Jiří Regi Schams opět na nohou

Regi exoskelet
Foto: Regi a exoskletet od firmy Ekso Bionics / REGI Base

Regi se v uplynulých dnech vypravil do Anglie, aby v pobočce firmy Ekso Bionics vyzkoušel speciální skelet, který by mu měl umožnit chůzi. Přístroj byl původně vyvinut, aby pomohl vojákům nosit extrémně těžká břemena. Ukázalo se však, že může pomoci tisícům osob s poruchou hybnosti dolních končetin.

O podobné technologii informovaly Armádní noviny před zhruba před třičtvrtě rokem. Zaměřili jsme se však tehdy na to, jak robotické nohy pomohou kosmonautům po návratu na zem rychle aktivovat svalstvo oslabené pobytem ve stavu bez tíže. V té době se již experimentovalo s použitím skeletu v rámci rehabilitace ochrnutých pacientů, ale kdo by tušil, že za pár měsíců jej vyzkouší nejznámější český veterán.

Nadpraporčík v.v. Schams utrpěl vážná zranění při své misi v Afghánistánu už před šesti lety. Přežil, ale lékaři si nikdy netroufli vyoperovat šrapnely vězící v jeho hlavě. V důsledku toho částečně ochrnul a prakticky nemohl mluvit. Jeho přátelé nechtěli čekat, až skončí v zapomnění v nějaké „eldéence“ a založili nadační fond. Ten dnes už nepomáhá zdaleka jen Regimu, ale nabízí různé druhy podpory jak veteránům, tak bývalým policistům, hasičům a dalším. REGI Base

Teď ale stojí před Regim a jeho přáteli další výzva – postavit se na nohy, což bylo prorokováno lékaři jako nemožné. Asi nepřekvapí, že Jirka Schams ve skeletu nejen stál, ale hned od počátku také chodil.

Regi exoskelet Foto: Regi a exoskletet od firmy Ekso Bionics / REGI Base

„Nejprve s tím trochu zápasil, protože přístroj chodil vlastně za něj. Napodruhé už vydržel půl hodiny. Opíral se o chodítko, ale podle fyzioterapeuta by po několika dalších lekcích mohl chodit už pouze s berlemi. V těch jsou navíc zabudovány ovladače rychlosti a stání,“ líčí zážitky z testovací návštěvy Hynek Čech z Regi Base.

Foto: Regi a exoskletet od firmy Ekso Bionics / REGI Base Foto: Regi a exoskletet od firmy Ekso Bionics / REGI Base

Ačkoli zařízení váží asi pětadvacet kilogramů, přenáší svou vlastní váhu na zem, takže nositel jej prakticky necítí. Udrží vzpřímeně pacienta do hmotnosti sto kilogramů a výdrž baterií také uživatele nijak neomezuje. „Za účelem rehabilitace se doporučuje chodit ve skeletu denně aspoň půl hodiny. Někteří američtí vojáci ho ale používají i tři až čtyři hodiny,“ vysvětluje možnosti zařízení Hynek.

Video: Ekso Bionic / YouTube

Skelet neslouží primárně k tomu, aby se stal každodenní a celoživotní oporou pacienta. Jeho pravidelným užíváním však dochází k obnovení starých návyků, zlepšení rovnováhy, především ale zapojení svalů a kostí, které po dlouhém pobytu na invalidním vozíku ztrácejí schopnost fungovat.

„Pro zdravého člověk je navíc nepředstavitelné, co zažívá ten, kdo po letech strávených v sedě, opět může ostatním hledět zpříma do očí,“ připomíná Hynek, co si Regi ze všeho nejvíce pochvaloval. Teď ovšem zbývá to nejtěžší – zařídit zakoupení skeletu, aby mohl sloužit Regimu a dalším potřebným, kterým chce Regi Base pomáhat.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ohlednutí za TOP GUNNER 2011 - střeleckou soutěží pro Regiho

Výcvikové centrum ATAC u obce Stod ve spolupráci se střeleckým klubem PT-SC Stod připravilo 24. 9. ...

Jiří REGI Schams – i Česko má své hrdiny

Sedím v  kanceláři sdružení REGI Base, soukromé nadace, která si klade za cíl starat se o novodobé ...

Válečný hrdina Jiří Regi Schams a nové breny

"Ahoj, Regi, jak se máš? Rád Tě vidím!" Srdečná slova přivítání doprovázely neméně srdečné stisky ...

REGI Base pomáhá veteránům

REGI Base nemusíme dlouze představovat, hovoříme totiž o projektu, jenž si klade za cíl pomáhat ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Ultramarinus
    21:52 20.06.2013

    Super aplikace pristroje. Gratuluju k vyznamnemu pokroku ve kvalite zivota pana Regiho a drzim palce vsem darcum sbirky. Hlavne samozrejme vsak drzim palce panu Regi Schamsovi a ...Zobrazit celý příspěvek

    Super aplikace pristroje. Gratuluju k vyznamnemu pokroku ve kvalite zivota pana Regiho a drzim palce vsem darcum sbirky. Hlavne samozrejme vsak drzim palce panu Regi Schamsovi a VSEM veteranum.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...