Slovenská samohybná houfnice DIANA

Slovenská samohybná houfnice DIANA; větší foto / Autor

Slovenská firma KONŠTRUKTA Defence představila na polské vojenské výstavě MSPO 2015 novou samohybnou houfnici DIANA. Houfnice je společným projektem vojenského průmyslu Slovenska a Polska.

Slovenská a polská zbrojní spolupráce

Samohybná houfnice DIANA ráže 155 mm je konstruována podle zásad společného memoranda "Standardizace prvků 155mm houfnic a munice" (Standardization of Elements of 155 mm Howitzers and Ammunitions). Jedná se o memorandum, ve kterém se zainteresované strany (státy NATO) dohodly rozvíjet "standardizaci, racionalizaci, vyměnitelnost a interoperabilitu" prvků houfnic ráže 155 mm a příslušné munice.

Lakonicky řečeno, cílem memoranda je sjednotit dělostřeleckou techniku a munici zemí NATO. Různá dělostřelecká technika plnící podmínky memoranda dokáže mezi sebou spolupracovat a využívat například stejnou munici nebo prachové náplně pro munici.

Výrobci samohybné houfnice DIANA jsou slovenské firmy KONŠTRUKTA Defence a ZTS - ŠPECIÁ patřící pod skupinu DMD Group. 100% vlastníkem skupiny DMD GROUP je Ministerstvo obrany Slovenské republiky.

Na vývoji se podílela také polská firma Bumar-Łabędy (Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy" SA), která dodala pásový podvozek UPG-NG (Uniwersalne Podwozie Gąsienicowe Nowej Generacji).

Podvozek UPG-NG původně firma nabízela pro projekt polské samohybné houfnice Krab. Polské ministerstvo obrany však nakonec zvolilo pásový podvozek z jihokorejské samohybné houfnice K9 Thunder.

DIANA / MO SR

"Jde o další konkretní projekt slovenského a polského obranného průmyslu. Věřme, že může najít (DIANA - pozn. red.) svoje uplatnění minimálně na trzích třetího světa. Zároveň jsem rád, že v posledním období zbrojní výroba na Považí ožívá a dělostřelecký systém DIANA vznikl díky podpoře současného vedení Ministerstva obrany SR," uvedl Viliam Dubovický, generální ředitel DMD GROUP.

DAINA je tak po bojovém vozidle Scipio dalším významným slovensko-polským zbrojním projektem. Scipio kombinuje polský kolový podvozek Rosomak a slovenskou bezosádkovou věž TURRA 30.

Samohybná houfnice DIANA

Věž samohybné pásové houfnice DIANA je převzatá ze slovenské kolové houfnice 155 mm ShKH ZUZANA 2. Nabíjení je automatické a věž dokáže vést na cíle nepřímou i přímou palbu. Pro přímou palbu je věž vybavená televizní/termovizní kamerou a laserovým dálkoměrem.

Pro nepřímou palbu houfnice získala inerciální navigační systém a radarový měřič úsťové rychlosti. Palubní střelecký počítač dokáže pracovat s digitálními mapami.

"Elektronická výbava, diagnostika a mechanizace obslužné práce při nabíjení a střelbě řadí tuto zbraň mezi nejmodernější zbraně na světě," dočteme s v tiskovým materiálech.

  DIANA  / MO SR

Munice ráže 155 mm je uložena v dopravnících, které mají kapacitu 40 střel a 40 prachových náplní okamžitě připravených ke střelbě. Vozidlo celkově převáží 80 kusů munice.

Lůžka v dopravníku jsou univerzální pro všechny v současnosti zavedené střely a náplně. V dopravníku je možné uložit a automaticky nabít nové typy střel s délkou až 1000 mm. Dopravník je také vybaven zařízením pro automatické časování elektronických zapalovačů.

Samotná hlaveň kalibru 155 mm dosahuje délky 52 kalibrů (8,06 m). Maximální dostřel u nepřímé palby je více než 41 km a minimální 5 km.

Při palebném přepadu je DIANA během první minuty schopná poslat na cíl až 5 střel a během prvních 3 minut až 13 střel. V manuálním modě dosahuje rychlost 2 výstřely za minutu. DIANA je schopná sekvenční palby - čili vícenásobného současného zásahu cíle při palebném přepadu.

Celé vozidlo má hmotnost 50 tun a obsluhuje jej 4 členná posádka. Polský motor WOLA S12U o výkonu 625 kW (850 koní) dokáže udělit vozidlu rychlost až 60 km/h. Dojezd po silnici je 650 km.

