Legenda pokračuje – Kalašnikov AK-12

AK-12
Foto: Společně s AK-12 je ve výzkumném ústavu testována i upravená verze pušky AK-74M. Obě zbraně dodaly  „Iževské strojírenské závody“ (Ižmaš) / Siergiej Bobylew

Puška AK-12 je nejnovějším nositelem slavné značky „Kalašnikov“. V těchto dnech AK-12 podstupuje náročné testování ve Výzkumném ústavu mechaniky CNIITOCzMasz. Pokud puška úspěšně projde zkouškami, na počátku roku 2013 bude podrobena státním zkouškám, což je nutný předpoklad k tomu, aby AK-12 byl zaveden do ruské armády.Nový Kalašnikov AK-12 i pro NATO náboje

Největší ruský výrobce palných zbraní firma Ižmaš (angl. Izhmash) začal na pušce AK-12, jakožto na nástupci zbraní AK-74M/AK-100, pracovat v roce 2009. Původně byl projekt označován kódovým jménem AK-200 jelikož se předpokládalo, že oproti předchozím modelům bude zbraň vynikat pouze lepší ergonomií a funkcionalitou.

Avšak během roku 2011 bylo jasné, že se nová zbraň začíná zásadně konstrukčně odlišovat od původní linie AK-74M/AK-100. Konstruktéři se tak rozhodli zbraň označením jasně vymezit od původní rodiny zbraní AK-74.

První prototyp AK-12 byl veřejnosti představen v lednu letošního roku. Jde mimochodem o první ruskou pušku, jejíž konstrukce vznikla zcela v počítači pomocí systémů CAD (computer-aided design).  

AK-12 Foto: Kalašnikov AK-12  / WikipediaVýrobci se u nové zbraně navíc neomezili jen na ruské náboje 5,45×39 mm a 7,62×39 mm, ale AK-12 nabídli i ve verzích pro NATO náboje 5,56×45 mm a 7,62×51 mm. Na základě konstrukce AK-12 vznikla také karabina, puška pro přesnou střelbu a lehký kulomet. Počítá se rovněž s dodávkou pušek AK-12 (samonabíjecí, bez možnosti střelby dávkou) pro civilní trh.

Nová zbraň dostane do vínku všechny moderní „západní“ prvky. Je to především délkově nastavitelná a sklopná pažba, oboustranný palcem ovladatelný přepínač palby nebo Picatinny lišty pro montáž taktického příslušenství.

AK-12

Foto: Jedna z nejviditelnějších změn. Charakteristický přepínač palby byl nahrazen kompaktnějším a menším ovladačem / WikipediaOproti předchozím variantám má AK-12 mnohem kvalitnější hlaveň, kterou jde navíc vyměnit v polních podmínkách. Také páka závěru je umístěna více dopředu, než jak jsme byli u zbraní rodiny AK zvyklí.

Rusové testují AK-12

Společnost Ižmaš předala 2. listopadu do Centrálního vědeckého a výzkumného ústavu přesné mechaniky (CNIITOCzMasz) dva prototypy AK-12. Testována bude spolehlivost a funkčnost zbraně za velmi nízkých i vysokých teplot nebo v prašném a vlhkém prostředí. Podle ruských standardů musí puška rovněž vydržet (nesmí samovolně vystřelit) pád z výšky 1,5 metrů na betonovou podlahu.

Video: AK-12 v akci / YouTubePokud vše půjde podle plánu, mají počátkem příštího roku následovat státní zkoušky a ve třetím čtvrtletí pak začít sériová výroba. Avšak ač má samozřejmě firma Ižmaš v ruské armádě i ve vládě silné lobby, její představitelé přiznávají, že neočekávají velké počáteční objednávky ze strany ruské armády.

Ruská armáda má totiž ve svých skladech stále obrovské množství pušek, především rodiny AK. Přesněji se jedná o 16-17 miliónů pušek všech typů, z toho 11 miliónů automatických útočných pušek (jen pušek AK-74 v ráži 5,45×39 mm je ve skladech 7 miliónů).

Konec pušek Kalašnikov v ruské armádě?

Není však vůbec jisté, že ruská armáda AK-12 vůbec nakoupí, i když jistě bude na ní vyvíjen velký politický tlak. Můžeme připomenout slova ruského Ministra obrany Anatolije Serdjukova z minulého roku, kdy doslova řekl, že pušky Kalašnikov a odstřelovací pušky Dragunov jsou „morálně zastaralé“ a že uvažuje o jejich výměně za zbraně vyrobené v zahraničí.

Modernizovaný AK-74 Foto: Místo nákupu AK-12 uvažuje ruská armáda spíše o modernizaci stávajících AK-74. Firma Ižmaš proto nabízí modernizovanou AK-74 s pažbou převzatou z americké karabiny M4, Picatinny lištami nebo „zdvojenou“ pojistkou přepínače palby (ovladatelná palcem) / IžmašTento názor samozřejmě vyvolal ostré reakce jak mezi politiky, tak mezi ruskými výrobci zbraní. Ruský prominentní konstruktér pušek Dmitry Shirayev řekl: „Cizinci přiznávají, že ruské pušky jsou jedny z nejlepších na světě. Ukažte mi jedinou zahraniční pušku, která by konkurovala ruské ve všech specifikacích, včetně úrovně integrity.“ Shirayev také dodal: “Hlavním problémem je, že v Rusku není nikdo, kdo by pracoval v puškovém průmyslu z důvodu nízkých platů. Nákup zahraničních zbraní tak může zcela zničit puškový průmysl v Rusku.

Každopádně ty tam jsou doby, kdy nákup zahraničních zbraní ruskou armádou byl zcela nemyslitelný. Můžeme zmínit nákup francouzských vrtulníkových lodí Mistral, lehkých obrněných vozidel Iveco nebo možný nákup zahraničních kolových transportérů. V médích dokonce prosakují zprávy, že Rusové chtějí nakoupit také francouzské komplety vojáka budoucnosti FÉLIN.

