Unikátní pumy GBU-53/B StormBreaker pro stíhačky F/A-18E/F Super Hornet

Unikátní pumy GBU-53/B StormBreaker pro stíhačky F/A-18E/F Super Hornet
Výroba GBU-53/B StormBreaker / Raytheon (Zvětšit)

Námořní víceúčelové taktické nadzvukové letadlo F/A-18E/F Super Hornet poprvé otestovalo malou řízenou pumu GBU-53/B StormBreaker (dříve Small Diameter Bomb II). GBU-53/B StormBreaker se stane hlavní zbraní amerického letectva (USAF) a letecké složky námořnictva (US Navy) pro ničení mobilních cílů.

GBU-53/B od společnosti Raytheon je nástupcem pumy GBU-39 od firmy Boeing. Puma GBU-53/B je určena pro všechny tři verze víceúčelové stealth stíhačky F-35 Lightning II, pro útočný letoun F-15E Strike Eagle a pro námořní F/A-18E/F Super Hornet.

Raytheon vyvíjí pumu GBU-53/B od roku 2010. Vývojové náklady dosáhly k dnešním dnům dvě miliardy dolarů. Za nákup více než 17 000 pum GBU-53/B pak Pentagon zaplatí dalších 3,2 miliardy dolarů. Součástí plateb jsou ale i cvičné pumy, náhradní díly, přepravní kontejnery, servisní nástroje, školení, servis atd.

Puma má hmotnost pouze 93 kg a na délku měří 1,76 m. Pohyblivé cíle ničí na vzdálenost 70 km, statické na 110 km (při odhozu z velké výšky). Naproti tomu zdaleka nejrozšířenější laserem naváděná letecká puma GBU-12 Paveway II, kterou používají i české stíhačky Gripen, váží 230 kg a na délku měří 3,27 metru. Její dolet je zhruba 15 km.

Multifunkční senzorová hlavice GBU-53/B obsahuje inerciální/satelitní navigaci, milimetrový radar, nechlazený infračervený senzor a čidlo pro laserové navedení. Pumu lze tedy na cíl navést mnoha způsoby.

Díky použití radaru StormBreaker umí ničitmimo jiné cíle ukryté v mlze, kouřové cloně nebo písečné bouři. Puma má rovněž obousměrný datalink, přes který může z pozemních nebo leteckých platforem získávat upřesňující údaje o pozici cíle.

„StormBreaker je jedinou zbraní, která umožňuje pilotům zasáhnout pohybující se cíle za špatného počasí nebo v případě, že se v oblasti nachází prach a kouř,“ uvedla Cristy Stagg, šéfka programu StormBreaker ve firmě Raytheon. „Piloti Super Hornetu budou schopni využít špatnou viditelnost ve svůj prospěch, jakmile bude integrace StormBreaker dokončena.“


StormBreaker na F-15E

Výhodou jsou malé rozměry GBU-53/B. Například F-15E na sedmi pylonech unese až 28 (7×4) pum StormBreaker. Stejný počet teoreticky unese Super Hornet (prakticky samozřejmě méně). Naopak F-35 ve vnitřních zbraňových šachtách unese až osm pum (2×4) GBU-53/B.

V ideálních podmínkách tak dvojice F-15E s plným nákladem GBU-53/B umí zdecimovat jeden tankový prapor, včetně velkého množství podpůrných vozidel praporu. Osm F-15E pak může vyřadit z boje celou tankovou brigádu. Připomeňme, že například ruský tankový prapor má čtyři tankové roty po deseti tancích (včetně velitelského tanku v každé rotě), plus jeden velitelský tank praporu. Ruská tanková brigáda má tabulkově tři tankové prapory.

Nosný letoun může vyslat pumy GBU-53/B do předpokládaného místa pohybu protivníka a pumy již autonomně objeví, vyberou a zaútočí na cíle. Díky prvkům umělé inteligence puma rozpozná konkrétní typ vozidla ‒ veřejně je známá schopnost pumy rozlišovat minimálně mezi kolovými a pásovými vozidly. Při vývojovém testování byla úspěšnost pum údajně až 90 %.

