Protivzdušná obrana České republiky. Jak dál?

Start rakety Stunner izraelského systému PVO Daviduv prak; ilustrační foto / Public Domain

Ministerstvo obrany (MO) v následujících letech nakoupí celou škálu techniky pro pozemní protivzdušnou obranu (PVO) České republiky. Klíčovou akvizicí bude nákup nových raketových systémů země-vzduch středního dosahu.

Současná PVO ČR

Vzdušný prostor ČR aktivně chrání stíhačky JAS-39 Gripen (v případě krize i L-159 ALCA) a 25. protiletadlový raketový pluk (25. plrp) dislokovaný v posádce Strakonice.

Hlavním palebným prvkem pluku je raketový komplet 2K12 KUB. Maximální výškový dosah raket kompletu je 14 km a dálkový 23 km.

Komplet KUB doplňují moderní systémy krátkého dosahu RBS-70 s výškovým dosahem 5 km a dálkovým 8 km.

Ač prošel komplet KUB v roce 2007 dílčí modernizací, v současné době jde o zastaralý systém, který nesplňuje nároky na zajištění efektivní PVO. Stejně tak AČR stále chybí moderní radiolokátory PVO.

MO proto již několik let pracuje na koncepci modernizace pozemní PVO. Základní modernizační okruhy PVO jsou - systémy velení a řízení, radiolokátory a aktivní prvky pozemní PVO.

Velení a řízení

Velení vzdušných sil ČR postupně přechází na společný alianční systém velení a řízení vzdušného prostoru ACCS (Air Command and Control System). Počáteční operační schopnosti IOC (Initial Operation Capability) české ACCS dosáhne v roce 2020, plné operační schopnosti FOC (Full Operation Capability) v roce 2025.

Na oficiálních stránkách NATO se dočteme: "ACCS usnadňuje plánování, dotazování, realizaci a koordinaci veškeré propojené letecké a raketové obrany v době míru, krize a války. ACCS podporuje všechny pevné i nasazené operace i mise NATO."

ACCS postupně nahradí různé národní a alianční prostředky velení a řízení PVO a poprvé v historii vytvoří jednotný vzdušný systém velení a řízení NATO.

Centra se systémem ACCS fungují jako středisko letového provozu, sdružují a "dávají do souvislostí" data z nejrůznějších senzorů (především radarů), vyhodnocují vzdušnou situaci a poskytují potřebné a vytříbené informace vyšším stupňům velení.

Radary MADR

Klíčovým modernizačním projektem české PVO je nákup nových radiolokátorů typu MADR (Mobile Air Defence Radar) pro radiotechnické vojsko. MO nakoupít osm radarů MADR - šest radarů bude vyčleněno pro operační použití, dva jako záloha nebo pro výcvik. 

Vojskové zkoušky vítězného radaru MADR jsou naplánovány na rok 2018, IOC dosahnou radilokátory v roce 2019 a FOC v roce 2021. V roce 2021 také dojde k ukončení provozu starých radarů P-37, PRV-17 a ST-68.

Společně s fungující dvojicí radarů FADR (Fixed Air Defence Radar) s dlouhým dosahem se radary MADR stanou základními senzory zajišťující přehled o situaci ve vzdušném prostoru ČR.

Podle prezentace Hlavní vyzbrojovací projekty – vzdušné síly představené na konferenci Český průmysl jako nástroj zajištění obrany státu radiotechnické vojsko musí mít tyto čtyři základní schopnosti:
+ identifikaci vzdušných cílů a tvorbu obrazu o vzdušné situaci
+ působení v podmínkách radioelektronického rušení
+ zasíťování senzorů pro vyšší efektivitu, spolehlivost i odolnost
+ posílení manévrem radiolokační pole zájmové oblasti

Zavedení moderních radiolokátorů a systémů velení a řízení umožní české PVO lepší identifikaci vzdušných cílů, lepší zjišťování polohy cílů s malou efektivní odraznou plochou (drony, přesné zbraně dlouhého dosahu, atd.), plně automatizovat provoz radiolokační techniky a snížit demaskující příznaky při provozu radiolokační techniky (využití mobilnosti radarů MADR).

Palebné systémy

VSHORAD

Jednotky pozemní PVO ČR  budou schopné nasadit 4 baterie kompletů RBS-70 a nových (od roku 2017) RBS-70NG pro PVO velmi krátkého dosahu VSHORAD (Very-SHOrt-Range Air Defense). V současné době AČR vlastní 16 kompletů RBS-70 a zhruba 100 střel. Každá baterie RBS-70/RBS-70NG zajistí ochranu prostoru o rozloze 14x14 km.

