Česká republika kupuje víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II a bojová vozidla CV90
- 21. 7. 2022
- 1 683 komentářů
- Jan Grohmann
Česká vláda pověřila k jednání ministryni obrany Janu Černochovou ve věci nákupu amerických taktických nadzvukových víceúčelových stealth letounů páté generace F-35A Lightning II a švédských bojových vozidel pěchoty (BVP) CV90.
F-35
Rozhodnutí české Vlády vychází z doporučení letectva. Armádní odborníci mimo jiné využili analýzy aliančního střediska Joint Air Power Competence Centre.
„F-35 Lightning II bude i po roce 2040 technická špička, zatímco stroje tzv. 4,5. generace tou dobou budou zastaralé. F-35 navíc nepředstavuje jen stíhací letoun. Jde o létající velitelské středisko představující kombinaci stíhacího letounu, prvku protivzdušné obrany, špičkového výzvědného a komunikačního pracoviště a zároveň je součástí široké sítě internetu strojů včetně bezpilotních prostředků, a tudíž dokáže provádět i úkoly, které jsou zcela mimo možnosti současných strojů,“ načrtl přednosti F-35 náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka.
Nyní česká ministerstva obrany, zahraničí a financí vytvoří vyjednávací tým. Ten povede jednání se zástupci americké vlády – prodej se totiž uskuteční přes systém zahraničního prodeje FMS (Foregin Military Sales). Mezi naše požadavky bude patřit i zapojení českého leteckého průmyslu do vývoje a výroby F-35.
Jednání o podobě smlouvy mají skončit do 1. října 2023. Poté nákup musí schválit český parlament. Času přitom není nazbyt. Firma Lockheed Martin od příštího roku dosáhne maximální roční produkce 156 F-35, ale na F-35 čeká velmi dlouhá řada zákazníků.
F-35 bude součásti internetu bojových strojů. Může ovládat a koordinovat činnost mnoha typů bezpilotních letadel. Tato schopnost je klíčem k vítězství ve válkách budoucnosti.
Pokud F-35 objednáme hned dneska, tak první letouny v ČR přistanou až v roce 2027. V tomto roce přitom končí pronájem Gripenů. Pokud se podepíše smlouva v příštím roce, první F-35 dorazí v roce 2028.
České F-35 sice texaskou továrnu ve Fort Worth opustí zhruba o dva dříve, ale zůstanou ve Spojených státech, kde na nich budou cvičit čeští piloti. Například roll-out první dánské stíhačky F-35A se uskutečnil v dubnu 2021, ale první F-35A do Dánska přiletí až na podzim roku 2023. Dánský parlament přitom nákup schválil v roce 2017.
Lze tedy očekávat využití opce a prodloužení pronájmu Gripenů do roku 2029. Pokud se nenajde jiné řešení.
Hlavní výhodou volby F-35A je rozšířenost tohoto letounu v zemích NATO. Výhledově má vzniknout 3500 F-35. Nyní je vyrobeno více než 860 letounů a do deseti let v Evropě má létat 500 až 600 F-35.
F-35 je bez přehánění nejdůležitější zbraňový systém NATO. F-35 není jen letadlo, ale multiplikátor – posiluje schopnosti dalších zbraňových systémů, ať už jsou ve vesmíru, na moři, ve vzduchu nebo na zemi.
Americké letectvo chce F-35 podporovat minimálně do roku 2070. České letectvo se tedy dalších 50 let nemusí bát o nedostatek náhradních dílů nebo technické podpory. Američané samozřejmě počítají s průběžnou modernizací F-35, novými motory a novou špičkovou municí tak, aby F-35 zůstal v průběhu dekád na technologickém vrcholu.
Velká rozšířenost znamená nižší akviziční a provozní náklady – nyní jeden F-35A (i s motorem F135) stojí 79 milionů dolarů (1,9 miliardy Kč). Jiné letouny, jakou jsou například dvoumotorové Eurofighter a Rafael, nebo stále vyvíjený JAS-39E/F Gripen, mají podobné akviziční a provozní náklady.
Přesto v případě 24 českých F-35 je nutné každý rok počítat s provozními náklady několik miliard korun, a to po dobu 30 let. Tyto náklady zahrnují vše, co se týká provozu F-35, výcviku pilotů ale i budoucí nutné modernizace (například výměny motorů).
Pokud jednání proběhnou úspěšně, Česká republika získá F-35 v nejnovější verzi Block 4. Oproti současné verzi Block 3 má mnoho technologických vylepšení. Může například ve vnitřních zbraňových šachtách nést norské střely s plochou dráhou letu JSM (Joint Strike Missile), evropské střely vzduch-vzduch Meteor, ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile) i evropské střely vzduch-země Spear.
O schopnostech F-35 jsme podrobně psali v článcích: Ideální řešení pro české letectvo: Dvě letky F-35A Lightning II, F-35 a Patriot: Štít proti střelám s plochou dráhou letu nebo Ruský systém S-400 Triumf vs. americké stealth letadlo F-35 Lightning II
CV90 s 30mm kanonem; větší foto / BAE Systems
CV90
Již před několika měsíci Armáda ČR označila švédské BVP CV90 z technického hlediska za nejvýhodnějšího kandidáta. Ještě větším favoritem se CV90 stal poté, co Slovensko oznámilo záměr nakoupit verzi CV9035 s 35mm kanonem.
V dalších letech totiž slovenské a české ozbrojené síly naváží užší spolupráci, mimo jiné ve smyslu koordinovaného nákupu a provozu bojové techniky. Důvody jsou prosté – finančně výhodnější je koordinovat nákup a provoz 400 BVP než 200 BVP.
„CV90 je zavedená a bojem prověřená platforma. Tato vozidla používá řada evropských armád a rozhodla se pro ně i Slovenská republika, s kterou budeme naše jednání koordinovat,“ uvedla ministryně Černochová s tím, že od spolupráce se slovenskou stranou si vláda slibuje další úspory.
Rodina vozidel CV90
CV90 je ověřené vozidlo a je k dispozici ve velkém počtu odvozených variant. Existuje také samohybný minomet na podvozku CV90.
Technickou „pikantností“ je typ kanonu pro české CV90. Armáda ČR preferuje ráži 30 mm, slovenská armáda ale zvolila ráži 35 mm. Avšak ráže není dogma. Pokud se ukáže, že společný česko-slovenský nákup CV90 s 35mm kanonem je finančně, provozně a logisticky výhodnější, lze i v případě českých CV90 zvolit 35 mm.
Jako v případě F-35 se u CV90 očekává silné zapojení českého průmyslu. Firma BAE Systems se chlubí tím, že již spolupracuje se 40 českými firmami, mimo jiné s VOP CZ, Meopta, Ray Service, VR Group nebo s Vojenským technickým ústavem.
Související články
Bojová vozidla pro Armádu ČR: ASCOD vs. CV90
Armáda České republiky projevuje zájem o nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty. V současné ...
- 08.06.2015
- 108 komentářů
- Jan Grohmann
Pátá generace bojového vozidla pěchoty CV90 MkIV
Londýn, Velká Británie - Rychlejší, silnější, výkonnější. To jsou hlavní vlastnosti nové generace ...
- 24.01.2018
- 181 komentářů
- Tisková zpráva
Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV
Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila konference Future Armoured Vehicles Situational ...
- 01.06.2018
- 18 komentářů
- Tisková zpráva
Bojová vozidla CV90 MkIV pro slovenskou armádu
Slovensko nakoupí švédská bojová vozidla pěchoty (BVP) CV9035 MkIV s 35mm kanónem od firmy BAE ...
- 29.06.2022
- 303 komentářů
- Jan Grohmann
Poláci zapojí jejich F-35 do vlastního IBCS společně s Patrioty. Jak to bude v případě Česka? Link 16 již je zastaralý.
Poláci zapojí jejich F-35 do vlastního IBCS společně s Patrioty. Jak to bude v případě Česka? Link 16 již je zastaralý.
Na tom videu je k vidění představa zapojení F 35 do zbytku systémů AČR. Ale je to jen obrázek nebo možná zbožné přání. Není to v ceně kontraktu a bude to velkou výzvou pro armádu, ...Zobrazit celý příspěvek
Na tom videu je k vidění představa zapojení F 35 do zbytku systémů AČR. Ale je to jen obrázek nebo možná zbožné přání. Není to v ceně kontraktu a bude to velkou výzvou pro armádu, takového stavu dosáhnout. (Jestli to zadají českým "známým" firmám jako je VTÚ, LOM, Retia, Ales, tak se toho armáda nedočká ani kdyby F 35 měly životnost 100 let)
Právě příklad Link 16 ukazuje to, že než se systém do AČR zavede, tak stihne zastarat a to je Link 16 mnohem jednodušší záelžitostí než multidomain možnosti madl.
Osobně bych se také připojil k myšlence pořízení IBCS. Ten systém funguje a je k mání. Kupovat jej má i Švýcarsko.Skrýt celý příspěvekMožná se chvíli počká a pak se nákup vykáže do jiné agendy, třeba PVO
Možná se chvíli počká a pak se nákup vykáže do jiné agendy, třeba PVO
Oni spolupracují a současně s tím si i konkurují. Problémem Patriotu je jeho cena a složitost systému. Dnes už jde o zastaralý systém, podobně jako S 300 nebo S 400. Skutečným ...Zobrazit celý příspěvek
Oni spolupracují a současně s tím si i konkurují. Problémem Patriotu je jeho cena a složitost systému. Dnes už jde o zastaralý systém, podobně jako S 300 nebo S 400. Skutečným pokrokem jsou systémy jako je Barak, David Sling, Arrow, SAMPT, nebo v rusku S 350.
Každopádně, bude nutná velká investice do systémů, které Vám z F 35 udělají opravdu letadlo 5. generace.Skrýt celý příspěvekKaždou oblast máme pokrytou z jiné země. Letadla US+CZ+SE+PL, bvp SE, houfnice FR, radary a shorad ISR, Pandury CZ, tanky DE, artillery radar SE, ostatní RU+CZ, dopravní letadla ...Zobrazit celý příspěvek
Každou oblast máme pokrytou z jiné země. Letadla US+CZ+SE+PL, bvp SE, houfnice FR, radary a shorad ISR, Pandury CZ, tanky DE, artillery radar SE, ostatní RU+CZ, dopravní letadla SP+BR. V případě shorad jsme snad i první v Evropě.Skrýt celý příspěvek
tomas.prochazka Vámi zmíněné akviziční programy by vypadaly úplně jinak v případě, že by se na nich nešetřilo. Patriot je na tolik drahý, že si o něm vojáci v době úspor mohli ...Zobrazit celý příspěvek
tomas.prochazka
Vámi zmíněné akviziční programy by vypadaly úplně jinak v případě, že by se na nich nešetřilo. Patriot je na tolik drahý, že si o něm vojáci v době úspor mohli nechat jen zdát. Myslíte, že vojáci opravdu chtěli to co deklarovali? Podívejte se na aktuálně schválený nákup F 35. Ti samí vysocí důstojníci letectva by před únorem 2022 stále byli rádi za Gripeny, protože si je pochvalují. Ale když má vliv na hodnost vaše ochota se ohnout před politiky, tak je pro některé z nich slovo Gripen najednou sprosté slovo.Skrýt celý příspěvek
A budu na komunikáciu medzi jednotlivými systemami používať Link16.
Niečo ste zle pochopili, IBCS nie je nahrada link16.A budu na komunikáciu medzi jednotlivými systemami používať Link16.
Niečo ste zle pochopili, IBCS nie je nahrada link16.V prezentaci se jako jeden z hlavních důvodů nákupu F-35 uvádí sběr a sdílení velkého objemu dat mezi jednotlivými složkami armády v rámci moderního bojiště. Řehka tam uvádí ...Zobrazit celý příspěvek
V prezentaci se jako jeden z hlavních důvodů nákupu F-35 uvádí sběr a sdílení velkého objemu dat mezi jednotlivými složkami armády v rámci moderního bojiště. Řehka tam uvádí protokol MADL. Ten ale funguje zatím především k přenosu velkého množství dat pro F-35 navzájem a s integrací pro ostatní datalinky byl problém. Nebo už je to vyřešeno? V prezentaci je nakreslen MADL a pak už jsou všude jen šipečky. Jak to tedy mají namyšleno? Jak to bude fyzicky fungovat? Nikde se o tom moc nepíše, přitom od toho by se mělo začínat, ne? Při modernizací armády.Skrýt celý příspěvek
Je to jen prezentace s líbivými daty. Když ptáčka lapají, vesele zpívají. V AČR platí pouze jen to co se už stalo nebo koupilo. Zobrazení datových toků mezi doménami na prezentaci ...Zobrazit celý příspěvek
Je to jen prezentace s líbivými daty. Když ptáčka lapají, vesele zpívají. V AČR platí pouze jen to co se už stalo nebo koupilo. Zobrazení datových toků mezi doménami na prezentaci ve Kbelích je jen zbožné přání pro které nemá AČR uzavřený žádný kontrakt a cena za F 35 toto neobsahuje.Skrýt celý příspěvek
Hevonen Áno, trochu to připomíná stav, kdy si jedna evropská země vzala za ruské dluhy Migy 29 a pak spoustu náhradních dílů pro staré Migy 21, které za pár let vyřadila a pro Migy ...Zobrazit celý příspěvek
Hevonen
Áno, trochu to připomíná stav, kdy si jedna evropská země vzala za ruské dluhy Migy 29 a pak spoustu náhradních dílů pro staré Migy 21, které za pár let vyřadila a pro Migy 29 toho moc neměla.Skrýt celý příspěvekHevonen Upřímně, to jsem považoval za velkou chybu Slovenska, provozovat oba typy. Měli jste tehdy nabídky na odkoupení Migů 21 z Afriky. Mohli jste tak mít prostředků pro ...Zobrazit celý příspěvek
Hevonen
Upřímně, to jsem považoval za velkou chybu Slovenska, provozovat oba typy. Měli jste tehdy nabídky na odkoupení Migů 21 z Afriky. Mohli jste tak mít prostředků pro zabezpečení perspektivnějšího typu. Poláci původně počítali s Migy 29 až do roku 2026.Skrýt celý příspěvekSR bola v 90tkach v inej pozicii. Napätie s Maďarskom bolo veľké, k vyradeniu Su22, Su25 a Mig21 prišlo az k vstupu do NATO. Vlastne, tiež ste v koncepcii ratali s oveľa väčšími ...Zobrazit celý příspěvek
SR bola v 90tkach v inej pozicii.
Napätie s Maďarskom bolo veľké, k vyradeniu Su22, Su25 a Mig21 prišlo az k vstupu do NATO.
Vlastne, tiež ste v koncepcii ratali s oveľa väčšími poctami prudovych lietadiel. 29vín bolo 24, 21 ich doplnovali. SU boli na podporu pozemných sil, na to ste vy draho kupili 72 159vín. Čiže koncepčne to isté.
Nakup ND v 1993 z deblokacie bol logický krok.Skrýt celý příspěvekHevonen Kroky AČR netřeba připomínat. V případě pořízení L 159 jsem byl toho názoru, že ruské letadla mělo nahradit 24 ks F 16 a ne žádný prototyp lehkého bitevníku bez funkční ...Zobrazit celý příspěvek
Hevonen
Kroky AČR netřeba připomínat. V případě pořízení L 159 jsem byl toho názoru, že ruské letadla mělo nahradit 24 ks F 16 a ne žádný prototyp lehkého bitevníku bez funkční výzbroje. Bylo by to cca za podobnou cenu a v současné době by to mělo stále větší perspektivu než L 159. Bohužel, Aero byla česká firma a politici navázaní na majitele omnipolu vládli obraně.Skrýt celý příspěvek
Takže už je jasno. F35 budou a můžeme se začít těšit. https://www.idnes.cz/zpravy/do...
Takže už je jasno. F35 budou a můžeme se začít těšit. https://www.idnes.cz/zpravy/do...
Z Q/A: Bylo stanoveno sedm kritérií, přičemž cena byla jedním z nich a nabídky byly hodnoceny na základě hodnocení míry získaných schopností vůči vynaloženým nákladům. F-35 ...Zobrazit celý příspěvek
Z Q/A: Bylo stanoveno sedm kritérií, přičemž cena byla jedním z nich a nabídky byly hodnoceny na základě hodnocení míry získaných schopností vůči vynaloženým nákladům. F-35 skončila první a Gripen nebyl ani na druhém místě. Stejný hodnotící model použili například Belgičané nebo Nizozemci.Skrýt celý příspěvek
Vi se kdo byl na druhem miste? Snad ne Rafale, pro ten mam slabost :)
Vi se kdo byl na druhem miste? Snad ne Rafale, pro ten mam slabost :)
Do úvahy také přicházely letouny F-16 Block 70/72, které pořídilo v roce 2018 Slovensko, případně některé dvoumotorové, a tedy provozně opět náročnější stroje, jako Eurofighter ...Zobrazit celý příspěvek
Do úvahy také přicházely letouny F-16 Block 70/72, které pořídilo v roce 2018 Slovensko, případně některé dvoumotorové, a tedy provozně opět náročnější stroje, jako Eurofighter Typhoon, Dassault Rafale, nebo americké typy F-15 Eagle či F/A-18 Hornet. Podle mě druhé místo F-16, co mají/nemají Slováci. Pak Gripen a bonbonek Rafael.Skrýt celý příspěvek
to zas všude budou dezoláti a chcimírové všude trolit jak armáda okrádá důchodce, nemakačenka a osamělé matky z dětmi
to zas všude budou dezoláti a chcimírové všude trolit jak armáda okrádá důchodce, nemakačenka a osamělé matky z dětmi
Tak ta cena se zdá opravdu na první pohled vysoká. Zajímal by mě rozklad po položkách, aby to šlo porovnat s ostatními zeměmi. Ve zveřejněných dokumentech to zatím rozlišují pouze ...Zobrazit celý příspěvek
Tak ta cena se zdá opravdu na první pohled vysoká. Zajímal by mě rozklad po položkách, aby to šlo porovnat s ostatními zeměmi. Ve zveřejněných dokumentech to zatím rozlišují pouze na pořizovací cenu, přestavbu základen a ostatní. To je dost slabé.Skrýt celý příspěvek
To si jako myslíš, že ti prodejce řekne/dovolí říct přesné číslo, aby nemohl vyjednat prodej jinde za lepší peníz.
