Petr Pojman: Rusko je fašistický stát

Petr Pojman: Rusko je fašistický stát
Exhumace těl z masového hrobu v Izjumu / archív Petra Pojmana (Zvětšit)

„Brutalita ruských vojáků na Ukrajině mne nepřekvapila, brutální represe jsou součástí každé ruské okupace. Co mne ale velmi překvapilo, bylo, že ruští vojáci zakopávají těla obětí, bydlí a provádí osobní hygienu na jednom místě. Já například disponuji fotografiemi jejich umývárny, konzerv s masem u táboráku, a toto vše je asi pět metrů od hromadného pohřebiště. Tohle je něco, co bych opravdu nečekal,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Armádní noviny kriminolog, politický analytik a pozorovatel z organizace Team4Ukraine, Petr Pojman.

Pane Pojmane, jak jste se dostal ke kriminologii, potažmo k výzkumům bezpečnostních témat?
Původně jsem studoval politologii. Během svého doktorského studia jsem projel velkou část Ruska a tehdy jsem zjistil, že v rámci postsovětského prostoru moc politiky nezůstalo, ale že tam funguje spíše organizovaný zločin. Měl jsem stáž v centru Deviantologie u kriminologa profesora Jakova Gilinského a zaměřoval jsem se na politiku. Profesor Gilinský mi tehdy vysvětloval, že západní politici se stále domnívají, že se dá s Putinem dohodnout, a že je pro ně těžké pochopit, že s Putinem se dohodnout nelze. Už tehdy v roce 2009 mi popisoval Rusko jako stát, kde je budován fašistický režim. Tehdy jsem tomu ale úplně nerozuměl. A proto jeden kolega profesora Gilinského, když viděl, že jsem stále asi úplně nepochopil situaci, která v Rusku panuje, tak kontaktoval svého známého – řekněme „operativce“ z bezpečnostní komunity, a ten mne provedl Petrohradem a ukázal mi syrový stav podsvětí. Ukázal mi, jak to tam v realitě opravdu vypadá, jaké je tam propojení státu se zločinem. Ukázal mi například domy a byty, kde byl bordel, kde byly dívky ze Sibiře s tím, že to kontrolovalo místní oddělení FSB. Tedy složky, které by proti takovému stavu měly bojovat – policie, FSB, jsou součástí problému, a není tam žádná jiná bezpečnostní složka, která by toto řešila. Byl to pro mě šok. A až později jsem pochopil, co tehdy profesor Gilinský tvrdil – že skupiny marginálů a různých fašistických skupin a radikálů, jsou rezervou vrchního velení pro boj s „oranžovými“ revolucemi. Což nyní pozorujeme na Ukrajině – působí tam z Ruska vyslané osoby, které neuznávají žádná pravidla civilizovaného světa. To dává odpověď na to, proč si tak dlouho ruský stát tyto skupiny kultivoval.


Petr Pojman a ukrajinští policisté v Izjumu; větší foto / archív Petra Pojmana

Toto zní opravdu děsivě. To se v těch bezpečnostních složkách nenašel nikdo, kdo by na to poukázal a projevil s takovým přístupem nesouhlas?Nepopírám, že v některých ruských městech mohou být ideální výjimky, ale já o nich nevím. Spíše mi každá další města mé podezření potvrzovala. Například mi byl také ukázán dům, kde v přízemí bylo sídlo policejní stanice, a v podkroví toho domu byla varna drog. Prostě není možné, aby ti policisté nevěděli, co se v tom domě děje, a jediné vysvětlení je, že i na takové malé úrovni dochází k masivní korupci, kdy se o takový výdělek policisté dělí s těmi, co jsou navrchu nad nimi. V Moskvě jsem třeba hovořil s členy organizace, která vysvobozovala lidi z otroctví, kdy se nejednalo o prostituci, ale nucené žebrání. Popisovali mi situaci, kdy žena byla nucena žebrat s batoletem, které bylo kvůli tomu speciálně na drogách. Ti lidé museli všechen výdělek odevzdávat. Ta zločinecká skupina se k dětem chovala, jako k nějakým panenkám. Někdy těm matkám tyto děti umíraly v náručí. Ten popis těchto situací byl prostě velmi katastrofální. Problém nucené žebroty tam byl opravdu velký. A zajímavé bylo, že když tyto lidi někdo osvobozoval, tak to byli různí veteráni, kteří byli zvyklí se pohybovat v nebezpečném prostředí, ale samy ruské bezpečnostní složky aktivně tyto problémy neřešily, neboť samy byly součástí tohoto problému. V Rusku to nefunguje ve stylu, jaký známe například u české policie – že sama aktivně operativně vyhledává a zakročuje. Sice se tam někdy stalo, že jednotlivec z nějaké té bezpečnostní složky aktivně vystoupil proti tomuto zapojení jeho organizace do nelegální činnosti, ale takový člověk byl následně většinou převelen a odeslán na jiné působiště, v horším případě zlikvidován. Ale to se nyní již skoro nestává, že by takto někdo vystoupil, ten státní systém tam totiž velmi rychle degeneruje. Teď je situace ještě mnohem horší.

Působil jste tři roky v rotě aktivní zálohy Armády České republiky jako velitel družstva – nikdy Vás nelákalo vstoupit do profesionální armády?
Absolvoval jsem základní vojenskou službu u dělostřelců – to bylo po 11. září 2001, tehdy byla vojenská služba ještě povinná. Po kariéře profesionálního vojáka jsem nikdy netoužil, ale o mnoho let později v roce 2014 jsem nastoupil do aktivní zálohy taktéž k dělostřelectvu. Toto se mi nyní hodí, protože jsem se v aktivní záloze seznámil s dobrými kolegy, kteří mi nyní velmi pomáhají, například Jan Heřmánek a tým kluků kolem něj. Bez nich bych nyní nemohl ukrajinské armádě adekvátně pomáhat, oni totiž na rozdíl ode mne velmi rozumí problematice vojenského vybavení apod. Po ukončení závazku v aktivní záloze jsem dostal nabídku z OBSE dělat pozorovatele, a jelikož jsem tělem i duší člověk, kterého zajímá a baví se pohybovat přímo v zájmovém prostředí, tak jsem z aktivní zálohy odešel a již jsem se tam nevrátil. Pozorovatelské téma je mi totiž bližší a lépe jej zvládám než vojenskou problematiku, i když s vojenskou problematikou jsem se na pozorovatelných i monitorovacích misích často setkával.


Petr Pojman; větší foto / archív Petra Pojmana

Jak vznikl nápad založit organizaci Team4Ukraine a čím se tato organizace zabývá?
Tato organizace neformálně existuje již od roku 2014, oficiálně zaregistrovaná byla v roce 2017.  Koncem roku 2013 jsem vyjel na výzkumnou cestu, která vedla přes celou Ukrajinu – od Užhorodu až po Charkov. Tehdy mi dal profesor Gilinský kontakty na svoje kolegy kriminology, kdy jsem většinu z nich v průběhu této cesty potkal, hodně jsem jich potkal v Charkově, a s některými jsem se spřátelil. Tehdy v Charkově hrozilo vytvoření takzvané Charkovské národní republiky, ve městě bylo napětí, byly tam různé proruské skupiny, které ovládaly některé části města, a proti nim stály silné proukrajinské skupiny, které nakonec vyhrály. V tu dobu se na Ukrajině dalo pracovat ještě v normálním režimu. Já v té době působil na pražském Institutu bezpečnostních studií a s kolegy jsme vytipovali některá bezpečnostní témata, kdy jsme se v rámci transformační spolupráce věnovali profesionalizaci policie a kyberbezpečnosti. Jako dobrovolník se mnou jezdil školit Tomáš Flidr, který patří k největším kyberodborníkům v České republice, je i spoluautorem kybernetického zákona. A o ta naše školení začal být postupně velký zájem, některé přednášky trvaly třeba i šest hodin. A v tu dobu jsme rozhodli o vzniku organizace Team4Ukraine. Náš tým je tým dobrovolníků, nejedná se o výdělečnou činnost, všichni kolegové tuto činnost vykonávají ke svému primárnímu zaměstnání. Všichni jsme nyní hodně přetížení, ale děláme to s dobrovolnickým nadšením.

Jak jste reagoval, když jste se dozvěděl, že došlo k invazi, že Rusko napadlo Ukrajinu?
Dne 24. února mi zavolal Tomáš Flidr a řekl mi: „Petře, musíme něco dělat!“. Následně jsme se spojili s kluky, které jsem znal z aktivní zálohy, a začali jsme na Ukrajinu dodávat všechny nezakázané vojenské součástky. Tehdy Ukrajincům hodně vojenského vybavení chybělo. Dokonce jsme i nechali jednomu kolegovi z Ukrajiny speciálně na jeho postavu ušít vojenskou uniformu na zakázku, protože má velmi vysokou a hubenou postavu a v konfekční velikosti na něj nic nemají. Snažili jsme se a snažíme se na Ukrajinu dodávat vše, co Ukrajinci v aktuální době potřebují.


Petr Pojman; větší foto / archív Petra Pojmana

Nedávno jste se z Ukrajiny vrátil a zase se tam brzy chystáte odjet – jak to nyní na Ukrajině vypadá?
V půlce září ukrajinská armáda provedla úspěšnou protiofenzívu v Charkovské oblasti, byl to nečekaný krok ze strany ukrajinského generálního štábu, protože všichni se dívali na Cherson, a drtivá většina pozorovatelů očekávala, že postup bude právě v oblasti Chersonu. Pomalu se začínají objevovat informace, že město Balaklija a Izjum jsou v ukrajinských rukou, což se následně začalo potvrzovat. A do toho pozorujeme situaci v Charkově, kam dopadají každý den rakety S-300, někdy granáty z děla 2S7 Pion, někdy raketomety, přičemž je to tam už taková rutina. Každý den to tam někde vybouchne. Rusové také intenzivně začali s útoky na ukrajinské elektrárny, ale obyvatele to tam nepřivádí k depresi, ale spíše ke zlosti. Připravují se na to, že tato zima bude krutá, že tato zima pro ně bude těžká. Nakupují různé vybavení, které jim umožní přežít. Elektřina ovládá všechno ostatní, takže když vypadne elektřina, tak neteče například ani voda.  A v této souvislosti chci zmínit, že jsou tam další „hrdinové“ srovnatelní s ukrajinskými vojáky, a to jsou pracovníci komunální služby, která se stará o město. To jsou ti, kteří obnovují dodávky elektrického proudu, nebo opravují rozbitá okna, což zachránilo spoustu lidí před umrznutím. Dále mezi ně patří metaři, popeláři. Například když dopadne raketa a v místě to ještě doutná, tak oni už přijíždějí, a hned poté, co místo ohledají hasiči nebo policie, tak začínají kráter po raketě zahrnovat. Pracují s takovým velkým, až fanatickým nadšením, že někteří fotografové to ani nestíhají zavčas zdokumentovat. Tohle jsou neznámí hrdinové.

V jednom svém dřívějším rozhovoru (v roce 2018) jste už tehdy uvedl, že Ukrajina ve skutečnosti pomáhá nám – že pomocí Ukrajině pomáháme sami sobě a že je vždy lepší bojovat s nimi tam než bez nich tady, pokud Ukrajina padne, tak je celá Evropa v ohrožení – jak toto své vyjádření vnímáte nyní?
Toto mé tvrzení se potvrdilo. Rusové bojují tak, že okupují území, nicméně těmi co bojují a okupují, tak to jsou většinou příslušníci porobených národů, kteří mají nuznou existenci. Tito lidé umírají, tito lidé nemají nic ze zdrojů, které ruská vláda těží na jejich původních územích, a ke všemu jsou zneužíváni k cílům imperiálního putinova Ruska. Pokud by se Rusku podařilo okupovat Ukrajinu, tak by mohlo stejným způsobem donutit Ukrajince k boji proti Západu. Toto se odehrávalo ve druhé světové válce, kdy za Sovětský svaz proti Hitlerovi bojovali převážně Ukrajinci a Bělorusové. Ale naštěstí to v současné době nehrozí, naopak ukrajinská armáda se proti výpadům ruské armády úspěšně brání.


Zničená ruská technika; větší foto / archív Petra Pojmana

V tom samém rozhovoru jste také tvrdil, že Putin není vojevůdce, ale je čekista – že ve válce používá podvod, korupci, čestný boj je něco, co je mu vzdálené. Nicméně že pokud by chtěl Ukrajinu obsadit, měl k tomu velkou příležitost v roce 2014. Ale neudělal to, naopak udělal krok zpět. Proč by tedy chtěl Ukrajinu obsadit nyní – tedy myšleno v roce 2018 – když je ukrajinská armáda silná, dobře vycvičená a morálně na výši. V roce 2018 Putin sice Ukrajinu neobsadil, ale pokouší se o to letos – v roce 2022. Máte pro to ze svého nynějšího pohledu vysvětlení?
Přiznávám, že tenkrát jsem to neodhadl příliš správně. Tehdy jsem použil logiku, ale to jsem neudělal dobře, protože u Putina žádná logika není. Domníval jsem se, že Putin má lepší informace na to, aby věděl, že Ukrajina se bude bránit, že když na ni zaútočí, že to bude těžký boj, který rozhodně nebude trvat pět dní. V každé vesnici jsou lidé, kteří se připravovali na obranu své země. Ovšem stále se domnívám, že v roce 2014 byla příležitost pro Putina obsadit Ukrajinu velká. On ale zřejmě ze strachu, že přijde o své finance, které má uložené různě po Evropě, zařadil zpátečku a vybudoval tehdy pouze takzvanou Doněckou a Luhanskou republiku. Což ovšem bojovníci za ruský svět odmítali, Putina za to kritizovali, a dostali se tak do určité míry do opozice. Nicméně psychologický profil Putina se stále vyvíjí. Putin není psychopat, ale sociopat – vykazuje zřejmé sociopatické rysy a trpí řadou různých komplexů. Je to člověk, který se narodil do určitého prostředí, jeho dětství nebylo příliš šťastné, o to se málo ví. Zažíval pocity ponížení, pocity, že není respektován. V roce 2014 ale nebyla degradace jeho psychologického profilu ještě tak velká, jako je v současné době. V roce 2014 evidentně nebyl na rozhodnutí napadnout celou Ukrajinu připraven. Nyní mu už zřejmě ani na těch financích nezáleží. Je to profil sociopata, který se aktuálně dostal do situace, že vsadil všechno na jednu kartu, a to i přesto, že část ruské elity s takovýmto jeho rozhodnutím není spokojena. Jedná se totiž podle všeho o nejhorší rozhodnutí v dějinách Ruska a za určitých okolností to může znamenat rozpad celé země. Víte, ta sebedůvěra, která je tak charakteristická pro všechny fašistické vůdce, je tak velká, a Putin mohl opravdu věřit tomu, co mu nalhaly jeho bezpečnostní složky. Cherson byla jediná oblast, kde sazka na kolaboranty vyšla. Ti prozradili důležitá vojenská tajemství a později získali místa v okupační správě. Ale i zde je obyvatelstvo naladěno jednoznačně proti okupaci. Všude jinde plán Putina na kolaborující Ukrajince, kteří sami s ruskou pomocí sesadí své demokraticky zvolené politiky, selhal.


