Rusko obnoví na Krymu výrobu obřích vznášedel Zubr

Vznášedlo třídy Zubr / Mil.ru

Podle ruského deníku Izvestija ruské námořnictvo v roce 2018 obnoví výrobu obřích vznášedel Zubr (Projekt 1232.2). Vznášedla nahradí relativně nové, ale problémy stíhané výsadkové lodě třídy Djugoň.

Ruské námořnictvo a námořní pěchota pro obojživelné operace využívá několik typů výsadkových lodí a člunů. Dlužno dodat, že následující výčet nezohledňuje technicky stav (operační nasaditelnost, bojeschopnost) jednotlivých plavidel. 

Ruské námořnictvo provozuje čtyři 50 let staré tankové výsadkové lodě třídy Aligator (Projekt 1171; prázdný výtlak 3400 t) a 15 tankových výsadkových lodí třídy Ropucha (Projekt 775; 2200 t) - plavidla třídy Ropucha jsou stará 30 až 40 let.

Dále se ruské námořnictvo opírá o řadu menších výsadkových člunů - 12 člunů třídy Serna (Projekt 11770; 61 t), 13 člunů třídy Ondatra (Projekt 1176; 90 t) a pět nových výsadkových člunů třídy Djugoň (Projekt 21820; 280 t). Kromě toho ruské námořnictvo provozuje i dvě zmiňovaná vznášedla třídy Zubr (Projekt 1232.2; 340 t).

Původně Rusko plánovalo vyrobit 11 lodí třídy Djugoň jako náhradu za lodě třídy Serna a Ondatra. Djugoň konstrukčně vychází z třídy Serna, ale je větší a uveze mnohem více nákladu.

V roce 2013 ale velení ruského námořnictva doporučilo výrobu lodí třídy Djugoň zastavit kvůli “vážným konstrukčním chybám.” Lodě byly projektovány na rychlost až 40 uzlů, ale při takto velkých rychlostech docházelo k poškozování trupu vlivem “hydrodynamického šoku”. Rusku se také nedostává velkých dieselových motorů vhodných pro pohon lodí třídy Djugoň.

Kreml se proto rozhodl pro obnovení výroby obřích vznášedel třídy Zubr - největších vznášedel na světě. Vznášedlo dokáže unést náklad až 150 t, tj. tři tanky nebo deset kolových obrněných vozidel (BTR-82) nebo až 500 členů námořní pěchoty.

Obnovení výroby vznášedel Zubr je součástí ruského státního programu zbrojení na období 2018 – 2025. „Během Vojensko-námořního salonu (skončil 2. července - pozn. red.) bude představena řada nových projektů, včetně projektu lodí na vzduchovém polštáři, které budeme znovu vyrábět v rámci nového státního zbrojního programu,” uvedl Alexej Rachmanov, prezident Sjednocené loďařské korporace.

Stavba vznášedel Zubr je možná díky ruské anexi Krymu, kdy se Rusko zmocnilo také ukrajinských (tedy dnes již ruských) loděnic More. Závod More byl Ruskem znárodněn v květnu 2015. More je výrobcem lodí pro vojenské i nevojenské účely: lodí na ponorných křídlech, na vzdušné podušce, na vzdušné kaverně, kluzáků a také jachet a člunů s trupy ze slitin hliníku a hořčíku.

Pohon vznášedla Zubr zajišťuje pět turbovrtulových motorů Kuzněcov NK-12MV (5×8,7 MW) - dva slouží pro vytváření vzduchového polštáře, tři pro pohon lodě. Stejné motory pohání i bombardéry Tu-95.

Pohyb vpřed zajišťují tři čtyřlisté stavitelné vrtule o průměru 5,5 m, v trupu jsou dále čtyři ventilátory o průměru 2,5 m, které vytváří vzduchový polštář pod vznášedlem. Díky své konstrukci a výkonným motorům se dokáže Zubr pohybovat rychlostí až 130 km/h.

K palebné podpoře výsadku námořní pěchoty slouží dva raketové komplety, každý pro vypouštění dvaadvaceti 122mm neřízených střel. Protivzdušnou obranu zajišťují čtyři čtyřnásobné protiletadlové raketové komplety krátkého dosahu Igla-1M a dvě věže AK-630M, každá se šestihlavňovým 30mm rotačním kanónem.

Podle Andreje Frolova, šéfredaktora magazínu Vývoz zbraní, ruské námořnictvo plánuje vznášedla nasadit v oblastech Černého, ​​Baltského a Kaspického moře. Zubr je podle deníku Izvestija schopen přistát na 78 % světového pobřeží, klasické výsadkové lodě pouze na 14 % světového pobřeží.

Podle deníku Izvestija jde vznášedlo Zubr jen obtížně zaměřit radarem, neboť při plavbě Zubr vytváří mohutnou clonu z vodní tříště, která rozbíjí radarový odraz plavidla.

Zdroj: Izvestija

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruská stíhačka T-50: Další prototypy a start sériové výroby

V příštím roce začnou letecké testy desátého a jedenáctého prototypu stíhaček T-50 s novými motory ...

Ruská armáda koupí bojová vozidla BMPT Terminátor

Ruská firma UralVagonZavod (UVZ) se připravuje na zahájení sériové výroby bojového vozidla podpory ...

Britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth poprvé na moři

V úterý nová letadlová loď Královského námořnictva HMS Queen Elizabeth (R08) poprvé opustila skotské ...

Fregaty Type 26: Ochránci letadlových lodí britského námořnictva

Ministerstvo obrany Velké Británie objednalo u BAE Systems stavbu prvních tří fregat Type 26. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • PavolR
  07:24 14.07.2017

  fenri 11.7.2017 15:00:
  Nie, oni iba útočia bodnými a sečnými zbraňami na detských oslavách...
  Každopádne, pokiaľ odmietate pochopiť, čo Vám hovorím, dobre. V pohode. Vrátime sa k tomu pri inej príležitosti, keď sa zasa vytasíte so svojou teóriou. :-)

 • Slavoslav
  21:38 11.07.2017

  fenri

  vyborne, beriem ta za slovo a spomen si na to aj nabuduce ked budes chciet na mna reagovat

  a ked predsa len budes citit neodolatelnu potrebu tak urobit skus ten prispevok pred tym aj pochopit a pripadne si nieco nastudovat nech nedopadnes ako stou Alexandrijskou kniznicou vid Arrasuilov prispevok ;)

  tak som zvedavy ako dlho ti to vydrzi

 • fenri
  20:53 11.07.2017

  Slavo, odmítám se nechat zatahovat do vašeho duševního septiku. Rochněte se ve své špíně a plácejte se po rameni, jak jste dobrý.

 • Slavoslav
  20:44 11.07.2017

  fenri

  zase mimo ako vzdy bez toho aby pochopil o com sa diskutuje. Ale co cakat od cloveka ktory hned v prvom prispevku napise de facto ze mam sice pravdu, ale aj tak klamem

  i ked necakal som, ze tuto blbost z uvodu prekonas hned tretim prispevkom a odvtedy sa i ked marne snazis dalej

 • Slavoslav
  20:42 11.07.2017

  raziel

  no myslim, ze pre Fenriho by tam toho noveho bolo dost podla tych jeho reakcii.

  naviac iste si spominas na svoj prispevok ktory ma vlastne vyprovokoval k napisaniu toho mojho a dovolim si citovat

  "Tupá ovce s iq 90, který nedochází historické pozadí a omezují se pouze na hltání "aktuálních" informací z nejčtenějších deníků a z toho vyvozují závěry a křičí je v diskuzích - kdokoli nemá černobílý pohled je proti nám!!!"

  a historicke pozadie je takze, ze v minulosti bol prave ten islam tym tolerantnejsim nabozenstvom v porovnani s krestanstvom a nieje to len o Al-Andalus. Je to aj o tom, ze napr na osmanskom uzemi zili v pohode krestanske mensiny ktore nik nenutil konvertovat na islam. Na juhu Slovenska by si este teraz nasiel kostoly oznacene polmesiacom ktore boli pod Tureckou ochranou atd.

  to ze to tupe sovnisticke ***** fenri z toho neskor spravilo prestrelku kde striela od pasa argumenty o ktorych nema ani sajnu a pricom ani nechape o com sa diskutuje za to ja nemozem. Ono sa zda, ze ten chudacik ma na mna alergiu ako sa nam strapnil v par diskusiach

 • Arassuil
  18:51 11.07.2017

  Ach jo, Alexandrijskou knihovnu roku 391 vypálili (alespoň částečně) křesťané, protože byla "pohanská". Roku 642 byla (nejspíše) vypálena muslimy jakožto "nemuslimská" - jen upozorním, že to je pouhých 10 let po smrti Mohameda. Hrát si na to, že jedna strana byla/je lepší než druhá... Kašlete na to. Historie není černobílá.

 • fenri
  18:23 11.07.2017

  Slavko, proč bych četl odkaz o něčem, co znám? A mimo téma tu pleskáš. Přitáhl jsi do debaty o vznášedlech vize o mírumilovném Islámu. Jak to souvisí?
  Žádný důkaz, co výslovně vyvrací co jsem napsal v tom vašem článku na aktivistickém webu není (abych vás potěšil, přečetl jsem si ho a jaksi prozření se nekoná).
  Takže si to shrňme:
  1.) Islám se šířil výhradně násilím, nikoliv silou myšlenky, argumentu, intelektuální atraktivity
  2.) Navzdory tomu, že po efemerní momenty dějin Islámu se nepatrné procento jeho příslušníků podílelo na zachování odkazu antiky, samotná islámská civilizace si z odkazu antiky nevzala nic. Protože nemohla.
  3.) Vědecky, technologicky... je islámský svět tak asi v osmé C lize okresního přeboru. 2 miliardy lidí a neskutečné bohatství...
  4.) Slavko, opravdu si tak nefanděte. Proč by se měl snažit pochopit kdejakou OT pitomost, kterými tapetujete čehúnský web, když prostě vyvracím pouze faktickou pitomost, co píšete? Navíc ta vaše moudra se různě točí v kruhu, tu si odporují, jindy běí po parlelních myšlenkových liniích, které spolu nesouvisí atd.

 • raziel87
  18:20 11.07.2017

  2 Slavoslav

  pokud máte na mysli tento svůj odkaz
  http://meapatria.sk/filozofia/...

  tak ten jsem si se zájmem přečetl, nepřínáší však vůbec nic nového a opravdu myslím, že to Fenri číst nemusí, protože se jedná o jemu jistě (ve většině určitě) známá fakta - jedná se o shrnutí vlivu muslimské kultury na Afriku, Evropu, Asii do 17, stol 20.stol. V tom článku je vypíchnutých několik pozitivních střípků, které muslimská kultura přinesla, v článku navíc dosti učelově přednesených (to kvůli realistickému závěru :-)

  S panem Šuňalem v podstatě sdílím i jeho verdikt v bodě "Búducá tvár Európy".

  Slavo, doprkna, ale uvědom si, že TEĎ jich máš v Evropě několik milionů, další desítky milionů přijdou a další stovky milionů si v horizontu 50 let nap*caj.

  Za svojí osobu uzavřu tuhle OT debatu něčím na odlehčení, snad si pamatuji pointu vtipu správně:

  Musíme jako civilizovaní Evropané jít příkladem ostatním a ukázat světu svojí TOLERANCI - ať co se kulturních, tak náboženských rozdílů týká! Proto dovolme Muslimským kulturám, aby si v každém městě směli postavit svojí mešitu, ať má Ahmed možnost se večer sklonit k Alláhovi. Dopřejme jim to!

  Vedle v ulici, kde ta velkolepá mešita bude stát, však bude řeznický krámek mistra Jitrničky, naproti mešitě bude přes ulici stát Sex Shop a noční klub s prodejem tvrdého alkoholu. Je to přeci jen a pouze o TOLERANCI :-)

 • Slavoslav
  17:41 11.07.2017

  fenri

  je minimalne ironicke ked niekto kto sam napise, ze sa ani nesnazi pochopit co jeho oponent pise vycita nieco inym o plieskani mimo temy

  zatial si tu plieskal akurat ty. Na co vlastne reagujes ked prispevky nechapes a odkazy necitas?

  Su za tym nejake prvotne instinkty kde vidis nick a zareagujes bez ohladu ci zo seba spravis blbca?

  PS: ale inak zaujimava diskusna taktika. Ked ti oponent da dokaz ktory vyslovne popiera tvoje tezy zalozene bud na obycajnej hluposti, alebo na tom, ze nemas ani zakladne informacie o danej teme staci to prehlasit za nepodstatne? Takto to naozaj u vas funguje?

 • fenri
  17:06 11.07.2017

  Slavo: nepozrel. Nejsem si jistý, zda by pro mě přinášel něco nového, nebo byl proti tomu, co píši. Všicky mě ale zarážel váš talent, najít libovolný odkaz na cokoliv s přesvědčením:
  -že oponentovi přináší něco nového, jen proto, že vy jste se o tom dozvěděl před chvílí, když jste horečně a povrchně lovil nějaký argument
  -plesknout sem něco, co nesouvisí s debatou, či oponentovou tezí

  Hele, ono v Mein Kampfu najdete také pár vstřícných slov a určitě nějaký esesák někdy pohladil židovská či slovanské dítě po vláskách. Ale nebudeme z toho vyvozovat, že byl nacismus ideologií míru a tolerance, že ne?

