Ruská armáda koupí bojová vozidla BMPT Terminátor

Ruská armáda získá BMPT Terminátor v podobné konfiguraci, jako Kazachstán; větší fotoPublic domain

Ruská firma UralVagonZavod (UVZ) se připravuje na zahájení sériové výroby bojového vozidla podpory tanků BMPT (Bojevaja Mašina Podděržki Tankov) Terminátor. V současné době se s vozidlem ve firmě seznamují první ruští vojáci.

BMPT Terminátor je na první pohled velice působivé, ale rovněž velice kontroverzní vozidlo. Počátky vozidla lze dohledat na konec minulého století. Tehdy ruská armáda, na základě zkušeností z bojů v Čečensku, poprvé vznesla požadavek na stroj, který ochrání hlavní bojové tanky před nepřátelskou pěchotou vybavenou přenosnými protitankovými zbraněmi.

Varianta BMPT z roku 2002 již prakticky odpovídala sériovému standardu (kromě podvozku). Základem vozidla byl upravený podvozek tanku T-72B se zvýšenou korbou, na níž byla umístěná zbraňová stanice.

Zbraňová stanice BMPT byla osazená dvojicí 30mm kanónů 2A42, kulometem PKTM ráže 7,62 mm a protitankovými řízenými střelami (PTŘS) Ataka. Arzenál BMPT doplňovaly dva 30mm granátomety AG-17D v čelních rozích korby, které obsluhují dva speciálně k tomu určení členové pětičlenné osádky.

V roce 2006 skončily státní zkoušky a vozidlo bylo doporučeno pro sériovou výrobu - ta se měla rozběhnout v roce 2010. Avšak i když firma UVZ, v očekávání sériové výroby pro ruskou armádu, již investovala do výrobní linky, tehdejší ministr obrany Anatolij Serdjukov program ukončil.

Oficiálním důvodem měla být zastaralost podvozkové platformy vycházející z tanku T-90A a také předimenzovaná, špatně řešená a komplikovaná výzbroj. Například granátometům v čele korby byl vyčítán malý rozsah náměru a odměru - granátomety navíc navyšují počet členů posádky o dva. 

Kritika směřovala i na dvojici 30mm automatických kanónů 2A42, kdy jeden používal munici proti “měkkým” cílům a druhý proti obrněným vozidlům. Přitom moderní kanóny mají zásobování ze dvou zásobníků s rychlou a automatickou volbou příslušné munice. Další výtky směřovaly na nízkou přenosnost kanónů 2A42, což snižovalo efektivní dostřel.

Kolem vozidla navíc existuje "mrtvá zóna" o poloměru 35 m, kde žádná ze zbraní nedokázala střílet. Také střely PTŘS Ataka byly v nepancéřovaných tubusech, což činilo celý system značně zranitelný.

Armáda Ruské federace se tedy rozhodla sériová vozidla BMPT neodebrat, ač zaplatila náklady na jeho vývoj. Podle webu BMPD Journal, neoficiálního blogu moskevského Centra pro analýzu strategií a technologii (CAST), však ruská armáda nakonec přeci jen vozidla BMPT Terminátor odebere.

Důvodem jsou zkušenosti z nasazení ruských pozemních sil v syrské válce, kde právě mobilní protitankové týmy povstalců s reaktivními granátomety a PTŘS způsobují syrským obrněným jednotkám těžké ztráty. První BMPT mají dorazit k elitní 2. gardové motostřelecké tamanské divizi v roce 2018 a následně být odeslány do Sýrie.

Konfigurace vozidel BMPT Terminátor pro ruskou armádu má odpovídat vozidlům, které v letech 2011 až 2013 nakoupil Kazachstán. Právě Kazachstán je jediným uživatelem BMPT Terminátor. Tato varianta prošla totiž státními zkouškami a k dispozici je veškerá projektová dokumentace. Ruská armáda údajně odebre celkově deset kusů vozidel.

Posádku BMPT Terminátor (ve verzi pro ruskou armádu) tvoří pět osob a vůz je vybaven dvojicí 30mm automatických kanónů 2A42, 7,62mm kulometem PKT, 4 PTŘS Ataka-T (s pancéřovou ochranou) a dvojicí 30mm granátometů AG-17D.

Kanón 2A42 má dvě kadence - nízkou 180 až 240 ran/min a vysokou 550 až 800 ran/min. Efektivní dostřel je 2000 m. Vozidlo pojme 850 nábojů ráže 30 mm, z nichž polovina je tříštivo-trhavá (proti živé síle) a polovina podkaliberní (proti obrněným cílům).

