Bojové vozidlo BVP-1 vstává v ruské armádě z mrtvých

Bojové vozidlo pěchoty BVP-1 / archív autora

Minulý týden ruská agentura RIA Novosti informovala o „reinkarnaci“ bojového vozidla pěchoty BVP-1. Stroje uložené před 35 lety do skladů ministerstva obrany (MO) Ruské federace postupně projdou modernizací a budou opět zařazeny do aktivní služby pozemních vojsk.

Modernizace 50 let starého BVP-1

Korba, motor a převodové ústrojí vylepšených BVP-1 budou zachovány, avšak místo původní věže bude instalována věž z kolového BTR-82A s 30mm kanónem 2A72 a se spřaženým kulometem PKTM. Dále BVP-1 získá doplňkovou elektroniku a nové elektrické pohony.

 

 

Pro kanón 2A72 (kadence 300 ran za minutu) je k dispozici ve dvou schránkách 300 kusů munice. Kanón je vybaven stabilizací střelby a údajně se uvažuje také o použití časovače na ústí kanónu, pro ve vzduchu explodující munici.

 

Dle agentury RIA Novosti celkové počty modernizované techniky nejsou ještě upřesněny. Testy prvních BVP proběhnou snad do léta a dodávky začnou v průběhu září letošního roku.
 

Firma Kurganský strojírenský závod (Kurganmašzavod), která je součástí Traktorových závodů, celkově vyrobila více jak 20 tisíc BVP-1 (ruské označení BMP-1) a v zahraničí se nachází stále více než 1700 kusů vozidel.

 

V této souvislosti je třeba zmínit, že budoucnosti Kurganmašzavodu je očekávaná výroba BVP Kurganěc-25. Příčiny, proč doposud nebyla spuštěna sériová výroba, jsou zřejmě finanční i technické. Se spuštěním sériové výroby se počítalo původně v roce 2016, nyní to je v roce 2021.
 

Otázkou tedy je, jak dalece je dokončen samotný vývoj BVP Kurganěc-25. Podle posledních zpráv probíhají firemní zkoušky na základě připomínek ruské armády a poté odstartují vojskové zkoušky (zřejmě někdy v příštím roce).

 

Pokud však vývoj stále probíhá, tak je samozřejmě nutné hledat náplň pro uvedený podnik, jehož hlavní náplní práce je v současnosti výroba, servisování a modernizace vozidel řády BVP (resp. BMP).

 

Pro jakýkoliv strojírenský závod je totiž zásadní udržet si technický a vývojový personál. Navíc v zahraničí se nachází velké množství starší techniky BVP-1 a je to tedy i šance pro exportní možnosti ruského zbrojního průmyslu. Pokud má také modernizace uspět v zahraničí, musí daný zbraňový systém v dostatečném počtu zavést do výzbroje ruská armáda.

 

Zajímavé je, že v článku na RIA Novosti je poměrně rozsáhle čtenář informován o výhodách modernizace starších zbraňových systémů. Podle článku se BVP-1 modernizuje i v jiných zemích a jako příklad neustále modernizace starého zbraňového systému je uváděn americký tank Abrams.

 

Článek o modernizaci BVP-1 na serveru RIA Novosti zhlédlo přes 260 tisíc čtenářů, což na tento server je nezvykle vysoké číslo. Běžná sledovanost je v řádu několika tisíc až desítek tisíc sledovatelů. V rámci probíhající diskuse k uvedenému tématu byla modernizace BVP-1 hodnocena kladně a vzácně došlo i ke shodě mezi „urápatrioty“ a jejich oponenty, „liberalščiky“.  

 

BTR-82 s kanónem ráže 30 mm. / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0

 

Modernizovaný BVP-1 především pro export?

Může existovat ale i další důvod pro uvedenou modernizaci BVP-1. Na příkladu konfliktu v Sýrii je vidět, že je dostačující použití starších typů pozemní techniky s případnou modernizací.

 

Poslední dobou je v ruském tisku také vidět zvýšený zájem o Afriku. Je to snaha navázat na období bývalého Sovětského svazu a jeho tehdejší podporu tzv. Národnímu osvobozeneckému hnutí v boji proti imperialismu (NOH). Tato pomoc byla v minulosti nejen finanční či materiální, ale zahrnovala i dodávky ruských zbraní. A vzhledem k tomu, že v současnosti „imperialisté“ již vyhynuli, je pro současné Rusko ideální využít boj s terorismem.

