Hladomor byl Stalinův trest vzpurné Ukrajině

Hladomor byl Stalinův trest vzpurné Ukrajině
Oběti hladomoru (1933) / Public Domain (Zvětšit)

Od jarních měsíců roku 1932 až do podzimu následujícího roku postihla Ukrajinu katastrofa, která patří k nejtěžším a nejčernějším obdobím v moderní ukrajinské historii. V zemi vypukl hladomor, kterým sovětský diktátor Josif Stalin tvrdě potrestal vzpurnou, ale zároveň velmi důležitou oblast své bolševické říše.

Ukrajinské slovo „holodomor“ znamená masové vraždění hladem, před kterým není úniku ani záchrany. Z vyjádření velvyslanectví Ukrajiny v Praze vyplývá, že podle nejčastějších odhadů v důsledku této národní katastrofy zahynulo až devět milionů lidí. O rozsahu tragédie svědčí čísla: v době, kdy hladomor nabýval největších rozměrů, na Ukrajině každou minutu zemřelo 17 lidí, každou hodinu 1000 lidí a každý den téměř 25 000 lidí. Jednalo se o uměle vyvolanou akci Stalinova režimu za účelem likvidace Ukrajinců jakožto národa. 

Hladomor na Ukrajině trval celkem 17 měsíců, a to od dubna 1932 do listopadu 1933. Odborníci uvádějí různé počty zemřelých v průběhu hladomoru – počet mrtvých se pohybuje v rozmezí čtyři аž devět milionů. Pokud počítáme také nepřímé oběti (úmrtí v důsledku fyzického vyčerpání, onemocnění tyfem, z důvodů otrav zažívacího ústrojí, kanibalismu, represí, sebevražd způsobených rozpadem psychiky a celkovým společenským kolapsem), byl podle přibližných odhadů hladomor příčinou úmrtí 14 milionů lidí.

Nejobludnějších rozměrů dosáhl hladomor na jaře roku 1933. Analýza obsahu téměř 30 nařízení sovětské vlády vydaných v letech 1929-33 svědčí o tom, že ničivé podmínky pro vesnické obyvatelstvo byly vytvořeny vědomě. Téměř 81 procent zemřelých hladem na Ukrajině tvořili Ukrajinci, 4,5 procenta Rusové, 1,4 procenta Židé a přes jedno procento tvořili Poláci. Mezi oběťmi byli také Bělorusové, Maďaři a Bulhaři.


Oběti hladomoru v Charkově (1933); větší foto / ValeriySh, CC BY-SA 4.0

Umírali hlavně dospělí muži a děti

V srpnu 1932 přijalo vedení SSSR represivní zákon, kterému se začalo mezi lidmi říkat „zákon pěti klásků“. Podle této zákonné normy bylo deseti lety vězení nebo zastřelením  trestáno jakékoliv využití obilí k zaplacení práce v okresech, které nesplnily plány výkupu. Z informací ukrajinského velvyslanectví v Praze dále vyplývá, že v prvním roce platnosti nového zákona bylo na základě tohoto zákona odsouzeno 150 000 osob.  Na podzim roku 1932 na Ukrajině téměř 25 000 kolchozů, jimž vláda určila zvýšené plány pro výkup obilí. Nicméně 1500 kolchozů dokázalo tyto plány splnit, a tudíž se vyhnuly trestním sankcím a smrtelnému hladu. Nejvíce utrpěla hladomorem bývalá Charkovská a Kyjevská oblast (nynější Charkovská, Poltavská, Sumská, Čerkaská, Kyjevská a Žytomyrská). Na tyto oblasti připadlo téměř 53 procent zemřelých. Úmrtnost obyvatelstva zde převyšovala průměr osmkrát až devětkrát. 

Podle propočtů francouzských demografů se v důsledku hladomoru na Ukrajině nenarodil až jeden milion dětí. Na celková čísla vyjadřující úmrtnost mělo rovněž vliv nařízení vydané tehdejší vládou a určené pro matriky, podle nějž se neměla zaznamenávat úmrtí dětí mladších jednoho roku. Vzhledem k tomu, že v době hladomoru umíraly především děti a mládež, se podle vědeckých propočtů odhaduje střední délka života neboli naděje dožití Ukrajinců v roce 1933 na 7,3 roky u mužů a 10,9 u žen. Za celou historii lidstva nebyly nikde zaznamenány podobné ukazatele. Velmi zarážející je navíc to, že sovětské úřady nebyly schopny všechny úředně zabrané potraviny včas distribuovat z Ukrajiny. Běžně se stávalo, že obyvatelstvo umíralo hlady, zatímco na vlakových nádražích se povalovaly tuny obilí, brambor, zeleniny, které tam uhnívaly, protože je neměl kdo odvézt ze země. Tyto hnijící hromady potravin byly přísně střežené, a kdo se k nim přiblížil, byl na místě zastřelen. Zimní a jarní měsíce roku 1933 patřily jednoznačně k jedné z nejtěžších a nejčernějších epizod v moderních ukrajinských dějinách. 


Nejpostiženější regiony Ukrajiny (pokles populace); větší foto / Sergento, CC BY-SA 4.0

Vedení Sovětského svazu původně stanovilo, že Ukrajina musí předat státu více než šest milionů tun obilí. Z celkového počtu 14 milionů tun to byla téměř polovina. Nakonec se však Molotovova komise snažila zabavit všechno, aby tím zlomila ukrajinský odpor vůči kolektivizaci. Hlad, který v důsledku toho brzy vypukl, má v moderních dějinách jen málo obdob. Lidé se snažili krást ze státních zásob, které byly uloženy ve střežených skladech. Pokud byl někdo přistižen, byť jen s hrstí obilí, na místě byl popraven. Toto je v ukrajinském povědomí navždy uchováno jako již zmíněný “zákon pěti klasů“. 

