Ukrajina nakoupí 26 českých samohybných houfnic DANA M2

Ukrajina nakoupí 26 českých samohybných houfnic DANA M2
DANA M2 / Excalibur Army (Zvětšit)

Podle ukrajinských médií ukrajinský státní koncern Ukrspecexport objednal u české společnosti Excalibur Army 26 samohybných kolových houfnic DANA M2 ráže 152 mm. Součástí dodávek je také 5000 nábojů DN1CZ ráže 152 mm. Finanční objem obchodu je 40 milionů dolarů (905 milionů Kč, 34 milionů euro). Nákup byl oficiálně potvrzen, výše kontraktu a rozsah nákupu zatím nikoliv.

Věci se daly do pohybu mnohem dříve, než jsme předpokládali v našem nedávném článku Ukrajina poptává české houfnice DANA M2 ráže 152 mm ‒ ukrajinská média včera začala referovat o nákupu českých samohybných houfnic DANA M2. Informaci dnes (13.11.) potvrdilo ukrajinské ministerstvo obrany pro ukrajinské vydání BBC (BBC News Ukraine).

Předmětem nákupu je 26 modernizovaných houfnic DANA M2 (počet zatím nebyl oficiálně potvrzen) vycházející z původní československé houfnice DANA vz.77 (Dělo Automobilní Nabíjené Automaticky vzor 77). Modernizace se dotkla zejména taktické mobility, pracovního prostoru posádky, balistické ochrany, situačního povědomí posádky, schopnosti rychlého zaujetí / opuštění palebné pozice, konektivity, prostředků velení a řízení a systémů řízení palby. Dělostřelecký modul, hlaveň a nabíjecí automat jsou stejné.

Současně Ukrajina objednává údajně 5000 nábojů DN1CZ (počet zatím nebyl oficiálně potvrzen) ráže 152 mm. Dostřel munice je 25,5 km, což lze považovat za horní hranici pro efektivní vedení palby pomocí nenaváděných střel. Zatím není jasné, zda dodávka munice je také součástí prodejní částky 40 milionů dolarů (částka zatím nebyla oficiálně potvrzena).

Cena nově vyrobené tříštivo-trhavé (HE) munice je nejméně 50 000 Kč (1900 eur) za jeden náboj. Cena za 5000 nábojů je tedy minimálně 250 milionů Kč (9,45 milionu euro, 11,17 milionu dolaru).


Hlavní prvky DANA M2; větší foto / Excalibur Army

Ukrajinské ministerstvo obrany pro BBC uvedlo, že nákup houfnic DANA M2 je v tuto chvíli nejlepší řešení z hlediska poměru ceny a výkonu. „Volba je také podmíněna snahou o maximální přiblížení k domácímu logistickému systému ozbrojených sil, možností získání technologie pro domácí podniky a následným přechodem z ráže 152 na 155 mm, dle standardu NATO, a to výměnou hlavně,“ uvedlo pro BBC ukrajinské ministerstvo obrany.

Zde se ale musíme zastavit a ujasnit jednu skutečnost ‒ houfnici DANA M2 nelze pouhou výměnou hlavně proměnit na dělostřelecký systém střílející municí ráže 155 mm NATO. Problém není zvětšit průměr vývrtu o tři milimetry, problémem nejsou ani větší náboje.

Nabíjecí automat je však uzpůsoben pro „sovětský“ 152mm náboj s kovovou nábojnicí, do které je vložena prachová náplň. Účelem kovové nábojnice je utěsnění nábojové komory. Náboj ráže 155 mm má prachovou náplň vloženou do textilních vaků, nebo podle současného standardu prachová náplň je zformovaná spalitelným obalem do tvaru disku. Nábojová komora je pak opatřena speciálním těsněním, plastovým kroužkem nebo kovovou nábojničkou, které jsou součástí závěru hlavně. Děla ráže 152 a 155 mm jsou tak z hlediska závěrového mechanismu a způsobu nabíjení (nabíjecích mechanismů) zcela nekompatibilní.

Je však možné, že jde pouze o informační šum na ose ukrajinské dělostřelectvo ‒ tiskové oddělení ukrajinského ministerstva obrany ‒ výklad BBC. Pro proměnu houfnice DANA M2 na ráži 155 mm je nutné vyměnit celý zbraňový modul, což je také možné. Tuto výměnu mohou případně zařídit ukrajinské firmy s využitím českého-slovenského know-how. Ostatně v Excalibur Army podle všeho pracují na kolové samohybné houfnici se zbraní ráže 155 mm.


DANA M2; větší foto / Excalibur Army

„Samohybná houfnice DANA M2, nejnovější modernizace 152mm samohybné houfnice vz.77 DANA, vyrobila Excalibur Army v České republice v roce 2017, vyznačuje se mobilitou a rychlostí uvedení do bojové polohy, vyšší přesností a zvýšeným dosahem,“ uvedlo dále ukrajinské ministerstvo obrany a dále vyzdvihlo vysokou úroveň automatizace, flexibility a samostatnosti české houfnice.

„Funkce automatického řízení palby umožňuje rychle a plně automatizovat polohování zbraně v bojové poloze. Houfnice umožňuje střílet speciální náboje s prodlouženým dostřelem a rovněž tak munici pro děla D20 a 2S3, které jsou k dispozici v ozbrojených silách,“ uvedlo dále ukrajinské ministerstvo.

Dále ministerstvo vyzdvihlo vysokou mobilitu houfnic DANA M2. Maximální rychlost na silnici je 80 km/h a spotřeba podle terénu 60 až 100 litrů na 100 kilometrů. V porovnání ukrajinská pásová houfnice 2S3 Akacija má spotřebu 180 až 220 litrů na 100 kilometrů.

Mezi další výhody houfnic DANA M2 patří také moderní systém řízení palby, „který umožňuje jeho snadnou integraci do průzkumného a palebného systému ozbrojených sil.“ „Nákup houfnic DANA M2 poskytuje v relativně krátké době příležitost doplnit a vyzbrojit dělostřelecké jednotky brigády moderními typy dělostřeleckých zbraní a integrovat je do jediného systému řízení palby dělostřelectva přijatého ministerstvem obrany,“ uvedlo ministerstvo.


DANA M2; větší foto / Excalibur Army

Na stránkách BBC ale ukrajinské ministerstvo nekomentovalo hodnotu zakázky, ani počet nakupovaných houfnic či nábojů. Počet 26 houfnic a 5000 nábojů DN1CZ, stejně jako cena zakázky 40 milionů dolarů, jsou tedy stále neoficiální údaje (k 13.11.).

Ukrajinské ministerstvo obrany se také zmínilo o stavu vývoje domácí samohybné houfnice Bogdana ráže 155 mm. Vývoj potrvá minimálně další tři roky. Klíčové však bude zvládnutí výroby munice ráže 155 mm. „Zvládnutí výroby munice ráže 155 mm vyžaduje řešení řady složitých problémů při vytváření technologií pro výrobu speciálních chemikálií a prvků střel, což bude vyžadovat značné množství času,“ uvedlo ministerstvo. Za Armádní noviny uveďme, že s tímto úkolem může ukrajinský průmysl najít pomoc u českých a slovenských firem.

Po oznámení nákupu se okamžitě strhla v ukrajinských médiích vlna kritiky. Bez skrupulí se začalo mluvit o „korupci“. „Nákup českých houfnic DANA nemohu vysvětlit ničím jiným než korupcí ‒ koneckonců, tyto houfnice pro ukrajinské ozbrojené sily jsou naprosto zbytečné a byly zde pokusy o jejich koupi za ministra obrany Poltoraka, pak vznikl skandál, napsal jsem o tom článek před dvěma lety,“ napsal včera Jurij Butusov z ukrajinského zpravodajského portálu Censor.net

Oleksij Gončarenko, poslanec za ukrajinskou parlamentní stranu Evropská solidarita, se dokonce odvolal k Úřadu generálního prokurátora, bezpečnostní službě a ministerstvu obrany ohledně „korupčních rizik“ nákupu českých houfnic. Gončarenko jako důkaz mimo jiné uvádí nízkou cenu 50 000 až 65 000 dolarů za nákup demilitarizované vyřazené houfnice vz. 77 DANA.


DANA M2; větší foto / Excalibur Army

Ukrajinská média tvrdí, že cena modernizované houfnice DANA M2 je 1,5 milionu dolarů (cena zřejmě vznikla prostým dělením akviziční částky 40 milionů dolarů a počtu 26 kusů houfnic). Informaci o „nepoměru“ mezi výprodejní a nákupní cenou houfnic DANA pak převzala a zdůraznila ruská média.

Houfnice DANA M2 je ale prakticky nový výrobek na základě osvědčené koncepce. Jde o vozidla mimo jiné s novým motorem, kabinou, modernizovaným podvozkem atd. Nemluvě o zcela nové velmi drahé elektronice. Ostatně rozsah modernizace DANA si můžete přečíst v článku DANA M2 – nejnovější verze osvědčené houfnice se představuje.

Butusov dále kritizuje malý dostřel DANA M2. O problematice dostřelu jsme zevrubně psali v článku Nová děla pro Armádu České republiky: Zuzana 2 vs. CAESAR. Jen ve zkratce – střelba nenaváděnou municí nad 25 km je pouze plýtvání municí. Nad tuto vzdálenost lze vést palbu jen velmi výkonnými dělostřeleckými systémy, výkonnou naváděnou municí, to vše za podpory propracovaného systému řízení palby a velmi výkonných divizních průzkumných a velitelských systémů. Jeden výstřel nad 25 km navíc nebude stát 50 000 Kč, ale s přesně naváděnou municí s prodlouženým dostřelem 50 000 eur. Troufneme si tvrdit, že než ukrajinská armáda získá všechny prostředky nutné pro dělostřeleckou palbu na vzdálenost větší než 25 km, potrvá to ještě mnoho let.


DANA M2; větší foto / Excalibur Army

Ostatně i české houfnice CAESAR, pokud bude jejich nákup dotažen do konce, budou na maximální vzdálenost střílet pouze v rámci aliančního divizního uskupení. „Pláč“ ukrajinských autorů po výkonných dělostřeleckých systémech ráže 155 mm přestřílející ruské samohybné houfnice jsou zcela mimo technickou a finanční realitu dnešní ukrajinské armády.

Je také si nutné uvědomit, že Ukrajina řeší akutní opotřebení svých zbraňových systémů a houfnice DANA M2 má nahradit především tažené dělostřelectvo. Přitom ukrajinská armáda již dříve uvedla, že hodlá v budoucnu nakoupit pásové samohybné houfnice ráže 155 mm. DANA M2 jednoduše levně a okamžitě řeší akutní vojenské potřeby ukrajinské armády na východní frontě.

Výhodu houfnic DANA M2 je zejména fakt, že zaujetí a opuštění palebného postavení proběhne 10× rychleji, než u tažené houfnice. Nemluvě o ohromné úspoře fyzické práce – vždyť jen zakopaní rydel tažených houfnic, nota bene ve zmrzlé půdě, vyžaduje velké množství namáhavé lidské práce.

Uvědomme si také, že dělostřelectvo neslouží jen k ničení postavení dělostřelectva nepřítele, ale má také jiné úkoly – jako je vytvoření přehradné palby (vytvoření psychologické bariéry), pokud nepřítel provede frontální útok pomocí pěchoty a mechanizovaných jednotek. Tedy něco, co opravdu na východní Ukrajině není vyloučené a na co chce být ukrajinská armáda připravena (a chce, aby o této připravenosti věděl protivník).


V kabině řidiče a velitele jsou zabudovány moderní prvky C2I, systém řízení palby a navigace.; větší foto / Excalibur Army

Podle ukrajinského ministerstva obrany válka v Náhorním Karabachu ukázala vysokou účinnost modernizovaných houfnic DANA M1 (předchozí modernizovaná verze). Za Armádní noviny uveďme, že zřejmě úspěšné nasazení houfnic DANA v tomto konfliktu utvrdilo Ukrajince o správnosti nákupu.

„Zkušenosti z arménsko-ázerbájdžánského konfliktu potvrzují účinnost používání samohybných houfnic, jako je DANA M1, během bojových akcí,“ uvedlo ve svém prohlášení ministerstvo obrany.

V každém případě probíhající informační operace proti nákupu českých houfnic DANA M2 jsou pochopitelné a zcela očekávatelné. DANA M2 je nejvýkonnější zbraňový systém, který Ukrajina od ruské anexe Krymu nakoupila v zahraničí. A Česká republika je jedna z mála schopných a ochotných zemí tyto systémy Ukrajině dodat. Dají se tedy očekávat další mediální útoky proti tomuto nákupu na české, ukrajinské i ruské mediální frontě.

Takticko-technické parametry DANA M2
hmotnost   30,2 t
  D 11 456 mm
motor Š 3000 mm
  V 3350 mm
mobilita typ Tatra T3-930-52M, V12
  výkon 265 kW
  max. rychlost - na silnici 80 km/h
  max. rychlost - v terénu 25 km/h
  dojezd 600 km
  brod (bez přípravy) 1,4 m
  stoupavost 30°
  statický příčný náklon 15°
  výstupnost 0,6 m
  překročivost 2,0 m
výzbroj hlavní zbraň 152,4mm houfnice
  dostřel 20 000 m (25 500 m s municí DN1CZ)
  elevace -4° / 70°
  odměr ±225°
  rychlost střelby - 1. minuta 5 / min
  rychlost střelby - dlouhodobá 4 / min
  vezené náboje 40-60
  sekundární zbraň NSV 12,7mm protiletadlový kulomet

EDIT: Článek obsahoval pasáž o údajném úniku informací o počtu bojeschopných houfnic u 13. dělostřeleckého pluku Armády ČR, jak je uváděl ruský blog BMPDTato informace je ale volně přístupná

Zdroj: BBC, BMPD, Cesnor.netDefence Blog

Nahlásit chybu v článku


Související články

DANA M2 – nejnovější verze osvědčené houfnice se představuje

Dělostřelecké systémy jsou nedílnou součástí pozemních sil moderních armád a konflikty ...

Modernizovaná houfnice DANA-M ve výzbroji polské armády

Na polské vojenské výstavě MSPO 2020 polská armáda představila první modernizovanou kolovou ...

Ukrajina poptává české houfnice DANA M2 ráže 152 mm

Kyjev vede jednání s českou stranou o nákupu kolových samohybných houfnic DANA M2 ráže 152 mm od ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • flanker.jirka
  12:57 16.11.2020
  • Jura99
   13:13 16.11.2020

   Když bych si zaspekuloval, tak se nedá vyloučit, že Excalibur skutečně peče svoji 155mm houfnici a hodlá ještě zahrát na city s domácí výrobou nejen podvozku, ale i nástavby.

   Když bych si zaspekuloval, tak se nedá vyloučit, že Excalibur skutečně peče svoji 155mm houfnici a hodlá ještě zahrát na city s domácí výrobou nejen podvozku, ale i nástavby.

   • Scotty
    13:24 16.11.2020

    Leda by odkoupili a vylepšili slovenskou Evu. Všechno ostatní je na roky práce bez záruky dobrého výsledku.

    Leda by odkoupili a vylepšili slovenskou Evu. Všechno ostatní je na roky práce bez záruky dobrého výsledku.

    • Jura99
     14:06 16.11.2020

     EVA je krok špatným směrem, má pouze 12 granátů a pak buď 3x pomalejší ruční střelba nebo rovněž pomalé plnění zásobníku a tak stále dokola. Ale zdánlivě povrchním pohledem vypadá ...Zobrazit celý příspěvek

     EVA je krok špatným směrem, má pouze 12 granátů a pak buď 3x pomalejší ruční střelba nebo rovněž pomalé plnění zásobníku a tak stále dokola. Ale zdánlivě povrchním pohledem vypadá jako dobré řešení.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      14:30 16.11.2020

      12 granátů - to jsou 3 minuty střelby. Ona dnes vydrží houfnice na pozici déle? Nechci to tím zlehčovat, ale pokud by to znamenalo, že si houfnice vyrobíme doma za rozumnou cenu, ...Zobrazit celý příspěvek

      12 granátů - to jsou 3 minuty střelby. Ona dnes vydrží houfnice na pozici déle?