To si jako myslíš, že ti prodejce řekne/dovolí říct přesné číslo, aby nemohl vyjednat prodej jinde za lepší peníz.
Super zpráva, podle toho zájmu to vypadá na povedené dílo!
https://armadnizpravodaj.cz/le...Super zpráva, podle toho zájmu to vypadá na povedené dílo!
https://armadnizpravodaj.cz/le...Je možné, že nakoniec nebude CV-9035sk a CV-9030cz ale CV-9035cs? ...Zobrazit celý příspěvek
Je možné, že nakoniec nebude CV-9035sk a CV-9030cz ale CV-9035cs? ;-)
https://mocr.army.cz/informacn... Skrýt celý příspěvekSpíš ne. Černochová opakovaně říká že záležet bude na požadavku vojáků. A tam se na volbě 30 mm nejspíš nic nemění.
Spíš ne. Černochová opakovaně říká že záležet bude na požadavku vojáků. A tam se na volbě 30 mm nejspíš nic nemění.
No jo, jsou to vojáci, věcí co chtějí :-) Měli bychom se dívat dále do budoucnosti a ne srovnávat munici se zastarávající generací Pandurů. 35 má znatelný nárůst výkonu a vozidlo ...Zobrazit celý příspěvek
No jo, jsou to vojáci, věcí co chtějí :-) Měli bychom se dívat dále do budoucnosti a ne srovnávat munici se zastarávající generací Pandurů. 35 má znatelný nárůst výkonu a vozidlo by bylo připraveno i pro 50 mm.Skrýt celý příspěvek
Ano vojáci už několik let chtějí kanon 30 mm, který v případě potřeby půjde jednoduše a levně přezbrojit na 40 mm.
A teď co je na tomto požadavku tak špatného?Ano vojáci už několik let chtějí kanon 30 mm, který v případě potřeby půjde jednoduše a levně přezbrojit na 40 mm.
A teď co je na tomto požadavku tak špatného?
Za nimi bolo zaparkované CV-90 s 35mm kanónom. ;-)
Za nimi bolo zaparkované CV-90 s 35mm kanónom. ;-)
Já jsem hlavně rád, že to bylo ta verze s D-turret series se Spiky a APS. Byly tam drobné změny oproti tomu co se plánovalo pro AČR. K vidění zde od 6:43. Třeba 35mm s úsťovou ...Zobrazit celý příspěvek
Já jsem hlavně rád, že to bylo ta verze s D-turret series se Spiky a APS. Byly tam drobné změny oproti tomu co se plánovalo pro AČR. K vidění zde od 6:43. Třeba 35mm s úsťovou brzdou. Ale za mně naprostá paráda.
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek
Foreign Policy: Za neúspěchem švédského exportu může nedostatek vládní podpory.
https://foreignpolicy.com/2022...Foreign Policy: Za neúspěchem švédského exportu může nedostatek vládní podpory.
https://foreignpolicy.com/2022...Zdravím, Omlouvám se , oproti jiným erudovaným diskutujícím, jsem opravdu pouhý „Gaučový“ odborník… Přesto se osmělím k mému příspěvku / dotazu … V článku níže (díky JVit….) ...Zobrazit celý příspěvek
Zdravím,
Omlouvám se , oproti jiným erudovaným diskutujícím, jsem opravdu pouhý „Gaučový“ odborník…
Přesto se osmělím k mému příspěvku / dotazu …
V článku níže (díky JVit….) na czechairforce jsou více méně hezky popsány všechny úskalí přechodu na F35.
(stavební , personální , finanční apd….) které i mě napadli.
A já stále nejsem přesvědčen že se vše stihne tak aby v r.29 jsme měli doma dost provozuschopných a personálně zajištěných F35 aspoň na základní úkoly.
Jako např. 2xF35 na 100% připravených 24/7 na Air-policing.
Viz citace z článku:
„protože pokud tato infrastruktura nebude kompletně dobudována, americká administrativa přílet prvních F-35A do ČR prostě a jednoduše nedovolí“.
Jakožto střízlivý Gaučový odborník , se považuji za něco víc než je hospodský odborník.
Proto si nemyslím že na MO(AČR) sedí tlupa podplacených amatérů kteří s tímto vůbec nepočítají.
A jsem si jist že mají v záloze i další scénáře jak vzduch zajistit.
Žádná jiná země totiž není v tak „svízelné“ situaci, aby musela k danému datu jeden typ vrátit a zároveň ho nahradit úplně jiným.
A určitě všechny počítají s přechodným obdobím , které není jasně časově ohraničeno , s provozováním dvou typů najednou.
A jsou to země srovnatelné s naší (Belgie / Norsko / Finsko….) , Řecko snad dokonce provozuje 4 i když ne F35
Proto jsem zkrátka přesvědčen že cca kolem 2024 bude oznámeno že ČR odkoupí Gripeny C/D a bude je provozovat s F35 až do konce životnosti, a co dál se uvidí.
Bráno že L-159, bude pouze pro výcvik a nadbytečné kusy (212-tka) se pokusí někde udat (USA / Irák / UA apd…) , nebo dát do rezerv.
Opomeňme neopomenutelné , jako jsou fin. náklady , protože mít armádu je drahé, mít suverenitu je drahé , mít demokracii je drahé…
Toto je totiž podle mého jediné řešení jak mít na 100% jistotu, že po 29 bude vzduch náš.
Samozřejmě, že levnější by bylo aby nás v případném mezičase někdo hlídal (PL/SK/DE) , ale to pak můžeme klidně G vrátit už v 2027 neprodlužovat a ušetřit za nájem.
Jsem přesvědčen , že na MO (AČR) také počítají s politickým vývojem, protože tenhle projekt má přesah současné vlády.
Nikdy nebyl vhodnější okamžik k investicím do AČR jako teď , tedy myšleno podpora obyvatel a politická vůle, tzn. odkup Gripenů + pořízení F35 by prošlo i když s pindáním.
5K může příště propadnout, vyhraje ANO a sestaví vládu s SPD, min. obr. se stane např. Blažko stopne financování a celé F35 jdou do kélu.
Nebo v USA vyhraje příště opět Trump (či někdo podobný..) a u něj nikdo neví.
Nebo Čína opravdu vlítne na Thaj-wan a USA bude potřebovat F35 hlavně pro sebe a pro tento region a dodávky do EU stopnou.
A proč si myslím že odkup G bude oznámen cca 2024 ? Když do konce nájmu je ještě 3 popř. 5 let.
Vláda bude v půlce mandátu, a do příštích voleb voliči vychladnou.
Bude na to tlačit AČR , protože nebudou vědět co bude po volbách a bude chtít mít jistotu.
F-35 by už mohly být schváleny v USA čímž by měla ČR dobrou vyjednávací pozici k SAABu.
Apd.
Je možné / pravděpodobné že jako Gaučák jsem mimo mísu,
Proto rád uvítám vaše názory na přechod z G na F protože tohle téma mě opravdu zajímá.Skrýt celý příspěvek/A já stále nejsem přesvědčen že se vše stihne tak aby v r.29 jsme měli doma dost provozuschopných a personálně zajištěných F35 aspoň na základní úkoly. Jako např. 2xF35 na 100% ...Zobrazit celý příspěvek
/A já stále nejsem přesvědčen že se vše stihne tak aby v r.29 jsme měli doma dost provozuschopných a personálně zajištěných F35 aspoň na základní úkoly.
Jako např. 2xF35 na 100% připravených 24/7 na Air-policing./
Vyjednávání je na začátku a nic z toho prstě nemůžeme vědět. Čistě teoreticky to stihnout lze.
/Žádná jiná země totiž není v tak „svízelné“ situaci, aby musela k danému datu jeden typ vrátit a zároveň ho nahradit úplně jiným./
Nejsme. ev stejné situaci je momentálně Slovensko, které prostě požádalo spojence o dočasné střežení jejich vzdušného prostoru.
/Proto jsem zkrátka přesvědčen že cca kolem 2024 bude oznámeno že ČR odkoupí Gripeny C/D a bude je provozovat s F35 až do konce životnosti, a co dál se uvidí./
Pokud vyjednávání dopadne dobře, tak nepochybně ne.
/5K může příště propadnout, vyhraje ANO a sestaví vládu s SPD, min. obr. se stane např. Blažko stopne financování a celé F35 jdou do kélu./
Už zaplacené peníze v tom případě Američani nevrací. To je celkem jistota že se takový projekt revidovat nebude.
/Nebo v USA vyhraje příště opět Trump (či někdo podobný..) a u něj nikdo neví./
To by rozhodně ne prodej F-35 nemělo žádný vliv.
/Bude na to tlačit AČR , protože nebudou vědět co bude po volbách a bude chtít mít jistotu./
¨Nebude.Skrýt celý příspěvekDík za reakci, Mě nepříde že braťa z SK jsou na tom stejně, ty na tom jsou hůř než my. Protože pokud jsou informace z otevřených zdrojů pravdivé, tak už před deseti lety měli v ...Zobrazit celý příspěvek
Dík za reakci,
Mě nepříde že braťa z SK jsou na tom stejně, ty na tom jsou hůř než my.
Protože pokud jsou informace z otevřených zdrojů pravdivé, tak už před deseti lety měli v provozu jen 4xMig29.
https://www.armadninoviny.cz/s...
A článek z letoška dokonce píše pouze o jednom…..(no nevím..)
https://www.idnes.cz/technet/v...
Nejspíš by to asi ještě nějak do zavedení F16 polepili ale už je to opravdu velká křeč.
Ale za to nemůžou OSSR ale pol. reprezentace, protože nechat si servisovat cokoliv od RF i po roce 2014 je holý nerozum.
A útok RF na UA byla pro ně (pokud jde o Migy) jen ránou z milosti, aby se netrápili a mohli je se ctí odepsat a popř. poslat na UA (nebo alespoň díly) , čímž by si vysloužili další plusové body.
Pokud jde o pokrytí vzduchu spojenci , tak to vnímám pouze jako nejkrajnější možné řešení a určité selhání (nikoliv AČR ale pol. reprezentace) , pobaltí + Island je trochu jiná písnička.
A země naší velikosti, s naší leteckou minulostí by se toho měla vyvarovat, a dělat vše proto aby to nebylo nutné.
Pomoc spojenců by se v mírových časech měla využívat pouze v případě nenadálých událostí a to na nezbytně krátkou dobu.
Např. nehoda na letišti a nemožnost vzletu, uzemnění vlastních letadel po nehodě apd.
A nikoliv proto že jsme se rozhodli šetřit a že nechat se hlídat např. polákama je levnější.
A to už vůbec nemluvím o právní problematičnosti scénáře že by polský pilot v (mírové době)nad českým územím byl nucen sestřelit např. německé dopravní letadlo s ruskými turisty.
A nedej bože toto rozhodnutí učinit na základě vlastního úsudku, protože rozkazy nepřichází a v kabině vidí muže s pistolí a to letadlo už se opravdu řítí na Temelín.
(vím je to sci-fi , ale 11.09.2001 taky nikdo nečekal a C-19 taky ne, je dobré počítat se vším).
A ty mezinárodní důsledky by byl velkej masakr…
A jako Gaučový expert jsem zkrátka přesvědčen že na MO (AČR) operují se všema scénářema a mají více informací než my zde.
(možná některý z Vás je z expertního týmu MO…. nikdy nevíš).
A zcela jistě zkušenosti se zaváděním F-35 z jiných států budou schopni zasadit do našich reálii a vyhodnotit zda se to stihne či ne.
Důvody , proč si stále myslím že se to nestihne jsou na delší debatu a je jich spousta, nikdo z nás nemá křišťalovou kouli
Můj názor který jsem psal vejš je že si musíme být schopni zajistit na 100% vzduch vlastníma silama.
A teprve čas ukáže jestli stejný názor mají i na MO , popř. jesli jsme se vybičovali k takovému výkonu že se to stihlo.Skrýt celý příspěvekNewman - "protože nechat si servisovat cokoliv od RF i po roce 2014 je holý nerozum." - úplný súhlas, migov sme sa mali dávno zbaviť... ale treba si uvedomiť že v ačr sú (zatiaľ) ...Zobrazit celý příspěvek
Newman - "protože nechat si servisovat cokoliv od RF i po roce 2014 je holý nerozum." - úplný súhlas, migov sme sa mali dávno zbaviť...
ale treba si uvedomiť že v ačr sú (zatiaľ) mi-17/171 ...a treba ich servisovať...Skrýt celý příspěvekScotty - ak nie,tak ten servis nie je autorizovaný (aj keď netvrdím že kvalita ruského servisu bude na top úrovni)... v každom prípade je to už asi jedno...ministerka pre ačr ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty - ak nie,tak ten servis nie je autorizovaný (aj keď netvrdím že kvalita ruského servisu bude na top úrovni)...
v každom prípade je to už asi jedno...ministerka pre ačr vyrokovala navýšenie vrtuľníkov,takže mi-čka asi pôjdu "preč"...
aj keď mi-171 bude celkom škoda...Skrýt celý příspěvekHektor Nikoliv, servis vždy dělal LOM, který byl v pravidelných intervalech certifikován MILem. Tedy až do nedávna, rusáci tu certifikaci jako odvetu za podporu UA jednostranně ...Zobrazit celý příspěvek
Hektor
Nikoliv, servis vždy dělal LOM, který byl v pravidelných intervalech certifikován MILem. Tedy až do nedávna, rusáci tu certifikaci jako odvetu za podporu UA jednostranně zrušili. Ale v LOMu ani v Náměšti nikdy žádný ruský servisní team nebyl.
A MIly rozhodně v dohledné době nikam nepůjdou, aktuálně procházejí Mi 171Š (ty bez rampy) modernizací a dvě Mi 17 se předělávají na pasažerskou verzi jako náhrada vyřazených Mi 8S.Skrýt celý příspěvekHektor Stejně jako třeba LOTN, něco z Ruska, něco z UA. A něco dokonce z ČR (APU a klimatizace je z PBS). U strojů, které prošly modernizací pak ND k avionice a výstražným a ...Zobrazit celý příspěvek
Hektor
Stejně jako třeba LOTN, něco z Ruska, něco z UA. A něco dokonce z ČR (APU a klimatizace je z PBS). U strojů, které prošly modernizací pak ND k avionice a výstražným a obranným systémům pak ze Západu a Izraele.Skrýt celý příspěvek@HEKTOR
Nase ministrine obrany v rozhovoru co jsem dal nize se zninila ze se LOM stihl predzasobit nahradnimi dily, takze servis a udrzba by mela byt na delsi dobu zajistena.@HEKTOR
Nase ministrine obrany v rozhovoru co jsem dal nize se zninila ze se LOM stihl predzasobit nahradnimi dily, takze servis a udrzba by mela byt na delsi dobu zajistena.Díky za reakce, A také za krásný oslí můstek od průběhu přechodu z G na F , který mě nejvíc zajímá , k vrtulníkům Mil (smajlík) Pokud jde o Mil(y) tak tady mám opačný názor než u ...Zobrazit celý příspěvek
Díky za reakce,
A také za krásný oslí můstek od průběhu přechodu z G na F , který mě nejvíc zajímá , k vrtulníkům Mil (smajlík)
Pokud jde o Mil(y) tak tady mám opačný názor než u Gripenů, těch bych se zbavil a poslal na UA.
Sice ministryně řekla že se LOM předzásobil díly ale na jak dlouho ? Až do konce životnosti Mil(ů) ?
Což je jen oddálení nevyhnutelného.
A k tomu tam by mohly být i jiné problémy, než servis:
https://www.irozhlas.cz/zpravy...
Zkrátka bych co nejdříve objednal jejich náhradu, dokud je na to příhodná doba a dá se to u veřejnosti vyargumentovat.
Preferoval bych nové „Chinook(y)“ CH47 , jsou i v EU rozšířené a splňují to co většinou AČR chce – zavedená platforma / prověřená bojem apd.
(to by teprve byly bambivaky v hřensku….).
Navíc jedno ze základních úskalí pořízení F-35 vidím i v personálu a to samé platí i pro Vrtulníky.
Letectvo obecně očividně trpí podstavem (viz i drobná poznámka autora článku na czechairforce k 212-letce)
https://www.idnes.cz/zpravy/na...
A nalákat nové adepty na krásné nové letadla a vrtulníky bude o ždibet jednodušší než na Mil(y).