Jedno je však jisté, pokud Rusové někdy nakoupí pušky v zahraničí, nepůjde o zbraně americké, ale nejspíše evropské nebo izraelské. Je zřejmě nereálné předpokládat, že Rusové cizími puškami někdy vyzbrojí celou armádu – to je politicky neprůchodné. Avšak klidně se může stát, že zahraniční pušky uvidíme v menším počtu u některých vybraných ruských vojenských jednotek.

Zdroj: FOX News, Altair, Wikipedia

Nahlásit chybu v článku


Související články

Daewoo K11 - puška budoucnosti z Jižní Koreje

Ve Spojených státech běžel v 90. letech minulého století program pokročilé osobní zbraně ...

Útočná puška F90 z Austrálie

Na světovém trhu s útočnými puškami se objevil další významný hráč. Australská společnost Thales ...

MSBS-5,56 - Polská útočná puška odhalena

Polský vojenský průmysl jede na plné obrátky. Díky chuti (a vojenskému rozpočtu) polské armády ...

Nová rumunská útočná puška

Rumunsko je po České republice a Polsku dalším středoevropským státem, který dokončuje vývoj vlastní ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jakub
  22:55 28.02.2013

  Už sa neviem dočkať tejto zbrane rusi vedia ako sa zbrane vyrabajú dúfam že aj slovensko nakúpi tieto zbrane a da preč konečne VZ 58 a nahradí ich super zbraňou a dokonca na naboje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už sa neviem dočkať tejto zbrane rusi vedia ako sa zbrane vyrabajú dúfam že aj slovensko nakúpi tieto zbrane a da preč konečne VZ 58 a nahradí ich super zbraňou a dokonca na naboje 5.56x45 (NATO) bude to paráda :).
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukáš Karlík
  10:08 18.01.2013

  To riffleman491:
  Po přečtení vašeho příspěvku jsem se poněkud zděsil. Jednak kvůli prkotině, na které stavíte svůj argument a jednak kvůli vaší prozatimní nevědomosti ohledně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To riffleman491:
  Po přečtení vašeho příspěvku jsem se poněkud zděsil. Jednak kvůli prkotině, na které stavíte svůj argument a jednak kvůli vaší prozatimní nevědomosti ohledně modernizované 58.
  Vaše výtka, že modernizací se už nikdo zabývat nebude je bohužel, bohudík chybná, protože v současnosti se i nadále pokračuje na modernizaci této spolehlivé zbraně. Budu konkrétní, modernizací se zabývá společnost Gun Expert z Jaroměře, jeich výrobky nejenže zvyšují kvalitu zbraní, ale konečnými vlastnostmi zbraně nejenže dohánějí moderní systémy, ale v některých aspektech je převyšují.

  Jako příklad modernizace uvedu pro vaši námitku vypouštění závěru tuto úpravu: Zcela nový nosič závorníku s nabíjecí pákou na levé straně. Dle mého jen tento jednoduchý počin váš problém vyřeší, protože vše uděláte velice ryche levou rukou. Pokud jde tedy o rychlost přebíjení, jakože si spíš myslím, že tady hraje velkou roli lidský faktor, je dle mého jednodušší vést slabý úder do nabíjecí páky, čímž se uvolní jištění závěru a závěr se vrátí do přední polohy, než hledat jakési stiskátko na zbrani jak je tomu třeba u M4...

  Doporučuji vám, podívejte se na tyto stránky: http://www.sa58.cz/...
  Skrýt celý příspěvek

 • riffleman491
  15:19 23.12.2012

  Jediné co bych dodal je fakt že klasická sa58 nemá vypouštění závěru prstem střílející ruky a to mi tam trochu chybí.Takže v případě ,že by se měla modernizovat (což se už rozhodně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jediné co bych dodal je fakt že klasická sa58 nemá vypouštění závěru prstem střílející ruky a to mi tam trochu chybí.Takže v případě ,že by se měla modernizovat (což se už rozhodně nestane) tak byhc ještě dodal tohle ale jinak bylo vše řečeno. Jen pro zajímavost CZ805 BREN tuto v boji docela podstatnou možnost taky neposkytuje. A přitom myslím že zrovna tímhle se přebíjení zrychlí o dost víc než jenom výměnou zasobovacího systému za ten s vertikálním vsunutím zásobníku.
  Skrýt celý příspěvek

 • anti2t
  10:58 23.12.2012

  jinak zapoměl jsem popsat jednu věc 3X 58 rozeberete smícháte díly v krabici a sestavíte ,zkuste to udělat s G36 ,AK, a podobně kvalita spracování je také velmi důležitá i třeba k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jinak zapoměl jsem popsat jednu věc 3X 58 rozeberete smícháte díly v krabici a sestavíte ,zkuste to udělat s G36 ,AK, a podobně kvalita spracování je také velmi důležitá i třeba k zásobování ND je pravda že AK,58,a podobně je zastaralá ale za rozumný peníz snadno upravitelná ,dosáhne se tak při zachování spolehlivosti kvalit modernějších zbraní..
  Skrýt celý příspěvek

 • anti2t
  10:53 23.12.2012

  střílím s 58 a střílel jsem i s G36 ,AK47,a dalšími zbraněmi ..mohu říci že G36 je zbraň pro bitvu AK,58,atd pro válku ...G36 po střelbách rozeberete a čístíte tejden, 58(však ...
  Zobrazit celý příspěvek

  střílím s 58 a střílel jsem i s G36 ,AK47,a dalšími zbraněmi ..mohu říci že G36 je zbraň pro bitvu AK,58,atd pro válku ...G36 po střelbách rozeberete a čístíte tejden, 58(však znáte sami) zasraná je jak jetel a střílí pořád ..nesporné je že pokud je to vojenská zbraň tak musí oplívat spolehlivostí M16 v prachu se zasekává takže máte přesnou v uvozovkách super zbraň a postřílí vás mužáhyd s oprejskanym kalachem ..co se týče ráže i já jsem slyšel že 5,56 v bojích Afganu,Iráku,Vietnamu a podobně dopadli dosti neslavně chlap schovaný za hliněnou zídkou je v apsolutním bezpečí tedy dokud nenastoupí zas kalach nebo 58s ráží 7.62....myslím si že osvědčená koncepce (ikdyž rudá )se má rozvíjet zlepšovat a postupně dopilovávat k dokonalosti proč hazardovat s životy vojáků a penězi s neosvědčenou koncepcí!!Rpg se každej amík taky smál když je naši vojáci přitáhli do Iráku dokud nepoznali jak tenhle muzejní krám dokáže za pár dolarů udělat paseku ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  22:22 14.11.2012

  Ok, zdá se že jsme se při diskusi o AK-12 shodli na stanovisku k Vz-58, hmm tohle mě nepřestane udivovat :-D ale co, hlavně že jsme se shodli.