 

Rusové se zaměřují například na ropu a plyn bohatou Libyi, kde ruským favoritem je polní maršál Chalífa Haftar. V Alžírsku zase od roku 2017 vede ruský státní koncern Uralvagonzavod jednání o vytvoření společného podniku, byť zatím jen na výrobu civilních vagonů.

 

Dalším africkým státem v ruském zájmu je (na ropu bohatý) Súdán, kde je pro Rusko možnost vybudování námořní základny. V jednání jsou rovněž dodávky nejmodernějších ruských zbraní jako Su-30, Su-35 a systémů protivzdušné obrany S-300. Navíc v případě navázání spolupráce může ruské letectvo využívat jak vzdušný prostor Egypta, tak nové i jižně navazujícího Súdánu.

 

Súdánská delegace v Moskvě

 

V případě Egypta ruská společnost Rosněft uzavřela dohodu o koupi 30% podílu z koncesní smlouvy na výstavbu největšího plynárenského pole v oblasti Středozemního moře Zohr od italské společnosti Eni. Kupní cena činí 1,1 miliardy dolarů. Pole Zohr má zdrojový potenciál 850 miliard kubických metrů plynu.

  

Současné Rusko se očividně řídí, z hlediska zbrojního průmyslu, pragmatismem a hledá cestu uplatnění své produkce na bývalých afrických a středovýchodních trzích. Ideálním partnerem jsou pak zejména diktátorské režimy (v Africe a na Středním východě tedy prakticky všechny státy), se strategickou polohou a s velkými zásobami ropy a plynu.

 

Rusko také pomocí dodávek vojenské techniky navazuje partnerství s velkými producenty ropy a plynu, né však proto, aby nerostné bohatství „kradlo“, ale aby si pojistilo světové ceny ropy a plynu na patřičně vysoké úrovni. Díky tomu může ruský rozpočet, který je z poloviny závislý na vývozu nerostných surovin, financovat další vývoj vojenské techniky (a opět ji vyvážet do strategických zemí) a také rostoucí životní (sociální, vzdělávací, zdravotní, ekonomické, dopravní, atd. atd.) požadavky svého obyvatelstva.

 

Zdroj: InterfaxRIA Novosti, RIA Novosti

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25 v roce 2021

Od roku 2021 začne nové ruské bojové vozidlo pěchoty (BVP) Kurganěc-25 nahrazovat v ruské armádě ...

PT-17: Polsko-ukrajinská modernizace tanku T-72

Na vojenské výstavě MSPO 2017 polská firma Bumar (člen PGZ) představila hloubkově modernizovaný tank ...

Ruské tanky T-80BVM a T-90M ohrožují program T-14 Armata?

Ruské ministerstvo obrany oznámilo redukci plánů na trvalé odstranění 10 000 dlouhodobě uložených ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jura99
  10:24 27.04.2018

  Arthur: vycházím z ceny 27mil€ za 18ks, tj. 1,5mil./ks. Pokud je cena jiná, tak se omlouvám, tato byla uvedena v tisku. Ceny nových vozidel jsou celkem variabilní podle výbavy, ...Zobrazit celý příspěvek

  Arthur: vycházím z ceny 27mil€ za 18ks, tj. 1,5mil./ks. Pokud je cena jiná, tak se omlouvám, tato byla uvedena v tisku. Ceny nových vozidel jsou celkem variabilní podle výbavy, množství a schopnosti nákupčích, wiki uvádí cenu např. CV90 2,92mil, ale i 4,18mil.€. Tedy zhruba dvojnásobek ceny modernizace 1,5mil.€ je nejnižší cena nového.
  A k tomu poměru cena/kvalita? Trochu to zavání tím, že kvalitu si můžeme dovolit kompromisní. Raději bych porovnával cena/životnost při kvalitě shodné s novým vozidlem (což není). To číslo 85% odolnosti je spekulativní, pokud je pro BMP smrtelná každá mina, tak bych se o odolnosti vůbec nebavil.
  Pokud je cena modernizace BMP v rozsahu 1/3-1/2 ceny nového a současně má poloviční životnost a horší užitné vlastnosti, je výhodnější koupit nové.Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  09:57 27.04.2018

  Arthur, Mexca je vlasten šakal odľahćený o nejakých cca 200kg. Podvozok už možno nie je preťažený ale nerieśi to ďalšie problémy. Príklad je minimálna protimínová ochrana. ...Zobrazit celý příspěvek

  Arthur, Mexca je vlasten šakal odľahćený o nejakých cca 200kg. Podvozok už možno nie je preťažený ale nerieśi to ďalšie problémy. Príklad je minimálna protimínová ochrana. Jednoducho moderné BVP z toho neurobíš. Uź len si porovnaj ochranu s tým plánovaným BOV 8x8.