      Nechci to tím zlehčovat, ale pokud by to znamenalo, že si houfnice vyrobíme doma za rozumnou cenu, tak bych to tak apriori nezatracoval.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:42 16.11.2020

      logik: při kadenci 6rpm to jsou dvě minuty, ale je možné že EVA nemá standardní kadenci 6rpm ? I kdyby tedy tři minuty, tak co potom, odjezd do lesa v klidu přebít na rozdíl od ...Zobrazit celý příspěvek

      logik: při kadenci 6rpm to jsou dvě minuty, ale je možné že EVA nemá standardní kadenci 6rpm ? I kdyby tedy tři minuty, tak co potom, odjezd do lesa v klidu přebít na rozdíl od jiné houfnice, která jede na novou palebnou pozici pokračovat v palbě ?Skrýt celý příspěvek

     • logik
      15:09 16.11.2020

      Jura: píšou 5 ran první minutu, 12 ran za 3 minuty. Kdybys kritizoval tendle parametr, tak bych to bral :-). Pokud chci na novou palebnou pozici co nejrychleji, pak jde i využít ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura: píšou 5 ran první minutu, 12 ran za 3 minuty. Kdybys kritizoval tendle parametr, tak bych to bral :-).

      Pokud chci na novou palebnou pozici co nejrychleji, pak jde i využít čas při zasouvání a vysouvání podpor. A i kdybys to nechtěl (z důvodu ochrany posádky v cílovém prostoru), když si spočteš, kolik trvá přesun houfnice do rozumně vzdálené další palebné pozice, tak ten čas navíc s přebíjením někde kus dál za bukem zas o tolik nezhoršíš.

      Neříkám, že to není nevýhoda. Jen zrovna s touto nevýhodou se dá žít ještě poměrně dobře. Stejně bude mít největší efekt ten první útok - a další houfnice po druhé dávce budou muset jet přebíjet na o to delší dobu...Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:40 16.11.2020

      logik: největší efekt první útok mít bude, ale co když cíl není jeden a na další pozici se má pálit na cíl jiný ? Co když bude konflikt asymetrický, tedy palebné stanoviště bude na ...Zobrazit celý příspěvek

      logik: největší efekt první útok mít bude, ale co když cíl není jeden a na další pozici se má pálit na cíl jiný ? Co když bude konflikt asymetrický, tedy palebné stanoviště bude na delší zastavení, pak klesne kadence na 2rpm (ručně nabíjet), zatímco caesar má 6rpm.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      18:55 16.11.2020

      Tak druhý cíl bude už také v krytu, když na souseda budou dopadat granáty. Nejsou blbí. Ale jinak samozřejmě, najdeš scénáře, kde to vadí. Samozřejmě, že větší palebný průměr je ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak druhý cíl bude už také v krytu, když na souseda budou dopadat granáty. Nejsou blbí. Ale jinak samozřejmě, najdeš scénáře, kde to vadí. Samozřejmě, že větší palebný průměr je podstatná výhoda.

      Ale není to něco, bez čeho by nešlo existovat - a výroba houfnic doma je také velká výhoda. Ve skutečné válce by to totiž znamenalo, že počet těch houfnic můžeme rychle navýšit a tedy že můžeme postřelovat oba cíle najednou.

      Pokud bychom za podobné peníze jako Caesary koupili domácí podobně kvalitní houfnici, jen s trochu nižším palebným průměrem, tak by to bylo dobré rozhodnutí. Druhá věc je, že domácí zbrojní nákupy dopadají tak, jak dopadají....Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:28 17.11.2020

      logik
      i když se musí houfnice přesunovat na jiná stanoviště, tak stále je lepší mít munici v zásobníku než ji muset stále manuálně dobíjet.

      logik
      i když se musí houfnice přesunovat na jiná stanoviště, tak stále je lepší mít munici v zásobníku než ji muset stále manuálně dobíjet.

     • logik
      19:03 17.11.2020

      Jako já netvrdím, že není. Jen že to je věc, která se dá zkousnout, když za to získáme něco jiného. A mít výrobu doma je něco, co bych za to prostě vyměnil.

      Jako já netvrdím, že není. Jen že to je věc, která se dá zkousnout, když za to získáme něco jiného. A mít výrobu doma je něco, co bych za to prostě vyměnil.

    • flanker.jirka
     12:35 17.11.2020

     Scotty, Jura 99 CSG má i nějaké aktiva v Srbsku, tak aby z toho nebyla houfnice podobná tomu co tam vyrábí oni, Nora nebo Alexandar, dělají jak 152 mm tak 155 mm. Na Tatru by to ...Zobrazit celý příspěvek

     Scotty, Jura 99

     CSG má i nějaké aktiva v Srbsku, tak aby z toho nebyla houfnice podobná tomu co tam vyrábí oni, Nora nebo Alexandar, dělají jak 152 mm tak 155 mm. Na Tatru by to rozhodně dát šlo.
     https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      15:40 17.11.2020

      Akurát, že firma "14. oktobar" vyrába raketomety ako Morava, Plamen-S, Orkan a nie húfnice: https://en.wikipedia.org/wiki/...
      Záujmom CSG bolo pretlačiť spriaznený Nexter.

      Akurát, že firma "14. oktobar" vyrába raketomety ako Morava, Plamen-S, Orkan a nie húfnice: https://en.wikipedia.org/wiki/...
      Záujmom CSG bolo pretlačiť spriaznený Nexter.

  • mikojan29
   20:01 16.11.2020

   Nechcel som tu víriť diskusiu, ale v poslednom čase mi to tak prišlo, že nakoniec možno k žiadnemu nákupu nepríde, lebo komunisti, lebo podmienky 40% výroby, lebo toto, lebo ...Zobrazit celý příspěvek

   Nechcel som tu víriť diskusiu, ale v poslednom čase mi to tak prišlo, že nakoniec možno k žiadnemu nákupu nepríde, lebo komunisti, lebo podmienky 40% výroby, lebo toto, lebo tamto...jednoducho tento (ne)"tender", ak sa to dá tak nazvať sa opäť nezvládol.
   Možno sa mýlim a všetko bude inak, ale posledné informácie mi to potvrdzujú. Držím palce pri vyjdenávaní.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    12:31 17.11.2020

    komunisti slouží jen jako páka prezidenta na premiéra. O těch 10 mld strach nemám, to si vláda prosadí. Při navrhovaném schodku v rozpočtu je to kapka v moři.

    komunisti slouží jen jako páka prezidenta na premiéra. O těch 10 mld strach nemám, to si vláda prosadí. Při navrhovaném schodku v rozpočtu je to kapka v moři.

    • mikojan29
     18:38 17.11.2020

     No veď uvidíme, ako sa to celé vyvinie.

     No veď uvidíme, ako sa to celé vyvinie.

     • logik
      19:04 17.11.2020

      Vyvine nebo vyhnije....

      Vyvine nebo vyhnije....

     • mikojan29
      20:42 17.11.2020

      Je to na vás, ako si to dojednáte alebo nedojednáte, tak budete mať.

      Je to na vás, ako si to dojednáte alebo nedojednáte, tak budete mať.

 • Klimesov
  12:47 16.11.2020

  K diskuzi níže. DANY jsou sice pořád fajn stroje, ale jejich modernizace, tak jak se provádí pro Ukrajinu, nemá pro AČR valný smysl. Modernizace DANY bez změny ráže, by sice ...Zobrazit celý příspěvek

  K diskuzi níže.
  DANY jsou sice pořád fajn stroje, ale jejich modernizace, tak jak se provádí pro Ukrajinu, nemá pro AČR valný smysl. Modernizace DANY bez změny ráže, by sice zvýšila efektivitu samotného stroje, ale AČR by si o moc nepomohla. Navíc by zastavila další efektivní vývoj svého dělostřelectva, omezila by svou schopnost fungovat s armádami našich spojenců a to všechno na nějakých cca 10 - 20 let. Počítám, že s modernizované DANY by šli velice špatně začlenit do projektu NATO (ASCA) a pokud ano tak tu integraci by jsme si museli zaplatit, což nejspíš nebude levné a tím se pomalu ztrácí ta vidina levné modernizace.
  Dále naši dělostřelci by přišli o možnosti cvičit své schopnosti s naváděnou munici také na 10 - 20 let.
  Dále kolik je expirace munice v ČR? A jak stará je nynější munice do DANY? Bohužel údaj, který mnozí z nás neznají, ale který také také hraje svou roli, protože pokud je doba expirace velké části munice ráže 152 mm, kterou máme dejme tomu cca 10 let tak co pak. Pak budeme dalších 10 let provozovat dělostřelectvo bez munice? Nebo někde za draho shánět vhodnou munici ráže 152 mm?
  A věcí co ovlivňují nákup nových houfnic je reálně bambilión, není to jen cena a nostalgie se starou technikou.
  Lidi už by si měli konečně uvědomit, že ČR a AČR nekope už jen sama za sebe, ale i za naše spojence. Musíme mít armádu, která musí být schopná s nimi 100% spolupracovat, musí být schopná se 100% začlenit. A to docílíme buď tím, že budeme nakupovat novou technoligii, která už je na to uzpůsobena (takže si připlatíme, ale získáme nové a moderní) a nebo tím, že budeme modernizovat stávající techniku, ale tak aby se byla schopná plně začlenit do struktur NATO (což znamená zaplatit si kdejaké integrace atd. atd. tak aby tenhle ojedinělý systém fungoval i s našimi spojenci, což znamená že neušetříme nic, jen ty peníze utratíme jinak, s tím že budeme mít starou ojedinělou techniku s omezeným použitím).

  Jediná smysluplná modernizace DANY by byla taková, která by přecházela na ráží 155 mm. A to jak vidíme u Slováků není zrovna levná záležitost. Zuzany - 2 jsou prostě drachší než CAESARY. Navíc kde vzít hlaveň. Buď vyvinout vlastní (investice do vývoje) nebo spolupracovat s některým z evropských partnerů (Francie, Německo nebo USA) možná ještě Slovensko, ale tady jsem četl, že prý slévárna na jejich hlavně je už zrušena, takže nevím.
  Každopádně tak jako tak, by cena modernizace lezla strmě nahoru, protože v závislosti na zvolené zbrani by se upravovalo uchycení zbraně, brzdovratné zařízení tak aby přenos energie výstřelu neměl negativní vliv na stabilizaci a samotný podvozek, takže pak i nejspíš úprava samotného podvozku, potom je to úprava nabíjecího mechanizmu atd. atd.
  Nakonec zjistíte, že defakto nemodernizujete, ale stavíte úplně nový stroj, který nakonec bude reálně od třetinu až polovinu drachší než nákup u konkurence. Viz právě Zuzany - 2
  S tím, že ale s takovým typem houfnic máte jisté operační omezení. Nevím jestli jste si někdy všimly jak cvičí němečtí dělostřelci, ale i Němci nacvičují na svých PZ-2000 palbu ze zakopaných pozic, kdy část osádky je mimo stroj, munice je uložena mimo stroj a osádka pendluje a nabíjí PZ-2000 zvenku. Podobě nacvičují i vojáci USA, Ruska a i jiných států.
  Tohle by jste u DANY dělat nemohl nebo s velikým omezením.

  Takže už by lidé mohli jednoduše skončit s těmi nesmysly, že v AČR stačí pouze modernizovat.
  Ne nestačí. AČR se od roku 2000 kompletně reorganizuje a podle toho také musí jednat a nakupovat.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:53 16.11.2020

   Vysvětlete Polsku, že je modernizace Dan neperspektivní, když to u nich jde současně s projekty houfnic ráže 155 mm.

   Vysvětlete Polsku, že je modernizace Dan neperspektivní, když to u nich jde současně s projekty houfnic ráže 155 mm.

   • Scotty
    13:06 16.11.2020

    Myslím že neporovnatelnost naší a polské situace jsme už probrali.

    Myslím že neporovnatelnost naší a polské situace jsme už probrali.

   • Klimesov
    13:06 16.11.2020

    A co my máme společného s Poláky? Zkuste si někdy uvědomit jak moc Polsko modernizuje a pak uvidíte. Poláci mají také v plánu nákup Patriotů, raketometů HIMARS (doufám, že jsem to ...Zobrazit celý příspěvek

    A co my máme společného s Poláky?
    Zkuste si někdy uvědomit jak moc Polsko modernizuje a pak uvidíte. Poláci mají také v plánu nákup Patriotů, raketometů HIMARS (doufám, že jsem to napsal správně), F-35, nových MBT atd. atd.
    Navíc právě investují nemalé sumy do vývoje nových BVP i dělostřeleckých systémů ráže 155 mm.
    A i sami Poláci přiznávají, že jejich modernizace jsou pouze a jenom dočasné řešení.
    Takže už tady přestaňte omývat neustále Poláky a zkuste se více zaobírat samotnou AČR, jejími potřebami a tím co vlastně AČR vše musí umět. Možná pak pochopíte jak jste mimo.
    Ano pokud by AČR prováděla nákup raketometů HIMARS za cca 5 - 10 miliard, nákup samohybných minometů pro 4. a 7. brigádu, nákup nových letounů, nákup patriotů, nákup nových BVP a zároveň bude financovat vývoj nového BVP a nových samohybných houfnic. Tak pak ano v tu chvíli by modernizace dávala smysl.
    Ale AČR z toho včil nic nedělá. Takže argumentace Polskem je hovadina.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:56 16.11.2020

   "S tím, že ale s takovým typem houfnic máte jisté operační omezení. Nevím jestli jste si někdy všimly jak cvičí němečtí dělostřelci, ale i Němci nacvičují na svých PZ-2000 palbu ze ...Zobrazit celý příspěvek

   "S tím, že ale s takovým typem houfnic máte jisté operační omezení. Nevím jestli jste si někdy všimly jak cvičí němečtí dělostřelci, ale i Němci nacvičují na svých PZ-2000 palbu ze zakopaných pozic, kdy část osádky je mimo stroj, munice je uložena mimo stroj a osádka pendluje a nabíjí PZ-2000 zvenku. Podobě nacvičují i vojáci USA, Ruska a i jiných států."

   ... opatření, jako munice mimo a osádka mimo houfnici berte při cvičeních jako opatření k bezpečnosti práce. Co taková činnost (de facto stejná jako u tažené houfnice) znamená v bojových podmínkách vám vysvětlí na Ukrajině.Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    13:18 16.11.2020

    Ano z důvodů bezpečnosti. A jak známe náš G3 má v budoucnu v plánu dělostřelce nasadit i v misích jako je Mali, kde právě takový způsob nabíjení využijete nejvíce. A pro ten ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano z důvodů bezpečnosti. A jak známe náš G3 má v budoucnu v plánu dělostřelce nasadit i v misích jako je Mali, kde právě takový způsob nabíjení využijete nejvíce.
    A pro ten zbytek. Znovu při střetu s pokročilým nepřítelem budeme spolupracovat s našimi spojenci, budeme plnit operační plány které máme už teď dané v rámci aliance, budeme fungovat úplně jinak než Ukrajina :-)
    Takže další nesmysl. Navíc si uvědomte za jakých okolností museli ukrajinští dělostřelci pracovat. Jejich nepřítel totiž mohl fungovat naprosto beztrestně, protože jednak Rusové několikrát vedli palbu ze svého území a tam byly nedotknutelní, navíc Ukrajinci nemohi využívat letectvo. Navíc je paradoxem, že se mi tu snažíte argumentovat Ukrajinou, když zrovna opancéřované 2S1 Gvozdika a 2S3 Akacia, ale i 2S19 Msta S si v této válce nevedly zrovna dvakrát lépe než tažné dělostřelectvo a bylo jich zničeno poměrně velké množství. Strojů, které měla Ukrajina a které by se dali přirovnat k CAESARŮM, 2S5 Hyacint byl ztracen v daleko menším množství.
    Navíc jak vidno i Ukrajinci laškují s kolovými houfnicemi jako jsou CAESAR a jejich projekt "BOHDANA"

    Ono možná by už to opravdu chtělo brát veškeré informace v kontextu a nesnažit se je furt nesmyslně zneužívat pro obhajobu nostalgie :-)Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     13:29 16.11.2020

     GŠ tam mělo být :-)

     GŠ tam mělo být :-)

  • Gator
   13:02 16.11.2020

   Šlo by to velice Jednoduše, jako to udělalo Slovensko se Zůzou vz. 2000

   Šlo by to velice Jednoduše, jako to udělalo Slovensko se Zůzou vz. 2000

   • Scotty
    13:07 16.11.2020

    Nechat si vyrobit nové houfnice? Myslím že to je v plánu.