Protože můžeme mít klidně tu nejmodernější techniku na světě, ale když k ní nebudou lidi tak jsou nám k prdu.Skrýt celý příspěvekPokud se nestane něco zásadního tak tu Mi-171 dolétají svou životnost. LOM bude pokračovat "polským" servisním přístupem k ruské ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud se nestane něco zásadního tak tu Mi-171 dolétají svou životnost. LOM bude pokračovat "polským" servisním přístupem k ruské technice.
https://www.lompraha.cz/news/l... Skrýt celý příspěvekTak jestli v LOMu opravdu tu situaci tak dobře přečetli a jsou vše schopni zajistit do „dolétání“ i bez RF, tak klobouk dolu. Ale stejně by jsem kul železo dokud je žhavý , kdo ví ...Zobrazit celý příspěvek
Tak jestli v LOMu opravdu tu situaci tak dobře přečetli a jsou vše schopni zajistit do „dolétání“ i bez RF, tak klobouk dolu.
Ale stejně by jsem kul železo dokud je žhavý , kdo ví jestli bude ještě někdy tak dobrá příležitost .
Když objednáme nové dnes, budou tady cca za 5 let , tohle zkrátka není Alza…
A těžké vrtulníky, jsou tuším poslední položka SSSR techniky která nám zbývá „pořešit“Skrýt celý příspěvekAd Scotty – nejspíš máš pravdu, ale mělo by se. A Černochová je dost akční. By mě zajímalo kdy tak těm Mi-171 bude končit životnost, a bude je nutné nahradit ? Tzn. kdy bude nutné ...Zobrazit celý příspěvek
Ad Scotty – nejspíš máš pravdu, ale mělo by se. A Černochová je dost akční.
By mě zajímalo kdy tak těm Mi-171 bude končit životnost, a bude je nutné nahradit ? Tzn. kdy bude nutné to řešit.
Ad petres – to sem nepsal že Gripeny maj jít na UA (to by byl nesmysl ) , můj názor na Gripeny je v původním příspěvku k mému názoru na hladký přechod na F-35.
ale uznávám že můj následující příspěvek mohl být matoucí a nepřesný ,moje chyba, a navíc se nám tady nějak zamíchali dvě téma… což je matoucí už úplně.
Zkráceně:
Nejsem přesvědčen že dokážeme zavést plnohodnotně F-35 před koncem Gripenů a proto si myslím že je nakonec odkoupíme a budeme provozovat zároveň s F35
Na UA poslat Mil(y) a místo nich koupit nové těžké transportní vrtulníkySkrýt celý příspěvekScotty "Nemyslím že se budou další vrtulníky řešit ještě za funkčního období téhle vlády." Taky si myslíte, že vláda dlouho nevydrží? :-D :-D :-D S náhradou Mi 171 bychom měli ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
"Nemyslím že se budou další vrtulníky řešit ještě za funkčního období téhle vlády."
Taky si myslíte, že vláda dlouho nevydrží? :-D :-D :-D
S náhradou Mi 171 bychom měli něco začít dělat. Jak dlouho je vůbec urdžíme v provozu při současných politických vztazích s ruskem?
Navrhoval bych podobný způsob, jako to bylo v případě Mi 24/35 a AH 1Z s UH1Y. Tj. poslat je na Ukrajinu v případě, že by USA dokázaly poskytnout nějaké transportní stroje na oplátku nám.Skrýt celý příspěvekNe. Myslím že do roku 2025 se v nákupu vrtulníků nebude nic podnikat. Klidně se vsadím že tahle vláda dá celé funkční období. Možná tedy ne v úplně stejné podobě, ale "jádro" ...Zobrazit celý příspěvek
Ne. Myslím že do roku 2025 se v nákupu vrtulníků nebude nic podnikat. Klidně se vsadím že tahle vláda dá celé funkční období. Možná tedy ne v úplně stejné podobě, ale "jádro" zůstane.
LOM tvrdí že provoz vrtulníků Mil budou schopní zajistit. Asi není důvod tomu nevěřit. Vyřadit teď Mi-171 znamenaná znehodnocení nemalé investice.Skrýt celý příspěvekScotty Pokud budou existovat plnohodnotné alternativy na dodávky kritických dílů pro Mi 171, tak jsem jedině pro. Jsou to dobré mašiny. Teoreticky by nemělo existovat na té mašině ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Pokud budou existovat plnohodnotné alternativy na dodávky kritických dílů pro Mi 171, tak jsem jedině pro. Jsou to dobré mašiny. Teoreticky by nemělo existovat na té mašině nic tak zázračného, co by jinde nedokázali také vyrobit. Ale jde o licence a certifikace.
Co se týká důvěry v kvalitu firmy LOM, to nechám bez komentáře, ...Skrýt celý příspěvek
Newman: 1. Není žádný důvod ro nestihnou. Stavební úpravy základny jsou ten poslední problém. Počítat s překrývající službou dává smysl pouze v době kdy už naší pilotů budou ...Zobrazit celý příspěvek
Newman: 1. Není žádný důvod ro nestihnou.
Stavební úpravy základny jsou ten poslední problém.
Počítat s překrývající službou dává smysl pouze v době kdy už naší pilotů budou cvičit na nadich F35 v USA.
Provozovat dva typy za rok 2029 nelze, museli by se fakticky koupit Gripeny ( to je otázka miliard). Takže, pokud se půjde na F35, tak jedině oznámení co může překvapit je využito opce +2 roky (27-29).
Že by byla politická vyvule vyhodit třeba 5-10mld za půl roku vykriti provozu.... to leda, že by někomu půlku té částky dal Saab do kapsy.
Pokud se podepíše smlouva na F35, tak v roce 2024/5 budou první piloti odcházet do USA(limit je spise misto na vyrobni lince). Není důvod, nevěřit v dokončení.
Zrovna ACR bude spíše tlačit na dosáhnuti toho nákupu...
Ty články na Aiforce jsou silně tendencni proti F35 a ve prospěch Gripenu. Z toho nemůžu vzejít dobrá úvaha o budoucnost.Skrýt celý příspěvekProvozovat dva typy lze, jen se musí chtít.
Provozovat dva typy lze, jen se musí chtít.
Jiste, že lze.... stačí znízit počet provozovaných ks, nebo zrušit nakou jinou slozku
Ale prioritou armády není provozovat co nejvíce druhů techniky....Jiste, že lze.... stačí znízit počet provozovaných ks, nebo zrušit nakou jinou slozku
Ale prioritou armády není provozovat co nejvíce druhů techniky....flanker.jirka - to není argument.
S poukazem na blbé politiky bychom se mohli přestat úplně snažit o cokoli.
Jenže - stát má takové politiky, jaké si lidi zvolí.flanker.jirka - to není argument.
S poukazem na blbé politiky bychom se mohli přestat úplně snažit o cokoli.
Jenže - stát má takové politiky, jaké si lidi zvolí.Flanker.jirka: Proč se vymlouvate na politiky, návrh na pro více typů jste poslal vy (a spousta dalsich).
Pak se nemůžete divit, že rozhoduji blbě...Flanker.jirka: Proč se vymlouvate na politiky, návrh na pro více typů jste poslal vy (a spousta dalsich).
Pak se nemůžete divit, že rozhoduji blbě...Jirosi Je to jednoduché, vím moc dobře, že vojáci dokáží specifikovat to co chtějí, ale musí ve spoustě případů ustupovat politickým rozhodnutím v podobě nejrůznějších uměle ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Je to jednoduché, vím moc dobře, že vojáci dokáží specifikovat to co chtějí, ale musí ve spoustě případů ustupovat politickým rozhodnutím v podobě nejrůznějších uměle nastavených omezení u té které zakázky tak, aby to politikům "vyšlo" pro jimi preferovaného partnera - dodavatele.
Ono to pramení už z toho, jakým způsobem vznikla například bílá kniha o obraně. Nejde tak o to, co vše se tímto dokumentem snažili řešit, ale spíše o to, co vše v něm chybělo. Ve výsledku se to za těch 23 let budování závazků NATO nakupí. A zpět k diskusi na téma více typů letadel. Jestliže se koupí F 35 do dvou letek, tak jsem pro, aby se u třetí letky provozovaly Gripeny, které mají sice dražší provoz než L 159, ale dokáží pokrýt mnohem více úkolů. A to vše při podobné životnosti jako L 159. Mít taktické letectvo 24+14 mi přijde k vážnému přehodnocení. L 159 se ukazuje opravdu dobrá pouze pro výcvik CAS -JTAC nebo jako opfor. A jsou zde firmy, které by takové "výcvikové" stroje odkoupily.Skrýt celý příspěvekZajímavé, že vám vůbec nevadí, jak se tím vami kritizovanym způsobem dostali do ACR gripeny. Dokonce je chcete odkoupit... Jas 39, nejen že mají provoz dražší než L159, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Zajímavé, že vám vůbec nevadí, jak se tím vami kritizovanym způsobem dostali do ACR gripeny.
Dokonce je chcete odkoupit...
Jas 39, nejen že mají provoz dražší než L159, ale nákladové ho mají srovnatelný z F35. Při započtení leasingu (v budoucnu nákladů na setrvani) jsme na 2x takové částce!
Tzn. Náklady na Gripen 12+2 *jsou stejné jako na 23ks F35....
Přestaňte si lhát do kapsy. GRIPEN není levny, a zrizovat dva typy do letectca o pockltu 24+12+2, misto 48 48 je donebe volajici kravina
... pokud by byli už jaz39 odkoupení není co řešit, a je potřeba danou investici využít na maximum. Ale...Skrýt celý příspěvek
Samozřejmě. Ale.. Chceme krom nových F-35 které vytvoří jádro našeho letectva na příštích 50-60 let navíc ještě kupovat olétané JAS-39 které vydrží maximálně 15-20 let a potom je ...Zobrazit celý příspěvek
Samozřejmě. Ale..
Chceme krom nových F-35 které vytvoří jádro našeho letectva na příštích 50-60 let navíc ještě kupovat olétané JAS-39 které vydrží maximálně 15-20 let a potom je bude třeba vyřadit?
Opravdu chceme platit plnou cenu za zavedení stroje který vydrží maximálně polovinu životnosti?
Opravdu chceme zvýšit počty nadzvuků (řekněme 48 + 42 ks) tak, aby provoz dvou typů dával ekonomický smysl?
Za sebe říkám, že nechci.Skrýt celý příspěvekCo se týká typů a počtů. Dávalo tu smysl provozovat 14 kusů Gripenů a pokud by je ČR mohla získat za výhodných podmínek, tak raději rovnou poslat do kopru L 159 a držet místo nich ...Zobrazit celý příspěvek
Co se týká typů a počtů. Dávalo tu smysl provozovat 14 kusů Gripenů a pokud by je ČR mohla získat za výhodných podmínek, tak raději rovnou poslat do kopru L 159 a držet místo nich Gripeny s podobou životností jako L 159, ale s většími schopnostmi při reálném nasazení.Skrýt celý příspěvek
flanker.jirka - Jistota je v životě jenom jedna. A ani ony obligátní daně to kupodivu nejsou. Všechno ostatní je otázkou pravděpodobnosti. Ona totiž "jistota(y)" tak jak po ní volá ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka - Jistota je v životě jenom jedna. A ani ony obligátní daně to kupodivu nejsou. Všechno ostatní je otázkou pravděpodobnosti. Ona totiž "jistota(y)" tak jak po ní volá prostý lid v praxi neexistuje.
- Ano, je možné, že v roce 2040 se někdo vytasí se superstíhačkou, vedle které budou letadla 5. generace beznadějně zastaralá. Ale zároveň také vrcholně nepravděpodobné.
"Počítat s tím" že v roce 2040 budou "zastaralé", je nesmysl. V téhle době pravděpodobně Čína a Rusko teprve doženou náskok USA a jakž takž vyrovnají současný technický náskok F-35.
Jasně, Amerika už bude nejspíš nahrazovat F-22 něčím lepším, ale upřímně - to nás zajímat nemusí.
Velmi pravděpodobně se F-35 postupem let stane ze špičky "pouze" slušným standardem, ovšem stíhačky 4. generace tou dobou beznadějně morálně zastarají.
Na plnění úkolů v rámci letectva AČR ovšem bude (s největší pravděpodobností) stačit i "pouze" (nad)standardní stroj.
Moderní letadla jsou závislá na životnosti draku, který fyzicky vydrží právě těch přibližně 40-50 let. Z toho lze s vysokou mírou pravděpodobnosti odhadnout, že F-35 vyřeší potřeby našeho letectva právě na takovou dobu.
- Ohledně zachování Gripenů je asi zbytečné se dál dohadovat. Pokud nechápete, že provoz dvou různých typů nadzvuků dává ekonomicky smysl až od určitých počtů (a ne, 12ks to fakt není), pokud nechápete že se zachováním provozu JAS-39 po roce 2029 by vznikly obrovské dodatečné náklady, které by "levnější" provoz zcela určitě nezaplatil, je těžké, respektive nemožné dál rozumně argumentovat.Skrýt celý příspěvekHorny Náklady na provoz Vám s postupem času porostou u všeho. Nemám nic proti F 35 (pokud to daně zaplatí :-) ) Ale na druhou stranu, válka je v Evropě už nyní a Gripeny jsou stále ...Zobrazit celý příspěvek
Horny
Náklady na provoz Vám s postupem času porostou u všeho. Nemám nic proti F 35 (pokud to daně zaplatí :-) ) Ale na druhou stranu, válka je v Evropě už nyní a Gripeny jsou stále "pouze" v polovině životnosti. A mít tu tři letky nemusí být k zahození. Pokud je převedete na úkoly pro které tu jsou oficiálně L 159, tak je nemusíte tolik lámat na géčkách a vydrží Vám. S tím, že mají potenciál používat přes 90% výzbroje pro F 35.Skrýt celý příspěvekHorny ... beru to tak, že raději budu mít přímo u taktického letectva F 35 a JAS 39. Než F 35 a L 159, které jsou na tom s životnosti možná ještě hůře než Gripeny a potenciál ...Zobrazit celý příspěvek
Horny
... beru to tak, že raději budu mít přímo u taktického letectva F 35 a JAS 39. Než F 35 a L 159, které jsou na tom s životnosti možná ještě hůře než Gripeny a potenciál použití v boji je reálně zcela mimo.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka
/Kde berete jistotu, že F 35 u nás vydrží 50 let? Počítejte s tím, že po 20 letech už budou zastaralé a překonané./
To zcela určitě nebudou.flanker.jirka
/Kde berete jistotu, že F 35 u nás vydrží 50 let? Počítejte s tím, že po 20 letech už budou zastaralé a překonané./
To zcela určitě nebudou.Jas39 nemůže vydrzet dalších 15-20.let. to je zcela zásadní problém te uvahy. Náhrada by se musela začít vyjednávat před koncem opce v roce 2029! Nebudu konemtovat... Pokus bude ...Zobrazit celý příspěvek
Jas39 nemůže vydrzet dalších 15-20.let. to je zcela zásadní problém te uvahy.
Náhrada by se musela začít vyjednávat před koncem opce v roce 2029!
Nebudu konemtovat...
Pokus bude F35 zastaralá, tak verze jas39 se budou hodit tak možná na podstavec před aeroklub.
Smysl dává vyřadit L159 souhlasím, ale nedava smysl kupovat místo toho Gripeny... to už je levnější koupit víc F35...
I dnes jsou státy co nekupuje F35, ale jen další F16. Tedy je poměrně realistické, že po konci životnosti koupenych F35 se prostě koupi dalsi nové F35.
Náklady na F35 opravdu porostou, ale letadla co dostaneme někdy v roce 2027 budou na úrovni Gripenu po opci v roce 2051...
Gripeny jsou v polovine životnosti dnes, neresime odkup dnes.... Ale nejsou naše, zazemi není naše atd... (pokud by se koupily místo pronajaly diskuze by nebyla o cem).Skrýt celý příspěvekJirosi Nejsem si zcela jist, za bude levnější kupovat další letku F 35 nebo zkusit využít nabídku na převzetí Gripenu C/D. Ty stroje jsou stále na dobré úrovni a lze je rychle a ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Nejsem si zcela jist, za bude levnější kupovat další letku F 35 nebo zkusit využít nabídku na převzetí Gripenu C/D. Ty stroje jsou stále na dobré úrovni a lze je rychle a levně upgradovat. Nejsou sice stealth, ale mohou nést přes 90% druhů výzbroje jako F 35. Máte zde 14 letadel na které máte vycvičené piloty, techniky, víte co od nich můžete čekat.
L 159 odprodat, dokud je o ně mezi kontraktorskými firmami zájem.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka - takže ještě jednou a už opravdu naposledy. 1) Gripeny se nebudou vyřazovat za rok, ale nejdříve za pět, reálně za sedm (známe svý lidi). Díky tomu je dost času ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka - takže ještě jednou a už opravdu naposledy.
1) Gripeny se nebudou vyřazovat za rok, ale nejdříve za pět, reálně za sedm (známe svý lidi). Díky tomu je dost času připravit přechod tak, aby žádní piloti a mechanici "navíc" nezůstali. Ti starší prostě plynule odejdou do penze/civilu/na vyšší posty, ti mladší se přeškolí a nikdo navíc prostě nebude.
2) Stealth opravdu není jediná, ba ani stěžejní výhoda F-35. Ve skutečnosti nabízí celý soubor schopností, které JAS-39 prostě nemá a nikdy mít nebude (pokud někdo nezaplatí šíleně drahou a nerentabilní integraci/upgrade, samozřejmě s nejistými výsledky). Níž se o tom podrobněji rozepsal darkstyle.
3) že si nejsi jistý tím, zda nebude nákup další letky F-35 levnější je dáno tvojí naprostou neschopností/neochotou vzít na vědomí velké náklady spojené s (teoretickým) zachováním provozu JAS-39 v našem letectvu po roce 2030.
Nemusíš ani nic konkrétně počítat, stačí si tu rovnici pouze představit. Je velice nepravděpodobné, že by z ní vzešel kladný výsledek ve prospěch JAS-39.