Dálkový dostřel RBS-70NG je 8000 m, výškový 5000 m. Systémy RBS-70/RBS-70NG přitom neničí jen vzdušné cíle, ale dají se nouzově použít i proti obrněné technice protivníka. V AČR budou RBS-70/RBS-70NG spolupracovat s radarovými čidly krátkého dosahu ReVISOR.

RBS-70NG v AČR budou mobilní, tedy umístěné na kolovém podvozku, pravděpodobně na vozidle Titus. Vozidla Titus s RBS-70NG nahradí zastaralé systémy krátkého dosahu Strela-10 umístěné na pásovém podvozku.

SHORAD/MSAM

Bodovou obranu rozšíří do roku 2025 raketové systémy pro plošnou obranu krátkého dosahu SHORAD (SHOrt-Range Air Defense) a středního dosahu MSAM (Medium Surface to Air Missile). Nové systémy SHORAD/MSAM nahradí v AČR komplety 2K12 KUB.

AČR plánuje nákup čtyř baterií SHORAD/MSAM. Každá baterie zajistí ochranu prostoru o rozloze 55x55 km. V kombinaci s RBS-70NG pak baterie SHORAD/MSAM zajistí ochranu klíčových objektů důležitých pro obranu státu (ODOS) nebo ochranu jednotek armády v ČR i v zahraničí.

Dálkový dosah nových střel pro systémy SHORAD/MSAM je požadován minimálně 50 km, výškový 25 km.

Jaké rakety země-vzduch pro SHORAD/MSAM se pro Českou republiku nabízejí? Požadovaný výškový dostup 25 km masivně zužuje vhodné kandidáty.

Při požadavku na výškový dostup 25 km můžeme zapomenout na francouzské střely ASTER 30 (dosah 100 km / dostup 20 km), střely SL-AMRAAM (50 km / 14 km), německé IRIS-T SL (40 km / 20 km) nebo izraelské Derby-MR (50 km / 16 km).

Dokonce ani americký systém Patriot s výškovým dosahem něco přes 24 km neplní požadavek českého MO.

Existují samozřejmě velmi výkonné systémy, jako izraelské rakety Arrow nebo americké SM-6 či RIM-67 Standard ER - ty jsou však extrémně drahé zbraňové systémy a pro potřeby české PVO naprosto předimenované.

Teoreticky podmínku na výškový dostup 25 km splňuje moderní střela Stunner z izraelského systému PVO Daviduv prak, která údajně (oficiální informace nejsou k dispozici) dokáže ničit cíle na vzdálenost 300 km a do výšky 75 km.

Některé zdroje ale mluví o tom, že Daviduv prak nemá dostřel 300 km, ale dokáže "jen" ničit rakety země-země s doletem 300 km (např. ruské Scudy). 

Otázkou je, zda požadavky na výškový dostřel 25 km nesplňuje střela Tamir izraelského systému Železná kopule. Dosah a dostřel rakety Tamir izraleský výrobce tají, ale na stránkách se dočteme, že se jedná o systém pouze velmi krátkého dosahu VSHORAD.

Podle tiskových materiálů Tamir ničí rakety s doletem až 70 km. Firma Rafael ale pracuje na nové výkonnější verzi, která ničí rakety země-země s doletem až 250 km.

Prostředky C-RAM a antidron

AČR po roce 2019 nakoupí prostředky pro ničení malých dronů a po roce 2025 prostředky pro ničení raketové, dělostřelecké a minometné RAM (Rocket, Artillery, Mortar) munice. Prostředky a schopnosti boje proti RAM munici se označují jako C-RAM (Counter-RAM).

V současné době se provádějí studie o vhodných palebných prvcích schopných ničit RAM munici a malé drony. V obou případech, pokud pomineme exotické lasery, jsou hlavními kandidáty automatické kanóny středních ráží. Teoreticky lze pro oba účely použít stejné zbraňové systémy.

Pro úkoly C-RAM se hodí například izraelský systém Železná kopule, k ničení malých dronů je ale předimenzovaný.

Italský C-RAM systém Draco využívá automatický kanón (100 ran/min) ráže 76 mm umístěný na kolovém obrněném vozidle. Vývoj prototypu Draco byl ukončen v roce 2013, ale zatím nebyl zaveden do výzbroje žádné armády.