Mortalita rostla na Ukrajině neuvěřitelnou rychlostí. Vyžádala si nejvíce obětí mezi dospělými muži a dětmi. Muži se snažili navzdory všemu sehnat obživu pro své rodiny, proto umírali vysílením jako první. Ve vesnicích kde před hladomorem existovaly školy plné žáků, kteří se tlačili v třídách, se tyto školy zavíraly, protože neměl kdo a ani koho učit. Celé vesnice v průběhu několika měsíců vymřely a sovětské úřady jen tiše přihlížely. Hlad ukrajinský lid donutil k hrozným činům. Děly se skoro neuvěřitelné věci. Kromě krádeží se rozhostilo lovení různých škůdců – například krys a myší. Dokonce zabíjení a plenění mezi vlastními bylo na denním pořádku. A co je nejzrůdnější, v některých oblastech se dokonce lidé uchylovali i ke kanibalismu.   

Český komunistický tisk údaje o hladomoru popíral

Zprávy o hladomoru a jeho katastrofálních důsledcích začaly na stránky československého tisku naplno pronikat až v letních měsících roku 1933. V polovině července 1933 se v agrárním Venkově objevil článek „Deset milionů lidí zemřelo hladem v Rusku za půl roku“. Nejvíce o hladu na Ukrajině psaly národnědemokratické, národněsocialistické a ligistické noviny (tj. noviny Ligy proti vázaným kandidátním listinám Jiřího Stříbrného).


Země, které uznaly ukrajinský hladomor za genocidu (tmavě modře), a země odsuzující hladomor jako vyhlazovací akt (světle modře); větší foto / ValeriySh, CC BY-SA 4.0

Přední brněnský historik Libor Vykoupil uvádí, že v letních měsících se zmínky o neutěšených poměrech v „sovětském ráji“ stávaly četnějšími též na stránkách sociálnědemokratického tisku. „Jen komunistické noviny, v první řadě nejradikálnější brněnská Rovnost, jakékoliv negativní zprávy o sovětském Rusku halasně vyvracely. Snad nejvíce se komunisté vysmívali zprávám o lidojedství, které ve svém tisku zveřejňovali především národní demokraté nebo ligisté. Informace o pečených dětech se zdály být natolik přehnanými a nepravděpodobnými, že je odmítala převzít i periodika jinak spíše pravicová,“ připomíná doktor Vykoupil z Historického ústavu Filozofické fakulty MU v Brně.

Dodává, že časopisy jako Nová svoboda a Přítomnost podávaly po celou dobu poměrně nezkreslené zprávy. Problémem byl ale podle jeho slov jen postoj některých zahraničních diplomatů, zejména francouzských, kteří katastrofu intenzivně popírali, což novinářům, snažícím se o objektivní informace, svazovalo ruce.

 „V září 1933 vystřídaly u nás statě o hladomoru články informující o pomocné akci hladovějícím v Rusku, která byla podobně masivní jako stejně motivovaná akce na počátku 20. let. Paralela s hladomorem způsobeným občanskou válkou vedla k tomu, že obyvatelé Československa reagovali racionálně a místo senzací se zajímali zejména o to, jak by mohli reálně pomoci. Zajímavé je, že si uvědomovali situaci a chtěli, aby jejich pomoc směřovala skutečně hladovějícím, podporovat sovětský režim však nemínili,“ uvedl pro Armádní noviny Libor Vykoupil z Masarykovy univerzity.

Ukrajinská tragédie z první poloviny 30. let je již naštěstí mnoho let minulostí. Nesmí se ale na ni zapomínat. Z tohoto důvodu v roce 2003 delegace členských států Organizace spojených národů vydala společné prohlášení u příležitosti 70. výročí hladomoru na Ukrajině. Poprvé v historii OSN byl tak hladomor z doby 1932 až 1933 označen za tragédii ukrajinského národa. OSN vyslovila účast s oběťmi hladomoru a vyzvala světovou veřejnost, aby uctila památku těch, kteří v tomto období zahynuli. Ke spoluautorům tohoto společného prohlášení se řadí 36 členských států OSN. Je dobře, že mezi 25 evropskými zeměmi, které Prohlášení podpořily, byla také naše republika. 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajina obdržela české houfnice 2S1 Gvozdika

Podle ukrajinského portálu uprom.info na přelomu června a července Ukrajina získala 33 sovětských ...

Ukrajina chce moderní protivzdušnou obranu z USA

Podle ukrajinského velvyslance ve Washingtonu Valerije Čalyje Ukrajina oficiálně požádala Spojené ...

Ukrajina poptává české houfnice DANA M2 ráže 152 mm

Kyjev vede jednání s českou stranou o nákupu kolových samohybných houfnic DANA M2 ráže 152 mm od ...

Ukrajina nakoupí 26 českých samohybných houfnic DANA M2

Podle ukrajinských médií ukrajinský státní koncern Ukrspecexport objednal u české společnosti ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Sidon
  19:11 01.12.2020

  Tohle je komunismus. Nezapominejme a nedopustme, aby se nase deti nedovedely, k cemu ty "uslechtile idealy" vedou.

  Tohle je komunismus. Nezapominejme a nedopustme, aby se nase deti nedovedely, k cemu ty "uslechtile idealy" vedou.

  • PetrTechnik
   19:39 01.12.2020

   Mnohem závažnější otázkou je , kam vedou ušlechtilé ideály dnešní euroatlantické civilizace? Lenin, Stalin nebo Hitler jsou minulostí, a dá se říct,že jsou to nepodařené ...Zobrazit celý příspěvek

   Mnohem závažnější otázkou je , kam vedou ušlechtilé ideály dnešní euroatlantické civilizace? Lenin, Stalin nebo Hitler jsou minulostí, a dá se říct,že jsou to nepodařené experimenty západní levicové inteligence.Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    20:03 01.12.2020

    Jistě. Rusové způsobili hladomor na Ukrajině, ale vlastně za to může západ...