Česká kolona na Ukrajině; větší foto / archív Petra Pojmana

Mělo toto vliv na morálku ruských vojáků na Ukrajině? 
Bezpochyby. Ruští vojáci si uvědomili, že plán selhal, že byli podvedeni a následně začali páchat to brutální zlo. Nicméně tohle je celkově styl ruské armády, která vždy bojuje velmi brutálně. Používá velké množství vojáků, počítá s velkými ztrátami. Nicméně jedná se i o konkrétní iniciativu samotných ruských vojáků, kteří mají poškozený psychologický profil, neboť byli v armádě dříve ponižováni, ale nyní na Ukrajině mají „k dispozici“ civilní obyvatelstvo, nad kterým mohou uplatnit svoji absolutní moc. Proto dochází k jejich brutálnímu chování – k mučení, znásilňování. Je to jako když autor Richard Lourie v úvodu knihy o sériovém vrahovi Čikatilovi citoval Williama Shakespeara ze hry o Richardovi III. – „Jelikož nemohu dělat milovníka…, rozhodl jsem se dělat ničemnosti.“ A toto podle mne velmi charakterizuje chování ruských vojáků na Ukrajině – jelikož zjistili, že je tam nikdo nevítá, nikdo je tam nemá rád, tak se tam rozhodli páchat to obrovské zlo – mučí a vraždí lidi, střílí po civilních objektech. Byl jsem osobně u exhumací těl v Izjumu, kde těla obětí nesla stopy po mučení, osobně jsem v Charkově viděl rozbité školy a školky, různé kulturní domy. Dá se konstatovat, že tohle vše je i msta ze strany Rusů za úspěch Ukrajiny.

Přemýšlím, zda o invazi na Ukrajinu, ke které došlo dne 24.02.2022, nerozhodl Putin případně již dne 22.02.2022 – zda v jeho rozhodnutí třeba nemohla být i nějaká symbolika, že v toto datum rozhodne, že se zapíše do novodobých dějin, což se bohužel bezpochyby zapíše. Nebo to byla jen shoda náhod?
Tvrdí se, že Putin dá hodně na symboliku. V různých zájmových kruzích se neoficiálně třeba hovoří o tom – nicméně na to neexistují důkazy, že Putin využívá služeb různých šamanů – třeba přes ministra obrany Šojgua, který je původem z Tuvy, a má k této oblasti blízko. Ale je i možné, že Putin opravdu invazi plánoval dříve a nakonec se rozhodl jí odsunout. Tenkrát se o invazi hodně mediálně hovořilo a je proto možné, že to mohlo mít vliv na její oddálení. Ale ať to bylo plánováno tak či tak, tak to dle mého názoru všechno bylo pozdě, ta invaze by mohla mít úspěch pouze v tom roce 2014, kdy ukrajinská armáda byla ve velmi špatném stavu. Prostě Putin vsadil všechno na jednu kartu. Domníval se, že služba FSB, která má na starost právě sběr informací v tom postsovětském prostoru, mu dokládá pravdu. Ta mu tvrdila, že ukrajinští kolaboranti jsou připraveni přejít na jeho stranu. Jedním z hlavních kolaborantů byl oligarcha a politik Viktor Medvedčuk, který ale většinu peněz, které získal z Kremlu na převrat, propil nebo použil pro svoji osobní potřebu. Stejně tak byly v průběhu let rozkradeny i finance určené pro vybavení ruské armády.


Petr Pojman před ukořistěným ruským tankem; větší foto / archív Petra Pojmana

Podcenil podle Vás Putin současnou sílu a jednotnost Západu? Zřejmě se asi spoléhal na „určitou západní nečinnost“, která se projevila v roce 2014 po anexi Krymu?
Ano, určitě. Ono je to ale do jisté míry pochopitelné. Západní země zastupují lidé, kteří žijí úplně v jiném ideologicko-sociálním prostředí, nemohou pochopit logiku Putina a snaží se za každou cenu konfliktu vyhnout. Bohužel toto vede někdy tak daleko, že je agresorovi ustupováno. Řeknu příměr – když agresor obsadí Váš dům, tak přeci není vhodné mu nabídnout k domu i dceru, aby se konflikt mezi Vámi nevyhrocoval. Zde si prostě Ukrajinci řekli už dost, tady je čára, tady je stop, a budeme bojovat. Čímž si získali respekt u západních politiků, což jim zajistilo dodávky zbraní k jejich další obraně. A teď už nejde pouze o Ukrajinu. Teď už jde o celkový postsovětský prostor, protože porážka Ruska bude podle mě znamenat zásadní geopolitické změny v celém tomto prostoru.

Domníváte se, že je reálné provedení jaderného útoku, kterým Putin dlouhodobě v různých náznacích vyhrožuje?
Omlouvám se, ale tomuto tématu nerozumím, a proto k němu nemohu poskytnout odborný komentář. Ale osobně se domnívám, že by případný Putinův rozkaz k jadernému útoku byl stornován. A nemám pocit, že by jaderné zbraně byly tou největší hrozbou. Jaderné zbraně mají dost velkou nevýhodu v tom, že se dají dobře mapovat, neboť zanechávají radiační stopu. Nedají se proto skrytě přesouvat, a pokud by jejich přesun začal, tak by to Západ věděl a mohl by s předstihem zasáhnout. Bohužel si ale dovedu představit, že by Rusové mohli vyhodit do vzduchu například Kachovskou přehradu. Nicméně pokud by to opravdu udělali, byl by to další krok, který by byl zatáčkou v té jejich jednosměrce, protože pokud jsem to správně pochopil, tak by pak nebyla ani voda na Krym. Nicméně za určitých okolností, když už by neměli co ztratit, by tohoto Rusové mohli být schopni. Ale Rusové často mají tendenci se tvářit, že jsou silnější a schopnější, než ve skutečnosti jsou. A ukrajinská armáda nyní odhalila, že to s ruskou silou není takové, jak Rusové prezentují. Rusové vždycky více strašili, než jaká pak byla realita. Ale stále je potřeba mít na paměti, že ruská armáda to je několik stovek tisíc osob ve zbrani.


Ruští vojáci na pohřebišti přebývali, jedli a prováděli osobní hygiénu; větší fotovětší foto / archív Petra Pojmana

Účastnil jste se odkrývání hromadných hrobů v Izjumu, kdy tyto válečné zločiny ruské armády jako zahraniční pozorovatel monitorujete a částečně i dokumentujete. Brutalita ruských vojáků Vás zřejmě nepřekvapila, ale pozoroval jste tam něco, co jste neočekával?
Ano, brutalita ruských vojáků mne nepřekvapila. Jak již jsem zmínil, brutální represe jsou součástí každé ruské okupace. Takže překvapen jsem v tomto ohledu nebyl. Ale co mě překvapilo, bylo, že ruští vojáci zakopávají těla, bydlí a provádí osobní hygienu na jednom místě. Já například disponuji fotografiemi jejich umývárny, konzerv s masem u táboráku, a toto vše je asi pět metrů od pohřebiště. A tohle je něco, co bych opravdu nečekal. Rusové ve svých kasárnách v rámci Ukrajiny žili celkově v naprosté špíně a v Izjumu k tomu přidali i těla obětí. Bylo to v létě, byla tam písková země, ve které bylo pohřbeno 446 těl, a musel tam být nepředstavitelný zápach. Já si to nedovedu vůbec představit. A nejedná se pouze o Izjum. Ale i jiná místa. Přeci není absolutně normální, aby někdo pohřbil těla tam, kde bydlí. To je prostě něco, co mne velmi překvapilo. Oni si zhoršili podmínky svého vlastního bydlení. Tohle evidentně souvisí s tím, z jakého prostředí ty ruští vojáci pocházejí. Ruské společenství je prostě velmi depresivní. Jinak co se týkalo samotného ohledání, tak to měli na starost místní a my to pouze v rámci objektivity monitorovali. To byl náš hlavní úkol. Celé pohřebiště bylo exhumováno jak za účasti místních bezpečnostních složek, tak i zahraničních pozorovatelů. Co jsem tam viděl, tak to se nedá nijak nafingovat, a pokud to někdo tvrdí, tak tvrdí úplný nesmysl. Není možné dodatečně zakopat na jedno místo různá těla v různém stadiu rozkladu. Jinak pro mě byl moc velký smutek, když jsem tam viděl i dětská těla. Bohužel i malé děti tam zahynuly.


Exhumace těl z hromadného hrobu v Izjumu; Pozor! Větší foto bez rozostření! / archív Petra Pojmana

Nedávno jste mediálně konstatoval, že ruské armádní velení je deviantní a násilnické, a že se z páchání válečných zločinů ze strany ruské armády stala norma – můžete toto tvrzení více rozvést?
Ruští vojáci ta zvěrstva někdy páchají i na základě přímých rozkazů svých velitelů. Kromě toho se na okupovaných územích těch brutalit dopouští nejenom armáda, ale i další složky jako Rosgvardija, Kadyrovova skupina, různé „soukromé armády“ jako například Vágnerovci, což jsou de facto též vojáci ruské federální armády, příslušníci GRU a dalších tajných ruských služeb. Svědci popisují třeba příslušníky FSB, kteří se svojí přítomností nijak netajili a oficiálně se na ukrajinském území dopouštěli represí. Prostě celý ten ruský systém je zločinecký, nejde jenom o armádu. V této souvislosti bych ale rád zdůraznil, že oproti těm ostatním složkám, se v ruské armádě aspoň našli jednotlivci, kteří projevili lidskost. Vím o případech, kdy ruští vojáci pomohli ženě s dítětem schovat se do krytu, a to dokonce za cenu sporu mezi sebou. Nebo se vojáci někdy podělili s ukrajinskými dětmi o jídlo. Dokonce mi jedna obyvatelka z Izjumu popisovala, že když přítomný ruský voják pochopil, že je to všechno podvod, že na Ukrajině žádný fašismus není, tak se před ní rozbrečel. Mě to připomíná některé situace, které Češi zažili v rámci ruské okupace v roce 1968. Takže i takové případy v ruské armádě jsou, ale jedná se pouze o jednotlivce na nízkých pozicích. Takže to situaci na Ukrajině nijak nemění, protože jde hlavně o to, kdo tomu velí. Hlavní vinu má Putin, jeho okolí a jeho propagandisti. Protože i když propagandisti sami nikoho nezabili, tak jsou hlavními viníky toho, co se na Ukrajině rozpoutalo.


Exhumace těl z hromadného hrobu v Izjumu; Pozor! Větší foto bez rozostření! / archív Petra Pojmana

A co dalšího popisovali ukrajinští svědci, když jste s nimi hovořil o ruských okupantech?
Například jsem hovořil se svědkem z Buči, který mi říkal, že ruští vojáci tam vykradli dům, kde ukradli i spodní prádlo, které si převlékali, a ten svědek jim říkal, aby se aspoň předtím umyli, když se převlékají do čistého prádla, a oni mu na to odpověděli, že: „Ále, to je dobrý.“. Prostě oni mají úplně jiné životní principy. Někteří svědci také popisovali, že Nutella na snídani byla pro ruské vojáky velký luxus a že ruští vojáci třeba vůbec neznali rychlovarné konvice a báli se je používat. Prostě vůbec netušili, co to je, kradli to bez toho spodku, kde byl přívod elektřiny, anebo ji postavili na plyn, takže se jim roztavila. Další svědek mi vyprávěl, že o plazmové televizi si ruští vojáci mysleli, že je to obraz, ale když viděli, že je na tom přívod elektřiny, tak jí neukradli, protože doma elektřinu nemají. Takovéto případy se v Ukrajině dějí. A to je něco, co jsme z hlediska další transformace ruského prostoru jako Západ podcenili, protože tady ty skupiny měly být monitorovány. A nyní v Ukrajině se najednou ukazuje, jak obrovský problém tyto skupiny jsou.

Podaří se ruské válečné zločiny spáchané na Ukrajině objasnit a potrestat?
Pokud by byl odsouzen Putin, jeho propagandisté a jeho filosofická obsluha, která vytvořila koncept ruského světa, tak hlavní viníci budou potrestáni. Samozřejmě není technicky možné, aby byli potrestáni všichni viníci válečných zločinů. Nicméně na Ukrajině už byli ukrajinskými soudy někteří ruští vojáci odsouzeni, ale jednalo se o jednotlivé pěšáky. A domnívám se, že trest bude pro některé pachatele i to, že se budou bát jezdit mimo hranice Ruska, pokud Rusko v těchto hranicích bude existovat i po prohrané válce, protože kdykoli budou moci být na základě mezinárodního zatykače zadrženi. Budou proto nadále žít ve strachu, což bude svého druhu také trestem, a v tomto ohledu budou možná potrestáni všichni viníci.