Výrobce systému Draco, italská Finmeccanica, nabízí i zbraňovou věž Porcupine s rotačním 20mm kanónem M61A1. Stejnou zbraň využívá i americký pozemní systém Centurion - pozemní verze amerického námořního obranného systému Phalanx.

Německo nabízí pro úkoly C-RAM komplet Mantis využívající automatický kanón ráže 35 mm. Mantis vychází ze švýcarského protivzdušného kompletu Skyshield.

Nelze opomět polský systém Hydra s 35mm automatickým kanónem s kadencí 550 ran za minutu. Hydra používá programovatelnou, ve vzduchu explodující, municí schopnou ničit cíle typu RAM až na vzdálenost 3500 m a konvenční cíle (např. bitevní vrtulníky) až na vzdálenost 6500 m.

Hydra je v současné době nabízen na tažném přívěsu, ale je možné jej umístit na nejrůznější kolová nebo pásová vozidla. V případě ČR se nabízí instalace do vozidel Pandur, Tatra nebo na podvozek nového BVP.

Zdroj: Prezentace Hlavní vyzbrojovací projekty – vzdušné síly

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelský Iron Dome pro americkou armádu?

Izraelská firma Rafael a americká Raytheon nabízejí americké armádě amerikanizovanou verzi izraelské ...

Modernizace dělostřelectva Armády ČR. Jaký je plán?

Minulý týden proběhla médií informace o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) modernizovat samohybné ...

NÁZOR: Nejvyšší čas začít šetřit na stíhačky F-35 Lightning II

V první polovině 21. století jedninou dostupnou západní stíhačkou bude americký F-35 Lightning II. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Nesher
    09:21 30.11.2016

    A vítězem na MADR je IAI Elta, v pátek to má MO oznámit oficiálně - http://zpravy.e15.cz/domaci/ud...

    A vítězem na MADR je IAI Elta, v pátek to má MO oznámit oficiálně - http://zpravy.e15.cz/domaci/ud...

  • APACHE / HAVOK
    14:17 20.10.2016

    Co si to to nase ministerstvo obrany mysli to je az k smichu...strelu tamir..,nebo streu ze sistemu arrow z izraele muzou rovnou zapomenout nebo si ji malovat zelenou patelkou na ...Zobrazit celý příspěvek

    Co si to to nase ministerstvo obrany mysli to je az k smichu...strelu tamir..,nebo streu ze sistemu arrow z izraele muzou rovnou zapomenout nebo si ji malovat zelenou patelkou na cutoru nebo americke strely standart 3 ,patriot a podobne.

    Pro ceskou republiku rbs 70 ng a maximum co muze ceska republika dostat tak je NASAMS ,strely aster 30 .Tak se schladte to nas opravdu rozesnalo..Skrýt celý příspěvek

  • sgtlk
    08:11 02.10.2016

    K tematu https://www.novinky.cz/domaci/... quote „Čas na modernizaci již nastal. Předpokládáme, že nejdříve pořídíme další ...Zobrazit celý příspěvek

    K tematu
    https://www.novinky.cz/domaci/...

    quote
    „Čas na modernizaci již nastal. Předpokládáme, že nejdříve pořídíme další baterii RBS-70 a po roce 2020 vyměníme systém KUB,“ uvedl generál ( NGS ACR )
    unquoteSkrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    17:21 01.10.2016

    lemkin: poslední větou jste si krásně odpověděl proč to z té země nebrat, rizik je tam více než výhod, když bereme v potaz, že pořád jsou jiné alternativy s možnosti budoucího ...Zobrazit celý příspěvek

    lemkin: poslední větou jste si krásně odpověděl proč to z té země nebrat, rizik je tam více než výhod, když bereme v potaz, že pořád jsou jiné alternativy s možnosti budoucího vývoje a růstu v rámci Evropy v EU a NATO.Skrýt celý příspěvek

  • petres
    12:26 01.10.2016

    Ten požadavek na výškový dostup 25 km ten výběh skutečně velmi zužuje. Přijde mi, že to bude, jak napsal skelet "AČR nejspíše míří na Patrioty nebo MEADS, a pak bude licitovat s ...Zobrazit celý příspěvek

