Komplety protivzdušné obrany Patriot pro Švédsko

Komplety Patriot americké armády v Turecku (2013); větší foto / US Army

Během několika příštích týdnů plánuje Stockholm s americkou firmou Raytheon podepsat smlouvu o dodávkách protiletadlových a protiraketových kompletů Patriot. Hodnota první fáze zakázky dosahuje výše 10 miliardy švédských korun (1,13 miliardy dolarů) a jde o největší švédskou zbrojní zakázku od roku 2013.

Poslední velká zakázka švédské armády, resp. švédského letectva, zahrnovala smlouvu s firmou SAAB na dodávku 60 stíhaček JAS-39E za 57 miliardy švédských korun s termínem dodání 2018 až 2027. V roce 2014 Stockholm navíc objednal ještě deset dalších JAS-39E.

 

 

V současné době právě stíhačky Gripen zajišťují protivzdušnou obranu (PVO) Švédska. Pozemní švédská PVO se stále spoléhá na zastaralé prostředky Bristol Bloodhound a MIM-23 Hawk. Toto slabé místo švédské obrany však brzy získá výraznou posilu.

 

Švédsko na základě nové obranné strategie v roce 2015 začalo zvyšovat investice do ozbrojených sil. Důvodem byla především ruská anexe Krymu a s tím spojené znovu vyvstalé obavy o švédskou teritoriální celistovst.
 

Rizikovým místem v švédské teritoriální obraně je především ostrov Gotland, což je strategické místo na východním pobřeží Švédska, ležící 150 km od západního pobřeží Lotyšska. V dobách studené války na ostrově měla základnu celá švédská obrněná brigáda.

 

Z tohoto ostrova lze kontrolovat námořní spojení s Petrohradem, kde má hlavní základnu ruská Baltská flotila a odkud je zásobován ruský Kaliningrad. Jelikož Švédsko není v NATO, musí hrozbě ruské anexe ostrova Gotland čelit samostatně.
 

V roce 2016 Švédsko vydalo na obranu 42 miliardy švédských korun (1,1 % HDP) – zhruba 2× více, než Česká republika. S celkovým nárůstem o 11 % oproti roku 2016 plánuje švédské ministerstvo obrany mezi roky 2016 až 2020 hospodařit s částkou 224 miliardy švédských korun (561 miliardy Kč).

 

Jednou z klíčových investic je nákup kompletů PVO Patriot. Americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) již schválila potenciální prodej čtyř baterií kompletů Patriot PAC-3+ za 3,2 miliardy dolarů. Švédsko dalo přednost americkému řešení před francouzským systém Eurosam SAMP/T. Dodávky kompletů Patriot začnou v roce 2021.

 

Prodej zahrnuje dodávky mimo jiné čtyř radiolokátorů AN/MPQ-65, čtyř stanic řízení palby AN/MSQ-132, devíti mobilních sestav anténních stožárů, 12 odpalovacích vozidel (tři na baterii) M903, 100 střel Guidance Enhanced Missile-TBM (GEM-T) a 200 střel PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement). Střely PAC-3 MSE jsou určeny zejména k ničení balistických raket. Každá baterie získá také vozidlo s generátorem elektrické energie o výkonu 150 kW.

 

Zatím není jasné, jaké vybavení bude zahrnuto v úvodní objednávce za 1,13 miliardy dolarů. Podle tiskové agentury Reuters, s odvoláním na švédské ministerstvo zahraničí, bude nepochybně v první fázi nakoupeno méně střel. O počtech radiolokátorů, odpalovacích vozidel nebo místech velení a řízení nakupovaných v první fázi se zdroje nezmiňují. Nicméně 300 střel (včetně cvičných střel a kompletního provozního vybavení) stojí přibližně jednu miliardu dolarů.

 

Saúdské Patrioty (neznámá verze střel, zřejmě PAC-2) se snaží zachytit balistické rakety vypálené z Jemenu. Na konci videa jedna střela nebezpečně ztratila kontrolu nad dráhou letu.

 

Firma Raytheon již vybudovala více než 220 palebných jednotek Patriot a více než 8600 střel. Komplety Patriot slouží v 13 zemích světa a jsou prakticky neustále testovány v reálných bojových podmínkách.

 

Například ideově konkurenční ruské systémy S-300 nebo S-400 mají papírově lepší výkony, ale pokud je známo, nikdy nepůsobily proti aerodynamickým nebo balistickým cílům v reálných bojových podmínkách. Například Saúdská Arábie využívá komplety Patriot k zachycování balistických raket vypálených z Jemenu.

