Rusko obnoví na Krymu výrobu obřích vznášedel Zubr

Vznášedlo třídy Zubr / Mil.ru

Podle ruského deníku Izvestija ruské námořnictvo v roce 2018 obnoví výrobu obřích vznášedel Zubr (Projekt 1232.2). Vznášedla nahradí relativně nové, ale problémy stíhané výsadkové lodě třídy Djugoň.

Ruské námořnictvo a námořní pěchota pro obojživelné operace využívá několik typů výsadkových lodí a člunů. Dlužno dodat, že následující výčet nezohledňuje technicky stav (operační nasaditelnost, bojeschopnost) jednotlivých plavidel. 

Ruské námořnictvo provozuje čtyři 50 let staré tankové výsadkové lodě třídy Aligator (Projekt 1171; prázdný výtlak 3400 t) a 15 tankových výsadkových lodí třídy Ropucha (Projekt 775; 2200 t) - plavidla třídy Ropucha jsou stará 30 až 40 let.

Dále se ruské námořnictvo opírá o řadu menších výsadkových člunů - 12 člunů třídy Serna (Projekt 11770; 61 t), 13 člunů třídy Ondatra (Projekt 1176; 90 t) a pět nových výsadkových člunů třídy Djugoň (Projekt 21820; 280 t). Kromě toho ruské námořnictvo provozuje i dvě zmiňovaná vznášedla třídy Zubr (Projekt 1232.2; 340 t).

Původně Rusko plánovalo vyrobit 11 lodí třídy Djugoň jako náhradu za lodě třídy Serna a Ondatra. Djugoň konstrukčně vychází z třídy Serna, ale je větší a uveze mnohem více nákladu.

V roce 2013 ale velení ruského námořnictva doporučilo výrobu lodí třídy Djugoň zastavit kvůli “vážným konstrukčním chybám.” Lodě byly projektovány na rychlost až 40 uzlů, ale při takto velkých rychlostech docházelo k poškozování trupu vlivem “hydrodynamického šoku”. Rusku se také nedostává velkých dieselových motorů vhodných pro pohon lodí třídy Djugoň.

Kreml se proto rozhodl pro obnovení výroby obřích vznášedel třídy Zubr - největších vznášedel na světě. Vznášedlo dokáže unést náklad až 150 t, tj. tři tanky nebo deset kolových obrněných vozidel (BTR-82) nebo až 500 členů námořní pěchoty.

Obnovení výroby vznášedel Zubr je součástí ruského státního programu zbrojení na období 2018 – 2025. „Během Vojensko-námořního salonu (skončil 2. července - pozn. red.) bude představena řada nových projektů, včetně projektu lodí na vzduchovém polštáři, které budeme znovu vyrábět v rámci nového státního zbrojního programu,” uvedl Alexej Rachmanov, prezident Sjednocené loďařské korporace.

Stavba vznášedel Zubr je možná díky ruské anexi Krymu, kdy se Rusko zmocnilo také ukrajinských (tedy dnes již ruských) loděnic More. Závod More byl Ruskem znárodněn v květnu 2015. More je výrobcem lodí pro vojenské i nevojenské účely: lodí na ponorných křídlech, na vzdušné podušce, na vzdušné kaverně, kluzáků a také jachet a člunů s trupy ze slitin hliníku a hořčíku.

Pohon vznášedla Zubr zajišťuje pět turbovrtulových motorů Kuzněcov NK-12MV (5×8,7 MW) - dva slouží pro vytváření vzduchového polštáře, tři pro pohon lodě. Stejné motory pohání i bombardéry Tu-95.

Pohyb vpřed zajišťují tři čtyřlisté stavitelné vrtule o průměru 5,5 m, v trupu jsou dále čtyři ventilátory o průměru 2,5 m, které vytváří vzduchový polštář pod vznášedlem. Díky své konstrukci a výkonným motorům se dokáže Zubr pohybovat rychlostí až 130 km/h.

K palebné podpoře výsadku námořní pěchoty slouží dva raketové komplety, každý pro vypouštění dvaadvaceti 122mm neřízených střel. Protivzdušnou obranu zajišťují čtyři čtyřnásobné protiletadlové raketové komplety krátkého dosahu Igla-1M a dvě věže AK-630M, každá se šestihlavňovým 30mm rotačním kanónem.

Podle Andreje Frolova, šéfredaktora magazínu Vývoz zbraní, ruské námořnictvo plánuje vznášedla nasadit v oblastech Černého, ​​Baltského a Kaspického moře. Zubr je podle deníku Izvestija schopen přistát na 78 % světového pobřeží, klasické výsadkové lodě pouze na 14 % světového pobřeží.

Podle deníku Izvestija jde vznášedlo Zubr jen obtížně zaměřit radarem, neboť při plavbě Zubr vytváří mohutnou clonu z vodní tříště, která rozbíjí radarový odraz plavidla.

Zdroj: Izvestija

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruská stíhačka T-50: Další prototypy a start sériové výroby

V příštím roce začnou letecké testy desátého a jedenáctého prototypu stíhaček T-50 s novými motory ...

Ruská armáda koupí bojová vozidla BMPT Terminátor

Ruská firma UralVagonZavod (UVZ) se připravuje na zahájení sériové výroby bojového vozidla podpory ...

Britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth poprvé na moři

V úterý nová letadlová loď Královského námořnictva HMS Queen Elizabeth (R08) poprvé opustila skotské ...

