Modernizovaná houfnice DANA-M ve výzbroji polské armády

Modernizovaná houfnice DANA-M ve výzbroji polské armády
DANA-M na MSPO 2020 / archív autora (Zvětšit)

Na polské vojenské výstavě MSPO 2020 polská armáda představila první modernizovanou kolovou samohybnou houfnici DANA-M. Přestavbu provedly polské firmy WZU (Wojskowe Zakłady Uzbrojenia) a EG Polska, ve spolupráci s českou Excalibur Army.

V letech 1983 až 1987 polská armáda v Československu nakoupila 111 samohybných houfnic vz. 77 DANA. V té době šlo o unikátní konstrukci plně srovnatelnou nebo dokonce převyšující západní dělostřelecké systémy ráže 155 mm. V letech 1979 až 1989 brány slovenských závodů ZTS Dubnica nad Váhom opustilo celkově 672 houfnic. Dnes je jejich největším uživatelem Polsko, Česká republika, Ázerbájdžán (DANA-M1M), Libye a Gruzie. Odvozené verze Zuzana v ráži 155 mm slouží na Slovensku a v Řecku.

V letech 2008 až 2014 polská armáda poslala čtyři houfnice DANA do Afghánistánu. Podle polských médií polští dělostřelci na houfnicích DANA oceňovali přesnost, spolehlivost, plně automatizovaný systém nabíjení i dobrou prostupnost terénem.

O polské houfnice DANA se již 25 let starají závody WZU z Grudziadze ‒ první houfnice DANA prošly renovací v tomto závodě v roce 1995. Celkem WZU provedly 180 renovací, některé houfnice tedy zavítaly do WZU dvakrát. Obecně výrobce doporučuje provádět technickou obnovu houfnic DANA každých deset let.

Polsko, podobně jako Česká republika, má stále značné zásoby dělostřelecké munice ráže 152 mm. V případě Polska jde asi o 400 000 dělostřeleckých granátů ráže 152 mm. Polsko se proto prozatím rozhodlo ponechat houfnice DANA v aktivní výzbroji a modernizovat všech 111 houfnic na standard DANA-M.


Propagační video houfnice vz. 77 DANA od polské společnosti WZU

Polsko počítá s vývojem vlastní kolové houfnice Kryl ráže 155 mm. Vývoj nových houfnic skončí nejdříve v roce 2022 a pak další roky potrvá, než se houfnice Kryl v požadovaných počtech dostanou do výzbroje polské armády.

Česká republika nakupuje nové houfnice CAESAR ráže 155 mm ‒ houfnice DANA se zakonzervují a přesunou do mobilizačních zásob.

Nyní k polské modernizaci DANA-M. V roce 2015 česká Excalibur Army začala v Polsku nabízet vylepšenou houfnici DANA-M1 CZ a od roku 2018 nejnovější verzi DANA M2. Kromě letoška Excalibur Army každoročně propagoval vylepšené houfnice DANA na polské výstavě MSPO v Kielcích.

O konečné podobě a rozsahu modernizace houfnic DANA rozhodly příslušné polské úřady v dubnu 2019. Upravený dělostřelecký systém získal označení DANA-M a přestavba proběhla podle licencovaných technických řešení polsko-české společnosti EG Polska. Firma na polském trhu zastupuje české společnosti Excalibur Army, TATRA TRUCKS a slovenskou MSM Holding. EG Polska rovněž dodává polským speciálním jednotkám lehké české minomety ANTOS ráže 60 mm.


Původní vz. 77 DANA vs. vylepšená DANA-M; větší foto / WZU

DANA-M tedy využívá technická řešení a dokumentaci vyvinuté Excalibur Army pro projekt DANA M2. Ve WZU projekt DANA M2 dále rozšířili a upravili podle potřeb polských ozbrojených sil. Jak se dozvěděly Armádní noviny, Excalibur army pro projekt DANA-M dodává některé komponenty, vybrané modernizační sestavy a zabezpečuje technickou a konzultační podporu při realizaci projektu v Polsku.

První kopie houfnic DANA-M zamíří nejdříve k 12. mechanizované brigádě 12 BZ (12 Brygada Zmechanizowana).

Projekt DANA-M je v podstatě kombinací generální opravy a částečné modernizace. Nejviditelnější změnou prošla kabina, pracovní prostor posádky, hydraulika a pohonný systém. Všechny změny jsou podrobně popsány v našem dva roky starém článku DANA M2 – nejnovější verze osvědčené houfnice se představuje. Hlavní takticko-technická data houfnice DANA-M lze vyčíst z prospektu WZU.

Nová přetlaková kabina má novou tepelnou / zvukovou izolaci a dosahuje balistické ochrany Level 1 dle STANAG 4569. Kabina získala čtyři rozměrná pancéřová (elektricky vyhřívaná) skla, která poskytují posádce nesrovnatelně lepší výhled. Kabina má nové nezávislé topení (vyvedené také do dělostřelecké nástavby), filtraci a klimatizaci. Posádka sedí na moderních protiminových sedačkách.

Palubní desky řidiče i velitele jsou zcela nové s digitálním rozhraním. Řidič má vlastní palubní počítač s digitálním displejem a elektronickými mapovými databázemi. Počítač také částečně kontroluje a upozorňuje na stav vozidla. Řidič může využívat tři přehledové kamery (s LED přísvitem), jednu zadní a dvě boční.


DANA M2

Současně jsou houfnice DANA-M již z dřívějška vybaveny polským systém řízení palby TOPAZ od společnosti  WB Electronics, včetně nového počítače velitele, komunikačními prostředky i moderním interkomem.

Díky dalším úpravám čtyřnápravového podvozku Tatra 815 se zlepšily jízdní vlastnosti, což se pozitivně projevilo na nižším pracovním zatížení řidiče. Dvanáctiválcový motor Tatra T3-930.52 dostal nové turbodmychadlo Holset HX50, mezichladič a novou spojku Sachs 430. Hydraulické ovládání dodávky paliva je nově nahrazeno elektronicky řízeným. Úprav a vylepšení se dočkalo sací i výfukové potrubí i systém filtrace paliva a vzduchu.