  Ako som už spomínal na palbe, ako jediné reálne využitie takej korby by bolo urobiť z toho nejaké OT, kde by sa ušetrená váha z veže použila na zvýšenie ochrany.Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  09:13 27.04.2018

  Jura99: "Už cena modernizace Svatavy je zhruba poloviční než cena nového vozidla, ale životnost je také poloviční a bojová hodnota tak čtvrtinová." >> V. Bednár: cit. ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:

  "Už cena modernizace Svatavy je zhruba poloviční než cena nového vozidla, ale životnost je také poloviční a bojová hodnota tak čtvrtinová."

  >> V. Bednár: cit. "Vynaložené prostriedky odpovedajú dosiahnutej kvalite

  Ak odolnosť vozidla dosahuje cca 85 % odolnosti moderných kolesových BVP, jeho pohyblivosť je plne porovnateľná s modernými vozidlami, dosiahnutá palebná sila vozidla sa opäť pohybuje v okolí 80 % bojových vozidiel vyzbrojených kanónom v raži 30×173 mm a modernizované vozidlo dosahuje 50 % životnosti nových vozidiel zostava konštatovať že pri cene 44,5 mil. eur za 35 ks vozidiel je pomer cena kvalita viac ako porovnateľný s novými vozidlami."
  zdroj: http://www.armadninoviny.cz/mo...

  Len by ma zaujímalo ak tvrdíte, že "už cena modernizace Svatavy je zhruba poloviční než cena nového vozidla" aké NOVÉ pásové BVP sa dá kúpiť cca za 2,2 mil EUR ?

  P.S. Prosím neuvádzať príklad tzv. estónskej cesty kde Nám "už ušiel vlak", ktorí naozaj veľmi výhodne akvizovali 44ks (+ 6ks vozidiel technického zabezpečenia) BVP CV-90 zo 7-8 rokmi služby za sebou z prebytkov holandskej/nizozemskej armády za 113 mil. USD. Estónsko by Nám demokraciám a politikom karpatského typu mohlo byť nielen v tomto (na SR aj v IT však) veľkým príkladom.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:02 27.04.2018

  Viem si predstaviť, že by o takúto modernizáciu BMP-1 mohlo stáť Maďarsko. V programe Zrínyi 2026 majú za cieľ postavenie ťažkej pásovej brigády, no reálne majú vo výzbroji iba ...Zobrazit celý příspěvek

  Viem si predstaviť, že by o takúto modernizáciu BMP-1 mohlo stáť Maďarsko. V programe Zrínyi 2026 majú za cieľ postavenie ťažkej pásovej brigády, no reálne majú vo výzbroji iba hŕstku T-72 (najskôr z tých, čo dostali od Bieloruska v rámci deblokácie dlhov). Vzhľadom na to, že momentálne ešte nemajú vyčlenené finančné prostriedky a majú už iba osem rokov času na naplnenie tohoto cieľa a taktiež na ich vzťahy k Rusku, ako i to, že by ešte mali mať zakonzervované nejaké BMP-1, čo vyradili v roku 2007 a vežu BPPU majú vo výzbroji na svojich BTR-82A, tak by si mohli povedať, že ak môžu takto modernizovať Slováci, prečo by nemohli aj oni a ešte k tomu si šplhnú u Rusov.