Fregaty Type 26: Ochránci letadlových lodí britského námořnictva

Ministerstvo obrany Velké Británie objednalo u BAE Systems stavbu prvních tří fregat Type 26. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • PavolR
  07:24 14.07.2017

  fenri 11.7.2017 15:00:
  Nie, oni iba útočia bodnými a sečnými zbraňami na detských oslavách...
  Každopádne, pokiaľ odmietate pochopiť, čo Vám hovorím, dobre. V pohode. Vrátime sa k tomu pri inej príležitosti, keď sa zasa vytasíte so svojou teóriou. :-)

 • Slavoslav
  21:38 11.07.2017

  fenri

  vyborne, beriem ta za slovo a spomen si na to aj nabuduce ked budes chciet na mna reagovat

  a ked predsa len budes citit neodolatelnu potrebu tak urobit skus ten prispevok pred tym aj pochopit a pripadne si nieco nastudovat nech nedopadnes ako stou Alexandrijskou kniznicou vid Arrasuilov prispevok ;)

  tak som zvedavy ako dlho ti to vydrzi

 • fenri
  20:53 11.07.2017

  Slavo, odmítám se nechat zatahovat do vašeho duševního septiku. Rochněte se ve své špíně a plácejte se po rameni, jak jste dobrý.

 • Slavoslav
  20:44 11.07.2017

  fenri

  zase mimo ako vzdy bez toho aby pochopil o com sa diskutuje. Ale co cakat od cloveka ktory hned v prvom prispevku napise de facto ze mam sice pravdu, ale aj tak klamem

  i ked necakal som, ze tuto blbost z uvodu prekonas hned tretim prispevkom a odvtedy sa i ked marne snazis dalej

 • Slavoslav
  20:42 11.07.2017

  raziel

  no myslim, ze pre Fenriho by tam toho noveho bolo dost podla tych jeho reakcii.

  naviac iste si spominas na svoj prispevok ktory ma vlastne vyprovokoval k napisaniu toho mojho a dovolim si citovat

  "Tupá ovce s iq 90, který nedochází historické pozadí a omezují se pouze na hltání "aktuálních" informací z nejčtenějších deníků a z toho vyvozují závěry a křičí je v diskuzích - kdokoli nemá černobílý pohled je proti nám!!!"

  a historicke pozadie je takze, ze v minulosti bol prave ten islam tym tolerantnejsim nabozenstvom v porovnani s krestanstvom a nieje to len o Al-Andalus. Je to aj o tom, ze napr na osmanskom uzemi zili v pohode krestanske mensiny ktore nik nenutil konvertovat na islam. Na juhu Slovenska by si este teraz nasiel kostoly oznacene polmesiacom ktore boli pod Tureckou ochranou atd.

  to ze to tupe sovnisticke ***** fenri z toho neskor spravilo prestrelku kde striela od pasa argumenty o ktorych nema ani sajnu a pricom ani nechape o com sa diskutuje za to ja nemozem. Ono sa zda, ze ten chudacik ma na mna alergiu ako sa nam strapnil v par diskusiach

 • Arassuil
  18:51 11.07.2017

  Ach jo, Alexandrijskou knihovnu roku 391 vypálili (alespoň částečně) křesťané, protože byla "pohanská". Roku 642 byla (nejspíše) vypálena muslimy jakožto "nemuslimská" - jen upozorním, že to je pouhých 10 let po smrti Mohameda. Hrát si na to, že jedna strana byla/je lepší než druhá... Kašlete na to. Historie není černobílá.

 • fenri
  18:23 11.07.2017

  Slavko, proč bych četl odkaz o něčem, co znám? A mimo téma tu pleskáš. Přitáhl jsi do debaty o vznášedlech vize o mírumilovném Islámu. Jak to souvisí?
  Žádný důkaz, co výslovně vyvrací co jsem napsal v tom vašem článku na aktivistickém webu není (abych vás potěšil, přečetl jsem si ho a jaksi prozření se nekoná).
  Takže si to shrňme:
  1.) Islám se šířil výhradně násilím, nikoliv silou myšlenky, argumentu, intelektuální atraktivity
  2.) Navzdory tomu, že po efemerní momenty dějin Islámu se nepatrné procento jeho příslušníků podílelo na zachování odkazu antiky, samotná islámská civilizace si z odkazu antiky nevzala nic. Protože nemohla.
  3.) Vědecky, technologicky... je islámský svět tak asi v osmé C lize okresního přeboru. 2 miliardy lidí a neskutečné bohatství...
  4.) Slavko, opravdu si tak nefanděte. Proč by se měl snažit pochopit kdejakou OT pitomost, kterými tapetujete čehúnský web, když prostě vyvracím pouze faktickou pitomost, co píšete? Navíc ta vaše moudra se různě točí v kruhu, tu si odporují, jindy běí po parlelních myšlenkových liniích, které spolu nesouvisí atd.

 • raziel87
  18:20 11.07.2017

  2 Slavoslav

  pokud máte na mysli tento svůj odkaz
  http://meapatria.sk/filozofia/...

  tak ten jsem si se zájmem přečetl, nepřínáší však vůbec nic nového a opravdu myslím, že to Fenri číst nemusí, protože se jedná o jemu jistě (ve většině určitě) známá fakta - jedná se o shrnutí vlivu muslimské kultury na Afriku, Evropu, Asii do 17, stol 20.stol. V tom článku je vypíchnutých několik pozitivních střípků, které muslimská kultura přinesla, v článku navíc dosti učelově přednesených (to kvůli realistickému závěru :-)

  S panem Šuňalem v podstatě sdílím i jeho verdikt v bodě "Búducá tvár Európy".

  Slavo, doprkna, ale uvědom si, že TEĎ jich máš v Evropě několik milionů, další desítky milionů přijdou a další stovky milionů si v horizontu 50 let nap*caj.

