Oficiálně: Slovensko nakoupí bojová vozidla pěchoty Scipio

Foto: Kolové bojové vozidlo pěchoty Scipio 8x8; větší foto / PGZ
Kolové bojové vozidlo pěchoty Scipio 8x8; větší foto / PGZ

Slovensko nakoupí slovensko-polská bojová vozidla pěchoty Scipio. V první fázi půjde o 31 vozidel za téměř 28 milionů euro (760 milionů Kč) od Polské zbrojní skupiny PGZ (Polska Grupa Zbrojenowa).

Předběžnou dohodu o pořízení prvních 31 bojových vozidel pěchoty Scipio podepsali 3. července premiéři Slovenska a Polska – Robert Fico a Ewa Kopacz. Smlouva obsahuje školicí a logistické balíčky. Podpis finálního kontraktu se očekává do dvou měsíců.

Slovensko dostane na nákup vozidel výhodný finanční úvěr od polské vlády. Naší severní sousedé se výhodnými půjčkami snaží podpořit prodej polských zbraní v zahraničí a posílit schopnosti svých nejbližších sousedů.

„Je to velmi úspěšný den pro Polskou zbrojní skupinu. Dohoda oznamující výrobu vozidel Rosomak pro slovenskou armádu, stejně jako zadání výroby 6 válečných lodí polským ministrem obrany, jsou pro naší skupinu milníky a důvodem, proč jsme sloučili polský vojenský průmysl pod hlavičku PGZ... Díky polsko-slovenské spolupráci polský průmysl získal největší a nejlepší kontrakt za poslední roky," komentuje podpis Wojciech Dąbrowski, předseda představenstva PGZ.

Slovenská vozidla Scipio získají slovenskou bezosádkovou věž TURRA 30. Podle předsedy představenstva PGZ využití domácích zbrojních produktů je skvělý způsob, jak uspět na zahraničních trzích.

„Dnešní událost je dokonalým příkladem mezinárodní spolupráce. Scipio je kombinací polského vozidla Rosomak 8x8 v základní verzi a slovenské věže TURRA 30. Podobné kombinované nabídky, včetně technologických řešení vyvinuté v zemích, kde prodáváme naše produkty, je účinný způsob, jak zvýšit vývoz polského obranného průmyslu. PGZ v této obchodní strategii bude pokračovat," komentoval 3. července podpis dohody Dąbrowski.

Slovensko v současné době plánuje vybavit dva prapory celkově 66 vozidly Scipio. Formální požadavek je na 100 vozidel. Vozidla v první fázi získá budovaný slovenský prapor ISTAR (Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance). Prapor ISTAR ve prospěch bojových jednotek vyhledává, identifikuje a určuje cíle. ISTAR je vyčleněn pro zahraniční nasazení, například jako součást evropských jednotek Battle Group.

Slovensko v současné době vlastní 32 kolových obrněných vozidel 8x8, z toho 12 strojům je více než 30 let. Jde o vozidla Tatrapan a zastaralá OT-64.

Prodej vozidla Scipio je součástí širší polsko-slovenské spolupráce. Očekává se, že slovenská DMD Group zajistí opravu polských kolových samohybných houfnic Dana. Ve výzbroji polské armády se nachází 111 houfnic Dana. Polsko a Slovenskou budou navíc vozidlo Scipio společně nabízet na zahraničních trzích.

Zdroj: PGZ

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polské transportéry Rosomak pro slovenskou armádu?

Slovenský ministr obrany Martin Glváč a jeho polský kolega Tomasz Siemoniak vedou rozhovory o ...

Nová slovenská húfnica EVA

19. mája 2015 predstavil slovenský minister obrany Martin Glváč na veľtrhu IDET v Brne novú ľahkú ...

Unikátní podvozek vozidla BAE Systems CV90

Pásové vozidlo pěchoty CV90, jeden z adeptů pro Armádu ČR, se pyšní novým unikátním podvozkem. Před ...

Scipio se dvoří slovenské armádě

Minulý týden Polská zbrojní skupina (Polska Grupa Zbrojeniowa) ve slovenském výcvikovém prostoru ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • stirling
  12:24 09.07.2015

  Myslím, že i přes drobné nedostatky má stejně průzkumné scipio lepší balistickou ochranu než ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že i přes drobné nedostatky má stejně průzkumné scipio lepší balistickou ochranu než pandur.:o)
  https://www.youtube.com/watch?...
  http://www.acr.army.cz/informa... Skrýt celý příspěvek

 • oranžová opice
  12:18 09.07.2015

  m164: Díky za info, měl jsem za to, že v základu věže je pouze denní kamera. Stále se mi však pro tuhle kategorii vozidel zdá výhodnější otevřená RCWS, ale to je možná věc ...Zobrazit celý příspěvek

  m164:

  Díky za info, měl jsem za to, že v základu věže je pouze denní kamera. Stále se mi však pro tuhle kategorii vozidel zdá výhodnější otevřená RCWS, ale to je možná věc názoru.