Ruský voják přišel o nohu. Pokoušel se použít zastaralý ruský turniket, ale dostal se mimo silnici a zemřel asi v důsledku ztráty krve. Tento gumový turniket nelze samostatně dobře zatáhnout. Pomohla by snad jen nějaká tyčka, ta ale není součástí turniketu; Pozor! Větší foto bez rozostření! / archív Petra Pojmana

Máte mnoho známých mezi ukrajinskými vojáky – jak řadovými, tak i důstojníky, jak vnímají přístup Západu k válečnému konfliktu, potažmo jak vnímají přímo přístup a pomoc ze strany České republiky, která Ukrajinu výrazně morálně podporuje a dodává i zbraně?
Ukrajinští vojáci jsou pohlceni každodenní prací, jsou do určité míry vyčerpaní, ten jejich pohled na pomoc Západu je tedy hodně realistický. Ale pokud jde o pomoc Česka a také Slovenska, protože Slováci také odevzdali velkou část svých vlastních zbraní, tak to je hodnoceno velmi dobře. A to jak mezi obyčejnými vojáky, tak i na generálním štábu ukrajinské armády. Ale samozřejmě ty zbraně, které můžeme dodat my, nejsou ty zbraně, které by byly pro válku rozhodující. Tady by bylo dobré si uvědomit, že čím víc zbraní bude Ukrajině dodáno, tím dříve bude konflikt ukončen. Obecně nyní platí, že zbraní na ukrajinské vítězství ještě není dostatek. Proto by měly země, které mohou dodat rozhodující zbraně, je dodat co nejrychleji, protože na rozhodující souboj doposud dodané zbraně zatím nestačí. Musíme si uvědomit, že Ukrajina dává do boje to nejcennější – životy svých vojáků a civilistů, a na Západu je, aby Ukrajinu podpořil a dodal jí všechny potřebné zbraně. Jinak co se týká dodávek zbraní, tak dost jich Ukrajincům přenechává i sama ruská armáda. Například v Izjumu nechali Rusové hodně svojí techniky – rakety, tanky a různou munici – třeba i ještě zabalenou v originálních obalech. Někdy se stává, že Rusové u opuštěné techniky či munice nastraží výbušný systém, ale konkrétně z Izjumu utíkali tak rychle, že nic nastražit nestihli.


Zničená ruská technika; větší foto / archív Petra Pojmana

A jak pomoc Čechů vnímají civilisté, se kterými jste při svém působení na Ukrajině mohl hovořit?
Když se Ukrajinci dozví, že jste Čech, tak je to hodnoceno velmi dobře. Občané si tam váží toho, že jim hodně pomáháme. Když jste Čech, tak jste tam vážený host, otevírá to dveře. Český pas je v Ukrajině velká výhoda.

Chtěl byste čtenářům Armádních novin závěrem rozhovoru něco sdělit?
Čtenářům Armádních novin bych chtěl velmi poděkovat za podporu, protože i díky jejich velké podpoře se podařilo nakoupit tři sanitky a dostat je v Ukrajinu. Výrazná část vybrané finanční částky totiž byla od čtenářů Armádních novin. Aktuálně připravujeme novou akci na další sanitky.
Zároveň bych chtěl ještě dodat, že velitelé roty v západních armádách mají k dispozici služební terénní vozy, ale v Ukrajině tato vozidla velitelé rot nemají. Proto tam jsou tyto vozy dodávány z Evropy, ale stále je tam těchto vozů nedostatek. Musí se jednat o terénní vozy s dieselovým motorem. Kor nyní, kdy na Ukrajině začíná Rasputica a všechny cesty začnou být výrazně rozblácené a bažinaté. Takže i na tyto dodávky se náš Team4Ukraine chce nyní zaměřit – tedy jak na dodávky dalších sanitek, tak i na dodávky terénních vozů.

Děkuji Vám za rozhovor a za výraznou podporu a pomoc Ukrajině.

>>> Sbírka Sanitky pro Ukrajinu II na Donio <<<
 

PhDr. Petr Pojman, Ph.D., absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, absolvent odborných stáží ve Velké Británii, v Rusku a Bělorusku, zakládající člen České kriminologické společnosti, pozorovatel OBSE, zakladatel a předseda organizace Team4Ukraine. V rámci své doktorské práce se věnoval výzkumu se zaměřením na problematiku bezpečnosti, organizovaného zločinu a obchodování s lidmi v EU a bývalém SSSR a pro Institut pro kriminologii a sociální prevenci provedl výzkum ruskojazyčných skupin organizovaného zločinu. V Ukrajině organizoval mnoho bezpečnostních projektů jak pro tamější bezpečnostní složky, tak i pro veřejnost. Aktuálně ukrajinským bezpečnostním složkám pomáhá v rámci pozorovatelské mise s monitorováním a dokumentací ruských válečných zločinů a jeho organizace Team4Ukraine zároveň Ukrajině dodává různé potřebné vybavení.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Důsledky války, kterou Putin rozpoutal na Ukrajině

Již celý měsíc zuří nerovný bratrovražedný boj mezi Ukrajinou a Ruskou federací, která je druhou ...

Ukrajinský plukovník Vadym Anatolijovič: Vítězstvím je svobodná Ukrajina

Ukrajinský plukovník justice Vadym Anatolijovič (příjmení z bezpečnostních důvodů ...

Generál Pavel: Putin mobilizuje, protože má na bojišti delší dobu velké problémy

Armádní generál Petr Pavel, který se ve čtvrtek v Brně zúčastnil setkání s místními ...

Operace Sanitky pro Ukrajinu: První crowdfundingová operace Team 4 Ukraine

Většina čtenářů Armádních novin (AN) v diskusi o válce na Ukrajině zachytila informace o pořízení ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • krllo
  17:23 26.12.2022

  A stát co má za Hrdinu Stepana Banderu a v jeho jménu se vraždí obyvatelé toho státu je jako co ?

  A stát co má za Hrdinu Stepana Banderu a v jeho jménu se vraždí obyvatelé toho státu je jako co ?

  • Ján Paliga
   20:43 26.12.2022

   Máš na mysli toho Banderu, čo ho väznili v koncentračnom tábore od leta 1941 do jesene 1944? PS: V Rusku vraždili najprv v mene Lenina, potom v mene Stalina a dnes v mene ...Zobrazit celý příspěvek

   Máš na mysli toho Banderu, čo ho väznili v koncentračnom tábore od leta 1941 do jesene 1944?

   PS: V Rusku vraždili najprv v mene Lenina, potom v mene Stalina a dnes v mene Putina....Skrýt celý příspěvek

 • Marek1944
  21:56 14.11.2022

  Nevím, proč se tady někdo pohoršuje nad fašismem. V NATO přece nikomu moc nevadil - viz Portugalsko, Španělsko, Řecko.

  Nevím, proč se tady někdo pohoršuje nad fašismem. V NATO přece nikomu moc nevadil - viz Portugalsko, Španělsko, Řecko.

  • J.Kolousek@post.cz
   18:01 15.11.2022

   Marek1944:Chci upravit:Kromě krátkodechých loutkových režimů, jako byly ustašovské Chorvatsko (1941–1945) a vláda národní jednoty v Maďarsku (1944–1945), žádné další fašistické ...Zobrazit celý příspěvek

   Marek1944:Chci upravit:Kromě krátkodechých loutkových režimů, jako byly ustašovské Chorvatsko (1941–1945) a vláda národní jednoty v Maďarsku (1944–1945), žádné další fašistické režimy nevznikly. V řadě evropských zemí však existovaly konzervativní diktatury s fašistickými rysy nebo podporované fašisty. Patří sem například frankistické Španělsko (1939–1975), Salazarem založený portugalský „Nový stát“ (1933–1974), Dollfussův a Schuschniggův autoritativní režim v Rakousku (1933–1938), Metaxasovo Řecko (1936–1941) nebo válečné Slovensko (1939–1945). V mnoha dalších zemích světa pak existovaly fašistické organizace, některé s nezanedbatelným vlivem, které se však nikdy nedostaly k významnému podílu na moci. Byli to například Mosleyho fašisté v Británii, klerofašističtí belgičtí rexisté nebo česká Vlajka.Skrýt celý příspěvek

   • Cimbi
    06:11 16.11.2022

    Někdo tu zapomněl na Mussoliniho Itálii...???

    No, a pak Putinovské Rusko.

    Někdo tu zapomněl na Mussoliniho Itálii...???

    No, a pak Putinovské Rusko.

   • krllo
    17:39 19.11.2022

    Podívejte se kolik Franco po svém vítězství popravil republikánů a jejich podporovatelů - cca 150 000.

    Podívejte se kolik Franco po svém vítězství popravil republikánů a jejich podporovatelů - cca 150 000.

 • Tesil
  18:18 13.11.2022

  Sgt.Murphy Proti sobě stojí dvě armády z přibližně stejného kulturního prostředí. Na jedné straně bojují výlučně Mirkové Dušínové na druhé výhradně zdrogovaní,primitivní,brutální ...Zobrazit celý příspěvek

  Sgt.Murphy
  Proti sobě stojí dvě armády z přibližně stejného kulturního prostředí.
  Na jedné straně bojují výlučně Mirkové Dušínové na druhé výhradně zdrogovaní,primitivní,brutální mužíci.
  Jedna strana v obraně či útoku bojuje téměř beze ztrát,druhá je v každé podobné situaci kosena po tisících.
  Konflikt je unikátní mimo jiné i tím,že umírají civilisté a jsou zasahovány civilní cíle.To se přece nikdy nedělo.
  Říci,že někdo záměrně provede raketový útok na dětskou houpačku může blb nebo Lipavský.
  Milý seržo toto je propaganda,takto funguje,ať se ti to líbí nebo ne.
  Mimochodem viděl jsi mnou zmíněný dokument,asi ne.Ale jak jsem psal sázel jsem na ty bystřejší.Skrýt celý příspěvek

  • Cimbi
   04:26 14.11.2022

   A mě se chce něco říct... Jenže bych za tento svůj názor na Tebe dostal celkem oprávněný ban, takže si to nevhám pro sebe. Ale jedno řeknu: Že 20% ruských raket trefilo školy a ...Zobrazit celý příspěvek

   A mě se chce něco říct... Jenže bych za tento svůj názor na Tebe dostal celkem oprávněný ban, takže si to nevhám pro sebe.

   Ale jedno řeknu:
   Že 20% ruských raket trefilo školy a nákupní centra plná lidí, dalších 30% raket trefilo obytné domy, 20% trefilo energetickou síť, rozvody plynu nebo pitně vody a jen 30% raket dopadlo poblíž nebo na vojenských objektů, to svědčí jednoznačně o záměru střílet primárně na civily.

   HnuSSáci se snaží Ukrajině udělat jejich vlastní "Coventry", ergo by si zasloužili za odměnu Ruské "Drážďany".

   Propaganda je i to, když se nějakej tesil pokouší to bagatelizovat nebo se tvářit, že ti Mirkové Dušínové jsou takoví parchanti, že si to způsobili sami.

   Přeju Ti mnoho hodných ruských sousedů. Jistě Tě potěší, až začnou vznášet nároky na Tvůj majetek nebo omezovat Tvé oprávněné zájmy. Nepochybuji, že v zájmu klidného života v ulici ustoupíš a vyhovíš jejich požadavkům.Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    19:15 14.11.2022

    Vidím,že neznáš základní pravidlo propagandy-oslavná vs. očerňující. A samozřejmě manipulativnost. Někdy během léta dokonce i čeští novináři poukázali na to,že je ukrajinští vojáci ...Zobrazit celý příspěvek

    Vidím,že neznáš základní pravidlo propagandy-oslavná vs. očerňující.
    A samozřejmě manipulativnost.
    Někdy během léta dokonce i čeští novináři poukázali na to,že je ukrajinští vojáci pouštěli pouze do vybraných míst,ne nešlo o bezpečnost.Teď přišli o akreditaci novináři,kteří dorazili do Chersonu.A údajně cosi porušili.
    Ještě bych zmínil zprávu AI,která byla podrobena kritice ze strany proukrajinské propagandy.Skrýt celý příspěvek

    • ZDKO
     07:41 15.11.2022

     Snaha v duchu hesla "trollíš, trollím, trollíme", že? Tak ještě jednou - základ všeho je odpověď na otázku, jaká osoba tuto bezprecedentní válku v Evropě 21. století rozpoutala! A ...Zobrazit celý příspěvek

     Snaha v duchu hesla "trollíš, trollím, trollíme", že?
     Tak ještě jednou - základ všeho je odpověď na otázku, jaká osoba tuto bezprecedentní válku v Evropě 21. století rozpoutala! A tou osobou je VÁLEČNÝ ZLOČINEC PUTIN! A to vypovídá za vše. Tečka.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      17:21 15.11.2022

      Tak už dotroll. Nikdo tady nezpochybňuje,kdo konflikt rozpoutal.To jsi snad schopen pochopit i ty.Já jen zpochybňuji jednostranný pohled. Mimochodem zpočátku byl konflikt ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak už dotroll.
      Nikdo tady nezpochybňuje,kdo konflikt rozpoutal.To jsi snad schopen pochopit i ty.Já jen zpochybňuji jednostranný pohled.
      Mimochodem zpočátku byl konflikt prezentován jako první v Evropě od dob ukončení 2.sv.v.Malinko se opoměla Jugoslávie.Skrýt celý příspěvek

    • Cimbi
     06:16 16.11.2022

     Pane spolupachateli. Víš, že Tvé vzory včera napadli členský stát NATO? A je jedno, pokud to byla ukrajinská střela PVO. Po něčem, co letělo zatraceně blízko stříleli. Za mě: ...Zobrazit celý příspěvek

     Pane spolupachateli. Víš, že Tvé vzory včera napadli členský stát NATO?

     A je jedno, pokud to byla ukrajinská střela PVO. Po něčem, co letělo zatraceně blízko stříleli.

     Za mě: NATO by měla ze svých hranic udělat zeď. Už žádné navazování kontaktu s ruskými nekomunikujícími letadly ve vzdušném prostoru země NATO. 1 varovný výstřel a pokud na plnej knedlík okamžitě nezdrhne, tak AMRAAM do ksichtu.