  Rozpor v Koránu celkem není. Sice uznává starozákonní proroky+Ježíše, ale nic to nemění na tom, že k těm, co věří v Knihu jinak než Islám nabádá k násilí a k těm, co neveří ani v náboženství Knihy, nebo, chraňbů, v nic, tak předepisuje supernásilné chování.
  Každopádně tvrdit, že Islám byl zpočátku náboženství míru je hovadina.

 • Slavoslav
  16:40 11.07.2017

  Fenri

  Si trochu mimo, ale aj ja som prekvapený tým nickom.

  Takže si si konečne pozrel ten link? To gratulujem

 • Stanislav
  16:32 11.07.2017

  Fenri, ste si istý, že na mňa reagujete? Korán má v sebe duálny rozpor. Raz hovorí o tom , že judaizmus a kresťanstvo neodporuje koránu, dokonca Ježiš je prorok a potom ich dáva na úroveň nevercov a odpadlíkov od viery. Hlása mier v tej prvej časti a potom treba vraždiť nevercov a odpadlíkov od viery. Islam je brutálny politický systém tak aby bol pohodlný púštnemu nomádovi. S tým sa asi nerozporujeme.
  Jointy nie sú moja parketa. A na wiki som nedal žiadny odkaz.

 • Arassuil
  15:37 11.07.2017

  Stanislav: Zaujatý? To je sakra mírně řečeno. Bill Warner a islám je na stejné úrovni jako Richard Dawkins a náboženství obecně.

 • fenri
  15:32 11.07.2017

  Stanislav:
  1.) islám nemá problém, že má dvě části. Křesťanství jich má celou řadu a min. dvě v základu (římsko-katolíci vs. protestanté). Takže o tom to fakt není.
  2.) Hele, to že si motáte jointy do listů Koránu neznamená, že jste ho četl. To, co bylo napsáno Mohammedem je brutálně násilné a agresivní svinstvo na úrovni My Kampfu, resp. ještě dál. To, co dělal Prokorok není v rozporu s Koránem.
  3.) Příčinou násilnosti Islámu není jeho rozštěpení na dvě základní větve. Takto rozštěpených náboženství (ba víc a radikálnějši) je celá řada. Problém v Islámu je v tom, že jde de facto o fašistickou politickou doktrínu.
  4.) Ano, islám, který měl k dispozici vědění antiky se dokázal realizovat jen ataky na sousedy. Nešířili víru ani přesvědčením, ani civilizačními výdobytky, ale násilím.
  5.) Hele, myslím, že jsem o dějinách (nejen) Islámu četl o dost více, než váš náhodně plesknutý odkaz na wiki, kde se popisuje jedno efemerní a celkem netypické "království". A pokud nedoutnali a nepřežili jen náhodou, kde je odkaz antiky v Islámu? NIKDE panáčku. Zanikl, udusili ho.
  6.) Islám byl tolerantní až na to, že křesťanové slovo mělo poloviční váhu, musel platit extra daně a byl celkově v pozici lepšího otroka. Takže určitá tolerantnost k lidu Knihy nevyplývala z tolerantnosti náboženské či mravní, ale ryze ekonomické. Byli zdrojem peněz.

 • Stanislav
  15:15 11.07.2017

  Arassuil, máš pravdu je zaujatý, ale v tom grafickom zobrazení, množstve útokov a napadnutí má pravdu. Asi dosť pracne to pozbieral. Islam je a bol agresívny, šíril sa len mečom a podrobením. Kresťanstvo si v tom neskôr aspoň urobilo poriadok a mečom prestalo

 • Arassuil
  15:10 11.07.2017

  Stanislav: Billa Warnera sem nepleť, ten má mezi historiky a religionisty stejnou pověst jako měl Hitler, když v srpnu 1939 dával záruky Polsku...

  Ač nijak nezpochybňuji jeho odbornost ve fyzice a matematice, tak historii (a speciálně historii náboženství) prostě nerozumí. Obecně jeho knížky a prezentace lákají spíše ty "prostší duchem", protože jim řekne, co chtějí slyšet a oni pak mají pocit, že měli celou dobu pravdu.

 • fenri
  15:00 11.07.2017

  PavolR: latino američané se nám odpalují na dětských koncertech? Vážně?

 • Stanislav
  14:47 11.07.2017

  Islam má problém v tom, že má v podstate dve časti to čo spísal v Mekke je mierumilovné náboženstvo plagiát kresťanstva a judaizmu a to čo vypotil v Medine po neprijatí a posmechu v Mekke a šíril to násilne. V podstate tento prorok spáchal všetky smrteľné hriechy. Tento vnútorný rozpor z neho robí nebezpečné náboženstvo, lebo Korán je najväčšou autoritou a zároveň je príčinou jeho úpadku ako motora civilizácie. Zo začiatku možno profitoval z antickej vedy ale potom neponúkal nič. Tým, že Európu zablokoval z juhu a východu a podnikal neustále nájazdy na kresťanský svet ( korisť v otrokoch) v podstate Islam utlmil rozvoj v Európe. celkom zaujímavo o tom rozpráva Bill Warner https://www.youtube.com/watch?...
  Zároveň touto blokádou vlastne neskôr naštartoval Islam rozvoj kresťanského sveta. Ako? Tým, že bolo nutné nahradiť zablokovanú hodvábnu cestu novou cestou. A to sa podarilo Kolumbovi objavením cesty so Ameriky. Potom nastal neuveriteľný dynamický rozvoj. Za 400 rokov sa podarilo to, čo by sa islamu nikdy nepodarilo. Mali možnosti, len konzervovali to čo bolo. Ak niekto nesúhlasí s mojim príspevkom, aspoň nech mi nenadáva, že som Slovák. Ja mám Čechov rád.

 • Slavoslav
  14:04 11.07.2017

  Fenri

  Pre boha. Pozrel si si aspoň tie linky? Ako napr islamský štát An-Andalus prispel k zachovaniu antického dedičstva a formovaniu európskej vedy? Že sa nachádzal v španielsku a tieto poznatky tam boli práve privezené? Nie že tam doutnali a prežili moslimov len náhodou.

  A ja nehovorím nič o súčasnom islame. Jediné na čo som poukázal bol fakt, že v minulosti boli práve tie moslimské spoločnosti tými osvietenejsimi a tolerantnejšími kde vedľa seba existovali moslimovia a kresťania bez väčších problémov a to aj v obsadených častiach Uhorska. Mali náskok vo vede ako aj v kultúre a až neskôr sa to zmenilo keď sa islam zradikalizoval a dosť možné vplyvom porážok ktoré utrpeli a následných vnútorných problémov.

  Takže nie nemotám to. Kým sa ideológia neplietla do riadenia štátu islam prekvital. Možno ťa mýli, že stále používam slovo islam, ale naozaj neviem nájsť ekvivalent slova cirkev pre moslimov aby som to vedel jasne oddeliť ako to môžem robiť pre Európu

 • PavolR
  13:56 11.07.2017

  fenri:
  Latinoameričania na tom nie sú o nič lepšie než moslimovia, napriek tomu, že sú kresťania. Takže rozdiel asi bude treba hľadať v niečom inom, než je forma vierovyznania .... teda ak celú svoju konštrukciu nezúžite iba na protestantov.
  Čo by si ale žiadalo zodpovedanie ďalších otázok ....

 • fenri
  13:33 11.07.2017

  Slavo, ale vy fakt nechápete PODSTATU o čem se v tomto OT (které jste sem zatáhl) bavíme.
  Psal jste o tom, že díky Islámu (tedy náboženství) máme zachováno dědictví natiky. Což je hovadina. Hovoříte o náboženství, nikoli organizaci. Vzápětí argumentujete proti křesťanství (tedy opět náboženství) argumentem, že dokud byla u moci církev, nekonal se rozvoj.

  Jinými slovy motáte dvě nesouvisející věci. Ideologii a jednu z organizací na této ideologii participující. Nelze dokazovat, že křesťanství bylo více či méně předurčené k rozvoji, vědě a humanismu než Islám (samozřejmě bylo, výsledek je do očí bijící) tím, že ten rozvoj nastal s oslabením moci církve.

  Výsledky jsou ovšem drtivě jasné a jen hodně pomatený člověk může tvrdit opak. Zatímco svět Islámu je vědecky, humanitně, lidskoproávně.... doslova v řiti (na množství lidí a prostředků, kterými disponuje), malé, na zdroje a suroviny chudé křesťanské Evropě se podařilo ovládnou celý a položit základy křesťansko-židovské civilizace, která je nepochybně nejúspěšnější a nejatraktivnější i pro zbylou populaci planety (nějak nepozuruji nával chudých Švýcárků do prosperujícího Nigeru či Somálska).

  Kdyby přes noc zmizely výsledky islámské vědy, nestalo by se víceméně VŮBEC NIC. Kdyby přes noc zmizely výsledky K-Ž vědy, byli bychom v ranném středověku. Ano, muslimové byli v té době čistotnější (to Židé také a bylo to spíš podmíněno klimatem), ale jejich technologický náskok byl víceméně nulový už tenkrát.

  Pokud, podle vás, byl Islám strážcem antického odkazu (což je opravdu blbost - kdo se o něj staral předtím?), tak je s podivem, že tento odkaz Islámský svět prakticky nepoznamenal, zatímco naopak Evropa na něm nastartovala svojí duševní superioritu.

  Lze konstatovat, že v prostoru později okupovaném Islámem skutečně doutnaly uhlíky antického vědění (bylo to dáno geograficky) a doutnaly tam ještě nějaký čas po expanzi Islámu. Nicméně zatímco v křeťanském světě tyto uhlíky zažehly požár pokroku, Islám je postupně a pomalu udusil a ponořil se zpět do temnoty pouštních kmenových společenství. Kdyby neseděli na ropě (kterou jim ovšem musí těžit někdo jiný) byli stále ve středověku. Takhle jim tam vyspělejší zbytek světa jezdí stavět a prodávat gadgety (naposledy Trump).

 • Arassuil
  12:29 11.07.2017

  A k té oblíbené školské reformě Marie Terezie. Kdyby nebyl v roce 1773 zrušen jezuitský řád, který měl u nás vzdělávání tzv. pod palcem, nikdy by k žádné reformě vzdělávání nedošlo, alespoň ne za Marie Terezie. Ona jen musela vyřešit skutečnost, že systém vzdělávání v habsburské monarchii přestal ze dne na den existovat. Ostatně skutečně "povinná" školní docházka je stejně záležitost poloviny nadcházejícího století.

 • Arassuil
  12:24 11.07.2017

  Jestli můžu, tak bych vám do toho trošku vstoupil, protože jak už to tak bývá, pravdu máte vesměs všichni.

  Pokud bych měl z historického hlediska posoudit přínos a vliv církve na evropskou společnost z hlediska pokroku, rozvoje civilizace nebo jak tomu chcete říkat...

  Do 12.-13. století určitě církev nebyla "nositelkou pokroku", ale spíš "strážcem toho mála, co se zde dochovalo z antiky". Jasně, někde v klášteře v Burgundsku si mniši postavili vodní buchar - z jejich pohledu určitě převratný vynález, co na tom, že jen "znovu-vynalezli" něco, co znali už staří Římané. Pak je tady samozřejmě otázka, na kolik tenhle geniální vynález ovlivnil život ostatních klášterů v Evropě, ale hlavně nakolik ovlivnil život obyčejných lidí (odpověď bude 0,0 nic). Kláštery (tedy církev) skutečně byly pokladnicí vědění, ale tohle vědění zpravidla nikdy nemělo větší přesah než byl klášterní dvůr a jeho zdi (třeba právě rozšíření toho vodního bucharu, což mělo přímo za následek efektivnější industrializaci Evropy, je výsledek až skutečně pozdního středověku). Nic z toho ale není v této době chybou církve - co čekat od společnosti, jejímž největším problémem je výnos obilí 1:2.

  Co se týče doby pozdější, tj. renesance, reformace - tady určitě nejde upřít vliv společnosti jako takové na vědecký pokrok. Ale církev nezůstávala o nic pozadu. Třeba takový konciliarismus, který následoval po avignonském zajetí, tj. oslabení moci papežů a vzrůstající moc koncilů (pisanský, kostnický atd.) - je třeba si uvědomit, že na těchto koncilech se sešla tehdejší skutečná elita Evropy - a poprvé zde také byly konfrontovány myšlenky jihu (renesance) a severu (pozdní středověk), byly vyměňovány spisy, knihy... Tohle myšlenkové tření (znásobené ještě vznikem univerzit v předcházejících 2 staletích) pak mělo přímo za následek vznik reformace. Církvi nelze upřít podíl na tom, že díky vstoupila společnost do nového věku, novověku.

  Problém je, co nastalo potom. Zatímco se křesťanští učenci, katolíci i protestanté rovnou měrou, předháněli v tom, kolik mší se má sloužit za duše v očistci, jestli něco takového jako očistec vůbec existuje, popřípadě jaká je vlastně podstata Krista v Eucharistii (jestli je přeměněný, přítomný, symbolický a co já vím ještě)... Tak světští učenci (ovšem mnohdy s církevním vzděláním) posouvali svět kupředu. A mnohdy se přitom stále zaštiťovali myšlenkou, že pokrok a jeho přínos lidstvu je oslavou Boha, od kterého vědění přeci pochází. Fakt to nebylo tak, že bum novověk, přepneme si spínač a od teď už jen sekulární myšlení a pokrok. Vliv náboženství byl ve společnosti stále vysoký (30. válka je ostatně záležitost 17. (sic!) století).

