Maďarská armáda směřuje k nákupu bojových vozidel pěchoty Puma

Maďarská armáda směřuje k nákupu bojových vozidel pěchoty Puma
BP Puma / KMW (Zvětšit)

Podle maďarského deníku Nepszava maďarská armáda nakoupí 200 nových bojových vozidel pěchoty (BVP). Deník se odkazuje na nejmenovaný zdroj, podle kterého půjde o BVP německé výroby. Deník výslovně zmiňuje jak starší BVP Marder, tak především nejnovější Pumu od německého výrobce KMW (Krauss-Maffei Wegmann).

Maďarské ministerstvo obrany v posledních měsících uzavřelo několik zásadních zbrojních dohod. V případě pozemního vojska šlo především o nákup 44 nejnovějších tanků Leopard 2A7, 12 starších Leopard 2A4 a 24 samohybných houfnic PzH 2000. Vše od německé KMW sídlící v bavorském Mnichově.

Maďarská armáda, podobně jako česká nebo polská, plánuje koupit nová pásová BVP.  Maďarská armáda nemá klasická sovětská BVP-1 nebo BVP-2, ale spoléhá se na kolová bojová vozidla rodiny BTR-80. Maďarská armáda provozuje papírově 437 obrněných transportérů BTR-80 s kulometem ráže 14,5 mm a 178 BTR-80A s automatickým kanonem ráže 30 mm. Větší část vozidel prošla v posledních letech modernizací (včetně instalace moderních komunikačních systémů), ale není jasné, kolik maďarských BTR-80 je skutečně bojeschopných.

Nová pásová BVP v maďarské armádě nahradí velkou část vozidel BTR-80 a BTR-80A. Podle deníku Nepszava je horkým kandidátem německé BVP Puma nebo starší, německou armádou vyřazované, BVP Marder.

První informace o zájmu maďarské armády o BVP Puma se objevily v prosinci 2018, když náčelník maďarského Generálního štábu, generálporučík Ferenc Korom, navštívil posádku Bundeswehru v Münsteru. Korom si prohlédl nejen jizdní a střelecké ukázky BVP Puma, ale také vybavení a výzbroj německého vojáka budoucnosti IdZ-ES Gladius (Infanterist der Zukunft – Erweitertes System Gladius).


Ferenc Korom si prohlíží BVP Puma / Bundeswher


Ferenc Korom s útočnou puškou G36 kompletu Gladius / Bundeswher


Na závěr Korom dostal jako suvenýr kovový plát, který si sám prostřelil při střelecké ukázce vozidla Puma / Bundeswher

„Tato návštěva posílila stávající vojenskou spolupráci a je pokračováním pravidelné výměny informací mezi pozemními silami obou zemí. Německá armáda má velký zájem podporovat přeměnu maďarských ozbrojených sil na moderní armádu, kdykoli to dovolují zdroje. S maďarskou armádou existuje velmi dlouhá a hluboká spolupráce, a to jak v Afghánistánu, tak v rebalancování národní a alianční obrany,“ komentoval prosincovou návštěvu oficiální web německého Bundeswehru.

„Obstarávání německých zbrojních systémů je velkým znamením intenzivní spolupráce mezi oběma zeměmi,“ uvedl německý generálporučík Stephan Thomas, který na Hlavním štábu Bundeswehru velí německým jednotkám v mnohonárodnostních sborech (Eurocorps, 1. německo-nizozemský sbor, Vícenárodní sbor Sever-východ). Thomas představil v Münsteru maďarské delegaci BVP Puma i vojáka budoucnosti Gladius, který je kompatibilní s BVP Puma a transportéry Boxer.

Puma je považováno za nejpokročilejší BVP současnosti. Avšak pokud pomineme geopolitické hledisko, tak kromě známých nevýhod (z pohledu Armády ČR) Pumy, tedy schopnost převážet pouze šest členů výsadku (nouzově sedm) a neexistující odvozené verze, jsou výzvou finanční, technické a výcvikové problémy s provozem Pumy.