    Jistě. Rusové způsobili hladomor na Ukrajině, ale vlastně za to může západ...

   • Vrata
    20:05 01.12.2020

    Takze Stalin byl zapadni levicak.

    Takze Stalin byl zapadni levicak.

   • Pavel1
    20:05 01.12.2020

    Mnohem závažnější otázkou je, proč má pořád spousta lidí potřebu odvádět pozornost od zločinů rusovětského komunistického režimu (nebo je rovnou popírat), když je to taková dávná ...Zobrazit celý příspěvek

    Mnohem závažnější otázkou je, proč má pořád spousta lidí potřebu odvádět pozornost od zločinů rusovětského komunistického režimu (nebo je rovnou popírat), když je to taková dávná "minulost".Skrýt celý příspěvek

   • apache
    21:53 01.12.2020

    Je v tom část pravdy. Bohužel, každým dnem se západní civilizace přibližuje totalitním režimům, jakým byli komunismus a nacismus. Progresivisté utahují šrouby a to dost tvrdě. ...Zobrazit celý příspěvek

    Je v tom část pravdy. Bohužel, každým dnem se západní civilizace přibližuje totalitním režimům, jakým byli komunismus a nacismus. Progresivisté utahují šrouby a to dost tvrdě. Svoboda slova dostává na frak, vrací se cenzura, povolen je jen ten "správný" názor. A to není jen nějaké plácání a strašení. To je realita. Prohlásit na západní univerzitě, že existují dvě pohlaví, že kluci mají penis a holky vaginu, za to už hrozí vyhazov. Říci, že záleží na všech životech, to samé. Naopak říct, že na bílých životech nezáleží, za to je povýšení. Když profesor učící čínštinu řekne čínské slovo, které se vyslovuje podobně jako "niga", je vyšetřován a jeho činnost pozastavena. Sebemenší kritika progresivistických myšlenek v akademických či vědeckých kruzích, jakkoliv je založena na faktech, je cenzurována a umlčována. To jsou konkrétní příklady co se staly. Západ se řítí do propasti, za mlčení většiny, která naivně věří, že totalita se nemůže vrátit. Ale ona už je tady. Progresivisté představují stejnou hrozbu, jako nacisté a komunisté.Skrýt celý příspěvek

    • Sidon
     22:23 01.12.2020

     Pusobil jsem a pusobim na nekolika zapadnich univerzitach a to, co pises, jsou lzi a prekrucovani reality. Realnym problemem je to, ze existuje nerovnovaha mezi mnozstvim pedagogu ...Zobrazit celý příspěvek

     Pusobil jsem a pusobim na nekolika zapadnich univerzitach a to, co pises, jsou lzi a prekrucovani reality. Realnym problemem je to, ze existuje nerovnovaha mezi mnozstvim pedagogu otevrene se hlasicich k liberalnim a konzervativnim hodnotam. Ale to, co pises ty, jsou ciste hovadiny.
     Zapad balancuje na hrane propasti, zatimco Vychod je vzdy o krok napred, co?Skrýt celý příspěvek

     • apache
      11:40 02.12.2020

      Sidon: Milý pane. Já nejsem žádný zastánce Východu. Kdybyste četl zdejší diskuse pozorněji, tak byste to věděl. Takže Vaše poslední věta je dost mimo mísu. Připomínáte mi zaryté ...Zobrazit celý příspěvek

      Sidon: Milý pane. Já nejsem žádný zastánce Východu. Kdybyste četl zdejší diskuse pozorněji, tak byste to věděl. Takže Vaše poslední věta je dost mimo mísu. Připomínáte mi zaryté obdivovatele Ruska, kteří když se zřítí ruské letadlo, tak hned začnou pokládat otázku "...a americká letadla snad nepadají, co?" Jak ubohé.

      Lži? Čisté hovadiny? Mnou výše uvedené případy se reálně staly. Takže lžete akorát tak Vy. Nebo snad chcete tvrdit, že Tomáš Hudlický a jeho článek který byl po nátlaku stažen, že je to fikce? Že Leslie Neal-Boylanovou (děkanku kterou z univerzity vyrazili protože v mailu odsuzovala násilí páchané na lidech jiné barvy pleti, ale dopustila se "zločinu" když na konci použila obrat "na všech životech záleží") jsem si vymyslel? Že případ Priymavady Gopal (profesorka, která opakovaně psala na twitter, že na bílých životech nezáleží a univerzita jí v tom nejen podpořila, ale ještě ji nabídla vyšší úvazek) je čistá hovadina? Že jsem si to vymyslel? Nebo že případ studenta Lake Ingleho, (kterému hrozilo vyloučení za to, že během diskuse po čas výuky vyjádřil názor, že existují jen 2 pohlaví) je fake news? Tvrdíte, že tyto případy se nestaly, že v akademických a vědeckých kruzích neexistuje progresivistická cenzura? Kdo z nás dvou tedy lže?Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
     22:26 01.12.2020

     Chápu, vadí ti, že nemůžeš mluvit o penisech. Gratuluji ti ke coming outu. Mimochodem, když byla z postu šéfa hradecké nemocnice odvolána prymula, kvůli tomu, že se chtěla přisát ...Zobrazit celý příspěvek

