Války našeho věku

Patrola syrských povstalců. / Flickr

Příprava na budoucí války je palčivou otázkou zaměstnávající generální štáby, mezinárodní organizace, think-tanky i akademiky po celém světě. Zejména od konce Studené války je zřejmý odklon od konvenčních mezistátních konfliktů. Článek vyšel původně na On War | On Peace.

Nová éra válek

Zdá se, že oslavovaná Revoluce ve vojenských záležitostech RMA (Revolution in Military Affairs; lapidárně řečeno "obdiv k pokročilým technologiím") našla v podání západní technické nadřazenosti zdatného vyzyvatele v podobě asymetrických (Afghánistán, Írák), vnitrostátních válek, kde splývají tradiční kategorie válečnictví.

Akademický svět vygeneroval obsáhlou debatu, která přinesla několik podnětných i kontroverzních konceptů. Snad největší stopu zanechal „pohřeb Clausewitze" v textech Martina von Crevelda a Mary Kaldorové.

Ze zkušeností z války v Čečensku, rozkladu Somálska a hlavně sledu balkánských konfliktů, Kaldorová prorokuje éru tzv. nových válek. Jejich arénou mají být slábnoucí státy a selhávající státy, které se drobí pod tlakem globalizace a interních problémů. Upadající legitimitu vlád vyzývá pestrá směs nestátních aktérů, kteří se mobilizují kolem náboženské, rasové, kmenové nebo etnické identity.

RMA je to, co nastává v okamžiku, kdy aplikace nových technologií do významného množství vojenských systémů v kombinaci s inovativními operačními koncepty a organizační adaptací působí tak, že radikálně mění charakter a způsob vedení konfliktu. Vyznačuje se taktéž dramatickým nárůstem (v rozsahu několika řádů nebo více) bojového potenciálu a efektivnosti ozbrojených sil příslušného státu.“ Obrana a Strategie

Kvůli globalizaci ovšem tyto konflikty nepřipomínají občanské války, jaké bylo možné sledovat například během dekolonizace Afriky. Přísné hierarchické organizace s cílem ovládnutí státu ustupují flexibilnějším sítím (povstalecké, teroristické, náboženské). Pro ty není válka prostředkem, nýbrž samotným cílem. Nekončící násilí mobilizuje stále nové a nové bojovníky a také poskytuje mnohé ekonomické příležitosti.

Lokální bojůvky a skupiny se zapojují do mezistátních finančních toků skrze obchod s drogami a zbraněmi, prodejem surovin z ovládaných teritorií (typicky Islámský stát). Loupení a banditizmus neslouží jen jako metoda financování, rovněž je zbraní terorizace populace – čistění teritoria od lidí jiné identity (rasovvé, náboženské, atd.)

Alternativní poskytovatelé bezpečnosti 

Nevalné úspěchy konvenčních armád proti nejrůznějším povstalcům přivádějí von Crevelda k přesvědčení, že právě konflikty nízké intenzity v populačních centrech budou dominantní tváří budoucích válek.

Stát není schopen efektivně zabezpečit populaci bezpečnost – rozkládá se jeho monopol na násilí. Vakuum zaplní „alternativní poskytovatelé bezpečnosti", domobrany/para militární skupiny/milice/ozbrojené gangy, kterým bude stejně blízké jak fanatické násilí, tak pragmatická kriminalita. Stát takto, podle Crevelda, ztratí lid.

Na tyto změny bude reagovat armáda, která bude nucena přebírat čím dál více policejních úkolů. S rostoucí polarizací ve společnosti nevyhnutelně vystoupí otázka loajality určitých skupin. Reakcí může byt jednak angažmá žoldnéřů, ale také formovaní rozličných palácových gard a jednotek na základě klientských a korupčních vazeb.

K proměně armádních velitelů na warlordy s ekonomickým zájmem na pokračování války je za podobné situace potřeba jen pár kroků. Tak vláda přijde o armádu a konflikty budoucnosti pozbydou logiku clausewitziánské války.

Připomeňme si ještě, že v mnoha vyspělých krajinách významně vstupují do kdysi výsostně státního prostoru armády soukromé společnosti kontraktorů, což je také příznakem vytrácení státního monopolu na válku.

Globalizované vzbouřenectví

Podnětné postřehy k proměnám v charakteru konfliktů mají také David Kilcullen a Steven Metz. Oba přicházejí s vizí tzv. globalizovaného vzbouřenectví.

