Litva převzala všechna bojová vozidla pěchoty Vilkas

Litva převzala všechna bojová vozidla pěchoty Vilkas
Litevské BVP Vilkas a dánský obrněný transportér Piranha V / MilPics (Zvětšit)

Litevská armáda převzala 24. února poslední z první várky 91 objednaných kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) Vilkas. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany a evropská dodavatelská organizace OCCAR (Organisation for Joint Armament Cooperation).

Litevská mechanizovaná brigáda „Železný vlk“ (mechanizuotoji pėstininkų brigada „Geležinis Vilkas“) převzala 91 KBVP Vilkas ve čtyřech variantách. Ta společně s vozidly JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) tvoří hlavní manévrovou sílu brigády.

V roce 2016 Litva prostřednictvím OCCAR objednala u výrobce ARTEC, společného podniku Rheinmetall a KMW (Krauss-Maffei Wegmann), 88 obrněnců Boxer. Počet objednaných vozidel byl později zvýšen na 91.

Litva se po Německu a Nizozemsku stala třetím uživatelem Boxerů. Litva byla přitom prvním provozovatelem verze KBVP Boxer (s automatickým kanonem). Dalším uživatelem Boxeru s kanonem se stala Austrálie – protinožci objednali Boxer v průzkumné variantě CRV (Combat Reconnaissance Vehicle) s německou věží Lance a 30mm kanonem MK30-2/ABM. Stejný model v počtu 125 kusů si pro své nově budované střední jednotky (Mittlere Kräfte) objednala v březnu minulého roku německá armáda. Bundeswehr začne KBVP Boxer přebírat od příštího roku.

Technické výzvy spojené s vývojem litevského KBVP Boxer (především integrace bojové věže do vozidla), společně s problémy dodavatelského řetězce kvůli pandemii Covid 19, zpozdily dokončení dodávky první série o dva roky.

Litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas poukázal na to, že po intenzivních jednáních s ARTEC byla v roce 2022 dohodnuta požadovaná vylepšení vozidla Vilkas a dodatečné testy, protože stroje dodané do roku 2020 měly závady. Nyní údajně s vozidly již nejsou žádné provozní problémy.

Vilkasy jsou vyzbrojena bojovým modulem Samson Mk II se stabilizovaným 30mm automatickým kanonem Mk44S, spřaženým kulometem ráže 7,62 mm a protitankovým raketovým kompletem se střelami Spike-LR.


Vilkas (2023)

Z celkového počtu je 55 vozidel ve verzi KBVP pro transport až osmičlenného oddílu, 18 jako velitelské KBVP čety a 12 jako velitelské KBVP roty. Čtyři Boxery slouží jako velitelská vozidla (také s 30mm kanonem). Dva stroje poskytují výcvik řidičům.

Všechny litevské Boxery odpovídají konfiguraci A2. Rozdíly mezi původní A1 a novější A2 jsou relativně malé. Standard A2 je výsledkem operací v Afghánistánu a zahrnují mimo jiné přípravu na integraci systému vidění řidiče, změny koncepce ukládání užitkových modulů na korbu, úpravy převodovky, integraci protipožárního systému, úpravu dálkově ovládaného zbraňového modulu, rozhraní pro prostředky elektronického boje, satelitní komunikační systém a další drobné úpravy.

Na nákup a integraci 91 Vilkasů do litevských ozbrojených sil Vilnius vyčlenil 670 milionů EUR (17 miliard Kč). Částka plně pokrývá nejen akviziční náklady, ale také logistickou podporu, náhradní díly a munici. Dodávky umožní přezbrojit dva prapory brigády Železný vlk. „Bojová schopnost brigády Železný vlk, posílená vozidly Boxer, dnes splňuje nejvyšší standardy NATO a má velký význam pro bezpečnost Litvy,“ řekl Anušauskas.