    Nechat si vyrobit nové houfnice? Myslím že to je v plánu.

   • Klimesov
    13:35 16.11.2020

    Gator. A všiml jste si, že ty Zuzany - 2 nám byly nabízeny za cenu defakto K-9 nebo PZ-2000? Když už by teda AČR chtěla fakt utrácet, tak to už bych pořídil raději K-9 nebo PZ-2000 ...Zobrazit celý příspěvek

    Gator. A všiml jste si, že ty Zuzany - 2 nám byly nabízeny za cenu defakto K-9 nebo PZ-2000?
    Když už by teda AČR chtěla fakt utrácet, tak to už bych pořídil raději K-9 nebo PZ-2000 a dělostřelce začlenil jako organickou strukturu do 7. brigády, a do 4. brigády bych pořídil něco lehčího, třeba právě CAESARY, nebo třeba pandury s věží pro 120 mm minomet pro přímou podporu :-)Skrýt celý příspěvek

  • ARES
   13:18 16.11.2020

   Houfnice PZ 2000 a M109 mají poloautomatické nabíjení, ruční vyjmutí střely a prachové náplně ze zásobníku, položení na lůžko zasouvacího mechanismu. Zasouvač pak mechanicky ...Zobrazit celý příspěvek

   Houfnice PZ 2000 a M109 mají poloautomatické nabíjení, ruční vyjmutí střely a prachové náplně ze zásobníku, položení na lůžko zasouvacího mechanismu. Zasouvač pak mechanicky zasune obojí do nábojové komory. Při cvičné střelbě je jednodušší a snadnější nabíjet munici, která je složena vně děla, než ji vyjímat ze zásobníků. Navíc při výcviku v zásobnících není z bezpečnostních důvodů munice. Při výstřelu není rovněž nikdo uvnitř věže, spouští se "šnůrou" zvenku. To je ten důvod způsobu nácviku střelby.Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    13:26 16.11.2020

    To je všechno pěkné, ale hlavně šlo o to poukázat, že činnost dělostřelectva je i jiná než jen v manévrovém boji. Vnitřní vezenou munici využijete především v manévrovém boji, kdy ...Zobrazit celý příspěvek

    To je všechno pěkné, ale hlavně šlo o to poukázat, že činnost dělostřelectva je i jiná než jen v manévrovém boji. Vnitřní vezenou munici využijete především v manévrovém boji, kdy se dělostřelci musí posouvat společně s čelními jednotkami. Ale za poslednich několik let se rozmohl i jiný typ boje a to asymetrické konflikty, kdy dělostřelci dost často působí ze stálých základen. DANY se hodí pouze na první způsob vedení boje. Na ten druhý už vhodné moc nejsou, a přesně jak píšete vy, kvůli bezpečnosti. Tím samozřejmě netvrdím, že se tak nasadit nedají, Poláci s tím zkušenosti mají, ale to omezení tam prostě je.
    CAESARY zvládají obojí.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   13:44 16.11.2020

   A aby všichni se jen nevymlouvali na to, že nabíjení z venku je jen k vůli bezpečnosti. Záběry z nasazení Izraelských M-109 z Gazy. A ano i v takových misích a takovou činnost ...Zobrazit celý příspěvek

   A aby všichni se jen nevymlouvali na to, že nabíjení z venku je jen k vůli bezpečnosti. Záběry z nasazení Izraelských M-109 z Gazy.
   A ano i v takových misích a takovou činnost bude muset AČR umět, protože není vyloučeno že naši dělostřelci nebudou nasazeni někde v nějakém budoucím nebo i dnešním asymetrickém konfliktu, kde budou operovat takto.
   A bohužel u DANY by takovéto operace byly riskantní, protože DANY by museli mít neustále plné zásobníky munice aby byly schopné v případě potřeby ihned poskytnout potřebnou podporu. Což je potencionálně nebezpečné, protože stačil by jeden šikovný zásah a ...
   https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

   • ARES
    14:16 16.11.2020

    Máte pravdu v to, že při asymetrickém nasazení, kde nehrozí ze strany protivníka protibaterijní činnost, pak Dana nabíjí pouze ze zásobníků. Nabíjení přímo ze složené munice není ...Zobrazit celý příspěvek

    Máte pravdu v to, že při asymetrickém nasazení, kde nehrozí ze strany protivníka protibaterijní činnost, pak Dana nabíjí pouze ze zásobníků. Nabíjení přímo ze složené munice není prakticky proveditelné. Z hlediska fyzické zátěže obsluhy je to ovšem naprosto stejná manipulace, snad i snazší. Místo přímého nabíjení děla jde o doplňování zásobníků. Tak to bylo i zamýšleno při koncepci Dany. V té době to bylo myšleno tak, že se jedná předem připravenou palbu, kdy do palebného postavení se nejdříve naveze munice a až potom tam zaujmou děla svá postavení. Např. při dělostřelecké přípravě útoku nebo jde o palebnou protipřípravu. Střelba se sice vede ze zásobníků, ale ihned po jejím skončení či během střelby se zásobníky doplňují z předem složené munice, takže děla opouští palebné postavení s plnými zásobníky.
    Střelba se složenou municí mimo děla je ale svým způsobem popřením "shoot and scoot".Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     16:19 16.11.2020

     A v tom právě vitím to operační omezení DANY. DANY jsou prostě konstrukčně poplatné své době a taktice armádě ve které měla fungovat. Tedy SSSR, VS, ČSLA. Ale tohle už prostě AČR ...Zobrazit celý příspěvek

     A v tom právě vitím to operační omezení DANY. DANY jsou prostě konstrukčně poplatné své době a taktice armádě ve které měla fungovat. Tedy SSSR, VS, ČSLA.
     Ale tohle už prostě AČR není. Postupem času prostě AČR přebírá jinačí roli jak v samotné ČR tak i ve světě a ve světovém společenství a tomu se musí přizpůsobit.
     AČR toho prostě převezme více než jen ofenzivní taktiku "davaj vpjerojť" směr západ.
     DANY jsou pořád supr stroje a pokud by je AČR chtěla mít jako organickou součástí dejme tomu 4. brigády tak by to možná dávalo smysl, pokud by byla v ráži 155 mm, ale pro samostatný dělostřelecký pluk je to stroj s částečným operačním omezením a dělostřelci by měli omezenou působnost v rámci svých úkolů.
     Ty stroje si v AČR odsloužili svoje. Sloužili dobře a dlouho, ale je na čase aby šli do zaslouženého důchodu.Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  12:03 16.11.2020

  Co se houfnic týče, je CSG výrazně úspěšnější prodejce jak DMD group. Nevím jak moc se konsorcia mají nebo nemají rádi, ale spojit síly by asi nebylo zase tak špatné. Ostatně ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se houfnic týče, je CSG výrazně úspěšnější prodejce jak DMD group. Nevím jak moc se konsorcia mají nebo nemají rádi, ale spojit síly by asi nebylo zase tak špatné.

  Ostatně koncepčně jsou tyto houfnice mnohem dále, jak ten výsměch Caesar (nebo alespoň v palebné pozici člověk nevidí ten China work kdy tam běhají mravenečci s gránaty v rukách).Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   12:24 16.11.2020

   spojit síly se státním podnikem je dost nekompatibilní, navíc když nabízí své výrobky za nereálnou cenu. V článku se píše, že v Excalibur podle všeho pracují na kolové samohybné ...Zobrazit celý příspěvek

   spojit síly se státním podnikem je dost nekompatibilní, navíc když nabízí své výrobky za nereálnou cenu. V článku se píše, že v Excalibur podle všeho pracují na kolové samohybné houfnici se zbraní ráže 155mm. To bych si taky tipnul, že by dělat měli, akorát se divím, že si nepospíšili být hotoví před českým tendrem.
   O lepší/horší v porovnání Z2 a obecně TMH se tu už psalo dost. Hodně toho však napoví reálné chování zákazníků. Není divné, že řada zákazníků si raději koupí to údajně "horší" a to údajně "lepší" nemá zákazníka vůbec žádného, případně jen netržně sjednaného ? Nejnověji zavádějí TMH např. Japonci a opět je to bez věže.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   12:52 16.11.2020

   (nebo alespoň v palebné pozici člověk nevidí ten China work kdy tam běhají mravenečci s gránaty v rukách) Víte než se začnete vysmívat AČR zkuste se nejprve podívat jak reálně ...Zobrazit celý příspěvek

   (nebo alespoň v palebné pozici člověk nevidí ten China work kdy tam běhají mravenečci s gránaty v rukách)

   Víte než se začnete vysmívat AČR zkuste se nejprve podívat jak reálně cvidí dělostřelci i v jiných zemích. Budete překvapen.
   Třeba tady německé PZ-2000 a ejhle od 7 minuty dělostřelci pobíhají kolem PZ-2000 a nabíjejí je z venku :-)

   https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

   • Gator
    13:03 16.11.2020

    Ale za to si může armáda sama, že vyházela Gvozdiky. Tam tento systém, co popisujete, fungoval velice dokonale.

    Ale za to si může armáda sama, že vyházela Gvozdiky. Tam tento systém, co popisujete, fungoval velice dokonale.

 • ARES
  11:45 16.11.2020

  K diskuzi o Daně. Každé dělo se skládá ze dvou modulů, mechanického a opticko-elektronického (SŘP, C4ISTAR). Mechanický modul jako prostředek ničení, optoelektronický jako systém ...Zobrazit celý příspěvek

  K diskuzi o Daně.
  Každé dělo se skládá ze dvou modulů, mechanického a opticko-elektronického (SŘP, C4ISTAR). Mechanický modul jako prostředek ničení, optoelektronický jako systém který zajistí, že trefíme zamýšlený cíl.
  Mechanický modul děl v principu je vždy stejný, pouze výkonnostní parametry se zvětšují. Mechanika svými výkonnostními parametry odpovídá době svého vzniku a odráží přímo tehdejší technicko technologickou úroveň. Po dobu životního cyklu se s tím prakticky nedá nic dělat, protože mechanický upgrade, aby se dosáhlo zlepšení parametrů, by byl velmi nákladný. Jednodušší je vyvinout dělo o vyšších parametrech. Vlastnosti jsou tak dělovému modulu vrozené bez možnosti je během životního cyklu zlepšit. Naproti tomu je schopen si je zachovat, pokud ho nenecháme zrezavět. Proto po Daně nemůžeme chtít, aby střílela na víc než 20 km. Nicméně aby střílela na 20 km, toho bude spolehlivě schopna i za dalších 50 let. I středověké muškety a děla mají dnes po uplynutí řady staletí stejný palebný účinek jako ve své době.
  U optoelektronického modulu je to jiné. Do doby nástupu optoelektroniky do dělových systémů zamíření děl bylo méně přesnější než vlastní přesnost střelby děl. Zde nejde jen vlastní zaměřovač děl, ale celý chybový řetězec zamiřovacího systému, od dělostřeleckého průzkumu a pozorování až po určení souřadnic polohy děla a určení směru střelby. Proto ty velké spotřeby munice
  k umlčení či zničení cíle, které tak kompenzovaly nepřesnost zamíření.
  Toto platilo tak do 60 až 80.tých let minulého století.
  Nástupem IT a nových technologií do řetězce zamiřování došlo k tomu, že přesnost CEP (Circular Error Probability) zamíření cíle se stala výrazně vyšší než CEP střelby. A tento nepoměr se stále navyšuje. Přesnost střelby děl se technickým a technologickým rozvojem sice poněkud zvýšila, ale dá se říci, že zanedbatelně. A právě díky přesnosti zamiřování lze prodlužovat efektivní dostřel děl. Ale optoelektronický modul děl zastarává velmi rychle. S nástupem nové další generace informačních technologií se musí neustále upgradovat, protože i charakter cílů se mění, jsou agilnější a odolnější proti zničení. A to stojí nemálo peněz.
  Aby děla šla ruku v ruce s technologických rozvojem, tak nastal nástup střel s koncovým navedením. To už je jiná kapitola.
  Takže závěrem: železo zůstává, ale elektronika jde stále kupředu.
  Jen jako poznámka pod čarou, dostřely nad 40 km jsou mimo smysluplný poměr cena/výkon. Je to vnucování armádám zbytného prostředku ničení, které lze vykonat efektivněji jinačími zbraňovými systémy.Skrýt celý příspěvek

  • Eagle
   12:08 16.11.2020

   Poslední odstavec naprostý souhlas.

   Poslední odstavec naprostý souhlas.

   • Jura99
    12:29 16.11.2020

    dělostřelecký granát jde hůř zachytit protizbraní. Proti raketě má rovněž výhodu, že počáteční energii dostal od děla a nemusí s sebou tahat palivo určené k letu, případně mu ...Zobrazit celý příspěvek

    dělostřelecký granát jde hůř zachytit protizbraní. Proti raketě má rovněž výhodu, že počáteční energii dostal od děla a nemusí s sebou tahat palivo určené k letu, případně mu palivo prodlouží dolet.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:54 16.11.2020

  Docela zajímavé je, že Bundeswehr plánuje docela masivně rozšířit počty a schopnosti svého dělostřelectva. V plánu je mimo jiné zavedení nové samohybné houfnice ráže 155 mm, která ...Zobrazit celý příspěvek

  Docela zajímavé je, že Bundeswehr plánuje docela masivně rozšířit počty a schopnosti svého dělostřelectva. V plánu je mimo jiné zavedení nové samohybné houfnice ráže 155 mm, která doplní (a případně nahradí) PzH2000, které mají být modernizovány. Nová houfnice má poskytnout dostřel až 75 km v případě střelby klasickou municí nové generace a 100 km při použití přesné munice.

  Osobně jsem velmi zvědavý, zda půjde o nějakou kolovou houfnici nebo pásovou. Docela se nabízí možnost dopracovat dělostřelecký modul AGM, ale nevím zda by do něj šlo nacpat takto výkoné dělo. Možná je i varianta, že chtějí něco jako M109A8, které aktuálně testují Američané. Bude to ještě hodně zajímavé.

  https://zbiam.pl/bundeswehra-o... Skrýt celý příspěvek

 • memo
  12:06 15.11.2020

  Ukrajina asi nemá finance na víc jak 26 kusů a pak tu jsou ty turecké drony, které se mají na Ukrajině vyrábět. Jak to tedy pak ve srovnání bude vycházet jestliže cena jednoho ...Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajina asi nemá finance na víc jak 26 kusů a pak tu jsou ty turecké drony, které se mají na Ukrajině vyrábět. Jak to tedy pak ve srovnání bude vycházet jestliže cena jednoho výstřelu na dlouhou vzdálenost naváděnou municí z Dany bude stejná nebo i vyšší oproti dronu? Samozřejmě bylo dobré kdyby se udělala meteorologická analýza pro právě skončenou válku v Karabachu ve spojitosti s nasazením ázerbájdžánských Dana versus ázerbájdžánských drobů. Ale protože to v Karabachu šlo velice celkově rychle, tak odhadují že počasí bylo ideální po celou dobu konfliktu. Právě povětrnostním podmínky budou velice limitující pro nasazení dronů a to i těch průzkumných.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:20 14.11.2020

  Soukromník je prostě daleko efektivnější než státní podnik, takže podobně jako když CSG vyfoukl VOP licenci na Pandur, tak místo aby slovenský mateřský podnik DANY dělal tyto ...Zobrazit celý příspěvek

  Soukromník je prostě daleko efektivnější než státní podnik, takže podobně jako když CSG vyfoukl VOP licenci na Pandur, tak místo aby slovenský mateřský podnik DANY dělal tyto obchody, dělá je soukromník CSG. DANA M2 je hloubková modernizace, která má vše co potřebuje moderní houfnice, mimo děla 155mm a přitom stojí 25mil. Kč/ks (pokud dobře počítám podle čísel v článku). Docela pochybuji, že by věž s kanonem 155mm stála těch 125mil. Kč, které chybí do ceny Zuzana2. Pro mě je rovněž zajímavá věta, že ".... v Excalibur Army podle všeho pracují na kolové samohybné houfnici se zbraní ráže 155 mm..." Ne, že bych pochyboval, že by to neuměli, ale česká zakázka je nejspíš pryč, byť není s Nexterem podepsáno, a konkurence v TMH je velká.Skrýt celý příspěvek

  • Charfi
   00:08 15.11.2020

   Jenom věž s kanonem to asi dělat nebude. U těch Dan se podle všeho jedná o repas a modernizaci už existujících strojů, narozdíl od nově vyrobených Zuzan2.