Výkon motoru se tak zvýšil z původních 254 kW (345 koní) při 2200 ot/min na 265 kW (360 koní) při 1900 ot/min. Současně došlo ke zvýšení maximálního točivého momentu a ke snížení spotřeby paliva. DANA-M má ve výsledku mnohem lepší jízdní vlastnosti, a to i přesto, že kvůli úpravám celková hmotnost narostla o 750 kg.

Vylepšená hydraulika rovněž urychlila vysouvání a zasouvání stabilizačních podpěr o polovinu, což výrazně zrychlilo zaujetí i opuštění palebné pozice.


První exemplář Dana-M na MSPO 2020; větší foto, větší foto / archív autora

Vzhledem k tomu, že v diskuzi pod článkem se rozproudí diskuze na téma, zda je lepší samohybná houfnice s nástavbou nebo bez nástavby, dovolíme si při této příležitosti nadhodit jednu úvahu:

Bojeschopnost a zranitelnost samohybných houfnic CAESAR neohrožuje ani tak nepřátelská dělostřelecká palba, jako spíše nedostatek munice, náhradních dílů, paliva, nevycvičenost posádky (zejména nabíječi musí být silově velmi zdatní) a aktivita nepřítele (např. letecké útoky) při přesunech. Je třeba si uvědomit, že podle současných představ vedení moderního boje nebude nebezpečí číhat jen na frontě, ale v celé hloubce fronty včetně zázemí.

Dá se tedy očekávat, že houfnice z boje vyřadí spíše jiná nebezpečí, než dělostřelecká přestřelka na frontě. 

Možná tedy stojí za to se spíše zaměřit na dostatečné zásoby moderní munice, náhradních dílů (tedy logistiku), intenzivní výcvik posádky (ke snížení nehodovosti, pro odstraňování poruch, k řádné údržbě) a také k výcviku přesunu houfnic na dlouhé vzdálenosti za využití moderních systémů maskování a jiných prvků pasivní ochrany.

Zdroj: MilMag

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová slovenská húfnica EVA

19. mája 2015 predstavil slovenský minister obrany Martin Glváč na veľtrhu IDET v Brne novú ľahkú ...

Armáda ČR obnovuje dělostřelectvo: Houfnice DANA zůstává

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje modernizovat 33 samohybných kolových houfnic (ShKH) vz. 77 ...

Houfnice DANA české armády mohou být modernizovány podle standardů NATO

Není žádným tajemstvím, že modernizace dělostřelectva české armády je více než nutná, protože jeho ...

DANA M2 – nejnovější verze osvědčené houfnice se představuje

Dělostřelecké systémy jsou nedílnou součástí pozemních sil moderních armád a konflikty ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Marcus
    10:39 17.09.2020

    Naprosto nechápu jaký má význam, že se DANY zakonzervují a přesunou do mobilizačních zásob. Proč???

    Naprosto nechápu jaký má význam, že se DANY zakonzervují a přesunou do mobilizačních zásob. Proč???

    • Clanek
      11:25 17.09.2020

      Je to takove pojisteni domacnosti. Dat je nekde do skladu nebude stat mnoho (stejne nemnoho by se ziskalo prodejem), a jsou tam pro strycka prihodu. A ano, vim jaka je jejich ...Zobrazit celý příspěvek

      Je to takove pojisteni domacnosti. Dat je nekde do skladu nebude stat mnoho (stejne nemnoho by se ziskalo prodejem), a jsou tam pro strycka prihodu. A ano, vim jaka je jejich bojova hodnota v dnesnim stavu, taky netvrdim ze je to kdovijaka pojistka, ale furt lepsi mit v tom skladu je nez tam nemit nic.Skrýt celý příspěvek

      • Marcus
        12:06 17.09.2020

        Kdyby je armáda prodala CSG, která by je modernizovala a vyvezla jako ty do Ázerbájdžánu, dávalo by to mnohem větší smysl. Něco by dostala armáda, něco by vydělaly domácí firmy a ...Zobrazit celý příspěvek

        Kdyby je armáda prodala CSG, která by je modernizovala a vyvezla jako ty do Ázerbájdžánu, dávalo by to mnohem větší smysl. Něco by dostala armáda, něco by vydělaly domácí firmy a byly by další výdělky na servisu a podpoře.... Ale takhle?
        Armádě budou někde zabírat místo, někdo se o to bude muset starat, hlídat. Takže zůstane zázemí 155mm i 152mm? Proč se přechází od kovových nábojek s prachovými váčky k celospalitelným prachovým modulům?
        A hlavně, kdo by v případě krize s nimi pracoval. AZ budou cvičit na Caesarech a celkově cvičit obsluhy na Caesar i Dany je nesmysl a dělat se to nebude. Nechápu to....Skrýt celý příspěvek

      • danny
        13:13 17.09.2020

        Drobný problém je, že přechodem na nový typ přecházíš i na jinou ráži atd... takže aby měly uloženky smysl, musíš zakonzervovat i opravárenské kapacity, díly a zajistit munici. A ...Zobrazit celý příspěvek

        Drobný problém je, že přechodem na nový typ přecházíš i na jinou ráži atd... takže aby měly uloženky smysl, musíš zakonzervovat i opravárenské kapacity, díly a zajistit munici. A pak už si říkám, jak to s těma úsporama vypadá..Skrýt celý příspěvek

        • Clanek
          17:08 17.09.2020

          Ja ale nemluvim o uspore, ale o pojistce. Pojistka je naklad, proti sanci budouciho plneni. Kdyz se nevyuzije tak jsem ji platil zbytecne, ale pokud se neco semele tak s pojistkou ...Zobrazit celý příspěvek

          Ja ale nemluvim o uspore, ale o pojistce. Pojistka je naklad, proti sanci budouciho plneni. Kdyz se nevyuzije tak jsem ji platil zbytecne, ale pokud se neco semele tak s pojistkou nezustanu bez auta, bez domu, bez penez... To je jeji cela pointa. Pojistka jako takova neni uspora.
          DANA neni nijak zasadne dobra pojistka, ale furt to pojistka je, a kdyz ji budu nekdy nedejboze potrebovat tak dostanu adekvatni plneni. Za me lepsi nez ji za cenu srotu prodat CSG, aby si na tom trhla kseft, a aby to koncilo nekde v tom Azerbajdzanu.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            17:52 17.09.2020

            Munice máme málo už dnes, nová se už kupovat nebude. Lidi také budou jen zapomínat. K čemu budou děla bez munice a obsluhy... jen kus šrotu za který se bude platit.