  Ok, zdá se že jsme se při diskusi o AK-12 shodli na stanovisku k Vz-58, hmm tohle mě nepřestane udivovat :-D ale co, hlavně že jsme se shodli.

 • Lukáš Karlík
  20:59 14.11.2012

  Vše, co bych namítal, bylo zde již řečeno, jediné co mě k tomuto napadá, je doporučení společnosti Gun Expert, osobně jsem měl tu čest je navštívit a byl jsem unešen tím, co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vše, co bych namítal, bylo zde již řečeno, jediné co mě k tomuto napadá, je doporučení společnosti Gun Expert, osobně jsem měl tu čest je navštívit a byl jsem unešen tím, co nabízejí. Sám sem jim představoval svůj návrh odnímatelného přemostění nad závěrem, takže by zbraň měla k dispozici celou dlouhou horní lištu, mé řešení však úplně pozbývá smysl, protože to není vůbec potřeba a navíc tam vzniká velké pnutí při výstřelu, vyřešit by to šlo, ale pouze za předpokladu, že by se upravilo tělo zbraně, což se takhle malé firmě prozatím nevyplatí. Mimo jiné jsme se bavili o vyhazovači vychýleném více do boku a pokud se dobře pamatuji, tak tuto úpravu provádějí, doporučuji je kontaktovat, zda tomu tak opravdu je.
  Jinak sem přidávám odkaz na stránky, které mají nyní nové, myslím si, že i největší odpůrci by si zde vybrali, jestli i po tom, co si projdete tyto stránky budete stále tvrdit, že jsou tyto zbraně zastaralé, tak už asi moc koukáte na Star Wars... http://www.sa58.cz/...
  Skrýt celý příspěvek

 • plingr
  20:32 14.11.2012

  Já mluvím o standardní vz 58 ne o nějakých modernizacích od gunexpertu atd,upravené pouzdro závěru na vyhazování do stran jsem ještě neviděl ve finální verzi (hoď link jestli se to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já mluvím o standardní vz 58 ne o nějakých modernizacích od gunexpertu atd,upravené pouzdro závěru na vyhazování do stran jsem ještě neviděl ve finální verzi (hoď link jestli se to prodává o 58 uvažuji k vánocům),vz 58 mam rád víc než 805 .Plynové potrubí se dá čistit pomoci Pipe cleaner nebo jde použit ještě par jinejch věcí.
  Skrýt celý příspěvek

 • prometheus.x
  20:17 14.11.2012

  to: plingr
  tak jedina vec ktera by se nedala lehkou upravou zmenit je ta free float hlaveň

  toze nabojnice litaji nahoru se necha upravit velmi snadno necha se nastavit krasny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to: plingr
  tak jedina vec ktera by se nedala lehkou upravou zmenit je ta free float hlaveň

  toze nabojnice litaji nahoru se necha upravit velmi snadno necha se nastavit krasny vyhoz 45° do prava ci do leva,

  co se tyka zdvyhu tak dneska je standard kompenzarot takze bez nej tam je te zdvich taky jako u vsech ostatnich zbrani snad jedina zbran ktera nepotrebuje kompenzator je KRISS ktery ma specialne ulozene bici ustroji ktere se pohybuje nahoru a dolu cimz redukuje zdvich

  ti hee ze popazba kradka jde jednoduse namontovat jakakoliv jina treba standartni teleskopicka m4 a jeste budto s vyosenim jako puvodni a nebo v rovine

  ano HK416 ma plynove potruby nahrazene pistem a to z jednoh prosteho duvodu jelikoz to potruby se muselo casto menit a je to dil ktery se musi fyzicky nahradit neda se nijak vycistit a navic diky primemu odvodu splodin do komory se mnohem vic zanasela

  nezastavam se konceptu SA 58 jen soiuhlasim stim ze relativne levnou modernizaci se dalo dosahnout minimalne stejne kvalitni pusky jako je nastupce CZ805 stim ze je osvedcena jeji spolehlivost
  Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  19:58 14.11.2012

  Jinak s těmi náboji to je pravda, ovšem vybraní jedinci pro tuto přesnost fasují náboje kvalitnější.
  Bohužel u některých útvarů ( poměrně velké množství včetně některých elitních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak s těmi náboji to je pravda, ovšem vybraní jedinci pro tuto přesnost fasují náboje kvalitnější.
  Bohužel u některých útvarů ( poměrně velké množství včetně některých elitních sil ) je SVD nejpřesnější zbraň.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  19:54 14.11.2012

  Takhle je to správné když něco tvrdím, měl bych to podložit fakty, jinak bych byl jako politici :-D
  No, toto jsou nevýhody základního provedení.
  Že nemá volně uloženou hlaveň, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takhle je to správné když něco tvrdím, měl bych to podložit fakty, jinak bych byl jako politici :-D
  No, toto jsou nevýhody základního provedení.
  Že nemá volně uloženou hlaveň, to je sice pravda ale i tak je poměrně přesná dle mého mínění ( číselnou hodnotu neznám, ale zrovna na přesnost si nikdo nestěžoval ) a navíc tato technologie je výhodná spíše u přesnějších zbraní ( myslím tím především odstřelovací pušky atd..) pokud vým.
  Instalace optiky není problém, výborně to vyřešili izraelci (http://www.zahal.org/products/...
  Velký zdvih je jednak daň za účinnější střelivo a jednak se dá snížit, jak si správně poznamenal, kompenzátorem.
  Vkládání zásobníku je diskutabilní, otázka zvyku ( možná že je toto řešení pomalejší na přebíjení ale není to tak výrazné).
  Jednostranné ovládání je pro leváka skutečně nepříjemné, ale pravorucí střelci na něj často nedají dopustit protože jim oboustranné jen zbytečně překáží.
  Pažbu můžeš vyměnit také :-D
  I přez takovýto upgrade bude zbraň pořád levnější než ty "moderní".
  Takže docházím k závěru jde o zvyk a vkus- někdo ocení větší výkon a spolehlivost, někdo zas o chlup lepší ergonomii a možnost nést více munice.
  Pravda krátký píst je změna, ale není to nic nového, jen použili něco dávno známého a osvědčeného do zbraně, kde to předtím nebylo- tedy žádná opravdová inovace dle mého názoru.
  Rád přijmu kritiku své kritiky založenou na faktech, tudíž do mě :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • plingr
  18:17 14.11.2012