     Totéž na moři - jeden varovnej výstřel 50 m před příď a pak HARPOON a konec (u ponorky analogie, jen s torpédy)Skrýt celý příspěvek

     • Cimbi
      06:17 16.11.2022

      Rus to tak má rád, je to pro něj jediné srozumitelné jednání

      Rus to tak má rád, je to pro něj jediné srozumitelné jednání

     • Tesil
      08:57 16.11.2022

      Milý příteli,víš že meleš nesmysly? Neměl by být čl.5 WS aktivován směrem k Ukrajině. Mimochodem Švédsko a Norsko provedli šetření ohledně výbuchů, které poškodily NS.A nic. Pokud ...Zobrazit celý příspěvek

      Milý příteli,víš že meleš nesmysly?
      Neměl by být čl.5 WS aktivován směrem k Ukrajině.
      Mimochodem Švédsko a Norsko provedli šetření ohledně výbuchů, které poškodily NS.A nic.
      Pokud by stopy vedly k Rusku určitě bys to nepřehlédl.
      Asi tak.Skrýt celý příspěvek

     • krllo
      17:42 19.11.2022

      To se ti povedlo. Nejdřív vyčkej a pak piš. :-))

      To se ti povedlo. Nejdřív vyčkej a pak piš. :-))

   • krllo
    17:41 19.11.2022

    A dal byste nějaký seriozní zdroj vašich počtů ? A doplňte to údaji o počínání banderovců na vychodní Ukrajině od roku 2014. Bude trochu jasno.

    A dal byste nějaký seriozní zdroj vašich počtů ? A doplňte to údaji o počínání banderovců na vychodní Ukrajině od roku 2014. Bude trochu jasno.

    • Ján Paliga
     11:52 20.11.2022

     Jasno bude, ak tu tie hausnumera najprv doplnis ty a potom sa môže ku nim začať diskusia. Možno. Lebo medzinárodnými organizáciami zverejnený počet tu na AN už niekoľkokrát bol. Ty ...Zobrazit celý příspěvek

     Jasno bude, ak tu tie hausnumera najprv doplnis ty a potom sa môže ku nim začať diskusia. Možno. Lebo medzinárodnými organizáciami zverejnený počet tu na AN už niekoľkokrát bol. Ty si zatiaľ tie údaje svojimi zdrojmi nevyvrátil.Skrýt celý příspěvek

  • Анатолий
   00:07 15.11.2022

   Teroristé v Americe nabourali letadla do mrakodrapů omylem?

   Teroristé v Americe nabourali letadla do mrakodrapů omylem?

   • Tesil
    17:24 15.11.2022

    Ano,spojenci Spojených států Saúdové provedli teroristické útoky a proto byl napaden Afganistán.

    Ano,spojenci Spojených států Saúdové provedli teroristické útoky a proto byl napaden Afganistán.

    • Анатолий
     17:58 15.11.2022

     Tak to jste měl napsat hned...

     Tak to jste měl napsat hned...

     • Tesil
      19:06 15.11.2022

      Já myslel, že to víš.

      Já myslel, že to víš.

    • Cimbi
     06:18 16.11.2022

     Moc jsi četl Sputnik. Má to za následek pokles inteligence. "Vědecké studie" naznačují, že rychlost poklesu je cca 5 bodů ročně. Tak bacha. Za chvíli budeš mít problém udržet ...Zobrazit celý příspěvek

     Moc jsi četl Sputnik. Má to za následek pokles inteligence. "Vědecké studie" naznačují, že rychlost poklesu je cca 5 bodů ročně. Tak bacha. Za chvíli budeš mít problém udržet stolici.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      10:21 16.11.2022

      Co to je Sputnik?
      To má něco společného s vesmírem?

      Co to je Sputnik?
      To má něco společného s vesmírem?

   • Marky
    21:00 16.11.2022
    • Анатолий
     00:48 20.11.2022

     To jsem psal kvůli logice: Nikdo by přeci nestřílel na dětské houpačky jen tak úmyslně...

     To jsem psal kvůli logice: Nikdo by přeci nestřílel na dětské houpačky jen tak úmyslně...

   • krllo
    17:44 19.11.2022

    Proš USA zautočily na Afghanistán a ne na Saudsko Arábii ? Nakonec Bin Ladin byl významný Saudskoarabský podnikatel.

    Proš USA zautočily na Afghanistán a ne na Saudsko Arábii ? Nakonec Bin Ladin byl významný Saudskoarabský podnikatel.

 • 3180
  10:55 13.11.2022

  Válečná jednostranná propaganda, což bych ovšem od vystudovaného politologa nečekal. Objektivně se na druhé straně děje co? Ve válce nic není černobílé, to tady snad ví více z ...Zobrazit celý příspěvek

  Válečná jednostranná propaganda, což bych ovšem od vystudovaného politologa nečekal.
  Objektivně se na druhé straně děje co? Ve válce nic není černobílé, to tady snad ví více z vás...
  Navíc, neměl by pan autor vzhledem ke svému vzdělání znát rozdíly mezi fašismem, nacismem a nacionalismem?
  A komentáře typu ty jsi ruský kolaborant si nechejte na doma...Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   11:47 13.11.2022

   Ona výuka politologie u nás tak nějak skončila už před 90 lety :-(.

   Ona výuka politologie u nás tak nějak skončila už před 90 lety :-(.

  • ZDKO
   14:58 13.11.2022

   Pane "ruský zastánce", a kdo tu válku rozpoutal?! Ukrajina snad válečně napadla sama sebe nebo snad dokonce Rusko?! Komentáře typu "nic není černobílé" atd. by měly začínat ...Zobrazit celý příspěvek

   Pane "ruský zastánce", a kdo tu válku rozpoutal?! Ukrajina snad válečně napadla sama sebe nebo snad dokonce Rusko?! Komentáře typu "nic není černobílé" atd. by měly začínat nejdříve úvodem - totiž proč tady nyní vůbec diskutujeme nad touto válkou?! Kdyby agresor Putin válku nezačal, vůbec by tady tato diskuze (a i jiné k danému tématu) neexistovala!!!Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    17:47 19.11.2022

    Kdo platil a organizoval Majdan 2014, krvavý puš, který svrhl demokraticky zvoleného prezidenta ? A zabíjení ruských UKrajinců vyvolalo občanskou válku. Proč proti tomu nezasáhlo ...Zobrazit celý příspěvek

    Kdo platil a organizoval Majdan 2014, krvavý puš, který svrhl demokraticky zvoleného prezidenta ? A zabíjení ruských UKrajinců vyvolalo občanskou válku. Proč proti tomu nezasáhlo NATO bombardováním Ukrajiny, jako bombardovalo Srbsko ?Skrýt celý příspěvek

  • Cimbi
   13:43 14.11.2022

   Asi by měl do základů vyhořet Kursk, půlka populace Rostova by měla pojít v mučírnách nebo být přesídlena na břehy Antarktidy. Měly by bÿt zcela zničeny ropovody a plynovody ze ...Zobrazit celý příspěvek

   Asi by měl do základů vyhořet Kursk, půlka populace Rostova by měla pojít v mučírnách nebo být přesídlena na břehy Antarktidy.

   Měly by bÿt zcela zničeny ropovody a plynovody ze sibiřského permafrostu do evropské části Ruska a měla by být zničena třetina elektrických zdrojů v Rusku.

   Zapomněl jsem na něco? Aha - 20% území Ruska by mělo být zaminováno.

   Podmínkou k mírovým jednáním by nemělo být "táhněte domů a nahraďte škody", ale bezpodmínečná kapitulace Nacistánu.

   Pak to přestane být černobílé a Ukrajina s Ruskem si nebudou mít co vyčítat...Skrýt celý příspěvek

  • Cimbi
   13:45 14.11.2022

   "A komentáře typu ty jsi ruský kolaborant si nechejte na doma..." Nechávám je doma - v ČR. Ano, jste. Kolaborant = spolupracovník a to jste. Obhajujete masové vrahy, ergo jste ...Zobrazit celý příspěvek

   "A komentáře typu ty jsi ruský kolaborant si nechejte na doma..."

   Nechávám je doma - v ČR. Ano, jste. Kolaborant = spolupracovník a to jste. Obhajujete masové vrahy, ergo jste spoluviníkSkrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  20:14 12.11.2022

  Zdravím, níže reakce na některé komentáře od Petra Pojmana, bohužel nemá registraci na AN a trochu nestíhá ..... Zdravím všechny čtenáře! Velmi děkuji za komentáře, v rozhovoru ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím,
  níže reakce na některé komentáře od Petra Pojmana, bohužel nemá registraci na AN a trochu nestíhá .....
  Zdravím všechny čtenáře!
  Velmi děkuji za komentáře, v rozhovoru jsme se věnovali především monitoringu na místě. Detailnější rozbor fašismu v RF byl součástí jiných mých článku. Ty jsem však zatím nestihl publikovat v ČR. Tedy tady je jeji stručné shrnutí a v závěru odkazy na moje články k tématu v ukrajnštině a angličtině.

  Profesor J. Gilinský upozorňoval již řadu let, na to že režim v RF plní všechny, učebnicové charakteristiky režimu fašistického. Deprimované sociální vrstvy se v tomto režimu staly „rezervou vrchního velení“ v boji proti “oranžovým revolucím“ které Rusko ohrožují. „Situace, kterou dnes pozorujeme na ukrajinském bojišti, dává odpověď na otázku, proč ruské vedení cíleně kultivovalo násilné a kriminální subkultury“ Podle kriminologa a zakladatele Sankt-Petěrburgského centra deviantologie profesora Jakova Gilinského se kterým jsem situaci několikrát konzultoval, a to i dávno před válkou, byly právě takové skupiny „rezervou vrchního velení“ v boji proti “oranžovým revolucím“ které Rusko ohrožují. A ruský režim je ohrožen jakýmkoliv projevem svobody, protože v této chvíli jde již o režim fašistický, tj. založený na vůdcovském principu, radikálním nacionalismu, militarismu, kultu síly a dominance. Vše v RF se podřizuje velmocenským zájmům, které jsou velkou částí společnosti chápány jako kolektivní prospěch, který je nadřazen jednotlivému lidskému osudu. Ruský fašistický režim je “obětí” (to je projevem komplexů jeho představitelů) a to ospravedlňuje jakýkoli postup proti nepřátelům, odmítá liberalismus i vliv cizinců (zahraničních agentů). Profesor Gilinský upozorňoval již řadu let, že režim v RF plní všechny, výše zmíněné, učebnicové charakteristiky režimu fašistického.
  Ze zpětného pohledu to skutečně vypadá tak, že Putin se domníval, že pád Ukrajiny bude otázkou několika málo dní, a obyvatelé budou ruské síly vítat. K takovému závěru však mohl dospět pouze člověk odříznutý od reálného světa. Každému, kdo se alespoň jednou prošel po ukrajinských městech a vsích, muselo být jasné nejen že tito lidé nebudou ruskou armádu vítat, ale že se posledních několik let připravují právě na její možný útok. Přemrštěná sebedůvěra je též jednou s charakteristik fašistických vůdců.
  V důsledku toho bylo 24. února 2022 přijato, jedno z nejhorších rozhodnutí, v dějinách Ruska. Toto rozhodnutí velmi pravděpodobně povede ke změně současného režimu. Zcela jistě, je toto i cíl, o který by měl usilovat celý civilizovaný svět, včetně těch částí ruské společnosti, které by chtěli být v budoucnu přijaty zpět do lidské rasy. Vzhledem k tomu, že nezbytným předpokladem pro úspěšnou transformaci je diskreditace ruského imperiálního nacionalismu, lze též předpokládat i geopolitické změny na celém území, které dnes zaujímá RF. Rozpadu federace by nemělo být bráněno.
  Sériový vrah bude vraždit, dokud nebude zatčen. Fašistický režim RF nelze též zastavit jinak než jeho porážkou. Jakákoli jednání s RF o míru, kapitulaci a reparacích musí být spojena s ukrajinskými vojenskými úspěchy. Změnu režimu v RF lze snad předpokládat až ve chvílí očividné vojenské porážky v Ukrajině. Všechny zdroje a síly by nyní měli být investovány právě do vytlačení ruských okupačních sil z celého územní Ukrajiny.


  Kromě toho doporučuji k poslechu - Ukraine: The Latest kde se od 16 minuty právě touto tématu věnují. https://youtu.be/quEQiZzRDTM...


  https://maidan.org.ua/en/2022/...

  https://maidan.org.ua/2022/07/... Skrýt celý příspěvek

  • 3180
   10:58 13.11.2022

   . Vše v RF se podřizuje velmocenským zájmům, které jsou velkou částí společnosti chápány jako kolektivní prospěch, který je nadřazen jednotlivému lidskému osudu.. A u dalších ...Zobrazit celý příspěvek

   . Vše v RF se podřizuje velmocenským zájmům, které jsou velkou částí společnosti chápány jako kolektivní prospěch, který je nadřazen jednotlivému lidskému osudu..
   A u dalších velmocí jako jsou např. Čína nebo USA je tomu jinak?Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    12:07 13.11.2022

    V USA je silná kultúra indidualizmu takz. Americký sen spojený s kumunitným vnímaním sveta.. Nič podobné v RF ani v Číne neexistuje. Absolútne je sila jediná v spojení komunity ...Zobrazit celý příspěvek

    V USA je silná kultúra indidualizmu takz. Americký sen spojený s kumunitným vnímaním sveta..

    Nič podobné v RF ani v Číne neexistuje.
    Absolútne je sila jediná v spojení komunity potlačovaná.. tam ide len o štát a vedúcu úlohu strany/vodcu..

    Nemusíme ísť len k veľmociam - zoberte si napr. najchudobnejší štát EU - Bulharsko - tam je taktiež silno budovaná národna hrdosť.. majú v EU najsilnejšie zapojenie štátu do tvorby HDP odhaduje sa na 40-60%..

    Sú na pol ceste de facto k režimu..
    Našťastie tam žiaden dlhodobý vodca nie je..Skrýt celý příspěvek

    • krllo
     17:49 19.11.2022

     Proč trdy USA v poslední době přepadly Jugoslávii, Irák, Afghanistán, Libyi, Somalsko i trochu Sýrii ?

     Proč trdy USA v poslední době přepadly Jugoslávii, Irák, Afghanistán, Libyi, Somalsko i trochu Sýrii ?