            Munice máme málo už dnes, nová se už kupovat nebude. Lidi také budou jen zapomínat. K čemu budou děla bez munice a obsluhy... jen kus šrotu za který se bude platit.

          • Marcus
            20:12 17.09.2020

            Přesně tak, kdy´by se všechny zbylé DANY prodaly a za ně se koupilo do mobilizačních zásob i jen pár Caesarů, bude lépe. Stejná zbraň, stejná ráže, stejná obsluha. A i kdyby v ...Zobrazit celý příspěvek

            Přesně tak, kdy´by se všechny zbylé DANY prodaly a za ně se koupilo do mobilizačních zásob i jen pár Caesarů, bude lépe. Stejná zbraň, stejná ráže, stejná obsluha. A i kdyby v nouzi největší ty Caesary měly posloužit jako zdroj náhradních dílů, budou užitečnější než DANY.Skrýt celý příspěvek

          • Marcus
            20:16 17.09.2020

            Takže lepší když armáda bude platit za uskladnění šrotu, který ji k ničemu není a užírá ji peníze, než aby na nich armáda něco trhla a zároveň na nich něco trhly domácí podniky ...Zobrazit celý příspěvek

            Takže lepší když armáda bude platit za uskladnění šrotu, který ji k ničemu není a užírá ji peníze, než aby na nich armáda něco trhla a zároveň na nich něco trhly domácí podniky potažmo stát a zaměstnanci? Super strategie :DSkrýt celý příspěvek

          • Migi
            20:25 17.09.2020

            O jakem prodeji mluvíte? Nikdo nám za ne pravděpodobně nedá víc, než je cena železa. Takže za všechny Daný by jsme si mohli koupit do Caesara tak maximálně par nábojů....

            O jakem prodeji mluvíte? Nikdo nám za ne pravděpodobně nedá víc, než je cena železa. Takže za všechny Daný by jsme si mohli koupit do Caesara tak maximálně par nábojů....

          • Marcus
            20:39 17.09.2020

            Tak pokud by měly jen cenu železa, tak nechápu proč je draze skladovat a zabírat s nimi místo? On to žádný balík nebude, ale za tu stovku nebo kolik jich máme by mohlo něco být. ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak pokud by měly jen cenu železa, tak nechápu proč je draze skladovat a zabírat s nimi místo? On to žádný balík nebude, ale za tu stovku nebo kolik jich máme by mohlo něco být. Pokud by někdo z toho šrotu jak píšete, ale i přesto vysekal výdělek pro domácí firmy a stát, jedině lépe, ne?Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            06:56 18.09.2020

            Marcus. Chápu váš postoj a v podstatě máte pravdu. Ale ona to prostě pojistka je. I armáda je prostě sužována jistou byrokracií a nemůže si jen tak dovolit rozprodávat státní ...Zobrazit celý příspěvek

            Marcus. Chápu váš postoj a v podstatě máte pravdu.
            Ale ona to prostě pojistka je. I armáda je prostě sužována jistou byrokracií a nemůže si jen tak dovolit rozprodávat státní majetek. Navíc ze samotného prodeje by AČR měla prd. Armáda si také musí držet nějaké rezervy a je zase otázkou jestli vám vláda uvolní několik stovek miliónů na pořízení CAESARŮ které budou hnít někde ve skladě, ten CAESAR příjde na cca 100 mega za kus.
            Skladování DANY naproti tomu nejspíš moc drahé nebude. Ano nějaké peníze to stát bude, ale prakticky ty stejné jako skladování nových CAESARŮ s tím, že DANY nemusíme kupovat. Navíc ty DANY se budou skladovat do doby než skončí životnost munice a to může být odhadem kolik cca 10 ; 20 možná 30 let?
            V té době už budou CAESARY zajeté a budeme moct ty co máme klidně přeřadit do rezerv a nahradit je novými a nikdo nebude remcat, že se zbytečně utrácí stovky miliónů.
            Takže i když chápu to co píšete a tak nějak uznávám, že logičtější by bylo DANY vyřadit a do rezerv dát něco novějšího, tak prostě AČR není v pozici aby si to mohla teď dovolit.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            13:58 18.09.2020

            Armáda sice nemůže jen tak rozprodávat svůj majetek, ale tady se bavím o 30+.let staré technice! Munice bude mít různou životnost, ale fakticky už dnes ji máme málo pro ty děla co ...Zobrazit celý příspěvek

            Armáda sice nemůže jen tak rozprodávat svůj majetek, ale tady se bavím o 30+.let staré technice! Munice bude mít různou životnost, ale fakticky už dnes ji máme málo pro ty děla co se používají! Takže prodat, darovat jak děla, tak munici.

            ACR je zrovna v pozici kdy si může, ale musí dovolit šetřit! Tam kde to má smysl
            staré děla, staré tanky. Protože, ty peníze pak chybí právě na tu novu výzbroj.Skrýt celý příspěvek

          • Mbelda
            19:06 18.09.2020

            Marcus, jak tu píše Klimesov. Do mobilizačních záloh jde vesměs vyřazená technika. Sa 58, UKl 59, pistole vz.82 tohle je taky uskladněno, všechno mimo ráži nato. Nedospěl čas je ...Zobrazit celý příspěvek