V únoru 2022 Litva projevila zájem o dalších 120 vozidel Boxer. K uzavření smlouvy došlo v květnu 2023. Oznámení přišlo v souvislosti s akviziční iniciativou, kterou litevský ministr obrany představil krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Cílem iniciativy je získat zbraně v hodnotě jedne miliardy EUR z USA a Německa. Součástí je nákup samohybných pásových houfnic PzH 2000, kolových CAESAR, raketometů HIMARS a nejnověji tanků Leopard 2 A8.

Druhou várku vozidel Vilkas bude tvořit 30 KBVP a 90 obrněných transportérů (OT) s dálkově ovládanými kulomety ráže 12,7 milimetrů. Verze OT Boxer částečně nebo úplně nahradí OT M113. Přes 210 Vilkasů dovolí přezbrojit všechny čtyři mechanizované prapory brigády Želený vlk.


Litevský Vilkas (lze zapnout anglické titulky)

Vilkas je unikátní litevská konfigurace Boxer skládající se ze tří základních systémů (modulů):

 • Kompletní podvozková platforma s řidičským prostorem a korbou ve tvaru vany pro uložení užitkového modulu;
 • Užitkový modul – nástavba, která se umísťuje na korbu podvozku. Zde se nachází místo pro velitele, střelce a až osmičlenný výsadek. Nese také speciální vybavení podle zaměření a role vozidla. V případě litevské armády právě užitkové moduly odlišují KBVP velitele oddílu, čety a roty nebo OT bez bojové věže;
 • Třetím modulem je bojová věž Samson Mk II s automatickým kanonem – ta se umísťuje přímo na užitkový modul.

Litevská verze BVP Vilkas váží 36,5 tuny – což je bezmála dvakrát více než české KBVP Pandur II s věží Samson (19 000 kilogramů). Další srovnání – je to více než hmotnost tanku T-55.

O pohon tohoto obra se stará přeplňovaný diesel V8 (doplněný o dvě turbo-čerpadla) o objemu 15,9 litru a výkonu 537 kW (720 koní). O zkrocení kroutícího momentu o síle 2700 nm se stará sedmistupňová převodovka Allision. Podle litevských médií se vojákům podařilo s vozidlem Vilkas jet rychlostí až 100 kilometrů za hodinu.

Vozidlo má tři samostatné nádrže o objemech 44, 238 a 280 litrů umístěné ve spodní části. Tři nádrže zvyšují šance na udržení mobility vozidla při jeho bojovém poškození. Celkový objem paliva 562 litrů umožní vozidlu na pevné cestě překonat vzdálenost 1000 kilometrů, v terénu 500 kilometrů.

Vozidlo má při jízdě ve velmi těžkém terénu schopnost uzamknou diferenciál na každá nápravě – jinými slovy, všech osm kol se může v případě potřeby točit stejnou rychlostí. První dva páry kol slouží k zatáčení vozidla. Standardem je centrální huštění pneumatik s možností měnit tlak v pneumatikách v závislosti na terénu.

Zdroj: ESUT

Galerie

BVP Vilkas / kariuomene.lt BVP Vilkas / kariuomene.lt BVP Vilkas / kariuomene.lt

Nahlásit chybu v článku


Související články

Litva nakupuje taktická obrněná vozidla JLTV 4×4 pro brigády Železný vlk a Źmuď

Americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila ...

Litva kupuje tanky a buduje mechanizovanou divizi

Litevské ozbrojené síly (Lietuvos ginkluotosios pajėgos) na základě současných pěších a ...

PREMIUM Litva poptává německé tanky Leopard 2A8

Tento týden Litva podepíše prohlášení o záměru LOI (Letter of Intent) týkající se nákupu tanků ...