  Skutečnou myšlenku sekularizace a oslabení moci církve ve společnosti (a tedy skutečnou svobodu myšlení a výzkumu) přinesla až Velká francouzská revoluce.

 • Slavoslav
  12:06 11.07.2017

  Fenri

  Čo keby si reagoval až potom čo pochopíš príspevok? Dám si dole písal, že sa o to ani nepokúšaš.

  Ale ok odpoviem
  1 áno, istý čas mala aj praktický monopol. Otázka bola ako vysvetliť ten boost ktorý dostala veda po stredoveku. Za čias kým mala cirkev monopol zaostávali sme sa islamom viď moje linky čo som ti poslal.
  2 kde som tvrdil, že katolícka cirkev sa rovná náboženstvo? Akurát tvrdím, že rozmach vied v novoveku je spájaný s humanizmom a renesanciou a poklesom vplyvu cirkvi na život bežného človeka čo je dohladatelne v každej učebnici dejepisu.

 • PavolR
  11:49 11.07.2017

  raziel87:
  Chápem, čo máte na mysli.
  Cirkev disponovala organizačnými kapacitami potrebnými na udržiavanie určitého objemu vedomostí, avšak cenou za to bola kontrola "správnosti" týchto vedomostí.
  Za dôležitý faktor pokladám zrušenie tohoto monopolu (čo išlo ruka v ruke so spochybňovaním) a vytvorenie konkurenčného prostredia hlavne čo do poskytovania kvality výuky.
  V určitom okamihu dosiahol prúd informácií takého objemu, že prerástol cirkev a začal existovať úplne nezávislo na nej.

 • fenri
  11:41 11.07.2017

  Slavo: oslabování církve X pokrok:
  1.) Církev byla po staletí i nositelkou pokroku (kláštery...)
  2.) Katolická církev nerovná se náboženství.
  Je to jako tvrdit, že že agronomie = Spolek zahrádkářů v Horník Vlkoprdech

 • Slavoslav
  11:34 11.07.2017

  Jo a argumentácia Mariou Tereziou tiež nie je najšťastnejšia. Rakúsko Uhorsko bolo dosť pozadu za zvyškom Európy a to nepopieram práve z dôvodu nutnosti odrážať výpady osmanskej ríše čo vycerpavalo štát a brzdilo pokrok. Myslím že Arrasuil je historik tak by to možno vedel lepšie popísať

 • Luky
  11:33 11.07.2017

  Jenže jakékoli obecné historické disputace o světlých chvilkách islámu jsou v kontextu probíraného jen matoucí řeči mimo mísu - protože ti ozbrojenci v konfliktech od počátku 90tých let žádnou vzdělanost nepřinášeli, nepřiučili jsme se, že Země není placatá a pouštění žilou vše nevyléčí.

  Já z vlastního islámu žádnou fóbii nemám, ale když se vlivem aktuálního(posledních 30 let) vývoje přepnu do módu "ostražitosti", tak přestávám mít potřebu vyhledávat nějaké pozitivní nuance a špíčky. Jde o argumentační posloupnost pánové.
  Nebo můžeme jen tak bez souvislosti klábosit o křižovatkách, námořním obchodu, křižácích, křižáčcích, Saladinovi, vlivu Achirdu na horoskop a podobně. Ale používat to v argumentaci o válce v Čečně nebo na Balkáně mi přijde hloupé.

 • Slavoslav
  11:13 11.07.2017

  Sorry za preklepy. Autocorect na mobile

 • Slavoslav
  11:08 11.07.2017

  Raziel

  Tým že budeš moje výroky obracať na add absurdum nič nezmení štvrtok na fakte, že rozvoj vedy v Európe nastal spolu s oslabovanim vplyvu cirkvi na bežný život. Nájdi si to v hociktorej učebnici čo to bol novovek a čo stálo v jeho počiatku.

  A celkovo to nebude náhoda, že najrozvinutejších spoločnosti sú tie kde je najväčšia sloboda jednotlivca, vymožiteľnosť práva a kde je vplyv náboženstva na chod spoločnosti minimalizovanýa sú tolerované aj iné názory. V minulosti bol benevolentnejší islam a mal kultúrne a vedecky navrch nad dogmatickou Európou. Neskôr sa karta obrátila. Islam sa stal viac radikálny a Európa išla hore. Ruka v ruke s poklesom vplyvu cirkvi.

 • raziel87
  10:56 11.07.2017

  2 PavoIR

  jo, ale vy to berete moc plošně - čilé obchodní tepny byly i v prostorách, kde se sice kultura rozvíjela - ale pouze v rovině místního náboženství (které nedovolovalo studium) Právě křesťanství napomohlo vzdělávání (ve všech věděckých oborech) panovníků. Později i širší veřejnosti díky klášterům a učení myslitelů. Marie Terezie přišla s reformou až na konci 18. stol - v době, kdy již Evropa nabízela dostatek kvalifikovaných lidí, kteří mohli šířit poznatky z konkrétních věd a oborů.

  2 Slavo

  vy jste přesně ten typ člověka, na kterého jsem narážel v minulém postu "cíleně dezinterpertují chod dějin" Zajeďte se podívat do Florencie, Assisi, Římu, Sieny atd. atd..............jasně oslabení vlivu na chod společnosti. Rody Barrberini, Medici a desítky jiných se odvrátili od církve :-))

 • fenri
  10:52 11.07.2017

  SeaWolf: mě jen zaujalo:
  -kolik Slováků je na českých webech/kolik Čechů chodí na slovenské
  -kolik Slováků má tendenci mistrovat Čechy na českých webech/kolik Čechů mistruje Slováky na slovenských webech
  -kolik Slováků má tendence poučovat Čechy, co na českých webech vlastně napsali a jak je to správně česky / totéž vice versa
  -zda tak činí nějaký standardní, normalizovaní Slováci (prototyp uložen v Sevres u Paříže :-)), prostě běžný průměr, nebo zda české weby přitahují spíše čoboly, jak by se to často mohlo jevit. Byla by to pěkná disertačka :-)

  Přijde mi to jako zajímavý fenomen, napříč weby.

  Jinak Slováci já mám rád.
  Třeba Vicu Kerekes. Aha, to je Maďarka... ale já jí to odpustím :-)

 • PavolR
  10:42 11.07.2017

  raziel87:
  Zjednodušene povedané: prúdenie tovaru a informácií.
  Diskusiu a výmenu myšlienok potrebujete na to, aby ste konfrontovali svoje nápady a rozvíjali nápady iných a prostriedky získané z prúdenia tovaru na to, aby bolo možné myšlienky realizovať.

  Zoberme si taký primárny príklad z ruských dejín (keď tu máme článok o Rusku). Kde vznikli prvé štáty na území RF, takmer "na zelenej lúke"? Na trasách obchodných ciest, kde bol dostatok prostriedkov a ktoré boli aj hlavnými tepnami pre prúdenie myšlienok. A teraz si tento princíp aplikujme na novovekú Európu po vynájdení kníhtlače a námorných objavoch, keď sa exponenciálne rozvetvili obchodné trasy a znásobil prúd informácií.

 • SeaWolf
  10:40 11.07.2017

  fenri
  Tahat na Armádní noviny rozepře mezi slováky a čechy ? Chodíš moc na sluníčko :-D

 • Slavoslav
  10:37 11.07.2017

  Raziel

  Vieš že ranný novovek sa spája práve s renesanciu, humanizmom, reformaciou cirkvi a celkovo oslabením jej vplyvu na chod spoločnosti.

 • fenri
  10:34 11.07.2017

  PavolR: ne, nemám ISBN čísla všech antických spisů k roku (řekněme) 100 n. l.

  Nic nechápete. Máme víc prostředků, protože jsme zbytku světa (včetně toho muslimského) nakopali zadek ve vědě. Islámský svět zůstal ve středověku a zůstane tam stále, protože podstat Islámu je taková. je to politická doktrína. Západní svět má religiozno jako něco duchovního a intimního, zatímco islám řídí naprosto vše.
  Muslimové mají prostředků mraky. Mají víc peněz, než 100 Izraelů. K tomu jsou jich dvě miliardy. A co dokázali? NIC.Srovnejte peníze a lidský potenciál, co má Izrael a co má muslimský svět. A teď co kdo dokázal ve vědě, v medicíně, v technice... Jsou to zoufalci. Dvě miliardy, obrovské bohatství a pouhé čtyři Nobelovky. Věda nula. V muslimské světě se ročně vydá méně knížek, než v obyčejném Španělsku.
  Vlaječka na Měsíci s úryvky Koránu je celkem reálná představa. Ale tu technologii, co by ji tam dostala by zcela jistě nevymysleli muslimové. Tisíce let seděli na ropě, a nevěděli co s ní. Musel přijít někdo jiný a učinit je bohatými. A dnes se tomu říká vykořisťování.

 • raziel87
  10:27 11.07.2017

  2 PavoIR

  ano a proto se ptám, co subjektivně vy spatřujete jako hlavní důvod toho, že se naše západní civilizace (na rozdíl od ostatních) vyvíjela směrem, který jí dal po Době Temna ten razantní náskok? Osobně si myslím, že tím důvodem bylo křesťanství, které přineslo v jistých ohledech pokrokovější myšlení (teď na chvíli zapomeňte na církevní restituce, faráře co przní každý den jiného ministranta, kázání vody a pití vína, kupčení s odpustky, křížové výpravy, pálení čarodejnic) a jiné důvody, které diskutéři uvádějí (a často neobjektivně formulují, až cíleně dezinterpretují)

 • PavolR
  10:27 11.07.2017

  Ale teraz vážne - prečo vzplanula pod článkom o ruskom vznášadle zúrivá debata o islame? :-D

 • PavolR
  10:19 11.07.2017

  fenri:
  Čo si predstavujete pod radikálne menej? Prestaňte si cucať z prstu a konkretizujte.

  Na stavbu čohokoľvek potrebujete prostriedky. Kto má viac prostriedkov, viac postaví. Dnes má vďaka kombinácii niekoľkých "drobností" ako revolúcia v námornej doprave alebo kníhtlači naša civilizácia viac prostriedkov než všetci ostatní dohromady, preto vlaje na mesiaci vlajka s hviezdami a pruhmi. Pred pol tisícročím na tom bol ešte lepšie moslimský svet vedený Osmanskou ríšou ako dedičom Byzantskej ríše - ležal na obchodnej križovatke troch kontinentov. Keby nedošlo k zvratu, dnes by bola na mesiaci vlajočka s výrokom z koránu. :-D ;-)

 • Slavoslav
  10:09 11.07.2017

  Raziel

  A si si istý, že si pochopil? Ja som len reagoval na tú tvoju výšku k čierno bielemu videniu sveta vzhľadom na históriu. Že teraz je stav veci iný neznamená, že to tak bolo vždy. A keď si pozrieš tie linky kde napr Mená Patria je konzervatívne hnutie zakladajuce si na starých európskych hodnotách. A ani oni neignorujú pozitívny vplyv islamu v minulosti na európsku kultúru. To môže robiť len zaslepený analfabet ako fenri keďže historické fakty sú jasné

 • Slavoslav
  10:03 11.07.2017

  Luky

  O tom bol môj prvý príspevok, že svet nieje čiernobiely. Nájdi si niečo o tých kostoloch s polmesiacom. O katolíkoch a ich prístupe k iným kresťanom by česi niečo mohli vedieť.

 • raziel87
  10:02 11.07.2017

  2 Slavoslav

  nerad budu vstupovat do Vaší výměny názoru, ale Slavo krucipísek. Vždyť vy demagogicky převracíte chod dějin a míru pokroku, kterou ta která kultura světu přinesla......Nerad bych, aby teď moje slova vyzněla jako kasání, ale než sem dostal ten blbej nápad a šel před lety na ekonomku, tak jsem se 4 roky učil sklářství a foukal jsem na huti - měl sem tak logicky 4 roky Dějiny výtvarné kultury...........že Vás huba nepálí. Připomínáte mi jednoho afektovaného, nešťastného muslima, dlouhodobě žijícího v ČR - také po pár pivech mele něco o tom, že pochází z kolébky civilizace a jeho víra (ze 7. stol po kr.) je pravější, než ta moje křesťanská, katolická.

 • Luky
  09:56 11.07.2017

  ale jo, bylo to i z mojí strany rýpnutí přes čáru...a já hlavně vím, že na Slovensku je v tomto směru víc lidí při smyslech, než u nás...takže PEACE

  Ale jak jste tu začali najednou o placatý zemi....to je sranda, když jsme si s ženou dali na přelomu milenia pauzu, tak jsem jezdil do Blavy za jednou Slovenkou a kostely praskaly ve švech (nevěřím že by vás tak rychle dostali).