  58 nemá free float hlaveň,nábojnice lítají nahoru takže je stížená instalace optiky, zbraň má relativně velký zdvih pokud nepoužíváš kompenzátor,zásobníky vkládáš s výkyvem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  58 nemá free float hlaveň,nábojnice lítají nahoru takže je stížená instalace optiky, zbraň má relativně velký zdvih pokud nepoužíváš kompenzátor,zásobníky vkládáš s výkyvem nestačí je jen strčit na kolmo do zbraně natahovací páka je jen jedno stranná a pohybuje se se závěrem někdo to považuje za nevýhodu.Pažba je dost krátká. HK 416 má přepracované plynové potrubí na krátký píst což je celkem velká změna .
  Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  17:39 14.11.2012

  Jestli někdo tvrdí že vz-58 je zastaralí, byl bych rád, aby napsal v čem konkrétně zastaralost spočívá.
  Na podporu Lukáše Karlíka: Však ty supermoderní zbraně jako HK 416 KAC sp16 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jestli někdo tvrdí že vz-58 je zastaralí, byl bych rád, aby napsal v čem konkrétně zastaralost spočívá.
  Na podporu Lukáše Karlíka: Však ty supermoderní zbraně jako HK 416 KAC sp16 adt.. jsou také jen modernizované AR-15 které začínali v roce 1960.
  Jinak za těch 25 000,- by to byla modernizace vskutku prémiová :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • plingr
  16:56 14.11.2012

  U ak šlo vždy o jednoduchost (výroba,manipulace),je to prostě par zohýbaných plechu s minimem součástí vyráběných třískovým obráběním. Závěr je blbu vzdorný a spolehlivý ,ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  U ak šlo vždy o jednoduchost (výroba,manipulace),je to prostě par zohýbaných plechu s minimem součástí vyráběných třískovým obráběním. Závěr je blbu vzdorný a spolehlivý ,ale protože je celí z jednoho kusu ( píst a závěr není dělený) tak zbraň prostě nikdy nedožene v přesnosti závěr s plynovou trubicí.A i kdyby bylo tak přesné jak tady někdo básní tak k němu stejně voják fasuje šunt náboje s lakovanou nábojnicí které se válejí 30 let na skladu a o přesně laborovaných nábojích si muže nechat zdát.Kvality ruských střelců uznávám ale pochybuji že ti nejlepší se někde válejí s SVD místo kvalitní opakovačky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jugg
  14:09 14.11.2012

  pokiaľ niekto chce sem písať viac než len objektívne informácie , mal by sa minimálne aspoň porozprávať s niekym kto tie zbrane používa. Inak je to ako keď človek bez vodičáku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pokiaľ niekto chce sem písať viac než len objektívne informácie , mal by sa minimálne aspoň porozprávať s niekym kto tie zbrane používa. Inak je to ako keď človek bez vodičáku kritizuje autá. Faktom je že vz. 58 je v Iraku a Afganistane osvedčená dobrá zbraň ktorú si slovenský vojaci pochvaľovali a to nezmodernizované vz. 58 !
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukáš Karlík
  11:57 14.11.2012

  Pro: Dip
  Tady přeci nejde o to zastávat se ruské, nebo totalitní techniky. To považuji za přemrštěný fakt, mě je úplně jedno, kdo to vyrobil, ale fakt, že bych raději sáhl po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro: Dip
  Tady přeci nejde o to zastávat se ruské, nebo totalitní techniky. To považuji za přemrštěný fakt, mě je úplně jedno, kdo to vyrobil, ale fakt, že bych raději sáhl po něčem léty odzkoušeném a modernizovaném, než po tom zcela novém neodzkoušeném v praxi, to mě a ani spoustě dalších lidí nikdo nevezme. Já věřím, že z 805 bude jednou dobrá zbraň, ale rozhodně to nebude za rok.

  Jen abychom si rozuměli, já se tu neutápím v iluzích jako někdo, já vycházím z diskusí s odborníky, kteří tuto problematiku, zda modernizovat, nebo vymyslet nové, řeší dnes a denně. Mě jen zaráží, že zatímco Američané čím dál častěji zavádějí na mise zbraně s větší ráží, než je 5,56, proč se my naopak snižujeme na jejich úroveň, když samotní američtí vojáci, by s těmi našimi měnili, jen aby měli se zbraní takový dostřel a spolehlivost, jako má český voják s 58. Dnes se vede taková taktika, že se snaží překonat dostřel zbraní Ak v ráži 7,62 množstvím munice, ale když na ně nedostřelí, tak je jim to k ničemu. Raději bych měl méně zásobníků a střílel dál a nedovolil nepříteli, sebemenší postup, než abych střílel do prázdna jeden zásobník za druhým a nic tím nezískal.
  Vyprávěl mi jeden voják, že se takhle na patrole přidali k americkýmu konvoji, ten v předu napadli talibánci a dávali tam amíkům čočku, tak prý dostali naši rozkaz, jít Američanům na pomoc, párkrát vystřelili a jak talibánci zjistili, že kolem nich lítaj kulky, tak zmizeli. A amíci byli u vytržení, co to maj naši vojáci za zbraně.

  Je to o názoru, pokud někdo rád M4 / M16 neberu mu to, sám jsem zastáncem toho, že v jednoduchosti je síla, jakmile je zbraň příliš složitá, o to větší hrozí riziko jejího selhání. A to platí především v armádě.