Prakticky by se muselo vybudovat téměř od nuly celé servisní zázemí (máme jen to nejzákladnější) a nakoupit sklad náhradních dílů. To je jedna z nejdražších položek při zavádění nového letadla do služby (plus samozřejmě nutná hloubková - čili drahá - modernizace strojů).
Byly to právě tyhle náklady které politiky odradili od nákupu Gripenů a šlo se cestou provizoria v podobě pronájmu.
Samozřejmě, teoreticky bychom mohli i po roce 2029 pokračovat stejnou cestou jako dosud (prakticky další pronájem), ale uvědom si, že v současném stavu vychází letová hodina Gripenu na nějakých 26 000 dolarů. Což je všechno, jenom ne levné.
4) Nechápu, co máš pořád s tou L-159. ALCA v jednomístné verzi zkrátka končí spolu s Gripenem, a u 212. tektické letky bude nahrazena právě F-35. Nákup bojových dronů které také částečně nahradí její kapacitu je rovněž v plánu.
V letectvu zůstanou pouze dvoumístné L-159 pro pokročilý výcvik. Mimochodem ono nám těch L-159 už zase tolik nezůstalo, takže pokud se některé přestaví na dvoumístné, je otázkou, zda zůstane k případnému odprodeji vůbec něco smysluplného. Krom toho se bavíme o realitě která nastane tak za deset let.Skrýt celý příspěvekHorny: jedinou malou poznámku. Hodina Gripenu nestojí 26tis USD. Ale zcela neuvěřitelných 64 tis USD při započtení pronájmu. Číslo nejí moje, vychází z čísla uvedeného někde níže ...Zobrazit celý příspěvek
Horny: jedinou malou poznámku. Hodina Gripenu nestojí 26tis USD.
Ale zcela neuvěřitelných 64 tis USD při započtení pronájmu.
Číslo nejí moje, vychází z čísla uvedeného někde níže v diskuzi.Skrýt celý příspěvekJirosi - to je klidně možné. Takhle narychlo se mi nepodařilo nic najít, i já jsem to číslo přejal odněkud z diskuse (nebo nějakého článku). V každém případě je dlouhodobý (tj. ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi - to je klidně možné. Takhle narychlo se mi nepodařilo nic najít, i já jsem to číslo přejal odněkud z diskuse (nebo nějakého článku).
V každém případě je dlouhodobý (tj. nad rámec původních deseti let) pronájem JAS-39 pekelně nevýhodný.
Asi se shodneme, že pointou je, že když ufinancujeme provoz Gripenů, nebude problém ufinancovat provoz Lightningů.
Samozřejmě, vstupní náklady budou vysoké, ale jakékoli jiné řešení je v tuhle chvíli ještě méně výhodné. Je smutné, že to někteří stále odmítají pochopit.Skrýt celý příspěvek
Zdravím Jirosi, Děkuji za názor, Na tohle téma 1 nebo 2 typy / třetí letka / apd… Jste už vedli slušnou zákopovou válku s Maximem. A proto vím že jsi zásadně proti a já tě nechci ...Zobrazit celý příspěvek
Zdravím Jirosi,
Děkuji za názor,
Na tohle téma 1 nebo 2 typy / třetí letka / apd…
Jste už vedli slušnou zákopovou válku s Maximem.
A proto vím že jsi zásadně proti a já tě nechci přesvědčovat o opaku, to určitě ne, protože když to nezvládl Maximus, tak já to nedám zcela jistě.
Ale tohle téma není o tom kdo má a nemá pravdu, ale o názoru na věc, protože pravdu máme oba.
Je to stejné jako se doma bavit o tom že když máme na dvoře Octávku a koupíme si k ní Mercedes, jestli se té Octávky zbavit, nebo jí od lízingovky odkoupit a dojezdit…
Oboje má své pro i proti.
Opakuji, můj názor je že by se Gripeny měly odkoupit, a dolétat do konce životnosti a jestli si poté nechat 3 letku a nahradit jiným typem nebo jí zrušit bez náhrady ukáže čas.
Což nám poskytne ten luxus časově neomezeného hladkého přechodu z G na F, bez toho aniž by hrozilo že si , byť dočasně ,bez cizí pomoci ,neohlídáme vzduch.
A nebude nutné nic šít horkou jehlou.
F-35 v USA určitě vyrobit stihnou, ale ty problémy vidím na naší straně. Stavební, personální , bezpečnostní (prověrky) , certifikace.
Opět, opakuji, je možné že se mýlím a vše se stihne.
A v 2029 (definitivní konec Gripenů) budeme opravdu mít 24/7 na 100% připravené dvě F-35 k okamžitému vzletu.
Jenže to se opravdu ukáže až v 2029Skrýt celý příspěvekTo není o názoru, ale o penězích... Ty jsou jen jedny, co dáme do Ja-39, to musíme někde vzít... Krom toho držet pilotů na Jas-39 = ještě větší deficit .. Odkoupení nám ...Zobrazit celý příspěvek
To není o názoru, ale o penězích...
Ty jsou jen jedny, co dáme do Ja-39, to musíme někde vzít...
Krom toho držet pilotů na Jas-39 = ještě větší deficit ..
Odkoupení nám neposkytne casove okno... stroje na náhradu by se museli vybrat před koncem opce 2029....
Samozřejmě pokud Budem vracet další mld do Gripenu, tak se to někde projevi... třeba na té úpravě základny.
Jsme v NATO, takže dočasný výpadek schopnosti není problém...
Vyhozené miliardy problém jsou!
Ps: Pokud si koupím MB bez klimatizace, aby mi zbylo na odkup Octavie. A za tu po jejím odkupu začnu platit nahrání auto... tak nejen že to nedává smysl, ale je to padlo na hlavu.Skrýt celý příspěvekPříměr s auty je opravdu hodně hloupý. Ale zase ilustruje duševní obzor průměrného Čecha, který si nic složitějšího než osobní auto neumí představit (a navíc chová až nezdravý ...Zobrazit celý příspěvek
Příměr s auty je opravdu hodně hloupý. Ale zase ilustruje duševní obzor průměrného Čecha, který si nic složitějšího než osobní auto neumí představit (a navíc chová až nezdravý sentiment vůči Octávii 1. generace).
Osobní auto je ale spotřební zboží, které se vyrábí v milionových sériích a globální korporace které ho produkují mají celosvětovou síť autorizovaných servisů, přičemž součástky se dají levně sehnat doslova všude a to nejen originální, ale i levnější z druhovýroby. Jsou opravdu hodně levné, to protože je vyrábí více výrobců, někteří navíc ještě neautorizovaně. A rozhodně není třeba školit automechaniky na každý typ zvlášť.
Nadzvuková stíhačka je naproti tomu speciální stroj vyráběný ve velmi malém množství, je třeba vycvičit si mechaniky přesně na daný typ, nakoupit si vlastní sklad náhradních součástek (levné kousky z druhovýroby neexistují), vybudovat a provozovat vlastní servis.
Zatímco u osobáku je nejdražší položkou pořizovací cena, u stíhačky je nejdražší vstupní investice do zázemí a poté provozní náklady.
Zachovat Gripeny v letectvu po roce 2029 by znamenalo buď za plnou cenu vybudovat zázemí, nakoupit díly a ještě provést důkladnou (tj. drahou) modernizaci (přičemž letadla stráví ve službě jen polovinu času), nebo dál platit Švédům velké prachy (aktuálně nás letová hodina vychází na nějakých 26 000 dolarů) za servis.
Vzhledem k bezperspektivnosti tohoto typu po roce 2040 se to absolutně nemůže vyplatit.Skrýt celý příspěvekHorny Newman má s auty částečně pravdu. Ve výsledku je jedno zda do cíle dopraví munici Octavie nebo Mercedes. (když pomineme ekonomiku, včetně rozdílné spotřeby paliva) Podívejte ...Zobrazit celý příspěvek
Horny
Newman má s auty částečně pravdu. Ve výsledku je jedno zda do cíle dopraví munici Octavie nebo Mercedes. (když pomineme ekonomiku, včetně rozdílné spotřeby paliva) Podívejte se na to, jaká munice se dnes poptává všude pro F 35. Jde většinou o munici s charakteristikami Stand Off odpalu z pozice nepřátelské PVO tak, že "nablýskaný mercedes" v podobě stealth technolgie nebude vždy potřeba. Naopak, měl by jste začít přemýšlet nad tím, zda F 35 bude po nějakých 20 letech tak efektivní, aby zde vydržela ještě dalších 30 let (vycházím z Vámi zmíněné životnosti 50 let).
Počítejte s tím, že v době, kdy u nás bude první F 35 v IOC (tipuji 2031), zde bude poptávka po systémech UAV jakým je například projekt loyal wingman a pilotovoné letadla budou situaci sledovat z bezpečného odstupu.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka - 50 let tipuju mezní životnost konkrétních letadel. V tuhle chvíli je klidně možné, že F-35 jako platforma vydrží až někdy k roku 2090. Redukovat pracovní náplň ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka - 50 let tipuju mezní životnost konkrétních letadel. V tuhle chvíli je klidně možné, že F-35 jako platforma vydrží až někdy k roku 2090.
Redukovat pracovní náplň stíhačky na pouhý nosič stand-off munice zavání argumentačním faulem. Jenom protože nějaký konkrétní úkol teď zrovna převládá, neznamená, že ostatní přestaly existovat.
Platforma F-35 má v porovnání s Gripenem několik zásadních výhod.
- Vyrobeno řádově víc kusů a provozuje ji mnohem víc (možná řádově) uživatelů. A hlavně - hlavní provozovatel s ní počítá jako s jedním z hlavních typů opravdu až někam k roku 2070. To znamená, že bude průběžně modernizována a udržována přinejmenším na úrovni standardu doby.
- Samozřejmě, většinu úkonů by zvládl i Gripen, ale kromě toho že je v polovině životnosti bychom si museli integraci schopností zaplatit sami. Což je ekonomický nesmysl. F-35 má naopak mnoho schopností už "v základu", například možnost fungovat jako "mini AWACS". A pokud některé letadlo dostane schopnost fungovat společně s bezpilotním "loyal wingmanem", určitě to nebude JAS-39.
- Vidět hlavní rozdíl mezi Lightningem a Gripenem jen v charakteristice "stealth" zavání fundamentálním nepochopením problematiky.Skrýt celý příspěvekHorny Proč hned argumentačním faulem? F 35 má největší výhodu v tom, že je současnými radiolokátory obtížněji zachytitelná na delší vzdálenosti. Pokud bude nosit munici, která svým ...Zobrazit celý příspěvek
Horny
Proč hned argumentačním faulem? F 35 má největší výhodu v tom, že je současnými radiolokátory obtížněji zachytitelná na delší vzdálenosti. Pokud bude nosit munici, která svým dosahem umožní zůstat v pozici stan off, tak nebude vždy nutnost mít stealth letoun k dispozici, protože to dokáže jakýkoliv jiný nosič.
Úkoly budou pořád stejné, AA a AG mise v různých variantách a taktikách nasazení. Stealth letadlo má aktuálně výhodu, ale není to na věčné časy.
Jak můžete vědět, že modernizace Gripenu v půli životnosti je ekonomický nesmysl? Znáte snad ekonomické parametry takové modernizace? Počítejte s tím, že podobně na tom bude v půli životnosti i F 35. Vývoj nezastavíte.
Kraviny o miniawacsu si můžete něchat pro někoho jiného. To dokáže každý nový letoun s pořádným radarem a datalinkami. Zkuste se podívat jaké schopnosti má už používaný TIDLS na Gripenech nyní, v některých ohledech je lepší než Link 16.Skrýt celý příspěvekFlanker.jirka: Jak můžeme vědět, že modernizace Gripeju na cca další 5-7.prozvozu je nesmysl.. Při ceně 64tis UsD za hodinu letu je nesmysls zcela cokoliv ohledně Gripenu. Ale i ...Zobrazit celý příspěvek
Flanker.jirka: Jak můžeme vědět, že modernizace Gripeju na cca další 5-7.prozvozu je nesmysl..
Při ceně 64tis UsD za hodinu letu je nesmysls zcela cokoliv ohledně Gripenu. Ale i kdy,z bych to ignoroval, tak je tu problém, že top situace pokrývá jiný typ letounu (F35). Kde pro větší počet stačí "nakoupit letalda", a to za ceny nižší než Gripen...
Mam pokračovat, nebo už vám to došlo?Skrýt celý příspěvek
Ach jo, Člověk zde (většinou) každého pozdraví , za příspěvek a názor poděkuje a nakonec se dozví cosi o mém duševním obzoru a to ne v dobrém slova smyslu. A navíc se největší ...Zobrazit celý příspěvek
Ach jo,
Člověk zde (většinou) každého pozdraví , za příspěvek a názor poděkuje a nakonec se dozví cosi o mém duševním obzoru a to ne v dobrém slova smyslu.
A navíc se největší prostor věnuje mému příměru než podstatě sdělení
(Octavii jsem nikdy neměl, a zamyslel jsem se , a zjistil jsem že jsem jí ani nikdy neřídil ….. divné ale je to tak..).
A o názoru, jestli se vše stihne / nestihne ani zmínka…
Ale co už, tak na světě (rčení vypůjčeno od D.Drábové).
Proto:
Zdravím Horny a Jirosi,
Děkuji za komentář i když mě úplně nepotěšil.
Já nejsem fanatický zastánce odkupu Gripenů, to je pouze řešení, jak mít 100% jistotu že i po 2029 budeme ve svém vzduchu páni.
Druhé je, pokrytí spojenci, což považuji za nejkrajnější možné řešení, které by se mělo využívat pouze v případě nenadálých událostí.
Opakuji, nejsem si jistý že se vše stihne , a že po 29 budeme mít stavebně / personálně a technicky vše připravené na pohotovost 24/7 pomocí F35
F35 je opravdu velký projekt, a je to i Politický projekt (možná hlavně).
A kromě personálních/stavebních/legislativních a jiných úskalí se musí počítat i s pol. budoucností a rozložením sil.
Podívejme se na preference Pol. stran. A zkusme se zamyslet nad volbama 2026 (současná 5K dle mého do té doby nepadne).
Může se stát že koalici půjdou sestavovat dva přistěhovalci (nebo vláda jednoho, s podporou druhého)kteří se zaštiťují „našima lidma“.
A pokud dnes aspoň jeden z nich vykřikuje absurdity typu:
„neposílejte zbraně na UA, stupňujete agresi „
nikdo nemůže vědět že až by byly u moci, nepřijdou s jinejma absurditama:
„F35, je předražená a zbytečná , a že to už stálo např. 50Mld je chyba Fialovi vlády, my to zrušíme zbylé ušetřené peníze dáme samoživitelkám a důchodcům, protože myslíme na naše lidi„.
( a to už vůbec nechci domyslet že by někoho napadlo udělat referendum o opuštění NATO/EU)
„koupíme české L39NG ty stačí, jsou levné a jsou naše „ (to že nemají zbraně a nic nedoženou je jen ošklivá propaganda).
Nebo se počet oseká na 12Ks …..
Tanečky kolem F35 ve švajcu a v kanadě byly / jsou také zajímavé.
Pokud jde o USA, tak tam nejspíš problém nebude (nedodání F35 do Turecka je jiný příběh)
ALE, na podzim 2019 jste věděli a dokázali si představit , že cca rok budou zavřený hospody a dodavatelské řetězce se zpřetrhají na tolik že nebude možné cokoliv vyrobit a dodat?
Já ne. A nikdo neví co nás ještě potká
No nic, ať se nemotáme v kruhu a mám nějakou jasnou odpověď od čtenářů
A ať se nemusíte rozepisovat.
Dejte mě prosím palec dolu:
Pokud si myslíte že celý projekt nepadne pod stůl a že se vše stihne a v 29 budeme mít 2x (klidně i víc než dvě )F35 na 100% připravených 24/7
Popř. pokud počítáte s drobnějším zdržením cca do 1roku a vykrytím spojenci
Dejte mě palec nahoru:
Pokud pochybujete že v 29 budeme mít 2xF35 na 100% připravených 24/7
Pokud se strachujete že celý projekt padne
Pokud si myslíte že zdržení bude výrazné tzn 1 a více let, a po tuto dobu nás budou muset hlídat spojenci (popř. si vzduch zajistíme samy odkupem G)
Toto pořadí jsem zvolil, protože jsem přesvědčen že většina z Vás to vidí pozitivně (vše se stihne) a nesouhlasí se mnou.
Tzn.: skončím v rudých číslech.Skrýt celý příspěvekNewman - takže ještě jednou. 100% jistota je v praxi jenom jedna. A co se týče možného odkupu Gripenů, je v něm několik (finančně) velmi velkých neznámých, že v praxi lze mluvit ...Zobrazit celý příspěvek
Newman - takže ještě jednou. 100% jistota je v praxi jenom jedna. A co se týče možného odkupu Gripenů, je v něm několik (finančně) velmi velkých neznámých, že v praxi lze mluvit jen o významné pravděpodobnosti že by se to ekonomicky nevyplatilo. Vzhledem k tomu, že do konce provozu JAS-39 zbývá ještě sedm let, je pravděpodobné, že minimálně jeden dva roje F-35 do té doby (alespoň v nějakém omezeném režimu) fungovat budou.
A pokud náhodou ne, je mnohem levnější spolehnout se krátkodobě na spojence, než utratit desítky miliard jen pro ten pocit, "že jsme pány našeho vzduchu".