   • Ján Paliga
    21:50 13.11.2022

    Kefalin, a ako sa taký prospech v Rusku prejavuje? A hlavne u koho? :)

    Kefalin, a ako sa taký prospech v Rusku prejavuje? A hlavne u koho? :)

   • Jan Padesátýpátý
    21:19 14.11.2022

    Naštěstí Rusko je jediná "velmoc" na světě, která si myslí, že je v jejím "velmocenském zájmu" potřeba destabilizovat většinu svých sousedů a proti některým z nich vést dobyvačné ...Zobrazit celý příspěvek

    Naštěstí Rusko je jediná "velmoc" na světě, která si myslí, že je v jejím "velmocenském zájmu" potřeba destabilizovat většinu svých sousedů a proti některým z nich vést dobyvačné války.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   11:50 13.11.2022

   Ruské reálie jsou popsané správně, politická klasifikace je bohužel chybná.

   Ruské reálie jsou popsané správně, politická klasifikace je bohužel chybná.

 • ZDKO
  12:53 12.11.2022

  Tak jak pan Pojman v rozhovoru říkal, že: "Bohužel si ale dovedu představit, že by Rusové mohli vyhodit do vzduchu například Kachovskou přehradu." - tak dnes Russáci tuto přehradu ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak jak pan Pojman v rozhovoru říkal, že: "Bohužel si ale dovedu představit, že by Rusové mohli vyhodit do vzduchu například Kachovskou přehradu." - tak dnes Russáci tuto přehradu opravdu poškodili!
  Trollové nechť se klidně virtuálně dohadují o "slovíčka" či o fakta, která tak rádi zpochybňují, ale v realitě VYPOVÍDAJÍ o Rusku všechny jím spáchané darebné činy!Skrýt celý příspěvek

 • krllo
  19:55 11.11.2022

  Národní obec fašistická (NOF) byla česká fašistická politická strana, která působila v období 1. republiky, 2. republiky a Protektorátu Čechy a Morava. Národní obec fašistická ...Zobrazit celý příspěvek

  Národní obec fašistická (NOF) byla česká fašistická politická strana, která působila v období 1. republiky, 2. republiky a Protektorátu Čechy a Morava.
  Národní obec fašistická byla založena v roce 1926. V jejím čele stanul bývalý představitel Československých legií v Rusku, účastník bitvy u Zborova a bývalý náčelník československého generálního štábu Radola Gajda[2], který ve funkci vůdce strany zůstal až do připojení k Národnímu souručenství.
  Strana nikdy nedosáhla významného politického vlivu, v parlamentních volbách v roce 1929 kandidovala jako součást Ligy proti vázaným kandidátním listinám, která získala tři poslanecké a jeden senátorský mandát. Ve volbách v roce 1935 kandidovala NOF samostatně a získala šest poslaneckých mandátů (167 433 hlasů).
  Národní obec fašistická se inspirovala italským fašismem, který přizpůsobovala českým podmínkám. Požadovala silný národní stát založený na korporativním principu, vystupovala též výrazně protiněmecky a protižidovsky. V roce 1935 se stavěla proti volbě Edvarda Beneše prezidentem republiky a v době Mnichovské krize vystupovala za obranu republiky proti nacistickému Německu.
  V době druhé republiky se NOF stala součástí Strany národní jednoty, ale stále si zachovávala svou organizační strukturu. K zániku došlo v roce 1939 sloučením do Národního souručenství. Gajda se stáhl do ústraní na svůj statek na Strakonicku a finančně podporoval emigraci českých vojáků do Polska. Někdejší významný funkcionář NOF Zdeněk Zástěra se zapojil přímo do protiněmeckého odboje, což ho stálo život, když v roce 1942 zemřel v koncentračním táboře.
  V době Protektorátu Čechy a Morava vznikla z některých členů kolaborantská organizace téhož jména, která však nehrála významnější roli a byla v roce 1943 nacisty zakázána na popud ministra Emanuela Moravce.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   11:53 13.11.2022

   Podobných stran byla ve 30 letech plná Evropa. Švedsko, Norsko, Belgie, Francie, Maďarsko dokonce i Británie. Nacionální a korporativni socialismus nebyly výhradně jen německým a ...Zobrazit celý příspěvek

   Podobných stran byla ve 30 letech plná Evropa. Švedsko, Norsko, Belgie, Francie, Maďarsko dokonce i Británie. Nacionální a korporativni socialismus nebyly výhradně jen německým a italským fenoménem.Skrýt celý příspěvek

 • krllo
  19:43 11.11.2022

  Ve válce se dějí nehezké věci. A ví ten autor co je fašismus, nacismus? Co ty pojmy obsahují ?

  Ve válce se dějí nehezké věci. A ví ten autor co je fašismus, nacismus? Co ty pojmy obsahují ?

  • Sgt Murphy
   20:19 11.11.2022

   Pozerám že ďalší proruský troll z diskusie na Ukrajine sa sem dotiahol :) Vám autor článku musel dobre zdvihnúť tlaky.

   Pozerám že ďalší proruský troll z diskusie na Ukrajine sa sem dotiahol :) Vám autor článku musel dobre zdvihnúť tlaky.

   • krllo
    10:40 12.11.2022

    Tak napište co je fašismus a co nacismus. Pokud to víte? Nalepkujete dobře, jste ostražitý.

    Tak napište co je fašismus a co nacismus. Pokud to víte? Nalepkujete dobře, jste ostražitý.

    • Sgt Murphy
     12:43 12.11.2022

     Stačí si prečítať diskusiu, vyjadril som sa k tomu tu už dosť.

     Stačí si prečítať diskusiu, vyjadril som sa k tomu tu už dosť.

     • liberal shark
      11:54 13.11.2022

      To ano, ale přesnou definici jste neuvedl.

      To ano, ale přesnou definici jste neuvedl.

  • ZDKO
   22:26 11.11.2022

   Ano. Autor článku ví přesně. Není proto nutno řešit detailně pojmy, protože co se týká skutků, tak chování a státní propaganda agresora Putina je úplně stejné jako chování a státní ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano. Autor článku ví přesně. Není proto nutno řešit detailně pojmy, protože co se týká skutků, tak chování a státní propaganda agresora Putina je úplně stejné jako chování a státní propaganda agresora Hitlera. Dějiny se bohužel opakují. Oba dva bezdůvodně vyvolali válku, ve které se z jejich popudu dějí "nehezké věci" (jak sám uvádíte). A zde u rozhovoru viz foto pytle s tragicky zbytečně zavražděnými Ukrajinci hovoří za vše. V 21. století se v Evropě po 80ti letech opakují zvěrstva a model okupace. Můžete mávat pojmy jak chcete, morální kompas každého slušného člověka je ale neomylný.Skrýt celý příspěvek

  • Cimbi
   19:54 12.11.2022

   Stejně HnuSSáky neubráníš. Už to vzdej, bitva o rusáckou morální čistotu je prohrána. Všichni ví, že jsou to fašouni. Jen blázni se snaží je hájit. Otázkou je, co takoví mají z ...Zobrazit celý příspěvek

   Stejně HnuSSáky neubráníš. Už to vzdej, bitva o rusáckou morální čistotu je prohrána. Všichni ví, že jsou to fašouni. Jen blázni se snaží je hájit. Otázkou je, co takoví mají z toho, že se dobrovolně přidávají na stranu zla, navíc když zlo pomalu prohrává.Skrýt celý příspěvek

   • Cimbi
    20:24 12.11.2022

    Ještě dlužno dodat, že ruský stát má blíže nacismu, než fašismu. Jakkoliv tyto dvě zločinné ideologie jsou příbuzné a vzájemně provázané. Kdekoliv je ruská menšina, obvykle ...Zobrazit celý příspěvek

    Ještě dlužno dodat, že ruský stát má blíže nacismu, než fašismu. Jakkoliv tyto dvě zločinné ideologie jsou příbuzné a vzájemně provázané.

    Kdekoliv je ruská menšina, obvykle vzniklá na základě emigrace z Ruska (ať už pro nespokojenost s tamním životem a nesvobodou nebo ať šlo o ekonomickou migraci), tam Rusko vidí potřebu být... Pro své světovládné choutky využívá národnostní otázku, Rusy považuje za národ nadřazený ostatním (přinejmenším všem slovanským národům).Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  18:57 10.11.2022

  Zaujímalo by ma ako by ste sa vyjadrili, danny a liberal shark, pisálkovia popierajúci fašizmus v Rusku, napríklad k tomuto. Putin podpísal dekrét, podľa ktorého je ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímalo by ma ako by ste sa vyjadrili, danny a liberal shark, pisálkovia popierajúci fašizmus v Rusku, napríklad k tomuto.

  Putin podpísal dekrét, podľa ktorého je "zachovanie a posilnenie tradičných duchovných a morálnych hodnôt" súčasťou strategického plánovania a národnej bezpečnosti režimu. "Tradičné hodnoty" Ruského režimu sú morálne hodnoty, ktoré "tvoria svetonázor, odovzdávajú sa z generácie na generáciu a našli svoje jedinečné prejavy vo vývoji mnohonárodnostného národa Ruska". Sú nimi: život, dôstojnosť, ľudské práva a slobody, vlastenectvo, občianstvo, služba vlasti a zodpovednosť za jej osud, vysoké morálne ideály, silná rodina, kreatívna práca, uprednostňovanie "duchovna" pred "materializmom", humanizmus, charita, spravodlivosť, kolektivizmus, vzájomná spolupráca a vzájomný rešpekt, historická pamäť, medzigeneračná kontinuita a jednota národov Ruska.

  "Tradičné hodnoty" budú podľa dekrétu prvom mieste vo vzdelávaní, práci s mládežou, kultúre, vede, médiách medzinárodných vzťahoch a medzinárodnej spolupráci. Všetky reformy v oblasti vzdelávania, vedy alebo médií musia podľa dekrétu zohľadňovať zachovanie a posilnenie "tradičných hodnôt", strategické dokumenty sa upravia tak aby venovali väčšiu pozornosť ochrane "tradičných hodnôt", štát bude podporovať len vzdelávacie a kultúrne projekty, ktoré podporujú "tradičné hodnoty", vedecké inštitúcie posilnia boj proti prepisovaniu histórie a orgány v trestnom konaní budú aktívnejšie potláčať "deštruktívnu ideológiu". "Tradičné hodnoty" sú ohrozované "teroristami", prozápadnými a západnými médiami, USA a ďalšie nepriateľskými krajinami (na ktorých zozname sú všetky krajiny podporujúce Ukrajinu a odsudzujúce Ruskú inváziu na Ukrajinu) a nadnárodné korporácie tým, že popierajú pozitívny prínos Ruska do svetových dejín a nahrádzajú "tradičné ruské hodnoty" svojimi vlastnými.

  Takže, teraz moje slovo, vy to tam fakt nevidíte? Takže si to rozoberme. Máme tu hnaciu obsesívnu myšlienku Ruského režimu, že "deštruktívna ideológia" zo západu rozkladá Ruskú spoločnosť a tradičné ruské hodnoty. O národnej potupe Ruska a popieraní ich historického pozitívneho prínosu. Máme tu vytvorenú autokraciu s Putinom a úzkym okruhom ľudí s neobmedzenou mocou. Máme tu militantný expanzionizmus a navrátenie území postsovietskych republík, obnovenie vplyvu sfér Ruska z pred rozpadu sovietskeho zväzu a "obnovenie" jednoty slovanských národov. To som si nevymyslel ja, len opakujem slová Putina s Lavrovom pred inváziou na Ukrajinu či počas nej ako jej "ospravedlnenie". Politická opozícia bude v rozpore s "tradičnými hodnotami" označená za terorizmus. Ruský štát bude mať plný dosah na vzdelávanie, vedu, kultúru, médiá, korporácie, bezpečnostné zložky a orgány činné v trestnom konaní tak, aby sa potlačila "deštruktívna ideológia západu" a posilnili "ruské tradičné hodnoty", do ktorých spadá aj kolektivizmus. "Tradičné ruské hodnoty" ako vidíme sa už snažia presadiť aj Ruský okupanti na Ukrajine, všetci čo nesúhlasia s Ruskou ideológiou končia napríklad v masových hroboch.

  Tak sa spýtam, ešte tam niečo chýba aby tento ruský režim bolo ako z poučky o ideológii fašizmu?Skrýt celý příspěvek

  • danny
   09:55 11.11.2022

   Stg Murphy: Zkusím to naposledy nějak srozumitelně naformulovat. Nepopírám, a vlastně ani neřeším, jestli a nakolik nese současný ruský režim znaky fašismu. Nejsem ani historik, ...Zobrazit celý příspěvek

   Stg Murphy: Zkusím to naposledy nějak srozumitelně naformulovat. Nepopírám, a vlastně ani neřeším, jestli a nakolik nese současný ruský režim znaky fašismu. Nejsem ani historik, ani politolog, nebaví mě studovat Putinovy dekrety, ani Duginovy elaboráty, kde podobně přesvědčivě, jako ty, dokazuje, jak se ten dekadentní Západ kloní taktéž k fašismu. Jakmile se v nějakém textu začne nadměrně šermovat fašistickou, nacistickou, hitlerovskou atd... terminologií, zapne se mi červená kontrola a mám problém text číst. Nemám rád NADUŽÍVÁNÍ takové terminologie, zvláště ve chvíli, kdy to nemá jinou hodnotu, než emoční aktivizaci čtenářů. Z mediálního prostoru mám pocit, že se tahle nálepka rozdává dost lehkovážně. Tu ji schytá Okamura, tu nová italská premiérka. Obvykle se vytáhne, když je autor líný jít do hloubky problému a použije jej jako fajn clickbait.
   Jinak ty bláboly z Putinova dekretu o tradičních hodnotách nejsou zase až tak vzdálené od podobných pojednáních o evropských nebo západních hodnotách, a to do nedávna včetně ohrožení mezinárodním terorismem, teď pro změnu ruskými desinformacemi. Naposledy mě v souvislosti s hodnotami pobavilo zdůvodnění zrušení diplomatického zastoupení v Mali. Prý proto, že se tento stát vzdaluje od evropských hodnot. Ale celkově mám problém takovým výtvorům věnovat hlubší pozornost. V případě těch ruských absolutně, ještě se u takového odpadu trápit s překladem? Fakt ne.Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    15:26 11.11.2022

    Zatiaľ sa pekne vyfarbuješ do hneda. Moji predkovia bojovali a umierali na Liptove proti fašistickým ľudákom a nacistickým fanatikom takže áno, som zarytý antifašista a zaujatý ...Zobrazit celý příspěvek

