LRHW: Hypersonické střely pro americkou armádu

LRHW: Hypersonické střely pro americkou armádu
LRHW budou mobilní a vzduchem přepravitelné / Sandia National Laboratories (Zvětšit)

Pentagon definoval šest klíčových oblastí modernizace americké armády (US Army), tedy pozemní složky Ozbrojených sil Spojených států. Jednou z oblastí jsou zbraně velmi dlouhého dosahu LRPF (Long-Range Precision Fires). Součástí LRPF jsou hypersonické střely LRHW (Long-Range Hypersonic Weapon) schopné zasáhnout cíl vzdálený několik tisíc kilometrů.

Technologie vs. průmyslové inženýrství

Vývoj hypersonických střel LRHW řídí armádní vývojová kancelář RCCTO (Army Rapid Capabilities and Critical Technologies Office). Jak její název napovídá, úkolem této nové kanceláře je rychlé poskytnutí nových schopností a kritických technologií vojákům americké armády.

Americká armáda za vývoj hypersonických zbraní v příštích pěti letech utratí 1,2 miliardy dolarů. Vývoj LRHW řeší národní laboratoře Sandia (Sandia National Laboratories), které hypersonické zbraně testovaly v rámci programu SWERVE (Sandia Winged Energetic Reentry Vehicle Experiment) již v 70. a 80. letech minulého století.

Ač slovo „hypersonický“ evokuje použití exotických pohonných systémů a technologií, tak v případě LRHW je zvolená koncepce v jádru jednoduchá (viz níže). Na druhou stranu, jak poznamenává Defense News, hlavní problém není zbraň vyvinout (přes velmi složité a drahé testování), ale především ji efektivně, ekonomicky a udržitelně vyrábět ve velkém množství – musí se vytvořit celá nová průmyslová základna pro výrobu hypersonických zbraní.

„Pokud mluvíme o balistické protiraketové obraně nebo hypersonických zbraních a mluvíme o novotvorbě architektur, potřebujeme desítky, mnoho stovek, možná tisíce aktiv. Vezme nás to zpět do studené války, kdy jsme měli v jednom okamžiku připravených k odpálení 30 000 jaderných hlavic a raket,“ uvedl Michael Griffin, tajemník pro výzkum a inženýrské návrhy v Pentagonu. Griffin uvedl, že americký průmysl se bude muset znovu naučit, jak vyrábět takto pokročilé zbraně ve velkém množství.

Budování hypersonických zbraní tedy není technickým problémem nebo otázkou porozumění fyzice, ale spíše problémem porozumění průmyslovému inženýrství pro velkosériovou výrobu sofistikovaných zbraní. Podle Griffina Spojené státy proti Číně neztrácejí v technologiích, ale právě v průmyslovém inženýrství, protože Čína například vyvíjí a vyrábí pokročilé rakety velmi rychle a levně. Zatímco Čína nové zbraňové systémy nasazuje každých několik let, ve Spojených státech díky složitému a byrokratickému akvizičnímu procesu to je maximálně jednou za deset let. 

„Nevěřte, že problémy, kterým čelí letecký a obranný průmysl Spojených států, jsou otázkami specifických technologií. Jsem přesvědčen, že za posledních 30 let ... jsme se prostě ztratili v našich procesech,“ říká Griffin.


Vizualizace experimentálního hypersonického kluzáku Falcon od agentury DARPA; větší foto / DARPA

LRHW

Nyní k samotné technologii. Hypersonická střela LRHW se skládá z balistické rakety středního doletu AUR (All-Up Round) a bojové hlavice, kterou tvoří univerzální hypersonický kluzák CHGB (Common Hypersonic Glide Body) s koncovým navedením. „Univerzální“ v tom smyslu, že CHGB lze použít i na jiných raketových nosičích, a to také u námořnictva nebo letectva. Ostatně střely AUR bude používat také americké námořnictvo

Při použití balistická raketa AUR vynese kluzák CHGB do velké nadmořské výšky, kde při velké rychlosti dojde k oddělení. Kluzák CHGB poté pokračuje po řízené nebalistické ploché dráze až ke svému cíli. Po celou dobu letu CHGB zůstane v atmosféře a je řízen aerodynamickými plochami. Velká rychlost a plochá dráha letu činí kluzák prakticky imunní proti současným prostředkům protivzdušné obrany.

