JAGM Quad Launcher: Miniraketomet pro střely JAGM

-
21. 12. 2020
-
5 komentářů
-
Jan Grohmann
Americká společnost Lockheed Martin vyvinula čtyřnásobné vertikální miniraketomety JAGM Quad Launcher (JQL) pro řízené střely AGM-179A JAGM (Joint Air-to-Ground Missile). Raketomety JQL lze umístit na malé hlídkové čluny či taktická vozidla 4×4.
JQL je unikátní systémem pro přepravu a odpalování řízených střel JAGM. Od klasických kontejnerů pro protitankové řízené střely (PTŘS), které lze umístit na bojové moduly obrněných vozidel, je JQL výjimečný především svou autonomií („vše v jednom“), snadnou integrací na jakékoliv pozemní vozidlo či bojové plavidlo, včetně malých rychlých člunů a možností vedení palby v každém směru.
JQL je soukromou iniciativou Lockheedu. Neví se o konkrétním zájmu Pentagonu, ale je možné, že JQL vznikl jako reakce na neformální přání armády a námořnictva. Konkrétně americké námořnictvo své pobřežní lodě LCS (Littoral Combat Ship) vybavuje vertikálními odpalovači SSMM (Surface to Surface Missile Module) pro řízené střely Hellfire. Každý SSMM pojme 24 střel Hellfire. SSMM využívá vertikálně umístěné kolejnicové vypouštěče M299 (viz dále). Námořnictvo zatím zakoupilo 12 odpalovačů SSMM. Zda chce Lockheed se svým JQL nahradit SSMM, případně jaké jsou technické výhody JQL nad SSMM, není ale známo.
JQL využívá technologie z velkých vertikálních vypouštěcích zbraňových kontejnerů Mk. 41 VLS (Vertical Launch System). VLS na velkých bojových lodích vypouští především střely s plochou dráhou letu Tomahawk a rodinu protileteckých a protiraketových střel rodiny Standard Missile. Také VLS vyrábí Lockheed.
Lodě LCS pro vypouštění střel Hellfire používají odpalovací zařízení SSMM.
Elektronická výzbroj JQL je převzata z odpalovacího zařízení kolejnicového typu M299 vrtulníků AH-64 Apache nebo AH-1Z Viper. M299 umožňuje vrtulníkům nést střely Hellfire a nově také JAGM. V JQL je vše kombinováno se systémem otevřené architektury LMA (Launcher Management Assembly), který díky standardním rozhraním umožňuje snadnou budoucí softwarovou a hardwarovou modernizaci.
Ze svého principu lze JQL přestavět na nesení nejrůznějších rozměrově podobných střel, včetně specializovaných střel země-vzduch. Ostatně také Hellfire nebo JAGM lze využít (v kombinaci s potřebnými radiolokátory a systémy řízení palby) proti pomalým a nízko letícím vzdušným cílům, jako jsou drony, vrtulníky nebo bitevní letadla. Lze tak uvažovat o začlenění JQL do protivzdušné obrany velmi krátkého dosahu.
Kontejner JQL je dostupný ve variantě pro lodě a bojová vozidla. Systém řízení palby lze umístit přímo do samotných nosičů (vozidla, lodě) nebo na vzdálené místo. Obě varianty mají čtyři odpalovací kontejnery a jeden deflektor spalin, což je v podstat pátý kontejner o stejných rozměrech. Deflektor odvádí spaliny z raketových motorů směrem vzhůru, což dovoluje snížit výšku JQL na minimum. Námořní verze má dále robustní poklop chránící střely před mořskou vodou, pozemní verze má jednouché průtržné membrány.
JQL; větší foto / Lockheed Martin
Rozměry JQL nejsou známy. Vzhledem k tomu, že JAGM má na průměr 180 mm a délku 1800 mm, tak rozměr jednoho kontejneru (dle obrázku), mohou být zhruba 350×350 mm, při délce zhruba dva metry. Součástí je pak ještě kotvící stolice, přes kterou jdou spaliny do deflektoru. Celý kontejner s čtyřmi odpalovacími kontejnery, deflektorem a stolící může zabírat plochu zhruba 1200×800 mm a na výšku 2500 milimetrů.
Tomu odpovídá i výřez na úvodním obrázku článku, kde jsou dva JQL umístěny na korbě dvoumístné verze JLTV (Joint Light Tactical Vehicle). Na dalším výřezu lze vidět čtyři odpalovače (16 střel) na kabině rychlého hlídkového člunu Mark VI, na prostředním výřezu pak tři odpalovače (s poklopy) vedle osmi klasických šachet VLS na lodi MMSC (Multi-Mission Surface Combatant). Lodě Mark VI nedávno získala například Ukrajina.
Dvě varianty JQL; větší foto / Lockheed Martin
Kontejnery JQL lze ale umístit prakticky na libovolné vozidlo nebo statickou instalaci, stejně tak na nejrůznější lodě, které jsou terčem pro protivníky, ale nemají se nyní jak bránit – tankery, zásobovací lodě nebo vykládkové ro-ro lodě.
JQL lze dokonce v podvěsu pod vrtulníkem dopravit na nejrůznější odlehlé a špatně přístupné základny či obranné pozice. JAGM s různými typy bojových hlavic pak může ničit nejen obrněná vozidla, ale také nejrůznější měkké cíle nebo cíle ukryté za překážkou.