  Na závěr bych chtěl reagovat na větu: " Potom tu plodí takové věci, že SA 58 je lepší než Bren, ohánějí se kalašnikovem a dragunovem."
  Prvotně bych chtěl zmínit, že srovnávat takto rozdílné zbraně lze opravdu jen teoreticky, jelikož vyjma Kalašnikova žádná z dalších vámi zmiňovaných není v té samé ráži. Jediné, co můžeme, je porovnávat kategoricky, to znamená, že pokud 58, AK a Bren spadají do kategorie útočných pušek, tak bych očekával, že Bren bude oproti ostatním například lehčí, jelikož je v ráži 5,56, je z moderních hliníkových slitin a plastů, ale není tomu tak. Modernizované Ak, nebo 58 se k této váhové hranici 3,5 kg dostanou hravě také, ale jelikož jsou v ráži 7,62, tak to člověka tolik nepřekvapí. Dalším takovým nešvarem jsou zásobníky, ze zkušeností s jinými zbraněmi v ráži 5,56 jsou zásobníky o poznání menší, tak proč je tedy zásobník do Brena pomalu větší než zásobník do 58? Je s podivem, že německá G 36 takto velké zásobníky nemá, u Scaru to vyřešili jednoduše, že je uzpůsoben pro standardní zásobníky řady M4. Zaráží mě nedořešenost celé zbraně. A o to víc, když je již zaváděna do armády...

  A když nad tím tak přemýšlím, tak nevím, kdo má nějakou pásku přes oči, když mu připadá normální, že cena za jednu zbraň je 250 000,- Zatím co modernizace již zavedených zbraní (mám na mysli 58) by na kus vyšla zhruba na 25 000,- a i kdyby víc, pořát to není tech 250 000,-. Pokud jsem chápán jako člověk s rudou páskou na očích jen proto, že počítám s tím co je a ne s tím co je v reálu slušné sci-fi, protože na to zkrátka nejsou minimálně prachy, tak tedy dám přednost, té vaší rudé pásce!
  Skrýt celý příspěvek

 • Dip
  11:06 14.11.2012

  Ach ty zastánci ruské (a taky té totalitní) techniky. Žijou ve světě, který neexistuje. Potom tu plodí takové věci, že SA 58 je lepší než Bren, ohánějí se kalašnikovem a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ach ty zastánci ruské (a taky té totalitní) techniky. Žijou ve světě, který neexistuje. Potom tu plodí takové věci, že SA 58 je lepší než Bren, ohánějí se kalašnikovem a dragunovem. A pokud je chce někdo vyměnit, tak v tom musí být korupce, protože tak "skvělou a nadčasovou" zbraň by mohli určitě používat i v konfliktech na Marsu a Venuši. Proberte se trochu a sundejte si tu rudou pásku před očima.

  Rusové jistě špatnou techniku nemají, ale nepřidávejte jim, už je to trapné.

  prometheus.x: No jasný. Však auto má taky pořád stejnej koncept. Jezdí na benzín, má čtyři kola a volant.. Nechápu, proč si lidé kupují auta nová...
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukáš Karlík
  09:58 14.11.2012

  Předně musím souhlasit s Vinnym, má pravdu v tom, že označit zbraň za zastaralou, to chce opravdu spoustu blbosti, já jen že to lze vstáhnout i k nám viz. přístup těch šašků ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Předně musím souhlasit s Vinnym, má pravdu v tom, že označit zbraň za zastaralou, to chce opravdu spoustu blbosti, já jen že to lze vstáhnout i k nám viz. přístup těch šašků ve vládě a v televizi. Stará zastaralá 58, vystřídá jí nová moderní 805... normálně bych brečel. Házíme do šrotu cca 50 let staré zbraně, protože je nevymysleli na západě, ale fakt, že na západě například kulomet M2 Browning slouží od roku 1924 do dnes a stále se modernizuje, to nikomu jako morálně zastaralé nepřipadá.

  Prostě a jednoduše Rusové se držejí osvědčené koncepce a tím si ušetří spoustu kopanců vedle, jako třeba my a naše 805, které rozhodně nepovažuji za lepší zbraně než jsou 58, naopak, mám pocit, že šlo spíš o to aby zbraň byla krásná a ne aby plnila především svůj účel. Tady je krásně vidět, že Rusové raději půjdou tou jednodušší cestou, ale ve výsledku bych se nebál, že mi zbraň vypoví službu v bojové situaci, což zrovna o 805 říct nelze. Co se týče konstrukce, zajímavá se mi jeví nabíjecí páka, kterou posunuli razantně dopředu, což může mít jisté výhody, ale také nevýhody. Dále by mě zajímalo, zda konečně také vyřešili problém se záchytem závěru po vystřelení posledního náboje, pokud vím, tak Kalašnikov ho nikdy neměl, to bych považoval za určitý krok vpřed.
  Líbí se mi také široká škála ráží, kterou nabízí, jasně, zase se může ozvat někdo, kdo mi bude tvrdit, že lepší jsou multirážové systémy, ale po konzultaci s odborníky jsem došel k závěru, že levněji a hlavně spolehlivěji z toho vyjdou dvě rozdílné zbraně, každá uzpůsobená na svoji ráži, protože s výměnnými hlavněmi vzniká další škála, mnohdy neřešitelných, problémů spojených se samotnými náboji. Povšimněte si také, že Rusové narozdíl od svých západních protějšků zachovávají pevná mířidla a já to kvituji, protože řešení odnímatelných mířidel lze použít snad jen pro sportovní účely, ale ne pro armádu, můžete dělat co chcete, ale po pádu z 1,5 m vám sklopná odnímatelná mířidla težko zůstanou v celku, o optice nemluvě, takže co potom, máte nepoužitelnou zbraň. Strochou nadsázky věřím že s tímhle Kalašníkovem půjdou zatloukat hřebíky a pořát bude střílet stejně...
  My bychom se měli poučit od Rusů a znovu oprášit koncept 58. Nevím, zda má někdo z vás zkušenost s modernizovanými verzemi, já mohu s klidným svědomím říct, že ano a popravdě bych nechtěl nic jiného, proč taky, osvědčená kvalita a ještě k tomu zmodernizovaná, která svými parametry mnohdy nejen, že dohání, ale také předhání současnou konkurenci.
  Kdo chce mít zbraň na osdobu, prosím, má z čeho vybírat, těch, které jsou spolehlivé a fungují je mnohem méně...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jarda P.
  07:32 14.11.2012

  Zajímavé je, že USA je velký odběratel civilních verzí Kalašnikova.