PTŘS Ataka-T používá poloautomatické navádění - střelec tedy musí až do zásahu udržovat cíl v zaměřovači. Dostřel raket systému Akata-T je téměř 6000 m. Bojová hlavice raket je buď kumulativní (průraznost 800 mm válcované oceli RHAe) nebo termobarická proti živé síle. Dvojice granátometů má celkovou zásobu 600 ks munice.

Dlužno dodat, že UVZ nabízí i moderní a levnější verzi BMPT-72 „Terminator 2, která postrádá nejvíce kritizované čelní granátomety, takže stroj má pouze tříčlennou posádku. Vozidlo může být také vybaveno bloky dynamické ochrany Relikt. BMPT-72 je však soukromým projektem UVZ a zatím neprošlo státními zkouškami - nelze jej tedy zařadit do výzbroje ruské armády a spustit sériovou výrobu.

Zdroj: bmpd.livejournal.com

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruská jaderná ponorka Kazaň třídy Jaseň spuštěna na vodu

Ponorka Kazaň třídy Jaseň (projekt 885M) byla po 8 letech stavby spuštěna na vodu. Víceúčelové útočné ponorky na jaderný pohon třídy Jasaň vynikají tichým provozem a rozsáhlou výzbrojí skládající se ze střel s plochou dráhou letu a torpéd.

První prototyp ruského bombardéru PAK DA v roce 2025

V roce 2025 vzlétne první prototyp nového ruského strategického bombardéru PAK DA. V budoucnu PAK DA postupně nahradí všechny tři typy ruských strategických bombardérů Tu-22M3, Tu-95MS a Tu-160.

Ruská stíhačka T-50: Další prototypy a start sériové výroby

V příštím roce začnou letecké testy desátého a jedenáctého prototypu stíhaček T-50 s novými motory Izdělije 30. Po úspěšném dokončení testů začne malosériová výroba T-50 (resp. Su-50) pro ruské letectvo.

Spojené státy na válku s Ruskem potřebují 258 bombardérů

Podle americké studie US Bomber Force: Sized to Sustain an Asymmetric Advantage for America pro nejčernější scénář rozsáhle americko-ruské války je nutno do boje nasadit 258 strategických bombardérů. V současné době má americké letectvo 159 bombardérů.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 4
 • pjek
  19:49 27.06.2017

  Testování v Sýrii již probíhá, ideální vysoce realistické zkušební prostředí pro systém, který jistě prověří své schopnosti na zbytku teroristů, kteří ještě ze Sýrie jako chudáci uprchlíci neuprchli do Evropy, kde jsou tak nadšeně vítáni... Místo misí v rámci poněkud nekredibilní NATO by se naše vojsko mělo rychle přeorientovat na obranu vlasti před každým, kdo ji chce vykrádat a ničit po dobrém či po zlém. Přijít, vysát a po čase zahodit - také tak někdo podnikáte?

 • dante1
  18:01 21.06.2017

  Podle mě naprosto logický krok,ruská armáda odebere 10kusů a následně je pak ostestuje v ostrém boji a pokud se osvědčí tak se teprv případně rozjede sériová výroba s tím že nově vyrobené stroje už budou zřejmě upraveny podle zkušeností s jejich nasazením v Sýrii a navíc to bude reklama pro zahraniční zákazníky .

 • Arianus
  16:38 21.06.2017

  RiMr71

  Řekněme typická situace v Sýrii:
  - jede téčko jede do hor, orat brambor
  - v sutinách pár km (2-3?) opodál je skryté družstvo towkařů
  - téčko vyjede kam nemá, towkaři odpálí TOW, očeše senzory téčka
  - Terminator spusti varhany (aka vypali tam cely zasobnik z autokanonu, granatometu a raket), dokud ten barak kde bylo druzstvo, bude stat (ty tubusy na strely Ataka se daji vymenit za MRO-A)
  - Pro jistotu tam dopadne jeste baraz z nedaleke baterie TOS-1(A)
  -Prijede nakladak, odveze tecko na ostrojeni novou varkou senzoru, terminator se dojede prezbrojit.
  - Posadky tecka a terminatora jdou na cigo a placat se po zadech
  - A zitra nanovo.