A ohledně toho příměru, není třeba se hned uchylovat k nějaké zatrpklosti. Osobně mám raději, když řeknu nějakou blbost, když mi to ostatní řeknou.
Přirovnávat velmi drahý speciální přístroj ke spotřebnímu zboží prostě není dobré. Kazí to úsudek.
Stojí mi tu například na stole dva elektronické přístroje - jeden stál 25 000,-, druhý 2 500 000,- . Toho prvního se v republice ročně prodáí odhadem přes 600 000 kusů, toho druhého pár kusů.
A právě proto na tom prvním ještě za deset-dvacet let poběží stále Windows 10, protože výrobce toho druhého přístroje nebude z ekonomických důvodů vyvíjet řídící software pro každé nové vidle, které hoši z Redmondu vypustí do světa.
K osobním autům se zkrátka dají přirovnávat možná tak ruční zbraně, ale rozhodně ne stíhačky.Skrýt celý příspěvekdo roku 2029 je možné bez problémov udržiavať 24/7 pohotovosť s F-35A. Názor môžete mať, no uznať, že Váš názor je chybný je tiež dosť ťažké.. Podľa iných podpísaných kontraktov ...Zobrazit celý příspěvek
do roku 2029 je možné bez problémov udržiavať 24/7 pohotovosť s F-35A.
Názor môžete mať, no uznať, že Váš názor je chybný je tiež dosť ťažké..
Podľa iných podpísaných kontraktov či už uskutočnených alebo len na papieri vie LM dodať cca 4-6 stíhačiek do 5 rokov komukoľvek.
Je rok 2022 a do leta 2023 treba podpísať zmluvu.
Máme teda leto 2028 a ČR dostane 4 stíhačky F-35 rovno s vycvičenými pilotmi od day one. Títi piloti budú lepšie vycvičení ako dnešný piloti Gripenov. Proste F-35A má spike managment, DASS, EOTS, AESA radar, fúziu dát. Budú mať za sebou nácvik SEAD/DEAD misií, CAS, tankovanie za letu a až potom prídu F-35A do zeme českej..
Keďže to dokázali dodávať aj počas pandémie, prečo by to nevedeli práve teraz mi je záhadou??? Hlavne keď USA objednali menej stíhačiek ako v poslednej mnoho lotovej objednávke.
5 rokov je dostatočná doba na vybudovanie zázemia - iné štáty to dokázali aj skôr.. Dá sa aj za 2-3..
Potrebujete prosím k tomu aj linky? lebo ja nemám problém Vám ich dodať..
Na dodaciu dobu som tu linkov dal sám v diskusii dosť - myslím, že zvládnete dať ctrl+f a vyhľadať podľa môjho mena príspevky.
F-35A v Kanade zrušili pred podpísaním zmluvy, ak vláda AČR podpíše zmluvu - a iná ju zruší = USA nevrátia ani cent - viď Turecko.
Ako vlastne funguje FMS:
Po podpise FMS krajina rovno platí prvú zálohu - tak do mesiaca až dvoch.
USA vláda objednáva jednotlivé celky ako sú motory, radary a podobne od zhotoviteľa až potom ako za danú časť zaplatí kupujúci predom. Tá prvá záloha je vlastne tlačená predom. Je to vlastne platba za to, že sa tým zaoberajú úradníci vlády USA.
Vždy sa objednávky robia so zreteľom, aby ich bolo jednoduché použiť ak by ste chceli rušiť zmluvu v armáde USA.
Do doručenia zbrane na predom určenú lokalitu v štáte kupujúceho je táto zbraň majetkom USA.
Takže ak by nová vláda zrušila nákup FMS F-35A neuvidí žiadne peniaze z nákupu, ktoré sa doteraz minuli a žiadnu nedodanú techniku.
Už vidím ako nová vláda toto vysvetlí voličom.
Samozrejme, USA nenechajú len tak takýto nákup spojený s obrovskou hanbou pre nich a veľmi dôrazne pripomenú, že niektoré štáty nakupujú zbrane tak, že musia uhradiť celú sumu zákazky predom. Napríklad Bulharsko tak muselo kúpiť F-16. ( z dôvodu, že nikdy nič od USA nenakupovali).
Aj ponechanie si Gripenu na miesto F-35A ak zrušíme podpísanú zmluvu - motory sú americké, zbraňové systémy tiež. Po tom čo zrušíte F-35A by mohlo znamenať, že Vám USA napríklad tie motory nepredá aj 20 rokov ak sa rozhodnú - čo spravíte???
Toto sú páky USA na Česko. Nehovorí sa o nich - no budúcej vláde to veľvyslanec USA medzi 4 očami veľmi rýchlo pripomenie.
Tých pák má vedúca ekonomika USA samozrejme viac ako dosť a verte, že použité budú ak sa rozhodnete podpísaný kontrakt zrušiť. Tých gerojov z V4 čo doma vodu kážu a keď prídu do Bruselu tak pijú víno je viac ako dosť - viď Orbán, Fico a spol..
Česko nie je Poľsko a aj to si nemôže vyskakovať ako chce proti slabému Bruselu - USA sú úplne iná váhová kategória. Skôr iný šport - ak použijeme prirovnanie v štýle "Octavia".Skrýt celý příspěvekNewman Žádná jiná vláda to nezruší, to jsou jen předvolební žvásty opozice. Ještě k tomu v ČR nyní panuje shoda na investicích do obrany a proti je akorát japonec. Zbytek je jen ...Zobrazit celý příspěvek
Newman
Žádná jiná vláda to nezruší, to jsou jen předvolební žvásty opozice. Ještě k tomu v ČR nyní panuje shoda na investicích do obrany a proti je akorát japonec. Zbytek je jen rétorika vyplývající z neznalosti detailů.Skrýt celý příspěvekI v tím článku na linku se píše, že pro provoz, že základny vám stačí podstatně méně, než pro servis na základně. Takže fakt řešíte problém co ani nemůže nastat. Kanadská cesta ...Zobrazit celý příspěvek
I v tím článku na linku se píše, že pro provoz, že základny vám stačí podstatně méně, než pro servis na základně. Takže fakt řešíte problém co ani nemůže nastat.
Kanadská cesta je hlavně ukázka jak vyhodit miliardy (odku jas3o v českém analogu) a následně stejně koupit F35.
V roce 2008 byla krize hypotek, následující 10.let byl trh z hypo bez problémů. Krize vždy přijeď jiná než byla poslední!Skrýt celý příspěvekZdravím darkstyle, „Názor môžete mať, no uznať, že Váš názor je chybný je tiež dosť ťažké..“ S tím já problém nemám, a vím že se v životě mílím 50/50, jenže jestli se teď mílím ...Zobrazit celý příspěvek
Zdravím darkstyle,
„Názor môžete mať, no uznať, že Váš názor je chybný je tiež dosť ťažké..“
S tím já problém nemám, a vím že se v životě mílím 50/50, jenže jestli se teď mílím ukáže až čas, a poté to s pokorou uznám a klidně ti i pošlu flašku..
(jenže to se dozvíme až za pár let, koupím jí teď ať je uleželá….)
Např.:
Byl jsem přesvědčen, že RF nepůjde na UA , max. půjde zabrat Donbas a projde jí to bez rozsáhlejšího konfliktu – zmýlil jsem se (bohužel)
Putin není Idiot – zmýlil jsem se
Když RF vlítla na UA, čekal jsem že do 2 týdnů je hotovo a že UA se nedokáže ubránit – bohu dík, zmýlil jsem se
Po volbách 2022 nám bude dále vládnout ANO a přibere SPD – bohu dík , zmýlil jsem se (i když každý to můžeme vidět jinak)
Udělat si děti je dobrej nápad…..
Apd…
Tím budoucím omylem mám na mysli že se „obávám“ (nikoliv jsem přesvědčen) že se to do 2029 nestihne (můj odhad je cca 2030-32) a budou nás muset opravdu dlouho hlídat spojenci.
Popř. MO to vyřeší odkupem Gripenů.
Dále:
„5 rokov je dostatočná doba na vybudovanie zázemia - iné štáty to dokázali aj skôr.. Dá sa aj za 2-3..“
Tohle je ČR, nenapadá mě žádný projekt (stavební / SW / legislativní / apd.) který by se stihnul v termínu bez skandálů a bez velkého navýšení rozpočtu.
(napadá mě např.: Tunel Blanka)
A ještě k tvé poznámce:
„Takže ak by nová vláda zrušila nákup FMS F-35A neuvidí žiadne peniaze z nákupu, ktoré sa doteraz minuli a žiadnu nedodanú techniku.
Už vidím ako nová vláda toto vysvetlí voličom. „
Jak píše i Horny , 100% jistotu máme jen jednu, a kdyby budoucí vláda to stopla na začátku volebního období, tak cca za 3-4 roky na to všichni zapomenou.
Bez ohledu kolik to bude stát.
Tady se už vyhodilo takových peněz a voličům je to jedno.
Pouze namátkou, co mě teď v rychlosti napadlo:
Stopnutý Projekt dvou nových bloků do Temelína (Sobotkova vláda) – cca 2Mld (místo toho jeden do Dukovan)
Zrušený Zemanův (k)anál ODL – cca 5 Mld (tuším, sem se někde dočetl, že jenom tolik stál projekt)
Pokuta za šlendrián při nákupu vrtulníků 0,5Mld
Dle NKÚ šlo cca 80% všech peněz určených na boj s C19 jinam (kam?) než na C-19, a to už je sakra balík.
Jinak děkuji za opravdu věcnou argumentaci, proč se to stihne, a proč to nejspíše celé nepadne.
Přečetl jsem si i tvé starší komentáře u jiných článků zde na AN, a asi víš co píšeš…
Mé obavy jsi sice nerozptýlil, ale jen zmírnil ,
A jen se zopakuju : Můj názor, na to že se odkoupí Gripeny pramení z mé obavy že v 29 nebudeme mít 2xF35 na 100% pro 24/7.
A bude nutné dlouhodobě využívat spojence ( např.: 2 roky) . Což je má domněnka, že to AČR nebude chtít, a proto odkoupíme Gripeny.
Nikoliv na ty dva roky (to by byl nesmysl) ale na zbytek životnosti ,a budeme provozovat oba typy.
Za což mě tady jistě ukamenujete… zdravím Jirosi.
Pokud se budeme bavit o tom, že je to fin. nesmysl. Tak to ano.
Ale fin. nesmysl je i nákup 24xF35 (aby nedošlo k mýlce, jsem zastánce 24xF35, klidně i víc), protože někdo může namítnout že když nám cca 20let stačilo 12+2 Gripenů,
proč nekoupíme opět jen 14xF35.
Fin. nejlevnější by bylo, vrátit Gripeny už v 27, personál poslat do USA, a než přilétnou první F35 tak v klidu předělat Čáslav.
V případě že si ponecháme G i s opcí do 29, je otázka kolik do nich ještě bude nutné investovat mimo smluvní podmínky.
Protože určitě v příštích cca 6-7 letech bude nutná nějaká i když menší modernizace, což nevím zda půjde za námi nebo za Saabem.
Samozřejmě, že je mě jasné že to není pouze o letadlech, protože máme v nájmu i hafo pozemního vybavení.
Takže odkup G by nebyl jen o letadlech. Jenže otázku kolik by stál celí ten odkup + různé modernizace mě asi nikdo nezodpoví. Protože to podle mě neví ani Saab.Skrýt celý příspěvekNewman: Když uvedete XY příkladu, kdy jste špatně odhadoval. Tak z čeho vycházíte, že rovná u letectva kde vám unikají podstatne detaily se nemyslíte? Hlídání spojenci - nejmenší ...Zobrazit celý příspěvek
Newman: Když uvedete XY příkladu, kdy jste špatně odhadoval. Tak z čeho vycházíte, že rovná u letectva kde vám unikají podstatne detaily se nemyslíte?
Hlídání spojenci - nejmenší problém celé akvizice...
Pokud, se to bude řešit spojenci, rak je to vyřešené. Proč, mít druhé řešení toho samého problemu v podobě odkupu?
Stavba tunelu je asi 10x náročnější (I drazsi) než přestavba základny letectva. A to se ten tunel ještě stavěl pod městskou aglomeraci..
Problém zrušení tendru na stíhačky je, že ještě ta samá vláda musí koupit jiné...zastavení bloku JE byla chyba..
Ale třeba kanál ODL se neměl dostat za hranice fantazie.
Pokuta za vrtulníky byla 0,5 mld. Ale z jedné státní kapsy do druhé..
Přitom to byla dobrá koupě...
ACR v dané době bude běžet silná modernizace. Takže jen tak vyhodit mld za letadla k ničemu, když mají podepsané jiné mi přijde i na CR jako utopie..
Tak pokud si má armáda vybrat mezi 24+(12+2), nebo 48ks.... asi není co řešit... I jen navýšení na 36ks je pevnější než (12+2). Chápete to vůbec?
Nakup 24ks F35 není finanční nesmysl. Tomu veri jen ti co nechápou co by to obnaselo, nebo si to nechtějí pripustit. Dnes léta Gripen za 64tis USD/h!
To je ten problém, vy počítáte z 20.lety. Realita bude horší, a reálné i jen 10.let provozu by znamenalo pokles letových hodin cca o 30%, za stále fixní náklady!!
Každá modernizace nad základní stav je placená nad rámec leasingu a nemusela být. Tzn. Pokud ji na ty dva roky nebudeme chtít tak nebude.
Běžně se uvádí, že draky+motor tvoří 1/3 ceny... Tzn. Odkup = (cena 50% nákladů na zavedení + cena letadel)/počty let služby(7let??)
Vs 100% cena za 30/let f35...Skrýt celý příspěvek
Rozhovor s ministrini obrany Cernochovou. https://www.youtube.com/watch?... Par zajimavosti k F35 a CV90. Od 19:13: ,,Se Slovenskou stranou se ...Zobrazit celý příspěvek
Rozhovor s ministrini obrany Cernochovou.
https://www.youtube.com/watch?...
Par zajimavosti k F35 a CV90.
Od 19:13:
,,Se Slovenskou stranou se spolecne pokusime vyjednavat o cene, tam bude hodne zalezet na tom jestli budeme mit shodne (specifikace), protoze tam se delaji nove specifikace. Protoze tam to vyberove rizeni (nase zrusene na nova bvp) bylo uzavrene, skoncene a ted zaciname (znovu)."
Zeby ten 35mm kanon prece jenom nebyl ze hry?
Terminy dodani:
Vetsina CV90 by mela byt v ACR do roku 26.
U Gripenu se pravdepodobne vyuzije obce do roku 29. A F35 nejdrive 28,29 mozna 30.Skrýt celý příspěvekPekny clanek na tema zavedeni F-35 v ACR.
https://czechairforce.com/news...Pekny clanek na tema zavedeni F-35 v ACR.
https://czechairforce.com/news...Výborný článek, doporučuji mnohým zdejším diskutérům si jej přečíst. Sympatické je i to, že autor nezapomíná na dosavadní pozitivní zkušenosti s Gripenem. I když jsem zastáncem ...Zobrazit celý příspěvek
Výborný článek, doporučuji mnohým zdejším diskutérům si jej přečíst. Sympatické je i to, že autor nezapomíná na dosavadní pozitivní zkušenosti s Gripenem. I když jsem zastáncem koupě F-35, Gripen si zaslouží poděkování za službu, kterou nám udělal. A velmi mne pobavilo, jak jsou citována hodnocení Gripenu gaučovými odborníky. Mám takový dojem, že je to z diskuzí zde na AN :-).
A na závěr článku jsou uváděny kvalifikované údaje o nákladech na provoz stávajícího i nového vybavení.
Nyní 14 Gripenů cca 2,5 mld ročně
24 F-35 odhad cca 6-10 mld ročně,
To je zhruba 3x tolik, ale za skoro dvojnásobek letounů, čili za mne, ano je to dražší, ale žádná katastrofa.Skrýt celý příspěvekTakže 6 mld ročne - 6 000 000 000/24,03 = 250 mil dolárov cca. 250 mil dolárov /24 / 30 000 dolárov letovka v USA = 347 hodín.. Pri 10 mld ročne teda AČR plánuje 578 hodín ročne ...Zobrazit celý příspěvek
Takže 6 mld ročne - 6 000 000 000/24,03 = 250 mil dolárov cca.
250 mil dolárov /24 / 30 000 dolárov letovka v USA = 347 hodín..
Pri 10 mld ročne teda AČR plánuje 578 hodín ročne nálet na lietadlo??
Lebo OSSR plánovala 150 hodín na lietadlo..
Dokým pri Gripenu - docela presne odhadli cenu na 2,5 mld ročne - prečo tomu tak nie je pri F-35?
Prečo rozptyl 6-10-dokonca 12mld ročne???
A hlavne -prečo porovnávajú Gripen C - lietadlo vo 2/3 životnosti?? Ktoré tu bude lietať do cca 2035???Skrýt celý příspěvek150 hodin na mašinu, to budete mít na jednu mašinu poute jednoho pilota?
150 hodin na mašinu, to budete mít na jednu mašinu poute jednoho pilota?
pocitas to zbytecne spatne na hodiny:) Pamatuj jedina dulezita vec je rocni provoz. 250 mil dolárov /24 = 10,4 mil usd, USAF to ted provozuje za 6,3 a chteji jit na 4mil a ...Zobrazit celý příspěvek
pocitas to zbytecne spatne na hodiny:) Pamatuj jedina dulezita vec je rocni provoz.
250 mil dolárov /24 = 10,4 mil usd, USAF to ted provozuje za 6,3 a chteji jit na 4mil a neco. Troufnu si tvrdit, ze my tu provoz budeme mit dalko levnejsi nez USAF se zakladnami po celem svete...