   Jenom věž s kanonem to asi dělat nebude. U těch Dan se podle všeho jedná o repas a modernizaci už existujících strojů, narozdíl od nově vyrobených Zuzan2.

   • Jura99
    14:18 15.11.2020

    Repasovali železo, ale vše neželezné plus elektronika je nová, plus nová kabina a řada agregátů jako hydraulika, převodovka, řízení, APU atp.. Předpokládám, že tam nedali nějaký ...Zobrazit celý příspěvek

    Repasovali železo, ale vše neželezné plus elektronika je nová, plus nová kabina a řada agregátů jako hydraulika, převodovka, řízení, APU atp.. Předpokládám, že tam nedali nějaký zaostalý SŘP a že bude obdobně funkční tomu v Z2. Vlastnosti podvozku+elektroniky budou velmi srovnatelné s Z2, liší se dělo a cena. Cenový rozdíl je 125mil./ks.Skrýt celý příspěvek

    • Arthur
     16:06 15.11.2020

     Jura99: Ja len tak nahlas premýšľam keď je vlastne ShKH DANA M2 ako Zuzana 2 a líši sa len delom a cenou a vlastnosti podvozku+elektroniky budú veľmi srovnateľné pričom ShKH ZUZANA ...Zobrazit celý příspěvek

     Jura99: Ja len tak nahlas premýšľam keď je vlastne ShKH DANA M2 ako Zuzana 2 a líši sa len delom a cenou a vlastnosti podvozku+elektroniky budú veľmi srovnateľné pričom ShKH ZUZANA II skončila vo Vašom "tendry" na 2. MIESTE a stále sa argumentovali CENOU, tak prečo armáda nesiahla po ČESKEJ ShKH DANA M2, ktorá má 30,42 % CENY (1,81 mld Kč) voči tomu francúzskemu (5,95 mld Kč) tj. menej ako 1/3 CENY francúzskeho dela o to viac v čase krízy COVID-19 a schvaľovaním rozpočtu s (ne)podporou komunistov ?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:38 15.11.2020

      Co třeba dostřel a paleta použitelné munice (pravda v tom vaše Zuzana zrovna neexceluje, ale třeba Caesar ano). Cena je jistě důležitá a proto je nákup 52 nových dělostřeleckých ...Zobrazit celý příspěvek

      Co třeba dostřel a paleta použitelné munice (pravda v tom vaše Zuzana zrovna neexceluje, ale třeba Caesar ano). Cena je jistě důležitá a proto je nákup 52 nových dělostřeleckých systémů plus munice za necelých 6 miliard jednoznačně dobrá koupě.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:00 15.11.2020

      Arthur: pokud je cena 25mil Kč/ks spravna a pokud ma DANA M2 srovnatelne rizeni palby a vse mimo vez srovnatelne s novostavbou, pak to za uvahu opravdu stoji. Mozna jako delo na ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur: pokud je cena 25mil Kč/ks spravna a pokud ma DANA M2 srovnatelne rizeni palby a vse mimo vez srovnatelne s novostavbou, pak to za uvahu opravdu stoji. Mozna jako delo na kolech dat k 4br a pro 7brn vzit pasove delo.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Grohmann
      17:44 15.11.2020

      Scotty, tak levně to nepůjde. To není šest miliard včetně munice, ale šest miliard + další peníze za munici. Navíc tímhle investice do dělostřelectva nekončí. Jak jsou vyřešena ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty, tak levně to nepůjde. To není šest miliard včetně munice, ale šest miliard + další peníze za munici.
      Navíc tímhle investice do dělostřelectva nekončí. Jak jsou vyřešena mobilní místa řízení a velení a systém řízení palby houfnic (který musí být také v průzkumných vozidlech, velitelských systémech), jsou součástí ceny? Nemyslím si.
      Takže finální účet, za vytvoření skutečně bojeschopných dělostřeleckých oddílů a baterií bude o (spekulace) pár miliard vyšší. A samozřejmě munice, jeden "super náboj" za 50 000 euro kus, kolik jich potřebujeme, 1000, 5000? 1000*50 000 = 50 milionů euro = 1,13 miliardy Kč, přesněji 1,5 miliardy Kč (věci kolem).Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:14 15.11.2020

      Jan Grohmann Samozřejmě že v ceně bude jen nějaké základní množství munice a v budoucnu se bude muset dokupovat. To je nezpochybnitelné, ale pokud chce armáda do budoucna obhájit ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan Grohmann
      Samozřejmě že v ceně bude jen nějaké základní množství munice a v budoucnu se bude muset dokupovat. To je nezpochybnitelné, ale pokud chce armáda do budoucna obhájit růst svého rozpočtu bude muset ukázat že je schopna ty peníze utratit. Což se rozhodně nestane pokud budeme pokračovat ve filozofii low cost at all cost.
      Výběr systému řízení palby by měl v příštím roce pro armádu vybírat VTÚ. V ceně nákupu Caesarů pochopitelně zahrnuté nejsou (Bude stát bezmála miliardu). Ovšem tohle nejsou vícenáklady. Pokud by někdo na GŠ upadl na hlavu a chtěl modernizovat Dan. Tak pořízení moderního systému řízení palby by bylo stejně nevyhnutelné. Stejně jako je nevyhnutelné vyměnit velitelská vozidla na V3S. Tady byl už stejně objednán Titus.
      Jediné opravdové "vícenáklady" bude představovat 155 munice. Ovšem ruku na srdce je opravdu vhodné aby armáda NATO zůstala dlouhodobě u východní munice? Jejíž zásoby byly před dvěma lety vyčísleny na 3,6 miliardy. Je to opravdu tolik aby to ospravedlnilo setrvání u pro nás neperspektivní ráže a děl?Skrýt celý příspěvek

     • Jan Grohmann
      19:51 15.11.2020

      Ale jo, to nikdo nezpochybňuje, jen ať si uvědomí, že dovybudování dělostřelectva nebude stát 6 miliard, ale dvojnásobek. Nejsem si jistý, zda si to "decision makers", a teď ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale jo, to nikdo nezpochybňuje, jen ať si uvědomí, že dovybudování dělostřelectva nebude stát 6 miliard, ale dvojnásobek. Nejsem si jistý, zda si to "decision makers", a teď nemluvím o lidech z armády, plně uvědomují.
      Jsem hlavně zvědav na tu munici, zda se Francouze podaří ukecat s přenesením výroby do ČR.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:09 15.11.2020

      Jan Grohmann /Jsem hlavně zvědav na tu munici, zda se Francouze podaří ukecat s přenesením výroby do ČR./ Na to jsem taky zvědavý. Myslím že se dá dopředu říct že přenos výroby ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan Grohmann
      /Jsem hlavně zvědav na tu munici, zda se Francouze podaří ukecat s přenesením výroby do ČR./
      Na to jsem taky zvědavý. Myslím že se dá dopředu říct že přenos výroby naváděné a speciální munice je téměř vyloučen. Taky se dá udělat úkrok stranou a základní munici obstará česká CSG. Ovšem vyrábět se bude v MSM na Slovensku.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      20:19 15.11.2020

      Scotty: Čo má byť s tým dostrelom? AČR nakupovala húfnice tak, aby spĺňali štandard NATO (155/52/40). Teda 155 mm, dĺžka hlavne 52 raži a dostrel 40 km. Zuzana toto všetko splňuje ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Čo má byť s tým dostrelom? AČR nakupovala húfnice tak, aby spĺňali štandard NATO (155/52/40). Teda 155 mm, dĺžka hlavne 52 raži a dostrel 40 km. Zuzana toto všetko splňuje čoho dôkazom je, že šla v tendri do úplného finále.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:29 15.11.2020

      Miroslav S dostřelem není nic, ale paleta naváděné a speciální munice použitelná v Zuzaně je dost omezená (prakticky neexistující). Ostatně jak bylo v článku řečeno střílet na 40 ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      S dostřelem není nic, ale paleta naváděné a speciální munice použitelná v Zuzaně je dost omezená (prakticky neexistující). Ostatně jak bylo v článku řečeno střílet na 40 kilometrů nenaváděný granát není úplně efektivní.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      20:46 15.11.2020

      Jan Grohmann: Tak tých cca 12 miliard Kč (5,95 + 6 munícia) dáva celú akvizíciu do nového svetla keď to porovnáme s ShKH DANA M2. Na palbe som sa v diskusii dočítal, že máte v ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan Grohmann: Tak tých cca 12 miliard Kč (5,95 + 6 munícia) dáva celú akvizíciu do nového svetla keď to porovnáme s ShKH DANA M2.

      Na palbe som sa v diskusii dočítal, že máte v skladoch cca 50,000 ks 152mm munície (ospravedlňujem sa za zdroj, iný som nezachytil) ?
      zdroj: http://palba.cz/viewtopic.php?... Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      20:47 15.11.2020

      Z2 je schopná strieľať presne navádzanou muníciou narozdiel od Z1. Dokonca sa pripravuje aj zavedenie pre nové Z2.

      Z2 je schopná strieľať presne navádzanou muníciou narozdiel od Z1. Dokonca sa pripravuje aj zavedenie pre nové Z2.

     • Gator
      21:31 15.11.2020

      Nechci kalit vodu, ale rozpočet na příští rok schválenej ještě není. Armáda chce 85 mld, o 13 více než letos, ale letošní peníze na investice ještě neutratila, a ty budou příští ...Zobrazit celý příspěvek

      Nechci kalit vodu, ale rozpočet na příští rok schválenej ještě není. Armáda chce 85 mld, o 13 více než letos, ale letošní peníze na investice ještě neutratila, a ty budou příští rok chybět, protože koncem roku propadnou. Nepředvádí se. A jestli jim do toho hodí fakt bolševník vidle, bude těch 10mld safra čára přes rozpočet. Nedej bože, že se rozpočet neschválí a bude rozpočtové provizorium. Potom půjde do kopru nejen Caesar.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      21:49 15.11.2020

      Gator: žiaľ to je presne to o čo sa tu predsa hrá pričom oni sa tvária vo svojich plánok, že sa nič nedeje. zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

      Gator: žiaľ to je presne to o čo sa tu predsa hrá pričom oni sa tvária vo svojich plánok, že sa nič nedeje.
      zdroj: https://www.novinky.cz/ekonomi... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:11 15.11.2020

      Kolik se povede vyčerpat z rozpočtu se ukáže za měsíc a půl. Teď jsou to jen spekulace. Schvalování rozpočtu se může vyvinout různými způsoby. Pro rezort obrany je v podstatě ...Zobrazit celý příspěvek

      Kolik se povede vyčerpat z rozpočtu se ukáže za měsíc a půl. Teď jsou to jen spekulace.
      Schvalování rozpočtu se může vyvinout různými způsoby. Pro rezort obrany je v podstatě jediná dobrá možnost a to že projde v původní výši . Všechny ostatní znamenají zastavení nebo přinejlepším zpomalení modernizace.Skrýt celý příspěvek

     • Mortles
      05:57 16.11.2020

      To s tím rozpočtem člověk fakt podezřívá, jestli KSČM chce doslova sabotovat naši bojeschopnost, nebo je to jenom jejich poslední pokus o udržení volitelnosti. Bylo by dobré, kdyby ...Zobrazit celý příspěvek

      To s tím rozpočtem člověk fakt podezřívá, jestli KSČM chce doslova sabotovat naši bojeschopnost, nebo je to jenom jejich poslední pokus o udržení volitelnosti. Bylo by dobré, kdyby opoziční strany aspoň jasně uznaly potřebnost investic do armády a plnění našich aliančních závazků. Nemyslím si, že je rozumné na peníze pro armádu šahat ani v období krize, protože obrana se musí plánovat na dlouhou dobu a bez rozpočtové stability to určitě nejde.Skrýt celý příspěvek

     • Gator
      11:30 16.11.2020

      Tak už to asi začíná:
      https://www.novinky.cz/ekonomi...

      Tak už to asi začíná:
      https://www.novinky.cz/ekonomi...

     • Scotty
      11:52 16.11.2020

      Aspoň se ukáže jak moc chce Nexter prodat. Tedy jestli jsou ochotni vyjít vstříc možnostem rozpočtu našeho ministerstva.

      Aspoň se ukáže jak moc chce Nexter prodat. Tedy jestli jsou ochotni vyjít vstříc možnostem rozpočtu našeho ministerstva.

     • Gator
      12:34 16.11.2020

      No, když frantíkům nabídli příští rok 500 mega s požadavkem na 40% offsety a oni přišli se 2mld a nic zatím na revanž neslíbili, tak se ani nedivím, že jsou z toho trošku paf. ...Zobrazit celý příspěvek

      No, když frantíkům nabídli příští rok 500 mega s požadavkem na 40% offsety a oni přišli se 2mld a nic zatím na revanž neslíbili, tak se ani nedivím, že jsou z toho trošku paf. Připadá mi, že se MO z toho teď snaží decentně vybruslit.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:11 16.11.2020

      Zakázka na 52 děl rozhodně není pro Nexter maličkost. Myslím že je na francouzské straně dostatečná motivace jednat dál a dojít k přijatelnému řešení.

      Zakázka na 52 děl rozhodně není pro Nexter maličkost. Myslím že je na francouzské straně dostatečná motivace jednat dál a dojít k přijatelnému řešení.

  • Kfir
   13:09 15.11.2020

   Podľa vašej logiky má 30 ročný Favorit po generálke motora rovnakú hodnotu ako Oktávka, ktorá práve zliezla z výrobnej linky... Myslím, že Satai tu rád používa slovo "neblábol". ...Zobrazit celý příspěvek

   Podľa vašej logiky má 30 ročný Favorit po generálke motora rovnakú hodnotu ako Oktávka, ktorá práve zliezla z výrobnej linky...