Puma GBU-53/B měla již počátkem letošního roku vstoupit do výzbroje. Kvůli technickým problémům ale došlo ke zdržení. Letoun F-15E s pumami GBU-53/B měl dosáhnout počátečních operačních schopností (IOC) tento měsíc, ale dosažení IOC bylo odloženo na srpen. Rovněž u námořního Super Hornetu se očekává dosažení IOC v letošním roce.


Princip fungování GBU-53/B StormBreaker

Většina problémů pumy se týká softwaru. Existují ale i hardwarové překážky. Musel se například vyřešit problém s kotvícími zámky zadních stabilizačních ploch pumy. Ve své původní verzi se mohou zámky vlivem vibrací uvolnit a potenciálně poškodit mateřské letadlo.

Problém by mohl nastat zejména při nesení pum uvnitř zbraňových šachet F-35. K uvolnění zámků zatím při leteckých testech nedošlo, ale firma Raytheon pro jistotu sjedná nápravu. K výměně zámků rovněž dojde u všech 598 dodaných pum.

Další problém ukazuje, jak složité a komplexní je zajišťování dodavatelského řetězce u složitých zbraňových systémů. Podle zprávy Kontrolní komise amerického Kongresu GAO (Government Accountability Office) výrobce speciálních plošných spojů pro naváděcí sekci pumy GBU-53/B uvedl, že vzhledem k zastaralosti přestane dané plošné spoje vyrábět o čtyři roky dříve. „Výsledkem je, že je nutné objednat všechny plošné spoje nezbytné k dokončení výroby do prosince 2020,“ uvádí GAO.

V každém případě letectvo a námořnictvo v GBU-53/B získá unikátní schopnosti v boji s obrněnými cíli. Americké letouny mohou bodově na několik desítek kilometrů, mimo dosah většiny vojskové protivzdušné obrany (PVO), ničit tanky, bojová vozidla pěchoty, dělostřelecké a raketové systémy, včetně mobilních komplexů PVO.

Zdroj: GAO, The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

GBU-12/16 Paveway II pro české stíhačky JAS-39C/D Gripen

Před časem Ministerstvo obrany ČR oznámilo pořízení 200 kusů přesně naváděné munice PGM (Precision ...

Americké letectvo úspěšně otestovalo pumy SDB II

Americké letectvo úspěšně pokračuje ve vývoji a testování malých klouzavých pum GBU-53/B Small ...

GBU-53/B: Americká puma pro stíhačky F-35 Lightning II

Téměř po deseti letech vývoje je americké letectvo (US Air Force) připraveno zavést do výzbroje ...

Drel: Ruská odpověď na americké přesné pumy JDAM a JSOW

Již v příštím roce ruské letectvo (VKS) zavede do výzbroje přesně naváděné pumy nové generace ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jura99
    15:33 19.06.2020

    Takto chytrá bomba vlastně už ani nepotřebuje, aby ji dopravoval do blízkosti cíle pilotovaný stroj a po dobu letu k cíli ji lze korigovat ze země. Jestlipak by se v rozumném počtu ...Zobrazit celý příspěvek

    Takto chytrá bomba vlastně už ani nepotřebuje, aby ji dopravoval do blízkosti cíle pilotovaný stroj a po dobu letu k cíli ji lze korigovat ze země. Jestlipak by se v rozumném počtu vešla pod L-159 a jestlipak by šla L-159 předělat na bezpilotní.Skrýt celý příspěvek

    • satai
      16:15 19.06.2020

      L 159 chybí třebas vytrvalost. Což je půlka úspěchu dronů.

      L 159 chybí třebas vytrvalost. Což je půlka úspěchu dronů.

  • damik
    10:08 18.06.2020

    >>> Prekona tato bombička aktivnu ochranu tanku a BVP? Napriklad systém Trophy? Dost pochybujem. Jsem si jisty ze pristi verze bude vypoustet 10 klamnych cilu mirne pred sebe; ...Zobrazit celý příspěvek

    >>> Prekona tato bombička aktivnu ochranu tanku a BVP? Napriklad systém Trophy? Dost pochybujem.