Nákup BVP Puma představuje na jednu stranu šanci zásadním způsobem zvýšit bojeschopnost armády. Na druhou stranu existuje také velké riziko, že se provozní potíže mohou vymknout kontrole a bojeschopnost armády (vzhledem k vydaným finacím) se naopak sníží. V každém případě případný nákup BVP Puma vyžaduje úzkou spolupráci s Bundeswehrem a Německem.


BVP Puma v Bundeswehru

Zda maďarská armáda BVP Puma skutečně dostane, není prozatím jasné. Každopádně v posledních měsících a letech maďarská armáda intenzivně zbrojí (dle koncepce Zrínyi 2026), aby splnila úkol zadaný Viktorem Orbanem ‒ nespoléhat se na NATO a zajistit ochranu Maďarska proti hrozbě ze všech směrů.

Zajímavé je, že Viktor Orban se snaží najít spojence v Bavorsku a u konzervativní Křesťanskosociální unie (CSU), která dominantně vládne v Bavorsku. V Mnichově, hlavním městě Bavorska, přitom sídlí německá KMW. Orban naposledy navštívil Bavorsko na začátku minulého roku.

Pokud se ale Maďarsko rozhodlo geopoliticky přiklonit k Německu, což dokazuje masivní nákup německé vojenské techniky, je nákup BVP Puma přirozenou (nutnou) volbou.

Maďarsko nákupem německých zbraní si již zřejmě vybralo svého hlavního geopolitického spojence. Polsko se soustředí na vývoj vlastní vojenské techniky nebo nakupuje od Američanů. Jak si vybere Česká republika?

Zdroj: Bundeswher, Nepszava

Nahlásit chybu v článku


Související články

BVP Puma pro Armádu ČR - průmysl, výcvik, cena a spolehlivost

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje za nakup 210 nových bojových vozidel pěchoty (BVP) a dalších ...

ROZHOVOR: Nákup BVP PUMA a modernizace českého průmyslu

Armáda České republiky připravuje nákup minimálně 210 pásových bojových vozidel, většinu ve verzi ...

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme ...

Závody ve zbrojení ve střední Evropě? Maďarsko nakupuje zbraně za miliardy

Maďarsko je evropskými zeměmi a médií často označováno jako skoro-diktatura. Takové označení však ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Kichot
  14:44 05.03.2019

  Líbí se mi , že na rozdíl od Polska nebo Česka nefantazírují o domácím vývoji a nakupují. A nakupují ověřené, funkční věci a ne prototypy k dodělání jako my. Max chtějí přenést ...Zobrazit celý příspěvek

  Líbí se mi , že na rozdíl od Polska nebo Česka nefantazírují o domácím vývoji a nakupují. A nakupují ověřené, funkční věci a ne prototypy k dodělání jako my. Max chtějí přenést výrobu.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   16:47 05.03.2019

   ČR co se BVP týče také nepožaduje domácí vývoj. Ve hře jsou čtyři kandidáti od renomovaných zahraničních firem. Požadavek české strany je jen na přenesení výroby.

   ČR co se BVP týče také nepožaduje domácí vývoj. Ve hře jsou čtyři kandidáti od renomovaných zahraničních firem. Požadavek české strany je jen na přenesení výroby.

   • Jirosi
    18:12 05.03.2019

    A verze!

    A verze!

 • Rase
  14:21 05.03.2019

  Osobně si myslím, že i použité Mardery by mohly být pro Maďarsko zajímavé, ale nová technika je vždycky smysluplnější možnost. Pokud by měli zájem o oněch 200 Pum, tak jsem hodně ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si myslím, že i použité Mardery by mohly být pro Maďarsko zajímavé, ale nová technika je vždycky smysluplnější možnost. Pokud by měli zájem o oněch 200 Pum, tak jsem hodně zvědavý, zda by vozidla pouze koupili od Německa, nebo měli zájem i o montáž doma. Na tohle by ale asi bylo potřeba víc času, než jen podepsat smlouva na dodání vozidel "na klíček". Najednou se zdá, že i pro AČR by mohlo být oprvdu zajímavé, nějak se podílet na výrobě Pum, alespoň ty speciální verze. Ono by to vlastně mohlo být i lepší pro samotné Němce, jelikož je u nás levnější práce.

