Projekt TRIDENT: Lednové cvičení Trident Shield

Příslušníci 2. mechanizované roty na cvičení Trident Shield. /  42. mpr

SMYŠLENÉ POZADÍ CVIČENÍ TRIDENT SHIELD: Článek uveřejněný 2.3.2016 v Bomijských novinách (autor působí jako válečný reportér CNN na velitelství TRIFOR pro oblast Sever): Táborská 2. mechanizovaná rota splnila bojový úkol a zničila průzkumný orgán nepřítele v okrese Hradiště.

Poslední lednový týden byla 2. mechanizovaná rota 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského“ z Tábora stejně jako desítky dalších jednotek nasazena v rámci operace Trident Shield v pásmu Zóny.

Táborští působili v jedné z  nejnebezpečnějších oblastí, tedy v okrese Hradiště, který je díky rozsáhlým podzemním zásobám ropy cílem tilandské armády, již od listopadu roku 2014.

Napětí a přítomnost TDA v Zóně se stupňovala od 6. ledna 2016, kdy byla mobilizována velká část ozbrojených sil Tilandu. Velení TRIFOR rozhodlo o nasazení více než 80 000 příslušníků TRIFOR v Zóně, a to od 25. ledna 2016.

Jednotky TRIFOR zaujaly již vybudované předsunuté operační základny v Zóně a zahájili bojové patrolování a zaujímání obranných postavení pro odražení případného útoku ze západu. Jen v okrese Hradiště a východně od něj bylo nasazeno více než 5500 vojáků TRIFOR včetně dělostřelectva a bitevních vrtulníků.

Projekt TRIDENT: "Jedná se o myšlenku zvýšit reálnost výcviku vytvořením „živého" prostředí, které bude na činnost vojáků reagovat stejně jako oni na něj. Je velmi nepravděpodobné, že by naši vojáci byli nasazeni v neobydlených oblastech, ale právě naopak. Zasazeni budou tak jako i v současných zahraničních operacích, tedy mezi civilními obyvatelstvem. Takže celé téma se bude odehrávat na pozadí běžného civilního života, přičemž v tom ideálním modelu přitáhneme do tématu i opravdové obce z dotčených oblastí, kde se bude cvičitm," prozrazuje nadporučík Roman R.

Příslušník tilendské armády.  / 42. mpr

2. mechanizovaná rota z Tábora měla za úkol po finálním bojovém sladění (provedení střeleckých a taktických nácviků) provést přesun do prostoru rozmístění mimo boj a z něj dále po přesunu zaujmout prostor obrany roty v okrese Hradiště.

Krátce po jeho zaujetí identifikovaly průzkumné prostředky TRIFOR skupinu nepřítele v prostoru Třídomí nedaleko prostoru obrany 2. roty z Tábora. Ta dostala za úkol tento pravděpodobně průzkumný orgán TDA zničit a zabránit tak nepříteli ve zjišťování informací o rozmístění a síle jednotek TRIFOR v oblasti.

Díky vstřícnému velení TRIFOR jsem měl tu možnost být přímo na místě jen nedaleko místa, kde se vše odehrálo. V dopoledních hodinách značně sychravého dne se vojáci na rozkaz kapitána Aleše V. začali přesunovat do prostoru, kde byla identifikována skupina nepřítele.

Trident Shield / 42. mpr 

Vojáci provedli poslední nutné kontroly před plněním úkolu, zopakovali si hlavní body bojového rozkazu a téměř neslyšně se vydali splnit úkol. O několik desítek minut později jsem slyšel masivní střelbu a výbuchy. Táborští využili momentu překvapení a silnou palbou z ručních zbraní včetně protitankových granátů a podvěsných granátometů v několika málo vteřinách eliminovali odpor nepřítele.

Vysílačkou se nesla klidná hlášení bojovníků o výsledcích přepadu. Zástupce velitele nadporučík Daniel P. poté uvedl: „Vše bylo pečlivě naplánováno tak, abychom zamezili nepříteli použít dělostřelectvo nebo letectvo.Rychlý útok nám umožnil ukořistit cenné dokumenty, které byly následně předány zpravodajskému štábu. Naši vojáci splnili úkol bez chyby a beze ztrát. Úkol splněn, nepřítel zničen, informace získány a všichni v pořádku zpět u jednotky, to je z mého pohledu příkladná práce“, vypočítává sympatický důstojník, který i přes svůj relativně nízký věk působí velice vyzrále.

Trident Shield / 42. mpr

Bojový stres a zodpovědnost za splnění úkolu a životy vojáků i civilistů v prostoru si vybírají svoji daň na mužích, kteří ještě před rokem a půl netušili, že budou pár set kilometrů od domova bojovat proti silnému a odhodlanému nepříteli. „Nepřítel se nevzdal, i když byl v bezvýchodné situaci, tomu nelze než vzdát čest“, dodává velitel roty kapitán Aleš V. a odchází vytěžit vojáky a postarat se o jejich dozásobení po splnění úkolu.

„Kvůli počasí jsme do poslední chvíle nevěděli, zda je nepřítel stále na původní pozici nebo se přesunul, proto jsme museli postupovat velice obezřetně a znovu potvrdit pozici průzkumného orgánu. Nepřítel byl velmi disciplinovaný a dobře zamaskovaný, málem jsme jej nenašli. Nakonec se nám podařilo jej překvapit a během pár sekund ze vzdálenosti několika desítek metrů zničit. Bez momentu překvapení a dobrých zpravodajských informací bychom určitě utrpěli ztráty, protože nepřítel byl dobře vyzbrojen a měl vysokou morálku.“ doplnili přímo velitelé útočných skupin rotný Jan V. a rotný Jakub K.

Trident Shield / 42. mpr

Příslušníci 42. mechanizovaného praporu byli následně po několika dnech převeleni do jiného prostoru. Ještě před přesunem je obdobně jako další jednotky účastnící se bojů v posledním lednovém týdnu navštívil velitel TRIFOR pro oblast sever generálmajor Antonín Šmehla, který ocenil jejich vysokou vycvičenost a profesionalitu a udělil všem příslušníků útočné skupiny medaili „Velitele TRIFOR za bojový kontakt“ a npor. Danielu P. medaili

„Za příkladné velení“ se slovy: „Ve svém prvním boji jste příkladně uspěli. Válka ještě neskončila a vás čeká ještě mnoho bojů jako je tento a možná i mnohem horších. Přeji vám, abyste ve všech zachovali chladnou hlavu, zvítězili a co nejdříve se vrátili v pořádku ke svým blízkým. Jsem hrdý, že velím vojákům, jako jste vy, a doufám, že vaše nasazení bude příkladem pro ostatní.“

Fotogalerie

Nahlásit chybu v článku


Související články

Útočná puška CZ BREN 2 pro pákistánskou armádu?

Poněkud mimo zájem médií připravuje pákistánská armáda obří nákup nových útočných pušek. Nové útočné ...

TEST: Nové vesty VOM pro Armádu ČR

Firma Hard Task před několika dny zveřejnila video z testování balistické vesty VOM (Vesta Ochranná ...

Den s Armádou ČR a Hradní stráží v OC Atrium Flora (Praha)

Vstupte do nevšedního světa ozbrojených sil a prožijte příjemný den po boku žen a mužů v zeleném! ...

Kuchaři a dílenští, za bojovými jednotkami nezaostávají

Tábor/ Logistika AČR má samozřejmě svá specifika. Jejich úkolem samozřejmě není bojovat, ale ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...