  Takže Slavo i Větry budou vyjímky (kdoví jestli zůstali na Slovensku)

 • fenri
  09:53 11.07.2017

  A da lší čobol:
  Pavolko, vemte si jen počet antických před Islámem a třeba sto let po jeho nástupu. Bylo jich stejně, či radikálně méně? Ano, B. je správně.
  Zbytek jsou jen kecy, protože já fakt neřeším křesťanství, což je něco, co tu slovenský triumvirát ne a ne pochopit. takže ještě jednou pro Pavolka: NEPÍŠI o křesťanství a nesrovnávám to s křesťanstvím té doby.
  Pro Wirbela: NEPÍŠI o křesťanství. Pro Slava: NEPÍŠI o křesťanství. Pochopili?
  Křesťané pochopitelně zlikvidovali také pěknou várku těch spisů. Ale také na nich postavili moderní euro-americkou civilizaci. Islám na nich nepostavil vůbec NIC.

 • Slavoslav
  09:50 11.07.2017

  A obľúbený argument nacionalneho blbecka fenriho o českom webe.

  Už som ti to raz poradil a zopakujem to. Kým to tu toleruje admin a vlastník stránky môžeš akurát bezmocne penit.

  A stále môžeš tú energiu investovať do svojho vlastného nacionalneho čistého webu kde si môžeš aj ideove previerky pred registráciou zaviesť a každý bude pritakavat na tvoje dristy

 • PavolR
  09:47 11.07.2017

  fenri:
  https://ulozto.sk/!DFHVe6pZu/v...
  https://ulozto.sk/!kRtjiuLj02b...
  Ten típek síce má tendenciu nadšene nadsadzovať, ale inak je to fajn dokument.

 • PavolR
  09:41 11.07.2017

  fenri:
  Ušetrite nás láskavo demagogických fabulácií ohľadne alexandrijskej knižnice. Bez ohľadu na to, že ju Caesar skutočne celú nezničil, do čias Omara sa z nej zachovali iba zlomky zlomkov. Pridávam dve odkazy pre zbežné pochopenie toho, ako to vyzeralo s knihami a vzdelanosťou v čase a priestore a ako to vlastne bolo s tou alexandrijskou knižnicou:
  http://katkryptolog.blogspot.s...
  http://www.starovekyegypt.net/...

  Keď tvrdíte, že sa antická vzdelanosť zachovala navzdory islamu, keďže mal, podobne ako iné ideológie, kresťanstvo nevynímajúc, svojich fanatikov, tak ignorujete druhú stránku mince, a to že práve vďaka tolerancii islamu boli v bezpečí majitelia kníh, ktoré sa tým pádom zachovali a tieto nakoniec prebrali aj islamsky vzdelanci v náväznosti na svojich predchodcov.
  Len pre zaujímavosť uvediem svedectvo holandského cestovateľa Jacoba Tollia, o jeho návšteve Nových Zámkov krátko po ich oslobodení z tureckej nadvlády. Jeho ubytovateľ mu rozprával, ako v meste našli knižnicu učenca s niekoľkými tisíc zväzkami a všetky spálili. Ubytovateľ aj rozmýšľal, či si nejakú nenechá na pamiatku, ale nakoniec to nechal tak. Tollius mu na to povedal, že môže ľutovať, že nič nezachránil, lebo za každú zachránenú knihu by mu dal jeden toliar.

 • fenri
  09:35 11.07.2017

  Wirbelwind: já fakt nevím, zda by se Slováci měli cpát na české weby. Zaprvé zjevně nerozumí používanému jazyku a zadruhé by mohli takto získaný čas věnovat k tvorbě vlastních webů.

  -wirbele:
  1.) NIKDE nepíši o křesťanství. Ještě jednou: NIKDE. Chápeme?
  2.) Pokud někdo napíše faktickou hovadinu (jako třeba tvůj soukmenovec Slavo), je normální na lež upozornit, ale zároveň to neznamená, že píši o něčem jiném. Napsal jsem prostou informaci o tom, že tvrzení, že Islámu vděčíme za antiku je lež.
  S křesťanstvím to nijak nesouvisí.
  Čili, tvrdím-li, že tvrzení A je lež a dokládám-li to tvrzením B, neznamená to, že tvrdím XYZ či cokoliv jiného, co si čobol vymyslí.
  3.) V křesťanství právě mohla vzniknout racionální věda, počínaje Koperníkem, konče tím Darwinem (i on byl křesťan). Podle současných islámských učenců nevěra žen způsobuje zemětřesení. Tolik k jejich "vědě".

 • Luky
  09:25 11.07.2017

  TVL čobáláci sou s nima!

 • Wirbelwind
  09:22 11.07.2017

  fenri: nastastie krestanstvo nas ochranilo pred gulatou zemou ako sa nas sucasne snazi ochranit pred darwinizmoml...

 • Luky
  09:22 11.07.2017

  takže připomenutí pro Slava:
  vznášedlo Zubr - > Rusáci nepotřebují - > nikdo je neohrožuje, jen oni musí stále šikanovat všechny kolem sebe - > koukněte na Čečnu - > podporovali to tam Saudi a západ se tetelil - >podpořili to i na Balkáně - > a to muslimové nemůžou mít vlastní stát - > můžou, ale v Evropě mi to radost nedělá - > Ale oni nás obohacují - > Nič

 • Slavoslav
  09:22 11.07.2017

  Fenri

  Gratulujem, tromfol si ho

 • Wirbelwind
  09:20 11.07.2017

  Urcite aj ten chlast sem zaplachtovanci pasuju a nasilu ho nalievaju detom na zakladnych skolach. A preto je tu vsade tolko vychlastanych mozgov...

 • fenri
  09:16 11.07.2017

  Slavo:
  už naposledy, protože za A.) je to OT a za B.) bavit s se blbem je ztráta času:

  -odkaz co jste sem plesknul z wiki se nijak netýká toho, že by v Cordobě byla centra antické vzdělanosti. v cordobském chalifátu bylo centrum Islámské vzdělanosti, ne antické. Jinými slovy - je to o něčem zcela jiném.
  To, že přežilo hodně děl "pod Islámem" (a také jich "pod Islámem" bylo 100x více zničeno) je dáno prostě jen faktem, že území okupovaná islámem se z velké části prolínala s centry antické vzdělanosti (mezi něž ta vaše Cordoba ovšem nepatřila)

  -"Som zvedavý či tromfneš svoj prvý príspevok kde tvrdíš, že mám síce pravdu, ale aj tak klamem. " - to jako kde? Nějaká halucinace?

  -pointu ve vašich textech nehledám (tolik času nemám). Pouze jsem rozbil vaši lež, že Islámu vděčíme za antickou vzdělanost. Nikoliv. Byl to Islám, kdo drtivou většinu antické vzdělanosti zničil. Ta torza, co přežila díky islámským učencům:
  a.) jsou výjimka, potvrzující pravidlo
  b.) to, že přežila je zásluha konkrétních lidí a ne jejich víry
  c.) před nástupem Islámu se dílům dařilo přežívat daleko lépe.
  d.) přežilo mnohem, mnohem méně, než zničili

  Znovu: můj příměr se Schindlerem je dost přesný.

  Luky: no, on má Slavoslav ten rozhled zjevně hodně zvětšený islámskou vzdělaností.

 • Slavoslav
  09:14 11.07.2017

  Luky a čo má ťa drogová cesta čo robiť zo vznášadlom Zubr?

  Natočil ti. Nič

 • Luky
  09:09 11.07.2017

  Co má co dělat tahle jalová dějeprava s drogovou cestou Astán - Kosovo - škola v tvým městě, bordelem ve Francii, Británii a Itálii atp. ?

 • Slavoslav
  09:05 11.07.2017

  Fenri

  Pozorne si prečítaj tú časť o Al-Andalus

  http://meapatria.sk/filozofia/...

  Žeby si pochopil aj pôvodný účel môjho príspevku v to po skúsenostiach s tebou nedúfam

 • Luky
  09:00 11.07.2017

  ti zmrdi, ta zvířata....tak to dopadá, když se člověk nutí do slušnosti (píše hrubky)

 • Luky
  08:58 11.07.2017

  Hlavně je úplně zbytečný jakkoli argumentovat raně islámskou kulturou ve věci novodobých válek a půtek s machometány...tedy islamisty podporovanými a vysílanými wahábisty z SA. Ano kosovští Albánci i Bosňáci jejich podporu měli a byla tam spousta mercenaries řezačů hlav, hobbistů provádějících císařské řezy za účelem pitvání plodů a dalších provokatérů, ze kterých se pak STALI PREZIDENTI!

  Takže když se budeme bavit o konfliktu Rusko vs Čečna, vytáhneme islámské učence 7. století, jakoby tam tenkrát Jelcin (nebyl EE, šel na ruku) útočil na hvězdáře a astrology.
  Koalice proti IS také útočí na filozofy a básníky?

  Sorry jako tvl ale mě Saudy sponzorované mešity v Evropě rozhled nezvětšují, ale cloní. Že si to ten šašek Clinton, kterej vystudoval s Fajsalem (rád se s ním muchluje) nestaví ve svý vilový čtvrti. Jo na Balkáně to podpoříme, v Čečně z nich uděláme chudáky....ale jak zajedou pomoci k Doněcku nebo Astánu, už jsou to ti nejhorší zvířata.

 • Slavoslav
  08:55 11.07.2017

  Fenri

  https://cs.m.wikipedia.org/wik...

  Rob zo seba hlupáka aj naďalej. Som zvedavý či tromfneš svoj prvý príspevok kde tvrdíš, že mám síce pravdu, ale aj tak klamem.

  PS stále si nepochopil pointu a tou argumentáciou "aj napriek islamu" dúfam že podobne reaguješ aj na kresťanstvo. Tam by sa našlo príkladov kde by sa dalo povedať "aj napriek kresťanstvu". Ale nie, to však bielym križiakom nesedí do vášho čierno bieleho sveta

 • fenri
  08:45 11.07.2017

  P.S. To Slavo - eh, ona byla nějaká význačná centra antické vzdělanosti ve Španělsku? Tarragona, Barcelona a pár dalších, byly periferní zapadákovy. Těžiště vzdělanosti leželo (kromě Řecka a Říma) v Malé Asii, deltě Nilu a na pobřeží dnešního Libanonu a Izraele.

 • fenri
  08:42 11.07.2017

  Slavo, vám nikdo nic nedá, to by musel být idiot.

  Ne, antická díla se nedochovala díky islámským učencům. A ta část z nich, která ano, se nedochovala díky tomu, že šlo o islámské učence, ale navzdory tomu. Pokud jste to nepostřehl, ona se dochovala řadu staletí před vznikem Islámu. Následně, hned po vzniku Islámu jich byla většina ve jménu Islámu spálena. Čili tvrdit, že je máme díky Islámu je nesmysl. Desetitisíce prací se uchovaly bez problému do nástupu Islámu. A kdyby Islám nenastoupil, bylo by jich mnohem více.
  Je to jako na příkladu Oskara Schindlera (teď myslím spíš toho virtuálního, než skutečného) tvrdit, že Židé přežili 20. století díky nacistům.

 • Slavoslav
  08:34 11.07.2017

  Fenri

  Ja predsa dostávam krvavé petrosekely od Sorosa.

  Takže podľa teba je síce pravda, že sa nám antické diela dochovali vďaka islamským učencom, ale aj tak klamemb lebo logika a la fenri. To že si vôbec nepochopil pointu a to, že v minulosti boli obdobia kedy práve islam bol tým kultúrnejším prostredím tolerujúcim aj iné náboženstvá na svojom území a chrániaci aj tých kresťanov ktorých ďalší kresťania prenasledovali to ťa netrápi.

  A takýto človek tu bude rozprávať o tuposti i keď ty by si mohol konkurovať obuchu na sekere.

  PS odkedy je španielsko na blízkom východe?

 • fenri
  08:03 11.07.2017

  Původně jsem se nechtěl zapojovat do této úžasné debaty. A nebudu se zapojovat do zdejší debatu o Rusku, protože jsem bolševický kremlofil, vyplácený pravidelně Putinem (což je smutné, protože Kruanovi, Slavovy a podobným krasoduchům za jejich dřysty zjevně nikdo nic nedá), ale míra lží a tuposti Slava mě alespoň v jednom bodě nutí sáhnout na klávesnici.
  Slavo: "Inak ľudia so sedliackym pohľadom na vec zrejme ani netušia prečo sú niektoré kostoly označené polmesiacom a vďaka komu si môžu prečítať niektoré diela gréckych myslitelov pretože história nieje čierno biela. "

  Chcete tím naznačit, že za relikty antické vzdělanosti vděčíme Islámu, Ne, Slavku, přežily navzdory. Je pravda, že značná část antických pramenů se dochovala v prostředí Blízkého Východu (tak oni toho jaksi v Norsku taky moc nepsali, že), ale bylo to spíše kombinací vlivu několika myslitelů a faktu, že Islám se dlouho o literární památky nijak nestaral )ani kladně, ani záporně), protože v nich nebezpečí neviděl. Už proto, že většina jeho šiřitelů byli spíše jednodušší vojáci, než intelektuálští křesťané.

  Stojí za připomenutí, Slavo, že Alexandrijskou knihovnu, hlavní studnu antické vzdělanosti nevypálil César (došlo jen k "collateral damage" požáru skladiště svitků na export), ale cíleně chalifa Omar:
  "Spalte ty knihy. Buď obsahují totéž co Korán, pak jsou zbytečné nebo obsahují něco jiného a pak jsou škodlivé!
  Zdroj: http://www.neaktuality.cz/zahr...

