Legenda pokračuje – Kalašnikov AK-12

AK-12
Foto: Společně s AK-12 je ve výzkumném ústavu testována i upravená verze pušky AK-74M. Obě zbraně dodaly  „Iževské strojírenské závody“ (Ižmaš) / Siergiej Bobylew

Puška AK-12 je nejnovějším nositelem slavné značky „Kalašnikov“. V těchto dnech AK-12 podstupuje náročné testování ve Výzkumném ústavu mechaniky CNIITOCzMasz. Pokud puška úspěšně projde zkouškami, na počátku roku 2013 bude podrobena státním zkouškám, což je nutný předpoklad k tomu, aby AK-12 byl zaveden do ruské armády.Nový Kalašnikov AK-12 i pro NATO náboje

Největší ruský výrobce palných zbraní firma Ižmaš (angl. Izhmash) začal na pušce AK-12, jakožto na nástupci zbraní AK-74M/AK-100, pracovat v roce 2009. Původně byl projekt označován kódovým jménem AK-200 jelikož se předpokládalo, že oproti předchozím modelům bude zbraň vynikat pouze lepší ergonomií a funkcionalitou.

Avšak během roku 2011 bylo jasné, že se nová zbraň začíná zásadně konstrukčně odlišovat od původní linie AK-74M/AK-100. Konstruktéři se tak rozhodli zbraň označením jasně vymezit od původní rodiny zbraní AK-74.

První prototyp AK-12 byl veřejnosti představen v lednu letošního roku. Jde mimochodem o první ruskou pušku, jejíž konstrukce vznikla zcela v počítači pomocí systémů CAD (computer-aided design).  

AK-12 Foto: Kalašnikov AK-12  / WikipediaVýrobci se u nové zbraně navíc neomezili jen na ruské náboje 5,45×39 mm a 7,62×39 mm, ale AK-12 nabídli i ve verzích pro NATO náboje 5,56×45 mm a 7,62×51 mm. Na základě konstrukce AK-12 vznikla také karabina, puška pro přesnou střelbu a lehký kulomet. Počítá se rovněž s dodávkou pušek AK-12 (samonabíjecí, bez možnosti střelby dávkou) pro civilní trh.

Nová zbraň dostane do vínku všechny moderní „západní“ prvky. Je to především délkově nastavitelná a sklopná pažba, oboustranný palcem ovladatelný přepínač palby nebo Picatinny lišty pro montáž taktického příslušenství.

AK-12

Foto: Jedna z nejviditelnějších změn. Charakteristický přepínač palby byl nahrazen kompaktnějším a menším ovladačem / WikipediaOproti předchozím variantám má AK-12 mnohem kvalitnější hlaveň, kterou jde navíc vyměnit v polních podmínkách. Také páka závěru je umístěna více dopředu, než jak jsme byli u zbraní rodiny AK zvyklí.

Rusové testují AK-12

Společnost Ižmaš předala 2. listopadu do Centrálního vědeckého a výzkumného ústavu přesné mechaniky (CNIITOCzMasz) dva prototypy AK-12. Testována bude spolehlivost a funkčnost zbraně za velmi nízkých i vysokých teplot nebo v prašném a vlhkém prostředí. Podle ruských standardů musí puška rovněž vydržet (nesmí samovolně vystřelit) pád z výšky 1,5 metrů na betonovou podlahu.

Video: AK-12 v akci / YouTubePokud vše půjde podle plánu, mají počátkem příštího roku následovat státní zkoušky a ve třetím čtvrtletí pak začít sériová výroba. Avšak ač má samozřejmě firma Ižmaš v ruské armádě i ve vládě silné lobby, její představitelé přiznávají, že neočekávají velké počáteční objednávky ze strany ruské armády.