O typu koncového navedení CHGB není nic známo. Samozřejmostí bude GPS a inerciální navigační systém, je ale otázkou, zda lze při takové rychlosti použít nějaký palubní aktivní / pasivní senzor, jako radiolokátor nebo elektro-optické čidlo.

Raketové motory střely AUR využívají pevné pohonné látky. AUR má průměr 887 milimetrů a vměstná se do odpalovacího kontejneru o délce 10 metrů. Pro umístění takto velké střely do lodí amerického námořnictva tak bude nutné vyvinout nové vertikální odpalovací zařízení, protože stávající šachty Mark 41 nebo Mark 57 střelu AUR nepojmou.


Návěs M870 odpalovacího vozidla kompletu Patriot; větší foto / US Army

V případě pozemní verze se počítá s umístěním dvou kontejnerů na upravený návěs M870, který bude tažen nákladním automobilem Oshkosh M983A4 (8×8). Návěs M870 je ve spojení s tahači HEMTT (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck) používán k transportu těžké obrněné techniky nebo ve specializované verzi jako odpalovací zařízení pro protivzdušný raketový komplet Patriot.

Ovládání LRHW zajistí zavedený systém řízení palby (SŘP) pro raketové a dělostřelecké jednotky AFATDS (Advanced Field Artillery Tactical Data System). AFATDS spojuje a spolupracuje s více než 80 bojovým systémy, včetně SŘP z letectva a námořnictva. AFATDS podporuje plánování, koordinaci, kontrolu a provádění palby z minometů, polního dělostřelectva, raketometů, vrtulníků, letadel nebo námořních děl a střel.

Pro jednu baterii LRHW se počítá se čtyřmi odpalovacími vozidly a jedním místem velení a řízení palby.


AHW / Sandia National Laboratories

Kluzák CHGB je pravděpodobně odvozen od experimentální hypersonické hlavice AHW (Advanced Hypersonic Weapon). Testy AHW probíhaly na Havajských ostrovech v letech 2011 až 2012 a AHW při nich dosáhla rychlosti Mach 8. Také raketa AUR zřejmě navazuje na třístupňový raketový blok použitý pro vynesení a urychlení AHW.

Armáda zahájí testování LRHW v roce 2021. V roce 2023 vznikne první operační baterie LRHW, a to v rámci nového praporu pro vedení strategické palby (Strategic Fires Batallion). Dosah LRHW nebyl zveřejněn, ale hlavice AHW při jednom z testů údajně zasáhla cíl vzdálený 6800 km. K cíli AHW letěla přibližně 35 minut.


F-35 odhalí místo odpalu balistické rakety na vzdálenost přes 1000 km

Řízení palby

LRHW bude ctít tzv. centristický boj v sítí NCW (Network-Centric Warfare). Střely LRHW (resp. AFATDS) budou údaje o cílech prakticky v reálném čase získávat od celé plejády vesmírných, vzdušných, pozemních nebo námořních platforem.

V NCW každá jednotka napojená na síť, ať už jednotlivý voják, tank, letadlo, loď nebo družice, přispívá k vytváření společného situačního povědomí ‒ společně vytváří jednotný obrázek bojiště. Všechny tyto informace jsou pak přístupné velitelům, kteří pak k boji s konkrétním nepřítelem vyčleňují patřičné zdroje a schopnosti. Díky NCW mají velitelé především přesné a aktuální informace o rozmístění a schopnostech vlastních jednotek a o pozicích a schopnostech nepřátel.