 • damik
  23:14 10.07.2017

  >> Tavli mohamedány v těchto zemích co jsem jmenoval držel pod krkem vždy nějaký diktátor aby se tam navzájem nemastili šíté, sunité, alávité a já nevím kdo ještě

  Nejak si pozapomnel na krestanske masteni krestanu:
  - Srbsko x Chorvatsko
  - Spanelsko x ETA
  - Britanie x IRA
  - Nemecko x Frakce Rude Armady
  - Francie x FLNC
  - Rumunsko x Caucesku
  - Franco x Spanelsko
  - Estado Novo x Portugalsko
  - Ukraina x Rusko
  - Georgia x Rusko
  - KGB x Baltics

  Na tebe tak zpatky Gottwalda, protoze si nic lepsiho nezaslouzis ...

 • danny
  14:46 10.07.2017

  Úplně nechápu to pobouření, které zde v diskusi vyvolal plán ruského MO postavit pár kusů postaršího vznášedla. Z článku jasně vyplývá, že se bude jednat o náhradu problematických lodí třídy Djugoň, tzn. invazní schopnosti RF se nijak zásadně nezvýší, pouze udrží na dosavadní úrovni. Vzhledem k parametrům Zubra a jeho operačnímu dosahu je možné jej nasadit pouze v rámci teritoriální obrany a operace v blízkém příhraničí. Tedy nic nad rámec schopností, které má v popisu práce armáda každého státu, který má výsadkáře. Co je na tom tak zvláštního? A že se sousedé, se kterými jsou uzavřeny spojenecké smlouvy, označují za spojence, neutrální státy za neutrální a potenciální nepřátelé za potenciální nepřátele? A že se nacvičují postupy pro případný konflikt s těmito sousedy, a že se stát vyzbrojuje adekvátně pro schopnost čelit případnému útoku z území ne-spojenců?
  K těm výletům do historie jejím nahlížení z morálních hledisek, dávných křivd atd... se raději vyjadřovat nebudu, on pak člověk neví, u které z minulých hrůz se v zemích nasáklou tolika krví zastavit.

 • Slavoslav
  14:46 10.07.2017

  Keby s tade vyškrtli všetky tie návraty do minulosti bolo by to o hodne viac pozerateľné. A celkovo mi ten film prišiel ako taký Rambo na ruský spôsob. Keď tam pridrôtoval ten puškohľad z ii sv na guľomet a dobre že s tým nerobil snipera tak som sa dobre pobavil.

  Na 9tu rotu to rozhodne nemá

 • Talvi
  14:44 10.07.2017

  Čistá náhoda- dnešní vtípek z facebooku. Tolik asi můj postoj k Rusům a jejich konání. Oni to prostě nechápou. Což zase nechápu já.

  Bavil jsem se včera s kamarádem Viktorem, Rusem, který tady žije už dva roky. A zřejmě mi to osvětlilo ruskou filosofii víc, než tuny knih.
  Viktor: "Já mám za ty dva roky pocit, že nás tady nemáte moc rádi."
  Já: "No to se nesmíš divit, vtrhli jste k nám a okupovali jste nás."
  Viktor: "A TO JENOM PROTO??!"

 • perunBB
  14:36 10.07.2017

  https://www.csfd.cz/film/23634...
  tento je asi najlepší

 • Luky
  14:24 10.07.2017

  no 9. rota má aspoň občas hezký záběry přírody :) ...tady je to samej detail špinavýho xichtu a potemělýho prostředí nasvícenýho ohněm...až bude trochu čas, tak si to pustím, dík.

 • perunBB
  13:40 10.07.2017

  off topic doporučujem film o vojne v Čečensku fakt len pre silné žalúdky
  https://www.csfd.cz/film/23243...

 • Luky
  11:28 10.07.2017

  tak celý to myslím nastartoval troll Kruan, jehož příspěvek byl smazán...

  Slavoslav - to jméno si nezasloužíš :D

  Hele pro mě jsou lidský práva důležitý. Stále ještě taky věřím v demokratický zřízení. Taky chápu výhody samosprávy.
  Přijde mi ale pokrytecké neustále hledat a zdůrazňovat mouchy na krocích, které vedly k nastolení "pořádku" v nějakých státech střední Asie....a přitom opomíjet vznik trojských koní, které v podstatě ohrožují evropskou kulturu a civizaci ...když teda pominu, že přímo ohrožují i moje děti, protože tamtudy tečou do Evropy drogy a taky nebudu řešit, že místní ostrakizovaní EE soukmenovci bránili Evropu po staletí před machometány.
  Abych to shrnul - než abych tím stále účelově argumentoval, tak bych měl spíš tendenci přimhouřit oči nad excesy Rusů a Srbů, než bych zavíral oči nad prasárnami Čečenců a Albánců.

 • Slavoslav
  11:06 10.07.2017

  Luky

  Takže moslimovia nemajú právo na vlastný štát?

  Inak ľudia so sedliackym pohľadom na vec zrejme ani netušia prečo sú niektoré kostoly označené polmesiacom a vďaka komu si môžu prečítať niektoré diela gréckych myslitelov pretože história nieje čierno biela.

  Btw aj ten čo tu obhajoval existenciu ruských vylodovacich prostriedkov ako niečo čo potrebujú k protiútoku do pobaltia či na Kurily a súčasne existenciu vylodovacich prostriedkov v Japonsku bral ako dôkaz ich pripravovanej agresie bol dobrý komik.

 • raziel87
  10:47 10.07.2017

  ale Luky co blbneš, tady se lidský/selský pohled na věc příliš nenosí. Spoustu diskutérů ti bude dokola tvrdit, že jejich rodiče nemohli studovat, nikam se nedostali, všichni měli ho*no, Rusko je říše zla, lží a podvodů..........no dobrý, taky mě v tom vychovávali, taky to tak vidím........ ale nevím proč mám jak retard po lobotomii pořád nadšeně hýkat, když mám možnost skoro 30 let porovnávat "říši zla" s "říší dobra" - mám možnost cestovat, ne jako dřív.

  A na co sem přišel? že je to neveselé napříč všemi vládami - budu je volit dál, jsou mi bližší.......ale ten Vás absolutně nekritický, neobjektivní pohled, který tady pár cimtalů dlouhodobě předvádí. Tupá ovce s iq 90, který nedochází historické pozadí a omezují se pouze na hltání "aktuálních" informací z nejčtenějších deníků a z toho vyvozují závěry a křičí je v diskuzích - kdokoli nemá černobílý pohled je proti nám!!! urááá na ně "rusofily"

 • Luky
  10:03 10.07.2017

  Však tady se Rasto budou stále objevovat příspěvky typu "na co Rusové potřebují loďstvo", "všichni tam fetují a nemnoží se" a podobné infantilní hovadiny, vůbec nemá cenu s těmito debatami ztrácet čas. Určití lidé stále budou poukazovat na kontroverzní kroky Rusů a vysvětlovat je ve vyloženě negativním světle....nikdy se ale ani nepozastaví nad tím, jak Američani podpořili vznik dvou muslimských zemí v Evropě. Za jakých okolností k tomu došlo, kolik lží a sadizmu bylo třeba. Jaký šmejdy naše západní elity dlouhodobě podporují, jen aby oportunisticky škodili. Ale spousta lidí toho už má plný zuby, tak na Rusy nehledí jen kriticky, protože se v jejich politice dají najít i klady. A je úplně jedno, jestli mají HDP Španělska nebo Itálie. Protože narozdíl od Španělů nebo Italů mají vlastní koule a nejsou vazaly západu. Každej kdo není vazal západu je EE.

 • rasto12
  01:08 10.07.2017

  "někdy neuškodí si osvěžit paměť a připomenout si, jaká byla situace před I. čečenskou válkou (1994-1996) a jaká po II. čečenské válce 2001+. Informací máte dost i v našich, západních médiích. Rusové se v I. konfliktu chovali jako neorganizovaná čuňata, stříleli BM-21 a jinejma drobečkama do panelákových čtvrtí, několik tisíc mrtvých civilů.......
  "
  A teraz budem za zmrda. Veríte naším súčasným médiám ? Ak áno tak nemusíte pokračovať ďalej v čítaní. Ak nie , tak už počas vojny v Čečénsku fungovali spravodajské hry. Rusi zabili 20 na SA napojených bojovníkov. U nás správa o zabitých civilistoch ....

 • rasto12
  00:55 10.07.2017

  "Muslim a islamista není to samé. Bodejť by někdo protestoval proti tomu, jak bývalý generál Sísí porovnal poměry a zklidnil situaci.
  V Čečensku sice panoval chaos, ale islamistický problém nebyl- to začalo až po první čečenské válce! K tomu třeba tenhle článek, http://forum.valka.cz/topic/vi... Klid v Čečně rozhodně panuje, Kadyrov a bandité ze spřízněných klanů zmizí každého, kdo se ozve nebo má nějaký problém, viz. třeba případ vrahouna, který sloužil Kadyrovovi staršímu, Movladiho Baisarova, kterýho mladej dal sejmout v Moskvě." Čo prosím ? A zapojenie krajín blízkeho východu je brané ako sranda ? Prečo sa nájde vždy niekto kto má snahu si minulosť upravovať? Prečo bol hlavný problém Groznij a nie dediny ? Čečénsko získalo viac ako mohlo . Že tam vládnu Rusmi dosadení ľudia a kto by tam mal vládnuť ? Iný diktátor ? No tak je tam Ruský a Rusi si to tam všetko platia. A čo ? Mal tam byť nejaký štát ovládaný arabákmi ?  "Píšete o spoustě zemí jako vůči Rusku nepřátelským. Jaký div, všechno ruští sousedé, případně bývalé svazové státy. Oni ti lidé nemají krátkou paměť, čeho všeho se na nich SSSR, potažmo Rusové dopouštěli se jen tak nezapomíná- vynechávám gigantickou Čínu, to je kategorie sama pro sebe.
  Dostal jste mně s Japonskem, to fakt nevím jestli se smát nebo brečet. Opravdu nejste schopen si zjistit, že Japonsko má zakotveno v poválečné, tzv. Mírové ústavě toto : "Japonský lid navždy odmítá válku, vyhrožování silou nebo použití síly jako prostředky řešení sporů mezi národy." , viz. článek zde na AN . http://www.armadninoviny.cz/ja... . U Rusů jsem si toho nějak nestačil všimnout. Jo, vlastně oni mají " plné imperiální právo " - řešit co se jim zachce. Silou, samozřejmě, jak jinak. Argument snů, vzory podobného jednání Adolf a Josif by jistě tleskali.
  Pobaltí... co na to jako napsat? Země tak blízko u Ruska, tak moc pod dohledem čehokoliv, co Rusové mají, tak moc prolezlé agenty GRU a SVR, to je jistě ideální nástupiště k útoku na Rusko."

  Pardón, až teraz som si prečítal Váš príspevok a Vaše nastavenie a objektivita je jasná.

 • Talvi
  23:55 09.07.2017

  givicz :

  Muslim a islamista není to samé. Bodejť by někdo protestoval proti tomu, jak bývalý generál Sísí porovnal poměry a zklidnil situaci.
  V Čečensku sice panoval chaos, ale islamistický problém nebyl- to začalo až po první čečenské válce! K tomu třeba tenhle článek, http://forum.valka.cz/topic/vi... Klid v Čečně rozhodně panuje, Kadyrov a bandité ze spřízněných klanů zmizí každého, kdo se ozve nebo má nějaký problém, viz. třeba případ vrahouna, který sloužil Kadyrovovi staršímu, Movladiho Baisarova, kterýho mladej dal sejmout v Moskvě.

 • givicz
  23:09 09.07.2017

  Tavli mohamedány v těchto zemích co jsem jmenoval držel pod krkem vždy nějaký diktátor aby se tam navzájem nemastili šíté, sunité, alávité a já nevím kdo ještě. ... v Libyii byl Kadafi byla to jedna z nejbohatších zemí v Africe, po překročení rezoluce OSN některými státy NATO je tam bordel, migrace do Evropy atp. .. kdo tvrdí, že se tam mají civilisté lépe jak za Kadafiho prostě lže.. stejný bordel je po vylhané invazi v Iráku.. dále např. máš Egypt volby tam vyhrálo muslimské bratrstvo, které po roce svrhl vojenský puč a v Egyptě je klid.. (zajímavé je že západ tak nějak neprotestuje :) V4 v Budapešti si zve Egyptského prezidenta )
  Čečensko... v celých devadesátých letech tam byl bordel podporovaný ze zahraničí včetně x tisíc islamistů ze zahraničí (kteří chtěli využít slabosti Ruska a vytvořit chalífát na Kavkaze) v současné době je tam již necelých dvacet let klid a kdo tvrdí, že se tam žije hůře jak dříve tak lže.... tak bych mohl pokračovat..

 • Talvi
  22:25 09.07.2017

  givi cz:

  Vyjmenovat státy, v nichž naprostou majoritu obyvatelstva tvoří muslimové jako země, kde s nimi mají problém a je třeba je držet pod krkem... hm, to je argument jak hrom. Jen tak dál.

