Warrior Competition 2017 v Jordánsku

Jordánské speciální síly zahajují  Warrior Competition 2017; větší foto / 4M Systems a.s.

Firma 4M Systems se kromě vývoje balistických ochranných prostředků a jejich následného prodeje snaží též podporovat české ozbrojené složky. Někdy jen zápůjčkou jednotlivého ochranného prostředku nebo soupravy taktického oblečení, jindy vybavením celé skupiny vojáků či policistů.

Takovým konkrétním případem bylo poskytnutí modulárního systému balistické ochrany jednotlivce Raptor 2.0 skupině 8 příslušníků 102. průzkumného praporu z Prostějova, která se zúčastnila mezinárodního závodu Warrior Competition 2017 v Jordánsku.

Protože zbraně na soutěž zapůjčila českým elitním průzkumníkům Česká zbrojovka a.s., konkrétně se jednalo o útočnou pušku CZ BREN 2 v ráži 5,56 mm a velkorážnou pistoli CZ P-10 v ráži 9 mm Luger, rozhodla se její sesterská společnost 4M Systems vybavit skupinu svým modulárním systémem Raptor 2.0.

Vojáci dostali lehčí variantu tohoto systému, v podstatě nosič panelů, doplněný boční balistickou ochranou.Tato varianta byla plně dostačující, vzhledem k zaměření závodu. Vojáci po většinu času běhali, šplhali a stříleli v „plné polní", a to v již pro nás Středoevropany dost horkém jordánském podnebí.

Samotný Warrior Competition, konaný každoročně na výcvikové základně jordánských speciálních sil krále Abduláha II, je prověrkou a ukázkou schopností a odborných znalostí policejních a vojenských jednotek z různých zemí světa. Letošního 9. ročníku, konaného od 30. 4. do 4. 5. se zúčastnilo 31 jednotek z 16 zemí.

Velkolepé úvodní zahájení bylo přehlídkou speciálních pozemních a leteckých sil jordánské armády. Několik desítek minut trvající „válka" byla pro vojenské odborníky a návštěvníky na tribuně doslova „pastva pro oči".

Příslušník 102. průzkumného praporu v akci; větší foto / 4M Systems a.s.

Veškerá střelba „útočících" komand, z aut, z vrtulníků byla vedena ostrou municí, a troufám si říci, že objem vystřílené munice byl větší než roční spotřeba české armády. Jako první disciplína, která se však nepočítala do samotného závodu, byla CZUB Top Shot Reloaded.

Prezentační tým České zbrojovky a.s. připravil pro závodníky střeleckou soutěž, ve které si závodníci ze všech týmů mohli v praxi vyzkoušet obě uherskobrodské novinky. Jak BREN 2 tak pistole P-10 obstály na výbornou, v průběhu střelby se neobjevila jediná závada a zbraně tak České zbrojovce a.s., jako jednomu ze sponzorů celé soutěže Warrior Competition 2017, udělaly vynikající reklamu.

Možná právě proto někteří z vojáků a policistů pak přicházeli za zástupci CZUB a chtěli si zbraně rovnou koupit. Po celou délku závodu měla „zbrojovka" a 4M postavený prezentační stánek, kde si kromě výše zmíněných zbraní mohli účastníci „osahat" a vyzkoušet balistické vesty, nosiče panelů a novou taktickou uniformu.

Raptor 2.0m CZ BREN 2 a CZ P-10; větší foto / 4M Systems a.s.

Zejména útočný nosič panelů Striker a modulární systém Raptor 2.0 se velice líbily. Úspěch měla i prezentace nové taktické uniformy. Její vývoj proběhl na firmě 4M a během testování, které probíhalo na různých policejních a armádních útvarech v ČR, byla hodnocena velice kladně.

Během celé soutěže se na modulárním systému Raptor 2.0 nevyskytly žádné problémy, přestože spolu s vojáky dostával pořádně zabrat. Tvrdé testování a velice cenné zpětné reakce od českých průzkumníků přesto pomohly vyladit některé detaily, které ještě zlepší uživatelský komfort a přispějí tak k ještě větší konkurenceschopnosti této balistické vesty.

Podrobný popis celé soutěže, informace o jednotlivých týmech a o tom, jak si vedli naši vojáci, lze najít na stránkách 102. průzkumného praporu v Prostějově nebo na stránkách České zbrojovky a.s.

Nezapomeňte přijít a prohlédnout si veškeré portfolio taktického vybavení CZ 4M na IDET 2017.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Český nosič panelů RAPTOR 2.0 – Evoluce v praxi

V případě tohoto článku nemáme na mysli evoluci pravěkého ještěra, ale vývoj nosiče panelů RAPTOR, jehož první provedení dodala Česká zbrojovka a.s. v roce 2014 do Prostějova 601. skupině speciálních sil. Od té doby se vývoj pohnul o nutný kus dopředu a dnešní RAPTOR 2.0 svého o dva roky staršího předchůdce přesahuje v řadě oblastí.

Nový český maskovací vzor MIMIK®

Současné maskovací vzory používá armáda České republiky s drobnými úpravami již od roku 1995. Řada odborníků a vojenských profesionálů je hodnotí, jako zastaralé a špatně fungující. Kritiku si tyto maskovací vzory zaslouží i kvůli svým již překonaným maskovacím vlastnostem. Podle odborníků jsou hlavní příčinou špatně volené barvy a absence plynulých přechodů mezi jednotlivými barvami. Polemizuje se nad přijetím cizího maskovacího vzoru, což je sice řešením, ale jen zkratkovitým, a může v budoucnu přinést další problémy.

NÁZOR: Izraelský radiolokátor ELM-2084 je pro Armádu ČR ideální volba

Postupem času se stále více ukazuje, že české ministerstvo obrany udělalo velmi dobré strategické rozhodnutí ve věci pořízení nových radiolokátorů kategorie MADR, když vybralo prověřený radarový systém ELTA ELM-2084, který zajistí úplný přehled o situaci ve vzdušném prostoru ČR a v budoucnu se stane základem i pro protivzdušnou obranu (PVO) země.

Balistické přilby pro Armádu ČR

V poslední době se problematika výstroje a ochranných prostředků našich vojáků velmi často objevuje v médiích a diskuse plní internetové diskuse. Důvodem jsou připravované nákupy neprůstřelných vest, uniforem nebo přileb pro Armádu ČR a pro policejní útvary. Jedním z uchazečů o dodávky poslední jmenované položky, neprůstřelných přileb, je i Česká zbrojovka a.s. a její sesterská společnost 4M Systems s.r.o.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

  • Laci
    21:35 29.05.2017

    Jó myslim, že armáda vybavená útočnými puškami CZ BREN 2, pistolemi CZ P-10 a konečně pořádnými (třeba těmito, ale hlavně už nějakými) balistickými vestami/nosičemi plátů by se líbila nejen mě.