  Rovnou se zeptám, jak je na tom maďarský zbrojní průmysl, dokázali by Němcům nabídnou lepší cena/výkon, oproti našim podnikům? Tedy pokud by se rozhodli vyrábět něco na Pumách doma.

  Když půjdu ve fantasii dál, tak by asi mělo smysl se zamyslet na přikoupením nových Leopardů k Pumám. Tedy tak nějak kopírovat maďarský styl, jelikož jde očividně o kvalitní pár (navíc hlavně propojený a prozkoušený). K dokonalosti chybí už jen systém GLADIUS pro pěšáky (výsadek), aby se plně využily schopnosti propojení vozidel s pěchotou.Skrýt celý příspěvek

  • Laci
   14:32 05.03.2019

   Kéž by, béž by, kéž by.... Obávám se ale, že než se konečně MO rozhodne pro nějaký ze čtyř kandidátů pro AČR, tak už dva z nich budou za zenitem, takže pod cenou, tudíž proto se ...Zobrazit celý příspěvek

   Kéž by, béž by, kéž by....

   Obávám se ale, že než se konečně MO rozhodne pro nějaký ze čtyř kandidátů pro AČR, tak už dva z nich budou za zenitem, takže pod cenou, tudíž proto se asi jeden z nich stane vítězem.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    14:39 05.03.2019

    tj. naše MO má zvláštní schopnost nic nekupovat (pořád jen samé odklady) a když už něco koupí, tak jde o "nejhorší" možnou možnost. Jsem hodně zvědavý, zda všechna ta moderní ...Zobrazit celý příspěvek

    tj. naše MO má zvláštní schopnost nic nekupovat (pořád jen samé odklady) a když už něco koupí, tak jde o "nejhorší" možnou možnost.

    Jsem hodně zvědavý, zda všechna ta moderní technika atd. pomůže přilákat nové lidi ke službě v maďarské armádě. Osobně si myslím, že právě tohle je i jeden z důvodů k oněm nákupům. Zkrátka budují armádu prakticky "na zelené louce", tak nejde ani mluvit o nějakém zbrojení (počty nejsou přemrštěné, spíš jen tempo).Skrýt celý příspěvek

    • Kichot
     15:02 05.03.2019

     Přesně a dost se děsím těch nákupu u nás.. I když něco jako Patria s Turou doufám nehrozí ani u nás. A to maďarské tempo je fakt udivující

     Přesně a dost se děsím těch nákupu u nás.. I když něco jako Patria s Turou doufám nehrozí ani u nás. A to maďarské tempo je fakt udivující

     • Jura99
      15:47 05.03.2019

      Patria s Turrou a k tomu BVP-M :-). To musí Maďaři puknout smíchy. Puma by ránu z 2A42 30*165 ustála, zatímco obráceně by stačil velkorážný kulomet.

      Patria s Turrou a k tomu BVP-M :-). To musí Maďaři puknout smíchy. Puma by ránu z 2A42 30*165 ustála, zatímco obráceně by stačil velkorážný kulomet.

     • Kichot
      16:37 05.03.2019

      To by mě zajímalo na čí stranu by se přidala ČR v případném hypotetickém konfliktu mezi Maďarskem a Slovenskem. Jestli vrátit Slovákům dvojité bodnutí do zad nebo převáží bratrská ...Zobrazit celý příspěvek

      To by mě zajímalo na čí stranu by se přidala ČR v případném hypotetickém konfliktu mezi Maďarskem a Slovenskem. Jestli vrátit Slovákům dvojité bodnutí do zad nebo převáží bratrská láska... Jsem pro bratry slovany :-) Ale to maďarské zbrojení je fakt záhada ;-)Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:51 05.03.2019

      Kichot: jsem také pro bratry, tedy Kelty a Germány :). Podle výzkumů DNA máme slovanských jen asi 30%, což je po masivním příchodu Slovanů po r. 45 k nám celkem pozoruhodně nízké ...Zobrazit celý příspěvek