Takze konzervativne bych sel mezi aktualnimi 6,6mil a to je 158,4 mil usd (3 798 432 000) a predpokladanymi 4,4 a to je 105,6 mil usd (2 532 288 000 kc)
Fakt nevim jak z tohohle dostat vic jak dvojnasobek..Skrýt celý příspěvekShania
Pardon sekol som sa - 175 vs 347... Teda cca 2x..
Vám vyšlo - tiež na viac ako 2 násobok - je jedno čo počítame - má isť o 2 násobok a viac.. nezmysel.Shania
Pardon sekol som sa - 175 vs 347... Teda cca 2x..
Vám vyšlo - tiež na viac ako 2 násobok - je jedno čo počítame - má isť o 2 násobok a viac.. nezmysel.
Ten článek je blitka vycházející z autorova nadšení pro věc, která s nezaujatým hodnocením projektu nadzvuku v ČR nemá nic společného. To, že je autor insiderem letectva AČR z ...Zobrazit celý příspěvek
Ten článek je blitka vycházející z autorova nadšení pro věc, která s nezaujatým hodnocením projektu nadzvuku v ČR nemá nic společného. To, že je autor insiderem letectva AČR z něho nedělá ani nezaujatého ani odborníka a svým dílem se přesně zařadil mezi ty jím kritizované gaučové odborníky.
Existuje něco čemu se říká "nepřenositelná zkušenost" a je mezi námi jen velmi málo jedinců, kteří si dokážou uvědomit a především připustit, že jejich "vlastní zkušenost" může být pro objektivní hodnocení daného problému zcela irelevantní. Bohužel teď nemůžeme vzít autora:
a) zpět v čase a tím mu dát k dispozici "konkurenční" zkušenost, že kdybychom tenkrát pořídili jiný podobný stroj, že by dnes ve svém výlevu zcela analogicky adoroval to jiné řešení.
b) do budoucnosti a tím mu dát k dispozici "zkušenost", že Gripen ve své době skutečně nikdy nebyl z pohledu techniky nadzvukového letectva nic světoborného, na čem by se nedejbože měla stavět nějaká návaznost. Zůstane po něm pouze nostalgie, tak jako po všech předchozích strojích co sloužily u českého letectva.
Autorovi bych poradil, aby se pro příště zkusil zamyslet nad anabází Mig-29 v našem letectvu (jeho výkony, výzbroj a výbava v dané době) a pak se stejným pohledem podívat na Gripen C. Třeba mu to dojde.Skrýt celý příspěvekPrávě že četl. Což autor bohužel po sobě neudělal. Je to další z mnoha variací na téma "obhajoby" armádního projektu (zde Gripen), který lze z dostupných informací hodnotit v ...Zobrazit celý příspěvek
Právě že četl. Což autor bohužel po sobě neudělal. Je to další z mnoha variací na téma "obhajoby" armádního projektu (zde Gripen), který lze z dostupných informací hodnotit v nejlepším případě jako normální, ale v globálním srovnání se jedná spíše o nepovedený projekt. Autor se hluboce mýlí, že Gripen C přinesl něco "zázračného" do AČR. Naopak z hlediska bojové hodnoty zopakoval jako přes kopírák situaci s Mig-29, tedy již v době zavedení do ČSLA málo výkonný stroj v kombinaci s velmi omezenými schopnostmi (air-policing) z důvodu, že si je tehdejší socialistická vláda neobjednala, protože se i tenkrát řídila heslem "to stačí"Skrýt celý příspěvek
Vždycky jsem si přál aby o mě někdo napsal v článku. ;) Ovšem pan Hottmar by mohl mýt koule napsat to že jsem idiot přímo do diskuze. Když už to tady nebo na palbě čte. Myslím že ...Zobrazit celý příspěvek
Vždycky jsem si přál aby o mě někdo napsal v článku. ;) Ovšem pan Hottmar by mohl mýt koule napsat to že jsem idiot přímo do diskuze. Když už to tady nebo na palbě čte. Myslím že to unesu.
P.S.
Nepsal sem pan Hottmar náhodou pod nickem Marcus?Skrýt celý příspěvekA nie si sám, day one možnosť využívať F-35A je čisto moje tvrdenie..
Autor je to strašné slabý a Marcus má dosť podobné polovedomosti ako on.A nie si sám, day one možnosť využívať F-35A je čisto moje tvrdenie..
Autor je to strašné slabý a Marcus má dosť podobné polovedomosti ako on.následující berte s humorem :-)
o vás už nazpívali i písničku, respektive pesničku
https://www.youtube.com/watch?...následující berte s humorem :-)
o vás už nazpívali i písničku, respektive pesničku
https://www.youtube.com/watch?...
Máme se na co těšit, doufám, že si při vyjednávání uvědomí to, že ty letadla přijdou do republiky až už většina politiků o tom rozhodujících bude v kopru.
Máme se na co těšit, doufám, že si při vyjednávání uvědomí to, že ty letadla přijdou do republiky až už většina politiků o tom rozhodujících bude v kopru.
Asi jste otevřel jiný Link.
Gripen ... 3,8mld vs 2,5-4mld. Je 2-3x v kterém vesmiru?
A opravdu nám za skoro stejně penize polovina(2/3) letadel poskytovala stejně sluzby???Asi jste otevřel jiný Link.
Gripen ... 3,8mld vs 2,5-4mld. Je 2-3x v kterém vesmiru?
A opravdu nám za skoro stejně penize polovina(2/3) letadel poskytovala stejně sluzby???
Skvělý článek. A mimochodem, taky vám přijde tak vtipné, kolik máme odborníků na stíhačky a jak málo na obrněnou techniku? :-D Po těch nebohých CV-90 pomalu ani pes neštěkne! To si ...Zobrazit celý příspěvek
Skvělý článek. A mimochodem, taky vám přijde tak vtipné, kolik máme odborníků na stíhačky a jak málo na obrněnou techniku? :-D Po těch nebohých CV-90 pomalu ani pes neštěkne! To si nezaslouží!Skrýt celý příspěvek
Armáda oficiálně uvádí náklady na 14ks levného Gripenu jako 3,8mld. rok... (v roce 2005 to nemohlo být zásadně mene) Zatím co 24 ks super drahé F35 se dá odhadovat na 2,5-4,8 ...Zobrazit celý příspěvek
Armáda oficiálně uvádí náklady na 14ks levného Gripenu jako 3,8mld. rok... (v roce 2005 to nemohlo být zásadně mene)
Zatím co 24 ks super drahé F35 se dá odhadovat na 2,5-4,8 mld/rok.
"Je tedy více než zřejmé, že provoz F35 bude v ACR finančně nákladnější..."
Zk. Ukazují, že pro provoz F35 je potřeba cca 2x tolik pozemního personálu...
Čáslav = 170 lidi, 140 techniku
280+30 =310... (300-400lidi....), pokud uvažujeme pouze 1,5x ....240lidi...
Školení má proběhnout v USA..
Piloti taktické letky.... jak říct daňovému poplatníků, že vyhazuje penize oknem...
"Dva piloti šly experimentálně z výcviku rovnou na Jas39" - V cr experiment, v zahraničí běžná praxe.. nikdo nemá peníze na to nechat drahé piloty letat na pro ně zbytečnému typu ( kromě Cr, ta na to ma!)
Hlavně by se ukázala zbytečnost domácího výcviku... mohli bychom mít jen bojové letky. Místo letek pro....
Ps: Co z toho by se nemuselo realizovat při přechodu na bájný Gripen E/F...
To, že provoz L159 uvádí jako 9 000 USD...to by fakt bylo lepší to poslat do šrotu. 3xl159=1xdraha F35....Skrýt celý příspěvek
Už Chip má potřebu se vyjadřovat ke stíhačkám pro AČR ...Zobrazit celý příspěvek
Už Chip má potřebu se vyjadřovat ke stíhačkám pro AČR :-)
https://www.chip.cz/novinky/le... Skrýt celý příspěvekA máme zde další vyjádření od osoby, kterou lze považovat za odborníka. ...Zobrazit celý příspěvek
A máme zde další vyjádření od osoby, kterou lze považovat za odborníka.
https://www.novinky.cz/domaci/... Skrýt celý příspěvekOd leteckeho experta bych ocekaval ze bude znat zakladni fakta jako treba ze Fini F-16 ani neprovozuji, tak je nemuzou F35 nahrazovat... Jinak klasicke koleco typu. Je to drahe na ...Zobrazit celý příspěvek
Od leteckeho experta bych ocekaval ze bude znat zakladni fakta jako treba ze Fini F-16 ani neprovozuji, tak je nemuzou F35 nahrazovat...
Jinak klasicke koleco typu. Je to drahe na provoz a my tak dobre letadlo nepotrebujem.
edit:
Jeste mi zadny expert porad nerek kolik bude ten Gripen E na provoz v celem zivotnim cyklu vlastne stat. Jenom slysim ze bude levnejsi. No to mozna bude, ale o kolik 50% nebo 5%? Proc to nikdo nerekne. Joooo ono to bude asi proto ze to letadlo vlastne jeste poradne ani nelita a tak to nikdo nevi :D. A cislo co tam maji je jako zdroj ,,podle časopisu Forbes" :D
edit:
nedalo mi to a tak jsem se trochu podival na ten Finsky vyber. Tohle je oficialni stranka finskeho ministerstva obrany. A je to cast ohledne vyberu noveho letadla a proc F-35 vyhrala.
https://www.defmin.fi/en/front...
odstavec: Affordability
The F-35 solution fitted to the allocated funding frame was the most cost-effective. The F-35 had the lowest procurement cost when considering all aspects of the offer. The operating and sustainment costs of the system will fall below the 254 million euro yearly budget. F-35 operations and lifespan development will be feasible with the Defence Forces’ resources.
No offer was significantly less expensive than others in operating and sustainment costs.
Dulezite: F-35 je nejlepsi cena/vykon reseni. A pak hlavne ta posledni veta. Zadna z nabidek nebyla vyrazne levnejsi na provoz a udrzbu. Predpokladam ze tim mysli na provoz, udrzbu v celem zivotnim cyklu.Skrýt celý příspěvekSoušek je OK, ale tady minul pointu. Naše letectvo tu není od toho aby jeho vrcholná schopnost byla air-policing nad ČR. To že je F-35 letadlo pro nějaké speciální úkoly je taky ...Zobrazit celý příspěvek
Soušek je OK, ale tady minul pointu. Naše letectvo tu není od toho aby jeho vrcholná schopnost byla air-policing nad ČR. To že je F-35 letadlo pro nějaké speciální úkoly je taky úplná pitomost.Skrýt celý příspěvek
Možná je to o tom, že jste nepochopil, co těmi "zvláštními úkoly" měl autor na mysli. Německo si F 35 nepořizuje pro air policing. A co si budeme povídat, než první F 35 ...Zobrazit celý příspěvek
Možná je to o tom, že jste nepochopil, co těmi "zvláštními úkoly" měl autor na mysli. Německo si F 35 nepořizuje pro air policing.
A co si budeme povídat, než první F 35 dostaneme, tak ve světě jejich úkoly převezmou pokročilé stealth drony a pilotované stroje budou na vše dohlížet z povzdálí.Skrýt celý příspěvekZvláštní úkol je zvláštní úkol. F-35 se používá pro celou škálu úkolů. Od vzdušného boje, podpory pozemních sil, ničení nepřátelské infrastury do vzdušného průzkumu. Nic z toho ...Zobrazit celý příspěvek
Zvláštní úkol je zvláštní úkol. F-35 se používá pro celou škálu úkolů. Od vzdušného boje, podpory pozemních sil, ničení nepřátelské infrastury do vzdušného průzkumu. Nic z toho není speciální. Speciální je to jen z pohledu současného stavu našich vzdušných sil. To je ovšem třeba změnit.
Nepředpokládám že Němci budou F-35 používat stejně jako Tornado. Úkoly letek které jimi budou disponovat se nepochbně značně rozšíří.
Drony zcela určitě nic nepřevezmou. Budou tvořit doplněk strojů páté generace, ale opravdu jen doplněk.Skrýt celý příspěvek
Problem s Martin Baker patronami se tyka specificky F-35, vytrasovali to ve vyrobnim procesu. uz se o tom nejakou dobu vi, takze 70% stroju uz proslo inspekci (vymontovat ...Zobrazit celý příspěvek
Problem s Martin Baker patronami se tyka specificky F-35, vytrasovali to ve vyrobnim procesu.
uz se o tom nejakou dobu vi, takze 70% stroju uz proslo inspekci (vymontovat kreslo, zkontrolovat patrony, vratit zpet) a zbytek ma stand down, tzv pro urychleni inspekce, aby se sthlo tech 90 dni, ktere maji na zkontrolovani vsech stroju.
Nejedna se o uzemneni, stroje po inspekci muzou litat.Skrýt celý příspěvekPřesně tak, další věc je, že letouny pod USMC ani "územněny" nejsou. Pouze mají před vzletem nařízenou kontrolu systému. Z 2700 zkontrolovanych patron zatím byly vadné 3. Je ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně tak, další věc je, že letouny pod USMC ani "územněny" nejsou. Pouze mají před vzletem nařízenou kontrolu systému. Z 2700 zkontrolovanych patron zatím byly vadné 3. Je podezření i na Typhoonech a Rafalech, F-16, 15 a 18 mají být v klidu, ale byly územněny i nějaké tréninkové typy USAF jako Texan, které také projdou kontrolou.Skrýt celý příspěvek
I když má Gripen mezi současnými bojovými letouny jako jednomotorový lehký stroj prokazatelně nejmenší provozní náklady, které se v SAAF podle velícího důstojníka 2. Sqn Lt Col ...Zobrazit celý příspěvek
I když má Gripen mezi současnými bojovými letouny jako jednomotorový lehký stroj prokazatelně nejmenší provozní náklady, které se v SAAF podle velícího důstojníka 2. Sqn Lt Col Josiase Mashaby pohybují na úrovni 80 000 až 100 000 jihoafrických randů (6 300 až 7 800 $) za letovou hodinu ....
http://czechairforce.com/news/...
Pravda je někde tam venku :-)))
Pokud není zřejmá metodika získávání uváděných údajů, tak se dostaneme jedině k přesným aproximacím nepřesných dat.
To Danik, teď je to relativně banalita, ale to nic nemění nic na tom, že letectvo založené jen na jediném typu letadla je z tohoto hlediska více zranitelné, než když je k dispozici aspoň jedna další alternativa.
Jak dlouho byly svého času uzemněny všechny F-22A Raptor? Díky alternativě v podobě F-15 a F-16 se zas tak moc nestalo ;-)Skrýt celý příspěvekŽádné malé letectvo velikosti CR si nemůže dovolit provozovat 2 typy hlavního bojového letou. "Pokud není zřejmá metodika získávání uváděných údajů, tak se dostaneme jedině k ...Zobrazit celý příspěvek
Žádné malé letectvo velikosti CR si nemůže dovolit provozovat 2 typy hlavního bojového letou.
"Pokud není zřejmá metodika získávání uváděných údajů, tak se dostaneme jedině k přesným aproximacím nepřesných dat."
Jinými slovy, přitáhl jsem data co jsou k prdu, ale budu vám jimi oponovat i když vy se stále opíráte o data získané jednou metodikou, ale mě nevyhovují :))Skrýt celý příspěvekAno, má někdo tady jistotu, že vyjádření SAABU bylo podle stejné metodiky jakou používá třeba USAF? Samozřejmě také neznáme přesnou metodiku v SAAF. Jirosi, podobně věrohodnými ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, má někdo tady jistotu, že vyjádření SAABU bylo podle stejné metodiky jakou používá třeba USAF? Samozřejmě také neznáme přesnou metodiku v SAAF.
Jirosi, podobně věrohodnými daty tady operuješ i ty, jen jedny se ti líbí či hodí jedny víc než druhé :-)))
Aby někteří mě nezařadili do tábora odpůrců F-35, osobně si myslím, že ve svém důsledku by jsme měli mít tři letky F-35 a ne jak se zastánci bílých knih tady bijí za to, že dvě minimalistické letky stačí :-)))Skrýt celý příspěvektak pokud je mi znamo u SAAFu se jednalo o cenu za palivo a nejdulezitejsi udrzbu... jak to bere USA sem tu sem daval jak se to pocita... pokud vememe palivo a udrzbu tak dle GAO ...Zobrazit celý příspěvek
tak pokud je mi znamo u SAAFu se jednalo o cenu za palivo a nejdulezitejsi udrzbu... jak to bere USA sem tu sem daval jak se to pocita... pokud vememe palivo a udrzbu tak dle GAO lita F-35a za 5730USD...bohuzel i tak to je pro 2020 rok... a dle RC vime ze ucetni cena F-35A klesla pro rok 2022 o 4k a neco dolacu...
https://www.gao.gov/assets/gao...
u amiku je tedka problem resit total O&S cost... protoze se do toho promita cena uprgradu vetsiny letadel na 3FSkrýt celý příspěvekJe úplně jedno co napíšete, on má "svou pravdu".
USA zverejnuje co doho pocita.
Pro odhad budoucí ceny pro CR je ve výsledku rozhodující poměr těch cen.Je úplně jedno co napíšete, on má "svou pravdu".
USA zverejnuje co doho pocita.
Pro odhad budoucí ceny pro CR je ve výsledku rozhodující poměr těch cen.Popravdě v tom linku mě zaujala jedna věc.
L159 =9 100 USD/h.
