Spolupráce českých a pákistánských zbrojovek
- 23. 11. 2017
- 4 komentářů
- Michael Myklín
Na konci října Českou republiku navštívila pákistánská delegace v čele s federálním ministrem pro obranou výrobu Rana Tanveer Hussainem. Během třídenní návštěvy se delegace setkala se zástupci ministerstva obrany a zahraničí a navštívila společnosti AERO Vodochody a OMNIPOL. Přítomnost delegace podtrhuje potenciál spolupráce zejména v oblasti ručních zbraní a letecké techniky.
Zastupitelský úřad ČR v Islámábádu obranně bezpečnostní sektor označuje jako „nejperspektivnější oblast, ve které se můžou české firmy v Pákistánu angažovat“ a pákistánský zájem o české zbrojařské firmy to jen potvrzuje.
Užší spolupráce začala v roce 2010, kdy obě země podepsaly Memorandum o porozumění (MoP) o bližší kooperaci v obraném průmyslu. Vztahy posléze navázaly i jednotlivé společnosti.
Před rokem, během státní/podnikatelské návštěvy v Karáčí pod hlavičkou ministerstva obrany, podepsala MoP také Czechoslovak Group (CSG) s pákistánským podnikem Pakistan Ordnance Factories (POF). Další dohodu, tentokrát o společném vývoji a distribuci ručních palných zbraní, s POF uzavřela i Česká Zbrojovka (ČZ).
Návštěva českého výrobce letadel AERO Vodochody může znamenat zájem společnosti o propagaci cvičného-bojového letounu L-159 Alca, jehož výroba byla tento rok po úspěšných prodejích do Iráku a USA obnovena. V podobné kategorii pákistánské letectvo provozuje čínsko-pákistánský letoun Hongdu K-8 Karakorum. Ten má sice nižší výkon a slabší výzbroj než L-159, ale vyznačuje se také nižšími provozními náklady a jeho exportní varianta je částečně vyráběna v Pákistánu.
Pákistánské Ministerstvo pro obranou výrobu (MOV) však může mít zájem o spolupráci v oblasti výroby komponentů nebo montáže, a to i v oblasti komerčních letadel. Spolupráce s historicky největším výrobcem cvičných proudových letounů může pozvednout technickou i technologickou úroveň pákistánského leteckého průmyslu a AERO Vodochody by získalo lepší přístup na nový potenciální trh.
Společnost OMNIPOL má několik produktů, které jsou pro MOV zajímavé. Jedním z nich je pasivní radiolokátor Věra (VERA-NG), jehož uživatelem je i Pákistán. Hlavním předmětem zájmu jsou však zřejmě výrobní technologie, což je oblast, ve které OMNIPOL dlouhodobě spolupracuje s POF.
POF a Heavy Industries Taxila (HIT) jsou největšími zbrojní producenty v Pákistánu a obě společnosti plánují modernizovat své výrobní kapacity, s čímž OMNIPOL dokáže pomoci. HIT (zaměřující se na výrobu těžké techniky) již využívá počítačově číslicově řízené (CNC) obráběcí stroje od Škoda Machine Tool.
Právě výrobní zařízení mohou být pro české firmy lukrativní oblastí, jelikož současné výrobní kapacity POF a HIT jsou natolik zastaralé (v průměru 30 let), že jejich stav negativně ovlivňuje efektivitu výroby a její náklady. MOV do modernizace plánuje investovat minimálně 250 milionů dolarů.
Zájem Islámábádu vzbudil i podnik PBS Velká Bíteš a jeho proudový motor TJ100 pro bezpilotní prostředky či bezpilotní terče. Ty si v roce 2016 objednala pákistánská Národní technická a vědecká komise – vývojová agentura spadající pod ministerstvo obrany. PBS Bíteš nabízí i turbovrtulový motor TP100, který lze použit při vývoji nového pákistánského bezpilotního letounu kategorie MALE (Medium-Altitude Long-Endurance).