Ruská armáda má totiž ve svých skladech stále obrovské množství pušek, především rodiny AK. Přesněji se jedná o 16-17 miliónů pušek všech typů, z toho 11 miliónů automatických útočných pušek (jen pušek AK-74 v ráži 5,45×39 mm je ve skladech 7 miliónů).

Konec pušek Kalašnikov v ruské armádě?

Není však vůbec jisté, že ruská armáda AK-12 vůbec nakoupí, i když jistě bude na ní vyvíjen velký politický tlak. Můžeme připomenout slova ruského Ministra obrany Anatolije Serdjukova z minulého roku, kdy doslova řekl, že pušky Kalašnikov a odstřelovací pušky Dragunov jsou „morálně zastaralé“ a že uvažuje o jejich výměně za zbraně vyrobené v zahraničí.

Modernizovaný AK-74 Foto: Místo nákupu AK-12 uvažuje ruská armáda spíše o modernizaci stávajících AK-74. Firma Ižmaš proto nabízí modernizovanou AK-74 s pažbou převzatou z americké karabiny M4, Picatinny lištami nebo „zdvojenou“ pojistkou přepínače palby (ovladatelná palcem) / IžmašTento názor samozřejmě vyvolal ostré reakce jak mezi politiky, tak mezi ruskými výrobci zbraní. Ruský prominentní konstruktér pušek Dmitry Shirayev řekl: „Cizinci přiznávají, že ruské pušky jsou jedny z nejlepších na světě. Ukažte mi jedinou zahraniční pušku, která by konkurovala ruské ve všech specifikacích, včetně úrovně integrity.“ Shirayev také dodal: “Hlavním problémem je, že v Rusku není nikdo, kdo by pracoval v puškovém průmyslu z důvodu nízkých platů. Nákup zahraničních zbraní tak může zcela zničit puškový průmysl v Rusku.

Každopádně ty tam jsou doby, kdy nákup zahraničních zbraní ruskou armádou byl zcela nemyslitelný. Můžeme zmínit nákup francouzských vrtulníkových lodí Mistral, lehkých obrněných vozidel Iveco nebo možný nákup zahraničních kolových transportérů. V médích dokonce prosakují zprávy, že Rusové chtějí nakoupit také francouzské komplety vojáka budoucnosti FÉLIN.

Jedno je však jisté, pokud Rusové někdy nakoupí pušky v zahraničí, nepůjde o zbraně americké, ale nejspíše evropské nebo izraelské. Je zřejmě nereálné předpokládat, že Rusové cizími puškami někdy vyzbrojí celou armádu – to je politicky neprůchodné. Avšak klidně se může stát, že zahraniční pušky uvidíme v menším počtu u některých vybraných ruských vojenských jednotek.

Zdroj: FOX News, Altair, Wikipedia

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Daewoo K11 - puška budoucnosti z Jižní Koreje

Ve Spojených státech běžel v 90. letech minulého století program pokročilé osobní zbraně jednotlivce. Projekt známy pod zkratkou XM29 OICW ( Objective Individual Combat Weapon) se snažil zkombinovat ...

Útočná puška F90 z Austrálie

Na světovém trhu s útočnými puškami se objevil další významný hráč. Australská společnost Thales Australia představila na pařížské výstavě Eurosatory 2012 novou útočnou pušku F90. Jde o zbraň ...

MSBS-5,56 - Polská útočná puška odhalena

Polský vojenský průmysl jede na plné obrátky. Díky chuti (a vojenskému rozpočtu) polské armády modernizovat svou výzbroj i výstroj, se můžou polské firmy s klidem pouštět do vývoje nových zbraní – ...

Nová rumunská útočná puška

Rumunsko je po České republice a Polsku dalším středoevropským státem, který dokončuje vývoj vlastní útočné pušky. Nová zbraň ráže 5,56×45 mm NATO vzniká v rumunské firmě Fabrica de Arme Cugir. Jde o ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 4
 • Jakub
  22:55 28.02.2013

  Už sa neviem dočkať tejto zbrane rusi vedia ako sa zbrane vyrabajú dúfam že aj slovensko nakúpi tieto zbrane a da preč konečne VZ 58 a nahradí ich super zbraňou a dokonca na naboje 5.56x45 (NATO) bude to paráda :).