PREMIUM Potvrzeno: Tanky Leopard 2A8 pro litevskou mechanizovanou divizi

Litevská Národní rada pro obranu VGT (Valstybės gynimo taryba) odsouhlasila nákup německých tanků ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • JerzyŔ
  18:46 04.03.2024

  0pět hezký , věcný, čtivý článek. Početl jsem si včetně odkazů , které jsem si zopakoval, o Boxeru, o Litevském vyzbrojování, o důkladných zkouškách Boxeru v Austrálii až do ...Zobrazit celý příspěvek

  0pět hezký , věcný, čtivý článek.
  Početl jsem si včetně odkazů , které jsem si zopakoval, o Boxeru, o Litevském vyzbrojování, o důkladných zkouškách Boxeru v Austrálii až do zničení zkušebních vzorků .... .
  Byla tajuplná zmínka pana ministra o některých problémech z první dodávky, a že už je to OK. Zde bych uvítal podrobnější info, co se kazilo, jak na to přišli, jak to opravili, kdo to opravil, kdo to platil. Uvítal bych to z věcného zájmu o téma, ne kvůli kritice, zesměšňování, polemice o tom, že jaký konkurent by byl lepší.
  Zakončil bych poděkováním autorovi, který z různých zdrojů s úsilím tento článek odborně připravil a sepsal a přáním Litevcům, aby jim Boxery všech variant dlouho spolehlivě sloužily.Skrýt celý příspěvek

 • Porgy
  18:27 04.03.2024

  Konečně vím, na co je ten kruhový objekt vepředu, na uložení: "twisted barbed wire..."

  Konečně vím, na co je ten kruhový objekt vepředu, na uložení: "twisted barbed wire..."

 • juko
  15:05 04.03.2024

  90 kusov ako OT s 12,7 mm? To budu nejake specializovane verzie dufam na EW, stihac tankov, protivzdusna obrana, komunikacny uzol, samohybny minomet ci vozidla zenijnej podpory ...Zobrazit celý příspěvek

  90 kusov ako OT s 12,7 mm? To budu nejake specializovane verzie dufam na EW, stihac tankov, protivzdusna obrana, komunikacny uzol, samohybny minomet ci vozidla zenijnej podpory vsakze? Neplanuju dufam pouzivat 35 tonove drahe vozidla ako nejaky Fuchs dufam. O spolahlivosti "spojenca" dodavajuceho vezu u krajiny priamo susediacej s Ruskom radsej pomlcim lebo by som sa opakoval.Skrýt celý příspěvek

  • JerzyŔ
   19:10 04.03.2024

   Tak buď jsou Litevci úplně blbí, nebo jsou Izraelity úplně uplaceni, nebo mají v rukávu nějaké náhradní řešení, když Izrael zablokuje dodávky věží, že koupí odjinud (technicky to ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak buď jsou Litevci úplně blbí, nebo jsou Izraelity úplně uplaceni, nebo mají v rukávu nějaké náhradní řešení, když Izrael zablokuje dodávky věží, že koupí odjinud (technicky to asi možné je, že třeba oběžné ložisko, řídící kabely a jiné jsou unifikovány, říkám asi je možné, nevím to) anebo se pleteš a Izraeliti jsou spolehliví, i když několikrát zopakuješ, že ne.
   Kromě uvedených možností je jiná?Skrýt celý příspěvek

   • juko
    19:23 04.03.2024

    Litva objednala vozidla pred februarom 2022 kedy sa este nevedelo akym velkym ruskym spojencom nas "spojenec" je. Takze dufam, ze aspon pracuju na nezavislom servise a produkcii ...Zobrazit celý příspěvek

    Litva objednala vozidla pred februarom 2022 kedy sa este nevedelo akym velkym ruskym spojencom nas "spojenec" je. Takze dufam, ze aspon pracuju na nezavislom servise a produkcii nahradnych dielov pre dane veze alebo sa aspon predzasobuju nahradnymi dielmi. A tiez dufam, ze pracuju na integracii inych ATGM, lebo aj lokalna produkcia toho slavneho Eurospiku je plne zavisla na dodavkach kritickych komponentov od "spojenca". Alebo sa snad aspon predzasobuju takym obrovskym poctom Spikov, ze im v pripade hrozby nemozu dojst ani teoreticky.Skrýt celý příspěvek