    Ten požadavek na výškový dostup 25 km ten výběh skutečně velmi zužuje.
    Přijde mi, že to bude, jak napsal skelet "AČR nejspíše míří na Patrioty nebo MEADS, a pak bude licitovat s ministerstvem financí co si může dovolit (NASAMS/BAMSE)".
    Předpokládám, že je má jednat o jeden systém, takže naše PVO bude dvouvrstvá.
    Z toho důvodu by to měl být systém, který lze osadit více typy (čím více, s různými vlastnostmi, tím lépe) střel. Protože mezi RBS-70NG a hypoteticky MEADS je dost velká díra. (ono to stejně předpokládám maximálně skončí u NASAMS 2, kde rozpětí mezi AIM-9X Sidewinder na jedné straně a RIM-162E na druhé, je velmi široké).Skrýt celý příspěvek

  • D.i.p
    11:00 01.10.2016

    Jak píše JiriR, tak ono těch míst co je potřeba chránit je mnohem víc než čtyři, takže KUB může mít smysl i po koupi nových systémů (třeba pro AZ). Pochybuji, že jich ČR nakoupí ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak píše JiriR, tak ono těch míst co je potřeba chránit je mnohem víc než čtyři, takže KUB může mít smysl i po koupi nových systémů (třeba pro AZ). Pochybuji, že jich ČR nakoupí dostatek. Jen je blbý, že by to fungovalo s jinýma raketama.Skrýt celý příspěvek

  • JiriR
    22:25 30.09.2016

    Ano vidím to podobně. Ty prachy za ty 4 kuby to jsou drobné. Protože je nutno zvážit které čtyři čtverce 55x55 km na naší mapě vedení vybere. Politické centrum Praha, ekonomická ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano vidím to podobně. Ty prachy za ty 4 kuby to jsou drobné. Protože je nutno zvážit které čtyři čtverce 55x55 km na naší mapě vedení vybere. Politické centrum Praha, ekonomická centra Brno, Ostrava či Plzeň. Energetická centra Temelín, Dukovany, vojenské cile Caslav, Namest, sídla 4 br či 7 br, přehrady?? Takhle bychom mohli těch "čtverců" bránit osm. A komplet nazvat jinak - např. ADELA -advanced defence electronic light anti/air system -ať vypadáme zajímavě .Skrýt celý příspěvek

  • lemkin
    21:25 30.09.2016

    RBS-70 NG na TITUS je podle mě OK. Ten KUB bych klidně za těch 500 melounů modernizoval. Ano je beznadějně zastaralý, ano nemá už budoucnost. Ale, ony ty nové palebné systémy v ...Zobrazit celý příspěvek

    RBS-70 NG na TITUS je podle mě OK.

    Ten KUB bych klidně za těch 500 melounů modernizoval. Ano je beznadějně zastaralý, ano nemá už budoucnost. Ale, ony ty nové palebné systémy v roce 2025 prostě nebudou, spíš 25-30. 2025 dle mého teprve zavedeme radary MADR - tendr ještě nezačal (zřejmě až v půlce nebo před koncem dalšího volebního období najdeme vítěze), někdo se odvolá, vítěz pak nebude mít náladu a trpělivost na české kverulanty z MO apd.....

    Takže nám bude muset KUB v téhle době ještě sloužit. Dát ho na tatru, koupit rakety ASPIDE (ano, taky už jsou zastaralé), ale peníze za vývoj aspon zůstanou doma a třeba se ta modernizace i časem někam vyveze.

    Pokud chceme koupit jen něco nového jsem pro ASTER - je to Evropské, v případě konfliktu bude snažší dostat munici apd.

    Pokud chceme z toho celého ještě něco vytřískat, tak jsem pro Davidův prak. Ona v Evropě referenční zakázka na radary MADR a nové nevyzkoušené palebné systémy formou kompletního systému PVO v členské zemi NATO určitě už pro RAFAEL zajímavá bude a rád kývne na spolupráci do budoucna s Retií nebo Erou na jiných projektech. Jediné čeho bych se bál, může být případná schopnost dostat ND v době, kdy by na Izrael byli uvaleny nějaké sankce za to či ono.Skrýt celý příspěvek

  • Vrata
    15:44 30.09.2016

    Jeste k 2K12 KUB: minuly rok jsem v Hradci mluvil s clovekem z obsluhy a ten mi sdelil, ze prehledovy radar funfuje dobre i v podminkach zaruseni ale strelecky radiolokator jim ...Zobrazit celý příspěvek