  Arthur:
  Išlo mi o ako tak podobný pohľad zo zadu, nech nej to férové. :-p
  Čo sa DVK-30 na BMP-MEXCA týka, tak pre vozidlo, čo "bojuje o každý kilogram" je to iste lepšie riešenie, než Turra-30. ;-)Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:29 27.04.2018

  Arthur: hluboká modernizace BMP se cenou blíží ceně nového vozidla, ale neřeší všechny hlavní nedostatky BMP (např. odolnost korby). Už cena modernizace Svatavy je zhruba poloviční ...Zobrazit celý příspěvek

  Arthur: hluboká modernizace BMP se cenou blíží ceně nového vozidla, ale neřeší všechny hlavní nedostatky BMP (např. odolnost korby). Už cena modernizace Svatavy je zhruba poloviční než cena nového vozidla, ale životnost je také poloviční a bojová hodnota tak čtvrtinová. BMP má smysl využít jen v hutích a přetavit na železo. Stát, který nemá peníze na moderní vozidlo, ať do války ani nechodí. Rusko má smělé plány, ale nemá peníze, zatímco Čína staví několik letadlovek, Rusové budou Kuzněcova generálkovat stále dokola. Přitom Čína má námořní tradici mnohem menší než Rusko. A podobné to je s pozemní technikou, Rusku už ujel vlak, do kterého nasedla Čína a zásobuje armády třetího světa.Skrýt celý příspěvek

 • Robaiz
  04:13 27.04.2018

  Mno, asi to nebudou stroje určené pro elitní ruské síly, že... :D Takže moc nerozumím té kritice... Spousta firem dostane kšeft k udržení kapacit, výroby atd. Jak již bylo ...Zobrazit celý příspěvek

  Mno, asi to nebudou stroje určené pro elitní ruské síly, že... :D Takže moc nerozumím té kritice...

  Spousta firem dostane kšeft k udržení kapacit, výroby atd. Jak již bylo řečeno níže, těch uloženek mají tisíce.

  Pro konflikty na BV, v Africe apod. to budou super mašiny. Za minimum peněz, hromada muziky.

  V těžkém terénu mají super průchodnost, schopnost plavby. V bojích ve městech na to můžou navěsit kde co pro zvýšení ochrany výsadku (tam není potřeba taková průchodnost terénem či plavba).

  30mm kanón udělá paseku ledasčemu, nějaká ta PTŘS je schopná likvidovat i (starší) tanky.
  Ano sice to asi prošpikuje i 14mm kulomet, ale jako výsadkové a podpůrné vozidlo rozhodně mnohonásobně lepší, než pickup s kulometem.

  Pro rusy zn. ideál - klidně si dokážu představit situace, kdy tyhle mašinky budou mít cvičenou osádku jen coby řidiče a velitele/střelce a výsadek bude tvořit connonfutter z ručníkářů nebo námezních jednotek. Když se to trochu osvědčí, objednant nízkorozpočtovou modernizaci pak může kdejaký stát, co má BVP-1 skladem...Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  23:32 26.04.2018

  PavolR Prečo nie niečo novšie osadené vylepšenou verziou veže Cobra tj. slovenským vežovým kompletom DVK-30 z augusta/srpna 2016 v podobe BMP-MEXCA (BVP MEXA). link: ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Prečo nie niečo novšie osadené vylepšenou verziou veže Cobra tj. slovenským vežovým kompletom DVK-30 z augusta/srpna 2016 v podobe BMP-MEXCA (BVP MEXA).
  link: https://forum.valka.cz/attachm...
  zdroj: https://forum.valka.cz/topic/v... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  23:12 26.04.2018

  Fotografia modernizácie BMP-1 s vežou BPPU, o ktorej je článok: http://topwar.ru/uploads/posts... ... a iba pre porovnanie slovenská veža ...Zobrazit celý příspěvek

  Fotografia modernizácie BMP-1 s vežou BPPU, o ktorej je článok:
  http://topwar.ru/uploads/posts...

  ... a iba pre porovnanie slovenská veža Cobra:
  https://forum.valka.cz/attachm... Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  21:34 26.04.2018

  Spokojnie - ropa naftowa drożeje...

  A Rosjanie mogą jeść tylko chleb ze smalcem - a i tak na wojsko będą pieniądze...

  Spokojnie - ropa naftowa drożeje...

  A Rosjanie mogą jeść tylko chleb ze smalcem - a i tak na wojsko będą pieniądze...

