CZ 805 BREN – první nebo poslední slovo?

CZ 805 BREN adaptér na pažbu M4
CZ 805 BREN s teleskopickou pažbou standardu AR-15; větší foto / Perun Arms

Po představení pušky CZ 805 BREN před několika lety se objevila spousta reakcí na tehdy nejnovější výrobek vojenské produkce České Zbrojovky. Problémem pušky však nebyl jen fakt, že její zavedení do výzbroje provázela řada otazníků, ale i to, že o pušce měl každý názor, aniž by jí vůbec měl v ruce.

CZ 805 BREN - je co zlepšovat

První kvalifikované hodnocení útočné pušky CZ 805 BREN se objevilo až po nějaké době, a to sice od skupiny OBOS.cz, která nafasovala zbraně v rámci činnosti u Aktivní zálohy 41. mpr Žatec. Díky této recenzi se na veřejnosti objevil první ucelený názor, který byl opřený o konkrétní poznatky a zkušenosti. Recenze CZ 805 BREN nešetřila a bylo jasné, že je ještě hodně věcí na zlepšování.

Vylepšit CZ 805 BREN se rozhodla i Armáda České republiky. Společně s výrobcem česká armáda odstranila největší nedostatky (tvar napínací páky, pažba, popruhová očka, kompenzátor a u některých zbraní i zásobníková šachta). Pokud by přesto někdo z vás toužil po pušce v původní konfiguraci, může si jí pořídit v civilním prodeji za zhruba 45 000 Kč.

Co tedy s puškou po modernizaci dál? Předně, výše zmiňovaná modernizace některé nešvary neodstranila, ale učinila je snesitelnějšími (popruhová očka už sice při sesednutí z techniky nepraskají, ale pořád nepředstavují žádný zázrak z hlediska využívání moderních popruhů). Je tedy zřejmé, že prostor pro úpravy nebyl zdaleka vyčerpán.

CZ 805 BREN adaptér na pažbu M4CZ 805 BREN s pažbou Magpul CTR v maximálně vysunuté poloze; větší foto / Perun Arms

Jeden z nejpalčivějších problémů představuje, bohužel stále, pažba. A to jak svojí délkou, tak i ergonomií lícnice (při střelbě z opačného gardu nejde lícnice jednoduše „otočit", aniž by bylo třeba ji rozmontovat, a tak se tvář opírá o hranu). Spousta vojáků, zejména ti menšího vzrůstu, kteří se zbraní přišli do styku, si stěžují, že zbraň je pro ně jednoduše dlouhá. Nemluvě o používání s prostředky individuální balistické ochrany nebo zimní výstroje!

Logickým krokem tedy bylo tuto pažbu nahradit něčím „použitelnějším". Automaticky se nabízí teleskopické pažby standardu AR-15, které se staly klasikou po celém světě a kterých se, v rámci aftermarket doplňků, vyrábí nepřeberné množství typů.

Pažba pro CZ 805 BREN od Perun Arms

Po několika konzultacích s vojáky (ale i výrobcem) společnost Perun Arms přišla s vlastním dílem osazeným komerční trubkou pro pažby AR-15. Jedná se o jednolitý blok, který odstraňuje spoj mezi původní zadní hlavou a pažbou (čímž došlo i k odstranění jednoho spoje s vůlí) a nahrazuje původní uzávěr závěru. Zvoleným materiálem se stal dural 7075, který je ve zbrojním průmyslu dobře znám pro své výborné vlastnosti a přitom nízkou hmotnost.

Výměna původní uzávěry za novou je přitom otázkou okamžiku. Pažba jde vyndat buď po sejmutí spoušťového ústrojí, nebo i bez něj – prostě se zmáčkne stiskátko na zadní straně zadní hlavně, čímž se posune vratná pružina závěru, a díl se celý vysune směrem dolů. Práce na 30 vteřin!

CZ 805 BREN adaptér na pažbu M4Celkový pohled na nový adaptér se závěsným okem na popruh i vložkou pro QD popruhy; větší foto / Perun Arms

Trubka teleskopické pažby navíc prodlužuje osu hlavně (původní pažba je o několik stupňů skloněná dolů), čímž pozitivně přispívá k ovladatelnosti zbraně při střelbě.