    Jsem si jisty ze pristi verze bude vypoustet 10 klamnych cilu mirne pred sebe; tak 200m od cileSkrýt celý příspěvek

    • damik
      10:20 18.06.2020

      Budoucnost je ve velkych poctech relativne levnych dronu/raket s umelou inteligenci a automatizaci; idealne leticich v hejnu; distribuovana sifrovana nerusitelna komunikace. A to ...Zobrazit celý příspěvek

      Budoucnost je ve velkych poctech relativne levnych dronu/raket s umelou inteligenci a automatizaci; idealne leticich v hejnu; distribuovana sifrovana nerusitelna komunikace. A to nejenom ve vzduchu ale i na sousi a na mori.

      A kde nosice matky dronu budou bezpecne vzadu mimo dosah taktickych systemu.

      Jedina obrana budou vlastni drony nebo automaticke energeticke zbrane. Ale i ty se daji potencialne precislit.

      Posilat lidske vojaky na frontu se rychle prezije, protoze se vsechno da udelat mensi, levnejsi a bezpecnejsi s lidma mimo frontu. Tank nebo BVP s lidskou posadkou do 50 let zmizi.Skrýt celý příspěvek

      • Aja1984
        09:32 19.06.2020

        Však tato "puma" (stejně tak ji můžete označit jako dron) splňuje vámi vypsané požadavky: relativně levná, s umělou inteligencí a s automatizací. Díky tomu, že je malá, jich můžete ...Zobrazit celý příspěvek

        Však tato "puma" (stejně tak ji můžete označit jako dron) splňuje vámi vypsané požadavky: relativně levná, s umělou inteligencí a s automatizací. Díky tomu, že je malá, jich můžete vypustit nosič více a můžou letět v hejnu. Komunikace je šifrovaná, ale nerušitelná komunikace neexistuje. Díky dosahu mohou nosiče zůstávat v extrémní vzdálenosti od cíle.
        Co se týče energetických zbraní, neumím si představit situaci, kdy by vozidlo sebou vozilo nabitý kapacitátor velikosti bitevní lodě je proto, aby mohlo jedenkrát vystřelit laser s dosahem pár desítek metrů, tedy pokud není zhoršena viditelnost. Co se týká bezosádkové techniky, tak možná za 50 let ji zavedou v některé armádě jako hlavní zbraň, ale rozhodně klasická technika nezmizí.Skrýt celý příspěvek

    • jj284b
      14:01 20.06.2020

      Trophy ale aj ine APS zostreluju prilietavajuce projektily na priamom kurze... SDB padaju na ciel v podstate kolmo dole... plus, predsa len je to stale letecka bomba... ...Zobrazit celý příspěvek

      Trophy ale aj ine APS zostreluju prilietavajuce projektily na priamom kurze... SDB padaju na ciel v podstate kolmo dole... plus, predsa len je to stale letecka bomba... protimunicia aj keby bola schopna postrelovat ciele nad tankom, tak nebude dostatocna na znicenie bomby... (predsa len vazi 2-3x viac ako delostrelecky projektil raze 155mm)Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
    09:30 18.06.2020

    Kvôli zastaralosti plošných spojov musia vyrobiť... A čo ak by tam dali plošné spoje nové? Efektívnejšie? Stálo by to pár desiatok miliónov vývoja, Max 100 a to pri 5+ mld. ...Zobrazit celý příspěvek

    Kvôli zastaralosti plošných spojov musia vyrobiť...

    A čo ak by tam dali plošné spoje nové? Efektívnejšie?

    Stálo by to pár desiatok miliónov vývoja, Max 100 a to pri 5+ mld. rozpočte sa krásne rozpustí..

    Nevidím problém..Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    09:08 18.06.2020

    Šikovná puma. Jestlipak to půjde integrovat na Gripen nebo F-16 ?