  Za svojí osobu uzavřu tuhle OT debatu něčím na odlehčení, snad si pamatuji pointu vtipu správně:

  Musíme jako civilizovaní Evropané jít příkladem ostatním a ukázat světu svojí TOLERANCI - ať co se kulturních, tak náboženských rozdílů týká! Proto dovolme Muslimským kulturám, aby si v každém městě směli postavit svojí mešitu, ať má Ahmed možnost se večer sklonit k Alláhovi. Dopřejme jim to!

  Vedle v ulici, kde ta velkolepá mešita bude stát, však bude řeznický krámek mistra Jitrničky, naproti mešitě bude přes ulici stát Sex Shop a noční klub s prodejem tvrdého alkoholu. Je to přeci jen a pouze o TOLERANCI :-)

 • Slavoslav
  17:41 11.07.2017

  fenri

  je minimalne ironicke ked niekto kto sam napise, ze sa ani nesnazi pochopit co jeho oponent pise vycita nieco inym o plieskani mimo temy

  zatial si tu plieskal akurat ty. Na co vlastne reagujes ked prispevky nechapes a odkazy necitas?

  Su za tym nejake prvotne instinkty kde vidis nick a zareagujes bez ohladu ci zo seba spravis blbca?

  PS: ale inak zaujimava diskusna taktika. Ked ti oponent da dokaz ktory vyslovne popiera tvoje tezy zalozene bud na obycajnej hluposti, alebo na tom, ze nemas ani zakladne informacie o danej teme staci to prehlasit za nepodstatne? Takto to naozaj u vas funguje?

 • fenri
  17:06 11.07.2017

  Slavo: nepozrel. Nejsem si jistý, zda by pro mě přinášel něco nového, nebo byl proti tomu, co píši. Všicky mě ale zarážel váš talent, najít libovolný odkaz na cokoliv s přesvědčením:
  -že oponentovi přináší něco nového, jen proto, že vy jste se o tom dozvěděl před chvílí, když jste horečně a povrchně lovil nějaký argument
  -plesknout sem něco, co nesouvisí s debatou, či oponentovou tezí

  Hele, ono v Mein Kampfu najdete také pár vstřícných slov a určitě nějaký esesák někdy pohladil židovská či slovanské dítě po vláskách. Ale nebudeme z toho vyvozovat, že byl nacismus ideologií míru a tolerance, že ne?

  Rozpor v Koránu celkem není. Sice uznává starozákonní proroky+Ježíše, ale nic to nemění na tom, že k těm, co věří v Knihu jinak než Islám nabádá k násilí a k těm, co neveří ani v náboženství Knihy, nebo, chraňbů, v nic, tak předepisuje supernásilné chování.
  Každopádně tvrdit, že Islám byl zpočátku náboženství míru je hovadina.

 • Slavoslav
  16:40 11.07.2017

  Fenri

  Si trochu mimo, ale aj ja som prekvapený tým nickom.

  Takže si si konečne pozrel ten link? To gratulujem

 • Stanislav
  16:32 11.07.2017

  Fenri, ste si istý, že na mňa reagujete? Korán má v sebe duálny rozpor. Raz hovorí o tom , že judaizmus a kresťanstvo neodporuje koránu, dokonca Ježiš je prorok a potom ich dáva na úroveň nevercov a odpadlíkov od viery. Hlása mier v tej prvej časti a potom treba vraždiť nevercov a odpadlíkov od viery. Islam je brutálny politický systém tak aby bol pohodlný púštnemu nomádovi. S tým sa asi nerozporujeme.
  Jointy nie sú moja parketa. A na wiki som nedal žiadny odkaz.

 • Arassuil
  15:37 11.07.2017

  Stanislav: Zaujatý? To je sakra mírně řečeno. Bill Warner a islám je na stejné úrovni jako Richard Dawkins a náboženství obecně.

 • fenri
  15:32 11.07.2017

  Stanislav:
  1.) islám nemá problém, že má dvě části. Křesťanství jich má celou řadu a min. dvě v základu (římsko-katolíci vs. protestanté). Takže o tom to fakt není.
  2.) Hele, to že si motáte jointy do listů Koránu neznamená, že jste ho četl. To, co bylo napsáno Mohammedem je brutálně násilné a agresivní svinstvo na úrovni My Kampfu, resp. ještě dál. To, co dělal Prokorok není v rozporu s Koránem.
  3.) Příčinou násilnosti Islámu není jeho rozštěpení na dvě základní větve. Takto rozštěpených náboženství (ba víc a radikálnějši) je celá řada. Problém v Islámu je v tom, že jde de facto o fašistickou politickou doktrínu.
  4.) Ano, islám, který měl k dispozici vědění antiky se dokázal realizovat jen ataky na sousedy. Nešířili víru ani přesvědčením, ani civilizačními výdobytky, ale násilím.
  5.) Hele, myslím, že jsem o dějinách (nejen) Islámu četl o dost více, než váš náhodně plesknutý odkaz na wiki, kde se popisuje jedno efemerní a celkem netypické "království". A pokud nedoutnali a nepřežili jen náhodou, kde je odkaz antiky v Islámu? NIKDE panáčku. Zanikl, udusili ho.
  6.) Islám byl tolerantní až na to, že křesťanové slovo mělo poloviční váhu, musel platit extra daně a byl celkově v pozici lepšího otroka. Takže určitá tolerantnost k lidu Knihy nevyplývala z tolerantnosti náboženské či mravní, ale ryze ekonomické. Byli zdrojem peněz.

