Bombardéry B-2 odpálily střely JASSM-ER s doletem 900 kilometrů

-
30. 8. 2022
-
8 komentářů
-
Jan Grohmann
V prosinci minulého roku stealth strategické bombardéry B-2 Spirit poprvé odpálily střely s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range). Dolet střely je 900 kilometrů.
Bombardér Spirit před JASSM-ER nesl dva typy munice dlouhého dosahu. Klouzavé pumy AGM-154 JSOW (Joint Standoff Weapon) s doletem 130 kilometrů a střely s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM s doletem 370 kilometrů. B-2 unese 16 střel JASSM, a tedy i stejný počet rozměrově shodných JASSM-ER.
Informace o integraci JASSM-ER do bombardérů Spirit se objevily teprve před pár dny.
„Bezkonkurenční schopnosti B-2 z něj dělají jediný penetrační stealth bombardér s dlouhým doletem, který je v současnosti v arzenálu Spojených států,“ uvedla Shaugnessy Reynoldsová, viceprezidentka a programová manažerka B-2 v Northrop Grumman. „Jsme odhodláni pokračovat v modernizaci B-2. Využíváme přitom inovace naší společnosti v oblasti digitálního inženýrství a její desetiletí trvající vedoucí postavení v oblasti navrhování a údržby stealth platforem, abychom letoun B-2 Spirit udrželi připravený k plnění úkolů.“
Northop Grumman informovala také o vylepšení zabezpečení komunikačních systémů B-2 a zavedení nového způsobu navádění zbraní RATS (Radar Aided Targeting System). RATS umožňuje B-2 pomocí radiolokátoru (mapování terénu a následná geolokace) získat zeměpisné souřadnice cíle pro použití taktických jaderných pum B61-12. Posádka RATS využije při rušení nebo potlačení GPS protivníkem. První testy RATS a jaderné pumy B61-12 proběhly letos v červnu na střelnici Tonopah.
Nakládka cvičných pum B61-12 do B-2 v rámci ověřování RATS na střelnici Tonopah; větší foto / U.S. Air Force, Airman 1st Class Devan Halstead
Bombardéry B-2 operují výhradně z leteckých základen na kontinentálních Spojených státech. Dolet B-2 je podle oficiálních stránek USAF 9600 kilometrů, s doplněním paliva ve vzduchu 16 000 kilometrů – tento dolet dovoluje B-2 odstartovat z letecké základny Whiteman Air Force Base (Missouri), doletět nad střední Evropu, odpálit střely, a poté se opět vrátit do Spojených států.
Například střely JASSM-ER odpálené z B-2 v rumunském vzdušném prostoru zasáhnou jakékoliv místo na ukrajinském území.
Při náletu šesti B-2 lze tedy s pomocí JASSM-ER zasáhnout až 96 cílů (6×16). Bojová hlavice JASSM/JASSM-ER je přitom pětkrát silnější než bojová hlavice střely země-země GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) raketometu M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System).
USAF provozuje 21 bombardérů B-2 (použitelných je zřejmě 18). Nejdelší mise B-2 trvala 70 hodin a proběhla v roce 2001. Pouze po 44 hodinách se vyměnila posádka a provedly nutné servisní úkony.
To vše nám naznačuje možnosti nasazení B-2 nad Evropou. V případě potřeby USAF zvládne nad Evropu každodenně vysílat šest bombardérů B-2 během dvou týdnů dlouhé intenzivní bombardovací kampaně.
Během těchto 14 dnů mají každodenní nálety šesti B-2 potenciál zasáhnout 1344 cílů (14×96) pomocí střel JASSM/JASSM-ER. Z hlediska síly bojových hlavic 1344 JASSM/JASSM-ER odpovídá 6700 střelám GMLRS.
Proč je tento kontext důležitý? Ve Spojených státech některé elity mluví o nutnosti přesunout americkou vojenskou pozornost z Evropy na Čínu a Pacifik. Důvod takového uvažování je prostý – Spojené státy nemají materiální kapacity vést současně válku na dvou frontách s Ruskem a Čínou. A důležitější je Čína než Evropa. Není to otázka chtění / nechtění Evropě pomoc – Spojené státy si musí (podle některých) jednoduše zvolit priority.
Hrozba je tedy následující – v případě rozsáhlého válečného střetu Spojené státy poskytnou evropským zemím „jen“ to, co Ukrajině (zbraně, munici, průzkumné informace…) a své strategické letectvo.
