Zbraně pro české víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II za 20 miliard korun

Zbraně pro české víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II za 20 miliard korun
Nakládání pumy Paveway II pod F-35A / U.S. Air Force, Senior Airman Stormy Archer (Zvětšit)

Ministerstvo obrany České republiky (MO ČR) vede s americkou vládou jednání o nákupu 24 víceúčelových taktických nadzvukových stealth letadel páté generace F-35A Lightning II verze Block 4. Předmětem jednání je nepochybně i nákup munice. Cena munice? Minimálně 20 miliard korun.

Tento článek vychází z prostého faktu: České letectvo volbou F-35A přijímá závazek skokově rozšířit své schopnosti. K naplnění těchto ambicí je nutné pro F-35A nakoupit odpovídající munici. O jakou munici půjde a kolik bude stát, se dočtete v následujících řádcích. Veškeré informace jsou z otevřených zdrojů a zejména počty munice jsou spekulací autora.

Jedním z odrazových můstků tohoto článku jsou nedávné nákupy F-35A vládami Švýcarska, Německa a Finska. Poslední dvě země kupují F-35A s bohatým paketem munice. Obě země přitom již mají ve výzbroji využitelnou munici vzduch-vzduch a vzduch-země. Naopak Švýcarsko k F-35A nakupuje pouze mikroskopické množství munice. Využít přitom může „jen“ 150 zavedených střel AIM-120C-7 AMRAAM. Švýcarskému letectvu zřejmě zcela chybí moderní verze střel Sidewinder a prakticky jakákoliv výzbroj vzduch-země. Pro 40 F-35A musí proto Švýcarsko později přikoupit mnohem více munice.

České letectvo využívá stíhačky Gripen téměř výhradně ke střežení vzdušných prostorů ČR a spojeneckých zemí. K těmto úkolům Gripeny nesou starší střely vzduch-vzduch krátkého dosahu AIM-9M Sidewinder a středního dosahu AIM-120C-5 AMRAAM. V českých skladech je zhruba 100 střel Sidewinder a 24 AMRAAMů.

Pro útoky na pozemní cíle Gripeny (a L-159 ALCA) mohou využít zhruba 200 laserem naváděných ostrých pum vzduch-země GBU-12 Paveway II (227 kg). Pro výcvik je k dispozici také několik desítek kusů cvičné (inertní) munice Paveway II.

Při návrhu letounu F-35 se počítalo s tímto sortimentem podvěsů. Ne všechny tyto podvěsy byly ale v základní vývojové fází (SDD) dokončeny a integrovány. Bílé popisky názvu munice označují skutečně integrovanou výzbroj v rámci SDD do letounů Block 3F. F-35 Block 3F používají i transportní kontejnery MXU-648. V přehledu také nejsou uvedeny již integrované pumy GBU-49 Enhanced Paveway II.; větší foto / F-35 Joint Program Office

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Lockheed Martin v roce 2021 vyrobil 142 stíhaček F-35

Taktické víceúčelové nadzvukové stealth letadlo páté generace F-35 Lightning II, a zejména verze s ...

PREMIUM Ideální řešení pro české letectvo: Dvě letky F-35A Lightning II

Během několika let Vzdušné síly Armády České republiky (VzS AČR) a Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) ...

Další letouny F-35A Lightning II pro Jižní Koreu

Jihokorejská obranná akviziční kancelář DAPA (Defense Acquisition Program Administration) oznámila ...

Česká republika kupuje víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II a bojová vozidla CV90

Česká vláda pověřila k jednání ministryni obrany Janu Černochovou ve věci nákupu amerických ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.