    Šikovná puma. Jestlipak to půjde integrovat na Gripen nebo F-16 ?

    • darkstyle
      09:30 18.06.2020

      F-16 isto.. Gripen C? Kto by to zaplatil, Česko?

      F-16 isto.. Gripen C? Kto by to zaplatil, Česko?

      • Jura99
        10:20 18.06.2020

        a integraci pro F-16 by pro změnu muselo zaplatit Slovensko :-). Zákazníci mimo USA tuto bombičku chtějí pro F-15 nebo F-35.

        a integraci pro F-16 by pro změnu muselo zaplatit Slovensko :-). Zákazníci mimo USA tuto bombičku chtějí pro F-15 nebo F-35.

        • NXS0
          13:44 18.06.2020

          USA to zaplatia. F-15E a F/A-18E/F budú prvé lietadlá schopné niesť StormBreaker. Ale neskôr to integrujú v podstate do všetkého čo USA majú vrátane F22, MQ9, AC130 ... Takže aj ...Zobrazit celý příspěvek

          USA to zaplatia. F-15E a F/A-18E/F budú prvé lietadlá schopné niesť StormBreaker.
          Ale neskôr to integrujú v podstate do všetkého čo USA majú vrátane F22, MQ9, AC130 ...
          Takže aj F16.
          https://www.globalsecurity.org...

          https://www.airforcemag.com/PD... Skrýt celý příspěvek

        • El Duderino
          14:23 18.06.2020

          Neblabol.

          Neblabol.

          • Jura99
            14:32 18.06.2020

            máš pravdu, že by SR zaplatila integraci blábolení je :-).

            máš pravdu, že by SR zaplatila integraci blábolení je :-).

        • El Duderino
          14:59 18.06.2020

          Ono tych F-16 nelieta po svete 50 a vyroba bezi a pobezi . . . Samotna USAF si ponecha a zmodernizuje stovky F-16, dalsie stovky budu este desatrocia lietat po celom svete. Pri ...Zobrazit celý příspěvek

          Ono tych F-16 nelieta po svete 50 a vyroba bezi a pobezi . . . Samotna USAF si ponecha a zmodernizuje stovky F-16, dalsie stovky budu este desatrocia lietat po celom svete. Pri 17000 ks len pre USA bude StormBreaker nosnym typom municie a do F-16 bude integrovany do par rokov. Jeden ROZUMNY dovod preco by ho neintegrovali do vlastneho stroja ktory ma pred sebou velmi dlhu sluzbu doma aj v zahranici najdes?Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            16:51 18.06.2020

            jestli výroba poběží je věc poptávky, zatím poslední jsou SR a BL. Integrovat StormBreaker do F-16 by rozumné bylo, F-16 nejspíš v USAF sehraje roli dronu ověšeného výzbrojí a ...Zobrazit celý příspěvek

            jestli výroba poběží je věc poptávky, zatím poslední jsou SR a BL. Integrovat StormBreaker do F-16 by rozumné bylo, F-16 nejspíš v USAF sehraje roli dronu ověšeného výzbrojí a řízeného z F-35. Posadit US pilota do letounu 4gen bude čím dál méně přijatelné, když je k dispozici 5gen.Skrýt celý příspěvek

  • strix
    08:57 18.06.2020

    V souvislosti s GBU-53/b jsem si vzpoměl na již zrušený projekt US Army XM-501, který skončil pro potíže s naváděcími senzory. Průměr GB-53 je stejný jako střely systému XM-501 ...Zobrazit celý příspěvek

    V souvislosti s GBU-53/b jsem si vzpoměl na již zrušený projekt US Army XM-501, který skončil pro potíže s naváděcími senzory.
    Průměr GB-53 je stejný jako střely systému XM-501 (180mm), dala by se tedy použít již vyvinutá hlavice a US Army by tak získala mocný bojový systém s dosahem 40km, zapojený do satelitní sítě...UAV nebo průzkumníci např. s čtyřkolkama Polaris by jen určovali pozici cílů a jejich update a střely odpalované z kontejnerů (shozených letadly nebo vrtulníky) by poskytovaly palebnou podporu nezávisle na US AirForce...Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    08:17 18.06.2020