 

Například nejnovější protiraketové střely PAC-3 MSE kompletů Patriot dokáží ničit balistické rakety údajně až 20 km od odpalovacího vozidla. Rakety PAC-3 MSE tak slouží především k ochraně klíčových center, jako jsou letiště, vojenské základny, elektrárny, místa velení a řízení, městské aglomerace, atd.

 

Kromě Švédska v Evropě kupuje Patrioty také Rumunsko a Polsko. Nákup kompletů Patriot nejnověji zvažuje i Švýcarsko.

 

Polsko nakoupí komplety Patriot PAC-3+ za 4,75 miliardy dolarů. Součástí smlouvy jsou dodávky 16 odpalovacích vozidel, 208 interceptorů PAC-3 MSE a revolučních systémů řízení a velení ochrany vzdušného prostoru IBCS (Integrated Air and Missile Battle Command System). Jde ale pouze o první fázi nákupu, v další fázi Polsko nákupí další odpalovacích vozidla, radiolokátory a místa řízení a velení.
 

Rumunsko postupně nakoupí 28 odpalovacích vozidel, 56 střel GEM-T a 168 střel PAC-3 MSE za 3,9 miliardy dolarů. Rozdíl v rumunské a polské ceně je dán zejména požadavkem Polska na integraci IBCS do polské PVO.


 

Zdroj: Army Recognition

Nahlásit chybu v článku


Související články

Výcvik českého leteckého personálu Gripenů ve Švédsku

Všichni uživatelé Gripenu musí pojít Technickou školou ozbrojených sil ve švédském Halmstadu (The ...

Napětí na Baltu: Švédsko obnovuje brannou povinost

Neutrální Švédsko přešlo na plně profesionální armádu v roce 2010. Avšak v reakci na rostoucí napětí ...

Dohoda o prodeji S-400 do Indie uvízla na mrtvém bodě

Rusko a Indie se nemohou dohodnout na finančních a licenčních podmínkách prodeje ruského ...

Kolik miliard dolarů zaplatí Polsko za americké Patrioty?

Washington nabídl Polsku dvě baterie protiraketových a protiletadlových systémů Patriot za 10,5 ...

Švédský „mini AWACS” GlobalEye poprvé ve vzduchu

Společnost Saab ve švédském Linköpingu úspěšně provedla první let letounu včasného varování a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • UnionPacific
  15:54 03.06.2018

  Ako je to so vzťahom Gotland-Rusko ? Usilovali sa Rusi tento ostrov niekedy napadnuť,anektovať ? Lebo z toho čo tvrdia Švédi mám pocit,akoby už výsadkári s plnou výbavou čakali ...Zobrazit celý příspěvek

  Ako je to so vzťahom Gotland-Rusko ? Usilovali sa Rusi tento ostrov niekedy napadnuť,anektovať ? Lebo z toho čo tvrdia Švédi mám pocit,akoby už výsadkári s plnou výbavou čakali na letisku na odlet.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:46 02.06.2018

  Ale však já nikde netvrdím, že střely Aster jsou špatné! Jenže Patrioty se prostě vyrábějí a vyvíjejí déle, jde do toho větší množství peněz, mají větší bojové zkušenosti. Takže se ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale však já nikde netvrdím, že střely Aster jsou špatné! Jenže Patrioty se prostě vyrábějí a vyvíjejí déle, jde do toho větší množství peněz, mají větší bojové zkušenosti. Takže se není co divit, že jsou o něco napřed.
  Rakety Aster jsou rozhodně schopné a mají velký potenciál do budoucna, ale prostě lov balistických raket nebyla priorita prvních fází projektu, tím byl boj proti manévrujícím cílům – proto také rakety Aster mají tak dobrou manévrovatelnost. V dalších fázích dochází postupně k přidávání dalších schopnosti (jak je tomu u moderních projektů zvykem, vizte třeba profláklou F-35), buď pouhým vylepšením SW nebo pomocí nových čidel, řídících jednotek atd. Zatím je SAMP/T schopný střílet "pouze" po balistických střelách s krátkým doletem, Iskandery by tedy teoreticky měl zvládnout. Pokud ovšem Švédové chtějí systém schopný zasahovat i výkonnější balistické rakety a chtějí ho teď, musí sahnout po Patriotu (pokud nechtějí něco ještě výkonnějšího, což by je ovšem stálo také o poznání víc).Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  18:06 02.06.2018

  Jsem zvědavý na náš tendr na náhradu KUBu, kdo co nabídne .....

  Jsem zvědavý na náš tendr na náhradu KUBu, kdo co nabídne .....