    Jeste k 2K12 KUB:
    minuly rok jsem v Hradci mluvil s clovekem z obsluhy a ten mi sdelil, ze prehledovy radar funfuje dobre i v podminkach zaruseni ale strelecky radiolokator jim na cviceni Nemci komplet zarusili, takze byl k nepotrebe. Hlavni problem KUB v ACR je mozna v kvalitnim modernim radaru odolnem proti ruseni (AESA ci co??), coz take muze byt nejdrazsi polozka pripadne modernizace.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    15:03 30.09.2016

    Maximus: pěkné - díky. Když si člověk uvědomí, že tento systém není problém osadit na Pandur, Iveco, nebo i na Titus (opět ukrytý korbě), tak se musí divit, proč máme jen ...Zobrazit celý příspěvek

    Maximus:
    pěkné - díky. Když si člověk uvědomí, že tento systém není problém osadit na Pandur, Iveco, nebo i na Titus (opět ukrytý korbě), tak se musí divit, proč máme jen klasickou variantu, převáženou v upravených Tatrovkách nebo rovnou takhle:
    https://upload.wikimedia.org/w... Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
    14:06 30.09.2016

    Mobilní verze RBS-70 NG vypadá ještě ...Zobrazit celý příspěvek

    Mobilní verze RBS-70 NG vypadá ještě lépe:
    http://saab.com/about-saab/sit... Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    13:54 30.09.2016

    Dovolím si připomenout, že RBS-70 má i svou mobilní variantu v podobě systému ASRAD. Ostatně je o něm zmíňka i v tomto článku, kde se uvádí, že s ním hodlají nahradit systém Strela ...Zobrazit celý příspěvek

    Dovolím si připomenout, že RBS-70 má i svou mobilní variantu v podobě systému ASRAD. Ostatně je o něm zmíňka i v tomto článku, kde se uvádí, že s ním hodlají nahradit systém Strela 10MSkrýt celý příspěvek

  • JiriR
    12:55 30.09.2016

    AČR zaplatila 1. modernizaci u Retie, řešící výměnu některých el. systémů za aktuální a „kmitočtovou radarovou kompatibilitu“, nové zobrazování, možnost odpálit raketu naslepo a ...Zobrazit celý příspěvek

    AČR zaplatila 1. modernizaci u Retie, řešící výměnu některých el. systémů za aktuální a „kmitočtovou radarovou kompatibilitu“, nové zobrazování, možnost odpálit raketu naslepo a dodatečně ji navádět radarem, výměnu kamer atd..) to bylo nutné aby 2K12 mohl dále fungovat a později zaplatila i studii (asi 20 mil. Kč) řešící návrh na perspektivní výměnu ŘS- s výsledkem Aspide 2000. Cca kolem roku 2014 přišla Retia s vlastní modernizací 2k12 kub asi za 500 mil. Kč/ks, umožňující útočit na více cílů současně (raketa Aspide 2000) a dále s podstatnou výměnou elektroniky. Hlavní inženýr, který to měl na starost napsal, že na tom strávil tisíce hodin práce.
    Litvu 1 x NASAMS vyšel na 1,5 miliardy Kč a je s otazníkem co v tom všechno nemá (obsluha, nahr. díly..), ale nic tím nenaznačuju. :-)Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
    12:28 30.09.2016

    Jediná smysluplná budoucnost KUBů vzhledem k uvedenému "modernizačnímu programu" Retie je v Lešanech nebo ve Vyškově v muzeu. Pokud by to umělo pracovat nejen s relativně ...Zobrazit celý příspěvek

    Jediná smysluplná budoucnost KUBů vzhledem k uvedenému "modernizačnímu programu" Retie je v Lešanech nebo ve Vyškově v muzeu.

    Pokud by to umělo pracovat nejen s relativně levnými raketami Aspide 2000, ale i s olétanými AMRAAMy či Sidewindery, tak by se o tom dalo možná ještě uvažovat. Systém postavený pouze na raketách Aspide 2000, které byly moderní před 20 lety je prostě neperspektivní a pokud na vývoj tohoto "hybridu" AČR dávala také peníze, tak by to měl někdo hodně důkladně vysvětlit.