 • Lukáš Karlík
  10:08 18.01.2013

  To riffleman491:
  Po přečtení vašeho příspěvku jsem se poněkud zděsil. Jednak kvůli prkotině, na které stavíte svůj argument a jednak kvůli vaší prozatimní nevědomosti ohledně modernizované 58.
  Vaše výtka, že modernizací se už nikdo zabývat nebude je bohužel, bohudík chybná, protože v současnosti se i nadále pokračuje na modernizaci této spolehlivé zbraně. Budu konkrétní, modernizací se zabývá společnost Gun Expert z Jaroměře, jeich výrobky nejenže zvyšují kvalitu zbraní, ale konečnými vlastnostmi zbraně nejenže dohánějí moderní systémy, ale v některých aspektech je převyšují.

  Jako příklad modernizace uvedu pro vaši námitku vypouštění závěru tuto úpravu: Zcela nový nosič závorníku s nabíjecí pákou na levé straně. Dle mého jen tento jednoduchý počin váš problém vyřeší, protože vše uděláte velice ryche levou rukou. Pokud jde tedy o rychlost přebíjení, jakože si spíš myslím, že tady hraje velkou roli lidský faktor, je dle mého jednodušší vést slabý úder do nabíjecí páky, čímž se uvolní jištění závěru a závěr se vrátí do přední polohy, než hledat jakési stiskátko na zbrani jak je tomu třeba u M4...

  Doporučuji vám, podívejte se na tyto stránky: http://www.sa58.cz/

 • riffleman491
  15:19 23.12.2012

  Jediné co bych dodal je fakt že klasická sa58 nemá vypouštění závěru prstem střílející ruky a to mi tam trochu chybí.Takže v případě ,že by se měla modernizovat (což se už rozhodně nestane) tak byhc ještě dodal tohle ale jinak bylo vše řečeno. Jen pro zajímavost CZ805 BREN tuto v boji docela podstatnou možnost taky neposkytuje. A přitom myslím že zrovna tímhle se přebíjení zrychlí o dost víc než jenom výměnou zasobovacího systému za ten s vertikálním vsunutím zásobníku.

 • anti2t
  10:58 23.12.2012

  jinak zapoměl jsem popsat jednu věc 3X 58 rozeberete smícháte díly v krabici a sestavíte ,zkuste to udělat s G36 ,AK, a podobně kvalita spracování je také velmi důležitá i třeba k zásobování ND je pravda že AK,58,a podobně je zastaralá ale za rozumný peníz snadno upravitelná ,dosáhne se tak při zachování spolehlivosti kvalit modernějších zbraní..

 • anti2t
  10:53 23.12.2012

  střílím s 58 a střílel jsem i s G36 ,AK47,a dalšími zbraněmi ..mohu říci že G36 je zbraň pro bitvu AK,58,atd pro válku ...G36 po střelbách rozeberete a čístíte tejden, 58(však znáte sami) zasraná je jak jetel a střílí pořád ..nesporné je že pokud je to vojenská zbraň tak musí oplívat spolehlivostí M16 v prachu se zasekává takže máte přesnou v uvozovkách super zbraň a postřílí vás mužáhyd s oprejskanym kalachem ..co se týče ráže i já jsem slyšel že 5,56 v bojích Afganu,Iráku,Vietnamu a podobně dopadli dosti neslavně chlap schovaný za hliněnou zídkou je v apsolutním bezpečí tedy dokud nenastoupí zas kalach nebo 58s ráží 7.62....myslím si že osvědčená koncepce (ikdyž rudá )se má rozvíjet zlepšovat a postupně dopilovávat k dokonalosti proč hazardovat s životy vojáků a penězi s neosvědčenou koncepcí!!Rpg se každej amík taky smál když je naši vojáci přitáhli do Iráku dokud nepoznali jak tenhle muzejní krám dokáže za pár dolarů udělat paseku ...