Klíčovým prvkem americké NCW se stane letoun F-35 Lightning II. Bojový letoun F-35 je v podstatě létající senzor, který nasává informace ze svého okolí, zpracovává je a následně předává do sítě, odkud si je může stáhnout jiná F-35, nebo například pozemní (LRHW) nebo námořní jednotky.

Zdroj: The Drive, DefenseNews, Defence-Blog

Nahlásit chybu v článku


Související články

Mají opravdu Rusové hypersonický bojový modul Avangard?

Cílem dnešního článku je načrtnout problematiku velmi rychlého pohybu tělesa v atmosféře a porovnat ...

Vilha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády

Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže ...

Glide Breaker: Kladivo na hypersonické kluzáky

Rusko a Čína intenzivně pracují na speciálních bojových hlavicích, které jsou schopny klouzavým ...

Polsko kupuje raketomety HIMARS za 414 milionů dolarů

Polsko ve středu podpisem stvrdí nákup amerických raketometů M142 HIMARS (High Mobility Artillery ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • pjaro77
    16:30 05.01.2024

    Budúci rok začne US navy testovať hypersonické rakety na torpédoborcoch ...Zobrazit celý příspěvek

    Budúci rok začne US navy testovať hypersonické rakety na torpédoborcoch Zumwalth.
    https://www.navytimes.com/news... Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
    16:20 05.01.2024

    Čo sa týka LRHW - sú v podstate pred dodaním ale je nutné ešte vychytať nejaké ...Zobrazit celý příspěvek

    Čo sa týka LRHW - sú v podstate pred dodaním ale je nutné ešte vychytať nejaké muchy.
    https://breakingdefense.com/20... Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
    15:32 05.01.2024

    USA vyvíja okrem LRHW aj strelu OpFires s dosahom 1600km. https://en.wikipedia.org/wiki/... https://echo24.cz/a/StepX/usa-... Tretia raketa ...Zobrazit celý příspěvek

    USA vyvíja okrem LRHW aj strelu OpFires s dosahom 1600km.
    https://en.wikipedia.org/wiki/...
    https://echo24.cz/a/StepX/usa-...

    Tretia raketa resp. program Air-Launched Rapid Response Weapon -ARRW bol zrušený.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    22:11 12.08.2019

    O tých "zázračných" hypersonických zbraniach som čítal kadečo ... ale nie to najpodstatnejšie ....čí sú schopné vôbec niečo trafiť konvenčnou hlavicou ..... Keby bola Čína taká ...Zobrazit celý příspěvek

    O tých "zázračných" hypersonických zbraniach som čítal kadečo ... ale nie to najpodstatnejšie ....čí sú schopné vôbec niečo trafiť konvenčnou hlavicou .....

    Keby bola Čína taká vraj výkonná pri vyvíjaní raketových technológií, tak by isto nebola na 73. mieste výkonu HDP na obyvateľa, ale podstatne ďalej a tu by sme už dávno jazdili na výkonných čínskych autách ....Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
      09:16 13.08.2019

      Kup si Volvo a máš vykonne činske auto. Volvo Cars patri Zhejiang Geely Holding Group Co., Ltd a aj sa v Čine vyraba.

      Kup si Volvo a máš vykonne činske auto. Volvo Cars patri Zhejiang Geely Holding Group Co., Ltd a aj sa v Čine vyraba.

      • Olivav
        09:39 13.08.2019

        Neodpustím si komentář. Tohle není až tak přesně řečeno. Číňani skoupili kde co, ale podstatou je, že know how je pořád Švédské či jiné. Protě oni koupili Volvo, proto aby se ...Zobrazit celý příspěvek

        Neodpustím si komentář.

        Tohle není až tak přesně řečeno. Číňani skoupili kde co, ale podstatou je, že know how je pořád Švédské či jiné. Protě oni koupili Volvo, proto aby se dostali k technologiím atd. Tak je to skoro ve všech jejich akvizicích.

        Buď - nerostné bohatství nebo know how.