Z toho vyplývá, že 24 ks super levných L159 stojí jako:
8ks F16
6ks F35
Opravdu vám to někomu přijde jako výhodné?Popravdě v tom linku mě zaujala jedna věc.
L159 =9 100 USD/h.
Z toho vyplývá, že 24 ks super levných L159 stojí jako:
8ks F16
6ks F35
Opravdu vám to někomu přijde jako výhodné?tak fixni castky udelaj dost ;) tobe to pride ze je to moc nebo malo u L159... ona to neni realna castka, protoze se jedna o contractor letadla, takze nekdo na druhej strane chce ...Zobrazit celý příspěvek
tak fixni castky udelaj dost ;) tobe to pride ze je to moc nebo malo u L159... ona to neni realna castka, protoze se jedna o contractor letadla, takze nekdo na druhej strane chce i neco vydelat ;)Skrýt celý příspěvek
Flash666: Netvrdím, že je to 100%, tak ale pro hrubou představu to stačí. Zase, kdyby je kupovali za plnou cenu, tak by to byla vyšší částka. Krom toho jak USAF bude platit ...Zobrazit celý příspěvek
Flash666: Netvrdím, že je to 100%, tak ale pro hrubou představu to stačí.
Zase, kdyby je kupovali za plnou cenu, tak by to byla vyšší částka. Krom toho jak USAF bude platit primereny zisk.Skrýt celý příspěvek
Zrovna včera jsem narazil na tuto zprávu. ...Zobrazit celý příspěvek
Zrovna včera jsem narazil na tuto zprávu.
https://www.dailymail.co.uk/ne... Skrýt celý příspěvekCož, je z pohledu kdy CR dostane první stroje zcela jedno.
Což, je z pohledu kdy CR dostane první stroje zcela jedno.
Pravda je že AČR platí 630 000,- za letovou hodinu. Což je nějakých 26 000 dolarů.... Kolikrát byly v problémech letectva co používají pouze F-16? Proč do teď nevadilo že ...Zobrazit celý příspěvek
Pravda je že AČR platí 630 000,- za letovou hodinu. Což je nějakých 26 000 dolarů....
Kolikrát byly v problémech letectva co používají pouze F-16? Proč do teď nevadilo že používáme jen Gripen?Skrýt celý příspěvekJenže do toho se počítá pronájem - už jsme zase u srovnávání operativního leasingu vs. vlastnictví. To pak musíš počítat do letové hodiny vlastního letadla i amortizaci nákupu a ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže do toho se počítá pronájem - už jsme zase u srovnávání operativního leasingu vs. vlastnictví. To pak musíš počítat do letové hodiny vlastního letadla i amortizaci nákupu a modernizace, jinak to nemá smysl srovnávat.Skrýt celý příspěvek
Znovu říkám že se tam započítává to co armády každý rok latí za jejich provoz (od Švédů si pořizujeme právě letové hodiny). Amortizaci ani modernizaci každý rok neplatí a tedy nemá ...Zobrazit celý příspěvek
Znovu říkám že se tam započítává to co armády každý rok latí za jejich provoz (od Švédů si pořizujeme právě letové hodiny). Amortizaci ani modernizaci každý rok neplatí a tedy nemá smysl s tím kalkulovat v ceně letové hodiny.Skrýt celý příspěvek
urcite se do toho ne´pocita leasing, protoze ten vychazi na 38k za hodinu provozu... lehky pocty, celkova cena akvizice je 41mld do 2027 a pocet nalitanych hodin bude 45000 celkove ...Zobrazit celý příspěvek
urcite se do toho ne´pocita leasing, protoze ten vychazi na 38k za hodinu provozu... lehky pocty, celkova cena akvizice je 41mld do 2027 a pocet nalitanych hodin bude 45000 celkove ;)Skrýt celý příspěvek
Jak jste k tomu číslu 630 000,- dospěl? Jsou to roční náklady na pronájem děleny letovými hodinami? Ptám se proto, že nepředpokládám, že jsou v pronájmu zakalkulovány náklady na ...Zobrazit celý příspěvek
Jak jste k tomu číslu 630 000,- dospěl? Jsou to roční náklady na pronájem děleny letovými hodinami? Ptám se proto, že nepředpokládám, že jsou v pronájmu zakalkulovány náklady na létající i nelétající personál, PHM a munici. Ty by mne ale primárně zajímali. Ať již zmizí z veřejného prostoru nesmyslně nízká částka 4 700 USD a argumentuje se reálnými a doložitelnými náklady, co nejpodobnějšími metodice USAF.Skrýt celý příspěvek
To jsou kompletní náklady na letovou hodinu které v roce 2018 vyčíslila armáda.
To jsou kompletní náklady na letovou hodinu které v roce 2018 vyčíslila armáda.
pronajem na hodinu vychazi na cca 38kUSD ;) 630k vycislila armada... a ne nejsou tyhle veci v pronajmu
ta castka je dana SVK NKU a je to 21kUSD ;)pronajem na hodinu vychazi na cca 38kUSD ;) 630k vycislila armada... a ne nejsou tyhle veci v pronajmu
ta castka je dana SVK NKU a je to 21kUSD ;)Náklady na pronájem 1,7mld Kč Počet letadel 14ks = 121mil Kč Při ceně 630tis+ostatní 0, je to cca 192h Při 140h je to 867tis. Za 15.let naletala flotila Gripenu 30tis hodin, tzn ...Zobrazit celý příspěvek
Náklady na pronájem 1,7mld Kč
Počet letadel 14ks = 121mil Kč
Při ceně 630tis+ostatní 0, je to cca 192h
Při 140h je to 867tis.
Za 15.let naletala flotila Gripenu 30tis hodin, tzn 140h/rok.
Pak výsledné roční náklady na 1h musí být součet těch čísel (těžko budou náklady na palivo zaporne)
630+867=1,5m Kč/h
Ano, nechci slevu zadarmo. Nebo je tam chyba?Skrýt celý příspěvekpocitas provoz a leasing dohromady... v tech 1.7 neni provoz... jenom zapujcka a servis ve svedsku..., nemas zadarmo lidi tady, support a vsechno ;)
pocitas provoz a leasing dohromady... v tech 1.7 neni provoz... jenom zapujcka a servis ve svedsku..., nemas zadarmo lidi tady, support a vsechno ;)
Vsak ano, to jsou skutečně náklady co CR stojí "levny" provoz Jas39.
Fakticky stojí ročně 14ks jas39 cca to co by stálo 24ks F35 (super drahe).Vsak ano, to jsou skutečně náklady co CR stojí "levny" provoz Jas39.
Fakticky stojí ročně 14ks jas39 cca to co by stálo 24ks F35 (super drahe).Takže zase motáš dohromady operativní leasing vs. vlastnictví. Vždy je něco za něco. U vlastních letadel musíš počítat náklady na pořízení a amortizaci strojů, jinak ti to nikdy ...Zobrazit celý příspěvek
Takže zase motáš dohromady operativní leasing vs. vlastnictví. Vždy je něco za něco. U vlastních letadel musíš počítat náklady na pořízení a amortizaci strojů, jinak ti to nikdy nevyjde při srovnání s "operativním leasingem" ;-)))
Že se ty letadla pořídili jako pronájem není chyba těch letadel, ale politické reprezenatce. Samozřejmě, že to mělo i svoje benefity-vysoká nasaditelnost letadel a naši piloti skutečně létali. V 90. letech klesal nálet hodin pilotů až k 20 hodinám za rok, což už bylo vysloveně životu nebezpečné.Skrýt celý příspěvekMaximus: To, že se ukazuje, že roční vyplacené náklady na program Gripen nejsou vámi inzerovaný letoc hodina "5 000 USD", ale je to spíše 64 000 USD(26+38). Ano, je to smutné ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus: To, že se ukazuje, že roční vyplacené náklady na program Gripen nejsou vámi inzerovaný letoc hodina "5 000 USD", ale je to spíše 64 000 USD(26+38).
Ano, je to smutné výsledek teze o levné letounu, a nezajímá ní se o skutecne náklady. (64k/38k=23,5ks F35)
Je to kombinacd dvou čísel. Jenže, CR tyhle náklady opravdu vynaklada.
Můžete opět zbytečně tvrdít, že není fér fy čísla sčítat. Ale po konci leasingu CR zadne Jas39 nezůstanou! Stejne, tak nebudou penize uložené ve fondu na nová letadla, což by byli pokud by se Jas39 koupily.Skrýt celý příspěvek
8-10k za hodinu, ale meli jen 9 pilotu, buhvi kolik personalu a jak tu udrzbu delali... Az nekdo prijde s rocnimi naklady za provoz, to pak bude jina diskuze, pak se zjisti, ze ...Zobrazit celý příspěvek
8-10k za hodinu, ale meli jen 9 pilotu, buhvi kolik personalu a jak tu udrzbu delali...
Az nekdo prijde s rocnimi naklady za provoz, to pak bude jina diskuze, pak se zjisti, ze ten milion dolaru co se na tom usetri neni zas tak moc...Skrýt celý příspěvekMaximus. Noo on je problém v tom, že výrobce (subdodavatel) těchto součástí do katapultážního systému dodával nejen pro F-35, ale i pro jiné stroje včetně evropských. Tudíž je ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus.
Noo on je problém v tom, že výrobce (subdodavatel) těchto součástí do katapultážního systému dodával nejen pro F-35, ale i pro jiné stroje včetně evropských. Tudíž je podezření i na Rafale, nebo Typhoon, byly zkontrolovány F-16, uzemněny Texany i některé další stroje a pokračují prohlídky. Tedy zde by nás diverzifikace typů nezachránila. Pouze diverzifikace subdodavatelů, což je nic moc řešení z ekonomického a provozního hlediska.Skrýt celý příspěvekMyslel jsem to obecně v kontextu zkušeností s F-22. Dva a více typů supersoniků tento problém částečně eleliminují. U letectva se dvěma letkami to moc smysl řešit samozřejmě nemá ...Zobrazit celý příspěvek
Myslel jsem to obecně v kontextu zkušeností s F-22. Dva a více typů supersoniků tento problém částečně eleliminují. U letectva se dvěma letkami to moc smysl řešit samozřejmě nemá :-).Skrýt celý příspěvek
Chápu tvůj myšlenkový pochod, ale nalijme si čistého vína. V realitě ČR pokud se úspěšně dokopou dvě letky na F-35. Bude skoro to větší zázrak než změnit vodu na víno :-)
Chápu tvůj myšlenkový pochod, ale nalijme si čistého vína. V realitě ČR pokud se úspěšně dokopou dvě letky na F-35. Bude skoro to větší zázrak než změnit vodu na víno :-)
Před chvílí ve zprávách... "celá flotila F-35 byla uzemněna kvůli problémům s katapultáží, letoun provází od jeho počátku jeden problém za druhým..." Ale milá ČT už neřekne, že je ...Zobrazit celý příspěvek
Před chvílí ve zprávách... "celá flotila F-35 byla uzemněna kvůli problémům s katapultáží, letoun provází od jeho počátku jeden problém za druhým..."
Ale milá ČT už neřekne, že je to nejbezpečnější letoun zavedený do služby a že tam bylo pouze zjištěno několik prázdných nábojek v ejektoru, takže uzemnili letouny pod ACC, aby urychlili proces kontroly, aby ten letoun zůstal maximálně bezpečný pro své piloty a ta katapultáž je ve 100% v případě potřeby podržela a fungovala.
Tohle přesně jsou ty momenty kdy nenávidím tuhle nekvalitní novinařinu. Nyní si lidé odnesou, že kupujeme problémový letoun a Gripen přece žádné problémy nemá.
Vláda to bude mít ještě hodně těžké... a MO a AČR ani trochu nezávidím.
https://www.airforcetimes.com/... Skrýt celý příspěvekJe lepší sledovat primární zdroje, ne naše, které jen opisují, co se jim hodí.
Je lepší sledovat primární zdroje, ne naše, které jen opisují, co se jim hodí.
Tak samozřejmě a já to tak dělám, naše zprávy moc nesleduji, ovšem tuto reportáž shlédla nemalá část národa s volebním právem... a to je problém.
Tak samozřejmě a já to tak dělám, naše zprávy moc nesleduji, ovšem tuto reportáž shlédla nemalá část národa s volebním právem... a to je problém.
btw kanada je nazorny priklad cemu se vyvarovat. idiotum prislo, ze F-35 stoji moc penez, takze vyhodili miliardy za prodlouzeni zivotnosti hornetu, odkoupili australske stroje ...Zobrazit celý příspěvek
btw kanada je nazorny priklad cemu se vyvarovat.
idiotum prislo, ze F-35 stoji moc penez, takze vyhodili miliardy za prodlouzeni zivotnosti hornetu, odkoupili australske stroje a nakonec stejne u f35 skoncili.Skrýt celý příspěvekty stary verzi 2i nebo co meli kupovat, bych taky nechtel... az block 4 je prvni "pouzitelny" TR3, ODIN je budoucnost ;)
ty stary verzi 2i nebo co meli kupovat, bych taky nechtel... az block 4 je prvni "pouzitelny" TR3, ODIN je budoucnost ;)
neni zadny zasadni rozdil mez tim co se vyrabi ted a blockem 4 za 8 let.
TR2 se postupne obmeni na TR3 u vseho, stejne tak i dalsi hw zmeny u bloku 4.neni zadny zasadni rozdil mez tim co se vyrabi ted a blockem 4 za 8 let.
TR2 se postupne obmeni na TR3 u vseho, stejne tak i dalsi hw zmeny u bloku 4.
Zapomínáte, že mezitím jednotková cena F 35 klesla, podařilo se z části sníž provozní náklady a je vychytáno dalších pár věcí navíc z dlouhého seznamu problémů, které výrobce sice ...Zobrazit celý příspěvek
Zapomínáte, že mezitím jednotková cena F 35 klesla, podařilo se z části sníž provozní náklady a je vychytáno dalších pár věcí navíc z dlouhého seznamu problémů, které výrobce sice dlouho deklaruje, ale stále neplní.Skrýt celý příspěvek
Jednotková cena klesla, ale oni zaplatily za to prodloužení F18(a fakt to nebylo málo)
Vy snad věříte, že podobný seznam třeba Grilen E/F, f18 nemá?
Jen ho nepouští na veřejnost.Jednotková cena klesla, ale oni zaplatily za to prodloužení F18(a fakt to nebylo málo)
Vy snad věříte, že podobný seznam třeba Grilen E/F, f18 nemá?
Jen ho nepouští na veřejnost.Kanada by zacinala nakupovat kusovky okolo 2018-2020 takze cena uz byla v pohode.
neuveritelnym zpusobem vsechno prodrazili.Kanada by zacinala nakupovat kusovky okolo 2018-2020 takze cena uz byla v pohode.
neuveritelnym zpusobem vsechno prodrazili.rekneme ze usetri 10-20 mil za prvni varku, za prodlouzeni zivotnosti hornetu a jejich modernizace zaplatili pres miliardu. Takze to rozhodne nebylo rozhodnuti, co jim neco ...Zobrazit celý příspěvek
rekneme ze usetri 10-20 mil za prvni varku, za prodlouzeni zivotnosti hornetu a jejich modernizace zaplatili pres miliardu. Takze to rozhodne nebylo rozhodnuti, co jim neco usetrilo...Skrýt celý příspěvek
Jasně, ale nutné je také započítat to, že se nějak rozhodovali a zvažovali více možných řešení. Stačí se podívat jak to vypadá u nás :-) co projekt, to zpoždění, manipulace, a pak ...Zobrazit celý příspěvek
Jasně, ale nutné je také započítat to, že se nějak rozhodovali a zvažovali více možných řešení. Stačí se podívat jak to vypadá u nás :-) co projekt, to zpoždění, manipulace, a pak na závěr, křišťálově čistá řešení :-D
Finové na tom byli podobně a také jen tak hned nevybrali F 35.Skrýt celý příspěvekKanada byla odzacatku partnerska zeme, takze si vybrali vyvoj F-35 jako nahradu Hornetu hodne davno. Pak prisel Justin a vse zastavil s tim, ze se F-35 nikdy nekoupi a musi udelat ...Zobrazit celý příspěvek
Kanada byla odzacatku partnerska zeme, takze si vybrali vyvoj F-35 jako nahradu Hornetu hodne davno.
Pak prisel Justin a vse zastavil s tim, ze se F-35 nikdy nekoupi a musi udelat vyberove rizeni na lepsi reseni...
Ale pritom po celou dobu zustali v programu a kasirovali miliony na vyrobe soucastek... ktere mohli vyrabet jen za predpokladu, ze odeberou F-35...Skrýt celý příspěvekJaka byla presne dohoda netusim, nicmene bez zavazku, ze stroje koupi, tak by nemohli byt clenem JSF programu a nedostali by moznost vyrabet komponenty... a ty zakazk dostali ...Zobrazit celý příspěvek
Jaka byla presne dohoda netusim, nicmene bez zavazku, ze stroje koupi, tak by nemohli byt clenem JSF programu a nedostali by moznost vyrabet komponenty... a ty zakazk dostali pomerem k poctu stroju, co planovali odebrat.
Z programu nikdy nevyspopili a poplaky platili dal. Takze nejspis to byla jen politicka hra, s tim ze se to odsune na dalsi vlady...Skrýt celý příspěvek
Cejskis se reinkarnoval :-D
https://www.youtube.com/watch?...Cejskis se reinkarnoval :-D
https://www.youtube.com/watch?...Příště poprosím varování nad závadným obsahem a shlédnutí na vlastní nebezpečí. Míra imbecility v tomto rozhovoru překračuje snesitelné hranice.