  Cernakus:

  Píšete o spoustě zemí jako vůči Rusku nepřátelským. Jaký div, všechno ruští sousedé, případně bývalé svazové státy. Oni ti lidé nemají krátkou paměť, čeho všeho se na nich SSSR, potažmo Rusové dopouštěli se jen tak nezapomíná- vynechávám gigantickou Čínu, to je kategorie sama pro sebe.
  Dostal jste mně s Japonskem, to fakt nevím jestli se smát nebo brečet. Opravdu nejste schopen si zjistit, že Japonsko má zakotveno v poválečné, tzv. Mírové ústavě toto : "Japonský lid navždy odmítá válku, vyhrožování silou nebo použití síly jako prostředky řešení sporů mezi národy." , viz. článek zde na AN . http://www.armadninoviny.cz/ja... . U Rusů jsem si toho nějak nestačil všimnout. Jo, vlastně oni mají " plné imperiální právo " - řešit co se jim zachce. Silou, samozřejmě, jak jinak. Argument snů, vzory podobného jednání Adolf a Josif by jistě tleskali.
  Pobaltí... co na to jako napsat? Země tak blízko u Ruska, tak moc pod dohledem čehokoliv, co Rusové mají, tak moc prolezlé agenty GRU a SVR, to je jistě ideální nástupiště k útoku na Rusko.

 • PavolR
  19:11 09.07.2017

  givicz:
  No tak práve Čečencov nikto pod krkom nedrží. Keď si zmyslia niekoho z takého alebo onakého dôvodu zabiť, tak ho aj zabijú. Keď si chcú podľa šarije zobrať druhú manželku, tak si ju proste vezmú a ani sa tým netaja.
  Taktiež nemožno od Ruska očakávať, že bude nejako zvlášť "držať pod krkom" svojich moslimov ako takých, pretože najväčšiu hrozbu preň predstavujú etnickí Rusi. tak to aj vyzerá - sú vystavení teroristickým útokom úplne rovnakým spôsobom ako my, čo nám naše hodnoty nedovoľujú držať kohokoľvek pod krkom (aký by inak malo zmysel zvíťaziť na nacizmom?).

 • StandaBlabol
  19:10 09.07.2017

  Správně Givicz, ale nesmíš to omezit na mohamedány. Taky je třeba držet pod krkem Tibeťany a ostatní menšiny, Fa-lun-kung, různou rádoby demokratickou verbež, tisk, opozici, neziskovky, atd., atd. Sem tam přejet nějaké studenty na náměstí nebo odstřelit zlobivého novináře či politika. To je pak ve státě pořádek a krásně se žije.

  A víš, kdo v tom byl vážně dobrý? Hitler. Ten udělal pořádek se všema. Komunisti, demokrati, Židi, Cikáni, Poláci, Rusáci nebo Češi. Všichni museli poslouchat a většině to stejně nepomohlo.

  Bože, jak mají lidi krátkou paměť. Jednoduchá řešení vedou do pekel.

  P.S. Omlouvám se adminovi za off topic, ale tenhle příspěvek si o to prostě říkal. Chápu, že to smažete, nejlíp poslední 2 stránky.

 • givicz
  17:37 09.07.2017

  tak je nutné v prvé řadě si uvědomit, že pokud má někdo ve státě mohamedány tak je třeba je držet pořádně pod krkem jinak se začnou roztahovat (utlačovat menšiny atp.) a dělat bordel (teroristické útoky)... to je případ Ruské federace (Čečenci), Číny (ujgurové) ale je to i případ blízkého východu Egypt, Sýriie, Irák, Libye atp... jakmile ukážeš slabost, povolíš máš problém.. jsem přesvědčen, že silné Rusko silná Čína si s nimi poradí a klidně využije v ozbrojených složkách viz současné Čečensko.

  Video mezinárodní učební centr sil speciálního určení v Čečensku:
  https://www.youtube.com/watch?...

  s čím jsi už tak jistý nejsem zda si s tím poradí v západní Evropě (nejedná se o původní obyvatelstvo jako v případě Ruska a Číny ale v drtivé většině o migranty nebo jejich potomky) Zde se muslimská populace rychle zvyšuje, vyrůstá rychle počet mešit a muslimská komunita s přibývajícím počtem radikalizuje... Nevěřím, že současné demokratické zákony v Západní Evropě dlouhodobém horizontu dokáží tuto situaci řešit.

 • StandaBlabol
  11:59 09.07.2017

  Luky,

  kdyby jsi tu diskuzi četl, tak bys viděl, že nemám potřebu ukazovat pořád na Putina. Sice diktátor, ale lepší než někteří jiní. To co mi na něm vadí, jiní vidí jako pozitivum.

  Represe a potlačování opozice vs. pořádek v zemi a klid na práci.
  Agresivita vůči okolním zemím vs. důkaz síly a prosazování vlastních zájmů.
  Vypjatý nacionalismum vs. výchova k vlastenectví
  Neúspěch ekonomické politiky vs. pořád lepší než v 90tých letech.

  Jen reaguji na vyložené lži, jako když tu Cernakus vykřikuje o tom, že Pobaltské státečky (žádný z nich nemá ani tank, ani nadzvukovou stíhačku, ani víc než 3 mil. lidí) volají po válce s Ruskem nebo že Ukrajina zakázala Stranu regionů.

  Klidně si hajte Putina a jeho režim, ale proč na to potřebujete lži? Pravda se nedá použít?

 • raziel87
  11:06 09.07.2017

  2 PavoIR

  v podstatě souhlas - pár věcí vidím jinak, valnou většinu stejně.

  2 Standa a Jirosi

  nepleťte si s kým debatujete. Dobře si uvědomuji svinstva, které SSSR, potažmo celá Slovanská kultura v historii napáchala, ale neodvracím oči ani od svinstev, které pácháme my západní kultura. Někdy zbytečně vystupujete jako hrozně ostřílení hillyboy kaubojové.

 • Luky
  10:47 09.07.2017

  Jenže vieš Pavol, to Blábolovi nestačí, Blábol potřebuje fšem připomínat, že je Putin Élký EE. Putin nyný a my činaný.

 • StandaBlabol
  10:42 09.07.2017

  Razieli,

  co je pokryteckého na tom, že odmítám omlouvat chování Rusů v Čečensku tím, co dělají Američani na Blízkém Východě. Je zajímavé, že opačně se tahle argumentace nepoužívá. Nikdo neříká "Invaze do Íráku, no a co, podívejte se, co dělal Putin v Čečně." Svinstvo zůstává svinstvem bez ohledu na to, co dělají jinde ve světě jiní.

  Většina mrtvých na Blízkém Východě je výsledkem sektářského násilí mezi sunnity a šíity. Nezabili je Američani, ti Arabi se vraždí navzájem. Ano, Američani to umožnili tím, že rozbili dosavadní zřízení a nic stabilního a životaschopného tam nezavedli. Oproti tomu naprostou většinu Čečenců zabili Rusové.

  Kromě toho v Íráku žilo před válkou přes 30 mil. lidí, v Čečně něco přes milión. Takže stejné ztráty na životech v absolutních číslech naznačují něco o intenzitě toho, co se tam dělo...

 • PavolR
  10:36 09.07.2017
  Oblíbený příspěvek

  K téme Čečenska tak všeobecne:
  V prvom rade by som odporúčal najprv si ujasniť, že čo sú Čecenci zač, aké sú ich dejiny a aká je ich mentalita. Ich historický vzťah s Rusmi nie je iba o čečenských vojnách, ale aj o tom, ako bolo ich územie dobité a pričlenené k Ruskému impériu, o tom ako boli deportovaní do Strednej Ázie s tým, že kto sa nezbalil dosť rýchlo, bol na mieste zastrelený a ako nachádzali vo svojich domovoch Rusov, keď im nakoniec bolo umožnené vrátiť sa do vlasti. Čiže ak niekoho na svete nenávidia, sú to Rusi.
  Čo sa ich mentality týka, tak ide o rodovú spoločnosť, pre ktorú je charakteristická neuveriteľná súdržnosť a absolútna bezohľadnosť voči ostatným. Toto im umožňovalo prosperovať i v čase vyhnanstva, keď si vo svojich sídlach udržovali prakticky nulovú kriminalitu, no na druhej strane všetkých ostatných vyhnancov terorizovali. A táto ich cieľavedomosť a súdržnosť je aj dôvodom dokážu takmer ako jeden muž obrátiť a pod Kadirovovým vedením (ktorý aj sám bojoval proti Rusom v prvej čečenskej vojne), naoko podporovať Putina a ruskú politiku.
  Mier nie je to dôsledkom Putinových politických schopnosti, ale veľkosťou "výpalného", ktoré Rusko Čečencom platí v podobe obrovských investícií. A potrvá iba dovtedy, kým Rusko bude schopné tento "tributum pacis" platiť.

 • Jirosi
  10:26 09.07.2017

  raziel87:"Souvislosti vidím i v počtu usmrcených civilních osob, které tažení USA+NATO od roku 1991 na Blízkém východě zapříčinila"

  Ale netřeba zmiňovat že ta Čečna má jen 27x meně obyvatel. Ono by to pak nevypadalo tak strašně. Přesto skoro srovnatelné počty obětí.

  Kdyby USA+NATO podobně postupovalo v Iráku počítaly by se mrtvý na miliony.

 • raziel87
  10:08 09.07.2017

  2 Standa Blabol

  někdy neuškodí si osvěžit paměť a připomenout si, jaká byla situace před I. čečenskou válkou (1994-1996) a jaká po II. čečenské válce 2001+. Informací máte dost i v našich, západních médiích. Rusové se v I. konfliktu chovali jako neorganizovaná čuňata, stříleli BM-21 a jinejma drobečkama do panelákových čtvrtí, několik tisíc mrtvých civilů.......

  ale na to vaše "Klasické odvádění diskuze od tématu. Jak souvisí válka v Íráku s Čečenskem?" nešlo nezareagovat, protože souvisí dost. Ať už Geografickou polohou, tak náboženskou většinou, která v obou zemích žije. Souvislosti vidím i v počtu usmrcených civilních osob, které tažení USA+NATO od roku 1991 na Blízkém východě zapříčinila........Stando pokrytectví nechme ženám

 • StandaBlabol
  09:41 09.07.2017

  Aha, takže protože to bylo 20 zpět, tak se to nepočítá? Co kdybychom odpustili Hitlerovi, to už je přes 70 let...

  Když jsem chtěl po Cernakusovi nějaké odkazy nebo jména k těm "ortodoxním a militantním kruhům" v Japonsku a Pobaltí, které volají po válce s Ruskem, tak utekl a místo něj se tu vyrojilo plno Putinových fanoušků.

  Teď když givicz přiznal, že v Putinově Čečensku jsou na tom s dodržováním práv menšin asi tak, jako v Saudské Arábii, tak předpokládám, že honem vyměníme trolla a nadhodíme nové téma. Mlácení černochů se vždycky hodí?

 • Slavoslav
  09:29 09.07.2017

  Givicz

  Že si ty nečítal čo som napísal? Tu si hovoril čo by tam vzniklo keby sa osamostatnili a pointa je, že pravdepodobne nič diametrálne odlišné od súčasného stavu. Nehrajme sa tu na to že čečensko spĺňa nejaké atribúty právneho štátu. Nespĺňa dokonca ani podľa ruského štandardu a Kadyrov ho dostal výmenou za to že zostane časťou RF keďže inak by to bol pre Rusov druhý Afganistan.

 • givicz
  09:22 09.07.2017

  blabol co to pořád meleš o statisících mrtvých možná tak v Čečenských válkách pomalu dvacet let nazpět... v současné je tam v rámci možností relativní klid, kdy Groznyj byl vyhlášen jako nejbezpečnější město Ruské federace dokonce kdyby to tak nebylo daleko klidně bych tam jel na dovolenou (což se nedá říci o Iráku nebo Libyii nebo v Afganistanu, kde západní koalice prosazuje demokracii již 16 let s nulovým výsledkem)

  Slavoslav jasně homosexuálové v takové Saudské Arábii se mají krásně jako v podstatě v každé lepší muslimské zemi :)

 • Slavoslav
  09:06 09.07.2017

  Givicz

  Nemyslím, že by tam vzniklo niečo diametrálne odlišné od súčasného stavu. Nájdi si čo Kadyrov nedávno povedal na obvinenie z prenasledovania homosexuálov. On predsa ziadnych prenasledovať nemôže, lebo si ich rodiny zabijú sami.

 • StandaBlabol
  08:58 09.07.2017

  Klasické odvádění diskuze od tématu. Jak souvisí válka v Íráku s Čečenskem? Sektářské násilí v Íráku omlouvá to, co dělá Putin v Čečensku? Co třeba jak Římani srovnali Kartágo se zemí, to by nešlo použít?

  Někdo tu mluvil o krásné mírumilovné demokracii, která tam vznikala? Proč paroduješ alternativy? Nejspíš by tam vznikla autokracie, možná s důrazem na islám. Podobně jako v dalších post-sovětských asijských republikách. Nic moc, ale vybrali by si to sami. Pořád mnohem lepší než statisíce mrtvých a Kadyrov podporovaný Putinem.