Zdroj: MSPO 2015

Nahlásit chybu v článku


Související články

Denel T5-52 Condor : Samohybná houfnice na podvozku Tatry

Před několika dny se rozběhla na Armádních novinách živá debata o směřování dělostřelectva Armády ...

Německé houfnice PzH 2000 pro Chorvatsko

Chorvatsko získá z Německa 12 samohybných houfnic PzH 2000. Dohodu 5. prosince potvrdil svým ...

Jihokorejské houfnice K9 Thunder pro Polsko

Jihokorejská firma Samsung Techwind dodá Polsku 120 pásových podvozků samohybné houfnice K9 Thunder. ...

Samohybná houfnice M109A7 Paladin pro U.S. Army

BAE Systems dodá americké armádě (U.S. Army) první produkční verzi nejnovější samohybné houfnice ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Flader
  07:58 23.01.2018

  Tak snáď tentokrát tá Ázia naozaj dopadne úspešne.

  Tak snáď tentokrát tá Ázia naozaj dopadne úspešne.

 • tryskac
  00:32 23.01.2018

  co sa clovek nedozvie https://www.ta3.com/clanok/112...

  co sa clovek nedozvie https://www.ta3.com/clanok/112...

 • Jura99
  08:02 10.09.2015

  niko, pet.rok: Paladin je 50let starý stroj. Eva mě zaujala malou osádkou 3mužů, obdobná Denel T5-52 má osádku dokonce 6mužů. Pokud Eva dostane schopný nabíjecí mechanismus a k ...Zobrazit celý příspěvek

  niko, pet.rok: Paladin je 50let starý stroj. Eva mě zaujala malou osádkou 3mužů, obdobná Denel T5-52 má osádku dokonce 6mužů. Pokud Eva dostane schopný nabíjecí mechanismus a k tomu řízení palby, pak to bude super stroj.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:24 09.09.2015

  Asi bude lepší porovnávat Zuzanu 2 s moderními dělostřeleckými systémy, jako je Archer, nebo modul AGM (atd.). Přeci jen PzH 2000 je už poněkud starší stroj (byť stále kvalitní)

  Asi bude lepší porovnávat Zuzanu 2 s moderními dělostřeleckými systémy, jako je Archer, nebo modul AGM (atd.). Přeci jen PzH 2000 je už poněkud starší stroj (byť stále kvalitní)

 • niko
  13:16 09.09.2015

  Jura99: Ano. Je to takticka nevyhoda pri palebnom prepade. Pri inom bojovom nasadeni je to diskutabilne. Tak isto ako je diskutabilne ako sa tento parameter meria. Podla ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: Ano. Je to takticka nevyhoda pri palebnom prepade. Pri inom bojovom nasadeni je to diskutabilne.
  Tak isto ako je diskutabilne ako sa tento parameter meria. Podla vsetkeho co sa mi na nete podarilo najst, tak od vystrelu k vystrelu. Teda ako keby klasickym timerom. To teda znamena, ze Zuzana zvladne 2 vystrely za 10 s a PzH 2000 3. Nezmensujem kvality PzH 2000. Je to super delo a je taktiez o kusok lepsia ako Zuzana 2. Otazka len znie, kolko je ochotna ACR za tento kusok priplatit a co vie ten ktory predajca ponuknut.Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  13:02 09.09.2015

  jura99: je to sice jeden dolezitych technickych parametrov na druhu stranu v celkovom rozhodovani o nakupe je ich daleko viac (okrem technickych najma tie biznisove). staci sa ...Zobrazit celý příspěvek

  jura99: je to sice jeden dolezitych technickych parametrov na druhu stranu v celkovom rozhodovani o nakupe je ich daleko viac (okrem technickych najma tie biznisove).
  staci sa pozriet na vykony Paladina M109 ktory ma okrem podpriemernej rychlosti navyse hlaven len 39cal (a teda dostrel 10+km nizsi) a stale je dostatocne pouzitelny.

  preto myslim ze ci uz Evka alebo Zuzka 2 by mohla mat sancu v ACR najma kvoli vyvojovej kontinuite so zavedenym typom co je nezanedbatelna vyhoda.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:02 09.09.2015

  niko: počet ran v co nejkratším čase, resp. početnost první salvy, není mírnou nevýhodou, ale zcela zásadním parametrem houfnice. Po odpálení první salvy by totiž měla sbalit kufry ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: počet ran v co nejkratším čase, resp. početnost první salvy, není mírnou nevýhodou, ale zcela zásadním parametrem houfnice. Po odpálení první salvy by totiž měla sbalit kufry a změnit stanoviště. EVA je sympatická jen 3člennou obsluhou, obdobné např. T5-52 má obsluhu 6ti člennou (!), což je dvojnásobek personálních nákladů i potenciál dvojnásobku ztrát na zdraví či životech.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:20 08.09.2015