Příště poprosím varování nad závadným obsahem a shlédnutí na vlastní nebezpečí. Míra imbecility v tomto rozhovoru překračuje snesitelné hranice.
Danik - pomaly si pripadám v komentároch na AN ako v rusku...keď niekto povie čo si myslí a "nejde to s názorom strany",tak je dehonestovaný... nenarážam na konkrétne tento ...Zobrazit celý příspěvek
Danik - pomaly si pripadám v komentároch na AN ako v rusku...keď niekto povie čo si myslí a "nejde to s názorom strany",tak je dehonestovaný... nenarážam na konkrétne tento link...
fakt to už bude ako v rusku že začneme trestať za názor.??? veď keď napr. niekto verí že rusko je raj (a nie je to platený trol) a nedokáže pochopiť rozdiel,tak bohužiaľ je to jeho názor...
podobne to je aj s gripen vs f-35...veď ačr musí mať odborníkov ktorí musia relevantne zvážiť +/- každej ponuky...a ak nebudú skorumpovaní, alebo prelobovaní tak potom musia vybrať to lepšie pre čr...a žiadna ponuka nebude na 100% najlepšia...môžte dúfať, že sa len vyberie ta lepšia...Skrýt celý příspěvek"veď keď napr. niekto verí že rusko je raj (a nie je to platený trol) a nedokáže pochopiť rozdiel,tak bohužiaľ je to jeho názor..." a protože s jeho názorem nesouhlasím tak ...Zobrazit celý příspěvek
"veď keď napr. niekto verí že rusko je raj (a nie je to platený trol) a nedokáže pochopiť rozdiel,tak bohužiaľ je to jeho názor..." a protože s jeho názorem nesouhlasím tak vyjadřím svůj názor na jeho. Nevidím problém.Skrýt celý příspěvek
Hektor Mezi tím, že někomu řeknu, že s ním nesouhlasím, případně z něho udělám blbce (jelikož to co prohlašuje je naprosto mimo a nemá žádné faktické podklady) a tím, že bude ...Zobrazit celý příspěvek
Hektor
Mezi tím, že někomu řeknu, že s ním nesouhlasím, případně z něho udělám blbce (jelikož to co prohlašuje je naprosto mimo a nemá žádné faktické podklady) a tím, že bude pravomocně odsouzen a uvězněn je veeelmi dlouhá cesta.Skrýt celý příspěvek
Vždyť toto co píšete je v pořádku a nadále to tady funguje. Pokud někdo vysloví názor, jež má něčím podložený, nikdo tu nikomu hlavu trhat nebude. Jenže je třeba chápat rozdíly, ...Zobrazit celý příspěvek
Vždyť toto co píšete je v pořádku a nadále to tady funguje. Pokud někdo vysloví názor, jež má něčím podložený, nikdo tu nikomu hlavu trhat nebude. Jenže je třeba chápat rozdíly, ukážu to konkrétně na tomto případě.
Pan Koller v tomto videu lhal, vynechával informace a udával naprosto nesmyslné a zavádějící informace, aby očernil vládu a výběr F-35 a to za naprosto nekritického přikyvování "moderátora". Názor pana Koller má jistou váhu vzhledem k tomu, že se jedná o "vojenského odborníka" a díky soc. sítím tento jeho názor uvidí spousta lidí, jež si pak už nebude kontrolovat to co říká, zvláště když se to shoduje s jejich světonázorem...
Takže tu pak budeme mít tisíce a desetitisíce lidí, co věří, že vláda je zaprodala USA, od kterých kupuje letouny jež nás vyjdou na biliony korun... a ten Gripen je přitom super levný. Tohle se hezky promítne do reality voleb a vnitropolitické situace naší země... a zase budou u moci strany, které za hlasy udělají cokoliv, nehledě na následky.
Pan Koller má právo na názor, stejně jako všichni ostatní a nikoho nechci a nebudu trestat za názor, ani nechci žít ve společnosti jež toto provozovat bude.
Jenže stejně jako má pan Koller právo na názor, já mám pak stejné právo z něho dělat absolutního blbce a v tomto případě naprosto zaslouženě. Já mu jeho názor neberu, ani ho za něj netrestám, jen nesouhlasím a mám ho za vola.
"veď ačr musí mať odborníkov ktorí musia relevantne zvážiť +/- každej ponuky..."
Tak to stoprocentně a toto probíhá. I zde se vede vcelku rozumná debata (mně je třeba upřímně líto, že zastánci volby Gripenu mi kromě mínusků, neposkytli odpovědi a data, abych si mohl rozšířit obzory a třeba přehodnotit svůj názor), jenže je třeba se zaměřit na to slovo relevantní. Zhodnocení F-35 ze strany pana Kollera bylo všechno jen ne relevantní.
Není to černé a bílé, Gripen má jisté výhody, ovšem objektivně mi vychází jako lepší volba F-35.Skrýt celý příspěvekHektor: Svoda veřejného vyjadřování je podmíněna tím, že mi někdo bude názor oponovat. Pokud, zakazete/omezíme rikat o hlolupem/lzivem názoru, že je hloupí/lež. Pak jste si sám ...Zobrazit celý příspěvek
Hektor: Svoda veřejného vyjadřování je podmíněna tím, že mi někdo bude názor oponovat.
Pokud, zakazete/omezíme rikat o hlolupem/lzivem názoru, že je hloupí/lež. Pak jste si sám vytvořit tu totalitu jako v Rusku.
Tam když napíšete, že je na UA válka (miliony uprchlíků, desetisice mrtvých, zničena celá města,atd) tak vás opravdu zavřou za názor co je oponenti k názoru vlády.
Pokud pan ve video tvrdí, že 1ks F35 stojí cca 1,9mld a 24ks stojí 480mld. a to číslo cte z podkladů (následně z nehovyvozuje další naklady), tak už to není názor. Ale vědoma snaha ovlivnit veřejnost CR ve prospěch někoho. Otázkou je koho, pokud ve:
-prospe h výrobce, pak je to skrytá/dehonerujici reklama. Ta je žalovaná, a pan nebyl označen za lobbistu.
- ve prospěch cizího státu, tak to je trestný čin sám o sobě.
-pokud by uvedla skutečná čísla, pak není problém a jedna se o odlišný na,or na danou problematiku. Ideálně k tomu i porovnání z Jas39. To ve video vůbec nezaznelo!Skrýt celý příspěvek
nevim proc tady porad omejlate ty totalne nerealny cisla provozu gripenu... Gripenc C dle NKU SVK 21kUSD vs F-16Block70 25kUSD ...Zobrazit celý příspěvek
nevim proc tady porad omejlate ty totalne nerealny cisla provozu gripenu...
Gripenc C dle NKU SVK 21kUSD
vs
F-16Block70 25kUSD
https://www.nku.gov.sk/documen...
strana 11...
to ze dle czechairforce.com je to 26k v ACR je take fuk, porad se bude argumentovat PR udajema ze SAABu
Tohle naprosto vsechno vysvetluje...
Fast jet operating costs. Cost pre flight hour Study of selected aircraft - Jane's; (marec 2012). [on-line]. Štúdia je jediný verejne
dostupný zdroj porovnávajúci prevádzkové náklady. Metodológiu štúdie však nie je možné pre nedostupnosť podkladových dát
overiť. Keďže bola vypracovaná pre výrobcu lietadla Gripen (SAAB), nemôžeme ju považovať za absolútne nestrannú.
stejne jako pozvanky a navstevy urcitych lidi a redakci do Svedska kdyz se zaclo mluvit o novejch stihackach... ;)Skrýt celý příspěvekStále ovšem trvá otázka metodiky výpočtu nákladů na letovou hodinu Gripenu ve Švédsku (SAAB) a a F16 získanou skze Velvyslanectví USA v Bratislavě. Bez metodiky používané v ...Zobrazit celý příspěvek
Stále ovšem trvá otázka metodiky výpočtu nákladů na letovou hodinu Gripenu ve Švédsku (SAAB) a a F16 získanou skze Velvyslanectví USA v Bratislavě. Bez metodiky používané v jednotlivých zemích jsou to stále hrušky s jablky, resp. USA jsou jasné, jen to Švédsko s průměrnými operačními náklady na letovou hodinu prostě nesedí. O cca 50 % slabší motor i nižší vzletová hmotnost, údržba je rovněž proti F-16 jednodušší a rozdíl v uvedených cenách za letovou hodinu je příliš malý, aby to šlo přejít mávnutím ruky. Nicméně uznám, že původní "reklamní" údaj o 5000 bude v reálu o něco vyšší :-)))
Nicméně tato finanční rovina vůbec nic nemění na zásadním faktu, že 24 F-35 je málo na komplexnější A2G výcvik a byla by proto potřeba třetí bojová letka.
V Nizozemí také postupně navyšují akvizice letek F-35, ale ty navazují na dříve existující letky s F-16. Původně měli mít jen 2 letky F-35, ale i na žádost NATO rozšiřují na tři letky s celkem 52 letadly F-35.
Pokud nevznikne třetí letka na Gripenech, která akvizičně bude nesrovnatelně levnější než nové letadla (pouze minimalistická modernizace, již vycvičení piloti a zázemí) a provozně když už nejhůře, tak na polovině ceny F-35 :-)))
VzV AČR budou moci k výcviku, který bude v období AOC letek a s novými piloty více než důležitý, použít plný počet nasaditelných F-35.
Nevznikne-li kontinuita třetí letky, která by se ke konci třetí dekády mohla přejít na F-35, tak na zelené louce pravděpodobně už nevznikne. Samozřejmě ke konci příští dekády může existovat nějaký útočný dron v kategorii "Loyal Wingman" a bude představovat perspektivnější doplněk ke stávajícím F-35, tak tato třetí letka může být postavena už bezosádkově. Existující letka má šanci si vždy obhájit existenci i financování mnohem snadněji.
Faktor bezpecnostní situace vynucující si přímo existenci třetí letky jsem popisoval i s černými scénáři jinde.
To Jirosi oprvdu neokecáš :-)))Skrýt celý příspěvek"jen to Švédsko s průměrnými operačními náklady na letovou hodinu prostě nesedí." Jako, že ve Švédsku berou piloti více než v USA? Říká vám něco slovo úspory z rozsahu? (díky ...Zobrazit celý příspěvek
"jen to Švédsko s průměrnými operačními náklady na letovou hodinu prostě nesedí."
Jako, že ve Švédsku berou piloti více než v USA?
Říká vám něco slovo úspory z rozsahu? (díky tomu stoji vyrobená F-35 cca 85mil USD)
Nic méně, prostě jste tu celou dobu lhal a sebereflexe/omluva nic. (21000/30000=2/3, tedy opravdu těch 1/2 bylo špatně.)
NL má požadavek na stíhačky, CR má požadavek na těžkou brigádu (víme?)
Pokud bude F35 zavedena v CR, tak cena nového letadla = (výrobní cena+motor+vývik pilota)/životností 30.let. Jakou cenou tomu chce Gripen konkurovat? (nákup+modernizace+zázemí+výcvik pilota)
Jako, že opět budeme čekat, až vám to někdo osvětli, a vy stáhnete ocas?
Respektive, začnete řešit třeba hluk jako největší problém světa.
Sorry, ale pokud bude bezpečnostní problém (nedovedu si představit jaký, dnes tu máme Ruskou invazi směr západní Evropa, přitom to zastavila jen UA na pokraji zhroucení..), tak prostě 3.letka F35 vznikne.
I kdyby vznikla válka o Thaiwan, stejně tam CR nevyšle víc než tu Těžkou brigádu/letku F35.
Což, je proti současným možnostem na světelné roky vzdáleno. Ale už to je přitažené za vlasy, protože těžko bude bojovat Čína(bez vojenských zk.), když vidí jak dopadlo Rusko co vedlo od 90.let menší konflikty. Přitom Taiwan má podstatně lepší armádu.
Ofenziva UA pokračuje...Skrýt celý příspěvek
Většinou někteří argumentují starými údaji z Janes a ne od Saabu, ale i tak je stále problém v tom, že neznáme metodiku toho co vše do provozu letadel ten který uživatel počítá. ...Zobrazit celý příspěvek
Většinou někteří argumentují starými údaji z Janes a ne od Saabu, ale i tak je stále problém v tom, že neznáme metodiku toho co vše do provozu letadel ten který uživatel počítá.
Údaje v dokumentu ze Slovenska jsou snad jedny z prvních objektivních.Skrýt celý příspěvekProto je dobré vycházet z poměru F35/F16 provozovaných stejným uživatelem USAF.
Není to dokonale, ale člověk přestane věřit nesmyslu 1/5-1/6 (5000usd).Proto je dobré vycházet z poměru F35/F16 provozovaných stejným uživatelem USAF.
Není to dokonale, ale člověk přestane věřit nesmyslu 1/5-1/6 (5000usd).Ano, pořád nevíme kdo jakou metodikou k tomu přišel, tedy, co vše do nákladů kdo zahrnul.
Ano, pořád nevíme kdo jakou metodikou k tomu přišel, tedy, co vše do nákladů kdo zahrnul.
hlavne cena za 1h je uplne irelevantni. To co je dulezite je: 1. kolik stoji stroj rocne (2. deleno pocet stroju) 2. jeste vic je dulezite, kolik stoji zbranovy system jako celek ...Zobrazit celý příspěvek
hlavne cena za 1h je uplne irelevantni. To co je dulezite je:
1. kolik stoji stroj rocne (2. deleno pocet stroju)
2. jeste vic je dulezite, kolik stoji zbranovy system jako celek rocne
3. nejvic dulezite je, kolik stoji po celou dobu zivotnosti.
Letova hodina je 1. deleno prumerny pocet letovych hodin (realne hodiny bude mit kazdy stroj uplne jine). Nevypovida vubec o tom, kolik ten stroj bude nakonec stat.
Pokud se letectvo rozhodne, ze jeden rok bude letova hodina stat 30k a dalsi rok pridaji dalsich sto hodin na stroj, tak letova hodina nebude stat porad 30k, ale bude podstaten levnejsi.
Naopak pokud stroj bude uzemneny a moc nenaleta, tak muze mit letovou hodinu za stovky tisic...Skrýt celý příspěvekzbrane se do toho vubec nepocitaj ani nemuzou, je rozdil jestli budes hazet dumb nebo smart Americka metodika je ...Zobrazit celý příspěvek
zbrane se do toho vubec nepocitaj ani nemuzou, je rozdil jestli budes hazet dumb nebo smart
Americka metodika je tady
https://www.rand.org/content/d... Skrýt celý příspěvekdyž odlítáte víc hodin než kolik jste si naplánoval, tak shoblujete drak dřív a nevydrží Vám plánovanejch třicet let a budete mít vícenáklady za další revizi a prodloužení ...Zobrazit celý příspěvek
dyž odlítáte víc hodin než kolik jste si naplánoval, tak shoblujete drak dřív a nevydrží Vám plánovanejch třicet let a budete mít vícenáklady za další revizi a prodloužení životnosti.Skrýt celý příspěvek
To je trošku složitější.
On psal o běžném náletu a třeba náletu 70% zduvodu úspory.To je trošku složitější.
On psal o běžném náletu a třeba náletu 70% zduvodu úspory.já vím že to je složitější, věci jako banka hodin jsem se učil už před čtvrtstoletím. Proto si umím spočítat, že naše fungl nový Venomy za pár let budou dělat stresovou letku ...Zobrazit celý příspěvek
já vím že to je složitější, věci jako banka hodin jsem se učil už před čtvrtstoletím. Proto si umím spočítat, že naše fungl nový Venomy za pár let budou dělat stresovou letku námořní pěchotě (právě tak, jako to dělají Sokoly pro Poláky). Taky vím, že když budete mít nálet rovnoměrně na všech mašinách, tak si koledujete o uzemnění flotily v okamžiku, kdy se začne něco sr*t kolem nějakýho milestone (začnou se trhat závěsy po 3000 hodinách)Skrýt celý příspěvek
8000/250 je 32 let, dost pochybuji,. ze budeme mit tak vysoky nalet.
40 ve let nam ty stroje v klidu vydrzi a to uz bude na case je obmenit, coz potrva 5-10 let.8000/250 je 32 let, dost pochybuji,. ze budeme mit tak vysoky nalet.
40 ve let nam ty stroje v klidu vydrzi a to uz bude na case je obmenit, coz potrva 5-10 let.
Černochová požádala švédský protějšek o vyjednávací tým k obrněncům
https://www.ceskenoviny.cz/zpr...Černochová požádala švédský protějšek o vyjednávací tým k obrněncům
https://www.ceskenoviny.cz/zpr..."Konec levné bezpečnosti" https://www.czdefence.cz/clane... Mimochodem jsem docela zklamaný, čekal jsem, že zastánci Gripenů budou mít v rukávu něco víc ...Zobrazit celý příspěvek
"Konec levné bezpečnosti"
https://www.czdefence.cz/clane...
Mimochodem jsem docela zklamaný, čekal jsem, že zastánci Gripenů budou mít v rukávu něco víc než jen mínusky :-)Skrýt celý příspěvekVzhledem k tomu, že nejsou žádná data k ceně toho levného reseni. Tak jim zbývá si vymyslet, a ne každý se k tomu sníží. Ale stále se najdou i takový.
Vzhledem k tomu, že nejsou žádná data k ceně toho levného reseni. Tak jim zbývá si vymyslet, a ne každý se k tomu sníží. Ale stále se najdou i takový.
Říká se, neříkej hop.....
To, že vláda jedná, neznamená, že vyjedná.Říká se, neříkej hop.....
To, že vláda jedná, neznamená, že vyjedná.
Načítám diskuzi...