Nový díl od Perun Arms ovšem nezůstal jen a pouze u pažby, ale snaží se posunout užitné vlastnosti a ovladatelnost zbraně ještě o něco dál. Proto je možné v zadní straně nového dílu najít ocelovou vložku pro rychloupínací popruhy. Jedná se o moderní rozhraní, které je možné v dnešní době najít jak na posledních generacích pušek řady AR-15, tak i na některých doplňcích (třeba pažby Magpul CTR).

Komu však toto uchycení popruhu nevyhovuje, má možnost použít pro uchycení svého popruhu kluzné oko, které se nachází na zajišťovací matici pažby. Toto oko má rozsah 360° a svým volným pohybem tak umožňuje plynule měnit gard, aniž by hrozilo, že popruh bude překážet nebo způsobovat jiné nepohodlí při střelbě.

Co však je jedním z největších úspěchů nového dílu z dílny Perun Arms je fakt, že při nejkratší poloze pažby je celá puška přibližbě o třicet milimetrů kratší, což řeší základní nedostatek pro vojáky a vojačky menšího vzrůstu. Zdánlivě nepatrná úspora délky byla kvitována vojáky napříč útvary.

CZ 805 BREN adaptér na pažbu M4Celkové srovnání pušky s původní pažbou a adaptérem od Perun Arms. Rozdíl v délce 30 mm je patrný na první pohled. / Perun Arms

Daní za kratší délku zbraně je nesklopnost pažby. Tento fakt však nebyl příslušníky výsadkových ani mechanizovaných útvarů shledán jako negativní (někteří vojáci dokonce sami nesklopnost chtěli a požadovali).

Neleze opominout i přispění České zbrojovky při vývoji nového dílu. Zástupci České Zbrojovky se postavili k vývoji adaptéru čelem a umožnili spolupráci jak při vývoji, tak i při testování na samočinných puškách A1 i A2.

Puška CZ 805 ještě zcela jistě neřekla své poslední slovo a lze se těšit i na další doplňkové díly do budoucna. Do budoucna je tak možné očekávat díly odstraňující nejpalčivější nešvary. Pokud máte nějaké nápady, rádi si je přečteme v diskuzi pod článkem.

Adaptér teleskopické pažby pro CZ 805 BREN je dostupný v e-shopu firmy Perun Arms za 2389 Kč s DPH (při objednání do konce června sleva 10 % - tedy 2150 Kč s DPH).

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nové zásobníky od firmy DH Industries pro CZ 805 BREN

Před více než týdnem jsme vás na stránkách Armádních novin informovali o záměru Armády ČR pořídit si ...

Indická armáda začíná testovat CZ 805 BREN

Indická armáda letos v zimě začne s dlouhodobým testováním pěti útočných pušek, mimo jiné i CZ 805 ...

Česká CZ 805 BREN pro francouzského vojáka?

Francouzská armáda oficiálně spustila výběrové řízení na nové ruční palné zbraně. Jde o největší ...

Jak je to s cenou CZ 805 BREN?

Před týdnem se objevil v Lidových novinách článek Ondřeje Stratílka kritizující nákupní cenu pušek ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • CerVus
  16:48 23.06.2015

  Rase: to nestačí názor našich jednotek přezbrojených z derivátů M4 na BRENy?

  Rase: to nestačí názor našich jednotek přezbrojených z derivátů M4 na BRENy?