 • Stanislav
  15:15 11.07.2017

  Arassuil, máš pravdu je zaujatý, ale v tom grafickom zobrazení, množstve útokov a napadnutí má pravdu. Asi dosť pracne to pozbieral. Islam je a bol agresívny, šíril sa len mečom a podrobením. Kresťanstvo si v tom neskôr aspoň urobilo poriadok a mečom prestalo

 • Arassuil
  15:10 11.07.2017

  Stanislav: Billa Warnera sem nepleť, ten má mezi historiky a religionisty stejnou pověst jako měl Hitler, když v srpnu 1939 dával záruky Polsku...

  Ač nijak nezpochybňuji jeho odbornost ve fyzice a matematice, tak historii (a speciálně historii náboženství) prostě nerozumí. Obecně jeho knížky a prezentace lákají spíše ty "prostší duchem", protože jim řekne, co chtějí slyšet a oni pak mají pocit, že měli celou dobu pravdu.

 • fenri
  15:00 11.07.2017

  PavolR: latino američané se nám odpalují na dětských koncertech? Vážně?

 • Stanislav
  14:47 11.07.2017

  Islam má problém v tom, že má v podstate dve časti to čo spísal v Mekke je mierumilovné náboženstvo plagiát kresťanstva a judaizmu a to čo vypotil v Medine po neprijatí a posmechu v Mekke a šíril to násilne. V podstate tento prorok spáchal všetky smrteľné hriechy. Tento vnútorný rozpor z neho robí nebezpečné náboženstvo, lebo Korán je najväčšou autoritou a zároveň je príčinou jeho úpadku ako motora civilizácie. Zo začiatku možno profitoval z antickej vedy ale potom neponúkal nič. Tým, že Európu zablokoval z juhu a východu a podnikal neustále nájazdy na kresťanský svet ( korisť v otrokoch) v podstate Islam utlmil rozvoj v Európe. celkom zaujímavo o tom rozpráva Bill Warner https://www.youtube.com/watch?...
  Zároveň touto blokádou vlastne neskôr naštartoval Islam rozvoj kresťanského sveta. Ako? Tým, že bolo nutné nahradiť zablokovanú hodvábnu cestu novou cestou. A to sa podarilo Kolumbovi objavením cesty so Ameriky. Potom nastal neuveriteľný dynamický rozvoj. Za 400 rokov sa podarilo to, čo by sa islamu nikdy nepodarilo. Mali možnosti, len konzervovali to čo bolo. Ak niekto nesúhlasí s mojim príspevkom, aspoň nech mi nenadáva, že som Slovák. Ja mám Čechov rád.

 • Slavoslav
  14:04 11.07.2017

  Fenri

  Pre boha. Pozrel si si aspoň tie linky? Ako napr islamský štát An-Andalus prispel k zachovaniu antického dedičstva a formovaniu európskej vedy? Že sa nachádzal v španielsku a tieto poznatky tam boli práve privezené? Nie že tam doutnali a prežili moslimov len náhodou.

  A ja nehovorím nič o súčasnom islame. Jediné na čo som poukázal bol fakt, že v minulosti boli práve tie moslimské spoločnosti tými osvietenejsimi a tolerantnejšími kde vedľa seba existovali moslimovia a kresťania bez väčších problémov a to aj v obsadených častiach Uhorska. Mali náskok vo vede ako aj v kultúre a až neskôr sa to zmenilo keď sa islam zradikalizoval a dosť možné vplyvom porážok ktoré utrpeli a následných vnútorných problémov.

  Takže nie nemotám to. Kým sa ideológia neplietla do riadenia štátu islam prekvital. Možno ťa mýli, že stále používam slovo islam, ale naozaj neviem nájsť ekvivalent slova cirkev pre moslimov aby som to vedel jasne oddeliť ako to môžem robiť pre Európu

 • PavolR
  13:56 11.07.2017

  fenri:
  Latinoameričania na tom nie sú o nič lepšie než moslimovia, napriek tomu, že sú kresťania. Takže rozdiel asi bude treba hľadať v niečom inom, než je forma vierovyznania .... teda ak celú svoju konštrukciu nezúžite iba na protestantov.
  Čo by si ale žiadalo zodpovedanie ďalších otázok ....

 • fenri
  13:33 11.07.2017

  Slavo, ale vy fakt nechápete PODSTATU o čem se v tomto OT (které jste sem zatáhl) bavíme.
  Psal jste o tom, že díky Islámu (tedy náboženství) máme zachováno dědictví natiky. Což je hovadina. Hovoříte o náboženství, nikoli organizaci. Vzápětí argumentujete proti křesťanství (tedy opět náboženství) argumentem, že dokud byla u moci církev, nekonal se rozvoj.

  Jinými slovy motáte dvě nesouvisející věci. Ideologii a jednu z organizací na této ideologii participující. Nelze dokazovat, že křesťanství bylo více či méně předurčené k rozvoji, vědě a humanismu než Islám (samozřejmě bylo, výsledek je do očí bijící) tím, že ten rozvoj nastal s oslabením moci církve.

  Výsledky jsou ovšem drtivě jasné a jen hodně pomatený člověk může tvrdit opak. Zatímco svět Islámu je vědecky, humanitně, lidskoproávně.... doslova v řiti (na množství lidí a prostředků, kterými disponuje), malé, na zdroje a suroviny chudé křesťanské Evropě se podařilo ovládnou celý a položit základy křesťansko-židovské civilizace, která je nepochybně nejúspěšnější a nejatraktivnější i pro zbylou populaci planety (nějak nepozuruji nával chudých Švýcárků do prosperujícího Nigeru či Somálska).

