Menší ztráty v Afghánistánu

Robert Vyroubal
Foto: Speciál s ostatky rotmistra Roberta Vyroubala přistál na kbelském letišti / army.cz

S koncem roku přišla z Afghánistánu pozitivní zpráva - pokud to tak lze říct. V roce 2011 došlo k výraznému snížení počtu úmrtí spojeneckých vojáků oproti roku 2010. Konkrétně za celý minulý rok padlo 566 zahraničních vojáků, což je o 20 % méně než v roce 2010 (711 úmrtí). Bohužel v minulém roce zemřeli také dva příslušníci Armády České republiky, a to rotmistr Adrien Werner a rotmistr Robert Vyroubal. Oba vojáci byli celkově čtvrtou a pátou českou obětí ve více než 10 let trvajícím afghánském konfliktu.Oficiální statistiky mluví za rok těmito čísly. Z celkového počtu padlých vojáků bylo 418 Američanů, 48 Angličanů a 109 cizích národností. Ze zemí Visegradske čtyřky utrpěli největší ztráty Poláci, kteří v důsledku nepřátelské činnosti přišli o 13 mužů. Maďarská armáda ztratila tři vojáky, Slovensku se ztráty naštěstí vyhnuly.Počty padlých za minulý rok mohly být ještě nižší, nebýt tragické události z 6. srpna, kdy v sestřeleném vrtulník CH-47 Chinook zemřelo 37 elitních amerických vojáků. O průběhu této tragické události jsme referovali v samotném článku "Závěrečná zpráva o smrti 37 elitních spojeneckých vojáků".Vůbec nejhoršími oblastmi jsou dlouhodobě jižní provincie Kandahár a Hilmand, na které připadá přibližně 1/3 ztrát za celou afghánskou válku.  Snížení počtu mrtvých spojeneckých vojáků přisuzuje velení ISAF protipovstaleckým operacím provedených v minulých několika měsících a zvýšení počtu zahraničních vojáků v zemi na 140 000 mužů.Dalším faktorem je rostoucí aktivita afghánské policie a vojska, kteří přebírají odpovědnost za další a další oblasti země. Ruku v ruce s touto odpovědností však také roste počet padlých na Afghánské straně - za rok 2011 ještě nejsou údaje k dispozici.Taliban má na věc samozřejmě názor zcela opačný. Tvrdí, že nižší počty mrtvých vojáků jsou důsledkem menší aktivity "okupantů" a především díky snížení počtu útočných operací ze strany ISAF.Síly ISAF již vstoupil do fáze pomalého snižování svých stavů před koncem mise, které je plánováno na rok 2014. Z toho vychází předpoklad, že i v následujících obdobích bude neustále docházet k poklesu úmrtí na straně spojeneckých vojáků.Po roce 2014 zůstanou na místě jen malé kontingenty specialistů, kteří nebudou mít v popisu práce útočné operace, např. výcvikový personál. I když je málo pravděpodobné, že v afghánských horách nebudou stále probíhat operace spojeneckých speciálních jednotek. Samozřejmě neoficiálně.

 

Zdroj: AltairNahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Stovky bezbranných kamiónů NATO stojí na pákistánské hranici

Na pákistánsko-afghánské hranici se pase tučná kořist pro Taliban. Onou kořistí jsou více než tři stovky kamiónů vezoucí zásoby pro jednotky NATO v Afghánistánu. Kamióny uvízly na pákistánské hranici poté, co vláda v Islámábádu uzavřela hraniční přechody s Afghánistánem. Důvodem uzavření přechodů byla sobotní smrt 24 pákistánských vojáků, kteří byli s největší pravděpodobností zabiti při leteckém útoku NATO. Řidiči a jejich nechráněné nákladní auta tak doslova čekají, kdy na ně Taliban zaútočí.

Sobotní smrt 24 pákistánských vojáků pod drobnohledem

Před pár dny bylo při leteckém útoku NATO zabito 24 pákistánských vojáku. Šlo o nejtěžší a nejsmrtelnější incident mezi jednotkami NATO v Afghánistánu a pákistánskou armádou. Tento smrtelný omyl těžce narušil vztahy mezi USA a NATO na jedné straně a Pákistánem na druhé straně. Prvotní indicie ukazují, že smrt pákistánských vojáku způsobila chybná identifikace nepřítele provedená americkým velitelem. Vrtulníky a letouny NATO zaútočily na dva tábory, o kterých si americké velení myslelo, že jsou využívány bojovníky Talibanu. Ukázalo se však, že šlo o tragický omyl s dalekosáhlými důsledky.

Válka v Iráku způsobila revoluci ve válečné medicíně

Jako každý válečný konflikt i ten v Iráku přinesl velký pokrok ve válečné medicíně. Irácká válka byla specifická rozsáhlým použitím improvizovaných výbušných zařízení (IED). Vojenští lékaři se museli přizpůsobit novým typům zranění, se kterými nikdo neměl velké zkušenosti. Bohužel se ukázalo, že i přes zkušenosti z řady válek v minulém století chybělo vojákům v poli naprosto základní zdravotnické vybavení, které mohlo zachránit desítky životů. Vše se změnilo k lepšímu, ale nové poznatky byly bohužel vykoupeny doslova krveprolitím na straně vojáků.

Krvavý účet za válku v Iráku - 130 000 mrtvých civilistů

Stažení amerických sil, které proběhlo před pár týdny, nám nabízí neradostný zpětný pohled na celou iráckou válku. Britské nevládní organizace uvádějí, že od počátku invaze (2003) bylo v Iráku zabito 162 000 lidí. Smutnou realitou je, že téměř 130 000 obětí bylo mezi civilisty. Nejhorší období irácké kampaně se datuje mezi léta 2006-2007, kdy se země zmítala ve spárech sektářského násilí mezi Šíty a Sunnity. Avšak rozhodně nepotěší fakt, že také koaliční síly mají na svých rukou spousty krve od mrtvých civilistů. Odhaduje se, že Spojenci ve válce zabili až 40 000 civilních obyvatel.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!