  S tím 2A42 máte nejspíš pravdu, podobné info jsem sehnal i já, spíš se mi tomu nechtělo věřit. I když u samotného kanonu a PKT to nemusí být až takový problém, vzhledem k zásobám munice. A Konkurs se tuším na Slovensku stále vyrábí v licenci. Nicméně se mi ta volba zdá...ehm...problematická.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  12:03 09.07.2015

  Silno pochabujem, ze Scipia dostane ISTAR. Co by s nimi robili? 32 Scipii pre jednu prieskumnu rotu ? Alebo z nimi budu vozit chlapov na radary ? Skor ide o ...Zobrazit celý příspěvek

  Silno pochabujem, ze Scipia dostane ISTAR. Co by s nimi robili? 32 Scipii pre jednu prieskumnu rotu ? Alebo z nimi budu vozit chlapov na radary ? Skor ide o novinarsko-ministrovsky pozostatok kounikacnej linie z minuleho roka, ked sa kupovali Breny. Ktore mimochodom tiez ISTAR nema pokial viem.Skrýt celý příspěvek

 • m164
  12:01 09.07.2015

  oranžová opice: Sklamem Vás, ale bude s 2A42 Slovenskej výroby, PKT a kombinácia dvoch Konkurs/Faggot. Jedine, ak by si to na poslednú chvíľu rozmysleli, no nezostáva im veľa ...Zobrazit celý příspěvek

  oranžová opice:

  Sklamem Vás, ale bude s 2A42 Slovenskej výroby, PKT a kombinácia dvoch Konkurs/Faggot. Jedine, ak by si to na poslednú chvíľu rozmysleli, no nezostáva im veľa času.

  Testovaná veža zahŕňa: "targeting system fitted with a visible and thermal spectrum camera, laser range-finder, stabilizer and target tracking system." Úroveň ochrany je level 1.

  EVPU ale neustále prízvukuje jej modularitu, jednoduchosť výmeny jednotlivých častí a zvýšení úrovne ochrany.

  - Inak jedna zaujímavosť: Poliaci plánujú vlastné bezosádkové veže s Bushmasterom a Spike LR. Ak to naši dotiahnu do konca a zapojí sa obstojný lobbing z našej strany, možno ich nakúpi i Poľsko.Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  11:47 09.07.2015

  Ale jo, je to dobrá volba, vozidlo je kvalitní a zbytek se dá časem doladit.Oni ty vozidla potřebují akutně, bo nic nemají, časem se dá turra vytunit a pak to můžou prodávat jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale jo, je to dobrá volba, vozidlo je kvalitní a zbytek se dá časem doladit.Oni ty vozidla potřebují akutně, bo nic nemají, časem se dá turra vytunit a pak to můžou prodávat jako poměrně cenově rozumnou platformu.Ale uvidíme jak si turra povede.Skrýt celý příspěvek

 • oranžová opice
  11:38 09.07.2015

  No nevím... rosomák (scipio) se zdá jako dobrá volba. Za tuhle cenu klidně i bez výběrka. Zatím třicet kusů? Fajn, nejsou peníze. Co mě ale zaráží je Turra 30 pro prapor ISTAR. ...Zobrazit celý příspěvek

  No nevím... rosomák (scipio) se zdá jako dobrá volba. Za tuhle cenu klidně i bez výběrka. Zatím třicet kusů? Fajn, nejsou peníze. Co mě ale zaráží je Turra 30 pro prapor ISTAR. Velitel bude sedět na střeše s dalekohledem? Nebo se investuje do dalšího senzorového vybavení a cena bude tedy úplně jinde? Pevně věřím, že se jedná o verzi s Bushmasterem. Kupovat v téhle době věž s 2A42 mimo ráži NATO by bylo na delší pobyt v blázinci...Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:38 09.07.2015

  "Slovensko dostane na nákup vozidel výhodný finanční úvěr od polské vlády. Naší severní sousedé se výhodnými půjčkami snaží podpořit prodej polských zbraní v zahraničí a posílit ...Zobrazit celý příspěvek

  "Slovensko dostane na nákup vozidel výhodný finanční úvěr od polské vlády. Naší severní sousedé se výhodnými půjčkami snaží podpořit prodej polských zbraní v zahraničí a posílit schopnosti svých nejbližších sousedů."

  Výborný a chytrý krok.
  Jestlipak naše vláda taky podpořila Excalibur nabídkou výhodného úvěru jejich zákazníkům?Skrýt celý příspěvek

 • m164
  11:30 09.07.2015

  Rase: máme už len zopár posledných kusov OT64, ktoré navyše dožívajú. Obnovovať výrobu OT64, hoci modernizovaného, by nedávalo veľký zmysel, keď môžeme pomerne lacno kúpiť moderné ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: máme už len zopár posledných kusov OT64, ktoré navyše dožívajú. Obnovovať výrobu OT64, hoci modernizovaného, by nedávalo veľký zmysel, keď môžeme pomerne lacno kúpiť moderné KTO Rosomak.