  Kdyby přes noc zmizely výsledky islámské vědy, nestalo by se víceméně VŮBEC NIC. Kdyby přes noc zmizely výsledky K-Ž vědy, byli bychom v ranném středověku. Ano, muslimové byli v té době čistotnější (to Židé také a bylo to spíš podmíněno klimatem), ale jejich technologický náskok byl víceméně nulový už tenkrát.

  Pokud, podle vás, byl Islám strážcem antického odkazu (což je opravdu blbost - kdo se o něj staral předtím?), tak je s podivem, že tento odkaz Islámský svět prakticky nepoznamenal, zatímco naopak Evropa na něm nastartovala svojí duševní superioritu.

  Lze konstatovat, že v prostoru později okupovaném Islámem skutečně doutnaly uhlíky antického vědění (bylo to dáno geograficky) a doutnaly tam ještě nějaký čas po expanzi Islámu. Nicméně zatímco v křeťanském světě tyto uhlíky zažehly požár pokroku, Islám je postupně a pomalu udusil a ponořil se zpět do temnoty pouštních kmenových společenství. Kdyby neseděli na ropě (kterou jim ovšem musí těžit někdo jiný) byli stále ve středověku. Takhle jim tam vyspělejší zbytek světa jezdí stavět a prodávat gadgety (naposledy Trump).

 • Arassuil
  12:29 11.07.2017

  A k té oblíbené školské reformě Marie Terezie. Kdyby nebyl v roce 1773 zrušen jezuitský řád, který měl u nás vzdělávání tzv. pod palcem, nikdy by k žádné reformě vzdělávání nedošlo, alespoň ne za Marie Terezie. Ona jen musela vyřešit skutečnost, že systém vzdělávání v habsburské monarchii přestal ze dne na den existovat. Ostatně skutečně "povinná" školní docházka je stejně záležitost poloviny nadcházejícího století.

 • Arassuil
  12:24 11.07.2017

  Jestli můžu, tak bych vám do toho trošku vstoupil, protože jak už to tak bývá, pravdu máte vesměs všichni.

  Pokud bych měl z historického hlediska posoudit přínos a vliv církve na evropskou společnost z hlediska pokroku, rozvoje civilizace nebo jak tomu chcete říkat...

  Do 12.-13. století určitě církev nebyla "nositelkou pokroku", ale spíš "strážcem toho mála, co se zde dochovalo z antiky". Jasně, někde v klášteře v Burgundsku si mniši postavili vodní buchar - z jejich pohledu určitě převratný vynález, co na tom, že jen "znovu-vynalezli" něco, co znali už staří Římané. Pak je tady samozřejmě otázka, na kolik tenhle geniální vynález ovlivnil život ostatních klášterů v Evropě, ale hlavně nakolik ovlivnil život obyčejných lidí (odpověď bude 0,0 nic). Kláštery (tedy církev) skutečně byly pokladnicí vědění, ale tohle vědění zpravidla nikdy nemělo větší přesah než byl klášterní dvůr a jeho zdi (třeba právě rozšíření toho vodního bucharu, což mělo přímo za následek efektivnější industrializaci Evropy, je výsledek až skutečně pozdního středověku). Nic z toho ale není v této době chybou církve - co čekat od společnosti, jejímž největším problémem je výnos obilí 1:2.

  Co se týče doby pozdější, tj. renesance, reformace - tady určitě nejde upřít vliv společnosti jako takové na vědecký pokrok. Ale církev nezůstávala o nic pozadu. Třeba takový konciliarismus, který následoval po avignonském zajetí, tj. oslabení moci papežů a vzrůstající moc koncilů (pisanský, kostnický atd.) - je třeba si uvědomit, že na těchto koncilech se sešla tehdejší skutečná elita Evropy - a poprvé zde také byly konfrontovány myšlenky jihu (renesance) a severu (pozdní středověk), byly vyměňovány spisy, knihy... Tohle myšlenkové tření (znásobené ještě vznikem univerzit v předcházejících 2 staletích) pak mělo přímo za následek vznik reformace. Církvi nelze upřít podíl na tom, že díky vstoupila společnost do nového věku, novověku.

  Problém je, co nastalo potom. Zatímco se křesťanští učenci, katolíci i protestanté rovnou měrou, předháněli v tom, kolik mší se má sloužit za duše v očistci, jestli něco takového jako očistec vůbec existuje, popřípadě jaká je vlastně podstata Krista v Eucharistii (jestli je přeměněný, přítomný, symbolický a co já vím ještě)... Tak světští učenci (ovšem mnohdy s církevním vzděláním) posouvali svět kupředu. A mnohdy se přitom stále zaštiťovali myšlenkou, že pokrok a jeho přínos lidstvu je oslavou Boha, od kterého vědění přeci pochází. Fakt to nebylo tak, že bum novověk, přepneme si spínač a od teď už jen sekulární myšlení a pokrok. Vliv náboženství byl ve společnosti stále vysoký (30. válka je ostatně záležitost 17. (sic!) století).

  Skutečnou myšlenku sekularizace a oslabení moci církve ve společnosti (a tedy skutečnou svobodu myšlení a výzkumu) přinesla až Velká francouzská revoluce.

 • Slavoslav
  12:06 11.07.2017

  Fenri

  Čo keby si reagoval až potom čo pochopíš príspevok? Dám si dole písal, že sa o to ani nepokúšaš.

  Ale ok odpoviem
  1 áno, istý čas mala aj praktický monopol. Otázka bola ako vysvetliť ten boost ktorý dostala veda po stredoveku. Za čias kým mala cirkev monopol zaostávali sme sa islamom viď moje linky čo som ti poslal.
  2 kde som tvrdil, že katolícka cirkev sa rovná náboženstvo? Akurát tvrdím, že rozmach vied v novoveku je spájaný s humanizmom a renesanciou a poklesom vplyvu cirkvi na život bežného človeka čo je dohladatelne v každej učebnici dejepisu.

