Operace Socotra

Foto: Výsadek španělských speciálních sil na loď So-San. / Armada Española
Výsadek španělských speciálních sil na loď So-San. / Armada Española

K opravdu mezinárodním námořním operacím patří operace Socotra, kterou v roce 2002 provedla španělská speciální námořní jednotka Unidad de Operaciones Especiales. Zásah jako takový byl prvotřídní, ale události před zásahem a po zásahu byly poněkud chaotické.

Severní Korea posílá Scudy

Americká tajná služba NSA pomocí satelitů zjistila, že v Severní Koreji byly na nákladní loď So-San naloženy rakety typu Scud. Jednalo se celkem o 15 raket.

Severní Korea je dlouhá léta známým prodejcem raketové techniky tohoto typu. Problém však byl v tom, že americká tajná služba CIA nebyla schopna zjistit, komu je zmíněný náklad určen.

Na sledování lodi, která měla jako svůj náklad deklarovaný cement, byl nasazen námořní hlídkový letoun U.S. Navy P-3C Orion. Letoun loď sledoval během její cesty.

Loď plula bez vyvěšené vlajky. Už to vyvolávalo řadu otazníků.

Američané nakonec zjistili cíl cesty - Perský záliv. V USA i mezi Spojenci panovala obava, že nebezpečný náklad míří do Iráku nebo do jiného nestabilního a nepřátelského státu. USA se proto rozhodly konat.

 
Unidad de Operaciones Especiales v akci. / Armada Española

5. prosince 2002 bylo požádáno velení námořního uskupení Task Force 150, které v rámci mise mělo podporovat protiteroristické operace v rámci mise Enduring Freedom v oblasti Afrického rohu, o součinnost. Americké tajné služby stále poskytovaly informace o lodi.

Panovaly obavy, že je náklad určen pro teroristickou skupinu Al-Kajda a že její zástupci budou na palubě lodi. Proto kontrolu na lodi musela provést speciální jednotka.  Počítalo se s tuhým odporem posádky.

Když se loď So-San dostala do oblasti Adenského zálivu, relativně nedaleko ostrova Socotra, který je v rukou Jemenu, bylo rozhodnuto o provedení akce. 8. prosince námořní letouny zajistily fotografický průzkum, aby se speciálové mohli připravit. O den později operace odstartovala.


Španělé obsadili loď z moře i ze vzduchu. / Armada Española

Hlavní lodí vedoucí celou operaci byla španělská fregata F-85 Navarra. Fregata se pokoušela s lodí So-San spojit radiově. To se však nepovedlo. Následně se španělská loď pokusila zastavit So-San varovnými výstřely. Ani na ty však nákladní loď nereagovala a pokračovala v plavbě.

Bylo nutno provést bojový výsadek speciální jednotky. Z paluby fregaty Navarra odstřelovači a posádky lafetovaných zbraní ustřelili lana nákladních jeřábech So-Sanu, protože jinak by výsadek z vrtulníku nebylo možno bezpečně provést.

Následně nad palubu So-Sanu přilétl vrtulník Sea King španělského námořnictva a z jeho útrob slanili metodou "fastrope" příslušníci 3. čety jednotky Unidad de Operaciones Especiales. Ti začali okamžitě zajišťovat loď.

Z fregaty je kryli odstřelovači z 2. praporu námořní pěchoty. Mariňákům se brzy podařilo získat loď pod kontrolu. Naštěstí nikdo nekladl odpor. V nákladovém prostoru pak vojáci našli velice zajímavý náklad.


Odstřelovači z 2. praporu námořní pěchoty. / Armada Española

Podle dokumentace loď So-San směřovala do Jemenu s nákladem cementu. Při intenzivní kontrole pak bylo zjištěno, že pod pytli s cementem se nachází zmíněných 15 raket typu Scud s taktickými hlavicemi a raketové palivo na bázi dusíku.

Politická dohra

Task Force 150 vzala loď pod svou kontrolu. Dosud byla akce velice úspěšná. Vše proběhlo, jak bylo naplánováno. Jenže se ozval prezident Jemenu Ali Abdullah Saleh s tím, že si stěžuje na postup Spojených států a jejich spojenců, kteří zadrželi loď, která mu vezla již zaplacené zboží s tím, že si rakety objednal v minulosti.

Prezident přiznal, že s Američany v minulosti uzavřel dohodu, že tyto rakety nebude ze Severní Koreje objednávat, ale v tomto případě se jednalo o objednávku, která byla uskutečněna před zmíněnou dohodou a nebylo možno z ní odstoupit.

Prezident dále uvedl, že Jemen zaplatil za dodávku již 41 mil. USD a rakety požaduje. Američané byli zaražení, protože se zdiskreditovali u svých potencionálních spojenců a také do tohoto problému zatáhli Španělsko, které akci provedlo.


Rakety Scud byly ukryty pod pytly s cementy. / Armada Española

Podle tajných služeb Saleh mohl prodat zmíněné rakety se ziskem nějaké jiné nestabilní zemi. Tento názor ale nebyl ničím podpořen.