   Myslím, že Satai tu rád používa slovo "neblábol". Teraz by sa to hodilo na váš koment...Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    14:14 15.11.2020

    Kfir: to není ideální příklad, protože Zuzana2 je prakticky stále ten 30letý Favorit, nejen dizajnově, akorát že má pár nových vychytávek. A obdobné vychytávky dostala DANA M2, ...Zobrazit celý příspěvek

    Kfir: to není ideální příklad, protože Zuzana2 je prakticky stále ten 30letý Favorit, nejen dizajnově, akorát že má pár nových vychytávek. A obdobné vychytávky dostala DANA M2, pouze s výjimkou věže. DANA M2 má nové digitální řízení palby, nepředpokládám, že bude horší než v Z2. Rovněž nepředpokládám, že nová kabina bude horší a podvozek po repasi, výměně spojky, převodovky, hydrauliky atp. bude patrně velmi srovnatelný s nově vyrobeným podvozkem Z2. DANA M2 tedy k dokonalosti chybí dělo L52/155mm a tam se domnívám, že by to těch 125mil. Kč určitě spravilo :-).Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     21:43 15.11.2020

     To je ako povedať, že Passat z roku 1973 je to isté ako ten z roku 2020. Áno, koncepcia rovnaká, základný dizajn rovnaký, aj zákazníci zhruba tí istý. Akurát, že ten voz je úplne ...Zobrazit celý příspěvek

     To je ako povedať, že Passat z roku 1973 je to isté ako ten z roku 2020. Áno, koncepcia rovnaká, základný dizajn rovnaký, aj zákazníci zhruba tí istý. Akurát, že ten voz je úplne iný...Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      21:58 15.11.2020

      Rozdil mezi Ondavou z roku 1985 a Z2 z roku 2020 neni nejak zvlast v zeleze, ale v elektronice. To ten passat je radikalne jine auto po vsech strankach. Ovsem pouzivat primer v ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozdil mezi Ondavou z roku 1985 a Z2 z roku 2020 neni nejak zvlast v zeleze, ale v elektronice. To ten passat je radikalne jine auto po vsech strankach. Ovsem pouzivat primer v autech, ktere maji modernizacni periodu asi 5let, je dost k nicemu.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      22:15 15.11.2020

      Veď to... Dizajn viacmenej rovnaký. Rozdiel je v tých high-tech technológiách ktoré na prvý (a snáď ani na druhý) pohľad nevidno. To ty si písal, že: ,,Z2 je stále ten istý 30 ...Zobrazit celý příspěvek

      Veď to... Dizajn viacmenej rovnaký. Rozdiel je v tých high-tech technológiách ktoré na prvý (a snáď ani na druhý) pohľad nevidno. To ty si písal, že: ,,Z2 je stále ten istý 30 ročný Favorit". Tak je alebo nie je?Skrýt celý příspěvek

     • Charlie
      23:59 15.11.2020

      To vaše přirovnání kulhá na všecky čtyři... předně v osobních autech se jede na uplně jiný priority (snažíte se udělat co nejlíbivější interiér) a řada změn je daná samonosnou ...Zobrazit celý příspěvek

      To vaše přirovnání kulhá na všecky čtyři... předně v osobních autech se jede na uplně jiný priority (snažíte se udělat co nejlíbivější interiér) a řada změn je daná samonosnou karoserií, navíc jedním z důvodů je neustálá honba za aktuálně módním vzhledem se současným plněním různých protichůdných předpisů.

      U náklaďáků se toho zas tolik nemění, největší pokrok tam je v pohonnejch jednotkách a dalších systémech, kterýma se honí ekonomika provozu, plus u civilů lepší uživatelskej komfort. Jenže vojenský náklaďáky sou uplně jiná sorta.

      Dana M2 má oproti Zuzaně "nevýhodu" v použitý ráži (pro UA to může být výhoda, pokud mají velký zásoby 152mm munice), ale co se týče motoru, podvozku i kabiny, tam to může být klidně plichta (i při použití "originálního" motoru můžete instalovat fíčury jako elektronicky řízenej systém vstřiků, jiný vačky a další hejblata, takže z původního 12válu zůstane na konci jen blok). Řekl bych, že z celýho auta zůstalo beze změny akorát centrální roura a skelet věže...Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:05 16.11.2020

      Miroslav: konečně jsme zpět u toho, že dizajn (železo) je víceméně stejný a liší se instalované technologie, což je pointa toho, že DANA M2 má právě ty technologie vyměněné, ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: konečně jsme zpět u toho, že dizajn (železo) je víceméně stejný a liší se instalované technologie, což je pointa toho, že DANA M2 má právě ty technologie vyměněné, předpokládám, že její vozidlový sřp nebude horší než má Z2 a kompatibilita s vyšším velením nad digitálním bojištěm tam bude také. Přitom CSG se vešla do 25mil. Kč za ks (podle těch nepotvrzených údajů) a k Zuzaně 2 ji chybí jen ta věž, což v penězích činí pozoruhodně vysoký rozdíl 125mil. Kč, ale to už bych se opakoval.Skrýt celý příspěvek

 • apache
  14:38 14.11.2020

  Pro ukrajinského dělostřelce - vojáka základní služby bude DANA M2 splněným snem. Jestli je takový rychlý vývoj této akvizice skutečný a nejde jen o mediální iluzi, tak je to dobrá ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro ukrajinského dělostřelce - vojáka základní služby bude DANA M2 splněným snem. Jestli je takový rychlý vývoj této akvizice skutečný a nejde jen o mediální iluzi, tak je to dobrá zpráva. Pro ukrajinskou armádu je to dobré, pro české firmy je to dobré. I Greta by mohla být ráda - jde vlastně o recyklaci.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  11:46 14.11.2020

  Przypominam, że Ukraina ma amunicje precyzyjną 152mm Kwitnik ("Гіацинтів") - kierowana na wiązkę lasera.

  Ciekawe jak z amunicją CARGO

  Przypominam, że Ukraina ma amunicje precyzyjną 152mm Kwitnik ("Гіацинтів") - kierowana na wiązkę lasera.

  Ciekawe jak z amunicją CARGO

 • dusan
  09:57 14.11.2020

  Ukrajina má síce vo výzbroji stovky delostreleckých systémov, ale všetky pamätajú ZSSR ... čiže všetky do jedného sú zastaralé ... viac či menej ... a značná časť je ťahaná, čo je ...Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajina má síce vo výzbroji stovky delostreleckých systémov, ale všetky pamätajú ZSSR ... čiže všetky do jedného sú zastaralé ... viac či menej ... a značná časť je ťahaná, čo je už dnes (mimo špeciálnych jednotiek) delostrelecký "pravek" ...

  Diskutovať o dostrele je zbytočné ... ak niečo ukrajinský delostrelci potrebujú je delostrelectvo s moderným systémom riedenia paľby aby si ho mohli "ošahať" a vedeli čo si lepšie stanoviť požiadavky na definitívne riešenie - nové samohybné húfnice.

  Každému je snáď jasné, že ide o dočasné riešenie a pár desiatok modernizovaných Dán nezmení nič zásadné v schopnostiach ukrajinkej armády. Je to skrátka len logický krok k modernizácii delostrelectva do budúcnosti.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   10:17 14.11.2020

   Rusi resp. sovieti mali v obľube ťahané húfnice. Jednak boli lacnejšie ale hlavne súdruhovia vždy počítali s jadrovou vojnou kde bude nedostatok pohonných hmôt a funkčnej techniky ...Zobrazit celý příspěvek

   Rusi resp. sovieti mali v obľube ťahané húfnice. Jednak boli lacnejšie ale hlavne súdruhovia vždy počítali s jadrovou vojnou kde bude nedostatok pohonných hmôt a funkčnej techniky všeobecne. Na ťahanú húfnicu stačí aj kôň alebo traktor. Dnes je táto teória skôr na príťaž samozrejme.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  09:16 14.11.2020

  Som zvedavý čo na to povie Jura ktorý tvrdí, že koncept kolesovej ťažkej húfnice je zlý a nikto o to nemá záujem. Alebo to platí len v prípade nových slovenských Zuzán ale nie u ...Zobrazit celý příspěvek

  Som zvedavý čo na to povie Jura ktorý tvrdí, že koncept kolesovej ťažkej húfnice je zlý a nikto o to nemá záujem. Alebo to platí len v prípade nových slovenských Zuzán ale nie u starých "českých" Dan?Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   10:50 14.11.2020

   No vzhledem k tomu jaký je o nákup nových systémů v tomto segmentu (prakticky nulový), lze myslím říci, že je to slepá ulička. To, že si tu a tam koupí modernizovanou Danu, na tom ...Zobrazit celý příspěvek

   No vzhledem k tomu jaký je o nákup nových systémů v tomto segmentu (prakticky nulový), lze myslím říci, že je to slepá ulička. To, že si tu a tam koupí modernizovanou Danu, na tom nic nemění. I ti Poláci, kteří na základě českého projektu modernizují část svých DANA, to dělají jen jako přechodné řešení. Tedy do doby než budou mít peníze (teď mají jiné priority), HSW bude mít kapacity (momentálně je vytížena Kraby a Raky) a také než konečně dotáhnou Kryl (tedy lehkou kolovou houfnici) do podoby, která bude WP vyhovovat.Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   13:19 14.11.2020

   Súhlas, stále sa ukazuje, že o koncept samohybných obrnených (tankových) del na kolesovom podvozku (ako napr. DANA M1, DANA M2, Zuzana II, ale aj Archer) je záujem a majú stále čo ...Zobrazit celý příspěvek

   Súhlas, stále sa ukazuje, že o koncept samohybných obrnených (tankových) del na kolesovom podvozku (ako napr. DANA M1, DANA M2, Zuzana II, ale aj Archer) je záujem a majú stále čo ponúknuť či už ako nové produkty alebo modernizované.

   O to viac je pre mňa nepochopiteľné (samozrejme neplatí to len pre húfnice), nepodpora práve zo strany domácej armády v rámci podpory obranného priemyslu o to viac v rámci krízy COVID-19 a s ňou spojenými rozsiahlymi ekonomickými dopadmi na samotnú ekonomiku a (ne)zamestnanosť.

   O dopade na verejné financie z hľadiska rozpočtu kapitoly MO s poukazom na 10mld Kč požiadavku komunistov som písal v diskusnom príspevku nižšie (Arthur 00:27 14.11.2020).Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    14:03 14.11.2020

    Z nákupu Caesarů bude mít domácí průmysl stejný profit jako by měl z modernizace Dan.

    Z nákupu Caesarů bude mít domácí průmysl stejný profit jako by měl z modernizace Dan.

    • flanker.jirka
     10:36 15.11.2020

     možná i vyšší profit, Caesar a munice 155 mm může jít na odbyt k dalším zájemcům.

     možná i vyšší profit, Caesar a munice 155 mm může jít na odbyt k dalším zájemcům.

   • Jura99
    17:10 14.11.2020

    Bohužel se nic takového neukazuje, nově vyrobené věžové kolové houfnice se prodávají minimálně, zájem je o TMH a pak o věžové na pásech.

    Bohužel se nic takového neukazuje, nově vyrobené věžové kolové houfnice se prodávají minimálně, zájem je o TMH a pak o věžové na pásech.

  • Jura99
   17:08 14.11.2020

   Nepostřehl jsem nákup nové věžové kolové houfnice, ale nákup repase za vynikající cenu, které jde těžko odolat. Pokud se potvrdí kalkulace ceny z článku, tj. 40mil USD mínus munice ...Zobrazit celý příspěvek

   Nepostřehl jsem nákup nové věžové kolové houfnice, ale nákup repase za vynikající cenu, které jde těžko odolat. Pokud se potvrdí kalkulace ceny z článku, tj. 40mil USD mínus munice za 250mil. Kč, tak je jednotková cena 25mil. Kč za ks. Za šestkrát menší cenu, než je nová Zuzana2 zákazník dostane dělo s digitálním řízením palby, repasovaný podvozek prakticky odpovídající novému a jediná, byť nezanedbatelná nevýhoda zůstane malý dostřel a omezený sortiment chytré munice pro východní ráži 152mm.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   10:54 15.11.2020

   nepřizná to nikdy. Proč by taky přiznával, že Caesar 8x8 je stejně těžká jako Archer a Zuzana 2. A tak to stočí na věžové a bezvěžové provedení :)

   nepřizná to nikdy. Proč by taky přiznával, že Caesar 8x8 je stejně těžká jako Archer a Zuzana 2. A tak to stočí na věžové a bezvěžové provedení :)

 • liberal shark
  02:21 14.11.2020

  Jenom 26 kousků ? Tak to ukrajinské armádě asi moc nepomůže. Kam je asi hodlají zařadit ?

  Jenom 26 kousků ? Tak to ukrajinské armádě asi moc nepomůže. Kam je asi hodlají zařadit ?

  • Miroslav
   09:17 14.11.2020

   Do armády...

   Do armády...

   • liberal shark
    09:43 14.11.2020

    Thank you, Mr. Obvious :-). Mám samozřejmě na mysli konkrétní typ utvaru a roli, kterou tam budou zastávat. Půjdou pod brigádu nebo do samostatné dělostřelecké jednotky?

    Thank you, Mr. Obvious :-). Mám samozřejmě na mysli konkrétní typ utvaru a roli, kterou tam budou zastávat. Půjdou pod brigádu nebo do samostatné dělostřelecké jednotky?

   • dusan
    12:52 14.11.2020

    No to nie je také isté : )

    Okrem regulárnej armády má Ukrajina i národnú gardu a i tá disponuje ťažkou technikou ...

    No to nie je také isté : )

    Okrem regulárnej armády má Ukrajina i národnú gardu a i tá disponuje ťažkou technikou ...

  • flanker.jirka
   09:31 14.11.2020

   Že by k dělostřelectvu? :-) A s největší praděpodobností co nejdříve po vycvičení obsluh na východ Ukrajiny.

   Že by k dělostřelectvu? :-) A s největší praděpodobností co nejdříve po vycvičení obsluh na východ Ukrajiny.

  • CerVus
   09:38 14.11.2020

   Oni asi nebudou přecházet na jinou houfnici, ale čistě jen nahrazují ztráty.

   Oni asi nebudou přecházet na jinou houfnici, ale čistě jen nahrazují ztráty.

  • Jackob25
   11:47 14.11.2020

   Je to len dočasne riešenie. Ukrajinci moc peňazí nemajú a ako už bolo povedané v článku dana je pre nich v pomerne cena-výkon najvhodnejšia. Bohužiaľ (ako to už je v chudobnejších ...Zobrazit celý příspěvek

   Je to len dočasne riešenie. Ukrajinci moc peňazí nemajú a ako už bolo povedané v článku dana je pre nich v pomerne cena-výkon najvhodnejšia. Bohužiaľ (ako to už je v chudobnejších krajinách kde sa občania môžu vyjadrovať) je na mieste kritika aj za menšiu už potrebnú modernizáciu. Dana si už v podstate prešla aj skúškami v boji na karabachu takže pre Ukrajincov to je skrátená najlepšie dočasne riešenie.Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  00:27 14.11.2020

  Tak si to zhrňme, nakoľko armáda potrebuje 52ks húfnic a za zády s komunisty a s ich navrhovanými 10 mld Kč škrtami v rezorte obrany počas krízy COVID-19 by úspora 4,14 mld Kč ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak si to zhrňme, nakoľko armáda potrebuje 52ks húfnic a za zády s komunisty a s ich navrhovanými 10 mld Kč škrtami v rezorte obrany počas krízy COVID-19 by úspora 4,14 mld Kč prišla docela vhod a zároveň by sa podporila ekonomika.

  UA dáva za 26ks ShKH DANA M2 40 milionů dolarů (905 milionů Kč, 34 milionů euro), tak analogicky

  52ks ShKH DANA M2 80 milionů dolarů (1,81 miliardy Kč, 68 milionů euro) a to a to nerátam množstevné zľavy, dane a odvody v ČR.

  Inými slovami 1,81 mld Kč za český výrobok vs 5,95 mld Kč za francúzsky výrobok = 30,42 % ceny toho francúzskeho tj. menej ako 1/3 ceny francúzskeho.

  Z môjho pohľadu sa to javí ako ideálna cesta ako vybabrať s komunistami a zároveň podporiť českú ekonomiku a český obranný priemysel v čase krízy COVID-19 a kto vie možno aj tým by sa takýto "kompromis" zdal prijateľnejší.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   02:24 14.11.2020

   Také by to ovšem znamenalo odložení přechodu na 155 mm a skutečné modernizace na neurčito.

   Také by to ovšem znamenalo odložení přechodu na 155 mm a skutečné modernizace na neurčito.