Schopnosti B-2 jsou proto pro Evropu klíčové. Pro bezpečnost Evropy je ze stejného důvodu důležitý program strategických bombardérů B-21 Raider. USAF hodlá nakoupit minimálně 100 B-21. První let B-21 se očekává v příštím roce a vstup do služby v roce 2027. To dovolí na začátku příští dekády vyřadit B-2 z výzbroje USAF.
JASSM pod F-16; větší foto / U.S. Air Force, Todd Cromar
Válka na Ukrajině ukazuje na nepostradatelnost zbraní dlouhého dosahu. Jen ty mohou úspěšně pronikat silnou nepřátelskou protivzdušnou obranu a ničit nepřátelské velení, logistiku, infrastrukturu a shromaždiště vojenského materiálu. Ostatně 70 střel JASSM-ER a 40 JASSM pro své stíhačky F-16 nakoupilo také polské letectvo.
Střely JASSM-ER jsou prozatím integrovány do bombardérů B-1B Lancer, B-52 Stratofortress a do víceúčelových stíhaček F-15E Strike Eagle a F-16 Fighting Falcon. Počítá se s jejich integrací i na stealth víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II.
Podle amerických médií USAF již objednalo první desítky výkonnějších verzí AGM-158B-2 (dříve JASSM-XR; JASSM Extreme Range). Lockheed Martin od roku 2024 začne dodávat letectvu pět AGM-158B-2 měsíčně. U nových verzí JASSM se také počítá s možností programování střely za letu.
AGM-158B-2 má hmotnost 2300 kilogramů a bojovou hlavici o hmotnosti 930 kilogramů – v obou případech je to dvakrát více než u JASSM/JASSM-ER. Dolet AGM-158B-2 je odhadován na 1900 kilometrů.
EDT 31.08: Americká média se při ztotožňování AGM-158B-2 a JASSM-XR zřejmě pletou. V dokumentu Missile Procurement, Air Force (strana 65), se u verze „B-2“ nikde nemluví o delším doletu, ale pouze o vylepšených křídlech, výměně starých komponent, nové roznětce, vylepšeném GPS a softwaru.
Verze „B-2“ je navíc schválena pro dodávky do Německa a Finska společně s F-35. Více než pravděpodobně je tedy AGM-158B-2 „pouze“ vylepšením verze AGM-158B (JASSM-ER) se stejným doletem 900 kilometrů.
Zdroj: AFM
Související články
Dodávky střel JASSM a JASSM-ER pro polské stíhačky F-16
V prosinci 2014 Varšava objednala první dávku amerických střel s plochou dráhou letu AGM-158A JASSM ...
-
13.11.2018
-
53 komentářů
-
Jan Grohmann
F-35, PCA, B-21: Americká bojová letadla budoucnosti za stovky miliard dolarů
Rozpočtový úřad amerického Kongresu CBO (Congressional Budget Office) vydal před týdnem rozpočtovou ...
-
16.12.2018
-
37 komentářů
-
Jan Grohmann
B-21 Raider na obzoru a 30 let od prvního letu bombardéru B-2 Spirit
20. srpna v „tajném“ výrobním závodě Plant 42 (Kalifornie) společnosti Northrop Grumman proběhl ...
-
22.08.2019
-
38 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Munice nad zlato: Američanům dojdou střely JASSM do osmi dnů
Podle penzionovaného plukovníka Marka Gunzingera, ředitele centra Future Concepts and Capability ...
-
04.12.2021
-
30 komentářů
-
Jan Grohmann
Hm, celkem nechápu proč by střely JASSM-ER musely nutně nad Evropu nosit B-2... přece by "bohatě" stačily i B-52? Ze vzdálenosti 900km je neohrozí ruské S-300/400/500 ani ...Zobrazit celý příspěvek
Hm, celkem nechápu proč by střely JASSM-ER musely nutně nad Evropu nosit B-2... přece by "bohatě" stačily i B-52? Ze vzdálenosti 900km je neohrozí ruské S-300/400/500 ani teoreticky...Skrýt celý příspěvek
Tak třeba z Charkova je to na rumunskou hranici nějakých 700km. Takže JASSM-ER by mohli odpálit o cca 200km dříve. Čili pokud by Rusové dokázali na Ukrajině umístit S-500 blízko ...Zobrazit celý příspěvek
Tak třeba z Charkova je to na rumunskou hranici nějakých 700km. Takže JASSM-ER by mohli odpálit o cca 200km dříve. Čili pokud by Rusové dokázali na Ukrajině umístit S-500 blízko rumunským hranicím, mohla by to být hrozba. Nicméně je to asi krajní řešení, reálně by se začalo se starty B-52 z Fairfordu v Británii a likvidovala by se prvně ruská PVO.Skrýt celý příspěvek
Nemusí to být přímo PVO. Výkonné radary odhalí B-52 jak nic na stovky km. Pak stačí aktivovat letectvo a B-52 má problém. JASSM-ER má dolet 1000 km, což není zase až tak mnoho. ...Zobrazit celý příspěvek
Nemusí to být přímo PVO. Výkonné radary odhalí B-52 jak nic na stovky km. Pak stačí aktivovat letectvo a B-52 má problém. JASSM-ER má dolet 1000 km, což není zase až tak mnoho. Navíc letouny mohou být ve vzduchu, PVO na místě kde být nemělo, ... Pro B-52 by se hodila AGM-158B-2, která má dolet ještě skoro 2000 km. Objednaných je 40 ks a dodání 2024
https://www.airforcemag.com/us...