Lokální a regionální hnutí se hlásí ke značkám, které jim poskytují ideologické zázemí, takticko-operační vědomosti a nezřídka i finanční prostředky. Dobrým příkladem je síťovaní okolo značek jako Al Káida, Islámský stát nebo Boko Haram. Prezentace křivd a „spravedlivé věci" globálnímu publiku je dostupná komukoliv a kdekoliv pomocí jen několika kliknutí myší.

Aktivity vzbouřenců a jejich dopady zpravidla přerůstají hranice jednoho státu. Díky mezinárodnímu propojení, nepotřebují vzbouřenecké skupiny nevyhnutelně získávat obyvatelstvo žijící v okolí na svou stranu. Populace je mobilizována a kontrolována spíše násilím a donucením. Co zvenčí vypadá jako iracionální teror, pomáhá vytvořit pro populaci srozumitelný a předvídatelný systém kontroly.

"Každá jistota, každý teroristický systém, bývá pro větší počet lidí jistější než chaos a nejistota." František Koukolík, český neuropatolog.

Zejména, když vyrůstá z hodnot vlastních dané populaci. Vzbouřenci soupeří s vládou o podíl na moci a přístup ke zdrojům, ale zisk vlády samotné není jejich reálným zájmem, jak tomu bývalo v případě revolučních guerill. Podle Metze vykazuje soudobé vzbouřenectví mnohem více črty násilného tržního soupeření než klasické války.

Vojenské hledisko - hybridní války

Z více vojenského hlediska se snaží do budoucnosti dívat Frank G. Hoffman. Ten vypracoval v současnosti populární i zatracovaný koncept hybridní války. Jak napovídá její název, jedná se o specifický mix – cílenou kombinaci konvenčních schopností, terorismu, asymetrických uskupení, nerozlišujícího násilí a kriminálního rozvratu.

Ke kombinaci nedochází z důvodu prosté podpory jednoho dominantního přístupu, který má vést k vítězství, ale z důvodu vytvoření synergie. Učebnicovým příkladem je střet izraelské armády a Hizballáhu v jižním Libanonu z roku 2006.

Základní rozdělení na konvenční a nekonvenční konflikty podle Hoffmana již nezachycuje realitu bojišť dneška a bude chybným vodítkem pro uchopení válek budoucích. Hybridní války bude pohánět dostupnost moderních i obyčejných zbraňových systémů, fanatické ideologie, organizační struktury zaměřeny na přežití a finanční toky jak z legálních, tak i nelegálních zdrojů. Hybridní válčení také nelze pokládat za nástroj nestátních aktérů.

Státy se nebudou nijak ostýchat aplikovat „podivuhodné" kombinace metod a schopností, zvláště v situacích, kdy nasazení konvenčních sil není možné nebo žádoucí. Očima ruské generality tak lze hodnotit válku v Libyi, Sýrii nebo ukrajinský Majdan. Euroatlantický náhled tak označuje zejména „zajištění" Krymu.

Mezi charakteristickými prvky válek nadcházejících bude jejich vleklost, násilí orientované na civilisty či vzestup nejrozličnějších válečných podnikatelů.

Zhodnocení

Představené koncepty sklidily množství kritiky. Pozorný čtenář jistě zaznamená, že většina výše zmíněného je stará jako války samy. Nebo že termíny jako konvenční válka, povstalectví/vzbouřenectví a asymetrie jsou vymezeny jako ideální typy a tedy nutně vzdálené realitě.

Fanouškové Carla von Clausewitze mohou argumentovat špatnou interpretací a nepochopení mistrova díla – válka je přece podle pruského klasika proměnlivá jako chameleon.

Není na místě pokládat představené koncepty za zjevnou pravdu a pokládat mezistátní válku za relikt minulosti. Není ale také nejrozumnější montovat staré přístupy na situace, ve kterých nový kontext výrazně proměnil předpoklady, na nichž dané přístupy stavějí. Jinak se dostáváme do klasické pasti přípravy na válku minulou.

Redakčně upraveno 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Islámský stát má zálusk na Libyi

Libyjská odnož Islámského státu (IS), v terminologii IS nazývaná Provincie Libye (wilaja Barqa), ...

REPORTÁŽ: Izraelský generál o Středním východě a Islámském státě

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) 21. ledna uspořádalo další ze ...

Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl

Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a ...