 • PavolR
  11:49 11.07.2017

  raziel87:
  Chápem, čo máte na mysli.
  Cirkev disponovala organizačnými kapacitami potrebnými na udržiavanie určitého objemu vedomostí, avšak cenou za to bola kontrola "správnosti" týchto vedomostí.
  Za dôležitý faktor pokladám zrušenie tohoto monopolu (čo išlo ruka v ruke so spochybňovaním) a vytvorenie konkurenčného prostredia hlavne čo do poskytovania kvality výuky.
  V určitom okamihu dosiahol prúd informácií takého objemu, že prerástol cirkev a začal existovať úplne nezávislo na nej.

 • fenri
  11:41 11.07.2017

  Slavo: oslabování církve X pokrok:
  1.) Církev byla po staletí i nositelkou pokroku (kláštery...)
  2.) Katolická církev nerovná se náboženství.
  Je to jako tvrdit, že že agronomie = Spolek zahrádkářů v Horník Vlkoprdech

 • Slavoslav
  11:34 11.07.2017

  Jo a argumentácia Mariou Tereziou tiež nie je najšťastnejšia. Rakúsko Uhorsko bolo dosť pozadu za zvyškom Európy a to nepopieram práve z dôvodu nutnosti odrážať výpady osmanskej ríše čo vycerpavalo štát a brzdilo pokrok. Myslím že Arrasuil je historik tak by to možno vedel lepšie popísať

 • Luky
  11:33 11.07.2017

  Jenže jakékoli obecné historické disputace o světlých chvilkách islámu jsou v kontextu probíraného jen matoucí řeči mimo mísu - protože ti ozbrojenci v konfliktech od počátku 90tých let žádnou vzdělanost nepřinášeli, nepřiučili jsme se, že Země není placatá a pouštění žilou vše nevyléčí.

  Já z vlastního islámu žádnou fóbii nemám, ale když se vlivem aktuálního(posledních 30 let) vývoje přepnu do módu "ostražitosti", tak přestávám mít potřebu vyhledávat nějaké pozitivní nuance a špíčky. Jde o argumentační posloupnost pánové.
  Nebo můžeme jen tak bez souvislosti klábosit o křižovatkách, námořním obchodu, křižácích, křižáčcích, Saladinovi, vlivu Achirdu na horoskop a podobně. Ale používat to v argumentaci o válce v Čečně nebo na Balkáně mi přijde hloupé.

 • Slavoslav
  11:13 11.07.2017

  Sorry za preklepy. Autocorect na mobile

 • Slavoslav
  11:08 11.07.2017

  Raziel

  Tým že budeš moje výroky obracať na add absurdum nič nezmení štvrtok na fakte, že rozvoj vedy v Európe nastal spolu s oslabovanim vplyvu cirkvi na bežný život. Nájdi si to v hociktorej učebnici čo to bol novovek a čo stálo v jeho počiatku.

  A celkovo to nebude náhoda, že najrozvinutejších spoločnosti sú tie kde je najväčšia sloboda jednotlivca, vymožiteľnosť práva a kde je vplyv náboženstva na chod spoločnosti minimalizovanýa sú tolerované aj iné názory. V minulosti bol benevolentnejší islam a mal kultúrne a vedecky navrch nad dogmatickou Európou. Neskôr sa karta obrátila. Islam sa stal viac radikálny a Európa išla hore. Ruka v ruke s poklesom vplyvu cirkvi.

 • raziel87
  10:56 11.07.2017

  2 PavoIR

  jo, ale vy to berete moc plošně - čilé obchodní tepny byly i v prostorách, kde se sice kultura rozvíjela - ale pouze v rovině místního náboženství (které nedovolovalo studium) Právě křesťanství napomohlo vzdělávání (ve všech věděckých oborech) panovníků. Později i širší veřejnosti díky klášterům a učení myslitelů. Marie Terezie přišla s reformou až na konci 18. stol - v době, kdy již Evropa nabízela dostatek kvalifikovaných lidí, kteří mohli šířit poznatky z konkrétních věd a oborů.

  2 Slavo

  vy jste přesně ten typ člověka, na kterého jsem narážel v minulém postu "cíleně dezinterpertují chod dějin" Zajeďte se podívat do Florencie, Assisi, Římu, Sieny atd. atd..............jasně oslabení vlivu na chod společnosti. Rody Barrberini, Medici a desítky jiných se odvrátili od církve :-))

 • fenri
  10:52 11.07.2017

  SeaWolf: mě jen zaujalo:
  -kolik Slováků je na českých webech/kolik Čechů chodí na slovenské
  -kolik Slováků má tendenci mistrovat Čechy na českých webech/kolik Čechů mistruje Slováky na slovenských webech
  -kolik Slováků má tendence poučovat Čechy, co na českých webech vlastně napsali a jak je to správně česky / totéž vice versa
  -zda tak činí nějaký standardní, normalizovaní Slováci (prototyp uložen v Sevres u Paříže :-)), prostě běžný průměr, nebo zda české weby přitahují spíše čoboly, jak by se to často mohlo jevit. Byla by to pěkná disertačka :-)

  Přijde mi to jako zajímavý fenomen, napříč weby.

  Jinak Slováci já mám rád.
  Třeba Vicu Kerekes. Aha, to je Maďarka... ale já jí to odpustím :-)

 • PavolR
  10:42 11.07.2017

  raziel87:
  Zjednodušene povedané: prúdenie tovaru a informácií.
  Diskusiu a výmenu myšlienok potrebujete na to, aby ste konfrontovali svoje nápady a rozvíjali nápady iných a prostriedky získané z prúdenia tovaru na to, aby bolo možné myšlienky realizovať.