      Kichot: jsem také pro bratry, tedy Kelty a Germány :). Podle výzkumů DNA máme slovanských jen asi 30%, což je po masivním příchodu Slovanů po r. 45 k nám celkem pozoruhodně nízké procento. Ale samozřejmě kvůli jazyku se cítím(e) být Slovany a svět nás také tak bere, spíš tedy bohužel, protože anglický výraz pro sluhu, slave, je odvozený od Slav, tedy Slovan a anglický výraz sloven, jak občas slovenští národovci označují staré Slováky, je v překladu dokonce něco hodně nelichotivého :-). Konflikt by asi nevybočoval ze zavedených zvyklostí, na jižním SR byl se Maďarům nebránil nikdo a zbytek by se zčásti vzdal a zčásti odešel do hor :-).Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      17:06 05.03.2019

      Omyl naše 4 funkční tanky by vzali Maďary ztečí od Bytče a do kleští by je vzaly Pandury, které by díky své jedinečné funkci připlavaly po Dunaji přes Prešpurk až do Pešti... Tím ...Zobrazit celý příspěvek

      Omyl naše 4 funkční tanky by vzali Maďary ztečí od Bytče a do kleští by je vzaly Pandury, které by díky své jedinečné funkci připlavaly po Dunaji přes Prešpurk až do Pešti... Tím by nepřítele dokonale překvapily a donutily ho ke kapitulaci...Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      17:09 05.03.2019

      Jediné co by to mohlo zhatit je počet Fabií v Maďarsku :-(

      Jediné co by to mohlo zhatit je počet Fabií v Maďarsku :-(

     • Arthur
      18:44 05.03.2019

      Rozmýšľam kedy resp. v ktorej vojne bojovali BVP-čka ako také voči BVP-čkam, ale budiš, tak analogicky čo by s cca 10mil EUR Pumou a jej senzormi spravili klasický 2A42 s 30 x 165 ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozmýšľam kedy resp. v ktorej vojne bojovali BVP-čka ako také voči BVP-čkam, ale budiš, tak analogicky čo by s cca 10mil EUR Pumou a jej senzormi spravili klasický 2A42 s 30 x 165 mm nehovoriac čo by s cca 10mil EUR Pumou spravil GTS-30 s podkaliberným 30 x 165 mm APFSDS-T M929 od Nexter/MECAR na 1,5 mil € BVP-M :-) Čo by s cca 10mil EUR Pumou spravil PTRS Konkurs sa ani nemá cenu baviť... a už vonkoncom nie PTRS Spike na Vydre.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:51 05.03.2019

      Artur a o tom co by ty věci udělali z "BVP/BVP-M" nemá cenu ani spekulovat.

      Artur a o tom co by ty věci udělali z "BVP/BVP-M" nemá cenu ani spekulovat.

     • HEKTOR
      20:13 05.03.2019

      Jura99 - hm,takže Vaše 70% germánske DNA zrejme oslavuje březen 1939 ako štátny sviatok,keďže ste sa vlastne navrátili "domov" do pravlasti...

      Jura99 - hm,takže Vaše 70% germánske DNA zrejme oslavuje březen 1939 ako štátny sviatok,keďže ste sa vlastne navrátili "domov" do pravlasti...

     • Gibon
      21:18 05.03.2019

      Hektor: ono je to hrozne zjednodusene ale: haploskupina R1A rozsirena medzi slovanskými narodmi je v CR rozsirena u 33% ceskych muzov. (SR 42%) R1B bezna v zapadnej Europe je ...Zobrazit celý příspěvek

      Hektor: ono je to hrozne zjednodusene ale:
      haploskupina R1A rozsirena medzi slovanskými narodmi je v CR rozsirena u 33% ceskych muzov. (SR 42%)
      R1B bezna v zapadnej Europe je pritomna u 28% ceskych muzov (SR 15%).
      R1B je v takom Francuzsku pritomna u 90% muzov.
      Cize, sice o sebe uz 30 rokov tvrdia, ze su Kelti, no realne su to stale vacsinovo Slovania, aj ked zo slovanskych narodov s najmensim zastupenim.