NÁZOR: Pochmurné Arabské jaro po pěti letech

Na konci roku 2010 a počátkem roku 2011 propukla v arabském světě série občanských nepokojů, které ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • T.Nosek
    18:59 02.02.2016

    dík za článek

    dík za článek

  • KOLT
    08:51 02.02.2016

    OT: Vypadá to, že Češi unesení v Libanonu jsou na svobodě!

    OT: Vypadá to, že Češi unesení v Libanonu jsou na svobodě!

  • KOLT
    08:41 02.02.2016

    pro premyslcz: Body 1-3 souhlas. Se zametením doma sice taky, ale ne kvůli oné Sa. vz. 64. Může to být a) kopie, b) civilní varianta, c) (zcivilněná) vojenská zbraň, která ovšem ...Zobrazit celý příspěvek

    pro premyslcz: Body 1-3 souhlas. Se zametením doma sice taky, ale ne kvůli oné Sa. vz. 64. Může to být a) kopie, b) civilní varianta, c) (zcivilněná) vojenská zbraň, která ovšem může pocházet jak z našich, tak z mnohých cizích ozbrojených složek, neb Škorpion byl poměrně hojně rozšířený leckde po světě.Skrýt celý příspěvek

  • premyslcz
    07:54 02.02.2016

    1. Klasická metoda jak si vydělat na cestu do Evropy, branci nastoupí službu v armádě a nafasovanou zbraň prodají na černém trhu za 3-4 tisíce dolarů a zmizí. 2. Ten systém ...Zobrazit celý příspěvek

    1. Klasická metoda jak si vydělat na cestu do Evropy, branci nastoupí službu v armádě a nafasovanou zbraň prodají na černém trhu za 3-4 tisíce dolarů a zmizí.
    2. Ten systém garnitury je tak zkorumpovaný (egypt, irák), že to prodávají samotní důstojnici a zbraně odepisujou na mrtvé duše. Ty zbraně jsou nové v krabici v gunshopech. Viz. V Iráku nové chorvatské VHS-2 za 4 tisíce.
    3. V irackém kurdistánu prodávají nafasované německé G-36, protože nedostaly milice půl roku výplatu a schánět na bojišti NATO munici je problém.

    Ale třeba tento nový Škorpion 61 je záhada. To by jsme si měly zamést doma.
    http://twitter.com/oryxspioenk... Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    00:41 02.02.2016

    Někde jsem četl, že "nové" mají být prostě nepoužité Sa. vz. 58. Každopádně i kdyby to byly CZ-805, takhle rychle by tam nebyly. Tohle skoro vypadá na "dodávku" z Egypta, ne? Kam ...Zobrazit celý příspěvek

    Někde jsem četl, že "nové" mají být prostě nepoužité Sa. vz. 58. Každopádně i kdyby to byly CZ-805, takhle rychle by tam nebyly. Tohle skoro vypadá na "dodávku" z Egypta, ne? Kam jinam by šly pušky v takhle luxusní výbavě. Granátomet vám jen tak neprodají. Leda, že by CZUB si dělali vlastní buzyness, ale takovouhle levotu bych nečekal ani o nich.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    00:32 02.02.2016

    http://zpravy.idnes.cz/cesko-p... Je to nejaký preklep ale čo znamenajú "nové ...Zobrazit celý příspěvek

    http://zpravy.idnes.cz/cesko-p...

    Je to nejaký preklep ale čo znamenajú "nové samopaly a staré samopaly"? (ako samopal sa v novinách označuje aj vz.58)

    "Armáda chce ze svých zásob uvolnit tři tisíce nových a 3 600 starých samopalů, do Iráku s nimi plánuje také poslat 7,2 milionu kusů nábojů celkem za 21 milionů korun. Dar o hmotnosti přes 200 tun bude předán prostřednictvím USA."Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    23:53 01.02.2016

    Tohle jste viděli? Jak se k ďasu dostal Bren do Latakie?
    https://twitter.com/oryxspioen...

    Tohle jste viděli? Jak se k ďasu dostal Bren do Latakie?
    https://twitter.com/oryxspioen...

  • TECHNIC
    19:53 31.01.2016

    Bylo by ruzumé začít budovat ploty, vysekávat keře a stavět modernizované objekty vz. 37 protože zrání betonu trvá pár měsícu.

    Bylo by ruzumé začít budovat ploty, vysekávat keře a stavět modernizované objekty vz. 37 protože zrání betonu trvá pár měsícu.