    • JerzyŔ
     19:49 04.03.2024

     juko, Litva je i oproti ČR např. slabší menší stát, přestože poměrně zvyšuje podíl na obranu, celkově to není moc. Nemají letectvo , námořnictvo, ... . Nepředpokládám, že by ...Zobrazit celý příspěvek

     juko, Litva je i oproti ČR např. slabší menší stát, přestože poměrně zvyšuje podíl na obranu, celkově to není moc. Nemají letectvo , námořnictvo, ... . Nepředpokládám, že by nakoupili tolik SPIKů, aby jim to vydrželo po celou dobu váljy proti Rusku až do úplného vítězství. Pokud by Vilkasy měly nakonec opravdu bojovat, nejen sloužit v procesu tanečků a dělání ramen, tak se situace úplně změní. Litva se v ohrožení života nebude ohlížet na nějaké izraelské embargo, a kdyby se SPIKů a součástí k nim opravdu nedostávalo, bude se snažit je propašovat a taky shánět jiné typy, a
     integrace - čemu říkáte integrace vojín Kefalín? - ve válečném stavu je prostě navaří namontují a jedou.Skrýt celý příspěvek

     • JerzyŔ
      20:09 04.03.2024

      Ještě mě napadlo - oni koupili i ty americké JLTV nebo jak se to jmenuje, část má být taky v protitankové verzi. Je to tak, nechce se mi to hledat? A pokud ano, jaké PTŘS ...Zobrazit celý příspěvek

      Ještě mě napadlo - oni koupili i ty americké JLTV nebo jak se to jmenuje, část má být taky v protitankové verzi. Je to tak, nechce se mi to hledat? A pokud ano, jaké PTŘS mají?
      Taky Spiky?
      Takový můj názor nebo vlastně dva názory, kde si sám protiřečím - měl by být rozdílný, protože i když považuji na rozdíl od yuka Izrael za zcela spolehlivý
      můžu se mýlit nebo se něco vyvrbí, takže z toho důvodu považuji diverzifikaci dodavatelů za dobrou.
      No a druhý názor, opět můj, ale opačný - z důvodu logistiky, ceny, racionálnosti by měly být PTŘS stejného typu.Skrýt celý příspěvek

     • juko
      20:37 04.03.2024

      Litva sa nemusi ohlizet na izraelske embargo ale co ak ho ostatne krajiny respektovat budu? Ako ho aj respektuju teraz kedze napriek slusnym zasobam spikov v europe je ich na UA ...Zobrazit celý příspěvek

      Litva sa nemusi ohlizet na izraelske embargo ale co ak ho ostatne krajiny respektovat budu? Ako ho aj respektuju teraz kedze napriek slusnym zasobam spikov v europe je ich na UA presne 0 pretoze mame "spolahliveho" spojenca. Integracii hovorim spolupraca ATGM so senzormi vozidla. Vdaka bohu aspon tie cv90 ktore objednavame vedia strielat aj Akeron.Skrýt celý příspěvek

    • JerzyŔ
     21:22 04.03.2024

     juko nebuď smutný. Izrael nemusíš dávat jako spojenec Litvy v uvozovkách, on spojenec není, je obchodní partner. Když půjde do tuhého, tak Litevci na Boxery připevní třeba ...Zobrazit celý příspěvek

     juko nebuď smutný. Izrael nemusíš dávat jako spojenec Litvy v uvozovkách, on spojenec není, je obchodní partner.
     Když půjde do tuhého, tak Litevci na Boxery připevní třeba Akeron, nebo kořistní Kornet, Konkurs, Maljutku, nebo PTŘS od "spolehlivého spojence".
     Jestli máš na mysli nějakou konkrétní PTŘS od nějakého konkrétního spojeneckého státu, kterou podle tvých informací bude schopen Litvě dodávat v dostatečných počtech za cenu, která Litvu nezruinuje, uveď, a já ti co nejdříve napíšu, jestli Litevci za takové situace ji bufou schopni použít na Boxerech.Skrýt celý příspěvek