    Jestli si někdo pamatuje na starou gamesu C&C: Generals, tak tam ste při hře za "amíky" stavěli tanky Paladin, jejichž největší výhoda oproti "klasickejm" Crusaderům byl - i přes ...Zobrazit celý příspěvek

    Jestli si někdo pamatuje na starou gamesu C&C: Generals, tak tam ste při hře za "amíky" stavěli tanky Paladin, jejichž největší výhoda oproti "klasickejm" Crusaderům byl - i přes vyšší cenu - laser na věži, kterej dokázal sestřelovat rakety. Skupina tanků tak dokázala celkem efektivně neutralizovat nepřátelský tankoborníky, který jinak technice dokázali dost naložit.

    Se zaváděním podobnejch hraček jako je tahle SDB II bude nutný něco podobnýho zavýst, protože takovýhle ztráty si nikdo dovolit nemůže (ono stačí, že tu máme kazetovou munici se samonavedením pro letadla i salvový raketomety a jiný "legrácky"). A sestřelovat nosiče ještě před vypuštním nákladu chce vysoce výkonný SAM komplety, kterejch je málo, maj malej palebnej průměr a potřebujete je na obranu před bombardérama, průzkumnejma letounama a létajícíma střediskama velení, ne jima picat po každý stíhačce. Současný systémy středního dosahu, jaký chceme nakupovat my, mají dostřel kolem 40-50km, což se se zaváděním levný klouzavý munice ukazuje jako hrubě nedostačující...Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      09:02 18.06.2020

      Tyhle malé svině budou mít na radaru odraz jak labuť. Než obsluha zjistí, že se něco děje, je po PVO baterii. Vůbec se vojenství kruhem vrací na začátek, kdy byla pozemní armáda ...Zobrazit celý příspěvek

      Tyhle malé svině budou mít na radaru odraz jak labuť. Než obsluha zjistí, že se něco děje, je po PVO baterii.

      Vůbec se vojenství kruhem vrací na začátek, kdy byla pozemní armáda proti útokům ze vzduchu v podstatě bezmocná. Není to úplně dobře, protože se dostáváme do situace, že vyhraje ten, kdo zaútočí jako první. To zvyšuje riziko falešného poplachu a možnosti, že někdo vyšle odvetný úder.

      Pokud budou něčím podobným disponovat Iránci a nějaký americký kapitán v Hormuzském průlivu špatně vyhodnotí letící hejno pelikánů, co myslíte, že se stane?Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        09:10 18.06.2020

        JJ, rozptýlená sestava, maskování, klamné cíle, pasivní detekce. Jako v Jugoslávii.

        JJ, rozptýlená sestava, maskování, klamné cíle, pasivní detekce. Jako v Jugoslávii.

      • Arccos
        09:42 18.06.2020

        Rozeznat od labutě nebo pelikánů to jde poměrně snadno: Žádný pták nepřilétá rychlostí stovek km/h :). Problém je spíš to malé RCS, než stačí střelecký radar zareagovat, je už asi ...Zobrazit celý příspěvek

        Rozeznat od labutě nebo pelikánů to jde poměrně snadno: Žádný pták nepřilétá rychlostí stovek km/h :). Problém je spíš to malé RCS, než stačí střelecký radar zareagovat, je už asi opravu pozdě. Navíc je jenom málo pozemních systémů, které toto vůbec dokáží sestřelit, nehledě na počty přilétajích pum.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    07:57 18.06.2020

    Prekona tato bombička aktivnu ochranu tanku a BVP? Napriklad systém Trophy? Dost pochybujem.

    Prekona tato bombička aktivnu ochranu tanku a BVP? Napriklad systém Trophy? Dost pochybujem.