 • VlaLang
  21:12 26.04.2018

  Ještě pár měsíců současné ekonomické situace a rusové začnou z muzeí "modernizovat" T-34. :-))

  Ještě pár měsíců současné ekonomické situace a rusové začnou z muzeí "modernizovat" T-34. :-))

 • PavolR
  21:07 26.04.2018

  asdf: To je porovnávanie neporovnateľného. Rusi totiž nemôžu mať menej funkčných BVP, lebo inak nebudú mať čím vyzbrojiť svoje mechanizované brigády. To potom môžu rovno asi tak ...Zobrazit celý příspěvek

  asdf:
  To je porovnávanie neporovnateľného. Rusi totiž nemôžu mať menej funkčných BVP, lebo inak nebudú mať čím vyzbrojiť svoje mechanizované brigády. To potom môžu rovno asi tak tretinu z nich zrušiť, alebo prezbrojiť pickupmi na ultra ľahké brigády. Modernizácia je iba oddialenie problému o 10-15 rokov - tak trocha zápas s veternými mlynmi.Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  20:36 26.04.2018

  Miroslav > Kolko chcelo mat USA tych torpedoborcov triedy Zumwalt ? Zeby vyse tridsat. A budu ich mat dokonca 3. Som zvedavy na priklad zbrojneho programu, ktory v poslednych ...Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav > Kolko chcelo mat USA tych torpedoborcov triedy Zumwalt ? Zeby vyse tridsat. A budu ich mat dokonca 3.

  Som zvedavy na priklad zbrojneho programu, ktory v poslednych 20 rokoch dodrzal pocty jednotiek, ktore na zaciatku planoval.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  19:47 26.04.2018

  A načo im to bude. Veď majú tisíce tankov a BVP na zázračnej Armate nie?

  A načo im to bude. Veď majú tisíce tankov a BVP na zázračnej Armate nie?

 • dusan
  19:47 26.04.2018

  Pauli Rusi dodali pre sýrsku armádu tanky T-90 (cca 70 ks), nejaké T-72B/BM i BMP-2, ale väčšinu techniky predstavovali práve stroje BMP-1, T-62M či staré kanóny M30, kde to ...Zobrazit celý příspěvek

  Pauli

  Rusi dodali pre sýrsku armádu tanky T-90 (cca 70 ks), nejaké T-72B/BM i BMP-2, ale väčšinu techniky predstavovali práve stroje BMP-1, T-62M či staré kanóny M30, kde to bolo určite formou daru, lebo sýrsky režim je na tom finančne jednoducho príliš zle (I tá novšia technika bola určite na "sekeru").

  A to je i najracionálnejšie využitie týchto starých strojov. V arzenáloch chudobných ruských spojencov ocenia každý použiteľný stroj, hlavne ak je za dobrú cenu, t.j. zadarmo : )

  Ako spomenul Rase, modernizovaný BMP-1 je stále opakovaná pesnička (xz-firiem v xz-štátoch), ale z tých tisícok strojov sa modernizovali len minimálne počty.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:32 26.04.2018

  Rase: Takýto záver by som nevyvodzoval z dvoch dôvodov. 1.- Prečo sa Kliver doteraz nikde reálne neuchytil? Nemohol byť práve ten za vybuchnutím celého konceptu? Lebo napríklad ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Takýto záver by som nevyvodzoval z dvoch dôvodov.
  1.- Prečo sa Kliver doteraz nikde reálne neuchytil? Nemohol byť práve ten za vybuchnutím celého konceptu? Lebo napríklad aj v Sudáne sa v 2004 plánovalo použiť pre BMP-1 práve túto vežu, no nakoniec vyhrala slovenská Cobra.
  http://www.sudantribune.com/sp...
  2.- V tom čase bolo k dispozícii obrovské množstvo relatívne nových BMP-2. Dnes sa tieto stroje blížia k hraniciam svojej životnosti takým tempom, že obmeniť ich za čokoľvek iné skôr než sa "rozpadnú" je doslova sizyfovská úloha. A tentoraz bola vybraná už zavedená veža so zázemím v mnohých krajinách sveta.Skrýt celý příspěvek