  Ale jasne. Mas pravdu, PzH a pripadne AS 90 maju za prvych 10 s 3 rany. Je to pri delostreleckych prepadoch urcite mierna nevyhoda pre Zuzanu 2. No ostatne strelecke parametre su ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale jasne. Mas pravdu, PzH a pripadne AS 90 maju za prvych 10 s 3 rany. Je to pri delostreleckych prepadoch urcite mierna nevyhoda pre Zuzanu 2. No ostatne strelecke parametre su v principe rovnake. Takze ak vyrobca poskytne rozumny pomer cena-vykon, pripadne zahraju ine motivacne faktory ako offset, udrzba, atd. atd., myslim, ze Zuzana 2, pripadne Eva, ci Diana nie je zla volba.Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  12:11 08.09.2015

  niko: velmi podobne charakteristiky co sa tyka dostrelu vyplyvaju zo standartizacie od dlzky hlavne (39 a 52) cez objem nabojovej komory (23 a 25L) az po pripustny tlak v hlavni co ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: velmi podobne charakteristiky co sa tyka dostrelu vyplyvaju zo standartizacie od dlzky hlavne (39 a 52) cez objem nabojovej komory (23 a 25L) az po pripustny tlak v hlavni co su vsetko hodnoty priamo ovplyvnujuce balisticky vykon.
  vdaka tomu je mozne pouzitie sirokej skaly standartizovanej municie NATO od roznych vyrobcov.
  co sa tyka rychlosti palby novsie (alebo modernizovane) typy maju moznost zvysenia rychlosti prvych niekolko vystrelov (pravdepodobne vdaka predpripravenej municii) co je jeden z najdolezitejsich parametrov v sucastnosti kym stabilna rychlost palby je uz dolezita menej.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  09:02 08.09.2015

  Myslim, ze vsetko zalezi od toho, co si ACR zadefinuje ako poziadavky. No a nasledne od pomeru cena -vykon. AGM(Donar) a vsetky odvodeniny od PzH ma skutocne vyssiu rychlost ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslim, ze vsetko zalezi od toho, co si ACR zadefinuje ako poziadavky. No a nasledne od pomeru cena -vykon. AGM(Donar) a vsetky odvodeniny od PzH ma skutocne vyssiu rychlost strelby, no na druhej strane je to skor vynimka. Pregooglil som par hufnic a rychlost strelby sa pohybuje zhruba na urovni Zuzany 2. Niekedy je dokonca nizsia. Dostrel ma AGM rovnaky, zasobu vezenej municie mensiu ako Zuzana 2 a a spomynanu posatku ma taktiez mensiu. Podla mna ma väcsina modernych hufnic velmi podobne vlastnosti, ktore sa pri vyberovom konani daju zmazat vyhodnejsou ponukou predajcu (cena, servis, offset, atd.).Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:49 07.09.2015

  Nevím jak ASR, ale AČR plánuje nákup pásových BVP. A neoficiálním favoritem je ASCOD. A na podvozku ASCOD je odskoušena věž AGM.. tedy souboj pak bude mezi Zuzanou2/EVA a AGM.

  Nevím jak ASR, ale AČR plánuje nákup pásových BVP. A neoficiálním favoritem je ASCOD. A na podvozku ASCOD je odskoušena věž AGM.. tedy souboj pak bude mezi Zuzanou2/EVA a AGM.

 • pet.rok
  20:25 07.09.2015

  wlko: neviem ci to bude najvacsi hendikep, kedze DANA ma tiez 5 clennu posadku. skor nesedi do celkovej koncepcie armady ktora sa aspon momentalne orientuje na kolesa a mobilitu a ...Zobrazit celý příspěvek

  wlko: neviem ci to bude najvacsi hendikep, kedze DANA ma tiez 5 clennu posadku.
  skor nesedi do celkovej koncepcie armady ktora sa aspon momentalne orientuje na kolesa a mobilitu a 60t na pasoch do toho moc nezapada.Skrýt celý příspěvek