      Pre zaujimavost, maju aj viac arabskych genov -J2. Asi 4% muzov.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      21:18 05.03.2019

      Hektor: to ani ne, podobne jako vsichni Slovani si jdou vzajemne po krku, tak i Germani. Vzdyt z nemecke okupace rozhodne nebyli nadseni napr. Nizozemci, Danove, ale ani Rakusani ...Zobrazit celý příspěvek

      Hektor: to ani ne, podobne jako vsichni Slovani si jdou vzajemne po krku, tak i Germani. Vzdyt z nemecke okupace rozhodne nebyli nadseni napr. Nizozemci, Danove, ale ani Rakusani nijak zvlast.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      21:38 05.03.2019

      Gibon:
      já mám jasno, I2a, tedy jak před keltama, tak i germánama a slovanama
      docela sranda :-)

      Gibon:
      já mám jasno, I2a, tedy jak před keltama, tak i germánama a slovanama
      docela sranda :-)

     • Gibon
      21:49 05.03.2019

      Rase: vsetky tie geny vznikli pred germanmi, slovenmi,... Najzabavnejsie je to prekrucanie faktov. R1A 10-15tis.rokov juzna Ukrajina. R1B vznikol pred 18-10tis. rokmi na ...Zobrazit celý příspěvek

      Rase: vsetky tie geny vznikli pred germanmi, slovenmi,...

      Najzabavnejsie je to prekrucanie faktov.
      R1A 10-15tis.rokov juzna Ukrajina.
      R1B vznikol pred 18-10tis. rokmi na Pyrenejskom poloostrove. Najrozsirenejsi je v Spanielsku, Francuzsku.
      Ako vsetci vieme, odtial Germani neprisli.
      Cize ak naskocime na toto priblbe prekrucanie faktov, tak ste kombinacia Ukrajincov a Spanielov :-DSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:25 06.03.2019

      Gibon: ne že by na tom záleželo, ale Češi mají nejvíc "západoevropskou" R1b (35%), následuje "východní" R1a (33%), pak je tu "nordická" asi 12% a pak zbytek. Z toho je patrné, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Gibon: ne že by na tom záleželo, ale Češi mají nejvíc "západoevropskou" R1b (35%), následuje "východní" R1a (33%), pak je tu "nordická" asi 12% a pak zbytek. Z toho je patrné, že nejméně 50% ČR je geneticky příbuzná západním zemím, resp. se geneticky nijak neliší např. s Rakouskem, které má obdobný podíl východní R1a, ale za slovanský stát považováno není. Arabské a turkické geny tu musí být samozřejmě také, vždyť Osmanská říše svého času končila někde u Nových Zámků. Z rozborů DNA obyvatel je také zřejmě, že nacionalismus je velký nesmysl, je to věc výchovy a škodlivé rozdmýchávání nepřátelství mezi tzv. národy, které jsou národy obvykle pouze politicky. Myslím, že by neškodilo, aby lidé věděli, že staleté dogma o většinových Slovanech v Česku neplatí a kdoví, jestli někdy vůbec platilo.Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      13:51 06.03.2019

      Jura99: no tak sme sa teda niekam pohli Od Keltov a germanov k R1b cize zhoda s Francuzmi a Talianmi. Tu je vysledok výskumu prazskej spolocnosti Genomak. 40 procent obyvatel ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: no tak sme sa teda niekam pohli

      Od Keltov a germanov k R1b cize zhoda s Francuzmi a Talianmi.

      Tu je vysledok výskumu prazskej spolocnosti Genomak.
      40 procent obyvatel Česka má shodné genetické znaky s jinými obyvateli slovanských zemí střední a východní Evropy. Dalších 25 procent pochází z románských zemí, jako je Francie či Itálie, a 11 procent se geneticky nejlépe shoduje s obyvateli Balkánu.
      Teprve poté s deseti procenty následuje obyvatelstvo germánského původu, s dědičnými znaky shodnými s Němci a Skandinávci.

      https://zpravy.aktualne.cz/pot... Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:59 06.03.2019

      Gibon: to je článek z roku 2007. Tzv. germánských genů samozřejmě není 10% (to už je od pohledu nesmyslně nízké procento), ale asi 35%, protože germánská haploskupina se ...Zobrazit celý příspěvek