  Zajímavé je, že USA je velký odběratel civilních verzí Kalašnikova.

 • Ondřej Lacina
  02:38 14.11.2012

  Taky bych měl svůj názor :) Tu novou AK-12 ocení zřejmě nejvíc rusáci :D
  Každej národ, každá armáda má totiž vžitej nějakej svůj výcvik či vztah ke zbrani, kterou používá (např. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taky bych měl svůj názor :) Tu novou AK-12 ocení zřejmě nejvíc rusáci :D
  Každej národ, každá armáda má totiž vžitej nějakej svůj výcvik či vztah ke zbrani, kterou používá (např. jsem viděl jak rusáci velice schopně, obratně a hlavně efektivně používaj Kalašnikovy k sebeobraně a útoku na blízko).
  Ono, řekl bych, nejvíc záleží na tom, jak se voják se zbraní dobře sžije. Klíčový na tom ale je, jak dlouho to trvá a co všechno mu potom zbraň dovolí a umožní dělat.
  Skrýt celý příspěvek

 • pan.Kuba
  00:50 14.11.2012

  Urážíte se tady nedoukama, hlupákama a vším možným a přitom ani neumíte vyjmenovaná slova a shoda přísudku s podmětem Vám taky nic neříká.

  Urážíte se tady nedoukama, hlupákama a vším možným a přitom ani neumíte vyjmenovaná slova a shoda přísudku s podmětem Vám taky nic neříká.

 • prometheus.x
  00:13 14.11.2012

  no pánové jak vás tu tak čtu tak se furt zaobýráte opravdu každý tím svím, popravde me nic inovativniho od prichodu m16 a "blupap" systemu neprijde kalach i m16 a jeji nastupci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no pánové jak vás tu tak čtu tak se furt zaobýráte opravdu každý tím svím, popravde me nic inovativniho od prichodu m16 a "blupap" systemu neprijde kalach i m16 a jeji nastupci otocny zavornik s odvodem plynu z hlavne nic furt to same inovace jedina je to ze prisla lepsi ergonomie a RIS listy po povrchu zbrane pro vhodne prislusenstvi, inovativní mi prisla třeba G11 od HK ktera využivala beznabojnicove strelivo i kdyz to asi nebyl nejlepsi koncep ne z duvodu nevykonosti atd. ale zduvodu nevhodneho typu na prezbrojeni jelikoz zadna armada sveta nebude chtit rozprodat sklady munice aby nakoupila uplne novou

  takze kdyz to tak schnu vlastne jde furt jen oten obal telo zbrane vnitrni komponenty jsou v podstate stejne a jak už jsem psal u 805 muzu vzit ceskou starou 58 vyrobyt novy vysoustruzeny teho z duralu vnitrni komponenty zachovat a mam novou pusku takze nechapu popravde co natom stoji ty tuny vyvoje a netvrdte mi ze to tak nejde
  vsichni vi ze na odvod plynu z hlavne je nejlepsi pystovy system nejpouzivanejsi system co se zavorniku tyce je otocny viz m4 AK atd. a uprime proto i chapu proc polakum vyvoj nove pusky trval jen chvily ano muzete se zaobirat pri vyvoji treba multiraznym systemem ale ted je otazka jak protoze nikdo v praxi nebude chtit tahat jedno telo a tve hlavne vis system prestavby m4 a jejich klonu velmy snadno ztoho udelate 50 beowulf 7,62 spresnenou pusku ci dokonce kuš pri pouziti jednoho a tohotez tela a vlastne te same ergonomie ale ma to vyznam ? to je to oc tu bezi

  takze jestli udelaji AK-12 tak to jen bude zase telo plny RIS list a gurt obic kalach

  a ted me treba kamenujte

  PS. sorry za pravopis ale fakt tu češtinu moc nezvladam už 19 let
  Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  23:45 13.11.2012

  Já ale nikdy neřekl že ak je superzbraň, je to jen velmy dobrá zbraň za dobré peníze, a to že má 1,5 moa jen v ideálních podmínkách je jasné, nebo mi chceš říci že s HK 416 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já ale nikdy neřekl že ak je superzbraň, je to jen velmy dobrá zbraň za dobré peníze, a to že má 1,5 moa jen v ideálních podmínkách je jasné, nebo mi chceš říci že s HK 416 nastřílíš 1,5moa ??
  To že je nekonkurenceschopná je největší blbost co sem kdy slyšel - je to každopádně nejprodávanější zbraň na světě ( ne každé ak vyrábí ižmaš). Pro vojáka v poli je lepší přesná zbraň než nepřesná, nebo máš jinou teorii?? Není potřeba aby přinášel něco nového a jestli se líbý nějakému teoretizujícímu nedoukovi, to asi nikoho nezajímá(samozřejmě, jestli máš doma na skříňce tuny nákresů inovativních patentů pro střelné zbraně, hluboce se ti omlouvám). Mimochodem AK-12 se snaží k dobrému základu přidat ergonomii. Mimochodem, naše debata se ubírá asitak tímto směrem
  Já: Ak není špatná zbraň, je na ní spoustu dobrých věcí a je levná.
  Deathdog: Pitomost, znám lepší, neni nejlepší na světě.
  A pořád dokola, navíc používáš proti AK argumenty, které jsou uplně mimo mísu - snažíš se na ní zhanobit to co je na ní dobré a toho špatného si ani nevšimneš- ano dalo by se namítat že nemá dobrou ergonomii, že není určena levákům, někomu může přijít neohrabaná s nepříjemnou pažbou ale říci o nejprodávanější zbrani "nekonkurenceschopná" to může jen člověk jehož komentáře nemá smyl číst a ani na ně odpovídat.
  Skrýt celý příspěvek