            Marcus, jak tu píše Klimesov. Do mobilizačních záloh jde vesměs vyřazená technika. Sa 58, UKl 59, pistole vz.82 tohle je taky uskladněno, všechno mimo ráži nato. Nedospěl čas je úplně odepsat.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    08:05 17.09.2020

    kolik ta modernizace může tak stát ? Tipuju kolem 30mil.Kč/ks, pokud se nemusí na věži nic měnit, např. hlaveň. Modernizací se získá vylepšený podvozek s moderní kabinou, sřp, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    kolik ta modernizace může tak stát ? Tipuju kolem 30mil.Kč/ks, pokud se nemusí na věži nic měnit, např. hlaveň. Modernizací se získá vylepšený podvozek s moderní kabinou, sřp, ale zůstane krátký dostřel, sovětská ráže a žádná možnost inteligentní munice. Je to takové neutrální rozhodnutí, spíš lehce pozitivní, pokud by to šlo zapojit do digitálního systému velení a řízení palby, tak bych to přivítal i v AČR, ačkoliv 52ks Caesarů je množství děl vyšší, než mají mnohé státy NATO.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      08:38 17.09.2020

      Palebné síly není nikdy dost :)

      Palebné síly není nikdy dost :)

    • Klimesov
      09:19 17.09.2020

      Osobně si myslím, že modernizovat DANY v rámci AČR už nemá smysl. AČR stejně přechází na standart NATO, AZ se to moc nehodí, nebo spíše jak píše dole Nesher, AZ jsou podřízeni ...Zobrazit celý příspěvek

      Osobně si myslím, že modernizovat DANY v rámci AČR už nemá smysl.
      AČR stejně přechází na standart NATO, AZ se to moc nehodí, nebo spíše jak píše dole Nesher, AZ jsou podřízeni přímo dělostřelcům a vlastní nemají, a kdo ví jak je to s municí v ČR.
      Vyrábí se ještě vůbec v ČR munice 152 mm pro potřeby AČR? A jaká je vůbec doba exspirace v ČR? 60 - 70 let? Kolik té munice co je ve skladu má životnost delší než cca 10 - 15 let? atd. atd.
      Tohle jsou otázky, které taky ovlivňují výběr a pořizování vojenské techniky a upřímně pokud jednoduše uskladněná munice 152 mm má životnost ještě do 10-ti let tak je zbytečné vrážet těžké prachy do modernizace něčeho co za těch cca 10 let už nakonec nebudete ani potřebovat, protože to nebudete mít čím krmit.
      Jasně včil odhaduji a přiznávám přesné informace k mým otázkám nemám, a i já bych byl rád kdyby ti co je mají mně poopravili. Zlobit se nebudu.
      Jen dávám příklad toho co všechno může výběrové řízení ovlivnit a že prostě může nastat situace kdy je lepší aby zbraň dosloužila tak jak je a zbytečně do ní nevrážet prachy.
      Ale samozřejmě pokud je situace s výrobou munice a její životnosti jiná, tak to co píšete by dávalo smysl a nebylo by marné do toho investovat, a to i v případě že by se DANY nacházely pouze jako skladovak a vytáhli se jen na nějaké odzkoušení jestli fungují :-)Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    20:40 16.09.2020

    V reálu je kabina velmi krásná, sváry jsou pěkné atd. Celkově jsem rád, že nezůstane jen u prototypu a opravdu se zavede do služby. Nutno podotnout, že jsem rád, že se tak nestane ...Zobrazit celý příspěvek

    V reálu je kabina velmi krásná, sváry jsou pěkné atd. Celkově jsem rád, že nezůstane jen u prototypu a opravdu se zavede do služby. Nutno podotnout, že jsem rád, že se tak nestane u AČR. Přeci jen my chceme provozovat jeden typ houfnice, ne jak poláci 3... (Krab, Kryl, Dana).

    Pokud jde o AČR, tak možnosti podpůrné houfnice ráže 105 mm by snad dokázal slušně suplovat věžový minomet ráže 120 mm, tedy i s možností přímé palby. Klidně si to nechám vyvrátit, ale mě to přijde jako ideální možnost sjednocení výzbroje. Všechno ostatní by měly obhospodařit houfnice ráže 155 mm nebo granátomety.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      20:45 16.09.2020

      Přímá palba u minometů je snad na jeden kilometr. Má to smysl? 105mm houfnice ti vystřelí skoro až 19km, to se s minometem nedá srovnat. Prostě je fajn mít ve výzbroji obojí. ...Zobrazit celý příspěvek

      Přímá palba u minometů je snad na jeden kilometr. Má to smysl?
      105mm houfnice ti vystřelí skoro až 19km, to se s minometem nedá srovnat. Prostě je fajn mít ve výzbroji obojí. Lehkou houfnici i minomet.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      22:02 16.09.2020

      Jasně, nemůžeme provozovat dva typy houfnic, když na jednu máme doma vše a sklady s municí :-D :-D :-D kdo jiný by si mohl dovolit provozovat Dany, když ne země původu? provoz Dany ...Zobrazit celý příspěvek

      Jasně, nemůžeme provozovat dva typy houfnic, když na jednu máme doma vše a sklady s municí :-D :-D :-D kdo jiný by si mohl dovolit provozovat Dany, když ne země původu? provoz Dany pro nás nebude žádny velký problém a zátěž navíc.
      Tak že budeme provozovat až 4 typy vrtulníků, všechny samozřejmě ze zahraničí.Skrýt celý příspěvek

      • skelet
        23:40 16.09.2020

        V reálu je země původu Slovensko, takže my si poradíme jen s podvozkem. A tím co dokáže vyprodukovat e
        Explosia. Což se bude fit i u nových houfnic.

        V reálu je země původu Slovensko, takže my si poradíme jen s podvozkem. A tím co dokáže vyprodukovat e
        Explosia. Což se bude fit i u nových houfnic.

        • skelet
          23:40 16.09.2020

          Fit=dít

          Fit=dít

        • Jura99
          00:14 17.09.2020

          v realu to ani Polakum nerepasuji Slovaci ale ceska STV Group.

          v realu to ani Polakum nerepasuji Slovaci ale ceska STV Group.

