Bundestag nepodpořil dodávku Taurusů Ukrajině. Bojí se úderu na Kreml

Bundestag nepodpořil dodávku Taurusů Ukrajině. Bojí se úderu na Kreml
Gripen se střelami Taurus / MBDA (Zvětšit)

Spolkový kancléř Olaf Scholz čelí rostoucímu tlaku, aby schválil vývoz řízených střel Taurus napadené Ukrajině. Předseda německé vlády ovšem dodávky střel vytrvale odmítá. Kancléřství se obává jejich použití k útoku na ruské území nebo dokonce na Kreml, oficiální sídlo ruského prezidenta, a zatažení Německa do války. Návrh opoziční CDU/CSU předat Taurusy Kyjevu vládní koalice sice odmítla, FDP a Zelení ale slibují předložit vlastní usnesení.

Již několik měsíců se v Německu diskutuje o řízených střelách s plochou dráhou letu Taurus a doletem 500 kilometrů. Ukrajinská armáda je může použít k útoku na ruské sklady zbraní, logistická centra nebo klíčové logistické trasy, jako je Kerčský most na Krym daleko za frontovou linií. Sotva proběhne tisková konference, aniž by spolkový ministr obrany Boris Pistorius (SPD) nebyl dotázán na možné dodávky německých řízených střel na Ukrajinu. Viditelně podrážděný ministr se vždy zmůže jen na odpověď, že žádné novinky k tomuto tématu nemá k dispozici.

Jak dlouho může kancléř Scholz ještě odmítat další kvalitativní posun v dodávkách zbraní Kyjevu? Vždyť i Francie a Spojené království své střely s plochou dráhu letu (SCALP alias Storm Shadow) Ukrajincům dodaly. Předané zbraně mají snížený dolet na 250 kilometrů, což omezuje efektivitu jejich použití k útokům na ruské území. Pro útoky na Kreml je jejich dostřel příliš krátký. I Spojené státy Ukrajině poskytly řízené balistické rakety ATACMS (Army TACtical Missile System), přestože tuto informaci oficiálně nepotvrdily.

Jak uvedl německý deník Handelsblatt, Německo zaměřuje svou podporu Kyjevu na protivzdušnou obranu (PVO). Systémy PVO Gepard, IRIS-T SLS/SLM a Patriot, které Berlín dodal Ukrajině, denně zachraňují životy. K vojenskému zvratu se však nehodí. Taurus je kvalitativně odlišným typem zbraně, proto Olaf Scholz se svým rozhodnutím otálí.

Váhavý postoj kancléře kritizují přední němečtí politici včetně představitelů koaličních stran. Parlamentní klub CDU/CSU předložil ve středu ve Spolkovém sněmu návrh usnesení vyzívající vládu k předání Taurusů Ukrajincům. Opoziční strana doufala v podporu vládní FDP a Zelených – ti na rozdíl od SPD dodávky německých řízených střel podporují.

„Nestačí jen v médiích hlasitě požadovat dlouho odkládané dodání Taurusů,“ uvedla Kerstin Viereggeová (CDU), předsedkyně výboru pro obranu. „Ukažte barvu! Přinuťte kancléřství jednat!“ Svůj apel směřovala ke koaličním politikům podporujích vývoz řízených střel. Patří mezi ně zejména předsedkyně výboru pro obranu Marie-Agnes Strack-Zimmermannová (FDP) a zahraničněpolitický expert Anton Hofreiter (Zelení). Podle Strack-Zimmermannové ukrajinská armáda „nyní potřebuje prostředky a schopnosti pro účinné narušení a ničení zásobovacích tras ruské armády“. Již několik měsíců bojuje za to, aby kancléř Scholz urychleně rozhodl ve prospěch dodávek Taurusů na Ukrajinu.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Ice Breaker: Izraelská střela s plochou dráhou letu

Izraelská společnost Rafael pracuje na nové letecké střele s plochou dráhou letu ALCM ...

Kompenzace chybějící vzdušné nadvlády na Ukrajině

Snahy Ukrajinců prorazit ruskou obranu při probíhající ofenzívě mají výrazný limit v chybějící ...

Munice snů: Naváděná puma JDAM s proudovým pohonem

Společnost Boeing hodlá naváděnou pumu JDAM (Joint Direct Attack Munition) osadit proudovým motorem. ...

Geopolitická emancipace Německa jako klíč k ukrajinskému vítězství

Prezidentské volby ve Spojených státech se blíží a předvolební průzkumy ukazují, že se musí začít ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.