  Zoberme si taký primárny príklad z ruských dejín (keď tu máme článok o Rusku). Kde vznikli prvé štáty na území RF, takmer "na zelenej lúke"? Na trasách obchodných ciest, kde bol dostatok prostriedkov a ktoré boli aj hlavnými tepnami pre prúdenie myšlienok. A teraz si tento princíp aplikujme na novovekú Európu po vynájdení kníhtlače a námorných objavoch, keď sa exponenciálne rozvetvili obchodné trasy a znásobil prúd informácií.

 • SeaWolf
  10:40 11.07.2017

  fenri
  Tahat na Armádní noviny rozepře mezi slováky a čechy ? Chodíš moc na sluníčko :-D

 • Slavoslav
  10:37 11.07.2017

  Raziel

  Vieš že ranný novovek sa spája práve s renesanciu, humanizmom, reformaciou cirkvi a celkovo oslabením jej vplyvu na chod spoločnosti.

 • fenri
  10:34 11.07.2017

  PavolR: ne, nemám ISBN čísla všech antických spisů k roku (řekněme) 100 n. l.

  Nic nechápete. Máme víc prostředků, protože jsme zbytku světa (včetně toho muslimského) nakopali zadek ve vědě. Islámský svět zůstal ve středověku a zůstane tam stále, protože podstat Islámu je taková. je to politická doktrína. Západní svět má religiozno jako něco duchovního a intimního, zatímco islám řídí naprosto vše.
  Muslimové mají prostředků mraky. Mají víc peněz, než 100 Izraelů. K tomu jsou jich dvě miliardy. A co dokázali? NIC.Srovnejte peníze a lidský potenciál, co má Izrael a co má muslimský svět. A teď co kdo dokázal ve vědě, v medicíně, v technice... Jsou to zoufalci. Dvě miliardy, obrovské bohatství a pouhé čtyři Nobelovky. Věda nula. V muslimské světě se ročně vydá méně knížek, než v obyčejném Španělsku.
  Vlaječka na Měsíci s úryvky Koránu je celkem reálná představa. Ale tu technologii, co by ji tam dostala by zcela jistě nevymysleli muslimové. Tisíce let seděli na ropě, a nevěděli co s ní. Musel přijít někdo jiný a učinit je bohatými. A dnes se tomu říká vykořisťování.

 • raziel87
  10:27 11.07.2017

  2 PavoIR

  ano a proto se ptám, co subjektivně vy spatřujete jako hlavní důvod toho, že se naše západní civilizace (na rozdíl od ostatních) vyvíjela směrem, který jí dal po Době Temna ten razantní náskok? Osobně si myslím, že tím důvodem bylo křesťanství, které přineslo v jistých ohledech pokrokovější myšlení (teď na chvíli zapomeňte na církevní restituce, faráře co przní každý den jiného ministranta, kázání vody a pití vína, kupčení s odpustky, křížové výpravy, pálení čarodejnic) a jiné důvody, které diskutéři uvádějí (a často neobjektivně formulují, až cíleně dezinterpretují)

 • PavolR
  10:27 11.07.2017

  Ale teraz vážne - prečo vzplanula pod článkom o ruskom vznášadle zúrivá debata o islame? :-D

 • PavolR
  10:19 11.07.2017

  fenri:
  Čo si predstavujete pod radikálne menej? Prestaňte si cucať z prstu a konkretizujte.

  Na stavbu čohokoľvek potrebujete prostriedky. Kto má viac prostriedkov, viac postaví. Dnes má vďaka kombinácii niekoľkých "drobností" ako revolúcia v námornej doprave alebo kníhtlači naša civilizácia viac prostriedkov než všetci ostatní dohromady, preto vlaje na mesiaci vlajka s hviezdami a pruhmi. Pred pol tisícročím na tom bol ešte lepšie moslimský svet vedený Osmanskou ríšou ako dedičom Byzantskej ríše - ležal na obchodnej križovatke troch kontinentov. Keby nedošlo k zvratu, dnes by bola na mesiaci vlajočka s výrokom z koránu. :-D ;-)

 • Slavoslav
  10:09 11.07.2017

  Raziel

  A si si istý, že si pochopil? Ja som len reagoval na tú tvoju výšku k čierno bielemu videniu sveta vzhľadom na históriu. Že teraz je stav veci iný neznamená, že to tak bolo vždy. A keď si pozrieš tie linky kde napr Mená Patria je konzervatívne hnutie zakladajuce si na starých európskych hodnotách. A ani oni neignorujú pozitívny vplyv islamu v minulosti na európsku kultúru. To môže robiť len zaslepený analfabet ako fenri keďže historické fakty sú jasné

 • Slavoslav
  10:03 11.07.2017

  Luky

  O tom bol môj prvý príspevok, že svet nieje čiernobiely. Nájdi si niečo o tých kostoloch s polmesiacom. O katolíkoch a ich prístupe k iným kresťanom by česi niečo mohli vedieť.

 • raziel87
  10:02 11.07.2017

  2 Slavoslav

  nerad budu vstupovat do Vaší výměny názoru, ale Slavo krucipísek. Vždyť vy demagogicky převracíte chod dějin a míru pokroku, kterou ta která kultura světu přinesla......Nerad bych, aby teď moje slova vyzněla jako kasání, ale než sem dostal ten blbej nápad a šel před lety na ekonomku, tak jsem se 4 roky učil sklářství a foukal jsem na huti - měl sem tak logicky 4 roky Dějiny výtvarné kultury...........že Vás huba nepálí. Připomínáte mi jednoho afektovaného, nešťastného muslima, dlouhodobě žijícího v ČR - také po pár pivech mele něco o tom, že pochází z kolébky civilizace a jeho víra (ze 7. stol po kr.) je pravější, než ta moje křesťanská, katolická.