    Zatiaľ sa pekne vyfarbuješ do hneda. Moji predkovia bojovali a umierali na Liptove proti fašistickým ľudákom a nacistickým fanatikom takže áno, som zarytý antifašista a zaujatý voči ľuďom ako ty, bagatelizujúcich fašizmus ako nejaký "čistý režim", ktorý bol podľa teba vlastne pre prospešný. Za akú cenu? Taliansky fašizmus je priamo zodpovedný za smrť 44 tisíc ľudí v koncentračných táboroch pred 2. svetovou vojnou a smrť viac než 10,5 tisíc ľudí v koncentrákoch počas vojny. Takže čo to tu píšeš za bludy? Nižšie si sa už v komentári vyjadril, že text článku označujúci Ruský režim za fašistický je nepresné a zavádzajúce, napriek tomu že na Ruskom fašizme sa na západne zhoduje veľa popredných odborníkov na históriu a politológiu, takže svoje tvrdenia podlož argumentami alebo navrhujem k tejto téme sa vôbec nevyjadruj keď ťa teda Ruská politika nebaví a nesleduješ ju. A vyprosím si aby ma niekto prirovnával s Duginom. Tvoje prirovnanie politiky Európskej únie s Ruským fašizmom je len ďalší znak typický pre európskych krajne pravicových prívržencov. A tým vyjadrením "nie som historik" si už fakt zadrel, svojho času sa túto typickú "troll formulku" použil aj krajne pravicový politik Milan Uhrík k tomu, aby poprel svoje vyjadrenia že Slovenský židia údajne neboli deportovaný a neumierali v koncentračných táboroch.Skrýt celý příspěvek

    • danny
     00:10 12.11.2022

     Vidím, že máš velmi bojovnou náladu. Ale do vracení osobních invektiv, porovnávání zásluh mých vlastních, nebo předků, vyvracení nesmyslných reakcí na překroucené výroky, se fakt ...Zobrazit celý příspěvek

     Vidím, že máš velmi bojovnou náladu. Ale do vracení osobních invektiv, porovnávání zásluh mých vlastních, nebo předků, vyvracení nesmyslných reakcí na překroucené výroky, se fakt pouštět nehodlám. Vlastně za ten komentář děkuji. Použiju ho k pobavení pár přátel, kteří by o mém hnědnutí a bagatelizaci fašismu měli vědět trošku víc, než odborníci v internetových diskusích.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:51 10.11.2022

  V poslední době navštěvuji AN minimálně ani dění na Ukrajině nesleduji tak urputně jako diskutující na stránce tomu věnované. Chtěl bych doporučit dokument dostupný na YT- ...Zobrazit celý příspěvek

  V poslední době navštěvuji AN minimálně ani dění na Ukrajině nesleduji tak urputně jako diskutující na stránce tomu věnované.
  Chtěl bych doporučit dokument dostupný na YT- Propaganda: továrna na souhlas.
  Jedná se o francouzský dokument odvysílaný na ČT.Ti bystřejší si z toho snad něco vezmou.
  Např.Kuvajt zaplatil miliony USD PR agentuře Hill a Knowlton aby Iráčany vykreslila jako lidožrouty a Sadáma jako jejich náčelníka.
  Další PR agentura zase prezentovala ten správný pohled na válku v Jugoslávii.
  V současnosti na Ukrajině působí minimálně dvě podobné firmy.
  Takže přátelé používejte při hodnocení situace selský rozum.
  Děkuji.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   19:00 10.11.2022

   Tesil neviem o čom píšeš že niečo nesleduješ či nediskutuješ, ty si tu na AN a hlavne v diskusii o vojne na Ukrajine ako veľmi aktívny proruský troll.

   Tesil neviem o čom píšeš že niečo nesleduješ či nediskutuješ, ty si tu na AN a hlavne v diskusii o vojne na Ukrajine ako veľmi aktívny proruský troll.

  • krllo
   19:46 11.11.2022

   V Kuvajtu to vyhazování dětí z inkubátorů iráckymí vojaký bylo zvlaště vypečené. To se americké propagandě opravdu pěkně povedlo.

   V Kuvajtu to vyhazování dětí z inkubátorů iráckymí vojaký bylo zvlaště vypečené. To se americké propagandě opravdu pěkně povedlo.

 • Rošťák
  15:02 10.11.2022

  Zdravím,

  dnes jsme mluvil s Petrem, pošle mi reakce na jednotlivé komentáře :) a já je poté vložím ..... Jen poprosím o trpělivost, je to teď nabité

  Zdravím,

  dnes jsme mluvil s Petrem, pošle mi reakce na jednotlivé komentáře :) a já je poté vložím ..... Jen poprosím o trpělivost, je to teď nabité

 • danny
  10:46 10.11.2022

  Dovolím si pár kritických poznámek k pasážím textu. Jsem alergický na mávání fašismem, Hitlerem a pod... Jedná se o nepřesné, zavádějící analogie. Mussoliniho režim („vzorový“ ...Zobrazit celý příspěvek

  Dovolím si pár kritických poznámek k pasážím textu.

  Jsem alergický na mávání fašismem, Hitlerem a pod... Jedná se o nepřesné, zavádějící analogie. Mussoliniho režim („vzorový“ fašistický) má na svědomí oběti, které by se daly spočítat na prstech jedné ruky (nepočítám Etiopii). Pokud se podíváme na Pinocheta a Franka, kteří nejsou označováni za fašistické, ale za autoritářské režimy, jsou na tom z pohledu počtu obětí mnohonásobně hůře. Mussoliniho režim měl k absolutní moci daleko, naopak se snažil vždy vytvářet konsensus mezi rodinou, církví, monarchií a venkovem. Dost se zapomíná na to, že se mu povedlo narušit téměř neomezenou nadvládu mafie a vytrhnout ji z rukou rozsáhlé oblasti, kde řádila bez jakékoli kontroly.

  Chápu, že zážitky z r. 2009 jsou velmi silné, zvláště, pokud se jednalo o první zkušenost s podobně ne-fungujícím státem. Chápu, že je snadné se na tuto zkušenost upnout a vyloučit možnost jakékoli změny. Já měl možnost si část Ruska projet v r. 2017 s člověkem, který mi vyprávěl šílené zážitky z 90-tých let, následně obrovský posun z r. 2007, kdy už nešlo o život, ale stále to byla velmi zvláštní zážitková turistika. Připravoval mě na to, co uvidím a situace, kterým se nemáme šanci vyhnout. Sám byl šokován posunem, který ta země udělala, nejen z pohledu fungování infrastruktury, úřadů, ale hlavně chování lidí. Ano, bylo to místy dále od toho, na co je člověk v civilizovaném světě zvyklý, ale ve srovnání s tím, co jsem zažil v Asii, Latinské Americe nebo Africe, nic extrémního. Bordely a varny pod ochranou policejní stanice, vybírání výpalného nebo turistického poplatku uniformami s automatem v ruce apod... je fakt to poslední, co by mě rozhodilo, i když jsem to v Rusku nepotkal. Asi už to v době mé návštěvy lépe schovávali.

  Z fotek konzerv, ohniště a lavičky u pohřebiště bych těžko usoudil, že se na místě nacházely hromadné ubikace vojáků. Spíš bych usuzoval na stanoviště strážného, případně hrobníků. Už z toho, že byla těla pohřbena jednotlivě, zabalena do pytle, hroby označeny a dokonce evidovány do nějaké knihy vypovídá o jakési základní pohřební kultuře. Jak vypadají hromadné hroby je snad vidět na spoustě snímků z vyšetřování zločinů v bývalé Jugoslávii, ty nejčerstvější z Kosova.

  Jak validní jsou výpovědi svědků o tom, že ruští vojáci nevědí, co je rychlovarná konvice a o plazmové televizi si myslí, že je to obraz, si asi každý, kdo někdy cestoval po světě, může udělat obrázek sám. Obrazovka bliká v masajské chýši, stejně jako v čumu sibiřských Něnců. Snad kromě pár vesniček úplně odříznutých indiánů v Amazonii mají mobilní telefony, placaté televize a rychlovarné konvice úplně všude. Jen ve vesnici nebo stanovém táboře připojení na síť nahrazuje elektrocentrála, na střeše solár, malý battery box, který utáhne ledkové osvětlení, nabíjení telefonů a právě tu televizi.

  Jinak velký respekt k tomu, co pan Pojman dělá.Skrýt celý příspěvek

  • michaltinkint
   12:50 10.11.2022

   táto realativizácia je nechutná. putlerovské ruSSko je fašistický štát podľa všetkých politologických definícií fašizmu. a fašizmus je vždy zlý. ničí ľudské životy smrťou a ...Zobrazit celý příspěvek

   táto realativizácia je nechutná. putlerovské ruSSko je fašistický štát podľa všetkých politologických definícií fašizmu. a fašizmus je vždy zlý. ničí ľudské životy smrťou a utrpením ďaleko viac ako akýkoľvek iný režim.

   v článku sa ruSSký fašizmus vyvodzuje z nesprávnych premís. necivilizovanosť, hrubosť, surovosť, neschopnosť a totálna korupcia nedefinujú ruSSký fašizmus. definujú zlyhávajúci štát.
   putlerovské ruSSko je fašistický štát, pretožé hlása fašistickú ideológiu. fašistická ideológia je presvedčenie, v rámci ktorého sa tvrdí, že môj národ je predurčený vládnuť svetu. že môj národ je vyvolený. že môj národ je garantom pravých hodnôt a čistoty. a na svete existujú zlé sily, ktoré sa môj národ snažia obmedzovať a utláčať. zlé sily, ktoré sú špinavé a skazené. a ja preto s nimi musím bojovať a ich zničiť. môj národ musí zničiť všetky zlé sily, aby očistil ľudskú rasu od zla. toto je ideológia fašizmu. toto hlásil Hitler, toto hlásil Mussolini a toto hlási putler. putler hlási, že jeho ruSSko je nástupcom Rímskej ríše, pretože je nástupcom Byzantskej (východorímskej) ríše. Čoho "dôkazom" má byť ortodoxná ruSSká cirkev, nástupníčka byzantskej cirkvi. A že ruSSko je tým pádom nadradené ostatným štátom a národom a má ich priviesť k čistote a správnosti. ako má tá čistota a správnosť presne vyzerať, to si každý fašistický magor určuje sám a spravidla to mení vždy v utorok a v piatok, podľa toho, či zrovna šukal s malým chlapcom alebo s kozou.

   a keď si zastávate Mussoliniho, lebo potlačil mafiu, tak si skúste prečítať, ako mafiu potlačil Hitler a Stalin. A Putler. potlačenie mafie nie je dôkazom, že režim je dobrý. organizovanie ľudí do zločinných spolkov, vlastné ľudskému rodu, je schopný kvázi úplne potlačiť iba režim násobne horší ako sú tie spolky. aj to potlačenie je iba fikcia, pretože zločinný režim následne vygeneruje ďaleko zločinnejšie štruktúry, ako boli pôvodné mafie. potlačenie mafií ako "dôkaz" správnosti Mussoliniho fašistického režimu je tak úbohá snaha, až mi je na blití, že to tu musím čítať.

   škoda, že keď ste boli v ruSSku, tak ste sa nepozreli do oblastí, o ktorých existencii ani netušíte - oblasti, kde žijú Čuvaši, Baškirovia, Ainuovia, Eveni, Jakuti, Nenci... toto sú etniká, ktoré rusi od 19teho storočia takmer anihilovali. a toto sú etniká, ktoré dnes tvoria 70% bojových strát na Ukrajine. ďalšie % pridávajú tatárske etniká. blonďaví Ivanovia s modrými očami z petrohradských barov a moskovských kaviarní na Ukrajine nebojujú a nezomierajú. a v oblastiach, v ktorých v ruSSku žijú tieto etniká, nepoznajú teflónové panvice a mikrovlnky a práčka je tam obrovská vzácnosť. a keď sa to snažíte spochybňovať, tak proste klamete.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    14:57 10.11.2022

    Ne pane kolego. Nic nerelativizuji. Upozorňuji jen na to, co vy sám říkáte ve Vašem komentáři, že "v článku sa ruSSký fašizmus vyvodzuje z nesprávnych premís. necivilizovanosť, ...Zobrazit celý příspěvek

    Ne pane kolego. Nic nerelativizuji. Upozorňuji jen na to, co vy sám říkáte ve Vašem komentáři, že "v článku sa ruSSký fašizmus vyvodzuje z nesprávnych premís. necivilizovanosť, hrubosť, surovosť, neschopnosť a totálna korupcia nedefinujú ruSSký fašizmus. definujú zlyhávajúci štát". Pokud by jeho obsahem byla filozofická úvaha o společných znacích fungování ruského státu a fašistické ideologie, jakýkoli komentář si odpustím. "Vycházení z nesprávných premis" je nepravdivé a zavádějící. Jedná se o manipulativní techniku nálepkování.
    Mussoliniho a jeho potlačení mafie se nezastávám, jen to uvádím jako příklad nesmyslného použití spojení organizovaného zločinu se státem jako znak fašistického státu. Situace v předválečné Itálii sloužila pouze jako příklad, že se nejedná o přímou souvislost. Takže nehájím Mussoliniho režim, kritizuji chybnou argumentaci.
    Pokud máte zájem probrat detailně, kde jsem byl a nebyl, rád se s Vámi setkám a ukážu Vám fotografie. Kdyby byla Vámi zmiňovaná etnika téměř anihilována, těžko by mohly tvořit páteř ruské armády (a většinu ztrát). Demografie je celkem neúprosná. Baškirů jsou asi 2 mio, Čuvašů 1 mio, Jakutů asi půl. Takových Něnců už ale pouze kolem 40 tis., takže tam toho moc neodvedete. Je zajímavé, že si ta anihilovaná etnika do dneška uchovala původní kulturu a styl života. O tom by si jinde mohli nechat zdát... Máte samozřejmě pravdu, že moc nepoužívají teflonové pánve, pračky a mikrovlnky. Ujišťuji Vás, že to není tolik o dostupnosti, ale o praktických užitných vlastnostech. Mezi oblíbené úpravy potravin patří spíše pečení a vaření, než smažení. Na pánvi se smaží max. lívance a pirohy. Navíc teflonová pánev se na přímém ohni nechová úplně ideálně a není tak univerzální. Mikrovlnná trouba v malém ostrovním systému znamená značnou zátěž díky velkému příkonu, navíc jejich styl života úplně nevytváří tlak na nutnost rychlého ohřívání stravy. A máte také pravdu, že v čumu obvykle nenajdete pračku. Při kočovném způsobu života se nejedná o úplně nejpraktičtější součást vybavení domácnosti. Bez přípojky na vodu a s nutností častého stěhování je docela postradatelná. Ostatně praní tradičních kožešinových oděvů v pračce také není to pravé, ořechové. Jak vypadá vybavení domácností v Narjan-Maru netuším, ale na venkově z moderní techniky ocení spíše motorovou pilu nebo sněžný skůtr. Ale sorry, LCD televizor a chytrý telefon neřadím do kategorie nedostupného luxusu.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     16:31 10.11.2022