 • petris
  19:09 26.04.2018

  Rase: Nemusí vyšumieť. Jednoducho majú tisíce uloženiek s ktorými je treba niečo robiť aby si udržali aspoň nejakú bojovú hodnotu. Keď z nich vyberú 500 v najlepšom stave a tie ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Nemusí vyšumieť. Jednoducho majú tisíce uloženiek s ktorými je treba niečo robiť aby si udržali aspoň nejakú bojovú hodnotu. Keď z nich vyberú 500 v najlepšom stave a tie zmodernizujú aspoň tak ako je uvedené v článku + zavesia na to nejakú prídavnú ochranu, svoju robotu v poli ako druhosledové mašiny si budú schopné zastať. Ak potrebujú naplniť výrobný program, tak prečo to nevyužiť.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:52 26.04.2018

  Pauli: to je docela nářez, dám sem citaci: Za účelem zvýšení bojové účinnosti BMP-1 zahájila v prosinci roku 1990 ruská armáda vývoj vozidla označeného BMP-1M, vývojem se ...Zobrazit celý příspěvek

  Pauli:
  to je docela nářez, dám sem citaci:

  Za účelem zvýšení bojové účinnosti BMP-1 zahájila v prosinci roku 1990 ruská armáda vývoj vozidla označeného BMP-1M, vývojem se zabýval závod KBP v Tule. Stroj má na upravené korbě instalovanou novou jednomístnou střeleckou věžičku TKB-799 „Kliver", vyzbrojenou víceúčelovým automatickým kanonem 2A72 se spřaženým kulometem PKTM ráže 7,62 mm a PTŘS. Protitankové zbraně zde zastupují čtyři řízené střely 9M133 Kornet nebo 9M133F "Kornet" uchycené na pravé straně věžičky, ale podle možnosti se mohou nahradit střelami 9K38 Igla. Počet vezené munice pro kanon je 300 nábojů, pro spřažený kulomet 2000 nábojů a již zmiňované 4 střely (jestli vozidlo veze další střely, nebylo uvedeno). Dále byl modernizovaný stroj vybaven mimo jiné moderním počítačovým systémem řízení palby (stabilizace kanonu, teleskopický zaměřovač 1K13-2, balistický počítač, čidla). První stroje BMP-1M prošly testy ve výzkumném ústavu v Kubince, proběhly také počítačové simulace, kde bylo za protivníka určeno americké vozidlo M2/M3 Bradley (použití zbraňových systémů ve dne i v noci) a nové vozidlo BMP-1M překonávalo v boji americký stroj 1,3 krát. K prvnímu veřejnému vystoupení došlo na mezinárodní výstavě IDEX'99 v Abu Dhabi. Ruská armáda plánuje přepracovat veškerá vozidla starších výrobních verzí na variantu BMP-1M, vozidlo je také nabízeno na vývoz.

  http://www.palba.cz/forumfoto/...

  Tedy ty samé řeči o modernizaci všech BMP-1, nabízení na export atd. ale jen o 19. let staré (nebo 28 chcete-li). Je tedy dost pravděpodobné, že nový plán vyšumí úplně stejně jako ten původní.Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  17:46 26.04.2018

  Pánové jedno staré české úsloví říká "Ze staré ženské žádnou mladici neuděláš".Totéž platí ji vylepšování staré ruské-potažmo sovětské voj.techniky.Mě by osobně spíše zajímalo,jak ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové jedno staré české úsloví říká "Ze staré ženské žádnou mladici neuděláš".Totéž platí ji vylepšování staré ruské-potažmo sovětské voj.techniky.Mě by osobně spíše zajímalo,jak Rusko pokročilo s výrobou "vyhlášeného tanku"T-14 Armata".Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  16:50 26.04.2018

  https://www.youtube.com/watch?... Na videu je jasne vidno tenké reaktívne pancierovanie ktoré je o dosť subtílnejšie ako "mohutné" reaktívne pancierovanie tankov. ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.youtube.com/watch?...

  Na videu je jasne vidno tenké reaktívne pancierovanie ktoré je o dosť subtílnejšie ako "mohutné" reaktívne pancierovanie tankov. Logicky je jeho účinnosť nižšia ako "hrubé" reaktívne pancierovanie tankov. Otázka teda znie - proti akým zbraniam je toto "podvyživené" reaktívne pancierovanie určené?Skrýt celý příspěvek

 • Pauli
  16:44 26.04.2018

  Mimochodem tato myšlenka vznikla už docela dávno ..dole v článku
  http://www.panzernet.net/php/i...

  Mimochodem tato myšlenka vznikla už docela dávno ..dole v článku
  http://www.panzernet.net/php/i...

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4