 • vinny
  22:24 13.11.2012

  ja som iba laik ale myslim si ze ak 74 a vseobecne ruske kalachy su dobre zbrane nie vsetko co je stare je zle princip zbrane funguje 50 rokov no a gatling je konstrukcia stara ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ja som iba laik ale myslim si ze ak 74 a vseobecne ruske kalachy su dobre zbrane nie vsetko co je stare je zle princip zbrane funguje 50 rokov no a gatling je konstrukcia stara vyse 100 rokov a stale sa nieco zlepsuje.Ked sanieco osvedcilo nie je to nutne hned zahodit. Sice nevyzera ak12 ako scar alebo acr ale nemusi byt oto horsia.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  21:53 13.11.2012

  to Nocolaj: no ale to ty tady operujes s tim ze je to obyc utocna superpresna puska plosne zavedena v radovych jednotkach , jenze takovy vojacek nekde v poli bez lafetace a tunelu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Nocolaj: no ale to ty tady operujes s tim ze je to obyc utocna superpresna puska plosne zavedena v radovych jednotkach , jenze takovy vojacek nekde v poli bez lafetace a tunelu nastreli na 800 m tak leda hovno a to ikdyby mel optiku ,coz si sam ted napsal ze 1,5MOA je za perfektnich ,lafetovanych a krytych podminek ,cili vubec nechapu proc si tu psal o nejake presnosti ...
  Je to proste uplne normalni Kalach po drobnem tuningu , neschopny konkurence ,prodejny tak max v postsovetskych republikach nebo africe ,navic je hnusny ,hranaty ,proste se mi vubec nelibi pac neprinasi ale zhola nic noveho
  Takze kdyz sme se shodli na tom ze neni o nic presnejsi nez jine utocne pusky vcem je teda tahle superzbran tak vyjimecna krome toho ze si sni rusti ostrelovaci davaji na 800m kolibriky v letu?:)
  Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  21:22 13.11.2012

  Mimochodem, jestli se někdo snaží říct, že ruští odstřelovači jsou blázni nechť si zjistí výsledky celosvětových soutěží :-D

  Mimochodem, jestli se někdo snaží říct, že ruští odstřelovači jsou blázni nechť si zjistí výsledky celosvětových soutěží :-D

 • Nicolaj
  21:19 13.11.2012

  A jak chceš asi měřit přesnost jinak než v tunelu a s lafetací?? Když vemeš zbraň a na střelnici 3* vystřelíš do terče, určíš maximálně moa své jako střelce, zbraň jako taková je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A jak chceš asi měřit přesnost jinak než v tunelu a s lafetací?? Když vemeš zbraň a na střelnici 3* vystřelíš do terče, určíš maximálně moa své jako střelce, zbraň jako taková je daleko přesnější. Ty zbraně jsou tak přesné že vůbec nezáleží na tom jakou máš v ruce( respektive záleží jak ti sedne ne jak je přesná). Jistě se vyrábí více zbraní s přesností 1,5 MOA ( u ak se uvádí 1, 1.5, 2 takže sem vybral střední hodnotu) ale málokterá je zavedena ve výzbroji řadové pěchoty- jsou prostě drahé, já tu také můžu vychvalovat AN-94 oproti M-16 ale to je prostě jiná cenová kategorie. M110 je opravdu 7,62 spletl sem si to s SR-16 tak oblíbených u US special forces. V případě použití 5.56 nebo 5.45 náboje jde o to že na 800m je ještě použitelný, avšak na kratší vzdálenosti je daleko výhodnější díky možnosti pálit rychle ( já vím že si představuješ odstřelovače jako týpka co bije nepřítele na obrovské vzdálenosti, ale kolikrát plní třeba i mise průzkumné, na podporu pěchotních vojsk či letectva atd...)
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  21:08 13.11.2012

  No jo... Nikolaj :D

  No jo... Nikolaj :D

 • Deadog
  20:09 13.11.2012

  jinak s tou presnosti ... 1,5 MOA 4,5cm na 100 m na AK,to tak maximalne v tunelu s lafetaci ,proste bullshit ,tady je odkaz na stranky HK , podivej se kolik je presnost pusky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jinak s tou presnosti ... 1,5 MOA 4,5cm na 100 m na AK,to tak maximalne v tunelu s lafetaci ,proste bullshit ,tady je odkaz na stranky HK , podivej se kolik je presnost pusky delane pro strelbu na stredni vzdalenosti 600-800m

  http://www.heckler-koch.com/en...

  zapomen Nikolaji
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  19:30 13.11.2012

  to nikolaj : postavili M110 protoze je to odstrelka 7,62 ,ktera ma vypadat jako M16 a nahradit M14 ,nechapu proc by mel odstrelovac na takovou vzdalenost pouzivat naboj 5,45 , nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to nikolaj : postavili M110 protoze je to odstrelka 7,62 ,ktera ma vypadat jako M16 a nahradit M14 ,nechapu proc by mel odstrelovac na takovou vzdalenost pouzivat naboj 5,45 , nebo 5,56 , a i tak nemas pravdu , existuje prece cela rada zbrani v razi 5,56 s optikou ,sou to zbrane pro vybrane strelce ,jednu takovou pouzival i Dabel z Ramadi ,a jak zminujes HK ,tak urcite je bude mit v portfoliu i mnoho dalsich zbrojovek , hlavni je ,ze pouzivat AK74M jako odstrelku je uplna blbost jak pise Plingr ,dost dobre si nedovedu predstavit energii takoveho projektilu na tuhle vzdalenost a hlavne presnost diky sve hmotnosti +-4g ? Cili argumentovat tim ,ze AKcka sou presne protoze jdou vyuzivat i jako odstrelovacky je asi jako rict ze ferarri je rychle protoze je cervene ...
  Skrýt celý příspěvek

 • plingr
  18:00 13.11.2012

  Sniper strilejici na 800m s ak74m je blazen, ak74 s 1,5moa je taky asi fantazie.

  Sniper strilejici na 800m s ak74m je blazen, ak74 s 1,5moa je taky asi fantazie.