     • juko
      22:11 04.03.2024

      Podla mna podcenujes narocnost integracie modernych ATGM do bojovych ekosystemov vozidiel. Ale celkovo by sme mali pracovat na tom aby nase zbrane mohli odpalovat co najsirsi okruh ...Zobrazit celý příspěvek

      Podla mna podcenujes narocnost integracie modernych ATGM do bojovych ekosystemov vozidiel. Ale celkovo by sme mali pracovat na tom aby nase zbrane mohli odpalovat co najsirsi okruh municie lebo v case nudze nikdy nevies co kde zozenies a pravdepodobne bude nedostatok. A riesenie pre Litvu? Minimalne integrovat do veze co najviac typov ATGM pre pripad "keby nieco". Samozrejme treba pocitat s tym, ze cena/vykon u Spike je bezkonkurencna. Preto sa mi javi ako najlepsie dlhodobe riesenie Polske a Ukrajinske ATGM ktore by mohli byt aj v primeranej cene a aj by mohli ak boh da v buducnosti poskytnut fire&forget schopnost. Mne je jasne, ze Litva nema peniaze na to prejst napr na Akeron, ale mali by mysliet na nespolahlivost Izraela a co najviac toto riziko mitigovat, ked uz nicim inym tak nakupom dostatocneho mnozstva tych Spikov. Ale v strednodobom a dlhodobom horizonte je nutne aby prislo cenovo dostupne vychodoeuropske riesenie. Alebo aspon cenovo vyhodne riesenie od spolahlivych spojencov, ked uz nic ine.Skrýt celý příspěvek

     • Mejla
      07:10 05.03.2024

      Copak Izrael to je země přes půl světa, lepší je když nejbližší soused a spojenec jako Slovensko prohlásí, že už Ukrajině nedodá ani patronu. To mi přijde jako prvotřídní podraz.

      Copak Izrael to je země přes půl světa, lepší je když nejbližší soused a spojenec jako Slovensko prohlásí, že už Ukrajině nedodá ani patronu. To mi přijde jako prvotřídní podraz.

     • juko
      09:12 05.03.2024

      Postoje Ficovej vlady su sice nechutne a su mi bytostne odporne a vasa vlada je v otazke Ukrajiny asi najlepsia zo vsetkych, bez prehanania. Avsak musim niektore veci uviest na ...Zobrazit celý příspěvek

      Postoje Ficovej vlady su sice nechutne a su mi bytostne odporne a vasa vlada je v otazke Ukrajiny asi najlepsia zo vsetkych, bez prehanania. Avsak musim niektore veci uviest na pravu mieru.
      1. Slovensko neblokuje reexport svojich zbrani a ich komponentov, preto moze ist napr Dita na UA.
      2. Slovensko neblokuje akekolvek dodavky svojich zbrani na UA a tieto dodavky aj spolufinancuje svojim prispevkom do EU 50 miliardoveho balicku.
      3. Slovensko uz tak ci tak dodalo temer vsetko co ma nejaku hodnotu. S300, Migy...Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      09:27 05.03.2024

      Čo je na integrácii ATGM tak náročné ? Majú 5 režimov práce ako protilietadlové strely ? Ak je to náročné , tak integrátori výzbroje mali začať myslieť inak a riešiť komunikáciu ...Zobrazit celý příspěvek

      Čo je na integrácii ATGM tak náročné ? Majú 5 režimov práce ako protilietadlové strely ?
      Ak je to náročné , tak integrátori výzbroje mali začať myslieť inak a riešiť komunikáciu vozidlo strela modulárne a cez bežné protokoly so šifrovaním.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      09:35 05.03.2024

      Strely spike sa predsa vyrávajú aj v Nemecku vo firme EUROSPIKE GmbH .