 • givicz
  08:43 09.07.2017

  Standa blabol a kolik lidí zahynulo na základě vylhaných argumentů při protiprávní invazi do Iráku ??? a to je tam bordel a sektářské násilí do dnešních dnů ... Libye škoda mluvit..
  " Britské nevládní organizace uvádějí, že od počátku invaze (2003) bylo v Iráku zabito 162 000 lidí. Smutnou realitou je, že téměř 130 000 obětí bylo mezi civilisty."
  http://www.armadninoviny.cz/kr...
  Britové odsoudili invazi do Iráku. Chyběly důkazy o Husajnových zbraních
  http://zpravy.idnes.cz/britska...

  Jestliže si nějaký pomatenec myslí, že v případě vítězství islamistů v Čečensku by vznikla krásná mírumilovná muslimská demokracie tak to nemá v hlavě v pořádku :)

 • StandaBlabol
  08:25 09.07.2017

  Těžko hledat na světě absurdnější režim a horší diktaturu než to, co Putin a Kadyrov předvádějí v Čečensku. "Udělal pořádek" znamená smrt statisíců lidí (odhady jsou 150.000 - 300.000 lidí vs. 5.000 - 12.000 ruských vojáků) a pokles obyvatelstva na polovinu. Totální ekonomický kolaps a Rusko jen sype peníze do represivních složek. A taky se staví, aby to vypadalo, že je všechno v pořádku. A toho člověka teď "dobrovolně" volí pře 99% Čečenců...

  Fakt nevím, co musejí mít lidi v hlavě, aby brali ruský režim jako lepší alternativu v tomu, co je dnes tady. Nesvoboda, obrovská nerovnost bohatství a chudoby, útěk vzdělaných a mladých lidí ze země, ekonomický neúspěch, mizerný věk dožití.

 • givicz
  07:58 09.07.2017

  stejně jako v Sýrii tak v Čečensku bojovalo x tisíc islamistů ze zahraničí, kteří byli financováni hlavně ze zemí blízkého východu, takže reálně hrozilo, že na kavkaze vznikne chalífát, který se odtrhne od Ruské federace... přiznám se, že když Vladimir Putin nastoupil k moci moc jsem nevěřil (zvláště po zkušenosti z první Čečenské války), že tam udělá pořádek a udrží celistvost Ruské federace... nicméně podařilo se .. Groznyj je v současné době nádherné opravené město a vojáci Ruské federace z Čečenska v rámci vojenské policie dohlíží na pořádek v Sýrii přičemž jako vojáci muslimského vyznání místním velice dobře rozumí..

  Video z letošní přehlídky v Grozném k 72 výročí velké vlastenecké války:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Čečenská vojenská policie v Aleppu:
  https://www.youtube.com/watch?...

 • damik
  20:55 08.07.2017

  Slavoslav: Putin až takú podporu nemá. Volebná účasť v Rusku býva nízka a väčšina ľudí čo nesúhlasí s Putinom voliť nejde lebo nemá koho.

  Putin je tak "oblibeny" ze vyhral posledni volby v Cecne s pouhymi 99.5%. A to tam Rusove vystrileli 150k Cecencu. Vypada to ze Putin vyresil Islamskou otazku v Ruske Federaci velmi efektivne. Bud zvolis Putina nebo se nedozijes pristich voleb ...

  http://www.reuters.com/article...

  Analysis: Chechnya: How did Putin's party win 99 percent?

  Kdo si mysli za Zapad je podobny Rusku tak by se mnel jit urychlene vysetrit. To i Cesky komunismus vypada jako demokraticky raj oproti Putinistanu ...

 • Tesil
  19:18 08.07.2017

  Kozlus
  V tom případě 100% souhlas.

 • Kozlus
  19:05 08.07.2017

  KOLT: To jo, ale dovedes si predstavit, ze frantici stoji v rojnici, nechaji na sebe ze predu hazet zapalny lahve, ze zadu je hasi kolegove hasicakama a ze tam zustanou stat a nevymlati z tech smejdu dusi?

 • Kozlus
  19:03 08.07.2017

  Tesil: Ja jsem psal o tom Navalnym. Celkove tady na zapade delame strasny disidenty z lidi, co z Ruska utekli, aby neskoncili ve vezeni za tunelovani, podplaceni a podobne.

 • KOLT
  18:30 08.07.2017

  Kozlus, s lecčíms souhlasím, s lecčíms ne. Ale jednu zásadní poznámku si neodpustím k těm policajtům – jestli máte dojem, že na Západě jednají nějak zásadně razantněji, tak se koukněte na aktuální zpravodajství z Hamburku. A zapáleného policajta ve Francii jsme měli také možnost vidět, není to víc jak dva měsíce :-(

 • Tesil
  18:21 08.07.2017

  StandaBlabol
  To mě jen tak napadlo.
  Teď tu máme Nagygate,trafiky pro politiky,nedávno Mrázek a jeho propojení na politiky,Tvrdík a ČSA,křištˇálově čistý Standa Gross atd.

  Kozlus
  Sládek byl poslanec a v té době kandidát na prezidenta.
  Myslím,že byl předveden za kritiku Havla a jeho omluvy sudetským Němcům.
  Jednalo se tedy o politickou záležitost.

 • Kozlus
  17:52 08.07.2017

  A proc pak v tom kriminale byl? Nemeli nahodou zamluvenej prostor pro tu jejich demonstraci, kde ji chteli konat, aby pak tesne pred zacatkem zacali nahanet vsechny ty pokojne demonstrujici mezi stankare kousek vedle, kde pak delali poradnej bordel. Jako jeden z organizatoru by byl zatcenej i u nas. Ono vseobecne se na rusko nadava za to, co bysme tady resili minimalne stejne. Podivej se na nektery zasahy policajtu proti demonstrantum ve Francii, nebo kdekoliv na zapade a pak si vzpomen, jak zapad nadaval tehdejsi Ukrajine za podstatne mirnejsi zakroky. Zapadni policajt by nestal v rade s ostatnima a nenechal se upalovat zaziva. Stejne tak se nadavalo Rusku za zakon o neziskovkach, kterej opsali z USA, kde platil nekdy od roku 1935.

  Dneska je poste vsechno moc zpolitizovany a lidi bohuzel uz zapomeli, jak za minuleho rezimu neverili podstatne casti zprav. Dneska se to preklopilo na druhou stranu, spatnej je vychod a zapad jedinej dobrej a o to je divnejsi, ze dneska to vsichni tak zerou a pak tady blbnou, jako nekteri zaslepenci kousek dole.

 • StandaBlabol
  17:36 08.07.2017

  Tesile,

  naprosto s Vami souhlasim. Ale uz to, ze jste musel vytahnout 20 let starou historku, ukazuje, ze to tady s tou demokracii neni tak hrozne. Navalneho pustili z kriminalu naposled .... vcera?

 • Tesil
  17:21 08.07.2017

  StandaBlabol
  Krásným příkladem demokracie u nás byla volba prezidenta v r.1998.
  Poslanec M.Sládek byl policisty odveden z Parlamentu aby nakonec mohla zvítězit Pravda a láska v podání p.Havla.
  Možná si někteří z vás na tu trapárnu vzpomenou.Volbu přenášela i ČT.
  Nebyl náhodou MV kámoš Ruml?Nejsem si tím jistý.

 • Slavoslav
  10:59 08.07.2017

  Cernakus

  Putin až takú podporu nemá. Volebná účasť v Rusku býva nízka a väčšina ľudí čo nesúhlasí s Putinom voliť nejde lebo nemá koho. Finta je v tom, že v Rusku sa buď každému opozičnému lídrovi ktorý by dokázal osloviť túto masu a stáva sa populárny strane nehoda, je zavraždený, alebo je mu iným spôsobom zabrábené zúčastniť sa volieb.

  Ale áno. V tej časti ktorá ku urnám príde Putin vyhráva.

 • StandaBlabol
  10:55 08.07.2017

  Cernakusi,

  doufám, že tohle admin nesmaže, protože jsi se tu krásně ukázal. Demokracie je demokratura (ať už to znamená cokoliv, hlavně, že to zní škaredě), diktatura je demokracie, "imperiální právo" je právo Ruska útočit na okolní země a rozhodovat o nich. Nádhera.

  Jen pár technických poznámek:
  - "při zákazu Strany regionů". Prosím, kdo a kdy je zakázal? Nějaký odkaz? Klidně i ze Sputniku, ani tam takovou blbost nenajdeš. Strana Regionů totiž nebyla na Ukrajině zakázána. Nejdřív tvrdili, že budou volby bojkotovat, pak kandidovali jako Opoziční blok. Dostali méně než 10% hlasů.
  - "nejortodoxnější kruhy v Japonsku by rády vrátily hranice na Portsmouthskou úroveň". Který relevantní politik to v Japonsku kdy řekl? Klidně i ze Sputniku, ani tam takovou blbost nenajdeš.
  - "nejen nacionalistické kruhy volají po napadení Ruska". Prosím, KDO v Pobaltí volá po napadení Ruska? Nějaký odkaz? Klidně i ze Sputniku, ani tam takovou blbost nenajdeš.
  - "sestřelený Sučko si pamatuješ". Ano, ale já myslel, že to bylo v Turecku. Turecko ohrožuje Rusko tím, že braní vlastní vzdušný prostor? Tak to jo.
  - "USA to vyřešila například tím, že obsadila a ovládla celý kontinent." Kanada ani Mexiko neexistují? Máš nějaké mapy, které to naznačují? Klidně i ze Sputniku:)))

  - "Čína má, stejně jako Rusko, jednu dobrou vlastnost. Dlouhodobá stabilita politického směru." Ano, to je vlastnost demokracie. Po každých volbách se může k moci dostat někdo jiný a prosazovat vlastní politiku. To v Rusku ani v Číně nedopustí:)

  Míru demokracie můžeš měřit mimo jiné třeba počtem zavražděných politiků a novinářů, počtem kandidátů, kterým bylo z různých "administrativních" důvodů zakázáno účastnit se voleb, svobodou tisku, atd. Vážně máš pocit, že tohle všechno je v Rusku lepší než u nás?

 • cernakus
  10:27 08.07.2017

  oprava

  místo 2014 tam má být samozřejmě 1914

 • cernakus
  10:24 08.07.2017

  StandaBlabol:

  Nic takového. Prostě jsem jen vyvrátil ideu, že "Rusko je obklopeno přáteli, tak proč tedy zbrojí?"

  Ano Japonsko je revanšistické. Chce zpět Kurily a nejortodoxnější kruhy v Japonsku by rády vrátily hranice na Portsmouthskou úroveň. A chce je zpět po dobrém (dialog) nebo po zlém (obsadí je takovým forfrem, že bude Rus postaven před hotovou věc), je jim to jedno. Proto se na to taky japonská "domobrana" připravuje. A nebo se domníváš, že výsadkové a vyloďovací síly v poslední dekádě vytváří kvůli konfliktu s Čínou?
  Kdyby dialog myslelo vážně, už dávno by přistoupilo na mírové ujednání výsledku WW2 výměnou za exkluzivní těžební a investiční smlouvy.
  Samozřejmě se čeká na příhodný okamžik, ale pokud si má tu oblast Rusko udržet, potřebuje schopnost se tam vylodit.

  Ano Pobaltské státy jsou spolu s Polskem absolutně největší hrozbou pro Rusko v Evropě a možná i na světě. Jsou otevřeně nepřátelské, nejen nacionalistické kruhy volají po napadení Ruska a zavlečení NATO do války s ním. zacházejí s ruskými menšinami jak s obyvatelstvem druhé kategorie (i proti směrnicím samotné EU). Jsou nepříjemným předmostím pro případný útok NATO. Schopnost napadnout je z moře, tedy tam, kde nejsou dobře bráněny ani bránitelné je tedy logické (a Zubři se na to skvěle hodí).

  Demokratické volby na Ukrajině při zákazu Strany regionů, veřejném lynčování jakékoliv opozice prapory banderovců a neakceptování voleb z doněcké oblasti, nasazení cizáků typu kravatožrout jako diktátora vtzpurné Oděské oblasti....? jasněěěěě :-D

  Demokratura (demokracie není ani u nás), skončila v únoru 2014 pučem. Od té doby je to naprosto normální totalitní diktatura, které je díky chaosu a nejednotnosti pučistické fronty IMHO horší, než běloruská diktatura. Spíše taková alá Podněstří.

  to že je to "naše" diktatura neznamená, že tomu budu říkat demokracie.

  Poslední referendum bylo svobodnější než volby v Rusku? to jsi se asi posral z vlaku, ne?! 50 tisíc zatčených, půl miliónu vyhozených z práce. Zakazované předvolební mýtinky, lovení hlasů v cizině (je absolutně proti demokracii, aby o státě rozhodovali lidé, kteří v něm dlouhodobě či trvale nežijí)....
  Poslední střípky demokracie zvaly za své po nepovedeném puči části armády. od té doby sultanát jak vyšitý. A co z jeho strany Rusku hrozí? sestřelený Sučko si pamatuješ nebo jsi to vytěsnil? To, že se diametrálně liší zájmy Ruska a Turecka v Sýrii, jsi také vytěsnil? to, že Turek dočasně změnil rétoriku je důsledek toho, že ten puč nejspíše podpořily USA a tím Sultán ztratil spojence proti Putinovi. Ale aktuální "soulad" mezi Tureckem a Ruskem je stejný, jako byl mezi Itálií a Rakousko-Uherskem v roce 2014.

  mimochodem, Ruské volby jsou stejně svobodné jako ty naše. Finta je v tom, že Putin má prostě podporu Rusáků ve světě velmi neobvyklou. Tak nám to halva nebere. Je to prostě stále ten "zachránce". Jenže jsem dalek toho soudit stav demokracie podle toho, jestli vyhrává ten, koho bych chtěl nebo ne. Nebo´t nejsem ani Rus, ani Američan a nemohu tedy chápat důvody, proč zvolili jak zvolili.