 • Argonaut
  16:40 13.11.2012

  Není pochyb o tom, že AK-12 vypadá působivě, ale o jejím pořízení bude rozhodovat mnohem víc faktorů, než jen její vlastnosti. Již delší čas ruské ministerstvo obrany vede spor s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Není pochyb o tom, že AK-12 vypadá působivě, ale o jejím pořízení bude rozhodovat mnohem víc faktorů, než jen její vlastnosti. Již delší čas ruské ministerstvo obrany vede spor s tamními výrobci o cenách a přitom neskrývá ani možnost nákupu ze zahraničí (oficiálně k tomu vyzýval prezident Medvěděv). Dalším faktorem bude i velká míra korupce v ozbrojených silách (koneckonců, kvůli ní byl odvolán ministr obrany Serďukov). Krom toho nesmíme opomenout stále horší zprávy, týkající se společnosti Izmaš (překvapuje mě, že v článku tato záležitost není rozebrána). Nedávné informace o tom, že tato společnost stojí na hranici bankrotu doplnil oficiální dopis od společnosti ruské vládě, kde si stěžuje na pod-financování, nízké mzdy a stále se snižující odběr jejích produktů (http://en.ria.ru/mlitary_news/...

  Ostatně znepokojení ohledně stavu ruského zbrojního průmyslu vyvolala rovněž nedávná informace o stavu Mikojanu (http://en.ria.ru/russia/201210...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  14:39 13.11.2012

  Co se týká chování při dávce, je to samozřejmě subjektivní - není nad to si to vyzkoušet.

  Co se týká chování při dávce, je to samozřejmě subjektivní - není nad to si to vyzkoušet.

 • Nicolaj
  14:30 13.11.2012

  To deathdog:
  Nefandím ruským zbraním, jen porovnáváním pouhých faktů je však jasné, že AK-74M je velmy přesná zbraň - to se dá jednak změřit a jednak je to vidět například z toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To deathdog:
  Nefandím ruským zbraním, jen porovnáváním pouhých faktů je však jasné, že AK-74M je velmy přesná zbraň - to se dá jednak změřit a jednak je to vidět například z toho že jí používají ruští odstřelovači až na 800m. Američané nemohli prostě vzít M16 a dát na ní puškohled, ale museli postavit M110. Zdá se mi také, že si tu z mého příspěvku někdo vybral co se mu hodí - psal jsem o zbraních běžně zavedených u vojsk. Jestliže výš o nějaké jiné zbrani převyšující přesnost 1,5 MOA která je plošně zavedena v řadových jednotkách některé armády, tak ji jmenuj. Mě napadá snad jen HK 416.
  Skrýt celý příspěvek

 • mrgreen
  14:07 13.11.2012

  raw: Koukám, že tady chce někdo provokovat :D

  raw: Koukám, že tady chce někdo provokovat :D

 • Deadog
  12:24 13.11.2012

  Me se spise zda ze se rusove potaci mezi rozhodnutim mit lepsi zahranicni zbrane nebo pohrbit Rusky puskarsky prumysl,proste zjistili ze zahranicni zbrane jsou daleko kvalitnejsi a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Me se spise zda ze se rusove potaci mezi rozhodnutim mit lepsi zahranicni zbrane nebo pohrbit Rusky puskarsky prumysl,proste zjistili ze zahranicni zbrane jsou daleko kvalitnejsi a modernejsi. Jinak invence konstrukteru z izmasu je taky na bode mrazu ,chteji se vymanit ze stinu opevovane AK47my ale vyrobi na par malickosti skoro totoznou zbran.

  to Nicolaj : Rozumim tomu ze fandis rusum a jejich zbrojnimu prumyslu ale tvrdit ze nejaka puska je nejpresnejsi nebo ze se vyborne chova pri davkach (to si videl tady z toho videa?) ,je uplne irelevantni ,kdybys chtel neco takoveho porovnavat , musel by si ty zbrane mit na jedne strelnici ,mel by z nich strilet jeden clovek na stejnou vzdalenost ,pri stejnych podminkach ,pri stejnych delkach hlavni atd atd ... podivej se treba jak se chova pri davce nova Beretta ,polezou ti oci z dulku

  Myslim ze rusi nevyrabeji vylozene sunty ,ale proste zaspali ,nechali se ukolebat takovou tou predstavou ,ze ten Kalach budou preci pro Ruskou armadu vyrabet donekonecna takze ani nepotrebovali vymyslet nejakou jinou koncepci ,takze ted je to pro ne hodne tvrdy naraz ,ikdyz se hodne jejjich zbrani prodava i v USA kde sou hodne popularni treba zbrane ridiny Saiga ,nemuzou konkurovat modernim zapadnim zbranim
  Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  11:40 13.11.2012

  Tady je zas někdo moc chytrej, AK-74M je jedna z nejpřesnějších pušek zavedená v řadovích jednotkách armády (plošně) kupříkladu. Našlo by se toho více - např výborné chování při ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady je zas někdo moc chytrej, AK-74M je jedna z nejpřesnějších pušek zavedená v řadovích jednotkách armády (plošně) kupříkladu. Našlo by se toho více - např výborné chování při střelbě dávkou. A to nemluvím o jiných ruských zbraních.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  11:40 13.11.2012

  Tady je zas někdo moc chytrej, AK-74M je jedna z nejpřesnějších pušek zavedená v řadovích jednotkách armády (plošně) kupříkladu. Našlo by se toho více - např výborné chování při ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady je zas někdo moc chytrej, AK-74M je jedna z nejpřesnějších pušek zavedená v řadovích jednotkách armády (plošně) kupříkladu. Našlo by se toho více - např výborné chování při střelbě dávkou. A to nemluvím o jiných ruských zbraních.
  Skrýt celý příspěvek

 • raw
  07:14 13.11.2012

  Jedine co mela vzdy ruska zbran lepsi nez konkurence je spolehlivost, nic jineho, nikdy ... absolutne nic!

  Jedine co mela vzdy ruska zbran lepsi nez konkurence je spolehlivost, nic jineho, nikdy ... absolutne nic!