 • Luky
  09:56 11.07.2017

  ale jo, bylo to i z mojí strany rýpnutí přes čáru...a já hlavně vím, že na Slovensku je v tomto směru víc lidí při smyslech, než u nás...takže PEACE

  Ale jak jste tu začali najednou o placatý zemi....to je sranda, když jsme si s ženou dali na přelomu milenia pauzu, tak jsem jezdil do Blavy za jednou Slovenkou a kostely praskaly ve švech (nevěřím že by vás tak rychle dostali).

  Takže Slavo i Větry budou vyjímky (kdoví jestli zůstali na Slovensku)

 • fenri
  09:53 11.07.2017

  A da lší čobol:
  Pavolko, vemte si jen počet antických před Islámem a třeba sto let po jeho nástupu. Bylo jich stejně, či radikálně méně? Ano, B. je správně.
  Zbytek jsou jen kecy, protože já fakt neřeším křesťanství, což je něco, co tu slovenský triumvirát ne a ne pochopit. takže ještě jednou pro Pavolka: NEPÍŠI o křesťanství a nesrovnávám to s křesťanstvím té doby.
  Pro Wirbela: NEPÍŠI o křesťanství. Pro Slava: NEPÍŠI o křesťanství. Pochopili?
  Křesťané pochopitelně zlikvidovali také pěknou várku těch spisů. Ale také na nich postavili moderní euro-americkou civilizaci. Islám na nich nepostavil vůbec NIC.

 • Slavoslav
  09:50 11.07.2017

  A obľúbený argument nacionalneho blbecka fenriho o českom webe.

  Už som ti to raz poradil a zopakujem to. Kým to tu toleruje admin a vlastník stránky môžeš akurát bezmocne penit.

  A stále môžeš tú energiu investovať do svojho vlastného nacionalneho čistého webu kde si môžeš aj ideove previerky pred registráciou zaviesť a každý bude pritakavat na tvoje dristy

 • PavolR
  09:47 11.07.2017

  fenri:
  https://ulozto.sk/!DFHVe6pZu/v...
  https://ulozto.sk/!kRtjiuLj02b...
  Ten típek síce má tendenciu nadšene nadsadzovať, ale inak je to fajn dokument.

 • PavolR
  09:41 11.07.2017

  fenri:
  Ušetrite nás láskavo demagogických fabulácií ohľadne alexandrijskej knižnice. Bez ohľadu na to, že ju Caesar skutočne celú nezničil, do čias Omara sa z nej zachovali iba zlomky zlomkov. Pridávam dve odkazy pre zbežné pochopenie toho, ako to vyzeralo s knihami a vzdelanosťou v čase a priestore a ako to vlastne bolo s tou alexandrijskou knižnicou:
  http://katkryptolog.blogspot.s...
  http://www.starovekyegypt.net/...

  Keď tvrdíte, že sa antická vzdelanosť zachovala navzdory islamu, keďže mal, podobne ako iné ideológie, kresťanstvo nevynímajúc, svojich fanatikov, tak ignorujete druhú stránku mince, a to že práve vďaka tolerancii islamu boli v bezpečí majitelia kníh, ktoré sa tým pádom zachovali a tieto nakoniec prebrali aj islamsky vzdelanci v náväznosti na svojich predchodcov.
  Len pre zaujímavosť uvediem svedectvo holandského cestovateľa Jacoba Tollia, o jeho návšteve Nových Zámkov krátko po ich oslobodení z tureckej nadvlády. Jeho ubytovateľ mu rozprával, ako v meste našli knižnicu učenca s niekoľkými tisíc zväzkami a všetky spálili. Ubytovateľ aj rozmýšľal, či si nejakú nenechá na pamiatku, ale nakoniec to nechal tak. Tollius mu na to povedal, že môže ľutovať, že nič nezachránil, lebo za každú zachránenú knihu by mu dal jeden toliar.

 • fenri
  09:35 11.07.2017

  Wirbelwind: já fakt nevím, zda by se Slováci měli cpát na české weby. Zaprvé zjevně nerozumí používanému jazyku a zadruhé by mohli takto získaný čas věnovat k tvorbě vlastních webů.

  -wirbele:
  1.) NIKDE nepíši o křesťanství. Ještě jednou: NIKDE. Chápeme?
  2.) Pokud někdo napíše faktickou hovadinu (jako třeba tvůj soukmenovec Slavo), je normální na lež upozornit, ale zároveň to neznamená, že píši o něčem jiném. Napsal jsem prostou informaci o tom, že tvrzení, že Islámu vděčíme za antiku je lež.
  S křesťanstvím to nijak nesouvisí.
  Čili, tvrdím-li, že tvrzení A je lež a dokládám-li to tvrzením B, neznamená to, že tvrdím XYZ či cokoliv jiného, co si čobol vymyslí.
  3.) V křesťanství právě mohla vzniknout racionální věda, počínaje Koperníkem, konče tím Darwinem (i on byl křesťan). Podle současných islámských učenců nevěra žen způsobuje zemětřesení. Tolik k jejich "vědě".

 • Luky
  09:25 11.07.2017

  TVL čobáláci sou s nima!

 • Wirbelwind
  09:22 11.07.2017

  fenri: nastastie krestanstvo nas ochranilo pred gulatou zemou ako sa nas sucasne snazi ochranit pred darwinizmoml...

Stránka 1 z 3