     Ale áno, relativizuješ. Ruský fašizmus alebo inak rašizmus, je výraz označujúci politickú ideológiu a spoločenské praktiky pod vládou Putina. Odkazuje na ruský militantný ...Zobrazit celý příspěvek

     Ale áno, relativizuješ. Ruský fašizmus alebo inak rašizmus, je výraz označujúci politickú ideológiu a spoločenské praktiky pod vládou Putina. Odkazuje na ruský militantný expanzionizmus, totalitný systém vlády, potláčanie základných ľudských práv a slobôd, organizovanie spoločnosti a ekonomiky, koncept Ruského videnia sveta spojeného s ultranacionalizmom a kultom osobnosti Putina. Je spojený s ideami že Ruský národ má "špeciálnu misiu" ochrániť a spojiť slovanov proti westernizácii spoločnosti a podporuje myšlienku akej si obnovy územnej celistvosti Ruska a sfér ruského vplyvu "denacifikáciou" okolitých krajín.Skrýt celý příspěvek

    • michaltinkint
     13:20 11.11.2022

     obhajujete neobhájiteľné. tvrdíte, že poukazujete na nelogizmy v článku, ale v skutočnosti len chválite fašizmus. "Mussoliniho režim („vzorový“ fašistický) má na svědomí oběti, ...Zobrazit celý příspěvek

     obhajujete neobhájiteľné. tvrdíte, že poukazujete na nelogizmy v článku, ale v skutočnosti len chválite fašizmus.
     "Mussoliniho režim („vzorový“ fašistický) má na svědomí oběti, které by se daly spočítat na prstech jedné ruky (nepočítám Etiopii)." - toto je klamstvo. Taliansky režim zaútočil na Grécko, kde spôsobil smrť a utrpenie desiatkam tisíc ľudí. A aj v Etiópii žijú ľudia. Aj keď na pomery fašistov možno trochu pritmaví na to, aby sa rátali. Mussoliniho režim terorizoval židovské obyvateľstvo, znemožnil im vzdelávanie a pracovné uplatnenie a rovnako postupoval aj voči iným svojim oponentom.

     "Mussoliniho režim měl k absolutní moci daleko, naopak se snažil vždy vytvářet konsensus mezi rodinou, církví, monarchií a venkovem. Dost se zapomíná na to, že se mu povedlo narušit téměř neomezenou nadvládu mafie a vytrhnout ji z rukou rozsáhlé oblasti, kde řádila bez jakékoli kontroly." - kde tu akože poukazujete na nesprávne používané argumenty v článku? Však to je čistá chvála a ospravedlňovanie talianskeho fašizmu.

     Rusi uvedené etniká takmer anihilovali od 19teho storočia, keď ich vyvražďovali v rámci imperializmu a potom za Stalina, keď ich likvidovali v rámci stalinizmu. Potom sa doba zmenila a prestali ich vyvražďovať. Zostal im iba alkoholizmus. A dnes sú ich milióny. Neviem, či je potrebné každú vetu ešte nejako špeciálne dovysvetľovať, aby nebola prekrúcaná..
     Ešte by ma zaujímalo, prečo teda tí kočovníci na UA tie práčky kradnú, keď ich nepotrebujú, lebo žijú kočovným spôsobom života.. Nijaká významná časť z nich kočovným spôsobom života nežije. Žijú v domoch.Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    19:52 11.11.2022

    Brebto Hitler nehlásil ideologii fašismu. Nepoužívejte stejně jako autor termíny, kterým nerozumíte.

    Brebto Hitler nehlásil ideologii fašismu. Nepoužívejte stejně jako autor termíny, kterým nerozumíte.

    • Sgt Murphy
     23:18 11.11.2022

     Až na to že sa Hitler inšpiroval fašizmom, nacizmus je len jednou z foriem fašizmu a priamo z tejto ideológie vychádza, tak pekný trollí pokus. Čo tak začať so štúdiom histórie a ...Zobrazit celý příspěvek

     Až na to že sa Hitler inšpiroval fašizmom, nacizmus je len jednou z foriem fašizmu a priamo z tejto ideológie vychádza, tak pekný trollí pokus. Čo tak začať so štúdiom histórie a hlavne terminológie najprv u seba.Skrýt celý příspěvek

  • meyla
   13:31 10.11.2022

   děkuji za váš komentář, vidím to podobně jako vy - a je s podivem, že sám autor článku (absolvent mj. i oboru politologie) plete fašismus tam, kam dle své definice naprosto ...Zobrazit celý příspěvek

   děkuji za váš komentář, vidím to podobně jako vy - a je s podivem, že sám autor článku (absolvent mj. i oboru politologie) plete fašismus tam, kam dle své definice naprosto nepatří... dovolte mi jen malinkou obočku - vy jste si "dovolil" napsat svůj kritický názor a byl jste poté v komentářích zařazen a oškatulkován (téměř jako nebezpečný relativizátor, možná i kryptorusofil), což je trend, který vidím i jinde (twitter, diskuse idnes, novinky)... v okamžiku, kdy si dovolíte byť jen racionální kritiku, jste "spravedlivě" odsouzen i přesto, že rozhodně nejste příznivcem ruska (alespoň z vašeho textu to tak chápu)... na myšlenky se v diskusích moc nehledí a stává se z nich docela nepřehledná a nevonící IV. cenová skupina... ale zpět, také cítím respekt k tomu, co autor článku dělá a osobně si myslím, že Rusové jsou velmi nebezpečný, agresivní, expanzivní a vše silou řešící národ, který uznává jen málo mantinelů (jinými slovy nejlépe rozumějí jen zpětné brutální síle)... a bylo by dobré, kdyby dostali na frak... bez ohledu na český odezdikezdismus, nerozlišující nic mezi černou a bílou...Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    13:44 10.11.2022

    Čo tak k tomu "čistému" fašizmu povedať že počas prvej Slovenskej republiky (1939-1945) bolo deportovaných 70 tisíc židov z toho 65 tisíc ich umrelo v koncentračných táboroch. To ...Zobrazit celý příspěvek

    Čo tak k tomu "čistému" fašizmu povedať že počas prvej Slovenskej republiky (1939-1945) bolo deportovaných 70 tisíc židov z toho 65 tisíc ich umrelo v koncentračných táboroch. To nebol fašizmus pretože "vzorový fašizmus" nezabíja ľudí? Čo sú to za bludy?Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     14:33 10.11.2022

     Antisemitismus není určujícím atributem fašismu. To by musel být fašistou kde kdo.

     Antisemitismus není určujícím atributem fašismu. To by musel být fašistou kde kdo.

     • Sgt Murphy
      14:41 10.11.2022

      Mussolini zaviedol antiseministické zákony v 1938 a prvá slovenská republika je označovaná historikmi ako fašistický štát či sa ti to páči alebo nie.

      Mussolini zaviedol antiseministické zákony v 1938 a prvá slovenská republika je označovaná historikmi ako fašistický štát či sa ti to páči alebo nie.

     • liberal shark
      15:07 10.11.2022

      to Sgt Murphy Takže všichni ti antisemiti 1000 let před Mussolinim a Luďáky byli také fašisty ? Ten váš fanatismus a úporná snaha rozdávat nálepky fašismu na všechny strany je ...Zobrazit celý příspěvek

      to Sgt Murphy
      Takže všichni ti antisemiti 1000 let před Mussolinim a Luďáky byli také fašisty ? Ten váš fanatismus a úporná snaha rozdávat nálepky fašismu na všechny strany je taková - rusácká :-)).Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      15:31 10.11.2022

      Myšlienky fašizmu sú inšpirované napríklad starogréckou Spartou s dôrazom na militarizmus a rasovú čistotu, to je na západe historikmi široko uznaný fakt. Za to že ty nemáš ochotu ...Zobrazit celý příspěvek

      Myšlienky fašizmu sú inšpirované napríklad starogréckou Spartou s dôrazom na militarizmus a rasovú čistotu, to je na západe historikmi široko uznaný fakt. Za to že ty nemáš ochotu vzdelať sa v histórii a namiesto toho píšeš bludy po internete je už tvoj problém, nie môj.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      16:06 10.11.2022

      to Sgt Murphy A víte, že Mussolini obdivoval také československé družstevní hnutí ? A že fašismus byl inspirován také římskou republikou ? A že samotný název a symbol fašismu - ...Zobrazit celý příspěvek

      to Sgt Murphy
      A víte, že Mussolini obdivoval také československé družstevní hnutí ? A že fašismus byl inspirován také římskou republikou ? A že samotný název a symbol fašismu - fasces - vychází z odznaku nošeného římskými liktory ? A že na plotě Alexandrovského parku jsou také fasces ? Podle vás jsou fašisti úplně všichni :-)). Tak kdo tady vypisuje bludy ? Opravdu mi připomínáte ty vaše babky demokratky :-)).Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      17:02 10.11.2022

      Napísal som že fašisti sa inšpirovali starogréckou Spartou, nie že starogrécka Sparta bola fašistická diktatúra. Fašisti sa inšpirovali Platónovými myšlienkami, Mussolini bol ním ...Zobrazit celý příspěvek

      Napísal som že fašisti sa inšpirovali starogréckou Spartou, nie že starogrécka Sparta bola fašistická diktatúra. Fašisti sa inšpirovali Platónovými myšlienkami, Mussolini bol ním posadnutý, ale nikde nepíšem že Platón bol fašista. Taliansky fašisti verili že ich ideológia je spojená s dedičstvom starovekého Ríma a Rímskej ríše, ich idolom bol Július Cézar a Augustus, ale opäť, ako si prišiel na to že označujem Cézara a Augusta za údajných fašistov, čo to píšeš za hovadiny?Skrýt celý příspěvek

    • danny
     15:06 10.11.2022

     Sgt Murphy - sorry, tady nikdo nehájí fašismus, chápeš? Nemá smysl to rozmazávat. Tady s kolegou meylou asi nevidíme přidanou hodnotu v tom, že se k prohlášení, že se xy dopustil ...Zobrazit celý příspěvek

     Sgt Murphy - sorry, tady nikdo nehájí fašismus, chápeš? Nemá smysl to rozmazávat. Tady s kolegou meylou asi nevidíme přidanou hodnotu v tom, že se k prohlášení, že se xy dopustil válečného zločinu, vraždy, zločinu proti lidskosti nebo jakéhokoli odsouzeníhodného činu (s jasnou, právní definicí) začnou lepit zavádějící přívlastky. Já fakt nevidím důvod, proč by se ke genocidě ve Rwandě lepilo, že to bylo jako v nacistických vyhlazovacích táborech. Jako že pak ta genocida bude lépe odsouzená? A když tomu nedám nějakej škaredej přívlastek, tak ji hájím?Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      15:21 10.11.2022

      Nikto neoznačuje Ruský fašizmus len tak za dopustenie sa vojnových zločinov, vraždám, zločinom voči ľudskosti. Rašizmus tj. Putinova odnož fašizmu ako forma vlády v Rusku je dnes ...Zobrazit celý příspěvek

      Nikto neoznačuje Ruský fašizmus len tak za dopustenie sa vojnových zločinov, vraždám, zločinom voči ľudskosti. Rašizmus tj. Putinova odnož fašizmu ako forma vlády v Rusku je dnes na západe uznávaný fakt a s tým sa zmier.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   14:38 10.11.2022

   Frankov falangizmus bol v začiatkoch inšpirovaný myšlienkami fašizmu a preto je mnohými historikmi označovaný ako odnož fašizmu, podobne ako Putinov rašizmus. Pinochetov režim sa ...Zobrazit celý příspěvek

   Frankov falangizmus bol v začiatkoch inšpirovaný myšlienkami fašizmu a preto je mnohými historikmi označovaný ako odnož fašizmu, podobne ako Putinov rašizmus. Pinochetov režim sa nenazýva za fašistický pretože jednoducho Pinochet nebol fašista a všetky diktátorské režimy sa nedajú jednoducho nazývať fašistické pokiaľ na to nemajú charakteristické znaky. Tvoje porovnania sú scestné.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   15:09 10.11.2022

   Souhlasím. Měli bychom si uchovat schopnost kritického myšlení, nedegradovat obsah pojmů a nepřijímat laciné zkratky.

   Souhlasím. Měli bychom si uchovat schopnost kritického myšlení, nedegradovat obsah pojmů a nepřijímat laciné zkratky.

 • kosek
  23:07 09.11.2022

  Borec

  Borec

 • Анатолий
  21:34 09.11.2022

  V roce 2014, myslím Putin z časti neměl plně připravené obyvatelstvo, ale hlavně sázel na hybridní způsob okupace země: Něco jako se stalo v Bělorusku - místo toho, aby si musel ...Zobrazit celý příspěvek

  V roce 2014, myslím Putin z časti neměl plně připravené obyvatelstvo, ale hlavně sázel na hybridní způsob okupace země:
  Něco jako se stalo v Bělorusku - místo toho, aby si musel koupit celé Bělorusko nebo národ, koupil jsi zkorumpovanou vládu a jediného Lukašenka který je navíc autoritář.
  Dostal tak zemi za zlomek ceny než by si ji měl podmanit ekonomicky nebo i vojensky, to by stálo mnohem více, dnes si tam může dělat skoro vše...