      Gibon: to je článek z roku 2007. Tzv. germánských genů samozřejmě není 10% (to už je od pohledu nesmyslně nízké procento), ale asi 35%, protože germánská haploskupina se nerozlišuje a je v R1b kterou označuješ jako románské Francie a Itálie. Podle aktuálního výzkumu není těch 40% východní R1a, ale asi 33%.Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      16:59 06.03.2019

      Jura99: Samozrejme, za 12 rokov sa genofond v CR takto zasadne zmenil a klesol pocet ludi so slovanskou haploskupinou :-D :-D :-D Germanska (z oblasti Skandinavie) haploskupina je ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: Samozrejme, za 12 rokov sa genofond v CR takto zasadne zmenil a klesol pocet ludi so slovanskou haploskupinou :-D :-D :-D
      Germanska (z oblasti Skandinavie) haploskupina je I1.

      Okrem toho zabudas na geny balkánskych Slovanov. To su tiez Slovania a mate ich v CR 11%. Cize spolu so zapadnymi cez 50%.

      Ale ved bojuj zo svojimi korenmi, bojuj.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:57 06.03.2019

      Gibon: genofond se nezmenil, ale analyza dna se stala celkem beznou a urcite levnejsi. Je to mlady obor a co je bezne dnes, nemuselo byt tehdy. Ptej se autoru obou vyzkumu na jakem ...Zobrazit celý příspěvek

      Gibon: genofond se nezmenil, ale analyza dna se stala celkem beznou a urcite levnejsi. Je to mlady obor a co je bezne dnes, nemuselo byt tehdy. Ptej se autoru obou vyzkumu na jakem vzorku delali. Ja jsem si cisla co tvrdim nevymyslel, stejne jako ty, akorat kazde jsou z jinych vyzkumu.Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      08:11 07.03.2019

      GIBON- no já zase četl rozdělení dle kraqvních skupin, a v ČR je nejví rozšířená krevní skupina B a u té se uvádí největší rozšíření v jižní Asii-Indii, tak a teď si vyberte ...Zobrazit celý příspěvek

      GIBON- no já zase četl rozdělení dle kraqvních skupin, a v ČR je nejví rozšířená krevní skupina B a u té se uvádí největší rozšíření v jižní Asii-Indii, tak a teď si vyberte :) dle této definice jsme indoevropané, záhadou jsou Maďaři, ti v tomto prostoru tvoří výjimku všemu.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   15:10 05.03.2019

   Oproti Čechám majú Maďari bezkonkurenčnú DPH pre firmy - iba 9%. Sú na tom však zúfalo s ľudskými zdrojmi, no ale tak od čoho sú Ukrajinci. ;-) Inak pod značkou Rába vyrábajú ...Zobrazit celý příspěvek

   Oproti Čechám majú Maďari bezkonkurenčnú DPH pre firmy - iba 9%. Sú na tom však zúfalo s ľudskými zdrojmi, no ale tak od čoho sú Ukrajinci. ;-) Inak pod značkou Rába vyrábajú svoje obdoby vojenských nákladiakov (vrátane čiastočne obrnených). V kategórii obrnených vozidiel prišli za posledných 50 rokov iba s MRAP Komondor, ale netuším aký má odbyt čo i len u nich doma. Inak sa podievajú hlavne rôznymi renováciami, napr. firma Currus zrt prerobila niekoľko desiatok BTR-80 na rôzne špeciály.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    16:00 05.03.2019

    Díky, jistý potenciál by tedy byl i na montáž vozidel doma. Zvlášť když si mohli Slovinci montovat vozidla v továrně na ledničky... :D Myslím že Komondor je už stejně mrtvý projekt ...Zobrazit celý příspěvek

    Díky, jistý potenciál by tedy byl i na montáž vozidel doma. Zvlášť když si mohli Slovinci montovat vozidla v továrně na ledničky... :D
    Myslím že Komondor je už stejně mrtvý projekt jako VEGA od SVOS. Zajímavé na něm je jen to, že měl mít české protiminové sedačky. Osobně si myslím, že doba nákupu vozidel typu MRAP je už pryč, ve prospěch univerzálnějších vozidel, byť pořád se silnou protiminovou ochranou.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   18:18 05.03.2019