    • GlobeElement
      08:05 18.06.2020

      Zřejmě je to stejný princip jako při stavbě satelitů. Technologie se musí zakonzervovat v okamžiku, kdy se započte s vývojem (jinak by nikdy nic nedokončili, vývoj elektroniky jde ...Zobrazit celý příspěvek

      Zřejmě je to stejný princip jako při stavbě satelitů. Technologie se musí zakonzervovat v okamžiku, kdy se započte s vývojem (jinak by nikdy nic nedokončili, vývoj elektroniky jde rychle kupředu).
      Výsledkem je, že vlastně každý dokončený satelit je ještě před svým vypuštěním zastaralý.

      Takže i tato zbraň má již dnes zastaralé prvky a bude se takto vyrábět, dokud nebude vyvinuta nová.Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        08:06 18.06.2020

        Sorry, tohle mělo být na rabbita.

        Sorry, tohle mělo být na rabbita.

    • liberal shark
      11:33 18.06.2020

      Umí Trophy horní polosféru vozidla ?

      Umí Trophy horní polosféru vozidla ?

      • Arccos
        12:44 18.06.2020

        Na Trophy to snad, a doufejme, nikdy mířit nebude. Takže se ptejme: Umí tohle Štora, Arena, Drozd? Odpověď : Neumí a většina tanků, bvp a dalších cílů je tak jako tak nemá.

        Na Trophy to snad, a doufejme, nikdy mířit nebude. Takže se ptejme: Umí tohle Štora, Arena, Drozd? Odpověď : Neumí a většina tanků, bvp a dalších cílů je tak jako tak nemá.

        • palo satko
          16:44 18.06.2020

          Podla mna to čo vie "sundat" Javelin, dokaže aj "bombičku".

          Podla mna to čo vie "sundat" Javelin, dokaže aj "bombičku".

          • jj284b
            14:04 20.06.2020

            toto vazi 2-3x viac ako delostrelecky projektil... Javelin je lahsi a ma mensiu bojovu cast... 80kg triestivo-trhavej hlavice napacha na tanku neskutocnu skodu aj keby explodovala ...Zobrazit celý příspěvek

            toto vazi 2-3x viac ako delostrelecky projektil... Javelin je lahsi a ma mensiu bojovu cast... 80kg triestivo-trhavej hlavice napacha na tanku neskutocnu skodu aj keby explodovala po zasahu anti-projektilu nad tankom....Skrýt celý příspěvek

    • Marw
      12:17 18.06.2020

      Zalezi aj v akej zdialenosti APS likviduju hrozbu. Bezna protitankova strela ma hlavicu 4-10 kg. SDB II ma 50 kg. Aby to neskoncilo tak, ze APS sice bombu zachyti ale nasledna ...Zobrazit celý příspěvek

      Zalezi aj v akej zdialenosti APS likviduju hrozbu. Bezna protitankova strela ma hlavicu 4-10 kg. SDB II ma 50 kg. Aby to neskoncilo tak, ze APS sice bombu zachyti ale nasledna explozia stale staci na minimalne ocesanie vozidla a znicenie senzorov, vdaka comu druha nalitajuca SDB tank definitivne pochova.Skrýt celý příspěvek

      • palo satko
        16:41 18.06.2020

        Prečo by mala bomba pri zasahu vybuchnut? Ved to nie filmova benzinova nadrž.

        Prečo by mala bomba pri zasahu vybuchnut? Ved to nie filmova benzinova nadrž.

        • darkstyle
          17:27 18.06.2020

          Lebo bomba ako extrémne pokročili senzor vie dať dáta vďaka dualinku do F-35.. rýchlosť systémom ala trophy je daná a tak naprogramovať v správnej vzdialenosti detonáciu nebude zas ...Zobrazit celý příspěvek

          Lebo bomba ako extrémne pokročili senzor vie dať dáta vďaka dualinku do F-35.. rýchlosť systémom ala trophy je daná a tak naprogramovať v správnej vzdialenosti detonáciu nebude zas až taký veľký matematický problém.Skrýt celý příspěvek