      • Klimesov
        07:15 17.09.2020

        Tak ono i z tohoto článku tak nějak vyplývá, že Polsko nechce provozovat 3 samohybné houfnice, ale v budoucnu jen dvě. (Krab a Kryl) Jednu na pásovém podvozku, jednu na kolovém ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak ono i z tohoto článku tak nějak vyplývá, že Polsko nechce provozovat 3 samohybné houfnice, ale v budoucnu jen dvě. (Krab a Kryl) Jednu na pásovém podvozku, jednu na kolovém podvozku. Modernizace DANY v Polské armádě je více méně opět dočasné řešení než bude dokončena houfnice Kryl. Polsko má jednoduše větší ambice, jak co se týče velikosti armády, tak i množstvím zbraní vyráběných přímo v Polsku než Česká Republika. A z toho také plynou patřičné problémy, komplikace a časová prodleva. Tak se hold občas musí sáhnout k dočasnému řešení.
        AČR má o něco menší ambice, tak si může dovolit jít jinou cestou. Zvláště když už v České Republice jsme schopni montovat podvozek jako platformu pro potřebné houfnice. Takže nikde nevidím problém :-)
        Jedná se o odlišné armády, tudíž se přistupuje k odlišným řešením.

        Co se týče vrtulníků. Neznám žádnou českou firmu, která by dokázala vyvinout a vyrábět vrtulníky, které by byly schopny pokrýt potřeby AČR. Takže tady budeme vždy závislí na zahraničí.
        Navíc o tom kolik typů bude AČR provozovat je ještě brzo mluvit. Neví se totiž co nakonec nahradí W-3A, Mi-8, Mi-17, Mi-171š, Mi-24. Teď lze jen říci, že se nakupuje systém H-1 a vyřazovat se budou Mi-24. ergo o moc typů se nám to nenavýší a AČR zůstane prakticky na stejném, akorát se zvýší její schopnosti :-)Skrýt celý příspěvek

    • Marcus
      10:17 17.09.2020

      Stejně tak by podpůrnou houfnici dokázal suplovat tank leký/střední/vozidlo palebné podpory na podvozku IFV. Dnešní ráže 105 nebo 120 jsou jsou obě perspektivní a se spojenci ...Zobrazit celý příspěvek

      Stejně tak by podpůrnou houfnici dokázal suplovat tank leký/střední/vozidlo palebné podpory na podvozku IFV. Dnešní ráže 105 nebo 120 jsou jsou obě perspektivní a se spojenci kompatibilní. Třeba 105mm věž Cockerill dovoluje náměr kanonu +42°. Posádka vozidla je tímto způsobem schopná vést nepřímou palbu na cíle vzdálené až 10 km a munice je lehčí a levnější. Naproti tomu s palebnou silou věže 120mm Leonardo se dostáváme na úroveň středních tanků a smázli by jsme si náhradu T72.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    16:17 16.09.2020

    Musím říct, že se mi tahle modernizace líbí. Úprava drobností, které ale posunují podstatné vlastnosti a přitom nemusí stát raketu. Jako např. úpravy motoru a hydrauliky. O montáži ...Zobrazit celý příspěvek

    Musím říct, že se mi tahle modernizace líbí. Úprava drobností, které ale posunují podstatné vlastnosti a přitom nemusí stát raketu. Jako např. úpravy motoru a hydrauliky. O montáži TOPAZu ani nemluvím, za mě nejsympatičtější systém řízení palby. Navíc počet k modernizaci určených kousků a zásoba munice dané ráže je taková, že to celé působí jako hodně smysluplný počin.Skrýt celý příspěvek

    • satai
      17:39 16.09.2020

      Co konkrétně je ti na TOPAZu sympatického?

      Co konkrétně je ti na TOPAZu sympatického?

      • danny
        10:29 17.09.2020

        satai: v podstatě hrozný banality. Zavedení do služby bez humbuku a skandálů. Celkem splněné termíny a deklarovaná očekávání. Překvapivě dobrý feedback od spojenců ze společných ...Zobrazit celý příspěvek

        satai: v podstatě hrozný banality. Zavedení do služby bez humbuku a skandálů. Celkem splněné termíny a deklarovaná očekávání. Překvapivě dobrý feedback od spojenců ze společných cvičení NATO, a to i ze strany USA. Samozřejmost, s jakou se do něj úspěšně daří zaintegrovat starou i novou techniku, východní i západní produkce. Šlapou jim v tom minomety, archaické Gvozdiky, Dany, Krab... Přiměřená cena.Skrýt celý příspěvek

    • Trener
      20:39 16.09.2020

      Mně také... Ale stejně vyvinout tenkrát Danu byl skvělý počin... Jak je to s odolností kabin stará x nová? Stará je asi o trošku lépe balisticky tvarovaná, ale asi nemá ...Zobrazit celý příspěvek

      Mně také... Ale stejně vyvinout tenkrát Danu byl skvělý počin... Jak je to s odolností kabin stará x nová? Stará je asi o trošku lépe balisticky tvarovaná, ale asi nemá neprůstřelná skla a proto ty příklopné dekly. Naopak u nové, s tím, že je z ní lepší výhled při jízdě. Řeší se u vojenské techniky odraz slunce od lesklých ploch během stání atd.? Vím, že i pod maskovací sítí je to (asi) vidět.Skrýt celý příspěvek

      • Sergej7490
        08:08 17.09.2020

        Stara je na tom dost blbo. Kedze je balisticky ako tak odolna len z predu. To iste nadstavba. Neviem ci sa to tykalo vsetkych serii, prvých urcite. Skla su fajn, ale nesmu po vas ...Zobrazit celý příspěvek

        Stara je na tom dost blbo. Kedze je balisticky ako tak odolna len z predu. To iste nadstavba. Neviem ci sa to tykalo vsetkych serii, prvých urcite.
        Skla su fajn, ale nesmu po vas strielat. Proti poskodeniu (napr.) crepinami su kovove kryty jednoznacny prinos, aj ked kazia esteticky dojem.
        Co moje informacie siahaju, tak velkorozmerne nepriestrelne skla maju zivotnost cca 7 rokov, potom by sa mali vymenit (mikropraskliny ?)Skrýt celý příspěvek