 • wlko
  19:47 07.09.2015

  pet.rok ale čo je hlavné PzH má posádku 5 mužov čo ju pre ačr dosť veľký hendikep EVA a ZUZANA majú trojčlennú osádku ZUZANA2 tuším štvorčlennú a úplne najlepší je AGM ten si ...Zobrazit celý příspěvek

  pet.rok ale čo je hlavné PzH má posádku 5 mužov čo ju pre ačr dosť veľký hendikep

  EVA a ZUZANA majú trojčlennú osádku ZUZANA2 tuším štvorčlennú a úplne najlepší je AGM ten si podľa toho čo som našiel vystačí s dvoma členmi.Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  17:01 07.09.2015

  niko: najma v rychlosti palby,
  PzH ma 3 rany v prvych 9 sekundach a zotrvalu rychlost 10 ran/min.
  Najma ten prvy (velmi dolezity) parameter je spickovy

  niko: najma v rychlosti palby,
  PzH ma 3 rany v prvych 9 sekundach a zotrvalu rychlost 10 ran/min.
  Najma ten prvy (velmi dolezity) parameter je spickovy

 • niko
  16:34 07.09.2015

  Jura 99 v ktorych parametroch Zuzana 2/Eva (155/52) tak vyrazne zaostava oproti konkurencii ? Priznam sa, ze niesom delostrelecky expert, no porovnaval som ju s parametrami ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura 99 v ktorych parametroch Zuzana 2/Eva (155/52) tak vyrazne zaostava oproti konkurencii ? Priznam sa, ze niesom delostrelecky expert, no porovnaval som ju s parametrami Panzerhaubitze 2000 a boli zhruba na jednej urovni.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:15 07.09.2015

  V sousedním článku se píše, že čínská samohybka PLZ-05 má dostřel 100km, to by byl jasný favorit ;). Dostřel bude u stejných ráží záviset na délce hlavně, elevaci hlavně a pak ...Zobrazit celý příspěvek

  V sousedním článku se píše, že čínská samohybka PLZ-05 má dostřel 100km, to by byl jasný favorit ;).
  Dostřel bude u stejných ráží záviset na délce hlavně, elevaci hlavně a pak munici. To je pro výrobce houfnice poměrně sranda vyladit. Co už je sranda menší, zkonstruovat schopný nabíjecí (polo)automat, řízení palby a zefektivnit (minimalizovat) obsluhu. Na tom by mohla Konštrukta zapracovat, aby se nějakým parametrem chytila tak, že by jej konkurent neměl. Diana tou dírou do světa bohužel nebude, EVA by být mohla, ale zatím se jedná o hodně syrový demonstrátor. A taky nepodceňovat dizajn, Zuzana 2 vypadá jak obluda, Eva zase jak z muzea automobilismu 80tých let.Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  15:50 07.09.2015

  hmotnost celkoveho systemu moze mat vyznam skor z hladiska stability pri vystrele a cisto teoreticky tazsi a vykonnejsi nabijaci system moze dosahovat vyssej rychlosti strelby

  hmotnost celkoveho systemu moze mat vyznam skor z hladiska stability pri vystrele a cisto teoreticky tazsi a vykonnejsi nabijaci system moze dosahovat vyssej rychlosti strelby

 • pet.rok
  15:47 07.09.2015

  Zuzana ma dlzku hlavne 45 kalibrov kym Zuzana 2 ma 52. V ramci snahy o standartizaciu je dlzka 52 preferovana. Navyse existuju dve varianty podla objemu komory 23 (starsia) a 25 ...Zobrazit celý příspěvek

  Zuzana ma dlzku hlavne 45 kalibrov kym Zuzana 2 ma 52.
  V ramci snahy o standartizaciu je dlzka 52 preferovana. Navyse existuju dve varianty podla objemu komory 23 (starsia) a 25 L (novsia).
  U druhej je samozrejme zvysena norma pripustneho tlaku a dosahuje s ER-BB municiou az 50 km.
  Podla vykonu bude mat Zuzka 2 zrejme 23L komoru.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:40 07.09.2015

  Jaaj aha. Ok, rozumiem. :) No dostrel by mal byt teoreticky rovnaky. Podla mna by rozdiel mohol byt v kadencii a mozno v presnosti. Zalezi od ulozenia hlavne. Ale myslim, ze to ...Zobrazit celý příspěvek

  Jaaj aha. Ok, rozumiem. :) No dostrel by mal byt teoreticky rovnaky. Podla mna by rozdiel mohol byt v kadencii a mozno v presnosti. Zalezi od ulozenia hlavne. Ale myslim, ze to bude asi jaky prast, taky uhod.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4