 • Rase
  16:26 23.06.2015

  Má někdo tušení jaký názor mají na BRENy zahraniční vojáci, kterým se dostaly do rukou třeba při nějakých aliančních cvičeních atd. Přeci jen je někdy lepší pohled z vnějšku (od ...Zobrazit celý příspěvek

  Má někdo tušení jaký názor mají na BRENy zahraniční vojáci, kterým se dostaly do rukou třeba při nějakých aliančních cvičeních atd. Přeci jen je někdy lepší pohled z vnějšku (od někoho kdo nezná co stojí za vznikem zbraně atd.)Skrýt celý příspěvek

 • smítko
  16:15 23.06.2015

  Fenri: Ptám se jednoduše proto že tímto výrokem se velice rádo kalkuluje. Jednoznačně proto že je emočně zabarvený. Stejně tak můžete říct že Pandury bez Spiku jsou na nic, Gripeny ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Ptám se jednoduše proto že tímto výrokem se velice rádo kalkuluje. Jednoznačně proto že je emočně zabarvený. Stejně tak můžete říct že Pandury bez Spiku jsou na nic, Gripeny bez munice taky (a je jich málo), 30 tanků nám ve válce nepomůže, DANY nikam nedostřelí a BVP jsou letité. Myslíte si, že ve "skutečné" válce jsou za současného stavu BRENy největší problém? Abych zůstal u pěchotních zbraní, bylo by na vedení "skutečné války" vůbec dostatek munice?

  Z krátkodobého pohledu by jistě bylo lepší zvolit licenční SCARy, ale z dlouhodobého? Nemyslím si. CZUB je schopná s touto zbraní uspět i v zahraničí, tak proč jí nepodpořit? Se "skutečnou válkou" se ani nepočítá :). Počáteční krumply, které obdržely OS přece neznamenají, že další produkční série či varianty budou taky špatné?

  Nehledě na abstraktní roviny jako je třeba prestiž, které jsou ale velice těžko kvantifikovat.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  16:09 23.06.2015

  Problém zde neležel ani tak na zadavateli, tedy státu, ale na již tradičně privilegovaném výrobci (CZUB) se silnou politickou podporou, který, ačkoli věděl, že v dohledné době (v ...Zobrazit celý příspěvek

  Problém zde neležel ani tak na zadavateli, tedy státu, ale na již tradičně privilegovaném výrobci (CZUB) se silnou politickou podporou, který, ačkoli věděl, že v dohledné době (v řádu několik let až desetiletí) přijde přezbrojení, zadal vývoj u jiné externí firmy, kde po úmrtí nosného konstruktéra vývoj prakticky ustrnul, CZUB na věc léta v podstatě kašlala, až když vycítila kšeft, tak se šturmovalo. Na vývoji dělali lidé, co o zbraních ve všech podstatných souvislostech moc nevěděli a ještě si nechali radit s prominutím důstojníky-pitomci, byť možná ve vysokém postavení. Z výsledků mnohaletého vývoje nakonec vzešel zcela nezdařený paskvil, který nemohl v žádném, alespoň trochu regulérním výběrové řízení uspět, a proto byl spáchán ten podvod s “papírovým výběrovým řízením“ na přelomu let 2009/2010, mj. s neobyčejně krátkou soutěžní lhůtou, jak jinak, než přes Vánoční svátky….

  Kromě mnoha diskriminačních podmínek zadávací dokumentace zájemce se zbraní zahraniční výroby mj. musel splnit rozsáhlé offsetové programy (kompenzace domácímu průmyslu), a to ve výši 100% ceny kontraktu, z toho 20% tzv. offsety přímé, tedy 20% ceny produktu vyrobit přímo v ČR. Takže, řeči o potřebě zvýhodnit českého výrobce nejsou podloženy reálnými fakty, protože dodávky zahraničních zbraní naopak mohly přinést kontrakty jiným českým výrobcům v zahraničí. Jenže to všechno zařídit přes Vánoce opravdu nejde a o to to vlastně šlo. Jediný "konkurent" (MPI - FN SCAR) měl také politickou podporu, byť výrazně slabší, a samozřejmě také znal podmínky zadávací dokumentace mnoho měsíců dopředu, tak proto vůbec ta nabídka.... ostatní neměli žádné šance.

  Po celá desetiletí argumentovat, že domácí ozbrojené složky prostě musí nakoupit tuzemské produkty bez ohledu na krajně problematickou kvalitu a často i nekonkurenceschopnou cenu, jen proto, aby naši výrobci měli výchozí reference, je z mnoha ohledů neobhajitelný, to zejména, když toho mnozí z nich zneužívají, stát vydírají pracovními místy a nehoráznými cenami doslova okrádají. Také si vždy kupujete výhradně jen české výrobky a nebo obvykle volíte poměr výkon cena.....