  • Wenet01
    11:02 31.01.2016

    Dobrý článek. V našich podmínkách, bych se v souvislosti s tím co napsal Trener zaměřil na vzkříšení klasické SOS + kladl důraz na aktivní zálohy. Když jsem o nich někomu řekl před ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrý článek. V našich podmínkách, bych se v souvislosti s tím co napsal Trener zaměřil na vzkříšení klasické SOS + kladl důraz na aktivní zálohy. Když jsem o nich někomu řekl před pár lety měli mne za militantního blázna, dnes se všechny otázky týkají spíše praktických a organizačních témat...vše se postupně mění. Každopádně není nač čekat, přehrada se rovněž nedá budovat až za povodně´...stačí jedno rozhodnutí sousedního státu, kterému se dnes reálně toulá 600 000 lidí bez registrace zemí (přiznávají sami Němci) a čekají nás vážné problémy se zabezpečením hraniceSkrýt celý příspěvek

  • Trener
    09:56 30.01.2016

    Něco podobného tu přeci bylo, ČSR musela v roce 1938 a 9 bojovat s tlupami německých, polských, maďarských a ukrajinských bojůvek - teroristů, kteří byli řízeni ze sousedních ...Zobrazit celý příspěvek

    Něco podobného tu přeci bylo, ČSR musela v roce 1938 a 9 bojovat s tlupami německých, polských, maďarských a ukrajinských bojůvek - teroristů, kteří byli řízeni ze sousedních států. Navíc se předpokládá/ví, že při různých přestřelkách a potyčkách na naše území pronikali i příslušníci regulérní německé armády a dalších složek. Tohle všechno za přispění silných národnostních menšin na našem území a silné protičeskoslovenské propagandě z Německa. Dnes je situace jiná, menšiny byly vysídleny, ale zase tu mohou přibýt jiné menšiny. Různým ghétům a no-go zonám by snad šlo předcházet dobrou migrační a sociální politikou a represí. Pro potlačení různých (místní) oligarchů, vlivných podnikatelů, vůdců, mafiánu by se mělo předcházet budováním občanské společnosti a reformou-zpřístupnění politických stran pro širokou veřejnost.
    Na nějakou malou akceschopnou vševojskovou armádu bych nerezignoval, kdoví jaké výzvy v příštích letech nás čekají: sucha a nedostatek vody = zadržování vody a vodních toků atd.Skrýt celý příspěvek

  • Kruan
    23:07 29.01.2016

    RiMr: hezká úvaha, asi se nám frekvence události nějak zrychlují, ale možná je to jen můj pocit. Před pár lety by cokoli z toho, co jsi napsal plnilo úvodníky minimálně týdny a ...Zobrazit celý příspěvek

    RiMr: hezká úvaha, asi se nám frekvence události nějak zrychlují, ale možná je to jen můj pocit. Před pár lety by cokoli z toho, co jsi napsal plnilo úvodníky minimálně týdny a celé měsíce by analytici měli o čem psát.

    Teď se objevují další překvapivé zprávy jak na běžícím pásu, takže aby snad ani není prostor se pitvat v tom, co bylo minulý týden. Carpe Diem...

    Ale možná je to tím, že stárnu :-)Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    21:18 29.01.2016

    Řekl bych že dalším levelem hybridní války je nahrazení zelených mužíčků černými migráčky.

    Řekl bych že dalším levelem hybridní války je nahrazení zelených mužíčků černými migráčky.

  • HonzaH
    18:08 29.01.2016

    Tohle je pěkný článek. Pod to bych se podepsal. Nemyslím si proto, že by se AČR měla stavět podle starého vzoru (rozumněj před 89). Velké tankové ofenzivy asi opravdu nehrozí, a ...Zobrazit celý příspěvek

    Tohle je pěkný článek. Pod to bych se podepsal. Nemyslím si proto, že by se AČR měla stavět podle starého vzoru (rozumněj před 89). Velké tankové ofenzivy asi opravdu nehrozí, a pokud by k nim došlo, stejně bychom neměli moc šancí. Někteří tu mají názory, jako nakoupit tanky ve větším množství, bitelní vrtulníky, místo nějakých dvou výkonných PVO kompletů (třeba ASTER) koupit raději větší množství méně výkonných (SPIDER) apod. Obecně s tím nemám problém.
    Ale myslím si, že je nutné spíše se zaměřit na různé speciální jednotky, Protiteroristické oprace a asimetrické konflikty. Více se zaměřit na průzkum, spojení jednotek. Proto mne třeba mrzí, že nevidím nějaké větší aktivity v oblasti bezpilotních prostředků a zároveň za jeden z nejdůležitějších modernizačních kroků AČR považuji zavedení Link16. A chtělo by to, aby bylo propojeno co největší množství jednotek.
    A taky si myslím, že AČR a PČR by měli být silně propojeny. V případě nějakého konfliktu mít společné velení. A vůbec by nebylo na škodu, kdyby klasický pochůzkáři měli povinně základní vojenský výcvik, účastnili se společných cvičení a třeba by i byli součástí AZ.