   • Gator
    10:08 14.11.2020

    A proč? Pokud by skutečně v budoucnu existovala možnost prohození modulu či jen laufu u Dany za 155mm, jak to plánují i Poláci, tak nevidím důvod je nemodernizovat. Dostřílet ...Zobrazit celý příspěvek

    A proč? Pokud by skutečně v budoucnu existovala možnost prohození modulu či jen laufu u Dany za 155mm, jak to plánují i Poláci, tak nevidím důvod je nemodernizovat. Dostřílet laufy a munici a mezitím naplánovat přechod na NATO ráži.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     10:52 14.11.2020

     Poláci přechod na 155 mm neplánují, plánují modernizaci části Dana do doby než budou mít finance, výrobní kapacity a přepracovaný Kryl. Pak se jich zbaví.

     Poláci přechod na 155 mm neplánují, plánují modernizaci části Dana do doby než budou mít finance, výrobní kapacity a přepracovaný Kryl. Pak se jich zbaví.

     • Gator
      14:58 14.11.2020

      Části? Všech 111 kusů jde do verze M2 plus jejich SŘP.

      Části? Všech 111 kusů jde do verze M2 plus jejich SŘP.

     • Nesher
      10:13 15.11.2020

      Gagor Ano části, kromě těch 111 kusů jich mají cca dalších 150 uložených. A znovu opakuji, je to jen provizorní řešení do doby než budou peníze, kapacity v HSW a finální podoba ...Zobrazit celý příspěvek

      Gagor
      Ano části, kromě těch 111 kusů jich mají cca dalších 150 uložených.
      A znovu opakuji, je to jen provizorní řešení do doby než budou peníze, kapacity v HSW a finální podoba Kryl, pak budou kolové mechanizované brigády WP vybaveny moderní, lehkou kolovou houfnicí. Neustále se ukazuje, že těžká houfnice na kolech je slepá ulička.Skrýt celý příspěvek

     • Gator
      10:30 15.11.2020

      Nemají, nakoupili přesně 111 ks. Žádných 150 dalších není. Trošku drahé provizorní řešení, nemyslíte?

      Nemají, nakoupili přesně 111 ks. Žádných 150 dalších není. Trošku drahé provizorní řešení, nemyslíte?

     • skelet
      10:51 15.11.2020

      ten "lehký" Caesar 8x8 je stejně těžký jako Dana, Zuzana 2 a Archer.

      ten "lehký" Caesar 8x8 je stejně těžký jako Dana, Zuzana 2 a Archer.

     • Scotty
      11:38 15.11.2020

      Pokud se bavíme o Polsku tak Kryl má být na podvozku 6x6. Kolik má vážit se mi nepodařilo najít, ale patrně to bude podobné jako lehká 6x6 varianta Caesaru. Tedy kolem 18 tun.

      Pokud se bavíme o Polsku tak Kryl má být na podvozku 6x6. Kolik má vážit se mi nepodařilo najít, ale patrně to bude podobné jako lehká 6x6 varianta Caesaru. Tedy kolem 18 tun.

     • skelet
      11:41 15.11.2020

      otázkou je jestli Kryl nebude pod dojmem bojů v Azerbajdžánu odklizen na smetiště dějin. Lehká expediční houfnice s manuální obsluhou je prostě přežitek. Jedno jestli je to tažená ...Zobrazit celý příspěvek

      otázkou je jestli Kryl nebude pod dojmem bojů v Azerbajdžánu odklizen na smetiště dějin. Lehká expediční houfnice s manuální obsluhou je prostě přežitek. Jedno jestli je to tažená nebo vezená verze. Dneska už holt houfnice a jiná technika musí být furt v pohybu.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      11:52 15.11.2020

      Scotty: co se týče hmotností, tak T 815 8x8 mívá cca 15 tun, podle pancéřování nebo nepancéřování kabiny. T 815 6x6 13,6 tuny. Rozdíl pro houfnici bude jistě rozdílný o vezenou ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty:
      co se týče hmotností, tak T 815 8x8 mívá cca 15 tun, podle pancéřování nebo nepancéřování kabiny. T 815 6x6 13,6 tuny. Rozdíl pro houfnici bude jistě rozdílný o vezenou munici a případný automat nabíjení.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      14:08 15.11.2020

      Gator
      Nejde, zatím 80, polské MNO to samo prohlašuje za provizorní řešení.

      Gator
      Nejde, zatím 80, polské MNO to samo prohlašuje za provizorní řešení.

     • Nesher
      14:14 15.11.2020

      Scotty Kryl jak ho znáte, tedy Atmos na podvozku Jelcz 6x6 je asi minulost. HSW v současnosti pracuje na těžší verzi s poloautimatickým nabíjením. WP totiž změnilo názor a tím ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Kryl jak ho znáte, tedy Atmos na podvozku Jelcz 6x6 je asi minulost. HSW v současnosti pracuje na těžší verzi s poloautimatickým nabíjením. WP totiž změnilo názor a tím pádem i technické požadavky. Nicméně stále trvají na lehčí (ve srovnání s Krabem) houfnici na kolech pro potřeby středních brigád na Rosomácích.

      Skelet
      Věžové houfnice jsou evidentně mimo, nikdo to reálně nechce.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      14:32 15.11.2020

      tohle jsou už jen takové zoufalé pokusy to obkecat. V reálu jsou ty bezvěžové varianty stejně těžké jako ty věžové. Takže rozdíl je akorát v nižší cenně danou menší mechanizací ...Zobrazit celý příspěvek

      tohle jsou už jen takové zoufalé pokusy to obkecat. V reálu jsou ty bezvěžové varianty stejně těžké jako ty věžové. Takže rozdíl je akorát v nižší cenně danou menší mechanizací (včetně nabíjení) a menším odměrem u bezvěžového provedení. Cena vítězí.Skrýt celý příspěvek

     • Gator
      21:34 15.11.2020

      Nesher: tak třeba maj ten zbytek schovanej na součástky. To víte, 40 let je 40 let...

      Nesher: tak třeba maj ten zbytek schovanej na součástky. To víte, 40 let je 40 let...

     • Jura99
      09:08 16.11.2020

      skelet: pokud by byly bezvěžové TMH stejně těžké jako věžové, popíralo by to zákony fyziky. Rozdíl tam být musí, alespoň jednotky tun za pancéřovou krabici a pak rozdíl v hmotnosti ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet: pokud by byly bezvěžové TMH stejně těžké jako věžové, popíralo by to zákony fyziky. Rozdíl tam být musí, alespoň jednotky tun za pancéřovou krabici a pak rozdíl v hmotnosti rozdílného počtu vezené munice.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:12 16.11.2020

      Zuzana 2 : celková hmotnost 32 400kg Eva: celková hmotnost 28 100kg Caesar 8x8: bojová hmotnost 32 000 kg Archer na podvozku MAN: hmotnost 33 000 kg (valka.cz udává stejnou ...Zobrazit celý příspěvek

      Zuzana 2 : celková hmotnost 32 400kg
      Eva: celková hmotnost 28 100kg
      Caesar 8x8: bojová hmotnost 32 000 kg
      Archer na podvozku MAN: hmotnost 33 000 kg (valka.cz udává stejnou hmotnost i pro podvozek Volvo)

      tolik praví výrobciSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:36 16.11.2020

      skelet: ty údaje o hmotnosti jsou dost orientační, ani není jisté, že jde o celkovou hmotnost. Archer má např. jen 21 granátů a krabici s automatem nepotřebuje nějak pancéřovanou, ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet: ty údaje o hmotnosti jsou dost orientační, ani není jisté, že jde o celkovou hmotnost. Archer má např. jen 21 granátů a krabici s automatem nepotřebuje nějak pancéřovanou, nikdo v ní nesedí. Nemyslím si ale, že údajně stejná hmotnost Caesara jako má Z2 (což nevěřím) je nějakým argumentem v neprospěch Caesara.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:16 16.11.2020

      Údaje, které jsem vypsal jsou přímo od výrobců a udávají celkové nebo bojové hmotnosti (de facto by u obou měly určovat stejnou váhu). Vezené houfnice mají hmotnostní výhodu pouze ...Zobrazit celý příspěvek

      Údaje, které jsem vypsal jsou přímo od výrobců a udávají celkové nebo bojové hmotnosti (de facto by u obou měly určovat stejnou váhu).
      Vezené houfnice mají hmotnostní výhodu pouze tam, kde se trvá na expedičním provedení, tedy ATMOS (22tun), Caesar 6x6 (18tun) a Type19 (23tun). Jakmile na to začneš cpát pancíř pro osádku, automatizaci děla, tak ti hmotnost leze nahoru.

      Caesar 8x8, tak prostě nemá žádnou hmotnostní výhodu oproti věžovým protějškům na kolovém podvozku. Jeho výhodou je menší cena díky menší mechanizaci (menší odměr = jednodušší lafetace) a ošulenému nabíjecímu systému (oproti Zuzaně a Archeru).Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     11:07 14.11.2020

     Poláci rozhodně změnu ráže u Dany neplánují. Mají je nahradit vyvíjené polské lehké houfnice. Jak je v článku napsáno změna ráže by znamenala kompletně novou věž. To by se ...Zobrazit celý příspěvek

     Poláci rozhodně změnu ráže u Dany neplánují. Mají je nahradit vyvíjené polské lehké houfnice. Jak je v článku napsáno změna ráže by znamenala kompletně novou věž. To by se absolutně nevyplatilo.Skrýt celý příspěvek

     • Gator
      15:08 14.11.2020

      A z jakého důvodu? Střely L15 a M107 jsou prakticky délkově shodné s našimi OF, jenom je jiný průměr o 2,2 mm na ráži. Co se týče celospalitelných nábojek, tak ty jsou vyvinuté i ...Zobrazit celý příspěvek

      A z jakého důvodu? Střely L15 a M107 jsou prakticky délkově shodné s našimi OF, jenom je jiný průměr o 2,2 mm na ráži. Co se týče celospalitelných nábojek, tak ty jsou vyvinuté i se zásobníkem, dopravníkem, podavačem a jiným zasouvačem místo nabíječe ve formě řetězu. Jde pouze o uchycení hlavně. To ale už bylo vyřešeno na Ondavě a převzala to Zuzana. Pytlíková metoda ala Paladin s perkusní zápalkou se u nás asi zavádět nebude, nemyslíte?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:02 14.11.2020

      Myslím že předělat celou mechanizaci věže je ekonomicky neobhajitelné. Nejspíš by vyšlo levněji nechat si na Slovensku vyrobit věž Zuzany 2000 a osadit jí na podvozek Dany. Ovšem ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslím že předělat celou mechanizaci věže je ekonomicky neobhajitelné. Nejspíš by vyšlo levněji nechat si na Slovensku vyrobit věž Zuzany 2000 a osadit jí na podvozek Dany. Ovšem nikdo při smyslech do něčeho takového u čtyřicetiletých podvozků nepůjde. Nedivil bych se kdyby potom vyšlo levněji pořízení vezené houfnice à la Ceaesar nebo Atmos. Nemyslíte?Skrýt celý příspěvek

     • Gator
      22:05 14.11.2020

      No tak hlavně si myslím, že Zuzana vz. 2000 je jen překopaná a modernizovaná Dana s laufem 155. Geometrie věže je naprosto stejná, co chybí, tak je pásový dopravník vystřelených ...Zobrazit celý příspěvek

      No tak hlavně si myslím, že Zuzana vz. 2000 je jen překopaná a modernizovaná Dana s laufem 155. Geometrie věže je naprosto stejná, co chybí, tak je pásový dopravník vystřelených hilzen. Místo něho tam nakopali dekl. Oba zásobníky i s dopravníky jsou také naprosto stejné jako u Dany. Novou věž má až Himalaya a poté Zuzana 2. Detaily máte na Válka.cz.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:40 14.11.2020

      Když už tak Zuzana 2000 je přepracovaná Ondava. Těžko můžou být zásobníky a dopravníky stejné když nejsou u ráže 155 mm používané nábojnice. Jediné co může být stejné je dopravník ...Zobrazit celý příspěvek

      Když už tak Zuzana 2000 je přepracovaná Ondava. Těžko můžou být zásobníky a dopravníky stejné když nejsou u ráže 155 mm používané nábojnice. Jediné co může být stejné je dopravník munice.Skrýt celý příspěvek

     • Gator
      23:16 14.11.2020

      No, a co je asi Ondava? Modernizovaná Dana s delším laufem. A co asi používá Zuzana za výmetnou náplň? Pytlíky s prachem místo nábojnic? Celospalitelnou nábojku. Uložení je ...Zobrazit celý příspěvek

      No, a co je asi Ondava? Modernizovaná Dana s delším laufem. A co asi používá Zuzana za výmetnou náplň? Pytlíky s prachem místo nábojnic? Celospalitelnou nábojku. Uložení je stejné jako v Daně.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:05 15.11.2020

      Jenže ty celospalitelné nábojky jsou dělené. Což je oproti kompaktní kovové nábojnici trochu rozdíl.

      Jenže ty celospalitelné nábojky jsou dělené. Což je oproti kompaktní kovové nábojnici trochu rozdíl.

     • Gator
      09:12 15.11.2020

      Nikoliv, užívají se tzv. celospalitelné moduly, a to 1. generace typ A,B,C,D, jsou délkově rozdílné dle dostřelu a potom nově 2 generace typ E,F, ty se do době vkládají, čili ...Zobrazit celý příspěvek

      Nikoliv, užívají se tzv. celospalitelné moduly, a to 1. generace typ A,B,C,D, jsou délkově rozdílné dle dostřelu a potom nově 2 generace typ E,F, ty se do době vkládají, čili kombinují dle dostřelu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:40 15.11.2020

      Já snad píšu něco jiného?

      Já snad píšu něco jiného?

     • Gator
      11:59 15.11.2020

      Ano, napsal jste, že nábojky jsou dělené. U Zuzany se užívají dle dostřelu A,B,C nebo D. Vyberou se dle dostřelu. Jsou vkládané do laufu pouze po 1 kuse se střelou a pasují do ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, napsal jste, že nábojky jsou dělené. U Zuzany se užívají dle dostřelu A,B,C nebo D. Vyberou se dle dostřelu. Jsou vkládané do laufu pouze po 1 kuse se střelou a pasují do úchytů na dopravníku v zásobníku, které jsou shodné s Danou. Stačí si najít fotografie na netu.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   08:48 14.11.2020

   Jenže komunistům je úplně jedno jestli se kupuje český nebo nečeský výrobek. Jak jsem psal už jinde české ministerstvo obrany plánovalo za modernizaci 33 Dan utratit 1,5 miliardy. ...Zobrazit celý příspěvek

   Jenže komunistům je úplně jedno jestli se kupuje český nebo nečeský výrobek. Jak jsem psal už jinde české ministerstvo obrany plánovalo za modernizaci 33 Dan utratit 1,5 miliardy. Což při 52 dělech dělá 2,4 miliardy. Pokud by se Caesar koupil za 5,95 miliardy s munici tak není o čem přemýšlet (40% má zakázky dostat český průmysl) . V tomhle porovnání by se modernizace Dany nikdy nedala obhájit jako ekonomicky výhodná (ostatně proto byla tahle investice zrušená).Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    12:47 14.11.2020

    Jistá varianta ekonomiky tu je, levnější cena munice. Pokud se začne střílet ve velkém, tak je cena 155 mm munice vysoká. ...vystřelíte 1000 ran a jste na ceně samotného systému.

    Jistá varianta ekonomiky tu je, levnější cena munice. Pokud se začne střílet ve velkém, tak je cena 155 mm munice vysoká. ...vystřelíte 1000 ran a jste na ceně samotného systému.

