, kdo by vystřelil dříve, druhého sundal, pokud by nestřelil předčasně. A pokud jo, tak se druhý odpoutá.

            "Ale proc teoretizovat, mrkneme na Izrael. V permanentnim konfliktu, sedla oba typy a kdyz si leti nekam zastrilet (nebo zabombardovat) tak F-16 delaji kryti prave F-15. "
            Jenže to má i důvod ve výcviku. F-16 se zpravidla používají jako stíhací bombardéry, protože pro tento účel jsou prostě vhodnější (menší obratnější letadlo), takže piloti F-16 cvičí více AtG, zatímco piloti F-15 jsou cvičení na AtA, protože díky vysoké rychlosti jsou vhodní jako záchytní stíhači, takže je logické, že slouží ve stíhací roli.

            Jako ono dost toho, co píšeš, bych podepsal, ale stavíš to příliš extrémně. F-16 v rukou zkušeného pilota je smrtící, a obzvlášť v dogfigtu si nemyslím, že by proti F-15 ztrácela. Tam opravdu bude záležet na tom, kdo dostane první toho druhého před zaměřovač.
            F-15 více vyhovuje "energetický" boj na větším prostoru a pro svoji rychlost dokáže zasahovat dál (více urychlí rakety) - proto se hodí jako air superiority stíhač. Jenže právě stealth zrovna tudle výhodu dvoumotoráků dosti ruší, protože na tu vzdálenost, kde má rychlejší letadlo výhodu, stejně VLO éro neuvidíš.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
    19:27 29.03.2019

    Motory sice nejsou, ale barvu zvolili hezkou, to se musí nechat.

    Motory sice nejsou, ale barvu zvolili hezkou, to se musí nechat.

    • givicz
      20:15 29.03.2019

      a ty si myslíš, že by do vývozní verze dali tajný vyvíjený motor ????? s AL-41F1 (Izdělije 117) to letadlo nadělá parády až až .. :)

      a ty si myslíš, že by do vývozní verze dali tajný vyvíjený motor ????? s AL-41F1 (Izdělije 117) to letadlo nadělá parády až až .. :)

    • Cpt. Morgan
      00:02 30.03.2019

      Tie otrasne motory maju vyssi vysledny tah (celkovy 296 kN) ako motory Raptora, ktoremu vykon zrazaju asymetricke trysky aj o 10-15% (tah celkovo cca 270 kN). Tie nove motory uz ...Zobrazit celý příspěvek

      Tie otrasne motory maju vyssi vysledny tah (celkovy 296 kN) ako motory Raptora, ktoremu vykon zrazaju asymetricke trysky aj o 10-15% (tah celkovo cca 270 kN). Tie nove motory uz maju dokonceny vyvoj, finisuju statne skusky a caka sa uz len na otvorenie vyrobnej linky (tah celkovo 360kN).
      Inak, AL-41F1 su celkom nove motory, maju nove jadro ako starsie AL-31F1 a ich derivat AL-41F1A.Skrýt celý příspěvek

      • logik
        03:27 30.03.2019

        "Tie otrasne motory maju vyssi vysledny tah (celkovy 296 kN) ako motory Raptora" ??? AL-41F1 má udávanej AB 147kN. Raptor má přinejmenším 156kN, pravděpdoobně více (přesné číslo se ...Zobrazit celý příspěvek

        "Tie otrasne motory maju vyssi vysledny tah (celkovy 296 kN) ako motory Raptora"
        ???
        AL-41F1 má udávanej AB 147kN. Raptor má přinejmenším 156kN, pravděpdoobně více (přesné číslo se neví).

        "finisuju statne skusky"
        A o to právě jde. S jakým výsledkem dopadnou zkoušky. Oni se nedělají jen tak a často se na nějakej průšvih přijde až při nich. Takže neříkej hop....Skrýt celý příspěvek

        • balm
          10:02 30.03.2019

          Budete se divit, ale zkoušky nových motorů probíhají velice intenzivně, protože se zkouší všechny případné scénáře a motory se přetěžují. Je nezbytné otestovat všechny možné i ...Zobrazit celý příspěvek

          Budete se divit, ale zkoušky nových motorů probíhají velice intenzivně, protože se zkouší všechny případné scénáře a motory se přetěžují. Je nezbytné otestovat všechny možné i nemožné scénáře (tzn. prudké změny, tvrdé starty, odolnosti proti pumpáži, opotřebení ...). Ostatně ani nové motory P&W F119 pro F-22 Raptor Block 4 ještě nejsou hotové, respektive nejsou připravené do pro sériovou výrobu (začne v roce 2020). Ono to není jen o motorech, ale také generátorech, regulátorech ... protože nová elektronika a přepracovaný radar vyžadují změny napájení.

          Rozdíl mezi F-22 a Su-57 tkví v tom, že Raptor se dočká modernizace v blízké budoucnosti, kdežto tristně financovaný vývoj Su-57 si může o blízké budoucnosti nechat jen zdát. Nota bene, mluvíme o exportních - osekaných verzí letounů.Skrýt celý příspěvek

        • Cpt. Morgan
          15:43 30.03.2019

          ides ako verklik, motory raptora maju davno vsade zhodne udavany vykon 156kN, mysterium sa z toho robilo tak dekadu dozadu. plocha tryska raptora sposobuje pri prechode z kruhoveho ...Zobrazit celý příspěvek

          ides ako verklik, motory raptora maju davno vsade zhodne udavany vykon 156kN, mysterium sa z toho robilo tak dekadu dozadu. plocha tryska raptora sposobuje pri prechode z kruhoveho prierezu a podla miery utiahnutia prudu plynov stratu 10-15 percent. To znamena vysledny tah podla nastavenia prierezu trysky max. cca 132-140kN.Skrýt celý příspěvek

          • RiMr71
            15:36 01.04.2019

            JJ. zdá se se, že motory ruského prototypové kusovky Su-57 SNAD dosáhnou svými parametry na motory amerického letadla co se už jak dlouho ani nevyrábí?
            APlaaaus!

            JJ. zdá se se, že motory ruského prototypové kusovky Su-57 SNAD dosáhnou svými parametry na motory amerického letadla co se už jak dlouho ani nevyrábí?
            APlaaaus!

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2