     Chápu, vadí ti, že nemůžeš mluvit o penisech. Gratuluji ti ke coming outu. Mimochodem, když byla z postu šéfa hradecké nemocnice odvolána prymula, kvůli tomu, že se chtěla přisát na veřejné pojištění předepisováním sušené medvědí žluči (tj. tradiční čínské medicíny) tak to bylo taky protičínské spiknutí a propaganda.Skrýt celý příspěvek

     • apache
      11:50 02.12.2020

      Nechápeš. Ale to je jedno... na názor máš právo a já ti ho nebudu upírat. Ale je smutné, že nerozumíš tomu, že mi vadí, když je právě právo na názor, na svobodu slova, někomu ...Zobrazit celý příspěvek

      Nechápeš. Ale to je jedno... na názor máš právo a já ti ho nebudu upírat. Ale je smutné, že nerozumíš tomu, že mi vadí, když je právě právo na názor, na svobodu slova, někomu upíráno. Jako například studentu jedné pensylvánské univerzity, kterému hrozilo vyloučení za to, že vyjádřil svůj názor - že existují pouze dvě pohlaví. Lidem, kteří svého času varovali před příchodem totalit, se mnozí také vysmívali. Pak je úsměv přešel...Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      17:35 02.12.2020

      Pochopil jsem, že chceš mluvit o penisech a liberální cenzoři ti v tom brání. Mám pro tebe radu. V rusku nebo číně můžeš o pohlavích hovořit zcela otevřeně, tam z práce (ze studia, ...Zobrazit celý příspěvek

      Pochopil jsem, že chceš mluvit o penisech a liberální cenzoři ti v tom brání. Mám pro tebe radu. V rusku nebo číně můžeš o pohlavích hovořit zcela otevřeně, tam z práce (ze studia, oknem ze sedmého patra) vyletíš, jen když budeš kritizovat režim, např. ten puťkův. A mají ještě jednu vychytávku, o které se západu nemůže ani zdát. Když vyletíš, tak se o tebe postará parta přátelských čečenců. Zkus to tam.Skrýt celý příspěvek

     • apache
      17:57 02.12.2020

      Opět dokazuješ, že nechápeš nic. A děkuji za radu, ale já Rusko nerad. Asi tomu nebudeš věřit, ale já jsem jedním z největších kritiků Ruska, co navštěvují tyto stránky. ...Zobrazit celý příspěvek

      Opět dokazuješ, že nechápeš nic.

      A děkuji za radu, ale já Rusko nerad. Asi tomu nebudeš věřit, ale já jsem jedním z největších kritiků Ruska, co navštěvují tyto stránky. Evidentně nechápeš, že kritika nastupujících totalitních tendencí na Západě nemusí znamenat náklonost k Východu.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      20:19 02.12.2020

      Pravda, tu tvou potřebu neustále řešit nějaké pohlaví, nechápu. Rovněž mi není jasná tvoje orientace, ať už na západ, východ nebo na jih někam do tepla. Ale to je vedlejší. ...Zobrazit celý příspěvek

      Pravda, tu tvou potřebu neustále řešit nějaké pohlaví, nechápu. Rovněž mi není jasná tvoje orientace, ať už na západ, východ nebo na jih někam do tepla. Ale to je vedlejší. Důležité je to, že z novinového článku, kde se popisuje to jak si levičáci a konzervy navzájem vjíždějí kvůli pohlaví do vlasů (nebo v tomto případě spíše do chlupů) a vyhrožují si vyhazovem, může "nastupující totalitních tendencích" odhalit leda paranoik postižený neschopností kritického hodnocení. Byl snad kvůli hádce o pohlaví někdo vyhozen státním aparátem? Stát mu zakázal publikovat? Nikoliv. Ve sporech soukromých institucí a soukromých osob opravdu ale opradu žádnou totalitu spatřovat nelze. O "nastupujících totalitních tendencích" lze uvažovat například, když jsou po nástupu nové politické strany k moci ze STÁTNÍCH médií vyhozeny desítky novinářů a soudcům se za podivných okolností zkracuje funkční období, jak se stalo třeba v Polsku. Je zajímavé, že vyhazovy desítek novinářů z polské televize a rozhlasu místní obhájce demokracie nijak nevzrušuje, místo toho je vzrušuje soukromá debata o pohlaví.Skrýt celý příspěvek

     • apache
      22:26 02.12.2020

      Již poněkolikáté dokazuješ, že vůbec nechápeš o čem je řeč. Že nechápeš, že já tu nemluvím o otázce pohlaví, ale o tom, jestli člověk může svobodně vyjadřovat svůj postoj, v tomto ...Zobrazit celý příspěvek

      Již poněkolikáté dokazuješ, že vůbec nechápeš o čem je řeč. Že nechápeš, že já tu nemluvím o otázce pohlaví, ale o tom, jestli člověk může svobodně vyjadřovat svůj postoj, v tomto konkrétním případě (který tě z těch několika co jsem uvedl výše tolik zaujal - asi si nějak fixovaný na ty penisy nebo co, že se neustále vracíš jen k tomuto jednomu a jediné co sis z mých příspěvků vždy odnesl, byl jenom ten penis, víc tvůj mozek asi nepobral) ještě k tomu biologický fakt, aniž by byl perzekuován. A perzekuce nemusí být vykonávána přímo státem či státními institucemi.

      Další věc - jak můžeš vědět, jaký je můj postoj k situaci v Polsku? Nevíš! Víš prd! Podsouváš. A nejde ti to. Ale rozumím proč si začal psát o Polsku a podsouvat mi nějaký názor - prostě nemáš argument k původnímu tématu, umíš jen dokola psát něco o penisu, tak odvracíš řeč, ukazuješ prstíkem jinam. Ale chyba lávky, situace v Polsku se mi nelíbí stejně tak. Média mají být hlídacím psem demokracie, přirozeným kontrolorem politiků, obzvláště těch vládních. To co se děje v Polsku je tragédie, protože média ovládaná vládnoucí stranou tuto funkci neplní. To je také náznak možné totality. Tak. Tady máš můj názor na Polsko. Zkus něco jinýho, tady mě nenachytáš.

