Virtuální realita – prohlédněte si virtuální 3D stánek firem holdingu CSG na veletrhu IDEX 2023

Virtuální realita – prohlédněte si virtuální 3D stánek firem holdingu CSG na veletrhu IDEX 2023
Virtuální 3D stánek firem holdingu Czechoslovak Group a Tatra Trucks / Czechoslovak Group (Zvětšit)

Ve dnech 20. až 24. února se ve Spojených arabských emirátech uskuteční veletrh IDEX 2023, jedna z největších světových výstav obranných technologií a techniky. Na veletrhu mají společnou expozici i firmy holdingu Czechoslovak Group (CSG) a kopřivnická automobilka Tatra Trucks. Stánek si je vůbec poprvé možné prohlédnout také na interaktivním 3D virtuálním modelu, který přináší podrobné informace nejen o exponátech a službách prezentovaných v reálné expozici na veletrhu, ale také informace o vystavujících firmách a holdingu Czechoslovak Group jako celku. Virtuální 3D stánek firem holdingu Czechoslovak Group a Tatra Trucks.

Veletrh IDEX konaný každé dva roky v Abú Dhabí letos oslaví 30 let své existence, za tu dobu se stal globálně jednou z nejvýznamnějších událostí obranného a bezpečnostního průmyslu. Na veletrhu pravidelně vystavují stovky firem a společností z několika desítek zemí světa. Již řadu ročníků mezi nimi nechybějí ani společnosti holdingu Czechoslovak Group a firma Tatra Trucks. Jejich společná expozice se pokaždé těší velké pozornosti, přičemž letos bude svou rozlohou největší z českých vystavovatelů a jednou z největších mezi evropskými společnostmi. V rámci expozice předvedou svá portfolia společnosti Excalibur International, Excalibur Army, Tatra Export, Eldis, Retia a MSM Group.

Excalibur International na letošním veletrhu IDEX představí systém protivzdušné obrany středního dosahu na podvozcích Tatra. Zároveň ve spolupráci s firmami z divize CSG Aerospace vystaví přehledový radiolokátor dlouhého dosahu určený pro použití v systémech protivzdušné obrany, a to vše v podobě modelů a audiovizuálních prezentací. Stejně tak prostřednictvím modelů, prezentací a softwarové rozšířené reality představí své produkty společnost Excalibur Army. Půjde především o obrněná vozidla, jako je typ Patriot II, dělostřelecké a raketové systémy DANA M2, Dita a Morana nebo RM-70 Vampire či ženijní vozidla Treva-30 a AM-70EX.

Společnost Tatra Export představí výrobní řady automobilky Tatra Trucks určené pro vojenské účely. Návštěvníci se budou moci seznámit s vlastnostmi a výkony vozidel modelových řad Tatra Force, Tatra Tactic i Tatra Phoenix prostřednictvím virtuální reality. Všechny tři již slouží v řadě ozbrojených sil po celém světě, včetně Středního východu. Ve výstavních prostorách bude navíc k vidění těžký logistický vůz Tatra Force 8x8 s krátkou pancéřovanou kabinou z produkce podniku Tatra Defence Vehicle vybavený navíc hydraulickým ramenem pro manipulaci s nákladem. 

Pardubická společnost Eldis bude na modelu letiště prezentovat celou svou řadu aktivních radarů. Tyto radary zahrnuje sestava RPL-2000, která je navržena tak, aby poskytovala kompletní řešení v oblasti řízení letového provozu. Radarová sada RPL-2000 se skládá z primárního přehledového radaru RL-2000, monopulzního sekundárního přehledového radaru MSSR-1 a přesného přibližovacího radaru PAR-E. Sestava radarů je doplněna softwarovým systémem pro řízení letového provozu ERDIS.

Dalším vystavovatelem v expozici CSG bude společnost Retia. Ta představí již v Abú Dhabí dříve prezentovaný 3D radar ReGuard, tentokrát však nově zakomponovaný do antidronového systému ReCas. Ten je určen pro civilní i vojenské aplikace a může proti dronům působit jak pomocí rušicích soft kill prostředků, tak i prostřednictvím hard kill nástrojů schopných jejich likvidace. Vedle toho bude Retia vystavovat i speciální radarové zařízení ReTwis 5, které je schopno detekovat živé objekty a osoby za nekovovými překážkami.