  A ještě něco, Putin v Rusku alespoň nevyhraje tak, že ho volí o 2 milióny méně voličů než konkurenta. Volby v USA, Británii nebo Polsku mají s demokracií tolik společného jako Pollock s Rembrandtem. Oba jsou oficiálně malíři...

  Rusko si nevytváří nepřátele. Rusko nepřátele má. Má je proto, že je velké, mocné a plné zdrojů. Je to osud všech velkých států. USA to vyřešila například tím, že obsadila a ovládla celý kontinent. To je prostě přirozená imperialistická politika.

  Rusko se v té své docela ještě krotí. Například na Ukrajině měli plné imperiální právo tam vlítnout a dosadit zpátky Janukovyče. Ale přes svou "agresivitu" se rozhodli to neudělat. USA ani Čína by tak mírné nebyly.

  Samozřejmě můžeme se tu hádat, jestli mírnost Ruska je důsledek Putinovy blahosklonnosti nebo politiko-ekonomické reality. Toto nerozlouskneme.

  PS: Čína má, stejně jako Rusko, jednu dobrou vlastnost. Dlouhodobá stabilita politického směru a držení nevynucených dohod. Proto Čína není pro Rusko nebezpečím (disputace urovnali v roce 2007 a nemají žádné potenciální jablko sváru). Navíc poslední kroky "Západu" přimykají obě supervelmoci k sobě. Společný cíl, je nakopat "Západ" vojensky do zadku. každý v jiné oblasti.

 • StandaBlabol
  09:26 08.07.2017

  Cernakusi,

  krásně tu předvádíš paranoiu ruského trolla. Nesmyslně onálepkuješ sousední státy, abys vytvořil pocit ohrožení a ospravedlnil vlastní agresivitu a investice do armády v době, v Rusové chudnou:

  - Japonsko revanšistické? A co přesně si pod tím představuješ? Jakou je hrozbou? Co po Rusku chce? Dva Kurilské ostrovy s pár obyvateli? Kvůli tomu, že by riskovalo střet s jadernou mocností? A celou dobu říká, že stojí o dialog.
  - Pobaltské státy jsou jistě velkou hrozbou. Kolik že mají dohromady atomových zbraní, tanků a nadzvukových letadel? Nula?
  - Pučistická Ukrajina? Ukrajinská vláda byla zvolena v demokratických volbách, na rozdíl od Putina. Byla Ukrajina nepřátelský stát do doby, než jí Rusko ukradlo Krym a rozpoutalo válku na východě?
  - Sultánovo Turecko? Zase, cokoliv si můžeme myslet o Erdoganovi, tak i to poslední referendum bylo mnohem svobodnější než volby v Rusku. Navíc, co z jeho strany Rusku hrozí?

  Rusko si vytváří ve svém okolí nepřátele vlastní agresivitou, ale ani jeden pro něj nepředstavuje nebezpečí. Kromě Číny, kterou jsi nejmenoval. Číňani postupně osídlují Sibiř a dříve nebo později si většinové (čínské) obyvatelstvo Sibiře začne stěžovat, že se mají v Rusku špatně a v Číně by jim bylo líp. A pak se uvidí, k čemu budou Rusku jaderné zbraně (těžko je použije proti ozbrojencům promíchaným s civilisty na vlastním území) a jak se bude stavět k referendům o připojení k Číně.

 • beepee
  09:19 08.07.2017

  Hele, Kruane, ty máš vlastně minimálně jednu věc společnou s komunistama. A to je bipolární vidění světa. Za Komančů jsem denně slyšel jednoduchou tezi: "Co je na východ od nás, je absolutní Dobro a na západ je absolutní Zlo".
  Ty evidentně máš stejně černobílé vidění - jen ty světové strany sis přehodil :-)
  Vždycky, když čtu tvoje (a některých tobě podobných lidí) příspěvky, říkám si, jestli máte opravdu takhle jednoduché uvažování, nebo jen schválně provokujete.

  BTW - je spousta lidí, kteří nemohou Putinovi přijít na jméno a nejradši by viděli Rusko na kolenou. Já se spíš obávám toho, co by se stalo potom. Nemyslím si totiž, že po pádu Putina se z RF stane mírumilovná demokratická země a bůh ví, kdo se tam dostane k moci.

 • cernakus
  09:18 08.07.2017

  Kolt:

  a co je horší, už jsme tři :-)

  Jestli si rusofóbní verbež myslí, že se necháme bez reakce okopávat, tak se, pane, mejlí ;-)

 • KOLT
  08:58 08.07.2017

  Nejhorší je prý srážka s blbcem. Sledovat ale srážku dvou blbců také není žádné terno... :-/

 • cernakus
  08:42 08.07.2017

  Kruan verbež:

  1) ano i ne. Ruska se dlouhodobě snaží získat námořní vyloďovací schopnosti. Viz. jinak v Rusku silně kritizovaný Mistral.

  2) Ano.

  3) Ano, mezi ty přátelské země jistě řadíš státy Pobaltské, Gruzii, Ázerbájdžán, pučisty ovládanou Ukrajinu, sultánovo Turecko, revanšistické Japonsko...

  Fakta jsou prostě jasná, RF rozpadem SSSR přišlo na Ukrajině o obrovské výrobní a technologické kapacity. Přitom většina toho průmyslu byla postavena systémem jako za Československa na Slovensku, za finance Ruska. To byla daň za to, že Sovětskému svazu vládli prakticky jen nerusové, po většinu času Ukrajinci.

  Obnovení výroby zubrů není tedy jen hloupé rozhodnutí, ale sleduje kontinentálně imperiální cíle RF.

  Co se podpory terorizmu týče, je Írán je velmi vlažným podpůrcem. I SSAtan je v této podpoře daleko před nimi, o jeho ne vždy poslušném mopsíkovi SA ani nemluvě.

 • Kruan
  01:45 08.07.2017

  A všeobecná otázka na místní bolšouny:

  1. Jedná se u výroby nového Zubra spíš o politické a ekonomické gesto, jak pomoci ekonomice Krymu?

  2. Jedná se o udržení a financování stávajících technologií?

  3. Jedná se o přepadení nějakého státu v okolí stávajícího ruska v černomořské oblasti?


  /v oblasti Kaspiku máte jen kamarády...sice se jedná o celkem roztodivný muslimský teroristický Irán, ale ten asi napadnout nechcete, když už s ním usilovně kšeftujete/

 • Kruan
  01:24 08.07.2017

  Centaur: jo, průběh cen ropy a dalších vytěžených produktů je bezesporu nesmírně důležitý ukazatel, ale u rusáků je to zatím jinak.

  V jejich historii se měli nejlépe v letech okolo 2012-13, ale rozhodli se jít cestou impéria ala CCCP a geografické expanze do chudých oblastí.

  Asi vše jede podle předpovědi Friedmana a celá ta ruská říše upadá do pozapomění.

  Zatím jim tam uklízejí jejich moskevské metro košťata z uzbekistánu, ale kdo ví, jak to bude za 5 let.

 • Centaur
  14:16 07.07.2017

  Nejpodstatnější údaj k možnosti obnovení výroby vznášedel lze nalézt např. zde: http://www.kurzy.cz/komodity/r...

 • simpanz
  16:48 06.07.2017

  to je to USA řešení
  http://reseauinternational.net...

 • cernakus
  15:36 06.07.2017

  simpanz:

  chce to po mně přihlášení. Ale dal jsem googla a už jsem tam toho zubra na čínském přepravním plavidle viděl. Takže si rozumíme.

  Ty ostrovy jsou v kontinentální sféře Číny. Nachází se v hraničních mořích. Právě kvůli nim ty LCAC hlavně pořizují.

  Upřímně nejsem si jistej, jak moc to dokáže jezdit po souši. Nikdy jsem to neviděl dál než na pobřeží.

 • simpanz
  14:08 06.07.2017

  cernakus
  Čína má několik LPD a LCAC, máš pravdu že LHD nemá. To co má můžeš brát jako testovací vzorek. LHD Rusove to zkoušeli Mistralem. Američani maj koncept předsunute plovoucí základny kdy nosičLCAC slouží jako překladiště z většího transportního plavidla do LCAC. Ano, není to pro první vlnu. Sem teď v Belgii a odkazy normalně otevřu, tak zkus china LCAC pres google.
  Jak chápeš umělý ostrovy? Třeba Fiery Cross Reef, Mischief Reef, Subi Reef.
  Souhlasím že pro potřeby Černého moře a Kaspiku určitě dobrý.
  Jestli to muže mit dalsi vyuzití, třeba na poušti (chudáci turbíny), nebo operace v zaminovanejch územích (měrnej tlak), hranice pribaltiků (nenapadný to neni) to asi nezkoušeli ani Rusové.

 • cernakus
  12:55 06.07.2017

  simpanz:

  sice odkazy jsou chybné, ale tuším, že způsob je typu tender či podobně. To se sice hodí na přepravu z přístavu A do přístavu B, ale není to vhodné na přepravu z přístavu A do vyloďovacího místa C.

  Americké LCAC vyjedou z LHD plně připraveny na vylodění.

  Zubr je prostě jen pro operace v rámci hraničních moří. Což však jak Rusku, tak Číně stačí. Na rozdíl od USA jsou jejich vzorce chování kontinentálně imperiální.

 • simpanz
  12:06 06.07.2017

  obnově výroby nic nebrání. Těsně před obsazením Krymu byl druhý Zubr a digitalizovaný plány odeslány do Číny(obchodní dohoda, ne evakuace). Ta má teď 4 operační kusy a další staví. Problém přepravy řeší Čína takto.
  https://www.sinodefenceforum.c...
  https://www.sinodefenceforum.c...
  https://www.sinodefenceforum.c...
  Podobně řešej dopravu menších jednotek i USA, např. minolovky do Bahrainu
  https://www.sinodefenceforum.c...

 • Nikdo
  11:14 06.07.2017

  NK-12 a BM 21...pokrok nezastavíš

 • cernakus
  10:37 06.07.2017

  vlasto:

  Vyšší spotřeba nevadí. Problém je hlavně limit "sea state", 4 je už s výhradou a to nejsou žádné pořádné vlny.

  Druhý problém je, že jsou děsně velké a nevejdou se na výsadkové lodi. Takže musí doplout k místu vylodění po své ose, což opět naráží na problém viz výše. Malý akční rádius je pak takový oříšek na dortu :-)

  Zubři se tak hodí do uzavřených moří (Černé, Baltské, Kaspické, Ochotské...)

  Američané pak výsadková plavidla mají včetně LCAC, které jsou sice podstatně menší než Zubr, ale mohou být minimálně dvě přepravována na LHD, které je na oceánskou plavbu perfektně připraveno.

 • KóĎA
  10:25 06.07.2017

  shal: "Já jsem jedině pro. Čím dříve se Rusko zase uzbrojí, tím líp"

  jasně, rozpad státních struktur země s jaderným arzenálem přinese světu mnohem více míru... ach jo.

 • Marthy
  10:05 06.07.2017

  Nevýhody budou asi značný hluk a spotřeba paliva-malý dosah.

 • vlasto
  09:56 06.07.2017

  Tak pri velkych krajinach maju vysadkove vojska zmysel aj pri obrane. Tento Zubr vyzera, ze ma same superlativy. Brutalna maximalka, pristane pomaly vsade, radarom tazko zistitelny..preco potom napr americania experimentuju s katamaranmi a hydrodynamickymi kridlami? V com je pri vznasadlach pes zakopany? Mala kapacita? Neschopny dostatocne stabilnej plavby na otvorenom mori?

 • shal
  09:47 06.07.2017

  Já jsem jedině pro. Čím dříve se Rusko zase uzbrojí, tím líp.

 • Kozlus
  09:28 06.07.2017

  Jeste, ze tu mame pravyho demokrata, kterej bdi nad nasim spravnym politickym presvedcenim a vsechno nam spravne vysvetli.

 • Kruan
  00:40 06.07.2017

  jasně...další typická obraná zbraň v podání ruských ex-bolševiků. Uvidíme, co ta bída ještě vyplodí.

 • givicz
  18:47 05.07.2017

  loděnice More nejsou vybrány náhodou již je tam vyráběli a také to hodně pomůže ekonomice Krymského poloostrova...

  http://www.eurasia24.cz/vojens...
  „Za Sovětského svazu vyrobil závod společně s petrohradskou projekční a konstrukční kanceláří Almaz kolem deseti Zubrů. Před nedávnem jsme společně probírali otázku pokračování výroby těchto plavidel. Jsme připraveni a chceme se k svojí historicky dané specializaci vrátit,“ uvedl dále. Začinjajev také upřesnil, že závod plánuje výrobu zmodernizovaného člunu Zubr se zlepšenými provozními charakteristikami a bojovými vlastnostmi."

 • PavolR
  18:03 05.07.2017

  Pekný stroj, no odporučil by som pre jeho výrobu vytvoriť dcérsku fabriku mimo Krymu.