      A teď se vraťme k otázce univerzit. Takže podle tebe snad, je akademická půda a vše co se na ní děje soukromou záležitostí a cenzura je tedy zcela přijatelná, protože je to čistě věcí univerzity? Perzekuce studentů i pedagogů na základě nové ideologie progresivismu, to je úplně v pořádku mi chceš říct? Vyhazovat studenty a pedagogy za to co říkají? Ty seš dobrej týpek, přesně takoví jako si ty umožnili v minulosti totalitám se uchytit, jen přihlíželi když jiní byli umlčováni.Skrýt celý příspěvek

     • apache
      22:38 02.12.2020

      Jo a nejde o nějaký "novinový článek" jak ty píšeš. Je to celá řada zdokumentovaných případů snahy o perzekuci a potlačování svobody slova, akademické svobody. Ty to jenom nechceš ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo a nejde o nějaký "novinový článek" jak ty píšeš. Je to celá řada zdokumentovaných případů snahy o perzekuci a potlačování svobody slova, akademické svobody. Ty to jenom nechceš vidět.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      23:47 02.12.2020

      Já ti nic nepodsouvám. Jen se divím, proč tady tolik hysterčíš kvůli penisu a vlastní orientaci. Závěry nechť si udělá každý sám. Necítíš náhodou návaly horka? Jestli ano, tak to ...Zobrazit celý příspěvek

      Já ti nic nepodsouvám. Jen se divím, proč tady tolik hysterčíš kvůli penisu a vlastní orientaci. Závěry nechť si udělá každý sám. Necítíš náhodou návaly horka? Jestli ano, tak to se ti blíží přechod. Vysvětlovalo by to tu tvou hysterii.
      V tom případě mi není jasné proč se tady jako příkladem oháníš pohlavími na západní univerzitě, které jak známo, jsou financována soukromě a nikoli ze státního rozpočtu, a tedy mohou si vyhazovat koho chtějí a za co chtějí a za "totalitní tendenci" to považovat může jen naprostý ignorant, který netuší, že totalita je projev státu a nikoli projev soukromého subjektu, místo abys rovnou argumentoval Polskem, kde STÁT vyhazuje novináře nebo Maďarskem, kde byla STÁTEM zrušena univerzita. Ano, to jsou totalitní tendence. Hádky o pohlaví, které tě tak vzrušují, nikoliv.Skrýt celý příspěvek

     • apache
      10:45 03.12.2020

      A zase ten tvůj penis a otázka orientace. Zase jen ukazuješ, že prostě absolutně nechápeš, že jde o věci jako je svoboda slova, svoboda vyjadřování a akademická svoboda. Zase ...Zobrazit celý příspěvek

      A zase ten tvůj penis a otázka orientace. Zase jen ukazuješ, že prostě absolutně nechápeš, že jde o věci jako je svoboda slova, svoboda vyjadřování a akademická svoboda. Zase všechno vztahuješ jen na tu jednu jedinou otázku pohlaví a tvůj oblíbený penis, který stále dokola opakuješ a já ti stále dokola opakuji, že podstatou není samotný spor o pohlaví, ale skutečnost, že jedna strana toho sporu je perzekuována.

      Jediný tvůj argument je, že na soukromé univerzitě si může univerzita dělat co chce, takže i perzekuovat studenty i pedagogy na základě vlastních ideologických kritérií. Bravo. Jsi vedle. Asi nevíš, že konkrétně třeba v ČR existuje něco Ústava a její součástí je i Listina základních práv a svobod. Pro naši diskuzi je relevantní konkrétně Článek 17, odstavec 1 a Článek 15, odstavec 1 a 2. Nastuduj si. Další země jsou signatáři Všeobecné deklarace lidských práv.

      Ignorant seš ty, když nechápeš, že toto není pouze záležitost nějakého jednoho soukromého subjektu, v tomto případě jedné univerzity, nýbrž celé sítě vyznavačů a prosazovatelů nové ideologie - levicového progresivismu. Jsi jako dinosaurus, který stále vychází z fungování národnostních států a vůbec nebereš v potaz skutečnost globalizace a nárůst moci soukromých a nadnárodních subjektů na úkor moci státní. To je ale v pořádku, tady to docela i chápu že to nepobíráš, doba postupuje rychle a lidé si to neuvědomují, nedochází jim, že i totalita může být prakticky "privatizována" tak jako celá řada dalších činností, které dříve byly výsadou státu.

      Zde jedna část definic Totality:
      "V totalitě panuje materiální anomie: ačkoli existují, platí a dodržují se zákony, vládne tu faktický stav bezpráví, občané jsou vůči státu v podřadném postavení a pravidelně bývají rozdělováni do různých skupin s odlišným přídělem práv, nejčastěji podle etnického nebo třídního původu, politické příslušnosti, náboženského vyznání apod. Výsledek sporů mezi občany různých skupin je vesměs předurčen ve prospěch výše postavené strany, běžná je následná – právní i mimoprávní – represe vůči tomu, kdo se odvážil výše postaveného žalovat."

      A já se tě zeptám - co když vše z této mnou citované definice platí kromě jedné jediné věci - že místo "občané jsou vůči státu" nově "občané vůči vyznavačům ideologie" nebo "vůči převládajícímu proudu"? Praktické znaky totality naplněny jsou, akorát k jejich naplnění nedává příkaz přímo stát. Ten pouze přihlíží, jak totalitní praktiky uplatňují jiné instituce. To podle tebe není totalita? Připouštím, že je to nový typ totality, který vzhledem k charakteru moderního světa dříve prakticky nebyl možný, ale teď tu reálně je. Je tu v zárodcích ale vysokým tempem se rozmáhá.