Společnost MSM Group zastřešující několik výrobců ukáže celou škálu moderní středorážové a velkorážové munice. Návštěvníci stánku budou moci zhlédnot řadu minometných granátů ráží 60 mm, 81 mm, 98 mm a 120 mm, včetně lehkého minometu Atmos, a dále raketovou munici 122 mm a cvičnou dělostřeleckou munici 155 mm, to vše z produkce VOP Nováky. Španělský výrobce Fábrica de Municiones de Granada předvede dělostřeleckou munici ráže 105 mm a tankovou munici ráží 120 mm i 105 mm nebo pyrotechnické náplně. Firma ZVS rovněž spadající do MSM Group pak představí tankovou munici ráže 125 mm, dělostřeleckou munici ráže 155 mm, munici pro lehké kanony ráže 30 mm a komponenty pro střelivo jako jsou zapalovače, iniciační jednotky atd.

O významu veletrhu IDEX svědčí počty vystavovatelů a návštěvníků – v roce 2019 mělo na veletrhu své expozice na 1300 vystavovatelů ze 60 zemí, o dva roky později již to bylo více než 1300 vystavovatelů z téměř 70 zemí světa, přičemž počet návštěvníků veletrhu přesáhl číslo 130 tisíc.

O Czechoslovak Group

Czechoslovak Group (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu, který vlastní český podnikatel Michal Strnad. CSG podporuje rozvoj tradičních českých, slovenských i zahraničních společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. Jeho součástí jsou například automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi a výrobce radarů Retia. V podnicích začleněných do holdingu CSG a v propojených firmách pracuje více než 10 000 zaměstnanců. V roce 2021 dosáhly konsolidované tržby holdingu hodnoty 14,4 mld. korun. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet zákazníků holdingu se stále rozrůstá.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Firmy holdingu CZECHOSLOVAK GROUP a společnost TATRA TRUCKS se zúčastní veletrhu obranné techniky IDEX 2019 v Abu Dhabí

Ve dnech 17. až 21. února 2019 se v Abu Dhabí ve Spojených arabských emirátech uskuteční jeden ...

Společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP se představí na veletrhu IDEX 2021

I přes trvání celosvětové pandemie koronaviru se od 21. do 25. února v Abú Zabí ve Spojených ...

Kopečný: IDEX 2021, agentura AMOS a kybernetické válečné hry

Mezinárodní vojenské výstavy IDEX 2021 (21.– 25. února) v Abú Dhabí se zúčastnila řada českých ...

Radar ReGUARD se představil na IDEXu 2021, jeho vývoj pokračuje

Pardubická společnost Retia patří mezi přední české technologické firmy, které se zabývají ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Mejla
  09:44 21.02.2023

  Tak Patriot II je sice obluda, ale už má první exportní úspěch v Polsku. Morana je stále ještě jen demonstrátor. V armádě se na krásu nehraje, důležitější jsou užitné vlastnosti.

  Tak Patriot II je sice obluda, ale už má první exportní úspěch v Polsku. Morana je stále ještě jen demonstrátor. V armádě se na krásu nehraje, důležitější jsou užitné vlastnosti.

 • stirling
  08:30 21.02.2023

  Tak snad se sem dostanou nějaké podrobnosti o ReCas a o systému protivzdušné obrany středního dosahu. Jako vždy držím palce, ale děláte nám to těžké když hlavní exponát je ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak snad se sem dostanou nějaké podrobnosti o ReCas a o systému protivzdušné obrany středního dosahu.
  Jako vždy držím palce, ale děláte nám to těžké když hlavní exponát je Patriot II (fakt nechápu, že firma která je schopna vytvořit něco tak pěkného jako je třeba Morana si zároveň myslí, že Patriot II je krásný).Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...