        • Marw
          21:01 18.06.2020

          Netusim aka je pravdepodobnost ze vplyvom zasahu APS dojde k neplanovanej detonacii, ale vzhladom na to ze to ma kombinovany seeker, predpokladam ze nie je az taky problem ...Zobrazit celý příspěvek

          Netusim aka je pravdepodobnost ze vplyvom zasahu APS dojde k neplanovanej detonacii, ale vzhladom na to ze to ma kombinovany seeker, predpokladam ze nie je az taky problem zariadit, aby prva progamovo vybuchla vo vzdialenosti x nad cielom a ocesala mu senzory, aby nasledne druha dokonala dielo.Skrýt celý příspěvek

          • satai
            08:33 19.06.2020

            Ono to v tehle hmotnostech hlavice se senzory nejspis ocese i pasy ;)

            Ono to v tehle hmotnostech hlavice se senzory nejspis ocese i pasy ;)

          • jj284b
            14:06 20.06.2020

            SDB II bola povodne urcena na prebijanie betonovych bunkrov pre lietadla... takze hlavica bude zodolnena a aj pripadny zasah protimunicie ju nemusi poskodit....

            SDB II bola povodne urcena na prebijanie betonovych bunkrov pre lietadla... takze hlavica bude zodolnena a aj pripadny zasah protimunicie ju nemusi poskodit....

  • madrabbit
    07:43 18.06.2020

    Chápu konzervativnost v tomto oboru,ale postavit perspektivní munici na plošných spojích,které se pro zastaralost přestanou vyrábět? A místo upgradu je nakoupit na sklad? Zajímavé. Zobrazit celý příspěvek

    Chápu konzervativnost v tomto oboru,ale postavit perspektivní munici na plošných spojích,které se pro zastaralost přestanou vyrábět? A místo upgradu je nakoupit na sklad? Zajímavé.Skrýt celý příspěvek

    • Charlie
      08:06 18.06.2020

      Ono se klidně může stát, že si vyberete řešení který vám vyhovuje a než dotáhnete vývoj (nezapomeňte že s tím začli v roce 2010, čili na tom dělaj 10 let, to je v elektronice ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono se klidně může stát, že si vyberete řešení který vám vyhovuje a než dotáhnete vývoj (nezapomeňte že s tím začli v roce 2010, čili na tom dělaj 10 let, to je v elektronice strašně moc času) tak vám součástky přestanou vyrábět. Něco podobnýho se stalo u F-22 (a myslím že ne jednou).

      Navíc tohle není kalkulačka, tady budou na spoustu věcí nutný certifikace, který stojej mraky peněz, takže se vám hotovej konstrukční celek nechce zase předělávat. Docela se divím, že si Raytheon výrobní linku na tišťáky od dodavatele nekoupí, aby si ty komponenty zajistil, když už narvali 2 miliardy do vývoje, tak ta vysloužilá linka by snad už tolik rozpočet nenavýšila.Skrýt celý příspěvek

      • achi67
        10:12 18.06.2020

        Linku na osazování PCB by asi sehnali, ale kupte někde nové, leč dvě, tři generace staré typy procesorů, pamětí, řadičů a podobných součástek, které na ty desky obsadíte...

        Linku na osazování PCB by asi sehnali, ale kupte někde nové, leč dvě, tři generace staré typy procesorů, pamětí, řadičů a podobných součástek, které na ty desky obsadíte...

      • madrabbit
        11:31 18.06.2020

        Jasně certifikace, zmražení technologií chápu - ale beru to jako zvláštnost. Aktuální výpočetní technika jede pod několika OS, které jsou schopné pracovat s různými procesory. ...Zobrazit celý příspěvek

        Jasně certifikace, zmražení technologií chápu - ale beru to jako zvláštnost. Aktuální výpočetní technika jede pod několika OS, které jsou schopné pracovat s různými procesory. Tohle je sice extra háklivé na spolehlivost, ale nemyslím si, že by otevřená architektura musela tolik vadit. Navíc výkonnější elektronika by umožnila (asi) lepší rozhodování střely. Navíc je lehčí a úspornější.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      08:06 18.06.2020

      Zřejmě je to stejný princip jako při stavbě satelitů. Technologie se musí zakonzervovat v okamžiku, kdy se započte s vývojem (jinak by nikdy nic nedokončili, vývoj elektroniky jde ...Zobrazit celý příspěvek

      Zřejmě je to stejný princip jako při stavbě satelitů. Technologie se musí zakonzervovat v okamžiku, kdy se započte s vývojem (jinak by nikdy nic nedokončili, vývoj elektroniky jde rychle kupředu).
      Výsledkem je, že vlastně každý dokončený satelit je ještě před svým vypuštěním zastaralý.