  Navyše už máme skúsenosti s pokusmi o hĺbkovú modernizáciu archaických strojov. Výsledný produkt nebol ani lacný a hlavne ani kvalitný.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:21 09.07.2015

  Pokud chtěla Slovenská strana ušetřit a navázat vztahy s Polskem, tak by jí možná stačilo nechat modernizovat své staré OT-64 do podoby KTO Rys: ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud chtěla Slovenská strana ušetřit a navázat vztahy s Polskem, tak by jí možná stačilo nechat modernizovat své staré OT-64 do podoby KTO Rys:
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Možná by je šlo i osadit TurrouSkrýt celý příspěvek

 • stirling
  11:19 09.07.2015

  hurvo: to jsou maličkosti, důležitá je jen balistická ochrana, nějaký přístroj mu tam pak můžou domontovat a teď třeba dostane zatím tablet.:o)

  hurvo: to jsou maličkosti, důležitá je jen balistická ochrana, nějaký přístroj mu tam pak můžou domontovat a teď třeba dostane zatím tablet.:o)

 • Falco
  10:58 09.07.2015

  Takto ked je to medzivladna dohoda aspon to bude cisté a nebude z toho mega kauza ako ked u vas v ČR jednali o nakupe Pandurov :)

  Takto ked je to medzivladna dohoda aspon to bude cisté a nebude z toho mega kauza ako ked u vas v ČR jednali o nakupe Pandurov :)

 • hurvo
  10:04 09.07.2015

  Pozeral som sa na fotky scipia a velitel tam nielenze nema vlastny zameriavac ale dokonca tam nema vobec ziadny priatroj len sedacku tak ako vysadok.

  Pozeral som sa na fotky scipia a velitel tam nielenze nema vlastny zameriavac ale dokonca tam nema vobec ziadny priatroj len sedacku tak ako vysadok.

 • Jenda
  09:51 09.07.2015

  Dohoda na úrovni vlád dává menší prostor ke korupci než oblíbený nákup přes prostředníka v rámci "otevřeného výběrového řízení".

  Dohoda na úrovni vlád dává menší prostor ke korupci než oblíbený nákup přes prostředníka v rámci "otevřeného výběrového řízení".

 • butters
  09:45 09.07.2015

  Mala oprava clanku, Tatrapan 8x8 je nosic kontajnerov, ktory sice ma pancierovanu kabinu, ale oznacit ho ako KOT je asi trochu mimo. Obrnene transportery, ak to tak mozem nazvat, ...Zobrazit celý příspěvek

  Mala oprava clanku, Tatrapan 8x8 je nosic kontajnerov, ktory sice ma pancierovanu kabinu, ale oznacit ho ako KOT je asi trochu mimo. Obrnene transportery, ak to tak mozem nazvat, su Tatrapan 6x6 a tych je urcite viac ako 20.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  09:41 09.07.2015

  Cim teda bude ta vez vyzbrojena?

  Cim teda bude ta vez vyzbrojena?

 • Jura99
  09:38 09.07.2015

  Ta cena cca 25mil. Kč/ks je bez věže či s věží, která by se předpokládám montovala na Slovensku?

  Ta cena cca 25mil. Kč/ks je bez věže či s věží, která by se předpokládám montovala na Slovensku?

 • lorgarius
  09:14 09.07.2015

  Na jednej strane armada potrebuje vynovit, ale nie som si isty ci Glvacove nakupy bez vyberovych konani su to prave orechove. O tom ze niekto dostane svoj fifteen z kolaca ...Zobrazit celý příspěvek

  Na jednej strane armada potrebuje vynovit, ale nie som si isty ci Glvacove nakupy bez vyberovych konani su to prave orechove. O tom ze niekto dostane svoj fifteen z kolaca nepochybujem.Skrýt celý příspěvek

 • Jenda
  09:12 09.07.2015

  Myslím, že to není špatná cesta koupit rychle základ, na kterém bude možné v budoucnu stavět...pokud na to bude. Teď dostanou to co potřebují nejvíc - kolové OT, které se cestou ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že to není špatná cesta koupit rychle základ, na kterém bude možné v budoucnu stavět...pokud na to bude. Teď dostanou to co potřebují nejvíc - kolové OT, které se cestou někde nerozsype a to za rozumnou cenu.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  07:58 09.07.2015

  Dalsi ze "skvelych nakupu" nasi nekompetentni vlady, ale nemam strach ze by se nejake vsimne nenaslo, takze vlastne win-win jak pro polaky, tak pro SMER. Smutne ze ne uz pro ...Zobrazit celý příspěvek

  Dalsi ze "skvelych nakupu" nasi nekompetentni vlady, ale nemam strach ze by se nejake vsimne nenaslo, takze vlastne win-win jak pro polaky, tak pro SMER. Smutne ze ne uz pro slovenskou armadu nebo slovaky.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 8 z 8