      A ještě přihodím jednu z definic, tentokrát slova Perzekuce: "Perzekuce je systematické pronásledování nebo hrubé zacházení s jednotlivcem nebo skupinou osob. Obvyklou formou je náboženská perzekuce, etnická perzekuce, rasová perzekuce či politická." Je tedy patrné, že perzekuovat nemusí jen stát. To co se děje, je systematická perzekuce těch, kteří nahlas kritizují progresivistické myšlenky. A než zase plácneš tvůj oblíbený kec ve smyslu, že jde o jednu soukromou univerzitu - jde o celou řadu univerzit, jde o celou řadu firem, jde o celou řadu politiků a umělců. Jde o všechna odvětví lidské společnosti, ve které lidé s určitým názorem, v některých případech dokonce pouze pro absenci "toho správného názoru" čelí vyhazovům a atakům progresivistického křídla. Dochází ke kádrování obyvatelstva a na základě kádrového posudku je jim upírána možnost studovat, pracovat, či vyjadřovat se na nejrůznějších platformách. A to bez toho, aby porušily platný zákon.

      Snad jsem ti trochu ozřejmil své postoje, i když vsadím se, že tebe tak jako v předchozích případech zaujaly jen dvě slova - penis a pohlaví.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      12:59 03.12.2020

      Připomínám ti, žes to byl ty, kdo tady začal penisy z kalhot vytahovat. Dle tvé hysterie soudím, že se tak děje nejen obrazně ale i doslova. Mne jen velmi baví ti to neustále ...Zobrazit celý příspěvek

      Připomínám ti, žes to byl ty, kdo tady začal penisy z kalhot vytahovat. Dle tvé hysterie soudím, že se tak děje nejen obrazně ale i doslova. Mne jen velmi baví ti to neustále omílat, protože mi přijde velmi humorné, jak se kvůli tomu rozčiluješ.
      Ke tvé definici totality a perzekuce - pěkně jsi popsal fungování číny, ruska či běloruska. Náznaky můžeme vidět třeba v ČR například na tom, jak policie, prokuratura, ČIŽP, soudy apod. chodí po špičkách kolem agenta bureše a jeho zlodějin, podvodů, únosů syna, zatímco průměrný člověk by s tímhle rejstříkem byl už dávno v teplákách. S tvým vytaženým univerzitním penisem, kdesi na "totalitním" západě to ale nemá nic společného.
      "Síť vyznavačů" je zcela irelevantní, pokud nemají rozhodující mocenské postavení v dané zemi, což nemají. "Sítě vyznavačů" v demokratické společnosti byly, jsou a budou. Vždycky existují nějací magoři, kteří si myslí, že mají patent na rozum (ty asi budeš jedním z nich). Ta samá hysterie, kterou zde předvádíš nad pár levičáky, by se dala uplatnit i jindy a jinde, třeba v 50. letech na mccarthismus. Skončily snad USA v 50. letech jako totalita? Neskončily.
      To, že se magoři z různých uskupení mezi sebou porvali a pro jednoho to skončilo vyhazovem je irelevatní. Máš snad k dipozici jeho výpověď, kde by bylo uvedeno, že byl vyhozen z ideologických důvodů? Nemáš. Ten tvůj vytažený penis se může bránit soudní cestou. Pokud by soudce - tedy představitel státní moci - nerozhodoval nestranně, tak se můžeme začít bavit o "totalitních tendencích". Víš snad, že by se soudil a jak rozhodl soud a jak své rozhodnutí odůvodnil? Nevíš. S ústavou a listinou práv a svobod, to nemá lautr nic společného. Víš o tom, že by snad někdo bránil se svobodně vyjadřovat? Nevíš. Jediné co víš, že z neznámých důvodů byl ze soukromé institutuce vyhozen nějaký člověk, se kterým by sis zřejmě rád poměřoval penis.
      "Nebezpečí globalizace a nadnárodních subjektů" - jako bych slyšel typického levičáka. Víš vlastně, ke které straně patříš? Že v tom máš chaos po fyzické stránce už víme. Teď to vypadá, že tvoje orientace není jistá ani po stránce ideologické.Skrýt celý příspěvek

    • Vrata
     17:41 02.12.2020

     Apache, zkuste trochu zklidnit emoce. Ty priklady co pisete treba nize jsou na jednu stranu sice pravda, ale nemate zadnou statistiku. Kolika universit se to tyka, kolika procent? ...Zobrazit celý příspěvek

     Apache, zkuste trochu zklidnit emoce.
     Ty priklady co pisete treba nize jsou na jednu stranu sice pravda, ale nemate zadnou statistiku. Kolika universit se to tyka, kolika procent? Na kolika universitach nesmite treba rict, ze kluci mají penis a holky vaginu, bez hrozby vyhazovu?? Vy v podstate podsouvate, ze na vsech. A takhle to asi neni (viz. Sidon)
     Jo, na zapade ruzni magori blbnou a ovlivnuji media i verejne mineni. No, ona svoboda projevu je zakladni soucast demokracie, takze mohou ovlivnovat. Ja doufam, ze lidi v techo zemich se vcas vzpamatuji a vyse zminene magory poslou do vlivove nicoty. Napr se zda, ze na zapade uz zacinaji strizlivet z prilivu muslimskych migrantu. Chce to cas (doufam).Skrýt celý příspěvek

     • apache
      18:09 02.12.2020

      Já upozorňuji na fakt, že tato cenzura existuje a že se rozmáhá. A jestli mistr Sidon si skálopevně stojí za tím, že já jsem lhář a že akademická svoboda není omezována ...Zobrazit celý příspěvek