  Zadávací dokumentace k výběru útočné pušky je k dispozici a po jejím prostudování si každý alespoň trochu znalí problematiky rychle uvědomí, že drtivá většina nedostatků CZ 805 Bren s oficiálními požadavky MO ČR vůbec nesouvisí. Již poněkolikáté opakuji, že MO ČR např. vůbec nevyžadovalo multirážovou pušku, na kterou se svádí mnohé nedostatky, zejména v oblasti rozložení hmotnosti a ergonomie.

  Rozebiratelnost sestavy závěru útočné pušky CZ 805 Bren řešit lze, ale CZUBáci pouzdro závěru příliš vhodně pro snadnou rozebiratelnost, resp. jednoduché a spolehlivé zajištění příslušného kolíku opravdu nenavrhli. Opravdu nechápu, když mohli okopírovat tolik léty osvědčených řešení. U jiných konstrukcí, viz M16/M4, HaK G36, 416 …….. je rozborný čep (závlačka) snadno vyjímatelný, kdy celá sestava se po zpětném vložení do pouzdra závěru již nemůže jakkoli rozvolnit, protože vysunutí kolíku brání právě samotné pouzdro… Aplikované pružné O kroužky (HaK G 36) většinou slouží pouze k držení celé sestavy při vyjmutém závěru, aby se tato nerozvolnila při manipulacích mimo zbraň….

  S tou HaK G 36 bych to zatím neviděl tak černě, drtivá většina uživatelů z celého světa je spokojena a doposud nebyly zveřejněny podmínky, kdy k zhoršené přesnosti dochází. Mj. poslední články na dané téma z kritiky poněkud ubraly, už se diskutuje i o tom, zda nestandardní test, který byl aplikován, vůbec postihuje reálné podmínky nasazení. Takže uvidíme, co vlastně po „polymerové“ pušce kritici chtěli. Ono kompozitní puška nepochybně není univerzální kulomet, při značném přehřátí si povedou kovové zbraně patrně lépe…. Ale tato vlastnost není u útočné pušky zdaleka prioritní…
  ¨Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:00 23.06.2015

  To Smítko: kolik českých vojáků bylo s Brenem nasazeno ve skutečné válce? Sám dobře víte, že Bren se nikde drsně v poli a bez podpory nepoužil, tak proč se tak demagogicky ...Zobrazit celý příspěvek

  To Smítko: kolik českých vojáků bylo s Brenem nasazeno ve skutečné válce? Sám dobře víte, že Bren se nikde drsně v poli a bez podpory nepoužil, tak proč se tak demagogicky ptáte?
  Vzhledem k tomu, že Breny jsou silně předražené, lze pochybovat, že na daních za Breny CZUB zaplatila více či stejně, jako bylo toto předražení.
  Prostě ta zbraň je neadekvátně velká, těžká a neergonomická a není možné jí v poli rozumně udržovat. Když se k tomu připočte její absurdní cena tak mě případný nižší zisk pana Holečka zas tak nedojímá...Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:56 23.06.2015

  Tak pokud výrobce ač domácí není schopný produkovat moderní zbraň, u které jsou vychytané všechny nedostatky, tak snad není moc důvodů k tomu, aby byl upřednostněn nad vyzkoušenou, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak pokud výrobce ač domácí není schopný produkovat moderní zbraň, u které jsou vychytané všechny nedostatky, tak snad není moc důvodů k tomu, aby byl upřednostněn nad vyzkoušenou, cenově srovnatelnou zahraniční konkurencí u které by se mohlo v případě výhry mluvit i o licenční výrobě.Skrýt celý příspěvek

 • smítko
  15:52 23.06.2015

  Fenri: správná věc to byla. Skutečně. Jestli byla i dobrá, nebo dobře provedená je věc druhá a souhlasím, že to si už debatu zaslouží. Ekonomický pohled: cizí firma daní jinde. ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: správná věc to byla. Skutečně. Jestli byla i dobrá, nebo dobře provedená je věc druhá a souhlasím, že to si už debatu zaslouží.

