Výcvik roty Humint

Foto: Výcvik roty Humint. / 102. pzpr
Foto: Výcvik roty Humint. / 102. pzpr 

Ve dnech 19.5. - 23.5. 2014 proběh ve vojenském újezdu Libavá nepřetržitý komplexní výcvik příslušníků roty HUMINT, který byl koncipován na základě zkušeností z operací ISAF. Výcvik byl proveden formou modelových situací.

Po každé modelové situaci instruktoři provedli vyhodnocení. V případě, že v činnosti cvičících byly zjištěny nedostatky, celá situace se zopakovala. První den proběhl nácvik činnosti na operačním pracovišti. Příslušníci skupin si procvičili řízení zasazených jednotek v prostoru.V případě, že zasazené jednotky se dostaly do problému, museli vojáci na operačním pracovišti analyzovat vzniklou situaci a adekvátně na ní zareagovat, ať už aktivací QRF, vyžádáním zdravotnické podpory MEDEVAC, nebo přeúkolováním jiné manévrové jednotky v prostoru.

Foto: Výcvik roty Humint. / 102. pzpr Foto: Hledání IED. / 102. pzpr 

V dalších dnech příslušníci roty HUMINT procvičili činnosti během patrolování v zájmovém prostoru. Během plnění úkolů museli vyřešit situaci s nalezeným IED (Improvised Explosive Device), které bylo umístěno značkovací skupinou tak, aby to odpovídalo reálným zkušenostem, se které jsme získali během nasazení v zahraničních operacích v Afghanistánu.

HUMINT (HUMan INTeligence) je jeden z druhů získávání informací. Využívá se při něm lidských spolupracovníků, jejich tajné úkolování, řízení a vytěžování a to jak pro potřeby špionáže tak i kontrašpionáže.

HUMINT patří k nejúčinnějšímu (ale také nejrizikovějšímu) způsobu sběru informací. Může (jako jediný) odhalit plány a záměry protivníka ještě ve fázi plánování. K nevýhodám patří zejména vysoké riziko odhalení spolupracovníka (s ohledem na vysoké tresty, které většina zemí za špionáž proti sobě uděluje) a výsledky se obvykle dostavují pomalu. Základním předpokladem pro získání relevantních informací je výběr osob, které budou do HUMINT sítě zařazeny. Wikipedia

Během tohoto výcviku vojáci procvičili provádění kontrol 5/25. V případě nalezení možného IED také činnost 4Cs a následné zpracování a odeslání UXO/IED reportu na operační pracoviště.

Foto: Výcvik roty Humint. / 102. pzpr Foto: Reakce na možného sebevražedného útočníka. / 102. pzpr 

Dále si vojáci procvičili činnost při napadení, kde byl kladen důraz na způsob velení a okamžitou reakci každého příslušníka během napadení skupiny. V rámci vybraných modelových situací bylo procvičováno i ošetřování zraněných během bojové činnosti specialisty CLS (Combat Life Saver) a velitelem skupiny zpracování a odeslání reportu pro vyžádání zdravotnické podpory MEDEVAC.

Během cvičení museli být příslušníci skupin mimo jiné schopni rozpoznat a dokázat reagovat na přítomnost sebevražedného atentátníka, kterého měli po pozitivní identifikaci okamžitě eliminovat.Jednou ze součástí výcviku byla i řidičská příprava, v rámci které proběhly jízdy v terénu ve dne a v noci za použití PNV (přístroj nočního vidění) Klára.

Zdroj: 102. pzpr

Nahlásit chybu v článku


Související články

"Unified Vison 2014" je v plném operačním tempu

Již druhým týdnem probíhá na území Norska největší testovací cvičení NATO pod názvem „UNIFIED VISION ...

Cvičení průzkumných skupin

V termínu 19. do 23. května 2014 se uskutečnil pod řízením zpravodajských skupin 71. a 72. ...

42. mechanizovaný prapor cvičí s Pandury

Ve dnech 12.-23.5.2014 cvičili příslušníci 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského" ve ...

REPORTÁŽ: Bahna 2014

7.června se ve Vojenském výcvikovém prostoru Brdy konal již jubilejní 25. ročník Dne pozemního ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...