      Takže i tato zbraň má již dnes zastaralé prvky a bude se takto vyrábět, dokud nebude vyvinuta nová.Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
    21:14 17.06.2020

    Pamatuju si, když se zaváděly první bomby kategorie SDB. Psávalo se o nich, že jsou určené pro přesné útoky v zastavěných oblastech bez způsobených vedlejších škod. To mi nepřišlo ...Zobrazit celý příspěvek

    Pamatuju si, když se zaváděly první bomby kategorie SDB. Psávalo se o nich, že jsou určené pro přesné útoky v zastavěných oblastech bez způsobených vedlejších škod. To mi nepřišlo jako zrovna efektivní přezbrojování. Až později mi došlo, co ve skutečnosti tato kategorie zbraní znamená. Díky pokroku v navádění může letoun nést násobné množství munice oproti klasickým pumám a útok takto vyzbrojeného letadla je doslova masívní. Podobně, jak je popsáno v článku, jeden útok dokáže vyřadit celou dělostřeleckou baterii, skupiny tanků, celé polní tábory... GBU-53 to díky kombinovanému navádění posouvá ještě dál...Skrýt celý příspěvek

  • Roland
    20:29 17.06.2020

    Zda se mi to, nebo se za Trumpa začaly co se týká armády/vesmíru/průmyslu dít i věci, které dávají smysl?

    Zda se mi to, nebo se za Trumpa začaly co se týká armády/vesmíru/průmyslu dít i věci, které dávají smysl?

    • PavolR
      20:43 17.06.2020

      Skôr dobiehajú projekty, čo začali ešte pred Trumpom. Sotvakedy sa vmestia do jedného funkčného obdobia.

      Skôr dobiehajú projekty, čo začali ešte pred Trumpom. Sotvakedy sa vmestia do jedného funkčného obdobia.

      • Roland
        20:52 17.06.2020

        To myslím není jen o tom - minimálně teda do těch projektů nehodil vidle, nebo je aspoň neodsunul do bůh ví kdy. A mám pocit ze i zařízl dost penezotratů a ty prachy se snaží ...Zobrazit celý příspěvek

        To myslím není jen o tom - minimálně teda do těch projektů nehodil vidle, nebo je aspoň neodsunul do bůh ví kdy. A mám pocit ze i zařízl dost penezotratů a ty prachy se snaží nevyhazovat z oken a tak dalSkrýt celý příspěvek

        • Sidon
          22:33 17.06.2020

          No tak to mate hlavne pocit. Vrsit dluhy za stabilniho rustu "like there is no tomorrow" opravdu neni zodpovedna politika. Pak, kdyz prijde problem, jaky mame ted, neni z ceho ...Zobrazit celý příspěvek

          No tak to mate hlavne pocit. Vrsit dluhy za stabilniho rustu "like there is no tomorrow" opravdu neni zodpovedna politika. Pak, kdyz prijde problem, jaky mame ted, neni z ceho brat, jen dalsi dluhy. V US jsou to prekvapive casto demokrate, kteri stabilizuji rozpocty nacechrane predchozim utracenim nebo ekonomickymi problemy. Vzdycky a nejen ve vojenstvi bude vice slibnych projektu, nez je mozne ufinancovat, jde o to nalezt dlouhodobe udrzitelnou strategii.Skrýt celý příspěvek

    • satai
      08:25 18.06.2020

      Zdá.

      Zdá.

Načítám diskuzi...