   Pokud by to tak opravdu bylo. Pak nezduplikování téhle objednávky na L2, Pz2000, Pumy bude jedna velice slušně promarněných šancí ACR na vyzbrojení za slušné peníze. A byla by ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud by to tak opravdu bylo. Pak nezduplikování téhle objednávky na L2, Pz2000, Pumy bude jedna velice slušně promarněných šancí ACR na vyzbrojení za slušné peníze.
   A byla by smysluplná technika v rozumných počtech za solidní cenu za kus.Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  13:49 05.03.2019

  ČR aj SR by si mali požičať tých ľudí, ktorí robia na maďarskom MO, zodpovedných za obstarávanie techniky, aby sa aj u nás rozbehli tie nákupy. Ide nám to ako v lete na saniach a ...Zobrazit celý příspěvek

  ČR aj SR by si mali požičať tých ľudí, ktorí robia na maďarskom MO, zodpovedných za obstarávanie techniky, aby sa aj u nás rozbehli tie nákupy. Ide nám to ako v lete na saniach a navyše sa často obstarávajú kraviny.Skrýt celý příspěvek

 • lalalik
  13:48 05.03.2019

  a k tomu všemu ještě připočteme cvičné zlíny a L-39NG...

  a k tomu všemu ještě připočteme cvičné zlíny a L-39NG...

  • Matesaax
   20:24 05.03.2019

   Ohledně L-39NG mě zaujalo v nedávném rozhovoru s ředitelem AERA ,že jsou v závěrečné fázi vyjednánávání o prodeji s dvěma evropskými státy.Když se nad tím zamyslím,tak reálně může ...Zobrazit celý příspěvek

   Ohledně L-39NG mě zaujalo v nedávném rozhovoru s ředitelem AERA ,že jsou v závěrečné fázi vyjednánávání o prodeji s dvěma evropskými státy.Když se nad tím zamyslím,tak reálně může jít o Slovensko či Madarsko eventuelně o oba státy.Skrýt celý příspěvek

   • lalalik
    12:51 06.03.2019

    :-) že by? Koukám, že někdo uvažuje, místo aby dával palce dolů....

    :-) že by? Koukám, že někdo uvažuje, místo aby dával palce dolů....

   • Gibon
    13:39 06.03.2019

    Slovensko zrejme nie. Lebo: 1) vyzera to ze niektore nase L-39CM/ZAM su uz v LOTN na GO 2) OSSR (teda minimalne cast ludi) povazuje vykony L39NG za slabe a chcu bud nieco ...Zobrazit celý příspěvek

    Slovensko zrejme nie. Lebo:
    1) vyzera to ze niektore nase L-39CM/ZAM su uz v LOTN na GO
    2) OSSR (teda minimalne cast ludi) povazuje vykony L39NG za slabe a chcu bud nieco vykonnejsie alebo cvicne letectvo zrusit a vyuzivat vycvik USAF popripade sukromnika
    3) na rollout-e L39NG nebol ziaden slovensky zastupca, co vyjadruje nezaujem slovenskej stranySkrýt celý příspěvek

    • Jura99
     13:56 08.03.2019

     ad 3) možná jen zapomněli, protože pochybuju, že by v L-39NG nebyl ani šroubek původem z SR, takže by se aspoň symbolická účast na roll-outu patřila.

     ad 3) možná jen zapomněli, protože pochybuju, že by v L-39NG nebyl ani šroubek původem z SR, takže by se aspoň symbolická účast na roll-outu patřila.

   • PavolR
    13:53 06.03.2019

    ...a ani Maďari už prinajmenšom do roku 2028 žiadne cvičné lietadlá kupovať neplánujú ...

    ...a ani Maďari už prinajmenšom do roku 2028 žiadne cvičné lietadlá kupovať neplánujú ...

    • Gibon
     15:19 06.03.2019

     Takze z Madarska a Slovenska nic nebude :-D

     Mozno Rakusaci a Bulhari. Ti teraz hladaju dodavatela pre modernizaciu svojich L39ZA verzii.

     Takze z Madarska a Slovenska nic nebude :-D

     Mozno Rakusaci a Bulhari. Ti teraz hladaju dodavatela pre modernizaciu svojich L39ZA verzii.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2