 • Nicolaj
  22:22 14.11.2012

  Ok, zdá se že jsme se při diskusi o AK-12 shodli na stanovisku k Vz-58, hmm tohle mě nepřestane udivovat :-D ale co, hlavně že jsme se shodli.

 • Lukáš Karlík
  20:59 14.11.2012

  Vše, co bych namítal, bylo zde již řečeno, jediné co mě k tomuto napadá, je doporučení společnosti Gun Expert, osobně jsem měl tu čest je navštívit a byl jsem unešen tím, co nabízejí. Sám sem jim představoval svůj návrh odnímatelného přemostění nad závěrem, takže by zbraň měla k dispozici celou dlouhou horní lištu, mé řešení však úplně pozbývá smysl, protože to není vůbec potřeba a navíc tam vzniká velké pnutí při výstřelu, vyřešit by to šlo, ale pouze za předpokladu, že by se upravilo tělo zbraně, což se takhle malé firmě prozatím nevyplatí. Mimo jiné jsme se bavili o vyhazovači vychýleném více do boku a pokud se dobře pamatuji, tak tuto úpravu provádějí, doporučuji je kontaktovat, zda tomu tak opravdu je.
  Jinak sem přidávám odkaz na stránky, které mají nyní nové, myslím si, že i největší odpůrci by si zde vybrali, jestli i po tom, co si projdete tyto stránky budete stále tvrdit, že jsou tyto zbraně zastaralé, tak už asi moc koukáte na Star Wars... http://www.sa58.cz/

 • plingr
  20:32 14.11.2012

  Já mluvím o standardní vz 58 ne o nějakých modernizacích od gunexpertu atd,upravené pouzdro závěru na vyhazování do stran jsem ještě neviděl ve finální verzi (hoď link jestli se to prodává o 58 uvažuji k vánocům),vz 58 mam rád víc než 805 .Plynové potrubí se dá čistit pomoci Pipe cleaner nebo jde použit ještě par jinejch věcí.

 • prometheus.x
  20:17 14.11.2012

  to: plingr
  tak jedina vec ktera by se nedala lehkou upravou zmenit je ta free float hlaveň

  toze nabojnice litaji nahoru se necha upravit velmi snadno necha se nastavit krasny vyhoz 45° do prava ci do leva,

  co se tyka zdvyhu tak dneska je standard kompenzarot takze bez nej tam je te zdvich taky jako u vsech ostatnich zbrani snad jedina zbran ktera nepotrebuje kompenzator je KRISS ktery ma specialne ulozene bici ustroji ktere se pohybuje nahoru a dolu cimz redukuje zdvich

  ti hee ze popazba kradka jde jednoduse namontovat jakakoliv jina treba standartni teleskopicka m4 a jeste budto s vyosenim jako puvodni a nebo v rovine

  ano HK416 ma plynove potruby nahrazene pistem a to z jednoh prosteho duvodu jelikoz to potruby se muselo casto menit a je to dil ktery se musi fyzicky nahradit neda se nijak vycistit a navic diky primemu odvodu splodin do komory se mnohem vic zanasela

  nezastavam se konceptu SA 58 jen soiuhlasim stim ze relativne levnou modernizaci se dalo dosahnout minimalne stejne kvalitni pusky jako je nastupce CZ805 stim ze je osvedcena jeji spolehlivost

 • Nicolaj
  19:58 14.11.2012

  Jinak s těmi náboji to je pravda, ovšem vybraní jedinci pro tuto přesnost fasují náboje kvalitnější.
  Bohužel u některých útvarů ( poměrně velké množství včetně některých elitních sil ) je SVD nejpřesnější zbraň.

Stránka 1 z 4