Rozhovor se členem ukrajinské teritoriální obrany – komunita Bilopillja

Rozhovor se členem ukrajinské teritoriální obrany – komunita Bilopillja
Maxim / PrintScreen (Zvětšit)

Bilopilljská teritoriální obrana chrání ukrajinské hranice v blízkosti ruské Kurské oblasti. Nejedná se o aktivní frontu, dochází zde ale k odstřelování ukrajinského území zpoza ruských hranic a k potyčkám mezi domobranou a diverzanty pronikajícími přes hranice na území Ukrajiny za účelem označování cílů pro raketové ostřelování. Tento rozhovor s jedním z členů VYR vznikl ve spolupráci s organizací Mise Ukrajina.

Můžete se blíže představit?
Jmenuji se Maxim, mé volací jméno je Max. Je mi 46 let, jsem ženatý a mám jednoho syna, kterému je 24 let. Jsem zaměstnán u společnosti Ukrzaliznytsia, která působí v oblasti železnice – zde jsem pracoval i před válkou.

V jakém vojenském útvaru jste zařazen, jak dlouho jste zde zařazen a jaké vojenské úkoly plníte?
Od začátku války, tedy od 24. února 2022, působím v dobrovolnickém formačním útvaru VYR – komunita Bilopillja. V rámci této vojenské služby v domobraně střežíme s kolegy na kontrolních stanovištích necelé dva kilometry od hranic s Ruskou federací. Bráníme naše hranice, své rodiny, a budeme v této obraně pokračovat, dokud válka neskončí. K přímému bojovému střetu s nepřítelem na našich stanovištích zatím nedošlo, nicméně jsme pod neustálou útočnou palbou ze strany Ruské federace.

Jaké máte vnitřní „pocity“ z probíhající války? Očekával jste, že Rusové na Ukrajinu zaútočí a rozpoutají tím válku, která trvá již skoro rok?
Válka je velmi špatná věc. Já a ani mé okolí jsme nečekali, že se od našich ruských sousedů dočkáme takové zrady. Jsme ve válečném napětí a neustále se obáváme, že ruské rakety mohou zasáhnout naši rodinu, náš domov nebo místo, kde sloužíme. Válka je vždycky děsivá, ale my na svých pozicích zůstaneme až do konce. A jelikož jsme v první linii, tak to budu já a moji bratři ve zbrani, kdo bude muset v první fázi odrazit útok nepřítele, ukončit tuto nelidskost. Disponujeme různým speciálním vybavením na sledování hranic, monitorujeme pohyby nepřítele, jeho přeskupování, a v případě, že se nepřítel začne pokoušet překročit naše hranice, pokusíme se jej odrazit různými způsoby.


Zákopy Rusko-Ukrajinská hranice u Bilopillje; větší foto / Mise Ukrajina

Jak hodnotíte pomoc západních zemí Ukrajině?
V současné době nám západní země pomáhají jak s vybavením, tak i finančně. Zde je reálný příklad toho, čím nám Západ pomáhá (Maxim ukazuje na zbraně položené před sebou). A já věřím – opravdu v to doufám, že nám Západ bude pomáhat i nadále potřebným vybavením, ochrannými prostředky, zbraněmi. Nicméně pokud by nám Západ z nějakého důvodu pomáhat přestal, budeme za naše vítezství a nezávislost bojovat dál sami. Nevzdáme se.

Jaké vybavení Vaše teritoriální obrana VYR aktuálně nejvíce potřebuje?
V současné době potřebujeme především zimní oblečení. Na našich frontových pozicích je nyní během monitorování teplota mínus 10-15 stupňů celsia – proto by nám velmi pomohlo termoprádlo a zimní obuv. Stále potřebujeme také ochranné pomůcky jako například helmy a neprůstřelné vesty. A důležitá jsou pro nás také offroadová vozidla, abychom se dostali na naše pozice za jakýchkoliv povětrnostních podmínek.


Základna Bilopillj - předáni humanitární pomoci; větší foto / Mise Ukrajina

Chtěl byste závěrem rozhovoru něco sdělit?
Chci upřímně poděkovat jak za sebe, tak i za celou teritoriální obranu VYR, za spací pytle, zimní vojenské bundy, kalhoty a pletené teplé ponožky, které nám nyní byly předány českou organizací Mise Ukrajina. Toto vybavení nám velmi pomůže při ochraně hranic za aktuálního počasí.

Děkuji Vám za rozhovor.

Tlumočení - překlad ve spolupráci s překladatelkou Oxanou Rishko.

MISE UKRAJINA – aktuálně pro teritoriální obranu VYR organizuje sbírku financí na nákup terénního vozidla 4×4 a zimního vybavení (video)

Transparentní účet: 4005004017/5500
Příspěvek přes PayPal: bit.ly/MiseUkrajinaPayPal
Platby lze sledovat zde: bit.ly/TransparentniUcet

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajinský plukovník Vadym Anatolijovič: Vítězstvím je svobodná Ukrajina

Ukrajinský plukovník justice Vadym Anatolijovič (příjmení z bezpečnostních důvodů ...

Operace Sanitky pro Ukrajinu: První crowdfundingová operace Team 4 Ukraine

Většina čtenářů Armádních novin (AN) v diskusi o válce na Ukrajině zachytila informace o pořízení ...

Petr Pojman: Rusko je fašistický stát

„Brutalita ruských vojáků na Ukrajině mne nepřekvapila, brutální represe jsou součástí každé ruské ...

Geopolitik Vladimír Baar: Mír je nutné si vynutit silou, Rusku se musí dát ultimátum

„Zlu je třeba se postavit a zastavit ho, dokud je čas. Jestli chce Západ uchránit svoje hodnoty, tak ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...