    Jinak pro RiMr71: Takovou zprávu si určitě nepřečteme, protože Excalibur už v podstatě neexistuje:
    http://zpravy.e15.cz/byznys/pr...

    Ale o jméno tu asi nejde...Skrýt celý příspěvek

  • Argonaut.CZ
    16:15 29.01.2016

    Je tu jeden, dle meho dulezity aspekt. Stat ztraci monopol na nasili proto, ze ho nepouziva proti osobam, ktere jej rozkladaji. Zjednodusene receno, napr. Multikulturalismus neni ...Zobrazit celý příspěvek

    Je tu jeden, dle meho dulezity aspekt. Stat ztraci monopol na nasili proto, ze ho nepouziva proti osobam, ktere jej rozkladaji. Zjednodusene receno, napr. Multikulturalismus neni kompatibilni s pojetim statu, ktery brani sve hodnoty | obcany vsem steknym metrem ,resp. Oslabuje vazbu obcana na konkretni stat. Bohuzel je mozne, ze diky tomu tato ideologie zpusobi podobne skody jako komunismus nebo nacismus.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    15:06 29.01.2016

    Velmi zajímavý článek, děkuji. S těmi warlordy, na našem území je to zatím nepředstavitelné, ale kdo ví. Už dnes máme poměrně silné hráče v oblasti vojenské techniky a výzbroje... ...Zobrazit celý příspěvek

    Velmi zajímavý článek, děkuji.
    S těmi warlordy, na našem území je to zatím nepředstavitelné, ale kdo ví. Už dnes máme poměrně silné hráče v oblasti vojenské techniky a výzbroje... třeba za několik let uvidíme v novinách titulek a perex
    "POSÍLENÁ PALISÁDA I V ROCE 2026
    Vláda dnes schválila 1,8 miliardy korun na zajištění operace Palisáda i v následujícím roce pro společnost Excalibur Army, která se zavázala navýšit množství nasazených operátorů ze stávajících 22 000 na 30 000 v roce 2026, při zachování stávající ceny kontraktu. Tak bude celková síla, spolu s 6 000 vojáků České armády a 4 000 tisíci operátorů ze společných jednotek Ostrahy státní hranice ČR a BDR (Bavorské demokratické republiky) významně posílena a spolu s dokončovanou výstavbou zabezpečení státní hranice bude dokončeno plánované uzavření české a bavorské části hranice V5-Východního Minischengenu. Premiér Babiš dále přislíbil navýšení rozpočtu pro MOSH (Ministerstvo ochrany státních hranic) které má pokrýt neplánované navýšení ceny za automatické strážní věže izraelské firmy Elbit, které na státní hranici bude instalovat vítěz tolik diskutované veřejné soutěže, firma PSG Zlín. Ta je obviněna z ovlivnění této soutěže a podle předsedy představensta PSG, Tokia Okamury, se hodlá se tomuto obvinění soudně bránit."

    Nebo tak něco... :)

    Bláboly, ale jak byste označili před dvaceti třiceti lety takovéto titulky
    "Ruské zbraně útočí na Ukrajinu. Tady jsou důkazy"
    nebo
    "Na Ukrajině živoří statisíce uprchlíků z Donbasu, Kyjev jim nevěří"
    nebo
    "Islámský stát vyhrožuje Rusku: Za Sýrii strašlivě zaplatíte"
    nebo
    "Migranti můžou ve Švédsku jezdit i bez řidičáku, rozhodl soud"
    nebo
    "Uprchlíky už nemáme kam dávat, stěžují si Švédové a staví pro ně stany"
    nebo
    "Německé spolkové země plánují vynaložit na uprchlíky 17 miliard eur"
    nebo
    "Gangy cizinců v Německu osahávaly ženy a kradly, vláda je zděšená"
    atd atd...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...