 • Jara
  18:05 02.06.2018

  Flanker Jirka Ono Astery/ sampt nebudou nějak výrazně za Patriotem zaostávat při takových obchodech jde spíše o politiku, komu udělat radost a také jaké výhody z toho budou ...Zobrazit celý příspěvek

  Flanker Jirka
  Ono Astery/ sampt nebudou nějak výrazně za Patriotem zaostávat při takových obchodech jde spíše o politiku, komu udělat radost a také jaké výhody z toho budou plynout.....Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  17:48 02.06.2018

  UnionPacific: díváte se na to zásobování ze špatného směru, z Petrohradu se zásobuje Kaliningradská enkláva.

  UnionPacific: díváte se na to zásobování ze špatného směru, z Petrohradu se zásobuje Kaliningradská enkláva.

 • flanker.jirka
  17:46 02.06.2018

  Jara: přesně tuto činnost zkoušeli Britove v Pacifiku

  Jara: přesně tuto činnost zkoušeli Britove v Pacifiku

 • pet.rok
  17:20 02.06.2018

  Aster 30 v najnovsich verziach ma schopnosti proti TBM (v kategorii SRBM) a rozhodne to nie je nejaky podradny system. Raketa je velmi agilna a zvlada vysoke pretazenie (60G) ...Zobrazit celý příspěvek

  Aster 30 v najnovsich verziach ma schopnosti proti TBM (v kategorii SRBM) a
  rozhodne to nie je nejaky podradny system. Raketa je velmi agilna a zvlada vysoke pretazenie (60G) takze modernizacny potencial tam urcite je (bez nutnosti prepracovavat hardware).Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  17:18 02.06.2018

  Čo je to za blbosť námorné zásobovanie Petrohradu ? V prípade vojny by bol snáď zasobovaný z východu,nie ?

  Čo je to za blbosť námorné zásobovanie Petrohradu ? V prípade vojny by bol snáď zasobovaný z východu,nie ?

 • Jara
  16:39 02.06.2018

  Kolt , Flanker. Jirka Nevyužívají se náhodou type 45 k protiraketové obraně?? Měl jsem za to že to je jejich hlavní úkol vzhledem k tomu že jejich VLS zatím nenesou námořní ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt , Flanker. Jirka
  Nevyužívají se náhodou type 45 k protiraketové obraně?? Měl jsem za to že to je jejich hlavní úkol vzhledem k tomu že jejich VLS zatím nenesou námořní variantu SCALPU pro útok na pozemní cile a jen poslední tři type 45 nesou sea harpoon.
  Takže type 45 má dva úkoly ochrana PVO námořního svazu a protiraketová obrana....
  Myslím že Aster s balistickými cíly mít problém nebude spíše se s tímto při návrhu počítaloSkrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  16:12 02.06.2018

  KOLT: nevím jak mají v plánech námořníci používat jejich koráby, ale nechat ji pár mil od přístavních měst, tak je také dobré přikryjí

  KOLT: nevím jak mají v plánech námořníci používat jejich koráby, ale nechat ji pár mil od přístavních měst, tak je také dobré přikryjí

 • flanker.jirka
  16:12 02.06.2018

  KOLT: nevím jak mají v plánech námořníci používat jejich koráby, ale nechat ji pár mil od přístavních měst, tak je také dobré přikryjí

  KOLT: nevím jak mají v plánech námořníci používat jejich koráby, ale nechat ji pár mil od přístavních měst, tak je také dobré přikryjí

 • KOLT
  12:18 02.06.2018

  Nejsou ony Patrioty přecijen o kus "dáledosahové"? Spolu s většími schopnostmi a zkušenostmi proti balistickým cílům mi jejich nákup Švédskem vcelku dává smysl. Mmchd, ony ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejsou ony Patrioty přecijen o kus "dáledosahové"? Spolu s většími schopnostmi a zkušenostmi proti balistickým cílům mi jejich nákup Švédskem vcelku dává smysl.

  Mmchd, ony námořní systémy obecně nemají takovou potřebu zasahovat proti balistickým cílům. Minimálně do doby, dokud jsou určené k obraně lodi/operačního svazu. Teprve když mají sloužit jako ochrana pevniny, má smysl, aby měly takové schopnosti. Patrioty naopak jako klasická obrana cílů na pevnině tuhle potřebu mají. A jelikož jsou střely Aster primárně námořní, je vcelku pochopitelné, že schopnosti působit proti balistickým střelám u nich nejsou priorita a jsou doplňovány především kvůli vzniku pozemního SAMP/T. Oproti Patriotům jsou ale zatím pozadu.Skrýt celý příspěvek

 • Mindas
  09:52 02.06.2018

  Rase: S tim, kdo vic tlaci na pilu studene valky, bych byl velice opatrny. To, ze Rusaci se vymezuji proti Nato je samozrejme pravda, stejne jako kazdodenni demonizace Ruska ve ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  S tim, kdo vic tlaci na pilu studene valky, bych byl velice opatrny. To, ze Rusaci se vymezuji proti Nato je samozrejme pravda, stejne jako kazdodenni demonizace Ruska ve vsech moznych mediich. Bez vnejsiho nepritele si tezko obhajis zbrojni zakazky...

