Polská armáda: 1000 tanků pro šest divizí a akvizice korejského tanku K2

Polská armáda: 1000 tanků pro šest divizí a akvizice korejského tanku K2
Vize polského tanku K2PL z roku 2020 / Hyundai Rotem (Zvětšit)

Polská armáda získá jihokorejské tanky K2. Současně dnes polské ministerstvo obrany oznámilo záměr vybudovat dvě další vševojskové divize! Polské ozbrojené síly pro celkově šest divizí potřebují 1000 tanků.

Na přelomu května a června polský ministr obrany Mariusz Blaszczak v Jižní Koreji jednal o vojenské spolupráci, nákupu korejské vojenské techniky a o přenosu know-how. Podle Blaszczaka Varšava chce využít průmyslový potenciál Jižní Koreje.

Ostatně dnes na výstavě Eurosatory v Paříži polská firma PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) a korejská Hyundai Rotem podepsaly smlouvu o společném vývoji tanků a obrněných vozidel. Vývoj tanků proběhne v rámci polského programu Vlk (Wilk).

„Uděláme vše pro polský tankový program a věříme, že Polsko se díky výstavbě nové struktury stane v této oblasti potentátem. Zajistíme přenos klíčových technologií do polského průmyslu,“ uvedl po podpisu smlouvy Jeongyeob Lee, viceprezident společnosti Hyundai Rotem.

Polsko v posledních týdnech ohlašuje velkolepé zbrojní programy a masivní posílení své armády. Dnes dokonce polské ministerstvo obrany oznámilo plány na vybudování dalších dvou vševojskových divizí! Ozbrojené síly Polské republiky tak získají šest vševojskových divizí.

Varšava se současně hodlá rychle zbavit sovětské techniky, přesněji řečeno, poslat ji na Ukrajinu. Bavíme se například o tancích PT-91 Twardy nebo letounech MiG-29. Čím dříve Polsko novou techniku nakoupí, tím dříve sovětskou předá Ukrajině. To může také vysvětlovat na první pohled „divoké“ polské nákupy posledních týdnů.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Jihokorejský tisk: Tank K2 Black Panther favoritem polské armády

Jihokorejský tank K2 Black Panther (resp. odvozená polonizovaná verze) je údajně v polském tendru na ...

Jihokorejský tank K2PL pro polskou armádu

Jihokorejská společnost Hyundai Rotem na polské vojenské výstavě MSPO 2020 představila model ...

K2 Black Panther vs. Leopard 2A7: Norsko kupuje nové tanky

Norské ministerstvo obrany v rámci akvizičního plánu Projekt 5050 nakoupí nové hlavní bojové tanky. ...

Jihokorejský tank K2NO v Norsku

Do Norska před několika dny dorazily dva jihokorejské tanky K2NO. Jedná se o norskou variantu tanku ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.