        Nejsou blbí ani špatní, ale žádní megaborci to nejsou a těží z toho, že jich noho dělá za almužnu.Skrýt celý příspěvek

    • ssx02x
      10:47 13.08.2019

      dusan, no trafiť asi hej, ale otázka je že s akou presnosťou, a aj keby nie tak sa to časom určite zlepší. A čo sa týka Číny tak tam je problém ten že oni dokážu vyrábať a ...Zobrazit celý příspěvek

      dusan, no trafiť asi hej, ale otázka je že s akou presnosťou, a aj keby nie tak sa to časom určite zlepší.

      A čo sa týka Číny tak tam je problém ten že oni dokážu vyrábať a zavádzať do výzbroje zbrane oveľa rýchlejšie, lacnejšie a vo večšom množstve ako USA.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        17:17 14.08.2019

        Zajímalo by mě které moderní zbraně máte namysli?

        Zajímalo by mě které moderní zbraně máte namysli?

  • palo satko
    17:05 12.08.2019

    "Ač slovo „hypersonický“ evokuje použití exotických pohonných systémů a technologií, tak v případě LRHW je zvolená koncepce v jádru jednoduchá (viz níže). Na druhou stranu, jak ...Zobrazit celý příspěvek

    "Ač slovo „hypersonický“ evokuje použití exotických pohonných systémů a technologií, tak v případě LRHW je zvolená koncepce v jádru jednoduchá (viz níže). Na druhou stranu, jak poznamenává Defense News, hlavní problém není zbraň vyvinout (přes velmi složité a drahé testování), ale především ji efektivně, ekonomicky a udržitelně vyrábět ve velkém množství – musí se vytvořit celá nová průmyslová základna pro výrobu hypersonických zbraní."

    Tolko citat z članku. Takže ak to spravne chapem na vyzbrojenie krajiny potrebnym počtom nosnych rakiet a hypersonickych hlavic netreba hi-tech vyvoj, ale produktívne a lacne pracoviska. Tak to ma Čina velku vyhodu.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
      13:50 13.08.2019

      To je kouzlo Číny. Vláda řekne, tedy postavíme raketovou střelnici, odsuneme 100 000 lidí (kdo bude remcat, jde do vězení) a na stavu střelnice pošleme pracovat 10 000 lidí, hned, ...Zobrazit celý příspěvek

      To je kouzlo Číny. Vláda řekne, tedy postavíme raketovou střelnici, odsuneme 100 000 lidí (kdo bude remcat, jde do vězení) a na stavu střelnice pošleme pracovat 10 000 lidí, hned, teď a tady. Tak je to také s dálnicemi, želznicemi, atd.
      My nebudeme mít plastová brčka, Čína zase bude mít nejsilnější loďstvo a armádu na světě.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    14:07 12.08.2019

    "Podle Griffina Spojené státy proti Číně neztrácejí v technologiích, ale právě v průmyslovém inženýrství, protože Čína například vyvíjí a vyrábí pokročilé rakety velmi rychle a ...Zobrazit celý příspěvek

    "Podle Griffina Spojené státy proti Číně neztrácejí v technologiích, ale právě v průmyslovém inženýrství, protože Čína například vyvíjí a vyrábí pokročilé rakety velmi rychle a levně. Zatímco Čína nové zbraňové systémy nasazuje každých několik let, ve Spojených státech díky složitému a byrokratickému akvizičnímu procesu to je maximálně jednou za deset let."