Střely JAGM jsou v podstatě střely Hellfire s duální senzorovou hlavicí, která kombinuje laserové a radiolokační navádění (milimetrové vlnové délky). Střela může přepínat laserové a radiolokační navádění průběžně také za letu, pokud například cíl začne provádět protiopatření. JAGM má rovněž možnost zamknutí po odpalu (lock-on-after-launch), takže střelu lze bez zaměření vypálit do zájmové oblasti a pak ji navést na konkrétní cíl.
Evropská MBDA a polská PGZ nabízí polské armádě stíhač tanků s PTŘS Brimstone; větší foto / MBDA
Dostřel JAGM při odpalu ze země nebo hladiny není znám. Dosah při použití vzduch-země je ale pět mil, tedy osm kilometrů.
V podstatě lze pomocí JQL postavit velmi levné stíhače tanků na platformě taktických vozidel 4×4. To může být zajímavé například pro polskou armádu, která v rámci programu Ottokar Brzoza hledá nový stíhač tanků vyzbrojený velkým počtem PTŘS.
Možností využití JQL je nespočet, ale překážkou bude cena. Vždyť jedna JAGM stojí cca 250 000 dolarů (5,4 milionu Kč; 204 000 euro). JLTV se dvěma odpalovači (osm střel) tak převáží municu za 2 milionů dolarů (43 milionu Kč; 1,6 milionu euro). Četa čtyř vozidel JLTV (32 střel) tak může převážet munici JAGM v ceně jednoho moderního hlavního bojového tanku.
Zdroj: The Drive
Související články
Vývoj střely vzduch-země JAGM zdárně pokračuje
Lockheed Martin získal další kontrakt na vývoj a testování střely JAGM a zdá se tak, že jí nepotká ...
-
12.11.2012
-
0 komentářů
-
Michal Polák
První taktická vozidla JLTV získá 10. horská divize
Slavná 10. horská divize v roce 2019 zavede do výzbroje první taktická terénní vozidla Oshkosh JLTV ...
-
22.06.2017
-
41 komentářů
-
Jan Grohmann
JAGM: US Army testuje nástupce střel Hellfire
Americká armáda (US Army) a námořní pěchota (US Marine Corps) zevrubně testují nové univerzální ...
-
26.02.2018
-
11 komentářů
-
Jan Grohmann
Litva nakoupila 200 taktických obrněných vozidel JLTV
Litevské a americké ministerstvo obrany podepsaly mezivládní dohodu o dodávce 200 taktických ...
-
25.11.2019
-
39 komentářů
-
Jan Grohmann
Ad "stíhač tanků vyzbrojený velkým počtem PTŘS" - takovy pozadavek mi nedava moc smysl (mit na jednom vozidle tolik munice - 24 x Hellfire). Stihac tanku by mel vyuzivat taktiku ...Zobrazit celý příspěvek
Ad "stíhač tanků vyzbrojený velkým počtem PTŘS" - takovy pozadavek mi nedava moc smysl (mit na jednom vozidle tolik munice - 24 x Hellfire). Stihac tanku by mel vyuzivat taktiku "hit & run", prepad ze zalohy... Kdyz bude chtit "vysypat" tech 24 raket, vystavi velmi brzy se nepratelske palbe a bude nepochybne znicen. Vetsina takovych systemu zvladne navadet strely na maximalne 2 cile soucasne, obvykle 1 a 1 strela, nektere snad 2 + 2. Kazdopadne tezko muze zautocit na vic nez dva, aniz by na nej byla nasledne vedena odvetna palba. Reseni 6-8 strel na velmi pohyblivem podvozku 4x4 mi prijde mnohem lepsi - levne, vinikajici takticka i strategicka mobilita, male rozmery.Skrýt celý příspěvek
To co popisuješ je taktika z 2.sv, Hetzer a spol. Vetsina studenovalecnych stíhačů měla podvozek z tanku a haldu raket. Moderní příklad úspěšného typu je podle mě Izraelský Pereh.
To co popisuješ je taktika z 2.sv, Hetzer a spol. Vetsina studenovalecnych stíhačů měla podvozek z tanku a haldu raket. Moderní příklad úspěšného typu je podle mě Izraelský Pereh.
JAGM ma mat tri-seeker, laserovu vetvu, aktivny radar, a IR senzor.. co znamena ze sa tie strely vedia naviest na ciel aj same... takze ten stihac by len odpalil 10-20 striel do ...Zobrazit celý příspěvek
JAGM ma mat tri-seeker, laserovu vetvu, aktivny radar, a IR senzor.. co znamena ze sa tie strely vedia naviest na ciel aj same... takze ten stihac by len odpalil 10-20 striel do oblasti, a tie by si uz ciele nasli same, pripadne by ich na ciel naviedli ine prostriedky (drony, pechota,vrtulniky etc)Skrýt celý příspěvek
Cena jednej batérie v hodnote tanku je pomerne dosť. Ale pokiaľ jedna batéria dokáže zničiť nepriateľské tanky 2, je to adekvátne a prijateľné
Cena jednej batérie v hodnote tanku je pomerne dosť. Ale pokiaľ jedna batéria dokáže zničiť nepriateľské tanky 2, je to adekvátne a prijateľné
Načítám diskuzi...