      Strely spike sa predsa vyrávajú aj v Nemecku vo firme EUROSPIKE GmbH .

     • Mejla
      09:59 05.03.2024

      to juko- Spíš mi šlo o tu kritiku Izraele. Je to země velmi od Ukrajiny vzdálená a problémy Evropy je nemusí vůbec zajímat. Mají dost svých vlastních. Bojují o vlastní přežití a ...Zobrazit celý příspěvek

      to juko- Spíš mi šlo o tu kritiku Izraele. Je to země velmi od Ukrajiny vzdálená a problémy Evropy je nemusí vůbec zajímat. Mají dost svých vlastních. Bojují o vlastní přežití a prostředky co mají musí používat především na svojí obranu. Jiné je to se státy bývalého východního bloku. Ty žádné vojenské operace jako Izrael nevedou. To že soukromé slovenské firmy dodávají na Ukrajinu nevypovídá nic o tom, jak pomáhá Slovensko jako stát.Skrýt celý příspěvek

     • juko
      11:29 05.03.2024

      Pjaro: Spike sa v Europe nevyraba cely, niektore kriticke komponenty sa dovazaju z Izraela. Mejla- ani neviem kde zacat. Boju o prezitie? To ma byt vtip? Je to jadrova mocnost s ...Zobrazit celý příspěvek

      Pjaro: Spike sa v Europe nevyraba cely, niektore kriticke komponenty sa dovazaju z Izraela.
      Mejla- ani neviem kde zacat. Boju o prezitie? To ma byt vtip? Je to jadrova mocnost s technologicky najvyspelejsou armadou na svete ktora bojuje proti smiesne vyzbrojenym povstalcom. A na tu svoju vlastnu obranu potrebuju aj zbrane ktore davno predali do Europy a blokuju ich reexport? Ten vztah je strasne jednostranny zo strany zapadu a mala by byt 100% tna reciprocita. Izraelska vlada tiez nemusi pomahat zo svojich penazi, nikto to po nich nechce.Skrýt celý příspěvek

     • JerzyŔ
      11:43 05.03.2024

      juko plně s tebou souhlasim v úvahách o nutnosti možnosti zaměnitelnosti, o tom, že v případě krizí budou problémy s dodávkami PTŘS obecně nejen z Izraele, že armáda by měla být ...Zobrazit celý příspěvek

      juko plně s tebou souhlasim v úvahách o nutnosti možnosti zaměnitelnosti, o tom, že v případě krizí budou problémy s dodávkami PTŘS obecně nejen z Izraele, že armáda by měla být připravena na různá náhradní řešení, inprovizace, že by systémy měly umožňovat zaměnitelnost ,že by měly být cenově dostupné ...
      No vlastně se opakuju po tobě. V tomto bodě mi mluvíš z duše.Skrýt celý příspěvek

     • juko
      13:00 05.03.2024

      JerzyŔ- nielen ATGM, ale aj TBM, MLRS, ALCM, SAM a air to air missiles. Ja by som bol velmi rad keby nase F-16 vedia strielat doslova vsetko co existuje na trhu.

      JerzyŔ- nielen ATGM, ale aj TBM, MLRS, ALCM, SAM a air to air missiles. Ja by som bol velmi rad keby nase F-16 vedia strielat doslova vsetko co existuje na trhu.

