Sýrie systémy S-300 nedostane

Foto: Systém S-300 na vojenské přehlídce v Moskvě (2009). / kremlin.ru, CC BY 3.0
Foto: Systém S-300 na vojenské přehlídce v Moskvě (2009). / kremlin.ru, CC BY 3.0

Rusko nedodá Sýrii protiletadlové a protiraketové systémy S-300. Pro ruskou tiskovou agenturu Interfax-AVN to řekl náměstek Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Konstantin Birjulin.

Kolem dodávek systému S-300 do Sýrie byla řada nejasností. Rusko a Sýrie kontrakt komentují jen velice vyhýbavě, či vůbec.

 

Dlužno také na začátku připomenout, že na Sýrii zatím nebylo uvaleno zbrojní embargo. Právě Rusko, jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN, snahy o uválení zbrojního embarga blokuje. Naposledy vyzval Radu bezpečnosti OSN k uvalení zbrojního embarga na Sýrii předseda OSN Pan Ki-mun v polovině června.

 

První informace o dodávce kompletů S-300 do Sýrie se objevily v roce 2011. Informace o počtu baterií, raket i o ceně smlouvy nebyly oficiálně uveřejněny. Avšak podle ruského ekonomického deníku Vědomosti Syřané za systém S-300 zaplatili 105 milionů dolarů, což ukazuje pouze na jednu baterii.

 

Prodej systému S-300 do Sýrie pečlivě sledoval Izrael, neboť po zprovoznění mohl S-300 pokrýt většinu izraelského vzdušného prostoru. Izrael ve svých vyjádřeních naznačil, že S-300 je pro něj nepřípustná hrozba, kterou nebude tolerovat.

 

"V případě, že budou rakety k dispozici a v provozu, celý izraelský vzdušný prostor se stane bezletovou zónou," oznámil v polovině minulého roku Netanjahu evropským ministrům zahraničních věcí. "Dodávka raket je významným bezpečnostním problémem pro Izrael a my nebudeme nečinně přihlížet."



Rusko již do Sýrie poslalo některé části systému S-300. Před rokem, po uzavření dohody o likvidaci syrských chemických zbraní, však byly dodávky pozdrženy. "Dodali jsme jednotlivé komponenty, ale celá dodávka nebyla dokončena a pro tuto chvíli jsme ji pozastavili," řekl ruský prezident Vladimir Putin v září 2013.

 

Rusko nyní oficiálně potvrdilo zrušení celého obchodu. "Komplety S-300 určené pro Sýrii budou zničeny. Toto rozhodnutí bylo učiněno na úrovni politického vedení země,“ řekl před pár dny Birjulin tiskové agentuře RIA Novosti.

 

Informaci o sešrotování systému S-300 pro Sýrii však následně vyvrátil Vjačeslav Dzirkaln, zástupce ředitele podniku Almaz-Antej, výrobce kompletů S-300. „Rozhodnutí nebylo ještě učiněno. Systém byl vyroben a jeho osud není určen,“ řekl Dzirkalin agentuře ITAR-TASS. „Jedná se o exportní verzi, a jestliže bylo přijato rozhodnutí, je rozumné nabídnout systém naším partnerům z dalších zemí.“



O systémy S-300 trvale projevuje zájem především Írán. Právě dodávka systémů S-300 do Íránu byla zrušena po zbrojním embargu uvaleném OSN v roce 2010 na Írán.

 

"Írán se domnívá, že smlouva o nákupu systému S-300 je stále aktivní, protože sankce, které byly zavedeny v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 1929, se nevztahují na smlouvy o nákupu systému S-300," citovala agentura Interfax íránského velvyslance v Rusku.  

 

Zdroj: ITAR-TASSRIA Novosti

Nahlásit chybu v článku


Související články

Námořní letoun Il-38N pro ruské námořnictvo

Ruské námořnictvo převzalo první modernizovaný letoun Il-38N. Rusové stroj využijí k námořnímu ...

Ruský raketomet TOS-1A Solncepjok pro Irák

Ruské dodávky zbraní do Iráku pokračují. Před několika týdny Irák získal postarší ruské bitevníky ...

Ruský MRAP KAMAZ-53949 Tajfun-K

Ruská armáda začala testovat nové ruské obrněné vozidlo KAMAZ-53949 Tajfun-K. Vozidlo je součástí ...

Velitelské vozidlo protivzdušné obrany GAZ Tiger

Rusko vyvíjí velitelský modul protivzdušné obrany umístěný na podvozku terénního auta GAZ Tiger. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...