    Souhlasím s Gornem, že podobný systém by v našich podmínkách měl být na kolech.Skrýt celý příspěvek

  • Gorn
    09:46 30.09.2016

    tak koukám že SURN zůstal na původnim podvozku.. achjo

    tak koukám že SURN zůstal na původnim podvozku.. achjo

  • Gorn
    09:41 30.09.2016

    ty pásové podvozky taky stojí za starou... má to naprosto zoufalý systém řízení (odpovídající době vzniku), neekonomický provoz a nevhodnou mobilitu (pro PVO středního dosahu je ...Zobrazit celý příspěvek

    ty pásové podvozky taky stojí za starou... má to naprosto zoufalý systém řízení (odpovídající době vzniku), neekonomický provoz a nevhodnou mobilitu (pro PVO středního dosahu je daleko vhodnější kolový podvozek). Navíc neexistuje důvod proč to držet na stejném podvozku, odpalovací zařízení můžete poměrně snadno dát na cokoliv. Mimochodem ví někdo jak to vypadá s ostatními prvky baterie? Zaměřovací/přehledový radary, muniční auta... používá se stále původní sovětská technika?Skrýt celý příspěvek

  • Vrata
    09:15 30.09.2016

    No, mne se nezda, ze by modernizace KUBu spocivajici v nahrade vseho krome podvozku odpalovacich vozidel byla lacina. Ty podvozky budou na cele veci zdaleka nejlacinejsi.

    No, mne se nezda, ze by modernizace KUBu spocivajici v nahrade vseho krome podvozku odpalovacich vozidel byla lacina. Ty podvozky budou na cele veci zdaleka nejlacinejsi.

  • Rase
    09:02 30.09.2016

    s_jirka: Ona je to v podstatě taková skládačka z dílů dostupných na trhu. Když to přeženu, tak samotná konstrukce není nic tak složitého, pak už zbývá jen ocelový plát a ...Zobrazit celý příspěvek

    s_jirka:
    Ona je to v podstatě taková skládačka z dílů dostupných na trhu. Když to přeženu, tak samotná konstrukce není nic tak složitého, pak už zbývá jen ocelový plát a automatická řezačka. Hodně věcí používají německých, tak asi tak. Jednu z těch lehčích věží měli na letošním Eurosatory. Člověk by čekal, že něco podobného zvládneme i u nás, ale vzhledem k tomu, jak dopadla Turra 30, tak je lepší poohlédnout se po věži v zahraničí (i u těch Slovinců)...Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    08:39 30.09.2016

    Někdo tu psal o modernizaci KUBu, tak jen doplním, že pokud mkě paměť neklame, tak ta je defacto hotová, vlastně po ní z původního kompletu zbylo odpalovací vozidlo, které ovšem ...Zobrazit celý příspěvek

    Někdo tu psal o modernizaci KUBu, tak jen doplním, že pokud mkě paměť neklame, tak ta je defacto hotová, vlastně po ní z původního kompletu zbylo odpalovací vozidlo, které ovšem dostalo nová střeva a vozilo rakety Aspide. Bylo to extrémně low-cost, taže se to nepořídilo, ale podle mýho by byla celkem zajímavá varianta levně prodloužit životnost KUBů tímhle způsobem (safra, dyk je úplně jedno, jakej podvozek to má, důležitý je co to střílí) a koupit třebas jednu baterii Patriotů nebo Davidova praku jako systému dlouhýho dosahu, protože ono nic lepšího na západě není (a ARROW je nejspíš moc overkill a stejně je dimenzovanej hlavně proti raketám).

    http://www.armadninoviny.cz/tr...
    http://zpravy.idnes.cz/cesi-vy...
    http://www.retia.cz/cs/realist... Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    08:22 30.09.2016

    Pominu-li tradičně neprůhledné zadání MO, tak kombinace radarů od Elty a Daviidova praku by se mi móóc líbila. Ale já jsem starý sionista, který by chtěl vidět v Přáslavicích a ...Zobrazit celý příspěvek

    Pominu-li tradičně neprůhledné zadání MO, tak kombinace radarů od Elty a Daviidova praku by se mi móóc líbila. Ale já jsem starý sionista, který by chtěl vidět v Přáslavicích a jinde Merkavy, tak mě neberte vážně :-)

    Ještě k tomu dostupu: je mi jasné, že u střel, které nemají kormidla ve výtokových tryskách (navíc v terminálních fázích motor už většinou nejede) či vektorování trysek rapidně klesá účinnost řídících ploch. Jenže to přeci u potenciálních cílů také. Taková U-2 nebude drtit ve 25km 9g otočky. V těchto výškách už se i letadla pohybují (pokud se tam dostanou) velmi vláčně a rozšafně.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4