      Já upozorňuji na fakt, že tato cenzura existuje a že se rozmáhá. A jestli mistr Sidon si skálopevně stojí za tím, že já jsem lhář a že akademická svoboda není omezována progresivismem, nechť náležitě argumentuje a hodí do placu konkrétní příklad, který by to potvrzoval. Já konkrétní příklady uvedl. Nebo ještě lépe - ať sám na akademické půdě prohlásí nějaký dle dnešních nepsaných progresivistických norem problematický výrok a pak nám poreferuje, jaká byla reakce studentů a samotné univerzity.Skrýt celý příspěvek

 • krllo
  17:11 01.12.2020

  Opravdu to tak bylo. Rolníci chtěli vyhladovět města a obrátilo se to proti nim. I ty odhady mají podivuhodný rozptyl,.

  Opravdu to tak bylo. Rolníci chtěli vyhladovět města a obrátilo se to proti nim. I ty odhady mají podivuhodný rozptyl,.

  • Silentstalker
   18:02 01.12.2020

   Tak určitě. Sověti jsou v tom úplně nevinně. A ten Stalin byl taky jen takovej strejda, co myslel všechno dobře, prostě se udělalo pár chyb. Sto tisíc mrtvých sem, sto tisíc ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak určitě. Sověti jsou v tom úplně nevinně. A ten Stalin byl taky jen takovej strejda, co myslel všechno dobře, prostě se udělalo pár chyb. Sto tisíc mrtvých sem, sto tisíc mrtvých tam, kdo by to počítal. A ty gulagy taky neexistovaly, to dá rozum.Skrýt celý příspěvek

  • satai
   21:11 01.12.2020

   Neblábol.

   Neblábol.

  • Ján Paliga
   21:47 01.12.2020

   Roľníci nemali takú moc.... Bič práskal z opačného konca ....

   Roľníci nemali takú moc.... Bič práskal z opačného konca ....

 • Echo
  16:55 01.12.2020

  Mapka s % v castiach Ukrajiny, ktore boli v danych rokoch sucastou Polska by nebola?

  Mapka s % v castiach Ukrajiny, ktore boli v danych rokoch sucastou Polska by nebola?

  • Ján Paliga
   21:52 01.12.2020

   .... ak si prečítate knihu Historické drama volyňských Čechů, zistíte, že na tom území žiaden hladomor nebol. Nikto ho tam totiž neorganizoval. Pred prvou svetovou vojnou tam ...Zobrazit celý příspěvek

   .... ak si prečítate knihu Historické drama volyňských Čechů, zistíte, že na tom území žiaden hladomor nebol. Nikto ho tam totiž neorganizoval. Pred prvou svetovou vojnou tam miestni Česi prosperovali, po prvej svetovej vojne sa na poľskom území Volyňáci pozviechali z vojnových škôd, ale na území patriacom ZSSR to s nimi ekonomicky dobré nebolo.... Prosperujúcu oblasť boľševizmus viditeľne ožobráčil.... Veď aj preto Volyňáci, ktorí mohli, tí zutekali po roku 1945 do svojej vlasti....Skrýt celý příspěvek

 • Lukash
  16:23 01.12.2020

  Pozeram ze najpostihnutejsie regiony na mapke maju asi kratku pamat... stale ich to taha k rusku.

  Pozeram ze najpostihnutejsie regiony na mapke maju asi kratku pamat... stale ich to taha k rusku.

  • Qaxi
   16:40 01.12.2020

   Právě naopak...
   Do vylidněných regionů se usidlovali etničtí Rusové...

   Ruská imperiální politika v praxi, jak ji poznalo spousta národů co měli s Rusama co do činění.

   Právě naopak...
   Do vylidněných regionů se usidlovali etničtí Rusové...

   Ruská imperiální politika v praxi, jak ji poznalo spousta národů co měli s Rusama co do činění.

   • Lukash
    19:33 01.12.2020

    Alebo tak :) tolko k bratom rusom a vseslovanskej jednote ;)

    Alebo tak :) tolko k bratom rusom a vseslovanskej jednote ;)

   • Josef Kavan
    21:39 01.12.2020

    To je pěkná blbost, opírající se o současnou ukrajinskou šonivistickou propagandu. Podle demografických statistik ještě z dob Ruského impéria ve městech jako Kyjev, Oděsa, ...Zobrazit celý příspěvek

    To je pěkná blbost, opírající se o současnou ukrajinskou šonivistickou propagandu. Podle demografických statistik ještě z dob Ruského impéria ve městech jako Kyjev, Oděsa, Jekatěrinoslav, Sevastopol, Nikoljaev žádní Ukrajinci nežili. Nastěhovali se tam totiž během vzniku ukrajinské SSR.
    Jak by se také dostali Ukrajinci do měst jako Oděsa které komplet založili a postavili Rusové? Stejný případ je i současný Kyjev, který byl postavený moskevskými a petrohradskými architekty v 18. a 19. století. Zatímco ten původní byl zničený od roku 1240 a dobytí chánem Bátů.
    Naopak Lenin razil politiku že Ruská říše je žalářníkem národů a podporoval ukrajinizaci a aby každý pseudonárod měl svoji vlastní SSR úplně mimo nějaké historické hranice. Poprvé se na školách začala vyučovat ukrajinština.
    Celá Ukrajina se jmenovalo do 18. století Divoká Pole, než to území Rusové dobyli na Tatarech a to ukončilo nájezdy a umožnilo se lidem do neobydlených oblastí stěhovat. ;))Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     07:58 02.12.2020

     Člověk by zaplakal na d tím jak jsou ti Rusové hodní a mírumilovní a jak je nikdo nepochopí a všichni je chtějí zničit. Samí fašisti okolo Ruska...