     • Mejla
      16:36 05.03.2024

      to juko - Tak jinak. Malý stát obklopený ze všech stran nepřáteli, celou svojí novodobou historii se neustále brání útokům Arabů. Co myslíte, co by se stalo, kdyby jednou ti ...Zobrazit celý příspěvek

      to juko - Tak jinak. Malý stát obklopený ze všech stran nepřáteli, celou svojí novodobou historii se neustále brání útokům Arabů. Co myslíte, co by se stalo, kdyby jednou ti Arabové vyhráli? Minulý rok nám ti vaši povstalci ukázali co by se stalo. Jen by to bylo ve větším měřítku. Takže genocida. Proto jsou vojenská a technologická velmoc. Nic jiného jim nezbývá. Je to boj o přežití. Reexport nedovolují s tím, že nechtějí dalšího nepřítele, tedy Rusko. Už tak jich mají dost.Skrýt celý příspěvek

     • juko
      17:28 05.03.2024

      Ved dobre, my by sme ale nemali chciet takeho pritele potom, co sa vtedy ked je to treba otoci chrbtom ale ked sam nieco potrebuje tak ocakava zapadnu podporu. A toboz by sme na ...Zobrazit celý příspěvek

      Ved dobre, my by sme ale nemali chciet takeho pritele potom, co sa vtedy ked je to treba otoci chrbtom ale ked sam nieco potrebuje tak ocakava zapadnu podporu. A toboz by sme na tomto oportunistickom priteli nemali byt v nicom zavisli. A toboz uz nie na PVO, radaroch, PTRS ci veziach.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      11:25 06.03.2024

      Ad Spike sa v Europe nevyraba cely, niektore kriticke komponenty sa dovazaju z Izraela. Paráda. To si nevedia nemci ošetriť ? Načo je taká výroba rakety v licencii, kde sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Ad Spike sa v Europe nevyraba cely, niektore kriticke komponenty sa dovazaju z Izraela.
      Paráda. To si nevedia nemci ošetriť ? Načo je taká výroba rakety v licencii, kde sa vyrába len polovica ? V prípade krízy v Izraeli výroba bude stáť aj v europe.Skrýt celý příspěvek

     • juko
      12:58 06.03.2024

      Spravne otazky sa pytas Pjaro, ja si ich kladiem tiez. Asi im pride super byt zavisly na Izraeli alebo neviem.

      Spravne otazky sa pytas Pjaro, ja si ich kladiem tiez. Asi im pride super byt zavisly na Izraeli alebo neviem.

  • liberal shark
   08:47 05.03.2024

   OT jsou stejně důležité jako BVP nebo vozidla bojové podpory. Bez plynulého a bezpečného transportu zásob a lidí jste namydlený.

   OT jsou stejně důležité jako BVP nebo vozidla bojové podpory. Bez plynulého a bezpečného transportu zásob a lidí jste namydlený.

   • juko
    09:13 05.03.2024

    A co brani na to OT namontovat vezu a urobit z neho kolesove BVP?
    No jedine cena...

    A co brani na to OT namontovat vezu a urobit z neho kolesove BVP?
    No jedine cena...

    • Scotty
     10:09 05.03.2024

     Vnitřní prostor který zabere věž.

     Vnitřní prostor který zabere věž.

     • juko
      10:47 05.03.2024

      Takze kupis 40 tonovy, drahy sofistikovany Boxer na ulohy ktore by mohla robit aj Patria 6x6? Preco? Kvoli lepsiemu pancieru? Strasny luxus na krajinu ako Litva. Taka bezposadkova ...Zobrazit celý příspěvek

      Takze kupis 40 tonovy, drahy sofistikovany Boxer na ulohy ktore by mohla robit aj Patria 6x6? Preco? Kvoli lepsiemu pancieru? Strasny luxus na krajinu ako Litva. Taka bezposadkova veza by zas tak vela priestoru nezabrala :))Skrýt celý příspěvek