  dusan:
  Svedsko se POMALU presouva k Nato? Hm, jste se probral z letargie? Vzajemne “sympatie” tam byly vzdycky.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  09:43 02.06.2018

  skelet Uplně stejně jako všechny státy EU kašlou na své obchody a servilně papouškují sankce proti Rusku ačkoliv tyto sankce především ničí Rusko-evropské obchody. Posledním ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet

  Uplně stejně jako všechny státy EU kašlou na své obchody a servilně papouškují sankce proti Rusku ačkoliv tyto sankce především ničí Rusko-evropské obchody. Posledním verze US sankcí proti firmám podílejícím se na výstavbě plynovodů a dodávek plynu do Evropy již nadzvedla Němce ze židle. Snaha nahradit ruský plyn americkým je až příliš okatá.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  08:29 02.06.2018

  Jara: Patriot je v daném segmentu na zapád od Kaliningradu jediný. K Patriotu můžete stále mít jak střely s TVM navedením, tak střely s ARH, u Aster 30, která je v SAMPT toho už ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara: Patriot je v daném segmentu na zapád od Kaliningradu jediný. K Patriotu můžete stále mít jak střely s TVM navedením, tak střely s ARH, u Aster 30, která je v SAMPT toho už moc nevymyslíte, pouze ARH a pokud chcete něco i proti balistickým cílům na zemi tak Patriot má lepší parametry. Celé to může být i o tom, že se dost věcí ve Švédsku vyráběných se dostává i do US systémů.
  Britové mají střely ASTER 30 spojené s jiným radarem než originál SAMPT, používají svůj radar SAMPSON, už si s tím dobře zastříleli i v pacifiku, u atolu Kwajalein, také jim to funguje. Možná by rozhodování Švédska později dokázalo ovlivnit i zavedení cla na ocel z Evropy. ...tak mně napadá, Patriot asi ani v námořní verzi není, ale tím si nejsem jist.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  06:36 02.06.2018

  cejkis Samozrejme. Predaj zbraní - čím drahších tým viac, je vždy o politike, to je dávno známy fakt. V prípade Švédska je to však hlavne "úspech" ruskej agresívnej ...Zobrazit celý příspěvek

  cejkis

  Samozrejme.

  Predaj zbraní - čím drahších tým viac, je vždy o politike, to je dávno známy fakt.

  V prípade Švédska je to však hlavne "úspech" ruskej agresívnej politiky (napr. narušovanie vzdušného priestoru). Formálne je síce Švédsko len neutrálne, ale v praktickej politike sa pomaly presúva k NATO. Skrátka niekde urobili putinovi súdruhovia chybu : ).

  Rase

  S tým predajom F-35 to nevyzerá na 100 % isté a zákonodarci v USA dosť tlačia na jeho stopnutie pre riziko "posunutia" moderných technológií Rusku či dokonca Iránu.

  Turci už vraj začali koketovať s myšlienkovu náhrady F-35 ruským Su-57, čo je teda trošku úsmevná konštrukcia, lebo Su-57 je stále v nedohľadne, ale politicky je to asi zaujímavé aby sa tlačilo na USA ... "veď máme náhradu ak nepredáte".Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  22:00 01.06.2018

  Pardón koment před tímto patří
  Flanker.Jirka

  Pardón koment před tímto patří
  Flanker.Jirka

 • Jara
  21:59 01.06.2018

  Jirosi A co to má jako vypovídat o SAMP/T ?? Chcete snad tady naznačovat že to že ho koupily Švédi a Poláci ( kteří mimochodem lezou amikum do řiti, ne vlastně z té americké řiti ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi
  A co to má jako vypovídat o SAMP/T ?? Chcete snad tady naznačovat že to že ho koupily Švédi a Poláci ( kteří mimochodem lezou amikum do řiti, ne vlastně z té americké řiti už nevylezají .....) musí nutné znamenat horší kvalitu? Myslím ze Angličané by si na svůj torpédoborec nic špatného nedali .... type 45 totiž nese námořní verzi SAMP/T .......Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:51 01.06.2018

  RaSe: tak si mezi divné státy přidejte u Řecko, mají stíhače západní výroby a ruské PVO systémy, včetně S 300.
  Rozhodnutí Švédska vypovídá nepřímo něco i Eurosamu.

  RaSe: tak si mezi divné státy přidejte u Řecko, mají stíhače západní výroby a ruské PVO systémy, včetně S 300.
  Rozhodnutí Švédska vypovídá nepřímo něco i Eurosamu.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2