     Člověk by zaplakal na d tím jak jsou ti Rusové hodní a mírumilovní a jak je nikdo nepochopí a všichni je chtějí zničit. Samí fašisti okolo Ruska...

    • GlobeElement
     10:49 02.12.2020

     Jasně, Kyjev založený někdy v 9. století je popisován v záznamech ruského impéria, které vzniklo ve 18. století. Klasická ruská logika. A Oděsa, pojmenovaná podle názvu řecké ...Zobrazit celý příspěvek

     Jasně, Kyjev založený někdy v 9. století je popisován v záznamech ruského impéria, které vzniklo ve 18. století. Klasická ruská logika.

     A Oděsa, pojmenovaná podle názvu řecké osady (viz Odysseus), byla osídlena výhradně Rusy.

     A televizi vynalezl Ivan Ivanovič Televizorov, který již v 15. století dokázal přenášet obraz z jednoho místa na druhé.Skrýt celý příspěvek

    • infi
     13:59 02.12.2020

     Bohuzel pane Kavan mistni diskutujici ohybuji historii a mezinarodni pravo podle toho "kam vitr" fouka a nejaka diskuze, zalozena na historickych faktech je predem prohrany boj s ...Zobrazit celý příspěvek

     Bohuzel pane Kavan mistni diskutujici ohybuji historii a mezinarodni pravo podle toho "kam vitr" fouka a nejaka diskuze, zalozena na historickych faktech je predem prohrany boj s ignoraci, linosti a urazkami. I presto ze jsou informace verejne dostupne https://cs.wikipedia.org/wiki/... Vam tady bude 95% lidi tvrdit, ze vlastne tech ~1400 let co tam byli "Rusove" to nebyli Rusove, ale Ukrajinci (tedy narod ktery vznikl ve 20 stoleti) a to ze Kyjev byl hlavnim mestem statniho utvaru "RUS" je prece naprosto nepodstatne... :-) Pokud budete tvrdit neco jineho, uminusujou vas a okamzite se stavate volicem SPD, ctenarem sputniku a sam Putin Vam zacne vyplacet zold za sireni "dezinformaci" v rublech.

     (pro rejpaly reaguji pouze na historicke osidleni uzemi, XYZ - ne na clanek ani soucanost)Skrýt celý příspěvek

     • Zbyněk
      10:08 03.12.2020

      Dle logiky neuznání existence Ukrajinců s odkazem na Kyjevskou Rus je rovněž tedy nesmysl hovořit o Češích a Slovácích, protože jsou to všichni Moraváci (viz Velkomoravská říše). A ...Zobrazit celý příspěvek

      Dle logiky neuznání existence Ukrajinců s odkazem na Kyjevskou Rus je rovněž tedy nesmysl hovořit o Češích a Slovácích, protože jsou to všichni Moraváci (viz Velkomoravská říše). A chudák lužický Srb, ten je v pytli úplně.Skrýt celý příspěvek

    • Анатолий
     20:56 02.12.2020

     První a poslední demografická statistika ruského impéria byla až z roku 1897 a je to s ní složitější. Dotazník měl pouze 14 otázek a chyběla otázka národnosti, určoval se pouze ...Zobrazit celý příspěvek

     První a poslední demografická statistika ruského impéria byla až z roku 1897 a je to s ní složitější. Dotazník měl pouze 14 otázek a chyběla otázka národnosti, určoval se pouze rodný jazyk, tudíž dnes bych byl podle sčítáním Rusem (Velikorusem). Navíc je všeobecně známo, že tou dobou bylo v Rusku městského obyvatelstva 10%, takže pokud se bavíme o zaměňování obyvatelstva po hladomoru, ve které trpěly převážně zemědělské vesnice, měli by jsme uvést hlavně okolí Oděsy, nebo celou gubernii, ve které bylo na rok 1897 53,9% obyvatelstva s ukrajiským rodným jazykem (mimochodem, jako ruský rodný jazyk uvedlo jen 21% obyvatel chersonské gubernie).
     Také navíc podle vaší logiky půlku měst komplet založili a postavili Židé, jelikož ti tvořili největší menšinu v mnoha tehdejších městech?

     Současný Kyjev postavili Rusové a jejich architekti, protože ten předtím zničili tataři... V tom případě, proč se píše, že ukrajinské baroko mělo vliv například na moskevské, nebo sibiřské baroko? Existovali rovněž i architekti původem z Ukrajiny, kteří stavěli budovy v Rusku, např. Ivan Zarudnyj, všichni většinou čerpali zkušenosti ze západní evropy. Pokud vím v současnosti se město dost liší od Kyjeva z 19. století, nebo tam Car postavil třeba metro?

     To poslední o divokých polech, které dobyli Rusové, nevím odkud jste to vzal, i ruské zdroje uvádějí, že tyto území kolonizovali kozáci utíkající před poláky do poddanství cara.Skrýt celý příspěvek

    • padre
     21:36 02.12.2020

     Jenom bych chtěl pana upozornit že už v roce 1000 našeho letopočtu šla přes ty jak řîkáte ,neobydlené oblasti dnešní Ukrajiny , vámi nazývané Divoká pole magistrála ,spojující ...Zobrazit celý příspěvek

     Jenom bych chtěl pana upozornit že už v roce 1000 našeho letopočtu šla přes ty jak řîkáte ,neobydlené oblasti dnešní Ukrajiny , vámi nazývané Divoká pole magistrála ,spojující sever Evropy a oblasti Černého moře,Orientu a Středozemí po které putovaly tisíce lidi.A hustota osídlení v těchto oblastech byla oproti třeba území tehdejšího Ruska mnohonásobné vyšší.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2