 • Kozlus
  15:59 21.06.2017

  Ja bych ty 30mm granatomety zase tak nezatracoval. V otevrene krajine je to sice mrtva vaha (hodne vahy), ale ve meste si urcite vyuziti najdou. Jen teda by to chtelo montaz s podstatne sirsim palebnym polem, aby mohlo platit, ze "kazdy hlida svuj sektor". Prave situacni povedomi ve meste, kde je vic oci na hlidani okoli a hlavne vic ucinnych zbrani schopnych okamzite strelby, by mohla byt velka vyhoda.

 • Polemik
  11:42 21.06.2017

  Tí čo to vypisujete o nelogičnosti výzbroje, že by bol lepší podvozok T-15, kanon kal. 57 mm apd apd... uvedomte si, že uvedené veci nie su odskušané, zavedené, nevyrabajú sa. A asi ťažko bude niekto racionálne uvažujúci posielať takéto niečo do ostrého boja!

  A nie, čakať na Terminatora-3 nemožno - predsa Rusi to potrebujú nasadiť hneď teraz, nie zajtra, popozajtra, ani o 2 roky.

  Potrebovali vozidlo teraz a v modifikácii ktorá prešla vojskovými skúškami, je k nej vypracovaná výr.dokumentácia apd. Stojí to aj v článku, neviem čo je na tom nelogické.

  A ďalšia vec si myslím sú aj náklady na muníciu - je zbytočné páliť na hadráka v žabkách a rozheganým Kalachom na pleci drahou programovateľnou muníciou a najlepšími PTRS, na to stačia aj tie 2 kanóny 2A42 + Ataka. Netvrdím že je to ideálna výzbroj, ale uvedomte si, že toto vozítko je de-facto unikát, 1.vé svojho druhu a nie sú zatiaľ žiadne skúsenosti ... až prax ukáže aká výzbroj je najvhodnejšia a tie poznatky potečú rovno do Terminatora-2/3 ktorý tým pádom bude už vychytanejší. A myslím že aj Rusi to takto pragmaticky berú. Takto to treba teraz brať a netreba moc meditovať a nariekať...čas ukáže.

 • fenri
  10:09 21.06.2017

  Lorgarius: domnívám se, že přesně to samé zajímá i Rusy, proto si nechají dodat deset kousků (zdaleka ne ideálních) na zkoušky a budou si testovat různé formy nasazení.

 • Safi
  08:59 21.06.2017

  Moc bych za to nedal, ze jde spise o "tank do mesta", kde hlavnim benefitem bude namer te tricitky. Pro mistni tankisty jsou rakety v podstate jedine ohrozeni, kteremu se mohou branit (minam ne), takze po nich patraji a T90 pokud vim nema nejak horsi senzory nez terminator, takze i pravdepodobnost odhaleni obsluhy ma vicemene stejnou a 125mm kanon bude urcite na zahaneni pesaku ve volnem terenu vhodnejsi....

 • Robaizz
  22:03 20.06.2017

  No nevím mno... Verze s 5 člennou posádkou a granátomety je dle mého naprostý nesmysl, nemající na bojiš moc smysl. Drahá hračka pro fajnový videjka na youtube...

  Smysl Terrminátora vidím v tom, že to bude silně pancéřované vozidlo (na úrovni MBT) schopné se obstojně bránit proti čemukoliv jezdícímu a které bude mít především stanici pro 2 operátory (namísto granátníků... :D ) řídící např. Uran nebo jiné bezosádkové vozítko a tím zajišťovat skupině tanků včasné odhalování pozic nepřítele.

 • dusan
  20:54 20.06.2017

  Strikehawk

  To "statické bojisko" možno existuje na mape ... v realite ide skôr o čiary dotyku, kde na mnohých miestach sú len sem tam nejaké hliadky ...a nie je problém prenikať na územie protivníka. Pre obsluhy TOW je to ideálne ... stačí sa niekde "usadiť" na okraji línie či kúsok za ňou a vzhľadom na veľký dosah číhať na cieľ.

  Samozrejme, že TOW nie je všemocná zbraň ... ale faktom je, že je mimoriadne účinná a v praxi na ňu nemá sýrska armáda odpoveď .... tie rušiče síce chvíľu fungovali, ale predpokladám, že povstalci jednoducho počkajú keď nie sú zapnuté, či sú mimo .... a obmedzuje ich to minimálne ... v poslednom čase (dosť dlhom) som nevidel jediné úspešné zarušenie strely TOW.

  Okrem všetkého "bežného" na zemi zničila i mnoho lietadiel na stojánke ... jeden vrtuľník Gazelle priamo vo vzduchu ....

Stránka 1 z 4