  Teď, když začaly i v Česku bezpečnostní změny, můžete vidět že Putin to zkouší vždy a všude, peněz má dost. V Evropě s korumpovanými politiky a svobodou slova - (právě proto ruská propaganda několik měsíců nedávno ostře urážela Šolce, vložené peníze se nakonec nevyplatily a Německo začalo dodávat těžké zbraně).
  Na Ukrajině několikkrát, podruhé s hybridním konfliktem na Donbase, a svým Medvedčukem. Říkám tomu degradace seshora, prostý lid sice v roce 1991, 2004 a 2014 hlasuje nebo protestuje za nezávislou zemi, avšak nelustrovaná neměněná vláda propouští cizí elementy, kteří banálně za kremelské peníze kupují televizní stanice s šíří tam ruskou propagandu, lid se stává demoralizovaným a nechápe proč země nefunguje - Ruská propaganda naopak nazývá Porošenka nacistickým nacistou - málo komu dojde že to může být vlastně naopak...
  Není to žádné tajemství, o tom kolik rusů bylo v SBU, kolik ruských oligarchů „vedlo business“ na Ukrajině po 2014 roku se dá volně najít hodně zajímavostí...
  Nevýhodou je samotná degenerativnost takových korumpovaných řetězců z lhářů a zrádců, a když so oblevil někdo jako Zelenský, začal je vyklízet, což se dostáváme do dnes...Skrýt celý příspěvek

  • Анатолий
   21:38 09.11.2022

   A ano, finance z Evropy v tom také hrály roli. Putin v 2014 roce ostře zapomněl na rétoriku - osvobodíme všechny části Ukrajiny kde nás poprosí a začal se spokojit se pokusem ...Zobrazit celý příspěvek

   A ano, finance z Evropy v tom také hrály roli. Putin v 2014 roce ostře zapomněl na rétoriku - osvobodíme všechny části Ukrajiny kde nás poprosí a začal se spokojit se pokusem federalizace Ukrajiny přes LDLR (tak to nazval Igor Strelkov) poté co do Moskvy přiletěl prezident Švýcarska Didier Burkhalter
   https://t.me/ToBeOr_Official/5... Skrýt celý příspěvek

 • memo
  15:17 09.11.2022

  Zajímavý článek! Nejvíce mě zaujal ta stať že nebude technicky možné potrestat všechny pachatele zločinů páchaných na Ukrajině. Ano pokud nebude v Rusku zopakována revoluce a poté ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavý článek! Nejvíce mě zaujal ta stať že nebude technicky možné potrestat všechny pachatele zločinů páchaných na Ukrajině. Ano pokud nebude v Rusku zopakována revoluce a poté následující občanská válka v které by zvítězila protirežimní opozice pak asi to tak nebude. Nicméně každá revoluce přináší většinou násilí jak je vidět třeba na Velké francouzské revoluci nebo VŘSR nebo Nacistické volební revoluci z roku 1934. Po nich vždy následně přišla vlna pomsty. Za francouzské revoluce se ta pomsta nejdříve obrátila proti všem kteří představovali ztělesnění Ancient Regimè. Následně se obrátila i proti některým lidem z různých revolučních frakcí. Řekněme že Putin a vše od něj dolů je také ten Ancient Regimè který by měl být svržen revolucí. Problém je že on a oni si dobře uvědomují že jsou tím Ancient Regimè a proto na svou obranu použijí všechny prostředky. Aby bylo možné je tedy odstranit měla by mít ta revoluční strana také všechny prostředky k dispozici. Tedy včetně těch ZNH. Jestliže by bylo možné provést v Rusku revoluci, pak by mělo být možné provést poté i potrestání těch kdo se dopustili zločinů na Ukrajině.
  Než by se tak stalo tak by patrně v Rusku tomu předcházela občanská válka. Mnoho z těch představitelů Putinova režimu a také z těch pachatelů by tu občanskou válku nepřežilo jestli že by se nekryla někde do podzemí nebo zahraničí.
  Nový režim by tedy po občanské válce pokud by zvítězil jistě provedl masové represe a vybudoval koncentrační tábory pro likvidaci tzv. Nebezpečně nenapravitelných tedy včetně těch pachatelů že Speciální vojenské operace na Ukrajině. Bohužel asi by to nebylo humánní ale ani Velká francouzská revoluce nebyla humánní přesto že se humanismem zaklínala. Rusko tedy půjde stejnou cestou jakou prošlo již před více než stoletím. Nakonec ty zbraně které byly poslány na pomoc Ukrajině budou následně poslány jako pomoc v ProtiPutinovské revoluci. Ale jen to asi stačit nebude.Skrýt celý příspěvek

  • danny
   11:28 10.11.2022

   Ano, k tomu je potřeba totální vítězství. Bez něj to nepadá v úvahu. Nedovedu si představit, že by nějaká prozápadně orientovaná moc uznala válečné zločiny a vydala viníky. Max. ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano, k tomu je potřeba totální vítězství. Bez něj to nepadá v úvahu. Nedovedu si představit, že by nějaká prozápadně orientovaná moc uznala válečné zločiny a vydala viníky. Max. sami doma odsoudí nejviditelnější excesy. Ale zbavit se takto suverenity a vydat vlastní lidi mezinárodním institucím? Navíc by to byla přihláška k odsouzení k platbám reparací a odškodnění, čímž by si taková reprezentace rovnou podepsala odstavení od moci.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  13:35 09.11.2022

  Byl bych poněkud opatrný s označováním specifického ruského režimu za fašismus. Přeci jen je to specificky italský model korporativního socialismu. Pokud má někdo iluze, že naše ...Zobrazit celý příspěvek

  Byl bych poněkud opatrný s označováním specifického ruského režimu za fašismus. Přeci jen je to specificky italský model korporativního socialismu.
  Pokud má někdo iluze, že naše veřejná správa a OČTŘ nejsou propojeny s organizovaným zločinem, ať si pustí třeba tohle:
  https://www.csfd.cz/film/22389... Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   14:56 09.11.2022

   Preto tu máme špecifický pojem tj. Rašizmus alebo inak povedané Ruský model fašizmu tak isto ako Nemci mali svoju odvodenú ideológiu nacizmu.

   Preto tu máme špecifický pojem tj. Rašizmus alebo inak povedané Ruský model fašizmu tak isto ako Nemci mali svoju odvodenú ideológiu nacizmu.

   • Sgt Murphy
    15:35 09.11.2022

    Všetky modely fašizmu sú postavené na tých istých princípoch ktorými sú "jednota", "autorita" a "povinnosť". Napríklad v prípade rašizmu by sme vedeli hovoriť o akom si hlásaní za ...Zobrazit celý příspěvek

    Všetky modely fašizmu sú postavené na tých istých princípoch ktorými sú "jednota", "autorita" a "povinnosť". Napríklad v prípade rašizmu by sme vedeli hovoriť o akom si hlásaní za "jednotu" slovanských národov a ich obyvateľov pod "autoritatívnym" vedením Ruska za "povinnosť" ubrániť sa voči vplyvom západných elít a oslobodenia sa z pod vlády nastolených bábkových vlád platených zo zlého skazeného kapitalistického západu, po ktorého porážke príde obnova posliberálneho nového poriadku. A pre slovenských fanúšikov, sú vám tieto slová povedomé? Áno, presne toto je politika Republiky a SMER-u. Hold Slovákov ten fašizmus z minulého storočia tiež ešte stále neprešiel.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     11:03 10.11.2022

     Společný základ je kolektivismus a potlačování individuálních občanských a lidských práv v zájmu "společnosti".

     Společný základ je kolektivismus a potlačování individuálních občanských a lidských práv v zájmu "společnosti".

     • Sgt Murphy
      13:02 10.11.2022

      Nie, ty už popisuješ nástroje fašistickej moci, ktorá stojí na princípoch, ktoré som ti popísal vyššie. Tými sú vytvorenie centralizovanej autokracie na čele s diktátorom, ...Zobrazit celý příspěvek

      Nie, ty už popisuješ nástroje fašistickej moci, ktorá stojí na princípoch, ktoré som ti popísal vyššie. Tými sú vytvorenie centralizovanej autokracie na čele s diktátorom, militarizmus, násilné potlačovanie opozície, viera v prirodzenú hierarchiu a elity, subordinácia individuálnych záujmov vo "vyššie dobro" národa a rasy a silná organizácia spoločnosti a ekonomiky.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   19:18 09.11.2022

   No hlavně by bylo dobré zjistit si co definice fašismu obsahuje.

   No hlavně by bylo dobré zjistit si co definice fašismu obsahuje.

  • montecasino1
   10:51 10.11.2022

   Myslím si, že máte príliš málo informácii ako to v Rusku chodí, resp. chodilo. Tento stav je tu veľa storočí nemenný, akurát sa menili režimi, ale systém ostával, myslím tým ten ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslím si, že máte príliš málo informácii ako to v Rusku chodí, resp. chodilo. Tento stav je tu veľa storočí nemenný, akurát sa menili režimi, ale systém ostával, myslím tým ten rozsiahli korupčný a kriminálny. Nedajte sa mýliť tým, žeby za Stalina a neskôr za ostatných sovietskych vodcov, bola situácia iná kvôli represívnemu systému, práve naopak, práve vďaka nemu. Vedeli ste že za čias Stalina a neskôr Chruščova, Brežneva rozkvitala narkománia a pestovanie a výroba opiátov z maku, profitovali na tom štátne sovchozy aj kolchozy v Strednej Ázii a odtiaľ išiel haš,ópium marihuana ďalej do centrálneho Sojuzu. O tom všetkom vedela milícia aj UVKSSZ a nevedeli s tým pohnúť. Nám bol predkladaný iný obraz nášho vzoru. Tento spôsob žitia tu bohužiaľ bude fungovať aj naďalej či s Putinom, alebo bez neho. To čo sa deje v našich postsocialistických krajinách je len veľmi slabí odvar situácie v RF a predtým ZSSR a cárskom mocnárstve.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    11:01 10.11.2022

    Souhlasím s tím, že ruský režim je v podstatě stále stejný už od Ivana Hrozného. A právě proto je chybné označovat jej jako fašismus, který vznikl v Itálii po WW1 jako jeden ze tří ...Zobrazit celý příspěvek

    Souhlasím s tím, že ruský režim je v podstatě stále stejný už od Ivana Hrozného. A právě proto je chybné označovat jej jako fašismus, který vznikl v Itálii po WW1 jako jeden ze tří hlavních kolektivistických = levicových ideologií (komunismus, fašismus, nacismus). Je v tom prostě rozdíl.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     14:03 10.11.2022

     Putinova ideológia rašizmu ako odnož fašizmu, ktoré ovplyvnili Putinovu víziu "nového" Ruska vychádzajú z myšlienok ruského nacionálneho filozofa Ivan Alexandroviča Iljina, ...Zobrazit celý příspěvek

     Putinova ideológia rašizmu ako odnož fašizmu, ktoré ovplyvnili Putinovu víziu "nového" Ruska vychádzajú z myšlienok ruského nacionálneho filozofa Ivan Alexandroviča Iljina, Alexandra Dugina a Timofeya Sergeitseva. Fašizmus nevznikol v Taliansku počas 1. svetovej vojny ale myšlienky tejto ideológie majú korene až v starovekom Grécku. Naštuduj si prosím o tom niečo viac než budeš písať nezmysly.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      14:38 10.11.2022

      Vaše vášnivé výkřiky si poněkud odporují. Na jednu stranu tvrdíte, že na definici fašismu se historici neshodnou, a zároveň tvrdíte, že nevznikl v Itálii po WW1 ale v antickém ...Zobrazit celý příspěvek

      Vaše vášnivé výkřiky si poněkud odporují. Na jednu stranu tvrdíte, že na definici fašismu se historici neshodnou, a zároveň tvrdíte, že nevznikl v Itálii po WW1 ale v antickém Řecku. Váš názor je tedy vnitřně logicky rozporný a tudíž zcela zjevně chybný. A to nemluvím o tom, že jste svá tvrzení nepodložil žádnými ověřitelnými fakty.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      15:13 10.11.2022

      Jediné výkriky ktoré sa odporujú dnešnej realite a historikom sú bohužiaľ tie tvoje a svoje tvrdenia nemusím podkladať nejakými faktami len za to ty nemáš preštudovanú históriu a ...Zobrazit celý příspěvek

      Jediné výkriky ktoré sa odporujú dnešnej realite a historikom sú bohužiaľ tie tvoje a svoje tvrdenia nemusím podkladať nejakými faktami len za to ty nemáš preštudovanú históriu a táraš tu dve na tri. To že Putinov režim je označovaný ako fašistický je dnes široko uznaný fakt nie výmysel autora článku a ty to už nezmeníš.Skrýt celý příspěvek

  • LAMP
   20:36 11.11.2022

   socialismu? :) sice to historicky vyvstalo z původně levicových hnutí, ale fašimus a nacismus v praxi byly systémy, kde právě komunistické a socialistické myšlenky a aktivity byly ...Zobrazit celý příspěvek

   socialismu? :)

   sice to historicky vyvstalo z původně levicových hnutí, ale fašimus a nacismus v praxi byly systémy, kde právě komunistické a socialistické myšlenky a aktivity byly brutálně potlačovány (včetně i základních jako odbory a právo na stávku), zatímco kapitalisté měli pré. Hitlera široce podporovali němečtí průmyslníci, protože byl jediný, kdo mohl efektivně potlačit tehdy mocnou levici (která by mohla spustit další revoluci).Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
   12:39 15.11.2022

   Včera jsem to slyšel od pana Zubova, ruský režim je nejblíž fašistické Itálii. Přijde mi to jako dost kvalifikovaná osoba na tenhle soud. Takže jo, jsou to fašouni.

   Včera jsem to slyšel od pana Zubova, ruský režim je nejblíž fašistické Itálii. Přijde mi to jako dost kvalifikovaná osoba na tenhle soud. Takže jo, jsou to fašouni.

 • Takeda
  12:38 09.11.2022

  Klobouk dolů, je to síla, co všechno musíte dokumentovat. Přeju pevný nervy a hodně štěstí.

  Klobouk dolů, je to síla, co všechno musíte dokumentovat. Přeju pevný nervy a hodně štěstí.

 • JaHoDa
  11:32 09.11.2022

  Dobrá práce, pane Pojmane. Respekt.

  Dobrá práce, pane Pojmane. Respekt.

Načítám diskuzi...