Za připomenutí stojí i pákistánský tendr na 500-800 tisíc útočných pušek , které mají nahradit dosavadní pušky Heckler & Koch G3 a Norinco Typ 56 (čínský klon AK-47 a AKM). O kontrakt v hodnotě až 2 miliardy dolarů (43 miliard korun) má zájem několik kandidátů – belgická FN s puškou SCAR, italská Beretta ARX-200, srbská Zastava M21, ruský Kalašnikov AK-103 a ČZ s CZ 807 BREN.
CZ 807 BREN patří s Berreta ARX-200 mezi favority, ale nedávné setkání zástupců pákistánského zbrojního průmyslu s představiteli Polska Grupa Zbrojowa (PGZ) vzbudilo otázku, zda Islámábád nepošilhává i po polských modulárních puškách MSBS . Všechny tři společnosti (ČZ, Beretta, PGZ) mají s POF podepsanou dohodu o porozumění.
Zdroj: Quwa
Související články
Napětí mezi Indií a Pákistánem opět roste
Napětí mezi Indií a Pákistánem eskalovalo do podoby indického útoku na ozbrojence na pákistánské ...
- 12.10.2016
- 2 komentářů
- Klára Šubíková
Indie kupuje ruské systémy protivzdušné obrany S-400
Před několika dny Rusko a Indie podepsaly kontrakt na dodávky protiletadlových a protiraketových ...
- 20.10.2016
- 59 komentářů
- Jan Grohmann
CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?
Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...
- 08.12.2016
- 51 komentářů
- Jan Grohmann
Rouhání v Pákistánu – nepsaný rozsudek smrti i předmět politického boje
V Pákistánu se v poslední době množí davové nepokoje spojené s rouháním. To je v zemi trestné, a to ...
- 12.05.2017
- 7 komentářů
- Klára Šubíková
Bohužel to tak vypadá. Pro PGZ by to byla obvlášť super zpráva, protože v Polsku nezřídka slýchám, že o jejich zbraně venku nikdo moc nestojí a že by většina fabrik ve skupině bez ...Zobrazit celý příspěvek
Bohužel to tak vypadá. Pro PGZ by to byla obvlášť super zpráva, protože v Polsku nezřídka slýchám, že o jejich zbraně venku nikdo moc nestojí a že by většina fabrik ve skupině bez státních objednávek už dávno chcípla. Uvidíme, jak to dopadne, ale taky z toho cítím fiasko pro CZ.Skrýt celý příspěvek
Osobně si myslím, že pokud je polská puška MSBS opravdu výrobně jednodušší a dala by se tak rychleji nasekat ona statisícová série, tak je hrozba z polské strany hodně reálná. ...Zobrazit celý příspěvek
Osobně si myslím, že pokud je polská puška MSBS opravdu výrobně jednodušší a dala by se tak rychleji nasekat ona statisícová série, tak je hrozba z polské strany hodně reálná. Zvlášť když i PGZ má s Pákistánem podepsanou dohodu o porozumění. Kdyby chtěli nakoupit Breny od nás, tak už je dávno nakoupí a nedělají s tím takové caviky. Počítám s tím, že všichni zájemci nabízejí Pákistánu zhruba stejné výhody a bonusy jako my. Přeci jen jde o hodně peněz a pro každou z pušek by to znamenalo ohromnou reklamu (!)
Osobně se taky dost bojím toho, že tendr nakonec přihrají polákům. Nám nabídnou nějaké "držhubné" v podobě menších zakázek (ony motory ke dronům atd.).Skrýt celý příspěvekNepřipadá vám zvláštní, že se tendr na útočné půjčky tak dlouho vleče bez zjevnějšího posunu? Jestli to teď přihrají Polákům, bude to veliké zklamání.
Nepřipadá vám zvláštní, že se tendr na útočné půjčky tak dlouho vleče bez zjevnějšího posunu? Jestli to teď přihrají Polákům, bude to veliké zklamání.
Načítám diskuzi...