    Celkem by mě zajímalo o jakých raketách a počtech mluví?Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      15:30 12.08.2019

      Správy o nových superzbraniach ktoré budú budúci týždeň zaradené do výzbroje sú viacmenej marketingové správy ktoré nič nevypovedaju o efektívnosti vynaložených zdrojov. Postupná a ...Zobrazit celý příspěvek

      Správy o nových superzbraniach ktoré budú budúci týždeň zaradené do výzbroje sú viacmenej marketingové správy ktoré nič nevypovedaju o efektívnosti vynaložených zdrojov. Postupná a systematická evolúcia zavedených systémov môže byť z dlhodobého hľadiska ekonomicky a technologicky výhodnejšia ako neustále zavádzanie nových a nových systémov. Príkladom je napríklad SU-27 ktorá vyústila až do SU-35 ktoré je dnes jedným z najlepších stíhacích lietadiel sveta.Skrýt celý příspěvek

      • ssx02x
        15:48 12.08.2019

        áno máš pravdu, ale myslím že to bolo myslené tak že chcú ich mať možnosť zaviesť do výzbroje skôr a vo večšom počte ako doteraz.

        áno máš pravdu, ale myslím že to bolo myslené tak že chcú ich mať možnosť zaviesť do výzbroje skôr a vo večšom počte ako doteraz.

      • pavel rampir
        17:47 12.08.2019

        Ano, Rusko létá do vesmíru s technologií z šedesátých a sedmdesátých let, to je správný směr. Space X jsou aparáty které jsou opakovaně použitelné ale měli létat se Saturny 1B a ...Zobrazit celý příspěvek

        Ano, Rusko létá do vesmíru s technologií z šedesátých a sedmdesátých let, to je správný směr. Space X jsou aparáty které jsou opakovaně použitelné ale měli létat se Saturny 1B a 5, F-22 a F-35 jsou stroje nové ale to je chyba- měli upgrade F-4 Phantom a možná P-51 D Mustang....na Mars letěl a fungoval od roku 2004 robot Opportunity a fungonal 14 let....nejlepší vozítko :-)Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        17:28 14.08.2019

        Ptal sem se na moderní Čínské zbraně. Vy tu píšete o 40. let staré Ruské stíhačce.
        Sice to není odpověď, kterou bych čekal. Ale skutečný stav se z toho dá odvodit.

        Ptal sem se na moderní Čínské zbraně. Vy tu píšete o 40. let staré Ruské stíhačce.
        Sice to není odpověď, kterou bych čekal. Ale skutečný stav se z toho dá odvodit.

  • Jara
    11:45 12.08.2019

    Něco takového se přeci nemůže například na Arleigh Burke vejít ne?

    Něco takového se přeci nemůže například na Arleigh Burke vejít ne?

    • ssx02x
      12:20 12.08.2019

      Pokiaľ nevymenia odpaľovacie kontajnery, čo by znamenalo žeby museli "prekopať" celú loď tak nie.

      Pokiaľ nevymenia odpaľovacie kontajnery, čo by znamenalo žeby museli "prekopať" celú loď tak nie.

    • Poly
      12:33 12.08.2019

      No, vejde se to tam, ale až do nového. Pochybuju, že budou lodě překopávat. Jen některé další přizpůsobí k takovým šachtám. Nové fregaty jsou přece v plánu.

      No, vejde se to tam, ale až do nového. Pochybuju, že budou lodě překopávat. Jen některé další přizpůsobí k takovým šachtám. Nové fregaty jsou přece v plánu.

      • Jara
        13:14 12.08.2019

        Jako ta raketa je obrovská hlavně dlouhá tohle na fregatu nedostanou to rozhodně ne, myslím že i Burke bude mít co dělat pochybuju že mají pod síly MK41 jen tak z plezýru baj voko ...Zobrazit celý příspěvek

        Jako ta raketa je obrovská hlavně dlouhá tohle na fregatu nedostanou to rozhodně ne, myslím že i Burke bude mít co dělat pochybuju že mají pod síly MK41 jen tak z plezýru baj voko 6 m navíc aby tam tohle dostaly;))spíš na to překopou ponorky pro balistické střelySkrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          18:25 12.08.2019

          Co to instalovat na obyčejnou nákladní loď a k tomu pustit muziku z filmu Piráti z Karibiku jako Rusové s Klubem ?

          Co to instalovat na obyčejnou nákladní loď a k tomu pustit muziku z filmu Piráti z Karibiku jako Rusové s Klubem ?

Načítám diskuzi...