  Ekonomický pohled: cizí firma daní jinde. Exportní úspěchy cizí firmy nijak neovlivní zaměstnanost v ČR a ani nepřispěji do státní pokladny.

  Btw. Řekněte mi prosím kolik českých vojáků už umřelo kvůli BRENu?Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:48 23.06.2015

  Mě teda nešokuje, že byl jako dodavatel karabin vybrán domácí výrobce i přes nevyzrálost konstrukce za předpokladu, že byla objednána jen menší série a v dalších sériích dojde k ...Zobrazit celý příspěvek

  Mě teda nešokuje, že byl jako dodavatel karabin vybrán domácí výrobce i přes nevyzrálost konstrukce za předpokladu, že byla objednána jen menší série a v dalších sériích dojde k nápravě. V historii ČR to zdaleka není nic nového, za první republiky byly např. zavedeny v menším množství kulomety ZB35, které později nahradil vylepšený ZB37 s plně zaměnitelnými součástkami a ZB35 šly do prodeje. Podobně s L-159 se dá najít menší analogie s Š-528 nebo Š-231, které armáda tehdy koupila jen proto, aby zbrojovka neutrpěla. Přísný kapitalismus, kdy se posuzují pouze technické a cenové parametry, by při nákupu zbraní neměl mít plnou váhu. Mimochodem, ta opěvovaná G-36, neskočil s ní Bundeswehr náhodou?Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:27 23.06.2015

  "Nákup BRENů byl bez debat správná věc" - skutečně? Nevím, proč by neměla být debata o tom, zda pro konstrukční vady pušky vyráběné sice v ČR, ale cizí firmou, mají třeba i umírat ...Zobrazit celý příspěvek

  "Nákup BRENů byl bez debat správná věc" - skutečně?
  Nevím, proč by neměla být debata o tom, zda pro konstrukční vady pušky vyráběné sice v ČR, ale cizí firmou, mají třeba i umírat naši vojáci. IMHO to minimálně na debatu je.Skrýt celý příspěvek

 • smítko
  15:04 23.06.2015

  Jinak tento článek je spíše takové komerční sdělení než text zabývající se problematikou ;-)

  Jinak tento článek je spíše takové komerční sdělení než text zabývající se problematikou ;-)

 • smítko
  15:03 23.06.2015

  Nákup BRENů byl bez debat správná věc. Pokud by si pušku od CZUB nekoupily ani domácí OS její exportní vyhlídky by byly dost mizerné. Co je ovšem tristní je uspěchanost celého ...Zobrazit celý příspěvek

  Nákup BRENů byl bez debat správná věc. Pokud by si pušku od CZUB nekoupily ani domácí OS její exportní vyhlídky by byly dost mizerné. Co je ovšem tristní je uspěchanost celého tendru a rozdílné požadavky GŠ od požadavků vojáků (např. zásobníky). Celý vývoj měl ještě několik let pokračovat tak, aby do tendru šla hotová puška jejiž konečná fáze vývoje by zohlednila zpětnou vazbu od vojáků AČR.

  BRENy dodané do zahraničí jsou samozřejmě oproštěny od některých konstrukčních neduhů jako např. zmiňované čepy (Slovensko má ovšem až na odstín barvy těla úplně stejné pušky).

  Nezbývá než doufat, že CZUB vyprodukuje v budoucnu zdařilejší verzi BRENu, kterým se nahradí stávající kusy u bojových jednotek. Uherskému Brodu se momentálně ekonomicky daří velice dobře a dle slov několika jejich pracovníků jsou ve vývoji další zbraně jako třeba kulomet, na který jsem osobně zvědavý..

  Btw. co mi zatím ale naprosto uchází je důvod zavedení úsťových brzd...Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:38 23.06.2015

  Myslím, že nerozebiratelný závěr (resp. závorník a jeho nosič) s modularitou nijak nesouvisí.