Vznikla současně i obava, že takto by mohly být postiženy vztahy s jiným spřáteleným státem v této oblasti a není vhodné, aby se akce dělala na slepo. Na druhou stranu riziko transféru raket do nepovolaných rukou bylo značně vysoké.

Zákrok španělských sil však byl regulérní, jelikož loď plula v mezinárodních vodách bez jakéhokoliv označení a po kontrole na lodi se našly zbraně, k nimž posádka lodi neměla žádné doklady.

Jen pro doplnění je třeba uvést, že jednotka UOE již neexistuje a byla v roce 2009 transformována do jednotky Fuerza de Guerra Naval Especial.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Hizballáh dostal z Íránu balistické rakety Fateh 110

Íránské a libanonské zdroje informovaly o dodávce íránských balistických raket Fateh 110 ...

CPGS: Konvenční okamžitý globální úder

Ozbrojené síly Spojených států pokračují ve vývoji zbraňového systému pro koncepci Konvenčního ...

Záchrana v Entebbe: Operace Yonathan

Speciální operace izraelských ozbrojených sil na záchranu cestujících, kteří byli drženi na ...

Operace Nifty Package aneb jak přivázat Noriegu k boudě

Operace Just Cause, která měla za cíl osvobození amerických studentů a občanů zadržovaných v Panamě ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Ultramarinus
    10:25 20.12.2014

    Jinak tecgnicky neni scud o tolik vyrazne slozitejsi, nez V2, kterou nemci vyrabeli pred vic jak 70 lety. Verim, ze by je dokazala vyrobit i Cr. Iran (blizsi cesta po sousi nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak tecgnicky neni scud o tolik vyrazne slozitejsi, nez V2, kterou nemci vyrabeli pred vic jak 70 lety. Verim, ze by je dokazala vyrobit i Cr. Iran (blizsi cesta po sousi nebo letadlem) uz dokaze vyrabet pokrocilejsi strely nez scud za slusnou cenu. A obchodu by se taky nebranil, proste proto, ze donedavna na nem sankce lezeky taky.Skrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    10:16 20.12.2014

    Tvrdit, ze scudy mohou byt jedine ruske neni zrovna pravda. Podobne jako u systemu AK, Sovetsky svaz, ktery se skladal a rozpadl na spoustu statu co vsechny dovedou AK vyrobit - ...Zobrazit celý příspěvek

    Tvrdit, ze scudy mohou byt jedine ruske neni zrovna pravda. Podobne jako u systemu AK, Sovetsky svaz, ktery se skladal a rozpadl na spoustu statu co vsechny dovedou AK vyrobit - nejen rusko - mel nehezky zvyk rozdavat know how na zbrojni technologie vetsine skupin, ktere tou dobou povazoval za spojence. Treba Severni Koreji, ktera rakety vyrobila a za prijemne vysokou hromadu dolaru (ktera mimochodem brutalne podkopava naznaky sankcnich snah UN) prodala. Ty konkretni rakety jely v tu chvili do Jemenu, ale mohly byt klidne preprodany dal generaly nebo kralovskou rodinou pro zisk, protoze Jemen si pro svou obranu muze dovolit lepsi (vyspelejsi a drazsi) techniku. Obzvlast ted, kdyz si ho namlouva USA.Skrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    10:12 18.12.2014

    Scudy mohly být pouze ruské, ať už je předprodával kdokoliv. Ten je mohl leda tak zmodernizovat. Jemen by sice mohl požadovat 41 mega zpátky, ale ne po Španělsku či USA ale po ...Zobrazit celý příspěvek

    Scudy mohly být pouze ruské, ať už je předprodával kdokoliv. Ten je mohl leda tak zmodernizovat. Jemen by sice mohl požadovat 41 mega zpátky, ale ne po Španělsku či USA ale po Severní Koreji, ta nedodala objednané zboží. Fakt, že rakety zabavili vojáci NATO je ok. Loď bez vlajky, nereagující na výzvy, podle papírů vezoucí cement a ejhle pod ním jsou rakety, tak tam není co řešit. To by taky mohli narokobaroni po obdobných zásazích na moři žádat peníze za zabavený kokain.Skrýt celý příspěvek

  • otecko
    13:35 17.12.2014

    Také se těším na závěr, jak to dopadlo a co to byly za Scudy??

    Také se těším na závěr, jak to dopadlo a co to byly za Scudy??

  • liberal shark
    12:37 17.12.2014

    Skoro bych čekal, že Jemen alespoň dostane těch 41 M USD zpátky ...

    Skoro bych čekal, že Jemen alespoň dostane těch 41 M USD zpátky ...

  • Pitrys
    10:15 17.12.2014

    Zajímavý článek. Pouze jsem z něj nepochopil, zda se Jemen k těm raketám nakonec dostal, nebo ne?

    Zajímavý článek. Pouze jsem z něj nepochopil, zda se Jemen k těm raketám nakonec dostal, nebo ne?

Načítám diskuzi...