    • Scotty
     13:57 14.11.2020

     Dost pochybující že 152 mm je levnější než srovnatelná obdoba ve 155 mm. Ovšem výhoda u 155 mm je velká škála dostupných druhů. Dost pravděpodobně je výstřel jedné naváděná střely ...Zobrazit celý příspěvek

     Dost pochybující že 152 mm je levnější než srovnatelná obdoba ve 155 mm. Ovšem výhoda u 155 mm je velká škála dostupných druhů. Dost pravděpodobně je výstřel jedné naváděná střely 155 mm levnější než vystřílet 50 granátů 152 mm.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:53 15.11.2020

      Scotty V článku se uvádí cena nově vyrobené munice od 50 000 Kč. "Cena nově vyrobené tříštivo-trhavé (HE) munice je nejméně 50 000 Kč (1900 eur) za jeden náboj." V článku Milana ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      V článku se uvádí cena nově vyrobené munice od 50 000 Kč.
      "Cena nově vyrobené tříštivo-trhavé (HE) munice je nejméně 50 000 Kč (1900 eur) za jeden náboj."

      V článku Milana Vašíčka se uvádí cena za 155 mm HE 90 000 Kč.
      "155 mm HE náboj: 90 tisíc Kč (2020);"
      https://www.armadninoviny.cz/n...

      ... netuším, kde se takový rozdíl bere, ale nemám důvod zdrojům tohoto článku a Milanu Vašíčkovi nevěřit. A ten rozdíl je skoro násobný.

      O tom jak v jakém poměru se bude využívat nebo nevyužívat chytrá nebo klasická munice, rozhoduje především kvalita průzkumu a finance. Spektrum použitelné munice je u 155 mm super, ale kolik druhů budete ve výsledku potřebovat? Ekonomicky nejzajímavější přesnou munici, tedy sadu s GPS (PGK - Precision Guidance Kit) která se montuje míst zapalovače výrobce nabízí i pro 152 mm munici.
      Ukrajina i my je stále v situaci, kdy logistika a možnost výroby vlastní munice 152 mm je funkční.

      (za pár let se může stát, že pro některé úkoly přesnou munici nahradí levnější jednorázové drony schopnější chirugického zásahu oproti 152 nebo 155 mm munici)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:15 15.11.2020

      No, nejméně 50 000 neznamená že budou opravdu stát 50 000. Bohužel naše armáda patrně nikdy nenakupovala novou munici pro Dany takže cenu v podstatě neznáme.

      No, nejméně 50 000 neznamená že budou opravdu stát 50 000. Bohužel naše armáda patrně nikdy nenakupovala novou munici pro Dany takže cenu v podstatě neznáme.

     • Scotty
      11:21 15.11.2020

      flanker.jirka Opravdu je u nás firma která vyrábí granáty 152mm? Nemyslím si. Granáty s prodlouženým dostřelem dělá slovenská MSM Group a běžná munice bude určitě pocházet taky od ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Opravdu je u nás firma která vyrábí granáty 152mm? Nemyslím si. Granáty s prodlouženým dostřelem dělá slovenská MSM Group a běžná munice bude určitě pocházet taky od nich.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      11:54 15.11.2020

      Scotty
      ano, to neznamená že to bude 50 000, ale také to asi jistě nebude 90 000, to už by byl rozptyl určení ceny trochu mimo

      Scotty
      ano, to neznamená že to bude 50 000, ale také to asi jistě nebude 90 000, to už by byl rozptyl určení ceny trochu mimo

     • flanker.jirka
      11:55 15.11.2020

      Klasická munice se u nás vyrábí, o tom jak je u té s prodlouženým dostřelem nevím. Ale nakupuje ji vůbec AČR?

      Klasická munice se u nás vyrábí, o tom jak je u té s prodlouženým dostřelem nevím. Ale nakupuje ji vůbec AČR?

     • Scotty
      12:07 15.11.2020

      Kdo ji vyrábí? Protože pro Ukrajinu ji bude na 100% dodávat MSM.

      Kdo ji vyrábí? Protože pro Ukrajinu ji bude na 100% dodávat MSM.

     • flanker.jirka
      17:06 15.11.2020

      Scotty
      ...trochu jsem se vyptával, tak prý už to v ČR nevyrábí, to je hodně smutné, je vidět, že to s námi politici myslí opravdu dobře

      Scotty
      ...trochu jsem se vyptával, tak prý už to v ČR nevyrábí, to je hodně smutné, je vidět, že to s námi politici myslí opravdu dobře

     • Jura99
      17:14 15.11.2020

      delostrelecke granaty by mela vyrabet STV v Policce.

      delostrelecke granaty by mela vyrabet STV v Policce.

     • Scotty
      18:07 15.11.2020

      U STV je to jen teoretická možnost, ale momentálně nic takového nevyrábí. Právě v souvislost s nákupem Caesarů by patrně chtěli navázat spolupráci s Nexterem na výrobě 155 mm ...Zobrazit celý příspěvek

      U STV je to jen teoretická možnost, ale momentálně nic takového nevyrábí. Právě v souvislost s nákupem Caesarů by patrně chtěli navázat spolupráci s Nexterem na výrobě 155 mm granátů.Skrýt celý příspěvek

     • Gator
      21:36 15.11.2020

      Vyráběly to Poličské strojírny, dnešní SVT group.

      Vyráběly to Poličské strojírny, dnešní SVT group.

     • Gator
      21:37 15.11.2020

      Náboje 152 a nábojky 155 vyrábí Explosia Pardubice doposud.

      Náboje 152 a nábojky 155 vyrábí Explosia Pardubice doposud.

  • flanker.jirka
   09:36 14.11.2020

   Problém AČR je v tom, že je nikdo nenutí hospodařit řádně s tím co mají. Stačí se podívat na Polsko. S Ruskem nemají dobré vztahy, bojí se jich. A přesto dále provozují sovětské ...Zobrazit celý příspěvek

   Problém AČR je v tom, že je nikdo nenutí hospodařit řádně s tím co mají. Stačí se podívat na Polsko. S Ruskem nemají dobré vztahy, bojí se jich. A přesto dále provozují sovětské systémy PVO, používají staré Migy 29 (mimochodem, stále i ty dříve České) plánují modernizaci vrtulníků Mi 24 vyrobených ještě v 80. letech minulého století a používají a modernizují i Dany.
   AČR chce všechno nové a vůbec nezvažuje možnost modernizací. Přitom zrovna modernizace houfnic Dana by byla ideální pro vyzbrojení záloh, tedy pokud by aktivní zálohy nesloužili jen jako "politický úkol."Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    09:46 14.11.2020

    Jj, ani Izrael nic nevyřazuje zbytečně. Přestavuje a modernizuje co se dá.

    Jj, ani Izrael nic nevyřazuje zbytečně. Přestavuje a modernizuje co se dá.

   • Nesher
    11:01 14.11.2020

    Nesmysly. Konkrétně u dělostřelectva jsou Poláci ve dvou třetinách modernizace, zavádí Kraby (moderní pásová houfnice), Raky (samohybný minomet), Himars a modernizují Langusty. ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesmysly.
    Konkrétně u dělostřelectva jsou Poláci ve dvou třetinách modernizace, zavádí Kraby (moderní pásová houfnice), Raky (samohybný minomet), Himars a modernizují Langusty. Dana bude vyřazena ihned poté co budou mít peníze, výrobní kapacity a finální verzi Kryl.
    Modernizace DANA by znamenala, že AČR nebude mít ve střednědobém výhledu ani jeden moderní dělostřelecký systém (narozdíl od WP, kde jsou modernizované Dana jen menšinovým kompromisem po omezenou dobu).
    A vyzbrojení jakých záloh? Baterie AZ je určena k doplnění profi vojáků na plné počty a k náhradě ztrát. Tedy logicky bude lépe když bude vycvičena na stejný systém. A jiné zálohy nemáme.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     12:52 14.11.2020

     Proč by si AČR nemohla dovolit modernizovat Dany? Zase tolik peněz by to nestálo. Jde jen o ochotu do obrany peníze dát. Od té doby co Evropu seřval Trump si najednou všichni ...Zobrazit celý příspěvek

     Proč by si AČR nemohla dovolit modernizovat Dany? Zase tolik peněz by to nestálo. Jde jen o ochotu do obrany peníze dát. Od té doby co Evropu seřval Trump si najednou všichni vpzoměli na to, že se zavázali k 2% HDP na obranu. Rezervy stále máme a jen na nás za co je dáme. Bohužel, velká část Dan v nejlepším stavu skončila za pakatel prodaná zbrojařům. Ale to si musí do svědomí sáhnout politici a zbrojaři korumpovaná generalita.
     Jedna baterie AZ je komická záležitost, která uspokojí hloupé poslance a neznalé civily. Bavím se o tom, že pokud se něco začně dít, tak zjistíme, že nám chybí skutečné zálohy a zbraně pro ně.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      10:19 15.11.2020

      Aby je pak strčila do skladu? My teď potřebujeme přejít na moderní zbraně a ne řešit stav mobilizačních rezerv. Neříkám, že by to nešlo, ale v prioritách je to hodně dole. Navíc, ...Zobrazit celý příspěvek

      Aby je pak strčila do skladu? My teď potřebujeme přejít na moderní zbraně a ne řešit stav mobilizačních rezerv. Neříkám, že by to nešlo, ale v prioritách je to hodně dole. Navíc, většina munice je hodně stará, nová se v ČR nevyrábí a kde bychom ji v případě války sháněli je otázka. Sehnat 155 mm bude o dost jednodušší.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      11:59 15.11.2020

      Nesher "Aby je pak strčila do skladu?" Ano, pokud nebudou fungovat u záloh, tak buď by se musela postavit nová jednotka (soudružka generálka rekrutací zvládá na 105,5% :-) ) Ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      "Aby je pak strčila do skladu?"
      Ano, pokud nebudou fungovat u záloh, tak buď by se musela postavit nová jednotka (soudružka generálka rekrutací zvládá na 105,5% :-) )
      Ale pokud se začnete takto ptát, tak můžeme skončit u toho, že zrušíme armádu celou.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:31 15.11.2020

      K čemu by ta nová jednotky byla? Respektive současné dva dělostřelecké oddíly mají podporovat 4 a 7 brigádu. Pro koho by tu byl 3 a 4 oddíl?

      K čemu by ta nová jednotky byla? Respektive současné dva dělostřelecké oddíly mají podporovat 4 a 7 brigádu. Pro koho by tu byl 3 a 4 oddíl?

     • flanker.jirka
      17:09 15.11.2020

      Scotty
      mně přijdou dva oddíly jako zoufale málo, obvzláště, když se rozhodli zrušit i raketomety bez náhrady a na nižší úrovni samohybné minomety jen tak hned neuvidíme.

      Scotty
      mně přijdou dva oddíly jako zoufale málo, obvzláště, když se rozhodli zrušit i raketomety bez náhrady a na nižší úrovni samohybné minomety jen tak hned neuvidíme.

     • Scotty
      18:23 15.11.2020

      No možná by bylo lepší napřít úsilí do znovuzavedení raketového dělostřelectva které opravdu chybí, než udržovat při životě Dany.

      No možná by bylo lepší napřít úsilí do znovuzavedení raketového dělostřelectva které opravdu chybí, než udržovat při životě Dany.

     • flanker.jirka
      23:19 15.11.2020

      Scotty Znovuzavedení raketometu bude násobně dražší než modernizace houfnic na které máte munici a jsou stále ještě v používání. Raketometu větších ráži budou správně využitelné ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Znovuzavedení raketometu bude násobně dražší než modernizace houfnic na které máte munici a jsou stále ještě v používání. Raketometu větších ráži budou správně využitelné pouze s přesnou raketou a chytrou submunici. To je mimo ekonomickou realitu AČR. I když by se mi z hlediska dálkového dosahu líbily. Už jsme mohli dávno mít rakety s dostatkem 40 km a GPS navedenim z Izraele pro RM 70 a lehce jsme mohli dosáhnout na 40 km dostřel, ale vojáci řekli ne. Z jiného pohledu, střely velkoraznych raketometu umí dobře "řešit" i PVO systémy v současné době používané., ještě ve vzdálenostech než vypustí submunici, což je trochu omezujici proti dobře vybavenemu nepříteli.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:12 16.11.2020

      flanker.jirka: raketomet je velice levná zbraň, zavedení třeba Vampiru rozhodně není mimo ekonomickou realitu. Rovněž PVO obrana proti salvě 40ks raket je dost problematická.

      flanker.jirka: raketomet je velice levná zbraň, zavedení třeba Vampiru rozhodně není mimo ekonomickou realitu. Rovněž PVO obrana proti salvě 40ks raket je dost problematická.

     • Marcus
      10:46 16.11.2020

      Modernizované Dany n evypadají zle, ale pro AČR to opravdu není. Hlavně po přechodu na 155 (a je jedno co to bude) se Dan zbavit, odprodat, neskladovat. Proč držet v halách něco s ...Zobrazit celý příspěvek

      Modernizované Dany n evypadají zle, ale pro AČR to opravdu není.
      Hlavně po přechodu na 155 (a je jedno co to bude) se Dan zbavit, odprodat, neskladovat. Proč držet v halách něco s čím už nikdo nebude umět střílet a co je jiné ráže??? Nebo budou dělostřelci cvičit na 155 i 152? Budeme skladovat munici pro 155 i 152? Nebo AZ bude fungovat s něčím uplně jiným než profíci? Akorát budou ve skladech zabírat místo a žrát peníze.
      Jen ať to Strnad zmodernizuje a prodá, vydělají na tom CZ i SK firmy a stát a bude klid.... a na východě, blízkém východě či dálném východě to svoji práci zastane.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      01:47 22.11.2020

      Toho člověka tu raději nezmiňujte, konečně od něj bude pokoj...

      Toho člověka tu raději nezmiňujte, konečně od něj bude pokoj...

   • Scotty
    11:04 14.11.2020

    Polsko kupuje 155 mm houfnice Krab a modernizace Dany je jen přechodový krok než zavedou vlastní lehkou houfnici. Mig-29 vyřadí hned po dodání F-35 a ta modernizace Mi-24 je pouze ...Zobrazit celý příspěvek

    Polsko kupuje 155 mm houfnice Krab a modernizace Dany je jen přechodový krok než zavedou vlastní lehkou houfnici. Mig-29 vyřadí hned po dodání F-35 a ta modernizace Mi-24 je pouze nabídka jedné z polských společností. Zatím žádnou modernizaci nezačali.
    Poláci by zcela jistě nejraději vyřadili veškerou ruskou techniku ihned, ale velikost jejich armády jim to nedovoluje (ovšem dělají všechno proto aby se jí zbavili co nejdřív). Tenhle "problém" AČR nemá a nemusí se spokojit z modernizací dnes už dávno překonané techniky.
    Naštěstí v naší armádě přešla modernizační móda kdy se za modernizace zaplatilo téměř jako za novou techniku, ale měla polovinu jejich schopností.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     12:55 14.11.2020

     Modernizace je vždy přechodná záležitost, vše má svou životnost, která evidentně stále pro někoho výhodná je. A zrovna u nadčasové konstrukce Dany potenciál existuje.

     Modernizace je vždy přechodná záležitost, vše má svou životnost, která evidentně stále pro někoho výhodná je. A zrovna u nadčasové konstrukce Dany potenciál existuje.

     • Scotty
      13:58 14.11.2020

      Nadčasová konstrukce? To fakt ne.

      Nadčasová konstrukce? To fakt ne.

     • flanker.jirka
      12:03 15.11.2020

      Scotty
      Zkuste si porovnat jaké parametry z hlediska agility, dostřelu, vezeného palebného průměru měly ostatní houfnice v době vzniku Dany.

      Scotty
      Zkuste si porovnat jaké parametry z hlediska agility, dostřelu, vezeného palebného průměru měly ostatní houfnice v době vzniku Dany.

     • Scotty
      13:24 15.11.2020

      Například soudobá verze M109 je v parametrech srovnatelná. Dana byla ve své době výjimečná jen tím že byla posazená na kolový podvozek.

      Například soudobá verze M109 je v parametrech srovnatelná. Dana byla ve své době výjimečná jen tím že byla posazená na kolový podvozek.

     • skelet
      13:52 15.11.2020

      zapomněl jsi na automatizaci.

      zapomněl jsi na automatizaci.