     • JerzyŔ
      12:11 05.03.2024

      Scotty máš pravdu a juko ty máš taky pravdu, předsedo. Celkem už poněkud nesmyslná akademická debata. Takže se k ní nesmyslně akademicky připojím : -může být, že Litevci opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty máš pravdu a juko ty máš taky pravdu, předsedo.
      Celkem už poněkud nesmyslná akademická debata. Takže se k ní nesmyslně akademicky připojím :
      -může být, že Litevci opravdu promyšleně chtějí i OT dobře pancéřované. Hele, ty nová západní ótéčka a bévépéčka stejně jako ty zlé zastaralé ruské/sovětské, které se těmi západními nahrazují mimo jiné i hlavně kvůli ochrany osádky (aspoň tak je nám to prezentováno) - obojí nic moc: Většinou Stanag 2 co neprostřelí akorát pistole, M16 a Kalašnikov. Výjimečně Stanag 3, co neprostřelí ani plnotučné 7,62 kulomety a odstřelovačky západních i východních ráží (Dragunov , aj.).
      - možné je, že Litevci opravdu neměli už prachy, a OT dovyzbrojí, nebo předělají na varianty, když
      bude krize.
      Bezosádková věž - v tomto bodě nechci dělat chytrého, o výhodách a nevýhodách byly napsány miliony článků, sedačka pro obsluhu a řídící pult před ní asi nezabere více než u kulometné věžičky na OT, ale jestli není potřeba další prostor pro PTŘS, náboje do kanonu a jiné, nebo se to všechno vejde do věže , neumím posoudit.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:27 06.03.2024

      juko: pro malý stát jako je Litva opravdu není luxus mít dobře opancéřované vozidlo. Má totiž málo lidí, takže s nimi musí šetřit = musí zvýšit šance, že jich přežije (ve zdraví) ...Zobrazit celý příspěvek

      juko: pro malý stát jako je Litva opravdu není luxus mít dobře opancéřované vozidlo. Má totiž málo lidí, takže s nimi musí šetřit = musí zvýšit šance, že jich přežije (ve zdraví) co nejvíce i po zásahu jejich dopravního prostředku.Skrýt celý příspěvek

    • juko
     12:47 06.03.2024

     Myslel som to tak, ze je privelky luxus pre Litvu tak drahe vozidlo vyuzivat len cisto ako OT a nevyzbrojit ho vezou s kanonom a ATGM. Ked uz nic tak pre vlastnu ochranu, kanon ...Zobrazit celý příspěvek

     Myslel som to tak, ze je privelky luxus pre Litvu tak drahe vozidlo vyuzivat len cisto ako OT a nevyzbrojit ho vezou s kanonom a ATGM. Ked uz nic tak pre vlastnu ochranu, kanon navyse sa hodi vzdy, robi to vozidlo vsestrannejsim. Za to ze, zaberie miesto kde by mohol sedet jeden/dvaja ludia navyse to stoji.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      12:30 07.03.2024

      Dúfam, že nakúpili aspoň ručné PTRS, tarasnice.
      A malé bojové drony, ktoré im budú robiť podporu.

      Dúfam, že nakúpili aspoň ručné PTRS, tarasnice.
      A malé bojové drony, ktoré im budú robiť podporu.

     • DrunkElk
      17:59 07.03.2024

      @pjaro77 Mechanizované jednotky obecně často nemají ruční ATGMs a spoléhají na ty co mají na technice. Ale Litva má nakoupené Javeliny, tak předpokládám, že je můžou mít organicky ...Zobrazit celý příspěvek

      @pjaro77
      Mechanizované jednotky obecně často nemají ruční ATGMs a spoléhají na ty co mají na technice. Ale Litva má nakoupené Javeliny, tak předpokládám, že je můžou mít organicky v rotách jako četu zbraní.Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   13:59 06.03.2024

   Rozumím, pokaždé když budete kupovat BVP vy, nesmí mít díly z Izraele... no což, oni tu ztrátu asi přežijou.

   Rozumím, pokaždé když budete kupovat BVP vy, nesmí mít díly z Izraele... no což, oni tu ztrátu asi přežijou.

Načítám diskuzi...