otázkou zůstává, zda vůbec k většímu rozšíření dojde. V době vzniku této střely přišly hypersonické zbraně a myslím si, že další výzbroj půjde touto cestou. Naznačuje to i testování AGM-183 ARRW na B-52 a ne na B-2.Skrýt celý příspěvekTak jistě, a ve světě kde skřetí letectvo může volně napadat B-52 (na férovku) a celé západní letectvo s tím jaksi nic nebude dělat?? Zrovna v segmentu letectva, kde je převaha ...Zobrazit celý příspěvek
Tak jistě, a ve světě kde skřetí letectvo může volně napadat B-52 (na férovku) a celé západní letectvo s tím jaksi nic nebude dělat?? Zrovna v segmentu letectva, kde je převaha západu největší??
Jinak tedy nevím jak čtete článek, ale zde výslovně uvádějí že AGM-158B-2 NENÍ verze s dosahem 2000km...Skrýt celý příspěvek
Škoda, že na AGM-183 asi nejde neroubovat hlavice W80-1. To by pak zavádění JASSM-ER nedávalo smysl. Přitom se jedná o drobné zařízení. Že by politické rozhodnutí?
Škoda, že na AGM-183 asi nejde neroubovat hlavice W80-1. To by pak zavádění JASSM-ER nedávalo smysl. Přitom se jedná o drobné zařízení. Že by politické rozhodnutí?
„Bezkonkurenční schopnosti B-2 z něj dělají jediný penetrační stealth bombardér s dlouhým doletem, který je v současnosti v arzenálu Spojených států,“ A co konkurence? Je něco ...Zobrazit celý příspěvek
„Bezkonkurenční schopnosti B-2 z něj dělají jediný penetrační stealth bombardér s dlouhým doletem, který je v současnosti v arzenálu Spojených států,“
A co konkurence? Je něco podobného a hlavně potvrzeného u “konkurence”?Skrýt celý příspěvekNie nie je. Čína niečo podobné vyvíja. H-20 https://www.youtube.com/watch?... Zatiaľ je to len na "renderoch". Pravdedodobne je ˇˇCína veľmi blízko prvému vzletu ...Zobrazit celý příspěvek
Nie nie je.
Čína niečo podobné vyvíja.
H-20
https://www.youtube.com/watch?...
Zatiaľ je to len na "renderoch".
Pravdedodobne je ˇˇCína veľmi blízko prvému vzletu bombardéru.
Tak ako aj USA pri B-21..
Dokým pre Čínu to bude 1 generácia stealth bombardéru pre USA už 3-tia..
Taktiež je otázkou pri Číne koľko ich dokážu vyrobiť a koľko z nich dokážu udržiavať..Skrýt celý příspěvekKonkurence zvolila jinou taktiku. Typicky Rusko jde cestou rychlých masivních střel vypouštěných z bombardéru, kdy je steahl faktor nezajímá. Čili Tu-160 vyzbrojený Kh-47M2 ...Zobrazit celý příspěvek
Konkurence zvolila jinou taktiku. Typicky Rusko jde cestou rychlých masivních střel vypouštěných z bombardéru, kdy je steahl faktor nezajímá. Čili Tu-160 vyzbrojený Kh-47M2 (nasazení nepotvrzeno) a nebo lehčí bombardér Tu-22M vyzbrojený opět Kh-47M2 nebo Kh-32. Strategické dolety bombardérů zase až tak moc nepoužijí. Notoricky napadají své sousedy. Diplomacie se vede stylem "buď to bude po našem a nebo atomovka" a na to jim proti USA stačí ponorky a mezikontinentální balistické rakety.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...