  Myslím, že nerozebiratelný závěr (resp. závorník a jeho nosič) s modularitou nijak nesouvisí.

 • Rase
  13:58 23.06.2015

  Mám technickou otázku. Je opravdu problém udělat pro onu "modulární pušku", nový, lepší, rozebíratelný závěr ? Osobně si myslím že sázka na českou zbraň nebyla špatný nápad ...Zobrazit celý příspěvek

  Mám technickou otázku. Je opravdu problém udělat pro onu "modulární pušku", nový, lepší, rozebíratelný závěr ?
  Osobně si myslím že sázka na českou zbraň nebyla špatný nápad (kapacity na to máme). Jen to chtělo celou zakázku neuspěchat, víc testovat a nutit výrobce do funkčnějších řešení (ve spolupráci s armádou). Tady vidím problém spíš politický než konstrukční.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  13:34 23.06.2015

  Rád bych se zapojil na podporu českých zbraní, ale opravdu bych zde působil jen jako fanoušek tak to nedělám jen si neodpustím jednu připomínku: Jak člověk s léty zjistí - nic není ...Zobrazit celý příspěvek

  Rád bych se zapojil na podporu českých zbraní, ale opravdu bych zde působil jen jako fanoušek tak to nedělám jen si neodpustím jednu připomínku: Jak člověk s léty zjistí - nic není na světě černé nebo bílé a proto mě některé katastrofické posty přijdou spíše nedůvěryhodné než odborné.
  A trošku podpořím debatu - G36 pěkná zbraň, ale raději vybrat tu méně ergonomickou co po zahřátí trefí aspoň stodolu.:)Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:32 23.06.2015

  Mně na 805 pozitivně zaujal těžko definovatelný pocit pevnosti a robustnosti zbraně, zároveň mi přišla i dost přesná (s normálními SS109). Na druhou stranu je to strašné, těžké ...Zobrazit celý příspěvek

  Mně na 805 pozitivně zaujal těžko definovatelný pocit pevnosti a robustnosti zbraně, zároveň mi přišla i dost přesná (s normálními SS109).
  Na druhou stranu je to strašné, těžké heblo, které se blbě drží, blbě se s ním manipuluje, všude se to chytá a je poměrně neobratné-blbě se s tím přenáší.
  Nerozebiratelný závorník je na ránu pěstí a pohyblivá páka natahování je (zvláště při uvážení doby vzniku zbraně, jejich rozměrů a váhy) rovněž tragická. Podle mě jde o konstrukční fail, nebo bylo naprosto špatně zadání a konstruktér se snažil zadavateli pěkně demonstrovat, jak to špatně zadali. Když to zjednodušším-a AR se mi střílí a dělá všehno lépe, AK (modernizovaným) věřím zásadně více a v podstatě se mi s nimi i o fous lépe střílí a tak nějak nevím, co mi zbyde pro 805. Patriotismus?Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  12:36 23.06.2015

  k Jenda Nezáleží na PR prohlášeních, ale spíše na typu zákazníka a způsobu výběru produktu. Jak to bylo s výběrem CZ 805 Bren na Slovensku, ví patrně každý zdejší ...Zobrazit celý příspěvek

  k Jenda

  Nezáleží na PR prohlášeních, ale spíše na typu zákazníka a způsobu výběru produktu.

  Jak to bylo s výběrem CZ 805 Bren na Slovensku, ví patrně každý zdejší čtenář.
  Rovněž i já upozorňuji, že z fáze „polofunkční prototyp“ (doba výběru na přelomu 2009/2010) se CZ 805 Bren přes fázi „puška se systémovými vadami“ (cca první dva roky dodávek pro MO ČR) propracovala až k „v boji použitelná, byť s velkými výhradami“. Však jsme vývoj a dovývoj neobyčejně dobře z našich daní zaplatili. Odhaduji, že jen u kontraktu pro MO ČR byl údaj uvedený CZUB (200 mil. Kč) zaplacen cca 2x…..

  Zahraniční zákazníci, mj. typická teritoria CZUB, CZ 805 Bren pořizovali až ve fázi třetí, tedy již použitelnou. V té první fázi by ji nepořídili ani s velkým všimným...