  • Double
    14:49 16.09.2020

    nova kabina je cisty grc

    nova kabina je cisty grc

    • Miroslav
      20:09 16.09.2020

      Možno keby si tam mal sedieť v ostrej bojovej zóne, by si aj zmenil názor

      Možno keby si tam mal sedieť v ostrej bojovej zóne, by si aj zmenil názor

    • Danieeel
      22:49 16.09.2020

      OK, tvoj nazor. Moj nazor je, ze oproti nasej novej Zuzane - ala mile anglicatko - je toto "uplne ober sexi cool". + jednoznacne funkcnost, ako pise Miroslav. (S takym laufom na ...Zobrazit celý příspěvek

      OK, tvoj nazor.
      Moj nazor je, ze oproti nasej novej Zuzane - ala mile anglicatko - je toto "uplne ober sexi cool".
      + jednoznacne funkcnost, ako pise Miroslav. (S takym laufom na streche sa fakt musi trocha tazsie vytacat alebo parkovat - najma pri tescu okolo tretej poobede... )Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    13:52 16.09.2020

    Mojou otázkou je, či by sa využitie minimálne 105 mm húfnic nenašlo napr. u 43. výsadkového pluku. 105 mm húfnice M119A3 majú napr. ešte stále u 101., 82. výsadkovej, 10. horskej ...Zobrazit celý příspěvek

    Mojou otázkou je, či by sa využitie minimálne 105 mm húfnic nenašlo napr. u 43. výsadkového pluku. 105 mm húfnice M119A3 majú napr. ešte stále u 101., 82. výsadkovej, 10. horskej divízie US Army alebo L118 u 3. komando brigády kráľovskej námornej pechoty. Tie sú vybavené systémom riadenia paľby, takže aj s "hlúpou" muníciou a dostrelom min. 17 km dokážu ešte stále poskytnúť pomerne účinnú delostreleckú podporu. Neviem koľko výrobcov ich dnes ešte vyrába, napr. Nexter má v ponuke húfnicu LG1. S váhou 1650 kg by mohli byť snáď aj ťažené za ľahkými výsadkovými alebo útočnými vozidlami, poprípade v podvese UH-1Y alebo Mi-17.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
      14:58 16.09.2020

      Uff... pardon, UH-1Y unesie v podvese len 2200 kg takže s tým nie, ale pod Mi-17 určite by to šlo, poprípade výsadok na padáku...

      Uff... pardon, UH-1Y unesie v podvese len 2200 kg takže s tým nie, ale pod Mi-17 určite by to šlo, poprípade výsadok na padáku...

      • Sgt Murphy
        15:01 16.09.2020

        Krista čo to trepem... M119A3 váži 2100 kg, L118 váži 1800 kg, LG1 váži 1650 kg... takže aj UHčka by to zvládli...

        Krista čo to trepem... M119A3 váži 2100 kg, L118 váži 1800 kg, LG1 váži 1650 kg... takže aj UHčka by to zvládli...

    • Lukas
      19:22 16.09.2020

      "Standardowy" temat przy okazji wojsk powietrznodesantowych. Sprawiłeś sobie ile śmigłowców Mi-17 potrzeba aby przewieźć - 1 haubice + obsługę + amunicje? Owszem do "rajdu" 1 ...Zobrazit celý příspěvek

      "Standardowy" temat przy okazji wojsk powietrznodesantowych.

      Sprawiłeś sobie ile śmigłowców Mi-17 potrzeba aby przewieźć
      - 1 haubice + obsługę + amunicje?

      Owszem do "rajdu" 1 działem gdzieś w Afryce to można o tym myśleć.
      W praktyce jednak potrzebujesz ciężkich śmigłowców...Skrýt celý příspěvek

      • Sgt Murphy
        21:45 16.09.2020

        Royal Marines, ktorá lieta s Commando Helicopter Force, ktorá operuje s vrtuľníkmi Merlin Mk4 a AW-159 Wildcat. Vrtuľníky Chinook HC6 u Royal Navy nájdeš len pre potreby Special ...Zobrazit celý příspěvek

        Royal Marines, ktorá lieta s Commando Helicopter Force, ktorá operuje s vrtuľníkmi Merlin Mk4 a AW-159 Wildcat. Vrtuľníky Chinook HC6 u Royal Navy nájdeš len pre potreby Special Boat Service z výzbroje 7 Squadron RAF, ktorá patrí pod Joint Special Forces Aviation Wing. Ostatné vrtuľníky Chinook patria RAF, s ktorými operuje Support Helicopter Force. Samozrejme, vrtuľníky Chinook spolu s helikoptérami Apache AH1 môžu byť pre potreby Royal Navy a Royal Marines v rámci niektorej Expeditionary Force vyčlenené v rámci Joint Helicopter Command, ale Royal Navy a Royal Marines primárne operuje s medium-lift AW-101.

        U US Army je to trochu inak. Pod každú divíziu je zaradená aj jedna Combat Aviation Brigade. Tá operuje s 30 ks vrtuľníkmi UH-60M a 12 ks CH-46. Divízia má pod sebou ale tiež ťažšie 155 mm kanóny M777A3, takže vzdušný transport ľahších M119A3 sa vykonáva aj s pomocou medium-lift UH-60M.Skrýt celý příspěvek

        • Sgt Murphy
          21:49 16.09.2020

          Pardon, CH-47 (nie CH-46...), čo tým chcem ale povedať? Že pokiaľ by pre potreby 43. pluku bolo zaradených do výzbroje niekoľko málo ťažených húfnic, určite by si s nimi poradili ...Zobrazit celý příspěvek

          Pardon, CH-47 (nie CH-46...), čo tým chcem ale povedať? Že pokiaľ by pre potreby 43. pluku bolo zaradených do výzbroje niekoľko málo ťažených húfnic, určite by si s nimi poradili aj medium-lift Mi-17.Skrýt celý příspěvek

          • Sgt Murphy
            22:07 16.09.2020

            Beztak 43. pluk nebude o veľkosti, aby sám vykonával nejaké rozsiahle operácie, ale v rámci nejakého kontingentu napr. pod Francúzmi, Britmi alebo Američanmi... no a keď nastane ...Zobrazit celý příspěvek

            Beztak 43. pluk nebude o veľkosti, aby sám vykonával nejaké rozsiahle operácie, ale v rámci nejakého kontingentu napr. pod Francúzmi, Britmi alebo Američanmi... no a keď nastane veľmi veľký prúser, bude nasadený v rámci NATO Very High Readiness Joint Task Force. Takže sa bez tých CH-47 určite nejako zaobíde.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
      20:34 16.09.2020

      Jenže 43. výsadkový pluk má být spíš něco jako rangers (byť to přirovnání trochu kulhá), takže jen minomety a PTŘS.