     • Scotty
      14:39 15.11.2020

      Ta ušetřila dva muže obsluhy, ale rychlost palby byla srovnatelná. I když pravda u M-109 jen po omezenou dobu.

      Ta ušetřila dva muže obsluhy, ale rychlost palby byla srovnatelná. I když pravda u M-109 jen po omezenou dobu.

     • Gator
      16:48 15.11.2020

      Když tak se podívejte na YouTube na palbu z M109 a pochopíte, co tady plácate za hlouposti. V porovnání s tímhle krámem jsou Akacia, Gvozdika a Dana jako ze Science Fiction. A to ...Zobrazit celý příspěvek

      Když tak se podívejte na YouTube na palbu z M109 a pochopíte, co tady plácate za hlouposti. V porovnání s tímhle krámem jsou Akacia, Gvozdika a Dana jako ze Science Fiction. A to je technika let 70. USA ty svoje krámy používá dosud.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:11 15.11.2020

      skelet
      pravda, automatizace v té době byla hogo fogo

      skelet
      pravda, automatizace v té době byla hogo fogo

     • Gator
      18:08 15.11.2020

      Hmm, a hlavně ta tehdejší US novinka svařování bojové techniky z hliníkovýho pancíře. To je to pravý požužláníčko pro RPG - M113, M109, Bradley....

      Hmm, a hlavně ta tehdejší US novinka svařování bojové techniky z hliníkovýho pancíře. To je to pravý požužláníčko pro RPG - M113, M109, Bradley....

     • Scotty
      18:11 15.11.2020

      Americká armáda obecně nabíjecím automatům nedůvěřuje. Patrně mají v paměti zákon že veškerá automatizace selže právě v momentě kdy ji nejvíc potřebujete. :) Ovšem nějaké plány na ...Zobrazit celý příspěvek

      Americká armáda obecně nabíjecím automatům nedůvěřuje. Patrně mají v paměti zákon že veškerá automatizace selže právě v momentě kdy ji nejvíc potřebujete. :)
      Ovšem nějaké plány na dosazení nabíjecího ramene jak do Paladinů tak Abramsů existují, ale zjevně to nepovažují za zásadní.Skrýt celý příspěvek

     • Mortles
      05:48 16.11.2020

      Ad automatizace v US: Hodně jsem sledoval nedávno Maximuse na youtube, je to bývalý voják Britské a Kanadské armády (se tam přestěhoval nebo něco) a je velmi proti automatům s tím, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ad automatizace v US: Hodně jsem sledoval nedávno Maximuse na youtube, je to bývalý voják Britské a Kanadské armády (se tam přestěhoval nebo něco) a je velmi proti automatům s tím, že nepřináší velké zrychlení palby a mohou v kritické chvíli selhat. To je samozřejmě jeho osobní názor, ale ukazuje to, proč v anglofonních zemích jsou poněkud více proti automatizaci (například fakt, že Abrams také nemá automat).Skrýt celý příspěvek

     • Gator
      09:43 16.11.2020

      No vidíte, a třeba Angláni na svých AS90 (tudíž i na polských Krabech) automatický systém střel mají. Nabíječ hodí střelu do podavače a o zbytek se stará automatika.

      No vidíte, a třeba Angláni na svých AS90 (tudíž i na polských Krabech) automatický systém střel mají. Nabíječ hodí střelu do podavače a o zbytek se stará automatika.

  • marty_arty
   13:14 14.11.2020

   tož to rozhodně není dobrý příměr, i když čistě matematicky to +- vychází ... 1) není znám detailní rozsah modernizace 152mm ShKH; 2) instalace "modulu" ráže 155 mm na podvozkovou ...Zobrazit celý příspěvek

   tož to rozhodně není dobrý příměr, i když čistě matematicky to +- vychází ...

   1) není znám detailní rozsah modernizace 152mm ShKH;
   2) instalace "modulu" ráže 155 mm na podvozkovou platformu T813/815 z minulého století není ověřena, dle zdrojů zevnitř TD to není možné, pravděpodobně to je možné na platformu T815-7;
   3) cena je mírně řečeno nejasná, 34,81mil Kč za dělo, resp. 25,19mil Kč po odečtení munice, bo cena modernizované ShKH pro AČR se pohybovala kolem částky 47mil Kč ...
   4) srovnávat modernizovanou ShKH s hlavní délky 39 ráží s moderním ShD s délkou hlavně 52 ráží je trochu nevhodné ...
   5) po prohlášeních v ukrajinských médiích o korupci je otázka, zda se ohlašovaný obchod vůbec zrealizuje ...
   6) KSČM (krom toho, že o 30let přesluhuje) je AČR úplně u záděle, jde jim pouze o ohrožení obranyschopnosti republiky, což lze trestně postihovat (doporučuji shlédnout pořad Máte slovo z 12.11.2020 - pozorně všechny poslouchejte)
   toť vše ...Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  22:46 13.11.2020

  Zaujal mě pasáž která říká že střílet nenaváděnou 155 mm munici na hranici jejich dostřelu je plýtvání náboji. Může být. Není ovšem stejné plýtvání střílet nenaváděnou 152 mm ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaujal mě pasáž která říká že střílet nenaváděnou 155 mm munici na hranici jejich dostřelu je plýtvání náboji. Může být.
  Není ovšem stejné plýtvání střílet nenaváděnou 152 mm munici na hranici dostřelu Dany? Tedy zajímalo by mě jak je efektivní pálit klasické náboje na 20 respektive 25 km.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   10:19 14.11.2020

   Dana na 20 km funguje. Samozřejmě, oproti novým systémům vybavených komplexním sběrem dat v SŘP, radary u hlavně pro informaci o rychlosti vystřelného náboje je to horší, ale pro ...Zobrazit celý příspěvek

   Dana na 20 km funguje. Samozřejmě, oproti novým systémům vybavených komplexním sběrem dat v SŘP, radary u hlavně pro informaci o rychlosti vystřelného náboje je to horší, ale pro základní úkoly dělostřelectva stále použitelné.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    10:55 14.11.2020

    Stejně tak se dá napsat že 155/52 funguje na 30 kilometrů. Ptám se jestli to není stejné plýtváni munice jako střílet s Danou na 20/25 kilometrů. Což je vzhledem ke kratší hlavni ...Zobrazit celý příspěvek

    Stejně tak se dá napsat že 155/52 funguje na 30 kilometrů. Ptám se jestli to není stejné plýtváni munice jako střílet s Danou na 20/25 kilometrů. Což je vzhledem ke kratší hlavni Dany velice pravděpodobné.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     13:06 14.11.2020

     Celkový vliv na délku hlavně a vliv na rozptyl neznám. Ale počítal bych s tím, že větší vliv budou mít vnější podmínky a meteorologický průzkum. Dany jsem viděl střílet na 17 km a ...Zobrazit celý příspěvek

     Celkový vliv na délku hlavně a vliv na rozptyl neznám. Ale počítal bych s tím, že větší vliv budou mít vnější podmínky a meteorologický průzkum.
     Dany jsem viděl střílet na 17 km a po úplné přípavě pal. prvků padala první salva přesně podle zadání. (to by rozptyl pro delší dráhu na 20 km byl hodně velký)
     Rozdíl délek hlavní se projevuje zejména na max. dostřel - dohromady s více než dvojnásobným množstvím prachové náplně zvýšení dostřelu. Ale ne z 20 na 40 ale většinou tak na 32 km, zbytek do udávaných cca 40 km činí dnové plyny nebo jiný druh pohonu granátu.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     13:11 14.11.2020

     Prostě, délka hlavně a prachová náplň vám zvýší úsťovou rychlost a tím počáteční energii granátu.

     Prostě, délka hlavně a prachová náplň vám zvýší úsťovou rychlost a tím počáteční energii granátu.

     • logik
      16:16 14.11.2020

      Ale u delší hlavně bude větší rozkmit při výstřelu, takže se nedá říci, že vyšší úsťová rychlost se projeví ekvivalentně větší přesností.

      Ale u delší hlavně bude větší rozkmit při výstřelu, takže se nedá říci, že vyšší úsťová rychlost se projeví ekvivalentně větší přesností.

 • flanker.jirka
  22:44 13.11.2020

  Vypadá to, že Dany si budou ještě pěkných pár let chválit všude po světě jen ne u nás.

  Vypadá to, že Dany si budou ještě pěkných pár let chválit všude po světě jen ne u nás.

  • logik
   00:54 14.11.2020

   Je třeba vzít v úvahu, že Ukrajina má trochu jiné priority, než my. Ukrajina potřebuje něco, co může nasadit na frontě pokud možno včera, a nestojí proti úplně high-tech ...Zobrazit celý příspěvek

   Je třeba vzít v úvahu, že Ukrajina má trochu jiné priority, než my. Ukrajina potřebuje něco, co může nasadit na frontě pokud možno včera, a nestojí proti úplně high-tech protivníkovi. My zas máme čas, ale počítáme s high-tech protivníkem.

   Priority a tedy i prostředky k dosažení těch priorit tedy mohou být jiné...Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    09:40 14.11.2020

    Máte pravdu, tam jsou priority jasné. Nás to případné "překvapení" v podobě horší bezpečnostní situaci stále ještě čeká. A nepoučíme se z toho, co vidíme v jiných státech. ...Zobrazit celý příspěvek

    Máte pravdu, tam jsou priority jasné. Nás to případné "překvapení" v podobě horší bezpečnostní situaci stále ještě čeká. A nepoučíme se z toho, co vidíme v jiných státech. Dělostřelectvo bude evidentně dále hrát důležitou roli na bojišti a mít možnost vlastními silami modernizovat, to co má podle jiných armád potenciál, se musí využít. Situace v ČR je taková, že i kdyby jste dnes zmobilizoval zálohy, tak jim dáte do ruky klacek a doporučení, aby si maskáče koupili někde v armyshopech.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     11:03 14.11.2020

     Jaké zálohy? My žádné vycvičené zálohy nemáme! A DANA nikdo do hutí nepošle. Po zařazení Ceasara půjdou do mobilizačních rezerv.

     Jaké zálohy? My žádné vycvičené zálohy nemáme! A DANA nikdo do hutí nepošle. Po zařazení Ceasara půjdou do mobilizačních rezerv.

     • marty_arty
      13:35 14.11.2020

      1) výcvik AZ 13.dp probíhá od roku 2016, odhadem mají cca75% naplněnost;
      2) 8 ks ShKH zůstane "ve službě" ve prospěch AZ;

      1) výcvik AZ 13.dp probíhá od roku 2016, odhadem mají cca75% naplněnost;
      2) 8 ks ShKH zůstane "ve službě" ve prospěch AZ;

     • Nesher
      10:23 15.11.2020

      Marty Jenže až budou v plném počtu zavedený Ceasary, měly by AZ přejít na tento systém. Vzhledem k tomu, že mají doplňovat profi jednotky na válečné počty a doplňovat ztráty, ...Zobrazit celý příspěvek

      Marty
      Jenže až budou v plném počtu zavedený Ceasary, měly by AZ přejít na tento systém. Vzhledem k tomu, že mají doplňovat profi jednotky na válečné počty a doplňovat ztráty, nedává jejich výcvik na jiném systému smysl. Dana půjde do skladu.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     13:02 14.11.2020

     "mít možnost vlastními silami modernizovat, to co má podle jiných armád potenciál, se musí využít." Sorry, ale todle je tak zjednodušující, až je to nesmysl. Co nám v dlouhodobém ...Zobrazit celý příspěvek

     "mít možnost vlastními silami modernizovat, to co má podle jiných armád potenciál, se musí využít."
     Sorry, ale todle je tak zjednodušující, až je to nesmysl. Co nám v dlouhodobém horizontu přinese modernizace Dan? Ta může mít smysl pouze za následujících podmínek:

     a) na modernizaci je navázán program pro výrobu nových moderních houfnic. To se nás netýká

     b) modernizace je natolik levná, že výsledný poměr cena/výkon bude lepší, než u nákupu nové tecniky. O tom u Dan dosti pochybuju, ale je to samozřejmě otázka do diskuse

     c) modernizace sice nepřinese lepší poměr cena/výkon, ale umožní provozovat něco, na co by jinak peníze v současné době nebyly a je to potřeba. To je evidentně situace Ukrajiny, ale ne naše.

     d) modernizace sice nepřinese lepší poměr cena/výkon, ale umožní odložit výdaje na pozdější dobu, kdy budou z nějakého důvodu výhodnější.

     Z kterého důvodu bychom měli Dany modernizovat? A a C se nás netýká. D čko je přesný opak než tvrdíš - že nás čeká bezpečnostní překvapení.

     Následující je názor laika, klidně mne opravte někdo, kdo do toho vidí více:

     Cílem AČR je vybudovat moderní dělostřelectvo interoperabilní s NATO. Peníze nalité do Dany nás k tomuto cíli nijak neposunou. Pokud by Dany měli reálně opravdu sloužit u záloh (a ne jen hnít v rezervách), tak musíme udržovat dvoje logitstické zázemí, což výslednou úsporu (oproti potenciální koupi dalších nových strojů) ještě sníží.

     Udržování Dan je lití peněz do okamžitých schopností, které ale z dlouhodobé perspektivy naší armádě moc nepřinese. Vzhledem k tomu, kolik toho naší armádě chybí, tak je IMHO daleko rozumnější investovat do věcí, které přinesou armádě nějakou další perspektivu rozvoje. Např. znovuzavedení raketometů, vybudování PVO apod. A ne lít poměrně velké peníze do výběhového prostředku, za který už nějakou rozumnou náhradu máme.Skrýt celý příspěvek

  • Gator
   21:43 15.11.2020

   Docela by mne zajímalo, jak si vede 126 ks Dan v Kazachstánu. Původně se jednalo o kusy, které zakoupil v r. 1988 SSSR a sloužily v Jeseníku u Střední skupiny vojsk. Po 90 roce ...Zobrazit celý příspěvek

   Docela by mne zajímalo, jak si vede 126 ks Dan v Kazachstánu. Původně se jednalo o kusy, které zakoupil v r. 1988 SSSR a sloužily v Jeseníku u Střední skupiny vojsk. Po 90 roce putovaly právě do Kazachstánu, kde zůstaly i po rozpadu SSSR. V únoru letošního roku jednal Kazašský velvyslanec s vedením Konštrukty o spolupráci ve zbrojních programech. Tak třeba se tam něco hejbe.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  22:27 13.11.2020

  Nieje tá úroveň pancierovania kabíny trochu málo? Však aj proti 7.62×39mm API BZ treba level 2.

  Nieje tá úroveň pancierovania kabíny trochu málo? Však aj proti 7.62×39mm API BZ treba level 2.

 • Scotty
  21:50 13.11.2020

  Kde jen k informacím o stavu českých Dan mohli přijít? Hmm... Mají v tom prsty zrádci nebo krtkové? Případně si mohli přečíst oficiální článek na stránkách ministerstva ...Zobrazit celý příspěvek

  Kde jen k informacím o stavu českých Dan mohli přijít? Hmm... Mají v tom prsty zrádci nebo krtkové? Případně si mohli přečíst oficiální článek na stránkách ministerstva obrany.
  /Dělostřelci mají v Jincích k dispozici 48 samohybných houfnic DANA. Podle velitele jineckého útvaru plukovníka gšt. Milana Kaliny je většina funkční s výjimkou osmi kusů. Jejich udržování v provozuschopnosti je ale podle něj náročné./
  https://www.mocr.army.cz/infor... Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   22:01 13.11.2020

   Díky, změněno

   Díky, změněno

   • Scotty
    22:32 13.11.2020

    Není zač. :) Jak jsem to četl tak se mi vybavilo že jsem už na tyhle počty narazil v souvislosti s nákupem Caesarů.

    Není zač. :) Jak jsem to četl tak se mi vybavilo že jsem už na tyhle počty narazil v souvislosti s nákupem Caesarů.

    • flanker.jirka
     22:38 13.11.2020

     A je po novinářské senzaci, ...

     A je po novinářské senzaci, ...

Načítám diskuzi...