  Při výběru zbraní bohužel hraje důležitou roli politika (obvykle korupce a klientelismus). Čím méně vyspělá země, tím větší význam nekalé praktiky při výběru dodavatelů mají. To samozřejmě nevylučuje, že i nekalou, či přímo korupční cestou lze pořídit velmi kvalitní výzbroj. Podívejte např. na velký „tendr“ na pistole pro slovenské ozbrojené složky SR… Ovšem, realita je často opačná, tzn., že z logiky věci nejvíce korumpují málo konkurenceschopní výrobci.

  Např. dost rozšířená CZ mod. 75/85 je také v mnoha odborných publikacích deklarována jako pojem a přitom tyto zbraně, jakožto hromadná produkce, nesplňovaly ani tehdejší základní spolehlivostní a bezpečnostní parametry kladené na služební zbraň dané kategorie, o zaměnitelnosti dílů ani nemluvě, a s ostudou musely být z výzbroje mnohdy předčasně vyřazeny.

  Např. i v mnohokrát zmiňované Indii byli před léty za jejich nákup stíháni vysocí představitelé resortu vnitra, neboť „výkonost pistolí se ukázala hluboko pod normou přislíbenou dodavatelem“ (nic neobvyklého, to známe i z našich zkušeností) a vysocí důstojníci včetně bývalého ministra vnitra zavedení pistole do výzbroje prostě napomohli tím, že zfalšovali certifikáty kvality. Tyto praktiky jsou rovněž u nás časté….

  Inu, realita někdy bývá od obecně šířené propagandy diametrálně odlišná…

  Popravdě, kdy naposledy dostali vojáci (odborníci) prostor pro svobodný výběr zbraňového systému...Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  12:22 23.06.2015

  @Zbrojir, diky za obsahly, ikdyz trochu desivy prispevek. @CerVus, uhodil hrebicek po hlavicce. Ficova vlada je legendami opredena pokud jde o klientelizmus, pridelovani zakazek ...Zobrazit celý příspěvek

  @Zbrojir, diky za obsahly, ikdyz trochu desivy prispevek.
  @CerVus, uhodil hrebicek po hlavicce. Ficova vlada je legendami opredena pokud jde o klientelizmus, pridelovani zakazek kamaradum a predrazovani vseho a za kazdych okolnosti. Proste obyvatelstvo jim to stale zere protoze "jistoty" duchody a vlaky zadarmo a ten zbytek jen nevericne zira. V kontextu toho beru zavedeni teto nepovedene parodie na zbran do armady SR jako hotovou vec. Smutne.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  12:00 23.06.2015

  třeba mají dobrý podpůrný program pro nadějné politiky

  třeba mají dobrý podpůrný program pro nadějné politiky

 • Jenda
  11:55 23.06.2015

  ...a proto ředitel CZUB mohl nedávno prohlásit, že Slovensko je dvacátou zemí jejíž ozb. složky budou cz 805 používat...


  Že by byli opravdu všichni tak blbý???

  ...a proto ředitel CZUB mohl nedávno prohlásit, že Slovensko je dvacátou zemí jejíž ozb. složky budou cz 805 používat...


  Že by byli opravdu všichni tak blbý???

 • Jezevec
  11:54 23.06.2015

  KOLT: Raději sem Armatu nezatahujte nebo se tu za chvíli zase budou porovnávat vysoké školy a nejspíš i produkce brambor. Jinak jak píše Zbrojir tak jako opravdu velkou slabinu ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: Raději sem Armatu nezatahujte nebo se tu za chvíli zase budou porovnávat vysoké školy a nejspíš i produkce brambor.

  Jinak jak píše Zbrojir tak jako opravdu velkou slabinu nerozebiratelnou sestavu závěru. O zbytku raději taky nemluvit. A cesta jakou vyhrála tato zbraň výběrové řízení je s odpuštěním na blití.

  Dříve se mluvilo překopané verzi která bude mít označení CZ807. Neví o tom nikdo nic?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 6