      Jenže 43. výsadkový pluk má být spíš něco jako rangers (byť to přirovnání trochu kulhá), takže jen minomety a PTŘS.

      • Sgt Murphy
        01:51 17.09.2020

        No... to je pekné, ale 75th Ranger Regiment je už jednotka SOF (čo výsadkový pluk nebude), aj keď napriek tomu v ich výzbroji nájdeš aj ťažšie vozidlá, napr. Stryker (aj vo verzii ...Zobrazit celý příspěvek

        No... to je pekné, ale 75th Ranger Regiment je už jednotka SOF (čo výsadkový pluk nebude), aj keď napriek tomu v ich výzbroji nájdeš aj ťažšie vozidlá, napr. Stryker (aj vo verzii so 120 mm mínometom) alebo Pandur I 6x6 (AGMS) a podľa operačnej potreby sú k nim priraďované jednotky z regulárnej armády (výsadkári), napr. delostrelci s ťaženými húfnicami. Preto som 43. výsadkový pluk porovnával s 3 Commando Brigade Royal Marines, ktoré už majú delostrelcov v ich organickej štruktúre. 75th Ranger Regiment by sme potom možno mohli porovnávať so Special Forces Support Group, ktorý tvoria podporný element pre SAS a SBS, aj keď toto porovnanie by tiež nebolo úplne presné. 43. výsadkový pluk by sme snáď mohli ešte porovnávať s britskými Paras (Parachute Regiment), ktorých ale jeden prápor je pričlenený pre potreby SFSG, a ďalej celý regiment je potom súčasťou 16 Air Assault Brigade, ktorý majú opäť delostrelectvo už vo svojej organickej štruktúre, spolu s vrtuľníkovým letectvom, takže zas ani toto porovnanie by nebolo úplne presné.Skrýt celý příspěvek

        • Nesher
          08:51 17.09.2020

          Já se s tebou nepřu, jen říkám jaká je koncepce AČR. Byť formálně 43. pluk k SOF armáda neřadí, to dělení na komanda ( zesílené roty), lehká výzbroj, koncentrace na úderné operace ...Zobrazit celý příspěvek

          Já se s tebou nepřu, jen říkám jaká je koncepce AČR. Byť formálně 43. pluk k SOF armáda neřadí, to dělení na komanda ( zesílené roty), lehká výzbroj, koncentrace na úderné operace menších jednotek, CSAR atp. k tomu inklinuje. Tedy podle oficiální koncepce bude mít výsadkový pluk jen tažené minomety a PTŘS.Skrýt celý příspěvek

          • Sgt Murphy
            11:53 17.09.2020

            Úlohy 43. výsadkového pluku indikujú, že to bude komando jednotka, ale nie SOF. Ale nemám potrebu sa tu naťahovať.

            Úlohy 43. výsadkového pluku indikujú, že to bude komando jednotka, ale nie SOF. Ale nemám potrebu sa tu naťahovať.

        • Torong
          09:32 17.09.2020

          Jenže 75th Rangers taky nejsou SOF. Je to jednotka lehké pěchoty. Speciální je dělá pouze to, že mají extrémně krátkou dobu reakce a to prakticky kdekoli na Zemi. A taky to, že ...Zobrazit celý příspěvek

          Jenže 75th Rangers taky nejsou SOF. Je to jednotka lehké pěchoty. Speciální je dělá pouze to, že mají extrémně krátkou dobu reakce a to prakticky kdekoli na Zemi. A taky to, že testují nové vybavení a strategie.Skrýt celý příspěvek

          • Sgt Murphy
            11:21 17.09.2020

            Torong sorry ale ty si dobre zadrel teraz...

            Torong sorry ale ty si dobre zadrel teraz...

          • Torong
            14:38 17.09.2020

            Ne, nezadřel. Nepleť si to s jednotkami Rangers za 2 sv. války nebo kursem Rangers. Naše 43. skutečně bude plnit podobné úkoly jako 75th Rangers.

            Ne, nezadřel. Nepleť si to s jednotkami Rangers za 2 sv. války nebo kursem Rangers. Naše 43. skutečně bude plnit podobné úkoly jako 75th Rangers.

          • Sgt Murphy
            15:16 17.09.2020

            75th Ranger Regiment je jednotka spadajúca pod USASOC (United States Army Special Operations Command) a je to jednotka SOF (Special Operations Force). Čo z nich robí SOF je ...Zobrazit celý příspěvek

            75th Ranger Regiment je jednotka spadajúca pod USASOC (United States Army Special Operations Command) a je to jednotka SOF (Special Operations Force). Čo z nich robí SOF je výberové konanie, výcvik (34 týždňov) a určenie - jednotka sa špecializuje na úderné akcie a CSAR, po zemi alebo zo vzduchu.

            Avšak nieje to jednotka SF (Special Forces), pokiaľ narážaš na to. Tou sú zelené barety u ktorých je výcvik ešte o niečo dlhší a náročnejší a vykonávajú celé spektrum špeciálnych operácií.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          13:31 17.09.2020

          Sgt Murphy To je jen slovíčkaření. Ve skutečnosti si ty jednotky budou koncepcí a úkoly podobné. Rozhodně budou mít blíž k Rangers než třeba k jednotkám spadajících pod 82. ...Zobrazit celý příspěvek

          Sgt Murphy
          To je jen slovíčkaření. Ve skutečnosti si ty jednotky budou koncepcí a úkoly podobné. Rozhodně budou mít blíž k Rangers než třeba k jednotkám spadajících pod 82. výsadkovou divizi.Skrýt celý příspěvek

          • Sgt Murphy
            15:35 17.09.2020

            S tým súhlasím a nikde to nepopieram. Ale pokiaľ si čítal moje predošlé príspevky, tak aj Rangers, aj britské komando jednotky, majú delostrelectvo buď vo svojej organickej ...Zobrazit celý příspěvek

            S tým súhlasím a nikde to nepopieram. Ale pokiaľ si čítal moje predošlé príspevky, tak aj Rangers, aj britské komando jednotky, majú delostrelectvo buď vo svojej organickej štruktúre alebo k nim môžu byť priradené v "combined arms" operáciách z "regulárnych" výsadkových jednotiek a pokiaľ viem, AČR nemá "regulárne výsadkové jednotky" vybavené ťaženými húfnicami, ktoré by mohli poskytovať delostreleckú palebnú podporu pre úlohy 43. výsadkového pluku.Skrýt celý příspěvek

    • Migi
      20:31 17.09.2020

      Ne, nenašlo. 43. Bude dělat ukolová uskupení o velikosti posílené roty. Ty příklady co uvádíte jsou svazky o velikosti divize respektive brigády. Rozdíl ve velikosti je právě to, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne, nenašlo. 43. Bude dělat ukolová uskupení o velikosti posílené roty. Ty příklady co uvádíte jsou svazky o velikosti divize respektive brigády. Rozdíl ve velikosti je právě to, proč je nesmysl aby Chrudim měla vlastní děla.Skrýt celý příspěvek

      • Sgt Murphy
        14:12 18.09.2020

        To je tiež pravda, voči tomuto argument nemám.

        To je tiež pravda, voči tomuto argument nemám.

  • Nesher
    11:12 16.09.2020

    Jen malá poznámka, DANA po příchodu Ceasarů nepůjdou k AZ, ale budou zakonzervovány a umístěny do mobilizačních skladů pro případ války. Jediní členové AZ, kteří mají co dočinění ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen malá poznámka, DANA po příchodu Ceasarů nepůjdou k AZ, ale budou zakonzervovány a umístěny do mobilizačních skladů pro případ války.
    Jediní členové AZ, kteří mají co dočinění s dělostřelectvem jsou příslušníci baterie AZ přímo u dělostřeleckého pluku a ti budou, stejně jako všechny jednotky AZ přímo u útvarů, používat standardní výzbroj, v tomto případě Caesar.
    A ještě jedna věc, nabíječ u Ceasara, pokud koupíme "dánskou" verzi nemusí být žádný Rambo. Podává jen samospalitené nábojky, projektil samotný (který je opravdu těžký) nabíjí automat.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      11:43 16.09.2020

      Nevíte jak je to s tažnými houfnicemi v AČR? Je v plánu si je ponechat, v budoucnu nahradit za jiný typ tažné houfnice a nebo se jich postupně zbavit?

      Nevíte jak je to s tažnými houfnicemi v AČR? Je v plánu si je ponechat, v budoucnu nahradit za jiný typ tažné houfnice a nebo se jich postupně zbavit?

      • Scotty
        11:47 16.09.2020

        AČR už žádné tažené houfnice nemá.

        AČR už žádné tažené houfnice nemá.

      • Nesher
        11:49 16.09.2020

        AČR již žádné tažené houfnice nemá, poslední vyřadila někdy na počátku milénia. Jedinými taženými dělostřeleckými systémy s ráží nad 100 mm jsou minomety 120 mm vz. 82 PRAM. A i ty ...Zobrazit celý příspěvek

        AČR již žádné tažené houfnice nemá, poslední vyřadila někdy na počátku milénia. Jedinými taženými dělostřeleckými systémy s ráží nad 100 mm jsou minomety 120 mm vz. 82 PRAM. A i ty mají být nahrazeny samohybným systémem.
        Takže odpověď je ne, nemá a ani je neplánuje.Skrýt celý příspěvek

      • Klimesov
        11:51 16.09.2020

        Dík pánové za informace. Vyřazený tažných houfnic mi teda nějak uniklo :-)

        Dík pánové za informace. Vyřazený tažných houfnic mi teda nějak uniklo :-)

        • Charlie
          13:26 16.09.2020

          Nechci bejt nějakej grammar nazi, každej se někdy splete (já sem u jinýho článku blbě odečetl 90-75), ale zaměňujete pojmy tažný a tažený. Přídavné jméno "tažný" označuje věc, ...Zobrazit celý příspěvek

          Nechci bejt nějakej grammar nazi, každej se někdy splete (já sem u jinýho článku blbě odečetl 90-75), ale zaměňujete pojmy tažný a tažený.

          Přídavné jméno "tažný" označuje věc, která něco tahá, třeba kůň.

          Oproti tomu "tažený" je věc, která nemá vlastní pohon a něco jiného s ní pohybuje - tažený přívěs, tažená houfnice atp.Skrýt celý příspěvek

          • Kusa
            13:34 16.09.2020

            No a pak jsou tu lidi jako já (dyslektik), kteří si ani nevšimly že někdo používá tažný a někdo tažený :-)

            No a pak jsou tu lidi jako já (dyslektik), kteří si ani nevšimly že někdo používá tažný a někdo tažený :-)

          • Jura99
            14:40 16.09.2020

            Kusa: raději si nadále nevšímej :-), protože existuje ještě další tvar a sice "tažní", třeba ptáci, kteří nic netáhnou ani nejsou taženi, ale sami jako takoví táhnou, třeba do ...Zobrazit celý příspěvek

            Kusa: raději si nadále nevšímej :-), protože existuje ještě další tvar a sice "tažní", třeba ptáci, kteří nic netáhnou ani nejsou taženi, ale sami jako takoví táhnou, třeba do teplých krajin.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            16:11 16.09.2020

            Jura99: ta novinka skrývání příspěvků docela vtipně ořezává ten tvůj. Musel jsem si ho rozkliknout, abych věděl, kam že ti ptáci táhnout:-)

            Jura99: ta novinka skrývání příspěvků docela vtipně ořezává ten tvůj. Musel jsem si ho rozkliknout, abych věděl, kam že ti ptáci táhnout:-)

          • Klimesov
            18:43 16.09.2020

            A co "tažený štrůdl"? Mám to dobře? :D :D :D :D :D

            A co "tažený štrůdl"? Mám to dobře? :D :D :D :D :D

Načítám diskuzi...